Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Folksam GP 2000



VÄXJÖ 29.8 (Wexiö Games) - Till fullständiga resultat
MÄN
200m (FGP)
(0.0): Johan Engberg 81 Finspång 21.20, Mattias Sunneborn Lidingö 21.39, Klaus Haagensen DEN 22.03, Johan Hed Mölndal 22.16.
400m
A: Jerome Davis USA 45.56, Jimisola Laursen Malmö 46.40, Magnus Aare Danderyd Athl 46.94, Henrik Dagård KA2 48.01, Thomas Byrberg Tureberg 48.35, Martin Theander Lidingö 49.34.
B: K Haagensen 49.57, Niclas Hesselgren 81 IK Sisu 49.96.

800m (FGP)
A: Rizak Dirshe Hälle 1:47.19, Willy Rotich KEN 1:47.35, Kjetil Hodnekvam NOR 1:47.47, Viktors Lacis 1:48.19, Patrik Johansson Spårvägen 1:48.99, Fredrik Kjellberg Tureberg 1:49.26. John Laselle Tureberg 1:49.67, Birger Ohlsson Hässelby 1:49.76, Atle Douglas NOR 1:52.20, Ozzie Mdziniso SWZ bröt (hare).
B: Ken Pihlblad IF Göta 1:51.45, Karl Henrik Felde NOR 1:52.00, Nicolaj Sörensen DEN 1:52.24, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:53.14, Niklas Österberg Rånäs 1:53.47, Martin Svensson 81 Högby 1:53.89, Mikael Gren Hälle 1:55.15, Jeppe Thomsen DEN 1:57.96, Peter Johansson Brittatorp bröt (hare), Mikkel Hjort Jensen DEN bröt.
C: Peter Marklund Riviera 1:54.63, Sisco Daastrup DEN 1:55.05, Karl Borgö Ymer 1:55.78, Finnur Fenger 82 Hässelby 1:56.20, Roger Svensson 83 Falkenberg 1:56.22, Thomas Würtz 82 Hässelby 1:57.48.

3000m hinder (FGP)
Amon Kipruto KEN 8:34.56, Martins Alksnis LAT 8:35.23, Moses Kigen KEN 8:37.34, Henrik Skoog Villstad 8:37.60, Erik Emilsson 82 Malmö 9:00.81, Joakim Johansson Hälle 9:03.49, Per Jacobsen IF Göta 9:04.32, Jari Ikäheimonen Hälle 9:09.45, Jan Amnéus Väsby 9:13.60, Johan Olehäll Hälle 9:20.85, Ulf Nilsson 81 Hälle 9:34.48, Johnny Jönsson Malmö bröt.
Stav
Martin Voss DEN 536, Viktor von Bothmer Ullevi 516, Alhaji Jeng 81 Örgryte 516, Henrik Hallenbo Lerum 516, Patrik Kristiansson Örgryte & Oscar Janson Ullevi X.
Tresteg (FGP)
Christian Olsson Örgryte 1636/0.0, Jesper Riege DEN 1526/-1.4, Conny Malm Ullevi 1523/0.0.
Slägga
Gilles Dupray FRA 7527, Bengt Johansson Tureberg 7440, Nicolas Figère FRA 7335, Per Karlsson Växjö 7045, Stellan Kjellander Vittsjö 5875.
Spjut (FGP)
Breaux Greer USA 7916, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7055, Mikael Snällfot Nedre Soppero 6944, Andreas Wulff Växjö 6810, Bengt Loo Contact 6052, Mattias Voss Växjö 5946, Pär Wisme Växjö 5845, Henrik Hjalmarsson Hagen 5686.
KVINNOR
100m (FGP)

(0.0): Christine Bloomfield GBR 11.60, Annika Amundin Ullevi 11.85, Jenny Kallur 81 Falun 11.97, Malin Källgren Ymer 12.06, Veronica Fransson Hälle 12.06, Carolina Klüft 83 Växjö 12.19, Linda Hansson Malmö 12.37.
800m
Jo Fenn GBR 2:05.54, Therese Ahlepil Rånäs 2:05.90, Carolina Nylén Fredrikshof 2:07.02, Lisbeth Pedersen NOR 2:07.06, Cecilia Hansson Hässelby 2:07.16, Hanna Karlsson Malmö 2:08.36, Linda Olsson 81 Falun 2:09.59, Caroline Hjelm Hälle 2:09.74, Maria Åhr Danderyd Athl 2:11.48, Camilla Nyqvist Ymer 2:14.74, Johanna Nilsson 83 Högby 2:15.60.
5000m (FGP)
Bente Landöy NOR 15:54.35 (3000m 9:31.7m), Linda Sjöström Falun 16:16.05 (9:35.4m), Veslemöy Hausken NOR 16:37.17 (9:47.2m), Ida Nilsson 81 Högby 17:27.58 (10:14.4m).
100m häck
(0.0): Julie Pratt 13.69, C Klüft 14.20, Jaanika Martiküll EST 14.39, Lina Ericsson Växjö 14.97, Rachel King GBR bröt.
400m häck (FGP)
Frida Svensson Mölndal 57.64, Erica Mårtensson Växjö 58.82, Lena Melin Ullevi 59.52.
Höjd
Kajsa Bergqvist Tureberg 194, Vita Palamar UKR 191, Tetiana Nikolajeva UKR 185, Jo Jennings GBR 180, Jenny Isgren 81 Skurup 170, Johanna Olander Färjestaden X.
Stav (FGP)
Marie B Rasmussen DEN 431, Thorey Elisdottir ISL 421, Vala Flosadottir Malmö 411, Hanna-Mia Persson Kalmar 376, Malin Ericsson Enköping & Maria Rendin 82 Malmö 361, Charlotte Karlsson 82 Malmö 361, Linda Persson 81 Växjö 341, Alissa White Hässelby 341, Annika Berntsson Ullevi X.
Tresteg
Camilla Johansson Växjö 1403/+0.8, Maria Dimitrova BUL 1345/0.0, Nadja Casadei 83 KA2 1186/0.0, Kajsa Levin 83 Tranås 1174/0.0, Elizabeth Franklin Växjö 1152/+0.7.
Slägga (FGP)
Cecilia Nilsson Ymer 6195, Anna Söderberg Ullevi 5874, Helena Engman Riviera 5653, Eva Danielsen NOR 5576, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 5106, Karin Engström 83 IF Göta 4906, Rebecka Kvist Alvesta 4689.

 

 

KARLSTAD 23.8 (Götagalan) Till fullständiga resultat
MÄN
200m (FGP)

(+0.4): Geir Moen NOR 20.91, Johan Engberg 81 Finspång 20.97, John Ertzgaard NOR 21.01, Doug Turner GBR 21.33, Mattias Sunneborn Lidingö 21.34, Wayne Whyte JAM 21.64.
B ( ): Erik Kringeland NOR 21.19, Johan Wissman 82 Helsingborg 21.37, Christian Birk DEN 21.57, Berhane Haile Tureberg 22.49, Mikael Ahl Ullevi 67.87, Erik Wahn Helsingborg bröt.
C (+1.2): Peter Ahl Ullevi 21.97, Espen Gatzwiller DEN 22.16, Magnus Åhlén IF Göta 22.29.

400m
Daniel Caines GBR 45.91, Jimisola Laursen Malmö 45.96, Iwan Thomas GBR 46.24, Jerome Davis USA 46.62, Magnus Aare Danderyd Athl 47.00, Quincy Douglas NOR 47.03.
800m (FGP)
A: Bryan Woodward USA 1:47.93, Willy Rotich KEN 1:48.16, Rizak Dirshe Hälle 1:48.28, Viktors Lacis LAT 1:49.59, Patrik Johansson Spårvägen 1:49.72, Fredrik Kjellberg Tureberg 1:50.46, John Laselle Tureberg 1:50.59, Jan Aare Sundland NOR 1:50.91, Andreas Rehnborg Hässelby 1:51.12, James Mayo GBR 1:53.51, Ozzie Mdziniso SWZ bröt (hare).
B: Göran Olofsson Eslöv 1:50.88, Ken Pihlblad IF Göta 1:50.94, Lars Appelqvist IF Göta 1:52.18, Niklas Österberg Rånäs 1:52.48, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:52.85, Fredrik Rohlén Falun 1:53.18, Martin Svensson 81 Högby 1:53.43, Nicolaj Sörensen DEN 1:53.69, Albin Johansson 81 Hammarby 1:58.89, Ronny Johannesson Hammarby bröt, Joel Blid 83 IF Göta bröt (hare).
C: Mikael Gren Hälle 1:55.73, Peter Marklund Riviera 1:55.93, Niclas Nygren Johansson Ume FI 1:56.55, Joel Lennartsson 83 IF Göta 1:56.75, Michael Björklund Filipstad 1:56.87, Niklas Ryholt Spårvägen 1:56.88, Jari Ikäheimonen Hälle 1:57.27.

3000m
Dennis Jensen DEN 7:58.23, Meshack Sang KEN 8:00.60, Claes Nyberg IF Göta 8:00.79, Christian Olsen DEN 8:03.12, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 8:07.17, Erik Sjöqvist Enhörna 8:09.03, Joakim Johansson Hälle 8:12.49, Stefan Wagnsson IF Göta 8:13.92, Ulrik Bonsen DEN 8:20.19, Kent Claesson Skillingaryd 8:23.02, Samad Masrour Spårvägen 8:25.29, Tobias Lundvall Sävedalen 8:27.27, Steen Walther DEN 8:29.45, Henrik Nyström 82 Västerås 8:32.73, Oskar Käck 82 Skövde 8:34.17, Kjetil M Hals NOR 8:36.27, Jan Hedström IF Göta 8:36.63, Johan Olehäll Hälle 8:47.44, Ulf Nilsson 81 Hälle 9:04.70, K Pihlblad bröt (hare).
1500m hinder (FGP)
Moses Kigen KEN 4:03.63, Josphat Boit KEN 4:04.09, Henrik Skoog Villstad 4:05.20, Amon Kipruto KEN 4:05.87, Per Jacobsen IF Göta 4:06.58, Öyvind Fretheim NOR 4:08.78, Eliud Kurui KEN 4:09.33, Björn Ahlepil Eksjö Södra 4:14.04, Runar Höiom Alingsås 4:18.52, Johan Wettergren Kviller 4:24.28.
110m häck
(+0.5): Dawane Wallace USA 13.58, Tony Jarrett GBR 13.64, Robert Kronberg Kville 13.66, Jarni Jokihaara FIN 13.98, Henrik Värendh Spårvägen 14.23, Stefan Heinås Riviera 14.29.
400m häck
Peter Andersson Täby 51.43, Magnus Norberg Huddinge 51.62, Niklas Eriksson Malmö 52.36, Martin Burrows Hälle 52.94.
Höjd
Stefan Holm Kil 228, Oskari Frösen FIN 222, Marko Aleksejev EST 222, Wilbert Pennings NED 219, Ville Vepsäläinen FIN 219, Ola Carlsson Örgryte 213, Ramon Kaju EST 213, Andreas Block Ullevi 205.
Längd
Mattias Sunneborn Lidingö 768/+0.4, David Frykholm IF Göta 752/+0.8, Nebez Kurban Lidingö 737/+1.3, Robert Fält Gefle 705/vind? (702/+0.7), Andreas Hedström 81 Falun 701/+1.0.
Tresteg (FGP)
Christian Olsson Örgryte 1651/+0.7, Christopher Hercules USA 1584/+0.9, Jesper Riege DEN 1566/+0.9, Magnus Skoglund Örgryte 1564/+0.5, Conny Malm Ullevi 1533/0.0, Lars Hedman Ullevi 1485/0.0, Julian Golley GBR 1473/+0.7, Elvir Rakovic 1442/+0.4.
Spjut (FGP)
Tom Pukstys USA 8425, Eriks Rags LAT 8196, Juha Laukkanen FIN 7895, Breaux Greer USA 7852, Mikael Snällfot Nedre Soppero 7274, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6896.
KVINNOR
100m (FGP)

h1 (+1.7): Annika Amundin Ullevi 11.73, Jenny Kallur 81 Falun 11.78, Emma Rienas 82 Filipstad 11.93, Malin Källgren Ymer 11.98, Jessica Palm 82 IF Göta 12.24, Lena Berntsson Ullevi 12.34.
h2 (+1.9): Susanna Kallur 81 Falun 11.92, Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.07, Veronica Fransson Hälle 12.10, Christina Schnohr DEN 12.12, Charlotta Wanhainen Hälle 12.33, Annika Larsson Kil 12.76.
f (+0.6): A Amundin 11.72, J Kallur 11.83, S Kallur 11.88, E Barenfeld 12.03, M Källgren 12.03, V Fransson 12.05, E Rienas 12.16.
F14 (+1.0): Emma Björkman 86 IF Göta 12.70, Evelina Lunner 86 Västerås 12.85, Elin Lundqvist 86 IF Göta 12.89.

800m
A: Kelly Holmes GBR 2:03.26, Monica Lundgren Täby 2:03.95, Grace Birungi UGA 2:04.98, Linda Olsson Täby 2:06.21, Jeina Mitchell GBR 2:06.23, Therese Ahlepil Rånäs 2:06.65, Lisbeth Pedersen NOR 2:07.62.
B: Flo Jonsson Ärla 2:13.31, Caroline Hjelm Hälle 2:13.67, Maria Åhr Danderyd Athl 2:14.72, Marlin Brown Ärla 2:15.12, Pernilla Nyström 85 Hälle 2:15.37.

3000m (FGP)
Bente Landöy NOR 9:17.62, Veslemöy Hausken NOR 9:30.65, Ida Nilsson 81 Högby 9:34.54, Linda Sjöström Falun 9:36.31, Ulrika Johansson Rånäs 9:39.60, Lena Kullstam Råby-Rekarne 10:22.05.
100m häck
(+0.7): Brigitte Foster JAM 13.10, S Kallur 13.18, Diane Allahgreen GBR 13.49, J Kallur 13.53, Maria Eriksson Hammerdal 14.06, Lina Quick Strand 14.21, Jana Cagin Tureberg 14.48.
400m häck (FGP)
Gudrun Arnardottir ISL 55.51, Petra Söderström FIN 58.04, Erica Mårtensson Växjö 59.95, Lena Melin Ullevi 60.08.
Höjd
Kajsa Bergqvist Tureberg 193, Tatiana Babasjkina RUS 191, Jelena Guljajeva RUS 183, Kärt Siilats EST 180, Angelica Johansson 83 Hälle 177, Lene Joakimsen NOR & Stina Bohgard 82 Tureberg 167, Madelen Olsson 85 IF Göta 167.
Stav (FGP)
Vala Flosadottir Malmö 426, Thorey Elisdottir ISL 416, Malin Ericsson Enköping 381, Hanna-Mia Persson Kalmar 371, Helena Gissle Spårvägen 351, Annika Berntsson Ullevi 341, Sandra Ribba Örgryte X.
Kula
Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1718, Helena Engman Riviera 1653, Linda Nestorsson Ullevi 1579, Karin Larsson 81 Garphyttan 1238.
Slägga (FGP)
Cecilia Nilsson Ymer 6254 Svenskt rekord, Eva Danielsen NOR 5428, H Engman 5232, Marie Hilmersson 81 Hässelby 5227, L-M Mårtensson 5052, Karin Engström 83 IF Göta 5031, Emma Olsson 83 Västerås 4768.

 

MALMÖ/S 7.8 (MAI-galan) - Till fullständiga resultat
MÄN
100m

h1 (+2.5): Jeff Laynes USA 10.24w, Bernard Williams USA 10.32w, Geir Moen NOR 10.32w, Ricardo Williams JAM 10.40w, Sayon Cooper LBR 10.44w, Matias Ghansah Malmö 10.62w, Torbjörn Mårtensson Malmö 10.65w, Niklas Stridqvist Sundsvall 10.75w.
h2 (+2.4): Ato Boldon TRI 10.25w, Greg Saddler USA 10.26w, Sean Ogunkoya NGR 10.36w, Kevin Braunskill USA 10.37w, John Ertzgaard NOR 10.46w, Patrik Strenius KA2 10.67w, Patric Storm Hässelby 10.79w.
f (+4.2): A Boldon 10.03w, J Laynes 10.10w, B Williams 10.12w, G Moen 10.24w, K Braunskill 10.27w, S Ogunkoya 10.49w, G Saddler & R Williams ej start.
200m (FGP)
A (+0.6): Kevin Little USA 20.37, Ramon Clay USA 20.41, Ken Brokenburr USA 20.45, Christopher Williams JAM 20.48, R Williams 20.65, G Moen 20.72, K Braunskill 20.84, J Laynes 20.92.
B (+2.0): Johan Engberg 81 Finspång 20.75 Svenskt juniorrekord, Jerome Davis USA 20.85, Mattias Sunneborn Lidingö 21.08, Wayne Whyte JAM 21.09, Johan Wissman 82 Helsingborg 21.32, Erik Wahn Helsingborg 21.33, Philip Nossmy 82 Malmö 21.74.
C (+2.5): Anders Hansson Heleneholm 21.39w, P Storm 21.70w, Mathias Sundin Malmö 21.80w.
400m
A: Danny McCray USA 45.49, JaWarren Hooker USA 45.88, J Davis 45.92, Jimisola Laursen Malmö 46.11, Quincy Douglas NOR 46.59, Leonard Byrd USA 46.64, Derrick Brew USA 46.93.
B: Magnus Aare Danderyd Athl 46.89, Christian Birk DEN 47.01, Frank Fiske NOR 47.68, Andreas Jungerup Malmö 50.00, Albin Johansson 81 Hammarby 50.49.
800m (FGP)
A: Wilson Kirwa FIN 1:47.23, Patrick Konchellah KEN 1:47.46, Kennedy Kimwetich KEN 1:47.61, Rich Kenah USA 1:48.11, Rizak Dirshe Hälle 1:48.60, Emmanuel Kemboi KEN 1:48.86, James Nolan IRL 1:48.95, Joel Marwa KEN 1:49.50, Darren Dineen IRL 1:49.93, Charles Makau KEN 1:50.08, Pawel Czapiewski POL 1:52.35, Bernard Kisilu KEN bröt (hare).
B: Willy Rotich KEN 1:48.00, Kjetil Hodnekvam NOR 1:48.50, Lukas Vydra CZE 1:49.30, Göran Olofsson Eslöv 1:50.59, Birger Ohlsson Hässelby 1:50.76, Fredrik Karlsson Hammarby 1:51.91, Ozzie Mdzinso SWZ 1:52.37, Rickard Pell Hammaby 1:58.07, Tobias Andersson Malmö bröt (hare).
C: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:53.24, Ken Pihlblad IF Göta 1:53.49, Daniel Norberg Hammarby 1:53.72, Per Henrik Sundell Hammerdal 1:53.72, Nicolai Sörensen DEN 1:53.86, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:54.30, Andreas Rehnborg Hässelby 1:54.33, Ronny Johansson Hammarby 1:54.82, Toni Rovina Malmö 1:55.05, Niclas Nygren-Johansson Ume FI 1:55.53, Jeppe Thomsen DEN 1:56.14, Jacob J Gliese DEN bröt.
D: Mikkel Hjort Jensen DEN 1:55.93, Sisko Daastrup DEN 1:56.94, Fredrik Taarnhöj DEN 1:57.27, Mikael Gren Hälle 1:57.41, Rune Jensen DEN 1:57.59.
1500m
A: Jason Pyrah USA 3:43.41, Leszek Zblewski POL 3:44.06, Harrison Makau KEN 3:44.37, Paw Nielsen DEN 3:44.86, Patrik Johansson Spårvägen 3:45.26, Ibrahim Aden SOM 3:45.42, Mattias Norling Tureberg 3:46.50, Michael Stember USA 3:47.29, Brent Hauser USA 3:47.55, John Laselle Tureberg 3:47.76, Sammy Mutai KEN 3:48.38, Håkan Jansson Rånäs 3:54.84, Johnny Jönsson Malmö 4:00.61, Per Synnerman Hammarby 4:07.87, Jörgen Zaki Malmö bröt, Sammy Langat KEN bröt (hare).
B: Michael Öhman Bollebygd 3:50.14, Flemming Bjerre DEN 3:50.52, Niklas Österberg Rånäs 3:50.53, Stefan Wagnsson Rånäs 3:51.34, Gustav Svedbrant SPårvägen 3:51.70, Kent Sörensen DEN 3:51.87, Kim Godtfredsen DEN 3:53.60, Tobias Lundvall Sävedalen 3:53.64, Jan Hedström IF Göta 3:55.75, Samad Masrour Spårvägen 3:57.76, Göran Axelsson Malmö 3:58.30, Anders Gudme DEN 3:58.80.
C: Henrik Ståhlberg Tureberg 3:59.58, Pontus Österberg Rånäs 4:00.37, Nicklas Källmén Mölndal 4:00.93, Jörgen Johansson Eksjö Södra 4:01.12, Peter Marklund Riviera 4:01.50, Mathias Lindberg Malmö 4:02.55, Philip WIlhelmsson Malmö 4:06.18.
3000m hinder (FGP)
Jonathan Kandie KEN 8:36.89, Amos Kipruto KEN 8:39.06, Moses Kigen KEN 8:39.45, Henrik Skoog Villstad 8:40.65, Tuomo Lehtinen FIN 8:45.06, Cormac Smith IRL 8:53.18, Eliud Kirui KEN 8:57.46, Per Jacobsen IF Göta 9:03.85, Runar Höiom Alingsås 9:07.23, Joakim Johansson Hälle 9:08.77, David Heath GBR 9:08.95, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 9:09.78, Erik Emilsson 82 Malmö 9:10.47, Johan Olehäll Hälle 9:21.60, Björn Ahlepil Eksjö Södra 9:23.59, Jair Ikäheimonen Hälle 9:37.36, John Olsson IS Göta 9:44.54.
400m häck
Llewellyn Herbert RSA 49.20, Felix Sanchez DOM 49.98, Wayne Whyte JAM 50.11, Dinsdale Morgan JAM 50.52, Mercel Schelbert SUI 50.53, Ken Harnden ZIM 51.32, Niklas Eriksson Malmö 52.66, Magnus Norberg Huddinge 52.96.
Längd
Mattias Sunneborn 802w/+3.6 (-), Robert Fält Gefle 737w/+4.9 (720/+2.0), Mathias Lageskog Ullevi 737w/+4.1 (-), Linus Malmborg Heleneholm 737w/+5.3 (721/+1.4), Kenneth Kastrén FIN X.
Tresteg (FGP)
Christian Olsson Örgryte 1689w/+4.0 (1656/+2.0), Kjetil Hanstveit NOR 1688w/+2.1 (-), Andrew Owusu GHA 1678w/+2.2 (1424/+1.7), Ivailo Rusenov BUL 1664w/+3.3 (-), Igor Gavrilenko RUS 1637w/+4.2 (-), Johan Attersand Hammarby 1534w/+3.1 (1478/-1.0), Lars Hedman Ullevi 1509w/+5.0 (1445/+1.7), Conny Malm Ullevi X.
Kula
Adam Nelson USA 2153 (2056, X, 2035, X, 2153, X), Burger Lambrechts RSA 1984, Jimmy Nordin Malmö 1921, Anders Holmström Örebro 1892, Andreas Gustafsson Hagen 1842, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1757.
Slägga
Per Karlsson 7334, Bengt Johansson Tureberg 7308, Svante Söderlund Bore 6202, Johan Pyrell Växjö 5773, Mikael Holst Bottnaryd 5362.
Spjut (FGP)
Breaux Greer USA 7829, Li Rongxian CHN 7631, Todd Riech USA 7330, Jurij Rybin RUS 7088, Mikael Snällfot Nedre Soppero 6941, Donald-Aik Sild EST 6808, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6711, Andreas Wulff Växjö 5987.
KVINNOR
100m (FGP)
A (+3.4): Torri Edwards USA 10.92w, Peta-Gay Dowdie JAM 11.07w, Carlette Guidry USA 11.10w, Marina Trandenkova RUS 11.14w, Passion Richardson USA 11.29w, Nanceen Perry USA 11.36w, Annika Amundin Ullevi 11.51w.
B (+2.4): Susanna Kallur 81 Falun 11.87w, Christina Schnohr DEN 11.94w, Jenny Kallur 81 Falun 12.05w, Malin Källgren Ymer 12.06w, Lena Berntsson Ullevi 12.08w, Linda Hansson Malmö 12.10w, Veronica Fransson Hälle 12.16w, Charlotta Wanhainen Hälle 12.18w.
400m
Michelle Collins USA 50.79, Sandie Richards JAM 51.21, Monique Hennagan USA 51.92, Afolabi Olabisi NGR 52.32, Carolina Nylén Fredrikshof 57.88.
800m
A: Hayley Tullett GBR 2:02.76, Tytti Reho FIN 2:02.92, Grace Birungi UGA 2:03.22, Heidi Jensen DEN 2:04.05, Monica Lundgren Täby 2:04.26, Mardrea Hyman JAM 2:04.90, Svetlana Tjerkassova RUS 2:05.49, Geraldine Nolan IRL 2:06.07, Therese Ahlepil Rånäs 2:06.81, Hanna Karlsson Malmö 2:10.92, Falilat Ogunkoya NGR 2:11.92, Inez Turner JAM bröt (hare).
B: Kristin Ahlepil Rånäs 2:11.27, Nadja Petersen Huddinge 2:11.68, Ulrika Johansson Rånäs 2:13.78, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 2:14.35, Sandra Pode 81 Heleneholm 2:16.31, Maria Åhr Danderyd Athl 2:18.13, Caroline Hjelm Hälle 2:18.66, Pernille Kondrup DEN 2:20.33.
3000m (FGP)
Ida Nilsson 81 Högby 9:35.61, Linda Sjöström Falun 9:36.29, Malin Öhrn Malmö 9:37.25, Jenny Framme Hälle 9:38.69, Ann-Catrin Nordman FIN 9:45.59, Mia Larsson 81 Lund 9:52.78, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 9:55.91, Ulrika Mähler Brännan 10:04.15, Carolina Martinez Björnstorp 10:24.50, Sara Talia Fredrikshof bröt.
400m häck (FGP)
A: Gudrun Arnardottir ISL 54.89, Deon Hemmings JAM 55.11, Tanya Jarrett JAM 56.36, Michelle Johnson USA 56.95, Frida Svensson Mölndal 57.55, Anna Knoroz RUS 58.31.
B: Lena Melin Ullevi 59.98, Erica Mårtensson Växjö 61.00, Ellinor Stuhrmann Malmö 61.58.
Höjd
Hestrie Cloete RSA 197, Kajsa Bergqvist Tureberg 194, Hanne Haugland NOR 188, Eleonora Milusjeva BUL 185, Svetlana Zalevskaja KZK 185, Jelenea Guljajeva RUS & Susan Jones GBR 185, Anglea Spangler USA & Viktoria Slivka RUS 180, Erin Aldrich USA 175.
Stav (FGP)
A: Gao Shuying CHN 426, Melissa Mueller USA 426, Vala Flosadottir ISL & Stacy Dragila USA 426, Emma George AUS 416, Mary Sauer USA 416, Thorey Elisdottir ISL 406, Monique de Wilt NED 406.
B: Malin Ericsson Enköping 351, Charlotte Karlsson 82 Malmö 351, Hanna-Mia Persson Kalmar 351, Linda Persson 81 Växjö 336, Annika Berntsson Ullevi 336, Helena Gissle Spårvägen 336, Sandra Ribba Örgryte X.
Längd
Erica Johansson Mölndal 673s/+2.3 (657/+2.0), Johanna Hakoaho FIN 666w/+3.3 (659/+1.9), Adrien Sawyer USA 663w/+2.4 (655/+0.5), Meosha Hubbard USA 659/+1.7, Tatiana Ter-Mesrobian RUS 651w/+3.6 (623/+2.0), Lacena Golding JAM 649/+1.7, Joanne Wise GBR 639w/+3.7 (621/+1.0), Jelena Persjina KZK 636w/+2.7 (-), Guo Chunfang CHN 621w/+3.5 (-), Jessica Larsson Hässelby 612w/+2.8 (-), Johanna Sellman Gefle X.
Slägga (FGP)
Debbie Sosimenko AUS 6406, Mia Strömmer FIN 6271, Cecilia Nilsson Ymer 5848, Zhao Wei CHN 5815, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 5242, Helena Engman Riviear 5191, Karin Engström 83 IF Göta 4962, Catarina Andersson Pallas 4858, Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4498. 

 

GÖTEBORG/S 3.8 (Göteborg Grand Prix) - Till fullständiga resultat
MÄN
100m

A (-1.1): Sayon Cooper LBR 10.53, Patrick Johnson AUS 10.70, Christofer Sandin Mölndal 10.81, Matias Ghansah Malmö 10.84, Torbjörn Mårtensson Malmö 10.86, Aham Okeke NOR 10.91, Peter Ahl Ullevi 11.05.
B (-0.9): Patric Storm Hässelby 10.96, Johan Hed Mölndal 11.11, Fredrik Persson Alingsås 11.11, Klaus Haagensen DEN 11.19, Henrik Värendh Spårvägen 11.28.
200m (FGP)
h1 (-1.8): Christian Birk DEN 21.74, Torbjörn Eriksson Falun 21.78, Quincy Douglas NOR 21.92, P Storm 22.55, ... Tommi Hartonen FIN bröt.
h2 (-1.6): S Cooper 21.41, John Stewart GBR 21.60, Erik Wahn Helsingborg 21.76, Magnus Aare Danderyd Athl 22.03, K Haagensen 22.48.
h3 (-2.2): Johan Engberg 81 Finspång 21.38, John Ertzgaard NOR 21.39, Johan Wissman 82 Helsingborg 21.66, Wayne Whyte JAM 21.71, Anders Hansson Heleneholm 22.31, P Ahl 22.47.
(0.0): J Ertzgaard 20.98, J Engberg 21.17, J Stewart 21.38, S Cooper 21.38, W Whyte 21.41, J Wissman 21.55, C Birk 21.55, E Wahn 21.63.
1000m (FGP)
A: Willy Rotich KEN 2:19.41, Rizak Dirshe Hälle 2:19.96, Tor Ö Ödegaard NOR 2:20.84, Jörgen Zaki Malmö 2:21.95, Birger Ohlsson Hässelby 2:22.07, Mattias Norling Tureberg 2:22.12, Ozzie Mdzinso SWZ 2:23.06, Meschakc Sang KEN 2:23.42, Per Synnerman Hammarby 2:23.95, Göran Olofsson Eslöv 2:23.95, Rickard Pell Hammarby 2:29.77, Jon Andersson Falun bröt, Cristoffer Antonsen 83 Hälle bröt (hare).
B: Håkan Jansson Rånäs 2:23.86, Niklas Österberg Rånäs 2:24.98, Tobias Lundvall Sävedalen 2:25.31, Geir Berg NOR 2:25.65, Daniel Norberg Hammarby 2:25.98, Henrik Ståhlberg Tureberg 2:26.46, Nicolai Sörensen DEN 2:28.08, Jörgen Johansson Eksjö Södra 2:29.18.
C: Ronny Johannesson Hammarby 2:28.63, C Antonsen 2:29:41, Mikael Gren Hälle 2:30.95, Peter Marklund Riviera 2:31.16, Toni Rovina Malmö 2:31.99, Jan Hedström IF Göta 2:32.66, Karl Borgö Ymer 2:33.23.
3000m
Joakim Johansson Hälle 8:04.82, Flemming Bjerre DEN 8:05.39, Christian Olsen DEN 8:05.93, Knut E Rame NOR 8:08.37, Stefan Wagnsson IF Göta 8:09.32, Kim Godtfredsen DEN 8:12.61, Jonas Hagelin Mölndal 8:20.68, Rolf Knudsen DEN 8:21.23, Stefan Lungström IF Göta 8:29.65, Nicklas Källmén Mölndal 8:31.37, Dan Enqvist Filipstad 8:35.58, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 8:39.08, Andreas Phersson Hammarby 8:51.71, Erik Petersson Mölndal 8:58.45.
2000m hinder (FGP)
Tony Cosey USA 5:29.88, Amos Kipruto KEN 5:30.18, Robert Gary USA 5:30.52, Henrik Skoog Villstad 5:33.00, Övind Fretheim NOR 5:37.73, Per Jacobsen IF Göta 5:38.25, Erik Emilsson 82 Mlmö 5:44.01, Runar Höiom Alingsås 5:48.13, Jari Ikäheimonen Hälle 5:49.79, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 5:51.59, Pontus Österberg Rånäs 5:52.63, Johan Wettergren KVille 5:56.26, Johan Olehäll Hälle 5:56.74, Björn Ahlepil Eksjö Södra 5:57.20, Ulf Nilsson 81 Hälle 5:58.45.
110m häck
A (-0.3): Robert Kronberg Kville 13.67, Kyle Vanderkuyp AUS 13.94, Jarko Jokihaara FIN 14.11, Philip Nossmy 82 Malmö 14.16, H Värendh 14.42, Anders Saekmose DEN 14.65.
B (-0.5): Jakob Falkbring Mölndal 15.08, Patric Lindahl Pallas 15.17, Carl-Johan Olsson Mariestad 15.56, Rafael Askros 81 Ullevi X.
Höjd
Jan-Erik Wanhainen Hälle 206, Joel Spolén 83 Örgryte & Christer Johansson 82 Örgryte 196, Martin Eriksson 83 Örgryte & Mattias Ekman Falköping 190, Mika Polku FIN X.
Stav
A: Patrik Kristiansson Örgryte 565, Martin Eriksson Häselby 555, Martin Voss DEN 545, Danny Krasnov ISR 545, Alhaji Jeng 81 Örgryte 530, Piotr Buciarski DEN & Vesa Rantanen FIN & Ketil Rönneberg NOR 530, Viktor von Bothmer Ullevi & Igor Potapovitj KA2 X.
B: Fredrik Skoglund 81 Lidingö 510, Alexander Igelström Ullevi 495, Thor Torp DEN 480, Linus Lindroth Örgryte 480, Mikael Tapio Ullevi & Tor Taraldsrud NOR 460
Längd
Mattias Sunneborn Lidingö 808/+1.3, Kareem Streete-Thompson CAY 803/+0.7, Peter Häggström Ymer 784/+1.2, Nathan Morgan GBR 781/+0.9, Kenneth Kastrén FIN 771w/+2.1 (751/+1.0).
Tresteg (FGP)
A: Andrew Owusu GHA 1674/+0.7, Christian Olsson Örgryte 1641/+0.8, Conny Malm Ullevi 1572/+1.0, Jesper Riege DEN 1565/+0.5, Johan Attersand Hammarby 1535/+1.3, Magnus Skoglund Örgryte 1534/+0.7, Lars Hedman Ullevi 1534/+1.2, Anders Möller DEN 1424/+1.8.
B: Elvir Rakovic Ullevi 1494/+2.0, Yannick Tregaro Örgryte 1475w/+2.3 (1464/+1.9), Anders Sjöström 83 Mölndal 1425/+1.6.
Kula
Joachim B Olsen DEN 1998, Brad Snyder CAN 1954, Andreas Gustafsson Hagen 1863, Anders Holmström Örebro 1785, Anders Axlid Ullevi 1783, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1737.
Spjut (FGP)
Breaux Greer USA 7661, Li Rongxiang CHN 7586, Mikael Snällfot Nedre Soppero 7341, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6946, Richard Alneroth Gefle 6827, Daniel Gustafsson Alingsås 6381, Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5994.
KVINNOR
100m (FGP)
h1 (-1.9): Jenny Kallur 81 Falun 12.10, Emma Rienas 82 Filipstad 12.23, Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 12.23, Malin Källgren Ymer 12.25, Marit Nyberg NOR 12.31, Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.31, Linda Hansson Malmö 12.39, Charlotta Wanhainen Hälle 12.43.
h2 (-1.7): Christine Bloomfield GBR 11.66, Annika Amundin Ullevi 11.92, Christina Schnohr DEN 12.10, Susanna Kallur 81 Falun 12.11, Veronica Fransson Hälle 12.21, Lena Berntsson Ullevi 12.25, Linda Fernström 81 Hässelby 12.28.
f (-0.5): C Bloomfield 11.66, A Amundin 11.82, C Schnohr 11.98, S Kallur 12.09, J Kallur 12.10, V Fransson 12.15, J Ljunggren 12.28, E Rienas 12.38.
800m
A: Grace Birungi UGA 2:03.57, Emma Davies GBR 2:04.07, Marjo Venäläinen FIN 2:05.11, Therese Ahlepil Rånäs 2:05.31, Johanna Risku FIN 2:06.01, Geraldine Nolan IRL 2:06.58, Carolina Nylén Fredrikshof 2:07.22, Lisbeth Pedersen NOR 2:07.36, Rikke Rönholt DEN 2:07.83, Inez Turner-Grey JAM bröt.
B: Hanna Karlsson Malmö 2:08.69, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:10.89, Caroline Hjelm Hälle 2:11.44, Johanna Nilsson 83 Högby 2:11.77, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 2:13.46, Maria Åhr Danderyd Athl 2:15.64, Sandra Pode 81 Heleneholm 2:16.62, Martina Johansson 83 Malmö 2:20.40.
C: Camilla Nyqvist Ymer 2:16.11, Magdalena ottersten 85 Hälle 2:17.74, Sara Talia Fredrikshof 2:19.46.
3000m (FGP)
Bente Landöy NOR 9:12.24, Veslemöy Hausken NOR 9:18.89, Linda Sjöström Falun 9:22.26, Ida Nilsson 81 Högby 9:25.31, Kristin Ahlepil Rånäs 9:28.38, Malin Öhrn Malmö 9:29.57, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 9:35.58, Tonje Sekse NOR 9:40.54, Ulrika Johansson Rånäs 9:40.77, Ulrika Mähler Brännan 9:54.34, Rebecca Johansson 81 IF Göta 9:57.86, Anette Wahlström IF Göta 10:08.13, Jenny Framme Hälle & Hanne Lyngstad NOR & Eva-Britt Karlsson Sundsvall & Mia Larsson 81 Lund bröt.
400m häck (FGP)
A: Gudrun Arnardottir ISL 55.02, Frida Svensson Mölndal 57.18, Erica Mårtensson Växjö 59.10, Lena Melin Ullevi 59.38, Mari Bjone NOR 59.98, Caroline Gyllenhammar Helsingborg 61.35, Åsa Carlsson Spårvägen 61.69.
B: Linda Fredriksson Rydö 60.58, Ellinor Stuhrmann Malmö 61.07, Sara Mangs Angered 69.13.
Stav (FGP)
A: Gao Shuying CHN 415, Monique de Wilt NED 415 & Vala Flosadottir Malmö 415, Marie B Rasmussen DEN 405, Mary Sauer USA 405, Thorey E Elisdottir ISL 405, Bridged Ishworth AUS 405, Charlotte Karlsson 82 Malmö & Hanna-Mia Persson Kalmar 377, Rhian Clarke GBR 377, Malin Ericsson Enköping 347, Marie Rendin 82 Malmö X.
B: Helena Gissle Spårvägen 347, Elin Dölör NOR 347, Linda Persson 81 Växjö & Alissa White Hässelby & Anita Törring DEN 332, Annica White Hsäselby 332, Sandra Ribba Örgryte & Annika Berntsson Ullevi 332, Emma Josefsson 81 Kville & Louise Landqvist 83 Götebrogs KIK & Veronika Fridén 83 Mölndal 317, Helena Ahxner 81 Mölndal 317, Anna Björkman 81 Lidingö X.
Längd
Erica Johansson Mölndal 659/+0.4, Meosha Hubbard USA 646/+0.6, Guo Chunfang CHN 620/+0.7.
Tresteg
Camilla Johansson Växjö 1412/+1.6 Svenskt rekord, Marie Åhlander Spårvägen 1302/+1.7, Sara Brankell 81 Mölndal 1264/+1.4, Laine Rohtla Örgryte 1254/+1.9, Desirée Carlberg Ullevi 1228w/+3.9 (1179/+1.8).
Diskus
Anna Söderberg Ullevi 5920, Annika Larsson Gefle 5619, Grethe Etholm NOR 5428, Maria Pettersson Helsingborg 4993, Elin Isane NOR 4918, Catarina Andersson Pallas 4404, Linda Nestorsson Ullevi 4213.
Slägga (FGP)
Debbie Sosimenko AUS 6286, Cecilia Nilsson Ymer 5957, Zhao Wei CHN 5785, A Söderberg 5618, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 5300, Marie Hilmersson 81 Hässelby 5043, Helena Engman Riviera 4921, C Andersson 4888, Karin Engström 83 IF Göta 4663.
4x100m
Finland (Manuela Bosco, Sanna Kyllönen, Johanna Manninen, Heidi Hannula) 44.13, Kombination/F19 (E Rienas, J Kallur, S Kallur, L Fernström) 45.27 Svenskt juniorrekord, Kombination (M Källgren, V Fransson, L Berntsson, A Amundin) bröt.

 

LUDVIKA 27.6 (LudvikaSpelen) - Till fullständiga resultat
MÄN
200m (FGP)

h1 (+1.6): Erik Wahn Helsingborg 21.45, Klas Ringdahl Huddinge 21.58, Mikael Ahl Ullevi 21.59, Christian Birk DEN 21.71, Magnus Aare Danderyd Athl 21.76, Marcel Carter USA 21.89.
h2 (+1.8): Johan Engberg 81 Finspång 21.06, Torbjörn Eriksson Falun 21.37, Johan Wissman 82 Helsingborg 21.51, Christofer Sandin Mölndal 22.02, Berhane Haile Tureberg 22.18, Peter Ahl Ullevi 22.42.
h3 (+1.1): Mattias Sunneborn Lidingö 21.27, Wayne Whyte JAM 21.57, Matias Ghansah Malmö 21.68, Anders Hansson Heleneholm 22.01, Mikael Jakobsson 81 Örebro 22.17, Patric Storm Hässelby 22.44.
h4 (+2.7): Mickey Bar-Yoshua ISR 21.63w, Magnus Åhlén IF Göta 21.95w, Paul Ragnvaldsson Strömsund 22.31w, Peter Fredriksson Mölndal 22.37w.
f (+0.6): M Sunneborn 21.19, J Engberg 21.25, W Whyte 21.31, T Eriksson 21.46, J Wissman 21.66, E Wahn 21.67.

400m
A: Jimisola Laursen Malmö 46.31, M Aare 46.67, Johan Lannefors Västerås 47.23, Thomas Byrberg Tureberg 48.39, Stefan Danielsson Hammarby 49.28, Rikard Rasmusson Malmö 51.75.
B: Albin Johansson 81 Hammarby 50.03, Anders Svanholm Brännan 50.14, Felipe Padilla 82 Ludvika 50.23, Magnus Andersson Hammarby 50.95.

800m (FGP)
A: Rizak Dirshe Hälle 1:48.91, Fredrik Karlsson Hammarby 1:50.27, Jon Andersson Falun 1:50.29, Birger Ohlsson Hässelby 1:50.52, Fredrik Kjellberg Tureberg 1:52.29, Abel Nzimbi KEN 1:57.75, Peter Nzimbi KEN bröt (hare).
B: Göran Olofsson Eslöv 1:51.57, Ken Pihlblad IF Göta 1:52.60, John Laselle Tureberg 1:52.63, Per Synnerman Hammarby 1:52.94, Tobias Lundvall Sävedalen 1:53.21, Fredrik Rohlén Falun 1:53.34, Johan Klinteskog 81 Hammarby 1:53.95, Lars Appelqvist IF Göta 1:54.96, Daniel Norberg Hammarby bröt, Ronny Johannesson Hammarby bröt (hare).
C: Håkan Jansson Rånäs 1:53.39, Henrik Ståhlberg Tureberg 1:54.07, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:54.29, Joel Bodén 83 Skellefteå 1:54.69, Joakim Daun 82 Gotland 1:54.79, Niklas Österberg Rånäs 1:54.99, Peter Marklund Riviera 1:55.38, Marcus Ståhlberg Tureberg 1:55.59, Mikael Gren Hälle 1:59.67, Niklas Thorell Malmö bröt.
D: Rachid Benjira Hammarby 1:55.15, Samad Masrour Spårvägen 1:55.36, Patrik Söderkvist Falun 1:55.83, Jan Hedström IF Göta 1:55.96, Martin Arnlid 82 Malmö 1:57.51, Joel Lennartsson 83 IF Göta 1:58.07.

5000m
Michtiane Noda JPN 13:46.94, Claes Nyberg IF Göta 13:49.76, Erik Sjöqvist Enhörna 13:51.63, Yoji Yamaguchi JPN 13:54.77, Susumu Ichinose JPN 14:10.44, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 14:11.59, Jumanne Tluway TAN 14:17.71, Jonas Hagelin Mölndal 14:26.11, Carl Jackson NZL 14:26.84, Stefan Wagnsson IF Göta 14:28.92, Angus Cheptot KEN 14:33.27, Stefan Lungström IF Göta 14:48.06, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 14:48.80, Rikard Hedelin IFK Umeå 14:52.38, Clas Björling Mora 14:54.65, Ludvig Edman Skellefteå 14:58.31, Olof Olsson Skövde 15:04.32, Faustin Meta TAN 15:26.11.
3000m hinder (FGP)
Henrik Skoog Villstad 8:46.86, Tuomo Lehtinen FIN 8:53.54, Per Jacobsen IF Göta 8:53.76, Amos Kipruto KEN 9:01.32, Meshack Sang KEN 9:02.93, Joakim Johansson Hälle 9:05.40, Johan Wettergren Kville 9:11.05, Mads Madsen DEN 9:13.14, Ahmed Mohamed Hälle 9:14.53, Johan Olehäll Hälle 9:16.26, Runar Höiom Alingsås 9:18.81, Jari Ikäheimonen Hälle 9:20.16, Pontus Österberg Rånäs 9:27.15, Johan Lindberg Hagunda 9:45.24, Niklas Karlsson Mora 9:50.41, Torbjörn Fridolin Vittsjö 10:05.04.
400m häck
Magnus Norberg Huddinge 51.27, Peter Andersson Täby 51.75, Fredrik Lindberg Östersund 51.94, Joakim Blaschke KA2 55.44.
Höjd
Staffan Strand Hässelby 226, Stefan Holm Kil 226, Ola Carlsson Örgryte 211, Andreas Block Örgryte 205, Yannick Tregaro Örgryte 196.
Tresteg (FGP)
Andrew Owusu GHA 1624/+0.3, Christian Olsson Örgryte 1623/+0.4, Conny Malm Ullevi 1559/+0.4, Johan Attersand Hammarby 1546/+0.4, Magnus Skoglund Örgryte 1534/+0.3, Lars Hedman Ullevi 1485/+0.5, Elvir Rakovic Ullevi 1479/+0.4, Jonas Arnsten Trångsviken 1440/+0.2, Henrik Sahlström Bollnäs & David Frykholm IF Göta X.
Kula
Jimmy Nordin Malmö 1962, Gjöran Sörli NOR 1878, Anders Holmström Örebro 1853, Andreas Gustafsson Hagen 1847, Margus Tammaru EST 1781, Kent Larsson Trångsviken 1768, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1740, David Johansson Ludvika 1519.
Spjut (FGP)
Patrik Bodén IF Göta 8325, Andrus Värnik EST 7651, Richard Alneroth Gefle 7080, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6974, Daniel Gustafsson Alingsås 6972, Pasi Mäntylä Västerås 6932, Mikael Snällfot Nedre Soppero 6865, Andreas Wulff Växjö 6662, Mattias Eriksson Vännäs 6277, Mattias Voss Växjö 5726.
4x100m
ISR (Tommy Kafri, Alex Porchomovsky, Gideon Yablonka, M Bar-Yoshua) 41.07, Gefle (Mahmoud Adla, Robert Fält, Björn Lundin 82, Michael Matton) 42.78.
KVINNOR
100m (FGP)

h1 (0.0??): Annika Amundin Ullevi 11.74, Veronica Fransson Hälle 12.13, Linda Hansson Malmö 12.22, Emma Rienas 82 Filipstad 12.30, Jessica Palm 82 IF Göta 12.69.
h2 (+2.2): Jenny Kallur 81 Falun 11.93w, Lena Berntsson Ullevi 12.02w, Linda Fernström 81 Hässelby 12.05w, Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.08w, Pernilla Allvin Falun 12.11w, Charlotta Wanhainen Hälle 12.18w.
h3 (+1.2): Susanna Kallur 81 Falun 11.85, Malin Källgren Ymer 11.97, Maria Eriksson Hammerdal 
12.07, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.14, Linda Storkull Mölndal 12.58, Victoria Gunnarsson Täby 12.60.
(+1.1): A Amundin 11.66, J Kallur 11.86, L Berntsson & S Kallur 12.00, M Källgren 12.08, L Fernström 12.11, V Fransson 12.14, M Eriksson 12.23.

400m
Kristina Blomstrand 82 Norrköping 56.16, Frida Näsman Mölndal 56.41, L Hansson 57.49, Louise Wenngren Spårvägen 59.05, Helene Tedeholm Mölndal 59.81, Jessica Nyström 83 Råby-Rekarne 59.85.
800m
A: Malin Ewerlöf-Krepp Spårvägen 2:02.02, Monica Lundgren Täby 2:03.73, Grace Birungi UGA 2:04.75, Linda Olsson Täby 2:05.78, Therese Ahlepil Rånäs 2:06.15, Kristin Ahlepil Rånäs 2:07.63, Carolina Nylén Fredrikshof 2:07.94, Hanna Karlsson Malmö 2:08.92, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:14.12.
B: Flo Jonsson Ärla 2:10.24, Caroline Hjelm Hälle 2:11.30, Lena Kullstam Råby-Rekarne 2:11.43, Cilla Pettersson Täby 2:11.99, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 2:13.87, Jenny Sjöström 2:16.33, Jenny Isberg Falun 2:19.92.

5000m (FGP)
Zakia Mrisho TAN 16:30.0m, Ida Nilsson 81 Högby 16:33.7m, Jenny Framme Hälle 16:40.8m, Linda Sjöström Falun 16:43.4m, Catarina Asph Mora 16:56.5m, Rebecca Johansson 81 IF Göta 16:57.2m, Ulrika Mähler Brännan 16:58.4m, Camilla Benjaminsson Hässelby 17:03.3m, Linda Ström Hässelby 17:06.6m, Susanna Wiström Sundbyberg 17:09.5m, Mia Larsson 81 Lund 17:12.3m, Jessica Bolgerth Kville 18:30.7m.
400m häck (FGP)
A: Petra Söderström FIN 56.78, Olga Dogadko ISL 57.83, Irena Lensky ISR 57.83, Frida Svensson Mölndal 57.89, Erica Mårtensson Växjö 59.73, Åsa Carlsson Spårvägen 60.06.
B: Lena Melin Ullevi 59.41, Caroline Gyllenhammar Helsingborg 60.21, Paulina Orell 81 Norrköping 61.59.

Höjd
Kärt Siilats EST 184, Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 181, Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne 165, Johanna Olander Färjestaden 165.
Stav (FGP)
A: Vala Flosadottir ISL 409, Monique de Wilt NED 400, Malin Ericsson Enköping 365, Hanna-Mia Persson Kalmar 365, Maria Rendin 82 Malmö 365, Charlotte Karlsson 82 Malmö 322, Elmarie Gerryts RSA & Marie B Rasmussen DEN X.
B: Linda Persson 81 Växjö 322, Sandra Ribba Örgryte & Anja Rozman Örgryte & Annika Berntsson Ullevi X.

Längd
Erica Johansson Mölndal 670/+0.5, Johanna Sellman Gefle 589/+0.6, Lina Quick Strand 587/+0.3, Sara Brankell 81 Mölndal 579/+0.6, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 579/+0.5, Riina Vals EST 571/+0.6, Sofie Andersson 81 Kville 552/+1.4.
Tresteg
Camilla Johansson Växjö 1383/+1.3, Marie Åhlander Spårvägen 1295/+1.0, J Sellman 1271/+1.4, Anna Andersson KA2 1245/+0.9, Åsa Lönn Hässelby 1220/+1.6.
Diskus
Anna Söderberg Ullevi 5869, Mette Bergmann NOR 5610, Annika Larsson Gefle 5245, Eha Rünne EST 5243, Elin Isane NOR 4992, Maria Pettersson Helsingborg 4907, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4812, Grete Etholm NOR 4747, Veronica Karlsson Strömsund 4437, Angela Åkeson Kil 4134, Catarina Andersson Pallas 3981.
Slägga (FGP)
Cecilia Nilsson Ymer 6242 Svenskt rekord, Sini Pöyry FIN 5829, A Söderberg 5791, Charlotte Wåhlin DEN 5737, Unn Merete Lie NOR 5546, Helena Engman Riviera 5346, M Bergmann 5259, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 5194, Karin Engström 83 IF Göta 4813, Marie Hilmersson 81 Hässelby 4799, Maria Andersson 82 Arvika 4728, C Andersson 4726, Emma Olsson 83 Västerås 4386, Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4222, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3936.
4x100m
Kombination/K22 (P Allvin, V Fransson, L Berntsson, M Eriksson) 47.16, Kombination/F19 (E Barenfeld, J Kallur, S Kallur, L Fernström) diskv.

 


POÄNGSTÄLLNING

Observera att man måste ha deltagit i minst två FGP-tävlingar för att kunna vara med och slåss om prispengar.

De sammanlagda poängställningarna är preliminära

MÄN

200m

    27.6 3.8 7.8 23.8 29.8 Totalt
1 Johan Engberg 5 5   5 7 22
2 Mattias Sunneborn 7     1 5 13
3 John Ertzgaard   7   4   11
4 Geir Moen     1 7   8
5 Kevin Little     7     7
6 Wayne Whyte 4 2       6
7 Ramon Clay     5     5
8 John Stewart   4       4
8 Ken Brokenburr     4     4
8 Klaus Haagensen         4 4
11 Torbjörn Eriksson 3         3
11 Sayon Cooper   3       3
11 Christopher Williams     3     3
11 Erik Kringeland       3   3
11 Johan Hed         3 3
16 Johan Wissman 2 1       3
17 Ricardo Williams     2     2
17 Doug Turner       2   2
19 Erik Wahn 1         1

800m / 1000m

    27.6 3.8 7.8 23.8 29.8 Totalt
1 Rizak Dirshe 7 5   4 7 23
2 Willy Rotich   7 3 5 5 20
3 Wilson Kirwa     7     7
3 Bryan Woodward       7   7
5 Viktors Lacis     3   3 6
6 Fredrik Karlsson 5         5
6 Patrick Konchellah     5     5
8 Kjetil Hodnekvam     1   4 5
9 Birger Ohlsson 3 2       5
10 Jon Andersson 4         4
10 Tor Öivind Ödegaard   4       4
10 Kennedy Kimwetich     4     4
13 Patrik Johansson       2 2 4
14 Jörgen Zaki   3       3
15 Fredrik Kjellberg 1     1 1 3
16 Göran Olofsson 2         2
16 Rich Kenah     2     2
18 Mattias Norling   1       1

1500m hinder / 2000m hinder / 3000m hinder

    27.6 3.8 7.8 23.8 29.8 Totalt
1 Amon Kipruto 3 5 5 3 7 23
2 Henrik Skoog 7 3 3 4 3 20
3 Moses Kigen     4 7 4 15
4 Tony Cosey   7       7
4 Jonathan Kandie     7     7
6 Tuomo Lehtinen 5   2     7
7 Per Jacobsen 4 1   2   7
8 Josphat Boit       5   5
8 Martins Alksnis         5 5
10 Robert Gary   4       4
11 Öyvind Fretheim   2   1   3
12 Meshack Sang 2         2
12 Erik Emilsson         2 2
14 Joakim Johansson 1       1 2
15 Cormac Smith     1     1

Tresteg

    27.6 3.8 7.8 23.8 29.8 Totalt
1 Christian Olsson 5 5 7 7 7 31
2 Andrew Owusu 7 7 4     18
3 Conny Malm 4 4   2 4 14
4 Jesper Riege   3   4 5 12
5 Johan Attersand 3 2 1     6
5 Magnus Skoglund 2 1   3   6
7 Kjetil Hanstveit     5     5
7 Christopher Hercules       5   5
9 Ivailo Rusenov     3     3
10 Igor Gavrilenko     2     2
11 Lars Hedman 1     1   2

Spjut

    27.6 3.8 7.8 23.8 29.8 Totalt
1 Breaux Greer   7 7 3 7 24
2 Daniel Ragnvaldsson 3 3   1 5 12
3 Mikael Snällfot   4 2 2 4 12
4 Li Rongxian   5 5     10
5 Patrik Bodén 7         7
5 Tom Pukstys       7   7
7 Richard Alneroth 4 2       6
8 Andrus Värnik 5         5
8 Eriks Rags       5   5
10 Todd Riech     4     4
10 Juha Laukkanen       4   4
12 Jurij Rybin     3     3
12 Andreas Wulff         3 3
14 Daniel Gustafsson 2 1       3
15 Bengt Loo         2 2
16 Pasi Mäntylä 1         1
16 Donald-Aik Sild     1     1
16 Mattias Voss         1 1

 

KVINNOR

100m

    27.6 3.8 7.8 23.8 29.8 Totalt
1 Annika Amundin 7 5   7 5 24
2 Jenny Kallur 5 2   5 4 16
3 Christine Bloomfield   7     7 14
4 Susanna Kallur 3.5 3   4   10.5
5 Torri Edwards     7     7
6 Malin Källgren 2     2 3 7
7 Peta-Gay Dowdie     5     5
8 Christina Schnohr   4       4
8 Carlette Guidry     4     4
10 Veronica Fransson   1   1 2 4
11 Lena Berntsson 3.5         3.5
12 Marina Trandenkova     3     3
12 Emmelie Barenfeld       3   3
14 Passion Richardson     2     2
15 Linda Fernström 1         1
15 Nanceen Perry     1     1
15 Carolina Klüft         1 1

3000m / 5000m

    27.6 3.8 7.8 23.8 29.8 Totalt
1 Ida Nilsson 5 3 7 4 3 22
2 Bente Landöy   7   7 7 21
3 Linda Sjöström 3 4 5 3 5 20
4 Veslemöy Hausken   5   5 4 14
5 Zakia Mrisho 7         7
6 Jenny Framme 4   3     7
7 Malin Öhrn   1 4     5
8 Catarina Asph 2         2
8 Kristin Ahlepil   2       2
8 Ann-Catrin Nordman     2     2
8 Ulrika Johansson       2   2
12 Rebecca Johansson 1         1
12 Mia Larsson     1     1
12 Lena Kullstam       1   1

400m häck

    27.6 3.8 7.8 23.8 29.8 Totalt
1 Gudrun Arnardottir   7 7 7   21
2 Frida Svensson 3 5 2   7 17
3 Erica Mårtensson 1 4   4 5 14
4 Petra Söderström 7     5   12
5 Lena Melin 2 3   3 4 12
6 Olga Dogadko 5         5
6 Deon Hemmings     5     5
8 Irena Lensky 4         4
8 Tanya Jarrett     4     4
10 Michelle Johnson     3     3
11 Mari Bjone   2       2
12 Linda Fredriksson   1       1
12 Anna Knoroz     1     1

Stav

    27.6 3.8 7.8 23.8 29.8 Totalt
1 Vala Flosadottir 7 4.5 3.5 7 4 26
2 Gao Shuying   7 7     14
3 Thorey Edda Elisdottir   1   5 5 11
4 Marie B Rasmussen   3     7 10
5 Monique de Wilt 5 4.5       9.5
6 Malin Ericsson 4     4 1.5 9.5
7 Hanna-Mia Persson 3     3 3 9
8 Melissa Mueller     5     5
9 Stacy Dragila     3.5     3.5
10 Maria Rendin 2       1.5 3.5
11 Mary Sauer   2 1     3
11 Emma George     2     2
11 Helena Gissle       2   2
14 Linda Persson 1         1
14 Annika Berntsson       1   1

Slägga

    27.6 3.8 7.8 23.8 29.8 Totalt
1 Cecilia Nilsson 7 5 4 7 7 30
2 Debbie Sosimenko   7 7     14
3 Anna Söderberg 4 3     5 12
4 Helena Engman 1   1 4 4 10
5 Eva Danielsen       5 3 8
6 Linda-Marie Mårtensson   2 2 2 2 8
7 Zhao Wei   4 3     7
8 Sini Pöyry 5         5
8 Mia Strömmer     5     5
10 Marie Hilmersson   1   3   4
11 Charlotte Wåhlin 3         3
12 Unn Merete Lie 2         2
13 Karin Engström       1 1 2