Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Utomhus - 1999

december-juli



LERUM 31.12 (Nyårssläggan)
M Slägga:
 Christer Falk Lerum 4244.
K Slägga: Merja Moilanen 83 Mölndal 3754, Annsofie Hansson Tanum 3561.

KARLSTAD/M 30.12 (Millenniesläggan)
M Slägga: 
Per Karlsson Växjö 6992.
K Slägga: Karin Engström 83 IF Göta 4357.

VÄSTERÅS/S 28.12
M22 Slägga: 
Patrik Johansson Västerås 5205, Jörgen Viksell Västerås 4800.
K Slägga: Julie Presley USA 4016, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3948.

STORA MOSSEN 12.12
M Slägga:
 Stefan Jönsson Linnéa 6312, Mikael Nyström Linnéa 5674. Vikt: S Jönsson 2056, M Nyström 1965.

RIMBO 12.12 (Luciacupen)
M Slägga:
 Emil Wickman 80 Rånäs 5204, Stefan Alneroth 81 Gefle 4579.

MALMÖ 9.12
M Diskus:
 Kenneth Riggberger Pallas 4065.

TORSBY 6.11
F18 Slägga: 
Madeleine Frykholm 84 Bore 3187.

RÅBY-REKARNE 16.10
M Kula: 
Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1716.

VALÖ 16.10
M40 Diskus: 
Åke Lundberg Valö 3892. Slägga: Lars-Göran Öberg Östhammar 4430

RIMBO 10.10
K Slägga: 
Madelen Fahlstedt 83 Gefle 3891.

VÄSTERÅS 10.10
F18 Slägga:
 Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3813, X: C Wanhainen 3712.

FALUN 9.10 (DM 10000m)
M 10000m:
 Jonny Danielson Kvarnsveden 31:11.3m, Clas Björling Dalregementet 31:51.7m, Andreas Hårrskog Mora 32:54.3m, Marcus Ström Kvarnsveden 33:50.8m

MOTALA 6.10
M 5000m: 
Robert Schelin (Alingsås CK) 15:52.3m.
K 5000m (mix?): Lena Wahlqvist Motala 18:16.1m, Linda Mineur 80 Motala 19:49.8m

ÖRNSKÖLDSVIK 3.10
F18 Slägga: 
Lena Marcusson Vingarna 3585.

KROKSTRAND 3.10
K Diskus:
 Ann-Sofie Hansson Tanum 3204. Slägga (OBS: Från diskusring!): A-S Hansson 3397.

BOTTNARYD 2.10
M Slägga: 
Mikael Holst Bottnaryd 5378, Stefan Holst 82 Bottnaryd 3953.

UDDEVALLA 2.10
M Slägga: 
Mikael Johansson Hälle 6213, Victor Isidorsson 81 Hälle 5001.
K Slägga: Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4182.

KALMAR 30.9 (Skol-DM)
F15 Höjd: 
Anna Nordström 84 Kalmar 155. Längd ("svag motvind"): A Nordström 535. Spjut X: Hanna Sundewall 84 Kalmar 3520.
F14 Spjut (600g): Johanna Djukanovic 85 Färjestaden 3133.

ALINGSÅS 29.9
K Spjut: 
Elisabet Wahlander Alingsås 4741, Eleanor Knowles 81 Alingsös 3361

GÖTEBORG 28.9
M 5000m: 
Peter Tefke Ale-90 15:36.1m.
K 5000m (mix?): Christin Johansson Kville 17:08.5m, Jessica Bolgerth Kville 18:08.5m, Karin Schön Kville 18:30.9m, Eleonor Öström Kville 18:33.7m, Paula Wass Kville 19:02.9m.

KARLSTAD 28.9 (DM 5000m)
M 5000m: 
Meshack Sang KEN 14:27.4m, Jörgen Nilsson IF Göta 15:35.0m.
K 5000m (mix): Ann-Louise Nilsson IF Göta 18:08.7m, Eva Ericsson Granbergsdal 18:47.1m.

LINKÖPING 28.9
M Diskus:
 Jerry Jönsson Nyköping 4555.

HÖGBY 26.9 (Ungdoms-ÖM)
F18 Kula: 
Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1233. Diskus: A-K Svensson 3673.
F16 Diskus: Charlotte Åberg 83 Färjestaen 3430.

STRÖMSUND 26.9
M Slägga: 
Hans Källén Strömsund 5170.

SIMRISHAMN 26.9
P18 400m: 
Daniel Persson 81 Simrishamn 50.9m. Höjd: Jesper Isgren 81Skurup 198.

LERUM 26.9 (UDM10-14)
F18 Längd X:
 Susanna Rahm 82 Göteborgs KIK 556/-0.4.

STORA MOSSEN 26.9
M Slägga: 
Stefan Jönsson Rånäs 6300, Mikael Nyström Linnéa 5555. Vikt: S Jönsson 1982, M Nyström 1848.

STOCKHOLM/S 26.9 (ALJ Open)
M 400m: 
Martin Theander Lidingö 48.44, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 48.96, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 50.79, Joakim Daun 82 Gotland 50.91. 800m: Jan Olszowy 82 Spårvägen 1:54.95, Jörgen Johansson Eksjö Södra 1:56.64, ... 4) Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 2:03.93. 1500m: Per Henrik Sundell Hammerdal 3.59.73, John Lindström 83 Härlöv 4:01.45, Karl Stavenberg 81 Tyresö 4:02.01, Oskar Käck 82 Skövde 4:03.03. 10000m (inkl DM): Anders Szalkai Spårvägen 30:43.97 (5000m 15:17.5m), Martin Söderberg Hakarpspojkarna 30:53.09 (15:17.2m), Johan Malm Spårvägen 30:55.54 (15:24.4m), Martin Rappe Hammarby 31:10.23 (15:24.1m), David Brown Flemingsberg 32:10.34, Henrik Rüffel Nyköping 32:38.74, Richard Kingstad Jamtrennarna 32:40.71, Kent Clefberg Hässelby 32:43.48, Mikael Berg Riviera 32:48.76. Höjd: Peter Blom Lidingö 182 (187 skilje), Johan Redborg Tureberg 182 (187 skilje). Kula: David Johansson 80 Ludvika 1490, Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1454. Spjut: Pasi Mäntylä Västerås 6473, Kenneth Bergén Huddinge 6042, Carl Rosenqvist 81 Gnesta 5769, Jon Edler 80 Östersund 5696, Lars Näckter Orrviken 5647, T Hirvonen 5510, Fotios Makrostergios Spårvägen 4755.
K 100m (mot): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.39, X (mix)(-0.9): H Peterson 12.44. 400m: H Peterson 57.13, Görel Manners Fredrikshof 60.27. 800m: Elin Dahlstedt Lidingö 2:18.52, Emma Dahlstedt Lidingö 2:21.53. 5000m (mix)(inkl DM): Katarina Lindström IFK Umeå 16:07.4m (3000m 9:40.4m), Anna Hansson Sthlms Studenter 18:32.0m (10:53.2m), Lisa Wiklund Spårvägen 18:44.1m, Johanna Bjermkvist 83 Huddinge 19:40.2m. Längd: Angelica Ström Tierp 539/+0.6. Spjut: Lena Borg-Oké Lidingö 4293, Linda Wicksell 80 Enköping 4225.

TRANÅS 26.9 (STIGA-TAIF-spelen)
M Längd: 
Per Klofsten Linköping 668/+1.0, Mikael Andersson Wärnamo 660/+0.9, Peter Fredriksson 83 Wärnamo 650/+0.6. Tresteg: P Klofsten 1365/-0.2. Kula: Jerry Jönsson Nyköping 1390, Mats Andréasson Sköllersta 1294. Diskus: J Jönsson 4610. Slägga: Thomas Edvinsson Alinsgås 4983, J Jönsson 4732, Oskar Berglund 81 Habo 4716, Åke Nilsson IK Sisu 4669, M Andréasson 4268. Spjut: Bengt Loo Contact 6082.
P16 Tresteg: P Fredriksson 1330/+1.5.
K 200m (+0.0): Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 26.16. 1500m: Linda Damgren Jönköping 4:48.37. Längd: Kajsa Levin 83 Tranås 548/+0.9. Slägga: Anna Mejenquist 82 Stockaryd 4025. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4362, A Mejenquist 3235, Magdalena Lundén Tranås 3123.
F16 Tresteg: K Levin 1190/+1.2, Caroline Larsson 83 Norrköping 1105/+1.1. Spjut: I Savic 4464.

GÄVLE 25-26.9 (Höstmångkampen)
M Tiokamp: 
Andrus Klaar Spårvägen 6.846 (11.48 677w/+2.3 (664/+1.4) 1220 189 49.48 15.72/+0.4 3675 425 4618 4:56.12), Patrik Melin Gefle 5.724 (11.42 667/+1.1 1399 195 53.30 15.28/+0.4 4496 X 4275 X), Lars Widén Örbyhus 5.596 (12.09w 607 1189 171 45.19 19.13 3212 325 5000 4:45.96), Guido Ripke Gefle 5.067 (12.20w 582w 1037 168 56.24 16.89/+0.4 2576 325 4181 5:26.379, Daniel Andersson Tumba 4.818 (bl a 16.81/+0.4), Björn Hillerberg 80 Tumba 4.415, Tobias Björklund Gefle 4.354, Magnus Björk Nord-Uppland 4.296, ... Johannes Andersson Heros bröt (11.52 620 1051 171).
P18 Tiokamp: Nasser Sebabi 82 Hofors 4.853 (bl a 658/+0.2)
K Sjukamp: Sophie Ohlsson 82 Skade 
4.261 (16.02w/+2.1 157 943 27.72 509 3086 2:35.49), Karin Funke Gefle 4.240 (14.97w/+2.1 163 1104 25.89/+1.0 541/+0.8 3355 X), Emma Allvin 81 Gefle 4.122 (16.35w/+2.1 157 1004 28.05 497 2906 2:39.37).
F16 Sjukamp: ... Linn Malmo 84 Gefle bröt (bl a 26.27/+0.6).

HÄSSELBY 25-26.9 (KM Mångkamp)
M Tiokamp: 
Johan Lundin Hässelby 4.824m (11.5m  584  1009   165  53.6m  20.3m  3053  188  3590  4:46.3m), Andreas Thiel 83 Hässelby 4.216m.

KLIPPAN 25.9 (Kretsmästerskap)
M Längd: 
Reinhold Andersson 80 Klippan 674/+0.8.

NYKÖPING 25.9
M Kula: 
Jerry Jönsson Nyköping 1565, Anders Sundström Nyköping 1520. Diskus: J Jönsson 4619, A Sundström 4411.

KARLSKRONA 25.9 - Till fullständiga resultat
M 100m (vind?): Anders Johnsson 82 Skruv 11.20, Håkan Jedhammar 81 Gnistan 11.24. 400m: Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 49.88. 800m: Göran Olofsson Eslöv 1:53.63. Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 207, Martin Arnemar 82 Udd 193. Tresteg: H Jedhammar 1317/+1.1. Slägga: Peter Andersson Gnistan 5399, Stellan Kjellander Vittsjö 5371, Mikael Holst Bottnaryd 5337, Tomas Pyka 81 Gnistan 5099, Stefan Holst 82 Bottnaryd 4490. Spjut: Bengt Loo Contact 6172.
K 100m (vind?): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.30. 400m: Eva Olofsson 80 Eslöv 58.59, T Jonsson 58.91. Höjd: Johanna Olander Färjestaden 165, Anna Nordström 84 Kalmar 162. Längd: Christina Franklin 82 Växjö 524/+0.2. Tresteg: C Franklin 1082/+1.2, A Nordström 1069/+1.3, Ameli Ahlgren 83 KA2 1051/+1.1. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1238. Diskus: A-K Svensson 4042, Christel Nordin 83 Eslöv 3005. Slägga: Linda Brittesland 80 Växjö 4273, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3925, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3860, Carola Feuerpfeil Skurv 3483. Spjut: Hanna Sundewall 84 Kalmar 3147, Maria Andersson 84 Eslöv 3138.

TYRINGE 23.9
M 10000m: 
Jonas Henriksson Hälle 33:41.2m.

VISBY 22.9 (Höstträffen)
M Höjd: 
Erik Larsson 80 Gotland 190. Tresteg: E Larsson 1397w/+4.0 (ok?), Nicolaus Daun 82 Gotland 1318w/+4.0 (ok?). Slägga: E Larsson 4192.

VÄXJÖ 22.9
M Femkamp: 
Martin Svensson 81 Högby 2.668m (570  3185  23.1m   1937  4:20.7m).
K Femkamp: Johanna Nilsson 83 Högby 2.411m (bl a 4:35.6m), Ida Nilsson 81 Högby 2.222m (bl a 4:38.2m), ... 4) Christel Nordin 83 Eslöv 1.640m (bl a 3385/diskus).

ENSKEDE 21.9 (Septemberproppen)
M 100m
 (-2.6): Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.34. 300m: Martin Theander Lidingö 34.20. 1000m: Stefan Danielsson Hammarby 2:32.35, Axel Lönnqvist 81 Hässelby 2:32.57. 400mH: Thomas Byrberg Tureberg 54.69. Höjd: Peter Blom Lidingö 200. Stav: Anders Edvinsson Spårvägen 480, Zbigniew Jakobschy Spårvägen 460. Diskus: Henrik Wennberg Tureberg 5585, Christer Högrelius Hellas 4052, Mikael Hallin Valdemarsvik? 4017, Mattias Krook 82 Tureberg 3966, Torbjörn Berg Hammarby 3941.
K 100m (-2.6): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.54. 300m: H Peterson 39.23. 1000m: Lena Kullstam Råby-Rekarne 2:55.96. 3000m (mix): Katarina Lindström IFK Umeå 9:21.60 (1500m 4:37.6m, 2000m 6:12.9m).

GÖTEBORG/S 21.9 (DM 10000m)
M 10000m: 
Anders Soovik Kongahälla 32:12.7m, Peter Tefke Ale-90 32:21.0m, John Gustafsson Majorna 33:27.0m, Satram Singh Gill Mölndal  33:43.3m.
K 10000m (mix?): Christin Johansson Kville 36:45.3m, Jessica Bolgerth Kville 37:29.6m, Eleonor Öström Kville 38:45.1m, Paula Wass Kville 38:52.0m, Erica Wallengren Mölndal 39:16.0m.

KARLSTAD 21.9 (DM 10000m)
K 10000m
 (mix): Eva Ericsson Granbergsdal 39:39.2m.

LINKÖPING 21.9
M Diskus:
 Jerry Jönsson Nyköping 4705.

VÄSTERÅS 20.9
M Spjut: 
Pasi Mäntylä Västerås 6697.

VÄSTERÅS 19.9 (Minigurkan) - Till fullständiga resultat
F13 800m: Jenny Holmroos 86 Västerås 2:21.08.

ÄRLA 19.9 (KM)
K Kula: 
Mikaela Johansson 84 Ärla 1095. Spjut: M Johansson 3144.

VÄRNAMO 19.9
F14 Höjd: 
Sofia Klüft 85 Växjö 157, Jonna Bramstedt 86 Kalmar 154.

LJUNGSBRO 19.9 (Cloettaspelen) - Till fullständiga resultat
F14 Höjd: Camilla Westerlund 85 Huddinge 155, Johanna Ruul 86 Tjalve 155.

NYKÖPING 19.9
M Kula:
 Jerry Jönsson Nyköping 1572, Anders Sundström Nyköping 1524, Christer Berg Nyköping 1494. Diskus: J Jönsson 4815, A Sundström 4425, C Berg 4254.

JÄRVSÖ 18-19.9 (Lilla Olympiaden)
D a g   2 (?)
F16 Stav: 
Caroline Fougman 84 Gefle 253. Tresteg (vind?): Caroline Dagh 84 Kilafors 1071, Nuulu Ndiwabene 84 Hofors 1045. Spjut: N Ndiwabene 3255.

KARLSTAD 18-19.9
F14 Sexkamp: 
Therese Gustafsson 85 Kil 4.467m (bl a 156) Madelen Olsson 85 IF Göta 3.554m (bl a 163).

RIMBO/J 18.9
M Slägga:
 Emil Wickman 80 Rånäs 5415.

VÄXJÖ 18.9 (Växjö-Olympiaden)
F14 Höjd: 
Sofia Klüft 85 Växjö 163.

JÖNKÖPING 18.9 (HIK-kampen)
M Tresteg: 
Tobias Svensson Wärnamo 1309/+0.5.
K 400m: Susanne Henriksson Tranås 60.05. 1500m: Linda Damgren Jönköping 4:51.65. 100mH (-3.4): S Henriksson 16.28. Tresteg: Lotte Thisen DEN 1138/-0.2.
F16 100m (+0.1): Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 12.90.

TYRINGE 16.9
M 5000m: 
Göran Axelsson Malmö 14:57.3m, Toni Rovina Malmö 15:18.0m, Torbjörn Johansson Malmö 15:38.7m, Kim Persson Malmö 15:50.0m, ... 8) Dan Glans Tyringe 19:14.4m.

LINKÖPING 15.9 (Folkungaspelen)
M Längd
 (godkänd vind?): Per Klofsten Linköping 687. Kula: Jerry Jönsson Nyköping 1521.
K 100m (godkänd vind?): Malin Henriksson Linköping 12.40, X (mix)(godkänd vind?): M Henriksson 12.43.

FALUN 15.9
K Stav:
 Sofia Lång 80 Falun 290, Therése Axelsson 83 Katrineholm 265.

SKRUV 15.9
K Kula:
 Maria Turunen 80 Skruv 1097. Diskus: M Turunen 3361.

VÄSTERÅS/S 14.9
M22 Slägga:
 Jörgen Viksell Västerås 4864.
F18 Slägga: Cecilia Wanhainen 82 Västerås 4028.

GÖTEBORG/S 14.9 (DM)
M 200m
 (-1.4): Johan Hed 80 Mölndal 22.14, Per-Joan Lorentzon Orient 22.69. 3000mH: Anders Soovik Kongahälla 9:42.48, Biniam Hailemariam Mölndal 10:06.38, Satnam Singh Gill Mölndal 10:10.70. 400mH: Mansor Jallow 83 Sävedalen 59.7m. Stav: Alexander Igelström Ullevi 484, Henrik Weisbach IFK Göteborg & Johan Rogö 80 Habo 444, Christian Olsson 80 Örgryte & Elian Oancea 81 Örgryte 404. Längd: J Hed 650/+0.6. Slägga: Fredric Folkeson Ullevi 5146, Anders Axlid Ullevi 4998. Spjut: Andreas Kohn Kville 5818.
K 800m: Magdalena Ottersten 85 Sävedalen 2:20.30, Charlotta Ottersten 85 Sävedalen 2:20.86. 5000m: Karin Schön Kville 18:18.52, Erica Wallengren Mölndal 18:52.67, Paula Wass Kville 19:02.42. 400mH: Sara Mangs Angered 67.9m. Höjd: Emma Green 84 Ullevi 165, Anna Söderberg Ullevi & Veronica Gulldén 84 Lerum 155. Tresteg: Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1179/+0.9, Susanne Pettersson 85 Göteborgs KIK 1088/+0.5, Louise Pettersson 82 Göteborgs KIK 1071/+1.6, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1056/+0.6, Annelie Ivarsson 81 Ullevi 1032/+1.1. Slägga: A Söderberg 5639, Kajsa Lindskog Ullevi 4118.

KALMAR 13-14.9
F18 Sjukamp: 
Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 3.108b (17.23  150   816  31.34  496w  2365  3:18.7m).

KARLSTAD 13.9 (Inför Skol-SM)
M 100m
 (-0.3): Stefan Holm Kil 11.42. 110mH (0.0): S Holm 16.23. Stav: Johan Andreasson 82 IF Göta 380. Längd: S Holm 718/+0.6. 4x100m: FIG Karlstad (Andreas Liljemark, Robert Sjödén, Johan Engberg, Joel Blid) 43.01.
K Stav: Sofie Lundström 83 Västerås 270. Längd: Karin Jansson 82 Kil 510/+1.9. Tresteg: Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 1129/+1.7, Viktoria Ganterud 81 IF Göta 1069/+0.6. 4x100m: FIG Karlstad lag 1 (Emma Rienas, Jessica Palm, K Jansson, A-C Söderbäck) 48.65.

KARLSTAD/M 13.9 (Inför Skol-SM)
M Diskus: 
Daniel Nornvall Ymer 4302. Spjut: Patrik Ekholm IF Göta 6320.
K Kula: Karin Larsson 81 Garphyttan 1168, Carolina Madsen 82 Halmstad 1008. Diskus: Angela Åkeson Kil 4140, K Larsson 3943, Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3851, Karin Engström 83 IF Göta 3774. Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 5965, Maria Henricson Mariestad 3949, J Gustafson 3791.

NYKÖPING 12.9 (Sprintorama)
P18 100m
 (+2.7): Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 11.09w. 200m (+2.8): F Bergfors 22.73w.
K 100m (+1.7): Malin Henriksson Linköping 12.19, Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.26. 200m (+2.4): H Peterson 24.87w, M Henriksson 25.07w. 300m: H Peterson 39.37, M Henriksson 40.44.
F16 100m (+3.2): Maria Warensjö 83 Nyköping 12.78w. 200m (+2.5): M Warensjö 26.40w.

NYKÖPING 12.9
M Diskus:
 Håkan Öberg Nyköping 4832.
F18 Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3961.

SKRUV 12.9
K Kula: 
Maria Turunen 80 Skruv 1131. Diskus: M Turunen 3677. Slägga: Carola Feuerpfeil Skruv 3719. Spjut: M Turunen 3307.

ÖRNSKÖLDSVIK 12.9
M 1500m:
 Björn Bergström Vingarna 4:00.28.
K 1500m: Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:46.94, Madelein Svensson Forsmo 5:00.62.
F18 Slägga: Lena Marcusson 81 Vingarna 3480.
F16 Längd ("svaga vindar"): Jennie Nilsson 84 Vingarna 551. Diskus: Maria Grahn 84 Vingarna 3578.

STORA MOSSEN 12.9
M Slägga: 
Mikael Nyström Linnéa 5690. Vikt: M Nyström 1840.

FALKÖPING 12.9 (Odenspelen)
M Höjd:
 Mattias Ekman Falköping 203, Johan Salinder 81 Hökensås 195. Tresteg: Urban Håkansson Falköping 1342/-0.4. Kula: David Johansson 80 Ludvika 1489.
K Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1229/-0.6, Charlotta Ekman 81 Falköping 1148/-0.5.
F16 Diskus: Erika Fahlström 84 Fjugesta 3148.

VÄSTERÅS 11-12.9 (Regionsfinal 13-14 år) - Till fullständiga resultat
D a g   1
F14 800m A: 
Petra Kindlund 85 Falun 2:21.13, Jenny Olsson 85 Glanshammar 2:21.21.
F13 800m A: Jenny Holmroos 86 Västerås 2:21.36.
D a g   2  
F14 200m A
 (+0.7): Jessica Samuelsson 85 Boo 26.15, Therese Gustafsson 85 Kil 26.25. Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 161, Camilla Westerlund 85 Huddinge 155, Lina Skoglund 85 Tureberg 155.

VÄXJÖ 11-12.9 (Regionsfinal 13-14 år) - Till fullständiga resultat
D a g   1
F14 200m A
 (vind?): Tove Åkerblom 85 Malmö 26.04, Pernilla Tornemark 85 Kristianstad 26.48. 800m A: Magdalena Ottersten 85 Sävedalen 2:17.50, Pernilla Nyström 85 Tjörn-Nösnäs 2:18.07, Charlotta Ottersten 85 Sävedalen 2:20.80, Sara Trané 85 Göteborgs KIK 2:20.83. Stav: Sofia Klüft 85 Växjö 270, Carolina Ivarsson 85 Simrishamn 260, Linnea Rading 85 Lund 250.
F13 Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 260.
D a g   2
P14 Stav: 
Johan Carlsson 85 Malmö 400.
F14 Höjd: Elin Hansson 85 Kristianstad 163, Jenny Gunnarsson 85 Finish 161, Jessica Rydin 85 Tingberg 157.
F13 Höjd: Johanna Ruul 68 Tjalve 159, Jonna Bramstedt 86 Kalmar 155.

VELLINGE 11-12.9 (Skånska Ungdomsspelen)
D a g   1
P18 Stav:
 Pawel Szczyrba 81 Malmö 490, Johan Fritz 82 Malmö 440, Kaj Eklund 82 Stocksäter 420, David Abramczuk 82 Malmö 390.
P16 Stav: Sebastian Zawadski 84 Malmö 380.
F18 Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 350, Maria Rendin 82 Heleneholm 340.
F16 800m: Anna Olsson 84 Eslöv 2:20.90. Stav: Desirée Dahlgren 84 Malmö 320, Linda Persson 84 Malmö 270, Louise Börjesson 84 Helsingborg 250. Tresteg: Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 1046w/+2.1 (ok?), Sofia Madsen 84 Finish 1044/+1.6. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3739, Tracey Andersson 84 Trelleborg 3097.
D a g   2
P18 100m
 (+1.5): Linus Persson 82 Malmö 11.14. 200m (+1.7): Martin Hajdu 83 Malmö 22.85. Längd: L Persson 651w/+3.7 (ok?).
P16 Längd: Tobias Nilsson 83 Heleneholm 650/+1.5
F16 Spjut: Elinor Holgersson 84 Ystad 3860, Maria Andersson 84 Eslöv 3031.

FALUN 11-12.9
M Tiokamp:
 Patrik Melin Gefle 7.534 (11.45  688/+0.2  1416   200  52.89  15.38/+0.6  46.35  473  6501  5:07.18), Daniel Hedström Valbo 6.411 (11.54  633  1372  173  53.81   16.29/+0.6  3803  393  5478  5:10.92), Andrus Klaar Spårvägen 6.079 (11.58  664/+0.9  X  185  50.08  15.81/+0.6  3840   423  4517  5:01.97).
K Sjukamp: Karin Funke Gefle 4.123 (14.99/-0.2  158   1086  25.72/+1.5  519/-0.1  3376  X).

NYKÖPING 11.9
M Kula:
 Jerry Jönsson Nyköping 1507, Christer Berg Nyköping 1453.
M Diskus: J Jönsson 4654.

VALÖ 11.9
M45 Slägga: 
Per Andersson Valö 4053.

UMEÅ 11.9 (Kommunmästerskap)
M Spjut:
 Jonas Fjellström Arvidsjaur 6020, Tobias Wallström 83 Skellefteå AIK 5489, David Frykholm 80 Bore 5479.
K Diskus: Sofia Lundquist 81 Vännäs 4114, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3322. Slägga: S Lundquist 3958, C Sjödin 3501.
F18 100m ("lätt medvind"): Erica Karlsson 82 IFK Umeå 12.66. Längd ("lätt medvind"): Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 517. Kula: Emma Ross 82 Boden 1120.
F16 höjd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 170. Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 4148, Malin Wiik 83 Sundsvall 3485.

HUDDINGE 10-12.9 (JDM-UDM)
D a g   1
M22 400mH: 
Magnus Aare Danderyd Athl (u JDM) 52.75, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 54.81, Johan Szabo 81 Danderyd Athl 58.59, Mohamed Hussein 80 Triangeln 61.43. Kula: Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1475
P18 400m A: Albin Johansson 81 Hammarby 49.21, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 49.50. 1500m: ... 3) John Lindström 83 Härlöv 4:11.85.
K22 800m: Nadja Petersen Huddinge 2:10.08, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 2:19.79. 400mH: M Åhr 65.26.
F18 1500m: Marie Nilsson 81 IF Göta 4:48.12, Sara Kjellson 82 Spårvägen 4:53.38, Martina Högberg 81 Täby 4:54.96, Liselotte Norén 82 Kvarnsveden 5:00.09, Marlene Larsson 83 Skövde 5:01.56. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 165. Diskus: Emma Pettersson 81 Österhaninge 3264.
F16 300m: Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 40.96, Hanna Bremler 83 Tyresö 41.10.
F15 800m: Sofie Eklund 84 Tumba 2:19.08.
D a g   2
M22 100m h1
 (+0.9): Martin Theander Lidingö 11.00, Daniel Bergström Huddinge 11.16, h2 (+1.1): Leif Johansson 80 Hässelby 11.16, Christian Hofverberg Fredrikshof 11.23, A Rehnborg 11.26, Christian Broddner 80 Lidingö 11.29, F (+1.6): M Theander 10.90, D Bergström 11.03, L Johansson 11.20, A Rehnborg 11.23. 400m: M Theander 48.14, C Hofverberg 50.80. Höjd: Peter Blom Lidingö 195. Tresteg: Lars Häggberg Huddinge (u JDM) 1404/+0.6.
P18 100m (+0.2): Jan Olszowy 82 Spårvägen 11.17. 800m A: J Olszowy 1:55.87, A Johansson 1:56.52, Stefan Malmqvist 82 Södertälje IF 1:57.46. Höjd: Richard Persson 82 Tuerberg 198, Björn Nilsson-Åkerberg 82 Hässelby 188, Johan Redborg 81 Tureberg 188.
K22 1500m: M Åhr 5:07.76. Stav: Annica Andersson 80 Täby 282. Längd: Marie Åhlander Spårvägen 563w/+2.7 (397/+0.3), A Andersson 518/-1.5. Spjut: Anette Larsson 80 Huddinge 3138.
F18 800m: M Nilsson 2:19.97, Maria Lassus 82 Väsby 2:20.98. Stav: Marie Wasserman 82 Tumba 297. Spjut: Brigitta Lado 81 Hässelby 4518
F16 800m: H Bremler 2:13.29.
F15 100m h1 (+2.6): Malin Nordqvist 84 Hammarby 12.55w, F (+3.6): M Nordqvist 12.55w. Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 315. Diskus: Sara Wikström 84 Tureberg 3486.
D a g   3
M22 200m
 (+3.2): M Theander 22.03w, D Bergström 22.61w, L Johansson 22.83w, X (+1.0): M Theander 21.91, D Bergström 22.84. Diskus: T Hirvonen 4076. Spjut: T Hirvonen 5337.
P18 200m (+1.3): T Nikitin 22.34, Martin Skeppstedt 82 Hammarby 22.74, A Johansson 22.93. Stav: Fredrik Skoglund 81 Lidingö 492, Johan Papas 81 Solna 432. Spjut: Carl Rosenquist 81 Gnesta 6032.
K22 100mH (+1.4): M Åhlander 14.99, Sophie Fitinghoff 82 Hammarby 15.97, M Åhr 16.54. Kula: Sara Carlsson Huddinge 1034.
F18 200m (+2.6): Caroline Öhman 81 Hässelby 26.11w, Linda Knutsson 81 Täby 26.41w. Tresteg: Caroline Lundgren 81 Duvbo 1079/+0.1.
F16 200m (+0.5): J Ljungkvist 25.97, H Bremler 26.30. Höjd: Eva Schreil 83 Hässelby & Helena Redborg 83 Tureberg 159 (inget skiljehopp?). Spjut: Anna Seleznova 83 Huddinge 3238, Dagny Veinberg 83 Lidingö 3215.
F15 200m (+3.0): M Nordqvist 26.00w. Spjut: Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3422, Malin Rosenberg 84 Huddinge 3006.

GÖTEBORG/S 9.9 (DM)
M 100m F
 (+0.2): Johan Hed 80 Mölndal 11.13. 400m A: J Hed 48.25, Mikael Gren 80 Hälle 50.74. 1500m: Joakim Johansson Hälle 3:57.50, Thomas Johansson 81 Sävedalen 3:59.71, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 4:05.02. 110mH (-0.2): Peter Pipkorn Ullevi 15.50. Höjd: Ola Carlsson Örgryte 208, Yannick Tregaro Örgryte 200, Christian Olsson 80 Örgryte 195 (i jeans och träningsskor!), Martin Eriksson 83 Örgryte 190. Tresteg: Lars Hedman Ullevi 1520/+0.6, Elvir Rakobic Ullevi 1490/+0.7, Y Tregaro 1456/+0.7, Martin Glimsand Hälle 1444/+1.0, Haldur Rohtla Örgryte 1428/-0.2, Alen Rakovic Ullevi 1376/0.0, Charlie Sundin Ullevi 1358/+0.5, Christian Nygård 82 Örgryte 1336/+0.6. Kula: Anders Axlid Ullevi 1619, Christer Hagberg Ullevi 1514, Oscar Janson Ullevi 1265, .... 9) Robert Kronberg Kville 1052. Diskus: C Hagberg 5082, A Axlid 4745, ... 12) R Kronberg 2586.
K 100m h1 (+0.4): Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.81, h2 (+0.2): Sofia Larsson 83 Mölndal 12.59, Sofie Andersson 81 Kville 12.66, Yamu Jagne 83 Angered 12.87, F (-0.3): S Larsson 12.57, S Andersson 12.75, E Salomonsson 12.89. 1500m: Magdalena Ottersten 85 Sävedalen 4:39.72, Christin Johansson Kville 4:40.95, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 4:45.56, Charlotta Ottersten 85 Sävedalen 4:52.91, Johanna Alm 87 Sävedalen 4:59.49, Junette Christiansson 84 Sävedalen 5:00.75, Sofia Bernestål 86 Sävedalen 5:05.99. 100mH (-0.3): Johanna Rönner 82 Ullevi 16.48. Stav: Hanna-Mia Persson Kalmar 342, Emma Josefsson 81 Kville 342, Linnéa Weding Holmgren 80 Hälle 297, Sara Josefsson 84 Kville 282, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 282, Sandra Ribba Örgryte X. Längd: S Andersson 570/0.0, Laine Rohtla Örgryte 558/0.0, Susanna Rahm 82 Göteborgs KIK 543/0.0, Anna Wiberger 82 Mölndal 529/0.0, Lena Berntsson Ullevi 511/+0.2. Kula: Anna Söderberg Ullevi 1493. Diskus: A Söderberg 5999, Angelica Arvidsson 80 Göteborgs KIK 3002. 

HUDDINGE 8.9
F14 Höjd:
 Camilla Westerlund 85 Huddinge 155.

JÖNKÖPING 8.9
F16 Diskus: 
Emma Johannesson 84 Hovslätt 3183.

UMEÅ 8.9
M 3000m:
 Valdi Ingthorsson IKS Umeå 9:03.2m.
M22 Spjut: Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6905.
F18 Längd ("motvind"): Sofia Rehnstrand 82 Sundsvall 526.
F16 Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 4218, Malin Wiik 83 Sundsvall 3480

ÖRBYHUS 8.9
M Längd
 ("godkända vindar"): Johan Lundholm Örbyhus 647.

SÖDRA VI 8.9
M Diskus: 
Stefan Fredriksson Södra Vi 4292.

KARLSTAD 7.9 (DM 3000mH)
M 3000mH: 
Per Jacobsen IF Göta 9:18.5m, Jan Hedström IF Göta 9:43.1m, Thomas Fröding IF Göta 10:53.5m.

KVARNSVEDEN 7.9
M 5000m: 
Martin Söderberg Hakarpspojkarna 14:56.2m, Jonny Danielson Kvarnsveden 15:00.2m, Markus Ström Kvarnsveden 15:22.6m.

HÄSSELBY 5.9 (Hässelby Ungdomsspel)
M 100m h2
 (-0.3): Martin Theander Lidingö 11.08, F (-0.4): M Theander 10.87, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 11.18. Stav: Zbigniew Jakobschy Spårvägen 466, Marcus Lindh 446, Andreas Wågberg Lidingö 426, Bo Jacobsson Gotland 406, ... Anders Edvinsson Spårvägen X.
P18 Höjd: Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne 201, Björn Nilsson-Åkerberg 82 Hässelby 187. Stav: Johan Papas 81 Solna 416.
F18 Stav: Anna Björkman 81 Lidingö 316, Jenny Östlund 84 Hässelby 296.
F16 Spjut: Dagny Veinberg 83 Lidingö 3430, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3256.

LIDKÖPING 5.9
M22 400mH: 
Fredrik Simonson 80 Lidköping 56.2m.

NYKÖPING 5.9
M Kula: 
Jerry Jönsson Nyköping 1572, Christer Berg Nyköping 1491. Diskus: Axel Bernhult Huddinge 5161, J Jönsson 4731, Håkan Öberg Nyköping 4591, C Berg 4268. Slägga: H Öberg 5141, A Bernhult 4174.

SKÄRPLINGE 4.9 (Nordupplandsmästerskap)
M 800m: 
Mattias Norling Nord-Uppland 1:55.0m. Kula: Niclas Norling Örbyhus 1316, Kit Norling Nord-Uppland 12.93. Spjut: Arne Enarsson Örbyhus 5310.

SÖDRA VI 2.9
M Diskus: 
Stefan Fredriksson Södra Vi 4278.

VÄXJÖ 2.9 (Mitt i veckan)
M Stav: 
Håkan Jedhammar 81 Gnistan 440, Fredrik Ask 81 Skruv 420, Henric Stodell 82 Skruv 400. Längd: Andreas Wulff 80 Växjö 653w/+2.2 (638/+1.0). Slägga: Stellan Kjellander Vittsjö 5386. Spjut: Mattias Voss Växjö 5447.
K Höjd: Sofia Ursby 82 Växjö 153. Stav: Linda Persson 81 Växjö 300, Karolina Syrén 82 Hovslätt 260. Tresteg: Elizabeth Franklin Växjö 1130/+0.8, Klara Grahnström 84 Växjö 1077/+1.2. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3366. Slägga: Linda Brittesland 80 Växjö 4186, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 4062, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3878. Spjut: A Mejenquist 3238.

MALMÖ/He 2.9
P18 200m
 ("nästan ingen vind") A (manuellt???): Linus Persson 82 Malmö 22.40, Magnus Jönsson 81 Finish 22.60. Höjd: Pawel Szczyrba 81 Malmö 190.
F18 200m ("nästan ingen vind") (manuellt???): Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 25.30, Ida Agering 81 Malmö 26.10, Daniela Lincoln Saavedra 84 Heleneholm 26.10, Anna Berg 83 Ystad 26.10, B (manuellt???): Kaisa Ulfsdotter Finish 26.30, Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg 26.40. 1500m A: Kajsa Haglund 81 Heleneholm 4:44.9m, Annika Sandberg 84 Trelleborg 5:06.3m, B: Lisa Haglund 81 Heleneholm 5:04.6m. Höjd: Linn Lundberg 82 Ystad 163, Jenny Gunnarsson 85 Finish 155, Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 155. Längd: D Lincoln Saavedra 559/+1.0, J Gunnarsson 522/+0.5, A Berg 514/+0.7, J Ljunggren 509/+0.8. Kula: Tracey Andersson 84 Trelleborg 1021. Spjut: Elinor Holgersson 84 Ysatd 3727.

SÖDERTÄLJE 2.9 (Tommys Minne)
M 400m:
 Jeffrey Pedersen Södertälje IF 49.56, Roger Asplund Södertälje IF 51.01.
P18 Spjut: Carl Rosenqvist 81 Gnesta 5789.
K 100m (+1.6): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.41, X (mix) (vind?): H Peterson 12.26. 400m (mix): H Peterson 58.24. Längd (vind?): Karin Hellegren 80 Södertälje IF 516. Spjut: Anna Hellströmer Södertälje IF 3726.

SKRUV 1.9
K Slägga:
 Carola Feuerpfeil Skruv 3561, Maria Turunen 80 Skruv 3372.

ESKILSTUNA 1.9 (DM 10000m)
M 10000m: 
Stefan Hall Ärla 33:02.1m, Jarmo Vironen Råby-Rekarne 33:59.8m.

ÖSTERSUND 1.9
M 1500m: 
Per Henrik Sundell Hammerdal 4:00.7m.

FALUN 1.9
K Stav: 
Sofia Lång 80 Falun 256, Therese Axelsson 83 Katrineholm 246.

ALINGSÅS 1.9 (WM-spelen)
M 100m A 
(-0.5): Wayne Whyte JAM 10.67, Patrik Lövgren Malmö 10.72, Henrik Olausson Ymer 10.82, Christofer Ohlsson Växjö 10.83, Matias Ghansah Malmö 10.98, Rod Tolbert USA bröt, B (-0.4): Erik Wahn 80 Helsingborg 10.90. 400m: Erik Johansson Hälle 50.06, Nilton Oliveira 80 Alinsgås 50.23. 1000m: Birger Ohlsson Hässelby 2:19.5m, Patrik Johansson Spårvägen 2:19.6m, Jörgen Zaki Malmö 2:21.8m, Anders Rockas FIN 2.23.7m, Michael Öhman Bollebygd 2:26.2m, Peter Marklund Riviera 2:26.4m, Juha Kukkamo FIN & Torbjörn Johansson Malmö bröt. 3000mH: Johan Swärdh Mölndal 8:51.22, Joel Johansson Malmö 8:55.99, Per Jacobsen IF Göta 8:57.58, Runar Höiom Alingsås 9:01.36, Johnny Jönsson Spårvägen 9:06.61, Joakim Johansson Hälle 9:06.63, Johan Wettergren Kville 9:31.82. Höjd: Ola Carlsson Örgryte 210, Jan-Erik Wanhainen Hälle 201, Joel Spolén 83 Strömstad 190. Diskus: Mattias Borrman Västerås 6130, Dag Solhaug IF Göta 5578, Linus Bernhult IF Göta 5376, Christer Hagberg Ullevi 5368, Fredrik Mäkk Hässelby 5348, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 4798. Spjut: Voldemars Lusis LAT 7097, Lars Näckter Orrviken 5829, Andreas Kohn Kivlle 5609.
K 100m (vind?): Malin Källgren 80 Ymer 12.16, Charlotta Wanhainen Hälle 12.45, Anna Marberg 81 Trollhättans SK 12.73. 400m: Inez Turner JAM 53.43, Monica Lundgren Täby 54.75. Längd: Sofie Andersson 81 Kville 563/-0.6, Anna Wiberger 82 Mölndal 557/-0.4. Diskus: Anna Söderberg Ullevi 6171, Linda Nestorsson Ullevi 4767, Erika Andersson Trollhättans SK 3703. Spjut: Annika Petersson Edsbyn 5338, Elisabet Wahlander Alingsås 5073, Eleanor Knowles 81 Alingsås 3414.

SKELLEFTEÅ 1.9 (DM 10000m)
M 10000m A:
 Peter Ljungholm Skellefteå AIK 32:12.08, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 32:14.93, Valdi Ingthorsson IKS Umeå 33:38.69, Johan Sandberg IFK Umeå 33:54.07.
K 10000m (mix B): Maj-Britt Sundqvist SIF Skellefteå 39:58.37, Åsa Lindqvist IKS Umeå 40:32.67.

GÄVLE 1.9 (DM)
M 3000mH: 
Mikael Forsling Edsbyn 9:47.56, Martin Hedlund Gefle 10:20.83. 400mH: Patrik Melin Gefle 59.16. Tresteg: Johan Lundholm Örbyhus 1317/+1.2, Erik Eriksson Örbyhus 1306/+0.7, Thomas Persson Gefle 1284/+1.2. Slägga: Robert Alneroth 84 Gefle 4352, P Melin 4091.
K 100m (ej DM)(+1.8): Karin Funke Gefle 12.47. 400mH: K Funke 68.20. Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 265. Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 3827.
K35 10000m (mix): Kristina Södergren Gefle 38:31.27, Julie Leonard Högbo GIF 38:41.38.

SUNDSVALL 1.9 (DM 10000m)
M 10000m: Peder Svensson Forsmo 31:41.8m, Håkan Mårtensson Vingarna 32:41.0m, Greger Halling Sundsvall 33:55.0m.
K 10000m (mix): Eva-Britt Karlsson Sundsvall 37:45.8m, Jennie Nordvall Strategen 38:38.1m.
F18 Diskus: Marlene Forslund 82 Kovland 3209.

VÄSTERÅS 1.9
M Spjut:
 Pasi Mäntylä Västerås 6545.
F16 Spjut: Lisa Jansson 84 Västerås 3184.

GÄVLE 31.8
F16 100m
 (+1.6): Linda Wallerman 83 Gefle 12.82.
F15 Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 261.

LILLA EDET 31.8 (Västergötlands DM-VDM 10000m)
M 10000m: Rickard Westergren Wilske 33:06.7m, Hans Andersson Vårgårda 33:28.3m.
K 10000m: Lubov Pospeshina Skövde 40:02.6m.

MJÖLBY 30.8 (DM-VDM 10000m)
M 10000m: 
Patrick Hallén Enhörna 31:04.7m, Christian Bergh Enhörna 32:01.0m, Thomas Andersson Kisa 32:12.0m, Henrik Djuse Akele 33:11.2m.
K 10000m: Ulrika Linge Akele 39:32.9m.

ENSKEDE 29-30.8 (UDM12-14)
D a g   1
F14 200m A 
(+2.6): Jessica Samuelsson 85 Boo 26.21w. Höjd: Camilla Westerlund 85 Huddinge 157, Frida Strandberg 85 Tureberg 154.

MÖLNDAL 29.8 (MAIK-spelen) Till fullständiga resultat
M 100m h1 (-0.1): Henrik Olausson Ymer 10.58, Per Joan Lorentzon Orient 11.13, Elvir Rakovic Ullevi 11.22, h2 (+1.3): Robert Kronberg Kville 10.93, Erik Johansson Hälle 11.22, (+1.2): H Olausson 10.48, R Kronberg 10.87, E Johansson 11.10, P J Lorentzon 11.10. 200m A (+1.4): E Johansson 22.43, P J Lorentzon 22.59, Daniel Carlsson 83 Angered 22.97. Stav: Viktor von Bothmer Malmö 520, Alhaji Jeng 81 Örgryte 505, Mikael Tapio Ullevi 460, Elian Oancea 81 Örgryte 400, Henrik Hallenbo Lerum & Alexander Igelström Ullevi X. Tresteg: Magnus Skoglund Örgryte 1564/+1.8, Lars Hedman Ullevi 1561w/+3.7 (-), Johan Attersand Hammarby 1531w/+2.6 (-), Anders Sjöström 83 Mölndal 1305/+1.5.
P16 100m (+2.0): D Carlsson 11.24.
K 100m (+1.0): Lena Berntsson Ullevi 12.18, Charlotta Wanhainen Hälle 12.30, Sofia Andersson 81 Kville 12.81. Stav (placeringar för 1:an och 2:an framgår ej av listan!): Emma Josefsson 81 Kville 343 och Hanna-Mia Persson Kalmar 343, Sandra Ribba Örgryte 333. Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3630.
F16 100m (+0.6): Nanna Sacko Nilsen 84 Göteborgs KIK 12.46, Yamu Jagne 83 Angered 12.73, Emma Green 84 Ullevi 12.82. 200m (+1.9): Madelaine Forsberg 83 Göteborgs KIK 26.25, Y Jagne 26.39, E Green 26.62. Stav: Sara Josefsson 84 Kville 298, Therese Anefors 83 Örgryte 298, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 263. Längd ("ej mätt medvind"): N Sacko Nilsen 530w, Y Jagne 527w, Ulrika Nilsson 84 Orient 524w, Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 516w. Spjut: M Bernhardsson 3458.

KLIPPAN 29.8 (Flerkampen)
M Stav: 
Pawel Szczyrba 81 Malmö 480, Johan Fritz 82 Malmö 460, Daniel Hammer 83 Malmö 420.
K 100mH (+2.1): Malin Svensson Trelleborg 16.20w. Höjd: Elin Hansson 85 Kristianstad 165, M Svensson 159. Kula: M Svensson 1081.

KALMAR 29.8 (Länsmästerskapen)
M Längd: 
Robert Eliasson Södra Vi 666/-0.2. Kula: Gustav Nilsson Södra Vi 1354. Diskus: S Fredriksson 4475.
K 100m (-1.4): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.52. Höjd: Anna Nordström 84 Kalmar 155. Diskus: Anna-Lena Svensson Hinden 3547. Slägga: Rebecka Karlsson Hinden 3506, Helena Jonsson 82 Hinden 3359, A-L Svensson 3237. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 4397, A-L Svensson 3460, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3346, Louise Ström Kalmar 3021.

HERRLJUNGA 29.8 (Herrljungaspelen)
M Slägga:
 Thomas Edvinsson Alingsås 4902, Nils-Ivan Nilsson Ymer 4169Vikt: T Edvinsson 1464, N-I Nilsson 1356.
K Slägga: Maria Henricson Mariestad 3952, Ann-Sofie Hansson Tanum 3851.
K22 Slägga: M Henricson 4081, A-S Hansson 3698

VALÖ 29.8
M40 Slägga:
 Lars-Göran Öberg Östhammar 4490.

GÄVLE 28-29.8 (Regionsfinal 13-14 år)
D a g   1
F14 Höjd: 
Emma Johansson 85 Ånge 157, Sandra Asplund 85 IFK Umeå 154.

LUND 28-29.8 (TetraPak Cup)
D a g   1
M 100m h1
 (+1.8): Linus Malmborg Heleneholm 10.98, h2 (+3.9): Henrik Värendh Spårvägen 10.69w, Daniel Persson 81 Simrishamn 11.22w, F (+2.4): L Malmborg 10.91w, D Persson 11.23w, ... H Värendh ej start?. 400m: Göran Olofsson Eslöv 49.49, Torbjörn Johansson Malmö 50.40. 1500m: Mathias Lindberg Malmö 4:03.21. 110mH (vind?): H Värendh 14.12, Mattias Lundquist Lund 15.70, Christian Hulteberg Heleneholm 17.09. 400mH: Andreas Persson Lund 54.85. Höjd: Kevin Mijdema 82 Lund 195. Stav: Pawel Szczyrba 81 Malmö 502, Johan Fritz 82 Malmö 420, C Hulteberg 410. Längd: Martin Carlström Lund 655w/+4.6 (-). Tresteg: Daniel Norman Lund 1317/+1.9.
P18 200m (+2.0): Philip Nossmy 82 Malmö 22.04. 800m: Erik Emilsson 82 Malmö 1:57.60. Längd: Linus Persson 82 Malmö 685/+1.9, Gustav Svensson 82 Simrishamn 659w/+2.5 (635/+1.4).
K 100m (+2.8): Malin Jeppsson 81 Lund 12.69w, Ida Agering 81 Malmö 12.84w, Maria Schlyter 80 Malmö 12.86w. 200m (+3.1): I Agering 26.04w, M Schlyter 26.45w. 400m: Sandra Pode 81 Heleneholm 59.03, Anna Olofsson 80 eslöv 59.52, Eva Olofsson 80 Eslöv 60.15. 1500m: Mia Larsson 81 Lund 4:40.23. Stav: Maria Rendin 82 Heleneholm 370, Charlotte Karlsson 82 Malmö 350, Louise Börjesson 84 Helsingborg 260. Längd: Caroline Bryland Heleneholm 588w/+2.8 (561/+1.5).
F16 100m h1 (+5.3): Anna Berg 83 Ystad 12.42w, Tove Åkerblom 85 Malmö 12.75w, F (+2.8): A Berg 12.4mw, Marie Ekelund 83 Södra Sandby 12.6mw. Höjd: Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 161, Jenny Gunnarsson 85 Finish 158. Längd: A Berg 545w/+2.2 (533/+2.0). Spjut: Elinor Holgersson 84 Ystad 3642, Maria Andersson 84 Eslöv 3087.

VRETSTORP 28-29.8 (JDM-UDM)
D a g   1
M22 Längd:
 Erik Henrysson Fjugesta 680w/+2.6 (ok?), Per Lindberg Örebro 658w/+4.6 (ok?).
P18 Stav: Kaj Eklund 82 Stocksäter 420.
F18 100m (mix) (-2.5): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.51. Tresteg: Karin Larsson 81 Garphyttan 1048w/+2.8 (ok?). Kula: K Larsson 1145. Diskus: K Larsson 3751.
F16 100m (-2.5): Beatrice Hellgren 83 Örebro 12.79. Tresteg: Lina Henriksson 83 Glanshammar 1044w/+4.0 (ok?). Diskus: Erika Fahlström 84 Fjugesta 3061.
D a g   2
M Stav X: 
K Eklund 430.
M22 Höjd: Jerker Porat Örebro 193.
F18 Slägga: Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3588, K Larsson 3014.
F16 200m (-1.5): B Hellgren 26.30. Höjd: Linda Hagberg 83 Örebro 156.

ENKÖPING 28-29.8 (UDM)
D a g   1
P16 Tresteg:
 Daniel Hansson 83 Rånäs 1306/-0.7.
F18 Tresteg: Angelica Ström 81 Tierp 1148/-0.1. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4073.
F16 Tresteg: Madelene Nylander 84 Örbyhus 1099/-0.4.
D a g   2
P16 Längd: 
D Hansson 645/+1.2.
F18 Längd: A Ström 527w/+2.9 (519/+0.8).
F16 200m (+0.4): Stina Smibacker 83 Enköping 12.76. Spjut: Emilia Löfgren 83 Enköping 3379.

VÄRNAMO 28-29.8 (WSK-spelen)
D a g   2
M22 Höjd:
 Tobias Svensson Wärnamo 201, Erik Svensson Heleneholm 194. Längd: T Svensson 680/+0.6. Diskus: E Svensson 3943.
P18 400m: Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 50.04.
P16 Längd: Hans Svensson 84 Växjö 647/-0.6.
F18 Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 353, Karolina Syrén 82 Hovslätt 263, Christina Franklin 82 Växjö 253. Längd: Isabelle Ericsson 83 Wärnamo 525/+0.7. Diskus: Emma Johannesson 84 Hovslätt 3150.
F16 100m (+0.2): Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 12.84. 200m (-0.1): S Adelbrant 26.10. Stav: Desirée Dahlgren 84 Malmö 323.

VALÖ 28.8
M40 Slägga:
 Lars-Göran Öberg Östhammar 4514.

HELSINGBORG 28.8
K Diskus: 
Maria Pettersson Heleneholm 5143.
F18 Diskus: Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3747.

KARLSTAD 28.8 (Milko-spelen)
M 100m h1
 (+3.2): Magnus Åhlén IF Göta 11.08w. 200m (+0.9): Robert Sjödén 82 Västerås 22.75, Henrik Nyrén 81 Norrköping 22.90. 110mH (+1.5): Nils Pettersson 81 Boden 15.94. Höjd: Carl Granath 81 IF Göta 186. Stav: Johan Andreasson 82 IF Göta 400, Nils Pettersson 81 Boden 400. Längd (vind?): Christian Eriksson 81 Dals Södra 676, Carl Bergfeldt 82 IF Göta 652. Spjut: Lasse Haka Viking 6954.
K 100m (+1.0): Annika Larsson Kil 12.55, Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 12.74, Karin Jansson 82 Kil 12.75. 200m (+1.2): Sofie Toftgård 82 Halmstad 26.41, Ann-Sofie Söderbäck 81 Kil 26.45, Caroline Huldén 81 IF Göta 26.45. 800m: Marie Nilsson 81 IF Göta 2:19.12. 100mH (+2.3): Carola Janson Kil 14.04w, Anna-Karin Byström 81 IF Göta 15.23w. Längd (vind?): A-C Söderbäck 544. Slägga: Maria Andersson 82 Arvika 4420, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 4177, Lisa Willman 80 Bore 4011, Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3856, Anna Magnusson Hälle 3827.
F16 100m (+2.7): Linda Svensson 83 Arvika 12.89w. Höjd: Lisa Jansson 84 Västerås 154. Stav: Sofie Lundström 83 Västerås 280. Längd (vind?): L Svensson 529. Spjut: Madeleine Frykholm 84 Bore 3538, Josephine Johansson 84 Arvika 3186.
F14 Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 164.
F13 Höjd: Cajsa Hedlund 86 Bore 154.

HEDEMORA 28.8 (DM diskus/slägga)
M Diskus:
 Christer Högrelius Hellas 4245, Arne Sundlöf Hedemora 3988.
M35 Diskus: A Sundlöf 3980.
K Diskus: Christina Helander 84 Kvarnsveden 3386, Katrin Nordkvist 84 Heros 3152, Kristin Trondset Heros 3115.

HALLUNDA 28.8 (Tumba Ungdomsspel)
F16 800m: 
Hanna Bremler 83 Tyresö 2:15.75, Sofie Eklund 84 Tumba 2:17.12.

STRÖMSUND 27.8
M Slägga: 
Hans Källén Strömsund 5058.
M22 Slägga: Jens Edler 80 Östersund 4668.

ENSKEDE 26.8 (Lindenpropagandan)
M 100m A
 (-0.9): Joakim Öhman Hellas 10.89, Patric Storm Hässelby 11.16. 400m A: Martin Theander Lidingö 48.40, Peter Andersson Täby 48.52, Anders Wistam Hellas 49.95, Carlos Amado Hässelby 50.09, Mateusz Stec Västerås 50.14, B: Johan Lundin Hässelby 51.18. 5000m A: Jonny Danielson Kvarnsveden 14:40.18 (3000m 8:45.46), Eduardas Volikas LTI 14:52.78 (8:55.07), Marcus Ström Kvarnsveden 15:35.06, Richard Kingstad Jamtrennarna 15:39.91, Thorleif Andrésen Flemingsberg 15:51.59. Längd: Fotios Makorstergios Spårvägen 688/+2.0, Daniel Höök Hellas 649w/+2.3 (ok?). Kula: Vittorio Gabrielli Råby-Rekarne 1497. Diskus: V Gabrielli 4255, Christer Högrelius Hellas 4093.
K 400m A: Monica Lundgren Täby 55.03, Linda Olsson Täby 55.93, Cecilia Hansson Gefle 56.51, Anna Lilja 81 Nyköping 59.09, Görel Manners Fredrikshof 59.84, B: Anna Wiik Västerås 60.36. 3000m (mix): Katarina Lindström IFK Umeå 9:32.36. Längd: Magdalena Widenbrant 80 Täby 520/+1.2. Diskus: Ingela Nymann Tureberg 4058, Emma Pettersson Österhaninge 3229.

KARLSTAD 26.8 (DM 1500m)
M 1500m: 
Claes Nyberg IF Göta 3:50.2m, Stefan Wagnsson Rånäs 3:52.0m, Per Jacobsen IF Göta 3:58.4m, Jan Hedström IF Göta 3:59.2m.

SUNDSVALL 26.8 (Prova på bana)
K 3000m 
(mix A): Eva-Britt Karlsson Sunsvall 10:07.9m, (mix B): Jennie Nordvall Strategen 10:31.9m.

VÄSTERÅS/S 26.8
F18 Slägga: 
Cecilia Wanhainen 82 Västerås 4319.

ÖRBYHUS 25.8
F16 Tresteg
 ("godkända vindar"): Madelen Nylander 84 Örbyhus 1087.

VÄXJÖ 25.8 (Lag-DM)
M 100m
 (+1.7): Anders Johnsson 82 Skruv 11.16. 400m: A Johnsson 51.10. 3000mH: Fredrik Lundqvist IK Sisu 10:17.02, Roberto Sjöö Oskarshamn 10:37.38. 110mH (+1.3): Jan Wirén Kalmar 16.14. 400mH: J Wirén 58.96, Mathias Jensen Skruv 62.29. Höjd: Daniel Carlsson 81 Tranås 186. Stav: Fredrik Ask 81 Skruv 400, Niklas Flisberg IK Sisu 380. Längd: Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 669/+1.0. Slägga: Patrik Flisberg IK Sisu 5030, Kjell Nilsson Oskarshamn 4140.
K 100m (+2.0): Carolina Klüft 83 Växjö 12.22, Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.32, Emma Frostensson Skruv 12.53, Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 12.58. 200m (+1.2): C Klüft 25.11, Susanne Henriksson Tranås 26.58. 400m A: Erica Mårtensson Växjö 56.92, Johanna Nilsson 83 Högby 59.58, B: E Frostensson 58.68, T Jonsson 59.43. 800m: Ida Nilsson 81 Högby 2:14.68, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 2:18.25. 1500m: I Nilsson 4:56.43, M Mattsson 4:58.91. 5000m: Emma Skogersson Högby 19:18.5m, Lena Eliasson 81 Hovslätt 19:22.6m, Lena Mellbäck 81 Tranås 19:30.8m. 100mH (+1.4): Verona Hummel Skruv 15.43, Kristin Lock Johansson 82 Kalmar 15.66, Lina Sandberg 83 Hovslätt 16.65. 400mH (heatindelning??): E Mårtensson 61.90, S Henriksson 65.48, J Nilsson 66.23, Linn Modin 84 Färjestaden 68.52, Anna Frostensson 82 Skruv 71.39. Höjd: Johanna Olander Färjestaden 160, Sofia Ursby 82 Växjö 155. Stav: Hanna-Mia Persson Kalmar 350, Fevrounia Stafilidou 82 Skruv 320, Ida Glemne 84 Växjö 280, Karolina Syrén 82 Hovslätt 240, Maria Carlsen 86 Tranås 240. Längd: Kajsa Levin 83 Tranås 548w/+2.1 (523/+1.4), Anna Petersson Kalmar 534w/+2.3 (-), Åsa Samuelsson Växjö 514/+1.1, Louise Karlesand 83 Färjestaden 508/+1.4. Tresteg: A Petersson 1190/+1.8, K Levin 1184/+1.0, Elizabeth Franklin Växjö 1141/+0.7, A Frostensson 1028/+1.1. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1259, Maria Turunen 80 Skruv 1150, Linda Klaar 80 Tranås 1048. Diskus: A-K Svensson 4070, M Turunen 4046, Emma Johannesson 84 Hovslätt 3151. Slägga: Linda Brittesland 80 Växjö 4443, Carola Feuerpfeil Skruv 3349, Marie Dagerhem 83 Kalmar 3176. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 4304, Diana Ottosson 80 Skruv 3354, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3303, Magdalena Lundén Tranås 3256, Martina Klüft 80 Växjö 3089. 1000m stafett: Högby 2:24.85.

VÄNNÄS 25.8 (Konsum Cup)
F18 Diskus: 
Sofia Lundquist 81 Vännäs 4088, Maria Grahn 84 Vingarna 3404

NORRTÄLJE 25.8 (DM)
M 5000m: 
Niklas Lindberg Rånäs 14:46.32, Magnus Risberg Gefle 15:50.09, Mikael Forsling Edsbyn 15.50.66. 110mH (-0.8): Patrik Melin Gefle 15.51, Erik Eriksson 80 Örbyhus 16.99. Längd: Johan Levin Upsala 668/+0.2, Johan Lundholm Örbyhus 657/-0.8. Spjut: Martin Ekborg 83 Rånäs 5834, J Levin 5608, Arne Enarsson Örbyhys 5436.
K 400m: Annika Gerner Upsala 59.60. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4559, Katja Åsvik Ununge 4490, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4247.

MJÖLBY 24.8
M 5000m: 
Patrick Hallén Enhörna 15:06.9m (Patrick står först i listan men med placeringen 3:a???), Christian Bergh Enhörna 15:27.1m, Sten Sjögren Akele 15:29.1m, Thomas Andersson Kisa 15:34.1m, Johan Lindgren Malmslätt 15:36.4m.
K 5000m (mix??): Daniella Antberg 81 Malmslätt 18:19.7m, Ulrika Linge Akele 18:35.5m, Johanna Forsberg Akele 19:13.9m.

SKÖVDE 24.8 (DM)
M 200m A 
(+1.1): Stefan Ullberg 81 Mariestad 22.97. 110mH (+0.2): Gustav Andhill Alingsås 16.87. Höjd: Mattias Ekman Falköping 200. Tresteg: Urban Håkansson Falköping 1342/+1.0. Diskus: Andreas Gustafsson Hagen 4296. Slägga: Thomas Edvinsson Alingsås 4836, A Gustafsson 4806.
K Höjd: Jessica Rydin 85 Tingberg 160.

ENSKEDE 24.8 (Augustiproppen)
M 100m A
 (+1.7): Joakim Öhman Hellas 10.73, Anders Boyacioglu Huddinge 10.91, Patric Storm Hässelby 10.98, Martin Theander Lidingö 11.06, Carlos Amado Hässelby 11.24, X (-1.6): A Boyacioglu 11.11, P Storm 11.14. 400m A: M Theander 48.33, Fredrik Karlsson Hammarby 49.26, Stefan Danielsson Hammarby 50.05, Christian Hofverberg Fredrikshof 50.10, Mateusz Stec Västerås 50.19, Anders Wistam Hellas 50.31, B: Albin Johansson 81 Hammarby 50.27, Andreas Söderling 81 Hammarby 50.86. 1500m: Peter Marklund Riviera 3:59.47, Ronnie Löf Högbo AIK 4:03.30, Mikael Larsson Sävedalen 4:03.85, Christopher Andersson Södertälje IF 4:05.86, Axel Lönnqvist 81 Hässelby 4:07.27. Stav: Zbigniew Jakobschy Spårvägen 480, Anders Edvinsson Spårvägen 470, Rickard Nygårds Gefle 460, Marcus Lindh Hammarby 440, Andreas Wågberg Lidingö & Bo Jacobsson Gotland 420, Johan Papas 81 Solna 400. Slägga: David Gustafsson Gotland 4172.
K 100m (+1.0): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.30, Caroline Öhman 81 Hässelby 12.93. 400m: H Peterson 56.86, Vanessa de Luca Malmö 60.18, Marlin Brown Ärla 60.48. 1500m: Katarina Lindström IFK Umeå 4:29.90, Ulrica Orre Hässelby 4:30.03, Hanna Bremler 83 Tyresö 4:38.15, Görel Manners Fredrikshof 4:43.97, Florence Engström Hässelby 4:57.28. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 160. Slägga: Marika Rydell Tumba 3062.

OLOFSTRÖM 22.8 (KSK Open)
M 800m: 
Torbjörn Johansson Malmö 1:51.14, Göran Olofsson Eslöv 1:52.11, Tobias Andersson Malmö 1:52.91, Ken Pihlblad IF Göta 1:54.36, Daniel Roth 80 Malmö 1:56.60, Rickard Andersson Malmö 1:56.94. Diskus: Andrei Dragulescu Vittsjö 3922. Slägga: Peter Andersson Gnistan 5518, A Dragulescu 4418. Spjut: Bengt Loo Contact 6320.
K Tresteg: Ameli Ahlgren 83 KA2 1058/+0.4. Diskus: Maria Pettersson Heleneholm 5059, Maria Turunen Skruv 3888, Ida-Maria Holmgren 80 Kyrkhult 3274. Slägga: Lilian Pyka Gnistan 4561, I-M Holmgren 3968, Carola Feuerpfeil Skruv 3780. Spjut: Malin Davidsson 81 Vittsjö 3574.

TIMRÅ 22.8 (Norrländska Ungdomsspelen)
M Längd:
 Håkan Johansson Sollefteå 663/+0.8.
F16 Längd: Kim Andersson 84 Sundsvall 521/-0.3.

LERUM 22.8 (Stonehill Games) - Till fullständiga resultat
M 60m h2 (+0.6): Robert Fabian Smögen 7.25, Bernard Ndolo Västerås 7.28, F (+0.9): B Ndolo 7.17, R Fabian 7.19. 150m A (0.0): Mikael Ahl Ullevi 15.85, Johan Hed 80 Mölndal 16.44. 300m A: Jimisola Laursen Malmö 33.25, Johan Lannefors Västerås 33.78, J Hed 33.89, Rikard Rasmusson Malmö 34.34, Niklas Wallenlind Mölndal 34.62, B: Erik Johansson Hälle 35.47, Fredrik Wållgren Mölndal 35.50, Andreas Persson Lund 35.71, Nilton Oliviera 80 Alingsås 35.85. Höjd: Mattias Lalin IF Göta 196, Tobias Svensson Wärnamo 190, Joel Spolén 83 Strömstad 190, Faruk Ademovic 83 Örgryte 187. Stav: Oscar Janson Ullevi 540, Viktor von Bothmer Malmö & Zbigniew Jakobschy Spårvägen 492, Linus Lindroth Örgryte 475, Johan Rogö 80 Habo 442, Hans Ekdahl Ullevi 442, Johan Andreasson 82 IF Göta 410, Mikael Skager Lerum 410, Yilmaz Mahshid Örgryte 391, Mikael Tapio Ullevi & Henrik Hallenbo Lerum & Alexander Igelström Ullevi X. Längd: Arjan Bos NOR 744/+1.3, Mathias Lageskog Orient 731w/+2.5 (728/+0.4), Elvir Rakovic Ullevi 677/+1.4, Lars Hedman Ullevi 662/-0.5, T Svensson 653/-0.1, Mikael Andersson Wärnamo 648/+0.6. Tresteg: Magnus Skoglund Örgryte 1572/0.0. Kula: Stefan Blomqvist Örgryte 1821. Slägga: Thomas Edvinsson Alingsås 4799.
M22 2000mH: Johan Olehäll Hälle 6:09.25.
K 60m (mix h1) (+0.6): Annika Larsson Kil 8.08. 150m (mix C): Lena Berntsson Ullevi 18.64. 300m: Linda Hansson Malmö 38.69, L Berntsson 40.60, Åsa Hedström Hälle 41.02. 800m (mix): Louise Wenngren Spårvägen 2:14.27. 3000m: Karin Schön Kville 10:39.88. Höjd: Sandra Ribba Örgryte 155. Stav: Hanna-Mia Persson Kalmar 345, S Ribba 326, Annika Berntsson Ullevi 305, Sara Josefsson 84 Kville & Eline Lind 82 IF Göta 284, Linnea Weding-Holmgren 80 Hälle 284, Therese Anefors 83 Örgryte & Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 284. Tresteg: Laine Rohtla Örgryte 1299/+0.3, Johanna Sellman Gefle 1274/-0.3, Marie Åhlander Spårvägen 1267/-0.9, Åsa Samuelsson Växjö 1086/-0.2, Petronella Malmqvist 83 Tanum 1032/-1.0. Slägga: Lisa Willman 80 Bore 3924, Ann-Sofie Hansson Tanum 3772, X: L Willman 4019.
F16 100m (-0.9): Yamu Jagne 83 Angered 12.89, Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.89. Längd: Y Jagne 517/-2.0, P Malmqvist 505/+0.2.
F14 800m: Magdalena Ottersten 85 Sävedalen 2:19.36, Pernilla Sävestrand Sävedalen 2:19.62, Sara Trané 85 Göteborgs KIK 2:20.05. Höjd: Jessica Rydin 85 Tingberg 164.

VARBERG 22.8 (Getabocksspelen)
F14 Höjd:
 Elin Hansson 85 Kristianstad 160.

STORA MOSSEN 22.8
M Slägga: 
Mikael Nyström Linnéa 5585. Vikt: Stefan Jönsson Rånäs 2079, M Nyström 1840.

NORRTÄLJE 22.8 (Sparbanksloppet)
M 1500m: 
Per Synnerman Hammarby 3:48.05, Niklas Österberg Rånäs 3:52.03, Per Henrik Sundell Hammerdal 3:56.70, Fredrik Uhrbom Nyköping 3:58.52, Frewengel Habtom Hammarby bröt.
K 800m: Linda Olsson Täby 2:06.09, Therese Ahlepil Rånäs 2:07.31, Cecilia Hansson Gefle 2:09.32, Kristin Ahlepil Eksjö Södra 2:10.40, Ulrika Johansson Rånäs 2:11.71, Monica Lundgren Täby bröt.

MALMÖ 21-22.8 (Distriktsmatch 18 år)
D a g   1
P18 200m
 (+1.6): Johan Wissman 82 Helsingborg 21.78, Anders Johnsson 82 Skruv 22.28, Lars Gustavsson 81 Mölndal 22.84. Höjd: Kevin Mijdema 82 Lund 196, Daniel Carlsson 81 Tranås 196, Max Lundin 82 Heleneholm 193, Christer Johansson 82 Örgryte 193. Tresteg: Dennis Acson 81 Örgryte (u t) 1363/vind?, Linus Persson 82 Malmö 1341/+1.3, Johan Fritz 82 Malmö 1333/+2.0, Patrik Svensson 81 Örgryte 1316/+1.4, Christian Nygård 82 Örgryte 1314w/+2.1 (1206/+0.9), Daniel Gustavsson 81 Oskarshamn 1308/+0.7.
F18  200m (+1.4): Theresia Jonsson 82 Kalmar 24.95, Karin Nilsson 81 Lund 25.39, Ida Agering 81 Malmö 26.53.  800m: Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:12.48, Ida Nilsson 81 Högby 2:15.20, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 2:18.75. 100mH (+2.2): Kristin Lock Johansson 82 Kalmar 15.49w, Carolina Rijpma 82 Lund 15.85w, Malin Jeppsson 81 Lund 15.89w, Christina Franklin 82 Växjö 16.77w. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö & Maria Rendin 82 Heleneholm 360 (inget skiljehopp!), Emma Josefsson 81 Kville 340, Helena Ahxner 81 Mölndal 300, Karolina Syrén 82 Hovslätt 260. Längd: Sofie Andersson 81 Kville 569/+1.3, C Rijpma 562w/+2.1 (-), Sara Brankell 81 Mölndal 543w/+2.1 (519/+1.3), Sofia Ursby 82 Växjö 511/+2.0. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1244, Malin Andersson 81 Mölndal 1033, Jenny Isgren 81 Skurup 1010, ... 5) M Rendin 841. Spjut: Mikaela Wieslander 81 Färjestaden 3635.
D a g   2
P18 100m 
(+1.2): Daniel Persson 82 Malmö 10.96, A Johnsson 11.22, Frank Asamoah 81 Eslöv 11.25. 400m: J Wissman 48.03, Martin Svensson 81 Högby 48.40. Stav: Pawel Szczyrba 81 Malmö 460, J Fritz  440, Kaj Eklund 82 Stocksäter (u t) 440, Daniel Hammer 83 Malmö (u t) 440, Fredrik Ask 81 Skruv 420. Längd: L Persson 662/+1.9, Philip Nossmy 82 Malmö 655/+1.6, D Gustavsson 647w/+2.1 (640/+1.7). 4x100m: Göteborg (laguppställning??) 43.97.
F18 100m (+1.0): T Jonsson 12.37. 400m: K Haglund 59.51, S Andersson 61.04, I Agering 61.21. 1500m: I Nilsson 4:42.32, Mia Larsson 81 Lund 4:43.56, M Mattsson 4:49.15. Höjd: J Isgren 165, S Brankell 160. Tresteg: Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1223/+1.5, C Franklin 1101/+0.5, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1088/+1.3. Diskus: M Andersson 4235, A-K Svensson 4199, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3500, Elin Jakobsson 82 3110, Kristina Gjörde 81 Mölndal 3060. Slägga: Anna Mejenquist 82 Stockaryd 4079, Helena Jonsson 82 Hinden 3342. 4x100m (laguppställningar saknas): Skåne 49.75, Göteborg 50.89, Småland 51.40.

GÄVLE 21-22.8 (UDM)
D a g   1
M 100m
 (-1.2): Joakim Lundqvist 81 Gefle 11.08. 200mH (-1.4): J Lundqvist 24.39. Längd: Patrik Melin Gefle 671/0.0.
K 100m (mix)(+1.2): Karin Funke Gefle 12.35, (-1.1): K Funke 12.57.

ÖSTERSUND 21-22.8 (Öpiaden)
D a g   1
P18 400m: 
Fredrik Lindberg Östersund (u t) 48.33, Joachim Ögren 81 Östersund 50.69.
F16 Diskus: Sofia Renman 83 Östersund 3046.
D a g   2
P18 Tresteg:
 Daniel Arnsten 82 Trångsviken 1309/+1.6.
F16 Spjut: S Renman 3678, Anna Torstensson 84 Hammerdal 3053.

NORRKÖPING 21-22.8 (Surbullespelen)
D a g   1
M 100m
 (+0.3): Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.13, Stefan Storm 80 Linköping 11.15, Steven Jones Växjö 11.29. 3000m: Patrik Johansson Spårvägen 8:02.75, Kent Claesson Skillingaryd 8:04.90, Erik Sjöqvist Enhörna 8:07.09, Johan Swärdh Mölndal 8:09.23, Jonas Hagelin Mölndal 8:10.63, Joakim Johansson Hälle 8:17.58, Andreas Phersson Hammarby 8:25.86, Johnny Jönsson Spårvägen 8:26.83, Stefan Wagnsson Rånäs 8:27.22, Steafn Lungström IF Göta 8:29.19, Nicklas Källmén Mölndal 8:34.03, Dan Enqvist Filipstad 8:36.35, Per Jacobsen IF Göta 8:38.12. Längd: Mattias Sunneborn Lidingö 763/+0.6, Per Klofsten Linköping 702/+0.8. Spjut: Jörgen Widarsson Borensberg 6116, Per-Ola Åkerman Rydö 5828, Vesa Rontti Stocksäter 5422. 
P18 Spjut: Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 6085, Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne 6043, Carl Rosenqvist 81 Gnesta 5302.
K 100m (vind?): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.61, Linda Fredriksson Rydö 12.63. 400m: H Peterson 56.15, Kristina Blomstrand 82 Norrköping 56.76, Paulina Orell 81 Norrköping 57.35, Anna Lilja 81 Nyköping 59.00, Anna Wiik Västerås 60.43. 100mH (-0.4): Anna Palmerius Tjalve 16.93. Stav: Malin Ericsson 80 Enköping 344.
F18 100m (-1.5): Jessica Palm 82 IF Göta 12.34, Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.46. Längd: J Palm 554w/+2.2 (ok?).
D a g   2
M 800m: 
Andreas Lundqvist Tranås 1:56.77. Kula: Andreas Gustafsson Hagen 1817, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1778, Jerry Jönsson Nyköping 1560, David Johansson 80 Ludvika 1463. Diskus: Mattias Borrman Västerås 5824, Axel Bernhult Huddinge 4962, J Jönsson 4579, Stefan Fredriksson Södra Vi 4214. Slägga: Jörgen Viksell Västerås 5083, J Jönsson 4429.
K 200m (-3.1): Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.54, Malin Henriksson Linköping 25.19, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 25.33. 2000mH: Ebba Stenbäck 82 Söderköping 6:51.53, Isabell Ahlström 81 Rånäs 7:03.72, Daniella Antberg 81 Malmslätt 7:33.54. Diskus: Lena Björk Hofors 4206, Angela Åkeson Kil 4099, Stina Lindblad Katrineholm 3649, Sandra Landström 80 Motala 3336. Slägga: Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3948. 
F18 200m (+0.4): E Barenfeld 25.72, P Orell 26.14. 800m: Marie Nilsson 81 IF Göta 2:19.25. Kula: Karin Larsson 81 Garphyttan 1194. Diskus: K Larsson 3695.
F16 Höjd: Lisa Jansson 84 Västerås 161, Kajsa Levin 83 Tranås 156. Tresteg: K Levin 1129/-1.5, L Jansson 1073/-1.9.

TÄBY 21-22.8 (Täby Open) - Till fullständiga resultat
D a g   2
M 100m h1 
(+2.9): Peter Andersson Täby 11.18w, Carlos Amado Hässelby 11.18w, h2 (+3.4): Anders Boyacioglu Huddinge 10.85w, Martin Theander Lidingö 10.98w, Villu Sepp EST 11.11w, Magnus Aare Danderyd Athl 11.25w, F (+2.8): A Boyacioglu 10.72w, M Theander 10.91w, V Sepp 11.02w, C Amado 11.10w, M Aare 11.21w, P Andersson 11.21w. 800m A: P Andersson 1:54.34, M Aare 1:55.63, Albin Johansson 81 Hammarby 1:57.90, Anders Leinås 83 Täby 1:58.64. Höjd: Stefan Karlsson 58!! Bellevue 203, V Sepp 200, Richard Persson 82 Tureberg 197, Janek Väät EST 197, Daniel Almgren Vallentuna 191, Patrik Melin Gefle 188. Spjut: P Melin 6646, Andreas Wågberg Lidingö 5986, Kenneth Bergén Huddinge 5931, Thomas Hirvonen 80 Tureberg 5577.
K 100m (+1.7): Karin Funke Gefle 12.50. Spjut: Katja Åsvik Ununge 4530, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4405, K Funke 3723.

SKELLEFTEÅ 21-22.8 (DM)
D a g   1
M 1500m: 
Albert Edman Skellefteå AIK 4:04.05, Ulf Jonsson Ume FI 4:04.43, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 4:05.12. Stav: Nils Karlander Skellefteå AIK 415, Börje Almqvist Skellefteå IK 400, Jesper Andersson Luleå 380, Christian Bergmark 83 Risbäck 380. Längd: Mattias Lindgren 80 Luleå 656/+1.4. Kula: Johan Åsberg Ume FI 1398. Diskus: J Åsberg 4333.
K 100m (+1.3): Erica Karlsson 82 IFK Umeå 12.76, Hanna Brännström 82 Luleå 12.85, Lisa Rönnqvist 86 Skellefteå AIK 12.89. 1500m: Katarina Lindström IFK Umeå 4:39.64 (sprang ensam!). Stav: Katja Gustavsson 84 Skellefteå AIK 280. Kula: Anneli Johansson Ume FI 1294, Sofia Lundquist 81 Vännäs 1170, H Brännström 1096. Diskus: S Lundquist 4322, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3421, Emma Ross 82 Boden 3372.
D a g   2
M 200m 
(-1.6): David Hedström Skellefteå AIK 22.44. 5000m A: A Edman 14:58.07, Peter Ljungholm Skellefteå AIK 14:58.72, H Stenberg 15:01.80, Per-Åke Sandström Skellefteå AIK 15:05.40, Ludvig Edman Skellefteå AIK 15:08.44, Fredrik Öhrner Skellefteå AIK 15:48.59, Rikard Hedelin IFK Umeå 15:51.23. 110mH (+2.4): Stefan Heinås Riviera 14.51w, Jens Lidström Riviera 15.92w. Slägga: Daniel Ragnvaldsson Strömsund 5378, Magnus Videll Nedre Soppero 4317. Spjut: Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6717, Mattias Eriksson 80 Vännäs 6537, D Ragnvaldsson 6520, Håkan Konstenius Umedalen 6120, Lars Näckter Orrviken 5713, Thomas Söderberg 80 IFK Umeå 5707, Jonas Fjellström Arvidsjaur 5539.
K 5000m (mix): K Lindström 16:56.87, Monica Berg IKS Umeå 19:55.70. 100mH (-0.4): A Johansson 14.62, Amanda Nilsson 83 Skellefteå AIK 16.22, H Brännström 16.40. Höjd: Sandra Asplund 85 IFK Umeå 155. Tresteg: Ida Dufva 82 Nedre Soppero 1177w/+2.4 (ok?). Slägga: S Lundquist 3370, C Sjödin 3320. Spjut: Anna Lundström 83 Riviera 3422, Lotta Lundgren Skellefteå AIK 3401.

UDDEVALLA 21.8 (DM-UDM)
M 100m 
(+3.1): Per Joan Lorentzon Orient 11.14w.
F16 Längd: Petronella Malmqvist 83 Tanum 509/+0.7.

KVARNSVEDEN 21.8 (Distriktscup 16 år)
P16 Stav:
 Andreas Thiel 83 Hässelby 380. Tresteg: Robin Janson 83 Kil 1292/+0.6, Joel Gustafsson 83 Hammarby 1275/+0.8.
F16 100m (+0.4): Malin Nordqvist 84 Hammarby 12.49, Hanna Larsson 84 Katrineholm 12.85. 200m (+0.6): M Nordqvist 26.06, H Larsson 26.52. 300m: Jessica Nyström 83 Råby-Rekarne 42.25. 800m: Sofie Hallkvist 83 Ärla 2:18.02, Sofie Eklund 84 Tumba 2:19.04. Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 161, Madelene Olsson 85 IF Göta 159. Stav: Therese Axelsson 83 Katrineholm 265. Längd: Linda Svensson 83 Arvika 544/+0.4, Frida Hilmersson 84 519/+1.0, Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 514/+0.4. Tresteg: Therese Gustafsson 85 Kil 1125/+1.3, Sara Rydén 1058/+0.3, Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 1033/+0.2. Diskus: Karin Engström 83 IF Göta 3548, Sara Wikström 84 Tureberg 3268. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4204, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3831, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3274, Malin Andersson 3133. 1000m stafett: Södermanland 2:22.83.

ENSKEDE 19.8
F16 200m A
 (+0.3): Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 26.10. Spjut: Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3347.

SKELLEFTEÅ 19.8 (PRK4)
M 800m A: 
Magnus Nilsson 83 Skellefteå AIK 1:58.18.
K Spjut: Lotta Lundgren Skellefteå AIK 3130.

HUDDINGE 18.8 (Viking Line Games)
M 100m A
 (+0.5): Joakim Öhman Hellas 10.78, Anders Boyacioglu Huddinge 10.88, Julian Benitez Lidingö 10.99, Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 11.17, B (0.0): Leif Johansson 80 Hässelby 11.23. 200m A (0.0): A Boyacioglu 22.06, J Benitez 22.46, Carlos Amado Hässelby 22.50, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 22.59, B (0.0): Martin Theander Lidingö 22.17. 800m: Ken Pihlblad IF Göta 1:53.8m, Daniel Norberg Hammarby 1:54.1m, Tobias Martinsson Malmö 1:57.0m, Mateusz Stec Västerås 1:57.6m. Längd: Fotios Makrostergios Spårvägen 710/+0.1, Thobias Karlsson 80 Gnesta 656/+0.5. Kula: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1828, Mattias Borrman Västerås 1618, Niklas Uhlin Upsala 1457, Axel Bernhult Huddinge 1455, Fredrik Mäkk Häselby 1427, Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1394. Diskus: M Borrman 5808, F Mäkk 5260, N Uhlin 5231, A Bernhult 5144, Håkan Öberg Nyköping 4364, Erik Holmgren Boo 4292, Anders Sundström Nyköping 4172, Christer Högrelius Hellas 4088. Spjut: Kenneth Bergén Huddinge 5840, Carl Rosenqvist 81 Gnesta 5769, Andreas Wågberg Lidingö 5598, T Hirvonen 5340.
200m (0.0): Anna Lilja 81 Nyköping 26.07. 800m: Elin Dahlstedt Lidingö 2:20.2m, Sara Talia Fredrikshof 2:20.8m. 3000m (mix): Ulrica Orre Hässelby 9:52.83. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5032, Ingela Nymann Tureberg 3580. Spjut: Nina Meriläinen 80 Huddinge 3355 (eller 3366?).

GÄVLE 18.8 (DM)
M 100m h1
 (+1.0): Joakim Lundqvist 81 Gefle 10.97, Robert Fält Gefle 11.03, h2 (+1.6): Mahmoud Adla Gefle 11.12, F (+0.1): J Lundqvist 10.96, R Fält 11.07. 1500m: Jonas Brodén Gefle 4:04.80, Ronnie Löf Högbo AIK 4:06.45. Stav: Patrik Melin Gefle 470. Längd: R Fält 707/+0.9, P Melin 663/+0.9, Daniel Hedström Vablo 651/-0.4. Kula: P Melin 1405, D Hedström 1362. Diskus: P Melin 4572, Richard Alneroth 80 Gefle 4470, D Hedström 3956.
K 100m (+0.9): Karin Funke Gefle 12.37. 1500m: Kristina Södergren Gefle 5:02.03. Höjd: K Funke 160, Emma Allvin 81 Gefle 154, Sophie Ohlsson 82 Skade 154. Spjut: Marie Rosengren 80 Gefle 4144, K Funke 3545, S Ohlsson 3128.

STRÖMSUND 18.8
M Diskus:
 Magnus Mårtensson Strömsund 3978.

VÄNNÄS 18.8 (Konsum Cup)
F18 Diskus:
 Sofia Lundquist 81 Vännäs 3811, Emma Ross 82 Boden 3280.
F14 Höjd: Sandra Asplund 85 IFK Umeå 155.

BOLLNÄS 18.8 (Friidrottsbarometern)
M Stav: 
Stellan Back Söderhamn 420. Kula: Niklas Tannerstål Bollnäs 1418, Carl Fack Järvsö 1368. Diskus: S Back 4219.
K 200m A (-2.9): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 25.69, Anna Norgren 80 Söderhamn 26.58, Emma Agerbjer 85 Söderhamn 26.72. 800m: Lisa Nauclér 84 Järvsö 2:17.07. 300mH: U Johansson 43.59. Diskus: Ulrica Hansson 82 Järvsö 3246.

KALMAR 17.8
M 400mH:
 Jan Wirén Kalmar 56.67.

SANDVIKEN 17.8
F18 Spjut:
 Sophie Ohlsson 82 Skade 3201.
F16 Spjut: Linda Wallerman 83 Gefle 3147.

MJÖLBY 17.8 (Öppna KM)
M 3000m: 
Anders Karlsson Enhörna 8:43.3m, Christian Bergh Enhörna 8:51.3m, Staffan Johansson Enhörna 8:53.2m, Patrick Hallén Enhörna 8:56.0m.
K 3000m (mix?): Ulrika Linge Akele 10:58.7m.

STOCKHOLM/S 17.8 (Tjejernas kväll)
K 100m
 (+1.3): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.37, Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.39, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 12.44, X (+0.3): H Nordquist 12.45. 400m: Grace Birungi UGA 55.07, H Peterson 56.21, T Ahlepil 57.24, Görel Manners Fredrikshof 60.83. 800m: Cecilia Hansson Gefle 2:09.52, Ulrika Johansson Rånäs 2:11.88, Malin Kemi Malmö 2:13.67, Louise Wenngren Spårvägen 2:14.76, Ulrica Orre Hässelby 2:15.44, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 2:16.19, Marlin Brown Ärla 2:17.52, Elin Dahlstedt Lidingö 2:19.07. 3000m: Katarina Lindström IFK Umeå 10:06.2m, Yodit Wolday Sundbyberg 10:25.8m, Helene Nilsson Start 10:32.7m. 100mH (+0.3): Maria Richtnér Spårvägen 14.41, Lina Ericsson Växjö 15.51. Stav: Helena Gissle Spårvägen 333. Längd: Anna-Karin Olsson Tureberg 544/+0.1, L Ericsson 527/-0.8. Kula: M Richtnér 1249, A-K Olsson 1202. Spjut: Katja Åsvik Ununge 4315, Linda Wicksell 80 Enköping 4274, Lena Borg Oké Lidingö 4056.
K22 Stav: Annica Andersson Täby 273. Längd: Magdalena Widenbrant 80 Täby 516/-0.3, Petra Johansson 80 Västerås 513/-0.1.
F18 Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 169. Stav: Åsa Pettersson 81 Tureberg 333, Anna Björkman 81 Lidingö 313, Marie Wasserman 82 Tumba 293. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4276, Annette Ekberg 81 Märsta 3189
F16 100m (-0.1): Jessica Samuelsson 85 Boo 12.88. Höjd: Camilla Westerlund 85 Huddinge 159, Eva Schreil 83 Hässelby 156. Spjut: Emma Ekström 84 Boo 3276, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3237.

MARIESTAD 15.8 (UDM12-14)
F14 Höjd:
 Jessica Rydin 85 Tingberg 159.

STORA MOSSEN 15.8
M Slägga: 
Stefan Jönsson Rånäs 6279, Mikael Nyström Linnéa 5500. Vikt: S Jönsson 2060, M Nyström 1868.

ENSKEDE 14.8 (Lindenspelen)
F16 1500m:
 Malin Sundén 84 Tumba 5:03.78.

MALMÖ/S-K 14.8
K22 Diskus:
 Emma Sjölin Staffanstorp 3245. Spjut: E Sjölin 3600.

ANGERED 14.8 (Angeredsspelen)
K Tresteg
 ("sned motvind"): Laine Rohtla Örgryte 1308.
M Tresteg ("sned motvind"): Haldur Rohtla Örgryte 1428.

STOCKHOLM/K 11.8 (Studenternas Sommarpropaganda) - Till fullständiga resultat
M 100m A (+1.7): Berhane Haile Trueberg 10.75, Joakim Öhman Hellas 10.85, Julian Benitez Lidingö 10.86, Patric Storm Hässelby 10.96, Anders Boyacioglu Huddinge 10.99, Daniel Bergström Huddinge 11.23, B (+0.9): David Tainton Hässelby 11.22, Pär Svensson Sundsvall 11.29, Carlos Amado 60 Hässelby 11.30. 200m A (+1.9): B Haile 21.80, D Tainton 22.31, P Sensson 22.47, Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 22.51, Anders Wistam Hellas 22.54, B (+0.1): Christian Hofverberg Fredrikshof 22.92. 400m A: Torbjörn Eriksson Sundsvall 47.27, Peter Andersson Täby 48.88, Roger Asplund Södertälje IF 50.20, Linus Hagstedt Hellas 51.00. 800m A: Martin Theander Lidingö 1:54.56. 1500m: Martin Rappe Hammarby 3:58.32, Christer Malm Hammarby 4:02.19, Ronnie Löf Högbo AIK 4:07.24. 10000m: Eduardas Volikas LIT 31:14.06, Kent Clefberg Hässelby 33:04.11, Richard Kingstad Jamtrennarna 33:23.26, Fredrik Svanfeldt LME 33:25.85, Anders Gustavsson Upplands Regemente 33:32.48, Mikael Videfors Fredrikshof 33:57.33. Längd: Fotios Makrostergios Spårvägen 703/+0.8, Håkan Johansson Sollefteå 661/+1.0. Kula: Stefan Blomqvist Örgryte 1722, Anders Sundström Nyköping 1467, Daniel Hedström Valbo 1345.
K 100m (+0.3): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.27, Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.70, Anna Lilja 81 Nyköping 12.83. 200m (+0.5): Helene Nordquist 80 Södertälje IF 24.93. 400m A: H Peterson 56.68, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 59.41, Nina Törnqvist 80 Hässelby 60.42, B: Louise Wenngren Spårvägen 59.40, Jeanette Loftheim 80 Täby 60.48, Lena Kullstam Råby-Rekarne 60.63. 800m: Cecilia Hansson Gefle 2:11.54, Frida Skarin 80 Hässelby 2:16.10, Görel Manners Fredrikshof 2:18.55. 1500m: Ulrica Orre Hässelby 4:39.64,Yodit Wolday Sundbyberg 4:51.72, Helena Sundh 80 Hässelby 5:04.05, Letu Abraha Sundbyberg 5:04.48. 5000m (mix): Louise Johansson Rånäs 18:29.02. Längd: Maria Richtnér Spårvägen 572/+0.6, Magdalena Widenbrandt 80 Täby 527/+2.0. Kula: Anna Wiklund Spårvägen 1214.

SKELLEFTEÅ 11.8 (PRK)
M 100m A
 (+1.4): David Hedström Skellefteå AIK 11.04. 3000m: Albert Edman Skellefteå AIK 8:48.18, Per-Åke Sandström Skellefteå AIK 8:50.66, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 8:52.19, Peter Karlsson 80 Skellefteå AIK 8:57.17.
K22 Stav: Linnea Eriksson Skellefteå AIK 240, Sara Gustavsson Skellefteå AIK 240.
F16 Stav: Katja Gustavsson 84 Skellefteå AIK 260.

STRÖMSUND 11.8
M Kula: 
Hans Källén Strömsund 1301. Slägga: H Källén 5147, Magnus Mårtensson Strömsund 5062, Jens Edler 80 Östersund 4807.

VÄNNÄS 11.8 (Konsum Cup)
K Diskus:
 Sofia Lundquist 81 Vännäs 4143, Emma Ross 82 Boden 3485.

ÖRBYHUS 11.8
F16 Längd
 ("godkända vindar"): Madelene Nylander 84 Örbyhus 514.

GÄVLE 11.8
M Stav: 
Rickard Nygårds Gefle 473, Patrik Melin Gefle 453.
F16 Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 243.

NORRKÖPING 10-11.8 (VDM)
D a g   1
K35 Kula: 
Angela Holmberg Tjalve 1000.
D a g   2
K35 Diskus:
 Lena Brattgård Tjalve 3399. Spjut: Monica Reby Tjalve 3014.

TIERP 10.8 (Nordupplandsmästerskapen)
M Tresteg
 ("svag vind"): Erik Eriksson 80 Örbyhus 1323.

MALMÖ/S-K 10.8
K Diskus: 
Catarina Andersson Heleneholm 4370. Slägga: C Andersson 4590.

HALLUNDA 10.8 (VDM)
M35 Diskus: 
Erik Holmgren Boo 4225.
K35 5000m: Inger Pettersson Fredrikshof 19:38.49

VÄSTERÅS/S 10.8
M22 Slägga:
 Jörgen Viksell Västerås 4472.
K22 Diskus: Cecilia Enbäck 80 Västterås 3316.
F18 Slägga: Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3864.

TIERP 10.8
M Tresteg
 ("svag vind"): Erik Eriksson 80 Örbyhus 1323.

GÄVLE 10.8
F18 100mH
 (0.0): Emma Allvin 81 Gefle 16.93. Höjd: Sophie Ohlsson 82 Skade 156.
F16 Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 156.

VÄSTERÅS 9.8
M Tresteg:
 Daniel Bergin Upsala 1330/+1.0.
K Längd: Petra Johansson 80 Västerås 514/+0.6.

KIL 7-8.8 (Goliatspelen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
P18 100m h1 
(-0.2): Erik Söderberg 81 Falun 11.16, F (-1.1): E Söderberg 11.25, Barnaby Flores 81 Strömstad 11.27.
P16 Höjd: Martin Eriksson 83 Örgryte 203.
K Höjd: Linda Eriksson Örebro 160. Diskus: Angela Åkeson Kil 4301.
F18 100m (-1.1). Karin Jansson 82 Kil 12.89. 400m A: CarolineHuldén 81 IF Göta 60.86.
F16 100m h1 (-0.4): Beatrice Hellgren 83 Örebro 12.72, F (-0.6): B Hellegren 12.58. Höjd: Linda Hagberg 83 Örebro 166. Diskus: Karin Engström 83 IF Göta 3515, Erika Fahlström 84 Fjugesta 3125.
F14 Höjd: Therese Gustafsson 85 Kil 160, Madelen Olsson 85 IF Göta 155.
F13 Höjd: Cajsa Hedlund 86 Bore 155.
D a g   2
P18 200m
 (+0.3): Robert Sjödén 82 Västerås 22.84.
F18 200m (-0.8): K Jansson 26.37. 800m: Marie Nilsson 81 IF Göta 2:19.47, Rebecca Johansson 81 IF Göta 2:20.26. Längd: Ann-Charlote Söderbäck 81 Kil 530/+1.2, Ann-Sofie Söderbäck 81 Kil 510w/+2.3 (508/+0.4).
F16 200m A (-0.1): T Gustafsson 26.16. Längd: Petronella Malmqvist 83 Tanum 516/+0.8. Spjut: Madelene Frykholm 84 Bore 3565, Josephine Johansson 84 Arvika 3503, Frida Hedlund 84 Krokstrand 3051.

HUDDINGE 7-8.8 (Swebus Cupen)
F16 Sjukamp:
 Jennie Nilsson 84 Vingarna 4.967 (bl a 155, 25.81/+1.3 och 523/+1.6), Linn Modin 84 Färjestaden 4.833 (bl a 158), Jennie Hurkmans 84 Tureberg 4.592 (bl a 3154), Malin Wiik 83 Sudnsvall 4.157 (bl a 3542), Nuulu Ndiwabene 84 Hofors 3.873 (bl a 3154), Johanna Höglund 84 Upsala 3.871 (bl a 161).
F14 Sexkamp: Jessica Rydin 85 Tingberg 4.596 (bl a 162), ... 11) Camilla Westerlund 85 Hudding 3.338 (bl a 159)

KROKOM 7-8.8 (Lilla Waplanspelen)
D a g   1
M 100m
 (-2.0): Niklas Stridqvist Sundsvall 11.20. Längd: Jonas Arnsten 80 Trångsviken 696/+0.2, Håkan Johansson Sollefteå 665/+1.6, Jon Roos 80 Östersund 653/+1.9. Slägga: Jens Edler 80 Östersund 4302.
P18 Längd: Daniel Arnsten 82 Trångsviken 645/+1.9.
F18 Slägga: Marlene Forslund 82 Kovland 3824, Lena Marcusson 81 Vingarna 3471.
F16 Tresteg: Anna Lundholm 84 Trångsviken 1059/+0.8.
D a g   2
M Spjut:
 Lars Näckter Orrviken 5734.
F18 100mH (+1.1): M Forslund  15.29. Kula: Sofia Renman 83 Östersund 1186, M Forslund 1140.
F16 Diskus: S Renman 3401, Maria Grahn 84 Vingarna 3396. Spjut: S Renman 3942, Anna Torstensson 84 Hammerdal 3048.

SÄVEDALEN 7.8 (UDM)
P16 Tresteg
 (ej UDM): Charlie Sundin 83 Ullevi 1356/-0.6.
K 100m (+1.8): Nanna Sacko Nilsen 84 Göteborgs KIK 12.54, Anja Ödman 82 Ullevi 12.76, Yamu Jagne 83 Angered 12.77. 100mH (0.0): Amanda Kaså 83 Ullevi 16.23, Johanna Rönner 82 Ullevi 16.57.
F18 Tresteg: Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1201/+0.7, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1077/+0.8.
F16 Höjd: Emma Green 84 Ullevi 166. Stav (ej UDM): Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 275. Tresteg: Y Jagne 1174/-0.3, Amy Quinones 84 Göteborgs KIK 1119/-2.0, Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 1083/0.0. Spjut: Kajsa Kuronen 83 Mölndal 3416, M Bernhardsson 3096.

NÄSSJÖ 7.8 (Sisuspelen)
M 100m A
 (-1.4): Ulf Jonsson Ymer 11.27. 400m A: Linus Hagstedt Hellas 50.66, Jörgen Almqvist  IK Sisu 51.42. Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 190. Längd: T Svensson 670/+1.8, Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 669/+1.3, Boyne Brännström 80 IK Sisu 661/+1.2. Kula: Gustav Nilsson Södra Vi 1360. Slägga: Thomas Edvinsson Alingsås 4823, Åke Nilsson IK Sisu 4353, Oscar Berglund 81 Habo 4303. Spjut: B Brännström 5771, Mattias Voss Växjö 5599.
P18 400m: Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 50.43. Höjd: Martin Arnemar 82 Udd 190, Johan Salinder 81 Hökensås 187. Längd: Daniel Gustavsson 81 Oskarsham 650w/+2.6 (634/+1.1).
F18 Slägga: Maria Andersson 82 Arvika 4528, Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4388, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3832, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3800. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4256, A Mejenquist 3084, Anneli Jyrkin 81 Hovslätt 3080.
F16 Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 3944, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3233, Mikaela Johansson 84 Ärla 3086.

ÄNGELHOLM 7.8 (Engelholmsspelen) - Till fullständiga resultat
M 800m X: Tobias Martinsson Malmö 1:54.59, Daniel Roth 80 Malmö 1:54.97. Höjd: Martin Edefell Malmö 192.
P18 100m F (+0.6): Linus Persson 82 Malmö 11.16. Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 192. Längd: L Persson 665/+0.2, Philip Nossmy 82 Malmö 661/+0.1.
F18 100m (-2.0): Ida Agering 81 Malmö 12.87.
F16 100m h1 (-0.3): Kate Hörmarker 83 Contact 12.89, F (+0.8): K Hörmarker 12.84. Spjut: Ellinor Holgersson 84 Ystad 3621, Maria Andersson 84 Eslöv 3063.

NYNÄSHAMN 7.8 (Nynässpelen)
M 100m
 (+0.9): Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 11.09, Patric Storm Hässelby 11.13, Leif Johansson 80 Hässelby 11.28. 400mH: Mohamed Hussein 80 Triangeln 57.89, Johan Smitterberg 81 Gotland 60.52, Tobias Hertzman 81 Ösmo 61.83. Längd: Erik Larsson 80 Gotland 669w/+3.7 (-), Thobias Karlsson 80 Gnesta 659w/+3.9 (653/+1.8). Kula: Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1428, E Larsson 1333, Henrik Österberg Österhaninge 1286. Spjut: T Hirvonen 5456, Vesa Rontti Stocksäter 5388.
K 100m (-2.3): Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.56. 800m: Hanna Bremler 83 Tyresö 2:16.83, Frida Skarin 80 Hässelby 2:17.44. Spjut: Helena Anderzon 80 Strand 3808, Annette Ekberg 81 Märsta 3377.
F16 Höjd: Eva Schreil 83 Hässelby 158. Längd: Madelene Nylander 84 Örbyhus 528/0.0, Anna Seleznova 83 Huddinge 523/+0.1. Spjut: Emma Ekström 84 Boo 3297.

LIDKÖPING 7.8 (Vänerspelen)
K 5000m: 
Vilma Audzijonyte Lidköping 19:21.8m.

SKELLEFTEÅ 7.8
M40 Diskus:
 Sten-Erik Wihlborg Skellefteå AIK 3926.
F18 Kula: Emma Ross 82 Boden 1100. Diskus: E Ross 3390.

VISBY 6.8 (Augustispelen)
10000m: Olof Thunegard Gotland 33:23.20. 3000mH: 
Joakim Daun 82 Gotland 10:12.92. Längd: Erik Larsson 80 Gotland 680/+1.5.

GÄVLE 4.8
M Stav:
 Patrik Melin Gefle 452.
F16 Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 252.

ÖSTERSUND 4.8
F16 Spjut: 
Sofia Renman 83 Östersund 3975.

STRÖMSUND 4.8
M Kula: 
Hans Källén Strömsund 1317.

FÄRJESTADEN 4.8
M Kula:
 Kristian Pettersson Ullevi 1822.
K Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1259, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 1026, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 1004.
F16 Höjd: Linn Modin 84 Färjestaden 160, Anna Nordström 84 Kalmar 160.

VELLINGE 4.8
M Höjd: 
Henrik Nilsson Heleneholm 195.
M22 Höjd: Andreas L Nilsson 80 Finish 195, Martin Edefell Malmö 190.
P18 Höjd: Kevin Mijdema 82 Lund 195.
F18 Höjd: Emma Lilja 82 Heleneholm 155.
F16 Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3551, Tracey Andersson 84 Trelleborg 3105.
F14 Höjd: Elin Hansson 85 Kristianstade 160, Jenny Gunnarsson 85 Finish 155.

SIMRISHAMN 4.8
K Spjut: 
Ellinor Holgersson 84 Ystad 3552.

NYKÖPING 4.8
M Diskus:
 Håkan Öberg Nyköping 4721, Jerry Jönsson Nyköping 4284. Slägga: H Öberg 4758.
P18 Spjut: Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 5757.
K Spjut: Anna Hellströmer Södertälje IF 3533.
F18 Diskus: Johanna Gustafson 82 råby-Rekarne 3869. Slägga: J Gustafson 4009.

GÄVLE 3.8
M 100m A
 (+0.7): Joakim Lundqvist 81 Gefle 11.09, Niclas Norling Örbyhus 11.15, C (+1.4): N Norling 11.17. 200m (+0.2): J Lundqvist 22.59. 10000m (DM): Gebriel Zeron Upsala 32:12.29, Magnus Risberg Gefle 32:50.98, Mikael Forslund Edsbyn 33:01.66, Örjan Grelsson Upsala 33:38.06. 110mH (+0.8): Patrik Melin Gefle 14.79.
K 100m (+1.2): Karin Funke Gefle 12.36, Frida Näsman Bollnäs 12.68, Emma Jansson 81 Gefle 12.81. 200m (+0.2): K Funke 25.27, F Näsman 25.46. 1500m: Sara Talia Fredrikshof 4:50.91, Annika Löfström 86 Högbo GIF 5:06.48. 100mH (0.0): K Funke 15.05, Emma Allvin 81 Gefle 16.48.

FALUN (?) 3.8 (DM 5000m)
M 5000m:
 Thomas Sparr Mora 15.12.0m, Clas Björling Dalregementet 15:12.0m, Harri Ketonen Krylbo 15:32.5m, Marcus Ström Kvarnsveden 15:38.1m, Andreas Hårrskog Mora 15:42.1m.

MÖLNDAL 3.8
M Diskus:
 C Högberg 5782, Philip Åman Ullevi 4071, X: C Hagberg 5511, P Åman 4148.

FALUN 2.8
K Stav: 
Kirsten Belin 81 Kvarnsveden 315, Caroline Fougman 84 Gefle 255, Sofia Lång 80 Falun 245.

MÖLNDAL 1.8
M Diskus:
 Christer Hagberg Ullevi 5609, X: C Hagberg 5522.

STORA MOSSEN 1.8
M Slägga:
 Mikael Nyström Linnéa 5747. Vikt: Stefan Jönsson Rånäs 2108, M Nyström 1866.

SKRUV 31.7-1.8 (UDM)
D a g   1
P16 Tresteg:
 Peter Fredriksson 83 Wärnamo 1333/-0.5
F16 100m h1 (+2.2): Carolina Klüft 83 Växjö 12.26w, Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 12.58w, Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 12.67w, F (-1.4): C Klüft 12.44, S Adelbrant 12.74, E Kruszczynska 12.84. Höjd: Nadja Casadei 83 KA2 162, Anna Nordström 84 Kalmar 156, Anna Mörstam 83 Växjö 156. Tresteg: Kajsa Levin 83 Tranås 1201/+1.1, Ida Glemne 84 Växjö 1136w/+2.4 (1035/-2.9), A Mörstam 1111/+1.5, A Nordström 1109/-0.8, Isabell Ericsson 83 Wärnamo 1064/+1.8, Ameli Ahlgren 83 KA2 1045w/+2.1 (1022/+0.6). Diskus: Charlotte Åberg 83 Färjestaden 3383, Emma Johannesson 84 Hovslätt 3195.
D a g   2
F16 200m A
 (-0.2): C Klüft 24.90, S Adelbrant 25.99. Stav: I Glemne 302. Längd: C Klüft 577/+0.2, N Casadei 531/+0.8, I Ericsson 527/+1.0, E Johannesson 517/+2.0. Spjut: Hanna Sundewall 84 Kalmar 3303.

HÄSSLEHOLM 31.7-1.8 (HAIS-spelen)
D a g   1
M 100m h1
 (-1.3): Patrik Strenius Malmö 10.92, F (-1.5): P Strenius 10.90, Linus Ericsson Malmö 11.26. 400m: Magnus Andersson Hagen 49.87, Jonas Rönnberg Nyköping 50.89, Patrik Hägg Hälle 51.19. 1500m: Torbjörn Fridolin Vittsjö 4:06.52, ... 4) Anders Szalkai Spårvägen 4:10.15. Höjd: Martin Edefell Malmö 195, Henrik Dagård KA2 191, Reinhold Andersson 80 Klippan 187. Längd: R Andersson 683/+1.0, Tobias Persson Heleneholm 661/+0.5. Diskus: H Dagård 4468, Mikael Nordin Växjö 4429, Andrei Dragulescu Vittsjö 4161. Spjut: Mats Nilsson Klippan 6996, Mattias Voss Växjö 5680.
P18 100m h1 (+1.1): Philip Nossmy 82 Malmö 11.18, Frank Asamoah 81 Eslöv 11.24, h2 (+0.2): Daniel Persson 82 Malmö 11.07, Linus Persson 82 Malmö 11.11, F (-1.4): D Persson 11.09, P Nossmy 11.13, L Persson 11.23. 1500m: John Lindström 83 Härlöv 4:09.11. 2000mH: Erik Emilsson 82 Malmö 5:59.24. Längd: L Persson 672/+0.5.
K 100m (-1.3): Linda Österling Finish 12.81. Längd: Jeanette Hansson Eslöv 538/+1.3. Diskus: Emma Sjölin Staffanstorp 3149. Spjut: Mona Jönsson Klippan 4105, Anna Sedlin 80 Klippan 3992, E Sjölin 3920, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3758, J Hansson 3239.
F18 100m (-0.5): Karin Nilsson 81 Lund 12.71. Diskus: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 4434, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3408.
F16 100m h2 (-0.8): Daniela Lincoln Saavedra 84 Heleneholm 12.61, F (-0.9): D Lincoln Saavedra 12.81. Stav: Deisrée Dahlgren 84 Malmö 310, Linda Persson 84 Malmö 280, Louise Börjesson 84 Helsingborg 260, Tracey Andersson 84 Trelleborg 245. Längd: D Lincoln Saavedra 541w/+2.8 (ok?). Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3535. Spjut: Ellinor Holgersson 84 Ystad 3776, Maria Andersson 84 Eslöv 3046.
F14 Höjd: Jenny Gunnarsson 85 Finish 163, Elin Hansson 85 Kristianstad 160.
F13 Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 270.
D a g   2
M 200m A 
(+0.4): Erik Johansson Hälle 22.62, Magnus Andersson 22.69, Andreas Persson Lund 22.88. 3000m: Lars Hansen Enhörna 8:42.04, Magnus Johansson Vittsjö 8.55.86, Kim Persson malmö 8:56.14. 110mH (-0.3): Mattias Lundquist Lund 15.74, Peter Pikorn Ullevi 15.76. 400mH: Jimmy Palm Helsingborg 54.10, Johan Helsmo Helsingborg 54.27. Tresteg: Daniel Norman Lund 1357/+1.8, Reinhold Andersson 1309/+0.7.
P18 200m (+2.1): L Persson 22.65w, P Nossmy 22.66w. Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 195, Kevin Mijdema 82 Lund 195, Emil Belfrage 81 Ullevi 186.
P16 3000m: J Lindström 8.56.03. Höjd: Martin Eriksson 83 Örgryte 190.
K 200m (+1.0): Susanne Sjökvist Rydö 26.50. 400mH: Eva Olofsson 80 Eslöv 67.47, Caroline Gyllenhammar Helsingborg 68.47. Höjd: J Hansson 161. Tresteg: Cecilia Larsson 80 Malmö 1166/-1.7. Slägga: M Jönsson 4010.
F18 200m (-0.6): K Nilsson 26.11, Ida Agering 81 Malmö 26.46. Slägga: Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3710.
F16 800m: Anna Olsson 84 eslöv 2:19.38. Tresteg: D Lincoln Saavedra 1091/-0.1

SKELLEFTEÅ 31.7
M22 Spjut: 
Thomas Söderberg 80 IFK Umeå 5461.
M40 Diskus: Sten-Erik Wihlborg Skellefteå AIK 3917.

ÖREBRO 30.7 (Örebrospelen)
M 60m A 
(+0.2): Mikael Storm Linköping 7.14. 200m (+0.2): Patrik Tellgren Örebro 22.87. 800m: Olle Joelsson Tjalve 1:57.32. 10000m (DM/VDM) A: Johan Stunz Örebro 32:46.82 (debut), Jonas Jonsson Örebro 33:22.92, Anders Grönvall Örebro 33:34.49. Stav: Kaj Eklund 82 Stocksäter 430. Spjut: Magnus Håkansson Valbo 5460, Vesa Rontti Stocksäter 5421.
K 60m (+0.4): Anna Lilja 81 Nyköping 8.18. 200m (+0.3): A Lilja 26.36. 10000m (DM) (mix B): Helene Nilsson Start 39:12.73.

STOCKHOLM/S 30.7 (DN Galan) - Se Svenska galor!

ÖRBYHUS 28.7
M Diskus:
 Lars Widén Örbyhus 4011.

GÖTEBORG/U-U 28.7
M Tresteg: 
Conny Malm Ullevi 1559/+0.2, Kristian WeeTom Örgryte 1508/-0.3, Lars Hedman Ullevi 1507/+0.1, Magnus Skoglund Örgryte 1487/+0.3, Elvir Rakovic Ullevi 1466/-1.6, Haldur Rohtla Örgryte 1431/-1.2.
P18 Tresteg: Christian Nygård 82 Örgryte 1325/0.0, Martin Eriksson 83 Örgryte 1309/-0.7, Dennis Acson 81 Örgryte 1289/+0.3.
K Tresteg: Johanna Sellman Gefle 1278/-0.8, Laine Rohtla Örgryte 1271/-0.3, Anna Wiberger 82 Mölndal 1222/-0.5, Sara Brankell 81 Mölndal 1187/-0.1, Desirée Carlberg Ullevi 1161/0.0, Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1150/-0.6.

MOTALA 28.7
M Spjut:
 Jörgen Widarsson Borensberg 6702.
K Diskus: Sandra Landström 80 Motala 3478.

NYKÖPING 28.7
M Kula: 
Jerry Jönsson Nyköping 1488. Diskus: J Jönsson 4268.
F18 Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3855. Slägga: J Gustafson 4154.

NORRTÄLJE 28.7
M 200m A
 (+0.3): Noah Likhaya Rånäs 22.93. 5000m: Andreas Ahl Hässelby 14:55.01, Jonny Petrén Hässelby 15:11.49, Ulf Olsson Hässelby 15.34.50. Tresteg: Daniel Bergin Upsala 1351/+0.3.
P18 Stav: Andreas Bonin 81 Aludna 436. Tresteg: Danile Hansson 83 Rånäs 1303/+0.3.
K 1500m: Ulrika Johansson Rånäs 4:28.78, Therese Ahlepil Rånäs 4:33.73, Camilla Thuné Rånäs 4:49.93.

GÖTEBORG/S-K 26.7
OBS: Provisoriskt uppbyggd bana!
M Stav A: 
Henrik Hallenbo Lerum 525, Alhaji Jeng 81 Örgryte 525, Oscar Janson 510, Alexander Igelström Ullevi 490, Linus Lindroth Örgryte 490, Mikael Tapio Ullevi 490, Reine Eklund Örgryte 470, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 470, Marcus Lindh Hammarby & Rickard Borgqvist 81 KA2 & Anders Edvinsson Spårvägen & Zbigniew Jakobschy Spårvägen & Viktor von Bothmer Malmö X, B: F Skoglund 470, M Lindh 470, Alexander Eriksson Spårvägen 455, R Eklund 455, Bo Jacobsson Gotland 455, R Borgqvist 455, Henrik Weisbach IFK Göteborg 440, Yilmaz Mahshid Örgryte 380.
K Stav: Hanna-Mia Persson Kalmar 355, Liza Jörnung 81 Duvbo 355, Anja Rozman 80 Örgryte & Alissa White Hässelby 340, Annika Berntsson Ullevi 320, Åsa Pettersson 81 Tureberg 320, Emma Josefsson 81 Kville & Anna Björkman 81 Lidingö & Annika White 80 Solna 300, Sara Josefsson 84 Kville 300 & Therese Anefors 83 Örgryte 300, Linnéa Weding Holmgren 80 Hälle 300, Helena Ahxner 81 Mölndal 280, Sandra Ribba Örgryte X.

NYKÖPING 26.7
M Kula:
 Stefan Blomqvist Örgryte 1752, Anders Sundström Nyköping 1566, Christer Berg Nyköping 1421.

HAMMERDAL 25.7 (Hammerdalsspelen)
F16 Spjut:
 Anna Torstensson 84 Hammerdal 3196.
F14 Höjd: Camilla Westerlund 85 Huddinge 156.

RIMBO/J 25.7
M Diskus: 
Richard Alneroth 80 Gefle 4533. Slägga: Emil Wickman 80 Rånäs 4787, Stefan Alneroth 81 Gefle 4642. Vikt: S Alneroth 1435.

HÄRNÖSAND 24-25.7 (Öbackaspelen)
D a g   1
M 300m: 
Anders Svanholm Brännan 35.18, Joachim Ögren 81 Östersund 35.45. Spjut: Lars Näckter Orrviken 5980, Jon Edler 80 Östersund 5305.
K 300m (mix?): Frida Näsman Bollnäs 3996. Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 4222, Karin Åkerstedt Ragunda 3565, Malin Wiik 83 Sundsvall 3500, X: S Renman 3753, K Åkerstedt 3463, M Wiik 3191.
F16 Spjut: S Renman 4087, M Wiik 3383.
D a g   2
M 5000m:
 Peder Svensson Forsmo 15:18.39.
K 5000m: Ulrika Mähler Brännan 17:07.74, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 17:57.83, Jennie Nordvall Strategen 18:46.15.
F16 200m (-1.8): Jennie Nilsson 84 Vingarna 26.02. Längd (ok?): Cecilia Staaf 84 Vingarna 533w/+5.6, J Nilsson 519w/+3.9. Tresteg (vind?): M Wiik 1045, C Staaf 1033. Diskus: Maria Grahn 84 Vingarna 3036.

BODEN 24-25.7 (Bodens Sommarspel)
D a g   1
K Längd:
 Hanna Brännström 82 Luleå 525/+1.3. Diskus: Emma Ross 82 Boden 3451, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3323.
F18 Diskus: C Sjödin 3509, E Ross 3447.
D a g   2
Kula: Emma Ross 82 Boden 1054, H Brännström 1032.

ARVIKA 24-25.7 (Stjärnspelen)
D a g   1
K Slägga:
 Marie Hilmersson 81 Hässelby 4768, Maria Andersson 82 Arvika 4430, Lisa Willman 80 Bore 4292.
F18 Höjd: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 166. Längd: Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 554/+1.7. Diskus: M Andersson 3429, Anna Pihlgren 82 Arvika 3321.
F16 100m h1 (+1.8): Helen Holmgren 83 Arvika 12.89, h2 (+1.2): Linda Svensson 83 Arvika 12.54, Therese Gustafsson 85 Kil 12.76, F (+3.4): L Svensson 12.45w, T Gustafsson 12.70w, H Holmgren 12.72w. Längd: L Svensson 540w/+2.8 (527/+1.2). Diskus: Karin Engström 83 IF Göta 3574, Erika Fahlström 84 Fjugesta 3112.
F14 Höjd: T Gustafsson 155.
F13 Höjd: Cajsa Hedlund 86 Bore 160.
D a g   2
M Längd:
 David Frykholm 80 Bore 742/+1.5, Mathias Frykholm Bore 722w/+2.8 (698/+0.6).
F18 200m (+0.2): Karin Jansson 82 Kil 26.58. Tresteg: Ann-Sofie Söderbäck 81 Kil 1111/+1.7. Kula: M Hilmersson 1172, A Pihlgren 1146. Spjut: A Pihlgren 4319, J Jansson 3648.
F16 Tresteg: L Svensson 1108/+0.8. Spjut: Josephine Johansson 84 Arvika 3461, Marie Nordh 84 IF Göta 3357.
F14 200m (+2.4): T Gustafsson 25.82w.
F13 200m A (+1.6): Emma Björkman 86 IF Göta 26.66

UDDEVALLA 24-25.7 (Bohusspelen)
D a g   1
M 100m h1 
(+1.8): Niklas Sjöstrand Kville 10.66, Samuel Fröjmark Alingsås 11.24, h2 (+2.3): Christofer Sandin Mölndal 10.62w, Johan Hed 80 Mölndal 10.83w, Aadne Nerhus NOR 11.04w, Per Joan Lorentzon Orient 11.09w, Peter Wigren 80 Ullevi 11.22w, h3 (+2.7): Mikael Storm 80 Linköping 11.21w, Magnus Björk Mölndal 11.21w, h4 (+0.3): Mikael Ahl Ullevi 10.56, Thomas M Olsen NOR 10.56, Peter Ahl 80 Ullevi 10.83, h5 (+0.6): Conny Malm Ullevi 10.77, Patric Storm Häselby 11.13, Marius Heggholmen NOR 11.16, h6 (+1.7): Thomas Green NOR 10.90, Henric Gröndahl Hagen 11.27, h7 (+1.5): Kenneth Halhejm NOR 10.87, Daniel Nunez Ullevi 10.89, A (+1.5): T M Olsen 10.39, M Ahl 10.46, N Sjöstrand 10.63, C Malm 10.65, C Sandin 10.69, J Hed 11.11, B (+2.5): P Ahl 10.62w, K Halhjem 10.62w, T Green 10.71w, D Nunez 10.73w, A Nerhus 11.02w, P J Lorentzon 11.02w, C (-0.5): P Storm 11.10, M Heggholmen 11.25, S Fröjmark 11.27, M Storm 11.29, P Wigren 11.29, D (+2.9): H Gröndahl 11.06w, Magnus Andersson Hagen 11.11w, Kristian WeeTom Örgryte 11.17w, Jonas Rönnberg Nyköping 11.21w. 400m A: Yngve Sundsfur NOR 49.16, Niclas Nygren Johansson 50.50, Andreas Persson Lund 50.69, J Rönnberg 51.48, B: Magnus Wallberg Hässelby 49.38, Nilton Oliveira 80 Alingsås 50.15, Andrew Bipella Hälle 51.30. 800m A: Ahmed Mohamed Hälle 1:54.46, Stefan Johansson 80 Falköping 1:55.06, Ivar Olsen NOR 1:55.59, Mikael Gren 80 Hälle 1:56.29, Robert Samuelsson Kville 1:56.69, Geir Berg NOR 1:57.57, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:57.81, B: Olle Joelsson Tjalve 1:57.11, Mikael Larsson Sävedalen 1:57.53. 400mH: Martin Burrows Hälle 53.42, Erik Johansson Hälle 54.02, Magnus Niklasson 80 Brattås 57.11, Fredrik Simonsson 80 Lidköping 59.02. Höjd: Ola Carlsson Örgryte 212, Jan-Erik Wanhainen Tranås 209, Andreas Block Örgryte 209, Mattias Grundberg Ullevi 190. Stav: Oscar Janson Ullevi 525, Alhaji Jeng 81 Örgryte 510, Linus Lindroth Örgryte 495, Anders Edvinsson Spårvägen 480, Reine Eklund Örgryte 465, Marcus Lindh Hammarby 465, Bo Jacobsson Gotland 450, Geir O Asmundsen NOR 450, Peter Szamer Smögen 405, Gusatv Andhill Alingsås 405, Niklas Lagerqvist 80 Örgryte 390, ... Fredrik Skoglund 81 Lidingö & Viktor von Bothmer Malmö & Henrik Hallenbo Lerum & Alexander Igelström Ullevi & Mikael Tapio Ullevi & Alexander Eriksson Spårvägen & Hans Ekdahl Ullevi X. Längd: Nebez Kurban Lidingö 737/+0.9, Mathias Frykholm Bore 727w/+7.5 (683/-0.3), Mathias Lageskog Orient 725/+0.9, David Frykholm 80 Bore 723/-0.8, Anton Andersson 81 Halmstad 694/-0.1.
P18 100m h1 (+1.9) Barnaby Flores 81 Strömstad 11.16, h2 (+3.0): Lars Gustavsson 81 Mölndal 11.27, F (+1.8): Frank Asamoah 81 Eslöv 11.04, B Flores 11.18, L Gustavsson 11.23.
K 100m h1 (+1.0): Charlotta Vöcks Ullevi 11.86, Linda Fernström 81 Hässelby 12.31, Pernilla Allvin Falun 12.43, Annika Larsson Kil 12.83, h2 (+2.0): Charlotta Wanhainen Hälle 11.90, Marit Birknes NOR 11.99, Linda Storkull Mölndal 12.06, h3 (+1.9): Ann H Rinden NOR 11.73, Malin Källgren 80 Ymer 12.15, Camilla Dahle NOR 12.15, Lena Berntsson Ullevi 12.22, Sara Westman Ullevi 12.45, h4 (+2.6): Annika Amundin Ullevi 11.59w, Sigvor Melve NOR 11.94w, Sofia Larsson 83 Mölndal 12.18w, Camilla Isaksen NOR 12.20w, Mari Bjone NOR 12.69w, A (+1.9): A Amundin 11.57, A H Rinden 11.73, S Melve 11.82, C Vöcks 11.87, M Birknes 11.91, C Wanhainen 12.07, B (+1.1): M Källgren 12.00, C Dahle 12.01, L Berntsson 12.15, S Larsson 12.30, C Isaksen 12.37, L Storkull ej start. 400m A: S Melve 54.73, Beatrice Dahlgren Mölndal 54.99, A H Rinden 55.67, Veronica Fransson Hälle 58.91, Louise Fredriksson 80 Hälle 59.31, B: Paula Heikura FIN 61.15, Emelie Madsen 83 Malmö 61.20. 400mH (mix): Catrine Carlberg 80 Hälle 69.32. Längd: Helena Rönner 80 Ullevi 576/+0.2. Diskus: Angela Åkeson Kil 4180, Stina Lindblad Katrineholm 3790, Erika Andersson Trollhättans SK 3660, Kajsa Fällström 82 Istrum 3120.
F18 100m (+1.0): Anna Marberg 81 Trollhättans SK 12.58, Anja Ödman 82 Ullevi 12.78. Längd: Sara Brankell 81 Mölndal 543w/+3.9 (514/-1.6). Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3728, Kristina Gjörde 81 Mölndal 3121, K Fällström 3067.
F16 Diskus: Susanne Hansson 83 Dals Södra 3078, Mikaela Johansson 84 Ärla 3002.
D a g   2
M 200m A
 (+2.3): N Sjöstrand 21.49w, Martin Blekkerud NOR 21.66w, J Hed 21.88w, P Storm 22.51w, B (+2.6): P J Lorentzon 22.16w, M Andersson 22.40w, M Heggholmen 22.92w, C (+3.7): Peter Pipkorn Ullevi 22.66w, Matt Faber Ullevi 22.82w, Tomas Greiner Kville 22.85w. 3000m: Joakim Johansson Hälle 8:17.90, Stefan Lungström IF Göta 8:32.42, Per Jacobsen IF Göta 8:45.62, Joakim Nätth Hälle 8:52.72, ... A Mohamed & Erik Framme Hälle bröt. 110mH A (+2.7): Henrik Ögren Östersund 14.03w, K Halhjem 14.15w, A Nerhus 14.62w, Jakob Falkbring Mölndal 14.77w, B (+0.5): Mattias Lundquist Lund 15.41, P Pipkorn 15.53, Richard Clerselius Malmö 15.76. Tresteg: Lars Hedman Ullevi 1518w/+2.1 (1490/+0.4), Martin Glimsand Hälle 1423/+0.3, Jim Ekliden 80 Brattås 1415/-0.6, Håkan Eklund 80 Råby-Rekarne 1349/+0.2, Mikael Larsen 81 Ullevi 1349/+0.5, Anders Sjöström 83 Mölndal 1314w/+3.7 (1310/+1.1), Alen Rakovic 82 Ullevi 1314/+1.2, Johan Asplund 80 Kil 1277/-1.3. Kula: Philip Åman Ullevi 1310. Slägga: Victor Isidorsson 81 Hälle 5433, Fredric Folkeson Ullevi 5286, Thomas Edvinsson Alingsås 4842, Anders Constantin 82 Orient 4537. Spjut: Daniel Gustafsson Alingsås 7047.
P18 200m A (+2.0): Daniel Olsson 81 Orient 22.94, Dennis Acson 81 Örgryte 22.97, B (+2.0): Rafael Askros 81 Ullevi 22.95. Höjd: Johan Salinder 81 Hökensås 190.
P16 200m A (+1.3): Martin Hajdu 83 Malmö 22.72. Höjd: Martin Eriksson 83 Örgryte 195.
K 200m A (+2.8): S Melve 23.56w, A H Rinden 23.80w, V Fransson 24.43w, C Dahle 24.61w, L Fernström 24.79w, B (+1.5): L Berntsson 25.27, C Isaksen 25.49, H Rönner 25.53, M Bjone 26.01, Kamilla Brandt NOR 26.45. 800m: Flo Jonsson Ärla 2:13.93, L Fredriksson 2:14.30, Christina Björk Mölndal 2:14.30, Hege Flaten NOR 2:15.74, Marlin Brown Ärla 2:16.61. 3000m: Ebba Stenbäck 81 Söderköping 9:56.90, Andrea Lundkvist Hälle 10:10.88, Jenny Framme Hälle & Caroline Hjelm Hälle bröt. 100mH (+2.5): Carola Janson Kil 14.02w, Viktoria Cassersten Karlskoga 14.08w, Anneli Johansson Ume FI 14.38w, M Bjone 14.51w, K Brandt 14.60w. Höjd: Angelica Johansson 83 Hälle 170, S Brankell 160. Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 365, Hanna-Mia Persson Kalmar 355, Helena Gissle Spårvägen 345, Emma Josefsson 81 Kville 335, Sandra Ribba Örgryte & Anja Rozman 80 Örgryte 335, Annika Berntsson Ullevi & Alissa White Hässelby 320, Annica White 80 Solna 305, Linnea Weding-Holmgren 80 Hälle 290, Helena Ahxner 81 Mölndal 275, Veronica Rönneberg NOR 275. Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1236/-1.1, Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1159/-0.9, Susanna Eggertsen 81 Orient 1129w/+4.2 (1114/-0.6), Doreen Nagawa 82 Ullevi 1094/+1.0, Johanna Jönsson 84 Orient 1062/-1.9, Petronella Malmqvist 83 Tanum 1036/-0.9. Slägga: Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4235, Anna Magnusson Hälle 4146, Maria Henricsson Mariestad 3798. Spjut: Susanne Hansson 3366, Frida Hedlund 84 Krokstrand 3141.
F18 100mH (vind?): A Marberg 15.10, Jennie Mossberg 82 Trollhättans SK 16.11, Johanna Rönner 82 Ullevi 16.26.
F16 Stav: Therese Anefors 83 Örgryte 305, Sara Josefsson 84 Kville 290, Caroline Fougman 83 Gefle 245.
F14 800m: Magdalena Ottersten 85 Sävedalen 2:17.14, Pernilla Nyström 85 Tjörn-Nösnäs 2:17.30, Emily Brändström 85 Orient 2:17.60. Höjd: Jessica Rydin 85 Tingberg 160.

ESKILSTUNA 24.7
K 3000m
 (mix): Lena Kullstam Råby-Rekarne 10:08.8m

ENSKEDE 24.7
M 1000m:
 Per Synnerman Hammarby 2:25.3m (800m 1:56.6m), Niklas Österberg Rånäs 2:25.8m, Håkan Jansson Rånäs 2:26.0m, Ronny Johannesson Hammarby 2:26.5m, Stefan Wagnsson Rånäs 2:27.5m, Frewengel Habtom Hammarby 2:33.2m.
K 800m (mix): Therese Ahlepil Rånäs 2:08.2m, Ulrika Johansson Rånäs 2:12.1m, Helena Hafström Rånäs 2:21.8m.

KALMAR 23-24.7 (DM/JDM Småland & Blekinge)
D a g   1
M 100m h2 
(-0.2): Steven Jones Växjö 11.29. 400m A: Martin Svensson 81 Högby 49.85, Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 50.42, B: Jörgen Almqvist IK Sisu 51.42. 1500m: Peter Åkesson Glasriket 4:00.18, Andreas Lundqvist Tranås 4:05.93. 400mH: Jan Wirén Kalmar 56.50, David Peterson 82 Wärnamo 60.43, Andreas Lindström Gnistan 60.53, Per-Ola Andersson 80 Gnistan 61.76. Stav: Johan Rogö 80 Habo 440, ... 3) Gustaf Hultgren 83 Kalmar 200. Tresteg: Tobias Svensson Wärnamo 1321/+0.4. Kula: Gustav Nilsson Södra Vi 1371, Peter Andersson Gnistan 1323. Diskus: Mikael Nordin Växjö 4142, G Nilsson 3939, Tomas Pyka 81 Gnistan 3923.
K 100m (-0.3): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.43, Carola Strenius KA2 12.62. 1500m: Johanna Nilsson 83 Högby 4:31.19, Ida Nilsson 81 Högby 4:31.82, Linda Damgren Jönköping 4:47.00, Emma Skogersson Högby 5:05.38. 400mH: Erica Mårtensson Växjö 60.30, Susanne Henriksson Tranås 64.90. Höjd: Hanna-Mia Persson Kalmar 160, Anna Petersson Kalmar & Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 160, Jonna Bramstedt 86 Kalmar 160, Johanna Olander Färjestaden 155, Linn Modin Färjestaden 155. Tresteg: Kajsa Levin 83 Tranås 1205/+0.4, Elizabeth Franklin Växjö 1179/-0.2, Christina Franklin 82 Växjö 1143/-0.4, A Petersson 1135/-0.3, Isabell Ericsson 83 Wärnamo 1048/0.0Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1250, Lilian Pyka Gnistan 1141, Sofia Lundquist 81 Vännäs 1124, Maria Turunen 80 Skruv 1111, Linda Klaar 80 Tranås 1041, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 1014. Diskus: S Lundquist 4232, A-K Svensson 4145, M Turunen 3713, L Pyka 3629, P Gustavsson 3584, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 3172.
D a g   2
M 200m
 (+3.3): S Jones 22.61w, Anders Johnsson 82 Skruv 22.89w. 800m A: Anders Johansson Eksjö Södra 1:56.07, P Åkesson 1:57.12, Jörgen Johansson Eksjö Södra 1:57.23, Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 1:57.62. 110mH (+2.3): Fredrik Hallin Kalmar 16.01w, J Wirén 16.09w. Höjd: P-O Andersson 201, T Svensson 196, Daniel Jönsson 81 KA2 190, Daniel Carlsson 81 Tranås 190. Längd: T Svensson 675w/+4.4 (663/+1.0), Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 662/+1.2. Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 5496, P Andersson 5484, M Nordin 5361, Åke Nilsson IK Sisu 4630, Oskar Berglund 81 Habo 4399, Stefan Holst 82 Bottnaryd 3981, Anton Leion 83 Växjö 3960. Spjut: Bengt Loo Contact 6046, Jan-Olof Damgren Jönköping 6020, Mattias Voss Växjö 5325, ... Peter Strömbäck Tranås X.
K 200m (+3.1): T Jonsson 25.43w, Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 26.07w. 800m: Kristin Ahlepil Eksjö Södar 2:10.18, J Nilsson 2:13.34, Jessica Gylfe 80 Växjö 2:13.48, I Nilsson 2:14.95, L Damgren 2:20.10. 100mH (+1.2): K Lock-Johansson 16.03, H-M Persson 16.37, A Petersson 16.58, C Franklin 16.85. Stav: H-M Persson 277. Längd: Åsa Samuelsson Växjö 526/+1.9, A Petersson 519w/+2.4 (509/0.0), E Franklin 517/+1.6. Slägga: L Pyka 4546, Linda Brittesland 80 Växjö 4134, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3942, M Turunen 3695, Carola Feuerpfeil Skruv 3679, Rebecka Karlsson Hinden 3565, Helena Jonsson 82 Hinden 3350, Marie Dagerhem 83 Kalmar 3288. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 4265, Mikaela Wieslander 81 Alvesta 3940, Louise Ström Kalmar 3364, R Karlsson 3209, Martina Klüft 80 Växjö 3123, A Mejenquist 3111, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3110.

ENSKEDE 23.7
M 3000m: 
Stefan Wagnsson Rånäs 8:14.6m, Christer Malm Hammarby 8:15.6m, Andreas Phersson Hammarby 8:18.7m, William Krohn 58! Flemingsberg 8:18.9m, Arvid Levinsson Hässelby 8:27.6m, Alfred Shemwesta Flemingsberg 8:28.3m, Idris Ibrahim Hässelby 8:28.8m, Lars Hansen Enhörna 8:44.5m, Henrik Rüffel Nyköping 9:01.4m.
K 3000m (mix): Isabell Ahlström 81 Rånäs 9:55.8m.

VÄSTERÅS 22.7
M 100m X
 (0.0): Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.26. 200m A (+0.6): Johan Lannefors Västerås 22.77, Robert Sjödén 82 Västerås 22.81, X (+0.7): J Lannefors 21.97, Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 22.44, R Sjödén 22.73.
K 100m (+1.1): Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.47, X (mix)(0.0): K Hellegren 12.79. 200m (mix B)(+2.0): Jenni Gårdhage Västerås 26.15, X (+0.5): J Gårdhage 26.31.

STRÖMSUND 22.7 (Dunderkastet)
M Kula: Daniel Ragnvaldsson Strömsund 1378. Diskus: Hans Källén Strömsund 4080. Slägga: Mikael Nyström Linnéa 5642, D Ragnvaldsson 5394, H Källén 5128, Magnus Mårtensson Strömsund 4930, Jens Edler 80 Östersund 4382. Spjut: Tomas Söderberg 80 IFK Umeå 5753. Vikt: M Nyström 1659, D Ragnvaldsson 1572, H Källén 1534, M Mårtensson 1474, Jens Edler 1373, Martin Öhman 81 Vingarna 1300.
K Kula: Marlene Forslund 82 Kovland 1163, Veronica Karlsson 80 Strömsund 1074, Karin Åkerstedt Ragunda 1060. Diskus: V Karlsson 4495. Slägga: M Forslund 4100, V Karlsson 3820, Carina Källén Strömsund 3106. Spjut: K Åkerstedt 3498.
F16 Diskus: Maria Grahn 84 Vingarna 3138. Spjut: Anna Torstensson 84 Hammerdal 3194.

KALMAR 21.7 (Intersportspelen)
M 100m A
 (+2.8): Christofer Ohlsson Växjö 10.52w, B (+1.3): Steven Jones Växjö 11.15. 800m: Martin Svensson 81 Högby 1:56.32, John Lindström 83 Härlöv 1:57.86. 5000m A: Lars Axelsson Brittatorp 15:01.19, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 15:09.01, Fredrik Lundqvist IK Sisu 15:29.90, Peter Åkeson Glasriket 15:46.23, Stefan Larsson Glasriket 15:52.24. 110mH (+3.5): Jan Wirén Kalmar 15.71w, Fredrik Hallin Kalmar 16.28w. Höjd: Ola Carlsson Örgryte 205, Yannick Tregaro Örgryte 205, Andreas Jonsson Tureberg 200. Kula: Håkan Andersson Ljungsbro 1663. Diskus: Mikael Nordin Växjö 4535, Christer Högrelius Hellas 4249, Tomas Pyka 81 Gnistan 4049. Slägga: Johan Pyrell Växjö 5704, Peter Andersson Gnistan 5569, Mikael Holst Bottnaryd 5481, T Pyka 5262, M Nordin 4643, Stefan Holst 82 Bottnaryd 4194. Spjut: Mattias Voss Växjö 5591, Andreas Eneman Skruv 5329.
K 100m (+4.2): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.30w, Anna Johansson Ymer 12.62w. 5000m: Maria Pettersson Njudung 18:35.7m, Emma Skogersson Högby 19:18.5m, Katarina Nilsson Högby 19:37.7m, Helena Jonsson Glasriket 19:53.8m. 100mH (-0.6): A Johansson 14.88, Lina Ericsson Växjö 15.16, Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 15.47. Höjd: Marie Rosengren 80 Gefle 167, Helena Redborg 83 Tureberg 162, Johanna Olander Färjestaden 157. Längd: L Ericsson 543/0.0, Anna Wiberger 82 Mölndal 531/+1.1, Nadja Casadei 83 KA2 520/+0.4, Emma Johannesson 84 Hovslätt 516/+1.0. Tresteg: Anna Nordström 84 Kalmar 1072/+0.4, Åsa Samuelsson Växjö 1068/+1.1, Emma Gustavsson 83 Växjö 1027/+0.5, K Lock-Johansson 1015/+1.1. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1256, Sofia Lundquist 81 Vännäs 1196, Maria Turunen 80 Skruv 1179, Lilian Pyka Gnistan 1155, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 1068, Nadja Casadei 83 KA2 1053. Diskus: A-K Svensson 4315, S Lundquist 3947, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 3891, M Turunen 3858, P Gustavsson 3824, E Johannesson 3126. Slägga: L Pyka 4472, Linda Brittesland 80 Växjö 4178, S Lundquist 4067, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3890, Carola Feuerpfeil Skruv 3812, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3723. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 4189, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3624, Martina Klüft 80 Växjö 3258, A Mejenquist 3119.

VELLINGE 21.7
F16 Diskus: 
Christel Nordin 83 Eslöv 3416.

GÄVLE 21.7 (DM)
M 5000m: 
Ronnie Löf Högbo AIK 15:36.66, Magnus Risberg Gefle 15:38.02. 110mH (+0.8): David Bergdahl Falun 14.46, Patrik Melin Gefle 15.15, Guido Ripke Gefle 15.79, Daniel Hedström Valbo 16.52. Höjd: Ronnie Enander Gefle 194. Diskus X: Johan Persson 80 Falun 4208, Lars Widén Örbyhus 4030, Magnus Håkansson Valbo 3900. Spjut: Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6433.
K 200m A (+2.0): Karin Funke Gefle 25.34, Frida Näsman Bollnäs 25.40, Josefin Näsman 81 Bollnäs 26.14, B (+2.2): Emma Jansson 81 Gefle 26.17w, Linda Wallerman 83 Gefle 26.57w. 800m: Linda Olsson 81 Falun 2:16.41, Jenny Sjöström Falun 2:19.91. 5000m (mix): Anna Lindh Tureberg 17:36.24. 100mH (+3.0): K Funke 15.00w, Emma Allvin 81 Gefle 16.52w. Längd: K Funke 583w/+3.4 (569/+2.0), Catarina Östling Valbo 548w/+2.6 (528/+0.7), Sophie Ohlsson 82 Skade 512w/+2.9 (-). Kula: Marie Hilmersson 81 Hässelby 1249, Annika Larsson Gefle 1241, K Funke 1103. Diskus: A Larsson 5212, Lena Björk Hofors 4557.
F18 Slägga: M Hilmersson 5138.

MALMÖ 21.7
M Diskus:
 Staffan Jönsson 81 Heleneholm 4952, Jimmy Nordin Heleneholm X.

TORSBY 21.7
M22 Slägga:
 Martin Zetterlund Bore 4578.
K22 Slägga: Maria Andersson 82 Arvika 4278, Lisa Willman 80 Bore 4268.
F18 Slägga: M Andersson 4722, Maria Eriksson 82 Bore 3940.

VELLINGE 21.7
F16 Diskus:
 Christel Nordin 83 Eslöv 3416.

NORRKÖPING 21.7 (Löparnas Kväll)
M 100m h3
 (-1.8): Johan Engberg 81 Finspång 11.09, F (-1.3): J Engberg 10.59, Ulf Jonsson Ymer 11.19, Patric Storm Hässelby & David Tainton Hässelby & Stefan Storm 80 Linköping 11.29200m A (-2.4): J Engberg 21.45, Christian Liljequist 80 Tureberg 22.63, Niclas Rudin Hässelby 22.67, D Tainton 22.86, P Storm 22.98. 400m A: Niclas Norling Örbyhus 48.81, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 48.96, Carlos Amado Hässelby 49.48, N Rudin 49.73, Roger Asplund Södertälje IF 50.26, B: Mikael Jakobsson 81 Örebro 48.83. 800m A: Rickard Pell Hmmarby 1:49.77, Mattias Norling Nord-Uppland 1:50.79, Per Synnerman Hammarby 1:51.63, Stefan Johansson 80 Falköping 1:52.64, Håkan Jansson Rånäs 1:52.78, Niklas Österberg Rånäs 1:52.94, Ronny Johannesson Hammarby 1:55.13, B: Martin Theander Lidingö 1:53.4m, Bert-Owe Ahlström Rånäs 1:54.85, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:56.69, C: .... 4) Albert Mollén 85 Söderköping 2:02.16. 3000m A: Erik Sjöqvist Enhörna 8:12.3m, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 8:15.6m, Benjamin Simatei KEN 8:20.4m, Johnny Jönsson Spårvägen 8:25.1m, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 8:27.9m, Lars Hansen Enhörna 8:29.9m, Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 8:39.8m, Peter Öhman Spårvägen 8:44.3m, Philip Aagaard 82 Söderköping 8:45.4m, Fredrik Engström Västerås 8:46.3m, Jonas Jonsson Örebro 8:51.7m, Henrik Nyström 82 Västerås 8:55.7m, Christian Bergh Enhörna 9:01.1m, Lars Jönsson Örebro 9:02.3m.
K 100m h1 (-0.9): Ellinor Stuhrmann Norrköping 12.70, h2 (-1.1): Jessica Palm 82 IF Göta 12.54, Beatrice Hellegren 83 Örebro 12.61, F (-1.1): J Palm 12.48, E Stuhrmann 12.52, B Hellgren 12.64. 200m (-0.9): E Stuhrmann 25.58, B Hellgren 25.97, Paulina Orell 81 Norrköping 25.98. 800m: Flo Jonsson Ärla 2:16.67, Jenny Isberg Kvarnsveden 2:17.16, Marlin Brown Ärla 2:17.81, Rebecca Ringström Spårvägen 2:20.18. 3000m: Isabell Ahlström 81 Rånäs 9:53.3m, Ebba Stenbäck 81 Söderköping 9:59.0m, Camilla Thuné Rånäs 10:21.4m, Kerstin Ribers 81 Katrineholm 10:39.2m, Helene Nilsson Start 10:39.9m.

STOCKHOLM/S 20-24.7 (World Police & Fire Games)
OBS: Endast svenska resultat redovisas!
D a g   1

M 200m h1
 (+1.3): 2) Marko Granat Tureberg 22.39.
M30 10000m: 2) Peter Koskenkorva Hässelby 30:52.0m, 6) Joakim Svensson Brittatorp 33:54.7m.
K35 Kula: 1) Barbro Bengtsson Heleneholm 1315.
D a g   2
M 200m s1:
 -) M Granat ej start.
M40 200m F (+1.5): 1) Tommy Björnquist Sköllersta 23.29.
K Spjut: 1) Katja Åsvik Ununge 4717.
K30 Spjut: 2) Anna-Lena Jägerroos Gefle 3212.
K35 Spjut: 2) B Bengtsson 3467.
D a g   3
M30 800m: 
3) Nicolaus Fager Mölndal 2:00.04. Kula: 2) Jörgen Forslund Västerås? 1397.
M35 110mH (+1.6): 1) Jonas Hildeby Tumba 17.73.
M40 100m h3 (+2.1): 1) T Björnquist 11.66w.
D a g   4
M30 5000m:
 1) P Koskenkorva 14:31.78. 400mH h1: 3) Walter Skeppar Södertälje IF 60.41.
M40 400m: 1) T Björnquist 52.31, 2) Jan Axelsson (klubb?) 54.46.
D a g   5
M30 1500m:
 3) N Fager 4:07.92. 400mH F: 7) W Skeppar 59.5m.
K Längd: 2) Jessica Solner Heleneholm 560/+1.4.

TROLLHÄTTAN 20.7
K Diskus:
 Erica Andersson Trollhättans SK 3797.

MALMÖ/S-K 20.7
K Slägga: 
Catarina Andersson Heleneholm 4789.

LJUSDAL 20.7 (Friidrottsbarometern)
M 400m A: 
Björn Engström Gefle 49.94. 110mH (0.0): Stellan Back Söderhamn 16.53, Mathias Andersson 82 Bollnäs 17.22.
K 400m: Frida Svensson Mölndal 54.78, Frida Näsman Bollnäs 56.47, Josefin Näsman 81 Bollnsä 61.07. 1500m: Lisa Nauclér 84 Järvsö 5:04.25. 100mH (0.0: J Näsman 16.60. Höjd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 160. Tresteg: J Magnusson 1043/+0.1, Sofie Labraaten 85 Bollnäs 1038/+0.1. Slägga: Ulrica Hansson 82 Järvsö 3666, Kristin Andersson 82 Järvsö 3015. Spjut: K Andersson 3532.

KVARNSVEDEN 20.7
M 1500m:
 Clas Björling Dalregementet 4:04.0.
K 1500m (mix): Marie Hedman Spårvägen 4:48.1m, Annica Wenngren Idkerberget-Rämshyttan 4:48.2m, Maureen de St Croix Kvarnsveden 4:49.3m.

STRÖMSTAD 18.7 (Strömstadspelen)
M 100m
 (vind?): Marcus Bohlin 80 Tanum 11.11, Barnaby Flores 81 Strömstad 11.26.
P18 100m (+2.6): B Flores 11.19w.
P16 Höjd: Martin Eriksson 83 Örgryte 200, Joel Spolén 83 Strömstad 190.
F16 Spjut: Frida Hedlund 84 Krokstrand 3250.
F14 Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 153.

BOTTNARYD 18.7
M Diskus:
 Kristian Pettersson Ullevi 5875, Mattias Borrman Västerås 5686, Linus Bernhult IF Göta 5598, Christer Hagberg Ullevi 5454, Anders Holmström Örebro 5370, Tobias Melin Bottnaryd 5048.
K Diskus: Anna Söderberg Ullevi 6335, Annika Larsson Gefle 5255, Maria Pettersson Heleneholm 5047, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 4863, Linda Nestorsson Ullevi 4753, Safiya Ingram USA 4694.

HANDEN 18.7
M Kula:
 Henrik Wennberg Tureberg 1767, Sören Tallhem Spårvägen 1750, Mattias Eriksson Castor 1621, Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1340.

OSKARSHAMN 17-18.7 (UDM mångkamp)
F16 Sjukamp:
 Linn Modin 84 Färjestaden 4.792 (bl a 158).

PITEÅ 17-18.7 (Norrlandsmästerskapen)
D a g   1
M 400m A:
 Niclas Nygren Johansson Ume FI 49.57, Joachim Ögren 81 Östersund 50.05, Daniel Habte Brännan 51.37. 1500m: Peter Marklund Riviera 3:56.04, Gustav Berggren Skellefteå AIK 3:57.71, Ulf Jonsson Ume FI 3:58.33, Albert Edman Skellefteå AIK 4:03.73, Henrik Tåg 81 Skellefteå AIK 4:03.76, Peter Ljungholm Skellefteå AIK 4:03.99, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 4:05.32. 5000m: Björn Bergström Vingarna 14:34.16, Johan Bergström Vingarna 14:38.00, Per-Åke Sandström Skellefteå AIK 15.35.90, Patrik Lillbacka 80 Skellefteå AIK 15.40.65, Peter Karlsson 80 Skellefteå AIK 15:45.35, Håkan Mårtensson Vingarna 15:50.67. 110mH (+1.0): Stefan Heinås Riviera 14.74, Paul Ragnvaldsson Strömsund 14.86, Jens Lidström Riviera 16.11, Stellan Back Söderhamn 16.30. Kula: Daniel Ragnvaldsson Strömsund 1408, S Back 1309, Hans Källén Strömsund 1305. Diskus: S Back 4132, H Källén 4058, Nils Holmberg Skellefteå AIK 3944.
P18 Tresteg: Daniel Antonsson 81 Boden 1318/-0.9, Daniel Arnsten 82 Trångsviken 1291/-1.6.
K 100m (-0.3): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 12.75. 400m: Anna Wikström Hälle 55.9m, U Johansson 56.0m. 1500m: Katarina Lindström IFK Umeå 4:43.02. 100mH (-0.3): Anneli Johansson Ume FI 14.72. Stav: Katja Gustavsson 84 Skellefteå AIK 270, Linnéa Eriksson Skellefteå AIK 270. Längd: Maria Eklund 82 Sundsvall 537/-1.6, Hanna Brännström 82 Luleå 522/-1.6, Sofia Rehnstrand 82 Sundsvall 513/-0.5. Slägga: Helena Engman Riviera 5029, Veronica Karlsson 80 Strömsund 4202, Marlene Forslund 82 Kovland 4077, Lena Marcusson 81 Vingarna 3543. Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 4222, H Engman 3946, Hanna Öberg 82 Sikeå 3650, Malin Wiik 83 Sundsvall 3580, Karin Åkerstedt Ragunda 3386, Anna Lundström 83 Riviera 3296, Lina Persson 82 Brännan 3168.
F16 800m: Lisa Nauclér 84 Järvsö 2:18.88. Stav: K Gustavsson 250. Längd ("+0.5 till -0.5"): Jennie Nilsson 84 Vingarna 530, Jenny Magnusson 83 Järvsö 529. Spjut: S Renman 4200, A Lundström 3510, M Wiik 3460.
D a g   2
M 200m
 (-0.7): P Ragnvaldsson 22.35, Anders Svanholm Brännan 22.66, Rbúben Norlin Riviera 22.76. 800m A: N Nygren Johansson 1:54.22, P Marklund 1:54.89, U Jonsson 1:55.80, B Bergström 1:56.23, Joakim Nilsson Riviera 1:56.71, Magnus Nilsson 83 Skellefteå AIK 1:56.81, Daniel Lundqvist 80 Skellefteå AIK 1:57.52, D Habte 1:57.71. 10000m: Mikael Berg Riviera 33:55.08. Stav: Nils Karlander Skellefteå AIK 410, Jesper Andersson Luleå 380. Längd: Håkan Johansson Sollefteå 669/+1.1. Slägga: D Ragnvaldsson 5129, H Källén 4839, Magnus Videll Nedre Soppero 4287, Jens Edler 80 Östersund 4215. Spjut: D Ragnvaldsson 6988, Fredrik Björklund IFK Umeå 5995, Thomas Söderberg 80 IFK Umeå 5808, Jon Edler 80 Östersund 5544.
K 200m (+0.5): U Johansson 25.73, Anna Norgren 80 Söderhamn 26.39, Emma Agerbjer 85 Söderhamn 26.41. 800m: K Lindström 2:17.68. Höjd: V Karlsson 160, H Brännström 155. Tresteg: M Eklund 1169w/+3.7 (1127/-0.5), Ida Dufva 82 Nedre Soppero 1130w/+3.0 (1113/0.0), V Karlsson 1088/+0.2. Kula: H Engman 1526, A Johansson 1312, S Renman 1162, Emma Ross 82 Boden 1130, H Brännström 1050. Diskus: H Engman 4694, V Karlsson 4244, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3552, E Ross 3502, Maria Grahn 84 Vingarna 3204.
F16 Höjd: J Magnusson 163, J Nilsson 155. Tresteg: J Magnusson 1074w/+2.8 (1040/+0.2), M Wiik 1066w/+4.0 (1035/+0.3). Diskus: C Sjödin 3468, S Renman 3240, M Grahn 3214.

HALMSTAD 17-18.7 (Laxaspelen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 100m h1
 (+0.9): Robert Kronberg Kville 10.88, Henrik Dagård KA2 10.90, h3 (+2.1): Omar E Chamar NOR 11.26w, h5 (+2.8): Anders Boyacioglu Huddinge 10.94w, Noah Likhaya Rånäs 11.18w, Kristjan Suur EST 11.18w, h6 (+1.3): Christofer Sandin Mölndal 10.77, Erik Wahn 80 Helsingborg 10.82, Peter Ahl 80 Ullevi 11.01, Daniel Nunez Ullevi 11.12, h7 (+2.2): Torbjörn Eriksson Sundsvall 10.52w, Torbjörn Mårtensson Malmö 10.68w, Joakim Öhman Hellas 10.95w, Erik Johansson Hälle 11.18w, h8 (+0.9): Patrik Lövgren Malmö 10.58, Christofer Ohlsson Växjö 10.71, Johan Hed 80 Mölndal 11.09, A (+1.2): P Lövgren 10.40, T Eriksson 10.40, C Ohlsson 10.52, C Sandin 10.71, E Wahn 10.72, R Kronberg 10.84, H Dagård 10.86, T Mårtensson 10.91, B (+1.1): A Boyacioglu 10.91, P Ahl 10.97, J Hed 10.99, D Nunez 11.01, N Likhaya 11.15, E Johansson 11.18, ... J Öhman ej start. 800m A: Ken Pihlblad IF Göta 1:54.09, Joakim Daun 82 Gotland 1:54.47, Martin Svensson 81 Högby 1:55.24, Philip Aagaard 82 Söderköping 1:55.69, Jesper H Andersen DEN 1:57.55. 3000mH: Mads Madsen DEN 9:07.35, John Olsson IS Göta 9:32.36, Fredrik Schriever-Abeln Heleneholm 9:46.86, Anders Soovik Kongahälla 9:54.81, Lars Andersson IS Göta 9:55.44, Fredrik Lantz Halmstad 10:01.47. Höjd: Christian Olsson 80 Örgryte 215, Yannick Tregaro Örgryte 213, Ola Carlsson Örgryte 209, Per-Ola Andersson 80 Gnistan 199, Martin Edefell Malmö 192, Tobias Svensson Wärnamo 192, ... Jan-Erik Wanhainen Hälle X. Stav: Alexander Igelström Ullevi & Viktor von Bothmer Malmö 510, Alhaji Jeng 81 Örgryte 495, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 465, Alexander Eriksson Spårvägen 450, Henrik Weisbach IFK Göteborg X. Tresteg: Henrik Sahlström Bollnäs 1534/+1.8, Anton Andersson 81 Halmstad 1532/+1.3, Magnus Skoglund Örgryte 1493w/+3.2 (1476/+1.5), David Frykholm 80 Bore 1478/+1.9, Elvir Rakovic Ullevi 1471w/+2.2 (1466/+1.1), Haldur Rohtla Örgryte 1460/+0.5, Jim Ekliden 80 Brattås 1414/0.0, Daniel Norman Lund 1340w/+3.4 (1322/+1.6), Per Klofsten Linköping 1304/+0.6. Kula: Andreas Gustafsson Hagen 1814, Patrik Melin Gefle 1375, David Johansson 80 Ludvika 1349, Gustav Nilsson Södra Vi 1330. Spjut: Andreas Wulff 80 Växjö 6637, P Melin 6614, H Dagård 6308, Per-Ola Åkerman Rydö 5968, Lars Näckter Orrviken 5793, Andreas Kohn Kville 5777, Jan-Olof Damgren 51 Jönköping 5767.
P18 100m F (+1.6): Anders Johnsson 82 Skruv 11.17, Linus Persson 82 Malmö 11.23. Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 197, Daniel Carlsson 81 Tranås 192, Tomas Hilmarsson 81 Sävedalen 187. Tresteg: Morgan Persson 81 Halmstad 1352/+1.3, Mikael Larsen 81 Ullevi 1313/+0.4, Johan Nyström 81 Råby-Rekarne 1273w/+3.0 (1266/+1.1).
P16 100m F (+1.0): Daniel Carlsson 83 Angered 11.31. Stav: Gustaf Hultgren 83 Kalmar 410, Sebastian Zawadski 84 Malmö 400. Tresteg: Anders Sjöström 83 Mölndal 1303/+1.9.
P14 Stav: Johan Carlsson 85 Malmö 390.
K 200m h1 (+0.9): Linda Hansson Malmö 24.33, Linda Fredriksson Rydö 24.91, Malin Henriksson Linköping 25.16, Karin Funke Gefle 25.62, Susanne Henriksson Tranås 26.57, h2 (-0.8): Linda Fernström 81 Hässelby 24.91, Lena Melin Ullevi 25.03, Ellinor Stuhrmann Norrköping 25.63, Maria Richtnér Spårvägen 25.92, Sofia Persdotter Lund 26.19, F (+1.9): L Hansson 23.88, L Fredriksson 24.88, L Melin 25.11, M Henriksson 25.29, K Funke 25.51, L Fernström ej start. 800m: Vicky Lynch-Pounds CAN 2:08.69, Hanna Karlsson Malmö 2:12.36, Jessica Gylfe 80 Växjö 2:13.14, Caroline Hjelm Hälle 2:14.10, Louise Fredriksson 80 Hälle 2:15.68, Louise Wenngren Spårvägen 2:16.35, Camilla Dahlin 81 Rånäs 2:16.44, Sandra Pode 81 Heleneholm bröt. 400mH: Erica Mårtensson Växjö 59.88. Stav: Vala Flosadottir Malmö 390, Hanna-Mia Persson Kalmar 350, Anja Rozman 80 Örgryte 340, Alissa White Hässelby 330, Helena Gissle Spårvägen & Sandra Ribba Örgryte 330, Annika Berntsson Ullevi 320, Linnea Weding-Holmgren 80 Hälle 300, Annica White 80 Solna 285. Längd: Annica Sandström Lidingö 589/0.0, Laine Rohtla Örgryte 583/+1.3, Helena Rönner 80 Ullevi 571/+1.1, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 561/+0.1, K Funke 547/+1.3, Anna Folino Kville 533/+0.7. Spjut: Annika Petersson Edsbyn 4718, M Richtnér 4660, Mona Jönsson Klippan 3940, Emma Sjölin Staffanstorp 3504, Alice Bergström Råby-Rekarne 3440.
K22 Slägga: Lisa Willman 80 IF Göta 4258, Anna Magnusson Hälle 3846, E Sjölin 3553.
F18 200m h1 (+1.2): Theresia Jonsson 82 Kalmar 25.38, Ida Agering 81 Malmö 26.28, h2 (+1.5): Karin Nilsson 81 Lund 25.67, Sofie Toftgård 82 Halmstad 25.92, F (+3.4): T Jonsson 25.21w, K Nilsson 25.64w, I Agering 26.02w, S Toftgård 26.15w. Stav: Maria Rendin 82 Heleneholm 370, Charlotte Karlsson 82 Malmö 360, Emma Josefsson 81 Kville 340, Karolina Syrén 82 Hovslätt 240. Längd: Sara Brankell 81 Mölndal 564/+1.3, Kajsa Dahlöf 81 Ullevi 529/+2.0. Slägga: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 4252, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3781. Spjut: Mikaela Wieslander 81 Alvesta 3897, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3738, Stefanie Burghardt GER 3641, Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 3438, A Mejenquist 3030.
F16 200m h1 (+1.6): Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 26.15, h2 (+1.6): Jessica Nyström 83 Råby-Rekarne 26.53, h3 (+0.9): Kate Hörmarker 83 Contact 26.40, F (+1.4): S Adelbrant 25.92, K Hörmarker 26.41, J Nyström 26.61. Stav: Desirée Dahlgren 84 Malmö 320, Sara Josefsson 84 Kville 310, Louise Börjesson 84 Helsingborg & Linda Persson 84 Malmö 270. Längd: Isabell Ericsson 83 Wärnamo 524/+0.2, Emma Johannesson 84 Hovslätt 517/+0.2. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4170, Elinor Holgersson 84 Ystad 3576, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3236, Madeleine Frykholm 84 Bore 3042, Ellen Valgeborg 83 Enköping 3020.
F14 200m h5 (+2.0): Pernilla Tornemark 85 Kristianstad 26.48, A (+2.9): P Tornemark 26.49w. Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 285, Linnea Rading 85 Lund 255.
D a g   2
M 200m h1 
(+3.7): T Eriksson 20.67w, J Hed 21.66w, Johan Wissman 82 Helsingborg 21.87w, h2 (+3.3): Mikael Ahl Ullevi 21.27w, E Wahn 21.74w, Michael Eriksson Mölndal 22.44w, Josef Kindberg Halmstad 22.95w, h3 (+3.0): Niklas Eriksson Malmö 21.58w, Christian Birk DEN 21.83w, A Boyacioglu 22.25w, Anders Nilsson Kville 22.78w, h4 (+2.5): P Lövgren 21.22w, Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 21.75w, Peter Fredriksson Mölndal 22.17w, Steven Jones Växjö 22.60w, h5 (+1.3): Mattias Sunneborn Lidingö 21.34, Rikard Rasmusson Malmö 21.67, D Nunez 22.20, Janno Äniline EST 22.82, h6 (+2.8): Christofer Ohlsson 21.21w, Jimisola Laursen Malmö 21.69w, E Rakovic 22.48w, Magnus Björk Mölndal 22.60w, A (+1.0): T Eriksson 20.67, P Lövgren 21.15, C Ohlsson 21.28, M Ahl 21.32, M Sunneborn 21.34, N Eriksson 21.52, B (+1.3): E Wahn 21.55, R Rasmusson 21.67, J Hed 21.70, C Birk 21.75, A Ljunggren 21.92, J Wissman 22.05, J Laursen ej start. 400m A: Andreas Persson Lund 49.98, Magnus Andersson Hagen 50.30, Nilton Oliveira 80 Alingsås 50.32, Lars Gustafsson IF Göta 50.62, Linus Hagstedt Hellas 50.71, B: Andrus Klaar Spårvägen 51.00, Charles Svensson Brännan 51.46. 1500m: Anders Gudme DEN 3:56.50, Tobias Lundvall Sävedalen 3:57.88, Hesham Gabr DEN 3:59.55, Mikael Larsson Sävedalen 3:59.67, Thomas Johansson 81 Sävedalen 4:00.47, Ola Axelsson 80 Mullsjo SOK 4:01.12, M Madsen 4:01.84, Daniel Roth 80 Malmö 4:03.35. 110mH h1 (+1.9): J Öhman 14.49, Jakob Falkbring Mölndal 14.64, Anders Karlsson Spårvägen 14.97, Richard Clerselius Malmö 15.40, Mattias Lundquist Lund 15.87, h2 (+3.3): H Dagård 14.37w, Anders Saekmose DEN 14.42w, K Suur 14.66w, Thomas Lorentzon KA2 14.66w, A Klaar 15.79w, h3 (+0.4): Joakim Blaschke KA2 14.70, Bo Saek DEN 15.26, P Melin 15.63, Hendrik Voll EST 15.94, Peter Pipkorn Ullevi 16.23, F (-1.0): H Dagård 14.39, J Falkbring 14.50, A Saekmose 14.52, T Lorentzon 14.58, J Blaschke 14.61, K Suur 14.81, J Öhman & A Karlsson ej start. 400mH: Olau Thomassen DEN 57.03. Stav: Oscar Janson Ullevi 550, Trond Barthel NOR 540, A Jeng 530, H Dagård 500, Scott Ferrier AUS 500, V von Bothmer 500, Zbigniew Jakobschy  Spårvägen & Mikael Tapio Ullevi 480, Reine Eklund Örgryte 480, Bo Jacobsson Gotland 460, H Weisbach 460, Deniz Mahshid 80 Örgryte 420, Andreas Davitidis 82 Malmö 420, A Klaar 420, Niklas Lagerqvist 80 Örgryte 400, ... Linus Lindroth Örgryte & Anders Edvinsson Spårvägen & F Skoglund & Marcus Lindh Hammarby X. Längd: Peter Häggström Ymer 750/+2.0, D Frykholm 722w/+2.1 (720/+0.8), Anton Andersson 718/+1.7, Nebez Kurban Lidingö 704w/+2.2 (ok?), P Klofsten 703w/+2.3 (701/+1.6), Mathias Frykholm Bore 703/+0.6, Tobias Svensson 667w/+2.3 (649/+1.5), Mikael Andersson Wärnamo 661/+1.7, ... Fotios Makrostergios Spårvägen & Magnus Åhlén IF Göta X. Diskus: P Melin 4823, S Ferrier 4631, Håkan Öberg Nyköping 4329, Christer Högrelius Hellas 4133.
P18 200m h1 (+2.9): Philip Nossmy 82 Malmö 22.24w, Lars Gustavsson 81 Mölndal 22.99w, h2 (+2.9): Linus Persson 22.92w, F (+1.1): P Nossmyr 22.16, L Persson 22.96. 400m A: Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 50.93. 1500m: P Aagaard 4:01.00, J Daun 4:01.26, Erik Emilsson 82 Malmö 4:03.08, John Lindström 83 Härlöv 4:04.63, Oskar Käck 82 Skövde 4:05.30. Stav: Rickard Borgqvist 81 KA2 440, Kaj Eklund 82 Stocksäter 420, Elian Oancea 81 Örgryte 420, A Davitidis 380, David Abramczuk 82 Malmö 380. Längd: L Persson 690w/+2.8 (664/+0.3): Dennis Acson 81 Örgryte 679w/+3.2 (656/+1.7), A Davitidis 659w/+2.3 (617/+1.9).
P16 300m: Martin Hajdu 83 Malmö 35.79.
K 100m h1 (+0.7): Linda Hansson 11.99, Lena Berntsson Ullevi 12.27, L Fernström 12.35, H Rönner 12.84, h2 (+3.3): Karin Jönsson Malmö 11.92w, Sofia Gustafsson 12.24w, L Fredriksson 12.33w, Emma Frostensson Skruv 12.48w, Susanne Sjökvist 80 Rydö 12.69w, K Funke 12.70w, h3 (+1.8): Charlotta Vöcks Ullevi 11.89, Charlotta Wanhainen Hälle 12.15, Malin Källgren 80 Ymer 12.18, M Henriksson 12.46, Erika Jakobsson Linköping 12.64, S Persdotter 12.85, F (+2.3): K Jönsson 11.68w, C Vöcks 11.80w, L Hansson 11.92w, L Berntsson 12.13w, M Källgren 12.15w, C Wanhainen 12.16w, S Gustafsson 12.29w, L Fredriksson 12.33w. 400m A: L Fredriksson 55.79, Carolina Nylén Fredrikshof 56.46, E Mårtensson 56.71, E Frostensson 57.77, S Pode 57.85, B: E Stuhrmann 57.24, Malin Kemi Malmö 57.98, Ida Ingemansson Contact 60.86. 1500m: Hanna Karlsson 4:37.32, Tina Björk Mölndal 4:43.66, Linda Damgren Jönköping 4:44.53, Lisa Haglund 81 Heleneholm 4:52.21, Annika Sandberg 84 Trelleborg 5:01.26, Ann Carlsson 81 Kinna 5:05.28. 100mH (+1.5): Sherryl Morrow AUS 13.84, K Jönsson 14.10, Anna Pettersson Ymer 14.15, L Fredriksson 14.38, L Melin 14.52, A Bergström 16.52. Höjd: S Morrow 175, A Bergström & Emelie Myhrman Ullevi 157, K Funke & Nadine Sonnabend GER 157. Stav: H-M Persson 365, S Ribba 335, H Gissle 335, A Berntsson 320. Tresteg: Marie Åhlander Spårvägen 1258/+0.2, Petra Eklund Täby (1:a tävlingen efter vårens axelskada?) 1165w/+2.3 (1164/-0.8), Desirée Carlberg Ullevi 1152/+1.1, Elizabeth Franklin Växjö 1123/+1.2. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 4083, E Sjölin 3591.
F18 100m (+1.5): Theresia Jonsson 12.33, Malin Jeppsson 81 Lund 12.43, Karin Nilsson 12.64, I Agering 12.78, Jenny Adolfsson 82 Rydö 12.81. 400m: K Nilsson 60.03, S Toftgård 60.59, I Agering 60.98, T Jonsson 61.03. 100mH (+3.9): Carolina Rijpma 82 Lund 15.64w, Karin Brokopp 81 Halmstad 16.20w. Höjd: Jenny Jansson 167, S Brankell 162, Anne Christiansen DEN 157. Tresteg: S Brankell 1165w/+2.2 (1163/+1.8), Christina Franklin 82 Växjö 1138/+0.9, Lotte Thiesen DEN 1099w? (1098/+0.9), S Burghardt 1070w/+2.3 (1058/-0.4). Kula: Malin Andersson 82 Mölndal 1040. Diskus: Johanna Gustafson 3800, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3604, M Andersson 3457.
F16 100m h1 (+3.0): Daniela Lincoln 84 Heleneholm 12.57w, S Adelbrant 12.81w, h2 (+3.0): K Hörmarker 12.84w, h3 (+3.5): Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.59w, Helene Johnsson 83 Halmstad 12.89w, F (+1.3): D Lincoln 12.51, E Salomonsson 12.64, S Adelbrant 12.78, K Hörmarker 12.89. 300m: Martina Johansson 83 Malmö 42.10. Höjd: Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 155. Tresteg: S Josefsson 1094/+0.3, Isabell Ericsson 1059/+1.4, C Axelsson 1043/+0.9, Johanna Gudmundsson 84 Klippan 1033/+1.5, Sandra Johannesson 83 Mölndal 1024/+1.2. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3544, Emma Johannesson 3366.
F14 Höjd: Elin Hansson 85 Kristianstad 162, Jonna Bramstedt 86 Kalmar 156, Linda Skoglund 85 Tureberg 154.

MALMÖ/S-K 17.7
M Diskus:
 Staffan Jönsson 81 Heleneholm 4737.

ENSKEDE 17.7
M 1500m:
 Per Synnerman Hammarby 3:46.9m, Frewengel Habtom Hammarby 3:48.5m, Andreas Phersson Hammarby 3:51.7m, William Krohn 58! Flemingsberg 3:52.4m, Arvid Levinsson Hässelby 3:54.8m, Martin Adamsson Hammarby 3:59.4m.

GÖTEBORG/S 15.7
K 5000m:
 Christin Johansson Kville 17:26.9m, Paula Wass Kville 19:15.4m.

KVARNSVEDEN 13.7
M 3000m: 
Clas Björling Dalregementet 8:55.7m.

HÖGBY 13.7 (Ölandsspelen)
M 200m
 (+2.1): Martin Svensson 81 Högby 22.93w. 1500m: Mattias Norling Nord-Uppland 3:48.78, John Laselle Tureberg 3:50.96, Anders Johansson Eksjö Södra 3:51.06, Ahmed Mohamed Hälle 3:52.09, Frewengel Habtom Hammarby 3:54.12, Andreas Phersson Hammarby 3:55.40, Ronny Johannesson Hammarby 3:56.21, Rickard Pell Hammarby 4:00.29, ... Per Synnerman Hammarby bröt. Höjd: Yannick Tregaro Örgryte 205, Tobias Svensson Wärnamo & Per-Ola Andersson 80 Gnistan 200, Johan Salinder 81 Hökensås 190, Johan Redborg 81 Tureberg X. Spjut: Bengt Loo Contact 6045.
K 200m (+2.6): Theresia Jonsson 82 Kalmar 25.75w. 3000m: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 9:25.24, Ida Nilsson 81 Högby 9:26.90, Mia Larsson 81 Lund 10:21.62. Höjd: Johanna Olander Färjestaden 160, Hanna-Mia Persson Kalmar 155. Stav: H-M Persson 360. Längd (inget ok!): Lotte Thiesen DEN 531w/+2.7, Christina Franklin 82 Växjö 514w/+3.6. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1258, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 1003. Diskus: A-K Svensson 4115, P Gustavsson 3465. Spjut: Annika Petersson Edsbyn 4895, Jennie Niesel Färjestaden 3849, Rebecka Karlsson Hinden 3258.
F16 Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 166, Linn Modin 84 Färjestaden 156. Diskus: Charlotte Åberg 83 Färjestaden 3371. Spjut: Hanna Sundewall 84 Kalmar 3542.

VÄSTERÅS/S 13.7
M Diskus: 
Linus Bernhult IF Göta 5619, Fredrik Mäkk Hässelby 5290, Axel Bernhult Huddinge 5201.

NÄSSJÖ 11.7 (VDM)
M35 Längd: 
Kent Nygren Jönköping 657/+1.1. Spjut: Peter Strömbäck (u VDM) Tranås 6444.
M40 Kula: Stefan Fredriksson Södra Vi 1300. Diskus: S Fredriksson 4311. Slägga: Åke Nilsson IK Sisu 4429.
M45 Slägga: Kjell Nilsson Oskarshamn 4064.

STORA MOSSEN 11.7
M Slägga:
 Mikael Nyström Linnéa 5616. Vikt: M Nyström 1833.

KARLSTAD/M 10.7
M Diskus: 
Linus Bernhult IF Göta 5655, Axel Bernhult Huddinge 5279, Dag Solhaug IF Göta 5000.

GÄVLE 10.7
K Diskus:
 Annika Larsson Gefle 5005, Lena Björk Hofors 4677, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 4510. Slägga: L-M Mårtensson Hässelby 5132, Marie Hilmersson 81 Hässelby 5051, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3975.

BOLLNÄS 10.7 (Jubileumsspelen)
M 100m h2
 (-0.4): Erik Söderberg 81 Falun 11.26, Joakim Lundqvist 81 Gefle 11.32, F (0.0): E Söderberg 11.11, J Lundqvist 11.16, Jon Andersson 80 Falun 11.40. 200m A (-1.0) (OBS! Inofficiella tider, eltiden fallerade!): J Andersson 22.4m, Björn Engström Gefle 22.5m, Anders Svanholm Brännan 22.7m1500m: Peter Nzimbi KEN 3:52.99, Benjamin Simatei KEN 3:54.97, Conny Ekstrand Falun 3:56.16, Martin Svensson Kvarnsveden 3:56.63, Fredrik Rohlén Falun 4:05.73. Längd: Håkan Johansson Sollefteå 667/+1.3, Markus Ottesen 81 Falun 653w/+4.3 (ok?). Tresteg: Henrik Sahlström Bollnäs 1506/+1.6, Björn Asp 82 Järvsö 1284w/+2.4 (ok?). Kula: Mattias Eriksson Castor 1677, Anders Axlid Ullevi 1655, Andreas Olsson Heby 1391, Niklas Tannerstål Bollnäs 1359. Spjut: A Olsson 5927, Tony Borglund 81 Söderhamn 5323. 
K 100m (-0.5): Sara Westman Ullevi 12.46, Linda Olsson 81 Falun 12.54, Ulrika Johansson 80 Söderhamn 12.62. 200m (-1.9): Frida Näsman Bollnäs 25.52, L Olsson 25.64, U Johansson 25.67, Josefin Näsman 81 Bollnäs 25.99. 1500m: Marlin Brown Ärla 4:53.82. 300mH: U Johansson 42.72. Höjd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 154. Kula: Sofia Renman 83 Östersund 1203, Karin Åkerstedt Ragunda 1138. Spjut: K Åkerstedt 3555, Lina Persson 82 Brännan 3478.
F16 100m h2 (-0.1): Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 12.85, Emma Agerbjer 85 Söderhamn 12.93, F (-0.2): Hanna Ledin 83 Sundsvall 12.76. 800m: Lisa Nauclér 84 Järvsö 2:18.07, Sofie Eklund 84 Tumba 2:19.81. Längd: J Magnusson 519/-0.7. Spjut: S Renman 3875.

SKELLEFTEÅ 10.7
M Spjut:
 Fredrik Björklund IFK Umeå 5353.
K Spjut: Helena Hellgren Skellefteå AIK 3062.

HELSINGBORG 9-11.7 (Öresundsspelen) - Preliminära och inte i riktigt alla avseenden kompletta resultat!
D a g   1
M 2000mH:
 Ahmed Mohamed Hälle 5:40.91, Johan Swärdh Mölndal 5:41.77, Morten Tjalve DEN 5:46.65, Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 5:47.15, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 5:47.31, Per Jacobsen IF Göta 5:54.06, Jan Amnéus Väsby 5:57.6, John Olsson IS Göta 6:02.96, Erik Petersson 80 Mölndal 6:04.73, Anders Soovik Kongahälla 6:06.42, Kristian Jarnung NOR 6:06.91. 400mH (OBS: Heatindelning oklar) A: Mikael Jakobsson 81 Örebro 52.45, Martin Burrows Hälle 54.06, Johan Helsmo Helsingborg 54.40, B: Jimmy Palm Helsingborg 54.90, Erik Johansson Hälle 55.05, Andreas Jungerup Malmö 55.56, Ulf Jonsson Ume FI 60.15, C: Brian Predstrup DEN 54.50, Johan Olsson 80 Östersund 58.20, Kim Nörgaard DEN 58.99. Klaus Madsen DEN 60.04. Slägga: Per Karlsson Växjö 6528, Michael Knudsen DEN 6388. Torben Wolf DEN 6279, Svante Söderlund Bore 6133, Karsten Andersen DEN 6056, Johan Pyrell Växjö 5946, John Woosley NOR 5787, Tore Vågen NOR 5787, Björn H Böe NOR 5686, Simon C Jensen DEN 5612, Peter Andersson Gnistan 5373, Mikael Holst Bottnaryd 5299, Stellan Kjellander Vittsjö 5293, Espen Halvorsen NOR 4993, Thomas Edvinsson Alingsås 4659.
P18 2000mH: Thomas Johansson 81 Sävedalen 6:02.93. Spjut: Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5407.
P16 800m A: David Fiegen GER 1:56.01. Höjd: Martin Eriksson 83 Örgryte 200, Joel Spolén 83 Strömstad 194, Faruk Ademovic 83 Örgryte 189. Tresteg: Peter Fredriksson 83 Wärnamo 1317/-1.6, M Eriksson 1305/-1.0, Mirko Landmann GER 1297/-1.2, F Ademovic 1275/-1.6.
K 3000m: Ida Nilsson 81 Högby 9:43.99, Siri M Alfheim NOR 9:44.83, Mia Larsson 81 Lund 9:55.89, Laila K Laursen DEN 9.57.47, Andrea Lundkvist Hälle 9:58.36, Linda Wiksten Malmö LK 10:06.04, Rebecca Johansson 81 IF Göta 10:33.92, Erika Wallengren Mölndal 10:50.02. 400mH A: Erica Mårtensson Växjö 60.33, Linda Fredriksson Rydö 60.65, B: Susanne Henriksson Tranås 66.93, Catrine Carlberg 80 Hälle 70.94. Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 5990, Unne M Lie NOR 5811, Eva Danielsen NOR 5333, Malene Kjaersgaard DEN 4961, Lilia Pyka Gnistan 4714, Vanessa Mortensen DEN 4476, Ulla P Johannesen DEN 4284, Linda Brittesland 80 Växjö 4210, Bodil K Hostm (?) NOR 4193, Inge Faldager DEN 3963, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3312, Linda Wijkander 83 Klippan 3032, Christina Tonki GER 3004.
F16 800m A: Martina Johansson 83 Malmö 2:13.22, Rebekka Andreas GER 2:17.99, Jonna Tilgner GER 2:18.24, Anna Olsson 84 Eslöv 2:19.32. Tresteg: Daniela Lincoln 84 Heleneholm 1189/+1.5, Linda Svensson 83 Arvika 1163/+1.9, Susanna Diallo 84 Råby-Rekarne 1098w/+3.3 (ok?), Stefanie Förster GER 1094/+1.2, Janine H Lehner GER 1090w/+2.1 (ok?), Katja Böttcher BER 1069/+1.7, Frida Hilmersson 84 Glanshammar 1066w/+2.4 (ok?), Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 1060/+0.6, Petronella Malmqvist 83 Tanum 1049/+1.1, Isabelle Ericsson 83 Wärnamo 1034/+0.8. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4230, Elinor Holgersson 84 Ystad 3733, Isabell Nimz GER 3593, Anne Zillmer GER 3547, Julia Franke GER 3461, Kristine Grarnkow GER 3322, Carola Lehmann GER 3014.

OSKARSHAMN 7.7 (Personliga Rekordens Kväll)
M 800m A: 
Bert-Owe Ahlström Rånäs 1:56.85. 3000m: Lars Axelsson Brittatorp 8:35.55, Johan Lundahl Hultsfred 8:53.97. Längd: Robert Eliasson Södra Vi 688/+1.9. Spjut: Andreas Wulff 80 Växjö 6620, Bengt Loo Contact 5952.
K 800m (mix B): Jessica Carlberg Hässelby 2:20.38. 3000m (mix): Isabell Ahlström 81 Rånäs 9:46.11. Spjut: Anna-Lena Svensson Hinden 3618.

NORRTÄLJE 7.7 (Roslagsmästerskapen)
K 1500m: 
Ulrika Johansson Rånäs 4:34.05, Louise Johansson Rånäs 4:56.43. Diskus: Katja Åsvik Ununge 3862, Annette Nyström Rånäs 3584.

ÖSTERSUND 7.7
F16 Diskus:
 Sofia Renman 83 Östersund 3281.

STRÖMSUND 7.7
M Slägga: 
Hans Källén Strömsund 5097, Magnus Mårtensson Strömsund 4916.

TANUMSHEDE 7.7 (Tanumsspelen)
M Kula: 
Henrik Olsson Dingle 1398, Anders Constantin 82 Orient 1385. Diskus: H Olsson 4206.

VISBY 7.7 (Julispelen)
M 200m A
 (+4.0): Jimisola Laursen Malmö 21.52w, David Tainton Hässelby 22.57w. Stav: Anders Edvinsson Spårvägen 476, Bo Jacobsson Gotland 451, .... Marcus Lindh Hammarby X. Diskus: Robert Wärff Heleneholm 4390, Erik Larsson 80 Gotland 4144. Slägga: Peter Lindståhl IF Göta 6131, Tore Olofsson Gotland 4638, David Gustafsson Gotland 4631.
P18 Längd: Nicolaus Daun 82 Gotland 649w/+2.8 (640/+1.7).
M55 Stav: Hans Lagerqvist 40 Duvbo 386.
K 200m (+4.8): Johanna Hallberg Gotland 26.24w. 1500m: Hanna Bremler 83 Tyresö 4:46.19. Höjd: Kristina Wärff Heleneholm 165. Stav: Helena Gissle Spårvägen 303, Malin Ericsson 80 Enköping 293. Tresteg: Ulrika Lundgren Gotland 1084/+1.6. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 4039, Christina Larsson Gotland 3768.

STOCKHOLM/S 6-7.7 (Stockholm Summer Games) - Till fullständiga resultat
D a g   1
P18 100m h1
 (+4.7): Jan Olszowy 82 Spårvägen 11.03w, Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 11.07w, Aristide Bamane 82 Spårvägen 11.18w, F (-0.6): J Olszowy 11.19, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 11.34.
F18 100m (+1.4): Erica Karlsson 82 IFK Umeå 12.82. Längd: Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 525/+1.4, Ann-Sofie Söderbäck 81 Kil 509/+1.8
D a g   2
P18 300m:
 T Nikitin 34.95, J Olszwoy 35.02, Robert Sjödén 82 Västerås 36.28, Oscar Karlsson 82 Västerås 36.42. Höjd: Jimmy Nordwall 81 Hammarby 194, Johan Redborg 81 Tureberg 194, Richard Persson 82 Tureberg 188.
F18 Spjut: Brigitta Lado 81 Hässelby 4399, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4099, Annette Ekberg 81 Mrästa 3562.
F16 Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 160.
F14 Höjd: Helen Meier FIN 157, Jonna J Eriksson FIN 157.

SKÖLLERSTA 6.7
M22 Kula: 
Anders Holmström Örebro 1744. Vikt: 1) A Holmström 1835.
K22 Slägga: Sofia Jonsson Glanshammar 3201.

VISBY 4.7 (Team Sportiaspelen)
M Tresteg: 
Andreas Daun 80 Gotland 1338/-1.1. Slägga: Peter Lindståhl IF Göta 6165, Kenneth Bergén Huddinge 4636, Tore Olofsson Gotland 4510. Spjut: K Bergén 6176,
K 400m: Rebecca Ringström Spårvägen 60.90. Längd ("motvind"): Ulrika Lundgren Gotland 534. Slägga: Christina Larsson Gotland 3453.

HÖGBY 3-4.7 (Ölands Veteranspel)
D a g   1
K35 Kula:
 Siv Tornegård Högby 1030.
K40 5000m: Katarina Nilsson Högby 19:55.31.
D a g   2
M40 Slägga:
 Åke Nilsson IK Sisu 4466.
M45 Slägga: Kjell Nilsson Oskarshamn 4028.

KROKOM 3-4.7 (Mittskandinaviska Ungdomsmatchen)
D a g   1
M 110mH
 (-3.5): Fredrik Lindberg Östersund 14.90, Paul Ragnvaldsson Strömsund 15.67.
M22 400m: Yngve Sundsfjord NOR 49.67, Lars E Saether NOR 50.23, Anders Svanholm Brännan 50.76. 1500m: Audun Setsås NOR 4:04.71, Per-Henrik Sundell Hammerdal 4:06.27, Björn Bergström Vingarna 4:08.15. 110mH (-5.1): Henrik Ögren Östersund 14.98, Magnus H Rostad NOR 16.04. Höjd: H Ögren 190. Längd: Henrik Sahlström Bollnäs 666/-0.4, L E Saether 644/-0.1. Tresteg (något ok?): H Sahlström 1486w/+2.9, L E Saether 1441w/+2.8, H Ögren 1376w/+2.4, Robert Berglund Sundsvall 1342w/+3.1, Eivind Klubbenes NOR 1330w/+2.8, Esten K Haanes NOR 1300w/+2.9. Diskus: Jon Edler 80 Östersund 3897. 1000m stafett: Nord-Tröndelag 2:00.24, Jämtland/Härjedalen (Joachim Ögren, Paul Ragnvaldsson, H Ögren, Andreas Lund) 2:00.99, Sör-Tröndelag 2:01.48.
P18 400m: Joachim Ögren 81 Östersund 51.39. Tresteg: Daniel Arnsten 82 Trångsviken 1332/+0.8, Björn Asp 82 Järvsö 1288w/+3.9 (ok?), Olav Röe NOR 1261/+1.3.
K22 400m: Frida Näsman Bollnäs 57.78. 100mH (-0.1): Lina Quick 80 Strand 14.76, Marlene Forslund 82 Kovland 15.58, Tina Stilson NOR 16.07, Hildegunn Holten NOR 16.35. Kula: M Forslund 1182, Karin Åkerstedt Ragunda 1125. Diskus: Veronica Karlsson 80 Strömsund 4387, Ulrica Hansson 82 Järvsö 3010. 1000m stafett: Hälsingland (Jenny Ganse, L Quick, F Näsman, Josefin Näsman) 2:21.29, Sör-Tröndelag 2:24.70, Nord-Tröndelag 2:24.98.
F16 1500m: Liv M Nordtömme NOR 4:49.20, Lisa Nauclér 84 Järvsö 4:53.90, Ingvild Settemsdal NOR 4:58.22, Ida Nilsson 84 Sundsvall 5:04.73. Längd (vind?): Jennie Nilsson 84 Vingarna 531. Diskus: Sofia Renman 83 Östersund 3227.
D a g   2
M Spjut: 
Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6819.
M22 100m (-0.7): Vegar Hollås NOR 11.07, H Ögren 11.09. 800m: Terje Krangås NOR 1:56.86. 5000m: B Bergström 14:52.89. 400mH: Paul Ragnvaldsson Strömsund 56.37, M H Rostad 57.61, Jörn E Norangsholm NOR 60.02, A Svanholm 60.68, Klas Andersson 80 Bollnäs 60.88. Slägga: Jens Edler 80 Östersund 4502, Mattias Jons 82 Järvsö 4207. Spjut: Kenneth Bergesen NOR 5631, Jon Edler 5375. 4x100m: Nord-Tröndelag 43.51, Jämtland/Härjedalen (Daniel Millet, H Ögren, J Ögren, P Ragnvaldsson) 43.57, Hälsingland 44.41.
P18 5000m: Marius Bjugan NOR 15:38.33. Längd: D Arnsten 652/+0.7. Spjut: B Asp 5375.
K22 100m (-0.5): T Stilson 12.68, F Näsman 12.75. 3000m: Kine B Björnås NOR 10:45.30. Höjd: Gerd T Fonn NOR 160, Lisbeth Rolland NOR & V Karlsson 155, Emma Bjerkås 83 Kovland 155. Stav: Kristin Olsson 81 Sundsvall 265, L Rolland 240. Längd: L Quick 570/-1.7, Maria Eklund 82 Sundsvall 542/-0.6, Wenche Guldseth NOR 531/+0.1. Tresteg: M Eklund 1201/+1.0, F Näsman 1063w/+4.3 (ok?), Marianne Aadal NOR 1051w?, Heidi Guldseth NOR 1048w?, Lisa Edqvist 1042w?, Hilde Osnes NOR 1031/+1.2. Slägga: M Forslund 4111, V Karlsson 3968, Synnöve Naalsund NOR 3784, U Hansson 3760. Spjut: Helena Anderzon 80 Strand 4102, Anita Kristiansen NOR 3712, Ida Tangen NOR 3650, Marthe Florholmen NOR 3402, K Åkerstedt 3207. 4x100m: Hälsingland (L Quick, J Ganse, J Näsman, F Näsman) 49.83, Medelpad/Ångermanland 50.50, Sör-Tröndelag 50.56.
F16 800m: L M Nordtömme 2:15.10. 3000m: I Settemsdal 10:35.01, I Nilsson 10:35.73, Marianne Lande NOR 10:56.88. Höjd: Synne H Rostad NOR 160, J Nilsson & Marit H Frostad NOR 155. Stav: Birgitte Kvaal NOR 265. Tresteg: Tine Kolstad NOR 1122w/+4.3 (ok?), Malin Wiik 83 Sundsvall 1076w/+2.5 (ok?), Lene Kristiansen NOR 1052/+0.2. Spjut: S Renman 3973, M Wiik 3635, L Kristiansen 3485, Maren Sommervold NOR 3248.

STENUNGSUND 3-4.7 (Bohuskampen)
M Tiokamp:
 Niclas Hansén Växjö 6.157 (11.44  677/+1.3  1118   185  52.66  15.62/+0.3  3205  400  2957  5:07.31).
M22 Tiokamp: Gustav Andhill Alingsås 5.955 (11.46  607   1021  182  53.88  16.40/+0.3  3037  420  4346   5:14.38). David Klingberg Habo 5.044 (12.78  560  1038  182   57.19  18.48  2777  340  4162  5:02.14).
P18 Tiokamp: ... 2) Andreas Davitidis 82 Malmö 5.611 (bl a 654/+1.6 och 390).
F16 Sjukamp: Daniela Lincoln 84 Heleneholm 4.582b (bl a 548/+0.6), Lisa Jansson 84 Västerås 4.339b (bl a 157).
F14 Sexkamp: Jessica Rydin 85 Tingberg 4.302 (bl a 160).

GARPHYTTAN 3-4.7 (Kilsbergskampen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 100m 
(+1.1): Johan Rosén Glanshammar 11.30. 110mH (+4.0): Mikael Jakobsson 81 Örebro 15.60w, Björn Sund Örebro 15.78w. Diskus: Linus Bernhult IF Göta 5257, Fredrik Mäkk Hässelby 5200, Axel Bernhult Huddinge 4910, Mats Andréasson Sköllersta 3913.
K Diskus: Karin Larsson 81 Garphyttan 3700.
D a g   2
M Spjut:
 Vesa Rontti Stocksäter 5528.
K Diskus: K Larsson 3577.
F16 100m (+1.2) Linda Svensson 83 Arvika 12.82.

UPPSALA 3-4.7 (Bospararspelen) - Till fullständiga resultat
D a g   2
M 100m h1
 (-0.2): Berhane Haile Tureberg 10.84, Ali Sabouri Upsala 11.05, h2 (+0.6): Mathias Krigh Spårvägen 10.93, (0.0): B Haile 10.71, A Sabouri 11.00, ... M Krigh ej start. 400m: Carlos Amado Hässelby 49.24, Per Nordlund Upsala 51.53. 110mH (+0.3): Per Lindberg Örebro 16.68. Höjd: Christian Olsson 80 Örgryte 216, Yannick Tregaro Örgryte 201, Jerker Porat Örebro 186. Stav: Zbigniew Jakobschy Spårvägen 490, Rickard Nygårds Gefle X. Tresteg: Håkan Eklund 80 Råby-Rekarne 1383/+0.4. Kula: Jerry Jönsson Nyköping 1456, Niklas Uhlin Upsala 1443, Lennart Berglund Östhammar 1435. Diskus: N Uhlin 5121, J Jönsson 4629, L Berglund 4410. Spjut: Johan Levin Upsala 5588.
P18 Höjd: Richard Persson 82 Tureberg 198, Thomas Weis 82 Upsala 186. Stav: Andreas Bonin 81 Alunda 430, Kaj Eklund 82 Stocksäter 420, Per Bergman Tureberg (u t) 420, Johan Papas 81 Solna 400. Längd: Johan Blidberg 81 Hässelby 646/+1.0.
K 100m (-1.2): Ophelia Mac-Kwashie Tureberg 12.71, Malin Nordqvist 84 Hammarby 12.76. 800m: Flo Jonsson Ärla 2:16.44, Görel Manners Fredrikshof 2:18.11, Marlin Brown Ärla 2:19.42, Gunnel Schütz Hässelby 2:20.38. 100mH (+0.3): Sara Gelin 80 Enköping 15.22, Klara Persson 80 Upsala 16.24. Längd: S Gelin 522/+0.8. Tresteg: Marie Åhlander Spårvägen 1276/+0.2, S Gelin 1157/+1.6, Angelica Ström 81 Tierp 1068w/+2.1 (1066/-0.2), Susanna Diallo 84 Råby-Rekarne 1049/-1.5. Diskus: Lena Björk Hofors 4658, Cecilia Enbäck 80 Västerås 3190, Emma Ross 82 Boden 3095. Spjut: Katja Åsvik Ununge 4641, Linda Wicksell 80 Enköping 4406.
F18 Höjd: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 162, Johanna Höglund 84 Upsala 159. Spjut: J Jansson 3503, Annette Ekberg 81 Märsta 3455.
F16 Spjut: Emilia Löfgren 83 Enköping 3104.
F15 200m (-0.3): M Nordqvist 26.31. Längd: Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 515/+0.3. Diskus: Sara Wikström 84 Tureberg 3152. Spjut: Josephine Johansson 84 Arvika 3380, S Wikström 3019.

BORÅS 3-4.7 (Knallespelen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 200m A 
(+2.9): Niklas Sjöstrand Kville 21.50w, Michael Eriksson Mölndal 22.06w, Daniel Nunez Ullevi 22.30w, Peter Fredriksson Mölndal 22.34w, Magnus Björk Mölndal 22.59w, B (+0.5): Ulf Jonsson Ymer 22.46, Lars Gustafsson IF Göta 22.86. 110mH (+1.2): Robert Kronberg Kville 13.77. Höjd: Mattias Ekman Falköping 203, Mattias Grundberg Ullevi 196.
P18 Höjd: Martin Eriksson 83 Örgryte 193.
K 200m (+5.0): Lena Melin Ullevi 25.40w. 100mH (+1.1): Anna Pettersson Ymer 14.33, L Melin 14.36, Sara Brankell 81 Mölndal 15.82. Längd: Helena Olsson 80 Ymer 563w/+4.0 (338/-1.0), Sofie Andersson 81 Kville 542w/+3.2 (528/+1.8). Kula: Cecilia Nilsson Ymer 1349.
F18 Längd: S Brankell 547w/+4.5 (-), Kajsa Dahlöf 81 Ullevi 531/+0.2.
F16 200m (+3.3): Emma Green 84 Ullevi 26.41w, Frida Claesson 84 Alingsås 26.52w, Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 26.53w.
D a g   2
M 100m h1
 (-0.1): Conny Malm Ullevi 10.93, Johan Hed 80 Mölndal 11.04, Per-Joan Lorentzon Orient 11.16, h2 (-0.6): Henrik Olausson Ymer 10.72, Niklas Sjöstrand Kville 10.92, Daniel Nunez Ullevi 11.20, F (-0.3): H Olausson 10.66, N Sjöstrand 10.84, J Hed 11.01, D Nunez 11.10, P J Lorentzon 11.17, .... C Malm diskv. 400mH A: Niklas Eriksson Malmö 51.08, Niklas Wallenlind Mölndal 51.31, B: Magnus Niklasson 80 Brattås 56.09, Fredrik Simonson 80 Lidköping 56.29. Längd: Anton Andersson 81 Halmstad 688/-1.6, Per Klofsten Linköping 668/+0.6. Kula: Jan Öhrn Trollhättans SK 1309.
P18 100m (+0.2): A Andersson 11.22. Tresteg: Alen Rakovic 82 Ullevi 1327/+0.8, Christian Nygård 82 Örgryte 1311/+0.7.
K 100m (-0.1): Malin Källgren 80 Ymer 12.37, Malin Henriksson Linköping 12.38, Ellinor Stuhrmann Norrköping 12.60, Lena Melin Ullevi 12.68. Höjd: Emmelie Myhrman Ullevi 156.
F18 Tresteg: Desirée Carlberg Ullevi (u t) 1187/+0.6, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1077/+0.3.
F16 100m (-0.2): Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 12.59, Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.83, Emma Green 84 Ullevi 12.86, Frida Claesson 84 Alingsås 12.86. Höjd: E Green 162. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4160.
F14 800m: Pernilla Nyström 85 Tjörn-Nösnäs 2:19.88.

VELLINGE 3.7 (Söderslättspelen)
M 100m
 (+3.5): Paul Jung Malmö 11.22w. 200m (+3.2): Anders Hansson Heleneholm 21.2mw, Philip Nossmy 82 Malmö 21.6mw, Linus Malmborg Heleneholm 21.8mw. 1500m: Jesper Hansson Björnstorp 4:05.0m. Höjd: Kevin Mijdema 82 Lund 201, Max Lundin 82 Heleneholm 198, Andreas L Nilsson 80 Finish 198.
P18 100m (+2.8): P Nossmy 11.02w, Assadullah Sadigi 81 Malmö 11.03w, Frank Asamoah 81 Eslöv 11.11w. 800m: Erik Emilsson 82 Malmö 1:56.99. Stav: Johan Fritz 82 Malmö 460, David Abramczuk 82 Malmö 380.
P16 Stav: Sebastian Zawadski 84 Malmö 415, Martin Wisnander 84 Malmö 405, Jesper Fritz 85 Malmö 360.
K 100m h1 (+2.1): Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 11.7mw, Ida Agering 81 Malmö 12.2mw, Irene Fagerberg Heleneholm 12.4mw, h2 (+1.1): Linda Österling Finish 12.4m, Maria Schlyter 80 Malmö 12.5m, F (+1.6): J Ljunggren 12.27, L Österling 12.58, M Schlyter 12.62. 800m: Faton Sonko 80 Trelleborg 2:17.20. Höjd: Emma Lilja 82 Heleneholm 167, Linn Lundberg 82 Ystad 164. Stav: Vala Flosadottir Malmö 400, Maria Rendin 82 Heleneholm 385 Svenskt rekord, Josefine Grahed 80 Malmö 300. Längd: Caroline Bryland Heleneholm 564/+1.1, Åse Mohlin Malmö 527/+0.8, Jessica Solner Larsson Heleneholm 525/+1.9. Kula: Barbro Bengtsson Heleneholm 1228, V Flosadottir 1177, J Solner-Larsson 1062.
F16 Höjd: Cecilia Axelsson 84 Trelleborg 155. Stav: Desirée Dahlgren 84 Malmö 332, Christina Garametsos 86 Malmö 293, Tracey Andersson 84 Trelleborg 262. Tresteg: C Axelsson 1034/-0.5.
F14 Höjd: Jenny Gunnarsson 85 Finish 161.

ARVIKA 3.7 (UDM)
F14 Höjd: 
Madelen Olsson 85 IF Göta 160.

MORA 3.7 (Moraspelen)
M 100m 
(+0.8): Johan Syljeset NOR 11.16, Erik Söderberg 81 Falun 11.20. 200m (+0.5): J Syljeset 22.26. 400m: Martin Theander Lidingö 50.2m. Tresteg: Kristen Rönningsbakken NOR 1368/-0.6, Johan Asplund 80 Kil 1344/-0.5. Diskus: Anders Eriksson Malung 4941, Christer Högrelius Hellas 4413, Johan Persson 80 Falun 4365.
K 200m (+0.4): Carolina Nylén Fredrikshof 26.10, Karin Jansson 82 Kil 26.28. Tresteg (vind?): Karin Söderkvist Mora 1054. Kula: Caroline Berglund Mora 1100. Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3734. Slägga: Marie Hilmersson 81 Hässelby 4775, Annika Petersson Edsbyn 3964, Lisa Willman 80 IF Göta 3932, J Gustafson 3899, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3680. Spjut: A Petersson 4743, C Berglund 3636, Kristin Trondset Heros 3128.

GÄVLE 2-4.7 (Valbo Games)
D a g   1
M 100m A
 (+2.3): Torbjörn Eriksson Sundsvall 10.46w, Peter Karlsson Alingsås 10.48w, Berhane Haile Tureberg 10.80w, Niklas Stridqvist Sundsvall 10.83w, Alexander Lakhanpal Linnéa 10.89w, Magnus Wallberg Hässelby 11.24w, Joakim Lundqvist 81 Gefle 11.28w, B (+2.5): Pär Svensson Sundsvall 11.22w. 200m A (+1.6): T Eriksson 20.99, P Karlsson 21.42, A Lakhanpal 21.95, Henrik Värendh Spårvägen 22.23, B (+2.5): N Stridqvist 22.11w, P Svensson 22.57w. 3000m: Henrik Nyström 82 Västerås 8:51.10, Ronnie Löf Högbo AIK 8:53.50, Magnus Risberg Gefle 8:55.21. 110mH (+2.7): Fredrik Lindberg Östersund 14.10w, H Värendh 14.16w, Stefan Heinås Riviera 14.19w, David Bergdahl Falun 14.37w, Jens Lidström Riviera 16.02w, Guido Ripke Gefle 16.07w, M Wallberg bröt. Höjd: Ronnie Enander Gefle 193. Stav: Martin Eriksson Hässelby 555, Rickard Nygårds Gefle 490, Zbigniew Spårvägen 460, Alexander Eriksson Spårvägen 450. Längd: Finn T Johnsen NOR 725w/+2.9 (720/+1.6), Håkan Johansson Sollefteå 666w/+2.3 (651/+1.3). Kula: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1830, Mattias Eriksson Castor 1628, Daniel Hedström Valbo 1291, Andreas Nordin 81 Gefle 1273. Slägga: Emil Wickman 80 Rånäs 5349.
M22 400m: Martin Theander Lidingö 49.49. 2000mH: Jan Amnéus Väsby 6:05.20. Tresteg: David Frykholm 80 Bore 1503/+1.9, Mathias Frykholm Bore X.
P18 Stav: Andreas Bonin 81 Alunda 450, ... Elias Palo 81 Haparanda SKT X. Tresteg: Johan Redborg 81 Tureberg 1335w/+2.3 (-).
P16 Tresteg: Sergejs Sandross LAT 1294w/+2.3 (1256/+1.9), Sebastian Lindén 83 Falun 1286w/+3.2 (1270/+1.3).
K 100m A (+2.4): Cecilie Ringvold NOR 12.11w, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.13w, Astrid Larsen NOR 12.33w, Sara Westman Ullevi 12.45w, Ophelia Mac-Kwashie Tureberg 12.49w, Nina Johannessen NOR 12.59w, B (+2.8): Anna Norgren 80 Söderhamn 12.61w. 200m (+2.4): S Hildenborg 24.53w, C Ringvold 25.18w, A Larsen 26.06w. 3000m (mix): Isabell Ahlström 81 Rånäs 10:03.26. 100mH (+3.3): Carola Janson Kil 14.25w, Malin Ericsson 80 Enköping 14.52w, Sara Gelin 80 Enköping 14.59w. Längd: Annica Sandström Lidingö 612/+2.0. Tresteg: Cecilie Rise NOR 1325/+1.5, Lene Espegren NOR 1325w/+3.2 (1318/+1.2), A Sandström Lidingö 1263/+2.0, N Johannessen 1255w/+2.5 (1209/+1.5), Susanne Persson Gefle 1218/+2.0, S Gelin 1171/+0.6, Ida Dufva 82 Nedre Soppero 1123w/+2.4 (1102/+2.0). Slägga: Helena Engman Riviera 4974, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4013.

K22 400m: Hanna Peterson 80 Södertälje IF 57.38, Christel Häggström Nedre Soppero 60.08, Anna Wiik Västerås 61.44.
F18 Slägga: Marie Hilmersson 81 Hässelby 5097, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3868, Sofia Lundquist 81 Vännäs 3833, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3810.
F16 Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 285, Jessika Andersson 84 Gefle 260, Caroline Fougman 84 Gefle 240.
D a g   2
M 800m: 
Fredrik Rohlén Falun 1:55.31, Peter Marklund Riviera 1:55.50, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:56.06, Jonas Brodén Gefle 1:56.48, Magnus Karlsson Gefle 1:57.85, Magnus Karlsson IF Göta 1:58.00. 400mH: D Bergdahl 53.62, M Wallberg 54.24, Anders Wistam Hellas 54.90, Johan Szabo 81 Danderyd Athl 58.29.
M22 100m (+2.0): Dan Alfredsson Ludvika 11.10. 200m (+1.5): Daniel Almgren Vallentuna 22.43, Jon Andersson 80 Falun 22.68. Längd: David Frykholm 80 Bore 728/+1.6, Mathias Frykholm Bore 707w/+2.1 (680/+1.?), Magnus Åhlén IF Göta 704w/+2.7 (-), D Almgren 652/+0.1.
P18 100m F (+1.6): Björn Lundin 82 Gefle 11.04, J Lundqvist 11.18. 200m (+4.8): J Lundqvist 22.35w. Längd: Andreas Hedström 81 Falun 663/+1.8, Carl Bergfeldt 82 IF Göta 655/+0.2.
P16 Längd: Fredrik Holmér 83 Nyköping 653w/+2.3 (-).
K 800m: Lena Kullstam Råby-Rekarne 2:14.03, Linda Sjöström Falun 2:14.88, Jenny Isberg Kvarnsveden 2:18.10, Katarina Lindström IFK Umeå 2:19.56. 400mH: Ulrika Johansson 80 Söderhamn 61.31, Nadja Petersen Huddinge bröt/ej start?. Diskus: Annika Larsson Gefle 5192, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 5091, Lena Björk Hofors 4788, Angela Åkeson Kil 4195, Marie Rosengren 80 Gefle 3781, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3369.
K22 100m (+1.7): Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 12.21, H Peterson 12.28, Jessica Palm 82 IF Göta 12.39, Elena Åseby 80 IF Göta 12.85, Sara Ullskog Södertälje IF 12.88. 200m (+4.7): Jenni Gårdhage Västerås 25.72w, S Ullskog 26.43w. Längd: S Gustafsson 592w/+2.9 (579/+0.3), Erika Persson Bore 581/+0.6.
F18 100m (+0.7): Annicka Hägglund 81 Brännan 12.70, Hanna Brännström 82 Luleå 12.78, Erica Karlsson 82 IFK Umeå 12.81. 200m (-0.6): A Hägglund 25.74, Maria Ekman 81 Västerås 26.14 (?), E Karlsson 26.19. Längd: J Palm 559w/+3.7 (544/-0.6), H Brännström 549/+1.2, Tina Nordstrand 81 Vingarna 514w/+2.6 (513/+1.1), Angelica Ström 81 Tierp 513w/+2.4 (458/+0.1). Diskus: S Lundquist 4015, Emma Ross 82 Boden 3341, Emma Petetrsson 81 Österhaninge 3005.
F16 100m h1 (+1.7): Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 12.83, h2 (+1.0): Hanna Ledin 83 Sundsvall 12.89, F (+1.7): A Sauhke 12.66, H Ledin 12.82. 200m A (+2.0): Åsa Nilsson 83 Vännäs 26.09, H Ledin 26.49, Elin Ericsson 84 Sundsvall 26.55, B (+3.3): Linda Wallerman 83 Gefle 26.28w. Längd: A Sauhke 523/-0.1, Frida Hilmersson 84 Glanshammar 516/-0.7. Diskus: C Sjödin 3438.
D a g   3
M 400m:
 Jon Andersson 49.68, F Rohlén 50.42, Per Sandell Västerås 5136. 1500m: Mattias Norling Nord-Uppland 3:54.19, Peter Marklund Riviera 3:56.92, Arvid Levinsson Hässelby 3:57.71, F Uhrbom 3:59.23, Bill Krohn Flemingsberg 3:59.43, Martin Svensson Kvarnsveden 4:04.60.
M22 800m: Conny Ekstrand Falun 1:55.46, M Theander 1:55.58. 110mH (+2.7): J Lidström 15.87w. Kula: David Johansson 80 Ludvika 1448. Spjut: Richard Alneroth 80 Gefle 7220, Thomas Söderström 80 IFK Umeå 5854, Tony Borglund 81 Söderhamn 5318.
P18 Höjd: Johan Redborg 83 Tureberg 200.
K 400m: H Peterson 56.68, U Johansson 57.20, Carolina Nylén Fredrikshof 57.67, J Gårdhage 57.91, C Häggström 61.43. 1500m: K Lindström 4:42.12, Sara Talia Fredrikshof 4:46.31, Yodit Wolday Sundbyberg 4:54.48, Julie Leonard Högbo GIF 4:54.88, Maureen De St Croix Kvarnsveden 5:00.09, Kristina Södergren Gefle 5:01.25, Stina Fängmark Ume FI 5:03.14.
K22 100mH (+1.7): C Janson 14.17. Höjd: M Rosengren 178. Kula: M Rosengren 1087. Spjut: M Rosengren 4003, Lina Persson 82 Brännan 3354.
F18 100mH (+1.7): Emma Allvin 81 Gefle 16.90. Höjd: E Allvin 155. Kula: M Hilmersson 1253, S Lundquist 1139, H Brännström 1077.
F16 Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 160, Lisa Hannula 83 Gefle 155. Spjut: Anna Lundström 83 Riviera 3602, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3147.
F14 Stav: Rebecka Tuvesson 85 Västerås 240.

KARLSKRONA 2-4.7 (Rosenbomspelen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 800m A: 
Nicolai Sörensen DEN 1:51.25, Martin Svensson 81 Högby 1:53.59, Martin Pedersen DEN 1:53.93, Mikkel Hjort Jensen DEN 1:54.47. 400mH A: Jimmy Palm Helsingborg 54.36, Brian Predstrup DEN 54.51, Andreas Jungerup Malmö 55.06, Esben Sörensen DEN 55.56, B: Fredrik Wahlgren Helsingborg 60.28. 4x100m: Helsingborg 43.20.
K 3000m: Mia Larsson 81 Lund 10:04.24, Linda Wiksten Malmö LK 10:07.44, Maria Pettersson Njudung 10:17.68. 400mH: Hanne Sörensen DEN 67.44, Ida Thorstensson 80 Växjö 70.75. Stav: Anja Rozman 80 Örgryte 335, Hanna-Mia Persson Kalmar 335, Sandra Ribba Örgryte 315, Therese Anefors 83 Örgryte 295. Kula: Henriette Lykke DEN 1212, Lilian Pyka Gnista 1182, Maria Turunen 80 Skruv 1135.
F18 Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1240.
F15 Spjut: Evita Silina LAT 3198, Maria Andersson 84 Eslöv 3058.

D a g   2
M 100m 
(+3.7): Peter Ahl 80 Ullevi 10.76w, Olafur Traustason ISL 11.10w, Steven Jones Växjö 11.21w, Thomas Lorentzon KA2 11.32w, h2 (+2.5): Mikael Ahl Ullevi 10.74w, Joakim Blaschke KA2 11.04w, Jacob Christiansen DEN 11.07w, Peter Wigren 80 Ullevi 11.18w, h3 (+4.0): Tobias Karlsson KA2 10.59w, Erik Wahn 80 Helsingborg 11.17w, Jonas Fermfelt 80 Ullevi 11.25w, F (+1.7): T Karlsson 10.57, M Ahl 10.72, P Ahl 10.84, J Christiansen 11.11, E Wahn 11.20, O Traustason 11.26. 400m: Nicolai Sörensen DEN 48.92, Jesper Laursen DEN 50.27, Martin Pedersen DEN 50.36. 1500m: Sören Helmer DEN 3:59.73, Johan Lundahl Hultsfred 4:03.99. 110mH (+1.9): J Blaschke 14.39, T Lorentzon 14.55, Patric Lindahl Heleneholm 14.64, Jakob Falkbring Mölndal 14.64, Jacob W Hansen DEN 15.25, Richard Clerselius Malmö 15.27, Peter Pipkorn Ullevi 15.81, X (+2.0): J Blaschke 14.37, T Lorentzon 14.48, J Falkbring 14.75, P Lindahl 14.83, J W Hansen 15.26, R Clerselius 15.41, P Pipkorn 15.56. Höjd: Martin Gaertner DEN 205, Per-Ola Andersson 80 Gnistan 203, Per-Olof Malmqvist 80 KA2 193Stav: Piotr Buciarski DEN 540, Oscar Janson Ullevi 525, Alhaji Jeng 81 Örgryte & Henrik Hallenbo Lerum 500, Viktor von Bothmer Malmö 490, Alexander Igelström Ullevi 480, Laust Lund DEN 445, Johan Rogö 80 Habo 425, Patrik Kristiansson Örgryte & Mikael Tapio Ullevi & Henrik Weisbach IFK Göteborg X. Tresteg: Reinhold Andersson 80 Klippan 1326/+1.4. Kula: Gustav Nilsson Södra Vi 1335.
M22 400m: Mikkel H Jensen DEN 50.66. 1500m (med M?): Mikael Jörgensen DEN 4:05.72.
P18 100m h1 (+1.9): Espen Gatzwiller DEN 11.07, h2 (+2.1): Johan Wissman 82 Helsingborg 11.08w, h3 (+1.9): Gustav Lindström 81 Lund 11.14, F (+1.6): E Gatzwiller 10.93, J Wissman 11.09, Anders Johnsson 82 Skruv 11.28. Stav: A Jeng 502, Rickard Borgqvist 81 KA2 440, Gustaf Hultgren 83 Kalmar 420, Charlie Lund-Petersen 81 Örgryte 390, Henric Stodell 82 Skruv 380.
P16 100m (+2.1): John Lundvik 83 Växjö 11.06w, Martin Hajdu 83 Malmö 11.21w.
P15 Tresteg: Martins Rozentals LAT 1282w/+3.5 (1244/+0.5).
K 100m (+3.2): Karin Jönsson Malmö 11.91w, Lena Berntsson Ullevi 12.03w, Carola Strenius KA2 12.27w, Pernilla Wigothsson 80 KA2 12.64w. 400m: Lisbeth Nielsen DEN 58.28. 1500m: Hanna Karlsson Malmö 4:35.06, Jessica Gylfe 80 Växjö 4:38.29, Jessica Carlberg Hässelby 4:39.75, Linda Damgren Jönköping 4:44.10, Trine Sierslev DEN 4:46.93, Emma Skogersson Högby 5:04.93. 100mH (+1.8): K Jönsson 13.97, Anna Johansson Ymer 15.11. Höjd: Alexandra Flohr GER 156. Längd: Helena Rönner 80 Ullevi 578/+1.4, Åsa Samuelsson Växjö 519/+0.8, Elizabeth Franklin Växjö 517/-0.4. Diskus: Maria Pettersson Heleneholm 4913, Maria Turunen 80 Skruv 3713, Karen Westergaard DEN 3320, Josefine Sommer DEN 3312, Anna-Lena Svensson Hinden 3295, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 3200, Corinna Minge GER 3133.
F18 100m (+1.2): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.47, Malin Jeppsson 81 Lund 12.51, Karin Nilsson 81 Lund 12.56. 400m: Martina Johansson 83 Malmö 57.76, T Jonsson 60.97. 1500m (med K?): Mia Larsson 81 Lund 4:59.10. 100mH (+1.8, med K?): Carolina Rijpma 82 Lund 15.31, Katharina Kretschmer GER 16.21w. Diskus: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 4062, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 3492, Vanessa Mortensen DEN 3215.
F16 100m (+1.4): Linda Wijkander 83 Klippan 12.78, Emelie Madsen 83 Malmö 12.83, Kate Hörmarker 83 Contact 12.83. Tresteg: Ameli Ahlgren 83 KA2 1038/+1.6, Emma Gustavsson 83 Växjö 1035/-1.3. Diskus: C Åberg 3348, Maria S Hansen DEN 3140, Christel Nordin 83 Eslöv 3080.
F15 Tresteg: Anna Nordström 84 Kalmar 1092/+1.4. Diskus: Maria Grahn 84 Vingarna 3314.
F14 Stav: Sofia Klüft 85 Växjö 275, Caroline Ivarsson 85 Simrishamn 240.
D a g   3
M 200m h1 
(+1.8): Christian Birk DEN 21.78, h2 (-0.6): Tobias Karlsson KA2 21.42, Martin Hajdu 83 Malmö 22.72, h3 (+1.5): Mathias Sundin Malmö 21.85, Jacob Christiansen DEN 22.75, F (+1.3): C Birk 21.80, ... M Sundin & T Karlsson & M Hajdu & J Christiansen ej start. 3000m: Sören Helmer DEN 8:41.76, Mikael Jörgensen DEN 8:44.21, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 8:50.68, Johan Lundahl Hultsfred 8:58.28, Peter Åkesson Glasriket 8:58.38. Längd: John Steffen DEN 756/+1.1, Brian Predstrup DEN 728/+1.6, Reinhold Andersson 80 Klippan 706w/+2.6 (678/+1.9), Thomas ??? DEN 695/+1.8, Asi Mikkelsen DEN 676/+0.5, C Birk 675/+1.0, Dirk Lampert GER 655/+1.2. Slägga: Michael Knudsen DEN 6127, Peter Andersson Gnistan 5600, Mikael Holst Bottnaryd 5540, Stellan Kjellander Vittsjö 5405, Tomas Pyka 81 Gnistan 5148. Spjut: Richard Knudsen DEN 6437, Andreas Wulff 80 Växjö 6417, Peter Strömbäck 73 Tranås 6396, Bengt Loo Contact 5910.
M22 800m: Martin Arnlid 82 Heleneholm 1:56.36, Mathias Lundberg Malmö 1:57.36.
P18 200m h2 (-1.8): Espen Gatzwiller DEN 22.31, h3 (+0.4): Johan Wissman 82 Helsingborg 22.32, F (+2.2): E Gatzwiller 21.77w, J Wissman 21.93w, Anders Johnsson 82 Skruv 22.62w, Anders Bache DEN 22.83w, Martin Svensson 81 Högby 22.97w. Höjd: Martin Arnemar 82 Udd 194, Daniel Jönsson 81 KA2 188. Längd: Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 674/+0.2, Daniel Gustavsson 81 Oskarshamn 644w/+2.9 (614/+1.1).
P16 200m F (-0.2): M Hajdu 22.83. Stav: Gustaf Hultgren 83 Kalmar 410.
K 200m (-0.9): Annika Amundin Ullevi 24.59, Lena Berntsson Ullevi 25.39, Emma Frostensson Skruv 25.82, Helena Rönner 80 Ullevi 25.98, Lisbeth Nielsen DEN 26.20. 800m: Johanna Nilsson 83 Högby 2:10.52, Kristin Ahlepil Eksjö Södra 2:10.76, Sandra Pode 81 Heleneholm 2:10.92, Malin Kemi Malmö 2:11.57, Hanna Karlsson Malmö 2:12.34, Martina Johansson 83 Malmö 2:13.11, Jessica Gylfe 80 Växjö 2:16.11, Vanessa de Luca Malmö 2:17.03. Tresteg: Cecilia Larsson 80 Malmö 1150/+0.8, Åsa Samuelsson Växjö 1121/+0.5. Kula: Henriette Lykke DEN 1212, Lilian Pyka Gnistan 1182, Maria Turunen 80 Skruv 1135. Slägga: Charlotte Wåhlin DEN 5395, L Pyka 4582, Linda Brittesland 80 Växjö 4243, Mona Jönsson Klippan 4073, Carola Feuerpfeil Skruv 3864, Rebecka Karlsson Hinden 3463, Anna-Lena Svensson Hinden 3232. Spjut: Christina Scherwin DEN 5115, Karin Eskesen DEN 4822, Jennie Niesel Färjestaden 3990, Anna Sedlin 80 Klippan 3864, M Jönsson 3796, A-L Svensson 3255, Diana Ottosson 80 Skruv 3151, Sigrun Lazik GER 3109.
F18 200m h1 (-0.5): Karin Nilsson 81 Lund 26.02, h2 (+1.2): Theresia Jonsson 82 Kalmar 25.86, F (+0.3): T Jonsson 25.51, K Nilsson 25.74. Höjd: Sofia Ursby 82 Växjö 160. Tresteg: Katharina Kretschmer GER 1030/+0.6. Slägga: Vanessa Mortensen DEN 4467, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 4300, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3425, Helena Jonsson 82 Hinden 3275. Spjut: K Kretschmer 3080, A Mejenquist 3049.
F16 Höjd: Juliane Barth 83 GER 156.
F15 Höjd: Anna Nordström 84 Kalmar 160.
F14 Höjd: Josefine Sommer DEN 154.
F13 Höjd: Jonna Bramstedt 86 Kalmar 154.

TIDAHOLM 2.7 (Härjaspelen)
M Kula:
 Yngve Wahlander Hagen 1626, Andreas Gustafsson Hagen 1545 (rotation!).

KROKOM 1.7
P18 Tresteg
 (vind?): Jonas Arnsten 80 Trångsviken (u t) 1353, Daniel Arnsten 82 Trångsviken 1312.

ESKILSTUNA 1.7 (JDM-UDM-VDM)
M Diskus:
 Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 4925.
M35 Kula: Christer Berg Nyköping 1330.
K22 800m: Flo Jonsson Ärla 2:18.48. Spjut: Carolin Thysell Ärla 3636.
K35 5000m: Arja Kilpeläinen Råby-Rekarne 19:00.39.
F18 Slägga: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 4006. Spjut: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 3536.
F16 Spjut: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3574, Mikaela Johansson 84 Ärla 3016.