Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenska Friidrottscupen 1999




RIKSCUPEN

LAG-SM FINAL - Se SM-tävlingar!

UPPSALA 24.5 (Grupp A) - Till fullständiga resultat
MÄN
Totalt:
 1) Hässelby 75, 2) Råby-Rekarne 68, 3) Nyköping 60, 4) Upsala 60, 5) Huddinge 35, 6) Västerås 49.
100m (-2.8): Lenny Martinez Hu 10.83, Ali Sabouri U 11.29, Christian Forsell R 11.32, Niclas Rudin Hä 11.34. 200m (+2.8): David Tainton Hä 22.06w, A Sabouri 22.53w, Daniel Bergström Hu 22.67w, Christian Dmitrijevic 82 R 22.77w. 400m: Carlos Amado Hä 49.60, Klas Ringdahl Hu 49.65, Jonas Rönnberg N 50.83, John Roslund 80 V 51.25. 800m: Andreas Rehnborg 80 Hä 1:55.73, Fredrik Uhrbom N 1:57.65, Midhat Sujoldzic R 1:58.08. 1500m: F Uhrbom 4:17.11, ... 4) Olle Walleräng 85 R 4:19.73. 5000m: Fredrik Engström V 15:20.74, Ulf Olsson Hä 15:22.19, Ristat Zeron U 15:42.57. 3000mH: Andreas Ahl Hä 9:34.92, Henrik Rüffel N 9:57.91, Fredrik Andersson V 10:19.91. 110mH (-1.5): Urban Gustafsson U 15.05, Magnus Wallberg Hä 15.35, Andreas Ericsson R 17.06. 400mH: Magnus Norberg Hu 54.07, M Wallberg 55.12, Daniel Berg 82 U 60.60. Höjd: Oscar Jonsson 81 R 200, Erik Sellberg Nyköping 187. Stav: Martin Eriksson Hä 556, U Gustafsson 424, Andreas Johansson Hu 404, Torkel Fischer N 394. Längd: C Forsell 669/+1.1, Johan Levin U 662/+0.2, Fredrik Holmér 83 N 638/+1.1. Tresteg: Håkan Eklund 80 R 1406/+1.5, Louison Tambala V 1374/+0.4, Daniel Bergin U 1359/+1.4, Lars Häggberg Hu 1347/+0.1. Kula: Manuel Brändeborn R 1724, Jerry Jönsson N 1520, Niklas Uhlin U 1464, Axel Bernhult Hu 1438, Stefan Samuelsson Hä 1315, Håkan Setthammar V 1278. Diskus: Fredrik Mäkk Hä 5281, N Uhlin 5191, M Brändeborn 5180, A Bernhult 5050, Håkan Öberg N 4516. Slägga: Mikael Leindahl N 5888, Tony Settle R 5468, F Mäkk 5255, Kenneth Bergén Hu 4677, Jörgen Viksell V 4481. Spjut: Pasi Mäntylä V 6394, Mikael Alsterbåge Hu 6268, Kaj Jokinen 81 R 6180, Johan Bjellerman 82 Hä 5497, Fredrik Hjortzén U 5420. 4x100m: Huddinge (D Bergström, K Ringdahl, M Norberg, L Martinez) 42.19, Nyköping 44.93.
KVINNOR
Totalt: 
1) Falun 57, 2) Råby-Rekarne 53, 3) Täby 50, 4) Västerås 49, 5) Huddinge 36.
100m (+0.7): Sofia Gustafsson R 12.43, Pernilla Allvin F 12.80, Linda Knutson 81 Täby 12.93, Sara Erixon 81 V 12.94. 200m (+0.9): Jenny Kallur 81 F 26.43, Carina Hortans 80 H 26.88. 400m: Nadja Petersen H 55.15, Linda Olsson T 56.48, Linda Olsson 81 F 57.30, Jenni Gårdhage V 57.75, Jessica Nyström 83 R 61.40. 800m: L Olsson F 2:15.95, Lena Kullstam R 2:17.27. 1500m: Lena Nilsson 80 T 4:39.88, Petra Kindlund 85 F 5:07.63. 3000m: Anette Grinneby R 10:30.60. 100mH (-1.3): Susanna Kallur 81 F 13.97. 400mH: J Kallur 64.78, Linn Göransson 83 T 64.80. Höjd: Jenny Jansson 81 R 166, Anna Jönsson T 158. Stav: Malin Weiland H 310, Sofie Lundström 83 V 248. Längd: S Kallur 588/+0.5, S Gustafsson 558/+1.9, Magdalena Widenbrant 80 T 520/0.0, Petra Johansson 80 V 519/-0.3. Tresteg: Karolina Söderlund R 1079/+0.6, Lisa Jansson 84 V 1071/+1.0, M Widenbrant 1060/+0.1. Kula: J Jansson 1131, Karin Jonsson F 1106, S Lundström 1083. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén H 4886, Johanna Gustafson 82 R 3622, Cecilia Enbäck 80 V 3186. Slägga: Emma Olsson 83 V 4257, J Gustafson 4146. Spjut: Alice Bergström R 3602, Katarina Björkström V 3570, Nina Meriläinen 80 Hu 3550. 4x100m: Falun (Maria Andersson, P Allvin, S Kallur, Therese Hammarlund) 49.42, Västerås 50.98, Täby 51.18.

UDDEVALLA 24.5 (Grupp B) - Till fullständiga resultat
MÄN
Totalt:
 1) Hälle 68, 2) Kville 65, 3) Vittsjö 50, 4) Ymer 38, 5) Lund 38, -) Örgryte ej start.
100m (-0.6): Niklas Sjöstrand K 10.89, Ulf Jonsson Y 11.18, Gustav Lindström 81 L 11.34. 200m (+0.8): N Sjötrand 21.82, Tobias Andersson 80 V 22.15, Erik Johansson H 22.45, G Lindström 22.61, U Jonsson 22.78. 400m: Patrik Hägg H 50.22, Andreas Persson L 51.26, Henrik Andersson 80 V 51.55. 800m: Mikael Gren 80 H 1:55.35, Robert Samuelsson K 1:55.98, Johan Salomonsson L 1:56.20, Torbjörn Fridolin V 1:57.75. 1500m: Jonas Alfredsson H 3:56.12, T Fridolin 4:03.82. 5000m: Joakim Johansson H 14:37.90. 3000mH: Ahmed Mohamed H 8:55.84, Johan Wettergren K 9:05.28, Magnus Johansson V 9:41.98, Karl Wrane Y 10:20.52. 110mH (+1.9): Robert Kronberg K 14.23, Martin Burrows H 15.32, Mattias Lundquist L 15.79, Herman Thorell Y 16.57. 400mH: M Burrows 55.23. Höjd: Daniel Johansson K 203, Jan-Erik Wanhainen H 200, Henrik Marcusson Y 192, Kevin Mijdema 82 L 187. Stav: Nicklas Östling H 409, .... Stefan Jeppsson V X. Längd: Christer Persson V 672/+0.9, Martin Glimsand H 643/+1.4. Tresteg: D Johansson 1433/+1.6, Daniel Norman L 1395/0.0, M Glimsand 1382/0.0, Johan Ahrne 83 Y 1285/0.0. Kula: Anders Skärvstrand V 1588, Mikael Johansson H 1350. Diskus: Daniel Nornvall Y 4203. Slägga: M Johansson 5989, Stellan Kjellander V 5555, D Nornvall 4624. Spjut: Andreas Kohn K 5632, Tomas Jensen V 5496. 4x100m: Kville (Tomas Greiner, N Sjöstrand, Anders Nilsson, R Kronberg) 41.7m, Ymer 44.08, Hälle 44.21, Lund 44.35.
KVINNOR
Totalt: 
1) Mölndal 75.5, 2) Spårvägen 73, 3) Hälle 71.5, 4) Växjö 53, 5) Helsingborg 45, 6) KA2 32.
100m (+0.2): Erica Johansson M 11.95, Carola Strenius K 12.17, Jenny Ljunggren 84 He 12.23, Charlotta Ceder-Wanhainen Hä 12.40. 200m (+0.2): Veronica Fransson Hä 24.66, C Strenius 24.78, Linda Storkull M 25.03, J Ljunggren 25.38. 400m: Beatrice Dahlgren M 55.54, Malin Ewerlöf S 55.75, Anna Wikström Hä 57.28, Erica Mårtensson V 58.40. 800m: Åsa Hedström Hä 2:16.06, Rebecca Ringström S 2:20.43. 1500m: Caroline Hjelm Hä 4:44.86, Marie Hedman S 4:46.90, Katarina Wikander He 4:47.35, Annica Gunnarsson V 4:50.95, Christina Björk M 4:59.87. 3000m: Andrea Lundkvist Hä 10:10.88, Jessica Gunnarsson V 10:24.66. 100mH (+0.2): Frida Svensson M 14.33, Åsa Carlsson S 14.77, Karin Olsson He 14.82, Lina Ericsson V 15.07, Angelica Johansson 83 Hä 16.40, Pernilla Wigothsson 80 K bröt. 400mH: F Svensson 56.60, Å Carlsson 59.98, E Mårtensson 62.30, Therese Olofsson Hä 66.07, Caroline Gyllenhammar He 66.66. Höjd: Carolina Klüft 83 V 174, A Johansson 171, Sara Brankell 81 M 162, Cecilia Axelsson 84 He 154. Stav: Helena Gissle S 321, Weronica Andersson Hä & Helena Ahxner M 296, Ida Glemne V 296, Louise Börjesson 84 He 248. Längd: E Johansson 670/+1.0, V Fransson 593/+1.1, C Klüft 581/+0.9, Maria Richtnér S 568/-0.2. Tresteg: Marie Åhlander S 1275/-0.4, Anna Wiberger 82 M 1234/+0.6, Ann Högberg Hä 1116/+0.7, Christina Franklin 82 V 1111/+0.4. Kula: K Olsson 1288, Anna Wiklund S 1272, Malin Andersson 82 M 1121, Marielle Månskär 81 Hä 1051. Diskus: Isabell Jeppsson K 4012, Taina Ståhl S 3801, Anna Magnusson Hä 3775, M Andersson 3516, Sandra Johanensson 82 He 3343. Slägga: Gianna Panavoglou S 4501, Linda Brittesland 80 V 4176, Marie Nilsson He 3761, A Magnusson 3652, I Jeppsson 3359, Merja Moilanen 83 M 3134. Spjut: M Richtnér 4016, Kajsa Kuronen 83 M 3918, Martina Klüft 80 V 3524, Ulrika Olsson He 3198. 4x100m: Mölndal (Sofia Larsson, E Johansson, B Dahlgren, L Storkull) 46.85, Hälle (C Ceder-Wanhainen, A Wikström, T Olofsson, V Fransson) 47.58, KA2 49.57, Spårvägen 49.66, Växjö 50.19.

 

 

GÖTALAND

SIMRISHAMN 8.8 (Götalandscupen)
K Div 2/3
Totalt: 
1) Eslöv 44, 2) Trelleborg 38, 3) Finish 35, 4) Ystad 33, 5) Vittsjö 20, 6) Simrishamn 16.
1500m: Anna Olsson 84 E 4:54.9m, Annika Sandberg 84 T 5:00.1m. 100mH (+1.6): Jeanette Hansson E 14.9m, Kaisa Ulfsdotter 83 F 15.6m. Höjd: Malin Svensson T 161, Jenny Gunnarsson 85 F 158. Längd: J Hansson 561w/+2.5 (540/+0.3). Kula: Tracey Andersson 84 E 1010. Spjut: Ellinor Holgersson 84 Y 3738, Malin Davidsson 81 V 3509, M Svensson T 3481.

OLOFSTRÖM 27.6
MÄN Div 2
Totalt:
 1) Simrishamn 46, 2) Brattås 42, 3) Kyrkhult 34, 4) Oskarshamn 28.
110mH (+1.1): Jim Ekliden 80 B 15.66, Gustav Svensson 82 S 15.78. Tresteg: J Ekliden 1365/+1.3. Slägga: Krister Svensson K 4376.
MÄN Div 3
Totalt:
 1) Contact 17, 2) Tingberg 13.
Spjut: Bengt Loo C 6046.

GÖTEBORG (?) 27.6 (?)
KVINNOR Div 1
Totalt: 
1) Norrköping 47, 2) Färjestaden 44, 3) Göteborgs KIK 44, 4) Lund 43, 5) Kville 35, 6) Tjalve 35.
100m (+1.0): Karin Nilsson 81 L 12.50, Nanna Sacko Nilsen 84 G 12.53, Sofie Andersson 81 K 12.66. 200m (+1.3): Ellinor Stuhrmann N 25.69, K Nilsson 26.18. 400m: E Stuhrmann 57.14, S Andersson 59.66. 800m: Maria Svensson 83 G 2:20.50. 3000m: Mia Larsson 81 L 10:19.46, Karin Schön K 10:34.43. 400mH: Paulina Orell 81 N 62.45, Madelaine Forsberg 83 G 66.94, Linn Modin 84 F 68.31, Isabelle Österberg 80 K 69.85, Malin Jeppsson 81 L 69.95. Höjd: P Orell 165, Anna Palmerius T 160, Malou Österberg K 155, Johanna Olander F 155. Tresteg: Anna Folino K 1153/+1.4, Zeituni Baraka 85 G 1123/+2.0, A Palmerius T 1055/+0.6. Kula: Anna-Karin Svensson 81 F 1234, Angelika Nilsson L 1194, Angela Holmberg T 1021. Slägga: A Nilsson L 3505. Spjut: Jennie Niesel 4298, Malin Spångberg T 3713.

KLIPPAN 27.6
M Div 1 B

Totalt: 1) Alingsås 67, 2) Klippan 64, 3) Linköping 53, 4) Mariestad 50 5) Skruv 46, 6) Sävedalen 34.
100m (-5.4): Peter Karlsson A 10.88. 200m (-3.2): Anders Johnsson 82 S 22.58. 400m: Stefano Tomai A 51.01. 110mH (-4.0): Carl-Johan Olsson 80 M 15.61, Fredrik van Speyck K 15.87. Höjd: F van Speyck 200. Längd: Per Klofsten L 704w/+4.2 (679/+1.0), Reinhold Andersson 80 K 701w/+5.5 (699/+1.8). Tresteg: P Klofsten 1438w/+6.3 (-), R Andersson 1420w/+4.5 (-), Andreas Anderson M 1360w/+4.7 (1340/+2.0).  Kula: Mats Laamanen Sä 1440, Daniel Gustafsson A 1415, Gösta Castor K 1307, Lars Sevén L 1298. Diskus: M Laamanen 4627. Slägga: Thomas Edvinsson A 4938, Eric Falk 80 M 4286, L Sevén 4154. Spjut: D Gustafsson 7222, Joakim Nilsson K 6530. 4x100m: Alingsås 44.27, Linköping 44.56.
KVINNOR Div 1 B
Totalt:
 1) Tranås 51, 2) Klippan 46, 3) Skruv 41, 4) Hovslätt 39, 5) Orient 38, 6) Motala 36.
200m (-0.4): Linda Wijkander 83 K 26.69. 400m: Emma Frostensson S 58.15. 400mH: Susanne Henriksson T 66.35, Anna Frostensson 82 S 69.01, Ulrika Nilsson 84 O 73.48. Höjd: Karolina Syrén 82 H 153, Linda Klaar 80 T 153. Tresteg: Kajsa Levin 83 T 1137/+1.0, Sandra Landström 80 M 1079w/+3.2 (1021/+1.4), Susanne Eggertsen 81 O 1037/+1.8. Kula: Maria Turunen 80 S 1182, Beatrice Aronsson O 1134, L Klaar 1062, Anna Sedlin 80 K 1008.  Slägga: Mona Jönsson K 4081, Carola Feuerpfeil S 3797, Lillemor Levin 80 T 3118. Spjut: M Jönsson 4028, Magdalena Lundén T 3560, Diana Ottosson 80 S 3468, Anneli Jyrkin 81 H 3102, Alexandra Swärm 85 M 3058.

HELSINGBORG 27.6
MÄN Div ?
Totalt: 
1) Helsingborg 67, 2) Hagen 63, 3) Orient 54, 4) Mölndal 52, 5) Tjalve 41, 6) Tranås 35.
200m (-1.6): Johan Wissman He 22.19, Per-Joan Lorentzon O 22.78. 400m: J Wissman 49.05, Magnus Andersson Ha 49.36, Tomas Andersson Tj 50.09, Peter Fredriksson M 50.27, Daniel Olsson 81 Orient 51.18. 5000m: Håkan Börjesson Ha 15:26.73. 110mH (-1.7): Jakob Falkbring M 15.54, Frederick Löfdahl Tj 16.12, Björn Lundin 82 He 16.75. Höjd: Daniel Carlsson Tr 196. Stav: Jan Johansson O 380. Längd: Mathias Lageskog O 735/+0.7, Jimmy Palm He 668w/+3.4 (660/-0.3). Tresteg: M Lageskog 1415/+1.5, J Falkbring 1289/+0.6. Kula: Yngve Wahlander Ha 1632, Vesteinn Hafsteinsson He 1405, Anders Constantin 82 O 1279. Diskus: V Hafsteinsson 5619, Andreas Gustafsson Ha 4656, Fredrik Steen 80 Tj 4178. Slägga: Kenneth Jansson He 4669, A Gustafsson 4625, A Constantin 4233, F Steen 4210. Spjut: Peter Strömbäck Tr 6138, Henrik Hjalmarsson 81 Ha 5448, Anders Wikander He 5408. 4x100m: Helsingborg 43.79, Hagen 43.88, Tjalve 44.56, Orient 44.88.

VELLINGE 27.6
MÄN Div ?
Totalt:
 1) Gnistan 62, 2) Halmstad 58, 3) Udd 51, 4) IK Sisu 50, 5) Finish 49, 6) Eslöv 40.
100m (+2.4): Frank Asamoah 81 E 10.7mw, Henrik Ottosson H 10.8mw, Magnus Jönsson 81 F 10.9mw. 200m (+3.2): F Asamoah 22.55w, Håkan Jedhammar 81 G 22.57w. 400m: Göran Olofsson E 50.35, Mikael Lewcun H 51.07. 1500m: G Olofsson 4:16.61. 110mH (+2.2): Magnus Lundgren 80 F 15.1mw, Ola Olsson 81 U 16.7mw. Höjd: Per-Ola Andersson 80 G 196, Martin Arnemar 82 Udd 191. Stav: H Jedhammar 460, Björn Lindvall U 400, Thomas Salomonsson H 380. Längd: Anton Andersson 81 H 739w/+2.5 (-), Tobias Lundqvist 80 S 650w/+6.9 (460/+0.9), P-O Andersson 643w/+2.3 (-), M Lundgren 642/+1.1. Tresteg: A Andersson 1530w/+4.0 (1499/+0.5), Christian Nilsson 84 F 1270w/+3.3 (1250/+1.8). Kula: Peter Andersson G 1332. Diskus: Tomas Pyka 81 G 3899, Magnus Nilsson 83 F 3768. Slägga: P Andersson 5409, Åke Nilsson S 4429. 4x100m: Halmstad 44.35.
KVINNOR Div ?
Totalt:
 1) Trelleborg 41.5, 2) Finish 37.5, 3) Eslöv 36, 4) Ystad 31, 5) Vittsjö 22, 6) Simrishamn 21.
100m (vind?): Linda Österling F 12.56. 400m: Kaisa Ulfsdotter 83 F 60.89. 800m: Faton Sonko 80 T 2:21.15. 100mH (+1.2): Jeanette Hansson E 14.9mw. Höjd: Linn Lundberg 82 Y 166, Jenny Gunnarsson 85 F & Malin Svensson T 161, Cecilia Tornerefelt V 161. Längd: L Österling 533w/+6.5 (-), J Hansson 528w/+3.0 (-). Kula: Tracey Andersson 84 T 1053. Spjut: Malin Davidsson 81 V 3802, M Svensson 3577, Elinor Holgersson 84 Y 3515, Sofia Landau 84 F 3009. 4x100m: Finish 50.0m.

KALMAR 24.5 - Till fullständiga resultat
MÄN Div 2 V
Totalt: 
1) Halmstad 51, 2) Eslöv 46, 3) Finish 46, 4) Kyrkhult 40, 5) Oskarshamn 37.
3000mH: Fredrik Lantz H 10:21.9m, Roberto Sjöö O 10:39.9m. 400mH: Mikael Lewcun H 59.44. Höjd: Andreas L Nilsson 80 F 191. Längd: Anton Andersson 81 H 693/-1.1. Tresteg: A Andersson 1483/0.0, Ronny Hansson F 1343/+0.4. Slägga: Krister Svensson K 4331, Kjell Nilsson O 4057. 4x100m: Halmstad 44.24.
KVINNOR Div 2-3 Ö
Totalt: 
1) Ymer 23, 2) Kalmar 18, 3) Linköping 11.
100m (-1.1): Malin Källgren 80 Y 12.35, Theresia Jonsson 82 K 12.76. 400m: Malin Henriksson L 59.8m, Marie-Louise Wiberg 81 K 60.6m. 100mH (+0.7): Anna Johansson Y 15.21, Kristin Lock-Johansson 82 K 15.29. Höjd: Hanna-Mia Persson K 158, A Johansson 155. Längd: Anna Petersson K 524/0.0, Anna Olsson 82 Y 513/+0.2. Kula: Cecilia Nilsson Y 1165. Spjut: Annelie Odén Y 4077, Hanna Sundewall 84 K 3145. 4x100m: Ymer 49.81.

SKÖVDE 24.5
M Div 1 N
Totalt:
 1) Hagen 61, 2) Orient 59, 3) Tranås 51, 4) Alingsås 50, 5) Klippan 48, 6) Linköping 45.
100m (+1.2): Peter Karlsson A 10.58, Per-Joan Lorentzon O 11.12, Mikael Storm 80 L 11.13. 200m (-1.3): P-J Lorentzon 22.90, Henric Gröndahl H 22.97. 400m: Nilton Oliveira 80 A 51.33. 5000m: Niklas Wikner T 15:49.80. 3000mH: Runar Höiom A 9:33.52. 400mH: Jonas Hermansson H 57.93, Andreas Lundqvist T 59.11, Stefano Tomai A 59.19, Daniel Olsson 81 O 60.61. Höjd: Fredrik van Speyck K 196, Daniel Carlsson 81 T 193, Junior Onema 80 H 190. Längd: Mathias Lageskog O 743/+1.6, Per Klofsten L 699/+2.0, Reinhold Andersson 80 K 694/+1.3, J Onema 642/+1.8. Tresteg: M Lageskog 1465/+1.9, P Klofsten 1364/+1.3, F van Speyck 1345w/+2.9 (1336/+1.5), Henrik Hjalmarsson 81 H 1275/+1.4. Kula: Andreas Gustafsson H 1842, Anders Constantin 82 O 1288. Diskus: Yngve Wahlander H 4437. Slägga: A Gustafsson 5010, Thomas Edvinsson A 4911, A Constantin 4460, Lars Sevén L 4200. Spjut: Peter Strömbäck T 6033, Patrik Andersson O 5941, Björn Nilsson 80 K 5445, H Hjalmarsson 5266. 4x100m: Orient (P-J Lorentzon, D Olsson, M Lageskog, Peter Stalefors) 42.98, Alingsås (Daniel Spalin, Samuel Fröjmark, S Tomai, P Karlsson) 43.08, Linköping 43.69.
K Div 1 V
Totalt:
 1) Lund 63.5, 2) Kville 52, 3) Göteborgs KIK 46, 4) Orient 40, 5) Klippan 34.5, 6) Hovslätt 34.
100m (+1.6): Malin Jeppsson 81 L 12.55. 200m (+1.4): Linda Wijkander 83 Kl 26.60. 400m: Sofie Andersson 81 Kv 60.25, Madeleine Forsberg 83 G 61.04. 800m: Anna Hellblom L 2:18.79. 1500m: Mia Larsson 81 L 4:48.78, Maria Svensson 83 G 4:53.26, Karin Schön Kv 4:56.86. 100mH (+1.7): Caroline Rijpma 82 L 15.40, Isabelle Österberg 80 Kv 15.78, Isabell Friberg 84 O 16.08, Lina Sandberg 83 H 16.99. Höjd: Malou Österberg 82 Kv 155. Stav: Emma Josefsson 81 Kv 330, Louise Landqvist 83 G 290, Linda Rundahl 84 O 260, Karolina Syrén 82 H 260. Längd: S Andersson 572w/+2.1 (565/-0.8), C Rijpma 549w/+3.4 (542/+1.1). Kula: Beatrice Aronsson O 1146, Angelika Nilsson L 1120, L Wijkander 1025. Diskus: A Nilsson 3992, B Aronsson 3898. Spjut: Eva Jönsson L 3887, Anna Sedlin 80 Kl 3843, Anneli Jyrkin 81 H 3218, Mikaela Bernhardsson 84 G 3063. 4x100m: Lund 50.81, Kville 50.94, Klippan 51.06.

TROLLHÄTTAN 24.5
M Div 2 Ö
Totalt: 
1) IK Sisu 67, 2) Gnistan 62, 3) Udd 54, 4) Simrishamn 53, 5) Brattås 48, 6) Norrköping 28.
3000mH: Fredrik Lundqvist Sisu 10:06.34. 400mH: Magnus Niklasson 80 B 56.54, Arley Ricciardelli 80 N 57.74, Björn Lindvall U 60.79. Längd: Boyne Brännström 80 Sisu 661w/+2.1 (631/+0.5), Håkan Jedhammar 81 G 651w/+2.1 (615/+0.3). Tresteg: Jim Ekliden 80 B 1344/+0.5. Slägga: Peter Andersson G 5308, Patrik Flisberg Sisu 5003, Tomas Pyka 81 G (utom matchen) 4735.
M Div 3
Totalt:
 1) Contact 57, 2) Tingberg 51, 3) Dingle 50, 4) Hovslätt 49, 5) Tjörn-Nösnäs 44, 6) Dals Södra 36, 7) Högsbo 36, 8) Smögen 27.
Kula: Henrik Olsson Di 1444. Spjut: Bengt Loo C 5739, Krister Johansson Ti 5440.
K Div 2-3
Totalt: 1) Halmstad 29, 2) Tingberg 29, 3) Trollhättans SK 27, 4) Dals Södra 24, 5) Tjörn-Nösnäs 24.
100mH (vind?): Anna Marberg 81 Tr 16.28. Längd: Lisa Holmgren 81 Tr 557/+0.1.

SKRUV 24.5
M Div I S
Totalt: 
1) Helsingborg 67, 2) Tjalve 62, 3) Mölndal 57, 4) Sävedalen 44, 5) Mariestad 41, 6) Skruv 41.
100m (+0.3): Magnus Björk Mö 11.24, Anders Johnsson 82 Sk 11.31. 200m A (+1.1): Alexander Ljunggren 81 H 21.58, Peter Fredriksson Mö 22.21, B (+0.7): A Johnsson 22.67. 400m A: Johan Wissman 82 H 49.94, Tomas Andersson T 50.74, B: P Fredriksson 50.90. 800m: Tobias Lundvall Sä 1:58.38. 5000m: Mikael Larsson Sä 15:42.16. 3000mH: Thomas Johansson 81 Sä 9:52.70, Fernando Dinis Mö 10:38.44. 110mH X (+1.7): Jakob Falkbring Mö 14.92, Carl-Johan Olsson 80 Ma 15.30. 400mH A: Fredrik Wållgren Mö 53.32, Johan Helsmo H 55.83, Olle Joelsson T 60.40, B: Martin Joabsson Sk 57.30, C-J Olsson 59.43. Höjd: Frederick Löfdahl T 200, Oscar Carlborg H 186. Längd: Jimmy Palm H 659/+1.8, Joni Peltomaa 84 T 648w/+3.2 (625/+1.0). Tresteg: Anders Sjöström 83 Mö 1291/+1.3, J Peltomaa 1269w/+1.8, Christoffer Asplund 81 H 1267w/+3.9 (1212/-1.7). Kula: Vesteinn Hafsteinsson H 1433. Diskus: V Hafsteinsson 5668, Fredrik Steen 80 T 4410. Slägga: Kenneth Jansson H 4541, Eric Falk 80 Ma 4490, F Steen 4412. Spjut: Dag Wennlund 6440 (1:a tävlingen sedan 1997!), F Löfdahl 5261. 4x100m A: Mölndal (J Falkbring, F Wållgren, M Björk, P Fredriksson) 43.27.
K Div 1 Ö
Totalt:
 1) Norrköping 49.5, 2) Färjestaden 49, 3) Tjalve 48, 4) Skruv 42, 5) Tranås 42, 6) Motala 34.5.
200m A (+1.0): Emma Frostensson S 26.09. 400m A: Kristina Blomstrand 82 N 58.25, E Frostensson 60.22. 100mH (+2.9): Jenny Magripli N 16.10w, Susanne Henriksson T 16.38w, Anna Palmerius T 16.65w. Höjd: Linn Modin 84 F 156, Linda Klaar 80 T 156, Anna Franksson 85 S 156. Stav: Fevrounia Stafilidou 82 S 310. Längd: Kajsa Levin 83 T 537w/+2.6 (531/+0.6). Kula: Maria Turunen 80 S 1236, Anna-Karin Svensson 81 F 1220, Angela Holmberg T 1043, L Klaar 1024, Sandra Landström 80 M 1016. Diskus: Lena Brattgård T 4000, A-K Svensson 3929, S Landström 3827. Spjut: Jennie Niesel F 4308, Malin Spångberg T 3398, Magdalena Lundén T 3359, Diana Ottosson 80 S 3356.

 

 

 

SVEALAND

ENSKEDE 22.8
M Div 1
Totalt:
 1) Falun 80, 2) Hammarby 77, 3) Gotland 76, 4) Nord-Uppland 60, 5) Örbyhus 40, 6) Spårvägen lag 2 28.
100m (+2.5): Erik Söderberg 81 F 10.96w, Martin Skeppstedt H 11.19w. 200m (+3.8): M Skeppstedt 22.81w, Fredrik Jansson F 22.96w. 400m: Stefan Danielsson H 50.12, Anders Johansson N 51.02. 800m: Mattias Norling N 1:53.84, Fredrik Rohlén F 1:54.88, Joakim Daun 82 G 1:55.00. 1500m: M Norling 4:18.98. 5000m: Martin Rappe H 15:26.68. 3000mH: Christer Malm H 9:13.41, Joakim Skoog F 10:21.52, Stefan Oscarsson G 10:42.57. 110mH (+2.3): David Bergdahl F 14.58w, Erik Larsson 80 G 15.40w. 400mH: D Bergdahl 54.12, Johan Klinteskog 81 H 54.49, Johan Smitterberg 81 G 61.77. Stav: Anders Edvinsson S 491, Marcus Lindh H 444, Bo Jacobsson G 434, Jörgen Hjorth F 394. Längd: E Larsson 696/+1.7, Johan Lundholm Ö 667w/+2.7 (648/+1.9), Andreas Hedström 81 F 665w/+2.8 (-). Tresteg: Johan Attersand H 1502w/+2.7 (-), Andreas Daun 80 G 1326w/+3.3 (-), J Lundholm 1288/+0.9, Sebastian Lindén 83 F 1273w/+3.2 (1217/+1.6). Kula: Johan Persson 80 F 1439. Diskus: J Persson 444, David Gustafsson G 4099, Kit Norling N 4027. Slägga: Arne Enarsson Ö 4531, Tore Olofsson G 4359. Spjut: A Enarsson 5451, Timo Martin N 5428. 1000m stafett: Hammarby (Roger Molinader, M Skeppstedt, Andreas Söderling, J Klinteskog) 1:59.16, Falun (A Hedström, E Söderberg, F Rohlén, D Bergdahl) 1:59.61
K Div 1
Totalt: 
1) Örebro 56, 2) Kvarnsveden 53.5, 3) Upsala 53, 4) Söderhamn 50, 5) Hammarby 39.5, -) Hässelby lag 2 ej start.
100m (+1.1): Beatrice Hellgren 83 Ö 12.42, Anna Norgren 80 S 12.58. 200m (+2.9): B Hellgren 25.62w, A Norgren 26.27w. 400m: Ulrika Johansson 80 S 56.52, Annika Gerner U 59.68. 1500m: A Gerner 5:03.84. 3000m: Maureen de St Croix K 10:35.92, Åsa Fransson U 10:47.23. 100mH (+1.7): Anna Sauhke 83 K 15.21, Sophie Fitinghoff 82 Ha 16.11, Klara Persson 80 U 16.68. 400mH: U Johansson 61.67, S Fitinghoff 69.01. Höjd: Karolina Holmlöf U 167, Linda Eriksson Ö 160. Stav: Kirsten Belin 81 K 315, Sofie Lissäng 80 Ha 261. Tresteg: Ulrika Hill K 1043w/+4.7 (-). Kula: Karin Jansson Ö 1194, Hanna Forslund S 1025. Diskus: K Jansson 3896. Slägga: Sofii Mattsson 81 Ha 3190, Hanna Eriksson 83 K 3084. Spjut: Cecilia Eriksson Ö 3512, H Forslund 3256. 1000m stafett: Söderhamn (A Norgren, Ann-Cathrine Andersson, Annika Hirsimäki, U Johansson) 2:21.95.

ESKILSTUNA 1.8
M Div 2
Totalt: 
1) Söderhamn 68, 2) Österhaninge 64, 3) Gillberga-Lista 49, 4) Sunne 40, 5) Valö 31.
110mH (+1.0): Stellan Back Sö 16.09. 400mH: Rey Manzanares 81 Sö 61.93. Höjd: Andreas Persson Sö 190, Jan Hargell 61 Ö 187. Stav: S Back 430. Tresteg: David Carlsson G 1282/+0.6, Stefan Bengtsson 84 Sö 1278/+0.7. Kula: Magnus Nesterud Ö 1353. Diskus: Henrik Österberg Ö 4004, A Persson 3946. Spjut: Tony Borglund 81 Sö 5309.

ENSKEDE 5.6
M Div 1 Ö
Totalt:
 1) Hammarby 61, 2) Spårvägen lag 2 58, 3) Hässelby lag 2 45.5, 4) Tumba 39.5, 5) Gotland 38.
400m: Jan Olszowy 82 S 49.25, Stefan Danielsson Ha 49.82, Niclas Andersson T 50.04, Johan Lundin Hä 51.30. 800m: Fredrik Karlsson Ha 1:59.85. 1500m: Ronny Johannesson Ha 4:38.02. 5000m: Arvid Levinsson Hä 15:04.73, Thomas Kajander S 15:23.45. 110mH (+1.4): Daniel Lundvall Hä 15.05, Jonathan Hallgren 81 Ha 15.34, Andrus Klaar S 15.47, Erik Larsson 80 G 15.70, Daniel Andersson T 16.71. 400mH: D Lundvall 55.17, Johan Klinteskog 81 Ha 55.39, A Klaar 57.66, Fredrik Andersson T 58.87, Niklas Hellgren G 61.01. Stav: Zbigniew Jakobschy S 471, Marcus Lindh Ha 441, Bo Jacobsson G 421. Längd: E Larsson 669/+0.6, F Andersson 660/+0.3, J Hallgren 651w/+2.2 (638/-1.3). Tresteg: Johan Attersand Ha 1451/-1.5, D Andersson 1344/-0.1, Johan Storåkers S 1287/+2.0, Nicolaus Daun 82 G 1282/+0.6. Kula: Fredrik Högström S 1340. Diskus: Torbjörn Berg Ha 3948. Slägga: Tore Olofsson G 4548. Spjut: Marcus Wiberg 81 Hä 5231. 1000m stafett: Hammarby (André Kisch, Martin Skeppstedt, F Karlsson, Albin Johansson 49.57) 2:00.25, Spårvägen (Aristide Bamae, Peter Alvarsson, Kristoffer Myrsten, J Olszowy 48.51) 2:01.99, Hässelby 2:03.53, Tumba 2:03.97.
M Div 2 S
Totalt:
 1) Österhaninge 47, 2) Sunne 32, 3) Gillberga-Lista 28, 4) Linnéa 27, 5) Tumba 25.
200m (mot): Alexander Lakhanpal L 22.03. 400mH: Jonas Hildeby T 61.92. Kula: Magnus Nesterud Ö 1352, Richard Shanwell L 1332. Slägga: Mikael Nyström L 5276.
K Div 1 Ö
Totalt: 
1) Hammarby 31, 2) Hässelby lag 2 21, 3) Tumba 19, 4) Gotland 16.
200m (-1.2): Lena Udd Ha 24.93, Linda Fernström Hä 25.27. 800m: Sara Liljegren 81 Ha 2:20.73, Sofie Eklund 84 T 2:20.75. 3000m: Lisa Wallgren Ha 10:27.85. 400mH: Sophie Fitinghoff 82 Ha 64.80, Nastasha Smolka 81 G 68.93Stav: Jenny Östlund 84 Hä 296, Sofie Lissäng 80 286, Marie Wasserman 82 T 276. Längd (vind ok): Åsa Lönn Hä 525, L Udd 518. Slägga: Sofii Mattsson 81 Ha 3341. Spjut: Brigitta Ladó 81 Hä 4672. 1000m stafett: Hammarby (Susanne Meckbach, S Fitinghoff, S Liljegren, Jenny Ljungkvist 57.88) 2:20.48.

UPPSALA 5.6
M Div 1 V
Totalt:
 1) Falun 60, 2) Örebro (Öb) 58, 3) Örbyhus (Öh) 53, 4) Nord-Uppland 53.
100m (+1.2): Niclas Norling Öh 11.07. 400m: N Norling 48.7m, Anders Johansson N 50.7m. 800m: Jon Andersson 80 F 2:06.66, Mattias Norling N 2:07.06. 1500m: M Norling 4:05.43, Fredrik Rohlén F 4:05.88. 5000m: Lars Jönsson Öb 15:23.90, Anders Grahn N 15:51.96. 110mH (-1.1): Mikael Jakobsson 81 Öb 14.91, David Bergdahl F 15.13, Erik Eriksson 80 Öh 16.60. 400mH: D Bergdahl 53.55, M Jakobsson 54.13, Magnus Fornell N 59.59. Höjd: Jörgen Hjorth F 195, Andreas Fröjd N 190. Stav: J Hjorth 400. Längd: Markus Ottesen 81 F 670/-1.6, Johan Lundholm Öh 661/-1.0. Tresteg: Erik Eriksson 80 Öh 1406/-0.4, Jan-Åke Andersson Öb 1270/+0.1. Kula: Anders Holmström Öb 1750. Diskus: A Holmström 4852, Johan Persson 80 F 4278, Lars Widén Öh 4104. Slägga: Arne Enarsson Öh 4521. Spjut: Timo Martin N 5388, A Enarsson 5358, ... 4) Jon Andersson 4545. 1000m stafett: Falun (Klas Eriksson, M Ottesen, D Bergdahl, J Andersson 1:59.39, Örbyhus (J Lundholm, E Eriksson, L Widén, N Norling) 2:00.49, Örebro (Per Lindberg, Roy Doss, Patrik Tellgren, M Jakobsson) 2:01.00.
M Div 2 N
Totalt:
 1) Järvsö 39, 2) Söderhamn 38, 3) Valö 35, 4) Nordanstig 26, 5) Bålsta 23.
400mH: Rey Manzanares 81 S 61.93. Kula: Carl Fack J 1368. Slägga: Mattias Jons 82 J 4356, Per Andersson V 4007. Spjut: Björn Asp 82 J 5349.
K Div 1 N
Totalt: 
1) Upsala 38, 2) Söderhamn 37, 3) Järvsö 37, 4) Skade 30, 5) Medelpad 23, 6) Nordanstig 12.
200m (-0.5): Andrea Geurtsen U 25.22, Emma Agerbjer 85 Sö 26.59. 800m: Annica Gerner U 2:14.33. 3000m: Åsa Fransson U 10:56.41. 400mH: Ulrika Johansson 80 S 61.14, Jennie Bogren 82 U 70.08. Längd: U Johansson 533/+0.1, Jenny Magnsson 83 J 510/+0.1. Spjut: Kristin Andersson 82 J 3671, Malin Wiik 83 M 3345, A Geurtsen 3313. 1000m stafett: Söderhamn (Anna Norgren, E Agerbjer, Annika Hirsimäki, U Johansson) 2:17.21, Upsala (Cecilia Sturesson, A Geurtsen, A Gerner, J Bogren) 2:18.20.
K Div 1 V
Totalt: 
1) Kvarnsveden 40, 2) Örebro 35, 3) Heby 35, 4) Ärla 38, 5) Nyköping 32, -) Arvika ej start.
200m (-0.1) Beatrice Hellgren 83 Ö 25.60, Anna Lilja 81 N 25.85, Anna Sauhke 83 K 26.63. 800m: Petra Forsberg 80 H 2:17.41, Jenny Isberg K 2:18.09, Sofie Hallkvist 83 Ä 2:21.33. 3000m: Flo Jonsson Ä 10:48.04. 400mH: Marlin Brown Ä 67.32, Maria Warensjö 83 Nyköping 69.17, J Isberg 69.17, Julianna Szabo 81 Ö 70.79. Stav: Kirsten Belin 81 K 345. Längd: Irene Persson Ö 512/+1.2. Spjut: Caroline Thysell Ä 3693, Anna Larsson H 3519.

HUDIKSVALL 24.5
MÄN Div II N
Totalt:
 1) Järvsö 39, 2) Söderhamn 36, 3) Valö 33, 4) Nordanstig 27, 5) Bålsta 25.
Tresteg: Björn Asp 82 J 1280/+0.3. Spjut: B Asp 5254.
KVINNOR Div I N
Totalt:
 1) Medelpads FIF 45, 2) Söderhamn 38, 3) Upsala 36, 4) Järvsö 33, 5) Skade 22, 6) Nordanstig 14.
100m (-0.1): Anna Norgren 80 Sö 12.86. 400m: Ulrika Johansson 80 Sö 57.39, Annica Gerner U 59.64. 1500m: Eva-Britt Karlsson M (Sundsvall) 4:42.14, Lisa Nauclér 84 J 4:59.22, Åsa Fransson U 5:01.19. 100mH (-0.3): U Johansson 15.69. Höjd: Jenny Magnusson J 166, Gabriella Ekeroth Sö 156, Johanna Höglund 84 U 156. Tresteg: Malin Wiik 83 M (Sundsvall) 1076/-0.3, Lina Westin 83 Sk 1067/+0.6, J Magnusson 1055/+0.6. Kula: Marlene Forslund 82 M (Kovland) 1135. Diskus: M Forslund 3219. 1000m stafett: Söderhamn 2:22.54.

VISBY 23.5
M Div 1 Ö
Totalt: 
1) Hammarby 61, 2) Gotland 49, 3) Tumba 44.5, 4) Spårvägen lag 2 44, 5) Hässelby lag 2 39.5.
100m (-8.2): Niclas Andersson T 11.72, Mikael Ölund S 11.80. 200m (-8.7): Thomas Nikitin 82 S 23.64, Martin Skeppstedt 82 Ha 23.89. 400m: Jan Olszowy 82 S 49.89, Johan Klinteskog 81 Ha 50.53, N Andersson 50.71. 800m: Daniel Norberg Ha 1:59.0m, Joakim Daun 82 G 1:59.5m. 1500m: Rickard Pell Ha 4:05.06. 3000mH: Peter Skalberg G 9:53.98, Jan Magnusson Ha 9:55.53, Johan Ställberg 80 T 10:31.72, Martin Ohlsson 80 Hä 10:46.66. 110mH (-7.0): Daniel Lundvall Hä 15.5m, Jonathan Hallgren 81 Ha 15.9m, Erik Larsson 80 G 16.2m, Daniel Andersson T 17.0m. Höjd: Jimmy Nordwall 81 Ha 200. Stav: Anders Edvinsson S 470, Marcus Lindh Ha 460, Bo Jacobsson G 420. Längd (inget hopp i godkänd vind): Fredrik Andersson T 707w/+4.4, E Larsson 693w/+4.3, Johan Ndure 81 S 673w/+4.8, Johan Attersand Ha 643w/+4.9. Tresteg (inget ok): J Attersand 1437w/+3.2, D Andersson 1417w/+5.3, Andreas Daun 80 G 1346w/+3.4, Johan Storåkers S 1303w/+3.4. Diskus: Torbjörn Berg Ha 4174. Slägga: Tore Olofsson G 4511. 1000m stafett: 
Spårvägen (M Ölund, J Ndure, T Nikitin, J Olszowy) 1:59.21, Hammarby (J Hallgren, M Skeppstedt, J Klinteskog, R Pell) 2:01.04, Hässelby (Andreas Thiel, Rasmus Olofsson, D Lundvall, Johan Lundin) 2:03.57.
K Div 1 Ö
Totalt:
 1) Hässelby lag 2 27, 2) Gotland 23, 3) Hammarby 22, 4) Tumba 17.
100m (-8.8): Lena Udd Ha 12.75. 400m: L Udd 56.86. 1500m: Sofie Eklund 84 T 5:08.45. Höjd: Ida Sköld 80 Hä 159, Sophie Fitinghoff 82 Ha 156. Tresteg (inget ok): Ulrika Lundgren G 1097w/+5.1, Nina Törnqvist 80 Hä 1087w/+3.4, Carina Jääskeläinen 82 T 1026w/+3.6. Kula: Christina Larsson G 1250. Diskus: Stina Palosaari 80 Hä 3595, C Larsson 3582, Marika Rydell T 3571. 1000m stafett: Hammarby (Maria Sonnerby, Susanne Meckbach, S Fitinghoff, Sara Liljegren) 2:23.88, Hässelby (Caroline Öhman, N Törnqvist, Helena Sundh, I Sköld) 2:28.50.

KVARNSVEDEN 23.5
MÄN Div 1 V
Totalt:
 1) Falun 62, 2) Örbyhus (Öh) 48, 3) Nord-Uppland 48, 4) Örebro (Öb) 42, 5) Kvarnsveden 38.
100m (-0.2): Niclas Norling Öh 11.17. 200m (-1.6): Mikael Jakobsson 81 Öb 22.47, Jon Andersson 80 F 23.21. 400m: N Norling 49.92, Jonas Sjöström F 51.22, Anders Johansson N 51.26. 800m: Mattias Norling N 1:59.18, Fredrik Rohlén F 1:59.40. 1500m: Conny Ekstrand F 4:01.46, Jonas Jonsson Öb 4:03.38. 3000mH: Lars Jönsson Öb 10:00.55, Joakim Skoog F 10:19.13, Mattias Bergqvist K 10:32.58. 110mH (-0.3): M Jakobsson 15.28, Fredrik Jansson F 16.18, Erik Eriksson 80 Öh 16.55. Höjd: Jörgen Hjorth F 192, Andreas Fröjd N 192, Jerker Porat Öb 189. Stav: J Hjorth 390, Magnus Björk N 390. Längd: Markus Ottesen 81 F 657w/+4.0 (644/+0.8), Johan Lundholm Öh 656w/+2.6 (637/+0.2). Tresteg: Björn Sund Ö 1335/+1.1, M Norling 1333/+0.8, J Lundholm 1270/0.0. Kula: Johan Persson 80 F 1417, Marcus Brändh K 1289. Spjut: Reijo Kuha K 5663, Timo Martin N 5581, Arne Enarsson Öh 5369. 1000m stafett: Falun (M Ottesen, J Andersson, J Sjöström, F Rohlén) 2:01.05, Örbyhus (J Lundholm, E Eriksson, Lars Widén, N Norling) 2:02.05.
KVINNOR Div 1 V
Totalt: 
1) Örebro 36, 2) Heby 36, 3) Kvarnsveden 34, 4) Arvika 32, 5) Nyköping 28, 6) Ärla 23.
100m (-3.4): Beatrice Hellgren 83 Ö 12.99. 400m: Anna Lilja 81 N 58.49, Petra Forsberg 80 H 60.61, Jenny Isberg K 60.83, Marlin Brown Ä 61.28. 1500m: Sofie Hallkvist 83 Ä 4:57.82, Liselotte Norén 82 K 5:00.44. 100mH (-2.6): Linda Svensson 83 A 16.54, Malin Larsson H 16.61, Anna Sauhke 83 K 16.87. Höjd: Linda Eriksson Ö 154. Tresteg: M Larsson 1135w/+2.8 (1107/+1.8), Irene Persson Ö 1040w/+4.0 (979/+0.7). Kula: Anna Pihlgren 82 A 1197, Karin Jansson Ö 1189, Mikaela Johansson 84 Ä 1060. Diskus: K Jansson 3617, Maria Andersson 82 A 3428. 1000m stafett: Heby 2:25.04.

ESKILSTUNA 23.5
M Div 2 S
Totalt: 
1) Österhaninge 44, 2) Sunne 36, 3) Gillberga-Lista 36, 4) Linnéa 32, 5) Tumba 16.
400m: Alexander Lakhanpal L 48.71. Höjd: Jan Hargell 61 Ö 185. Längd: Allan Carlsson GL 647w/+2.9 (618/+0.7). Tresteg: Markus Widarsson 81 Ö 1288/+0.8. Kula: Magnus Nesterud Ö 1366. Diskus: Richard Shanwell L 4708. Spjut: Andréas Lundén S 5288.