Långlopp - 2000
KALMAR 31.12 (Sylvesterloppet)
M 5 km: Magnus Ohlsson 82 Högby 15:33, Johan Lundahl Hultsfred 15:38.
K 5 km: Maria Pettersson Njudung 18:31.
VALLENTUNA 31.12 (Nyårsloppet)
M 4 km: Niklas Österberg Rånäs 13:39, Henrik Nyström 82 Västerås 13:50, Ola Hultin Rånäs 13:55, Pontus Österberg Rånäs 14:00, Magnus Risberg Gefle 14:10.
K 4 km: Carin Jaxell Enhörna 17:06, Maria Lassus 82 Väsby 17:43, Sofie Eklund 84 Tumba 17:46.
OLOFSTRÖM 31.12 (Sylvesterloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Mattias Persson Spårvägen 33:06, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 33:39, Lars Hansen Enhörna 34:42.
K 10 km: Jenny Eigert 85 KA2 42:59.
VISBY 9.12 (Lucialoppet)
M 10.6 km: Anders Edgren Enhörna 34:42, Stefan Hall Flemingsberg 34:45, Pekka Anderman Flemingsberg 35:49.
K 10.6 km: Annelie Buller Flemingsberg 40:10.
STOCKHOLM 25.11 (Snömilen) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Kent Claesson Skillingaryd 31:51, Kristian Algers Kvarnsveden 32:04, Anders Hemmyr IFK Umeå 32:57, Patrick Hallén Enhörna 33:20, Henrik Nyström 82 Västerås 33:29, Ulf Gahne (f d Olsson) Hässelby 33:42, Johan Lindgren FK013 33:55, Stefan Hall Flemingsberg 34:03, Hans Nilsson Enhörna 34:21.
K 10 km: Marie Söderström Lundberg Hässelby 35:54, Catarina Asph Mora 37:42, Annelie Buller Flemingsberg 39:13.
STRÖMSTAD 18.11 (Novemberflåset)
M 10 km: Öystein Johansen NOR 35:04.
ÅSTORP 5.11 (Skanneloppet) - Till fullständiga resultat
M 16.9 km: Lars Andersson IS Göta 57:14, Fredrik Hermann Kvarsnveden 1:00:27, Rickard Andersson Skillingaryd 1:02:03.
K 7.2 km: Sandra Pode 81 Heleneholm 29:06.
ÖREBRO 4.11 (Kilsbergsleden) - Till fullständiga resultat
M 15 km: Erik Sjöqvist Enhörna 48:08, Kristian Algers Kvarnsveden 49:36, Henrik Nyström 82 Västerås 51:52, Hans Nilsson Enhörna 52:19.
K 5 km: Charlotte Nilsson Start 18:57.
K 10 km: Kristina Rebane Sunne LK 38:59.
GÖTEBORG 4.11 (Finalloppet) - Till fullständiga resultat
M 8.8 km: Johan Olehäll Hälle 28:39.
M 18.8 km: Lars Johansson Hälle 1:02:47, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:03:03, Erik Framme Hälle 1:04:19, Joakim Johansson Hälle 1:05:52, Fredrik Lundqvist IK Sisu 1:06:46, Peter Tefke Ale90 1:07:17, Runar Höiom Alingsås 1:08:23, Lars Andervang Ymer 1:08:44.
K 8.8 km: Jessica Franzén Kville 33:21, Jenny Framme Hälle 33:37, Jessica Bolgerth Kville 34:04, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 34:22, Camilla Andersson Falkenberg 34:31, Karin Schön Kville 34:45, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 34:54.
UPPSALA 4.11 (Granebergsvarvet) - Till fullständiga resultat
M 13 km: Janne Holmén FIN 41:14, Gebriel Zeron Upsala 43:21, Örjan Grelsson Upsala 44:17.
K 13 km: Ann-Catrin Nordman FIN 49:22, Isabell Ahlsträm Upsala 49:52.
MALMÖ 29.10 (Yddingenloppet) - Till fullständiga resultat
M 12 km: Patrik Johansson Spårvägen 38:05, John Olsson IS Göta 39.57, Lars Andersson IS Göta 40:18, Göran Axelsson Malmö 41:32, Jesper Hansson Björnstorp 42:18, Joakim Persson Björnstorp 42:31.
K 12 km: Mia Larsson 81 Lund 44:19, Ann Bettner Malmö 48:16, Carolina Martinez Björnstorp 48:50, Carita Mårtensson Björnstorp 50:46.
ÖSTHAMMAR 29.10 (datum osäkert!) (Höstmilen)
M 10 km: Gebriel Zeron Upsala 32:27, Johan Lindberg Hagunda 33:05, Magnus Risberg Gefle 33:42.
NORRKÖPING 29.10 (Höstmilen)
M 11 km: Said Regragui Tiwaz 36:24, Staffan Johansson Enhörna 36:51, Johan Lindgren FK013 37:21, Johan Gustavsson Mora 37:22.
K 11 km: Ebba Stenbäck 81 Söderköping 41:27.
SKÖVDE 29.10 (Billingehusloppet) - Till fullständiga resultat
M 10.5 km: Rachid Ait-Bensalem Tureberg 32:50, Erik Sjöqvist Enhörna 33:08, Simon Gutierrez Hässelby 33:10, Kristian Algers Kvarnsveden 33:28, Dan Enqvist Filipstad 34:26, Håkan Börjesson Hagen 34:46, Erik Framme Hälle 34:51, Oskar Käck 82 Skövde 35:22, Fredrik Lundqvist IK Sisu 35:42, Marcus Ståhlberg Tureberg 35:50, Rickard Westergren Wlske 35:55.
K 10.5 km: Heléne Willix KA1 38.44, Kristina Rebane Sunne LK 40:11, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 40:33, Jessica Bolgerth Kville 41:15, Pia Thomasson IF Göta 42.12, Lisen Lindqvist Mullsjö SOK 42:26, Jutta Pedersen Enhörna 43:30.
TUMBA 29.10 (Tumbaloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Henrik Nyström 82 Västerås 33:52, Stefan Hall Flemingsberg 34:27.
M 20 km: Hans Nilsson Enhörna 1:11:19.
K 10 km: Annelie Buller Flemingsberg 40:23.
PARTILLE 21.10 (Partille Runt) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Lars Johansson Hälle 33:13.
MALMÖ/Bulltofta 21.10 (Terrängtest)
M 9.7 km: Meshack Sang KEN 30:23, Claes Nyberg IF Göta 30:30, Mustafa Mohamed Hälle 30:41, Erik Sjöqvist Enhörna 31:10, Kristian Algers Kvarnsveden 31:18, Henrik Skoog Villstad 31:28, Göran Axelsson Malmö 31:45, Christer Malm Hammarby 31:48, Per Jacobsen IF Göta 32:01, Anders Szalkai Spårvägen 32:33, Dan Enqvist Filipstad 32:55, Joakim Johansson Hälle 33:00, Clas Björling Mora 33:11, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 33:36.
P19 6.1 km: Oskar Käck 82 Skövde 20:10, Henrik Nyström 82 Västerås 20:16, David Lindh 83 FK013 20:22, Erik Emilsson 82 Malmö 20:27, Mats Granström 83 Eksjö Södra 20:34, Philip Aagaard 82 Söderköping 20:46, John Lindström 83 Härlöv 20:48, Ulf Nilsson 81 Hälle 20:59, Clas Jansson 82 Kvarnsveden 21:00.
K 4.9 km: Malin Öhrn Malmö 17:48, Linda Sjöström Falun 17:49, Catarina Asph Mora 18:00, Camilla Benjaminsson Hässelby 18:08, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 18:31, Hanna Karlsson Malmö 18:35, Flo Jonsson Ärla 18:44, Anne Martikainen Oxelösund 19:22, Pia Martikainen Oxelösund 19:24, ... Kristina Rebane Sunne LK & Annika Nyberger Spårvägen bröt.
F19 3.8 km: Mia Larsson 81 Lund 13:27, Isabell Ahlström 81 Upsala 13:48, Magdalena Ottersten 85 Hälle 13:53, Hanna Bremler 83 Tyresö 14:04, Charlotta Ottersten 85 Hälle 15:14.
HÄSSELBY 15.10 (Hässelbyloppet)
M 10 km: Erik Sjöqvist Enhörna 30:49, Simon Gutierrez Hässelby 31:08, Kristian Algers Kvarnsveden 31:15, Samad Masrour Spårvägen 32:10, Andreas Ahl Hässelby 32:11, Nick Barrabie Ravinen 32:24, Henrik Nyström 82 Västerås 32:46, Anders Edgren Enhörna 33:03, Leif Hansson Upsala 33:04, Martin Öhman 81 Hässelby 33:34, Fredrik Svanfelt Hässelby 33:38, Axel Lönnqvist 81 Hässelby 33:38, Stefan Hall Flemingsberg 33:43, Martin Andersson Ravinen 33:56, Linus Nilsson 83 Enhörna 34:00, Jörgen Lindh Upsala 34:05, Mario Rieloff GER 34:09, Niklas Wångdahl 34:11.
K 10 km: Heléne Willix KA1 35:39, Camilla Benjaminsson Hässelby 36:04, Anne Martikainen Oxelösund 36:48, Pia Martikainen Oxelösund 37:27, Camilla Thuné Rånäs 37:51, Annelie Buller Flemingsberg 38:02, Annika Skarin Hässelby 39:04, Anna Andreasson Hägersta 39:22, Carin Jaxell Enhörna 39:27, Lisa Wiklund Spårvägen 39:36, Gunnel Rundström-Schütz Hässelby 39:58.
FALKÖPING 14.10 (Mössebergslunken)
M 10km: Håkan Börjesson Hagen 32:15, Rickard Westergren Wilske 33:14.
P18 4.9 km: Oskar Käck 82 Skövde 15:52.
K 10 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 36:35.
UMEÅ 14.10 (Umemaran)
M 10.5 km: Anders Hemmyr IFK Umeå 34:29, Peter Hemmyr IFK Umeå 35:00.
K 10.5 km: Anna Rahm 81 IKSu Meå 41:01.
TULLINGE 8.10 (Lilla Tullinge-Tumbaloppet)
M 10 km: Kristian Algers Kvarnsveden 31:37, Robert Söderman Flemingsberg 33:41.
K 10 km: Annika Skarin Hässelby 38:56.
SÅGMYRA 8.10 (Hackmora Bergslopp)
M 2.9 km: Clas Björling Mora 12:37, Clas Jansson 82 Kvarnsveden 12:55.
K 2.9 km: Catarina Asph Mora 14:25.
UDDEVALLA 7.10 (USK-loppet)
M 10 km: Mustafa Mohamed Hälle 30:12, Joakim Johansson Hälle 31:46, Joakim Nätth Hälle 33:43.
K 5 km: Jenny Framme Hälle 17:53, Magdalena Ottersten 85 Hälle 19:55.
KUMLA 7.10 (Högloppet)
M 4.6 km: Simon Gutierrez Hässelby 15:34, Henrik Nyström 82 Västerås 16:21, Mathias Pettersson Kumla 16:46.
K 4.6 km: Magdalena Thorsell Hässelby 18:29, Anne-Louise Nilsson IF Göta 19:53.
LIDINGÖ 1.10 (Lidingöloppet) - Till fullständiga resultat
M 30 km: Barnabas Kosgei KEN 1:35:51, Jimmy Muindi KEN 1:38:13, Egobert Naali TAN 1:38:21, Mustapha Errebah MAR 1:38:38, Timothy Cherigat KEN 1:41:09, Rachid Aitbensalem Tureberg 1:42:44, Pasi Mattila FIN 1:43:16, Simon Gutierrez Hässelby 1:43:48, Vesa Nerg FIN 1:43:54, Toomas Tarm EST 1:44:32,
Yrjö Pesonen FIN 1:44:38, Lars Hansen Enhörna 1:44:55, Svein Inge Buhaug NOR 1:45:38, Jonas Larm Hässelby 1:45:44, Jaakko Kero FIN 1:45:51, Patrick Hallén Enhörna 1:45:57, Peter Ljungholm Skellefteå 1:46:51, Marko Vaittinen FIN 1:47:10, Karl Johan Rasmussen NOR 1:47:51, Tuomo Lehtinen FIN 1:47:56,
Erik Framme Hälle 1:48:00, Ludvig Edman Skellefteå 1:48:12, Peter Tefke Ale90 1:48:49, Johan Dahl Högbo AIK 1:49:09, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:49:28, Niklas Wikner Tranås 1:49:35, Ami Laamo FIN 1:49:43, Jani Karhu FIN 1:49:49, Hans Nilsson Enhörna 1:49:53, Anders Nilsson IF Göta 1:50:03,
Anders Edgren Enhörna 1:50:06, Lars Johansson Hälle 1:50:13, Peder Svensson Forsmo 1:50:27, Jari Jaakkola FIN 1:50:32., Ahto Tatter EST 1:51:03, Christian Karlsson Hälle 1:51:13, Leif Hansson Upsala 1:51:14, Toni Paunonen FIN 1:52:00, Joakim Johansson Hälle 1:52:04, Mårten Lång Brittatorp 1:52:19,
Anssi Raittila FIN 1:52:23, Sten Sjögren Akele 1:52:38, Kjell Karlsson Sommen-Bygden 1:52:40, Christopher Kandie KEN 1:52:43, Jurij Tichonov RUS 1:52:46, Jari Ikäheimonen Hälle 1:52:54, Esko Niinimäki FIN 1:52:59, Esa Raaska FIN 1:53:01, Fredrik Lundqvist IK Sisu 1:53:13, Tore Amundöy NOR 1:54:03.
M22 15 km: Jussi Utriainen FIN 50:22, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 52:14, Erik Öhlund Ymer 53:16, Kaupo Tiislär 53:33, Rikard Andreasson Mora 54:03, Clas Björling Mora 54:29, Örjan Lunde NOR 54:36, Erik Frykberg Mora 54:42, Mathias Pettersson Kumla 54:46, Patrik Lillbacka Skellefteå 55:00, Jan Amnéus Väsby 55:21.
P18 10 km: Oskar Käck 82 Skövde 33:14, Mats Granström 83 Eksjö Södra 33:36, Mårten Boström Sjundeå 33:47, Roger Svensson Falkenberg 33:51, Ville Ranta FIN 34:16, Philip Aagaard 82 Söderköping 34:20, David Lindh 83 FK013 34:29, Andreas Svanebo 83 Indals-Liden 34:34, Albert Mollén 85 Söderköping 34:49, Joel Bodén 83 Skellefteå 34:53.
K 30 km: Anneli Södergårds Hultsfred 2:10:26, Eva Ericson Granbergsdal 2:12:04, Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 2:13:03, Anette Wahlström IF Göta 2:13:12..
K 15 km: Stine Larsen NOR 54:47, Florence Barsosio KEN 55:02, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 56:41, Grace Misati KEN 57:32, Bente Landöy NOR 57:55, Lena Gavelin Jamtrennarna 58:07, Camilla Benjaminsson Hässelby 58:46, Malin Öhrn Malmö 58:53, Satu Levelä FIN 59:21, Tatiana Zolotarjeva RUS 1:00:06,
Susanne Johansson Hässelby 1:00:14, Heléne Willix KA1 1:00:45, Catarina Asph Mora 1:01:39, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 1:02:05, Julia Ivanova RUS 1:02:17, Ann-Charlotte Karlsson Filipstad 1:02:44, Annica Wenngren Kvarnsveden 1:03:01, Anke Xylander Spårvägen 1:03:03, Ann-Louise Nilsson IF Göta 1:03:18, Theresa Duffy GBR 1:03:23,
Camilla Thuné Rånäs 1:04:28, Anna Elffors Spårvägen 1:04:44, Ann Thomasen DEN 1:04:53, Helena Olofsson Jamtrennarna 1:05:00, Madelein Svensson Forsmo 1:05:14, Jessica Bolgerth Kville 1:05:40, Florence Engström Hässelby 1:05:44, Annika Skarin Hässelby 1:06:05, Lisen Lindqvist Mullsjö SOK 1:06:12, Anne Gustafsson SIF Skellefteå 1:06:24,
Charlotte Nilsson Start 1:06:34, Åsa Reimer Västerviks OK 1:06:49, Majken Kristensen DEN 1:06:51, Eleonor Öström Kville 1:06:53.
K22 10 km: Mia Larsson 81 Lund 37:21, Ida Nilsson 81 Högby 38:49, Isabell Ahlström 81 Upsala 39:26, Susanna Wiström Sundbyberg 39:49, Jenny Olsson Åsarna 40:35, Heini Ynnilä FIN 40:41, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 40:53, Hanna Karlsson Malmö 41:32, Carita Mårtensson Björnstorp 41:47, Maria Runesson Väsby 41:58.
F18 5.6 km: Riina Tolonen FIN 19:39, Hanna Bremler 83 Tyresö 20:24, Galina Ignatieva RUS 20:25, Svetlana Vilina RUS 21:04, Magdalena Ottersten 85 Hälle 21:06, Marika Jänkä FIN 21:07, Ingrid Vikman Jarl 21:08, Karin Nilsson 82 Arvidsjaur 21:19, Emma Lundgren Sarven 21:25, Ida Nilsson 84 Sundsvall 21:33, Kim Blomkvist 84 Ärla 21:38, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 21:45.
LIDINGÖ 30.9 (Lilla Lidingöloppet)
F15 3 km: Magdalena Ottersten 85 Hälle 10:56.
F14 3 km: Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 10:53, Jenny Holmroos 86 Västerås 10:54, Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne 10:55.
LIDINGÖ 24.9 (Sista milen & Lidingö Tjejlopp)
M 10 km: Jonas Larm Hässelby 33:21.
K 10 km: Elisabeth Engström Krylbo 38:45, Isabell Ahlström 81 Upsala 39:00.
LUDVIKA 24.9 (DM terräng)
M 12.3 km: Andreas Hårrskog Mora 44:09.
M22 8.6 km: Clas Björling Mora 31:00.
SKÖVDE 24.9 (Hagenloppet)
M 8 km: Mustafa Mohamed Hälle 24:00 (1:a loppet efter att ha missat hela sommarsäsongen p g a skada), Patrick Boiyo Sörängen 24:37, Lars Johansson Hälle 25:18, Håkan Börjesson Hagen 25:39, Jonas Tell Ymer 25:50, Rickard Westergren Wilske 26:01, Andreas Phersson Hammarby 26:25, Olof Olsson Skövde 26:41.
K 8 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 30:01, Vilma Audzijonyte Lidköping 30:36, Lisen Lindqvist Mullsjö SOK 31:49.
GÄVLE 24.9 (Godisterrängen)
M 12 km: Johan Dahl Högbo AIK 41:32, Erik Klippmark Högbo GIF 41:52.
K 8 km: Julie Leonard Högbo GIF 32:53.
SUNDBYBERG 24.9 (Sundbybergsterrängen)
M 10 km: Christer Malm Hammarby 32:13, Ulf Olsson Hässelby 32:49, Idris Ibrahim Hässelby 33:47, Björn Eriksson Duved 33:54, Anders Bylund Fredrikshof 34:06.
P18 5 km: Henrik Nyström 82 Västerås 16:12.
K 5 km: Camilla Thuné Rånäs 19:06.
HELSINGBORG 24.9 (Öresundsloppet)
M 11.5 km: Lars Andersson IS Göta 38:13.
K 8 km: Linda Wiksten heleneholm 32:44.
GNOSJÖ 23.9 (Tråddragarrundan)
M 10.5 km: Christer Ryman Skillingaryd 38:56.
FALUN-BORLÄNGE 23.9 (Runnleden)
M 28.5 km: Tommy Nilsson Kvarnsveden 1:44:53.
K 28.5 km: Susanne Wallner Spårvägen 2:03:51.
LJUNGBY 17.9 (Sunnerboloppet)
M 10 km: Lars Hansen Enhörna 31:15
SUNDBORN 17.9 (Träflasklöpet)
M 18 km: Anders Skogqvist Dalregementet 1:03:58.
M22 9 km: Clas Björling Mora 30:53, Henrik Nyström 82 Västerås 31:04.
K 18 km: Catarina Asph Mora 1:11:37.
RIMBO 17.9 (Ekebyholmsklassikern)
M c10 km: Jörgen Lindh Upsala 35:54.
K c10 km: Camilla Thuné Rånäs 40:12, Anna Lindh Rånäs 40:15.
NORRTÄLJE-RIMBO 16.9 (Roslagsstafetten)
M (5 sträckor): Rånäs lag 1 1:12:12, Upsala 1:14:17.
K (5 sträckor): Rånäs 1:20:25.
STOCKHOLM 16.9 (Tjurruset) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Kristian Algers Kvarnsveden 35:06, Mats Hellstadius Enhörna 35:47, Andreas Ahl Hässelby 36:56, Per Möller Kvarnsveden 37:24, Hans Nilsson Enhörna 37:44, Jonny Petrén Hässelby 38:06, Jan Amnéus Väsby 38:10, Mats Ekman Spårvägen 38:18, Andreas Phersson Hammarby 39:12.
KARLSTAD 16.9 (Tjurruset) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Per Jacobsen IF Göta 34:42, Steven Hale IF Göta 35:33, Jan Hedström IF Göta 35:44.
KARLSTAD 16.9 (Ladylunken)
K 7.8 km: Kristina Rebane Sunne LK 28:27, Pia Thomasson IF Göta 28:57, Ann-Louise Nilsson IF Göta 30:05, Annica Andersson IF Göta 30:43.
HUSKVARNA 16.9 (Wättermaran)
M 10 km: Mathias Pettersson Kumla 32:37, Per Johannesson Skillingaryd 33:43.
K 10 km: Pernilla Andersson Jönköpings OK 38.47, Carina Rosén Eksjö Södra 39:26
ÅSBRO 10.9 (Tisarloppet)
M 10 km: Simon Gutierrez Hässelby 30:46, Erik Framme Hälle 31:59, Mathias Pettersson Kumla 32:27, Markku Jäsperi Breven 33:19.
K 5 km: Magdalena Thorsell Hässelby 19:16, Charlotte Nilsson Start 19:57, Jutta Pedersen Enhörna 20:12.
LIDKÖPING 9.9 (Rådalunken)
M 18 km: Toni Apell Sörängen 1:05:24.
K 10 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 38:06, Vilma Audzijonyte Lidköping 39:11.
ÅTVIDABERG 9.9 (Bysjöloppet)
M 11 km: Angus Cheptot Sörängen 23:47, Anders Karlsson Enhörna 35:11, Staffan Johansson Enhörna 35:31, Johan Lindgren FK013 35:36, Christian Bergh Enhörna 35:40.
K 11 km: Åsa Reimer Västerviks OK 42:46.
UMEÅ 9.9 (Universitetet Runt)
M 10 km: Anders Hemmyr IFK Umeå 31:59, Tony Berglund IFK Umeå 32:02, Niklas Karlsson Mora 32:33, Ola Torstensson IFK Umeå 33:00, Andreas Oskarsson Sorsele 33:39, Andreas Brodin IKS Umeå 33:40, Daniel Pettersson Sala 33:46, Tomas Andersson Vingarna 33:50.
K 10 km: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 37:53.
EKSHÄRAD 9.9 (Klarälvsstafetten) - Till fullständiga resultat
M: IF Göta 39:06, Hälle 39:50, Tureberg 40:05, Malmö 40:30, Ås NOR 41:56, Rånäs 42:41.
K: Rånäs 47:28, Vidar NOR 48:30, Hälle 48:54.
KUNGÄLV 3.9 (Kongahällaloppet)
M 10 km: Peter Tefke Ale90 32:34, Anders Soovik Kongahälla 32:55, Mattias Zwick 84 Ale90 33:16.
FILIPSTAD 2.9 (Oxhäljaloppet)
M 17 km: Meshack Sang KEN 59:05.
K 10 km: Ann-Charlotte Karlsson Filipstad 41:10.
HÄRNÖSAND 2.9 (Öbackavarvet)
M 10 km: Peder Svensson Forsmo 31:45, Håkan Mårtensson Vingarna 32:14, Tommy Larsson Sundsvall 33:30, Örjan Fröjd Sundsvall 33:36.
K 10 km: Madelein Svensson Forsmo 36:48, Lena Marksved Sundsvall 37:12, Jennie Nordvall Strategen 39:41.
SANDVIKEN 2.9 (Högborundan)
M 10 km: Erik Klippmark Högbo GIF 33:27.
K 5 km: Julie Leonard Högbo GIF 19:10.
LULEÅ 2.9 (Luleluffen)
M 15 km: Fredrik Ekström Vittjärv 52:17, Mikael Berg Riviera 52:27.
K 15 km: Karin Johansson Riviera 1:00:49, Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 1:01:33.
SÖDERKÖPING 31.8 (Söderköpings Stadslopp) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Said Regraoui Tiwaz 14:39, Staffan Johansson Enhörna 15:56, Johan Swärdh Mölndal 15:59.
K 5 km: Eva Holgersson Kisa 18:23, Jenny Wissting Stockvik 18:32, Maria Broström Tjalve 18:53.
ÖSTERSUND 31.8 (ÖP:s stadslopp)
M (6 sträckor): Riviera 7:51, Östersund 7:59.
MALMÖ 30.8 (Blodomloppet)
M 10 km: Jesper Hansson Björnstorp 32:16.
K 10 km: Sandra Pode 81 Heleneholm 39:25.
BORÅS 27.8 (Nya Knalleloppet)
M 10 km: Håkan Börjesson Hagen 32:03, Jonas Tell Ymer 32:40, Dan Moberg Hagen 33:40, Nils Bergdahl Nyland 33:48.
JÄRNA 27.8 (Järnaloppet)
M 10 km: Martin Rappe Hammarby 32:51, Hans Nilsson Enhörna 33:45, Oleg Egorov Jamtrennarna 34:23.
K 5 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 17:56.
STOCKHOLM 27.8 (Tjejmilen) - Till fullständiga resultat
K 10 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 33:30, Lena Gavelin Jamtrennarna 34:23, Susanne Johansson Hässelby 34:26, Ulrika Mähler Brännan 34:39, Heléne Willix KA1 34:43, Catarina Asph Mora 35:01, Camilla Benjaminsson Hässelby 35:14, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 35:27, Linda Störm Hässelby 35:29, Kirsi Mattila FIN 35:37, Annica Wenngren Kvarnsveden 35:55, Ann-Catrin Nordman FIN 36:16, Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 36:22, Elisabeth Engström Mora 36:29, Anne Martikainen Oxelösund 36:44, Anette Ahlström IF Göta 36:53, Susanna Wiström Sundbyberg 36:55, Madelein Svensson Forsmo 37:03, Pia Martikainen Oxelösund 37:19, Kristina Hugosson SIF Skellefteå 37:22, Åsa Schumann Piteå 37:31, Karin Hellman Hakarpspojkarna 37:40, Åsa Höög 37:44, Maria Runesson Väsby 37:48, Florence Engström Hässelby 38:05, Inga-Lill Andersson F&S Stockholm 38:06, Jutta Pedersen Enhörna 38:07, Ariane Berseth SUI 38:11, Cecilia Erling Rånäs 38:12, Therese Lindqvist Akele 38:24, Sophie Berseth SUI 38:38, Lotta Huselius Oxelösund 38:50, Anne Gustafsson SIF Skellefteå 39:00.
STRÖMSTAD 26.8 (Strömstadterrängen)
M 8 km: Erik Framme 28:22, Jan Swenson Flemingsberg 28:34.
TRELLEBORG 26.8 (Trelleborgsloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Patrick Boiyo Sörängen 30:32, Angus Cheptot Sörängen 30:33, Göran Axelsson Malmö 31:17, John Olsson IS Göta 31:31, Lars Andersson IS Göta 32:09, Rickard Andersson Malmö 32:44, Jesper Hansson Björnstorp 32:58, Lars Heimsten Malmö FK 33:04, Kjell-Erik Ståhl Enhörna 34:22.
K 5 km: Susanne Lövgren Heleneholm 19:36.
K 10 km: Carolina Martinez Björnstorp 38:28, Liivi Eklund IS Göta 39:43.
VALLENTUNA 26.8 (Vallentuna Flås) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Andreas Ahl Hässelby 15:54, Torbjörn Wahlström IF Göta 16:04.
K 5 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 18:18, Annika Lenntoft-Björk Rånäs 20:19.
LILLA EDET 26.8 (Edet Runt)
M 10 km: Anders Soovik Kongahälla 33:35, Peter Tefke Ale90 33:45.
FALUN 26.8 (Falu Marknadslopp)
M 8 km: Peter Nzimbi KEN 23:31, Kristian Algers Kvarnsveden 23:33, Claas Björling Mora 23:59, Martin Svensson Mora 24:17, Andreas Hårrskog Mora 24:39, Johan Dahl Högbo AIK 24:51.
K 8 km: Kristina Rebane Sunne LK 27:17, Catarina Asph Mora 27.21, Julie Leonard Högbo GIF 29:03.
JÖNKÖPING 23.8 (Blodomloppet)
M 10km: Erik Gerdin Hakarpspojkarna 35:55.
K 5 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 18:05.
HULTSFRED 19.8 (Hultsfreds Ultra)
M 100 km: Daniel Unnerud (Säter) 8:37:42.
K 100 km: Cecilia Petersson 9:47:04.
BOLLMORA 19.8 (Bollmoraloppet)
K 10 km: Anke Xylander SPårvägen 39:07.
STOCKHOLM 19.8 (Kungsholmen Runt) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Simon Gutierrez Hässelby 31:09, Jonas Larm Hässelby 31:30, Ulf Olsson Hässelby 31:40, Oleg Egorov Jamtrennarna 32:04, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 32:20, Anders Edgren Enhörna 32:22, Richard Kingstad Jamtrennarna 32:24, Christian Bergh Enhörna 32:27, Erik Klippmark Högbo GIF 32:28, Hans Andersson Vårgårda 32:27.
K 10 km: Annica Wenngren Kvarnsveden 35:59, Seeta Dageryd Flemingsberg 36:44, Maria Pettersson Flemingsberg 38:18.
SKÖLDINGE 19.8 (Sköldingevarvet)
M 10 km: Alfred Shemweta Flemingsberg 31:08.
K 10 km: Beatrice Bjarne Flemingsberg 39:51.
HÖRNEFORS 19.8 (Hörneforsrundan)
M 10 km: Ludvig Edman Skellefteå 32:02, Anders Hemmyr IFK Umeå 32:04, Håkan Mårtensson Vingarna 32:06, Robert Renman IFK Umeå 32:45, Johan Brändström IKS Umeå 33:22, Andreas Brodin IKS Umeå 33:23.
K 10 km: Ida Thellenberg IKS Umeå 39:46.
MALMÖ 13.8 (Löparfestivalen/Segerundan) - Till fullständiga resultat
M "11 km": Jesper Hansson Björnstorp 34:48, Daniel Ekman Björnstorp 35:16,
GÖTEBORG 12.8 (Kalasloppet) - Till fullständiga resultat
M "10 km": Alfred Shemweta Flemingsberg 27:43, Joakim Johansson Hälle 28:06, Jurij Punda Sörängen 29:25, Andrej Karpin RUS 30:04, Peter Tefke Ale90 30:08.
K "10 km": Jenny Framme Hälle 32:54, Pia Hellström?? 34:48, Jessica Bolgerth Kville 35:33.
KIVIJÄRVI 12.8 (Kivijärviloppet)
M 12 km: Arto Määtä FIN 43:50, Erik Klippmark Högbo GIF 44:49.
K 7.5 km: Karin Johansson Riviera 29:49, Emma Lundgren Sarven 29:55.
SÄFFLE 12.8 (Säfflelunken) - Till fullständiga resultat
M 10? km: Joakim Nätth Hälle 32:18, Ola Johansson Hälle 32:22.
NORDINGRÅ 12.8 (Höga Kusten Marathon)
M 10.5 km: Peder Svensson Forsmo 33:51.
STOCKHOLM 12.8 (Midnattsloppet) - Till fullständiga resultat
M 1 km: Niklas Österberg Rånäs 2:17, Rashid Benjira Hammarby 2:17, Ronny Johannesson Hammarby 2:17, Mattias Norling Tureberg 2:18, Jan Hedström IF Göta 2:21, Henrik Ståhlberg Tureberg 2:23, Lars Appelqvist IF Göta 2:24.
M 10 km: Karl Johan Rasmussen NOR 29:58, Rachid Aitbensalem MAR 30:25, Angus Cheptot KEN 30:44, Stefan Lungström IF Göta 31:12, Kent Claesson Skillingaryd 31:28, Dan Enqvist Filipstad 31:35, Christian Karlsson Hälle 31:43, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 31:46, Johan Malm Spårvägen 32:04, Idris Ibrahim Hässelby 32:08, Martin Rappe Hammarby 32:10, Tommy Brännkärr FIN 32:10, Jonas Larm Hässelby 32:15, Anders Nilsson IF Göta 32:20, Anders Szalkai Spårvägen 32:26, Pär Södergren Jamtrennarna 32:29, Anders Södergren Jamtrennarna 32:36, Anders Soovik Kongahälla 32:46, Lars Andersson IS Göta 32:47, Tobias Jansson Ravinen 32:47, Pekka Anderman Flemingsberg 32:54, Andreas Phersson Hammarby 33:05, Martin Andersson Ravinen 33:06, Kristoffer Österlund IFK Umeå 33:13, Bill Krohn Flemingsberg 33:18, R Benjira 33:25, Matt Kinane GBR 33:32, Anders Edgren Enhörna 33:36, Richard Kingstad Jamtrennarna 33:38, Christian Bergh Enhörna 33:41, Jan Amnéus Väsby 33:53, Anders Grahn Flemingsberg 33:55.
K 10 km: Zakia Mrisho TAN 34:32, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 34:39, Heléne Willix KA1 35:20, Catarina Asph Mora 35:53, Camilla Benjaminsson Hässelby 36:06, Ann-Catrin Nordman FIN 36:13, Annica Wenngren Kvarnsveden 36:24, Jennie Åkerberg Spårvägen 36:45, Ulrika Mähler Brännan 37:04, Camilla Thuné Rånäs 38:32, Lisa Blommé Flemingsberg 39:25, Anna Hansson Sthlms Studenter 39:50, Ingalill Andersson F&S Stockholm 39:51, Anna Elffors Spårvägen 40:22.
OXELÖSUND 12.8 (Oxelöloppet)
M 10 km: Simon Gutierrez Hässelby 31:46, Oleg Egorov Jamtrennarna 32:13, Ulf Olsson Hässelby 32:17, Thomas Andersson Kisa 33:13, Hans Nilsson Enhörna 33:39, Hossein Fazzeli Harg 33:56.
K 10 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 37:18, Anne Martikainen Oxelösund 37:31, Jutta Pedersen Enhörna 38:54.
FALKÖPING 11.8 (Karnevalsloppet)
M 10 km: Håkan Börjesson Hagen 32:19, Hans Andersson Vårgårda 33:37.
K 10 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 37:35, Vilma Audzijonyte Lidköping 38:35, Lisen Lindqvist Mullsjö SOK 38:47, Lubov Pospeshina Skövde 39:53.
VETLANDA 11.8 (VP-milen)
M 10 km: Jurij Punda Sörängen 30:49, Andrej Kardin RUS 31.21, Patrick Hallén Enhörna 31:23, Fredrik Lundqvist IK Sisu 31:26, Kjell Karlsson Sommen-Bygden 33:03, Niklas Wikner Tranås 33.14, Peter Åkesson Glasriket 33:27, Per Johannesson Skillingaryd 33:30, Christer Ryman Skillingaryd 33:37.
K 10 km: Maria Pettersson Njudung 36:39, Dorothea Carlsson Eksjö Södra 38:08, Therese Lindqvist Akele 39:09, Carin Rosén Eksjö Södra 39:57.
KATRINEHOLM 8.8 (KK-joggen)
M 10.5 km: Jumanne Tluway TAN 31:10, Alfred Shemweta Flemingsberg 31:33, Angus Cheptot KEN 31:37, Meshack Sang KEN 31:54, Jurij Punda Sörängen 32:34, Bjarne Thysell Ärla 32:37, Faustine Meta Ärla 32:37, Simon Gutierrez Hässelby 32:57, Anders Karlsson Enhörna 33:28, Mehmet Abbeholm Fleminsgberg 34:12, Christian Bergh Enhörna 34.34.
K 10.5 km: Zakia Mrisho TAN 36:50, Catarina Asph Mora 37:47, Annica Wenngren Kvarnsveden 37.52, Seeta Dageryd Flemingsberg 39:01, Maria Broström Tjalve 40:02, Marie Norlander 40.33, Anna Garin 40:47.
HULTANÄS 6.8 (Hultanäsloppet)
K 5 km: Dorothea Carlsson Eksjö Södra 18:54.
FELLINGSBRO 5.8 (Käglanloppet)
K 9 km?: Linda Ström Hässelby 32:10, Eva Ericsson Granbergsdal 36:20.
MOTALA 29.7 (Baltzarloppet)
M 10.8 km: Håkan Börjesson Hagen 34:20, Dan Moberg Hagen 35:42, Christian Bergh Enhörna 36:21.
K 10.8 km: Annika Lenntoft-Björk Rånäs 44:56.
FALKENBERG 29.7 (Falkenbergs Stadslopp)
M 10.5 km?: Joakim Johansson Hälle 32:16, Christian Karlsson Hälle 32:48, Lars Johansson Hälle 33:55, Jonas Tell Ymer 34:23, Tobias Jansson Ravinen 35:02, Fernando Dinis Mölndal 35:16.
K 10.5 km?: Jessica Bolgerth Kville 40:00, Maria Andersson Knallen 40:19, Anita Andersson Knallen 40:33, Karin Schön Kville 41:21.
SIMRISHAMN 27.7 (Krämareloppet)
M 9 km: Julius Mtibani Sörängen 27:29, Patrick Boiyo Sörängen 27:29, John Olsson IS Göta 27:44, Jesper Hansson Björnstorp 28:38.
K 9 km: Mia Larsson 81 Lund 31:09, Carolina Martinez Björnstorp 32:47, Carita Mårtensson Björnstorp 33:26.
LÖTTORP 22.7 (Hornsjön Runt)
M 11.5 km: Stefan Larsson Glasriket 40:46, Magnus Ohlsson 82 Högby 41:56.
K 11.5 km: Ida Nilsson 81 Högby 44:56, Anneli Södergårds Hultsfred 46:46.
TROLLHÄTTAN 21.7 (Kraftprovet)
M 11.6 km: Rachid Aitbensalem MAR 34:51, Jumanne Tluway TAN 34:54, Karl Johan Rasmussen NOR 35:28, Angus Cheptot KEN 35:34, Moses Kigen KEN 35:53, Eliud Kirui KEN 35:54, Alfred Shemweta Flemingsberg 35:58, Jonas Hagelin Mölndal 36:30, Faustine Meta TAN 36:30, Christian Karlsson Hälle 37:25, Dan Enqvist Filipstad 37:39, Jens K Maarup DEN 37:42, Kristen Aaby NOR 37:49, Anders Soovik Kongahälla 38:39, Jonas Tell Ymer 38:44, Tor Fauske NOR 38:53, Johnny Skaar NOR 38:55, Jörn Holmen NOR 39:18.
K 11.6 km: Zakia Mrisho TAN 41:08, Malin Öhrn Malmö 41:36, Tonje Sekse NOR 41:51, Heléne Willix KA1 42:12, Turid Sjöstedt NOR 44:27, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 44:37, Majken Christensen DEN 46:22, Eleonor Öström Kville 47:43.
GOTLANDSBRO 20.7 (Jungfruloppet)
M 13 km: Andreas Phersson Hammarby 44:41, Ulf Olsson Hässelby 44.56, Anders Bylund Fredrikshof 45:23, Joakim Ronsten Flemingsberg 45:45.
K 6 km: Ingela Gahne Hässelby 24:56.
GAMLEBY 15.7 (Byrundan)
M 8 km: Patrick Hallén Enhörna 25:01, Anders Karlsson Enhörna 25:25, Mårten Lång SPårvägen 25:45, Fredrik Sturesson 25:46, Christian Bergh Enhörna 26:06.
K 8 km: Maria Olofsson FK013 30:29, Eva Holgersson Kisa 30:35, Maria Broström Tjalve 32:22.
NYKÖPING 15.7 (Gästabudstrippen)
M 8.5 km: Oleg Egorov Jamtrennarna 27.39, Hans Nilsson Enhörna 27:50.
K 8.5 km: Anne Martikainen Oxelösund 30:59, Seeta Dageryd Flemingsberg 31:16, Pia Martikainen Oxelösund 31:50, Arja Kilpeläinen Råby-Rekarne 33:42.
BORGHOLM 14.7 (Victorialoppet) - Till fullständiga resultat
M c8.5 km: Meshack Sang KEN 25:53, Jumanne Tluway TAN 26:08, Joakim Johansson Hälle 26:24, Alfred Shemweta Flemingsberg 26:26, Julius Mtibani Sörängen 26:27, Angus Cheptot KEN 26:57, Jurj Punda Sörängen 27:05, Patrick Boiyo Sörängen 27:08, Andrej Kardin RUS 27:10, Stefan Lungström IF Göta 27.14, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 27:17, Petter Antonsen NOR 27:20, Patrick Hallén Enhörna 27:36, Johan Wettergren Kville 27:41, Faustine Meta TAN 27:41, Christian Karlsson Hälle 27:44, Fredrik Lundqvist IK Sisu 27:47, Jan Hedström IF Göta 28:12, Anders Karlsson Enhörna 28:22, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 28:32, Anders Nilsson IF Göta 28:35, Anders Soovik Kongahälla 28:47, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 28:53, Joakim Svensson Brittatorp 28:58.
K c8.5 km: Zakia Mrisho TAN 30:17, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 30:21, Malin Öhrn Malmö 30:45, Heléne Willix KA1 31:00, Susanne Johansson Hässelby 31:13, Mia Larsson 81 Lund 31:21, Maria Pettersson Njudung 31:56, Siri Stormer NOR 32:05, Jenny Framme Hälle 32:27, Ida Nilsson 81 Högby 32:56, Anette Wahlström IF Göta 33:06, Annica Gunnarsson Växjö 33:14, Susanna Wiström Sundbyberg 33:26, Lisa Blommé Flemingsberg 34:06, Dorothea Carlsson Eksjö Södra 34:08, Christin Johansson Kville 34:59.
YSTAD 11.7 (Munkloppet)
M 7.5 km: Patrick Boiyo Sörängen 22:06, Göran Axelsson Malmö 22:11, Julius Mtibani Sörängen 22:13, John Olsson IS Göta 23:19, Lars Andersson IS Göta 23:21, Jesper Hansson Björnstorp 23:32.
K 7.5 km: Ann Bettner Malmö 27:27, Carolina Martinez Björnstorp 27:57, Carita Mårtensson Björnstorp 27:59, Julie Leonard Högbo GIF 28:08.
NORRTÄLJE 6.7 (Roslagsnatta)
M 5 km: Stefan Wagnsson IF Göta 15:05, Niklas Lindberg Rånäs 15:07, Niklas Österberg Rånäs 15:10, Gebriel Zeron Upsala 15:20.
K 5 km: Jennie Åkerberg Spårvägen 17:30, Ulrika Johansson Rånäs 17:37, Alexandra Lindquist Rånäs 18:15, Seeta Dageryd Flemingsberg 18:17, Camilla Thuné Rånäs 19:03, Anna Lindh Rånäs 19:10.
HÖRBY 5.7 (Hörby Marknadslopp)
M 12.6 km: Johan Modig Härlöv 40:38, Lars Hansen Enhörna 41:17.
K 12.6 km: Mia Larsson 81 Lund 46:18, Annica Wenngren Kvarnsveden 47:02, Ann Bettner Malmö 48:00.
KRISTIANOPEL 1.7 (Kristianopel Runt)
M 12 km: Jari Ikäheimonen Hälle 39:44.
STRÖMSTAD 1.7 (Strömstadsmilen) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Jumanne Tluway TAN 29:20, Josphat Boit KEN 29:22, Claes Nyberg IF Göta 29:36, Eliud Kirui KEN 29:44, Karl Johan Rasmussen NOR 29:48, Rachid Ait Bensalem MAR 30:01, Klaus Hansen DEN 30:12, Angus Cheptot KEN 30:24, Sonnie Thelmark DEN 30:36, Alfred Shemweta Flemingsberg 30:41, Svein I Buhaug NOR 30:45, Joakim Johansson Hälle 30:51, Cajus Möller DEN 30:59, Steen Walter DEN 31:03, Faustine Meta TAN 31:10, René Carlsen DEN 31:13, Moses Kigen KEN 31:16, Knut Aalien NOR 31:22, Christian Karlsson Hälle 31:31, Rolf Knudsen DEN 31:39, Trond Idland NOR 31:47, Henrik Jensen DEN 32:01, Kim Nielsen DEN 32:01, Poul E Christiansen DEN 32:15, Fredrik Lundqvist IK Sisu 32:19, Anders Nilsson IF Göta 32:27, Peter Madsen DEN 32:31, Rikard Hedelin IFK Umeå 32:39, Peter Tefke Ale-90 32:45, Öivind Ödeskaug NOR 32:50, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 33:00, Daniel Ruderfelt 33:10, Torbjörn Wahlström IF Göta 33:12, Poul E Mikkelsen DEN 33:18, Mats Johansson Kville 33:20, Anders Soovik Kongahälla 33:25, Hans Andersson Vårgårda 33:27, Jörn Holmen NOR 33:33.
K 10 km: Gunhild Halle-Haugen NOR 32:56, Bente Landöy NOR 33:48, Zakia Mrisho TAN 34:33, Annica Wenngren Kvarnsveden 36:35, Anette Wahlström IF Göta 36:53, Grethe Sandberg NOR 37:27, Jenny Framme Hälle 39:06.
ADAK 30.6-1.7 (Lapland Ultra)
M 100 km: Anders Krappe Laholm 8:47:18.
TROSA 30.6 (Trosa Stadslopp) - Till fullständiga resultat
M 8.7 km: Erik Sjöqvist Enhörna 26:17, Patrick Boiyo KEN 26:35, Bjarne Thysell Ärla 27:04, Julius Mtibani TAN 27:13, Andrej Kardin RUS 27.22, Stefan Lungström IF Göta 27:30, Idris Ibrahim Hässelby 27:36, Anders Karlsson Enhörna 28:01, Fredrik Uhrbom Nyköping 28:04, Jesper Hansson Björnstorp 28.06, Mathias Pettersson Kumla 28:11, Martin Rappe Hammarby 28:15, Lars Hansen Enhörna 28:20, Patrick Hallén Enhörna 28:31, Kenneth Jansson Linden 28:53, Anders Edgren Enhörna 28:58, Mathias Pehrsson Enhörna 29:03, Johan Swärdh Mölndal 29:09.
K 8.7 km: Camilla Benjaminsson Hässelby 31:15, Seeta Dageryd Flemingsberg 32:07, Anne Martikainen Oxelösund 32:30, Pia Martikainen Oxelösund 32:58, Ann-Catrin Nordman FIN 33:19, Maria Pettersson Flemingsberg 33:38, Carin Jaxell Enhörna 33:56.
KVÄNUM 30.6 (Midnattsloppet)
M 13.4 km: Håkan Börjesson Hagen 40:24, Lars Johansson Hälle 40:34, Jonas Larm Hässelby 41:00, Dan Moberg Hagen 42:03, Jonas tell Ymer 42.24.
K 6.9 km: Lubov Pospeshina Skövde 26:46.
K 13.4 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 47:34.
SKELLEFTEÅ 30.6 (Skelleftemilen)
M 10 km: Alfred Shemweta Flemingsberg 31:33, Ludvig Edman Skellefteå 32:47, Håkan Stenberg Skellefteå 32:59, Ola Torstensson IFK Umeå 33:08, Peter Karlsson Skellefteå 33:29, Peter Ljungholm Skellefteå 33:29.
K 10 km: Marie Söderström Lundberg Hässelby 34:58.
NORBERG 30.6 (Engelbrektslöpet)
M 5 km: Stefan Andersson Hofors LK 15:47.
K 5 km: Catarina Asph Mora 17:07.
TORSHÄLLA 23.6 (Midsommarloppet)
M 10 km: Jumanne Tluway TAN 30:45, Faustine Meta TAN 31:46, Hans Nilsson Enhörna 33:47.
K 10 km: Zakia Mrisho TAN 37:04, Seeta Dageryd Flemingsberg 37:44, Eva Ericsson Granbergsdal 40:20, Ursula Turtinen Råby-Rekarne 41:01.
TORSBY 23.6 (Borejoggen) - Till fullständiga resultat
M 8.5 km: Meshack Sang KEN 25:21, Stefan Lungström IF Göta 26:16, Peter Koskenkorva Hässelby 26:31, Anders Nilsson IF Göta 27:24, Nicklas Jonasson Leksands OK 27:36, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 27:42, Torbjörn Wahlström IF Göta 27:58.
K 8.5 km: Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 30:56, Anette Wahlström IF Göta 31:23, Pia Thomasson IF Göta 32:50, Sara Olsson Malung 33:29.
FISKEBÄCKSKIL 22.6 (Midsommarnattsloppet)
M 5.5 km?: Erik Emilsson 82 Malmö 17:05.
M 10 km?: Ahmed Mohamed Hälle 32:41, Johan Olehäll Hälle 33:19, Joakim Nätth Hälle 33:48.
K 5.5 km?: Andrea Lundkvist Hälle 19:43.
K 10 km?: Jessica Bolgerth Kville 39:35.
UPPSALA 21.6 (Blodomloppet)
M 10 km: Jörgen Lind Upsala 32:00.
TIMMERSDALA 16.6 (Nattaspringet)
M 15 km: Håkan Börjesson Hagen 49:16.
K 10 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 36:52.
P18 5 km: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 15:35, Oskar Käck 82 Skövde 15:37.
F14 5 km: Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 18:18.
HELSINGBORG 16.6 (Midnattsloppet)
M 5 km: Lars Andersson IS Göta 15:38.
TUMBA 11.6 (Botkyrkamilen)
M 10 km: Oleg Egorov Jamtrennarna 33:07.
KRISTIANSTAD 5.6 (Allö Runt)
M 5 km: Torbjörn Fridolin Vittsjö 15.25.
M 10 km: Patrick Boiyo Sörängen 30:31, John Olsson IS Göta 31:19, Jesper Hansson Björnstorp 31:46, Bengt Mattsson Härlöv 32:08.
K 5 km: Ann Sjögren Malmö 20:55.
K 10 km: Mia Larsson 81 Lund 35:34, Ann Bettner Malmö 36:20, Carolina Martinez Björnstorp 37:45, Britt Sjögren Trelleborg 39:08.
ÖSTERSUND 3.6 (Rixmilen) - Till fullständiga resultat
M c9.5 km: Jumanne Tluway TAN 28:06, Peder Svensson Forsmo 29:14, Julius Mtibani Sörängen 29:16, Björn Eriksson Duved 30:15, Anders Södergren Jamtrennarna 30:20, Oleg Egorov Jamtrennarna 30:34, Niklas Karlsson Mora 31:25, Anders Grahn Flemingsberg 31:34, Vjatjeslav Antochin RUS 31:43.
K c9.5 km: Zakia Mrisho TAN 32:59, Lena Gavelin Jamtrennarna 33:38, Madelein Svensson Forsmo 35:53, Stina Thunman Sundsvall 35:34, Anna Persson Jamtrennarna 36:58.
VÄSTERÅS 31.5 (Grabbhalvan) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Henrik Nyström 82 Västerås 15:39, Hans Nilsson Enhörna 16:13.
SUNDSVALL 30.5 (Grabbhalvan) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Peder Svensson Forsmo 14:54, Örjan Fröjd 15:42, Thommy Larsson Sundsvall 15:49, Stefan Slättman Sundsvall 15:50.
BRITTATORP 28.5 (Pingststafetten)
M: Brittatorp 3:14:38, Hakarpspojkarna 3:16:35, Skillingaryd 3:20:59.
LIDKÖPING 28.5 (Lidköpings Stadslopp)
M 10 km: Lars Johansson Hälle 31:50, Anders Wiklund Wilske 31:56, Rickard Westergren Wilske 32:02, Toni Apell Söränngen 32:12, Hans Andersson Vårgårdsa 32:14.
K 10 km: Lubov Pospeshina Skövde 39:30
BORÅS 27.5 (Tjejloppet)
K 5 km: Zakia Mrisho TAN 16:31, Emma Engstrand Bollnäs 16:57, Marie Granberg-Klasson Hässelby 17:02, Heléne Willix KA1 17:07, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 17:32, Susanna Wiström Sundbyberg 17:35, Andrea Lundkvist Hälle 17:38, Jessica Bolgerth Kville 17:41, Annica Wenngren Kvarnsveden 17:43, Jessica Franzén Kville 17:52.
K 10 km: Maria Andersson Knallen 35:44, Anita Andersson Knallen 35:47, Marita Claesson Dalsjöfors 37:47.
TROLLHÄTTAN 27.5 (Älvklivet)
M 15.2 km: Patric Johansson Trollhättans IF 51:44.
HANASKOG 27.5 (Hanaskog Runt)
M 10 km: Bengt Mattsson Härlöv 33:48.
GÖTEBORG 27.5 (Adamilen) - Till fullständiga resultat
K c9 km: Malin Öhrn Malmö 33:59, Karin Schön Kville 36:53, Christina Johansson Kville 38:12, Clary Cameras Kville 38:35.
KARLSTAD 27.5 (Götajoggen) - Till fullständiga resultat
M 15 km: Rachid Ait Bensalem MAR 43:58, Claes Nyberg IF Göta 44:00, Meshack Sang KEN 44:13, Jumanne Tluway TAN 44:38, Faustine Meta TAN 46:39, Dan Enqvist Filipstad 47.59, Johan Faskunger Mölndal 48:04, Anders Nilsson IF Göta 48:15, Anders Soovik Kongahälla 48:34, Aleksej Saveljev EST 48:37, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 48:42, Torbjörn Wahlström IF Göta 48:45.
K 15 km: Anette Wahlström IF Göta 54:47, Ann-Charlotte Carlsson Flipstad 55:38, Karin Lindberg IF Göta 55:56, Ann-Louise Nilsson IF Göta 56:07, Liz Hjalmarsson IF Göta 56:55, Nina Hansteen 57:02, Sara Olsson Malung 58:50, Pia Thomasson IF Göta 59:19, Kerstin Wåhlén IF Göta 59:39.
ÄNGELHOLM 27.5 (Änglamilen) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Joakim Johansson Hälle 30:14, Ahmed Mohamed Hälle 30:42, Christian Karlsson Hälle 31:11, Erik Framme Hälle 31:27, Lars Andersson IS Göta 31:37, Johan Olehäll Hälle 32:15, Lars Hansen Enhörna 32:38, Ali Hussein Eslöv 33:48.
K 10 km: Mia Larsson 81 Lund 35:42, Susanne Johansson Hässelby 36:04, Ann Bettner Malmö 36.33, Karolina Martinez Björnstorp 39:35.
BROMMA 27.5 (Tolvanloppet) - Till fullständiga resultat
M 12 km: Andreas Ahl Hässelby 37:45, Arvid Levinsson Hässelby 38.57, Dan Lundmark 39:46, Dick Olsson 39:59.
K 12 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 44:19, Anna Hansson Sthlms Studenter 45:22, Maria Sollerman Tureberg 48:55.
HJO 26.5 (Grönköpingsloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Håkan Börjesson Hagen 32:20.
K 10 km: Lubov Pospeshina Skövde 40:17.
EKSJÖ 26.5 (Eksjö Stadslopp)
M 10 km: Fredrik Lundqvist IK Sisu 31:41, Patrick Hallén Enhörna 32:15, Anders Karlsson Enhörna 32:34, Mats Granström 83 Eksjö Södra 32:46, Tomas Andersson Kisa 32:48, Christian Bergh Enhörna 32:56, Niklas Wikner Tranås 33:14.
K 10 km: Maria Pettersson Njudung 36:22, Therese Lindqvist Akele 39:44, Lena Melbäck 81 Tranås 39:50.
FINSPÅNG 25.5 (Gatloppet Finspång)
K 4.7 km: Ebba Stenbäck 81 Söderköping 15:42, Maria Broström Tjalve 16:28.
LJUNGBY 25.5 (Brostafetten)
M: Sörängen 29:41.
K: Växjö 40:14.
ÖREBRO 25.5 (Grabbhalvan) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Nicklas Källmén Mölndal 15:56
SOLNA 24.5 (Grabbhalvan) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Jonny Petrén Hässelby 14:49, Idris Ibrahim Hässelby 14:59, Jonas Larm Hässelby 15:03, Jörgen Johansson Eksjö Södra 15:54.
HELSINGBORG 21.5 (Springtime)
M 10 km: Julius Mtibani Sörängen 30:56, Jurij Punda Sörängen 30:59, John Olsson IS Göta 31:07, Lars Andersson IS Göta 31:32, Lars Hansen Enhörna 31:39, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 32:00, Magnus Ekstrand IS Göta 33.23.
K 10 km: Heléne Willix KA1 35:20, Susanne Johansson Hässelby 36:02, Ann Bettner Malmö 36:26, Liivi Eklund IS Göta 39:50.
VÄ 20.5 (Byastafetten)
M (10 sträckor): Härlöv 4:11:03.
K (10 sträckor): Härlöv 5:05:17.
STOCKHOLM 20.5 (Dagbladsstafetten) - Till fullständiga resultat
M (12 sträckor): Tureberg 20:37, Hammarby 20:41, Spårvägen 21:04, Rånäs 21:12, Hässelby 21:32, Hammarby lag 2 23:06.
K (8 sträckor): Spårvägen 15:48, Malmö 15:52, Rånäs 15:55, Täby 16:48, Fredrikshof/Danderyd Athl 17:17, Ärla 17:24.
UDDEVALLA 20.5 (Sunningeloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Daniel Ruderfelt 33:41.
M c20 km: Anders Gustavsson Upplands Regemente 1:10:58.
K 10 km: Jenny Framme Hälle 38:20.
K c20 km: Karin Nilsson 1:26:44.
SANDVIKEN 20.5 (City Ess Loppet)
M 10 km: Jumanne Tluway TAN 29:41, Faustine Meta TAN 30:49, Jurij Punda Sörängen 31:19, Idris Ibrahim Hässelby 31:25, Jonny Petrén Hässelby 31:29, Johan Dahl Högbo AIK 31:37, Ulf Olsson Hässelby 32:14, Johan Rune Högbo GIF 32:26.
K 5 km: Zakia Mrisho TAN 17:08, Julie Leonard Högbo GIF 17.58, Annika Skarin Hässelby 18:27, Catharina Källkvist Ess 18:31.
LUND 20.5 (Lundaloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Fredrik Lundqvist IK Sisu 31:55, Jesper Hansson Björnstorp 32:20, Ali A Hussein 32:35, Daniel Ekman Björnstorp 32:45.
K 5 km: Britt Sjögren Trelleborg 19:40.
K 10 km: Mia Larsson 81 Lund 35:35.
SALA 20.5 (Silverlöpet) - Till fullständiga resultat
M 6 km: Kent Claesson Skillingaryd 17:22, Erik Sjöqvist Enhörna 17:25, Simon Peters TAN 17:29, Bjarne Thysell Ärla 18:08 (1:a loppet sedan förra sommaren?), Clas Björling Mora 18:24, Martin Svensson Mora 18:29.
K 6 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 20:04, Catarina Asph Mora 21:01, Carin Jaxell Enhörna 22:44.
LERDALA 20.5 (Kyrkstafetten)
M: Sörängen 1:33:10, IFK Skövde 1:33:17.
K: Wilske 1:58:13.
HULTSFRED 19.5 (Strandmilen)
M 10 km: Bernt Otterström Flemingsberg 33:11, Lars Johansson Hultsfred 33:27, Nils-Allan Torstensson Strebro 33:35.
K 10 km: Maria Pettersson Njudung 34:53, Anneli Södergårds Hultsfred 38:19.
JÖNKÖPING 18.5 (Grabbhalvan) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Per Johannesson Skillingaryd 15:38, Christer Ryman Skillingaryd 15:45, Fredrik Valfridsson Hakarpspojkarna 15:55.
KALMAR 17.5 (Grabbhalvan) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Per Johannesson Skillingaryd 15:34, Peter Åkesson Glasriket 15:45, Carl-Gustaf Nilsson Högby 15:46, Magnus Ohlsson 82 Högby 15:50.
UDDEVALLA 17.5 (Uddevalla Gatustafett)
M: Hälle lag 2 8.21, Hälle lag 1 8:23.
K: Hälle 10:11.
LULEÅ 13.5 (Luleå Stadsmara) - Till fullständiga resultat
K 10 km: Charlotte Holmgren SIF Skellefteå 39:42.
KNIVSTA 13.5 (Valloxen Runt) - Till fullständiga resultat
M 16.5 km: Hans Dahlén Fredrikshof 1:01:22.
LUDVIKA 13.5 (Ludvika Stadslopp)
M 12 km: Julius Mtibani Sörängen 39:31, Jurij Punda Sörängen 40:09, Faustine Meta TAN 40:33, Andreas Hårrskog Mora 42:09, Fredrik Norgren Mora 42:37.
K 6 km: Zakia Mrisho TAN 20:59, Catarina Asph Mora 21:37, Annica Wenngren Kvarnsveden 22:55.
NORRKÖPING 11.5 (Grabbhalvan) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Fredrik Uhrbom Nyköping 14:56, Christian Bergh Enhörna 15:36, Johan Swärdh Mölndal 15:45, Fredrik Grönvall Örebro 15:51, Staffan Johansson Enhörna 15:53, Carl-Johan Thollander Söderköping 15:55.
NYKÖPING 10.5 (Nyköpings Tjejterräng)
K 5 km: Anne Martikainen Oxelösund 18:28, Pia Martikainen Oxelösund 18:29.
SOLLENTUNA 7.5 (Rösjöloppet) - Till fullständiga resultat
M 6 km: Jumanne Tluway TAN 16:32, Claes Nyberg IF Göta 16:37, Kent Claesson Skillingaryd 16:53, Erik Sjöqvist Enhörna 16:56, Mounir El Guerouaoui Tureberg 17:08, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 17:20, Faustine Meta TAN 17:33, Stefan Lungström IF Göta 17:37, Idris Ibrahim Hässelby 17:52, Martin Söderberg Hakarpsojkarna 18:02.
K 4 km: Zakia Mrisho TAN 12:23, Malin Ewerlöf-Krepp Spårvägen 12:28, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 12:32, Camilla Benjaminsson Hässelby 12:59, Ulrica Orre Hässelby 13:11, Susanna Wiström Sundbyberg 13:19, Annika Nyberger Spårvägen 13:28, Ebba Stenbäck 81 Söderköping 13:42, Lena Kullstam Råby-Rekarne 13:50.
UPPSALA 7.5 (Slottsstafetten)
M (8 sträckor): Rånäs 18:06, Falun 18:19.
K (6 sträckor): Rånäs 10:49.
BORLÄNGE 6.5 (Spring i benen)
M 5 km: Clas Björling Mora 15:58, Niklas Karlsson Mora 16:08, Pekka Anderman Flemingsberg 16:12.
M 10 km: Martin Söderberg Hakarpspojkarna 30:49.
K 5 km: Annica Wenngren Kvarnsveden 18:28, Maureen de St Croix Kvarnsveden 18.29.
K 10 km: Susanne Wallner Spårvägen 36:51.
HÄGERSTEN 6.5 (Åsenloppet)
M c6.5 km: Richard Kingstad Jamtrennarna 22:30, Stefan Hall Flemingsberg 22:40.
K c6.5 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 24:50, Anna Hansson Sthlms Studenter 25:42.
MARKARYD 6.5 (England Runt) 6.5
M 5 km: Johnny Jönsson Malmö 15:31.
M 10 km: Lars Hansen Enhörna 32:15.
K 5 km: Ingmarie Eriksson Hässelby 18:18.
ÖSTHAMMAR 6.5 (Stadsloppet)
M 12.3 km: Ulf Olsson Hässelby 40:08, Anders Åberg Ununge 40:58, Örjan Grelsson Upsala 41:18.
MARIESTAD 6.5 (Springtime)
M 10.5 km: Håkan Börjesson Hagen 33:38.
K 10.5 km: Vilma Audzijonyte Lidköping 39:23.
VEDEVÅG 6.5 (Wedevågsloppet) - Till fullständiga resultat
M 10.2 km: Jurij Punda Sörängen 32:06, Lars Johansson Hälle 32:09, Peter Wiker Hällefors LK 33:03.
K 10.2 km: Linda Ström Hässelby 37:13, Helene Nilsson Start 38:56, Eva Ericsson Granbergsdal 40:04.
LERUM 6.5 (Lerumsloppet) - Till fullständiga resultat
M 10.5 km: Mats Johansson Lerum?? 35:14, Patric Johansson Trollhättans IF 35:31.
K 10.5 km: Karin Schön Kville 40:00, Jessica Bolgerth Kville 41:38.
YSTAD 6.5 (Ystadsterrängen)
M 11.7 km: Kjell-Erik Ståhl Enhörna 39:51.
K 6.6 km: Britt Sjögren Trelleborg 26:42.
VÄNNÄS 6.5 (Vännäs Halvmarathon) - Till fullständiga resultat
M 10.5 km: Peter Karlsson Skellefteå AIK 34:41.
K 10.5 km: Katarina Lindström IFK Umeå 38:46.
VÄRNAMO 6.5 (Wärnamo Kvartsmarathon) - Till fullständiga resultat
M 10.5 km: Rickard Svensson Skillingaryd 36:25, Christer Ryman Skillingaryd 36:28.
ÄLVSJÖ 4.5 (Älvsjö Runt) - Till fullständiga resultat
M (8 sträckor): Tureberg 15:14, Hammarby 15:21, Löpargymnasiet 15:41, Tureberg lag 2 15:56, Hammarby lag 2 16:01.
K (8 sträckor): Löpargymnasiet 19:13.
BORÅS 3.5 (Grabbataget/Tösarönnet)
M 8 km: Håkan Börjesson Hagen 24:23, Jonas Colting Ymer 24:59.
K 8 km: Marie Granberg Klasson Hässelby 27:26, Vilma Audzijonyte Lidköping 28:44.
VÄXJÖ 1.5 (Växjöloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Johan Modig 32:06.
M 21 km: Patrik Tjärdal Malmö 1:09:19, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 1:09:45, Jonas Karlsson 1:11:52, Joakim Svensson Brittatorp 1:12:11.
K 10 km: Malin Öhrn Malmö 35:53.
KUMLA 29.4 (Kumla Stadslopp) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Peter Wiker Hällefors LK 33:18.
K 10 km: Maria Broström Tjalve 40:13.
TJÖRN 29.4 (Tjörnmilen) - Till fullständiga resultat
K 10 km: Vilma Audzijonyte Lidköping 39:27.
KUNGÄLV 25.4 (DM terräng)
M 4 km: Jonas Hagelin Mölndal 11:56, Tobias Lundvall Sävedalen 12:22, Nicklas Källmén Mölndal 12.26, Thomas Johansson 81 Sävedalen 12:32, Anders Soovik Kongahälla 12:46.
M 12 km: Peter Tefke Ale90 41:38.
K 4 km: Christin Johansson Kville 14:52, Jessica Franzén Kville 14:56, Jessica Bolgerth Kville 15:29.
ENHÖRNA 24.4 (Påsksmällen) - Till fullständiga resultat
M 4.0 km: Samad Masrour Spårvägen 12:53, Mikael Larsson Sävedalen 12:57, Clas Björling Mora 13:10, Henrik Nyström 82 Västerås 13:12.
M 7.6 km: Peter Koskenkorva Hässelby 22:44, Erik Sjöqvist Enhörna 23:09, Simon Gutierrez Hässelby 23:12, Stefan Lungström IF Göta 23:13, Lars Johansson Hälle 23:28, Christian Karlsson Hälle 23:47, Idris Ibrahim Hässelby 23:52, Erik Framme Hälle 23:59, Jonny Petrén Hässelby 24:02, Lars Hansen Enhörna 24:07, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 24:09, Anders Soovik Kongahälla 24:13, Anders Edgren Enhörna 24:15, Patrick Hallén Enhörna 24:25, Anders Nilsson IF Göta 24:29, Martin Svensson Mora 24:38, Anders Karlsson Enhörna 24:45.
K 3.8 km: Kristina Rebane Sunne LK 13:03, Ulrica Orre Hässelby 13:08, Ulrika Mähler Brännan 13:11, Annika Nyberger Spårvägen 13:16, Jennie Åkerberg Spårvägen 13:23, Flo Jonsson Ärla 13:26, Annica Wenngren Kvarnsveden 13:27, Susanna Wiström Sundbyberg 13:31, Anne Martikainen Oxelösund 13:33, Pia Martikainen Oxelösund 13:34, Anke Xylander Söder 13:40, Lena Kullstam Råby-Rekarne 13:31, Andrea Lundkvist Hälle 13:47, Ingmarie Eriksson Hässelby 13:53, Maria Runesson Väsby 13:55, Ingela Gahne Hässelby 13:57.
SÄTER 24.4 (Sätermaran)
M 10.5 km: Andreas Hårrskog Mora 34:08.
BOLLEBYGD 24.4 (DM terräng)
M 4 km: Jonas Larm Hässelby 12:42, Håkan Börjesson Hagen 12:45.
K 4 km: Marie Granberg-Klasson Hässelby 14:34, Vilma Audzijonyte Lidköping 14:52, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 15:14.
DINGLE ????.4 (Påskrundan)
M 10 km: Joakim Nätth Hälle 32:24.
K 10 km: Vilma Audzijonyte Lidköping 39:22.
HALMSTAD 16.4 (Galgbergsloppet)
M 3.8 km: Tobias Lundvall Sävedalen 11:04, Johan Olehäll Hälle 11:22, Mikael Bergbrant 83 Sävedalen 11:30, Roger Svensson 83 Falkenberg 11:34, Lars Hansen Enhörna 11:40.
M 9.8 km: Lars Johansson Hälle 30:14, Christian Karlsson Hälle 30:32, John Olsson IS Göta 30.51, Erik Framme Hälle 31:02.
K 3.8 km: Ingmarie Eriksson Hässelby 13:39.
K 9.8 km: Heléne Willix KA1 34:44, Susanne Johansson Hässelby 36:35.
SANDVIKEN 16.4 (DM terräng)
M 4 km: Johan Dahl Högbo AIK 11:46.
K 4 km: Julie Leonard Högbo GIF 14:18.
FILIPSTAD 16.4 (DM terräng)
M 4 km: Stefan Lungström IF Göta 12:10, Jan Hedström IF Göta 12:25, Anders Nilsson IF Göta 12:25, Per Jacobsen IF Göta 12:46.
K 4 km: Kristina Rebane IFK Sunne 14:13, Ann-Charlotte Carlsson Filipstad 14:33, Anette Wahlström IF Göta 14:41, Annika Andersson IF Göta 14:52.
NORRTÄLJE 16.4 (Roslagsmästerskap terräng) - Till fullständiga resultat
M 4 km: Henrik Nyström Västerås 12:44.
K 4 km: Ulrika Johansson Rånäs 13:45, Gunnel Schütz Hässelby 14:46.
HUDDINGE 16.4 (Kvantumjoggen) - Till fullständiga resultat
M 3.4 km: Tobias Martinsson Malmö 10:56.
M 10.9 km: Jonny Petrén Hässelby 35:54.
K 3.4 km: Ulrica Orre Flemingsberg 11:54.
K 10.9 km: Camilla Benjaminsson Hässelby 39:03, Seeta Dageryd Flemingsberg 42:54, Annelie Buller Flemingsberg 43:08.
KARLSBORG 16.4 (Karlsborgsjoggen)
K 10.5 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 40:59.
ANGERED 15.4 (Angeredsloppet) - Till fullständiga resultat
M "5 km": Mikael Larsson Sävedalen 14:48, Thomas Johansson 81 Sävedalen 14:52.
M "10 km": Anders Soovik Kongahälla 29:22, Hans Andersson Vårgårda 30:02.
K "5 km": Åsa Erlandson IF Göta 18:33.
SOLNA 15.4 (Haga Hill Race) - Till fullständiga resultat
M 6 km: Andreas Ahl Hässelby 19:24, Idris Ibrahim Hässelby 20:31, Jonny Petrén Hässelby 20:43.
K 6 km: Maria Runesson Väsby 24:24.
SKÖLDINGE 12.4 (DM terräng)
M 4 km: Erik Sjöqvist Enhörna 12:22, Anders Karlsson Enhörna 12:38, Christian Bergh Enhörna 13:15, Stefan Lillsjö Ärla 13:17, Henrik Nyström 82 Västerås 13:19.
K 4 km: Flo Jonsson Ärla 15:19, Anne Martikainen Oxelösund 15:28, Pia Martikainen Oxelösund 15:31, Maria Broström Tjalve 16:00, Ursula Turtinen Råby-Rekarne 16:01.
KARLSKOGA 9.4 (Terrängcupen) - Till fullständiga resultat
M 6 km: Claes Nyberg IF Göta 18:41, Lars Appelqvist IF Göta 20:55.
K 6 km: Kristina Rebane Sunne LK 22:29, Anette Wahlström IF Göta 22:41, Annika Andersson IF Göta 22:54.
RÄLLA 9.4 (DM terräng)
M 4 km: Henrik Ahnström 81 Brittatorp 12:35, Fredrik Lundqvist IK Sisu 12:40, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 12:54, Lars Hansen Enhörna 12:57, Johan Lundahl Hultsfred 12:58, Jimmy Wik 82 Kalmar 13:00.
K 4 km: Ida Nilsson 81 Högby 14:20, Malin Öhrn Malmö 14:33, Johanna Nilsson 83 Högby 14:45, Maria Pettersson Njudung 14:53, Dorotea Carlsson Eksjö Södra 14:57.
EKERÖ 8-9.4 (DM terräng) - Till fullständiga resultat
D a g 1
M 4 km: Mounier El Guerouaoui Tureberg 11:52, Johan Malm Spårvägen 12:09, Mattias Norling Tureberg 12:28, Marcus Ståhlberg Tureberg 12:29, Anders Szalkai Spårvägen 12:30, John Laselle Tureberg 12:34.
K 4 km: Camilla Benjaminsson Hässelby 13:31, Ulrica Orre Hässelby 13:49, Susanne Wallner Spårvägen 13:59, Anke Xylander Söder 14:35, Susanna Wiström Sundbyberg 14:45.
F18 4 km: Hanna Bremler Tyresö 14:56.
D a g 2
M 12 km: Peter Koskenkorva Hässelby 37:23, Andreas Ahl Hässelby 38:21, Jonny Petrén Hässelby 38:41, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 39:25, Anders Grahn Flemingsberg 39:51.
K 8 km: C Benjaminsson 27:29, S Wallner 28:43, Maria Pettersson Flemingsberg 30:26, Annelie Buller Flemingsberg 30:30, Anna Hansson Sthlms Studenter 30:39, S Wiström 30:45.
K22 4 km: S Wiström 14:40, Maria Runesson Väsby 14:54.
PARTILLE 8.4 (Kvibergsloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Patrik Gustafson Brittatorp 30:40, Anders Soovik Kongahälla 31:36.
K 5 km: Christin Johansson Kville 17:21, Jessica Bolgerth Kville 17:53.
K 10 km: Karin Schön Kville 36:39, Paula Wass Kville 38:44.
UDDEVALLA 8.4 (DM terräng)
M 4 km: Johan Olehäll Hälle 12:17, Erik Framme Hälle 12:23, Christian Karlsson Hälle 12:31.
K 4 km: Linda Hjelm Hälle 15:31.
KLINTEHAMN 5.4 (Vårterrängen)
M 5 km: Andreas Phersson Hammarby 16:17, Olof Thunegard Gotland 16:20.
HELSINGBORG (Ramlösaloppet & DM terräng) 2.4
M 4 km: Göran Axelsson Malmö 12:11, Johnny Jönsson Malmö 12:19, Rickard Andersson Malmö 12:33, John Olsson IS Göta 12:46, Jesper Hansson Björnstorp 12:40, Daniel Svensson Malmö 12:50, Toni Rovina Malmö 13:06.
M 12 km: Lars Andersson IS Göta 40:44, J Hansson 42:17.
M35 8 km: Bengt Mattsson Härlöv 27:09.
K22 4 km: Mia Larsson 81 Lund 14:18, Carita Mårtensson Björnstorp 15:00, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 15:30.
RÅNÄS 2.4 (Brukslunken) - Till fullständiga resultat
M 6.5 km: Niklas Österberg Rånäs 19:22, Andreas Carlborg Spårvägen 19:27, Jan Amnéus Väsby 20:02.
K 6.5 km: Kristin Ahlepil Eksjö Södra 22:31, Anna Lindh Tureberg 23:02, Louise Johansson Rånäs 23:55.
VÄLLINGBY 1.4 (Springstar) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Stefan Hall Flemingsberg 33:21.
ÖREBRO 1.4 (Startmilen)
M 10 km: Erik Sjöqvist Enhörna 29:57, Stefan Lungström IF Göta 30:35, Lars Johansson Hälle 30:50, Anders Karlsson Enhörna 31:17, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 31:39, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 31:41, Anders Edgren Enhörna 31:50, Anders Nilsson IF Göta 32:05, Hans Nilsson Enhörna 32:12, Christian Bergh Enhörna 32:19, Peter Wiker Hällefors LK 32:22, Hans Andersson Vårgårda 32:24.
K 10 km: Anette Wahlström IF Göta 35:50, Annica Wenngren Kvarnsveden 36:40, Helene Nilsson IF Start 37:24, Carin Jaxell Enhörna 39:09.
HÖGBY 1.4 (Skälbyloppet)
M 8.4 km: Linus Studeny 81 Högby 28.36.
K 4.5 km: Lotta Nyberg Högby 17:11.
VALLENTUNA 26.3 (Runrundan) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Johan Malm Spårvägen 31:37, Martin Rappe Hammarby 32:01, Mikael Larsson Sävedalen 32:20, Ulf Olsson Hässelby 32:25.
K 10 km: Anne Martikainen Oxelösund 37:28, Annica Wenngren Kvarnsveden 37.50, Pia Martikainen Oxelösund 38:01, Annelie Buller Flemingsberg 39:27.
STENUNGSUND 26.3 (Tjörnbroloppet)
M 9.3 km: Jonas Alfredsson Hälle 29:57.
M 16.3 km: Anders Soovik Kongahälla 53:25, Öyvind Ellefsen NOR 54:20.
LÖTTORP 25.3
K 3.5 km: Ida Nilsson 81 Högby 12:07.
SUNDBYBERG 19.3 (Två Sjöar Runt) - Till fullständiga resultat
M 11.2 km: Erik Sjöqvist Enhörna 34:23, Mattias Persson Spårvägen 34:44, Magnus Bergman Enhörna 34:46, Patrick Hallén Enhörna 35:32, Kristian Algers Alehof 35:56, Eduardas Volikas LIT 36:00, Erik Framme Hälle 36:00, Martin Rappe Hammarby 36:19, Ulf Olsson Hässelby 36:24, Anders Edgren Enhörna 36:38, Jonas Larm Hässelby 36:43, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 37:01.
M22 5.7 km: Johan Lindberg Hagunda 18:08, Samad Masrour Spårvägen 18:18, Jan Amnéus Väsby 18:19, Clas Björling Mora 18:20, Fredrik Norgren Mora 18:21.
K 5.7 km: Camilla Benjaminsson Hässelby 19:57, Anna Lindh Tureberg 20:13, Kristina Rebane Sunne LK 20:13, Susanne Wallner Spårvägen 20:14, Jenny Framme Hälle 20:41, Marie Granberg Klasson Hässelby 20:43, Karin Lindberg IF Göta 20:46, Annika Nyberger Spårvägen 21:07, Julie Leonard Högbo GIF 21:20, Lisa Wallgren Hammarby 21:25.
ÖSTHAMMAR 19.2 (Bore Cup 3)
K 4.9 km: Kristina Södergren Gefle 20:54.
STOCKHOLM 5.1 (Millennieloppet)
M 6 km: Kent Claesson Skillingaryd 17:02, Andreas Ahl Hässelby 17:41, Ulf Olsson Hässelby 18:11.