Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Utomhus - 1999

juni - januari



ENKÖPING 30.6 (DM)
M 200m F
 (-2.3): Ali Sabouri Upsala 22.64. 1500m: Mattias Norling Nord-Uppland 4:03.88. 10000m: Ristat Zeron Upsala 32:36.34, Anders Grahn Nord-Uppland 33:06.23, Örjan Grelsson Upsala 33:13.62. 400mH: Daniel Berg 82 Upsala 58.46, Daniel Bergin Upsala 61.82. Stav: Andreas Bonin 81 Alunda 426. Tresteg: Erik Eriksson 80 Örbyhus 1324/+0.6. Diskus: Niklas Uhlin Upsala 5045, Lars Widén Örbyhus 4058, Johan Levin Upsala 4008.
K 200m F (-1.9): Stina Smibacker 83 Enköping 26.66. 1500m: Annika Gerner Upsala 4:37.74. 400mH: Lisa Lundqvist Upsala 68.50, Klara Persson 80 Upsala 70.02. Tresteg: Sara Gelin 80 Enköping 1165/+0.8, Angelica Ström 81 Tierp 1133/+0.6.

NYKÖPING 30.6
M Kula: 
Jerry Jönsson Nyköping 1492, Fredrik Mäkk Hässelby 1483, Axel Bernhult Huddinge 1403. Diskus: F Mäkk 5709, A Bernhult 5226, Håkan Öberg Nyköping 4761, J Jönsson 4543.

KALMAR 30.6
F16 800m:
 Linn Modin 84 Färjestaden 2:19.93. Stav: Ida Glemne 84 Växjö 302. Längd: Anna Mörstam 83 Växjö 516/+1.0.

KARLSTAD 30.6
K 1 mile
 (mix?): Anette Wahlström IF Göta 5:05.7m.

MALMÖ/S 29.6 (Sommarspelen 2)
M 200m A
 (-1.8): Mathias Sundin Malmö 22.13, Magnus Hansson Malmö 22.15, Espen Gatzwiller DEN 22.30, Philip Nossmy 82 Malmö 22.40, Anders Hansson Heleneholm 22.71, Jonas Rönnberg Nyköping 22.94, B: (-1.9): Martin Hajdu 83 Malmö 22.94. 1500m: Christian Bengtsson Malmö 3:57.48, Mathias Lindberg Malmö 3:57.84, Erik Emilsson 82 Malmö 3:58.71, Berne Forzelius Malmö 4:00.47, ... Staffan Stegmark Malmö & Toni Rovina Malmö & Tobias Andersson Malmö bröt. 110mH (-2.7): Henrik Dagård KA2 14.46, Thomas Lorentzon KA2 14.96, Patric Lindahl Heleneholm 15.29, Richard Clerselius Malmö 15.68, Philip Nossmy 82 Malmö 16.26. Stav: Oscar Janson Ullevi 520, Viktor von Bothmer Malmö 500, Alexander Igelström Ullevi 480, H Dagård 480, Johan Fritz 82 Malmö 440, Henrik Weisbach IFK Göteborg 440, Martin Wisnander 84 Malmö 400.
K 200m (-2.2): Karin Nilsson 81 Lund 26.10, Maria Schlyter 80 Malmö 26.18. 1500m: Sandra Pode 81 Heleneholm 4:38.35, Faton Sonko 80 Trelleborg 4:48.22, Anna Olsson 84 Eslöv 4:51.42, Lisa Haglund 81 Heleneholm 4:54.09. 100mH (-0.1): Linda Fredriksson Rydö 14.44. Stav: Vala Flosadottir Malmö 405, Maria Rendin 82 Heleneholm 370, Desirée Dahlgren 84 Malmö 310, Josefine Grahed 80 Malmö 290. Längd: Caroline Bryland Heleneholm 583/+0.7, Åse Mohlin Malmö 548/+1.2, Petra Mårtensson 80 Heleneholm 521/+0.2.
F18 200m (-2.4): K Nilsson 26.13, Daniela Lincoln 84 Heleneholm 26.53, Ida Agering 81 Malmö 26.64

ESKILSTUNA 28.6 (JDM/UDM/VDM)
P18 Höjd:
 Oscar Jonsson 81 Råby-Rekarne 192. Spjut: Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6640, Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 6244, Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne 5959.
P16 Höjd: Jimmy Karlsson 83 Katrineholm 188.
M35 Slägga: Sven Ohlson Södertälje IF 4426.
K22 Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3497.
F18 1500m (mix): Kerstin Ribers 81 Katrineholm 5:01.73.
F16 100m (-0.3): Hanna Larsson 83 Katrineholm 12.62. Stav: Therese Axelsson 83 Katrineholm 280. Tresteg: Susanna Diallo 84 Råby-Rekarne 1067/+1.7.

VISBY 27.6-1.7 (Island Games) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 200m h5
 (-1.3): 1) Mattias Sunneborn Lidingö 21.97, s2 (0.0): 1) M Sunneborn 21.58, F (-1.8): 1) M Sunneborn 21.31. 10000m: 3) Joakim Ronsten Enhörna 32:45.78. 400mH h1: 3) Niklas Hellgren Gotland 60.27, h2: 3) Johan Smitterberg 81 Gotland 60.92, F: 5) N Hellgren 59.22, 6) J Smitterberg 59.99. Höjd: 1) Erik Larsson 80 Gotland 199. Slägga: 4) Tore Olofsson Gotland 4658, 5) David Gustafsson Gotland 4607.
K 400m h2: 2) Johanna Hallberg Gotland 59.74. Tresteg: 5) Ulrika Lundgren Gotland 1117/+1.9. Kula: 1) Christina Larsson Gotland 1208.
D a g   2
M 800m:
 1) Joakim Daun 82 Gotland 1:54.23. 3000mH: 1) Peter Skalberg Gotland 9:36.40, 4) Lars-Olov Helms Gotland 9:49.11. 110mH (-1.2): 1) Robert Wärff Heleneholm 15.15, 4) E Larsson 15.55. Längd: 6) E Larsson 667/+0.3, 10) Nicolaus Daun 82 Gotland 648/+0.2. Kula: 2) R Wärff 1486, 4) E Larsson 1300.
K 400m F: 1) J Hallberg 57.95. 400mH h2: 4) Ulrika Gillerfors Gotland 71.35.
D a g   3
M 5000m: 
3) Olof Thunegard Gotland 15:51.72. 4x400m h1: 6) Gotland (R Wärff, J Daun, Patrik Stenström, J Smitterberg) 3:31.25.
D a g   4
M 100m h3
 (-1.2): 2) M Sunneborn 11.19, h4 (-0.1): 1) Magnus Hemström Ullevi 11.67, s1 (-1.0): 5) M Hemström 11.60, s2 (-2.1): 2) M Sunneborn 11.01, (-2.9): 2) M Sunneborn 11.07. Stav: 1) Bo Jacobsson Gotland 462, 2) Fredrik Lingsarve Växjö 450. Diskus: 6) R Wärff 4327, 7) E Larsson 4274.
K 200m h3 (-1.2): 5) Ida Gillerfors 85 Gotland 26.83. 5000m: 6) Madeleine Allmungs Gotland 19:56.5m. Längd: 2) U Lundgren 551/+1.5. Slägga: 5) C Larsson 3274.
D a g   5
M 1500m:
 2) J Daun 4:01.51. Halvmarathon: 2) J Ronsten 1:12:12. Tresteg: 1) E Larsson 1474/-0.3, 7) Andreas Daun 80 Gotland 1310/+1.4. Spjut: 3) Gustav Melén 82 Gotland 5437.
K 800m: 5) J Hallberg 2:19.61. Diskus: 1) C Larsson 3660. 4x100m F: 2) Gotland (I Gillerfors, U Lundgren, Jessica Kann, J Hallberg) 49.77.

GÄVLE 27.6 (Svensk Midsommar)
M 100m h1 
(+2.1): Mathias Krigh Spårvägen 10.63w, Ulf Hedberg 80 Gefle 10.94w, Pär Svensson Sundsvall 11.20w, Anders Svanholm Brännan 11.27w, h2 (+0.9): Berhane Haile Tureberg 10.68, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 11.17, (-0.6): B Haile 10.84, M Krigh 10.94, A Rehnborg 11.21, U Hedberg 11.24. 200m A (-1.6): Johan Lannefors Västerås 21.77, B Haile 21.97, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.25, Magnus Wallberg Hässelby 22.52, A Rehnborg 22.69, Niclas Norling Örbyhus 22.80, B (-1.9): P Svensson 22.90, A Svanholm 22.94. 400m A: Martin Theander Lidingö 49.53, Jan Olszowy 82 Spårvägen 49.86. 1500m: Mattias Norling Nord-Uppland 3:55.13, Peter Marklund Riviera 3:58.22, Fredrik Engström Västerås 4:00.24, Henrik Nyström 82 Västerås 4:05.84. 110mH (+1.0): Henrik Värendh Spårvägen 14.16, Stefan Heinås Riviera 14.32, David Bergdahl Falun 14.47, Anders Karlsson Spårvägen  14.70, M Wallberg 14.97, Patrik Melin Gefle 15.15, X (+1.1): H Värendh 14.06, S Heinås 14.35, D Bergdahl 14.42, A Karlsson 14.57, M Wallberg 14.86, P Melin 15.06. 400mH: Anders Wistam Hellas 54.52, Johan Szabo 81 Danderyd Athl 57.92. Höjd: Demola Rieke Lidingö 200, Erik Sikström 80 Lidingö 197, Daniel Rosengren Gefle 194, Johan Redborg Tureberg 194, Ronnie Enander Gefle 194. Stav: Rickard Nygårds Gefle 497, Zbigniew Jakobschy Spårvägen 487, Anders Edvinsson Spårvägen 467, P Melin 447. Kula: Jimmy Nordin Heleneholm 1831, Mattias Eriksson Castor 1610, Johan Persson 80 Falun 1403, ... Sören Tallhem Spårvägen X. Spjut: Daniel Hedström Valbo 5721, Magnus Håkansson Valbo 5463.
P18 100m h1 (+1.4): J Olszowy 11.04, Björn Lundin 82 Gefle 11.14, Joakim Lundqvist 81 Gefle 11.22, T Nikitin 11.31, h2 (+1.2): Aristide Bamane 82 Spårvägen 11.30, A (-0.5): T Nikitin 11.20, B Lundin 11.34.
K 100m (+1.7): Sara Westman Ullevi 12.30, Malin Ericsson 80 Enköping 12.60, Nina Frölander Bollnäs 12.60, X (+1.4): S Westman 12.31, N Frölander 12.84. 200m (-2.2): Karin Funke Gefle 25.96, Jenni Gårdhage Västerås 26.20, Josefin Näsman 81 Bollnäs 26.27. 400m: Ulrika Johansson 80 Söderhamn 56.35, Frida Näsman Bollnäs 57.37. 100mH (+1.2): Maria Richtnér Spårvägen 14.23, M Ericsson 14.77, K Funke 15.17, Emma Allvin 81 Gefle 16.55, X (+3.0): M Ericsson 14.59w, K Funke 14.91w, E Allvin 16.37w. Höjd: Marie Rosengren 80 Gefle 168, Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 165, E Allvin 159.  Stav: Helena Gissle Spårvägen 341, M Ericsson 316, Caroline Fougman 84 Gefle 246, Jessika Andersson 84 Gefle 246. Längd: K Funke 553/+1.6, Angelica Ström 81 Tierp 527w/+2.1 (509/+0.8), Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 520/+1.9. Tresteg: Johanna Sellman Gefle 1295/+1.9, Susanne Persson Gefle 1254/+0.9. Diskus: Annika Larsson Gefle 5266, Lena Björk Hofors 4713, M Rosengren 3655, Cecilia Enbäck 80 Västerås 3225. Spjut: Annika Petersson Edsbyn 5175 (Sverigebästa med nya spjutet!), Linda Wicksell 80 Enköping 4610, M Richtnér 4534, M Rosengren 3944, J Jansson 3491, Sophie Ohlsson 82 Skade 3213.
F18 100m (+2.5): J Näsman 12.61w, Sara Erixon 81 Västerås 12.84w, X (+2.6): J Näsman 12.75w, S Erixon 12.78w.
F16 100m h1 (+2.2): Stina Smibacker 83 Enköping 12.68w, A Sauhke 12.79w, F (+1.9): S Smibacker 12.74, A Sauhke 12.91. Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 159.

KUNGÄLV 27.6 (Trekungamötet)
M 1000m: 
Ahmed Mohamed Hälle 2:26.76, Jonas Alfredsson Hälle 2:27.05, Mikael Gren 80 Hälle 2:32.34, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 2:34.84. Höjd: Jan-Erik Wanhainen Hälle 200.
K 1000m: Åsa Hedström Hälle 2:52.40, Christina Björk Mölndal 2:58.43, Andrea Lundkvist Hälle 3:02.48.
F16 Höjd: Angelica Johansson 83 Hälle 175, Veronica Gulldén 84 Lerum 160.
F14 Höjd: Jessica Rydin 85 Tingberg 160.

HELSINGBORG 26.6
K Diskus: 
Maria Pettersson Heleneholm 4892, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3398.

LERUM 24.6 (En midsommarnattsdröm) Till fullständiga resultat
M 200m (+0.6): Magnus Björk Mölndal 22.64. 110mH (+1.1): Jakob Falkbring Mölndal 15.08, X (+0.9): J Falkbring 14.91. Stav: Oscar Janson Ullevi 530, Alhaji Jeng 81 Örgryte 515, Viktor von Bothmer Malmö 500, Henrik Hallenbo Lerum 500, Mikael Tapio Ullevi 485, Linus Lindroth Örgryte 470, Reine Eklund Örgryte 470, Deniz Mahshid 80 Örgryte 445, Kaj Eklund 82 Stocksäter 415, Charlie Lund-Petersen 81 Örgryte 400, Elian Oancea 81 Örgryte 400, Yilmaz Mahshid Örgryte 400, ... bl a Alexander Igelström Ullevi & Henrik Weisbach IFK Göteborg X. Diskus: Christer Hagberg Ullevi 5510, Mats Laamanen Sävedalen 4835. Slägga: C Hagberg 5370.
K Höjd: Veronica Gulldén 84 Lerum 162. Stav: Annika Berntsson Ullevi 340, Anja Rozman 80 Örgryte 325, Sandra Ribba Örgryte 325, Veronika Rönneberg NOR 310, Therese Anefors 83 Örgryte 295. Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3336, Christina Gjörde 81 Mölndal 3144. Slägga: Kajsa Lindskog Ullevi 4197, Anna Magnusson Hälle 3698. Spjut: V Rönneberg 3499.

LJUSDAL 24.6 (DM)
M Diskus: 
Niklas Tannerstål Bollnäs 3910.
K 5000m: Ella Ollonen 82 Edsbyn 19:40.51, Karin Wåhlstedt 60 Järvsö 19:45.00. 100mH (+1.6): Lina Quick 80 Strand 15.20. Spjut: Annika Petersson Edsbyn 5058, Helena Anderzon 80 Strand 3935, Kristin Andersson 82 Järvsö 3783, L Quick 3200.
F16 Höjd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 160.

ÖSTERSUND 24.6
M 110mH
 (0.0): Fredrik Lindberg Östersund 14.06, Henrik Ögren Östersund 14.46, Stefan Heinås Riviera 14.64, Anders Karlsson Spårvägen 14.86, Joakim Blaschke KA2 15.03, Paul Ragnvaldsson Strömsund 15.15, X (+1.0): F Lindberg 14.07, H Ögren 14.32, S Heinås 14.40, J Blaschke 14.76, A Karlsson 14.79, P Ragnvaldsson 15.03.

MALMÖ/S 23.6 (Sommarspelen 1)
M 100m h1
 (+2.9): Torbjörn Mårtensson Malmö 10.77w, Brian Predstrup DEN 11.14w, Martin Hajdu 83 Malmö 11.27w, Thomas Lorentzon KA2 11.29w, h2 (+2.7): Daniel Persson 82 Malmö 10.8mw, h3 (+2.1): Henrik Dagård KA2 10.80w, Rikard Rasmusson 11.17w, Olafur Traustason ISL 11.20w, h4 (+2.3). Tobias Karlsson KA2 10.61w, Mathias Sundin Malmö 10.85w, F (+0.8): T Karlsson 10.57, T Mårtensson 10.74, M Sundin 11.11, O Traustason 11.28, H Dagård & R Rasmusson & D Persson & B Predstrup ej start. 400m A: Niclas Rudin Hässelby 49.42, B Predstrup 51.01. 800m A: Philip Wilhelmsson Malmö 1:58.1m, ... Jörgen Zaki Malmö & Tobias Andersson Malmö & Berne Forzelius Malmö brötHöjd: Ronny Hansson Finish 196, Martin Edefell Malmö 196, Andreas L Nilsson 80 Finish 193, Kevin Mijdema 82 Lund 190.
P16 100m (vind?): M Hajdu 11.31. Stav: Sebastian Zawadski 84 Malmö 400, Martin Wisnander 84 Malmö 390.
K 100m h1 (+2.9): Linda Hansson Malmö 11.7mw, Karin Nilsson 81 Lund 12.6mw, Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.7mw, h2 (+1.2): Linda Österling Finish 12.63, Malin Jeppsson 81 Lund 12.65, Maria Schlyter 80 Malmö 12.78, F (+1.9): L Hansson 11.96, M Jeppsson 12.45, L Österling 12.66, M Schlyter 12.73, P Mårtensson 12.73, K Nilsson 12.75. 400m: Sandra Pode 81 Heleneholm 57.08, Malin Kemi Malmö 57.89, Emelie Madsen 83 Malmö 60.60, Ida Agering 81 Malmö 60.85. 800m: Martina Johansson 83 Malmö 2:14.4m, Camilla Dahlin 81 Rånäs 2:20.4m. Höjd: Emma Lilja 82 Heleneholm 163, Jeanette Hansson Eslöv 160. Kula: Barbro Bengtsson Heleneholm 1205, Jessica Solner-Larsson Heleneholm 1131.
F16 100m (+1.6): Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 12.51, Daniela Lincoln 84 Heleneholm 12.89. Stav: Desirée Dahlgren 84 Malmö 310, Linda Persson 84 Malmö 280, Lousie Börjesson 84 Helsingborg 280, Tracey Andersson 84 Trelleborg 250. Längd: D Lincoln 555/+0.9.
F14 Höjd: Jenny Gunnarsson 85 Finish 157. Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 270, Caroline Ivarsson 85 Simrishamn 250, Linnea Rading 85 Lund 240.

SÖDRA VI 23.6 (Midsommargöken)
M Diskus: 
Stefan Fredriksson Södra Vi 4486.

LYCKSELE 23.6
F18 Diskus: 
Sofia Lundquist 81 Vännäs 3656. Slägga: S Lundquist 3698.

STRÖMSUND 23.6
M Diskus:
 Hans Källén Strömsund 4316.
K Diskus: Veronica Karlsson 80 Strömsund 4316.

JÖNKÖPING 23.6 (Vätterspelen)
M 100m A
 (-0.4): Niklas Stridqvist Sundsvall 11.03, Noah Likhaya Rånäs 11.05, Erik Johansson Hälle 11.14, Ulf Jonsson Ymer 11.19, Elvir Rakovic Ullevi 11.21, Daniel Nunez Ullevi 11.21. 200m A (-1.4): E Johansson 22.49, E Rakovic 22.58, D Nunez 22.74, Magnus Andersson Hagen 22.93. 1500m: Johnny Jönsson Spårvägen 3:49.25, Joel Johansson Malmö 3:50.24, Joakim Johansson Hälle 3:51.03, Anders Johansson Eksjö Södra 3:51.26, Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 3:53.33, Lars Hansen Enhörna 3:53.79, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 3:54.82, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 3:55.64, Henrik Skoog Villstad 3:56.24, Christian Bergh Enhörna 3:57.98, Jörgen Johansson Eksjö Södra 3:58.50, Runar Höiom Alingsås 4:02.51, Ola Axelsson 80 Mullsjö SOK 4:05.86. 5000m: Mattias Karlsson Hakarpspojkarna 15:06.03, Thomas Johansson 81 Sävedalen 15:14.62, Anders Soovik Kongahälla 15:18.81, Fredrik Valfridsson Hakarpspojkarna 15:35.93, Rickard Andersson Skillingaryd 15:45.72, Anders Grönvall Örebro 15:47.08, Erik Gerdin Hakarpspojkarna 15:50.74, Anders Gustavsson Upplands Regemente 15:51.15, Conny Rantzow Ymer 15:53.05, Michael Magito Villstad 15:54.12. Höjd: Mattias Ekman Falköping 202, Tobias Svensson Wärnamo 190. Tresteg: Peter Fredriksson 83 Wärnamo 1296/-0.9. Diskus: Mattias Borrman Västerås 5614, Tobias Melin Bottnaryd 5051, Robert Melin 82 Bottnaryd 3820.
K 100m (-0.8): Veronica Fransson Hälle 12.15, Charlotta Wanhainen Hälle 12.42, Sara Westman Ullevi 12.54. 200m (-0.1): V Fransson 24.91, C Wanhainen 26.13. 1500m: Kristin Ahlepil Eksjö Södra 4:25.40, Hanna Karlsson Malmö 4:31.68, Jenny Framme Hälle 4:45.25, Linda Damgren Jönköping 4:45.67, Maria Pettersson Njudung 4:51.14. Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1287/-0.1, Desirée Carlberg Ullevi 1166/-0.4, Åsa Samuelsson Växjö 1088/-0.6. Diskus: Emma Johannesson 84 Hovslätt 3408, Anneli Jyrkin 81 Hovslätt 3088.

ÖREBRO 23.6 (DM)
M 100m h3 
(+1.1): Mikael Jakobsson 81 Örebro 11.30, F (-0.7): M Jakobsson 11.10, Patrik Tellgren Örebro 11.31, ... 5) Tommy Björnquist 58! Sköllersta 11.63. 5000m A: Johan Stunz Wedevåg 15:20.37, Kjell-Arne Sjögren Glanshammar 15:25.49, Fredrik Grönvall Örebro 15:34.20 (totalt 46 deltagare!!)Längd: Erik Henrysson Fjugesta 658/+0.5, Per Lindberg Örebro 642/+0.5.
K 100m h1 (+0.4): Beatrice Hellgren 83 Örebro 12.69, h2 (-0.1): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.51, F (-0.6): E Barenfeld 12.43, B Hellgren 12.73. 5000m: Helene Nilsson Start 18:48.73, Yvonne Franzén Start 19:37.94 (15 deltagare!)Tresteg: Frida Hilmersson 84 Glanshammar 1062/+0.2. Slägga: Karin Larsson 81 Garphyttan 3140, Helena Andréasson 80 Sköllersta 3038.

NORRTÄLJE 23.6 (JDM)
K 5000m
 (mix): Camilla Thuné Rånäs 18:29.54.
K22 400mH: Lisa Lundkvist Upsala 70.55.

VÄSTERÅS/S 23.6
F18 Slägga:
 Cecilia Wanhainen 82 Västerås 4109.

KARLSTAD 23.6
K 1000m: 
Anette Wahlström IF Göta 3:05.4m.

GÄVLE 23.6
K Diskus:
 Lena Björk Hofors 4169.

SUNDSVALL 22-23.6 (DM)
D a g   1

M Diskus: Tony Karlsson Östersund 4168.
K 100m (+1.1): Jennie Nilsson 84 Vingarna 12.71. 400m (mix): Elin Ericsson 84 Sundsvall 61.77. 1500m (mix): Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:27.03, Jennie Nordvall Strategen 4:58.03. 100mH (+1.2): Marlene Forslund 82 Kovland 15.66. Höjd: Emma Bjerkås 83 Kovland 153. Längd: Maria Eklund 82 Sundsvall 535/+1.5, J Nilsson 526/+1.6. Kula: M Forslund 1106. Diskus: Lotta Swedin Timrå 3235.
D a g   2
M 200m
 (+1.8): Pär Svensson Sundsvall 22.79, Anders Svanholm Brännan 23.29. 5000m A: Peder Svensson Forsmo 14:59.84. Slägga: Arve Solli Sundsvall 3920.
K 5000m (mix B): Ulrika Mähler Brännan 16:47.48, E-B Karlsson 17:07.95, Madeleine Svensson Forsmo 18:23.42, Stina Thunman Stockvik 18:30.24, J Nordvall 18:33.69. Tresteg (vind?): M Eklund 1134. Slägga: Kristin Olsson 81 Sundsvall 3147. Spjut: Malin Wiik 83 Sundsvall 3268, Lina Persson 82 Brännan 3003.

NORRKÖPING 22-23.6 (DM)
D a g   1
M 100m h1 
(+1.3): Stefan Storm 80 Linköping 11.22, Henrik Nyrén 81 Norrköping 11.31, h2 (+2.6): Mikael Storm 80 Linköping 11.25w, F (+0.5): S Storm 11.11, M Storm 11.22. 400m: Khaled Azerkan Tiwaz 47.37. 3000mH: Sten Sjögren Akele 9:55.97, David Lindh 83 Malmslätt 10:08.55, Stefan Axelsson Akele 10:29.64, Jonas Braam Tjalve 10:31.52. 110mH (+1.0): Frederick Löfdahl Tjalve 15.45. Längd: Per Klofsten Linköping 686/+0.8. Diskus: Fredrik Steen 80 Tjalve 4247.
K 100m (+1.8): Malin Henriksson Linköping 12.26, Ellinor Stuhrmann Norrköping 12.43, Erika Jakobsson Linköping 12.80. 400m: Paulina Orell 81 Norrköping 60.35. 1500m: Ebba Stenbäck 81 Sprint 4:43.96, Anna Stenbäck 82 Norrköping 4:58.38, Johanna Forsberg Akele 5:04.29. Höjd: P Orell 160. Tresteg: Caroline Larsson 83 Norrköping 1078/+0.9, Sandra Landström 80 Motala 1065/+1.2. Kula: Angela Holmberg Tjalve 1053. Diskus: Lena Brattgård Tjalve 3898, S Landström 3604, A Holmberg 3322, Annelie Andersson Norrköping 3036.
D a g   2
M 200m h2
 (-0.2): Johan Engberg 81 Finspång 22.27, F (+0.6): J Engberg 21.26, S Storm 22.70. 800m h3: K Azerkan 2:04.99, F: K Azerkan 1:50.70, Philip Aagaard 82 Sprint 1:54.36, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:55.94. 5000m: S Sjögren 15:45.35, Henrik Djuse Akele 15:46.17. Tresteg: P Klofsten 1372/-0.2. Spjut: F Löfdahl 5446, Christer Göransson Ragunda 5389, Tommy Gårdman Tjalve 5286.
K 200m (+0.2): M Henriksson 25.48, E Stuhrmann 25.60. 5000m: E Stenbäck 18:25.94, J Forsberg 18:36.86. 400mH: P Orell 63.73. Slägga: Anna-Karin Lundström Östersund 4272. Spjut: Malin Spångberg Tjalve 3544, A Stenbäck 3324, Kristina Ärrälä Norrköping 3107.

HUDIKSVALL 22.6 (DM)
M 3000mH: 
Mikael Forsling Edsbyn 9:55.81, Magnus Eriksson 82 Loos 10:09.02. Kula: Niklas Tannerstål Bollnäs 1396, Carl Fack Järvsö 1352. Slägga: Mattias Jons 82 Järvsö 4142, Lennart Bodell Kilafors 3900.
K 100m h1 (+1.9): Frida Näsman Bollnäs 12.76, Anna Norgren 80 Söderhamn 12.88, h2 (+1.0): Nina Frölander Bollnäs 12.60, Lina Quick 80 Strand 12.72, Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.88, Emma Agerbjer 85 Söderhamn 12.93, F (+1.0): N Frölander 12.61, L Quick 12.64, F Näsman 12.82. 800m: Lisa Nauclér 84 Järvsö 2:21.32. Längd: L Quick 604/+0.6, Annika Petersson Edsbyn 530/+0.8. Diskus: A Petersson 3246, Ulrica Hansson 82 Järvsö 3115.

KLIPPAN 22.6
M Längd:
 Reinhold Andersson 80 Klippan 702w/+2.4 (-).
K Slägga: Mona Jönsson Klippan 3979.

KVARNSVEDEN 22.6
M 5000m:
 Clas Björling Dalregementet 15:28.2m, Fredrik Norgren 80 Dalregementet 15:47.2m.

ENSKEDE 21-23.6 (DM)
D a g   1
M 100m h1 (+2.5)
: Anders Boyacioglu Huddinge 10.90w, Ulf Hedberg 80 Gefle 11.00w, Sebastian Hukari Tureberg 11.19w, Ludvig Yttergren Hellas 11.29w, h2 (+1.7): Daniel Bergström Huddinge 10.95, Christer Holger Huddinge 11.13, Anders Wistam Hellas 11.28, h3 (+1.8): Berhane Haile Tureberg 10.62, Alexander Lakhanpal Linnéa 10.91, Michael Hoffer Lidingö 11.12, Dejan Mirkovic Huddinge 11.38, A (+1.2): B Haile 10.75, A Lakhanpal 10.96, D Bergström 11.01, U Hedberg 11.18, S Hukari 11.26, C Holger 11.26, A Boyacioglu bröt, M Hoffer ej start, B (+1.4): Per Wendt Mälarhöjden 11.31. 400m h1: Klas Ringdahl Huddinge 49.19, Carlos Amado Hässelby 49.27, h2: Andreas Rehnborg 80 Hässelby 49.49, Martin Theander Lidingö 49.94, h3: Niclas Rudin Hässelby 49.05, Konstantin Koutalas Spårvägen 51.04. 1500m: Birger Ohlsson Hässelby 3:50.16, Erik Sjöqvist Enhörna 3:51.96, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 3:53.89, Arvid Levinsson Hässelby 3:56.40, Fredrik Uhrbom Nyköping 3:56.80, Samad Masrour Spårvägen 3:56.99, Anders Edgren Enhörna 3:58.83, Karl Stavenberg 81 Tyresö 3:59.40, Andreas Carlborg Spårvägen 3:59.93, Christer Malm Hammarby 4:00.24, David Lindberg 82 Spårvägen 4:06.13. Höjd: Demola Rieke Lidingö 206, M Hoffer 202, Erik Sikström 80 Lidingö 200, Stefan Karlsson 58! Bellevue 200, Andreas Jonsson Tureberg 195, Johan Redborg 81 Tureberg 191, Jimmy Nordwall 81 Hammarby 187. Kula: Sören Tallhem Spårvägen 1735, M Hoffer 1393, Richard Shanwell Linnéa 1382, Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1372, Martin Mella Huddinge 1328, Mattias Krook 82 Tureberg 1274. Spjut: Kenneth Bergén Huddinge 5715, Ingmar Veinberg 82 Lidingö 5678, C Holger 5678.
K 100m (+0.1): Therese Olofsson Hälle 12.37, Annica Sandström Lidingö 12.83, (-0.1): A Sandström 12.45. 400m: Maria Åhr 80 Danderyd Athl 60.33, Sara Liljegren 81 Hammarby 60.38, Emilie Erhardt 83 Tureberg 60.99, Jeanette Loftheim 80 Täby 61.13. 1500m: Susanna Wiström Sundbyberg 4:34.63, Ulrica Orre Hässelby 4:39.18, Elin Dahlstedt Lidingö 4:42.05, Rebecca Ringström Spårvägen 4:45.63, Camilla Benjaminsson Hässelby 4:46.77, Gunnel Schütz Hässelby 4:48.32, Görel Manners Fredrikshof 4:50.90, Emma Dahlstedt Lidingö 4:52.12, Florence Engström Hässelby 4:52.55, Yodit Wolday Sundbyberg 4:53.22, Letu Abraha Sundbyberg 5:05.14, Lisa Wiklund Spårvägen 5:05.57. Stav: Anna Björkman 81 Lidingö 330, Åsa Pettersson 81 Tureberg 320, Sofie Lissäng 80 Hammarby 310. Längd: A Sandström 595/+1.5, Ida Sjöling 81 Lidingö 536/+1.5. Kula: Anna Wiklund Spårvägen 1255, Maria Richtnér Spårvägen 1237, Marie Hilmersson 81 Hässelby 1219, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 1147, Sara Carlsson Huddinge 1084. Spjut: M Richtnér 4316, Anette Larsson 80 Huddinge 3277, M Hilmersson 3134.
D a g   2
M 400m F: 
C Amado 49.12, A Rehnborg 49.25, M Theander 49.75, K Ringdahl 50.70, N Rudin & K Koutalas ej start. 800m h1: Stefan Danielsson Hammarby 1:53.75, K Stavenberg 1:54.24, Jan Olszowy 82 Spårvägen 1:55.69, h2: B Ohlsson 1:50.48, Jonas Brodén Gefle 1:55.85, Mats Jedemo Hammarby 1:57.35, h3: Johan Klinteskog 81 Hammarby 1:56.57, Mattias Norling Nord-Uppland 1:56.80. 110mH (-1.9): M Hoffer 14.97. Tresteg: Lars Häggberg Huddinge 1403/+1.2, J Redborg 1322/+1.7, Johan Storåkers Spårvägen 1296/+0.8. Diskus: Axel Bernhult Huddinge 5139, R Shanwell 4650, M Hoffer 4259, Erik Holmgren Boo 4076, M Mella 4052, C Holger 3970, M Krook 3885.
K 800m h1: Elin Dahlstedt 2:18.37, U Orre 2:20.12. 10000m: Maria Pettersson Flemingsberg 37:50.88 (5000m 18:56.7m), Eva Persson Flemingsberg 39:59.80 (19:43.5m). 100mH (-1.5): Stina Bohgard 82 Tureberg 15.65, Åsa Carlsson Spårvägen 15.76, I Sjöling 16.07, M Åhr 17.03. Tresteg: A Sandström 1225/+1.5, I Sjöling 1078/+0.8. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4932, M Hilmersson 3764.
D a g   3
M 200m h1
 (+3.0): A Lakhanpal 21.75w, Christian Liljequist 80 Tureberg 22.00w, Roger Asplund Södertälje IF 22.57w, A Rehnborg 22.61w, h2 (+4.0): Mathias Krigh Spårvägen 21.53w, A Boyacioglu 22.31w, Johan Jarnemark Hässelby 22.48w, h3 (+1.9): B Haile 22.00, K Ringdahl 22.38, U Hedberg 22.56, Daniel Almgren Vallentuna 22.84, F (+2.9): A Lakhanpal 21.50w, M Krigh 21.59w, B Haile 21.82w, C Liljequist 22.01w, A Boyacioglu 22.48w, K Ringdahl ej start. 800m: J Klinteskog 1:52.91, M Norling 1:53.66, S Danielsson 1:54.65, K Stavenberg 1:56.12, J Olszowy 1:56.16, J Brodén 1:56.69, M Jedemo 2:00.75, B Ohlsson ej start. 5000m: G Svedbrant 14:42.75 (3000m 8:57.22), Bill Krohn Flemingsberg 14:43.77 (8:57.90), Peter Öhman Spårvägen 15:00.54 (8:57.73), S Masrour 15:07.07 (8:57.98), Pekka Anderman Flemingsberg 15:31.20 (9:07.29), Henrik Rüffel Nyköping 15:42.49, Thorleif Andrésen Flemingsberg 15:49.80. 400mH: Peter Andersson Täby 51.64, A Wistam 53.58, A Rehnborg 55.87, Johan Szabo 81 Danderyd Athl 58.21. Stav: Anders Edvinsson Spårvägen 480, Zbigniew Jakobschy Spårvägen 470, Marcus Lindh Hammarby 440, M Mella  400, Alexander Eriksson Spårvägen & Bo Jacobsson Gotland X. Längd: D Almgren 664w/+3.8 (-), S Hukari 659w/+2.2 (-), Johan Blidberg 81 Hässelby 657w/+2.7 (638/+2.0). Slägga: Mikael Nyström Linnéa 5555, K Bergén 4332.
K 200m h1 (+0.7): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 25.03, Linn Göransson 83 Täby 26.71, h2 (+1.1): Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 25.67, Cecilia Hansson Gefle 25.72, F (+2.3): H Peterson 24.88w, J Ljungkvist 25.85w. 800m: U Orre 2:17.66, Elin Dahlstedt 2:19.39, G Manners 2:19.78. 400mH: Sophie Fitinghoff 82 Hammarby 63.39, M Åhr 64.89. Höjd: S Bohgard 167, Anna Jönsson Täby 156. Slägga: M Hilmersson 4678, Maria Sandberg 81 Hammarby 3520, Sofii Mattsson 81 Hammarby 3402.

ESKILSTUNA 21.6 (Eskilstunamästerskap)
M Höjd: 
Oscar Jonsson 81 Råby-Rekarne 197.
K 1500m: Flo Jonsson Ärla 5:00.0m, Kim Blomkvist 84 Ärla 5:04.9m, Sofie Hallkvist 83 Ärla 5:05.0m.

KARLSTAD 20.6
M 1500m: 
Claes Nyberg IF Göta 3:54.3m, Per Jacobsen IF Göta 4:05.9m.

STORA MOSSEN 20.6
M Diskus:
 Axel Bernhult Huddinge 5212. Slägga: Mikael Nyström Linnéa 5572. Vikt: M Nyström 1857.

HERRLJUNGA 20.6 (Kullingsspelen)
M Diskus:
 Linus Bernhult IF Göta 5565, Daniel Nornvall Ymer 4196. Slägga: Peter Lindståhl IF Göta 5971, D Nornvall 4407.
M22 Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 5618, Thomas Edvinsson Alingsås 4915.
K Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 5790, Lisa Willman 80 IF Göta 4313.
K22 Slägga: Cecilia Nilsson 5858, L Willman 4068.
F18 Slägga: Charlotta Nilsson 80 Tjörn-Nösnäs 4040.

KARLSHAMN 19-20.6 (Dalakampen i Karlshamn)
M Tiokamp:
 Rajne Svenssohn IF Göta 7.009 (11.50w  640w  1303   189  52.39  15.43/+0.4  3792  433  5775  4:42.62), Christer Göransson ragunda 6.920 (11.43w  685/+1.0  1247  183  51.41   15.10/+0.4  3530  403  5383  4:43.73), Erik Svensson Heleneholm 6.775 (11.64w  646  1281  186  53.03  15.29/+0.4  3564   443  4955  4:47.37), Andrus Klaar Spårvägen 6.200 (11.62w   681w/+2.7 (ok?)  1191  174  50.58  15.69/+0.4  3687   433  2533  5:25.29), Christian Hulteberg Heleneholm 5.200 (bl a 423), Håkan Jedhammar 81 Gnistan 5.142 (11.32w  661w/+2.2 (ok?)  1060  183   X  16.04/+0.4  3017  453  4314  X), David Reidhav Heleneholm bröt (bl a 1320, 16.77/+0.4 och 5430).
P18 Tiokamp: Johan Wiklund 81 Luleå 6.366 (bl a 403), Nils Pettersson 81 Boden 6.062 (bl a 403).
K Sjukamp: Malin Svensson Trelleborg 4.783 (16.24/-1.9  165   1174  27.00  551w/+2.8 (ok?)  3370  2:29.66), Jeanette Hansson Eslöv 4.725 (15.59/-1.9  162  975  27.11  566w/+3.0 (ok?)  3179   2:27.30), Lina Ericsson Växjö 4.430 (16.12/-1.9  159  966  27.42   568w/+2.5 (ok?)  2610  2:32.13).
F18 Sjukamp: Sofie Nilsson 82 Falun 4.011 (16.75/-1.9  156   843  27.21  493  2117  2:27.51).
F16 Sjukamp: Jenny Magnusson 83 Järvsö 4.427 (bl a 168), Angelica Johansson 83 Hälle 4.325 (bl a 177 och 556w/+2.7 (ok?)).

ÖSTERSUND 19-20.6 (Storsjöspelen)
D a g   1
M 100m h1
 (+1.1): Henrik Ögren Östersund 11.26, h2 (+1.5): Per Svensson Sundsvall 11.25, Paul Ragnvaldsson Strömsund 11.27, (-0.9): H Ögren 11.08. 400m: Andreas Lund Östersund 50.66. 110mH (+1.2): H Ögren 14.37, P Ragnvaldsson 14.98, Jens Lidström Riviera 16.24. Höjd: H Ögren 201. Stav: Jon Roos 80 Östersund 380, Daniel Arnsten 82 Trångsviken 380. Tresteg: D Arnsten 1338/+0.4, Robert Berglund Sundsvall 1322/+0.3. Diskus: Mattias Eriksson Castor 4267, Tony Karlsson Östersund 4047. Spjut: Lars Näckter Orrviken 5619, Jon Edler 80 Östersund 5355.
K 100m (0.0): Annica Hägglund 81 Brännan 12.74. 1500m: Lisa Nauclér 84 Järvsö 4:50.44, Rose-Marie Lindberg Tureberg 4:54.44. Stav: Kristin Olsson 81 Sundsvall 260. Diskus: Helena Engman Riviera 4590, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3229. Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 3980, Kristin Andersson 82 Järvsö 3584, Karin Åkerstedt Ragunda 3213.
F18 Diskus: Ulrica Hansson 82 Järvsö 3266, K Andersson 3069, Marlene Forslund 82 Kovland 3003.
F16 100m h2 (+0.5): Jennie Nilsson 84 Vingarna 12.67, F (-1.9): J Nilsson 12.70. Längd: J Nilsson 535/-0.6. Diskus: C Sjödin 3363, Maria Grahn 84 Vingarna 3216. Spjut: S Renman 3854, Malin Wiik 83 Sundsvall 3552, Anna Lundström 83 Riviera 3359, Anna Torstenson 84 Hammerdal 3117.
D a g   2
M 200m h2 (+2.9): P Ragnvaldsson 22.85w, F (+1.6): H Ögren 22.36, P Ragnvaldsson 22.62, Anders Svanholm Brännan 22.87. 800m: Per-Henrik Sundell Hammerdal 1:57.22. Längd: H Ögren 672/-0.6, Fredrik Eurenius Östersund 661/-0.6, Jonas Arnsten 80 Trångsviken 654/-0.8, J Roos 648/-0.6. Kula: Henrik Wennberg Tureberg 1861, M Eriksson 1564, David Berglund Östersund 1335. Slägga: M Eriksson 4696, Jens Edler 80 Östersund 4615.
K 200m (+1.6): A Hägglund 26.02. Tresteg: M Wiik 1059/-0.4. Kula: H Engman 1462, S Renman 1125, K Åkerstedt 1105. Slägga: H Engman 4557, U Hansson 3820, K Andersson 3140, K Åkerstedt 3135.
F18 Kula: M Forslund 1159.
F16 200m F (+2.7): Hanna Ledin 83 Sundsvall 26.63w.

SKELLEFTEÅ 19-20.6 (Skelleftespelen)
D a g   1
M 1500m: 
Gustav Berggren Skellefteå AIK 4:03.45, Albert Edman Skellefteå AIK 4:06.34. Spjut: Fredrik Björklund IFK Umeå 5738.
M22 400m: Magnus Nilsson 83 Skellefteå AIK 51.17. 1500m: Björn Bergström Vingarna 4:02.32, Ulf Jonsson Ume FI 4:05.24, J Bergström 4:06.75. Stav: Nils Karlander Skellefteå AIK 400. Slägga: M Nilsson 3956. Spjut: Magnus Berglund 83 Skellefteå AIK 5335.
K 1500m: Jessica Öberg Skellefteå AIK 5:00.44. Spjut: Lotta Lundgren Skellefteå AIK 3270.
K22 400mH: Lisa Norlin 83 Riviera 66.98. Stav: Katja Gustavsson 84 Skellefteå AIK 250. Spjut: Helena Dahlqvist Skellefteå AIK 3065.
F16 Stav: K Gustavsson 250.
D a g   2
M 5000m:
 Johan Bergström Vingarna 14:47.45, G Berggren 14:59.61, Anders Hemmyr IFK Umeå 15:09.05, Per-Åke Sandström Skellefteå AIK 15:26.70, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 15:37.45, Robert Renman IFK Umeå 15:53.10. Diskus: Kennet Sjöstedt Skellefteå AIK 4045, Mikael Nilsson Skellefteå AIK 3950.
K 3000m: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 10:31.96, J Öberg 10:43.17. Stav: K Gustavsson 270, Linnea Eriksson Skellefteå AIK 260.
F14 Höjd: Sandra Asplund 85 IFK Umeå 164.

VELLINGE 19.6 (DM 10000m plus VDM)
M 10000m:
 Jesper Hansson Björnstorp 32:44.0m, Per-Markus Jönsson Ryssberget 33:44.8m.
M35 10000m: Thomas Cairns Trelleborg 33:39.0, Odd B Nyheim Trelleborg 33:42.0m, Arne Mårtensson Björnstorp 33:45.0m.

NYKÖPING 19.6 (Gästabudsspelen)
M 100m
 (+2.4): Magnus Linder 81 Nyköping 11.29w, Thobias Karlsson 80 Gnesta 11.31w. Kula: Anders Holmström Örebro 1746, Jerry Jönsson Nyköping 1554. Diskus: Mattias Borrman Västerås 6064, Fredrik Mäkk Hässelby 5392, Axel Bernhult Huddinge 5338, A Holmström 5019, Håkan Öberg Nyköping 4603, J Jönsson 4419. Slägga: Tony Settle Råby-Rekarne 5505. Spjut: Peter Strömbäck Tranås 6134.
F18 Diskus: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3819. Slägga: J Gustafson 4103.
F16 200m (medvind): Maria Warensjö 83 Nyköping 25.91w.

TROLLBÄCKEN 19.6 (Tyresö Ungdomsspel) - Till fullständiga resultat
M22 Kula: David Johansson 80 Ludvika 1436.
P18 Höjd: Johan Redborg 81 Tureberg 193.
K22 100mH (+0.2): Jana Cagin Tureberg 15.94, Sara Carlsson 80 Huddinge 16.03.
F18 Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 171. Spjut: Annette Ekberg 81 Märsta 3562.
F16 Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 164.

MARIESTAD 19.6 (MAIF-spelen inkl DM/UDM)
M 400m:
 Magnus Andersson Hagen 51.34. Kula: Yngve Wahlander Hagen 1567. Spjut: Jan-Olof Damgren 51 Jönköping 6025, Krister Johansson Tingberg 5451.
K 1500m: Linda Damgren Jönköping 4:49.37, Ida Johansson Tingberg 4:51.43. Kula: Kajsa Fällström 82 Istrum 1167. Spjut: Elisabet Wahlander Alingsås 4464, Elin Adamsson 84 Mariestad 3000.
F18 Diskus: K Fällström 3248. Spjut: Maria Leijon 82 Mariestad 3123.
F16 Spjut: E Adamsson 3061.

NYKÖPING 18.6
M Kula:
 Jerry Jönsson Nyköping 1543, Christer Berg Nyköping 1428. Diskus: J Jönsson 4376, C Berg 3883.

HALMSTAD 17.6
F15 Diskus:
 Lovisa Persson 84 Halmstad 3040.

VÄSTERÅS 17.6 (Västerås Games) - Till fullständiga resultat
M 100m h1 (+2.3): Mathias Krigh Spårvägen 10.69w, Berhane Haile Tureberg 10.77w, Christer Holger Huddinge 11.12w, Anders Wistam Hellas 11.16w, h2 (+1.9): Christofer Ohlsson Växjö 10.49, Johan Olofsson Tiwaz 11.00, Dan Alfredsson Ludvika 11.13, F (+2.5): C Ohlsson 10.44w, M Krigh 10.67w, B Haile 10.76w, D Alfredsson 10.99w, A Wistam 11.13w, Ludvig Yttergren Hellas 11.19w, C Holger 11.25w, J Olofsson bröt. 400m A: Johan Lannefors Västerås 46.59, Jacob Stafstedt IF Göta 47.74, Jon Andersson 80 Falun 48.46, Niclas Norling Örbyhus 48.51, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 48.97, Carlos Amado Hässelby 49.16, B: Niclas Rudin Hässelby 48.65, Martin Theander Lidingö 49.01, Robert Sjödén 82 Västerås 50.66, Roger Asplund Södertälje IF 50.99, Anders Johansson Nord-Uppland 50.99, Per Sandell Västerås 51.46. 800m A: Khaled Azerkan Tiwaz 1:47.22, Birger Ohlsson Hässelby 1:52.71, Håkan Jansson Rånäs 1:52.91, Fredrik Rohlén Falun 1:53.22, Ken Pihlblad IF Göta 1:53.60, Jonas Brodén Gefle 1:54.76, Lars Gustafsson IF Göta 1:56.08. 1500m: Mattias Norling Nord-Uppland 3:54.69, Erik Sjöqvist Enhörna 3:57.53, Anders Edgren Enhörna 3:58.49, Stefan Lungström IF Göta 3:58.95, Jan Hedström IF Göta 4:00.68, Henrik Nyström 82 Västerås 4:03.76, Fredrik Engström Västerås 4:04.87, Abdi rahman Abdi Dahir 80 Sköldinge 4:05.99. 5000m: Andreas Hårrskog Mora 15:25.59, Magnus Risberg Gefle 15:36.65. 110mH (+1.3): Michael Hoffer Lidingö 14.53, Patrik Melin Gefle 15.35. Längd: Carl Bergfeldt 82 IF Göta 698w/+3.4 (635/+0.9), Olafur Traustasson ISL 665/+2.0, Markus Ottesen 81 Falun 663w/+2.6 (-), P Melin 660w/+3.0 (-), Richard Petrini 80 Häselby 651w/+2.2 (639/+1.9). Tresteg: Erik Eriksson 80 Örbyhus 1338/+1.2. Kula: Jimmy Nordin Heleneholm 1848, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1824, Anders Holmström Örebro 1769, Jerry Jönsson Nyköping 1549, Johan Persson 80 Falun 1359, M Hoffer 1335. Diskus: Mattias Borrman Västerås 5972, Magnus Hallgrimsson ISL 5607, Fredrik Mäkk Hässelby 5509, Linus Bernhult IF Göta 5490, A Holmström 5040, Niklas Uhlin Upsala 4933, J Jönsson 4574, M Hoffer 4470, C Holger 4242. Spjut: P Melin 6506, Pasi Mäntylä Västerås 6282.
K 100m (+1.8): Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 11.99, Helene Nordquist 80 Södertälje IF 12.66, Sara Erixon 81 Västerås 12.75. 400m: Cecilia Hansson Gefle 55.40, Ulrika Johansson 80 Söderhamn 56.17, Anna Wikström Hälle 56.31, Maria Ekman 81 Västerås 61.14. 800m: Annika Gerner Upsala 2:14.05, Flo Jonsson Ärla 2:17.24, Elin Dahlstedt Lidingö 2:19.97. 3000m: Susanna Wiström Sundbyberg 9:57.89, Helene Nilsson Start 10:37.70, Cecilia Erling Start 10:43.32. 100mH (+2.7): Malin Ericsson 80 Enköping 14.52w, Viktoria Cassersten Karlskoga 14.52w, Anna-Karin Byström 81 IF Göta 14.79w, Karin Funke Gefle 15.32w. Längd: K Funke 560w/+3.1 (558/+1.5). Tresteg: Marie Åhlander Spårvägen 1293/+1.3, Helena Rönner 80 Ullevi 1231w/+2.2 (1230/+1.2), Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1225/+1.9, Lina Hagman 80 Istrum 1127w/+2.5 (1112/+1.2). Kula: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1662, Marie Hilmersson 81 Hässelby 1266, Karin Larsson 81 Garphyttan 1204, Marie Rosengren 80 Gefle 1172, Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 1090. Diskus: Annika Larsson Gefle 5217, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5055, Maria Pettersson Heleneholm 4927, Lena Björk Hofors 4441, K Larsson 3766, M Rosengren 3587. Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 5868, Unn M Lie NOR 5576, L-M Mårtensson 5029, M Hilmersson 4735, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3912, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3221.

TROLLHÄTTAN 17.6 (DM 5000m)
M 5000m:
 Ola Axelsson 80 Mullsjö SOK 15:47.2m.
K 5000m (mix?): Johanna Junhav Trollhättans IF 19:52.6m

KARLSTAD 16.6
M 3000m: 
Torbjörn Wahlström IF Göta 8:53.4m.
K 3000m (mix): Anette Wahlström IF Göta 10:08.6m.

LUND 16.6 (Harry Olofssons Minne)
M 100m h1
 (+0.9): Torbjörn Mårtensson Malmö 10.74, Assadullah Sadigi 81 Malmö 11.03, Jonas Rönnberg Nyköping 11.31, h2 (+3.1): Mathias Sundin Malmö 10.81w, Niklas Eriksson Malmö 10.85w, Gustav Lindström 81 Lund 11.17w, Johan Ramm-Ericson Malmö 11.30w, Javier Albonico Malmö 11.32w, F (0.0): T Mårtensson 10.59, M Sundin 10.83, N Eriksson 10.93, A Sadigi 11.14. 400m A: Andreas Persson Lund 50.2m. 1500m: Johan Salomonsson Lund 4:02.98, Kim Persson Malmö 4:06.83. Längd: Mattias Lundquist Lund 663/+1.3. Spjut: Mikael Westring Eslöv 5568.
K 100m (+1.4): Linda Hansson Malmö 11.98, Malin Jeppsson 81 Lund 12.43, Karin Nilsson 81 Lund 12.80. 1500m: Mia Larsson 81 Lund 4:38.97, Anna Hellblom Lund 4:39.58, Camilla Åström Trelleborg 4:44.08. Längd: Åse Mohlin Malmö 573/+0.8, Caroline Bryland Heleneholm 570/+1.1. Kula: Angelika Nilsson Lund 1088.

UPPSALA 16.6 (DM
M 100m h1
 (+0.8): Urban Gustafsson Upsala 11.22, h2 (+1.0): Ali Sabouri Upsala 11.07, F (+2.1): A Sabouri 10.86w, U Gustafsson 10.98w. 3000mH: Johan Lindberg 80 Hagunda 10:17.85, Martin Hedlund Gefle 10:29.02, Magnus Eriksson 80 Upsala 10:31.40, Thomas Källberg 64 Roslagsbro 10:39.93. Höjd: U Gustafsson 199, Tobias Björling Frövi 193, Klas Rehnberg Upsala 189, Mattias Lalin IF Göta 189. Kula: Henrik Wennberg Tureberg 1809, Sören Tallhem Spårvägen 1808, Niklas Uhlin Upsala 1433, Teddy Jonasson Rånäs 1341, K Rehnberg 1322. Slägga: Emil Wickman 80 Rånäs 4926, Arne Enarsson Örbyhus 4362, Lars-Göran Öberg Östhammar 4138.
K 100m (+1.2): Malin Ericsson 80 Enköping 12.86. 800m: Ulrika Johansson Rånäs 2:11.28, Annica Gerner Upsala 2:12.42, Petra Forsberg 80 Heby 2:18.74. Höjd: Theresa Söderlund Alunda 169, Karin Funke Gefle & M Ericsson 160. Kula: Katja Åsvik Ununge 1222, Andrea Geurtsen Upsala 1058.

STOCKHOLM/K 16.6 (Löparnas Kväll)
M 100m A
 (+1.2): Michael Hoffer Lidingö 11.24, Christian Broddner 80 Lidingö 11.33. 400m A: Peter Andersson Täby 48.80, Stefan Danielsson Hammarby 49.94, Birger Ohlsson Hässelby 50.23, Roger Asplund Södertälje IF 50.95, B: Mohamed Hussein 80 Triangeln 50.44, Albin Johansson 81 Hammarby 51.23. 1500m: John Laselle Tureberg 3:51.54, Ronny Johannesson Hammarby 3:54.22, Andreas Phersson Hammarby 3:58.04, Karl Stavenberg 81 Tyresö 3:58.22, Arvid Levinsson Hässelby 3:58.71, Bill Krohn Flemingsberg 3:59.02, Axel Lönnqvist 81 Hässelby 4:06.48. 5000m: Christer Malm Hammarby 14:44.81 (3000m 8:51.98), Eduardas Volikas LIT 15:05.57 (8:58.42), Martin Öhman 81 Hässelby 15:56.38.
K 100m (+0.8): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.20, Therese Olofsson Hälle 12.32, (-1.0): T Olofsson 12.59. 400m A: H Peterson 56.35, Carolina Nylén Fredrikshof 56.56, Linn Göransson 83 Täby 59.64, Jeanette Loftheim 80 Täby 60.00, Carina Hortans 80 Huddinge 60.22. 800m A: Rebecka Ringström Spårvägen 2:17.01, Sara Talia Fredrikshof 2:18.99, Elin Dahlstedt Lidingö 2:19.36, Gunnel Schütz Hässelby 2:19.60, Florence Engström Hässelby 2:19.88, Görel Manners Fredrikshof 2:20.60. 3000m (mix): Lena Kullstam Råby-Rekarne 10:09.92, Lisa Wiklund Spårvägen 11:01.15.

VÄNNÄS 16.6
K Diskus: 
Sofia Lundquist 81 Vännäs 4094.
F14 Höjd: Sandra Asplund 85 IFK Umeå 155.

BOTTNARYD 16.6
M Diskus:
 Tobias Melin Bottnaryd 5094. Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 5411.
K Kula: Lilian Pyka Gnistan 1234. Diskus: L Pyka 4041. Slägga: L Pyka 4677.

HÖGBY 16.6 (Ölandsmästerskap)
K 1500m:
 Emma Skogersson Högby 5:00.33. Höjd: Johanna Olander Färjesatden 160, Linn Modin 84 Färjestaden 155. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1229. Diskus: A-K Svensson 4352, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 3394, Charlott Åberg 83 Färjestaden 3257. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 3798.

OLOFSTRÖM 15-16.6 (VDM)
D a g   2
M35 Spjut:
 Bengt Loo Contact 5628.

ÖREBRO 15-16.6 (DM)
D a g   1
M 200m
 (+2.1): Mikael Jakobsson 81 Örebro 22.33w, Patrik Tellgren Örebro 22.82w, Tommy Björnquist 58! Sköllersta 23.33w. Kula: Anders Holmström Örebro 1793, Mats Andreasson Sköllersta 1347, Patrik Lööw Sköllersta 1295. Diskus: A Holmström 4954.
K 200m h1 (+2.1): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 25.54w, F (+0.9): E Barenfeld 25.47. Höjd: Linda Hagberg 83 Örebro 158. Kula: Karin Larsson 81 Garphyttan 1153. Diskus: K Larsson 3611.
D a g   2
M 1500m: 
Johan Stunz Wedevåg 4:07.02. 110mH (-1.4): Björn Sund Örebro 16.21, Guido Ripke Gefle 16.30. Tresteg: B Sund 1309/-0.7. Spjut: Vesa Rontti Stocksäter 5359.
K 400m: E Barenfeld 58.28, Jenny Olsson 85 Glanshammar 61.05. 1500m: Helene Nilsson Start 5:01.64. Längd: Frida Hilmersson 84 Glanshammar 519/-1.0, Irene Persson Örebro 511/+0.3.

MALMÖ/S 15.6
K Höjd: 
Kristina Wärff Heleneholm 160. Kula: Barbro Bengtsson Heleneholm 1283.

ENSKEDE 15.6 (Juniproppen)
M 200m A
 (+1.1): Anders Wistam Hellas 22.59, Roger Asplund Södertälje IF 22.75, Pär Svensson Sundsvall 22.87, Daniel Almgren Vallentuna 22.88, B (+3.1): Kristoffer Eklund 80 Kungsängen 22.99w, (+1.9): Andreas Rehnborg 80 Hässelby 22.61. 800m A: Birger Ohlsson Hässelby 1:51.40, Joakim Daun 82 Gotland 1:55.02, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:57.23, A Rehnborg 1:57.97, B: Axel Lönnqvist 81 Hässelby 1:57.84. 1500m: Karl Stavenberg 81 Tyresö 4:04.08. Höjd: Erik Sikström 80 Lidingö 203, Johan Redborg 81 Tureberg 200, Richard Persson 82 Tureberg 195, Björn Lejon 82 Tureberg 190.
K 200m A (+2.2): Helene Nordquist 80 Södertälje IF 25.68w. 800m: Rebecca Ringström Spårvägen 2:19.31, Sara Talia Fredrikshof 2:20.07, Susanna Wiström Sundbyberg 2:20.63. 100mH (+2.8): Malin Ericsson 80 Enköping 14.51w, Stina Bohgard 82 Tureberg 15.17w, Maria Löfroth Upsala 15.68w. Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 353, M Ericsson 313, Anna Björkman 81 Lidingö 313, Åsa Pettersson 81 Tureberg 313, Jenny Östlund 84 Hässelby 293. Tresteg: Susanne Persson Gefle 1248w/+2.5 (-), Malin Marmbrandt 85 Enköping 1086w/+2.1 (-). Spjut: Katja Åsvik Ununge 4493, Linda Wicksell 80 Enköping 4271. 

ESKILSTUNA 15.6 (DM)
M 5000m:
 Joakim Ronsten Enhörna 15:42.66. Tresteg: Håkan Eklund 80 Råby-Rekarne 1375w/+2.4 (-), Johan Nyström 81 Råby-Rekarne 1284/+0.9. Slägga: Mikael Leindahl Nyköping 5729, Tony Settle Råby-Rekarne 5139, Björn Abrahamsson 81 Södertälje IF 4516, Sven Ohlson Södertälje IF 4474, Magnus Leindahl Nyköping 4260. Spjut: Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6541, Arto Kekki Råby-Rekarne 5543.
K 200m (+1.0): Maria Warensjö 83 Nyköping 26.57. 800m: Flo Jonsson Ärla 2:14.10, Lena Kullstam Råby-Rekarne 2:14.39. Stav: Therese Axelsson 83 Katrineholm 280. Slägga: Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 4178, Anna Hellströmer Södertälje IF 3492. Spjut: A Hellströmer 3768, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3479, Stina Lindblad Katrineholm 3174, Sofie Hellström 81 Katrineholm 3154.

GÄVLE 15.6
M Stav: 
Rickard Nygårds Gefle 495, Patrik Melin Gefle 450.
K Stav: Jessika Andersson 84 Gefle 244.

KALMAR 14.6
F18 Tresteg:
 Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 1097/-1.0.

ANGERED 14.6
M22 Slägga:
 Thomas Edvinsson Alingsås 4559.
F18 Kula: Malin Andersson 82 Mölndal 1116. Diskus: M Andersson 3612, Kristina Gjörde 81 Mölndal 3246.
F16 Spjut: Kajsa Kuronen 83 Mölndal 3611.

MALMÖ/S-K 14.6
M Diskus:
 Kenneth Riggberger Heleneholm 4065.
K Spjut: Jeanette Hansson Eslöv 3100, Karin Hansson 83 Heleneholm 3000.

STRÖMSUND 13.6 (Dunderkampen)
M Diskus:
 Tony Karlsson Östersund 3895. Slägga: Jens Edler 80 Östersund 4410. Spjut: Christer Göransson Ragunda 5278
K Kula: Veronica Karlsson 80 Strömsund 1073. Diskus: V Karlsson 4372, Maria Grahn 84 Vingarna 3198. Slägga: V Karlsson 4250, Lena Marcusson 81 Vingarna 3532.
F16 Tresteg (vind?): Malin Wiik 83 Sundsvall 1054.

KATRINEHOLM 13.6 (Katrineholmsspelen)
M22 200m
 (+1.6): Magnus Andersson Hagen 22.78. Tresteg: Håkan Eklund 80 Råby-Rekarne 1345/-0.9, Johan Nyström 81 Råby-Rekarne 1288/-1.2.
K22 200m (+1.9): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 25.23. Spjut: Sofie Hellström 81 Katrineholm 3064.
F16 100m (+1.5): Hanna Larsson 84 Katrineholm 12.72. Spjut: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3612, Mikaela Johansson 84 Ärla 3190.

VÄSTERÅS/S 13.6 (Släggkarnevalen)
M Slägga: 
Tomas Sjöström IF Göta 7232, Bengt Johansson Tureberg 6787, Mikael Leindahl Nyköping 5743, Fredric Folkeson Ullevi 5117, Daniel Nornvall Ymer 4379.
M22 Slägga: Jyrki Mäkelä FIN 5620, Antti Verola FIN 5608, Mikael Nordin Växjö 5529, Mikael Holst Bottnaryd 5471, Mika Räsinen FIN 5313, Jörgen Viksell Västerås 4838.
K Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 5737, Eva Danielsen NOR 5037, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 4967, Gianna Panavoglou Spårvägen 4800, Maria Mattsson 80 IF Göta 4535, Maria Andersson 82 Arvika 4269, Madelene Fahlstedt 83 Gefle 4154, Linda Brittesland 80 Växjö 4137, Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3749, Maria Sandberg 81 Hammarby 3149.
F18 Slägga: E Danielsen 5068, Marie Hilmersson 81 Hässelby 4829, M Andersson 4507, J Gustafson 3879, M Sandberg 3405, Sofii Mattsson 81 Hammarby 3386.

HUDDINGE 13.6
M Diskus: 
Fredrik Mäkk Hässelby 5585, Axel Bernhult Huddinge 5275, Erik Holmgren Boo 4114, X: F Mäkk 5612, A Bernhult 5250, E Holmgren 4271.

STORA MOSSEN 13.6
M Diskus:
 Antero Mäkinen Tumba 4112. Slägga: Mikael Nyström Linnéa 5328. Vikt: M Nyström 1751.

STAFFANSTORP 12-13.6 (SAI-spelen)
D a g   1
M 200m
 (+0.4): Gustav Lindström 81 Lund 22.50, Göran Olofsson Eslöv 22.70. 1500m: Kim Persson Malmö 4:05.22. 110mH (+0.7): Philip Nossmy 82 Malmö 14.81, Patric Lindahl Heleneholm 14.92, Erik Svensson Heleneholm 15.27, Richard Clerselius Malmö 15.53, Mattias Lundquist Lund 15.60, Andrus Klaar Spårvägen 15.89, Fredrik van Speyck Klippan 16.25. Höjd: Andreas L Nilsson 80 Finish 200, F van Speyck 195. Stav: Oscar Janson Ullevi 520, Henrik Hallenbo Ullevi 510, Viktor von Bothmer Malmö 500, Alexander Igelström Ullevi 480, Linus Lindroth Örgryte 480, Reine Eklund Örgryte 440, A Klaar 440, Henrik Weisbach IFK Göteborg 440, E Svensson 440, Mikael Tapio Ullevi & Alhaji Jeng 81 Örgryte X. Tresteg: Tobias Persson Heleneholm 1321/-1.5, M Lundquist 1305/-0.7, Tobias Lundqvist 80 Sisu 1278/-1.1.
P18 Höjd: Kevin Mijdema 82 Lund 200, Jesper Isgren 81 Skurup 190.
K 200m (+0.1): Mari Schlyter 80 Malmö 26.39. Längd: Jeanette Hansson Eslöv 547/+1.1, Åse Mohlin Malmö 539/+1.0. Diskus: Emma Sjölin Staffanstorp 3236.
F16 200m A (-1.0): Maria Ekelund 83 Södra Sandby 26.52. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3250. Spjut: Ellinor Holgersson 84 Ystad 3408.
D a g   2
M 100m h1 
(+0.3): Anton Andersson 81 Halmstad 11.21, Linus Malmborg Heleneholm 11.21. 400m A: G Olofsson 49.64, G Lindström 50.25, Mikael Lewcun Halmstad 50.69, Jonas Rönnberg Nyköping 50.73, A Klaar 51.10. Längd: A Andersson 749w/+3.7 (-), Reinhold Andersson 80 Klippan 686/-0.2. Slägga: Stellan Kjellander Vittsjö 5440, Andrei Dragulescu Vittsjö 4589.
P18 Stav: Kaj Eklund 82 Stocksäter 435, Charlie Lund Petersen 81 Örgryte 400, Elian Oancea 81 Örgryte 380. Spjut: Gustav Svensson 82 Simrishamn 5270.
P16 Stav: Gustaf Hultgren 83 Kalmar 420, Martin Wisnander 84 Malmö 380, Sebastian Zawadski 84 Malmö 380.
K Höjd: J Hansson 160. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 360, Hanna-Mia Persson Kalmar & Sandra Ribba Örgryte 340, Anja Rozman 80 Örgryte 330, Annika Berntsson Ullevi 320, Therese Anefors 83 Örgryte 310, Desirée Dahlgren 84 Malmö 300, Christina Garametsos 86 Malmö 280, Louise Börjesson 84 Helsingborg 260, Linnea Rading 85 Lund 240, Josefine Grahed 80 Malmö X. Tresteg: Cecilia Larsson 80 Malmö 1147/-2.5. Slägga: E Sjölin 3725, Linda Wijkander 83 Klippan 3168, D Dahlgren 3159.
F18 100m (-0.4): Malin Jeppsson 81 Lund 12.71. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 170.

KARLSTAD 12-13.6 (Lemmingiaden)
D a g   1
M Spjut: 
Richard Knudsen DEN 6729, Patrik Ekholm IF Göta 6487, Urban Svedberg IF Göta 6034, Rikard Krook Heleneholm 7024, Mikael Alsterbåge Huddinge 5979, Bengt Loo Contact 5939, Kenneth Bergén Huddinge 5886, Peter Strömbäck Tranås 5718.
M22 Spjut: Vesa Jäppinen FIN 7439, Hannu Virta FIN 7210, Mattias Eriksson 80 Vännäs 6608, Lasse Haka VIking 6553, Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6487, Raimonds Kazakewics LAT 6443, Richard Alneroth 80 Gefle 6389, Pasi Mäntylä Västerås 6280.
P18 Spjut: Ainars Kovals LAT 6691, Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 5914, Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne 5848, Vadims Vasilevskis LAT 5794, Johan Bjellerman 81 Hässelby 5522, Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5450.
K22 Spjut: Katja Nokelainen FIN 4759, Linda Wicksell 80 Enköping 4522, Signe Bech DEN 4238, Helena Anderzon 80 Strand 4047, Jennie Niesel Färjestaden 4042, Karin Åkerstedt Ragunda 3395.
F18 Spjut: Inga Kozarenoka LAT 4603, Anna Pihlgren 82 Arvika 4441, Mikaela Wieslander 81 Alvesta 4046, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4000, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3807, Annette Ekberg 81 Märsta 3762.
F16 Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4397, Sofia Renman 83 Östersund 4092.
D a g   2
M Spjut: Eriks Rags LAT 7872, Woldemars Lusis LAT 7826, Patrik Bodén IF Göta 7788, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7197, Temu Paasanen FIN 7089, Richard Knutsen DEN 7059, Sturle Saebö NOR 6794, Stuart Faben GBR 6620.
M22 Spjut: Andreas Wulff 80 Växjö 6595, Sandris Linbergs LAT 6503, Patrik Andersson Orient 6205, Lasse Näckter Orrvikens 5909, Mathias Tidqvist IF Göta 5870, Andreas Kohn Kville 5808, Rajne Svenssohn IF Göta 5531, Jon Edler 80 Östersund 5428.
M45 Spjut: Jan-Olof Damgren 51! Jönköping 6106.
K Spjut: Lorna Jackson GBR 5520, Kirsty Morrison GBR 5138, Elisabet Wahlander Alingsås 4789, Christina Scherwin DEN 4695, Karin Eriksen DEN 4490, Anne Grethe Baerås NOR 4452, Mona Jönsson Klippan 3618.

NYNÄSHAMN 12-13.6 (Vårkampen)
P18 Tiokamp:
 Andreas Bonin 81 Alunda 5.970 (bl a 450), ... 3) Johan Redborg 81 Tureberg 5.153 (bl a 202).
F18 Sjukamp: Ida Sjöling 81 Lidingö 4.458 (15.91/-0.4  155   1005  27.30  537w/+2.2 (ok?)  3157  2:32.17), Hanna Brännström 82 Luleå 4.391 (15.27/-0.4  161  1034  26.97  526w/+3.1   2754  2:45.54), Emma Allvin 81 Gefle 3.932 (bl a 16.65/-0.4  och 158).
F16 Sjukamp: Angelica Johansson 83 Hälle 4.950 (bl a 173 och 532W/+4.2 (ok?)), Maria Warensjö 83 Nyköping (bl a 26.54/+1.1).
F15 Sjukamp: Madelene Nylander 84 Örbyhus 5.072 (bl a 550/+1.7 och 3041), Johanna Höglund 84 Upsala 3.558 (bl a 155), Lisa Jansson 84 Västerås bröt (bl a 158).
F14 Sexkamp: ... 2) Camilla Westerlund 85 Huddinge 3.262 (bl a 160).

PITEÅ 12-13.6 (DM)
D a g   1
M 200m A
 (-1.4): Ruben Norlin Riviera 22.6m. 5000m: Anders Åström Riviera 15:53.0m. Stav: Jesper Andersson Luleå 380.
K 400mH: Christel Häggström 80 Nedre Soppero 69.6m. Stav: Angelica Isaksson 80 Luleå 260. Kula: Helena Engman Riviera 1587, Emma Ross 82 Boden 1042. Diskus: H Engman 4712, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3318.
D a g   2
M 110mH
 (0.0): Jens Lidström Riviera 16.1m. Tresteg: Daniel Antonsson 81 Boden 1296/-1.3. Slägga: Magnus Widell 78 Nedre Soppero 4194, Hans Korpi Haparanda FI 3936. Spjut: Jonas Fjellström Arvidsjaur 5281.
K 100m (-0.1): Sandra Lagerskog 80 Riviera 12.6m. Tresteg: Ida Dufva 82 Nedre Soppero 1119/+0.1, Marlene Häggström 84 Nedre Soppero 1038/-0.8. Slägga: H Engman 5035, C Sjödin 3505. Spjut: H Engman 3582, Anna Lundström Riviera 3256.

KARLSHAMN 12-13.6 (Östersjöspelen)
D a g   1
M 100m
 (-1.4): Christofer Ohlsson Växjö 10.75. 400m: Andreas Persson Lund 50.49, Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 50.88. 1500m: Erik Emilsson 82 Malmö 4:02.55, Joakim Nordmark Falkenberg 4:05.52. 110mH (-0.6): Niclas Hansén Växjö 15.48. Stav: Fredrik Lingsarve Gotland 450. Längd: N Hansén 651w/+2.5 (627/0.0). Slägga: Peter Andersson Gnistan 5477, Thomas Edvinsson Alignsås 5005, Tomas Pyka 81 Gnistan 4870, Åke Nilsson IK Sisu 4466.
K Höjd: Lina Ericsson Växjö 160. Stav: Fevrounia Stafilidou 82 Skruv 300. Slägga: Lilian Pyka Gnistan 4607, Rebecka Kvist 83 Alvesta 4029, Ida-Marie Holmgren 82 Kyrkhult 3675, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3590, Carola Feuerpfeil Skruv 3568, Rebecka Karlsson Hinden 3476, Helena Jonsson 82 Hinden 3324. Spjut: L Pyka 3632, R Karlsson 3131.
D a g   2
M 200m
 (+1.9): C Ohlsson 21.41, Henrik Dagård KA2 22.12, Joakim Blaschke KA2 22.55. 400mH: Magnus Norberg Huddinge 54.29, Jimmy Palm Helsingborg 54.53, N Hansén 56.86, N Hesselgren 56.90, Johan Flygare Contact 5948, Andreas Lindström Gnistan 61.89. Höjd: Per-Ola Andersson 80 Gnistan 195, Per-Olof Malmqvist 80 KA2 190. Kula: H Dagård 1377, Gustav Nilsson Södra Vi 1285. Diskus: H Dagård 4258, G Nilsson 3890.
P18 200m (+2.0): Håkan Jedhammar 81 Gnistan 22.63, Anders Johnsson 82 Skruv 22.71.
K 200m (+1.9): Carola Strenius KA2 24.67, Emma Frostensson Skruv 26.52. 400mH: Nadja Petersen Huddinge 59.76, Erika Mårtensson Växjö 63.98. Kula: Maria Turunen 80 Skruv 1253, L Pyka 1217, R Kvist 1174. Diskus: M Turunen 3945, L Pyka 3506, I-M Holmgren 3022.
F16 Diskus: R Kvist 3024.

HELSINGBORG 12-13.6 (Diskuspärlan)
D a g   1
M Kula:
 Blerim Polisi DEN 1662. Diskus A: Timo Tompuri FIN 6181, Timo Sinervo FIN 6118, Olav Jenssen NOR 5968, Svein I Valvik NOR 5943, Einar Kr Tveitå NOR 5847, Magnus Hallgrimsson ISL 5840, Thomas Rosvold NOR 5750, Dag Solhaug IF Göta 5453, B: Dariusz Slowik DEN 5582, Eivin Smörgrav NOR 5205, Staffan Jönsson 81 Heleneholm 5134, B Polisi 4603, Odinn Thorsteinsson ISL 4262.
K Kula: Karin Olsson Helsingborg 1284. Diskus: Maria Pettersson Heleneholm 5030, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3689.
D a g   2
M Kula: 
Andreas Gustafsson Hagen 1805, Anders Axlid Ullevi 1658. Diskus A: Nick Sweeney IRL 6356, O Jenssen 6187, T Sinervo 6160, T Tompuri 6101, Christer Hagberg Ullevi 6039, M Hallgrimsson 6035, S I Valvik 6033, T Rosvold 5802, B: E Smörgrav 5700, D Slowik 5593, A Gustafsson 5212, O Thorsteinsson 4184.
K Kula: Anna Söderberg Ullevi 1554, Linda Nestorsson Ullevi 1522, K Olsson 1243. Diskus: A Söderberg 6142, L Nestorsson 4880, M Pettersson 4853, S Johannesson 3744.

SOLLEFTEÅ 12.6 (Trollkampen)
F18 Längd 
(vind?): Cecilia Staaf 84 Vingarna 517.
F16 Tresteg: C Staaf 1065/0.0, Jennie Nilsson 84 Vingarna 1055/+0.4.

SKELLEFTEÅ 12.6
M Diskus: 
Johan Åsberg Ume FI 4402. Spjut: Fredrik Björklund IFK Umeå 5550.
M22 Spjut: Thomas Söderberg 80 IFK Umeå 5786, Jonas Fjellström Arvidsjaur 5442.
M40 Diskus: Sten-Erik Wihlborg Skellefteå AIK 3894.

UDDEVALLA 12.6 (UDM)
P16 Höjd: 
Joel Spolén 83 Strömstad 190.
F18 Tresteg: Susanne Eggertsen 81 Orient 1078/+0.2. Slägga: Charlotte Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4128.
F16 Tresteg: Petronella Malmqvist 83 Tanum 1081/+1.6, Johanna Jönsson 84 Orient 1063/+1.4. Spjut: Frida Hedlund Krokstrand 3022.

UMEÅ 9.6 (Noliacupen 2)
M Spjut: 
Fredrik Björklund IFK Umeå 5637, Daniel Hedström Valbo 5379.
K22 Spjut: Hanna Öberg 82 Sikeå 3670.
F14 Höjd: Sandra Asplund 85 IFK Umeå 155.

FRÄNDEFORS 9.6 (Frendevispelen)
K Diskus: 
Anna Magnusson Hälle 3492.

KALMAR 9.6 (Triaden)
F19 100m
 (+1.7): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.52.

SÖDRA VI 9.6
M Diskus: 
Stefan Fredriksson Södra Vi 4452.

NORRTÄLJE 9.6 (JDM)
M 800m X:
 Håkan Jansson Rånäs 1:55.78.
M22 Stav: Andreas Bonin 81 Alunda 440.

NYKÖPING 9.6 (DM)
M 1500m:
 Anders Edgren Enhörna 4:01.98, Christian Bergh Enhörna 4:06.91. 110mH (+1.1): Erik Sellberg Nyköping 17.17. Längd: Thobias Karlsson 80 Gnesta 657/+0.1. Kula: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1831, Jerry Jönsson Nyköping 1566, Christer Berg Nyköping 1479. Diskus: M Brändeborn 5397, Håkan Öberg Nyköping 4752, J Jönsson 4447, Rolf Öhman Råby-Rekarne 4114, C Berg 3992.
K 100m h1 (+1.2): Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 12.25, Anna Lilja 81 Nyköping 12.62, Hanna Larsson 84 Katrineholm 12.77, h2 (+0.9): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.42, F (+1.0): S Gustafsson 12.28, H Petersson 12.33, A Lilja 12.74, H Larsson 12.83. 400m: H Peterson 57.74, A Lilja 59.58, Marlin Brown Ärla 61.38. 1500m: Lena Kullstam Råby-Rekarne 4:36.98, Flo Jonsson 78 Ärla 4:46.74, Kim Blomkvist 84 Ärla 4:56.08. Kula: Anna Hellströmer Södertälje IF 1117, Mikaela Johansson 84 Ärla 1058, Alice Bergström Råby-Rekarne 1049, Stina Lindblad Katrineholm 1046. Diskus: S Lindblad 3716, A Hellströmer 3002.

BJÖRKNÄS 9.6 (Björknässpelen)
M 100m h1
 (-1.5): Lenny Martinez Huddinge 10.82, h2 (-2.4): Mathias Krigh Spårvägen 11.02, h3 (-1.3): Anders Boyacioglu Huddinge 11.27, Ali Sabouri Upsala 11.34, h4 (-2.4): Klas Ringdahl Huddinge 11.34, A (-1.4): L Martinez 10.81, M Krigh 10.93, K Ringdahl 11.10, A Boyacioglu 11.13, A Sabouri 11.28. 400m A: Niclas Rudin Hässelby 49.04, Martin Theander Lidingö 49.48, Johan Klinteskog 81 Hammarby 49.62, Roger Asplund Södertälje IF 50.63, B: Anders Wistam Hellas 50.68. 110mH (-1.2): Fredrik Lindberg Östersund 14.31, Henrik Ögren Östersund 14.54, Anders Karlsson Spårvägen 14.83. Höjd: Stefan Karlsson 58!! Bellevue 198, Erik Sikström 80 Lidingö 198, Johan Redborg 81 Tureberg 195, Richard Persson 82 Tureberg 195, Jimmy Nordwall 81 Hammarby 195. Stav: Martin Eriksson Hässelby 530, Zbigniew Jakobschy Spårvägen & Fredrik Skoglund 81 Lidingö 480, Michael Hoffer Lidingö 470, Christer Holger Huddinge 470, Anders Edvinsson Spårvägen 450, Marcus Lindh Hammarby 450, Rickard Nygårds Gefle & Bo Jacobsson Gotland & Andreas Wågberg Lidingö X. Kula: Sören Tallhem Spårvägen 1829, Henrik Wennberg Tureberg 1816, Martin Mella Huddinge 1327. Diskus: Linus Bernhult IF Göta 5428, Fredrik Mäkk Hässelby 5388, Axel Bernhult Huddinge 5137, Niklas Uhlin Upsala 5074, Erik Holmgren Boo 4132, Martin Mella Huddinge 3907.
M22 800m: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:57.80, Karl Stavenberg 81 Tyresö 1:57.87.
K 400m: Carina Hortans 80 Huddinge 59.29. 100mH A (-0.8): Åsa Carlsson Spårvägen 15.01, Sara Liljegren 81 Hammarby 16.94, (-0.7): Jana Cagin Tureberg 15.41, Sara Carlsson Huddinge 16.63. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 165. Kula: Linda-Marie Mårtensson 1667, Annika Larsson Gefle 1292, Marie Hilmersson 81 Hässelby 1245. Diskus: A Larsson 5182, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5095, M Hilmersson 3746.

ÖSTERSUND 9.6
M Slägga:
 Jens Edler 80 Östersund 4509.
K Slägga: Anneli Svärd Frösö 3230. Spjut: Karin Åkerstedt Ragunda 3065.
F16 Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 3719.

GÄVLE 8.6 (Gästrikecup)
K 1500m: 
Julie Leonard Högbo GIF 5:00.11 (?), Nina Gudmundsson Gefle 5:01.74, Kristina Södergren Gefle 5:03.02.
F15 Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 250, Jessika Andersson 84 Gefle 240. 

FJUGESTA 8.6 (Veckans tävling)
M Diskus:
 Mats Andreasson Sköllersta 4016.
K Diskus: Erika Fahlström 84 Fjugesta 3002.

SKÖVDE 8.6 (HagenSNspelen)
M 100m h1 
(-1.7): Torbjörn Mårtensson Malmö 11.00, Derek Spears USA 11.08, h2 (-1.3): Wayne Whyte JAM 10.74, Niclas Broström IF Göta 11.13, Per-Joan Lorentzon IF Göta 11.25, h3 (-0.4): Tobias Karlsson KA2 10.82, Matias Ghansah Malmö 10.90, Mathias Sundin Malmö 11.04, Conny Malm Ullevi 11.13, (-0.6): W Whyte 10.64, M Ghansah 10.67, T Karlsson 10.75, T Mårtensson 10.81, M Sundin 10.96, D Spears 11.09. 400m: Jacob Stafstedt IF Göta 48.73, David Scott Lidingö 51.26. 800m A: Jörgen Zaki Malmö 1:50.28, Patrik Johansson Spårvägen 1:50.48, Thomas Byrberg Tureberg 1:50.48, Kenneth Kiprono KEN 1:50.65, Torbjörn Johansson Malmö 1:51.34, Jon Andersson 80 Falun 1:51.39, Conny Ekstrand Falun 1:51.40, Ronny Johannesson Hammarby 1:51.87, Tobias Andersson Malmö 1:52.13, Daniel Norberg Hammarby 1:52.36, Geoffrey Lelei KEN 1:55.50, B: Fredrik Karlsson Hammarby 1:52.20, Stefan Johansson 80 Falköping 1:52.20, Jonas Alfredsson Hälle 1:52.86, Ken Pihlblad 1:53.99, Fredrik Rohlén Falun 1:54.17, Mikael Gren 80 Hälle 1:54.30, Anders Johansson Eksjö Södra 1:54.39, Martin Svensson 81 Högby 1:54.49, Toni Rovina Malmö 1:54.70, Berne Forzelius Malmö 1:54.97, C: Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 1:56.19, Robin Persson IF Göta 1:56.52, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:58.37. 1500m: Rickard Andersson Malmö 3:57.48, Staffan Stegmark Malmö 3:57.72, Philip Wilhelmsson Malmö 3:59.44, Samad Masrour Spårvägen 4:00.94, Jörgen Johansson Eksjö Södra 4:01.01, Mathias Lindberg Malmö 4:01.85. 5000m: Erik Sjöqvist Enhörna 14:37.93, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 14:39.11, Nicklas Källmén Mölndal 14:39.49, Erik Petersson 80 Mölndal 14:44.55, Peter Öhman Spårvägen 14:57.69, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 15:00.15, Stefan Wagnsson Rånäs 15:05.03, Ola Axelsson 80 Mullsjö SOK 15:26.12, Christer Ryman Skillingaryd 15:30.20, Torbjörn Wahlström IF Göta 15:30.80, Fredrik Valfridsson Hakarpspojkarna 15:46.89. Höjd: Mattias Ekman Falköping 200, Tobias Svensson Wärnamo 195. Stav: Viktor von Bothmer Malmö 500, Oscar Janson Ullevi 500, Patrik Kristiansson Örgryte X. Längd: Carl Bergfeldt 82 IF Göta 689/+2.0. Kula: Andreas Gustafsson Hagen 1873, Jimmy Nordin Heleneholm 1765, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1745, Anders Axlid Ullevi 1710. Diskus: A Gustafsson 4475. Spjut: Patrik Bodén IF Göta 7852, Voldemars Lusis LAT 7406, Raimonds Kazakevics LAT 6819, Patrik Ekholm IF Göta 6574, Ainars Kovals LAT 6478, Lasse Haka Viking 6475, Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6132, Vadims Vasilevskis LAT 5999, Sandris Linbergs LAT 5888.
K 100m (-1.1): Annika Amundin Ullevi 12.09, Lena Berntsson Ullevi 12.38, Malin Källgren 80 Ymer 12.41, Johanna Sellman Gefle 12.46, Sara Westman Ullevi 12.57. 800m: Anna Hellblom Lund 2:15.78. Längd: Camilla Johansson Växjö 633/+1.6, J Sellman 604/+0.8, Veronica Fransson Hälle 598/+0.1, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 571/okänd vind (568/+0.9), Lina Ericsson Växjö 532/+0.8, Alice Bergström Råby-Rekarne 511/+0.2. Diskus: Anna Söderberg Ullevi 6132, Kajsa Fällström 82 Istrum 3440. Spjut: Inga Kozarenoka LAT 5288, Elisabet Wahlander Alingsås 4733 (dotter född i mars!), A Bergström 3738.

MALMÖ/S-K 8.6
K Diskus:
 Catarina Andersson Heleneholm 4409. Slägga: C Andersson 4688.

KLIPPAN 6.6 (Duni&Melittaspelen)
M 200m
 (-2.3): Jonas Rönnberg Nyköping 22.85, Martin Hajdu 83 Malmö 22.95. 800m: Göran Olofsson Eslöv 1:54.27. Höjd: Fredrik van Speyck Klippan 194. Längd: Anton Andersson 81 Halmstad 704/-0.3, Reinhold Andersson 80 Klippan 651/-1.0. Spjut: Rikard Krook Heleneholm 6039, Bengt Loo Contact 5567.
K 100m (-0.3): Charlotta Vöcks Ullevi 12.27. 200m (-1.0): Caroline Rijpma 82 Lund 26.28, Karin Nilsson 81 Lund 26.47. 800m: Martina Johansson 83 Malmö 2:14.92, Mia Larsson 81 Lund 2:17.02. Diskus: Maria Pettersson Heleneholm 4488, Emma Sjölin Staffanstorp 3304, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3296, Christel Nordin 83 Eslöv 3037. Spjut: Mona Jönsson Klippan 3991, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3662.
F16 100m h2 (+1.1): Linda Wijkander 83 Klippan 12.83, h3 (-1.6): Marie Ekelund 83 Södra Sandby 12.86. Längd: Daniela Lincoln 84 Heleneholm 537/-0.5. Spjut: Maria Andersson 84 Eslöv 3116.

ÖRNSKÖLDSVIK 6.6 (Ångermanland-Hälsingland-Medelpad)
M 5000m:
 Johan Bergström Vingarna 15:07.84, Håkan Mårtensson Vingarna 15:38.41. 400mH: Rey Manzanares 81 Söderhamn 61.77. Tresteg: Robert Berglund Sundsvall 1305w/+4.0 (ok?). Kula: Niklas Tannerstål Bollnäs 1429. Slägga: Mattias Jons 82 Järvsö 4339, Martin Öhman 81 Vingarna 4158.
K 200m (+1.9): Frida Näsman Bollnäs 25.75, Ulrika Johansson 80 Söderhamn 25.84, Annicka Hägglund 81 Brännan 26.36, Joni Winter 84 Sundsvall 26.43, Jennie Nilsson 84 Vingarna 26.69. 5000m: Ulrika Mähler Brännan 17:21.76, Ida Nilsson 84 Sundsvall 18:23.07. 400mH: U Johansson 62.09, Josefin Näsman 81 Bollnäs 68.60, Terese Söderlund 82 Kovland 73.12. Höjd: J Nilsson 158, Jenny Magnusson 83 Järvsö 155. Längd: Maria Eklund 82 Sundsvall 564w/+3.6 (ok?). J Nilsson 540w/+3.7 (ok?), Sofia Rehnstrand 82 Sundsvall 533w/+3.9 (ok?). Tresteg: M Eklund 1202/+2.0, Tina Nordstrand 81 Vingarna 1065w/+2.1 (ok?), Ida Salo 84 Brännan 1062w/+3.1 (ok?), Malin Wiik 83 Sundsvall 1052w/+2.7 (ok?). Kula: Marlene Forslund 82 Kovland 1089. Diskus: Ulrika Hansson 82 Järvsö 3141, M Forslund 3115, Lotta Swedin Sundsvall 3069, Maria Grahn 84 Vingarna 3030. Slägga: M Forslund 3857, U Hansson 3705, Lena Marcusson 81 Vingarna 3282, Kristin Olsson 81 Sundsvall 3136, Kristin Andersson 82 Järvsö 3077. Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3463, K Andersson 3463, M Wiik 3107. 1000m stafett: Hälsingland 2:21.84.

HÖGBY 6.6 (DM stafett)
M 4x400m: 
Högby lag 1 3:35.70, Skruv 3:39.00. 4x1500m: Glasriket 17:34.82.
K 4x100m: Kalmar 50.69. 4x400m: Högby lag 1 4:10.93. 3x1500m: Högby lag 1 14:45.03.

KARLSKOGA 6.6 (Nobelspelen)
F14 Höjd:
 Madelene Olsson 85 IF Göta 157.

HUDDINGE 6.6 (Huddingespelen)
M 200m
 (+2.1): Mathias Krigh Spårvägen 21.75w, Niclas Rudin Hässelby 22.20w, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 22.38w, Daniel Bergström Huddinge 22.42w, Anders Boyacioglu Huddinge 22.48w, Martin Theander Lidingö 22.72w. 1500m: Anders Edgren Enhörna 4:00.55, Peter Öhman Spårvägen 4:01.21, Samad Masrour Spårvägen 4:03.79, David Bergman Rånäs 4:06.93. 400mH: Peter Andersson Täby 52.36, Magnus Wallberg Hässelby 53.77, Konstantin Koutalas Spårvägen 54.49, Anders Wistam Hellas 54.95. Diskus: Linus Bernhult IF Göta 5427, Fredrik Mäkk Hässelby 5331, Axel Bernhult Huddinge 5202, Michael Hoffer Lidingö 4332, Martin Mella Huddinge 4098, Christer Holger Huddinge 4096, Torbjörn Berg Hammarby 4094, Thomas Hirvonen 80 Tureberg 4029. Slägga: Bengt Johansson Tureberg 6979, Peter Lindståhl IF Göta 6081. Spjut: Peter Strömbäck Tranås 6193, Kenneth Bergén Huddinge 5919.
M22 Kula: T Hirvonen 1429.
P18 200m (+1.9): Martin Skeppstedt 82 Hammarby 22.93. 400m: Albin Johansson 81 Hammarby 50.96.
K 200m A (+1.9): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 25.44, B (+1.0): Sara Liljegren 81 Hammarby 26.22. 1500m: Rose-Marie Lindberg Tureberg 4:46.62, Florence Engström Hässelby 4:49.45, Görel Manners Fredrikshof 4:49.46. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5007, Lena Björk Hofors 4363.
F18 Slägga: Sofii Mattsson 81 Hammarby 3333.
F15 100m (+0.9): Jessica Samuelsson 85 Boo 12.82.

LUDVIKA 5-6.6 (DM-UDM) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 100m
 (vind?): Dan Alfredsson Ludvika 11.22. 200m (+1.2): D Alfredsson 22.71. Spjut: Reijo Kuha Kvarnsveden 5658, Stefan Uhr Mora 5418.
K 100m (+1.2): Linda Olsson 81 Falun 12.69. 200m (+1.9): L Olsson 26.03. 100mH (+1.5): Karin Söderkvist Mora 15.40, Sofie Nilsson 82 Falun 15.83.
D a g   2
M Kula:
 Johan Persson 80 Falun 1517, David Johansson 80 Ludvika 1384.
P12 Höjd: Sebastian Carlsson 87 Djurmo-Sifferbo 160.

SÄVEDALEN 5-6.6 (Sävedalsspelen)
D a g   1
M 100m h1
 (+0.8): Noah Likhaya Rånäs 11.03, Michael Eriksson Mölndal 11.11, Mathias Lageskog Orient 11.13, Magnus Björk Mölndal 11.19, h2 (+0.8): Per Joan Lorentzon Orient 11.09, Kristian WeeTom Örgryte 11.14, F (+2.1): P J Lorentzon 11.01w, N Likhaya 11.03w, K WeeTom 11.09w, M Lageskog 11.09w, M Björk 11.17w. 400m A: Erik Johansson Hälle 50.53, Patrik Hägg Hälle 50.62, David Scott Lidingö 50.93, Jonas Alfredsson Hälle 51.24. 5000m: Anders Soovik Kongahälla 15:35.0m, Peter Tefke Ale-90 15:42.0m. Höjd: Mattias Grundberg Ullevi 200, Johan Simonsson Ullevi 190. Stav: Viktor von Bothmer Malmö 500, Henrik Hallenbo Lerum 500, Alhaji Jeng 81 Örgryte 480, Reine Eklund Örgryte 450, Henrik Hamnebo Kville 410, Elian Oancea 81 Örgryte 390. Tresteg: Magnus Skoglund Örgryte 1497/-0.3, Lars Hedman Ullevi 1471/+0.5, Jerry Riutta Ullevi 1439/+0.4, Conny Malm Ullevi 1377/+0.9, Jon Fiva NOR 1281/+0.5.
M22 100m h1 (+1.9): Fredrik Eklund IF Göta 11.09, Peter Wigren 80 Ullevi 11.28, Tomas Greiner Kville 11.29, h2 (+2.0): Christofer Sandin Mölndal 10.67, Peter Ahl 80 Ullevi 10.87, Elvir Rakovic Ullevi 11.01, Samuel Fröjmark Alingsås 11.19, Peter Pipkorn Ullevi 11.26, F (+1.5): C Sandin 10.66, P Ahl 10.81, E Rakovic 11.09, S Fröjmark 11.21, P Pipkorn 11.32. 2000mH: Thomas Johansson 81 Sävedalen 6:00.30, Erik Petersson 80 Mölndal 6:09.22.
P18 100m F (+2.0): Barnaby Flores 81 Strömstad 11.20, Daniel Spalin 82 Alingsås 11.28, Rafael Askros 81 Ullevi 11.33. Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 190. Tresteg: Alen Rakovic 82 Ullevi 1303/+1.2, Christian Nygård 82 Örgryte 1274/+0.8, Dennis Acson 81 Örgryte 1274/+0.5.
K 100m (+2.1): Lena Berntsson Ullevi 12.05w, Linda Storkull Mölndal 12.08w, Sara Westman Ullevi 12.38w, Elena Åseby 80 IF Göta 12.68w, (+1.3): L Storkull 12.02, L Berntsson 12.10. S Westman 12.32. 400m: Erika Christiansson Ullevi 59.15. 800m: Louise Fredriksson 80 Hälle 2:13.32, Caroline Hjelm Hälle 2:16.56. Höjd: Emmelie Myhrman Ullevi 160. Stav: Hanna-Mia Persson Kalmar 350, Annika Berntsson Ullevi 320, Weronica Andersson Hälle 290. Tresteg: Johanna Sellman Gefle 1275/+0.4, Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1185/+0.8, Lina Hagman 80 Istrum 1156/+0.6, Jenny Mentzer 80 Istrum 1145/+0.5, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1096/+0.9. Diskus: Anna-Lena Svensson Hinden 3430, Anna Magnusson Hälle 3425.
F18 100m h1 (+2.2): Jessica Palm 82 IF Göta 12.38w, Anne Mäntylä 81 Mölndal 12.84w, h2 (+0.4): Emma Rienas 82 Filipstad 12.10, Anna Marberg 81 Trollhättans SK 12.49, (+1.9): J Palm 12.34, A Marberg 12.49. 800m: Mia Larsson 81 Lund 2:20.07. Stav: Emma Josefsson 81 Kville 330, Therese Anefors 83 Örgryte 300, Sara Josefsson 84 Kville 270. Längd: J Palm 579w/+2.5 (ok?), Sara Brankell 81 Mölndal 575/+1.1, Kajsa Dahlöf 81 Ullevi 562/+1.7, Anna Olsson 82 Ymer 544/+1.3, A Marberg 534/+0.3. Diskus: Kristina Gjörde 81 Mölndal 3088.
F16 100m h2 (+0.9): Sofia Larsson 83 Mölndal 12.56, F (+1.7): S Larsson 12.38, Linda Svensson 83 Arvika 12.82. Längd: Angelica Johansson 83 Hälle 555/+0.5, Yamu Jagne 83 Angered 544w/+4.5 (ok?).
F15 100m (+1.7): Emma Green 84 Ullevi 12.88.
F14 800m: Magdalena Ottersten 85 Sävedalen 2:18.5m, Sara Trané 85 Göteborgs KIK 2:18.8m.
D a g   2
M 800m: Robert Samuelsson Kville 1:55.16, Johan Wettergren Kville 1:56.10, Tobias Lundvall Sävedalen 1:56.58, Thomas Johansson 81 Sävedalen 1:56.78, Joakim Johansson Hälle 1:56.95. 110mH (+0.5): Jakob Falkbring Mölndal 14.75, Peter Pipkorn Ullevi 15.54. Höjd: Jan-Erik Wanhainen Hälle 209. Längd: Mathias Lageskog Orient 732/-0.3, Jerry Riutta Ullevi 682w/+.3 (ok?), Kristian WeeTom Örgryte 657/+1.7, Martin Glimsand Hälle 652w/+2.1 (ok?). Slägga: Victor Isidorsson 81 Hälle 5435, Mikael Holst Bottnaryd 5400, Fredric Folkeson Ullevi 5081, Thomas Edvinsson Alingsås 4800, Eric Falk 80 Mariestad 4280. Spjut: Indrek Kaseorg EST 6478, Mathias Tidquist IF Göta 5866.
M22 400m: Stefan Johansson 80 Falköping 51.10.
P18 Längd: Carl Bergfeldt 82 IF Göta 680/+1.3, Christian Nygård 82 Örgryte 640/-1.1.
P16 Höjd: Martin Eriksson 83 Örgryte 195.
K 200m (+0.3):  Elena Åseby 80 IF Göta 25.83, Cecilia Wanhainen Hälle 25.85, Jessica Palm 82 IF Göta 26.18. 3000m: Mia Larsson 81 Lund 10:03.84, Andrea Lundkvist Hälle 10:21.61. 100mH (+2.3): Viktoria Cassersten Karlskoga 14.39w, Laine Rohtla Örgryte 15.88w. Längd: Anna Wiberger 82 Mölndal 557/-0.2, Sofie Andersson 81 Kville 552/+0.2, Desirée Carlberg Ullevi 517/+0.2, Anna Folino Kville 517/+1.6.  Slägga: Lisa Willman 80 IF Göta 4118, Maria Henricsson Mariestad 3854, Anna Magnusson Hälle 3643, Rebecka Karlsson Hinden 3577, Anna-Lena Svensson Hinden 3249. Spjut: A-L Svensson 3563, R Karlsson 3238.
F18 400m: Fia Eriksson 81 IFK Göteborg 59.78. 100mH (+0.3): Anna-Karin Byström 81 IF Göta 14.86, Anna Marberg 81 Trollhättans SK 14.91. Kula: Kajsa Fällström 82 Istrum 1163. Slägga: Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 3878.
F16 Höjd: Veronica Gulldén 84 Lerum 158, Emma Green 84 Ullevi 158. Spjut: Kajsa Kuronen 83 Mölndal 3937, Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 3298.
F14 Höjd: Jessica Rydin 85 Tingberg 161.

ESKILSTUNA 5-6.6 (Mälarspelen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 100m
 (+1.3): Berhane Haile Tureberg 10.80, Mathias Krigh Spårvägen 10.81, Johan Olofsson Tiwaz 11.00, Daniel Bergström Huddinge 11.09, Oscar Tidblom Tiwaz 11.32, X (+1.0): M Krigh 10.79, D Bergström 11.06, O Tidblom 11.31. 400m: Roger Asplund Södertälje IF 50.39, Robert Sjödén 82 Västerås 51.28. 1500m: Håkan Jansson Rånäs 3:58.04, Robin Persson IF Göta 3:59.52, Per Jacobsen IF Göta 4:00.08, Fredrik Engström Västerås 4:03.68, Torbjörn Wahlström IF Göta 4:04.22. 3000m: Harri Ketonen Krylbo 9:00.50. Diskus: Jerry Jönsson Nyköping 4785, Fredrik Steen 80 Tjalve 4376. Slägga: Mikael Leindahl Nyköping 5897, J Jönsson 4301. Spjut: Richard Alneroth 80 Gefle 7066, Raimonds Kazkevics LAT 6934, Sandris Linbergs LAT 6784, Pasi Mäntylä Västerås 6483, Vesa Rontti Stocksäter 5609.
M22 200m (+1.6): Berhane Haile (u t) 22.22.
P18 Höjd: Oscar Jonsson 81 Råby-Rekarne 190.
P16 Höjd: Jimmy Karlsson 83 Katrineholm 190.
K 100m (+1.4): Lena Melin Ullevi 12.54. 400m: Cecilia Hansson Gefle 55.00, Jenni Gårdhage Västerås 57.94. 3000m: Kerstin Ribers 81 Katrineholm 10:28.03, Helene Nilsson Start 10:30.63, Yodit Wolday Sundbyberg 10:34.34, Cecilia Erling Start 10:42.33. 100mH (+2.1): Carola Janson Kil 14.33w, L Melin 14.65w, Sara Carlsson Huddinge 15.72w. Tresteg: Marie Åhlander Spårvägen 1267/+0.8, Angelica Ström 81 Tierp 1108/+1.5. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 4072, Lena Brattgård Tjalve 3799, Cecilia Enbäck 80 Västerås 3294.
F18 400m: Maria Ekman 81 Västerås 61.06. Längd: A Ström 544/+1.3, Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 522/+1.8, Kristin Nilsson 82 Katrineholm 509/+1.0. Kula: Marie Hilmersson 81 Hässelby 1300, Åsa Lundgren 82 Arboga 1015. Slägga: M Hilmersson 4934, Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 4062, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 3989, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3885, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3791.
F16 200m A (+0.9): Therese Gustafsson 85 Kil 25.97, Hanna Larsson 84 Katrineholm 26.64. Höjd: Lisa Jansson 84 Västerås 160. Spjut: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3572, Josephine Johansson 84 Arvika 3438, Ellen Valgeborg 83 Enköping 3215, Mikaela Johansson 84 Ärla 3129.
D a g   2
M Stav: 
Marcus Lindh Hammarby 470, Bo Jacobsson Gotland 450, Anders Edvinsson Spårvägen & Fredrik Skoglund 81 Lidingö & Per Bergman Tureberg & Alexander Eriksson Spårvägen X. Längd: Per Klofsten Linköping 710w/+4.9 (684/+1.9) Christer Göransson Ragunda 692/+1.3, Martin Jansson IF Göta 655/+1.0. Kula: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1771, Jerry Jönsson Nyköping 1513, Tony Settle Råby-Rekarne 1358, ... Henrik Wennberg Tureberg X.
M22 400m: Roger Asplund 50.32, Tomas Andersson Tjalve 51.11.
P18 200m A (+3.8): Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 22.09w, Henrik Nyrén 81 Norrköping 22.66w, Robert Sjödén 82 Västerås 22.69w. 800m: Karl Stavenberg 81 Tyresö 1:57.55, Olle Walleräng 85! Råby-Rekarne 2:03.16. Spjut: Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 7060, Ainars Kovals LAT 6700, Vadims Vasilevskis LAT 5897.
K 200m (+0.1): Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.38, Lena Melin 25.27, Malin Henriksson Linköping 25.74, Jenni Gårdhage 26.04. 800m: Lena Kullstam Råby-Rekarne 2:17.08, Marlin Brown Ärla 2:18.16, Flo Jonsson Ärla 2:20.94. Höjd: Alice Bergström Råby-Rekarne 155. Längd: Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 569/+1.8. Kula: Karin Larsson 81 Garphyttan 1184, Sofie Lundström 83 Västerås 1123, A Bergström 1039. Spjut: Inga Kozarenoka LAT 5126, Anna Hellströmer Södertälje IF 3965, A Bergström 3527.
F18 200m (+2.2): Anna Lilja 81 Nyköping 25.92w, Paulina Orell 81 Norrköping 26.29w. Diskus: K Larsson 3772, Johanna Gustafson 82 Råby-Rekarne 3772. Spjut: Åsa Lundgren 3691, Sofie Hellström 81 Katrineholm 3281.
F16 100m (+3.3): Hanna Larsson 12.75w. Längd: Frida Hilmersson 84 Glanshammar 510w/+2.1 (494/-0.1).
F14 Höjd: Annika Lindblom 85 Västerås 155, Lina Tjulin 85 Råby-Rekarne 155.

VELLINGE 5.6 (Global Games)
M 100m h1 
(+1.4): Matias Ghansah Malmö 10.61, Andreas Jungerup Malmö 11.15, Jonas Rönnberg Nyköping 11.27, h2 (+2.4): Linus Malmborg Heleneholm 10.88w, Raimond Balice Malmö 11.30w, F (+1.4): M Ghansah 10.51, L Malmborg 10.91, J Rönnberg 11.22. 400m A: Rikard Rasmusson Malmö 47.89, Magnus Hansson Malmö 48.51, Niklas Eriksson Malmö 48.59, A Jungerup 50.91, Martin Ståhl Malmö 51.45. 800m: Alexander Johansson Malmö 1:57.54. Höjd: Andreas Block Örgryte & Fredrik van Speyck Klippan 200, Martin Edefell Malmö 190. Längd: Tobias Persson Heleneholm 672w/+2.5 (650/+1.4)Spjut: Björn Nilsson 80 Klippan 5251.
M22 Höjd: Yannick Tregaro Örgryte 208, Martin Zuba Finish 195, Andreas L Nilsson 80 Finish 195, Ronny Hansson Finish & Max Lundin 82 Heleneholm 190.
P18 100m h1 (+3.4): Espen Gatzwiller DEN 11.07w, Gustav Svensson 82 Simrishamn 11.32w, h2 (+2.0): Johan Wissman 82 Helsingborg 11.05, Daniel Persson 82 Malmö 11.20, h3 (+2.9): Daniel Persson 81 Simrishamn 11.21w, F (+3.4): J Wissman 10.80w, E Gatzwiller 10.97w, D Persson Malmö 11.02w, D Persson Simrishamn 11.23w. 200m h1 (+2.4): Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 22.89w, J Wissman 23.07w, h2 (+3.4): E Gatzwiller 22.17w, Gustav Lindström 81 Lund 22.63w, F (+3.2): A Ljunggren 21.51w, J Wissman 21.85w, ... E Gatzwiller & G Lindström ej start. Höjd: Jesper Isgren 81 Skurup 196.
K 100m (+2.5): Linda Hansson Malmö 11.88w, Petronella Dahlerus 83 Malmö 12.28w. 800m: Sandra Pode 81 Heleneholm 2:14.08, Camilla Dahlin 81 Rånäs 2:17.22. Stav: Charlotte Karlsson 82 Malmö 360, Josefine Grahed 80 Malmö 310. Längd: Caroline Bryland Heleneholm 564w/+2.6 (417/+1.6), Åse Mohlin Malmö 537/+1.7.
K22 100m (+2.5): Linda Österling Finish 12.54w, Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.65w, Maria Schlyter 80 Malmö 12.72w. 800m: Faton Sonko 80 Trelleborg 2:19.36. Längd: Caroline Rijpma 82 Lund 548/+1.6.
F18 100m h1 (+3.2): Karin Nilsson 81 Lund 12.63w, h2 (+1.8): Malin Jeppsson 81 Lund 12.60, F (+2.6): M Jeppsson 12.37w, K Nilsson 12.65w, Ida Agering 81 Malmö 12.82w. 200m h1 (+2.0): Tove Åkerblom 85 Malmö 26.23, h2 (+2.9): C Rijpma 26.01w, h3 (+2.8): Kaisa Ulfsdotter 83 Finish 26.43w, F (+5.3): C Rijpma 26.02w, T Åkerblom 26.61w, K Ulfsdotter 26.71w. Höjd: Emma Lilja 82 Heleneholm 166, Jenny Gunnarsson 85 Finish 163.
F16 100m h2 (+1.6): Daniela Lincoln 84 Heleneholm 12.83, F (+3.4): D Lincoln 12.69w. Längd: D Lincoln 562/+0.3

VÄXJÖ 5.6 (Smålands Ungdomsspel)
M 200m
 (+4.9): Anders Johnsson 82 Skruv 22.54w, Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 22.73w. 1000m: Patrik Johansson Spårvägen 2:23.07, Johnny Jönsson Spårvägen 2:29.77, Joel Johansson Malmö 2:30.90. 110mH (+2.5): Patric Lindahl Heleneholm 15.06w, Niclas Hansén Växjö 15.22w. Stav: Johan Rogö 80 Habo 463, Linus Lindroth Örgryte 463, Fredrik Lingsarve Växjö 443, Kaj Eklund 82 Stocksäter 413, Henric Stodell 82 Skruv 403, N Hansén 388. Kula: Stefan Fredriksson Södra Vi 1352, Gustav Nilsson Södra Vi 1330, Peter Nilsson Södra Vi 1321. Slägga: Peter Andersson Gnistan 5431, Stellan Kjellander Vittsjö 5422, Mikael Holst Bottnaryd 5294, Tomas Pyka 81 Gnistan 4907. Spjut: Andreas Wulff 80 Habo 6373, Pär Wisme Växjö 5956, Bengt Loo Contact 5865.
P18 100m F (+3.7): A Johnsson 11.16w.
P16 100m h2 (+2.7): John Lundvik 83 Växjö 11.18w, (+2.2): J Lundvik 11.16w. Stav: Gustaf Hultgren 83 Kalmar 430, Sebastian Zawadski 84 Malmö 400, Daniel Hammer 83 Malmö 390.
K 200m (1+.7): Emma Frostensson Skruv 26.24, Susanne Sjökvist 80 Rydö 26.41. 800m: Jessica Carlberg Hässelby 2:23.19. Längd: Klara Grahnström 84 Växjö 511/+1.2. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1219, Rebecka Kvist 83 Alvesta 1175, Lilian Pyka Gnistan 1141. Slägga: L Pyka 4664, R Kvist 4548, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 4244, Linda Brittesland 80 Växjö 4214, Carola Feuerpfeil Skruv 3972, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3818. Spjut: L Pyka 3613, A Mejenquist 3059.
F18 100mH (+0.4): Christina Franklin 82 Växjö 16.70. Höjd: Anna Nordström 84 Kalmar 155, Sofia Ursby 82 Växjö 155. Tresteg: Linda Bergqvist Växjö (u t) 1120/+1.0, C Franklin 1114w/+3.1 (1112/+1.2), Åsa Samuelsson Växjö (u t) 1079/+0.9. Diskus: A-K Svensson 4050, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 3513.
F16 100m h1 (+1.0): Emma Storm 83 Eksjö Södra 12.81, h2 (+1.9): Carolina Klüft 83 Växjö 12.52, Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 12.71, Marie Dagerhem 83 Kalmar 12.74, F (+3.4): C Klüft 12.48w, E Storm 12.57w, M Dagerhem 12.68w, E Kruszczynska 12.75w. Stav: Desirée Dahlgren 84 Malmö 310, Ida Glemne 84 Växjö 280, Linda Persson 84 Malmö 260. Tresteg: I Glemne 1123w/+2.5 (-), A Nordström 1032/+1.0. Spjut: C Klüft 3405, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3239.
F14 Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 250, Sofia Klüft 85 Växjö 240.

STOCKHOLM/K 5.6 (Sundbybergs Ungdomsspel)
M22 Höjd: 
Erik Sikström 80 Lidingö 195, Richard Persson 82 Tureberg 190, Johan Redborg 81 Tureberg 190.
K22 100m (+1.2): Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.13, Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.35. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 170. 4x100m: Södertälje IF 48.25, Hammarby/F16 50.08.
F18 Längd: Ida Sjöling 81 Lidingö 522/+0.2. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4000.
F16 100m (-1.5): Malin Nordqvist 84 Hammarby 12.83Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 155, Eva Schreil 83 Hässelby 155.

ENSKEDE 2-3.6 (DM stafett)
D a g   1
M 800m: 
Ronny Johannesson Hammarby 1:57.44, Andreas Phersson Hammarby 1:57.56.
P18 4x100m: Spårvägen (Jan Olszowy, Johan Ndure, Peter Alvarsson, Thomas Nikitin) 42.96, Hammarby 44.62.
K 4x800m: Lidingö (Emma Dahlstedt 2:22.52, Pia Welin 2:19.73, Ida Sjöling 2:31.74, Elin Dahlstedt 2:21.90) 9:35.89, Löpargymnasiet 9:59.52.
F16 4x100m: Täby 50.74, Tureberg 51.06.

D a g   2
M 4x100m h1: 
Tureberg lag 1 43.61, Hammarby lag 1 44.16, h2: Hellas 43.87, Tureberg lag 2 44.89, Kungsängen 44.89, F: Tureberg lag 1 (Sebastian Hukari, Ronny Ilvander, Niklas Ljungqvist, Christian Liljequist) 42.98, Hellas (Anders Wistam, Henrik Wistam, Peter Oldin, Tommy Lecoq) 43.09, Hammarby lag 1 44.16, Tureberg lag 2 44.96.
K 4x100m: Hammarby lag 1 50.51, Hammarby lag 2 51.24.

MÖLNDAL 2.6 (DM stafett) Till fullständiga resultat
M 4x100m: Kville (Tomas Greiner, Niklas Sjöstrand, Anders Nilsson, Robert Samuelsson 43.15.
P18 4x100m: Ullevi/M (u JDM18) (Peter Ahl, Elvir Rakovic, Jonas Fermfelt, Mikael Ahl) 41.92.
K 4x100m: Ullevi (Lena Berntsson, Lena Melin Charlotta Vöcks, Sara Westman) 47.33, Mölndal (Sofia Larsson Emma Salomonsson, Sandra Johansson, Emma Gustafsson) 49.35, Kville 50.76.
F18 1000m stafett: Kville 2:27.27.
F16 4x100m: Mölndal (= seniorlaget) 49.55, Göteborgs KIK 50.88.

JÖNKÖPING 2.6 (Råslättspelen)
M 100m h1
 (0.0?): Christofer Ohlsson Växjö 10.55, Erik Johansson Hälle 11.13, h2 (+2.0): Noah Likhaya Rånäs 10.99, h3 (+2.7): Patrik Lövgren Malmö 10.38w, Boyne Brännström 80 IK Sisu 11.29w, F (+0.9): P Lövgren 10.37, C Ohlsson 10.53, N Likhaya 10.97, E Johansson 11.13, Magnus Andersson Hagen 11.28. 400m A: Gustav Lindström 81 Lund 49.68, Andreas Persson Lund 49.93, Stefan Johansson 80 Falköping 50.57, Charles Svensson Brännan 51.30. 1500m: Patrik Johansson Spårvägen 3:42.97, Rickard Pell Hammarby 3:45.57, Ahmed Mohamed Hälle 3:47.88, Mustafa Mohamed Hälle 3:49.14, John Laselle Tureberg 3:50.93, Tobias Lundvall Sävedalen 3:51.21, Joel Johansson Malmö 3:51.71, Johnny Jönsson Spårvägen 3:52.51, Joakim Johansson Hälle 3:53.90, Lars Johansson Hälle 3:55.04, Erik Sjöqvist Enhörna 3:58.11, Björn Ahlepil 80 Eksjö Södra 3:59.04, Mikael Gren 80 Hälle 3:59.53, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 4:00.29, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 4:00.95, Jörgen Johansson Eksjö Södra 4:02.17, Ulf Nilsson 81 Hälle 4:05.003000m: Thomas Johansson 81 Sävedalen 8:45.74, Ola Axelsson 80 Mullsjö SOK 8:47.12, Christer Ryman Skillingaryd 8:49.01, Andreas Rangert Hakarpspojkarna 8:51.90, Stefan Larsson Glasriket 8:55.75, Fredrik Valfridsson Hakarpspojkarna 9:00.46. 400mH: Magnus Niklasson 80 Brattås 55.41, Niclas Hesselgren 81 Stockaryd 55.89. Höjd: Per-Ola Andersson 80 Gnistan 200, Tobias Svensson Wärnamo 195. Längd: T Svensson 670/-0.7, B Brännström 660/+0.5.
K 100m h1 (+0.6): Veronica Fransson Hälle 11.98, Emma Frostensson Skruv 12.81, Sofia Persdotter Lund 12.88, h2 (+1.2): Charlotta Wanhainen Hälle 12.38, Karin Nilsson 81 Lund 12.86, F (0.0?): V Fransson 12.06, C Wanhainen 12.42, S Persdotter 12.92. 400m: E Frostensson 58.84, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 60.64. 400mH: Erica Mårtensson Växjö 60.03, Anna Frostensson 82 Skruv 70.80. Längd: Emma Johannesson 84 Hovslätt 513w/+3.5 (505/+0.6). Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 3954.

VÄNNÄS 2.6
F18 Diskus:
 Sofia Lundquist 81 Vännäs 4177, Emma Ross 82 Boden 3278.

NORRTÄLJE 2.6 (Roslagsmästerskapen)
M 3000mH:
 Torbjörn Lännevall Rånäs 10:21.81, Ola Hultin Rånäs 10:28.93. Spjut: Mattias Ekborg Rånäs 5387.
K 5000m: Susanne Wahlqvist Rånäs 19:01.64. Spjut: Katja Åsvik Ununge 4185.

MOTALA 1-2.6 (JDM-UDM)
D a g   1
P18 Spjut:
 Andreas Mindor 81 Åtvidaberg 5336.
P16 Tresteg: Joni Peltomaa 84 Tjalve 1299w/+4.1 (ok?).
K22 1500m: Daniella Antberg 81 Malmslätt 4:47.04, Ebba Stenbäck 81 Sprint 4:49.13, Anna Stenbäck 82 Norrköping 4:58.78. Spjut: Sandra Landström 80 Motala 3082.
D a g   2
P16 Längd:
 J Peltomaa 643/+0.7.
K22 400mH: Paulina Orell 81 Norrköping 65.16. Tresteg: S Landström 1085/+1.3. Diskus: S Landström 3642. Slägga: Anna-Karin Lundström Östersund (u t) 4349.

KARLSTAD 1.6
M 200m A
 (+0.8): Robert Sjödén 82 Västerås 22.85. 400mH: Håkan Eriksson IF Göta 57.99. Längd: Carl Bergfeldt 82 IF Göta 679w/+2.6 (667/+1.5). 4x100m: IF Göta (Niclas Broström, Fredrik Eklund, Jacob Stafstedt, Joel Blid) 43.06.
K 200m (+1.5): Elena Åseby 80 IF Göta 25.83. Längd: Jessica Palm 82 IF Göta 535/+1.7. Tresteg: Lina Hagman 80 Istrum 1154w/+3.2 (1143/+1.3), Jenny Mentzer 80 Istrum 1110w/+2.4 (1100/+1.8). 4x100m: IF Göta (J Palm, Charlotte Nordh, Anna-Karin Byström, Viktoria Ganterud) 49.34.

KARLSTAD/M 1.6
M Diskus:
 Linus Bernhult IF Göta 5270, Daniel Nornvall Ymer 4196, Fredrik Steen 80 Norrköping 4125. Slägga: Peter Lindståhl IF Göta 6027. Spjut: Patrik Ekholm IF Göta 6936, Lasse Haka Viking 6715, Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne 6257.
K Diskus: Angela Åkeson Kil 4210, Karin Larsson 81 Garphyttan 3648, Karin Engström 83 IF Göta 3125. Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 5847, Maria Mattsson 80 IF Göta 4678, Maria Henricson Mariestad 3711.

STRÖMSTAD 1.6 (DM 10000m)
M 10000m
 (tider angivna i hela sekunder!!??): Erik Framme Hälle 32:52, Ola Johansson Smögen 33:05.

GÄVLE 1.6
M 100m A
 (+1.4): Ulf Hedberg 80 Gefle 10.97, Björn Lundin 82 Gefle 11.12.
P18 Längd: B Lundin 647w/+2.9 (-).

GÖTEBORG/S-K 31.5
M Slägga: 
Fredric Folkeson Ullevi 5103.

TROLLHÄTTAN 30.5 (McDonaldspelen)
M 200m A
 (+0.4): Per Joan Lorentzon Orient 22.38, Elvir Rakovic Ullevi 22.57, Daniel Olsson 81 Orient 22.84800m: Stefan Johansson 80 Falköping 1:54.83. Höjd: Mattias Ekman Falköping 200, Mattias Grundberg Ullevi 195. Längd: Mathias Lageskog Orient 740/+0.6. Kula: Andreas Gustafsson Hagen 1769. Diskus: Christer Hagberg Ullevi 5326.
P18 100m h1 (+3.3): Barnaby Flores 81 Strömstad 11.21w, F (+0.8): B Flores 11.28.
K Kula: Kajsa Fällström 82 Istrum 1069. Diskus: Anna Söderberg Ullevi 5923, Anna Magnusson Hälle 3637.
F18 100m (+1.7): Anna Marberg 81 Trollhättans SK 12.60. Längd: A Marberg 519/-1.7, Lisa Holmgren 81 Trollhättans SK 513/-2.4.

KIL 30.5 (Nya Kilsspelen)
M 100m
 (+1.7): Niclas Broström IF Göta 10.88, Fredrik Eklund IF Göta 11.13. 200m A (+0.5): Jacob Stafstedt IF Göta 22.06, Magnus Åhlén IF Göta 22.55, Lars Gustafsson IF Göta 22.82. 400m: Ken Pihlblad IF Göta 50.65, Lars Gustafsson IF Göta 51.01, Håkan Eriksson IF Göta 51.37. Höjd: Stefan Holm Kil 226. Längd: Mathias Frykholm Bore 696w/+3.2 (682/+1.2), Henrik Schandorff IFK Göteborg 678/+0.5, Carl Bergfeldt 82 IF Göta 667w/+2.5 (664/+1.1). Tresteg: Christian Thomassen NOR 1454/+1.2, Johan Asplund 80 Kil 1386/+1.0. Diskus: Linus Bernhult IF Göta 5346.
P16 Höjd: Martin Eriksson 83 Örgryte 190.
K 100m (+1.6): Elena Åseby 80 IF Göta 12.74. 200m (+1.7): Carola Janson Kil 25.62, E Åseby 25.92. 100mH (+0.3): C Janson 14.33, Anna-Karin Byström 81 IF Göta 15.11. Längd: Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 541/+1.4. Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1279w/+3.2 (1248/+1.7). Diskus: Angela Åkeson Kil 3964.
F18 Diskus: Maria Andersson 82 Arvika 3364.
F16 Diskus: Karin Engström 83 IF Göta 3448. Spjut: Josefin Johansson 84 Arvika 3582.
F14 Höjd: Madelene Olsson 85 IF Göta 156.

SOLLENTUNA 29-30.5 (SAYO) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 200m h1
 (+1.9): Johan Engberg 81 Finspång 21.58, Magnus Wallberg Hässelby 22.13, Martin Theander Lidingö 22.18, Peter Andersson Täby 22.29, Carlos Amado Hässelby 22.66, h2 (+2.6): Alexander Lakhanpal Linnéa 21.60w, Konstantin Koutalas Spårvägen 22.34w, Pär Svensson Sundsvall 22.63w, Linus Hagstedt Hellas 22.79w, Fredrik Karlsson Hammarby 22.85w, h3 (+1.9): Magnus Aare Danderyd Athl 21.80, Daniel Lundvall Hässelby 22.43, Oscar Tidblom Tiwaz 22.90, ... Fredrik Lindberg Östersund bröt, h4 (0.0): Christian Liljequist 80 Tureberg 21.77, Berhane Haile Tureberg 21.98, Roger Asplund Södertälje IF 22.62, Paul Ragnvaldsson Strömsund 22.65, h5 (-1.6): Mathias Krigh Spårvägen 22.10, Henrik Ögren Östersund 22.12, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 22.69, Christian Hofverberg Fredrikshof 22.90, F (+1.5): J Engberg 21.05 Svenskt juniorrekord, A Lakhanpal 21.84, M Aare 21.89, C Liljequist 21.92, B Haile 21.92, M Wallberg & M Krigh & H Ögren ej start?. 800m A: Rickard Pell Hammarby 1:48.54, Thomas Byrberg Tureberg 1:49.35, Jon Andersson 80 Falun 1:50.14, Conny Ekstrand Falun 1:51.00, Daniel Norberg Hammarby 1:51.08, Ronny Johannesson Hammarby 1:51.83, Fredrik Rohlén Falun 1:52.17, Jonas Alfredsson Hälle 1:52.19, John Laselle Tureberg 1:52.49, Daniel Czarnecki Tureberg 1:52.50, Martin Hagberg Tureberg 1:52.81, Tobias Andersson Malmö & Tobias Martinsson Malmö & Niklas Ryholt 80 Spårvägen bröt, B: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:54.42, Mikael Gren 80 Hälle 1:54.73, Martin Svensson 81 Glasriket 1:54.98, Niclas Nygren-Johansson Ume FI 1.55.98, Jonas Brodén Gefle 1:56.79, Mats Jedemo Hammarby 1:56.91, Christian Fredriksson Tureberg 1:57.01, Joakim Nätth Hälle 1:57.33, ... Stefan Danielsson Hammarby bröt. 3000m: Janne Holmén FIN 8:09.14, Mustafa Mohamed Hälle 8:14.79, Lars Johansson Hälle 8:15.99, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 8:16.81, Ahmed Mohamed Hälle 8:20.15, Jokaim Johansson Hälle 8:24.09, Niklas Österberg Rånäs 8:26.61, Niklas Källmén Mölndal 8:26.83, Anders Szalkai Spårvägen 8:27.60, Bill Krohn 58 Flemingsberg 8:31.13, Peter Öhman Spårvägen 8:33.63, Fredrik Uhrbom Nyköping 8:35.23, Peter Marklund Riviera 8:47.78, Jan Amnéus Väsby 9:00.24. Höjd: Andreas Block Örgryte 200. Stav: Zbigniew Jakobschy Spårvägen 454, Bo Jacobsson Gotland 4.34, Alexander Eriksson Spårvägen 434, Anders Edvinsson Spårvägen 414, Rickard Nygårds Gefle & Marcus Lindh Hammarby X. Längd: Sebastian Hukari Tureberg 686/+1.1, Richard Petrini 80 Hässelby 681/+1.9, Jon Roos 80 Östersund 680/-0.1, Daniel Almgren Vallentuna 664/+1.7, Fredrik Eurenius Östersund 653/+1.8.
P18 200m h1 (-0.5): Thomas Nikitin Spårvägen 22.67, h2 (+0.5): Joachim Ögren 81 Östersund 22.56, h3 (+0.3): Johan Ndure 81 Spårvägen 22.58, Johan Klinteskog 81 Hammarby 22.67, F (-1.2): T Nikitin 22.04, J Ögren 22.41, Oscar Karlsson 82 Västerås 22.80, J Klinteskog 22.82, ... J Ndure ej start. 800m A: Karl Stavenberg 81 Tyresö 1:58.12, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:58.35. Höjd: Johan Redborg 81 Tureberg 199, Jonathan Hallgren 81 Hammarby 195, Jimmy Nordwall 81 Hammarby 190. Stav: Fredrik Skoglund 81 Lidingö 460, ... Andreas Bonin 81 Alunda X. Längd: Johan Blidberg 81 Hässelby 651/-0.1, Rönis Raatma EST 649/+1.9, Anders Almgren 82 Vallentuna 642/-0.2.
P16 800m A: Abdi-Kani Mohamed 84 Spårvägen 2:00.49.
K 200m h1 (+0.1): Jessica Larsson Hässelby 24.77, Ulrika Johansson 80 Söderhamn 25.04, Hanna Peterson 80 Södertälje IF 25.29, h2 (+1.8): Frida Näsman Bollnäs 25.10, Pernilla Allvin Falun 25.64, Jenni Gårdhage Västerås 25.80, F (-0.9): U Johansson 25.07, H Peterson 25.17, F Näsman 25.34, J Gårdhage 26.10, P Allvin 26.25, ... J Larsson ej start. 800m A: Lena Nilsson 80 Täby 2:07.69, Johanna Nilsson 83 Högby 2:09.08, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:09.79, Ulrika Johansson Rånäs 2:10.85, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 2:12.90, Isabell Ahlström 81 Rånäs 2:14.74, Ida Nilsson 81 Högby 2:15.38, Louise Fredriksson 80 Hälle 2:15.56, Rebecca Ringström Spårvägen 2:17.86, Annica Gerner Upsala bröt, B: Görel Manners Fredrikshof 2:18.48, Frida Skarin 80 Hässelby 2:19.04, Sara Talia Fredrikshof 2:19.43, Ros-Marie Lindberg Tureberg 2:20.21. Höjd: Lena Johansson Hässelby 173. Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 352, Malin Ericsson 80 Enköping 312. Längd: Lina Quick 80 Strand 599/-1.1, Karin Funke Gefle 585/+1.6, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 560/-1.3, Maria Eklund 28 Sundsvall 557/+1.4, Magdalena Widenbrant 80 Täby 516/+0.7.
F18 200m h1 (+1.4): Malin Nordqvist 84 Hammarby 25.94, Stina Smibacker 83 Enköping 26.09, Annika Hägglund 81 Brännan 26.22, h2 (+0.4): Linda Knutsson 81 Täby 26.07, Gudrun Kaukver 82 EST 26.08, Anna Lilja 81 Nyköping 26.12, h3 (+1.6): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 25.26, Hanna Brännström 82 Luleå 26.27, F (-1.9): E Barenfeld 25.26, A Hägglund 25.93, M Nordqvist 26.03, G Kaukver 26.05, L Knutsson 26.47, H Brännström & S Smibacker & A Lilja ej start. 800m A: Rebecca Johansson 81 IF Göta 2:18.30, Daniella Antberg 81 Malmslätt 2:19.06, Martina Högberg 81 Täby 2:19.08, Maria Lassus 82 Väsby 2:19.23. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 166, Sophie Ohlsson 82 Skade 154, H Brännström 154. Stav: Kirsten Belin 81 Kvarnsveden 332, Anna Björkman 81 Lidingö & Åsa Pettersson 81 Tureberg 312, Marie Wasserman 82 Tumba 282. Längd: H Brännström 541/-0.2, Angelica Ström 81 Tierp 532/+1.6, Sophie Ohlsson 510w/+4.7 (499/+1.8).
F16 800m A: Hanna Bremler 83 Tyresö 2:16.69, Sofie Eklund 84 Tumba 2:18.28, Emelie Erhardt 83 Tureberg 2:18.57 (2:a tävlingen!). Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 158, Johanna Höglund 84 Upsala 154. Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 282, Therese Axelsson 83 Katrineholm 282, Caroline Fougman 84 Gefle 252, Maria Lundström 84 Hässelby 252, Jessica Andersson 84 Gefle 242. Diskus: Sara Wikström 84 Tureberg 3106.
D a g   2
M 100m h1
 (-0.6): Berhane Haile Tureberg 11.03, Christian Forsell Råby-Rekarne 11.32, h2 (+0.7): Mathias Krigh Spårvägen 10.93, Anders Boyacioglu Huddinge 11.10, Christian Liljequist 80 Tureberg 11.30, h3 (-1.7): Lenny Martinez Huddinge 10.88, Johan Olofsson Tiwaz 11.19, Noah Likhaya Rånäs 11.30, F (-0.7): L Martinez 10.76, M Krigh 10.92, A Boyacioglu 11.02, B Haile 11.05, J Olofsson 11.14, N Likhaya 11.24. 400m A: Magnus Aare Danderyd Athl 47.63, Thomas Byrberg Tureberg 48.28, Khaled Azerkan Tiwaz 48.65, Peter Andersson Täby 48.98, Jon Andersson 80 Falun 49.10, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 49.20, Carlos Amado Hässelby 50.06, Rickard Pell Hammarby 50.38, B: Martin Theander Lidingö 49.25, Christian Hofverberg Fredrikshof 49.43, Fredrik Karlsson Hammarby 49.60, Erik Johansson Hälle 49.80, Fredrik Rohlén Falun 50.01, Roger Asplund Södertälje IF 50.04, Anders Wistam Hellas 50.67, C: Martin Hagberg Tureberg 50.95, Andreas Lund Östersund 51.08. 1500m A: Jonas Alfredsson Hälle 3:54.69, Conny Ekstrand Falun 3:56.57, Arvid Levinsson Hässelby 3:57.98, Daniel Norberg Hammarby 3:58.80, Joakim Nätth Hälle 3:59.40, Peter Öhman Spårvägen 4:00.22, Samad Masrour Spårvägen 4:00.33, Mikael Gren 80 Hälle 4:03.09, Niklas Karlsson 80 Mora 4:07.19, B: Philip Aagaard 82 Sprint 4:04.14. 110mH h1 (-0.6): Fredrik Lindberg Östersund 14.42, Anders Karlsson Spårvägen 14.83, Joakim Blaschke KA2 15.17, Christer Göransson Ragunda 15.18, Patrik Melin Gefle 16.89, h2 (-0.1): Henrik Ögren Östersund 14.73, Stefan Heinås Riviera 14.90, Magnus Wallberg Hässelby 14.98, Jakob Falkbring Mölndal 15.24, Carl-Johan Olsson 80 Mariestad 16.17, F (+0.4): S Heinås 14.36, H Ögren 14.38, A Karlsson 14.55, M Wallberg 14.74, J Falkbring 14.89, C Göransson 15.24, F Lindberg & J Blaschke ej start. Tresteg: Joni Peltomaa 84 Tjalve 1278/+1.3, Rasmus Olofsson 48 Hässelby 1278/+0.5. Kula: Jimmy Nordin Heleneholm 1875, Henrik Wennberg Tureberg 1807, Sören Tallhem Spårvägen 1792, Thomas Hirvonen 80 Tureberg 1367, David Johansson 80 Ludvika 1334. Slägga: Bengt Johansson Tureberg 6932, Peter Lindståhl IF Göta 6157, Victor Isidorsson 81 Hälle 5421.
P18 100m h1 (-1.5): Johan Engberg 81 Finspång 11.22, h3 (-1.0): Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.31, F (+0.4): J Engberg 10.83, R Sundelin 11.13. 400m A: Joachim Ögren 81 Östersund 49.61, Johan Klinteskog 81 Hammarby 49.72, Albin Johansson 81 Hammarby 50.48, Martin Svensson Glasriket 50.53, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 50.89, B: Cristoffer Antonsen 83 Hälle 51.81, Andreas Mokdasi 84 Hässelby 52.34. 1500m: Karl Stavenberg 81 Tyresö 4:06.57, Axel Lönnqvist 81 Hässelby 4:08.02, Marko Kruustruk EST 4:08.03, Henrik Nyström 82 Västerås 4:08.15, Martin Öhman 81 Hässelby 4:08.36. Spjut: Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6134, Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne 5873, Johan Bjellerman 82 Hässelby 5796, Carl Rosenqvist 81 Gnesta 5548.
K 100m h1 (+0.1): Karin Jönsson Malmö 12.03, Annika Amundin Ullevi 12.12, Lena Berntsson Ullevi 12.30, Linda Fernström 81 Hässelby 12.35, Malin Källgren 80 Ymer 12.36, h2 (-1.4): Anna Westerberg 80 Tiwaz 12.00, Linda Hansson Malmö 12.31, Charlotta Vöcks Ullevi 12.31, Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.41, Jessica Larsson Hässelby 12.49, Sara Westman Ullevi 12.64, Lina Quick 80 Strand 12.85, F (-0.8): A Amundin 12.03, A Westerberg 12.05, K Jönsson 12.16, L Hansson 12.39, M Källgren 12.42, L Fernström 12.43, C Vöcks 12.43, L Berntsson 12.47. 400m A: Beatrice Dahlgren Mölndal 55.83, Nadja Petersen Huddinge 55.90, Linda Olsson Täby 56.14, Lena Nilsson 80 Täby 57.55, Linda Olsson 81 Falun 57.75, Hanna Peterson 80 Södertälje IF 58.30, B: Anna Wikström Hälle 56.89, Åsa Hedström Hälle 56.96, Jenni Gårdhage Västerås 58.03, Maria Åhr 80 Danderyd Athl 59.08, Carina Hortans 80 Huddinge 59.38, Jeanette Loftheim 80 Täby 59.96, C: Annica Gerner Upsala 59.38, Görel Manners Fredrikshof 60.90. 1500m A: Ulrika Johansson Rånäs 4:26.66, Ida Nilsson 81 Högby 4:28.61, Isabell Ahlström 81 Rånäs 4:28.82, Ulrika Mähler Brännan 4:40.25, Katarina Lindstrröm IFK Umeå 4:41.04, Louise Fredriksson 80 Hälle 4:42.43, Sara Talia Fredrikshof 4:42.52, Rebecca Ringström Spårvägen 4:42.62, Elin Dahlstedt Lidingö 4:42.70, Rebecca Johansson 81 IF Göta 4:45.32, Ebba Stenbäck 81 Sprint 4:48.62, Emma Dahlstedt Lidingö 4:59.05, B: Ros-Marie Lindberg Tureberg 4:47.02, Daniella Antberg 81 Malmslätt 4:49.35, Frida Skarin 80 Hässelby 4:52.04, Helena Sundh 80 Hässelby 4:54.41, Florence Engström Hässelby 4:54.75, Yodit Wolday Sundbyberg 4:54.96, Liselotte Norén 82 Kvarnsveden 5:01.32, Nina Gudmundsson Gefle 5:03.16. 100mH (+0.6): Karin Jönsson 14.03, Lina Quick 14.33, Karin Funke Gefle 15.20, Maria Löfroth Upsala 15.38. Tresteg: Marie Åhlander Spårvägen 1280/+1.2, Johanna Sellman Gefle 1252/+2.0, Maria Eklund 82 Sundsvall 1197/+0.4, Angelica Ström 81 Tierp 1096/+1.1. Kula: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1637, Catarina Andersson Heleneholm 1370, Marie Hilmersson 81 Hässelby 1244. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5221, Maria Pettersson Heleneholm 4845, C Andersson 4434, Stina Lindblad Katrineholm 4024, K Larsson 3693, M Hilmersson 3373. Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 5651, Gianna Panavoglou Spårvägen 5072, L-M Mårtensson 4981, M Hilmersson 4914, C Andersson 4472, Lisa Willman 80 Bore 3945, Sofii Mattsson 81 Hammarby 3661, Maria Sandberg 81 Hammarby 3208, ... Emma Olsson 83 Västerås X.
F18 100m X (+1.4): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.41, F (-0.5): E Barenfeld 12.49. 400m A: Linn Göransson 83 Täby 58.82, Paulina Orell 81 Norrköping 59.88, Linda Knutsson 81 Täby 60.69, B: Johanna Nilsson 83 Högby 58.48, Gudrun Kaukver EST 59.31, Sara Liljegren 81 Hammarby 60.83. 100mH (+0.3): Hanna Brännström 82 Luleå 15.24, Ida Sjöling 81 Lidingö 15.92. Kula: Karin Larsson Garphyttan 1213, H Brännström 1061. Spjut: Brigitta Lado 81 Hässelby 4555, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4229, Åsa Lundgren 82 Arboga 3578, Annette Ekberg 81 Märsta 3576, Sofie Hellström 81 Katrineholm 3285.
F16 100m F (-0.5): Malin Nordqvist 84 Hammarby 12.72, Stina Smibacker 83 Enköping 12.83. 1500m: Hanna Bremler 83 Tyresö 4:47.27, Katarina Björklund 83 Mora 4:49.91, Sofie Eklund 84 Tumba 4:58.43Tresteg: Madelene Nylander 84 Örbyhus 1155/+1.4. Spjut: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3956, Emma Ekström 84 Boo 3808, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3056.

MALMÖ/He 29.5 (Heleneholms Nationella)
M 100m h1
 (+0.8): Torbjörn Mårtensson Malmö 10.83, Linus Malmborg Heleneholm 11.14, Martin Pålsson Heleneholm 11.25, Johan Ramm-Ericson Malmö 11.28, h2 (+0.3): Matias Ghansah Malmö 10.74, Rikard Rasmusson Malmö 11.15, Andreas Jungerup Malmö 11.32, F (-1.0): M Ghansah 10.78, T Mårtensson 10.81, L Malmborg 11.06, R Rasmusson 11.20. 800m: Torbjörn Johansson Malmö 1:52.02, Berne Forzelius Malmö 1:53.35, Christian Bengtsson Malmö 1:56.25, ... Jörgen Zaki Malmö bröt. 110mH (+0.7): Philip Nossmy 82 Malmö 14.79, Mattias Lundquist Lund 15.79, Andrus Klaar Spårvägen 15.83. Diskus: Staffan Jönsson 81 Heleneholm 4465, Fredrik Steen 80 Tjalve 4268.
P18 100m h1 (+0.4): P Nossmy 11.16, Assadullah Sadigi 81 Malmö 11.23, h2 (+2.3): Espen Gatzwiller DEN 11.02w, Gustav Lindström 81 Lund 11.33w, F (-0.5): E Gatzwiller 11.14, P Nossmy 11.14.
K 100m (+0.5): Linda Mårtensson Malmö 12.48, Petronella Dahlerus 83 Malmö 12.49, Petra Mårtensson 80 Heleneholm 12.64, Maria Schlyter 80 Malmö 12.68. 800m: Hanna Karlsson Malmö 2:11.84, Anna Hellblom Lund 2:12.77, Martina Johansson 83 Malmö 2:14.53, Faton Sonko 80 Trelleborg 2:17.16, Camilla Dahlin 81 Rånäs 2:20.57. 3000m: Ulrica Orre Hässelby 9:33.82, Eva-Britt Karlsson Sundsvall 9:38.01, Ulrika Mähler Brännan 9:41.49, Mia Larsson 81 Lund 9:46.09, Jessica Carlberg Hässelby 9:48.82, Maria Elofsson Hälle 9:58.57. Stav: Maria Rendin 82 Heleneholm 380 Svenskt rekord, Charlotte Karlsson 82 Malmö 370, Hanna-Mia Persson Kalmar 340 (debut??), Annika Berntsson Ullevi 330, Sandra Ribba Örgryte 310, Desirée Dahlgren 84 Malmö 310, Weronica Andersson Hälle 280, Linda Persson 84 Malmö 260, Christina Garametsos 86 Malmö 260. Längd: Caroline Bryland 80 Heleneholm 556/-1.7, Jeanette Hansson Eslöv 548w/+2.1 (543/+1.9), Cecilia Larsson 80 Malmö 529w/+3.3 (491/+1.9), P Mårtensson 519/+0.2, Carolina Rijpma 82 Lund 515/+1.0.
F18 100m (+0.2): Malin Jeppsson 81 Lund 12.67, Karin Nilsson 81 Lund 12.92. Diskus: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 3998, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 3402, Charlott Åberg 83 Färjestaden 3412.
F16 100m (+0.6): Daniela Lincoln 84 Heleneholm 12.70. Längd: D Lincoln 562w/+2.7 (547/-0.7).
F14 800m: Yvette Hass 85 Trelleborg 2:21.82.

GÖTEBORG/R 29.5 (Kvilles Vårtävling - inkl UDM)
M 100m A
 (+3.4): Peter Ahl 80 Ullevi 10.63w, Per-Joan Lorentzon Orient 10.89w, Elvir Rakovic Ullevi 10.96w, Tomas Greiner Kville 11.14w, Jonas Fermfelt 80 Ullevi 11.24w, B (+4.9): Michael Eriksson Mölndal 11.05w, Peter Wigren 80 Ullevi 11.11w, Magnus Andersson Hagen 11.16w. 400m: Stefan Johansson 80 Falköping 51.21, Nilton Oliveira 80 Alingsås 51.38. Tresteg (inga hopp i godkänd vind!): Christian Olsson 80 Örgryte 1627w/+9.1, Conny Malm Ullevi 1622w/+4.7, Magnus Skoglund Örgryte 1576w/+9.3, Lars Hedman Ullevi 1573w/+7.4, Kristian WeeTom Örgryte 1562w/+6.6.
P18 100m F (+2.0): Lars Gustavsson 81 Mölndal 11.21, Rafael Askros 81 Ullevi 11.24. Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 191, Tomas Hilmarsson 81 Sävedalen 188. Tresteg (inget ok!): Christian Nygård 82 Örgryte 1358w/+7.1, Alen Rakovic 82 Ullevi 1357w/+6.6, C Johansson 1289w/+6.6.
P16 100m (+3.0): Daniel Carlsson 83 Angered 11.19w. Tresteg (inget ok!): Anders Sjöström 83 Mölndal 1293w/+5.0.
K 100m (+3.9): Linda Storkull Mölndal 11.97w, Charlotta Wanhainen Hälle 12.23w, Helena Rönner 80 Ullevi 12.55w, Sofie Andersson 81 Kville 12.69w, Anna Folino Kville 12.89w. Längd (inget ok): Desirée Carlberg Ullevi 539w/+5.8, A Folino 530w/+3.6. 4x100m: Mölndal 50.17, Kville 50.87.
F18 100mH (+5.7): Sara Brankell 81 Mölndal 16.02w, Johanna Rönner 82 Ullevi 16.33w. Stav: Emma Josefsson 81 Kville 300. Längd (inget ok!): S Andersson 551w/+4.1, Kajsa Dahlöf 81 Ullevi 535w/+6.9, Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 533w/+6.4, S Brankell 529w/+3.8.
F16 100m h1 (+4.1): Yamu Jagne 83 Angered 12.90w, h3 (+3.7): Sofia Larsson 83 Mölndal 12.37w, Mfon Etim 85 Angered (u UDM) 12.84w, F (+3.6): S Larsson 12.48w. Stav: Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 280, Merja Moilanen 83 Mölndal 250.

HELSINGBORG 29.5
F18 Diskus:
 Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3330.

VITTSJÖ 29.5 (Wiwood Cup)
M Stav
 (provisorisk bana - dock på direkt markunderlag - framför Medborgarhuset!)Patrik Kristiansson Örgryte 550, Martin Eriksson Hässelby540, Stefan Jeppsson Vittsjö 530, Henrik Hallenbo Lerum 530, Oscar Janson Ullevi 500, Alhaji Jeng 81 Örgryte & Viktor von Bothmer Malmö X.

JÖNKÖPING 29.5 (Junespelen)
M 100m
 (+3.1): Ulf Jonsson Ymer 10.99w, Olafur Traustason ISL 11.18w, Fredrik Rogö Habo 11.33w. 1500m: Jonas Jonsson Örebro 4:04.24, Ola Axelsson 80 Mullsjö SOK 4:07.61. Höjd: Johan Salinder  81 Hökensås & Tobias Svensson Wärnamo 190, Daniel Carlsson 81 Tranås 190. Längd (något ok?): T Svensson 671w/+5.3, O Traustason 661w/+3.3, F Rogö  643w/+4.0. Diskus: Magnus Hallgrimsson ISL 6008, Christer Hagberg Ullevi 5883. Spjut: Mattias Eriksson 80 Vännäs 7333, Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6571, Andreas Wulff 80 Habo 6515, Tobias Lundqvist 80 IK Sisu 5380, Mattias Voss Växjö 5367, Björn Nilsson 80 Klippan 5328.
P18 100m h1 (+4.5): Johan Wissman 82 Helsingborg 11.18w, h2 (+2.1): Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 11.33w,  F (+3.6): A Ljunggren 10.81w, J Wissman 10.93w.
K Längd: Åsa Samuelsson Växjö 518w/+6.3 (ok?). Spjut: Annika Petersson Edsbyn 4840, Katarina Eklöf Gefle 4719, Katja Åsvik Ununge 4405, Izabel Savic 83 IF Göta 4212, Anna Pihlgren 82 Arvika 4142, Mona Jönsson Klippan 3851, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3626, Anna-Lena Svensson Hinden 3586, Magdalena Lundén Tranås 3356, Anneli Jyrkin 81 Hovslätt 3226, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3103.
F18 Längd (ok?): Åsa Samuelsson Växjö 518w/+6.3.
F16 100m (+1.1): Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 12.67, Emma Storm 83 Eksjö Södra 12.77.

UMEÅ 29.5 (Noliaspelen inkl UDM)
M 3000m: 
Anders Hemmyr IFK Umeå 9:00.65. Slägga: Daniel Ragnvaldsson Strömsund 5515. Spjut: D Ragnvaldsson 6865, Pasi Mäntylä Västerås 6610, Thomas Söderberg 80 IFK Umeå 5826, Fredrik Björklund IFK Umeå 5383.
K 3000m: Catarina Sundelin Ume FI 10:09.19.
F18 Längd ("motvind"): Sofia Rehnstrand 82 Sundsvall 530, Tina Nordstrand 81 Vingarna 513. Slägga: Sofia Lundquist 81 Vännäs 3543, Lena Marcusson 81 Vingarna 3220. Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3149.
F16 Stav: Katja Gustavsson 84 Skellefteå AIK 260. Längd ("motvind"): Jennie Nilsson 84 Vingarna 520.

MALMÖ/S-K 29.5
K22 Diskus:
 Emma Sjölin Staffanstorp 3506. Slägga: E Sjölin 3335.

KVARNSVEDEN 29.5 (BT Games)
F16 Längd:
 Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 528/0.0

KVARNSVEDEN 27.5
F18 Slägga: 
Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3892.

NYKÖPING/T 27.5
M Diskus: 
Jerry Jönsson Nyköping 4746, Håkan Öberg Nyköping 4595. Slägga: J Jönsson 4385.

ESLÖV 26.5 (DM 5000m plus VDM)
M 5000m: 
Lars Andersson IS Göta 15:11.02, Jesper Hansson Björnstorp 15:11.11, Daniel Ekman Pallas 15:12.62.
K 5000m (mix?): Mia Larsson 81 Lund 17:40.6m
K35 5000m: Catarina Ask Heleneholm 19:21.75.

HALLSTAVIK 26.5
F16 Tresteg
 (vind?): Madelene Nylander 84 Örbyhus 1064.

STRÖMSUND 26.5
M Diskus:
 Hans Källén Strömsund 4141. Slägga: Hans Källén 5247.

LJUSDAL 26.5 (Friidrottsbarometern)
M Kula:
 Niklas Tannerstål Bollnäs 1383. Diskus: N Tannerstål 3900.
K 200m (+0.3): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 25.67, Josefin Näsman 81 Bollnäs 26.31. 300mH: U Johansson 44.42. Längd: U Johansson 519/-0.3, Jenny Magnusson 83 Järvsö 509/-0.4Diskus: Ulrika Hansson 82 Järvsö 3155.

SKELLEFTEÅ 26.5 (PRK2)
M 5000m A:
 Per-Åke Sandström Skellefteå AIK 15:04.80, Rikard Hedelin IFK Umeå 15:06.56, Anders Hemmyr IFK Umeå 15:07.61, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 15:12.54.
M22 Diskus: Mikael Nilsson Skellefteå AIK 4048.
F18 Längd:  Sofia Rehnstrand 82 Sundsvall 524/+0.8, Tina Nordstrand 81 Vingarna 516/okänd vind

ESKILSTUNA 26.5 (DM stafett)
M 4x1500m:
 Ärla lag 1 17:35.36.

NORRTÄLJE 26.5
K 3000m:
 Jennie Åkerberg Spårvägen 10:32.08, Cecilia Erling Start 10:43.35, Louise Johansson Rånäs 10:53.36, Carin Jaxell Uppsala LK 11:04.13.

ENSKEDE 26.5
F16 100m A
 (+3.7): Malin Nordqvist 84 Hammarby 12.51w. Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 290, Maria Lundström 84 Hässelby 270.

HALLUNDA 25.5 (VDM)
M35 10000m: 
Mikael Hill Flemingsberg 33:53.19.

TORSBY 24.5 (Boregalan)
M Diskus: 
Linus Bernhult IF Göta 5552, Tomas Sjöström IF Göta 3990. Slägga: T Sjöström X.
M22 Längd: David Frykholm 80 Bore 707/+0.7, Mathias Frykholm Bore 670/+1.0. Tresteg: D Frykholm 1479/+0.8, M Frykholm X.
P18 Längd: Carl Bergfeldt 82 IF Göta 658/+1.4.
K Längd: Erika Persson Bore 547/+0.6. Slägga: Maria Mattsson 80 IF Göta 4634, Lisa Willman 80 Bore 4090.
F18 Slägga: Eva Danielsen NOR 5144, Maria Andersson 82 Arvika 3909. Spjut: Anna Pihlgren 82 Arvika 3984, Madeleine Frykholm 84 Bore 3183.

FALKENBERG 23.5 (Halländska Ungdomsspelen)
M Tresteg: 
Magnus Skoglund Örgryte 1490/+1.2, Kristian WeeTom Örgryte 1487/-0.8, Christian Thomassen NOR 1481/-0.7.

SUNDSVALL 22-23.5 (Mittnorden Cup) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 100m
 (-1.9): Fredrik Lindberg Östersund 11.05, Henrik Ögren Östersund 11.28. 400m: Andreas Lund Östersund 51.07. Längd (vind?): Fredrik Eurenius Östersund 685, Jonas Arnsten 80 Trångsviken 662, Håkan Johansson Sollefteå 646. Diskus: Stefan Kulla FIN 5193, Richard Alneroth 80 Gefle 4350, Janne Ketola FIN (ex-Gimo) 4226, Hans Källén Strömsund 4199, Tony Karlsson Östersund 4062. Slägga: H Källén 4949, Jens Edler 80 Östersund 4599. Spjut: Mattias Eriksson 80 Vännäs 6786, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6768, R Alneroth 6576, Mikael Snällfot 80 Nedre Soppero 6259, Pasi Mäntylä Västerås 6038, Thomas Söderberg 80 IFK Umeå 5919, Fredrik Björklund IFK Umeå 5350.
P18 Spjut: Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5440.
P16 Höjd: Lars Olsson 83 Östersund 187.
K 100m (-1.0): Nina Frölander Bollnäs 12.78. 800m (mix): Katarina Lindström IFK Umeå 2:17.48. Höjd: Veronica Karlsson 80 Strömsund 155. Stav: Jennie Wiksten 82 Kovland 250. Längd (vind?): Maria Eklund 82 Sundsvall 562, Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 525, Sofia Rehnstrand 82 Sundsvall 522, Tina Nordstrand 81 Vingarna 515.  Kula: Sofia Lundquist 81 Vännäs 1138, Marlene Forslund 82 Kovland 1124, Emma Ross 82 Boden 1027. Slägga: V Karlsson 4129, M Forslund 3784, S Lundquist 3562, Karin Åkerstedt Ragunda 3351. Spjut: Helena Anderzon 80 Strand 4091, Sofia Renman 83 Östersund 3776, Malin Wiik 83 Sundsvall 3222.
F16 100m (-1.5): Joni Winter 84 Sundsvall 12.94. 400m: J Winter 61.94.
F14 Höjd: Sandra Asplund 85 IFK Umeå 163, Camilla Westerlund 85 Huddinge 155. 
D a g   2
M 300m A:
 Torbjörn Eriksson Sundsvall 32.82, F Lindberg 33.53, Joachim Ögren 81 Östersund 35.16, Berhane Haile Tureberg 35.47, Niklas Stridqvist Sundsvall 35.88. 110mH (-0.5): H Ögren 14.50, Christer Göransson Ragunda 15.44. Höjd: H Ögren 208. Tresteg: Jon Roos 80 Östersund 1445w/+4.0 (1416/-0.8), J Arnsten 1418/-0.6, Daniel Arnsten 82 Trångsviken 1336w/+3.4 (1312/+1.6)Kula: S Kulla 1383, J Ketola 1333.
K 200m (-1.0): Frida Näsman Bollnäs 26.16, N Frölander 26.43, Josefin Näsman 81 Bollnäs 26.61. 3000m (mix)Ulrika Mähler Brännan 9:58.92. Tresteg: M Eklund 1197/+1.6, Ida Dufva 82 Nedre Soppero 1171/+1.5, M Wiik 1044/+0.4Diskus: V Karlsson 4378, S Lundquist 4140, Lotta Swedin Indal 3258.
F16 200m h1 (-0.1): Joni Winter 84 Sundsvall 26.70. Höjd: Emma Bjerkås 83 Kovland 155, Marlene Häggström 84 Nedre Soppero 155. Diskus: Maria Grahn 84 Vingarna 3271, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3129. Spjut: Sofia Renman 4021, M Wiik 3283.

LERUM 22-23.5 (Lerumskampen) - Till fullständiga resultat
M Tiokamp: Patrik Melin Gefle 7.302 (11.56 668/-0.7 1428 187 53.73 15.32/-0.8 4785 457 6910 5:20.80), Niklas Kleebinder Hammarby 6.756 (11.81 659/+1.2 1293 190 54.40 16.21/-0.8 4159 437 5178 4:52.16), Håkan Jedhammar 81 Gnistan 6.489 (11.39 679/+0.2 1049 181 51.33 16.39/-0.8 2691 457 4791 4:51.07), Andrus Klaar Spårvägen 6.107 (11.74 692/+0.7 1220 184 50.64 16.19/-0.8 3650 X 4950 4:43.62), Gustav Andhill Alingsås 5.712 (11.34 627 998 175 54.71 17.02 2741 427 4110 5:27.29), Niclas Hansén Växjö 5.412 (11.23/-0.2 661/+1.0 1064 175 52.52 15.55/-0.8 3306 X 2797 5:12.88), Lasse Ohtamaa 80 Tullinge-Tumba 4.602, ... bröt bl a: Robert Wärff Heleneholm (11.46 X 1413 190 52.39 15.39/+0.6 4303), Urban Gustafsson Upsala (11.27/-0.2 688/+0.3 1204 X 52.52 X 3778), Rajne Svenssohn IF Göta (11.98 604 1186 178 X).
P18 Tiokamp: Nils Pettersson 81 Boden 6.181 (bl a 407), Andreas Bonin 81 Alunda 5.698 (bl a 427).
K Sjukamp: Linda Fredriksson Rydö 5.312 (14.22/+0.3 151 1138 25.03w/+3.0 578/+1.0 3733 2:19.52), Carolina Klüft 83 Växjö 5.162 (15.00/+0.3 169 857 26.06w/+3.0 601/+0.9 3505 2:19.99), Jeanette Hansson Eslöv 4.513 (15.32/+0.3 160 976 27.09w 550/+1.6 2884 2:37.30), Laine Rohtla Örgryte 4.400 (16.23/-0.2 166  952 26.52w/+3.0 572/-1.4 2458 2:44.82), Lina Ericsson Växjö 4.172 (15.55/-0.2 154 937 27.55w 544/+0.5 2130 2:38.98), Emma Allvin 81 Gefle 3.944 (bl a 16.52/-0.2 157), Martina Klüft 80 Växjö 3.909 (bl a 26.48w/+3.3), Malin Svensson Trelleborg 3.789 (X 160 1141 27.13w 509 3365 2:37.68), bröt: Sophie Ohlsson 82 Skade (bl a 154).
F16 Sjukamp: Nadja Casadei 83 KA2 5.814 (bl a 160 522/+0.3), Daniela Lincoln 84 Heleneholm 4.547 (bl a 549/+1.6), Lisa Jansson 84 Västerås 4.289 (bl a 154), ... 5) Jenny Magnusson 83 Järvsö 4.085 (bl a 157).
F14 Sexkamp: ... 2) Jessica Rydin 85 Tingberg 3.991 (bl a 160).

FALUN 22.5 (Scandicspelen)
M 100m 
(-0.5): Mathias Krigh Spårvägen 10.88, Dan Alfredsson Ludvika 11.30, Magnus Wallberg Hässelby 11.33. 400m: Jacob Stafstedt IF Göta 48.88. 800m A: Jon Andersson 80 Falun 1:51.90, Conny Ekstrand Falun 1:51.95, Fredrik Rohlén Falun 1:54.29, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 1:55.02, Lars Gustafsson IF Göta 1:56.99. 110mH (+0.5): M Wallberg 14.77. Stav: Jörgen Hjorth Falun 390. Kula: Johan Persson 80 Falun 1410, Dick Gustafsson Järvsö 1383, Niklas Tannerstål Bollnäs 1375, Andreas Olsson Heby 1321, David Johansson 80 Ludvika 1319. Diskus: Anders Eriksson Malung 4809, J Persson 4417, N Tannerstål 3937. Spjut: A Olsson 5345, Björn Asp 82 Järvsö 5284.
P18 200m (-0.6): Johan Engberg 81 Finspång 21.22 (.... tvåan hade 23.23!)
K 100m (-0.6): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 12.65, Elena Åseby 80 IF Göta 12.80. 400m: U Johansson 57.02, Linda Olsson 81 Falun 57.68. 800m: Isabell Ahlström 81 Rånäs 2:15.10, Jenny Isberg Kvarnsveden 2:19.54. 100mH (+1.0): Jenny Kallur 81 Falun 13.71, Anna-Karin Byström 81 IF Göta 14.89, Karin Söderkvist Mora 15.04. Stav: Liza Jörnung 81 Duvbo 360, Therese Axelsson 83 Katrineholm 270. Längd: Malin Larsson Heby 522/+0.6, Angelica Ström 81 Tierp 521/+1.0. Kula: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1614, Marie Hilmersson 81 Hässelby 1235. Diskus: Annika Larsson Gefle 4759, Lena Björk Hofors AIF 4304, Stina Lindblad Katrineholm 3829, M Hilmersson 3618, Åsa Fransson 80 Hofors AIF 3153. Spjut: Katja Åsvik Ununge 4207, Anna Larsson Heby 3436.
F18 100m (0.0): J Kallur 12.16, Emma Rienas 82 Filipstad 12.35, Jessica Palm 82 IF Göta 12.60, Charlotte Nordh 82 IF Göta 12.64. 200m (-1.2): C Nordh 25.78, E Åseby (u t) 25.94, J Palm 26.37.
F16 Längd: Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 545/0.0. Spjut: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3479, Nuulu Ndiwabene 84 Hofors AIF 3219.

VÄDDÖ 22.5
M Kula: 
Henrik Wennberg Tureberg 1796, Sören Tallhem Spårvägen 1766, Mattias Eriksson Castor 1503.

TORSBY 21.5
F15 Spjut:
 Madeleine Frykholm 84 Bore 3205.

OSKARSHAMN 21.5 (DM 10000m)
M 10000m A: 
Christer Ryman Skillingaryd 32:17.5m, Peter Åkesson Glasriket 32:38.8m, Stefan Larsson Glasriket 32:45.0m, Rickard Andersson Skillingaryd 32:48.4m, Johan Lundahl Hultsfred 33:01.6m, Anders Dahlstrom Högby 33:15.6m, Per Grip Hammaräng Skillingaryd 33:39.9m, Linus Studeny 81 Västerviks OK 33:42.8m.
K 10000m (mix - B): Maria Pettersson Njudung 36:26.5m, Gunilla Creutz Eksjö Södra 38:47.3m, Katarina Nilsson Högby 39:05.7m, Carina Rosén Eksjö Södra 39:28.7m, Helena Jonsson Glasriket 40:01.5m.

HALMSTAD 20.5
M 100m
 (+0.1): Anton Andersson 81 Halmstad 11.18. 200m A (-0.2): A Andersson 22.89. 300m: A Andersson 36.61.
K 200m A (mix) (0.0): Sofie Toftgård 82 Halmstad 26.34.

VÄSTERÅS/S 20.5
M22 Slägga: 
Jörgen Viksell Västerås 4376.
K Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 4405, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3912.
K22 Diskus: Cecilia Enbäck 80 Västerås 3312.
F18 Slägga: C Wanhainen 3700.

FALUN 20.5
K Slägga:
 Linda-Marie Mårtensson Hässelby 4907, Marie Hilmersson 81 Hässelby 4665, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3970.

GÄVLE 20.5 (Majkvitter)
M 200m
 (-1.5): Niclas Norling Örbyhus 22.75. 5000m (VDM): Magnus Risberg Gefle 15:46.7m.
K 5000m (VDM, mix): Julie Leonard Högbo GIF 18:09.9m, Kristina Södergren Gefle 19:13.3m.

LIDINGÖ 20.5 (Skol-DM)
P15 400m: 
Andreas Mokdasi 84 Hässelby 53.38.
F16 400m (mix): Linn Göransson 83 Täby 59.17. Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 163.
F14 Höjd: Camilla Westerlund 85 Huddinge 158.

VALLENTUNA 19.5 (Reinholdspokalen)
M 800m:
 Thomas Byrberg Tureberg 1:52.03, Niklas Österberg Rånäs 1:53.41, Mattias Norling Nord-Uppland 1:53.57, John Laselle Tureberg 1:53.68, Daniel Czarnecki Tureberg 1:54.48, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:56.25, ... Magnus Aare Danderyd Athl (hare) & Martin Hagberg Tureberg bröt. 5000m: Kent Clefberg Hässelby 15:43.61, Cédric Schwartzler Studenterna 15:49.61. Längd: Daniel Almgren Vallentuna 663/+1.3. 4x200m: Kombination (D Almgren, Peter Andersson, Anders Almgren, M Aare) 1:30.77.
P18 Längd: Anders Almgren 82 Vallentuna 645/+1.5.
K 5000m (mix): Eva-Britt Karlsson Sundsvall 17:08.45.

SKELLEFTEÅ 19.5 (PRK)
M 400m A: 
Magnus Nilsson 83 Skellefteå AIK 51.39.
F16 Höjd: Amanda Nilsson 83 Skellefteå AIK 156.

KARLSTAD 19.5
M 100m A
 (-1.3): Johan Engberg 81 Finspång 10.85, Jacob Stafstedt IF Göta 11.35. 300m: J Stafstedt 34.92. Längd (vind?): Carl Bergfeldt 82 IF Göta 654. Spjut: Mathias Tidqvist IF Göta 5772.
P18 Spjut: Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne 6184.
K 100m (-0.9): Emma Rienas 82 Filipstad 12.48, Charlotte Nordh 82 IF Göta 12.87. Höjd: Emelie Färdigh IF Göta 175. Tresteg: Jenny Mentzer 80 Istrum 1140/-0.5, Lina Hagman 80 Istrum 1128/-0.5.

KARLSTAD/M 19.5
M Diskus:
 Daniel Nornvall Ymer 4297.
K Kula: Karin Larsson 81 Garphyttan 1180. Diskus: Angela Åkeson Kil 4155, K Larsson 3740, Maria Andersson 82 Arvika 3414. Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 6050 Svenskt rekord, M Andersson 4286, Lisa Willman 80 Bore 3975.

ÖSTERSUND 19.5
M Spjut: 
Lars Näckter Orrviken 5557.
K Spjut: Karin Åkerstedt Ragunda 3090.
F16 Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 3717

NORRTÄLJE 19.5 (Roslagsmästerskapen)
M Slägga: 
Emil Wickman 80 Rånäs 4709, Lars-Göran Öberg Östhammar 4055.
K 800m: Ulrika Johansson Rånäs 2:16.23. Kula: Katja Åsvik Ununge 1248.

UMEÅ 18.5 (Noliaspelen 1)
K 1500m: 
Catarina Sundelin Ume FI 4:46.3m, Katarina Lindström IFK Umeå 4:47.9m, Jessica Öberg Skellefteå 5:00.3m.
F18 Längd: Sofia Rehnstrand 82 Sunsdavll 513w/+4.0 (494/+0.6).

GÄVLE 18.5 (Gästrikecup)
F18 Höjd:
 Emma Allvin 81 Gefle 156.

ESKILSTUNA 18.5
K Höjd: 
Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne 156 (debut!).

UPPSALA 18.5
M 110mH
 (+1.0): Daniel Bergin Upsala 16.65.
P18 Stav: Andreas Bonin 81 Alunda 410.
F16 Stav: Madelene Nylander 84 Örbyhus 262.

ENSKEDE 18.5 (Majproppen) - Sommar, sommar, sommar ....
M 100m A 
(+2.4): Mattias Sunneborn Lidingö 10.76w, Julian Benitez Lidingö 10.84w, Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.02w, Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 11.27w, Martin Skeppstedt 82 Hammarby 11.32w, Carlos Amado 60! Hässelby 11.42w, B (+0.4): Martin Kruse Enköping 11.29, Magnus Andersson Hagen 11.36, X (-0.5): M Sunneborn 10.93, J Benitez 10.96, F Bergfors 11.36. 600m A: Fredrik Karlsson Hammarby 1:20.22 (400m: 52.2m), Ronny Johannesson Hammarby 1:20.46, Tobias Andersson Malmö 1:20.69, Johan Klinteskog 81 Hammarby 1:21.15, Daniel Norberg Hammarby 1:21.27, Stefan Danielsson Hammarby 1:21.69, Christian Hofverberg Fredrikshof 1:21.98. 5000m: Eduardas Volikas LIT 15:15.19 (3000m: 9:06.84), Henrik Rüffel Nyköping 15:38.61, Kent Clefberg Hässelby 15:53.31. 300mH: Peter Andersson Täby 37.55, Anders Wistam Hellas 38.27, Mikael Jakobsson 81 Örebro bröt. Längd: Daniel Almgren Vallentuna 648/+0.8. Kula: Jerry Jönsson Nyköping 1483. Diskus: J Jönsson 4609, Håkan Öberg Nyköping 4318. 4x100m: Kombination (Daniel Almgren, Peter Andersson, Anders Almgren, Magnus Aare) 43.60, Hammarby (Roger Molinder, Martin Skeppstedt, André Kisch, Jonathan Hallgren) 43.79, Hässelby/P16 45.16.
K 100m (+1.7): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 12.45, Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 12.62, Malin Nordqvist 84 Hammarby 12.68, X (mix)(-0.5): H Peterson 12.59. 600m: Ulrica Orre Hässelby 1:37.10, Rebecca Ringström Spårvägen 1:38.08, Elin Dahlstedt Lidingö 1:38.74, A (mix): Linda Olsson Täby 1:31.33 (400m: 58.8m). 5000m (mix): Susanna Wiström Sundbyberg 17:03.60 (3000m: 10:16.96), Camilla Benjaminsson Hässelby 17:16.03 (10:16.67), Lisa Wallgren Hammarby 18:03.10 (10:38.46). Längd: Petra Johansson 80 Västerås 511w/+2.6 (509/+2.0). Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 3997. 4x100m (mix): Hammarby/F18 50.22.

ESKILSTUNA 18.5 (Eskilstunamästerskapen)
M 100m
 (+0.6): Christian Forsell Råby-Rekarne 11.22. 1500m: Bjarne Thysell Ärla 4:04.90. Längd: C Forsell 660w/+2.5 (646/+1.7). Kula: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1780, Tony Settle Råby-Rekarne 1378, Rolf Öhman Råby-Rekarne 1289. Diskus: M Brändeborn 5048, R Öhman 4242, T Settle 4050.
K 100m (+1.7): Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 12.34. 800m: Marlin Brown Tureberg 2:20.67. Längd: S Gustafsson 561/+1.7. Kula: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 1145, Mikaela Johansson 84 Ärla 1061.

MALMÖ/S-K 17.5
M Diskus: 
Vesteinn Hafsteinsson Helsingborg 5691.
K Diskus: Maria Pettersson Heleneholm 4874, Catarina Andersson Heleneholm 4534. Slägga: C Andersson 4586, M Pettersson 3228.

ESLÖV 16.5 (Indras Pannkaksspel)
M 100m h2 
(-1.4): Anders Hansson Heleneholm 11.18, F (-0.2): A Hansson 11.19. 800m: Niklas Thorell Malmö 1:53.20, Göran Olofsson Eslöv 1:54.70. 3000m: Philip Wilhelmsson Malmö 8:50.1m, Jesper Hansson Björnstorp 8:58.98. Längd: Tobias Persson Heleneholm 642/+1.0.
P16 400m: Martin Hajdu 83 Malmö 51.74.
K 400m: Eva Olofsson 80 Eslöv 60.67. Höjd: Jeanette Hansson Eslöv 160, E Olofsson 155. Längd: J Hansson 556/+0.9.
F18 100m (+1.2): Karin Nilsson 81 Lund 12.75.
F16 100m h1 (+0.8): Marie Ekelund 83 Södra Sandby 12.87, h2 (+0.5): Daniela Lincoln 84 Heleneholm 12.80. 400m A: Anna Olsson 84 Eslöv 61.19. Längd: D Lincoln 526/+1.2. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3608. Spjut: Maria Andersson 84 Eslöv 3068.
F14 400m A: Evelina Hansson-Cronberg 86 Ängelholm 61.18, Sara Strömberg 86 Heleneholm 62.49.

GLANSHAMMAR 16.5 (GIF-spelen)
M Diskus: 
Mats Andréasson Sköllersta 3912.

VISBY 16.5 (S:t Göransspelen)
M 800m:
 Joakim Daun 82 Gotland 1:59.7m. 400mH: Johan Smitterberg 81 Gotland 60.7m. Tresteg: Erik Larsson 80 Gotland 1465/+0.6, Andreas Daun 80 Gotland 1320/+1.1. Slägga: Tore Olofsson Gotland 4548, David Gustafsson Gotland 4514.
P18 Tresteg: Nicolaus Daun 82 Gotland 1305/+1.6
K Längd (vind?): Ulrika Lundgren Gotland 540. Spjut: Christina Larsson Gotland 3396.

DANDERYD 16.5 (Danderyds Ungdomsspel)
P16 Höjd:
 David Fridell 83 Danderyds SK 187.

STENUNGSUND 16.5 (Borealisspelen)
M Slägga: 
Victor Isidorsson 81 Hälle 5246, Thomas Edvinsson Alingsås 4836.
K Kula: Emma Johansson Tanum 1086. Diskus: Anna Magnusson Hälle 3499, Maria Andersson 82 Arvika 3423, Sara Lidman 81 Kongahälla 3169. Slägga: M Andersson 4502, Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 3863, A Magnusson 3550, E Johansson 3281, S Lidman 3072.
F16 Längd: Linda Rundahl 84 Orient 512/+0.8, Sarah Arnljung 83 Hälle 510/+0.9.
F14 800m: Pernilla Nyström 85 Tjörn-Nösnäs 2:19.84

GÄVLE 16.5 (Personliga rekordens dag)
M 100m A
 (-2.1): Rikard Sundelin 81 IFK Södertälje 11.45, Niclas Norling Örbyhus 11.49. 400m A: N Norling 48.97, Jon Andersson 80 Falun 50.03, Robert Sjödén 82 Västerås 51.34, Fredrik Rohlén Falun 51.37, B: Conny Ekstrand Falun 50.91, ... 3) Mattias Norling Nord-Uppland 51.98. 1500m: Fredrik Engström Västerås 4:07.76. Längd: Patrik Melin Gefle 686w/+4.5 (-). Diskus: P Melin 4866.
K 100m (-3.5): Karin Funke Gefle 12.81. 400m: Jenni Gårdhage Västerås 58.48. Höjd: Madelene Nylander 84 Örbyhus 158, Emma Allvin 81 Gefle 155. Längd: M Nylander 544/+1.4, E Allvin 523w/+2.6 (506/+2.0). Kula: Katja Åsvik Ununge 1238, Marie Rosengren 80 Gefle 1164, K Funke 1116. Diskus: Annika Larsson Gefle 5068, M Rosengren 3563. Spjut: K Åsvik 4274.

ENKÖPING 15.5 (Enaspelen)
M 200m
 (-1.4): Jeffrey Pedersen Södertälje IF 22.30, Roger Asplund Södertälje IF 22.50, Ali Sabouri Upsala 22.54, Daniel Lundvall Hässelby 22.65, Urban Gustafsson Upsala 22.69, Niclas Nygren-Johansson Ume FI 22.88. 110mH (-0.9): U Gustafsson 14.77, Martin Kruse Enköping 14.82, D Lundvall 15.93, Daniel Bergin Upsala 16.67. Längd: D Bergin 643/+1.3.
K 200m (-0.3): Hanna Peterson 80 Södertälje IF 25.76, Malin Ericsson 80 Enköping 26.69, Stina Smibacker 83 Enköping 26.77. 100mH (-0.4): M Ericsson 15.08. Höjd: M Ericsson 161. Stav: M Ericsson 320. Längd: Angelica Ström 81 Tierp 532/+0.4. Tresteg: A Ström 1138/+0.7. Spjut: Linda Wicksell 80 Enköping 4630, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4146, Annette Ekberg 81 Märsta 3502.

NORRKÖPING 15.5 (Ericsson Games)
Det finns flera oklarheter och fel i den officiella resultatlistan. Rättelse/komplettering avvaktas!
M 100m h1 
(+2.9): Johan Engberg 81 Finspång 10.76w, Johan Olofsson Tiwaz 11.08w, h2 (+2.5): Mikael Storm 80 Linköping w, Michael Hoffer Lidingö 11.32w, (+4.1): J Engberg 10.56w, J Olofsson 10.81w, M Storm 11.08w. 200m (+1.2): J Engberg 21.30. 800m: Anders Johansson Eksjö Södra 1:55.37, Philip Aagaard 82 Sprint 1:58.88. 400mH: Niclas Andersson Tumba 54.43. Längd: Per Klofsten Linköping 686/-0.1. Kula: Jerry Jönsson Nyköping 1554. Diskus: J Jönsson 4650, Fredrik Steen 80 Norrköping 4410, X: F Steen 4463. Spjut: Angivna resultat fortfarande felaktiga. Rättelse avvaktas!
P18 Höjd: Johan Salinder 81 Hökensås 188. Spjut: Andreas Mindor 81 Åtvidaberg 5570.
K 100m h1 (+1.0): Anna Westerberg 80 Tiwaz 11.91, Jessica Palm 82 IF Göta 12.76, h2 (-0.6): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.49, F (+2.4): A Westerberg 11.84w, E Barenfeld 12.33w, J Palm 12.44w, Anna Lilja 81 Nyköping 12.69w. 200m A (+2.1): A Westerberg 24.52w, E Barenfeld 25.59w, A Lilja 26.28w, B (+0.7): Malin Henriksson Linköping 26.13. Kula: Åsa Lundgren 82 Arboga 1064. Spjut: Å Lundgren 3459, Magdalena Lundén Tranås 3350.
F16 100m h2 (+3.2): Maria Warensjö 83 Nyköping 12.91w. Tresteg: Caroline Larsson 83 Norrköping 1058w/+3.4 (1050/+0.5), Susanna Diallo 84 Råby-Rekarne 1050w/+2.6 (1023/-0.7).

SKRUV 15.5 (Marknadsspelen) - Till fullständiga resultat
M 100m (-2.9): Joakim Blaschke KA2 11.32. 110mH (-1.8): Henrik Dagård KA2 14.74, J Blaschke 14.84, Fredrik van Speyck Klippan 16.10, Håkan Jedhammar 81 Gnistan 16.27. Höjd: Per-Ola Andersson 80 Gnistan 195, F van Speyck 195. Längd: H Dagård 697/-0.3, Reinhold Andersson 80 Klippan 678/+1.4. Spjut: H Dagård 6778, Anders Wulff 80 Habo 6360, Per-Ola Åkerman Rydö 6168.
P18 100m (-3.0): Anders Johnsson 82 Skruv 11.48. Stav: H Jedhammar 420.
P16 100m (-2.5): John Lundvik 83 Växjö 11.52. Höjd: Andreas Ahlgren 83 Contact 189.
K 100m (-1.4): Linda Fredriksson Rydö 12.67, Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.90. 100mH (-2.0): L Fredriksson 14.65, Carolina Klüft 83 Växjö 15.54, Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 16.09. Höjd: Lina Ericsson Växjö 155. Stav: Fevrounia Stafilidou 82 Skruv 282. Längd: Veronica Fransson Hälle 582/+0.8. Tresteg: Christina Franklin 82 Växjö 1163w/+3.5 (-), Klara Granström 84 Växjö 1073w/+2.7 (961/+1.5). Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1218, Maria Turunen 80 Skruv 1201, Lilian Pyka Gnistan 1167, L Fredriksson 1092, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 1031. Diskus: A-K Svensson 4146, M Turunen 3856, L Pyka 3584, Anna-Lena Svensson Hinden 3481, P Gustavsson 3212. Slägga: L Pyka 4364, Linda Brittesland 80 Växjö 4341, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3839, Carola Feuerpfeil Skruv 3764, Rebecka Karlsson Hinden 3461, Helena Jonsson 82 Hinden 3277, A-L Svensson 3277. Spjut: Mikaela Wieslander 81 Alvesta 4107, A-L Svensson 3548, Anna Sedlin 80 Klippan 3463, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3390.
F16 Höjd: Linn Modin 84 Färjestaden 155. Stav: Ida Glemne 84 Växjö 282. Längd: C Klüft 560/+1.8, Anna Mörstam 83 Växjö 530w/+5.7 (493/-0.2), Nadja Casadei 83 KA2 528/+1.0. Spjut: C Klüft 3628.
F14 Stav: Sofia Klüft 85 Växjö 262.

STOCKHOLM/S 15.5 (Dagbladsstafetten)
Anm: Startsträckan i seniorklasserna sprangs som ett banlopp på 1000m, dvs helt inne på Stadion med ordinarie start och målplats för 1000m!

M 1000m: Niklas Österberg Rånäs 2:26.47, Tobias Lundvall Sävedalen 2:27.38, Martin Hagberg Tureberg 2:27.61, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 2:31.91.
K 1000m: Isabell Ahlström 81 Rånäs 2:51.36, Malin Kemi Malmö 2:52.91, Marie Hedman Spårvägen 2:58.91.

SIMRISHAMN 13.5 (Österlenspelen)
M Höjd:
 Jesper Isgren 81 Skurup 195.
P16 100m (+1.9): Martin Hajdu 83 Malmö 11.34. Höjd: Andreas Ahlgren 83 Contact 195.
K Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 178. Kula: J Isgren 1010.
F16 100m (+2.9): Marie Ekelund 83 Södra Sandby 12.5mw, Daniela Lincoln 84 Heleneholm 12.7mw. Längd: D Lincoln 512/-2.1.
F14 Höjd: Elin Hansson 85 Kristianstad 154.

BOLLNÄS 13.5
M Spjut:
 Björn Asp 82 Järvsö 5564.
K 100m A (+0.4): Ulrika Johansson 80 Söderhamn 12.67, Emma Agerbjer 85 Söderhamn 12.91. 400m: U Johansson 58.19, Frida Näsman Bollnäs 59.64. Höjd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 160. Tresteg: Maria Dahlgren 85 Bollnäs 1056/+0.6. Slägga: Annika Petersson Edsbyn 3256. Spjut: A Petersson 4734, Helena Anderzon 80 Strand 4122.

STOCKHOLM/S 13.5 (Linnéaspelen)
M 100m
 (+0.2): Anders Boyacioglu Huddinge 11.01, Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.08 (debut!!!), Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 11.26. 300m A: Magnus Aare Danderyd Athl 33.80, Mikael Jakobsson 81 Örebro 34.65, Peter Andersson Täby 35.20, David Tainton Hässelby 35.63, Andreas Rehnborg 80 Hässelby 35.63, Carlos Amado 60 Hässelby 35.84, Daniel Lundvall Hässelby 35.87, Daniel Almgren Vallentuna 36.10, B: Roger Asplund Södertälje IF 35.43, Jeffrey Pedersen Södertälje IF 35.45, Linus Hagstedt Hellas 36.16, Patrik Tellgren Örebro 36.41, Per Sandell Västerås 36.76, C: John Roslund 80 Västerås 36.95. 800m: Birger Ohlsson Hässelby 1:54.93, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:58.66. Diskus: Linus Bernhult IF Göta 5540, Axel Bernhult Huddinge 4793, Michael Hoffer Lidingö 4462 (pers!), Richard Shanwell Linnéa 4411, Christer Högrelius Hellas 4237. Spjut: Kenneth Bergén Huddinge 6021, Mikael Alsterbåge Huddinge 5900, Christer Holger Huddinge 5652 (pers!), Ingmar Veinberg 82 Lidingö 5571.
P18 300m A: Albin Johansson 81 Hammarby 35.53, Robert Sjödén 82 Västerås 35.84, Oscar Karlsson 82 Västerås 36.24
P16 300m A: Rasmus Olofsson 84 Hässelby 37.54, Andreas Mokdasi 84 Hässelby 37.60.
K 100m (+1.6); Karin Hellegren 80 Södertälje IF 12.34. 300m: Heléne Nordquist 80 Södertälje IF 40.61, Cecilia Hansson Gefle 40.89, Carina Hortans 80 Huddinge 42.87. Spjut: Katja Åsvik Ununge 4453, Brigitta Ladó 81 Hässelby 4446, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4322, Annette Ekberg 81 Märsta 3620.
F16 100m (-0.5): Malin Nordquist 84 Hammarby 12.84. 300m A: Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 40.73, Linn Göransson 83 Täby 41.76, M Nordquist 42.53, Sara Voltaire 84 Täby 42.94.

MOTALA 13.5 (Platenspelen)
M Diskus: 
Fredrik Roos Örebro 3920, Fredrik Steen 80 Tjalve 3918.
K 200m (+2.3): Jessica Nyström 83 Råby-Rekarne 26.58w. Diskus: Lena Brattgård Tjalve 3708, Stina Lindblad Katrineholm 3624, Maria Andersson 82 Arvika 3376, Sandra Landström 80 Motala 3296. Slägga: M Andersson 4337, Anna-Karin Lundström Östersund 4254.

NÄSSJÖ 13.5 (DM klubblag - kval) - 4 plusgrader!
M Höjd: Daniel Carlsson 81 Tranås 190. Längd: Boyne Brännström 80 IK Sisu 647w/+3.4 (625/+1.3). Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 5457, Magnus Emanuelsson Villstad 4456, Åke Nilsson IK Sisu 4207, Oskar Berglund 81 Habo 4101. Spjut: Jan-Olof Damgren 51! Jönköping 6090.

OSKARSHAMN 13.5 (DM klubblag - kval)
M 100m
 (+1.8): Anders Johnsson 82 Skruv 11.41. 400mH: Jan Wirén Kalmar 59.45, Martin Joabsson Skruv 60.66. Längd: Robert Eliasson Södra Vi 684w/+2.5 (667/+1.1), M Joabsson 647/+0.7. Diskus: Stefan Fredriksson Södra Vi 4308. Slägga: Kjell Nilsson Oskarshamn 4200. Spjut: Douglas Carlsson Södra Vi 5932.

ÖRBYHUS 12.5
F16 Höjd: 
Madelene Nylander 84 Örbyhus 160. Stav: M Nylander 240. Längd ("godkända vindar"): M Nylander 514.

ALVESTA 9.5 (Virdaspelen)
M 200m 
(+0.9): Anders Johnsson 82 Skruv 22.90 (22.9m??). Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 5119.
K Slägga: Rebecka Kvist 83 Alvesta 4475, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3929, Carola Feuerpfeil Skruv 3580. Spjut: A Mejenquist 3344.

OLOFSTRÖM 9.5 (Listermästerskapen)
M Slägga: 
Peter Andersson Gnistan 5402, Tomas Pyka 81 Gnistan 5166.   Spjut: Bengt Loo Contact 6084.
K Kula: Lilian Pyka Gnistan 1107. Diskus: L Pyka 3425. Slägga: L Pyka 4336, Ida-Maria Holmgren 82 Kykrhult 3691. Spjut: L Pyka 3577.

SKÖVDE 9.5 (ICA Ungdomsspel)
M22 400mH:
 Fredrik Simonson 80 Lidköping 58.02.
P18 Längd: David Westbeck 81 Istrum 672w/+4.8 (640/+1.0).
K Kula: Kajsa Fällström 82 Istrum 1094.
F18 Längd: Anna Wiberger 82 Mölndal 553w/02.3 (520/+1.9). Spjut: Maria Leijon 82 Mariestad 3276.

ARBOGA 9.5 (Arbogaspelen)
K 200m A 
(-3.6): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 26.61. Kula: Åsa Lundgren 82 Arboga 1029. Spjut: Å Lundgren 3290.

KARLSTAD/M 8.5
M Diskus:
 Linus Bernhult IF Göta 5593, Axel Bernhult Huddinge 4967, Daniel Nornvall Ymer 4456, Fredrik Steen 80 Tjalve 4416.

RÅBY-REKARNE 8.5 (Smékastet)
M Kula:
 Jimmy Nordin Heleneholm 1839, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1812, Jerry Jönsson Nyköping 1546. Diskus: M Brändeborn 5198, J Jönsson 4378. Slägga: Joakim Olsson 80 Hälle 5811, Tony Settle Råby-Rekarne 5203. Spjut: Richard Alneroth 80 Gefle 6483, Peter Strömbäck Tranås 6463, Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6330, Mathias Tidqvist IF Göta 6033, J Olsson 5759.
M22 Diskus: R Alneroth 4289.
K Diskus: Annika Larsson Gefle 4999.
F18 Slägga: Cecilia Vanhainen 82 Västerås 3744.

STOCKHOLM/K 8.5 (Brommaspelen) - Till fullständiga resultat - Iskalla nordanvindar!
M 100m (-0.8): Fredrik Bergfors 81 IFK Södertälje 11.33. 1000m stafett: Kombination (..., Jeffrey Pedersen 35.4m, Roger Asplund 49.47) 2:01.08.
P18 Höjd: Jimmy Nordwall 81 Hammarby 194.
K 400m: Hanna Peterson 80 Södertälje IF 58.85, Görel Manners 63 Fredrikshof 61.86.

F16 Höjd: Camilla Westerlund 85 Huddinge 153.

UPPSALA 8.5 (DB-spelen) - Till fullständiga resultat
M 100m (+0.8): Julian Benitez Lidingö 11.03, Ali Sabouri Upsala 11.25, Urban Gustafsson Upsala 11.29. Kula: Niklas Uhlin Upsala 1361. Spjut: Fredrik Hjortzén Upsala 5516.
K 800m: Annica Gerner Upsala 2:16.52. Höjd: Karolina Holmlöf Upsala 170. Längd: Petra Johansson 80 Västerås 550w/+3.4 (505/-0.1), Angelica Ström 81 Tierp 539/+0.9. Kula: Katja Åsvik Ununge 1228.
F16 Höjd: Madelene Nylander 84 Örbyhus 160, Lisa Jansson 84 Västerås 155. Längd: M Nylander 518w/+2.5 (510/+0.8).

NORRKÖPING 8.5 (Tjalvespelen) - Till fullständiga resultat
M Spjut: Jörgen Widarsson Borensberg 6582.
P18 Längd: Joni Peltomaa 84 Tjalve 625w/+2.30 (609/+1.7).
K 200m h1 (-1.3): Helene Nordquist 80 Södertälje IF 25.97, Anna Lilja 81 Nyköping 26.81, h2 (+1.1): Anna Westerberg 80 Tiwaz 24.88, Kristina Blomstrand 82 Norrköping 26.57, Jennie Gårdhage Västerås 26.69, F (+1.8): A Westerberg 24.37, K Blomstrand 25.96, A Lilja 26.00, Paulina Orell 81 Norrköping 26.11, J Gårdhage 26.39.
F18 100m (+5.8): A Lilja 12.61w, P Orell 12.80w, Sara Erixon 81 Västerås 12.81w, K Blomstrand 12.84w. Längd: Caroline Larsson 83 Norrköping 511w/+5.9 (-).
F16 100m (+4.5): Maria Warensjö 83 Nyköping 12.89w. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 3917, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3563, Mikaela Johansson 84 Ärla 3102.

TORSBY 7.5
F18 Slägga:
 Maria Eriksson 82 Bore 3933.

BORÅS 7.5
K Castorama
 (Kula  Spjut  Diskus  Slägga): Cecilia Nilsson Ymer 2.937 (1302  2690  3328  5679).

KALMAR 5.5 Till fullständiga resultat
K 800m: Johanna Nilsson 83 Högby 2:15.85. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1212. Slägga: Helena Jonsson 82 Hinden 3440, Rebecka Karlsson Hinden 3426, Anna-Lena Svensson Hinden 3221. Spjut: A-L Svensson 3552.
F16 Spjut: Hanna Sundewall 84 Kalmar 3084.
F14 Höjd: Jonna Bramstedt 86 Kalmar 155.

BOTTNARYD 2.5
M Slägga: 
Mikael Holst Bottnaryd 5063.

GÄVLE 1.5 (World Athletics Day) - 8 plusgrader, regn och hagel, byig nordvind!
M 300m: Jeffrey Pedersen Södertälje IF 36.33 (1:a tävlingen på nästan två år!).
P19 Diskus: Richard Alneroth 80 Gefle 4166. Slägga: Stefan Alneroth 81 Gefle 4595, Andreas Nordin 81 Gefle 4255. Spjut: R Alneroth 5958.
K Diskus: Annika Larsson Gefle 5164.
F19 Diskus: Cecilia Enbäck 80 Västerås 3149. Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 4518, Maria Andersson 82 Arvika 4078, Madelen Fahlstedt 82 Arvika 3899, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3797. Spjut: Anna Pihlgren 82 Arvika 4384, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4139.

MOHEDA 26.4
M Slägga:
 Stellan Kjellander Vittsjö 5419, Mikael Holst Bottnaryd 5106, Tomas Pyka 81 Gnistan 5021.
K Slägga: Lilian Pyka Gnistan 4648, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 4234, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3808.

MALMÖ/S-K 26.4
M Diskus:
 Erik Svensson Heleneholm 4017, Kenneth Riggberger Heleneholm 3960.
K Slägga: Catarina Andersson Heleneholm 4472.

HELSINGBORG 24.4
K Diskus:
 Maria Pettersson Heleneholm 4720, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3392.

TRELLEBORG 24.4 (Palmkastet)
F16 Diskus:
 Christel Nordin 83 Eslöv 3199.

MALMÖ/S-K 24.4
K22 Diskus: 
Emma Sjölin Staffanstorp 3550. Slägga: E Sjölin 3373. Spjut: E Sjölin 3522.

MALMÖ/S-K 17.4
K Diskus: 
Catarina Andersson Heleneholm 4441. Slägga: C Andersson 4499.

RIMBO/J 10.4
M Diskus: 
Richard Alneroth 80 Gefle 4359. Slägga: Emil Wickman 80 Rånäs 4937, Stefan Alneroth 81 Gefle 4358. Vikt: S Alneroth 1511.
K Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 3705.

MALMÖ/He 10.4
M Kula: 
Jimmy Nordin Heleneholm 1836.

MALMÖ/S-K 10.4
M Diskus: 
Staffan Jönsson 81 Heleneholm 4945, Jimmy Nordin Heleneholm 4640.
K Slägga: Catarina Andersson Heleneholm 4436.

ESKILSTUNA 3.4
M Slägga:
 Tony Settle Råby-Rekarne 5545, Anders Olsson Råby-Rekarne 4580.

MALMÖ/S-K 30.3
M Diskus: 
Kenneth Riggberger Heleneholm 4180, Erik Svensson Heleneholm 3936.
K Diskus: Catarina Andersson Heleneholm 4415.

GÖTEBORG/S-K 7.3
M Slägga: 
Fredric Folkeson Ullevi 4942, Thomas Edvinsson Alingsås 4643.
K Slägga: Emma Johansson Tanum 3019.

MALMÖ/S-K 26.1
M Diskus: Kenneth Riggberger Heleneholm 4274.