Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar utomlands - ute 1999

 
 

OSLO 31.12 (Nyttårslöpet) - Till fullständiga resultat
M ca 7 km: 2) Runar Höiom Alingsås 21:53.

DUNKERQUE, FRA 21.11
M 10 km:
 9) Claes Nyberg IF Göta 29:59, 38) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 32:45, 41) Peter Karlsson 80 Skellefteå AIK 33:40.
K 5.3 km: 14) Ida Nilsson 81 Högby 18:16, 17) Mia Larsson 81 Lund 18:27.

TALENCE, FRA 18-19.9
M Tiokamp:
 5) Henrik Dagård KA2 7.994 (10.92/-1.5  702/+1.5   1402  189  48.21  14.35/-0.4  4244  500  6482   4:53.29).

LEVERKUSEN, GER 15-16.9
M Tiokamp: 
4) Patrik Kristiansson Örgryte 6.412 (11.50  645   1057  188  55.44  15.96/+1.5  2990  536  4259   5:15.41).

BEOGRAD, YUG 15.9
M 800m: 
1) Birger Ohlsson Hässelby 1:47.53, 6) Peter Marklund Riviera 1:53.07. 110mH (+0.9): 1) Stefan Heinås Riviera 14.39.
K 400m: 3) Anna Jägre Hässelby 54.98

SONDERSHAUSEN, GER 10.9 Till fullständiga resultat
M Stav: 1) Patrik Kristiansson Örgryte 560.

BERLIN, GER 7.9 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 2) Stefan Holm Kil 232.
K Höjd: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 193.

ODENSE, DEN 3-5.9 (Veteran-NM) - Till fullständiga resultat
OBS: Endast svenska resultat av "seniorintresse" redovisas här!
D a g   1

M 35 Längd: 
1) Kent Nygren Jönköping 646/+1.0.
K35 800m: 1) Görel Manners Fredrikshof 2:17.77.
D a g   2
M35 Kula:
 1) Mikael Olander Jönköping 1571.
M40 Slägga: 3) Åke Nilsson IK Sisu 4568
D a g   3
M35 Spjut:
 1) Bengt Loo Contact 6238.
M45 Spjut: 1) Jan-Olof Damgren Jönköping 6213.
K35 400m: 1) G Manners 60.11.
K50 1500m: 2) Jutta Pedersen Enhörna 4:57.96.

BRUSSEL, BEL 3.9 Till fullständiga resultat
K Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 197.

RÖNNE, DEN 22.8
P16 100m
 (+0.5): 1) John Lundvik 83 Växjö 11.21. Stav: 1) Martin Wisnander 84 Malmö 380, 2) Sebastian Zawadski 84 Malmö 370. Tresteg: 1) Peter Fredriksson 83 Wärnamo 1358w/+2.2 (ok?).
F16 100m (+2.8): 1) Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 12.19w, 2) Petronella Dahlerus 83 Malmö 12.32w, 4) Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 12.76w. 300m: 1) J Ljunggren 41.27, 2) Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 42.15. 800m: 1) Johanna Nilsson 83 Högby 2:14.97. 3000m: 1) J Nilsson 10:36.92. Höjd: 1) Anna Nordström 84 Kalmar 160, Ceiclia Axelsson 84 Helsingborg 155. Stav: 1) Desirée Dahlgren 84 Malmö 320, 2) Ida Glemne 84 Växjö 280, 3) Tracey Andersson 84 Trelleborg 270. Längd: 1) Daniela Lincoln Saavedra 84 Heleneholm 575/+1.7, 3) Isabell Ericsson 83 Wärnamo 514/+1.2, 4) Emma Johansson 84 Hovslätt 511/+1.9. Diskus: 1) Charlotta Åberg 83 Färjestaden 3451, 2) E Johannesson 3443, 3) Christel Nordin 83 Eslöv 3430. Spjut: 1) Elinor Holgersson 84 Ystad 4013, 2) Carolina Klüft 83 Växjö 3695, 3) Hanna Sundewall 84 Kalmar 3349, 4) Maria Andersson 84 Eslöv 3251.

HERVE, BEL 21-22.8
K Sjukamp:
 2) Maria Richtnér Spårvägen 5.529 (14.30/-1.2  160  1301   26.44/-0.2  581w/+3.1 (ok?)  4531  2.21.07).

LISTA, NOR 21.8 (Distriktsmatch)
P19 3000m: 
1) Oskar Käck 82 Skövde 8:52.37. Höjd: 3) Johan Salinder 81 Hökensås 190. Spjut: 1) Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5766. 1000m stafett: 3) Västergötland (Stefan Ullberg, Henrik Hjalmarsson, Fredrik Simonson, Daniel Fredh) 2:04.50.
F19 100m (+3.4): 1) Malin Källgren 80 Ymer 12.00w. Spjut: 3) Maria Leijon 82 Mariestad 3071.
F16 100m (+2.4): 1) Frida Claesson 84 Alingsås 12.86w. Höjd: 1) Malin Lövkvist 84 Trollhättans SK 155. Längd: 1) Emma Hallin 84 Hökensås 510w/+3.9 (457/+1.0). Spjut: 3) Elin Adamsson 84 Mariestad 3145.

OSLO, NOR 15.8
M Stav:
 2) Oscar Janson Ullevi 510.

NIVELLES, BEL 15.8
M 400m A: 
4) Magnus Aare Danderyd Athl 47.36. 800m A: 6) Birger Ohlsson Hässelby 1:49.06. 1500m A: -) Per Synnerman Hammarby bröt, B: 4) Ahmed Mohamed Hälle 3:52.60. 5000m: 4) Joakim Johansson Hälle 14:15.00, 5) Christer Malm Hammarby 14:16.07. 110mH A (-0.5): 2) Henrik Värendh Spårvägen 14.04, B (-1.2): 1) Joakim Öhman Hellas 14.42. Stav: 2) Martin Eriksson Hässelby 540.
K 1500m A: 6) Åsa Hedström Hälle 4:24.55.

NAMUR, BEL 13.8 - Till fullständiga resultat
M 400m A: 4) Magnus Aare Danderyd Athl 47.54. 800m A: 6) Birger Ohlsson Hässelby 1:48.74 (förmodligen dock egentligen 5:a på 1:48.15), B: 4) Per Synnerman Hammarby 1:50.69. 110mH A (-0.1): 4) Henrik Värendh Spårvägen 14.03, -) Joakim Öhman Hellas bröt. Stav: 1) Martin Eriksson Hässelby 550.
K 800m A: 7) Åsa Hedström Hälle 2:05.65.

ZÜRICH, SUI 11.8 - Till fullständiga resultat
K 100mH (0.0): 2) Ludmila Engquist Lidingö 12.66. Höjd: 6) Kajsa Bergqvist Tureberg 195.

KÖLN, GER 8.8 - Till fullständiga resultat
K 100mH (+0.3): 3) Ludmila Engquist Lidingö 12.70.

HECHTEL, BEL 7.8 - Till fullständiga resultat
M 5000m B: 17) Kent Claesson Skillingaryd 14:08.93.

MONTE CARLO, MON 4.8 - Till fullständiga resultat
K 100mH (+0.6): 4) Ludmila Engquist Lidingö 12.76.

GATESHEAD, GBR 31.7-8.8 (Veteran-VM) - Till fullständiga resultat
OBS: Endast svenska resultat av "seniorintresse" redovisas här!
D a g   1

M40 5000m A:
 2) William Krohn USA/Flemingsberg 14:45.7m.
K35 800m h1: 3) Görel Manners Fredrikshof 2:19.20. 5000m: 15) Kristina Södergren Gefle 19:06.9m.
D a g   2
K35 800m s1:
 3) G Manners 2:19.66.
D a g   4
M55 Stav: 
1) Hans Lagerqvist Duvbo 390.
K35 800m: 5) G Manners 2:16.22. 10000m: 8) K Södergren 39:37.88.
K55 Diskus: 2) Inger Miller 3706.
D a g   5
M40 1500m h2: 
1) W Krohn 4:06.98.
M45 Spjut: 3) Jan-Olof Damgren Jönköping 5985.
K35 400m h4: 4) G Manners 61.08.
D a g   7
K35 1500m h1: 
2) G Manners 4:45.1m, h2: 7) K Södergren 5:03.9m.
D a g   8
M40 1500m F:
 2) W Krohn 3:56.43. Höjd: 1) Stefan Karlsson Bellevue 200.
K35 1500m F: 3) G Manners 4:41.05.
D a g   9
M45 Marathon: 
4) Erik Gerdin Hakarpspojkarna 2:39:37.
K60 Marathon: 1) Birgitta Eklund 3:40:26.

AREMARK, NOR 31.7
K Diskus:
 1) Anna Söderberg Ullevi 6454 Svenskt rekord (X  6336  6288  5454  X  5936). Slägga: 1) A Söderberg 5945, 6) Ann-Sofie Hansson Tanum 3488.

HAAPSALU, EST 31.7
M 200m B
 (+1.3): 1) Henrik Värendh Spårvägen 21.90. 110mH (+0.5): 4) H Värendh 14.00.

NÄRPES (NÄRPIÖ), FIN 30-31.7 (Mittnordiska kampen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 100m
 (+0.7): 3) Ulf Hedberg 80 Gefle 11.18, 5) Pär Svensson Sundsvall 11.28. 400m: 4) Anders Svanholm Brännan 48.94, 6) Björn Engström Gefle 50.21. 1500m: 5) Per Henrik Sundell Hammerdal 4:04.62. 5000m: 2) Björn Bergström Vingarna 14:18.64, 3) Johan Bergström Vingarna 14:31.24. 110mH (+0.6): 2) Paul Ragnvaldsson Strömsund 14.72, 5) Stellan Back Söderhamn 16.03. Längd: 2) Christer Göransson Ragunda 708/+1.5, 4) P Ragnvaldsson 658/+0.6. Kula: 4) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 1382, 5) Hans Källén Strömsund 1288. Diskus: 4) H Källén 4273, 5) S Back 4004. 4x100m: 2) Mitt-Sverige (U Hedberg, P Ragnvaldsson, P Svensson, A Svanholm) 42.94.
K 100m (+0.9): 3) Jennie Nilsson 84 Vingarna 12.54, 5) Anna Norgren 80 Söderhamn 12.66. 400m: 1) Ulrika Johansson 80 Söderhamn 56.97. 1500m: 4) Jennie Nordvall Strategen 4:51.82. 100mH (+1.0): 3) Marlene Forslund 82 Kovland 14.83, 4) J Nilsson 14.93. Höjd: 4) Lisa Hannula 83 Gefle 160. Stav: 3) Kristin Olsson 81 Sundsvall 270. Längd: 1) Maria Eklund 82 Sundsvall 553/+0.5, 3) Catarina Östling Valbo 534/+1.0. Diskus: 1) Lena Björk Hofors 4506, 2) Veronica Karlsson 80 Strömsund 4387. Slägga: 3) V Karlsson 3991, 5) M Forslund 3683. 4x100m: 2) Mitt-Sverige (A Norgren, U Johansson, M Forslund, J Nilsson) 48.30.
D a g   2
M 200m
 (+0.2): 4) A Svanholm 22.40, 5) P Svensson 22.60. 800m: 4) Daniel Habte Brännan 1:55.16, 5) P H Sundell 1:56.36. 10000m: 2) Magnus Risberg Gefle 33:17.86, 3) Håkan Mårtensson Vingarna 33:35.18. 3000mH: 5) Daniel Olsson 82 Trångsviken 9:50.80, 6) Mikael Forsling Edsbyn 9:53.43. 400mH: 1) B Engström 53.86, 2) P Ragnvaldsson 55.08. Stav: 1) S Back 450, 2) Rickard Nygårds Gefle 430. Slägga: 3) D Ragnvaldsson 5562, 5) H Källén 5185. Spjut: 1) D Ragnvaldsson 7032, 2) Lars Näckter Orrviken 5929. 4x400m: 3) Mitt-Sverige (A Svanholm, D Habte, P H Sundell, P Ragnvaldsson) 3:30.85.
K 200m (-0.8): 2) J Nilsson 25.65, 5) A Norgren 26.24. 5000m: 5) J Nordvall 19:07.47, 6) Ella Ollonen 82 Edsbyn 19:49.19. 400mH: 1) U Johansson 61.78, 4) K Olsson 74.10. Tresteg: 1) M Eklund 1191w/+2.4 (1177/+1.1), 4) Malin Wiik 83 Sundsvall 1070/-0.7. Kula: 3) M Forslund 1180, 5) Karin Åkerstedt Ragunda 1083. Spjut: 1) Annika Petersson Edsbyn 5239, ?) K Åkerstedt (u t) 3674, 7) M Wiik 3382. 4x400m: 1) Mitt-Sverige (U Johansson, A Norgren, M Forslund, Cecilia Törnqvist) 4:07.39.

FANA, NOR 28.7 - Till fullständiga resultat
M 5000m: 2) Erik Sjöqvist Enhörna 14:08.10, 3) Joakim Johansson Hälle 14:13.80, 5) Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 14:27.45, -) Ahmed Mohamed Hälle bröt. 110mH (+1.4): 2) Fredrik Lindberg Östersund 13.92, 3) Henrik Värendh Spårvägen 14.08, 6) Anders Karlsson Spårvägen 14.78.
K 200m (+0.8): 3) Linda Hansson Växjö 24.44. 800m: 6) Linda Olsson Täby 2:07.78.

LAHTI, FIN 28.7 - Till fullständiga resultat
100m A (-1.4): 3) Patrik Lövgren Malmö 10.50, 7) Torbjörn Eriksson Sundsvall 10.80. 800m A: 6) Birger Ohlsson Hässelby 1:48.91. 1500m: 5) Patrik Johansson Spårvägen 3:45.79. 400mH: 2) Niklas Eriksson Malmö 50.80.
K 1500m: 4) Åsa Hedström Hälle 4:24.14. 400mH: 1) Frida Svensson Mölndal 56.35. Längd: 1) Camilla Johansson Växjö 653/+1.0.

OSLO, NOR 27.7 - Till fullständiga resultat
M 3000mH: 1) Runar Höiom Alingsås 8:59.83 (1:a gången under "dröm-9"!), 3) Johan Wettergren Kville 9:30.81.
K 1500m: 4) Jessica Gunnarsson Växjö 4:42.45.

LINZ, AUT 26.7 - Till fullständiga resultat
M Stav: 6) Patrik Kristiansson Örgryte 561, 10) Martin Eriksson Hässelby 531. Längd: 6) Mattias Sunneborn Lidingö 777/+0.6.

LAPPEENRANTA, FIN 25.7
M 100m A
 (+0.7): 2) Patrik Lövgren Malmö 10.30, B (+1.2): 2) Matias Ghansah Malmö 10.63. 200m A (-0.3): 3) Torbjörn Eriksson Sundsvall 21.01, 6) Johan Engberg 81 Finspång 21.26, B (-0.3): 2) Niklas Eriksson Malmö 21.32. 800m A: 7) Birger Ohlsson Hässelby 1:47.55. 1500m: 6) Patrik Johansson Spårvägen 3:41.85. 5000m: 11) Kent Claesson Skillingaryd 14:00.01, 15) Claes Nyberg IF Göta 14:07.91. 110mH (+1.6): 2) Robert Kronberg Kville 13.72, 5) Fredrik Lindberg Östersund 14.00. Kula: 5) Andreas Gustafsson Hagen 1824. 4x100m: 1) Sverige (P Lövgren, M Ghansah, T Eriksson, J Engberg) 39.18.
K 100m (+0.9): 3) Jenny Kallur 81 Falun 11.83. 800m: 7) Linda Olsson Täby 2:05.68, 9) Åsa Hedström Hälle 2:06.56. 400mH: 2) Frida Svensson Mölndal 56.58, 5) Lena Melin Ullevi 60.39. Längd: 1) Camilla Johansson Växjö 658/+0.5.

KOKEMÄKI, FIN 25.7
K 400m: 
2) Anna Wiik Västerås 59.67.

CUXHAVEN, GER 23.7 - Till fullständiga resultat
M 400m A: 5) Mathias Sundin Malmö 49.63. 800m: 5) Rickard Pell Hammarby 1:48.35, 7) Jörgen Zaki Malmö 1:49.54, 10) Tobias Andersson Malmö 1:52.84. 1500m A: 5) Mattias Norling Nord-Uppland 3:48.84, B: 5) Toni Rovina Malmö 3:55.44. 3000m: 7) Mustafa Mohamed Hälle 8:15.82.
K 100m B (-1.8): 5) Linda Hansson Malmö 12.35. 400m: 5) L Hansson 57.27. 800m: 7) Malin Kemi Malmö 2:13.54. 100mH (+0.5): -) Karin Jönsson Malmö bröt, X (0.0): 6) K Jönsson 13.77. Diskus: 3) Anna Söderberg Ullevi 6039.

OSLO, NOR 22.7
K 3000m: 
5) Jessica Gunnarsson Växjö 10:11.74.

PARIS, FRA 21.7 - Till fullständiga resultat
M Spjut: 9) Patrik Bodén IF Göta 7853.
K 800m B: 6) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:01.02. Längd: 7) Erica Johansson Mölndal 659/-0.2.

JYVÄSKYLÄ, FIN 17.7 - Till fullständiga resultat
K Längd: 1) Camilla Johansson Växjö 640/-1.1.

DESSAU, GER 16.7
M 100m A
 (omlopp sedan tidtagningen klickat första gången!) (+0.7): 4) Peter Karlsson Alingsås 10.56. 800m: 9) Fredrik Karlsson Hammarby 1:51.17. 1500m: 8) Mattias Norling Nord-Uppland 3.43.10, 13) John Laselle Tureberg 3:45.12. Diskus: 9) Mattias Borrman Västerås 5446.
K 800m: 3) Lena Nilsson 80 Täby 2:05.06.

MONTREAL, CAN 16.7
M 800m A:
 5) Birger Ohlsson Hässelby 1:48.91.

TAMPERE, FIN 14.7
M 110mH
 (+1.0): 1) Robert Kronberg Kville 13.76, 4) Fredrik Lindberg Östersund 14.19. Stav: 1) Martin Eriksson Hässelby 556Längd: 3) Peter Häggström Ymer 767/+0.8. Slägga: 5) Per Karlsson Växjö 7152.
K 800m: 4) Lena Nilsson 80 Täby 2:05.72, 6) Carolina Nylén Fredrikshof 2:07.77. 400mH A: 2) Nadja Petersen Huddinge 59.19, 5) Erica Mårtensson Växjö 60.34.

SHERBROOKE, CAN 13.7
M 800m A:
 3) Birger Ohlsson Hässelby 1:49.00.

ESBJERG, DEN 11-14.7 (European Youth Olympic Days) Till fullständiga resultat
D a g   1
P19 100m h1 
(-3.2): 5) Linus Persson 82 Malmö 11.67. 400m h2: 1) Johan Wissman 82 Helsingborg ingen officiell tid (ca 49.3). Höjd Q1: 7) Richard Persson 82 Tureberg 197.
F17 100m h3 (-1.4): 2=) Emma Rienas 82 Filipstad 12.21, s1 (-2.0): 2) E Rienas 12.24. 400m h2: 6) Kristina Blomstrand 82 Norrköping 60.38. Höjd Q1: 1=) Carolina Klüft 83 Växjö 173. Kula: 13) Rebecka Kvist 83 Alvesta 1082.
D a g   2
P17 400m F:
 5) J Wissman 48.88. 800m h1: 1) Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:54.46. Kula (5.0) Q2: 9) Anders Constantin 82 Orient 1524.
F17 100m F (-0.1): 3) E Rienas 12.11. 800m h1: 1) Johanna Nilsson 83 Högby 2:11.86. Stav: 3) Maria Rendin 82 Heleneholm 375.
D a g   3
P17 200m h1
 (0.0): 1) Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.02. 110mH (91.4) h2 (-1.8): 1) Philip Nossmy 82 Malmö 13.75, F (-0.2): 1) P Nossmy 13.64. 4x100m h2: 1) Sverige 41.91.
F17 200m h3 (+1.0): 3) Charlotte Nordh 82 IF Göta 25.37. Höjd F: 1) C Klüft 180. Längd Q1: 6) Maria Eklund 82 Sundsvall 556/+0.2. 4x100m h1: 2) Sverige 47.55.
D a g   4
P17 200m F
 (+2.1): 4) T Nikitin 22.04w. 800m: 4) J Cedertun 1:53.95. Stav: 7) Johan Fritz 82 Malmö 450. 4x100m F: -) Sverige diskv.
F17 800m F: 8) J Nilsson 2:21.11 (föll!). Längd F: 10) M Eklund 541/+1.0. Spjut: 7) Anna Pihlgren 82 Arvika 4237. 4x100m F: 2) Sverige 47.85.

RIGA, LAT 11.7
M 110mH
 (-0.3): 3) Fredrik Lindberg Östersund 14.00, 4) Henrik Värendh Spårvägen 14.02.

INGOLSTADT, GER 11.7 - Till fullständiga resultat
K 800m: 6) Lena Nilsson 80 Täby 2:06.05, -) Monica Lundgren Täby bröt.

ARNHEM 10.7 (Papendal Games)
M 400m B:
 4) Ruben Norlin Riviera 48.14. 1500m A: 9) Jörgen Zaki Malmö 3:41.65, 12) Patrik Johansson Spårvägen 3:45.75.
K 400m: 4) Andrea Geurtsen Upsala 55.76. 800m: 6) Monica Lundgren Täby 2:04.09. 1500m: 10) Lena Nilsson 80 Täby 4:23.37.

OSLO, NOR 9.7
M 110mH
 (-0.6): 2) Eric Ringdahl Tureberg 15.37.

PALMA DE MALLORCA 8-13.7(Universiaden) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 200m h7
 (-2.9): 5) Mikael Ahl Ullevi 21.90, h8 (-1.9): 2) Torbjörn Eriksson Sundsvall 21.13, q1 (+1.4): 3) T Eriksson 20.77. 400m h65) Rikard Rasmusson Malmö 47.31, h7: 5) Magnus Aare Danderyd Athl 47.92. 800m h4: 5) Niclas Nygren-Johansson 1:56.15. 110mH h1 (+2.5): 7) Henrik Ögren Östersund 14.23w, h2 (+2.5): 2) Robert Kronberg Kville 13.60w. Tresteg Q1: 6) Conny Malm Ullevi 1603/+0.2Diskus Q2: 12) Kristian Pettersson Ullevi 4864.
K Kula: 9) Linda Nestorsson Ullevi 1506, 11) Helena Engman Riviera 1495. Slägga Q1: 14) H Engman 4810.
D a g   2
M 200m s1
 (-2.1): 7) T Eriksson 21.09. 400m q3: 7) R Rasmusson 47.72. 3000mH h1: 9) Joel Johansson Malmö 8:55.47, h2: -) Peter Öhman Spårvägen bröt. 110mH s2 (-2.1): 2) R Kronberg 13.77, F (-0.1): 6) R Kronberg 13.80. Stav Q1: 1=) Martin Eriksson Hässelby 530, Q2: 6) Oscar Janson Ullevi 520. Slägga Q1: 9) Bengt Johansson Tureberg 6755.
K 800m h3: 5) Åsa Hedström Hälle 2:08.50.
D a g   3
M 100m h5
 (-1.4): 5) Niklas Sjöstrand Kville 10.89. 400mH h2: 6) David Bergdahl Falun 53.17, h6: 5) Peter Andersson 52.79. Tresteg: 12) C Malm 1514/-0.1.
K 100m h2 (-1.2): 3) Annika Amundin Ullevi 11.86, q2 (+0.1): 4) A Amundin 11.74. 800m s2: 6) Åsa Hedström Hälle 2:04.80.
D a g   4
M 21.1 km: 
21) P Öhman 1:12:28. Stav F: 4) M Eriksson 540, 5) O Janson 540. Längd Q1: 6) Peter Häggström Ymer 754/-0.1Spjut Q1: 8) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7034, Q2: 7) Daniel Gustavsson Alingsås 7041. Tiokamp: -) Patrik Melin Gefle bröt (11.45w/+2.4  699/+0.5  X).
K 100m s1 (-0.9): 6) A Amundin 11.77. Diskus Q1: 1) Anna Söderberg Ullevi 6298, Q2: 10) Linda Nestorsson Ullevi 4660.
D a g   5
M Höjd Q1: 
2=) Stefan Holm Kil 220, Q2: 6=) Staffan Strand Hässelby 220.
K Diskus F: 5) A Söderberg 6014.
D a g   6
M Höjd:
 4) S Holm 225, -) S Strand X.

PIHTIPUDAS, FIN 8-11.7
D a g    1
M22 Spjut: 
11) Lasse Haka Viking 6528.
P19 Spjut: 1) Mattias Eriksson 80 Vännäs 7128, 2) Richard Alneroth 80 Gefle 7114, 6) Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6650, -) Jimmy Karlsson 81 Råby-Rekarne X.
D a g   4
M Spjut B:
 13) L Haka 6154.

RAUMA, FIN 7-8.7
D a g   1
M 100m
 (+0.4): 2) Mahmoud Adla Gefle 11.31. 1500m: 1) Jonas Brodén Gefle 4:05.40. 110mH (+1.0): Guido Ripke Gefle 16.17, Daniel Rosengren Gefle 16.87. Längd: D Rosengren 650.
K 100m (+0.5): Emma Jansson 81 Gefle 12.86. 110mH (+1.9): 2) Emma Allvin 81 Gefle 16.34. Höjd: 1) Lisa Hannula 83 Gefle 165, 2) E Allvin 155.
D a g   2
M 400m:
 1) J Brodén 51.4m. Kula: 1) Andreas Nordin 81 Gefle 1282.
K Längd: 2) Sophie Ohlsson 82 Skade 540w/+3.4 (ok?).

ROMA, ITA 7.7 - Till fullständiga resultat
K 800m: 9) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:01.49. Höjd: 6=) Kajsa Bergqvist Tureberg 190.
F19 100m (-0.2): 5) Anna Westerberg 80 Tiwaz 12.08

OSLO, NOR 6.7
M 110mH
 (-1.3): 3) Eric Ringdahl Tureberg 15.79.

ZAGREB, CRO 5.7 Till fullständiga resultat
M 400m A: 5) Jimisola Laursen Malmö 46.68. Höjd: 2) Stefan Holm Kil 231.
K 800m: 10) Monica Lundgren Täby 2:05.00.

LUZERN, SUI 5.7 - Till fullständiga resultat
K 800m: -) Linda Olsson Täby ej start400mH: 4) Frida Svensson Mölndal 56.98. Längd: 1) Erica Johansson Mölndal 689/+1.0 Svenskt rekord.

LAPINLAHTI, FIN 4.7
M 3000mH:
 4) Henrik Skoog Villstad 8:53.20, 12) Johnny Jönsson Spårvägen 9:22.52.
K 1500m: 6) Åsa Hedström Hälle 4:25.03.

ST DENIS, FRA 3.7 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 8) Staffan Strand Hässelby 222. Spjut: 9) Patrik Bodén IF Göta 7695.

OSLO, NOR 30.6 Till fullständiga resultat
M 400m: 5) Jimisola Laursen Malmö 46.87. 110mH h1 (+1.5): 4) Robert Kronberg Kville 13.77. Höjd: 8=) Stefan Holm Kil 215, 12) Staffan Strand Hässelby 215. Stav: 9=) Patrik Kristiansson Örgryte 540.
M21 800m: 1) Rickard Pell Hammarby 1:49.27, 2) Fredrik Karlsson Hammarby 1:50.20, 3) John Laselle Tureberg 1:50.73.
K 800m B: 1) Monica Lundgren Täby 2:04.63, 4) Linda Olsson Täby 2:07.88. Höjd: 4=) Kajsa Bergqvist Tureberg 190.

OSLO, NOR 27.6
M Stav: 
4) Alexander Igelström Ullevi 485, -) Mikael Tapio Ullevi & Viktor von Bothmer Malmö & Henrik Hallenbo Lerum & Oscar Janson Ullevi X.

HAUGESUND, NOR 27.6 - Till fullständiga resultat
M 400mH: 2) Niklas Eriksson Malmö 50.94. Diskus: 5) Christer Hagberg Ullevi 5415. Spjut: 2) C Hagberg 6007.

VALGA, EST 26-29.6
P18 Tiokamp
 (redskap??): 7) Christoffer Thomée 82 Sävedalen 5.682 (12.55   592  1189  174  56.48  16.17  3740  340  5005   5:15.08).
P16 200m h (-0.6): 1) Daniel Carlsson 83 Angered 22.81, F (+0.4): 1) D Carlsson 22.54.

KUORTANE, FIN 26.6
M 100m A
 (+2.8): 2) Lenny Martinez Huddinge 10.37w, 4) Christoffer Ohlsson Växjö 10.46w, B (+3.6): 1) Johan Engberg 81 Finspång 10.37w, 3) Mikael Ahl Ullevi 10.56w, 4) Niclas Broström IF Göta 10.58w, (+3.1): 4) Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 10.75w, 6) Mikael Jakobsson 81 Örebro 11.04w, D (+3.2): 4) Jonas Fermfelt 80 Ullevi 11.14w. 800m A: 3) Birger Ohlsson Hässelby 1:50.43. 110mH (+2.7): 3) Fredrik Lindberg Östersund 14.07w, 4) Henrik Ögren Östersund 14.23w. Tresteg: 8) Conny Malm Ullevi 1497/+1.8. 4x100m: 1) Sverige/P19 (J Fermfelt, M Jakobsson, A Ljunggren, J Engberg) 41.06, -) Sverige/M22 bröt.
K 100m A (+2.5): 3) Annika Amundin Ullevi 11.54w, 5) Jenny Kallur 81 Falun 11.61w, 7) Anna Westerberg 80 Tiwaz 11.68w, 8) Susanna Kallur 81 Falun 11.91w, B (+3.2): 3) Emma Rienas 82 Filipstad 11.97w. 800m A: 3) Linda Olsson Täby 2:04.02, 12) Catarina Sundelin Ume FI 2:12.75. 100mH (+0.9): 3) S Kallur 13.51. 4x100m: 2) Sverige/F19 (E Rienas, J Kallur, S Kallur, A Westerberg) 45.76.

KASSEL, GER 23.6 - Till fullständiga resultat
M 100m (+0.7): 2) Patrik Lövgren Malmö 10.31.

IMPERIA, ITA 23.6
M 400m A: 
3) Thomas Byrberg Tureberg 48.36. 800m A: 1) Jon Andersson 80 Falun 1:49.97. 1500m: 1) John Laselle Tureberg 3:49.27, 3) Michael Öhman Bollebygd 3:49.94. 110mH A (+1.0): 3) Henrik Värendh Spårvägen 14.2m.
K 100m h2 (-1.1): 1) Anna Westerberg 80 Tiwaz 12.06, F (+1.3): 3) A Westerberg 12.00400m A: 4) Ulrika Johansson 80 Söderhamn 56.29. 800m: 2) Lena Nilsson 80 Täby 2:06.10, 3) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:09.56, 4) Carolina Nylén Fredrikshof 2:10.66.  400mH A: 2) Lena Melin Ullevi 60.32, 3) Erica Mårtensson Växjö 61.18. Höjd: 2) Jenny Isgren 81 Skurup 179. Stav: -) Charlotte Karlsson 82 Malmö X.

CELLE LIGURE, ITA 22.6
M 100m h6 
(-1.1): 1) Christofer Ohlsson Växjö 10.70A (-0.3): 3) C Ohlsson 10.57. 400m A: 2) Jimisola Laursen Malmö 46.97. 800m A: 3) Jon Andersson 80 Falun 1:49.31, 6) John Laselle Tureberg 1:50.40, 8) Thomas Byrberg Tureberg 1:50.85, B: 7) Michael Öhman Bollebygd 1:54.84110mH A (+0.4): 3) Henrik Värendh Spårvägen 14.25. Längd: 3) Peter Häggström Ymer 717/+0.3. Kula: 1) Jimmy Nordin Heleneholm 1885.
K 100m h3 (+0.8): 1) Anna Westerberg 80 Tiwaz 12.00, A (+0.7): 3) A Westerberg 11.88. 400m A: 2) Ulrika Johansson 80 Söderhamn 56.29, B: 3) Carolina Nylén Fredrikshof 56.35. 1500m: 1) Lena Nilsson 80 Täby 4:19.89, 4) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 4:28.45. 400mH A: 5) Lena Melin Ullevi 60.41, B: 1) Erica Mårtensson Växjö 59.34. Höjd: 2) Jenny Isgren 81 Skurup 182. Tresteg: 6) Marie Åhlander Spårvägen 1279/+1.1.

SOFIA, BUL 20.6
M Längd:
 5) Linus Malmborg Heleneholm 755/+0.7.

CORK, IRL 19.6
M 1500m:
 4) Patrik Johansson Spårvägen 3:46.49. Stav: -) Martin Eriksson Hässelby X (egna stavarna kom aldrig fram, fick hoppa med lånade stavar).
K 5400m (ja, alla sprang ett varv för mycket!): 13) Ida Nilsson 81 Högby 18:46.00. 200mH (+4.3): 3) Åsa Carlsson Spårvägen 27.86w.

MANNHEIM, GER 18-19.6
D a g   1
P19 Längd: 
7) David Frykholm 80 Bore 713/+0.1.
D a g   2
P19 Tresteg: 
5) D Frykholm 1435/-0.3. Spjut: 2) Mattias Eriksson 80 Vännäs 7206, 4) Kaj Jokinen 81 Råby-Rekarne 6785, 5) Richard Alneroth 80 Gefle 6693, 6) Andreas Wulff 80 Växjö 6617.
F19 100m h3 (+0.1): 2) Jenny Kallur 81 Falun 11.90, h4 (0.0): 4) Susanna Kallur 81 Falun 12.17, F (+0.3): 5) J Kallur 11.92. 100mH h1 (+0.2): 4) J Kallur 14.14, h2 (+0.1): 2) S Kallur 13.72, F (+1.3): 4) S Kallur 13.62, 5) J Kallur 13.81.

PRAHA 16.6
M Stav
 (OBS: "Torgtävling" på provisorisk bana!): 1) Martin Eriksson Hässelby 566.

ATHINA, GRE 16.6 Till fullständiga resultat
K Höjd: 5=) Kajsa Bergqvist Tureberg 190. Diskus: 9) Anna Söderberg Ullevi 5865.

TURKU, FIN 16.6
M 100m h1 
(-0.2): 1) Patrik Lövgren Malmö 10.49, F (-1.4): 1) P Lövgren 10.37. 5000m: 6) Claes Nyberg IF Göta 13:50.52.

PRAHA, CZE 14.6
K Höjd: 
2) Kajsa Bergqvist Tureberg 196.

NÜRNBERG, GER 13.6
K 800m:
 3) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:00.51. Längd: 3) Erica Johansson Mölndal 662/+1.7.

OSLO, NOR 11-13.6
D a g   2
K22 Längd:
 1) Erika Persson Bore 566w/+2.3 (-).
F18 Höjd: 4) Anna Wiberger 82 Mölndal 165. Kula: 1) Malin Andersson 82 Mölndal 1071.
D a g   3
M Höjd: 
2) Ola Carlsson Örgryte 212.
M22 3000m: 1) Tobias Lundvall Sävedalen 8:36.00. Höjd: 1) Christian Olsson 80 Örgryte 212, 3) Yannick Tregaro Örgryte 195. Längd: 2) David Frykholm 80 Bore 711/+0.4, -) Mathias Frykholm Bore X.
P16 Höjd: 1) Joel Spolén 83 Strömstad 200, 2) Martin Eriksson 83 Örgryte 190.
F18 Tresteg: 1) A Wiberger 1279/-0.8. Diskus: 2) M Andersson 3451.
F16 Stav: 3) Veronica Fridén 83 Mölndal 300. Längd: 2) Petronella Malmqvist 83 Tanum 518/+0.2. Spjut: 1) Izabel Savic 83 IF Göta 4066, 2) Kajsa Kuronen 83 Mölndal 3707.
F15 Spjut: 1) Josephine Johansson 84 Arvika 3388, 3) Madeleine Frykholm 84 Bore 3225.
F14 800m A: 1) Jenny Olsson 85 Glanshammar 2:19.77.

HELSINKI, FIN 10.6
M 400m:
 4) Jimisola Laursen Malmö 46.38. 3000m: 6) Claes Nyberg IF Göta 8:04.09. 110mH (0.0): 6) Robert Kronberg Kville 13.73.
M22 1500m: 7) Tobias Lundvall Sävedalen 3:50.80, 8) Anders Johansson Eksjö Södra 3:50.92.
K 800m: 3) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:00.78. Längd: 1) Erica Johansson Mölndal 679/-0.2.

OSLO, NOR 8.6 - Till fullständiga resultat
M 1500m A: 5) Runar Höiom Alingsås 4:02.28.
K 5000m: 1) Annica Gunnarsson Växjö 17:54.91.

STUTTGART, GER 6.6 - Till fullständiga resultat
M Stav: 3) Martin Eriksson Hässelby 560.

GLOSTRUP, DEN 5-6.6
F19 Sjukamp: 
2) Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 4.324 (15.99/-3.3  162   1039  27.28/-1.9  522w/+2.6 (ok?)  3319  2:51.45)

WARSZAWA, POL 5.6 - OBS: Bara partiella resultat tillgängliga!
M 110mH
 (-1.4): 4) Philip Nossmy 82 Malmö 14.75. Kula: 1) Jimmy Nordin Heleneholm 1836.

HENGELO, NED 30.5 - Till fullständiga resultat
M 110mH (-2.1): 5) Robert Kronberg Kville 13.87.
K 800m: 1) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:00.87.

GÖTZIS, AUT 29-30.5
M Tiokamp:
 9): Henrik Dagård 7.988 (10.73/+0.8  696/+0.3  1462   197  49.22  14.58/-1.5  4158  480  6478  4:51.19).

GLOSTRUP, DEN 29-30.5 - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 1500m: 
1) Rickard Andersson Malmö 4:01.47, 3) Philip Wilhelmsson Malmö 4:01.85, 5) Kim Persson Malmö 4:06.20. 110mH (vind?): 2) Fredrik van Speyck Klippan 15.89. Höjd: 1) F van Speyck 202.
K Spjut: 3) Linda Fredriksson Rydö 3947.
F15 Längd (vind?): 1) Jenny Gunnarsson 85 Finish 525.
D a g   2
M Spjut:
 2) Per-Ola Åkerman Rydö 5917.
K 100m (vind?): 1=) L Fredriksson 12.47.
F15 Höjd: 1) J Gunnarsson 160.

FLORÖ, NOR 29.5
M 100m h2 
(-0.6): 2) Patrik Lövgren Malmö 10.71, F (+2.8): 2) P Lövgren 10.40w. 400m: 1) Jimisola Laursen Malmö 46.13. 3000m: 4) Claes Nyberg IF Göta 7:57.10. 400mH: 2) Niklas Wallenlind Mölndal 51.00.

SEVILLA, ESP 28.5 - Till fullständiga resultat
M Längd: 7) Mattias Sunneborn Lidingö 749w/+2.1 (ok?).
K 800m: 7) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:02.15.

LÜBECK, GER 24.5
M Stav:
 Mikael Tapio Ullevi 500, Linus Lindroth Örgryte 480, ... Alexander Igelström Ullevi X.
M22 Stav: Henrik Hallenbo Lerum 500, Viktor von Bothmer Malmö 500.
P17 Stav: Gustaf Hultgren 83 Kalmar 410.
K Stav: Sandra Ribba Örgryte 320, Annika Berntsson Ullevi 320.
F19 Stav: Anja Rozman 80 Örgryte 300.

ALHAMA, ESP 22-23.5
M Tiokamp: 
3) Michael Hoffer Lidingö 7.872 (11.09w/+2.7  734w/+3.0 (-)  1391  202  50.07  14.59/+1.1  4510  480  5213   4:46.36), -) Christer Holger Huddinge bröt (10.96/+2.0).

LYNGBY, DEN 22.5
M 100m h6
 (0.0): 1) Patrik Strenius Malmö 10.94, A (-0.9): P Strenius 10.94. 800m A: 4) Berne Forzelius Malmö 1:54.75. 1500m: 4) Philip Wilhelmsson Malmö 4:03.29. 110mH (-0.5): 1) Mattias Lundquist Lund 15.74. Slägga: 4) Johan Pyrell Växjö 5738. Spjut: 1) Andreas Wulff 80 Habo 6388.
K 100m B (-0.5): 2) Karin Nilsson 81 Lund 12.80. 800m: 2) Malin Kemi Malmö 2:13.15. 1500m: 1) Mia Larsson 81 Lund 4.47.76. 400mH: 1) Lena Melin Ullevi 60.88. Spjut: 4) Mikaela Wieslander 81 Alvesta 3924.

LÜBECK, GER 22.5
M Stav: 
1) Linus Lindroth Örgryte 500, 2) Alexander Igelström Ullevi 490, ... -) Mikael Tapio Ullevi X.
M22 Stav: 1) Henrik Hallenbo Lerum 510, 2) Viktor von Bothmer Malmö 500.
P17 Stav: 2) Gustav Hultgren 83 Kalmar 400,
K Stav: 1) Annika Berntsson Ullevi 320.
K22 Stav: -) Sandra Ribba Örgryte X.
F19 Stav: 1) Anja Rozman 80 Örgryte 320.

ÅRHUS, DEN 21.5 (Nordic 10000m Challenge, * = utom NM)
M 10000m: 1) ALFRED SHEMWETA 28:49.64, 2) Dennis Jensen DEN 28:58.57, 3) Janne Holmén FIN 29:06.06, 4) MUSTAFA MOHAMED 29:16.19, 5) Pasi Mattila FIN 29:28.93, 6) Juuso Rainio FIN 29:35.96, 7) Tore Bye NOR 29:48.52, 8) BJARNE THYSELL 29:56.83, 9) Jussi Utriainen FIN 30:17.00, 10) *Lars Johansson Hälle 30:23.00, ... 12) Jussi Virtanen FIN 30:26.71, ... 14) Knut E Rahme NOR 30:37.04, ... 16) *Jonas Hagelin Mölndal 30:39.49, 17) Christian Olsen DEN 30:43.63, ... 19) *Nicklas Källmén Mölndal 30:46.53, 20) *Erik Petersson 80 Mölndal 30:53.75, ... 22) *Stefan Wagnsson Rånäs 31:13.04, ... 26) *Henrik Ahnström 81 Brittatorp 31:35.65, ... bröt bl a: Klaus Hansen DEN, *Johan Swärdh Mölndal, *Andreas Carlborg Spårvägen.
K 10000m: 1) Hilde Hovdenak NOR 33:20.08, 2) Bente Landöy NOR 33:22.16, 3) Annemette Jensen DEN 33:24.45, 4) MARIE SÖDERSTRÖM-LUNDBERG 33:26.98, 5) Charlotte Sass Larsen DEN 33:51.11, 6) *Jytte Pedersen DEN 34:55.63, 7) Päivi Kauppinen FIN 35:01.56, 8) INGMARIE ERIKSSON 35:41.49, 9) *Susanna Wiström Sundbyberg 35:56.18, 10) *Maria Elofsson Hälle 36:04.38, bröt bl a: Anja Jörgensen DEN.

ÅRHUS, DEN 21.5
M Stav:
 2) Viktor von Bothmer Malmö 480, 3) Alexander Igelström Ullevi 460, -) Linus Lindroth Örgryte X. Diskus: 1) Christer Hagberg Ullevi 5778.
K Stav: 4) Sandra Ribba Örgryte 310.

PALAFRUGELL, ESP 19.5 - Till fullständiga resultat
M 110mH A (-1.5): 2) Robert Kronberg Kville 13.94.

GAVÀ, ESP 16.5
M 110mH
 (+1.6): 1) Robert Kronberg Kville 13.80.

HALLE, GER 14-15.5
D a g   1
M Kula: 
8) Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1721.
P19 Kula (6.25 kg): Johan Persson 80 Falun 1585.
K Diskus: 5) Anna Söderberg Ullevi 6040.
D a g   2
M22 Kula: 
1) Jimmy Nordin Heleneholm 1829.
P19 Diskus (1.75 kg): 12) Johan Persson 80 Falun 4176.
K Kula: 6) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1648. Diskus: 2) Anna Söderberg Ullevi 6268 (6110  5994  6268  6022  6074   6122), 8) Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5190.

F19 Slägga: 6) Marie Hilmersson 81 Hässelby 4828.

DOHA, QAT 13.5 - Till fullständiga resultat
M Stav: 5) Patrik Kristiansson Örgryte 555.

OSLO, NOR 11.5 - Till fullständiga resultat - Ca 4 plusgrader och snöslask!
M 800m: 1) Birger Ohlsson Hässelby 1:54.14. 3000m: 5) Runar Höiom Alingsås 8:33.58. 110mH (+0.2): 4) Eric Ringdahl Tureberg 15.67.
K 1500m: 3) Jessica Gunnarsson Växjö 4:49.09, 5) Annica Gunnarsson Växjö 4:53.23.

OSLO, NOR 9.5 (Holmenkollstafetten) - Till fullständiga resultat
M: 1) Malmö 47:29, 2) Hälle 47:31, 3) Hammarby 47:33, 4) IF Göta 47:59, 5) Ås (NOR) 48:01, ... 13) Hässelby 49:33.
K: 1) Hässelby 57:28, 2) Vidar (NOR) 57:54, ... 9) Hälle 1:00:46, 10) Rånäs 1:01:23.

OSLO, NOR 2.5 (Sentrumslöpet) Till fullständiga resultat
M 10 km: Khalid Skah MAR 28.25, Abderrahim Goumri MAR 28:26, Marius Bakken NOR 28:27, ALFRED SHEMWETA 28:54, BJARNE THYSELL 29:51, Christian Olsen DEN 29:51.
K 800m (gatulopp): Ingvill Måkestad NOR 2:13.29, Veslemöy Hausken NOR 2:14:43, ÅSA HEDSTRÖM 2:15.65.
K 10 km: Stine Larsen NOR 32:47, MARIE SÖDERSTRÖM-LUNDBERG 33:20, Bente Landöy NOR 33.35, MAGDALENA THORSELL 34:52, Brynhild Synstnes NOR 35:27, Jorunn Rekkedal NOR 35:31, ... 11) Jessica Gunnarsson Växjö 37:04, ... 14) Annica Gunnarsson Växjö 37:32.

RHODOS, GRE 30.4
M 100m
 (vind?): 1) Anton Andersson 81 Halmstad 11.3m. 300m: 1) Mikael Lewcun Halmstad 36.4m. Längd (vind?): 1) A Andersson 747.
K 300m: 1) Sofie Toftgård 82 Halmstad 42.6m. Stav: 1) Jennie Wiksten 82 Kovland 240. Kula: 1) Marlene Forslund 82 Kovland 1095. Slägga (vikt?): 2) M Forslund 3830.

PRETORIA, RSA 10.4
K 200m
 (-1.1): 3) Susanna Johansson IF Göta 23.66.

BARAKALDO, ESP 10.4 (European 10000m Challenge) - Till fullständiga resultat
M 10000m A: 1) Alberto Garcia ESP 27:46.12, ... 11) Carsten Jörgensen DEN 27:59.52, ... 20) Jim Svenöy NOR 28:42.29, ... 23) CLAES NYBERG 29:13.30.

MÁLAGA, ESP 7.4
M Höjd: 
1) Ola Carlsson Örgryte 211. Slägga: 1) Peter Lindståhl IF Göta 5662.
K Slägga: 1) Cecilia Nilsson Ymer 5696.

ROODEPOORT, RSA 19.3 Till fullständiga resultat
K 200m (-1.1): 7) Susanna Johansson IF Göta 23.73.

SAN VITTORE OLONA, ITA 14.3 (Cinque Mulini)
10.8 km terräng:
 14) Claes Nyberg IF Göta 36:32.
P19 7.2 km terräng: 3) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 26:18, -) Gustav Svedbrant 81 Spårvägen bröt.

DURBAN, RSA 5-6.3 (Sydafrikanska mästerskapen)
D a g   1
K 100m
 (-0.3): 4) Susanna Johansson IF Göta 11.88.
D a g   2
K 200m
 (+0.1): 3) S Johansson 23.82.

DIEKIRCH, LUX 21.2
M 10.2 km terräng: 
21) Mattias Persson Spårvägen 35:17.
P19 6.1 km terräng: 1) Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 19:57.

LANCIANO, ITA 7.2 (Europacup klubblag terräng)
K c6 km:
 Maria Pantiuchova RUS 20:12, Beatriz Santiago ESP 20:41, Firaja Sultanvoa RUS 20:46, Saloua Ouaziz MAR 20:50, ... 7) Martha Ernstdottir ISL 21:02, ... 9) Carla Sacramento POR 21:07, ... 19) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 21:38, ... 27) Midde Hamrin Hässelby 21:56, ... 13) Jessica Carlberg Oskarshamn 22:13, ... 38) Camilla Benjaminsson Hässelby 22:37, ... 47) Annika Nyberger Hässelby 22:53, 48) Jessica Gunnarsson Växjö 22:54. Lag: 1) Lutj RUS 34, 2) Maia POR 42, 3) Salamanca ESP 49, 4) Shaftesbury GBR 97, 5) Hässelby 115.

POTCHEFSTROOM, RSA 5.2
K 100m
  (+0.2 eller -1.0): 3) Susanna Johansson IF Göta 11.87. 400m: 3) S Johansson 53.04.

OEIRAS, POR 31.1 (Europacupen terräng för klubblag)
M:
 1) Paulo Guerra POR, ... 29) Magnus Bergman Enhörna, 45) Patrick Hallén Enhörna, 54) Erik Sjöqvist, 81) Lars Hansen. Lag: 11) Enhörna.

PRETORIA, RSA 29.1
K 100m
 (+0.2): 1) Susanna Johansson 11.85. 200m (-0.1): 3) S Johansson 23.63.

BLOEMFONTEIN, RSA 23.1
K 100m
 (-0.5): 5) S Johansson 11.95. 200m (+2.1): 3) S Johansson 23.59w.

SEVILLA, ESP 17.1 (IAAF Cross Challenge) - Till utförligare resultat
M 10.5 km: 9) Claes Nyberg IF Göta 31:47.

KRUGERSDORP, RSA 16.1
K 100m
 (vind?): 1) S Johansson 11.71.

GERMISTON, RSA 9.1
K 200m
 (-2.0): 1) S Johansson 24.02. 400m: 1) S Johansson 54.95.

MALAGA, ESP 9.1
M Höjd: 1) Ola Carlsson Örgryte 213.