Landskamper - 2000
EUROPACUPEN MÅNGKAMP - Till fullständiga resultat
SCHWYZ IBACH, SUI 1-2.7
MÄN Tiokamp
Totalt: 1) SUI 23.419, 2) GRE 23.093, 3) EST 22.917, 4) NED 22.587, 5) ITA 22.007, 6) SVERIGE 21.926, 7) POL 21.748, 8) NOR 21.538.
Individuellt: 1) Prodromos Korkizoglou GRE 8.069 (10.60 724 1439 201 49.86 14.25 4182 500 5693 4:50.77), 2) Philipp Huber SUI 8.062 (11.04 717 1480 189 49.24 14.54 4417 490 5927 4:27.57), 3) Indrek Kaseorg EST 8.024 (11.38 726 1389 198 49.52 14.48 4153 460 6837 4:27.32), 4) Rolf Schläfli SUI 7.984, 5) Trond Höiby NOR 7.922, 6) Chiel Warners NED 7.847, 7) Eftimios Andreoglou GRE 7.684, 8) Marzio Vito ITA 7.559, 9) CHRISTER HOLGER 7.502 (11.20/+1.2 687/-0.5 1303 183 50.77 15.25/+0.4 4094 470 6013 4:31.02), ... 19) PATRIK MELIN 7.241 (11.48/-1.3 671/-0.7 1383 192 53.77 15.34/-0.4 4471 450 6448 5:09.74), 20) PONTUS LUNDKVIST 7.183 (11.48/+1.3 652/+1.5 1382 189 50.00 15.67/+1.5 4199 420 5355 4:37.24), ... 27) URBAN GUSTAFSSON 6.751 (11.33/-0.5 662/+0.8 1146 198 51.63 15.19/-1.1 3352 440 4750 5:12.01).
KVINNOR Sjukamp
Totalt: 1) BLR 18.248, 2) ITA 17.324, 3) HUN 17.225, 4) GBR 16.553, 5) SUI 16.059, 6) SVERIGE 15.914, 7) ESP 15.856, 8) EST 15.309.
Individuellt: 1) Natalia Sazanovitj BLR 6.288 (13.46 178 1474 23.94 650 4045 2:24.24), 2) Rita Inancsi HUN 6.177 (14.10 178 1488 25.53 626w 4833 2:21.01), 3) Tatiana Alisevitj BLR 6.146 (13.83 166 1470 24.52 585 5084 2:15.58), 4) Gertrud Bacher ITA 5.990, 5) Taisia Dobrovitskaja BLR 5.814, 6) Silvia Dalla Piana ITA 5.795, 7) Tatiana Zjevnova BLR 5.793, 8) Eniko Kiss HUN 5.700, ... 16) LINDA FREDRIKSSON 5.395 (14.19/0.0 148 1128 25.17/-0.8 570/+0.7 4124 2:13.84), 17) ANDREA GEURTSEN 5.395 (14.86/-0.5 169 1082 24.40/-0.3 545/+0.8 3335 2:11.59), ... 25) PETRA EKLUND 5.124 (14.49/0.0 157 1097 25.43/-1.0 584/+1.5 2971 2:21.75), ... 28) KARIN FUNKE-MELIN 4.817 (14.88/+1.3 160 1040 25.66/0.0 534/+0.8 3423 2:35.18).
SVERIGE-FINLAND-ESTLAND MÅNGKAMP - Till fullständiga resultat
TURKU, FIN 10-11.6
MÄN Tiokamp
Totalt: 1) Estland 27.559, 2) SVERGE 23.203, 3) Finland 14.550.
Individuellt: 1) Harri Laiho F 7.684 (11.35 748 1399 200 50.09 15.22 4103 485 5438 4:53.00), 2) Aivo Normak E 7.277 (11.47 716 1330 185 51.18 15.94 3620 475 5520 4:33.57), 3) Sven Simuste E 7.260 (11.81 689 1356 182 50.94 15.64 4117 425 6030 4:25.52), 4) Teemu Rautiainen F 6.866, 5) URBAN GUSTAFSSON 6.764 (11.21/+0.9 664/+1.6 1131 200 52.21 14.98/+0.6 3247 435 4631 5:06.68), 6) Madis Kallas E, 7) PATRIK MELIN 6.386 (11.82/+0.9 655/-0.4 1431 185 53.62 15.24/-1.0 4595 X 6333 5:06.53), 8) Villu Sepp E 6.317, 9) Mikk Joorits E 6.162, 10) NILS WIKLUND 5.679 (11.94/+0.9 665/+0.9 1121 179 53.91 15.51/-1.0 3502 X 4715 4:59.35), 11) RAJNE SVENSSOHN 4.374 (11.76/+0.8 631w/+2.7 (-) 1219 182 53.00 X/+0.3 3535 X 4434 X), -) HÅKAN JEDHAMMAR 81 bröt (11.24/+0.9 640w/+3.3 (-) X 179 50.83 16.31/+0.3 2772 X) & Jari Olli F bröt & Teemu Heino F bröt. Utom landskampen: Jussi Välimäki F 6.983, Marti Soosaar E 6.887, Ville Välimäki F 6.380, ANDRUS KLAAR 5.975 (11.78/+0.8 688/+1.7 1240 182 50.13 15.68/-1.0 3502 X 3701 4:40.13), Mika Hormalainen F & Jukka Väkeväinen F bröt.
KVINNOR Sjukamp
Totalt: 1) Finland 17.006, 2) Estland 15.582, 3) SVERIGE 15.314.
Individuellt: 1) Susanna Rajamäki F 5.873 (13.85w 162 1403 24.29 62 3856 2:22.10), 2) Annu Montell F 5.570 (14.01w 174 1333 25.90 560 3941 2:25.50), 3) Niina Kelo F 5.563 (14.67 168 1456 26.88 556 5051 2:28.85), 4) Sanna Saarman F 5.530, 5) Rutti Luksepp E 5.466, 6) Maret Komarova E 5.297, 7) LINDA FREDRIKSSON 5.278 (14.48/+1.3 150 1088 25.03/+0.3 557/+0.5 4135 2:17.30), 8) PETRA EKLUND 5.083 (14.89/+1.3 153 1170 25.16w/+2.3 571/+1.5 3130 2:22.02), 9) KARIN FUNKE 4.953 (15.32/+1.3 162 1051 25.42w/+2.3 555/+0.5 3579 2:31.03), 10) THERESA SÖDERLUND 4.889 (15.55w/+2.2 171 992 26.26/+0.4 544w/+2.5 (511/+0.6) 2761 2:18.86), 11) Liis Berendsen E 4.819, 12) Gudrun Kaukver E 4.806, 13) JEANETTE HANSSON 4.601 (15.45w/+2.2 162 895 27.25/+0.3 542/+1.8 3173 2:27.81), -) Katja Kuusela F bröt. Utom landskampen: Salla Käppi F 5.483, Anna Saari F 5.113, Milla Kelo F 4.915, Katri Paananen F bröt.
FINLAND-SVERIGE-BALTIKUM
TAMPERE, FIN 20.2
MÄN
Totalt: 1) SVERIGE 108.5, 2) Finland 93.5, 3) Baltikum 69.
60m: 1) PATRIK Lövgren 6.71, 2) Janne Haapasalo F 6.76, 3) Dmitris Hadakovs B 6.80, 4) MIKAEL AHL 6.80, 5) Kim Lesch F 6.91, 6) Donatas Jaksevicius B 7.02.
200m: 1) JOHAN ENGBERG 21.36, 2) Kari Louramo F 21.42, 3) ANDERS HANSSON 21.57, 4) Janne Mäkelä F 22.04, 5) Linas Navickas B 22.24, 6) Martin Vihmann B 22.40.
400m: 1) MAGNUS AARE 47.44, 2) JOHAN WISSMAN 47.59, 3) Inguns Sviklins B 47.74, 4) Raimondas Turla B 47.97, 5) Esa Valaja F 48.67, 6) Risto Koskelainen F 48.90.
800m: 1) Wilson Kirwa F 1:49.23, 2) BIRGER OHLSSON 1:50.00, 3) Igor Holdai B 1:50.14, 4) Mindaugas Norbutas B 1:50.22, 5) Juha Kukkamo F 1:50.42, 6) JON ANDERSSON 1:51.57.
1500m: 1) MATTIAS NORLING 4:03.54, 2) Marko Metsala B 4:04.02, 3) Jari Matinlauri F 4:04.27, 4) HÅKAN JANSSON 4:04.57, 5) Timo Kero F 4:05.32, 6) Evaldas Martinka B 4:07.42.
3000m: 1) Midaugas Pukstas B 8:09.75, 2) Tuomo Lehtinen F 8:09.88, 3) HENRIK SKOOG 8:10.24, 4) Sami Valtonen F 8:18.90, 5) Darius Gruzdys B 8:21.76, 6) JOHNNY JÖNSSON 8:31.02.
60m häck: 1) ROBERT KRONBERG 7.66, 2) FREDRIK LINDBERG 7.88, 3) Jarno Jokihaara F 8.08, 4) Ridas Karaska B 8.71, 5) Kristjan Suur B 9.98, -) Pasi Teini F bröt.
Höjd: 1) Oskari Frösen F 228, 2) Marko Aleksejev B 226, 3) CHRISTIAN OLSSON & Mika Polku F 216, 5) Erkki Hissjärv B 212, 6) JAN-ERIK WANHAINEN 208.
Stav: 1) MARTIN ERIKSSON 570, 2) OSCAR JANSON 555, 3) Vesa Rantanen F 550, 4) Jani Sörensen F 514, 5) Aleksandrs Matusevits B 500, -) Aleksandrs Danilovs B X.
Längd: 1) Robert Strandvall F 758, 2) Juha Svahn F 736, 3) ANTON ANDERSSON 734, 4) MICHAEL HOFFER 729, 5) Viesturs Donis B 721, 6) Arinijus Veiknys B 720.
Tresteg: 1) CHRISTIAN OLSSON 1624, 2) Ilja Tumorin B 1569, 3) Audrius Raizgys B 1541, 4) Antti Rintakoski F 1536, 5) ANTON ANDERSSON 1534, 6) Jari Hänninen F 1521.
Kula: 1) Mika Halvari F 2123, 2) Timo Aaltonen F 2046, 3) JIMMY NORDIN 1956, 4) Margus Tammaru 1809, 5) Jaan Talts B 1766, 6) MANUEL BRÄNDEBORN 1700.
4x300m: 1) SVERIGE (ANDERS HANSSON, MIKAEL AHL, MAGNUS AARE, JOHAN WISSMAN) 2:15.06, 2) Finland (Kimmo Haapasalo, Janne Mäkelä, Tomas Johansson, Topi Valtanen) 2:16.48, 3) Baltikum (Kristjan Suur, Mindaugas Norbutas, Raimondas Turla, Inguns Sviklins) 2:22.22.
KVINNOR
Totalt: 1) SVERIGE 100, 2) Finland 99, 3) Baltikum 73.
60m: 1) Sanna Kyllönen F 7.35, 2) Johanna Manninen F 7.35, 3) ANNIKA AMUNDIN 7.42, 4) LENA BERNTSSON 7.48, 5) Jelena Savilova B 7.76, 6) Rutti Luksepp B 7.88.
200m: 1) Johanna Manninen F 23.57, 2) JENNY KALLUR 24.23, 3) LINDA HANSSON 24.25, 4) Edita Lingyte B 24.96, 5) Anna Saari F 25.07, 6) Rutti Luksepp B 25.28.
400m: 1) Irena Zauna B 53.79, 2) NADJA PETERSEN 54.29, 3) HELENE NORDQUIST 54.76, 4) Anja Rantanen F 54.88, 5) Pirpa Menonen F 55.51, 6) Inesa Kliukatyte B 56.41.
800m: 1) Vida Bytautiene B 2:07.94, 2) THERESE AHLEPIL 2:08.23, 3) Maria Sahharova B 2:08.81, 4) Suvi Myllymäki F 2:09.94, 5) KAJSA HAGLUND 2:10.16, 6) Minna Järvenpää 2:12.75.
1500m: 1) Rasa Drazdauskaite B 4:17.96, 2) JOHANNA NILSSON 4:18.67, 3) KRISTIN AHLEPIL 4:20.89, 4) Mari Järvenpää F 4:21.50, 5) Riina Tolonen F 4:21.78, 6) Maile Magnusson B 4:22.54.
3000m: 1) IDA NILSSON 9:24.95, 2) Vilija Birbalaite B 9:29.71, 3) Maria Söderström F 9:31.71, 4) Külli Kaljus B 9:31.84, 5) KATARINA LINDSTRÖM 9:34.53, 6) Johanna Risku F 9:42.66.
60m häck: 1) SUSANNA KALLUR 8.20, 2) Manuela Bosco F 8.26, 3) Eveliina Peltola F 8.43, 4) JENNY KALLUR 8.54, 5) Kristi Kiirats B 8.69, 6) Triin Maller B 8.71.
Höjd: 1) Pia Lindroth F 182, 2) Katja Vainikainen F 180, 3) Austra Skujyte B 177, 4) STINA BOHGARD 174, 5) LENA JOHANSSON 170, 6) Evelin Kusman B 170.
Stav: 1) MARIA RENDIN 410 Svenskt inomhusrekord, 2) Annu Mäkelä F 395, 3) Irina Saks B 390, 4) Birgitta Ivanoff F 376, 5) Margit Randver B 376, 6) KIRSTEN BELIN 366.
Längd: 1) Johanna Halkoaho 626, 2) JESSICA LARSSON 614, 3) Tiia Hautala 614, 4) Virge Naeris B 596, 5) MARIE ÅHLANDER 579, 6) Ineta Radevica B 577.
Tresteg: 1) Virge Naeris B 1347, 2) Sari Kulmala F 1308, 3) MARIE ÅHLANDER 1299, 4) Sanna Saarman F 1274, 5) Virginija Petkeviciene B 1272, -) ANNICA SANDSTRÖM X.
Kula: 1) LINDA-MARIE MÅRTENSSON 1659, 2) Anna Rauhala F 1651, 3) HELENA ENGMAN 1569, 4) Niina Kelo F 1465, 5) Ruta Rakstyte B 1443, 6) Asutra Skujyte B 1401.
4x300m: 1) SVERIGE (LINDA HANSSON, HELENE NORDQUIST, LENA BERNTSSON, NADJA PETERSEN) 2:34.12, 2) Finland (Pirpa Menonen, Annika Kumlin, Minna Kallio, Anja Rantanen) 2:36.57, 3) Baltikum (Inesa Kliukatyte, Vida Bytautiene, Kristi Kiirats, Irena Zauna) 2:41.76.