Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar i USA - ute 1999

 

With sincere thanks to: Catrina Acosta (Oklahoma State U), Jon Alquist (U of Arizona), Kirk Elias (U of Arkansas at Little Rock), Justin Kischefsky (U of California at Long Beach), Fred Nuesch (Texas A&M U at Kingsville), Kristian Pettersson (U of Northern Arizona) and William Roth (Tulane U).

 

TERRÄNG/VÄG
 

BLOOMINGTON, IN 22.11 (NCAA Div I)
M 10 km:
 200) Staffan Stegmark Malmö 33:28.
K 5 km: 18) Hanna Smedstad Sundsvall 17:14, 22) Karin Ernström Väsby 17:16.

KENOSHA, WU 20.11 (NAIA)
M 8 km:
 149) Philip Wilhelmsson Malmö 27:19.
K 5 km: 81) Frida Skarin Hässelby 19:25, 209) Nina Törnqvist 22:06.

JOPLIN, MO 20.11 (NCAA Div II)
M 10 km:
 22) Gustav Berggren Skellefteå AIK 31:13.

DENTON, TX 13.11
M 10 km:
 18) Erik Petersson 80 Mölndal 32:00, 34) Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 32:54.
K 5 km: 3) K Ernström 17:04, 27) Martina Barkman Färjestaden 18:20, 37) Cecilia Jeverstam Mölndal 18:42, 55) Emma Lindblom Västerås 19:19, 65) Anna Winslow Hässelby 19:37.

CHAMPAIGN, IL 13.11
M 10 km: 
45) S Stegmark 32:15.
K 5 km: 3) H Smedstad 17:02.

FORT COLLINS, CO 13.11
M 10 km: 
69) Pontus Österberg Rånäs 33:25.

SEATTLE, WA 6.11
K 5 km:
 6) F Skarin 19:16, 36) N Törnqvist 22:12.

FORT HAYS, KS 6.11
M 10 km: 
16) G Berggren 32:46.

NATCHITOCHES, LA 1.11
M 8 km:
 4) Erik Petersson 80 Mölndal 25:34, 6) Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 25:41, 41) Henrik Sandsjö Kville 27:28, 52) Stefan Petersen Heleneholm 28:05, 64) Stefan Strand Kville 29:24, 66) Martin Drott 80 Nyköping 29:38.
K 5 km: 15) Anna Winslow Hässelby tid??, 22) Rebecca Johansson 81 IF Göta 19:49.

SEATTLE, WA 30.10
K 5 km: 
5) Lisa Blommé Flemingsberg 18:56.

AUGUSTA, KS 30.10
M 8 km:
 54) Stefan Johansson Falköping 27:46.

JONESBORO, AR 30.10
K  5km:
 14) Jenny Sjöström Falun 19:30, 21) Petra Forsberg 80 Heby 19:56.

CHARLOTTE, NC 30.10
K 5 km:
 15) Emma Lindblom Västerås 17:53.

COLLEGE STATION, TX 30.10
M 8 km:
 53) Staffan Stegmark Malmö 26:37.
K 5 km: 5) Karin Ernström Väsby 17:13, 6) Hanna Smedstad Sundsvall 17:15.

NASHVILLE, TN 30.10
K 5 km:
 13) Martina Barkman Färjestaden 18:22.

PROVO 29.10
M 8 km:
 36) Pontus Österberg Rånäs 27:14.
K 5 km: 49) Maria Andersson (klubb?) 20:37.

JONESBORO, AR 23.10
K 4.4 km:
 3) P Forsberg 17:53, 5) J Sjöström 17:55.

GRAND JUNCTION, CO 23.10
M 8 km: 
13) G Berggren 26:40.
K 5 km: 24) Anna Persson (klubb??) 25:02.

VIDOR, TX 22.10
M 6.4 km:
 11) H Sandsjö 20:13, 16) S Petersen 20:35, 23) S Strand 21:13.

LA JOLLA, CA 16.10
K 5 km:
 160) N Törnqvist 23:18.

FAYETTEVILLE, AR 16.10
M 10 km: 
73) S Stegmark 33:39.
K 5 km: 26) M Barkman 18:40, 75) J Sjöström 19:42, 107) P Forsberg 20:20.

LAIE, HI 16.10
M 8 km: 
14) Eric Karlsson (klubb?) 30:02.
K 5 km: 2) L Blommé 18:37, 18) Elinor Klang (klubb?) 21:15.

SAN MARCOS, TX 15.10
M 5 km?:
 6) B Ahlepil 15:07.
K 3.2 km: 1) K Ernström 10:44, 25) R Johansson 12:14.

TULSA, OK 9.10
K 5 km:
 1) H Smedstad 17:58, 5) Alexandra Lindquist Rånäs 19:12.

UNIVERSITY PARK, PA 9.10
K 5 km:
 2) K Ernström 17:23.

HILO, HI 9.10
K 6 km:
 17) E Klang 25:53.

GILBERT, AZ 8.10
M 8 km:
 13) G Berggren 26:06, 36) P Österberg 27:11.
K 5 km: 41) A Persson 20:13.

COLLEGE STATION, TX 8.10
M 8 km: 
5) E Petersson 25:51, 26) B Ahlepil 26:58.
K 5 km: 9) E Lindblom 18:32, 35) R Johansson 19:16, 46) A Winslow 19:40.

CARBONDALE, IL 2.10
K 5 km: 
33) J Sjöström 19:17, 39) P Forsberg 19:30.

STANFORD, CA 2.10
K 5 km B:
 64) F Skarin 19:39.

STILLWATER, OK 2.10
K 5 km: 
3) K Ernström 17:28, 9) Cecilia Jeverstam Mölndal 18:12, 23) E Lindblom 18:40.

BOULDER, CO 2.10
M 8 km:
 12) G Berggren 26:05.
K 4 km: 37) A Persson tid??

AUBURN, AL 1.10
K 5 km: 
29) M Barkman 17:44.

DENTON, TX 1.10
K 5 km: 
?) R Johansson 19:18.

WACO, TX 25.9
K 4 km: 
7) C Jeverstam 18:43.

LAFAYETTE, LA 25.9
M 6.4 km:
 23) H Sandsjö 22:15, 25) S Petersen 22:21, 44) M Drott 23:23.

GUNNISON, CO 25.9
M 8 km: 
3) G Berggren 26:51.
K 5 km: 16) A Persson 21:53.

KANEOHE, HI 25.9
M 5 km: 
23) E Karlsson 19:01.
K 5 km: 6) L Blommé 19:05, 41) E Klang 20:59.

SAN ANTONIO, TX 24.9
K 5 km: 
14) A Winslow 21:17.

JONESBORO, AR 18.9
K 4 km: 
6) J Sjöström 16:08, 8) P Forsberg 16:13.

NASHVILLE, TN 18.9
K 5 km: 
8) M Barkman 18:31.

BRONX, NY 18.9
M 8 km?: 
17) S Stegmark 27:13.

HOUSTON, TX 18.9
M 5 km: 
25) H Sandsjö 16:05, 26) S Petersen 16:08, 31) M Drott 16:48, 32) S Strand 16:56.

DALLAS, TX 18.9
M 8 km: 
9) E Petersson 26:07.
K 5 km: 1) H Smedstad 16:58, 13) R Johansson 18:57.

KANEOHE, HI 18.9
M 10 km:
 16) E Karlsson 40:49.
K 6 km: 3) L Blommé 22:48

SAN DIEGO, CA 18.9
K 5 km B: 
6) F Skarin 19:14.

BATON ROUGE, LA 11.9
K 3.2 km: 
2) M Barkman 11:07.

FORT COLLINS, CO 11.9
M 8 km: 
16) G Berggren 25:30.

ARLINGTON, TX 11.9
M 6.5 km?: 
3) E Petersson 20:49, 10) B Ahlepil 21:25.
K 3.2 km?: 8) Frida Rosenberg Hälle 11:56, 11) R Johansson 12:05.

LAKE CHARLES, LA 11.9
M 5 km: 
16) H Sandsjö 16:58, 21) S Strand 18:30.

LAIE, HI 11.9
K 5 km: 
7) E Klang 20:24, 17) L Blommé 23:08.

LITTLE ROCK, AR 4.9
K 5 km?: 
4) J Sjöström 22:01, 8) P Forsberg 22:39.

AUGUSTA, KS 4.9
M 6.4 km: 
16) S Stegmark 21:29.

ALAMOSA, CO 4.9
M 8 km:
 8) G Berggren 25:30.
K 5 km: 33) A Persson 20:31.

SANTA TERESA, NM 3.9
K 4.5 km:
 1) H Smedstad 17:05.
M 6.5 km?: 3) P Österberg 22:42.

NEW YORK, NY 25.8
M 5 km: 
2) Patric Johansson TV88 16:59.

GUNNISON, CO 21.8
M 3.2 km:
 1) G Berggren 8:53.
K 3.2 km: 12) A Persson 14:02.

NEW YORK, NY 11.8
M 5 km: 
4) P Johansson 17:33

NEW YORK, NY 28.7
M 5 km: 
2) P Johansson 17:29

NEW YORK, NY 14.7
M 5 km: 
2) P Johansson 16:46.

NEW YORK, NY 30.6
M 5 km: 
1) P Johansson 17:14.

 

ARENA



ROUND ROCK (AUSTIN), TX 16.10
M Diskus:
 1) Mathias Wennberg Castor 4404. Slägga: 1) M Wennberg 5372.
M30 Diskus: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 5235.

MOUNTAIN VIEW, OR 4.9
M Diskus:
 Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5040.

SAN MARCOS, TX 19.7
M Kula:
 Stefan Blomqvist Örgryte 1769, Mathias Wennberg Castor 1171. Spjut: 2) S Blomqvist 4256.

DEDHAM, MA 10.7
M 800m A: 
4) Birger Ohlsson Hässelby 1:49.97.

SAN MARCOS, TX 10.7
M Kula:
 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1786, Mathias Wennberg Castor 1231. Diskus: 1) M Wennberg 4303.

SAN MARCOS, TX 3.7
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1781. Spjut: 2) S Blomqvist 4230.

MARIETTA, GA 5.6
M Diskus:
 2) Tobias Melin Bottnaryd 5280.

CEDAR HILL, TX 5.6
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1733.

BOISE, ID 2-5.6 (NCAA)
D a g   1-2
M Tiokamp:
 12) Pontus Lundkvist IF Göta 7.237 (11.44/0.0  678/+1.7  1452   187  50.91  15.89/0.0  4234  450   5207  4:44.15).
D a g   2
K Höjd: 
1) Kajsa Bergqvist Tureberg 190. Kula: 7) Linda Nestorsson Ullevi 1619.
D a g   3
M Spjut: 
5) Daniel Gustafsson Alingsås 7216.
D a g   4
M Höjd: 
2) Staffan Strand Hässelby 230. Tresteg: 18) Christian Haar IF Göta 1540w/+2.7 (-).
K 5000m: 13) Hanna Smedstad Sundsvall 16:48.71, 17) Karin Ernström Väsby 17:17.09. Diskus: 18) Linda Nestorsson Ullevi 4841.

BOULDER, CO 31.5 - Till fullständiga resultat
M 10 km: 1) Berhane Adane ETH 29:00, ... 44) Magnus Bergman Enhörna 31:49, ... 46) Jonas Hagelin Mölndal 32:00, ... 48) Johan Swärdh Mölndal 32:37. Lag: 1) MEX 10, ... 16) Sverige 132.
K 10 km: 1) Lidia Simon ROM 32:30, ... 32) Magdalena Thorsell Hässelby 35:55, ... 39) Camilla Benjaminsson Hässelby 37:05, ... 44) Susanna Wiström Sundbyberg 38:00. Lag: 1) ETH 18, ... 13) Sverige 110.

EMPORIA, KS 27-29.5 (NCAA II Championships)
D a g   1-2
K Sjukamp:
 3) Anna-Karin Olsson Tureberg 5.078 (14.15w/+2.1  162   1348  26.90/0.0  563/+1.6  3852  2:46.03). 6) Lina Engren Hässelby 4.925 (15.70/-0.5  150  1343  25.88/+0.1  517w/+2.3 (-)   3624  2:22.64).

PALM BEACH GARDENS, FL 24-26.5 (NAIA Championships)
D a g   1
M Slägga: 
2) Mikael Nordin Växjö 5636.
D a g   3
M Diskus: 
1) Tobias Melin Bottnaryd 5250, 12) M Nordin 4606.

WEST LAFAYETTE, IN 21-23.5
D a g   1
M Slägga:
 3) Patrik Johansson Västerås 5953.
D a g   1-2
K Sjukamp
: 3) Andrea Geurtsen Upsala 5.295 (14.74w/+2.5   164  1052  24.41w/+2.7  525w/+2.5  3358  2:10.50).
D a g   2
M Höjd:
 1) Staffan Strand Hässelby 225. Diskus: 14) P Johansson 4792.
K 200m h1 (+2.2): 7) A Geurtsen 24.87w. 400mH h1: 3) Anneli Melin KA2 61.01
D a g   3
M Tresteg: 
6) S Strand 1469/+1.0. Kula: 15) P Johansson 1476.
K 400mH: 5) A Melin 61.08.

WACO, TX 21-23.5
D a g   1
K 3000m:
 2) Karin Ernström Väsby 9:37.22, 5) Hanna Smedstad Sundsvall 9:44.36. 10000m: 5) Cecilia Jeverstam Mölndal 37:15.41.
D a g   2
M 400m h3:
 2) Johan Lannefors Västerås 46.87. 1500m h3: 5) Staffan Stegmark Malmö 3:54.06.
K 100m h3 (+2.2): 7) Victoria Gunnarsson Täby 12.45w. 1500m h3: 1) Alexandra Lindquist Rånäs 4:31.21. 100mH h3 (+3.6): 5) Katarina Svensson Täby 14.25w. 400mH h3: 3) K Svensson 60.91.
D a g   3
M 400m: 
4) J Lannefors 46.75.
K 1500m: 3) A Lindquist 4:26.84. 5000m: 2) K Ernström 16:48.67, 9) H Smedstad 17:19.81, 17) C Jeverstam 18:09.86. 400mH: 5) K Svensson 60.58. Spjut: 3) Katarina Eklöf Gefle 5062.

TEMPE, AZ 21-22.5
D a g   1
K 100mH h2
 (+4.6): 7) Agneta Rosenblad Lidingö 14.13w. Längd: 15) A Rosenblad 546/-0.7.

FAIRFAX, VA 20-23.5
D a g   1-2
M Tiokamp:
 7) Pontus Lundkvist IF Göta 6.973 (11.46/+1.0  672w/+3.4   1396  183  52.07  15.76w?  4468  445  5008   5:09.36).
D a g   3
M Längd
 (vind?): 5) Christian Haar IF Göta 753. Slägga: 2) Svante Söderlund Bore 6386.
K Stav: 25=) Annica White 80 Solna 290.
D a g   4
M Tresteg:
 1) C Haar 1593/+0.9.

NORTHRIDGE, CA 20-22.5
Dag 1-2
M Tiokamp: 
5) Nils Wiklund Luleå 6.604 (11.55/+1.6  647w/+2.5   1129  190  54.80  15.42/+0.3  3446  425  5054   4:44.80).
D a g   2
M Diskus: 
8) Håkan Andersson Ljungsbro 4806.
K 100mH h2 (+1.4): 2) Anna Nyström Vännäs 14.1m. 400mH h2: 3) A Nyström 63.60. Längd: 11) Åsa Lönn Hässelby 547w/+2.1 (ok?), 13=) A Nyström 537/+0.7. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1562.
D a g   3
M Kula: 
1) H Andersson 1803.
K 100mH (+1.7): 8) Anna Nyström Vännäs 15.16. Tresteg: 4) Åsa Lönn Hässelby 1192/+1.0. Diskus: 1) Linda Nestorsson Ullevi 4974. Slägga: 13) L Nestorsson 4206. Spjut: 10) L Nestorsson 3402.

FORT COLLINS, CO 19-22.5
D a g   3
M Spjut: 
2) Daniel Gustafsson Alingsås 7226.
D a g   4
K Höjd:
 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 198 Svenskt rekord.

NACOGDOCHES, TX 16-18.5
D a g   1
K 10000m: 
2) Frida Rosenberg Hälle 37:51.50, 4) Gabriella Dahlgren Mölndal 38:48.92.
D a g   1-2
Sjukamp
 (vindar?): ?) Theresa Söderlund Alunda 4.975 (15.94  166  1071  26.00  529   3452  2:16.51)
D a g   2
M 1500m h?: 
?) Henrik Skoog Villstad 3:57.5m.
K Spjut: 14) T Söderlund 3244.
D a g   3
(Anm: Finalresultaten på 400m häck ännu ej tillgängliga!)
M 100m h? (vind?): ?) Patrik Storm Hässelby 11.22. 200m h? (vind?): ?) Klas Ringdahl Huddinge 21.95, ?) P Storm 22.71. 400m h?: ?) Ruben Norlin Riviera 48.38. 800m h?: ?) Stefan Strand Kville 1:59.64, ?) Henrik Sandsjö Kville bröt. 1500m: -) H Skoog ej start. 5000m: -) H Skoog bröt. 3000mH: 1) H Skoog 9:14.46. 400mH h?: ?) Björn Engström Gefle 53.15.
K 800m h?: ?) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 2:19.29, ?) Rosita Hallgren Lerum 2:34.18. 1500m: 1) K Ahlepil 4:28.95, 3) Linda Sjöström Falun 4:33.61. 3000m: 1) K Ahlepil 9:50.66, 2) Linda Sjöström Falun 9:57.14, 14) Anna Winslow Hässelby 11:00.58. 5000m: 2) F Rosenberg 17:42.91, 7) G Dahlgren 18:12.41, -) A Winslow bröt. 400mH h?: ?) T Söderlund 64.52. Höjd: 3) T Söderlund 163.

TUCSON, AZ 16.5
M Kula: 
1) Kristian Pettersson Ullevi 1903, 9) Håkan Andersson Ljungsbro 1684.
K Tresteg: 6) Åsa Lönn Hässelby 1232/+0.3. Kula: 3) Linda Nestorsson Ullevi 1547. Diskus: 3) L Nestorsson 5068.

CARBONDALE, IL 15-18.5
D a g   3
M 3000mH:
 5) Johan Olehäll Hälle 9:31.11.

HARRISONBURG, VA 14-15.5
D a g   1
K Stav:
 2) Annica White 80 Solna 320.

SAN FRANCISCO, CA 14-15.5
D a g   1
M Slägga: 
1) Anders Holmström Örebro 5900, 4) Daniel Korhonen Kville 5207.
D a g   2
M Kula:
 1) A Holmström 1838. Diskus: 2) A Holmström 5319, 5) Mats Laamanen Sävedalen 5083.

EDWARDSVILLE, IL 14-15.5
D a g   1
K Kula:
 2) Helena Engman Riviera 1518. Slägga: 1) H Engman 5148.
D a g   2
K Diskus: 
2) H Engman 4650.

ANN ARBOR, MI 14-15.5
D a g   1
M Slägga: 
1) Patrik Johansson Västerås 5905.

PROVO, UT 14-15.5
D a g   1
P18 Kula
 (c5.5 kg): 2) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 1627.
D a g   2
P18
 Diskus (c1.6 kg): 1) N Arrhenius 4849.

ATHENS, GA 13-16.5
D a g   3
K Slägga:
 -) Mona Jönsson Klippan X.
D a g   4
K Kula: 
14) M Jönsson 1079. Spjut: 9) M Jönsson 3892.

MILWAUKEE, WI 13-15.5
D a g   2
M 200m h3
 (vind?): 3) Alexander Lakhanpal Linnéa 22.07.
K 1500m h1: 3) Emma Lindblom Västerås 4:38.27, 4) Cilla Pettersson Tureberg 4:38.49. 3000m: 16) E Lindblom 10:19.12.
D a g   3
M 200m
 (vind?): 6) A Lakhanpal 21.8m. 1500m: 14) Marcus Ståhlberg Tureberg 4:14.20.
K 1500m: 5) C Pettersson 4:37.99, 10) E Lindblom 4:45.69.

ABILENE, TX 13.5
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1797. Slägga: 2) Mathias Wennberg Castor 5754. Spjut: 2) Daniel Gustafsson Alingsås 7408.
K 1500m: 2) Karin Ernström Väsby 4:32.87. 3000m: 2) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:32.94.

ANN ARBOR, MI 9.5
M Kula:
 3) Patrik Johansson Västerås 1577. Diskus: 6) P Johansson 4590. Slägga: 1) P Johansson 5936.

MODESTO, CA 8.5
M Diskus A: 
4) Kristian Pettersson Ullevi 5956, -) Mattias Borrman Västerås ej resultat/ej start?.
K Diskus B: 2) Linda Nestorsson Ullevi 5332.

DENTON, TX 8.5
M Slägga: 
3) Mathias Wennberg Castor 5660.
K 3000m: 4) Frida Rosenberg Hälle 10:30.75.

PRINCETON, NJ 8.5
M Slägga: 
6) Svante Söderlund Bore 6246.

COLLEGE STATION, TX 8.5
M 100m C
 (+0.6): 1) Henrik Olausson Ymer 10.56, D (+1.2): 1) Patric Storm Hässelby 10.82. 200m D (+2.7): 3) H Olausson 21.68w, G (+2.4): 1) P Storm 22.08w. 400m A: 2) Johan Lannefors Västerås 46.57. 800m A: 9) Stefan Strand Kville 1:54.01. Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1730.
K 800m A: 5) Maria Ghizzoni IF Göta 2:12.33. 3000m: 4) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:19.65. 100mH B (+1.2): 4) Anna-Karin Olsson Tureberg 14.38, C (+1.3): 7) Lina Engren Hässelby 16.13. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 194. Längd: 10) A-K Olsson 573/+1.6, 26) L Engren 502w/+2.7 (ok?). Kula: 8) A-K Olsson 1250, 9) L Engren 1234.

PULLMAN, WA 8.5
K 100mH A
 (+2.2): 3) Agneta Rosenblad Lidingö 14.31w. Längd: 2) A Rosenblad 546w/+2.1 (ok?).

TUCSON, AZ 8.5
M 110mH B
 (+1.3): 2) Nils Wiklund Luleå 15.13. Spjut: 3) N Wiklund 4990.
K 100mH (+2.8): 7) Anna Nyström Vännäs 14.44w. 400mH: 3) A Nyström 63.23. Tresteg: 2) Åsa Lönn Hässelby 1223/+1.8.

MINNEAPOLIS, MN 8.5
M Höjd:
 1) Staffan Strand Hässelby 222.
K 100m (vind?): 4) Victoria Gunnarsson Täby 12.31. 200m A (-1.0): 4) V Gunnarsson 25.85. 100mH (vind?): 3) Katarina Svensson Täby 14.24. 400mH: 2) K Svensson 59.35.

STANFORD, CA 7.5
M Diskus: 
2) Mattias Borrman Västerås 5852.
K 400m: 3) Andrea Geurtsen Upsala 56.49. 100mH (-0.5): 5) A Geurtsen 15.47. 400mH: 2) Anneli Melin KA2 61.56. Längd (vind?): 6) A Geurtsen 533.

IRVINE, CA 2.5
K 400mH A:
 4) Åsa Carlsson Spårvägen 59.93.

TUSCALOOSA, AL 2.5
K Kula:
 8) Mona Jönsson Klippan 1122. Slägga: 4) M Jönsson 4332. Spjut: 2) M Jönsson 3926.

LAWRENCEVILLE, NJ 1-2.5
D a g   1
M Längd
 (vind?): 1) Christian Haar IF Göta 678, 5) Pontus Lundkvist IF Göta 642. Slägga: 1) Svante Söderlund Bore 6276. Spjut: 4) P Lundkvist 5134, 6) C Haar 4708.
D a g   2
M Stav: 
3) P Lundkvist 405. Tresteg (vind?): 1) C Haar 1474. Kula: 2) P Lundkvist 1312. Diskus: 1) S Söderlund 4580, 4) P Lundkvist 4230.

PROVO, UT 1.5
P18 Kula
 (c5.5 kg): 2) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 1667. Diskus (c1.6 kg): 1) N Arrhenius 5420.

FAIRFAX, VA 1.5
K Stav:
 2) Annica White Solna 305.

UNIVERSITY PARK, PA 1.5
M 800m A:
 7) Johan Sandquist Hässelby 1:57.52.

PULLMAN, WA 1.5
K 100m
 (+3.5): 6) Agneta Rosenblad Lidingö 12.48w. 100mH (+4.4) A: 2) A Rosenblad 14.05w. Längd: 5) A Rosenblad 559w/+3.0 (ok?).

TEMPE, AZ 1.5
M 400mH: 
3) Nils Wiklund Luleå 58.70. Stav: 3=) N Wiklund 440. Kula: 1) Håkan Andersson Ljungsbro 1770. Spjut: 3) N Wiklund 5310.
K Längd: 6) Anna Nyström Vännäs 537/0.0. Tresteg: -) A Nyström X. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1584. Diskus: 1) L Nestorsson 4976. Slägga: 4) L Nestorsson 4904. Spjut: 3) L Nestorsson 3474.

AUSTIN, TX 1.5
M 100m D
 (+0.8): 1) Henrik Olausson Ymer 10.66, E (+1.3): 4) Patric Storm Hässelby 11.01. 200m C (+2.3): 2) H Olausson 21.51w, D (+1.9): 3) P Storm 22.65. Kula: 3) Stefan Blomqvist Örgryte 1807. Slägga: 4) Mathias Wennberg Castor 5540.
K 1500m: 2) Maria Ghizzoni IF Göta 4:33.45, 7) Emma Lindblom Västerås 4:38.60. 3000m: 12) Anna Winslow Hässelby 11:00.38. 100mH C (+1.1): 3) Anna-Karin Olsson Tureberg 14.48. Kula: 16) A-K Olsson 1172. Spjut: 3) Katarina Eklöf Gefle 4472.

MADISON, WI 1.5
K 400mH:
 1) Anneli Melin KA2 60.82, 2) Andrea Geurtsen Upsala 61.62 (debut?). Höjd: 3) A Geurtsen 163. Kula: 9) A Geurtsen 1010.

MARIETTA, GA 1.5
M 800m: 
8) Staffan Stegmark Malmö 1:58.45. Diskus: 1) Tobias Melin Bottnaryd 4966, 2) Mikael Nordin Växjö 4512. Slägga: 2) M Nordin 5356.

OXFORD, MS 1.5
M 1500m:
 9) Christopher Andersson Södertälje IF 4:09.06.

CEDAR FALLS, IA 1.5
K 100m
 (vind?): 3) Victoria Gunnarsson Täby 11.9m. 200m (vind?): 1) V Gunnarsson 24.61.

ARLINGTON, TX 30.4-1.5
(Anm: Loppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
M Slägga: 5) Mathias Wennberg Castor 5570. Spjut: 1) Daniel Gustafsson Alingsås 7270.

K 800m: 3) Jenny Sjöström Falun 2:14.29, 25) Rosita Hallgren Lerum 2:26.88. 1500m: 1) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:28.18, 2) Linda Sjöström Falun 4:31.50. 5000m: 8) Frida Rosenberg Hälle 18:21.2m. 10000m (mix): -) Karin Ernström Väsby bröt. 400mH: 7) Theresa Söderlund Alunda 63.70. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 196 Svenskt rekord, 10=) T Söderlund 159. Längd (vind?): 12) T Söderlund 539. Spjut: 4) T Söderlund 3466.

NATCHITOCHES, LA 24.4
M 100m
 (vind?): 8) Klas Ringdahl Huddinge 11.00. 400m: 5) Ruben Norlin Riviera 49.19. 800m: 3) Stefan Strand Kville 1:54.45. 1500m: 8) Henrik Sandsjö Kville 4:10.09.
K 1500m: 4) Gabriella Dahlgren Mölndal 4:57.93.

NORMAN, OK 24.4
K Höjd: 
2) Theresa Söderlund Alunda 159. Längd (vind?): 3) T Söderlund 537. Spjut: 9) T Söderlund 2806.

FORT COLLINS, CO 24.4
M 100m C
 (+0.4): 2) Matthew McKinnon Ullevi 11.44. 200m E (-0.5): 3) M McKinnon 23.16. Diskus X: 1) Mattias Borrman Västerås 6060.

PULLMAN, WA 24.4
K 200m
 (-1.1): 2) Agneta Rosenblad Lidingö 25.86. 100mH A (+2.3): 3) A Rosenblad 14.35w.

PROVO, UT 23-24.4
D a g   1
K Diskus:
 2) Helena Engman Riviera 4368, -) Annika Arrhenius Spårvägen X.
D a g   2
K Kula:
 1) H Engman 1616. Slägga: 3) H Engman 5274.

DES MOINES, IA 23-24.4 (Drake Relays)
D a g   1
K 10000m:
 5) Cecilia Jeverstam Mölndal 35:26.71. 400mH h1: 3) Katarina Svensson Täby 62.27.
D a g   2
M 3000mH: 
1) Henrik Skoog Villstad 8:52.17.
K 1500m A: 4) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:22.36, B: 5) Linda Sjöström Falun 4:30.32. 5000m: 2) Karin Ernström Väsby 16:13.71.

HOUSTON, TX 23.4
M 1500m:
 3) Marcus Ståhlberg Tureberg 4:01.56, 8) Magnus Karlsson IF Göta 4:21.14.
K 1500m: 2) Maria Ghizzoni IF Göta 4:38.18. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 192.

PHILADELPHIA, PA 22-24.4 (Penn Relays)
D a g   1
K 3000m A: 
5) Hanna Smedstad Sundsvall 9:29.10, 11) Alexandra Lindquist Rånäs 9:38.23. Spjut B: 6) Mona Jönsson Klippan 41.52.
D a g   2
M Diskus A:
 3) Patrik Johansson Västerås 4818, 7) Tobias Melin Bottnaryd 4686, -) Mikael Nordin Växjö X.
D a g   3
M Slägga A:
 4) Svante Söderlund Bore 6432, 10) P Johansson 5802, B: 14) M Nordin 5206.

FULLERTON, CA 22.4
K 400mH:
 2) Åsa Carlsson Spårvägen 59.35. Stav: 5) Liza Jörnung 81 Duvbo 335.

CORAL GABLES, FL 17.4
M 100m B 
(+4.0): 4) Christer Holger Huddinge 11.07w. 110mH A (+1.7): 6) C Holger 15.01. Diskus: 6) C Holger 4375.

LONG BEACH, CA 17.4
M 110mH D
 (+1.8): 4) Nils Wiklund Luleå 15.47. Spjut: 7) N Wiklund 4948.
K 100m D (+1.0): 3) Anna Nyström Vännäs 12.67. 100mH B (+2.9): 1) A Nyström 14.39w. Stav: 3=) Liza Jörnung 81 Duvbo 345.

NEW BRUNSWICK, NJ 17.4
M Stav:
 8) Pontus Lundkvist IF Göta 420. Längd (vind?): 2) Christian Haar IF Göta 751, 9) P Lundkvist 662. Tresteg (vind?): 2) C Haar 1546. Diskus: 8) P Lundkvist 4290, 11) Svante Söderlund Bore 4185. Slägga: 1) S Söderlund 6098. Spjut: 7) P Lundkvist 4216, 8) S Söderlund 4036

WACO, TX 17.4
M 800m B: 
5) Henrik Sandsjö Kville 1:56.19. 3000mH: 1) Johan Olehäll Hälle 9:25.11. 400mH X: 7) Björn Engström Gefle 53.03. Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1715.
K 1500m: 1) Linda Sjöström Falun 4:29.06. 400mH: 8) Theresa Söderlund Alunda 64.88. Höjd: -) T Söderlund X. Diskus: 2) Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4976.

AUSTIN, TX 17.4
M 400m: 
2) Johan Lannefors Västerås 47.21. 1500m: 8) Marcus Ståhlberg Tureberg 4:00.23, -) Magnus Karlsson IF Göta bröt.
K 3000m: 3) Emma Lindblom Västerås 10:08.07. Spjut: 2) Katarina Eklöf Gefle 4798.

BATON ROUGE, LA 17.4
M 100m C
 (+0.5): 6 el 7) Alexander Lakhanpal Linnéa 11.03. 200m C (+3.7): 3) A Lakhanpal 21.94w. Kula: 8) Bengt Järlsjö (Tureberg??) 1541. Diskus: -) B Järlsjö X (inga kast kortare än 4572 mättes!!!).
K 5000m: 1) Gabriella Dahlgren Mölndal 17:51.48.

GAINESVILLE, FL 17.4
K Slägga: 
10) Mona Jönsson Klippan 3856. Spjut: 6) M Jönsson 4034.

SEATTLE, WA 17.4
K 100mH
 (-2.0): 4) Agneta Rosenblad Lidingö 14.74. Längd: 4) A Rosenblad 535/+1.5.

LOGAN, UT 17.4 - Endast partiella resultat tillgängliga!
K Kula:
 1) Helena Engman Riviera 1546. Diskus: 1) H Engman 4635, 10) Annika Arrhenius 80 Spårvägen 3376. Slägga: 4) H Engman 5194.

WALNUT, CA 16-18.4
D a g   1
M Diskus:
 8) Tobias Melin Bottnaryd 4910.
D a g    2
M Slägga: 5) Patrik Johansson Västerås 5827, 8) Mikael Nordin Växjö 5649.
K 5000m: 13) Hanna Smedstad Sundsvall 16:20.13. Diskus A: 6) Linda Nestorsson Ullevi 4864.
D a g   3
M 100m C (+1.3 eller +1.5): 5) Henrik Olausson Ymer 10.65. 800m B: 7) Birger Ohlsson Hässelby 1:51.29. Kula A: 4) Anders Holmström Örebro 1874. Slägga: 3) Bengt Johansson Tureberg 7007. Spjut A: 3) Daniel Gustafsson Alingsås 7125.
K 1500m A: 7) Alexandra Lindquist Rånäs 4:23.31. 100mH E (+1.4 eller +0.9): 4) Anna Nyström Vännäs 14.61. Höjd A: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 190. Tresteg B (vind?): 1) Åsa Lönn Hässelby 1231. Kula B: 2) Linda Nestorsson 1506.

ABILENE, TX 16-17.4
D a g   1
M Slägga: 
1) Mathias Wennberg Castor 5588.
K Höjd: -) Anna-Karin Olsson Tureberg X. Längd: 2) A-K Olsson 578/0.0??. Kula: 6) Lina Engren Hässelby 1249.
D a g   2
M Stav: 
9) Stellan Back Söderhamn 427. Diskus: 7) S Back 4438. Spjut: 3) S Back 5378.
K 100mH (+1.3): 4) A-K Olsson 14.48. Spjut: 5) L Engren 3558, 6) A-K Olsson 3556.

CONWAY, SC 16-17.4
D a g   1
M 3000mH:
 7) Henrik Edmén Heleneholm 10:18.77.
D a g   2
M 5000m: 
13) H Edmén 16:54.37.

CLEMSON, SC 16-17.4
D a g   1
K Stav:
 6=) Annica White Solna 315.
D a g    1-2
K Sjukamp: 
8) A White 3.705 (15.99w/+4.0  155  795   27.95w/+3.9  460w/+4.2  2152  2:45.61.)
D a g   2
K Höjd:
 14=) A White 156.

FAYETTEVILLE, AR 16-17.4
D a g   1
K 100m h5
 (+1.2): 3) Victoria Gunnarsson Täby 12.23. 200m h5 (-2.7): 2) V Gunnarsson 25.16. 100mH h3 (-2.5): 5) Katarina Svensson Täby 14.96.
D a g   2
M 1500m B:
 12) Staffan Stegmark Malmö 3:57.70.
K 200m F (vind?): 5) Victoria Gunnarsson 24.98 (OBS: Victoria var skadad och sprang INTE finalen, någon annan gjorde det tydligen i hennes namn!)400mH A: 4) Katarina Svensson 60.73.

CLAREMONT, CA 16.4
M 100m B 
(-1.8): 2) Henrik Olausson Ymer 10.69. 800m A: 4) Birger Ohlsson Hässelby 1:51.06. Längd: 10=) Nils Wiklund Luleå 649/+1.0. Diskus: 17) Patrik Johansson Västerås 5092, 25) Håkan Andersson Ljungsbro 4822. Slägga: 11) P Johansson 5644. Spjut: 26) N Wiklund 5120.
K 800m A: 7) Alexandra Lindquist Rånäs 2:11.88, B: 4) Jenny Sjöström Falun 2:14.19. 1500m A: 2) Hanna Smedstad Sundsvall 4:28.28. 100mH B (+1.0): 6) Anna Nyström Vännäs 14.80. Längd: 13) Åsa Lönn Hässelby 545/+0.9. Diskus: 12) Linda Nestorsson Ullevi 4774. Slägga: 42) L Nestorsson 4652.

AZUSA, CA 15-16.4
K Sjukamp:
 10) Andrea Geurtsen Upsala 5.133 (14.89/+2.0  156  898   25.25/-0.6  547W/+4.3  3378  2:13.35).

AIR FORCE ACADEMY, CO 10.4
M Längd:
 9) Matthew McKinnon Ullevi 600w/+8.0 (ok?)

NEW ORLEANS, LA 10.4
M 100m B
 (+0.2): -) Alexander Lakhanpal Linnéa diskv (tjuvstart). 200m A (+1.9): 3) A Lakhanpal 21.97. Diskus: 2) Bengt Järlsjö Tureberg? 4352.
K 1500m: 6) Eva Hallsten Täby??? 5:14.91.

EL PASO, TX 10.4
M Spjut:
 2) Daniel Gustafsson Alingsås 7074.
K Slägga: 8) Mona Jönsson Klippan 3904. Spjut: 5) M Jönsson 4168.

AZUSA, CA 10.4
M 100m C
 (+1.7): 6) Henrik Olausson Ymer 10.70. 800m A: 4) Birger Ohlsson Hässelby 1:51.43. Diskus: 3) Mats Laamanen Sävedalen 4971. Slägga: 1) Bengt Johansson Tureberg 6919.
K 400mH A: 1) Åsa Carlsson Spårvägen 59.44.

DES MOINES, IA 10.4
K 100m A
 (+3.7): 1) Victoria Gunnarsson Täby 11.87w. 200m A (-1.8): 1) V Gunnarsson 24.62. 400mH A: 1) Katarina Svensson Täby 60.8m.

ARCADIA, CA 10.4
P18 Diskus 
(1.6 kg) A: 7) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5522.

EUGENE, OR 10.4
K 100mH A
 (+1.2): 6) Agneta Rosenblad Lidingö 14.45. Längd: 7) A Rosenblad 550/+1.3.

VILLANOVA, PA 10.4
(Anm: Loppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
M 800m: 7) Johan Sandquist Hässelby 1:57.85. 1500m: 7) J Sandquist 4:00.10.

NORMAN, OK 10.4
K 800m A: 
1) Alexandra Lindquist Rånäs 2:14.67. 1500m A: 2) Hanna Smedstad Sundsvall 4:34.05.

COLLEGE STATION, TX 10.4
M 400m A:
 3) Johan Lannefors Västerås 47.20. 800m A: 8) Marcus Ståhlberg Tureberg 2:00.74. 1500m A: 11) Magnus Karlsson IF Göta 4:05.06.
K 800m A: 6) Cilla Pettersson Tureberg 2:15.39. 1500m A: 5) Maria Ghizzoni IF Göta 4:37.54, 8) Emma Lindblom Västerås 4:40.07.

WESTWOOD, CA 10.4
K 1500m:
 2) Karin Ernström Väsby 4:34.49.

TEMPE, AZ 10.4
M Kula:
 2) Håkan Andersson Ljungsbro 1775.
K 100mH (+0.6): 4) Anna Nyström Vännäs 14.40. 400mH: 9) A Nyström 67.21. Längd: 5) Åsa Lönn Hässelby 545/+1.0. Tresteg: 4) Å Lönn 1195/+0.1. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1480. Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 6032, 2) L Nestorsson 4836.

PROVO, UT 9-10.4
D a g   1
K Diskus:
 1) Helena Engman Riviera 4756, 3) Annika Arrhenius 80 Spårvägen 3544. Slägga: 2) H Engman 5014.
D a g   2
K Kula:
 1) H Engman 1507.

WALNUT, CA 9.4
M Kula A:
 1) Anders Holmström Örebro 1739.

MESA, AZ 9.4
M 400mH B:
 3) Nils Wiklund Luleå 59.59. Längd (vind?): 3) N Wiklund 676. Diskus: 2) Håkan Andersson Ljungsbro 4567. Spjut: 4) N Wiklund 5320.
K 100mH A (+1.8): 1) Anna Nyström Vännäs 14.63. Höjd: 3) Åsa Lönn Hässelby 150. Längd (vind?): 2) A Nyström 552. Diskus: 1) Linda Nestorsson Ullevi 4628. Spjut: 2) L Nestorsson 3334.

KNOXVILLE 7-10.4
D a g   1-2
M Tiokamp:
 1) Pontus Lundkvist IF Göta 7.515 (11.18/+0.9  698/+1.5   1424  194  50.41  15.60/+1.3  4368  460  5160   4:40.53).
D a g    3
M Diskus B:
 4) Tobias Melin Bottnaryd 5268. Slägga: 7) Svante Söderlund Bore 5738.
D a g    4
M Slägga:
 3) Mikael Nordin Växjö 5566.

SAN ANGELO, TX 7-10.4
D a g   1-2
M Tiokamp A:
 6) Stellan Back Söderhamn 6.488 (grenresultat saknas).
K Sjukamp A: 2) Lina Engren Hässelby 4.978 (grenresultat saknas), 5) Anna-Karin Olsson Tureberg 4.737 (grenresultat saknas).
D a g   4
M Slägga:
 1) Mathias Wennberg Castor 5662.

PULLMAN, WA 3.4 - Just över noll grader och snö på banan!
K 100mH (+1.7): 2) Agneta Rosenblad Lidingö 14.17.

LAS VEGAS, NV 3.4 - Endast partiella resultat tillgängliga!
K Längd 
(vind?): 8) Åsa Lönn Hässelby 545. Tresteg (vind?): 4) Å Lönn 1165. Kula: 1) Helena Engman Riviera 1597. Slägga: 4) H Engman 4966, 9) Linda Nestorsson Ullevi 4531.

DURHAM, NC 2-3.4
D a g   1
M 5000m B: 
22) Jonas Larm Wilske 15:04.76. Slägga: Mikael Nordin Växjö 5586.
D a g   2
M 3000mH B: 
14) Henrik Edmén Heleneholm 10:49.67. Diskus: 5) Tobias Melin Bottnaryd 4830, 14) Mikael Nordin Växjö 4310.
K 800m C: 1) Jenny Sjöström Falun 2:11.65.

JOPLIN, MO 2.4
M 1500m: 
10) Staffan Stegmark Malmö 4:06.96.

AUSTIN, TX 1-3.4
D a g   1
M 400mH h4:
 2) Björn Engström Gefle 53.70.
K 3000m: 1) Karin Ernström Väsby 9:31.34, 14) Frida Rosenberg Hälle 10:30.44. 10000m: 9) Gabriella Dahlgren Mölndal 39:07.30. 400mH h4: 7) Theresa Söderlund Alunda 65.50.
D a g   2
M 100m h5
 (+2.1): 7) Patric Storm Hässelby 11.03w. 3028mH (ja, loppet var 28 m för långt!): 3) Henrik Skoog Villstad 9:03.27.
K 5000m: 5) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:28.98. Spjut B: 10) Mona Jönsson Klippan 3964.
D a g   3
M Spjut A:
 1) Daniel Gustafsson Alingsås 6938.
K 1500m: 3) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:27.17. Spjut A: 5) Katarina Eklöf Gefle 5002.

WILLIAMSBURG, VA 1-3.4
D a g   3
K Stav:
 1) Annica White Solna 320.

STEPHENVILLE, TX 1.4
M Slägga:
 1) Mathias Wennberg Castor 5385.

STANFORD, CA 27-28.3
(Anm: Loppen gick i flera heat, endast totalplaceringar efter tider angivna!)
D a g   2

K 400m: 13) Åsa Carlsson Spårvägen 57.05.

BATON ROUGE, LA 27.3 - OBS: Endast topp-6-resultat tillgängliga!
K 800m: 5) Cilla Pettersson Tureberg 2:11.99. 1500m: 3) C Pettersson 4:29.47, 6) Emma Lindblom Västerås 4:41.32.

REXBURG, ID 27.3 - Endast partiella resultat tillgängliga!
K Kula:
 1) Helena Engman Riviera 1493. Diskus: 1) H Engman 4376. Slägga: 1) H Engman 4750.

HOUSTON, TX 27.3
K 1500m: 
2) Maria Ghizzoni IF Göta 4:33.10.

FORT WORTH, TX 26-27.3
D a g   2
K 800m: 
2) Kristin Ahlepil Eksjö Södra 2:15.46, 3) Linda Sjöström Falun 2:18.06, 11) Rosita Hallgren Lerum 2:29.22. 3000m: 2) Frida Rosenberg Hälle 10:51.17. Spjut: 8) Theresa Söderlund Alunda 3206.

TEMPE, AZ 26-27.3
D a g   1
M 1500m C:
 11) Johan Olehäll Hälle 4:08.1m. Längd: 17) Christian Haar IF Göta 555w/+4.1 (ok?). Kula: 2) Håkan Andersson Ljungsbro 1753, 7) Patrik Johansson Västerås 1565. Slägga: 1) Svante Söderlund Bore 6370, 2) P Johansson 5662. Spjut: 9) Nils Wiklund Luleå 5228.
K Längd (w?): 3) Åsa Lönn Hässelby 551. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1582. Slägga: 4) L Nestorsson 4616.
D a g   2
M 200m C
 (+1.0): 7) Christian Haar 23.62. 400mH B: 7) Nils Wiklund 58.6m. Diskus: 4) Patrik Johansson 4918, 8) Håkan Andersson 4662, 14) Svante Söderlund 4234.
K 100mH A (-0.2): 3) Anna Nyström Vännäs 15.02. Tresteg: 1) Åsa Lönn 1199/-0.9. Diskus: 3) Linda Nestorsson 4752.

TUSCALOOSA, AL 25-28.3
D a g   3
M 100m K (-0.6):
 2) Alexander Lakhanpal Linnéa 11.08. 200m D (-0.8): A Lakhanpal 22.30.
K Spjut: 8) Mona Jönsson Klippan 3950.

GAINESVILLE, FL 25-27.3
D a g   2
K 100m B 
(+1.3): 4) Victoria Gunnarsson Täby 12.19. 400mH B: 1) Katarina Svensson Täby 61.05.
D a g   3
K 1500m:
 4) Karin Ernström Väsby 4:27.76. 3000m: 7) Cecilia Jeverstam Mölndal 9:56.85. 400mH: 5) Katarina Svensson Täby 61.18.

KINGSVILLE, TX 20.3
M 400m:
 4) Stellan Back Söderhamn 54.62. 110mH (vind?): 3) S Back 27.63. Stav: 2) S Back 442. Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1730. Diskus: 6) S Back 4242.
K 100mH (vind?): 1) Anna-Karin Olsson Tureberg 16.42. Kula: 1) Lina Engren Hässelby 1241, 2) A-K Olsson 1217. Spjut: 1) L Engren 3781, 2) A-K Olsson 3421.

CABOT, AR 20.3
M 800m: 
3) Christopher Andersson Södertälje IF 1:58.18.
K 800m: 1) Jenny Sjöström Falun 2:19.22. 400mH: 1) J Sjöström 70.1m.

HATTIESBURG, MS 20.3
M 100m C
 (vind?): 2) Alexander Lakhanpal Linnéa 11.10. 200m B (vind?): 1) A Lakhanpal 22.07.

LONG BEACH, CA 20.3
K 400m X:
 5) Åsa Carlsson Spårvägen 57.39.

AUSTIN, TX 20.3
M 1500m:
 10) Magnus Karlsson IF Göta 4:07.01.
K 800m: 2) Cilla Pettersson Tureberg 2:14.11. 3000m: 6) Emma Lindblom Västerås 10:22.27.

WACO, TX 20.3
M 200m C
 (+2.9): 2) Klas Ringdahl Huddinge 22.43w. 400m B: 1) Johan Lannefors Västerås 47.46. 800m A: 6) Henrik Sandsjö Kville 1:59.43. Slägga: 3) Mathias Wennberg Castor 5352.
K 1500m A: 5) Karin Ernström Väsby 4:39.29. 3000m: 4) Cecilia Jeverstam Mölndal 9:57.13.

STILLWATER, OK 20.3
M 3000m:
 4) Johan Olehäll Hälle 8:51.17. 3000mH: 4) J Olehäll 9:50.00.
K 3000m: 1) Alexandra Lindquist Rånäs 10:09.34.

GLENDALE, AZ 20.3 - Endast partiella resultat tillgängliga!
K Kula:
 1) Helena Engman Riviera 1542. Diskus: 1) H Engman 4546. Slägga: 1) H Engman 5214.

TALLAHASSEE, FL 17-20.3
D a g   2
M Slägga A:
 1) Patrik Johansson Västerås 5814.
D a g   4
M Diskus A:
 3) Patrik Johansson 5018.

OXFORD, MS 13.3 - Vedervärdigt väder, många grenar ställdes in!
K 1500m: 11) Jenny Sjöström Falun 6:00.0m (bara joggade runt för att skolan skulle få fullt lag!)

COLLEGE STATION, TX 13.3
M 200m A
 (+4.8): 2) Patric Storm Hässelby 21.65w, 3) Klas Ringdahl Huddinge 21.91w. 400m B: 1) Johan Lannefors Västerås 48.82, D: 1) Ruben Norlin Riviera 49.54. 800m A: 4) Stefan Strand Kville 2:00.26, C: 3) Henrik Sandsjö Kville 2:01.60. 1500 B: 5) Magnus Karlsson IF Göta 4:25.8m. Slägga: 2) Mathias Wennberg Castor 5474.
K 800m A: 1) Cilla Pettersson Tureberg 2:19.50, B: 5) Petra Eriksson Tureberg 2:28.82, 9) Emma Lindblom Västerås 2:32.04. 1500m A: 5) E Lindblom 4:57.97, 10) Anna Winslow Hässelby 5:29.05. 3000m: 1) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:22.22.

COLLEGE STATION, TX 11-12.3
M Tiokamp B:
 3) Stellan Back Söderhamn 6.766 (11.78/+1.0  656/+2.0  1382   183  54.30  16.14/+2.0  3962  440   5602  4:56.45).
K Sjukamp A: 11) Lina Engren Hässelby 4.883 (15.53/+0.9  149   1227  25.96/+1.0  527/+1.8  3736  2:24.07)

HAMMOND, LA 6.3
K 1 mile:
 4) Gabriella Dahlgren Mölndal 5:25.20. 3000m: 2) G Dahlgren 10:44.27.

LOS ANGELES, CA 6.3
M Slägga: 
1) Bengt Johansson Tureberg 6858.

CONWAY, SC 2.3
M 1 mile: 
6) Henrik Edmén 4:37.46.

CLAREMONT, CA 27.2
M Slägga:
 1) Bengt Johansson Tureberg 7187.


 

"OBEKRÄFTAT"


 

Nedan redovisas svenska USA-resultat som kommit till vår kännedom men där vi f.n. saknar officiell resultatlista. Då vi endast har haft tillgång till ofullständig andrahandsinformation kan det alltså finnas felaktigheter!

TEMPE, AZ 29.5
P18 Diskus 
(c1.6 kg): 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 5336.

CLEMSON, SC 15.5
M Diskus:
 1) Tobias Melin Bottnaryd 5197, 2) Mikael Nordin Växjö 4892. Slägga: 2) M Nordin 5550.

MODESTO, CA 8.5
M Diskus:
 4) Kristian Pettersson Ullevi 5956.
K Diskus: Linda Nestorsson Ullevi 5332.

TOLEDO, OH 1.5
M Slägga:
 2) Patrik Johansson Västerås 5842.

LAFAYETTE, LA 1.5
K 3000m:
 3) Gabriella Dahlgren Mölndal 10:48.63.

WALNUT, CA 30.4-1.5
M Kula:
 Anders Holmström Örebro 1884.

OKÄND PLATS, CA 23-24.4
M Diskus: 
Anders Holmström Örebro 5580.

OKÄNDA PLATSER, CA okända datum (före 7 april)
M Kula: 
Anders Holmström Örebro 1770, Mats Laamanen Sävedalen 1519. Diskus: A Holmström 5336, M Laamanen 5100. Slägga: A Holmström 5275, Daniel Korhonen Kville 5159.

BATON ROUGE, LA 11.4
K 3000m: 
1) Gabriella Dahlgren Mölndal 10:40.98.

CHARLOTTESVILLE, VA 10.4
K 100mH: 
Annica White Solna 14.93. Stav: 2) A White 310.

CHULA VISTA, CA 10.4
M Kula:
 5) Patrik Johansson Västerås 1528. Diskus: 2) P Johansson 5256. Slägga: 1) P Johansson 5756.

NACOGDOCHES, TX 9.4
M 800m:
 5) Stefan Strand Kville 1:53.24. Kula: Stefan Blomqvist Örgryte 1740.

SAN ANGELO, TX 7-10.4
D a g   1-2
K Sjukamp A:
 Delresultat: Lina Engren Hässelby (15.40  ?   1296  ?    ?    ?  2:21.47), Anna-Karin Olsson Tureberg (14.45   156  1284   ?   ?  3815    ?)
D a g   3
M Kula:
 Stefan Blomqvist Örgryte 1762.

PRINCETON, NJ 3.4
M Diskus:
 2) Svante Söderlund Bore 4464. Slägga: 1) S Söderlund 6301.

CLEMSON, SC 3.4
K 200m: 
Andrea Geurtsen Upsala 24.72. 100mH: A Geurtsen 14.87. 400mH: Anneli Melin KA2 62.03. Längd: 5) A Geurtsen 536. Spjut: 8) A Geurtsen 3452.

NORWALK, CA 3.4
K Höjd:
 2) Malin Andersson 147. Spjut: 5) M Andersson 3005.

EMPORIA, KS 1.4
M 1500m:
 7) Johan Olehäll Hälle 4:06.54

SAN MARCOS, TX 27.3
K Höjd: 
Anna-Karin Olsson Tureberg 155.

ABILENE, TX 27.3
M Slägga: 
Mathias Wennberg Castor 5502

STATE COLLEGE, PA 27.3
M 800m:
 1) Johan Sandquist Hässelby 1:57.4m.

SANTA BARBARA, CA 26.3
K Höjd:
 1) Malin Andersson 142. Spjut: 4) M Andersson 2822.

MESA, AZ 25-26.3
M Tiokamp: 
9) Pontus Lundkvist IF Göta 6.218.

LAFAYETTE, LA 20.3
K 800m:
 10) Gabriella Dahlgren Mölndal 2:32.96. 3000m: 2) G Dahlgren 10:34.12.

SPOKANE, WA 20.3
K 100mH:
 Agneta Rosenblad 15.43.

SANTA MONICA, CA 19.3
K Höjd:
 1) Malin Andersson 147.

BAKERSFIELD, CA 13.3
K Höjd: 
8) Malin Andersson resultat?

CHARLESTON, SC 6.3
M 2000mH:
 4) Henrik Edmén Heleneholm 6:47.0m