EM-JEM TERRÄNG - Till fullständiga resultat
MALMÖ 10.12
MÄN 9.7 km
Individuellt: 1) Paulo Guerra POR 29:29, 2) Sergeiy Lebed UKR 29:39, 3) Driss El Himer FRA 29:45, 4) Lyes Ramoul FRA 29:47, 5) Mustapha El Ahmadi FRA 29:47, 6) Carlos Adan ESP 29:48, 7) Kamiel Maase NED 29:49, 8) Tom Van Hooste BEL 29:51, 9) José M Martinez ESP 29:52, 10) Peter Matthews IRL 29:53, ... 15) CLAES NYBERG 30:01, ... 25) Keith Kelly IRL 30:30, ... 30) Carsten Jörgensen DEN 30:37, ... 36) HENRIK SKOOG 30:45, ... 40) Knut Erik Rame NOR 30:52, ... 59 Turo Inkiläinen FIN 31:18, ... 65) MATTIAS PERSSON 31:30, ... 73) MUSTAFA MOHAMED 31:59, 74) GÖRAN AXELSSON 32:04, ... -) KRISTIAN ALGERS bröt. (83 fullföljande.)
Lag: 1) Frankrike 23, 2) Spanien 51, 3) Irland 72, 4) Portugal 74, 5) Belgien 98, 6) Storbritannien 103, ... 11) Danmark 189, 12) SVERIGE 189. (14 fullföljande lag.)
POJKAR 19 6.1 km
Individuellt: 1) Wolfram Müller GER 18:58, 2) Chris Thompson GBR 19:00, 3) Martin Pröll AUT 19:05, 4) Rui Pedro Silva POR 19:10, 5) Mickaël André FRA 19:11, 6) Bruno Silva POR 19:11, 7) Mohammed Farah GBR 19:12, 8) Aleksandr Sekletov RUS 19:16, 9) HENRIK AHNSTRÖM 19:17, 10) Benoit Charpantier FRA 19:26, ... 13) GUSTAV SVEDBRANT 19:31, ... 26) Ingelund Askeland NOR 19:51, ... 46) Jukka Keskisalo FIN 20:05, ... 63) ERIK EMILSSON 20:26, ... 73) HENRIK NYSTRÖM 20:48, ... 77) MATS GRANSTRÖM 21:00, ... 89) Martin Jörgensen DEN 21:32. (93 fullföljande.)
Lag: 1) Portugal 21, 2) Storbritannien 25, 3) Frankrike 30, 4) Spanien 48, 5) Tyskland 62, 6) Italien 74, 7) SVERIGE 85. (19 fullföljande lag.)
KVINNOR 4.9 km
Individuellt: 1) Katalin Szentgyörgyi HUN 16:34, 2) Analidia Torre POR 16:35, 3) Olivera Jevtic YUG 16:39, 4) Zahia Dahmani FRA 16:49, 5) Kathy Butler GBR 16:51, 6) Monica Rosa POR 16:55, 7) Anja Smolders BEL 16:55, 8) Liz Yelling GBR 16:55, 9) Anne Keenan-Buckley IRL 16:56, 10) Analia Rosa POR 16:57, 11) Gunhild Halle Haugen NOR 16:57, ... 41) MALIN ÖHRN 17:38, ... 46) MARIE SÖDERSTRÖM-LUNDBERG 17:43, ... 53) KRISTINA REBANE 17:57, ... 55) Nina Christensen DEN 18:00, ... 64) CATARINA ASPH 18:34, ... 66) CAMILLA BENJAMINSSON 18:42. (67 fullföljande.)
Lag: 1) Portugal 18, 2) Storbritannien 33, 3) Tyskland 54, 4) Belgien 55, 5) Rumänien 60, 6) Irland 60, ... 10) SVERIGE 140. (11 fullföljande lag.)
FLICKOR 19 3.7 km
Individuellt: 1) Jessica Augusto POR 12:55, 2) Nicola Spirig SUI 12:56, 3) Elvan Can TUR 12:56, 4) Tatiana Tjulach RUS 12:56, 5) Juliet Potter GBR 13:02, 6) Olha Kryvjak UKR 13:14, 7) Jane Potter GBR 13:14, 8) Olesia Dubovik UKR 13:15, 9) Collette Fagan GBR 13:15, 10) Türkan Erismis TUR 13:17, ... 12) MIA LARSSON 13:21, 13) IDA NILSSON 13:21, ... 17) Ulla Tuimala FIN 13:27, ... 24) JOHANNA NILSSON 13:33, ... 39) Laila K Laursen DEN 13:49, ... 42) REBECCA JOHANSSON 13:50, ... 54) ISABELL AHLSTRÖM 14:04. (85 fullföljande.)
Lag: 1) Storbritannien 21, 2) Turkiet 40, 3) SVERIGE 49, 4) Portugal 55, 5) Finland 60, 6) Ukraina 69. (20 fullföljande lag.)
NM-JNM TERRÄNG - Till fullständiga resultat
KÖBENHAVN, DEN 19.11
MÄN 9.0 km
Individuellt (* = utom NM) 1) Dennis Jensen D 26:26, 2) ERIK SJÖQVIST 26:31, 3) Knut E Rame N 26:32, 4) Carsten Jörgensen D 36:33, 5) HENRIK SKOOG 26.36, 6) Steen Walter D 26:51, 7) Ulrik Bohnsen D 26:52, 8) *Flemming Bjerre D 27:01, 9) Marko Kotila F 27.06, 10) Turo Inkiläinen F 27:08, 11) MUSTAFA MOHAMED 27:09, 12) Jussi Utriainen F 27:13, 13) Jari Matinlauri F 27:23, 14) Klaus Hansen D 27.24, 15) KRISTIAN ALGERS 27:25, 16) Sonni Thelmark D 27:27, 17) Terje Aggvin N 27:35, 18) Karl Johan Rasmussen N 27:37, ... 21) GÖRAN AXELSSON 27:57, ... 29) PER JACOBSEN 28:30, ... 60) *Martin Söderberg Hakarpspojkarna 29:42.
Lag: 1) Danmark 18, 2) SVERIGE 31, 3) Finland 40, 4) Norge 55.
POJKAR 19 6.0 km
Individuellt (* = utom JNM): 1) Ingemund Askeland N 19:18, 2) ERIK EMILSSON 19:23, 3) Jukka Keskisalo F 19:30, 4) MATS GRANSTRÖM 19:31, 5) HENRIK NYSTRÖM 19:46, 6) Odd M Brekke N 19:56, 7) *Mohamed Bashir D 19:58, 8) OSKAR KÄCK 20:03, 9) *Nuur Ibrahim D 20:04, 10) Björnar Kristensen N 20:06, 11) Kjetil Hals N 20:08, 12) Martin Jörgensen D 20:12, 13) Casper Hunnerup D 20:15, 14) DAVID LINDH 20:21, ... 19) *Jacob Cedertun Eksjö Södra 20:35, 20) *Roger Svensson Falkenberg 20:37, ... 23) *Magnus Ohlsson Högby 20:51, 24) *Cristoffer Antonsen Hälle 20:55.
Lag: 1) SVERIGE 11, 2) Norge 15, 3) Finland 33, 4) Danmark 34.
KVINNOR 4.5 km
Individuellt (* = utom NM): 1) Gunhild Halle Haugen N 14:29, 2) MALIN ÖHRN 14:43, 3) LINDA SJÖSTRÖM 14:50, 4) Nina Christensen D 14:54, 5) CATARINA ASPH 15:06, 6) KRISTINA REBANE 15:10, 7) Heidi Pedersen 15:22, 8) CAMILLA BENJAMINSSON 15:29, 9) *Karina Pedersen D 15:30, 10) Bettina R Jensen D 15:30, 11) Hanna Baltzersen D 15:33, 12) Heidi Jensen D 15:41, 13) Maria Söderström F 15:43, 14) Mari Niskanen F 15:53, 15) Maiken R Jensen D 15:56:
Lag: 1) SVERIGE 10, 2) Danmark 20, 3) Finland 39.
FLICKOR 19 4.5 km
Individuellt (* = utom JNM): 1) IDA NILSSON 14:55, 2) JOHANNA NILSSON 15:13, 3) MIA LARSSON 15:19, 4) ISABELL AHLSTRÖM 15:22, 5) Elina Lindgren F 15:25, 6) Laila Laursen D 15:29, 7) Ragnhild Kvarberg N 15:40, 8) Ulla Tuimala F 15:43, 9) Anni Tuimala F 15:44, 10) Annukka Ylikantola F 15:45, 11) Louise Mörch D 15:53, 12) MAGDALENA OTTERSTEN 16:09, ... 14) *Madeleine Mattsson Hovslätt 16:19, ... 19) *Sandra Pode Heleneholm 17:18.
Lag: 1) SVERIGE 6, 2) Finland 22, 3) Danmark 30.
JUNIOR-VM - Till fullständiga resultat
SANTIAGO, CHI 17-22.10
VM-JVM TERRÄNG - Till fullständiga resultat
VILAMOURA, POR 18-19.3
D a g 1
F19 6 km: 1) Vivian Cheruiyot KEN 20:34, 2) Alice Timbili KEN 20:35, 3) Viola Kibiwot KEN 20:36, ... 28) MIA LARSSON 22:09, ... 44) IDA NILSSON 22:39.
D a g 2
M 12 km: 1) Mohamed Mourhit BEL 35:00, 2) Assefa Mezegebu ETH 35:01, 3) Paul Tergat KEN 35:02, ... 33) CLAES NYBERG 37:01.
P19 8 km: 1) Robert Kipchumba KEN 22:49, 2) Duncan Lebo KEN 22:52, 3) John Korir KEN 22:55, ... 113) HENRIK AHNSTRÖM 26:47.
STORA IVNM - Till fullständiga resultat
GÖTEBORG/FH 11-12.3
OBS: Här nedan redovisas endast svenska resultat av "seniorklass"!
D a g 1
M35 3000m: 2) Anders Wiklund Wilske 8:56.14. Längd: Kent Nygren Jönköping 648.
M40 Höjd: Peter Höglund Filipstad 183. Kula: 2) Leif Magnusson Helsingborg 1267.
K35 800m: Görel Manners Fredrikshof 2:19.68.
K40 3000m: Katarina Nilsson Högby 11:16.76.
D a g 2
M35 400m: Stefano Tomai Alingsås 51.15. 1500m: 2) A Wiklund 4:10.62, Torbjörn Wahlström IF Göta 4:10.63.
K35 400m: G Manners 61.51. 1500m: Karin Wåhlstedt Järvsö 5:10.03.