Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar i USA - inne 1999

 


INDIANAPOLIS, IN 5-6.3 (USA:s universitetsmästerskap)
D a g   1
K 1 mile h2:
 6) Alexandra Lindquist Rånäs 4:46.70. 5000m: 3) Karin Ernström Väsby 16:03.76. Längd: 15) Petra Eklund Täby 586.
D a g   2
K 3000m:
 11) Hanna Smedstad Sundsvall 9:37.43.

LINCOLN, NE 26-27.2
D a g   1
M Vikt
 (35 pund): 1) Mikael Nordin Växjö 1758.
D a g   2
M Kula: 
9) Tobias Melin Bottnaryd 1523.

AMES, IA 26.2  /överlång bana/
K 200m: 2) Victoria Gunnarsson Täby 24.72.

POCATELLO, ID 22-23.2
D a g   1
K 60mH h2:
 2) Petra Eklund Täby 8.7m, h3: 3) Anna Nyström Vännäs 8.7m. Längd: 1) P Eklund 626, 5) Åsa Lönn Hässelby 566.
D a g   2
M Kula:
 1) Håkan Andersson Ljungsbro 1799.
K 60mH B: 1) P Eklund 8.73, 2) A Nyström 8.82. Tresteg: 2) P Eklund 1257, 3) Å Lönn 1236.

JONESBORO, AR 21-22.2
D a g   1
K 800m h3:
 1) Jenny Sjöström Falun 2:21.19.
D a g   2
K 800m F:
 3) J Sjöström 2:15.22.

COLUMBUS, OH 20-21.2
D a g   1
K 200m h6:
 3) Andrea Geurtsen Upsala 25.80. 600m h3: 4) Anneli Melin KA2 1:40.35. Femkamp: 6) Andrea Geurtsen Upsala 3.669 (9.22  163  1006  524   2:16.30).

MADISON, WI 20-21.2
D a g   1
M 1 mile h2: 
9) Johan Sandquist Hässelby 4:31.94.
D a g   2
M Höjd: 
1) Staffan Strand Hässelby 218. Tresteg: -) S Strand X. Kula: 11) Patrik Johansson Västerås 1564. Vikt (35 pund): 2) P Johansson  1869.

RIVERDALE, NY 20.2
M 55mH: 
3) Pontus Lundkvist IF Göta 7.96. Stav: 4=) P Lundkvist 397. Längd: 1) Christian Haar IF Göta 700, 2) P Lundkvist 683. Tresteg: 1) C Haar 1545. Kula: 2) P Lundkvist 1416, 6) Svante Söderlund Bore 1247. Vikt (35 pund): 1) S Söderlund 1826.

CEDAR FALLS, IA 20.2
M 3000m A: 
5) Johan Olehäll Hälle 8:42.39.

GAINESVILLE, FL 19-20.2
D a g   2
K Vikt
 (20 pund): 11) Mona Jönsson Klippan 1454.

RENO, NV 19-20.2
D a g   1
K 55mH h5:
 1) Agneta Rosenblad Lidingö 8.08.
D a g   2
K 55mH A:
 6) A Rosenblad 8.34. Längd: 3) A Rosenblad 584.

HOUSTON, TX 19-20.2
D a g   1
M 60m h1: 
5) Alexander Lakhanpal Linnéa 7.21. 200m h2: 5) A Lakhanpal 23.73.
K 800m h2: 2) Cilla Pettersson Tureberg 2:13.32.
D a g   2
M 1 mile: 6
) Marcus Ståhlberg Tureberg 4:18.17.
K 800m: 2) C Pettersson 2:13.88. 1 mile: 4) C Pettersson 4:55.84, 7) Emma Lindblom Västerås 5:00.58. 3000m: -) E Lindblom bröt.

MANHATTAN, KS 19-20.2
D a g   1
M 600 yards h3:
 -) Johan Lannefors Västerås diskv. 1 mile h2: 3) Staffan Stegmark Malmö 4:14.21.
K 60m h4: 4) Victoria Gunnarsson Täby 7.70, s2: 8) V Gunnarsson 7.71. 400m h3: 4) V Gunnarsson 57.71. 600 yards h5: 3) Katarina Svensson Täby 1:25.07. 1 mile h1: 1) Alexandra Lindquist Rånäs 4:57.29. 5000m: 3) Karin Ernström Väsby 16:44.60, 5) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:00.68, 7) Hanna Smedstad Sundsvall 17:11.36. 60mH h2: 4) K Svensson 8.85, s2: 3) K Svensson 8.77.

D a g   2
M 1 mile:
 6) Staffan Stegmark Malmö 4:15.41.
K 600 yards B: 3) Katarina Svensson Täby 1:24.54. 1 mile: 1) Alexandra Lindquist Rånäs 4:47.76. 3000m: 2) Karin Ernström Väsby 9:33.44, 5) Hanna Smedstad Sundsvall 9:37.23, 10) A Lindquist 9:50.84, 23) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:12.91. 60mH: 8) K Svensson 8.84.

FLAGSTAFF, AZ 13.2
M Kula: 1) Håkan Andersson Ljungsbro 1659.

K 60mH A: 1=) Petra Eklund Täby 8.68, B: 2) Anna Nyström Vännäs 9.03. Stav: 5) Åsa Lönn Hässelby 228. Längd: 1) P Eklund  609, 3) Å Lönn 559. Tresteg: 1) Å Lönn 1242, 3) P Eklund 1228.

ANN ARBOR, MI 13.2
M Kula:
 4) Patrik Johansson Västerås 1548. Vikt (35 pund): 1) P Johansson 1774.

NORMAN, OK 13.2
K 400m C: 
3) Theresa Söderlund Alunda 60.82. 800m A: 3) Alexandra Lindquist Rånäs 2:15.04, 8) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 2:17.00, 9) Linda Sjöström Falun 2:17.76, B: 3) Rosita Hallgren Lerum 2:25.62. 3000m: 1) Frida Rosenberg Hälle 10:28.64.

HOUSTON, TX 13.2
M 60m h9:
 4) Patric Storm Hässelby 7.18. 200m E: 2) P Storm 23.43. 1 mile B: 10) Magnus Karlsson IF Göta 4:36.62.
K 200m B: 3) Lina Engren Hässelby 26.89. 800m A: 2) Cilla Pettersson Tureberg 2:15.21. 1 mile A: 1) Emma Lindblom Västerås 5:06.51. 60mH h3: 3) Anna-Karin Olsson Tureberg 9.03, F: 7) A-K Olsson 9.61Längd: 6) A-K Olsson 553, 8) L Engren 525. Kula: 8) L Engren 1269.

CARBONDALE, IL 12-13.2
D a g   1
M Vikt
 (35 pund): 2) Mikael Nordin Växjö 1712.
D a g   2
M Kula:
 8) Tobias Melin Bottnaryd 1495.

AIR FORCE ACADEMY, CO 12.2
K 60mH h5: 
3) Agneta Rosenblad Lidingö 8.73, B: 1) A Rosenblad 8.57. Längd: 16) A Rosenblad 544.

CEDAR FALLS, IA 12.2
K 60m h3:
 1) Victoria Gunnarsson Täby 7.83, F: 2) V Gunnarsson 7.72. 400m A: 1) V Gunnarsson 56.92. 60mH h2: Katarina Svensson Täby 8.88, F: 3) K Svensson 8.75.

NEW YORK, NY 7.2
M Stav: 
-) Pontus Lundkvist IF Göta X. Längd: 4) Christian Haar IF Göta 691. Tresteg: 1) C Haar 1499. Kula: 12) P Lundkvist 1318. Vikt (35 pund): 1) Svante Söderlund Bore resultat???. Femkamp: 1) P Lundkvist 3.785 (delresultat?)

HOUSTON, TX 6.2
(Anm: Rundbaneloppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
M 400m: 4) Johan Lannefors Västerås 48.90. 1 mile: 4) Marcus Ståhlberg Tureberg 4:18.04.

K 800m: 4) Emma Lindblom Västerås 2:19.27. Kula: 10) Katarina Eklöf Gefle 1071. Vikt (20 pund): 9) K Eklöf 1096.

FLAGSTAFF, AZ 6.2
K Höjd:
 3) Petra Eklund Täby 157. Längd: 1) P Eklund 610. Tresteg: 3) Åsa Lönn Hässelby 1239. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1506.

AMES, IA 6.2  /överlång bana/
(Anm: Rundbaneloppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
M 1 mile: 24) Staffan Stegmark Malmö 4:12.75. 3000m: 16) Henrik Skoog Villstad 8:14.72, 36) Johan Olehäll Hälle 8:36.52.

K 60m h1: 3=) Victoria Gunnarsson Täby 7.61, F: 5) V Gunnarsson 7.61. 200m: 7) V Gunnarsson 24.62. 800m: 18) Jenny Sjöström Falun 2:15.09. 60mH h3: 3) Katarina Svensson Täby 8.84, F: 7) K Svensson 8.83.

INDIANAPOLIS, IN 5-6.2
(Anm: Rundbaneloppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
D a g   1

M 60m h1: 4) Alexander Lakhanpal Linnéa 7.08.
K 60mH h1: 4) Andrea Geurtsen Upsala 9.42. Längd: 24) A Geurtsen 520.
D a g   2
M 200m: 
21) A Lakhanpal 22.27. Kula: 3) Tobias Melin Bottnaryd 1566. Vikt (35 pund): 2) Mikael Nordin Växjö 1759.
K 200m: 30) Andrea Geurtsen Upsala 25.36. 400m: 43) Anneli Melin KA2 59.21. 1 mile: 8) Alexandra Lindquist Rånäs 4:50.99. 3000m: 4) Hanna Smedstad Sundsvall 9:28.53. Vikt (20 pund): 16) Mona Jönsson Klippan 1326.

BLACKSBURG, VA 5-6.2
D a g   1
K 5000m: 
2) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:18.01.
D a g   2
K 3000m:
 1) Karin Ernström Väsby 9:37.14.

LINCOLN, NE 5-6.2
D a g   1
K 60mH h1:
 1) Agneta Rosenblad Lidingö 8.54. Längd: 16) A Rosenblad 542.
D a g   2
K 60mH F:
 6) Agneta Rosenblad Lidingö 8.66

NEW YORK 5.2 (Millrose Games) - Till fullständiga resultat
M Höjd: 3=) Staffan Strand Hässelby 220.

RIVERDALE, NY 5.2
M Vikt 
(35 pund): 5) Svante Söderlund Bore 1844.

PROVO, UT 5.2
K Kula:
 1) Helena Engman Riviera 1506.

NORMAN, OK 30.1
M 400m A: 
4) Johan Lannefors Västerås 48.77. 800m: 6) Staffan Stegmark Malmö 1:59.87 (OBS: Staffan sprang aldrig detta lopp, tiden tillhör någon annan person!!!)1000m: -) S Stegmark bröt.
K 3000m: 1) Hanna Smedstad Sundsvall 9:35.09, 3) Karin Ernström Väsby 9:35.65, 4) Alexandra Lindquist Rånäs 10:00.70, 7) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:18.23.

JOHNSON CITY, TN 30.1
K Vikt 
(20 pund): 9) Mona Jönsson Klippan 1340.

LOGAN, UT 30.1
K Kula: 
1) Helena Engman Riviera 1496. Vikt (20 pund): 4) H Engman 1574.

FLAGSTAFF, AZ 30.1
K 60mH h2:
 2) Petra Eklund Täby 8.91, F: 2) P Eklund 8.80. Längd: 1) P Eklund 603, 3) Åsa Lönn Hässelby 564. Tresteg: 2) Å Lönn 1214. Kula: 4) Linda Nestorsson Ullevi 1473.

MINNEAPOLIS, MN 30.1
M Höjd: 
1) Staffan Strand Hässelby 228.

ANN ARBOR, MI 30.1
M Kula:
 7) Patrik Johansson Västerås 1537. Vikt (35 pund): 2) P Johansson 1724.

HOUSTON, TX 30.1
K 800m: 
2) Cilla Pettersson Tureberg 2:14.44. 1 mile: 2) Emma Lindblom Västerås 5:06.16, 7) Anna Winslow Hässelby 5:34.89.

LUBBOCK, TX 30.1 /överlång bana/
M 600 yards: 1) Björn Engström Gefle 1:12.26.
K 3000m: 2) Linda Sjöström Falun 10:01.17, 3) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 10:14.49. Höjd: 4) Theresa Söderlund Alunda 160.

JOHNSON CITY, TN 29.1
M Vikt
 (35 pund): 3) Mikael Nordin Växjö 1673.
K Kula: 23) Mona Jönsson Klippan 1076.

CEDAR FALLS, IA 29.1
K 600m:
 2) Katarina Svensson Täby 1:35.64. 60mH h2: 1) K Svensson 8.81, F: 2) K Svensson 8.71.

OGDEN, UT 23.1
K Kula: 
1) Helena Engman Riviera 1443.

ANN ARBOR, MI 23.1
M Kula:
 3) Patrik Johansson Västerås 1536. Vikt (35 pund): 1) P Johansson 1729.

LINCOLN, NE 23.1
(Anm: Rundbaneloppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
M 1 mile: 5) Johan Olehäll Hälle 4:25.70.

FLAGSTAFF, AZ 23.1
M Kula:
 1) Håkan Andersson Ljungsbro 1707.
K 60mH A: 3) Petra Eklund Täby 8.81. Stav: 8) Åsa Lönn Hässelby 213. Längd: 1) P Eklund 598, 5) Å Lönn 541. Tresteg: 3) Å Lönn 1213, 8) A Nyström 1066.

HOUSTON, TX 23.1
(Anm: Rundbaneloppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
M 60m h1: 6) Alexander Lakhanpal Linnéa 7.18. 200m: 6) A Lakhanpal 22.66. 400m: 3) Johan Lannefors Västerås 49.55, 6) Björn Engström 49.94. 1 mile: 4) Marcus Ståhlberg Tureberg 4:21.84.

K 400m: 11) Theresa Söderlund Alunda 65.61. 800m: 5) Linda Sjöström Falun 2:18.22, 16) Rosita Hallgren Lerum 2:29.37. 1 mile: 4) Cilla Pettersson Tureberg 5:01.75, 12) Emma Lindblom Västerås 5:20.48. Höjd: 7) T Söderlund 158.

AMES, IA 23.1 /överlång bana/
(Anm: Rundbaneloppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
K 60m h2: 1) Victoria Gunnarsson Täby 7.66, F: 2) V Gunnarsson 7.62. 200m: 1) V Gunnarsson 24.60. 600 yards: 2) Katarina Svensson Täby 1:25.80. 60mH h3: 1) K Svensson 8.94, F: 6) K Svensson 8.96.

FAYETTEVILLE, AR 23.1
(Anm: Rundbaneloppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
M 1 mile: 11) Staffan Stegmark Malmö 4:17.89

K 800m: 2) Alexandra Lindquist Rånäs 2:14.81. 3000m: 1) Hanna Smedstad Sundsvall 9:45.48.

BATON ROUGE, LA 23.1 (Anm: Endast topp-6-resultat tillgängliga!)
K Kula: 6) Mona Jönsson Klippan 1104Vikt: 6) M Jönsson 1347.  

NEW YORK, NY 16.1
M Stav:
 2) Pontus Lundkvist IF Göta 450. Kula: 4) P Lundkvist 1428. Vikt (35 pund): 1) Svante Söderlund Bore 1864.

POCATELLO, ID 16.1
K Kula: 
1) Helena Engman Riviera 1432. Vikt (20 pund): 9) H Engman 1411.

FLAGSTAFF, AZ 16.1
K 60m h2: 
1) Petra Eklund Täby 7.80, F: 2) P Eklund 7.86. 60mH: 1) Anna Nyström Vännäs 9.00. Längd: 1) Åsa Lönn Hässelby 562.

MADISON, WI 16.1
K 60m h2:
 2) Victoria Gunnarsson Täby 7.84, F: 5) V Gunnarsson 7.77. 60mH h1: 2) Katarina Svensson Täby 8.91, h3: 3) Andrea Geurtsen Upsala 9.33, F: 3) K Svensson 8.83. Höjd: 7) A Geurtsen 158.

BATON ROUGE, LA 16.1 (endast topp-6-resultat tillgängliga!)
M Vikt (35 pund): 3) Mikael Nordin Växjö 1702.
K 3000m A: 1) Karin Ernström Väsby 9:38.47, B: 1) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:26.34. 5000m: 3) Gabriella Dahlgren Mölndal 18:52.82.

CHENEY, WA 16.1
K 60m h?:
 ?) Agneta Rosenblad Lidingö 8.04, A: 6=?) A Rosenblad 7.97. 60mH h?: 1) A Rosenblad 8.92, F: 2) A Rosenblad 8.82. Längd: 2) A Rosenblad 555.

ANN ARBOR, MI 16.1
M Kula: 
5) Patrik Johansson Västerås 1552. Vikt (35 pund): 3) P Johansson 1623.

MANHATTAN, KS 15.1
M 1 mile:
 5) Staffan Stegmark Malmö 4:18.22.
K 1 mile: 1) Hanna Smedstad Sundsvall 5:01.43.

HOUSTON, TX 15.1
(Anm: Rundbaneloppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
M 200m: 9) Klas Ringdahl Huddinge 22.90. 800m: 2) Stefan Strand Kville 1:58.31. 1 mile: 3) Marcus Ståhlberg Tureberg 4:29.03, 10) Magnus Karlsson IF Göta 4:40.57

K 3000m: 7) Emma Lindblom Västerås 10:52.50.

FAYETTEVILLE, AR 15.1
(Anm: Rundbaneloppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
M 400m: 3) Björn Engström Gefle 48.96. 1 Mile: 15) Peter Johansson (Brittatorps Peter J?) 4:31.15. 3000m: 6) Henrik Skoog Villstad 8:29.83.

K 1 mile: 2) Linda Sjöström Falun 4:58.78, 4) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 5:07.38. Höjd: 7=) Theresa Söderlund Alunda 155.

ANN ARBOR, MI 9.1
M Kula:
 4) Patrik Johansson Västerås 1525. Vikt (35 pund): 3) P Johansson 1589.

MINNEAPOLIS, MN 9.1
M Längd: 
4) Staffan Strand Hässelby 6.81.

STORRS, CT 6.1
M Längd: 
1) Christian Haar IF Göta 7.37 (fast det stod ursprungligen faktiskt 7.70 i officiella resultatlistan!). Tresteg: 1) C Haar 15.30. Kula: 5) Pontus Lundkvist IF Göta 1458. Vikt (35 pund): 1) Svante Söderlund Bore 18.66.


 

 

"OBEKRÄFTAT"


Nedan redovisas svenska USA-resultat som kommit till vår kännedom men där vi f.n. saknar officiell resultatlista. Då vi endast har haft tillgång till ofullständig andrahandsinformation kan det alltså finnas felaktigheter!


ROXBURY, MA 6-7.3
M Vikt:
 2) Svante Söderlund Bore 1886. Femkamp (med 55mH!): 1) Pontus Lundkvist IF Göta 3.915 (8.53  673  1410  188   2:39.??)

HOUSTON, TX 20-21.2
M 200m:
 5) Klas Ringdahl Huddinge 22.60. 1 mile: 2) Henrik Skoog Villstad 4:15.36. 3000m: 1) H Skoog 8:29.41.
K 800m: 6) Linda Sjöström Falun 2:16.73. 1 mile: 1) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:55.66, 3) L Sjöström 4:56.55. 3000m: 2) K Ahlepil 10:11.77, 3) L Sjöström 10:13.47, 14) Gabriella Dahlgren Mölndal 10:43.93. 5000m: 3) Frida Rosenberg Hälle 18:02.32, 6) G Dahlgren 18:16.19. Höjd: 4) Theresa Söderlund Alunda 161.

LAKE CHARLES, LA 7.2
K 1 mile: 
13) Gabriella Dahlgren Mölndal 5:23.99. 3000m: 7) G Dahlgren 10:40.26.

PRINCETON, NJ 6.2
M 1 mile: 
2) Johan Sandquist Hässelby 4:14.05.

KENT, OH 30.1 /överlång bana(
M 1 mile: 2) Johan Sandquist Hässelby 4:14.89.

LAKE CHARLES, LA 23.1
K 3000m: 
5) Gabriella Dahlgren Mölndal 10:54.51.

RENO, NV 23.1
K 55mH:
 5) Agneta Rosenblad Lidingö 8.52.