Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


SM-tävlingar - 1999

 
 

SM HALVMARATHON
Stockholm 12.9
MÄN

1) Alfred Shemweta Flemingsberg 1:04:31, 2) Magnus Bergman Enhörna 1:04:57, 3) Jonas Hagelin Mölndal 1:05:08, 4) Mattias Persson Spårvägen 1:06:09, 5) Peter Koskenkorva Hässelby 1:06:17, 6) Johan Swärdh Mölndal 1:06:30,
7) Patrick Hallén Enhörna 1:06:39, 8) Toby Tanser Spårvägen 1:08:15, 9) Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:09:05, 10) Jonas Larm Wilske 1:09:11, 11) David Brown Flemingsberg 1:09:22, 12) Erik Framme Hälle 1:09:23, 13) Johan Dahl Högbo AIK 1:09:33, 14) Andreas Hårrskog Mora 1:09:41, 15) Mehmet Abbeholm Flemingsberg 1:10:01.
KVINNOR
1) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 1:12:43, 2) Susanne Johansson Hässelby 1:15:16, 3) Midde Hamrin Hässelby 1:17:07, 4) Christin Johansson Kville 1:17:53, 5) Annika Nyberger Hässelby 1:19:13, 6) Anna Lindh Tureberg 1:19:34,
7) Seeta Dageryd Flemingsberg 1:20:22, 8) Camilla Benjaminsson Hässelby 1:20:36, 9) Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 1:21:01, 10) Jessica Bolgerth Kville 1:22:12, 11) Julie Leonard Högbo GIF 1:22:30, 12) Maria Pettersson Flemingsberg 1:23:01, 13) Stina Thunman Stockvik 1:23:53, 14) Anna Hansson Sthlms Studenter 1:24:32, 15) Solweig Harryson Harg 1:24:51.

 

 

JSM-USM MÅNGKAMP
Falun 10-12.9

M22 Tiokamp
 (b-c)
1) Niklas Kleebinder Hammarby 6.414 (11.93  617   1253  188  53.54  16.09/+0.6  4311  413  4439   5:07.05), 2) Johannes Andersson Heros 6.277 (11.40  640  1125  176   52.57  15.62/+0.6  3189  363  5065  4:56.42), 3) Gustav Andhill Alingsås 6.138 (11.33  624  1059  185  53.20  16.30/+0.6   2980  433  4411  5:15.68), 4) Christian Hulteberg Heleneholm 5.548 (11.80  635w  1183  179  55.07  17.46  3449  443   4480  X), 5) Lasse Ohtamaa 80 Tullinge-Tumba 4.497 (12.21  625  1069   170  58.03  22.42  2151  223  4763  5:16.29).
P18 Tiokamp (a-b)
1) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 7.001 (11.19/+0.6   681/-0.6  1140  188  35.35  15.39  3345  463   4654  4:44.71), 2) Philip Nossmy 82 Malmö 6.891 (10.97/+0.6  683/+0.2   1154  188  35.38  14.49  3368  403  4258   4:53.39), 3) Johan Wiklund 81 Luleå 6.712 (11.42  614  1305  182   37.32  15.21  4325  423  5198  5:19.76), 4) Nils Pettersson 81 Boden 6.318 (11.89  614  1347  167  38.39  16.51   3526  413  5870  5:01.92), 5) Christian Eriksson 81 Dals Södra 6.264 (11.48  673w/+2.7 (ok?)  1169  191  36.94  16.73  3383   323  4325  4:49.26), 6) Andreas Bonin 81 Alunda 6.087 (12.23  606   1011  185  37.67  16.60  2810  453  4417   4:42.10), 7) Gustav Svensson 82 Simrishamn 6.040 (11.59  617  1129   167  36.72  16.45  3588  323  4624  4:45.14), 8) Björn Lundin 82 Helsingborg 5.896 (11.82  574  1163  170  37.51   15.93  3335 373  4253  4:59.75), 9) Christoffer Thomée 82 Sävedalen 5.699, 10) Andreas Davitidis 82 Malmö 5.627, -) Felipe Padilla 82 Ludvika & Nasser Sebabi 82 Hofors & David Peterson 82 Wärnamo & Oscar Forsberg 82 Falun & Andreas Hedström 81 Falun (bl a 669/+1.5) & Elia Bedwan 81 Hofors bröt.
P16 Niokamp (b-c)
1) Daniel Hansson 83 Rånäs 6.224 (16.62  3013   343  4583  12.36w  188  1002  633  2:22.39), 2) Martin Andersson 83 Malmö 6.033 (15.7e  2893  363  3530  11.91w   164  992  594w  2:18.93), 3) Henrik Rundby 83 Huddinge 5.958 (16.68   3128  263  4168  11.93w  179  1108  568   2:16.99), 4) Erik Bäck 83 Gefle 5.877 (16.1e  3006  333   3592   11.83w  152  1092  573  2:16.79), 5) David Holmqvist 83 Eksjö Södra 5.740 (17.7e  3143  303  3872  11.83w  161  949   599  2:15.18), 6) Johan Eriksson 83 Järvsö 5.640 (16.4e  2739  263   4965  12.52w  176  1066  562  2:27.86), 7) Erik Larsson 83 Katrineholm 5.291 (15.62  1687  253  3551  11.77w  158  943   627w  2:26.76), -) Fredrik Johansson 83 Bollnäs & Faruk Ademovic 83 Örgryte & Johannes Claesson 83 Valbo bröt.
P15 Niokamp (a-b)
1) Hans Svensson 84 Växjö 6.874 (15.00  3680   353  4714  11.88  179  1148  642  2:18.13), 2) Rasmus Olofsson 84 Hässelby 6.172 (15.82  3067  273  3722  11.62  173   1238  562  2:13.90), 3) Kim Pettersson 84 Örbyhus 5.165 (17.29   2869  283  3611  12.98  167  992  563  2:27.06), 4) Per Kåberg 84 Orient 5.016 (17.04  2334  263  2931  12.60   158  965  546  2:15.36).
K22 Sjukamp (b-c)
1) Jeanette Hansson Eslöv 4.363 (15.72/-0.2   161  886  27.24  547/-0.5  2941  2:40.78), 2) Annika Petersson Edsbyn 4.072 (17.61  140  1207  28.56/+1.5  513/+0.9   5023  3:05.24).
F18 Sjukamp (a-b)
1) Susanna Kallur 81 Falun 4.998 (13.63w/+2.3   170  1002  25.00/-1.4  558/+2.0  2524  2:39.04), 2) Jenny Kallur 81 Falun 4.777 (13.89w/+2.3  152  1040  24.27/-1.4  547/+2.0   2293  2:38.28), 3) Sophie Ohlsson 82 Skade 4.234 (16.57w/+2.3  158   985  27.77  509w  3389  2:39.97), 4) Emma Allvin 81 Gefle 4.174 (16.28w/+2.3  155  1030  27.92  508  3009  2:40.13), 5) Ida Sjöling 81 Lidingö 4.032 (16.49w/+2.3  152  971  28.80  507   3085  2:39.14).
F16 Sjukamp (b-c)
1) Carolina Klüft 83 Växjö 6.584 (14.02  182   1236  24.76/+0.7  586/+0.6  3526  2:16.76), 2) Anna Mörstam 83 Växjö 5.214 (15.52  155  1172  26.40/+0.7  480  3039   2:24.25), 3) Petronella Malmqvist 83 Tanum 4.229 (17.44  149  970   27.78  499  2715  2:48.65).
F15 Sjukamp (a-b)
1) Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 5.039 (15.45  152  1058  27.33  525/+0.8  3201  2:32.77), 2) Madelene Nylander 84 Örbyhus 4.975 (15.41  155  1104  28.13  551/+0.2   2971  2:40.90), 3) Linn Modin 84 Färjestaden 4.806 (15.81  158  893   27.49  464  2823  2:22.79), 4) Lisa Jansson 84 Västerås 4.672 (15.70  152  1037  28.44  514/0.0  2787  2:39.51), 5) Jennie Hurkmans 84 Tureberg 4.163 (15.70  140  1039  27.55  502  3468   X).
 

 

VSM MARATHON
Landskrona 29.8

M35:
 Dan Agnarson Öbacka 2:38.35, Rolf Johansson Graal 2:53:58. M40: Karl Nieminen Öbacka 2:40:24, Nils-Allan Torstensson Storebro 2:45:10, Eddy Hultgren T Blekinge 2:56:55. M45: Stefan Ulmestål T Blekinge 2:40:36, Bernt Johansson Helsingborg 2:53:00, Kenneth Svensson Skanne 3:03:55. M50: Olle Rundberg Bovallstrand 3:03:46, Bengt Olofsson Östhammar 3:06:27. M55: Josef Sunna Umedalen 2:54:32, Björn Videfors Idrott 3:14:05, Stig Hörberg Växjö Norra 3:14:38. M60: Sten Odenblad Fredrikshof 3:08:55, Gilbert Hermansson Brattås 3:08:59. M65: Håkan Olofsson Linden 3:17:10, Kjell Linder Väckelsång 3:17:50, Gert-Arne Åkerberg Laholm 3:26:21. M70: Jacob Lundström Snapphanarna 4:12:54. M75: Roy Folkesson Kumla 4:36:51.
K40: Siv Herbertzon Rigor 4:21:37. K45: Ingrid Holmgren T Blekinge 3:34:40 (ej VSM-stipulation). K50: Marie-Louise Wänqvist Akele 3:46:50. K55: Gunilla Franzén Strängnäs 4:35:22 (ej VSM-stipulation).

 

LAG-USM
Karlskrona 28.8

Totalt: 1) Växjö 104, 2) Malmö 95, 3) Mölndal 90.5, 4) Hässelby 90, 5) Gefle 78, 6) Heleneholm 71, 7) IF Göta 64, 8) Hammarby 62.5, 9) KA2 58.
POJKAR 16
100m A
 (+0.3): John Lundvik 83 V 11.22, Martin Hajdu 83 Ma 11.36, Rasmus Olofsson 84 Hä 11.55, Tobias Nilsson 83 He 11.92, B (+1.2): Marcus Husberg 83 K 11.91, Andreas Jansson 83 Ge 11.96.
1500mH: Fredrik Närman 84 IF Göta 4:35.23, Markus Påhlsson 83 Ma 4:40.59, Christian Martinsson 83 K 4.41.96, Joacim Wallgren 84 Ha 4:46.34, Andreas Mokdasi 84 Hä 5:13.58, Erik Wedin 84 V 5:26.39.
300mH A: Joel Blid 83 Gö 39.43, Hans Svensson 84 V 41.01, A Mokdasi 41.49, Joel Gustafsson 83 Ha 42.09, B: Erik Bäck 83 Ge 41.28, Stefan Timar 83 He 42.06.
Höjd: Martin Andersson 83 Ma 180, Petter Barck 84 V 177, R Olofsson 177, John van Leer 83 Ge 173, Alexander Fässberg 83 Mö & Mattias Ericsson 84 Ha 173.
Tresteg: Daniel Hammer 83 Ma 1360/+0.6, Anders Sjöström 83 Mö 1352/+1.3, J Gustafsson 1263/+1.6, Jakob Holmberg 84 Hä 1238/+1.3, Andreas persson 83 He 1231/+0.7, Emil Bengtsson 83 K 1192/+1.7, ... 8) P Barck 1162/+1.8.
Diskus: Anton Leion 83 V 4242, Magnus Lohse 84 Mö 4034, Robert Alneroth 84 Ge 4014, Andreas Thiel 83 Hä 3822, Christoffer Bengtsson 83 Gö 3682, Joakim Lindahl 84 K 3124.
Spjut: Ulf Petersson 84 Mö 5450, Magnus Arvidsson 83 K 5280, Johan Sörin 84 Hä 5114, Björn Hartig 84 V 4598, Andreas Muhr 84 Ge 4528, Fredrik Dackheden 84 Ma 3992.
4x100m A: Malmö 44.70, Växjö 45.21, Hässelby 45.31, B: KA2 46.78, Heleneholm 47.36, Hammarby 47.88.

FLICKOR 16
300m A: Jenny Ljungkvist 83 Ha 41.68, Linda Wallerman 83 Ge 42.28, Martina Johansson 83 Ma 42.72, Emma Salomonsson 84 Mö 42.75, Viktoria Gustafsson 84 Hä 44.17, B: Maria Svensson 83 He 44.43, Klara Grahnström 84 V 44.58.
800m: Hanna Ahlin 84 Ge 2:17.27, M Johansson 2:17.49, Anna Mörstam 83 V 2:22.58, Ameli Ahlgren 83 K 2:26.26, Amanda Sanchez 84 Gö 2:28.14, Sara Arenvall 84 Hä 2:33:15.
100mH A (-0.5): Carolina Klüft 83 V 13.98, Daniela Lincoln Saavedra 84 He 14.46, Malin Nordqvist 84 Ha 15.53, Linn Malmo 84 Ge 16.36, B (+1.3): Sofia Larsson 83 Mö 15.27, Linda Persson 84 Ma 16.80.
Stav: Desirée Dahlgren 84 Ma 315, Jenny Östlund 84 Hä 305, Veronica Fridén 83 Mö 290, Ida Glemne 84 V 285, Caroline Fougman 84 Ge 280, Maria Appelgren 83 He 235.
Längd: C Klüft 588/-0.4, S Larsson 563/+0.8, D Lincoln-Saavedra 560/+2.0, V Gustafsson 508/+1.7, Boel Pers 83 Ge 488/+0.6, M Nordqvist 84 Ha 485/+0.5.
Kula: Izabel Savic 83 Gö 1256, A Mörstam 1172, Katrin Ahlford 83 Hä 1156, Merja Moilanen 83 Mö 1077, Madelen Fahlstedt 83 Ge 1018, Dajana Lööf 83 He 947.
Slägga: Karin Engström 83 Gö 5058, M Fahlstedt 4215, M Moilanen 3939, K Ahlford 3524, D Dahlgren 3469, Maria Fluur 83 He 3323.
4x100m A: Mölndal 49.66, Malmö 50.31, Växjö 51.98, B: Hammarby 50.85, Heleneholm 51.90, IF Göta 57.57.

 

STORA VSM
Norrtälje 20-22.8

OBS: Nedan redovisas endast ett begränsat urval av resultat!
D a g   1

M35 5000m:
 Jonny Danielson Kvarnsveden 14:35.65, Kjell-Arne Sjögren Glanshammar 15:46.35. 400mH: Svante Edvardsson Villstad 62.07, Jonas Hildeby Tumba 62.31.
M40 5000m: Stefan Larsson Glasriket 15:45.72.
K35 5000m: Kristina Södergren Gefle 18:50.36.

K40 5000m: Julie Leonard Högbo GIF 18:43.29, Yvonne Brandberg Rånäs 18:54.20, Gunilla Creutz Eksjö Södra 19:01.72.
K45 5000m: Kristina Lamberg Järlåsa 19:28.63, Annica Rinaldo Rånäs 19:48.81.
K50 5000m: Jutta Pedersen Enhörna 18:21.81-
D a g   2
M35 110mH
 (-0.2): S Edvardsson 17.38. Slägga: Tore Olofsson Gotland 4427. Spjut: Ronnie Melkersson Gillberga-Lista 5372, Berth Axelsson Upsala 5312.
M40 Stav: Lars Jörnung Duvbo 350. Slägga: Åke Nilsson IK Sisu 4642, Lars-Göran ÖBerg Östhammar 4369. Spjut: Per-Åke Vestlund Valbo 5720.
M45 Slägga: Bo Palmberg Malmö 4077, Kjell Nilsson Oskarshamn 4052. Spjut: Jan-Olof Damgren Jönköping 5816.
M55 Stav: Hans Lagerqvist Duvbo 350.
K35 400m: Görel Manners Fredrikshof 59.92. 1500m: Jennie Mattsson IF Göta 5:00.82, K Södergren 5:05.49, Karin Wåhlstedt Järvsö 5:06.10. Slägga: Maria Rietz Fjugesta 3048.
K40 1500m: J Leonard 5:00.97, Y Brandberg 5:03.82.
K50 1500m: J Pedersen 5:02.56.
D a g   3
M35 10000m:
 Örjan Grelsson Upsala 32:52.34, Stefan Johansson IKS Umeå 33:43.92. 3000mH: Anders Jönsson Rånäs 9:55.00, Thomas Källberg Roslagsbro 10:29.58, Stefan Axelsson Akele 10:37.83. Kula: Christer Berg Nyköping 1378. Diskus: Erik Holmgren Boo 4143.
M40 10000m: Anders Davidsson Wilske 33:48.72. Kula: Teddy Jonasson Rånäs 1313. Diskus: T Jonasson 3901.
M45 Diskus: Torbjörn Berg Hammarby 3966.
K35 800m: G Manners 2:17.15. Kula: Bodil Torelm Hässelby 1163, Siv Tornegård Högby 989. Diskus: Lena Brattgård Tjalve 3757.
K40 10000m: Katarina Nilsson Högby 40:00.17, G Creutz 40:167.86. Diskus: Åse Lindqvist Valbo 3037.

 

STORA JSM - OFFICIELL RESULTATLISTA 
Sundsvall 13-15.8


 

SM MÅNGKAMP
Olofström 24-25.7

MÄN Tiokamp
1) Michael Hoffer Lidingö 7.716 (11.12w/+2.7  749w/+2.8 (736/+1.9)  1399  206  50.00   14.65/+0.5  4105  485  4797  5:02.38), 2) Christer Holger Huddinge 7.344 (11.29w/+2.7  667/+1.3  1289  188  51.62  15.40/+0.5   3954  475  5621  4:30.62), 3) Patrik Melin Gefle 7.021 (11.49w/+2.7   675/+0.6  1368  191  53.10  15.14/+0.5  4259  455   5731  5:33.91), 4) Erik Larsson 80 Gotland 6.733 (11.93  682/+0.2  1323   197  53.69  15.47/+0.5  4040  405  4452  4:56.15), 5) Stellan Back Söderhamn 6.654 (11.65  660W/+5.4 (637/+0.7)  1309  179  53.86   16.22/+0.2  4189  405  5307  4:53.10), 6) Urban Gustafsson Upsala 6.602 (11.24w/+2.7  693w/+2.1 (667/+0.5)  1206  200  25.55  15.12/+0.5   3625  395  4117  5:30.52), 7) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 6.312 (11.14/+0.5  611  997  182  49.84  16.40/+0.2  3056   405  3469  4:47.83), 8) Daniel Hedström Valbo 6.287 (11.50  619   1373  164  54.18  16.56/+0.2  3858  395  5558   5:13.67),
9) Niclas Hansén Växjö 6.066 (11.14w/+3.3  640w  1079  176  51.79   15.46/+0.5  3234  385  2683  4:59.21), 10) Henrik Hamnebo Kville 5.740 (11.91w  602  1107  170  53.55  17.51  3247   405  3808  4:53.43), 11) Glenn Håkansson Heleneholm 5.235 (11.76w   576  1259  176  55.23  16.76/+0.5  3656  X  4521   5:56.17), 12) Christian Hulteberg Heleneholm 4.800 (bl a 16.90/+0.5), -) Per Nordlund Upsala bröt (11.34  636  1003  200  53.77), -) Johan Levin Upsala bröt (11.30w  680w/+3.0 (632/+0.4)  1230), -) Jan Samuelsson Sundbyberg bröt (11.86w   576).
Utom SM: Jason Wilson USA 5.900 (11.49w  643  1294  191   51.77  16.00/+0.2  3654  X  4436  5:03.91), Scott Ferrier AUS bröt (11.04w/+2.7  713/+2.0  1350).

KVINNOR Sjukamp
1) Maria Richtnér Spårvägen 5.429 (14.21/+1.4  158  1203  25.92w/+3.6   557/+0.6  4528  2.20.83), 2) Linda Fredriksson Rydö 5.311 (14.35/+1.4   152  1052  24.74w/+3.6  571/+0.3  3692  2:14.96), 3) Andrea Geurtsen Upsala 5.257 (15.11/+1.4  164  1016  24.61w/+3.6   531w/+2.1 (ok?)  3719  2:12.66, 4) Karin Funke Gefle 5.037 (14.74/+1.4   161  1104  25.12w/+3.6  545/+0.4  3307  2:27.96), 5) Jeanette Hansson Eslöv 4.851 (15.07/+2.0  164  1002  26.96/+0.2   557/+1.2  3308  2:26.71), 6) Anna-Karin Olsson Tureberg 4.708 (14.48/+2.0   161  1207  27.01/+0.2  523W/+4.2 (522/+0.5)  3804  2:54.38), 7) Ida Sjöling 81 Lidingö 4.579 (15.35/+2.0  161  984  26.75/+0.2  508/+0.5   2914  2:26.06), 8) Lina Ericsson Växjö 4.565 (1513/+2.0  161  943   26.94/+0.2  532w/+2.3 (ok?)  2651  2:27.43).

Utom SM: Piia Peltosaari FIN bröt (14.32/+1.4  176  1233   24.54w/+3.6  607/+1.1  4437), Sherryl Morrow AUS bröt (13.88/+1.4   179  1159  25.32w/+3.6  539w/+2.3 (ok?)  3693).

 

LAG-SM
Gävle 14 juli

MÄN
Totalt: 1) IF Göta 75, 2) Tureberg 70, 3) Ullevi 65, 4) Spårvägen 65, 5) Gefle 52, 6) Heleneholm 47.
100m (-1.4): Mikael Ahl U 10.77, Berhane Haile T 10.90, Niclas Broström Gö 10.93, Mathias Krigh S 10.94, Anders Hansson H 11.19, Ulf Hedberg 80 Ge 11.20.
200m (+1.6): M Ahl 21.32, B Haile 21.67, M Krigh 21.67, N Broström 21.92, A Hansson 22.15, Joakim Lundqvist 81 Ge 22.86.
400m: Thomas Byrberg T 48.09, Jacob Stafstedt Gö 48.11, Björn Engström Ge 49.38, Jan Olszowy 82 S 49.58, Elvir Rakovic U 51.52, Martin Pålsson He 52.19.
800m: Johnny Jönsson S 2:00.95, Martin Hagberg T 2:01.32, Ken Pihlblad Gö 2:01.36, Magnus Karlsson Ge 2:02.87, Johan Nyqvist 81 H 2:04.96, Michael Rubinstein 81 U 2:09.56.
1500m: Claes Nyberg Gö 3:51.11, Gustav Svedbrant 81 S 3.59.16, Henrik Ståhlberg T 4:00.88, Jonas Brodén Ge 4:16.58, Robert Glembro H 4:29.68, Jonas Alström U 4:36.77.
5000m: Stefan Lungström Gö 15:07.07 (3000m 9:01.88), Andreas Carlborg S 15:31.14 (9:02.15), Magnus Risberg Ge 16:02.83, Thomas Jonsson T 16:27.84, Christoffer Sideby U 16:32.41, Markus Kankaanpää H 16:53.54.
3000m hinder: Per Jacobsen Gö 9:18.37, Anders Szalkai S 9:30.66, Patrik Flink T 9:47.06, Mika Kankaanpää H 9:55.91, Bjarne Bäcklund U 10:11.98, Martin Hedlund Ge 10:45.71.
110m häck (-1.3): Henrik Värendh S 14.42, Patrik Melin Ge 15.11, Patric Lindahl He 15.12, Baboucarr Njie T 15.70, Peter Pipkorn U 16.17, Rajne Svenssohn Gö diskv (2 tjuvstarter).
400m häck: B Engström 52.76, Marko Granat T 52.93, Konstantin Koutalas S 54.78, Håkan Eriksson Gö 57.54, Rafael Askros 81 U 59.84, H ej start.
Höjd: Thomas Hansson U 207, Andreas Jonsson T 201, Ronnie Enander Ge 197, Karl Josephson S & Henrik Nilsson H & Mattias Lalin Gö 188.
Stav: Oscar Janson U 501, Nikos Efstathiadis T 491, Rickard Nygårds Ge 436, Christian Hulteberg H 421, Pontus Lundkvist Gö 421, Zbigniew Jakobschy S X.
Längd: Christian Haar Gö 731/+0.9, Fotios Makrostergios S 725/0.0, Linus Malmborg H 704/-1.6, Robert Fält Ge 703/-0.2, Conny Malm U 703/-1.0, Per Bergman T 616/-0.2.
Tresteg: C Malm 1578/+0.8, C Haaar 1495/+0.1, Sebastian Hukari T 1461/-0.6, Tobias Persson H 1395/+0.6, Hans Eriksson S 1349/+0.6, Guido Ripke Ge 1253/+0.1.
Kula: Jimmy Nordin H 1868, Sören Tallhem S 1857, Kristian Pettersson U 1648, Henrik Wennberg T 1646, Linus Bernhult Gö 1560, Andreas Nordin 81 Ge 1171.
Diskus: L Bernhult 5666, Christer Hagberg U 5365, Staffan Jönsson 81 H 4851, P Melin 4800, Mattias Krook 82 T 3929, Andrus Klaar S 3833.
Slägga: Tomas Sjöström Gö 6879, Bengt Johansson T 6833, Fredric Folkeson U 5187, Stefan Alneroth 81 Ge 5112, Jonas Forsberg He 4497, Thomas Sandström S 4168.
Spjut: Patrik Bodén Gö 8452, Richard Alneroth 80 Ge 6626, Rikard Krook H 6268, T Sandström 5705, C Hagberg 5551, Thomas Hirvonen T 5367.
4x100m: Ullevi (Daniel Nunez, C Malm, M Ahl, Peter Ahl 80) 41.14, Spårvägen (J Olszowy, M Krigh, H Värendh, F Makrostergios) 41.22, Tureberg (P Bergman, Ronny Ilvander, B Haile, Christian Liljequist 80) 41.92, IF Göta (N Broström, J Stafstedt, Magnus Åhlén, C Haar) 42.40, Heleneholm (P Lindahl L Malmborg, T Persson, M Pålsson) 42.86, Gefle (Björn Lundin 82, R Fält, J Lundqvist, U Hedberg) bröt.

KVINNOR
Totalt: 
1) Hässelby 65, 2) Gefle 57, 3) Ullevi 55, 4) IF Göta 38, 5) Tureberg 36, -) Heleneholm ej start.
100m (-0.8): Annika Amundin U 11.92, Linda Fernström H 12.32, Johanna Sellman Ge 12.45, Jessica Palm 82 Gö 12.47, Therese Edholm T 13.12.
200m (+0.5): A Amundin 24.41, L Fernström 25.26, Elena Åseby 80 Gö 25.71, Karin Funke Ge 25.75, Frida Strandberg 85 T 27.65.
400m: Cecilia Hansson 56.11, Anna Jägre H 56.67, Lena Berntsson U 50.01, Caroline Huldén 81 Gö 60.38, Jennie Hurkmans 84 T 63.84.
800m: C Hansson 2.16.20, Ulrica Orre H 2:16.82, Marie Nilsson 81 Gö 2:20.50, Emilie Erhardt 83 T 2:25.09, Sara Westman U 2:30.60.
1500m: U Orre 4:50.19, Rose-Marie Lindberg T 4:55.16, Rebecca Johansson 81 Gö 4:58.04, Nina Gudmundsson Ge 5:13.78, Rebecka Gustavsson 85 U bröt.
5000m: Jessica Carlberg H 17:16.05 (1500m 4:57.1m, 3000m 10:12.10), Anette Wahlström Gö 17:29.57 (10:35.84), Anna Lindh T 17:45.36 (10:36.14), Kristina Södergren Ge 18:56.45, U ej start.
100m häck (+0.2): Lena Melin U 14.50, Anna-Karin Byström 81 Gö 14.81, Anna-Karin Olsson T 14.90, K Funke 15.08, Jenny Karlsson H 17.52.
400m häck: L Melin 60.16, Linda Wallerman 83 Ge 66.28, Jana Cagin T 66.51, Nina Törnqvist 80 H 67.96, Viktoria Ganterud 81 Gö 68.44.
Höjd: Lena Johansson H 173, Marie Rosengren 80 Ge 173, Emma Green 84 U 167, Stina Bohgard 82 T 167, Madelen Olsson 85 Gö 154.
Stav: Alissa White H 335, Åsa Pettersson 81 T 325, Annika Berntsson U 325, Jessika Andersson 84 Ge 240, Gö ej start.
Längd: J Sellman 597/-1.0, Jessica Larsson H 597/-0.7, Helena Rönner 80 U 559/+0.1, J Palm 555/-0.5, S Bohgard 498/-0.7.
Tresteg: Susanne Persson Ge 1215/-0.8, Åas Lönn H 1205/-1.4, Deisrée Carlberg U 1177/-0.9, Helena Persson T 1064/-1.9, V Ganterud 1035/-0.7.
Kula: Linda-Marie Mårtensson H 1675, Linda Nestorsson U 1484, Anna-Karin Olsson T 1225, Anna-Lena Pihl Ge 1147, Izabel Savic 83 Gö 1095.
Diskus: Anna Söderberg U 6430 Svenskt rekord (6429 - 64 30 -  6299 - 6371 - X - 6073), Annika Larsson Ge 5183, L-M Mårtensson 4994, Ingela Nymann T 3509, Emely Engkvist 80 Gö 2596.
Slägga: A Söderberg 5499, Marie Hilmersson 81 H 4848, Maria Mattsson 80 Gö 4481, Madelene Fahlstedt 83 Ge 3941, I Nymann 3557.
Spjut: Katarina Eklöf Ge 4829, Brigitta Lado 81 H 4756, I Savic 4169, Kajsa Bergqvist T 3660, U ej start.
4x100m: Ullevi (L Berntsson. A Amundin, L Melin, S Westman) 46.40, IF Göta ( J Palm, E Åseby, A-K Byström, V Ganterud) 48.86, Gefle (K Funke, Emma Jansson 81, Karin Engman, J Sellman) 48.91, Hässelby (Å Lönn, Camilla Gustafsson 80, N Törnqvist, L Fernström) 49.15, Tureberg (A-K Olsson, T Edholm, S Bohgard, J Cagin) 50.19

 

 

VSM FEMKAMP
Nyköping 20 juni

M35: Mikael Pettersson Idrott 1.698. M40: Tomas Lindh Ljungby 2.646 (504  4500  27.24W  3323  5:41.84), Peter Lundmark Bålsta 2.042. M45: Björn Holm Valö 2.627 (474w  2934  27.31W   2611  5:12.83). M50: Harald Henriksson Lekeryd-Svarttorp 2.221. M55: Alf Sjökvist Valö 3.991 (504  3977  27.10W   3363  4:42.14), Gunnar Ekstedt Hässelby 2.723 (480  2124  27.58W   1844  5:46.72). M60: Tor Trondset Nynäshamn 3.465 (472w   3370  26.86W  3457  6:23.55), Stan Jarog Högsbo 3.166 (450w   3500  28.49W  2974  6:27.00). M65: Lars Wennblom Hässelby 3.841 (512W  3221  27.73W  3282  6:44.60), Agne Härdström Stål 3.008 (460w  2777  29.27W  2556  7:41.50). M70: Jalmar Katk SKF 2.811 (380w  2449  34.37W  3563  7:15.28). M75: Bertil Larsson Trollhättans IF 2.973 (346w  2657  34.99W  2753  8:31.58).

 

SM-JSM-USM STAFETT - OFFICIELL RESULTATLISTA
Värnamo 12-13 juni

STRÄCKTIDER!!

MÄN
4x100m (a): 1) Malmö (Mathias Sundin, Matias Ghansah, Torbjörn Mårtensson, Patrik Lövgren) 40.40, 2) Huddinge (Daniel Bergström, Lenny Martinez, Klas Ringdahl, Anders Boyacioglu) 40.72, 3) Mölndal (Jakob Falkbring, Christofer Sandin, Johan Hed, Magnus Björk) 41.39, 4) Ullevi (Daniel Nunez, Conny Malm, Elvir Rakovic, Peter Ahl) 41.56, 5) Tureberg (Berhane Haile, Ronny Ilvander, Sebastian Hukari, Christian Liljequist) 41.88, -) KA2 (Joakim Blaschke, Tobias Karlsson, Fredrik Elofsson, Henrik Dagård) bröt.
Försök (a) h1: Malmö 40.59, Huddinge 41.18, KA2 41.35, Tureberg 42.17, Hellas (Peter Oldin, Henrik Wistam, Ludvig Yttergren, Joakim Öhman) 42.61, h2: Ullevi 41.35, Mölndal 42.07, Kville (Tomas Greiner, Niklas Sjöstrand, Anders Nilsson, Robert Kronberg) 42.21, Heleneholm bröt.
4x400m (b): 1) Malmö lag 1 (Magnus Hansson, Rikard Rasmusson, Niklas Eriksson, Jimisola Laursen) 3:09.84, 2) Mölndal (Peter Fredriksson, Johan Hed, Fredrik Wållgren, Niklas Wallenlind) 3:12.52, 3) Hässelby (Magnus Wallberg, Carlos Amado, Andreas Rehnborg, Niclas Rudin) 3:13.32, 4) Östersund (Joachim Ögren, Andreas Lund, Henrik Ögren, Fredrik Lindberg) 3:15.98, 5) Malmö lag 2 (Mathias Sundin, Linus Ericsson, Andreas Jungerup, Tobias Andersson) 3:17.82, 6) Västerås (Robert Sjödén, Per Sandell, Mateusz Stec, Johan Lannefors) 3:18.49.
4x800m (a): 1) Hammarby (Fredrik Karlsson, Daniel Norberg, Ronny Johannesson, Rickard Pell) 7:24.60, 2) Tureberg (Daniel Czarnecki, John Laselle, Martin Hagberg, Thomas Byrberg) 7:25.08, 3) Malmö lag 1 (Berne Forzelius, Joel Johansson, Tobias Andersson, Jörgen Zaki) 7:25.28, 4) Falun (Jonas Sjöström, Jon Andersson, Fredrik Rohlén, Conny Ekstrand) 7:31.90, 5) Hälle (Joakim Johansson, Mikael Gren, Jonas Alfredsson, Ahmed Mohamed) 7:32.87, 6) Rånäs (Håkan Jansson, Niklas Österberg, Stefan Wagnsson, Tobias Sjöström) 7:41.61,

7) Malmö lag 2 (Alexander Johansson, Christian Bengtsson, Philip Wilhelmsson, Daniel Roth) 7:45.54, 8) Kville (Stefan Strand, Robert Samuelsson, Johan Wettergren, Magnus Warberg) 7:45.94.
4x1500m (b): 1) Spårvägen (Peter Öhman, Johnny Jönsson, Gustav Svedbrant, Patrik Johansson) 15:27.77, 2) Hammarby (Andreas Phersson, Ronny Johannesson, Per Synnerman, Rickard Pell) 15:29.31, 3) Malmö lag 1 (Toni Rovina, Staffan Stegmark, Rickard Andersson, Joel Johansson) 15:35.28, 4) Rånäs (David Bergman, Stefan Wagnsson, Niklas Österberg, Håkan Jansson) 15:50.57, 5) Mölndal (Erik Petersson, Jonas Hagelin, Johan Swärdh, Nicklas Källmén) 15:53.20, 6) Enhörna (Erik Sjöqvist, Anders Edgren, Christian Bergh, Lars Hansen) 15:54.58,
7) Malmö lag 2 (Christian Bengtsson, Tobias Martinsson, Philip Wilhelmsson, Mathias Lindberg) 16:24.45, -) Hälle (Lars Johansson, Mustafa Mohamed, Joakim Johansson, Ahmed Mohamed) bröt.

KVINNOR
4x100m (a): 1) Mölndal (Sofia Larsson, Erica Johansson, Beatrice Dahlgren, Linda Storkull) 45.70, 2) Ullevi (Lena Berntsson, Annika Amundin, Charlotta Vöcks, Sara Westman) 45.80, 3) Falun (Pernilla Allvin, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Linda Olsson) 46.15, 4) Hälle (Charlotta Ceder-Wanhainen, Anna Wikström, Therese Olofsson, Veronica Fransson) 46.72, 5) Malmö (Linda Mårtensson, Linda Hansson, Maria Staafgård, Petronella Dahlerus) 47.08, 6) Södertälje IF (Sara Ullskog, Helene Nordquist, Karin Hellegren, Hanna Peterson) 47.87.
Försök (a) h1: Mölndal 46.09, Falun 46.27, Malmö 47.00, KA2 (Pernilla Wigothsson, Carola Strenius, Anneli Melin, Nadja Casadei) 48.26, h2: Ullevi 45.98, Hälle 46.52, Södertälje IF 47.62, Heleneholm (Irene Fagerberg, Petra Mårtensson, Caroline Bryland, Daniela Lincoln) 48.98.
4x400m (b): 1) Täby (Katarina Svensson, Petra Eklund, Monica Lundgren, Linda Olsson) 3:43.33, 2) Hälle (Therese Olofsson, Anna Wikström, Veronica Fransson, Åsa Hedström) 3:43.33, 3) Malmö (Malin Kemi, Linda Mårtensson, Linda Hansson, Vanessa de Luca) 3:51.39, 4) Falun (Jenny Sjöström, Pernilla Allvin, Linda Sjöström, Linda Olsson) 4:00.95, -) Ullevi (Lena Berntsson, Erika Christiansson, Helena Rönner, Lena Melin) diskv (ojuste löpning).
4x800m (a): 1) Täby (Katarina Svensson, Monica Lundgren, Linda Olsson, Lena Nilsson) 8:37.64, 2) Rånäs (Camilla Dahlin, Ulrika Johansson, Helena Hafström, Alexandra Lindquist) 8:50.45, 3) Malmö (Vanessa de Luca, Hanna Karlsson, Martina Johansson, Malin Kemi) 8:52.27, 4) Hälle (Andrea Lundkvist, Caroline Hjelm, Louise Fredriksson, Åsa Hedström) 8:57.45, 5) Högby (Ida Nilsson, Ida Johansson, Johanna Nilsson, Emma Skogersson) 9:26.68.
3x1500m (b): 1) Rånäs (Helena Hafström, Ulrika Johansson, Alexandra Lindquist) 13:27.60, 2) Hälle (Caroline Hjelm, Andrea Lundkvist, Åsa Hedström) 14:02.41, 3) Heleneholm (Sandra Pode, Lisa Haglund, Kajsa Haglund) 14:06.42, 4) Högby (Ida Johansson, Ida Nilsson, Johanna Nilsson) 14:17.73, 5) Malmö (Hanna Karlsson, Martina Johansson, Linda Gröning) 14:37.51.

MÄN 22
4x100m (b): 1) Huddinge (Daniel Bergström, Lenny Martinez, Klas Ringdahl, Dejan Mirkovic) 41.24, 2) Mölndal (Jakob Falkbring, Christofer Sandin, Johan Hed, Lars Gustavsson) 41.92, 3) Gefle (Björn Lundin, Robert Fält, Joakim Lundqvist, Ulf Hedberg) 42.25, -) Tureberg (Niklas Ljungkvist, Brian Sulusi-Sjö, Sebastian Hukari, Christian Liljequist) bröt, -) IF Göta (Niclas Broström, Fredrik Eklund, Jacob Stafstedt, Joel Blid) diskv (överväxel).
4x400m (a): Ingen tävling (bara två anmälda lag).
3x800m (b): 1) Tureberg (Daniel Czarnecki, John Laselle, Thomas Byrberg) 5:38.82, 2) Falun (Jonas Sjöström, Conny Ekstrand, Jon Andersson) 5:39.18, 3) Hälle (Jonas Henriksson, Jonas Alfredsson, Mikael Gren) 5:40.50, 4) Eksjö Södra (Anders Johansson, Björn Ahlepil, Jacob Cedertun) 5:40.97, 5) IF Göta (Lars Gustafsson, Per Jacobsen, Ken Pihlblad) 5:51.30, 6) Rånäs (Pontus Österberg, Jacob Norling, Tobias Sjöström) 5:56.79,

-) Malmö (Pontus Nilsson, Alexander Johansson, Philip Wilhelmsson) bröt.
KVINNOR 22

4x100m (b): 1) Södertälje IF (Sara Ullskog, Helene Nordquist, Karin Hellegren, Hanna Peterson) 47.89, 2) Täby (Maria Svensson, Magdalena Widenbrant, Christine Olsson, Linda Knutsson) 51.89, -) Ullevi (Erika Christiansson, Helena Rönner, Lena Berntsson, Annika Amundin) diskv (överväxel), -) Falun (Therese Hammarlund, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Pernilla Allvin) diskv (tjuvstart).
4x400m (a): 1) Västerås (Maria Ekman, Anneli Mälström, Emma Lindblom, Jenni Gårdhage) 3:59.67, 2) Täby (Linda Knutsson, Martina Högberg, Anna Jönsson, Jeanette Loftheim) 4:02.17.
3x800m (b): 1) Falun (Jenny Sjöström, Linda Sjöström, Linda Olsson) 6:46.03, 2) Täby (Martina Högberg, Jeanette Loftheim, Lena Nilsson) 6:49.45, 3) Fredrikshof (Anna Emanuelson, Carolina Nylén, Sara Talia) 6:56.85, 4) Hälle (Maria Elofsson, Jenny Framme, Louise Fredriksson) 6:57.01.

POJKAR 18
4x100m (b): 1) Helsingborg (Fredrik Sturesson, Alexander Ljunggren, Johan Wissman, Björn Lundin) 42.52, 2) Malmö (Ali Chahrour, Philip Nossmy, Daniel Persson, Assadullah Sadigi) 42.79, 3) Hammarby (Patrik Fager, Martin Skeppstedt, André Kisch, Jonathan Hallgren) 43.64, 4) Ullevi (Mikael Larsen, Rafael Askros, Alen Rakovic, Mikael Wigren) 45.42, 5) Heleneholm (Tobias Nilsson, Fredrik Roos, Marko Kiviniemi, Yacine Nedjam) 45.72, -) Spårvägen (Jan Olszowy, Aristide Bamane, Peter Alvarsson, Thomas Nikitin) bröt.
4x400m (a): 1) Hammarby (Andreas Söderling, Fredrik Johansson, Albin Johansson, Johan Klinteskog) 3:21.11, 2) Spårvägen (Peter Alvarsson, Abdi Kani Mohamed, Thomas Nikitin, Jan Olszowy) 3:21.14, 3) Helsingborg (Andreas Silfwerstrand, Johan Wissman, Fredrik Sturesson, Alexander Ljunggren) 3:25.57, 4) Heleneholm (Yacine Nedjam, Marcus Tuvezén, Martin Arnlid, Johan Nyqvist) 3:30.98, 5) Skruv (Henric Stodell, Niklas Pettersson, Anders Johnsson, Viktor Johansson) 3:43.54.
3x800m (b): 1) Hammarby (Andreas Söderling, Albin Johansson, Johan Klinteskog) 5:51.72, 2) Hälle (Thomas Björklund, Ulf Nilsson, Cristoffer Antonsen) 5:55.18, 3) Spårvägen (Pär Hillerström, David Lindberg, Jan Olszowy) 5:55.58, 4) Hässelby (Thomas Würtz, Martin Öhman, Axel Lönnqvist) 5:56.60, 5) Heleneholm (Marcus Tuvezén, Martin Arnlid, Johan Nyqvist) 6:05.06, 6) Kongahälla (Joakim Engström, Mikael Lindberg, Andreas Petersson) 6:38.19.

FLICKOR 18
4x100m (b): 1) Hammarby (Maria Sonnerby, Sophie Fitinghoff, Susanne Meckbach, Sara Liljegren) 49.20, 2) IF Göta (Jessica Palm, Charlotte Nordh, Anna-Karin Byström, Viktoria Ganterud) 49.55, 3) Göteborgs KIK (Nanna Sacko Nilsen, Madeleine Forsberg, Maria Berggren, Susanna Rahm) 49.88, 4) Heleneholm (Dajana Lööf, Emma Lilja, Maria Svensson, Sandra Pode) 51.57, 5) Ullevi (Kajsa Dahlöf, Johanna Rönner, Annelie Ivarsson, Doreen Nagawa) ingen tid (???).
1000m (a): 1) IF Göta (Anna-Karin Byström, Jessica Palm, Charlotte Nordh, Caroline Huldén) 2:17.77, 2) Hammarby (Maria Sonnerby, Susanne Meckbach, Sophie Fitinghoff, Sara Liljegren) 2:19.76, 3) Kalmar (Marie Dagerhem, Kristin Lock-Johansson, Theresia Jonsson, Marie-Louise Wiberg) 2:19.98, 4) Heleneholm (Daniela Lincoln, Emma Lilja, Kajsa Haglund, Sandra Pode) 2:20.39, 5) Göteborgs KIK (Maria Berggren, Susanna Rahm, Madeleine Forsberg, Mikaela Bernhardsson) 2:22.39, 6) Kville (Emma Josefsson, Malou Österberg, Jenny Törnberg, Sofie Andersson) 2:23.08.
3x800m (b): 1) Heleneholm (Lisa Haglund, Sandra Pode, Kajsa Haglund) 6:55.23, 2) IF Göta (Emma Sjögren, Caroline Huldén, Johanna Sjögren) 7:18.14.

POJKAR 16
4x100m (b): 1) Hässelby (Andreas Mokdasi, Rasmus Olofsson, Andreas Thiel, Johan Sörin) 44.53, 2) Malmö (Steve Karlsson, Johan Hallberg, Martin Andersson, Martin Hajdu) 45.02, 3) Växjö (John Lundvik, Hans Svensson, Björn Hartig, Peter Åkesson) 45.55, 4) Ullevi (Ricardo Dorosario, Alexander Arlbrant, Charlie Sundin, Johan Karlsson) 47.09, 5) KA2 (Marcus Husberg, Christian Martinsson, Emil Bengtsson, Magnus Arvidsson) 47.59.
3x800m (a): 1) Skellefteå AIK (Erik Fahlgren, Joel Bodén, Magnus Nilsson) 6:10.05, 2) Malmö (Markus Pålsson, André Möller, Martin Hajdu) 6:13.01, 3) Hässelby (Jakob Holmberg, Rasmus Olofsson, Andreas Mokdasi) 6:13.26, 4) Täby (Andeas Nordgren, Markus Stålbom, Anders Leinås) 6:21.07, 5) Rånäs (Mikael Blom, Markus Bergström, Björn Hägglund) 6:21.92, 6) Sävedalen (Per Skoog, Johan Sävestrand, Mikael Bergbrant) 6:22.46,

7) Tumba (Niclas Rysjö, Ibou Jobe, Alexander Hanning) 6:24.85, 8) IF Göta (Mikael Nordh, Fredrik Närman, Joel F Lennartsson) 6:31.97, 9) Klippan 6:36.39.

FLICKOR 16
4x100m (b): 1) Mölndal (Sofia Larsson, Emma Salomonsson, Emma Gustavsson, Sandra Johansson) 48.72, 2) Hammarby (Elisabeth Hortobagyi, Jenny Ljungkvist, Corinne Schmitz, Malin Nordqvist) 49.67, 3) Täby (Mikaela Beckman, Linn Göransson, Sara Göransson, Sara Voltaire) 51.05, -) Växjö (Lisa Andersson, Carolina Klüft, Anna Mörstam, Nina Ryman) diskv (överväxel), -) Malmö (Madeleine Johansson, Emeli Madsen, Linda Persson, Martina Johansson) bröt, -) Sundsvall (Kim Andersson, Joni Winter, Elin Ericsson, Hanna Ledin) bröt.
Försök (b) h1: Mölndal 48.82, Hammarby 49.63, Sundsvall 50.15, Täby 50.67, Ullevi 51.30, KA2 51.93, h2: Växjö 50.07, Malmö 50.75, Villstad 51.22, Tureberg 51.77, Göteborgs KIK 52.49, Wärnamo 55.54.
3x800m (a): 1) Tumba (Charlotte Karlsson, Malin Sundén, Sofie Eklund) 7:06.30, 2) Ärla (Anna Lampinen, Kim Blomkvist, Sofie Hallkvist) 7:15.32, 3) Täby (Malin Josephson, Sara Göransson, Linn Göransson) 7:19.45, 4) Tureberg (Jennie Hurkmans, Sara Verdi, Emilie Erhardt) 7:25.38, 5) Sävedalen (Junnet Christiansson, Maria Carlsson, Sara Bernestål) 7:28.12.

 

SM MARATHON - Till arrangörens hemsida
Stockholm 12 juni

MÄN
1) Alfred Shemweta Flemingsberg 2:14:52, 2) Anders Szalkai Spårvägen 2:17:20, 3) Bjarne Thysell Ärla 2:20:08, 4) Patrick Hallén Enhörna 2:20:19, 5) Idris Ibrahim Hässelby 2:24:11, 6) Johan Dahl Högbo AIK 2:25:29,
7) Thomas Kajander Spårvägen 2:26:17, 8) Lars Andervang Ymer 2:26:23, 9) Jonas Larm Wilske 2:26:40, 10) Martin Rappe Hammarby 2:27:29, 11) Niklas Wikner Tranås 2:30:40, 12) Christer Ryman Skillingaryd 2:31:15, 13) Erik Gerdin Hakarpspojkarna 2:31:21, 14) Carl-Johan Olofsgård Hässelby 2:31:48, 15) Erik Framme Hälle 2:34:10, 16) Jonny Petrén Hässelby 2:34:49, 17) Åke Harlin Brännan 2:36:37, 18) Henrik Östling Sköldinge 2:37:05, 19) Martti Mustonen Rånäs 2:37:39, 20) Örjan Grelsson Upsala 2:38:19, 21) Stefan Ulmeståhl T Blekinge 2:38:53, 22) Lars Johansson IF Start 2:39:16, 23) Mehmet Abbeholm Flemingsberg 2:39:25, 24) Uhlie Evertsson Boo 2:39:40, 25) Anders Risling Bromma 2:39:59.

KVINNOR
1) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 2:36:55, 2) Susanne Johansson Hässelby 2:44:48, 3) Ingmarie Eriksson Hässelby 2:46:00, 4) Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 2:53:57, 5) Solweig Harryson Harg 2:54:59, 6) Anna Hansson Sthlms Studenter 2:57:31,
7) Karin Schön Kville 2:57:46, 8) Ingela Gahne Hässelby 2:58:27, 9) Maria Sollerman Fredrikshof 2:59:41, 10) Margareta Rutqvist Spårvägen 3:01:19, 11) Anneli Södergårds Hultsfred 3:01:23, 12) Annelie Buller Flemingsberg 3:02:26, 13) Maria Pettersson Flemingsberg 3:05:29, 14) Katharina Sandström Sundsvall 3:05:43, 15) Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 3:06:32, 16) Ulrika Linge Akele 3:10:29, 17) Catarina Ask Heleneholm 3:10:40, 18) Ann-Catrine Nordberg Flemingsberg 3:11:01, 19) Ylva Rangne Fredrikshof 3:12:46, 20) Yvonne Brandberg Rånäs 3:13:00, 21) Annika Skarin Hässelby 3:13:16, 22) Majbritt Sundqvist SIF Skellefteå 3:14:05, 23) Gunilla Creutz Eksjö Södra 3:14:36, 24) Susanne Wahlqvist Rånäs 3:14:52, 25) Arja Kilpeläinen Råby-Rekarne 3:16:42.

 

 

 

VSM HALVMARATHON
Gävle 2 maj

M35: 1) Thomas Kajander Spårvägen 1:08:45, 2) Kent Clefberg Hässelby 1:12:18, 3) Leif Markfjärd Krylbo 1:12:30, 4) Dan Agnarson Brännan 1:13:08. M40: 1) Karl Nieminen Öbacka 1:13:09, 2) Tommy Nilsson Kvarnsveden 1:15:11. M45: 1) Jan Lindblom Hässelby 1.12:22, 2) Åke Harlin Brännan 1:14:18. M50: 1) Anders Risling Bromma 1:16:53, 2) Magnus Säveros Nilivaara 1:17:19, 3) Börje Nilsson Lulekamraterna 1:17:48, 4) Pentti Harakka Fredrikshof 1:18:48. M55: 1) Josef Sunna Umedalen 1:20:25, 2) Tage Widén Örbyhus 1:23:21, 3) Bernt Johansson Skellefteå AIK 1:25:24. M60: 1) Lennart Svensson Sommen-Bygden 1:25:26, 2) Inge Fröjd Sundsvall 1:25:31, 3) Sten Odenblad Fredrikshof 1:29:17. M65: 1) Gunnar Nilsson Heleneholm 1:27:48, 2) Svenn Eriksen Högsbo 1:29:49. M70: 1) Rune Andersson Falkenberg 1:31:39. M75: 1) Runar Waller Hemlingby 1:54:20.
K35: 1) Maria Pettersson Flemingsberg 1:21:39. K40: 1) Marianne Lundberg Sisu-Forshaga 1:21:32, 2) Julie Leonard Högbo GIF 1:23:29. K45: 1) Rebecka Gräsman Nynäshamn 1:35:35. K50: 1) Eva Ericsson Granbergsdal 1:26:08. K55: 1) Margareta Carlbäck Skellefteå AIK 1:45.08.

 

 

SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG Till fullständiga resultat
Värnamo 24-25 april

MÄN 4 km (b)
1) Claes Nyberg IF Göta 11:25, 2) Mustafa Mohamed Hälle 11:33, 3) Patrik Johansson Spårvägen 11:37, 4) Kent Claesson Skillingaryd 11:40, 5) Ahmed Mohamed Hälle 11:52, 6) Stefan Lungström IF Göta 11:52, 7) Johan Swärdh Mölndal 11:55, 8) Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 11:58,
9) Christer Malm Hammarby 11:59, 10) Stefan Wagnsson Rånäs 11:59;
11) Joakim Johansson Hälle 12:02, 12) Jonas Hagelin Mölndal 12:10, 13) Arvid Levinsson Hässelby 12:13, 14) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 12:15, 15) Per Synnerman Hammarby 12:15, 16) Joel Johansson Malmö 12:17, 17) Nicklas Källmén Mölndal 12:17, 18) Anders Nilsson IF Göta 12:18, 19) Jonas Jonsson Örebro 12:19, 20) Rickard Pell Hammarby 12:19,
21) Jon Sjölander Västerviks OK 12:21, 22) Johnny Jönsson Spårvägen 12:22, 23) Andreas Phersson Hammarby 12:22, 24) Toni Rovina Malmö 12:25, 25) Peter Johansson Brittatorp 12:26, 26) Jan Hedström IF Göta 12:27, 27) Niklas Österberg Rånäs 12:28, 28) Runar Höiom Alingsås 12:28, 29) Lars Jönsson Örebro 12:28, 30) Rickard Andersson Malmö 12:30,
31) Andreas Ahl Hässelby 12:31, ... 34) Erik Petersson 80 Mölndal 12:36, 35) Thomas Johansson 81 Sävedalen 12:36. (64 fullföljande.)
Lag: 1) Hälle (Mustafa Mohamed, Ahmed Mohamed, Joakim Johansson) 35:27, 2) IF Göta lag 1 (Claes Nyberg, Stefan Lungström, Anders Nilsson) 35:35, 3) Spårvägen (Patrik Johansson, Gustav Svedbrant, Johnny Jönsson) 35:57, 4) Mölndal 36:22, 5) Hammarby lag 1 36:33, 6) Malmö 37:12, 7) Rånäs 37:13, 8) Örebro 37:18, 9) Hässelby 37:29, 10) Brittatorp 37:30. (14 lag.)

MÄN 12 km (b)
1) Alfred Shemweta Flemingsberg 36:18, 2) Mats Johnsson Enhörna 38:07, 3) Erik Sjöqvist Enhörna 38:16, 4) Patrick Hallén Enhörna 38:18, 5) Christian Karlsson Hälle 38:26, 6) Jonny Petrén Hässelby 38:42, 7) Anders Szalkai Spårvägen 38:49, 8) John Olsson IS Göta 38:54,
9) Gustav Berggren Skellefteå AIK 39:11, 10) Idris Ibrahim Hässelby 39:12,
11) Patrik Gustafson Brittatorp 39:16, 12) Pekka Anderman Flemingsberg 39:19, 13) Lars Andersson IS Göta 39:22, 14) Peter Öhman Spårvägen 39:24, 15) Ulf Olsson Hässelby 39:27, 16) Bengt Mattsson Härlöv 39:50, 17) Thomas Kajander Spårvägen 39:59, 18) Jonas Tell Ymer 40:08, 19) Peter Tefke Ale-90 40:11, 20) Toby Tanser Spårvägen 40:14,
21) Mehmet Abbeholm Flemingsberg 40:15, 22) Joakim Ronsten Enhörna 40:20, 23) Anders Edgren Enhörna 40:27, 24) Jonny Franzén IS Göta 40:35, 25) Carl-Johan Olofsgård Hässelby 40:40, ... bröt: bl a Andreas Carlborg Spårvägen, Martin Söderberg Hakarpspojkarna. (42 fullföljande.)
Lag: 1) Enhörna (Mats Johnsson, Erik Sjöqvist, Patrick Hallén) 1:54:41, 2) Flemingsberg (Alfred Shemweta, Pekka Anderman, Mehmet Abbeholm) 1:55:52, 3) Hässelby lag 1 (Jonny Petrén, Idris Ibrahim, Ulf Olsson) 1:57:21, 4) Spårvägen 1:58:12, 5) IS Göta 1:58:51, 6) Hässelby lag 2 2:03:06. (Alla.)

KVINNOR 4 km (b)
1) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 13:36, 2) Magdalena Thorsell Hässelby 13:48, 3) Ulrica Orre Hässelby 13:49, 4) Åsa Hedström Hälle 13:51, 5) Kristina Rebane Sunne LK 13:58, 6) Ulrika Mähler Brännan 14:01, 7) Maria Elofsson Hälle 14:09, 8) Eva-Britt Karlsson Sundsvall 14:14,
9) Ida Nilsson 81 Högby 14:18, 10) Rebecca Johansson 81 IF Göta 14:21,
11) Karin Lindberg IF Göta 14:22, 12) Ingmarie Eriksson Hässelby 14:29, 13) Andrea Lundkvist Hälle 14:38, 14) Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 14:39, 15) Susanna Wiström Sundbyberg 14:42, 16) Cecilia Erling Start 14:49, 17) Marie Hedman Spårvägen 14:54, 18) Lena Kullstam Råby-Rekarne 15:14, ... bröt: Mia Larsson 81 Lund. (23 fullföljande).
Lag: 1) Hässelby lag 1 (Marie Söderström-Lundberg, Magdalena Thorsell, Ulrica Orre) 41:13, 2) Hälle (Åsa Hedström, Maria Elofsson, Andrea Lundkvist) 42:38, 3) IF Göta (Rebecca Johansson, Karin Lindberg, Jennie Mattsson) 44:04, 4) Hässelby lag 2 46:41. (Alla.)

KVINNOR 8 km (b)
1) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 27:52, 2) Heléne Willix KA1 28:34, 3) Magdalena Thorsell Hässelby 28:48, 4) Camilla Benjaminsson Hässelby 29:24, 5) Ebba Stenbäck 81 Sprint 29:40, 6) Maria Pettersson Njudung 29:57, 7) Ingmarie Eriksson Hässelby 29:58, 8) Christine Johansson Kville 30:11,
9) Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 30:15, 10) Susanne Johansson Hässelby 30:16,
11) Jutta Pedersen Enhörna 30:26, 12) Lisa Wallgren Hammarby 30:54, 13) Karin Schön Kville 31:03, 14) Ingela Gahne Hässelby 31:21, 15) Camilla Thuné Rånäs 31:31, ... bröt: Anna Lindh Tureberg. (21 fullföljande.)
Lag: 1) Hässelby lag 1 (Marie Söderström-Lundberg, Magdalena Thorsell, Camilla Benjaminsson) 1:26:04, 2) Hässelby lag 2 (Ingmarie Eriksson, Susanne Johansson, Ingela Gahne) 1:31:35, 3) IF Kville (Christine Johansson, Karin Schön, Eleonor Öström) 1:33:26. (Alla.)

M22 4 km (a)
1) Mustafa Mohamed Hälle 11:54, 2) Erik Peterson 80 Mölndal 12:19, 3) Samad Masrour Spårvägen 12:20, 4) Jonas Alfredsson Hälle 12:22, 5) Tobias Lundvall Sävedalen 12:34, 6) Henrik Ståhlberg Tureberg 12:41, 7) Fredrik Kjellberg Tureberg 12:42, 8) Thomas Jonsson Tureberg 12:42,
9) Frewengel Habtom Spårvägen 12:44, 10) Jonas Henriksson Hälle 12:44,
11) Conny Ekstrand Falun 12:53, 12) Joakim Skoog Falun 13:02, 13) Philip Wilhelmsson Malmö 13:03, 14) Mikael Gren Hälle 13:07, 15) Johan Lundahl Hultsfred 13:08, 16) Alexander Johansson Malmö 13:08, 17) Patrik Lillbacka 80 Skellefteå AIK 13:08, 18) Jan Amnéus Väsby 13:14, 19) Fredrik Uhrbom Nyköping 13:16, 20) Mathias Lindberg Malmö 13:19. (25 fullföljande.)
Lag: 1) Hälle (Mustafa Mohamed, Jonas Alfredsson, Jonas Henriksson) 37:00, 2) Tureberg (Henrik Ståhlberg, Fredrik Kjellberg, Thomas Jonsson) 38:05, 3) Malmö (Philip Wilhelmsson, Alexander Johansson, Mathias Lindberg) 39:30. (Alla.)

M22 8 km (a)
1) Johan Bergström Vingarna 25:14, 2) Fredrik Lundqvist IK Sisu 25:57, 3) Fredrik Norgren 80 Dalregementet 26:08, 4) Johan Lindgren Malmslätt 26:24, 5) Clas Björling Dalregementet 26:28, 6) Peter Karlsson 80 Skellefteå AIK 26:43, 7) Mikael Larsson Sävedalen 26:48, 8) Johan Hellman Kroppefjäll 27:02,
9) Johan Lindberg 80 Hagunda 27:10, 10) Jonas Djurback Dalregementet 27:17, 11) Anders Hultgren 80 Ryssberget 27:27. (19 fullföljande.)
Lag: -.

K22 4 km (a)
1) Maria Elofsson Hälle 14:12, 2) Hanna Karlsson Malmö 14:21, 3) Lisa Wallgren Hammarby 14:34, 4) Susanna Wiström Sundbyberg 14:53, 5) Sandra Gerhardsson Ymer 14:59, 6) Linda Wiksten Malmö LK 15:01, 7) Flo Jonsson Ärla 15:03, 8) Rebecca Ringström Spårvägen 15:10,
9) Sara Talia Fredrikshof 15:17, 10) Carolina Nylén Fredrikshof 15:31, 11) Emma Skogersson Högby 15:48. (17 fullföljande.)
Lag: -.

P18 4 km (a)
1) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 12:20, 2) Henrik Tåg 81 Skellefteå AIK 12:36, 3) Thomas Johansson 81 Sävedalen 12:44, 4) David Lindberg 82 Spårvägen 12:50, 5) Erik Emilsson 82 Malmö 12:54, 6) Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 12:55, 7) David Höglund 81 Upsala 13:09, 8) Ulf Nilsson 81 Hälle 13:10,
9) Henrik Nyström 82 Västerås 13:12, 10) Magnus Eriksson 82 Loos 13:15,
11) Magnus Ohlsson 82 Högby 13:17, 12) Axel Lönnqvist 81 Hässelby 13:18, 13) Finnur Fenger 82 Hässelby 13:18, 14) Linus Studeny 81 Västerviks OK 13:19, 15) Thomas Björklund 82 Kongahälla 13:22, 16) Martin Arnlid 82 Heleneholm 13:25, 17) Anton Karlsson 81 Gimo 13:27, 18) David Dsilna Hässebly 13:29, 19) Pär Hillerström 82 Spårvägen 13:30, 20) Christian Adolfsson 81 Hammarby 13:33. (47 fullföljande.)
Lag: 1) Hässelby (Axel Lönnqvist, Finnur Fenger, David Dsilna) 40:04, 2) Upsala (David Höglund, Abdulatif Roba, Daniel Mattsson) 40:30, 3) Malmö (Erik Emilsson, Henrik Odéen, Pontus Nilsson) 41:12, 4) Heleneholm 41:22, 5) Kongahälla 41:43, 6) Trollhättans IF 43:24, 7) Karlskoga 43:35. (Alla.)

F18 4 km (a)
1) Ida Nilsson 81 Högby 14:02, 2) Ebba Stenbäck 81 Sprint 14:07, 3) Rebecca Johansson 81 IF Göta 14:34, 4) Mia Larsson 81 Lund 14:47, 5) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 14:52, 6) Annsofie Pettersson 82 Karlskoga 15:02, 7) Sandra Pode 81 Heleneholm 15:10, 8) Camilla Dahlin 81 Rånäs 15:19,
9) Kerstin Ribers 81 Katrineholm 15:32, 10) Isabell Ahlström 81 Rånäs 15:41, 11) Lisa Haglund Heleneholm 15:45, 12) Emma Nilsson 82 Härlöv 16:08, 13) Ylva Ericsson 82 Edsbyn 16:11, 14) Magdalena Trumstedt 81 Alingsås 16:12. (21 fullföljande.)
Lag: 1) Heleneholm (Kajsa Haglund, Sandra Pode, Lisa Haglund) 45:47, 2) IF Göta (Rebecca Johansson, Johanna Sjögren, Emma Sjögren) 48:42, 3) Rånäs (Camilla Dahlin, Isabell Ahlström, Emma Enström) 49:58. (Alla.)

P16 4 km (b)
1) John Lindström 83 Härlöv 12:55, 2) Mikael Lindberg 83 Kongahälla 13:06, 3) Cristoffer Antonson 83 Hälle 13:15, 4) Mikael Bergbrant 83 Sävedalen 13:17, 5) Mats Granström 83 Eksjö Södra 13:25, 6) Emil Erson 83 Kramfors 13:25, 7) Johan Sävestrand 83 Sävedalen 13:43, 8) David Lindh 83 Malmslätt 13:49,
9) Eric Lomstedt 83 Spårvägen 13:56, 10) Linus Nilsson 83 Enhörna 14:00, 11) Per Skoog 83 Sävedalen 14:04, 12) Henrik Bohlin 83 Hälle 14:11, 13) Ragnar Studeny 83 Västerviks OK 14:16. (23 fullföljande.)
Lag (gemensamt med P15): 1) Sävedalen (Mikael Bergbrant, Johan Sävestrand, Per Skoog) 41:04, 2) Hälle (Cristoffer Antonsen, Henrik Bohlin, Christian Olsson) 41:47, 3) Ärla (Oscar Kanmert-Gustafsson, Karl Larsson, Erik Adolfsson) 42:32, 4) Västerviks OK 44:20, 5) Edsbyn 44:38, 6) Härlöv 44:52, 7) Rånäs 45:16. (Alla.)

P15 4 km (b)
1) Seyfudin Ahmed 84 Spårvägen 13:03,2 ) Oscar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla 13.24, 3) Magnus Theorell 84 Solna 14:10, 4) Joacim Wallgren 84 Hammarby 14:14, 5) Mattias Zwick 84 Ale-90 14:20, 6) Fredrik Närman 84 IF Göta 14:34, 7) Mikael Gustafsson 84 Hovslätt 14:34, 8) Martin Evaldsson 84 Ymer 14:40,
9) Patrik Magnusson 84 Hälle 14:40, 10) Daniel Svensson 84 Borgstena 14:44, 11) Simon Eriksson Västerviks OK 14:58, 12) Jens Nitér 84 Falun 15:04, 13) Rickard Bexell 84 Njudung 15:06. (21 fullföljande.)

F16 4 km (b)
1) Johanna Nilsson 83 Högby 14:06, 2) Hanna Bremler 83 Tyresö 14:52, 3) Elin Karlsson 83 Malmslätt 15:43, 4) Maria Rydqvist 83 Villstad 15:52, 5) Sara Bernestål 83 Sävedalen 16:09, 6) Martina Johansson 83 Malmö 16:17, 7) Linda Hjelm 83 Ymer 16:24, 8) Sofie Hallkvist 83 Ärla 16:33,
9) Liza Andersson 83 Härlöv 16:44, 10) Lisa Swidén 83 Tyresö 16:47. (13 fullföljande.)
Lag (gemensamt med F15): 1) Tumba (Malin Sundén, Pamela Brown, Charlotte Karlsson) 49:33, 2) Högbo GIF (Sara Hedfors, Therese Hansson, Emma Lomrén) 49:37, 3) Ärla (Kim Blomqvist, Sofie Hallkvist, Lena-Maria Adèrn) 50:03, 4) Sävedalen 50:37, 5) Tyresö 50:59, 6) Sundsvall 53:10. (Alla.)

F15 4 km (b)
1) Ida Nilsson 84 Sundsvall 15:06, 2) Kim Blomqvist 84 Ärla 15:42, 3) Sara Ivarsson 84 Tingberg 15:49, 4) Malin Sundén 84 Tumba 16:00, 5) Linda Strandenholm 84 Råby-Rekarne 16:10, 6) Pamela Brown 84 Tumba 16:16, 7) Sara Hedfors 84 Högbo GIF 16:23, 8) Therese Hansson 84 Högbo GIF 16:36,
9) Emma Lomrén 84 Högbo GIF 16.38, 10) Mikaela Henriksson 84 Sprint 16:53, 11) Sandra Södergårds 84 Sävedalen 16:47. (17 fullföljande.)

 

 

 

STORA IUSM - Till fullständiga resultat
Eskilstuna 6-7 mars

POJKAR 16 (födda 1983)
60m
 (b): 1) John Lundvik Växjö 7.13, 2) Martin Hajdu Malmö 7.32, 3) Kim Dennerbring Enköping 7.33, 4) Simon Holmgren Riviera 7.34, 5) Daniel Carlsson Angered 7.39, 6) Anders Sjöström Mölndal 7.46.
Försök (b) h1: J Lundvik 7.24, M Hajdu 7.33, A Sjöström 7.42, Joel Blid IF Göta 7.57, h2: S Holmgren 7.42, D Carlsson 7.43, Mattias Örlén Nora 7.54, Andreas Thiel Hässelby 7.57, h3: K Dennerbring 7.40, Daniel Sjans Kvarnsveden 7.49, Tony Marklund Skellefteå AIK 7.52, Anders Söderberg Hälle 7.52.
200m (b): 1) Martin Hajdu Malmö 23.41, 2) Magnus Nilsson Skellefteå AIK 23.70, 3) Daniel Sjans Kvarnsveden 23.77, 4) Alexander Ricciardelli Norrköping 24.09.
Försök (a) h1: A Ricciardelli 23.70, Kim Dennerbring Enköping 24.07, h2: M Hajdu 23.42, Mattias Örlén Nora 24.19, h3: D Sjans 23.78, Simon Holmgren Riviera 23.98, h4: M Nilsson 23.49, John Lundvik Växjö 23.60, h5: Joel Blid IF Göta 23.70, Tony Marklund Skellefteå AIK 23.74, h6: Anders Söderberg Hälle 23.99, Daniel Carlsson Angered 24.02.
Semi (a) s1: M Hajdu 23.51, D Sjans 23.71, M Örlén 23.95,  s2: J Lundvik 23.72, J Blid 23.75, D Carlsson 24.08, A Söderberg 24.10, s3: M Nilsson 23.61, A Ricciardelli 23.70, S Holmgren 24.16.

1500m (b): 1) Cristoffer Antonsen 4:15.40, 2) Joel Bodén Skellefteå AIK 4:20.26, 3) Mikael Lindberg Kongahälla 4:20.75, 4) Anders Leinås Täby 4:23.09, 5) Ragnar Studeny Västerviks OK 4:23.63, 6) Markus Pålsson Malmö 4:24.01,
7) Linus Nilsson Enhörna 4:31.58, 8) Per Skoog Sävedalen 4:38.57.
60m häck (a): 1) Daniel Hammer Malmö 8.64, 2) Anders Söderberg Hälle 8.70, 3) Joel Blid IF Göta 8.76, 4) Erik Larsson Katrineholm 8.83, 5) Mikael Johansson Luleå 8.96, 6) Martin Andersson Malmö 8.97.
Försök (a) h1: D Hammer 8.75, J Blid 8.90, M Johansson 8.95, h2: A Söderberg 8.85, E Larsson 8.89, M Andersson 8.98, Sebastian Lindén Falun 9.30.
Höjd (a): 1) Martin Eriksson Örgryte 196, 2) Faruk Ademovic Örgryte 194, 3) Joel Spolén Strömstad 187, 4) Jimmy Karlsson Katrineholm & Daniel Hansson Rånäs 180, 6) Christian Norstedt Råby-Rekarne & David Fridell Danderyds SK 176,
8) Henrik Rundby Huddinge 171.
Stav (b): 1) Daniel Hammer Malmö 416, 2) Gustaf Hultgren Kalmar 406, 3) Daniel Malmström Lerum 376, 4) Martin Andersson Malmö 376, 5) Christian Bergmark Risbäck 346, 6) Andreas Thiel Hässelby 346,
7) Erik Hallenbo Lerum 336, 8) Daniel Hansson Rånäs 316.
Längd (a): 1) Fredrik Holmér Nyköping 632, 2) Robin Janson Kil 625, 3) Daniel Hansson Rånäs 617, 4) Mattias Örlén Nora 606, 5) Anders Sjöström Mölndal 603, 6) John Lundvik Växjö 601,
7) Tobias Nilsson Heleneholm 600, 8) Peter Fredriksson Wärnamo 599.
Tresteg (b): 1) Peter Fredriksson Wärnamo 1330, 2) Anders Sjöström Mölndal 1314, 3) Faruk Ademovic Örgryte 1310, 4) Daniel Hansson Rånäs 1309, 5) Martin Eriksson Örgryte 1289, 6) Joel Gustafsson Hammarby 1237,
7) Sebastian Lindén Falun 1224, 8) Tobias Nilsson Heleneholm 1211.
Kula (a): 1) Christer Björkander Lerum 1448, 2) Daniel Malmström Lerum 1435, 3) Anton Leion Växjö 1289, 4) Christoffer Bengtsson IF Göta 1268, 5) Markus Svensk Örbyhus 1263, 6) Niklas Brännström Ullevi 1262,
7) Christian Ehrenborg Mölndal 1260, 8) Andreas Thiel Hässelby 1165.

FLICKOR 16 (födda 1983)
60m (b): 1) Sofia Larsson Mölndal 7.79, 2) Beatrice Hellgren Örebro 7.92, 3) Stina Smibacker Enköping 8.02, 4) Anna Sauhke Kvarnsveden 8.08, 5) Emma Storm Eksjö Södra 8.08, 6) Marie Dagerhem Kalmar 8.12.
Försök (b) h1: B Hellgren 7.90, E Storm 8.11, Linda Svensson Arvika 8.14, h2: S Larsson 7.90, Klara Lundmark Boden 8.20, Sofie Adelbrant Wärnamo 8.21, h3: Hanna Melin Nora 8.04, Emma Gustafsson Mölndal 8.11, h4: Helén Holmgren Arvika 8.11, Dajana Lööf Heleneholm 8.16, Sandra Johanson Mölndal 8.21, h5: S Smibacker 7.99, M Dagerhem 8.04, h6: A Sauhke 8.00, Petronella Malmqvist Tanum 8.20.
Semi (b) s1: S Smibacker 8.02, A Sauhke 8.07, E Gustafsson 8.15, D Lööf 8.21, s2: S Larsson 7.79, E Storm 8.05, H Melin 8.14, S Adelbrant 8.14, K Lundmark 8.17, s3: B Hellgren 7.86, M Dagerhem 7.97, H Holmgern 8.09, L Svensson 8.09.

200m (b): 1) Beatrice Hellgren Örebro 25.73, 2) Stina Smibacker Enköping 25.98, 3) Jenny Ljungkvist Hammarby 26.38, 4) Maria Warensjö Nyköping 26.42.
Försök (a) h1: Jessica Nyström Råby-Rekarne 26.60, h2: Helén Holmgren Arvika 27.08, h3: J Ljungkvist 26.24, Sandra Johanson Mölndal 27.14, Åsa Nilsson Vännäs 27.21, h4: S Smibacker 26.46, Kaisa Ulfsdotter Finish 27.12, h5: M Warensjö 26.45, Sofie Adelbrant Wärnamo 26.92, h6: Lisa Lundkvist Riviera 26.70, Hanna Ledin Sundsvall 27.18, h7: B Hellgren 26.04.
Semi (a) s1: S Smibacker 26.29, M Warensjö 26.47, S Johanson 27.14, K Ulfsdotter 27.20, s2: B Hellgren 26.17, L Lundkvist 26.64, s3: J Ljungkvist 26.35, J Nyström 26.72, H Holmgren 27.22.

1500m (b): 1) Johanna Nilsson Högby 4:38.8m, 2) Sofie Hallkvist Ärla 4:53.53, 3) Hanna Bremler Tyresö 4:56.99, 4) Maria Svensson Göteborgs KIK 5:04.00, 5) Elin Karlsson Malmslätt 5:08.44, 6) Lena-Maria Adèrn Ärla 5:12.56,
7) Anna Lampinen Ärla 5:14.86, 8) Sara Bernestål Sävedalen 5:15.82.
60m häck (a): 1) Carolina Klüft Växjö 8.92, 2) Linda Svensson Arvika 8.94, 3) Anna Sauhke Kvarnsveden 9.13, 4) Anna Seleznova Huddinge 9.24, 5) Anna Brodin Bollnäs 9.30, 6) Anna Mörstam Växjö 9.65.
Försök (a) h1: L Svensson 9.11, h2: A Seleznova 9.28, h3: C Klüft 9.00, A Brodin 9.37, Maria Warensjö Nyköping 9.38, h4: A Sauhke 9.12, Kaisa Ulfsdotter Finish 9.38, Angelica Johansson Hälle 9.45.
Semi (a) s1: L Svensson 8.92, A Sauhke 9.27, A Mörstam 9.37, K Ulfsdotter 9.39, s2: C Klüft 9.10, A Seleznova 9.16, A Brodin 9.30, Lisa Norlin Riviera 9.43.

Höjd (a): 1) Angelica Johansson Hälle 176, 2) Carolina Klüft Växjö 169, 3) Jenny Magnusson Järvsö 169, 4) Helena Redborg Tureberg 161, 5) Linda Hagberg Örebro 157, 6) Eva Schreil Hässelby 157,
7) Ewelina Rutkowska Norrköping 152. (Alla.)
Stav (b): 1) Therese Anefors Örgryte 335, 2) Veronika Fridén Mölndal 305, 3) Sofie Lundström Västerås 295, 4) Louise Landqvist Göteborgs KIK 285, 5) Therése Axelsson Katrineholm 275, 6) Karin Hansson Heleneholm 255,
7) Merja Moilanen Mölndal 235. (Alla.)
Längd (a): 1) Carolina Klüft Växjö 579, 2) Anna Seleznova Huddinge 561, 3) Isabelle Ericsson Wärnamo 525, 4) Maria Warensjö Nyköping 523, 5) Angelica Johansson Hälle 522, 6) Anna Sauhke Kvarnsveden 520,
7) Petronella Malmqvist Tanum 519, 8) Hanna Melin Nora 515, 9) Ewelina Rutkowska Norrköping 507.
Tresteg (b): 1) Carolina Klüft Växjö 1231, 2) Anna Seleznova Huddinge 1162, 3) Kajsa Levin Tranås 1129, 4) Madelaine Forsberg Göteborgs KIK 1127, 5) Petronella Malmqvist Tanum 1085, 6) Isabelle Ericsson Wärnamo 1073,
7) Linda Pettersson Garphyttan 1071, 8) Malin Wiik Sundsvall 1060, 9) Emma Gustavsson Växjö 1037.
Kula (a): 1) Rebecka Kvist Alvesta 1390, 2) Sofie Lundström Västerås 1340, 3) Karin Engström IF Göta 1300, 4) Sofia Renman Östersund 1284, 5) Charlotte Åberg Färjestaden 1199, 6) Nadja Casadei KA2 1195,
7) Linda Fjällroth Heleneholm 1186, 8) Christel Nordin Eslöv 1133.

POJKAR 15 (födda 1984)
60m (a): 1) Juan Pettersson Tibro 7.44, 2) Rasmus Olofsson Hässelby 7.45, 3) Björn Johansson Trollhättans SK 7.45, 4) Per Larsson Garphyttan 7.49, 5) Fredrik Ottosson Alvesta 7.53, 6) Niklas Karlsson Ystad 7.55.
Försök (a) h1: N Karlsson 7.50, P Larsson 7.53, Andreas Mokdasi Hässelby 7.61, h2: J Pettersson 7.45, F Ottosson 7.53, h3: B Johansson 7.49, h4: R Olofsson 7.51, Freddie Holmgren Båstad 7.62, h5: Joni Peltomaa Tjalve 7.56, Mattias Agrigakis Kville 7.62.
Semi (a) s1: J Pettersson 7.48, R Olofsson 7.50, J Peltomaa 7.53, M Agrigakis 7.62, F Holmgren 7.62, s2: B Johansson 7.44, N Karlsson 7.48, F Ottosson 7.49, P Larsson 7.50, A Mokdasi 7.58.

200m (b): 1) Rasmus Olofsson Hässelby 23.81, 2) Andreas Mokdasi Hässelby 24.08, 3) Björn Johansson Trollhättans SK 24.08, 4) Per Larsson Garphyttan 24.30.
Försök (a) h1: Pierre Asséus Halmstad 24.48, Niklas Karlsson Ystad 24.94, h3: A Mokdasi 24.24, h4: P Larsson 24.28, h5: Juan Pettersson Tibro 24.41, h6: B Johansson 24.21, h7: R Olofsson 24.08, Johan Hallberg Malmö 25.00.
Semi (b) s1: R Olofsson 23.98, P Asséus 24.62, s2: A Mokdasi 24.09, J Pettersson 24.26, J Hallberg 25.02, Abdi-Kani Mohamed Spårvägen 25.06, s3: B Johansson 24.07, P Larsson 24.19, N Karlsson 24.99.

1500m (b): 1) Seyfudin Ahmed Spårvägen 4:16.54, 2) Oscar Kanmert-Gustafsson Ärla 4:16.94, 3) Joacim Wallgren Hammarby 4:19.73, 4) Magnus Theorell Solna 4:19.76, 5) Fredrik Närman IF Göta 4:20.60, 6) Magnus Jensen Ed 4:30.11,
7) Jonas Nordmark Lidköping 4:41.86, 8) Simon Svedberg Råby-Rekarne 4:42.76.
Försök (a) h1: S Ahmed 4:23.32, O Kanmert-Gustafsson 4:24.02, J Wallgren 4:27.94, h2: F Närman 4:33.58, M Theorell 4:36.12, J Nordmark 4:38.03, S Svedberg 4:40.74, M Jensen 4:40.84.

60m häck (b): 1) Hans Svensson Växjö 8.38, 2) Joni Peltomaa Tjalve 8.46, 3) Jesper Klemedsson Klippan 8.76, 4) Björn Johansson Trollhättans SK 8.83, 5) Daniel Häggkvist Kovland 9.16, 6) Anders Nilsson Tjalve 9.19.
Försök (b) h1: J Peltomaa 8.58, J Klemedsson 8.95, h2: H Svensson 8.55, D Häggkvist 9.17, Christian Augustinsson Udd 9.22, Christian Nilsson Finish 9.76, h3: B Johansson 9.04, A Nilsson 9.07, Johan Sörin Hässelby 9.20.
Höjd (b): 1) Thomas Bipella Örgryte 183, 2) Christian Nilsson Finish 183, 3) Jonas Lundström Skellefteå AIK 181, 4) Oskar Edqvist Frösö 176, 5) Freddie Holmgren Båstad & Rasmus Olofsson Hässelby 176,
7) Christian Holmqvist Tyresö & Martin Alfredsson Växjö & Petter Barck Växjö 172, 10) Mattias Ericsson Hammarby & Johan Malm Örgryte 172.
Stav (a): 1) Martin Wisnander Malmö 390, 2) Sebastian Zawadski Malmö 363, 3) Jesse Halme Tullinge-Tumba 343, 4) Joakim Norman Mölndal 333, 5) Martin Isaksson Luleå 313, 6) Oskar Jönsson Stockaryd 303,
7) Urban Rozman Örgryte 303, -) Lenni Ström Stockaryd X.
Längd (b): 1) Juan Pettersson Tibro 634, 2) Joni Peltomaa Tjalve 610, 3) Per Larsson Garphyttan 605, 4) Alexander Arlbrant Ullevi 604, 5) Magnus Ohlin Helsingborg 601, 6) Christoffer Appelqvist Skruv 574,
7) Erik Blombäck Haparanda SKT 563, 8) Daniel Westman Udd 559.
Tresteg (a): 1) Joni Peltomaa Tjalve 1262, 2) Christian Augustinsson Udd 1240, 3) Victor Stodell Skruv 1218, 4) Björn Hartig Växjö 1198, 5) Christoffer Appelqvist Skruv 1184, 6) Oskar Edqvist Frösö 1180,
7) Johan Sörin Hässelby 1154, 8) Jonas Johnsson Kyrkhult 1134.
Kula (a): 1) Per Larsson Garphyttan 1296, 2) Niklas Karlsson Ystad 1224, 3) Magnus Ohlin Helsingborg 1216, 4) Johan Sörin Hässelby 1193, 5) Oskar Edqvist Frösö 1181, 6) Magnus Lohse Mölndal 1162,
7) Johannes Daun Gotland 1034, 8) Jonas Johnsson Kyrkhult 990.

FLICKOR 15 (födda 1984)
60m (a): 1) Malin Nordqvist Hammarby 7.81, 2) Jenny Ljunggren Helsingborg 7.88, 3) Linn Malmo Gefle 7.90, 4) Daniela Lincoln Heleneholm 8.10, 5) Emma Salomonsson Mölndal 8.14, 6) Nanna Sacko Nilsen Göteborgs KIK 8.27.
Försök (a) h1: E Salomonsson 8.18, N Sacko Nilsen 8.20, h2: L Malmo 7.96, Lincoln 7.98, h3: J Ljunggren 7.96, h4: M Nordqvist 8.05, Ida Salo Brännan 8.20, Kim Andersson Sundsvall 8.24, h5: Jennie Nilsson Vingarna 8.17, Joni Winter Sundsvall 8.21, Cecilia Carlsson Katrineholm 8.24.
Semi (a) s1: L Malmo 7.94, E Salomonsson 8.12, J Nilsson 8.21, I Salo 8.22, s2: J Ljunggren 7.83, M Nordqvist 7.86, D Lincoln 8.09, N Sacko Nilsen 8.20.

200m (b): 1) Jenny Ljunggren Helsingborg 26.00, 2) Malin Nordqvist Hammarby 26.18, 3) Cecilia Carlsson Katrineholm 27.09, 4) Mikaela Bernhardsson Göteborgs KIK 27.40.
Försök (a) h1: Ida Salo Brännan 27.37, h2: Elin Ericsson Sundsvall 27.09, Emma Salomonsson Mölndal 27.20, h3: Sara Wikström Tureberg 27.13, Linda Persson Malmö 27.24, h6: M Nordqvist 26.84, C Carlsson 26.94, h7: J Ljunggren 27.04, h8: Joni Winter Sundsvall 26.94.
Semi (b) s1: C Carlsson 26.82, M Bernhardsson 27.03, E Ericsson 27.26, s2: M Nordqvist 26.47, S Wikström 27.19, s3: J Ljunggren 26.41, J Winter 27.29, Emma Green Ullevi 27.30.

1500m (b): 1) Pamela Brown Tumba 5:02.40, 2) Anna Olsson Eslöv 5:02.46, 3) Sofie Eklund Tumba 5:05.43, 4) Sara Ivarsson Tingberg 5:09.62, 5) Annika Sandberg Trelleborg 5:13.69, 6) Junette Christiansson Sävedalen 5:15.42,
7) Malin Sundén Tumba 5:16.44, 8) Jessica Lantz Malmö 5:18.71.
60m häck (b): 1) Daniela Lincoln Heleneholm 9.09, 2) Linn Malmo Gefle 9.15, 3) Jennie Nilsson Vingarna 9.15, 4) Jennie Hurkmans Tureberg 9.51, 5) Frida Öjerfalk Boden 9.66, -) Isabell Friberg Orient diskv (2 tjuv).
Försök (b) h1: L Malmo 9.28, F Öjerfalk 9.49, I Friberg 9.59, h2: J Nilsson 9.30, Lisa Andersson Växjö 9.89, Ulrika Nilsson Orient 10.08, h3: D Lincoln 9.09, J Hurkmans 9.54, Emma Johannesson Hovslätt 9.83, Caroline Fougman Gefle 9.93.
Höjd (b): 1) Veronica Gulldén Lerum 164, 2) Emma Green Ullevi 164, 3) Lisa Jansson Västerås 162, 4) Anna Nordström Kalmar 156, 5) Cecilia Axelsson Helsingborg 156, 6) Madelene Nylander Örbyhus 152,
7) Johanna Gudmundsson Klippan 152, 8) Kristina Rigo Svensson Heleneholm & Marlene Häggström Nedre Soppero 152, 10) Ida Glemne Växjö 152, 11) Jennie Nilsson Vingarna 152.
Stav (a): 1) Jenny Östlund Hässelby 304, 2) Sara Josefsson Kville 299, 3) Ida Glemne Växjö 284, 4) Louise Börjesson Helsingborg 274, 5) Katja Gustafsson Skellefteå AIK 274, 6) Desirée Dahlgren Malmö 264,
7) Linda Lundahl Orient 254, 8) Linda Persson Malmö 244.
Längd (b): 1) Madelene Nylander Örbyhus 538, 2) Mikaela Bernhardsson Göteborgs KIK 528, 3) Daniela Lincoln Heleneholm 522, 4) Viktoria Gustafsson Hässelby 519, 5) Jennie Nilsson Vingarna 516, 6) Cecilia Staaf Vingarna 513,
7) Isabell Friberg Orient 512, 8) Frida Öjerfalk Boden 510.
Tresteg (a): 1) Madelene Nylander Örbyhus 1184, 2) Daniela Lincoln Heleneholm 1132, 3) Mikaela Bernhardsson Göteborgs KIK 1125, 4) Cecilia Staaf Vingarna 1092, 5) Ida Glemne Växjö 1069, 6) Amy Quinones Göteborgs KIK 1060,
7) Nanna Sacko Nilsen Göteborgs KIK 1059, 8) Frida Hilmersson Glanshammar 1053, 9) Johanna Jönsson Orient 1032, 10) Susanna Diallo Råby-Rekarne 1031.
Kula (a): 1) Mikaela Johansson Ärla 1294, 2) Emma Ekström Boo 1261, 3) Madelene Nylander Örbyhus 1205, 4) Sara Wikström Tureberg 1198, 5) Therése Palm Hovslätt 1180, 6) Katrin Nordkvist Heros 1135,
7) Elinor Holgersson Ystad 1071, 8) Tracey Andersson Trelleborg 1038.

 

 

STORA IJSM Till fullständiga resultat
Malmö 27-28 februari

MÄN 22

60m (b): 1) Lenny Martinez Huddinge 6.73, 2) Christofer Ohlsson Växjö 6.83, 3) Niclas Broström IF Göta 6.84, 4) Peter Ahl 80 Ullevi 6.94, 5) Daniel Nunez Ullevi 7.00, 6) Jonas Fermfelt Ullevi 7.04, 7) Mikael Storm 80 Linköping 7.06, 8) Leif Johansson 80 Hässelby 7.11.
Försök (b) h1: P Ahl 6.99, D Nunez 7.02, L Johansson 7.10, Stefan Storm 80 Linköping 7.13, Christian Forsell Råby-Rekarne 7.22, Mattias Lindgren 80 Luleå 7.22, h2: C Ohlsson 6.84, N Broström 6.85, Daniel Bergström Huddinge 7.14, Elvir Rakovic Ullevi 7.17, Peter Wigren 80 Ullevi 7.21, h3: L Martinez 6.84, J Fermfelt 7.09, M Storm 7.10, Per Bergman Tureberg 7.15, Fredrik Rogö Habo 7.22.
400m (b): 1) Jimisola Laursen Malmö 47.14, 2) Jon Andersson 80 Falun 47.95, 3) Godfrey Ssonko Mälarhöjden 48.59, 4) Göran Olofsson Eslöv 48.92.
Försök (a) h1: G Ssonko 48.93, G Olofsson 49.12, Mikael Lewcun Halmstad 50.84, h2: Jacob Stafstedt IF Göta 49.28, Linus Ericsson Malmö 49.62, Carl Gustav Mårtensson Malmö 50.34, h3: J Laursen 49.40, Lars Gustafsson IF Göta 49.93, Jonas Sjöström Falun 51.66, h4: Roger Asplund Södertälje IF 49.47, Andreas Jungerup Malmö 49.74, Mateusz Stec Västerås 51.26, h5: J Andersson 49.03, Andreas Rehnborg 80 Österhaninge 49.40, Andreas Lund Östersund 51.97.
Semi (a) s1: J Laursen 48.16, G Ssonko 48.57, A Rehnborg 50.02, R Asplund 50.33, s2: J Andersson 48.71, G Olofsson 49.11, J Stafstedt & L Ericsson ej start.
1500m (b): 1)
 Michael Öhman Bollebygd 3:51.66, 2) Tobias Lundvall Sävedalen 3:52.86, 3) Ronny Johannesson Hammarby 3:54.88, 4) Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 3:56.52, 5) Peter Marklund Riviera 3:56.96, 6) Ken Pihlblad IF Göta 3:59.05, 7) Frewengel Habtom Spårvägen 3:59.49, 8) Mikael Larsson Sävedalen 4:01.46,
-) Samad Masrour Spårvägen & Conny Ekstrand Falun bröt.
Försök (a) h1: T Lundvall 3:57.21, R Johannesson 3:57.33, B Ahlepil 3:57.52, K Pihlblad 4:00.25, M Larsson 4:01.33, S Masrour 4:01.47, h2: M Öhman 3:55.16, F Habtom  3:55.44, C Ekstrand 3:55.50, P Marklund 3:55.61, Fredrik Uhrbom Nyköping 4:01.88.
60m häck (a): 1) Joakim Blaschke KA2 8.05, 2) Henrik Ögren Östersund 8.19, 3) Jakob Falkbring 8.20, 4) Thomas Lorentzon KA2 8.22, 5) Magnus Lundgren 80 Finish 8.26, 6) Magnus Wallberg Hässelby 8.33, 7) Paul Ragnvaldsson Strömsund 8.43, 8) Erik Svensson Heleneholm 8.57.
Försök (a) h1: J Blaschke 8.14, J Falkbring 8.19, E Svensson 8.29, Carl-Johan Olsson 80 Mariestad 8.37, Per Bergman Tureberg 8.48, Peter Pipkorn Ullevi 8.68, Jens Lidström Riviera 8.87, h2: H Ögren 8.26, T Lorentzon 8.31, M Lundgren 8.34, P Ragnvaldsson 8.36, M Wallberg 8.37, Henrik Balkander Lerum 8.72.
Höjd (a): 1) Christian Olsson 80 Örgryte 210, 2) Demola Rieke Lidingö 210, 3) Yannick Tregaro Örgryte 206, 4) Mattias Ekman Falköping 204, 5) Martin Zuba Finish 204, 6) Erik Sikström 80 Lidingö 201, 7) Karl Josephson Spårvägen 193, 8) Jerker Porat Örebro 193,
9) Erik Larsson 80 Gotland 188, 10) Per-Olof Malmqvist 80 KA2 188.

Stav (a): 1) Patrik Kristiansson Örgryte 533, 2) Henrik Hallenbo Lerum 518, 3) Viktor von Bothmer Malmö 503, 4) Erik Svensson Heleneholm & Reine Eklund Örgryte 458, 6) Alexander Eriksson Spårvägen 458, 7) Henrik Weisbach IFK Göteborg 443, 8) Fredrik Lingsarve Växjö & Hans Ekdahl Ullevi & Martin Persson 80 Örgryte 443,
11) Emil Guldbrandsen 80 Lerum 443, 12) Christian Hulteberg Heleneholm & Deniz Mahshid 80 Örgryte 423.
Längd (b): 1) Magnus Åhlén IF Göta 722, 2) David Frykholm 80 Bore 719, 3) Erik Larsson 80 Gotland 710, 4) Mathias Frykholm Bore 699, 5) Henrik Schandorff IFK Göteborg 695, 6) Jon Roos 80 Östersund 681, 7) Daniel Almgren 80 Vallentuna 680, 8) Magnus Lundgren 80 Finish 676,
9) Sebastian Hukari Tureberg 651, 10) Mattias Lindgren 80 Luleå 651, 11) Per Lindberg Örebro 643, 12) Niclas Hansén Växjö 643, 13) Richard Petrini 80 Hässelby 642, 14) Thobias Karlsson 80 Gnesta 634.
Tresteg (a): 1) Christian Olsson 80 Örgryte 1568, 2) David Frykholm 80 Bore 1512, 3) Sebastian Hukari Tureberg 1487, 4) Jon Roos 80 Östersund 1474, 5) Elvir Rakovic Ullevi 1469, 6) Jonas Arnsten 80 Trångsviken 1435, 7) Martin Glimsand Hälle 1433, 8) Håkan Eklund 80 Råby-Rekarne 1425,
9) Yannick Tregaro Örgryte 1391, 10) Johan Asplund 80 Kil 1355, 11) Erik Eriksson 80 Örbyhus 1353, 12) Andreas Daun 80 Gotland 1329.
Kula (a): 1) Jimmy Nordin Helsingborg 1851, 2) Johan Persson 80 Falun 1499, 3) Vittorio Gabrielli Råby-Rekarne 1495, 4) Jan Öhrn Trollhättans SK 1382, 5) Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1374. (Alla.)

KVINNOR 22

60m (a): 1) Annika Amundin Ullevi 7.50, 2) Malin Källgren 80 Ymer 7.52, 3) Karin Jönsson Malmö 7.54, 4) Linda Storkull Mölndal 7.71, 5) Veronica Fransson Hälle 7.75, 6) Lena Berntsson Ullevi 7.78, 7) Pernilla Wigothsson 80 KA2 7.86, 8) Erica Jacobsson Linköping 7.89.
Försök (a) h1: K Jönsson 7.70, V Fransson 7.73, E Jacobsson 7.84, Anna Larsson Ullevi 7.97, Sandra Lagerskog 80 Riviera 8.09, Annika Larsson Kil 8.19, h2: A Amundin 7.60, L Berntsson 7.73, P Wigothsson 7.79, Anna Norgren 80 Söderhamn 8.09, Petra Mårtensson 80 Heleneholm 8.12, h3: M Källgren 7.64, L Storkull 7.74, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 7.88, Malin Ericsson 80 Enköping 7.94.
400m (b): 1) Beatrice Dahlgren Mölndal 55.61, 2) Erica Mårtensson Växjö 55.99, 3) Caroline Gyllenhammar Helsingborg 57.17, 4) Jenni Gårdhage 80 Västerås 57.37.
Försök (a) h1: B Dahlgren 57.30, C Gyllenhammar 57.36, Susanne Rasmusson Heleneholm 60.45, h2: E Mårtensson 56.61, J Gårdhage 57.05, Christel Häggström 80 Nedre Soppero 61.69.
1500m (a): 1) Lena Nilsson 80 Täby 4:30.53, 2) Hanna Karlsson Lagan 4:37.56, 3) Anna Hellblom Lund 4:38.10, 4) Jessica Gylfe 80 Växjö 4:41.37, 5) Sara Talia Fredrikshof 4:42.89, 6) Susanna Wiström Sundbyberg 4:46.92, -) Linda Damgren Jönköping bröt. (Alla.)
60m häck (b): 1) Karin Jönsson Malmö 8.38, 2) Pernilla Wigothsson 80 KA2 8.53, 3) Lina Quick 80 Strand 8.61, 4) Malin Ericsson 80 Enköping 8.84, 5) Jana Cagin Tureberg 8.88, 6) Jenny Magripli Norrköping 9.11. (Alla.)
Höjd (a): 1) Lena Johansson Hässelby 177, 2) Jenny Kågebäck Ullevi 162, 3) Jeanette Hansson Eslöv 162, 4) Johanna Olander Färjestaden 162. (Alla.)
Stav (b): 1) Sandra Ribba Örgryte 340, 2) Anja Rozman 80 Örgryte 330, 3) Sofie Lissäng 80 Hammarby 320, 4) Malin Ericsson 80 Enköping 320, 5) Josefine Grahed 80 Malmö 310, 6) Annica Andersson 80 Täby 295, 7) Linnéa Weding-Holmgren 80 Hälle 295. (Alla.)
Längd (b): 1) Lina Quick 80 Strand 613, 2) Helena Rönner 80 Ullevi 606, 3) Erika Persson Bore 603, 4) Veronica Fransson Hälle 592, 5) Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 584, 6) Anna Folino Kville 549, 7) Helena Olsson 80 Ymer 547, 8) Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 547,
9) Jeanette Hansson Eslöv 541, 10) Magdalena Widenbrant 80 Täby 525, 11) Anna Larsson Ullevi 520, 12) Cecilia Larsson 80 Malmö 511.
Tresteg (a): 1) Marie Åhlander IF Göta 1298, 2) Anna Göransdotter-Nilsson Vännäs 1241, 3) Helena Olsson 80 Ymer 1214, 4) Elizabeth Franklin Växjö 1198, 5) Cecilia Larsson 80 Malmö 1176, 6) Jenny Mentzer 80 Istrum 1165, 7) Lina Hagman 80 Istrum 1104. (Alla.)
Kula (a): 1) Catarina Andersson Heleneholm 1502, 2) Cecilia Nilsson Ymer 1482, 3) Maria Pettersson Heleneholm 1428, 4) Kajsa Lindskog Ullevi 1193. (Alla.)

POJKAR 18

60m (b): 1) Johan Engberg 81 Finspång 6.97, 2) Assadullah Sadigi 81 Malmö 7.10, 3) Frank Asamoah 81 Eslöv 7.14, 4) Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 7.15, 5) Barnaby Flores 81 Strömstad 7.15, 6) Philip Nossmy 82 Malmö 7.17, 7) Linus Persson 82 Malmö 7.18, -) Mikael Jakobsson 81 Örebro ej start.
Försök (b) h1: F Asamoah 7.24, h2: J Engberg 7.17, Pontus Nilsson 82 Heleneholm 7.24, h3: Joakim Lundqvist 81 Gefle 7.13, M Jakobsson 7.16, Martin Skeppstedt 82 Hammarby 7.24, h4: A Sadigi 7.23, Gustav Lindström 81 Lund 7.29, h5: L Persson 7.18, Ming Le 81 Örgryte 7.24, Pär Lindén 81 Bore 7.27, h6: B Flores 7.20.
Semi (b) s1: J Engberg 7.07, A Sadigi 7.15, P Nilsson 7.20, Björn Lundin 82 Gefle 7.23, David Spalin 82 Alingsås 7.24, P Lindén 7.27, Matar Jarju 81 Hofors 7.29, s2: L Persson 7.12, B Flores 7.13, A Ljunggren 7.14, M Le 7.15, G Lindström 7.16, Johan Ndure 81 Spårvägen 7.21, s3: M Jakobsson 7.10, F Asamoah 7.12, P Nossmy 7.14, M Skeppstedt 7.18, Andreas Liljemark 82 Österhaninge 7.29.

400m (b): 1) Johan Engberg 81 Finspång 47.93, 2) Johan Klinteskog 81 Hammarby 48.83, 3) Jan Olszowy 82 Spårvägen 49.22, 4) Joachim Ögren 81 Östersund 51.30.
Försök (a) h1: J Ögren 50.63, Johan Wissman 82 Helsingborg 50.77, Felipe Padilla 82 Ludvika 52.70, h2: J Olszowy 50.32, Albin Johansson 81 Hammarby 51.32, Joakim Daun 82 Gotland 51.98, h3: J Engberg 50.27, Andreas Söderling 81 Hammarby 51.20, h4: J Klinteskog 49.93, Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 50.31, h5: Gustav Lindström 81 Lund 49.99, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 50.07, Joakim Lagergren 81 Gnesta 51.63.
Semi (a) s1: J Engberg 49.66, T Nikitin 50.42, N Hesselgren 50.61, G Lindström bröt, s2: J Klinteskog 49.12, J Olszowy 49.50, J Ögren 49.97, J Wissman 50.41.

1500m (b): 1) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 3:58.99, 2) Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 4:02.31, 3) Thomas Johansson 81 Sävedalen 4:03.73, 4) Axel Lönnqvist 81 Hässelby 4:04.61, 5) Erik Emilsson 82 Malmö 4:05.98, 6) Joakim Daun 82 Gotland 4:06.21, 7) David Lindberg 82 Spårvägen 4:07.58, 8) Stefan Malmqvist 82 Södertälje IF 4:07.64,
9) Martin Öhman 81 Hässelby 4:11.53, -) Karl Stavenberg 81 Tyresö bröt.
Försök (a) h1: J Cedertun  4:13.62, K Stavenberg 4:13.88, J Daun 4:14.14, M Öhman  4:14.16, E Emilsson 4:16.99, h2: H Ahnström 4:07.78, D Lindberg 4:07.78, T Johansson 4:08.04, A Lönnqvist 4:08.68, S Malmqvist 4:09.81, Thomas Björklund 82 Kongahälla 4:18.87.
60m häck (a): 1) Joakim Lundqvist 81 Gefle 8.02, 2) Philip Nossmy 82 Malmö 8.02, 3) Mikael Jakobsson 81 Örebro 8.04, 4) Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 8.12, 5) Rafael Askros 81 Ullevi 8.37, 6) Dennis Acson 81 Örgryte 8.38, 7) David Westbeck Istrum 8.69, 8) Björn Lundin 82 Gefle 8.81.
Försök (a) h1: P Nossmy 8.15, M Jakobsson 8.19, A Ljunggren 8.33, David Johansson 82 Ljungby 8.82, Tobias Hertzman 81 Ösmo 8.96, h2: J Lundqvist 8.23, D Acson 8.34, R Askros 8.43, B Lundin 8.53, D Westbeck 8.82, Peter Hallin 82 Kalmar 8.92.

Höjd (b): 1) Jonathan Hallgren 81 Hammarby 204, 2) Jesper Isgren 81 Skurup 202, 3) Martin Arnemar 82 Udd & Daniel Carlsson 81 Tranås 193, 5) Jimmy Nordwall 81 Hammarby 193, 6) Kevin Mijdema 82 Lund 190, 7) Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne 190, 8) Johan Redborg 81 Tureberg 190,
9) Christer Johansson 82 Örgryte 190, 10) Max Lundin 82 Heleneholm 187, 11) Björn Nilsson-Åkerberg 82 Hässelby 187.
Stav (a): 1) Fredrik Skoglund 81 Lidingö 502, 2) Alhaji Jeng 81 Örgryte 492, 3) Elias Palo 81 Haparanda SKT 472, 4) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 447, 5) Johan Fritz 82 Malmö 447, 6) Fredrik Ask 81 Skruv 417, 7) Henric Stodell 82 Skruv 402, 8) Elian Oancea 81 Örgryte 402,
9) Kaj Eklund 82 Stocksäter 402, 10) Andreas Davitidis 82 Malmö 382.
Längd 
(a): 1) Anton Andersson 81 Halmstad 720, 2) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 670, 3) Anders Almgren 82 Vallentuna 666, 4) Linus Persson 82 Malmö 658, 5) Andreas Davitidis 82 Malmö 653, 6) Marko Kiviniemi 82 Heleneholm 644, 7) Nickolaus Daun 82 Gotland 638, 8) Andreas Askfelt 82 Södra Sandby 623,
9) Daniel Gustavsson 81 Oskarshamn 615, 10) Gustav Fredell 82 Istrum 612.
Tresteg (b): 1) Anton Andersson 81 Halmstad 1469, 2) Daniel Arnsten 82 Trångsviken 1364, 3) Dennis Acson 81 Örgryte 1363, 4) Mikael Larsen 81 Ullevi 1350, 5) Alen Rakovic 82 Ullevi 1345, 6) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 1327, 7) Johan Nyström 81 Råby-Rekarne 1308, 8) Morgan Persson 81 Halmstad 1303,
9) Kalle Saarvanto 82 Norrköping 1280, 10) Christian Nygård 82 Örgryte 1276, 11) Daniel Abrahamson 82 Sävedalen 1264, 12) Nickolaus Daun 82 Gotland 1262.
Kula (b): 1) Staffan Jönsson 81 Heleneholm 1595, 2) Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 1527, 3) Anders Constantin 82 Orient 1382, 4) Lennie Axelsson 81 Nyköping 1324, 5) Mattias Krook 82 Tureberg 1310, 6) Nils Pettersson 81 Boden 1303, 7) Gustav Svensson 82 Simrishamn 1274, 8) Johan Mörner 81 Örbyhus 1246,
9) Erik Johansson 82 Heleneholm 1229, 10) Martin Strömberg 82 Ullevi 1223, 11) Carl Rosenquist 81 Gnesta 1157.

FLICKOR 18

60m (a): 1) Susanna Kallur 81 Falun 7.66, 2) Emma Rienas 82 Filipstad 7.69, 3) Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 7.74, 4) Malin Jeppsson 81 Lund 7.82, 5) Charlotte Nordh 82 IF Göta 7.87, 6) Anna Marberg 81 Trollhättans SK 7.98, 7) Sofie Andersson 81 Kville 8.05, 8) Ida Agering 81 Malmö 8.07.
Försök (a) h1: E Rienas 7.74, S Andersson 7.89, A Marberg 7.99, I Agering 8.00, h2: E Barenfeld 7.81, C Nordh 7.89, Karin Jansson 82 Kil 8.08, Theresia Jonsson 82 Kalmar 8.09, Karin Nilsson 81 Lund 8.17, h3: S Kallur 7.78, M Jeppsson 7.84, Anna Lilja 81 Nyköping 8.04, Erica Karlsson 82 IFK Umeå 8.04, Hanna Brännström 82 Luleå 8.11.
400m (b): 1)  Sara Börjesson 82 Högbo GIF 58.08, 2) Anna Lilja 81 Nyköping 58.73, 3) Sara Liljegren 81 Hammarby 59.07, 4) Paulina Orell 81 Norrköping 59.97.
Försök (a) h1: S Börjesson 58.01, Sophie Fitinghoff 82 Hammarby 59.02, Fia Eriksson 81 IFK Göteborg 62.24, h2: A Lilja 58.14, S Liljegren 58.45, Maria Ekman 81 Västerås 61.30, h3: P Orell 59.02, Sandra Pode 81 Heleneholm 59.04, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 61.74.
1500m (a): 1) Ida Nilsson 81 Högby 4:35.09, 2) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 4:38.36, 3) Mia Larsson 81 Lund 4:41.79, 4) Annsofie Pettersson 82 Karlskoga 4:50.14, 5) Camilla Dahlin 81 Rånäs 4:56.66, 6) Nastasha Smolka 81 Gotland 5:04.92, 7) Ann Carlsson 81 Kinna 5:17.66, -) Madeleine Mattsson 81 Hovslätt bröt. (Alla.)
60m häck (b): 
1) Susanna Kallur 81 Falun 8.45, 2) Anna-Karin Byström 81 IF Göta 8.87, 3) Malin Jeppsson 81 Lund 9.01, 4) Hanna Brännström 82 Luleå 9.04, 5) Anna Marberg 81 Trollhättans SK 9.14, 6) Sara Brankell 81 Mölndal 9.31, 7) Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 9.36, -) Stina Bohgard 82 Tureberg bröt.
Försök (b) h1: S Kallur 8.97, A Marberg 9.15, K Lock-Johansson 9.29, S Brankell 9.30, h2: A-K Byström 9.04, H Brännström 9.13, S Bohgard 9.28, M Jeppsson 9.31.
Höjd (a): 1) Jenny Isgren 81 Skurup 181, 2) Sara Brankell 81 Mölndal 170, 3) Stina Bohgard 82 Tureberg 168, 4) Emma Lilja 82 Heleneholm 165, 5) Malou Österberg 82 Kville 161, 6) Sofie Nilsson 82 Falun & Linda Persson 81 Växjö 157, -) Ida Dufva 82 Nedre Soppero X.
Stav (b): 1) Liza Jörnung 81 Duvbo 386 Svenskt inomhusrekord, 2) Charlotte Karlsson 82 Malmö 376, 3) Emma Josefsson 81 Kville & Linda Persson 81 Växjö 331, 5) Eline Lind 82 IF Göta 331, 6) Anna Björkman 81 Lidingö & Åsa Pettersson 81 Tureberg & Sara Wäsström 82 Spårvägen 316,
9) Fevrounia Stafilidou 82 Skruv 316, -) Karolina Syrén 82 Hovslätt X.

Längd (a): 1) Susanna Kallur 81 Falun 607, 2) Sofie Andersson 81 Kville 582, 3) Maria Eklund 82 Sundsvall 571, 4) Anna Wiberger 82 Mölndal 558, 5) Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 555, 6) Lisa Holmgren 81 Trollhättans SK 550, 7) Hanna Brännström 82 Luleå 549, 8) Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 543,
9) Cajsa Dahlöf 81 Ullevi 529, 10) Anna Olsson 82 Ymer 527, 11) Sara Isaksson 82 Helsingborg 525.
Tresteg (b): 1) Anna Wiberger 82 Mölndal 1248, 2) Maria Eklund 82 Sundsvall 1215, 3) Charlotta Ekman 81 Falköping 1208, 4) Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1181, 5) Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 1161, 6) Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 1122, 7) Sara Brankell 81 Mölndal 1122, 8) Ida Dufva 82 Nedre Soppero 1121,
9) Jenny Madsen 81 Finish 1120, 10) Ann-Sofie Söderbäck 81 Kil 1101, 11) Louise Pettersson 82 Göteborgs KIK 1083, 12) Maria Rosén 81 IFK Göteborg 1073.

Kula (b): 1) Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1251, 2) Karin Larsson 81 Garphyttan 1238, 3) Sofia Lundquist 81 Vännäs 1219, 4) Kajsa Fällström 82 Istrum 1163, 5) Malin Andersson 82 Mölndal 1141, 6) Pia Gustavsson 82 Färjestaden 1078, 7) Hanna Brännström 82 Luleå 1069, 8) Maria Leijon 82 Mariestad 982,
9) Sara Lidman 81 Kongahälla 945.

 

 

 

 

 

STORA ISM - Se arrangörens hemsida!
Sätra 13-14 februari

 

ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP
Karlstad 5-7 februari

MÄN
Sjukamp
 (b-c): 1) Henrik Dagård KA2 5.859 (6.89  691  1497   194  8.08  488  2:49.36),  2) Michael Hoffer Lidingö 5.811 (7.14  709  1400  203  8.10  478  2:48.23), 3) Christer Holger Huddinge 5.728 (7.07  690  1342  197  8.24  468   2:39.73), 4) Martin Mella Huddinge 5.227 (7.35  665  1417  191   8.53  418  2:51.53), 5) Patrik Sandberg Huddinge 5.108 (7.15   659  1405  173  8.50  438  2:58.86), 6) Andrus Klaar Spårvägen 5.029 (7.26  629   1254  179  8.68  438  2:48.09), 7) Andreas Wågberg Lidingö 4.774 (7.68  615  1198  188  8.74  448   3:02.48), 8) David Reidhav Heleneholm 4.726 (7.69  606  1340  182   8.99  408  2:51.61), -) Fredrik Jansson Falun bröt (6.97  634  1235), -) Henrik Hamnebo Kville bröt (7.70  593   1120), - ) Urban Gustafsson Upsala bröt (7.11). Utom ISM: Tom Erik Olsen NOR 5.897 (6.85  697  1378  197  7.92  508  2:53.83), Olafur Gudmundsson ISL 5.486 (7.16  704   1412  194  8.35  418  2:47.89), Trond Höiby NOR 5.266 (7.46  642  1332  200  8.61  448  2:48.30), Bjarni Traustason ISL 5.036 (7.19  665  1070  200  8.42  398   2:59.84), Trond Knaplund NOR bröt (7.46  632  1260  191  8.69   X).

KVINNOR
Femkamp
 (c): 1) Maria Richtnér Spårvägen 3.958 (8.76   160  1291  573  2:23.85), 2) Lina Ericsson Växjö 3.483 (9.28   160  982  559  2:33.42.

MÄN 22
Sjukamp (b-c): 1) Erik Svensson Heleneholm 5.177 (7.38  657  1249  188  8.40  448  2:52.24), 2) Henrik Balkander Lerum 5.114 (7.22  661   1243  185  8.50  408  2:48.46), 3) Niclas Hansén Växjö 4.700 (7.13  651   1017  170  8.66  388   2:54.84), 4) Gustav Andhill Alingsås 4.513 (7.23  612  1101  179   9.05  418  3:14.45), 5) Fredrik Rogö Habo 4.501 (7.09  648  1078  173  8.89  358  3:08.61), -) Rajne Svenssohn IF Göta bröt (7.38  629  1358   188  X), -) Christian Hulteberg Heleneholm bröt (7.59  602  1122   179). Utom IJSM: Knut H Sommerfeldt NOR 4.799 (7.46  660  1250  176  8.76  418  3:00.92), Trygve Olsen NOR 4.653 (7.43  655  1310  185  9.55 378  2:58.47), Henrik Baker DEN 4.630 (7.53   589  1141  191  8.68  348  2:49.11), Runar Heltne NOR 4.609 (7.19  642  1082  170  8.85  348  2:48.74), Sigurd N Ribu NOR 4.286 (7.63  593  1211  179  9.25  358   3:04.92).

KVINNOR 22
K22 Femkamp (c): 1) Alice Bergström Råby-Rekarne 3.581 (9.36   166  1065  538  2:29.31), 2) Jeanette Hansson Eslöv 3.385 (9.55   163  938  541  2:33.22).

POJKAR 18
P18 Sjukamp (b-c): 1) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 5.308 (7.28   468  698  8.74  194  1107  2:46.96), 2) Andreas Bonin 81 Alunda 4.420 (7.84  438  568  9.50  191  1063  2:58.09), 3) Tobias Hertzman 81 Ösmo 4.130 (7.38   298  553  8.67  173  1030   3:01.88), 4) Christoffer Thomée 82 Sävedalen 4.022 (8.01  348  556   9.23  173  1190  3:03.59), 5) Nicklas Dackheden 82 Malmö 3.989 (7.68  368  562  9.11  161  961  3:02.40), 6) Andreas Davitidis 82 Malmö 3.191 (7.46  X  632  9.09  173  1045  X). Utom IJSM: Torbjörn Kaggerud NOR 4.131 (7.75  338  585  9.31   182  977  2:56.73).

FLICKOR 18
Femkamp (b): 1) Susanna Kallur 81 Falun 3.690 (8.44  161   975  561  2:32.02), 2) Jenny Kallur 81 Falun 3.529 (8.65  152   988  548  2:30.59), 3) Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 3.510 (9.28   164  1075  555  2:39.28), 4) Hanna Brännström 82 Luleå 3.491 (9.01  161  1073  538  2:38.17), 5) Ida Sjöling 81 Lidingö 3.428 (9.41  158  1005  531  2:28.50), 6) Åsa Lundgren 82 Arboga 2.831 (10.16  152  986  472  2:46.54), 7) Karin Larsson 81 Garphyttan 1.756 (X  149  1232  464  X).

POJKAR 16
Sjukamp (a-b): 1) Daniel Malmström 83 Lerum 5.735 (7.49   398  622  9.29  185  1434  1:32.17), 2) Daniel Hammer 83 Malmö 5.385 (7.58  418  607  8.83  167  1002  1:31.47), 3) Daniel Hansson Rånäs 4.842 (7.89  338  601  9.25  188  985   1:42.53), 4) Erik Bäck 83 Gefle 4.609 (7.84  328  568  9.38   158  1121  1:38.48), 5) Martin Andersson 83 Malmö 4.579 (7.80  328   559  9.40 164  993  1:38.14), 6) Henrik Rundby 83 Huddinge 3.930 (7.92  268  515  10.19  167  844  1:40.79), -) Anders Hardenborg 83 Upsala bröt (7.63  258). Utom IUSM: Björn S Sommerfeldt NOR 4.890 (7.93  308  604  8.95  176  1157  1:39.56.

FLICKOR 16
Femkamp: 1) Carolina Klüft 83 Växjö 4.304 (8.98  179   1079  547  1:41.22), 2) Angelica Johansson 83 Hälle 3.800 (9.06   173  870  547  1:50.97), 3) Jenny Magnusson 83 Järvsö 3.635 (9.83   170  1000  522  1:50.88), 4) Anna Mörstam 83 Växjö 3.529 (9.68   146  1098  507  1:43.42), 5) Nadja Casadei 83 KA2 3.467 (9.50   152  1144  486  1:50.57), 6) Maria Warensjö 83 Nyköping 3.399 (9.35  152  911  515  1:49.89), 7) Petronella Malmqvist 83 Tanum 3.245 (bl a 516), 8) Veronika Fridén 83 Mölndal 3.234, -) Sofie Lundström 83 Västerås bröt (1031  158  1284  352). Utom IUSM: Hilde Rösvik NOR 3.484 (9.36   152  838  536  1:48.00), Reidun Småge 83 NOR 2.794.

POJKAR 15
Sjukamp (a-b): 1) Hans Svensson 84 Växjö 5.320 (7.73   308  611  8.51  182  1179  1:33.81), 2) Per Larsson 84 Garphyttan 5.078 (7.49  278  577  9.02  167  1291   1:32.26), 3) Rasmus Olofsson 84 Hässelby 4.947 (7.47  278  551   9.23  173  1138  1:31.72), 4) Claes Melander 84 Hässelby 4.048 (7.74  258  517  9.36  155  868  1:40.66), 5) Martin Wisnander 84 Malmö 3.859 (8.40  368  501  9.80  158  805   1:46.16), 6) Joakim Norman 84 Mölndal 3.748 (8.24  338  528  10.90   158  858  1:44.80), 8) Petter Barck 84 Växjö 3.717 (8.11  258   543  10.28  164  678  1:40.57), 7) Martin Alfredsson 84 Växjö 3.565 (8.07  238  522  9.81  161  774  1:49.70), -) Johan Sörin 84 Hässelby bröt (7.67  238).

FLICKOR 15
Femkamp: 1) Madelene Nylander 84 Örbyhus 3.700 (9.31   161  1130  542  1:55.85), 2) Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 3.560 (9.57  149  1053  519  1:44.86), 3) Sara Wikström 84 Tureberg 3.444 (9.60  149  1209  472  1:49.23), 4) Linn Modin 84 Färjestaden 3.265 (9.74  152  884  480  1:45.93), 5) Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3.223 (9.40  143  928  480  1:47.21), 6) Lisa Jansson 84 Västerås 3.140 (9.98  158  824  498  1:53.93), 7) Ida Glemne 84 Växjö 3.041, 8) Johanna Danielsson 84 Filipstad 2.676, 9) Sara Lundqvist 84 Dingle 2.486, 11) Joanna Odenlund 84 Göteborgs KIK 2.281. Utom IUSM: Stine R Simonsen 84 NOR 2.669.

 

STORA IVSM - Se arrangörens hemsida!
Eskilstuna 30-31.1