Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar utomlands - inne 1999



STANGE, NOR 20-21.2 (Norska mästerskapen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M Tresteg:
 2) David Frykholm 80 Bore 1516, 6) Mathias Frykholm Bore 1369.
K Stav: 2) Emma Josefsson 81 Kville 325, 4) Sara Josefsson 84 Kville 280.
D a g   2
M 3000m:
 4) Runar Höiom Alingsås 8:41.12. 60mH: 3) Henrik Värendh Spårvägen 7.99. Längd: 6) D Frykholm 683, 8) M Frykholm 643.

DRAMMEN, NOR 13-14.2
D a g   1
P18 60m h2:
 1) Pär Lindén 81 Bore 7.26, s1: 2) P Lindén 7.22, F: 5) P Lindén 7.24.
D a g   2
P18 100m h7:
 1) P Lindén 11.52.

TAMPERE, FIN 9.2   /överlång bana/
M 3000m: 4) Claes Nyberg IF Göta 7:58.08, 7) Joakim Johansson Hälle 8:12.18.
K 300m: 5) Anna Jägre Hässelby 38.82. 800m: 4) Åsa Hedström Hälle 2:05.66, 6) Linda Olsson Täby 2:06.03.

STUTTGART, GER 7.2 - Till fullständiga resultat
K Längd: 4) Erica Johansson Mölndal 654.

SASSNITZ, GER 6.2
K Kula: 
5) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1672.

TURKU, FIN 6.2
M 60m h4: 
2) Mikael Storm 80 Linköping 7.10, A: 2) M Storm 7.02. Längd: 2) Per Klofsten Linköping 692.
P19 60m h2: 1) Stefan Storm 80 Linköping 7.16, F: 1) S Storm 7.11.

ASKIM, NOR 31.1
M22 Längd:
 1) David Frykholm 80 Bore 682.
K22 Längd: 1) Erika Persson Bore 578.
F18 Kula: Anna Pihlgren Arvika 1133.
F16 60m: 2) Helén Holmgren 83 Arvika 8.07.

BIRMINGHAM, GBR 30-31.1 (Engelska mästerskapen)
D a g   1
K 800m h3:
 1) Carolina Nylén Fredrikshof 2:11.40.
D a g   2
K 800m F:
 5) C Nylén 2:12.66.

STANGE, NOR 30.1
M Stav:
 4) Patrik Kristiansson Örgryte 521, 5) Martin Eriksson Hässelby 521.

REYKJAVIK, ISL 24.1
M Trekamp
 (50mH, kula, längd): 4) Henrik Dagård KA2 2.784 (6.78 Svenskt inomhusrekord  1482   697).
K 50m h1: 1) Susanna Kallur 81 Falun 6.71, F: 3) S Kallur 6.65.  50mH: 3) S Kallur 7.26 Svenskt inomhusrekord.

KUORTANE, FIN 24.1
M Stav: 
9) Elias Palo 81 Haparanda SKT 460.

KARLSRUHE, GER 24.1 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 2) Stefan Holm Kil 226.

SIERRA NEVADA, ESP 16.1
M Höjd:
 1) Ola Carlsson Ögryte 216.

MUSTASAARI, FIN 15.1 /överlång bana/
P 800m: 1) Ola Fängmark 80 Ume FI 1:58.99. Spjut (ja, inomhus!): 2) Mattias Eriksson 80 Vännäs 6210.
F 60m E: 2) Erica Karlsson IFK Umeå 8.06. Längd: 4) Maria Eklund 82 Sundsvall 535. Kula: 6) Sofia Lundquist 81 Vännäs 1119. Diskus: 4) S Lundquist 3866, 5) Veronica Karlsson 80 Strömsund 3744. Spjut: 6) Lina Persson 3493.

BERLIN, GER 9-10.1
D a g   1
M 200m D:
 1) Magnus Aare Danderyd Athl 22.18
D a g   2
M 400m A:
 1) M Aare 48.33.