Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Marathon/Halvmarathon - 2000

 


 

KVARNSVEDEN 4.11 (Vintermarathon) - Till fullständiga resultat
M: Anders Edgren Enhörna 2:31:16, Clas Björling Mora 2:32:37 (debut), Stefan Hall Flemingsberg 2:33:15, Hans Andersson Vårgårda 2:38:07, Carl Johan Olofsgård Hässelby 2:38:10, Tommy Nilsson Kvarnsveden 2:38:16, Dick Olsson Kvarnsveden 2:41:30, Anders Nilsson IF Göta 2:46:05, Tommy Sjöström 2:48:39, Arne H Vik NOR 2:49:01, Dan Hoffman Kvarnsveden 2:49:39, Ilpo Hakola Kungsör 2:49:48, Clas Myrestam 2:50:20, Leif Sjöström IF Göta 2:50:47, Göran Fagerström Västerås 2:50:55, Björn Gjerde NOR 2:54:23, Robert Frykstedt Bålsta 2:54:42, Johan Sand Flemingsberg 2:55:00, Tommy Frisk Kvarnsveden 2:55:25 (1:50.42 på 800m som 19-åring 1982!).
K: Annelie Buller Flemingsberg 2:57:27, Anneli Södergårds Hultsfred 2:58:26, Eva Ericsson Granbergsdal 3:00:10, Anette Wahlström IF Göta 3:05:53, Maria Lundgren Jalles 3:09:21, Karin Stridh Andersson IF Göta 3:31:26. 

GOTTSUNDA 21.10 (DM halvmarathon) Till fullständiga resultat
M: Gebriel Zeron Upsala 1:11:21, Johan Lindberg Hagunda 1:12:53, Örjan Grelsson Upsala 1:12:55.

KÖPING 14.10 (Köping Halvmarathon)
K: 
Anne-Louise Nilsson IF Göta 1:23:53, Eva Ericsson Granbergsdal 1:25:42, Arja Kilpeläinen Råby-Rekarne 1:29:31.

VÄXJÖ 14.10 (Växjö Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Lars Hansen Enhörna 2:28:23, Nils-Allan Torstensson Storebro 2:37:25, Ola Slättengren Glasriket 2:43:11, Hans Dahlén Fredrikshof 2:45:09, Rickard Andersson Skillingaryd 2:46:05, Magnus Andersson Högby 2:47:51, Stefan Andersson Skillingaryd 2:48:46, Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:50:43, Robert Ögren Skillingaryd 2:51:38, Stefan Malmros Björnstorp 2:51:40, Björn Gjerde NOR 2:53:52, Mikael Palmgren Sörängen 2:54:07, Per Johannesson Skillingaryd 2:54:25.
K: Annie Hedlund Duvbo 3:36:49, Elin Ottosson Hammarkind 3:39:58, Brigitte Munch Madsen DEN 3:47:28.

UMEÅ 14.10 (Umemaran) 14.10
M:
 Ahti Honkolva FIN 2:41:05, Patrik Skoglund IKS Umeå 2:52:18.
K: Minna Pihala FIN 2:53:19, Christina Forslund Nyland 3:09:13, Monika Gullström FIN 3:28:08, Anna-Maija Koskela FIN 3:43:53, Anita Jönsson Jalles 3:48:27.

GÖTEBORG 8.10 (Göteborg Marathon) Till fullständiga resultat
M: Mattias Thorsson 2:50:07, Klas Hedrönn Skövde 2:51:15, Björn Gjerde NOR 2:53:38, Rolf E Böhn NOR 2:53:50.
K: Jenny Notfjäll Sävedalen 3:39:06.

SLYTE-ARBOGA 16.9 (Europavägsloppet) - Till fullständiga resultat
M: Andreas Hårrskog Mora 1:10:54.

TROLLHÄTTAN 16.9 (Skräcklanmaran)
M:
 Sören Jonsson TV88 2:57:41.

HUSKVARNA 16.9 (Wättermaran)
M: 
Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:09:41, Fredrik Lundqvist IK Sisu 1:12:05, Niklas Wikner Tranås 1:12:16, Jonas Tell Ymmer 1:12:56.

NORA 16.9 (Norasjön Runt) - Till fullständiga resultat
K: Åsa Höög Örebro AIK 1:25:21, Eva Ericsson Granbergsdal 1:26:02, Eira Skyttestrand-Larsson Storådalen 1:29:36.

STOCKHOLM 10.9 (Stockholmsloppet) - Till fullständiga resultat
M: Alfred Shemweta Flemingsberg 1:04:48, Erik Sjöqvist Enhörna 1:05:40, Jonas Hagelin Möldnal 1:06:55, Anders Szalkai Spårvägen 1:06:56, Jonas Larm Hässelby 1:06:59, Cajus Möller DEN 1:07:01, Lars Hasen Enhörna 1:08:22, Mikko Virta FIN 1:08:36, Ludvig Edman Skellefteå 1:08:49, Patrick Hallén Enhörna 1:08:52, Håkan Börjesson Hagen 1:09:12, Jaakko Kero FIN 1:09:27, Fredrik Lundqvist IK Sisu 1:09:29, Oleg Egorov Jamtrennarna 1:09:33, Kenneth Jansson Linden 1:09:37, Clas Björling Mora 1:09:38, Jukka Vähö-Vahe FIN 1:09:41, Idris Ibrahim Hässelby 1:09:47, Runar Höiom Alingsås 1:09:54, Ulf Olsson Hässelby 1:09:55, Peter Tefke Ale-90 1:10:06, Anders Soovik Kongahälla 1:10:24, Ari-Pekka Leppänen FIN 1:10:27, Johan Dahl Högbo AIK 1:10:39, Anders Nilsson IF Göta 1:10:45, Ami Laamo FIN 1:10:50, Mica Comstock Flemingsberg 1:11:11, Jari Seppälä FIN 1:11:16, Andreas Hårrskog Mora 1:11:20, Jesper Hansson Björnstorp 1:11:22, Dan Moberg Hagen 1:11:30, Ricahrd Kingstad Jamtrennarna 1:11:34, Mårten Lång Spårvägen 1:11:36, Christian Karlsson Hälle 1:11:53, Martin Rappe Hammarby 1.12:07, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 1:12:22, Jon Hessle NOR 1:12:37, Carl-Johan Olofsgård Hässelby 1:12:40.
K: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 1:14:39, Lena Gavelin Jamtrennarna 1:14:41, Malin Öhrn Malmö 1:15:18, Camilla Benjaminsson Hässelby 1:16:42, Susanne Johansson Hässelby 1:17:30, Annika Nyberger Spårvägen 1:19:00, Catarina Asph Mora 1:20:40, Ann-Catrin Nordman FIN 1:21:33, Anne Martikainen Oxelösund 1:21:57, Julie Leonard Högbo GIF 1:22:06, Pia Martikainen Oxelösund 1:22:29, Karin Schöm Kville 1:22:46, Jessica Bolgerth Kville 1:23:23, Florence Engström Hässelby 1:23:51, Ulrika Janemon Kville 1:23:53, Åsa Schumann Piteå 1:24:08, Ann-Catrine Norberg Flemingsberg 1:24:12, Camilla Thuné Rånäs 1:24:16, Susanna Wiström Sundbyberg 1:24:35, Rosemary Connolly GBR 1:24:41, Kajsa Friström Fredrikshof 1:25:05, Marie Norlander (Strängnäs) 1:25:07, Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 1:25:29, Paula Wass kville 1:25:48, Merja Kiviranta FIN 1:26:06, Eleonor Öström Kville 1:26:09, Beatrice Bjarne Flemingsberg 1:26.31, Ann Rosén (Stockholm) 1:26:53, Anna Hansson Studenterna 1:26:57, Annika Skarin Hässelby 1:27:03, Helena Engman 1:27.04, Maria Runesson Väsby 1:27:05, Lisa Wiklund Spårvägen 1:27:11, Katharina Sandström Sundsvall 1:27:13, Carina Rosén Eksjö Södra 1:27:23, Lotta Huselius Oxelösund 1:27:33, Anna Isaksson (Stockholm) 1:27:49, Jennie Nordvall Strategen 1:28:20, Ing-Marie Hjorth-Hägglund Fredrikshof 1:28:38, Letu Abraha Sundbyberg 1:29:13, Anneli Fransson F&S Uppsala 1:29:43, Maria Brunzell Flemingsberg 1:29:43, Gunilla Thegel Skade 1:29:53. 

KNUTBY 3.9 (Kolarmora Marathon)
K:
 Ylva Rangne Fredrikshof 3:42:15.

LANDSKRONA 27.8 (Landskrona Marathon)
M: 
Joakim Persson Björnstorp 2:51:56.
K: Catarina Ask Heleneholm 3:14:11, Åsa Olsson 3:33:01.

SÖDERHAMN 20.8 (Strömmingsmaran)
M: 
Leif Hansson Upsala 2:36:49, Martin Gidewall Tumba 2:37:36, Ulf Lundengård Kvarnsveden 2:39:33, Hans Dahlén Fredrikshof 2:43:20, Bengt Sjöberg Iggesund 2:46:36, Leif Sjöström IF Göta 2:52:53, Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:54:01.
K: Ylva Rangne Fredrikshof 3:34:30.

HULTSFRED 19.8 (Hultsfreds Ultra)
M 42.2 km: 
Nils-Allan Torstensson Storebro 2:42:12.
K 42.2 km: Mary Larsson TV88 3:37:22.

LÖTTORP 12.8 (Ölands Maraton inkl DM)
M:
 Rashid Khaled Jamal QAT 2:20:48, Erik Gerdin Hakarpspojkarna 2:34:57, Håkan Johansson Hakarpspojkarna 2:48:03, Torbjörn Nilsson Lidingö 2:52:19, Eddy Hultgren T Blekinge 2:54:05.

SÄFFLE 12.8 (Säffle Marathon inkl VSM marathon) Till fullständiga resultat
M: Petter Antonsen NOR 1:10:16.
M: Dan Agnarson Öbacka 2:36:58, Karl Nieminen Öbacka 2:38:34, Jan Lindblom Hässelby 2:42:54, Peter Jaktlund Kvarnsveden 2:47:53, Lars Johansson Start 2:49:17, Owe Olsson Kvarnsveden 2:55:21.
K: Siri Stormer NOR 1:23:20, Kristin Lie NOR 1:28:48.
K: Karin Stridh-Andersson IF Göta 3:29:46.

KRISTIANSTAD 12.8 (Christianstad halvmaraton)
M:
 Jesper Hansson Björnstorp 1:13:09.
K: Catarina Ask heleneholm 1:28.32.

NORDINGRÅ 12.8 (Höga Kusten Marathon)
M: 
Håkan Mårtensson Vingarna 1:12:54.
M: Thommy Larsson Sundsvall 2:41:12, Sören Pettersson Graningealliansen 2:46:47, Åke Harlin Brännan 2:50:08, Martin Bruneskogh Sundsvall 2:52:29, Torbjörn Svensson (Ånge) 2:52:36, Carl-Johan Stenmark Sudnsvall 2:54:09.
K: Lena Marksved Sundsvall 1:26:32.
K: Kristina Forslund Nyland 3:15:49.

MOTALA 29.7 (Baltzarloppet)
M: Julius Mtibani Sörängen 1:07:42, Jurij Punda Sörängen 1:07:57, Andrej Karpin RUS 1:07:57, Patrick Hallén Enhörna 1:08:02, Simon Gutierrez Hässelby 1:08:33, Carl-Johan Olofsgård Hässelby 1:13:20, Erik Gerdin Hakarpspojkarna 1:13:28.
K: Maria Broström Tjalve 1:29:41.

VINDELN-VÄNNÄSBY 29.7 (Vindelälvsloppet) - Till fullständiga resultat
M: Ola Torstensson IFK Umeå 2:30:11, Niklas Wikner Tranås 2:34:17, Peter Tefke Ale90 2:35:41, Stefan Hall Flemingsberg 2:47:06, Lennart Hansson Solvikingarna 2:55:36, Anders Forsgren Skellefteå 2:55:37.
K: Annelie Buller Flemingsberg 3:05:21, Maj-Britt Sundqvist SIF Skellefteå 3:05:45, Katharina Sandström Sundsvall 3:17:25, Ann-Sofi Sundlöf IKS Umeå 3:34:47.

AMMARNÄS-KRADDSELE 26.7 (Vindelälvsloppet) - Till fullständiga resultat
M: Rikard Hedelin IFK Umeå 1:11:18, Håkan Stenberg Skellefteå 1:11:54, Esko Lilleberg Haparanda SKT 1:12:12.
K: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 1:21:13, Maria Pettersson Flemingsberg 1:28:06.

BORLÄNGE 11.7 (Borlänge Marathon)
M: 
Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:47:42.
.

MORA BY 8.7 (Gustafsloppet)
M: 
Clas Björling Mora 1:11:26.
K: Catarina Asph Mora 1:18:50, Catarina Källkvist Ess 1:25:28.

BROMÖLLA 8.7 (Bromölla Marathon)
K:
 Catarina Ask Heleneholm 3:12:33.

KRISTIANOPEL 1.7 (Kustmaran)
M:
 Nils-Allan Torstensson Storebro 2:40:18, Stefan Ulmestål Team Blekinge 2:41:11, Göran Karlsson Team Blekinge 2:54:53.
K: Ingrid Holmgren Team Blekinge 3:27:33.

STOCKHOLM 3.6 (Stockholm Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Alfred Shemweta Flemingsberg 2:18:49, Giorgio Calcaterra ITA 2:18:54, Stephen Kirwa KEN 2:20:02, Peter Koskenkorva Hässelby 2:21:38, Terje Naess NOR 2:22:13, Anders Szalkai Spårvägen 2:23:42, Jonas Larm Hässelby 2:25:37, Simon Peter TAN 2:25:54, John Mutai KEN 2:27:19, Arto Hyytiäinen FIN 2:28:12,
Patrick Hallén Enhörna 2:28:18, Idris Ibrahim Hässelby 2:28:48, Martin Rappe Hammarby 2:31:59, Niklas Wikner Tranås 2:32:09, Jonny Petrén Hässelby 2:33:05, Patrik Gustafson Brittatorp 2:34:02, Johan Faskunger Mölndal 2:34:25, Carl-Johan Olofsgård Hässelby 2:34:35, Mårten Lång SPårvägen 2:34:55, Robert Franjkovic CRO 2:35:20,
Pekka Rantakari FIN 2:35:53, Sture Grönli NOR 2:36:39, Jaanus Gross EST 2:37:02, Henrik Östling Sköldinge 2:37:25, Erling Schjetne NOR 2:37:45, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 2:37.56, Kristian Jernström 2:38:08, Nils-Allan Torstensson Storebro 2:38:13, Dan Agnarson Öbacka 2:38:21, Peter Svedin 2:39:03,
Harri Mannermaa FIN 2:39:06, Anders Gustavsson Upplands Regemente 2:39:06, Mats Ekman Spårvägen 2:39:54, Örjan Grelsson Upsala 2:40:13, Johan Rune Högbo GIF 2:40:36, Jerker Mattsson I2 2:40:43, Magnus Karlsson 2:40:47, Thommy Larsson Sundsvall 2:41:11, Ingvar Grönseth NOR 2:41:56, Ulf Lundengård Kvarnsveden 2:41:59,
Stefan Gustafson Örebro AIK 2:42:07, Stefan Ulmeståhl T Blekinge 2:42:15, Klas Hedrönn Skövde 2:42:34, Jens Pettersson 2:42:41, Torleif Andrésen Flemingsberg 2:42:51, Tommy Nilsson Kvarnsveden 2:42:55, Mikael Hermansson Sävedalen 2:43:06, Torbjörn Staat Tumba 2:43:33, Anders Risling Bromma 2:44:01, Hossein Fazeli Harg 2:44:03,
Fredrik Swahn Rånäs 2:44:20, Ulf Karlsson 2:44:29, Karl Nieminen Öbacka 2:44:34, Rolf Johansson Graal 2:44:41, Bo Nyström Tväråselet 2:45:14, Reima Hartikainen Skövde 2:45:26, Heming Leira NOR 2:45:39, Urban Östh Kisa 2:45:40, Richard Kingstad Jamtrennarna 2:46:00, Örjan Öberg Akele 2:46:02,
Hans Dahlén Fredrikshof 2:46:04, Martin Gidewall Tumba 2:46:22, Torbjörn Niklasson Gotland 2:46:29, Stefan Andersson Skillingaryd 2:46:31, James McNeill GBR 2:46:31, Jesper Tranekjer DEN 2:46:45, Jarkko Kirjavainen FIN 2:46:56, Andrus Lein EST 2:47:16, Jan-Inge Dahl NOR 2:47:24, Jan Johansson Granberg 2:47:29, .... bröt: bl a Kjell-Erik Ståhl Enhörna, Lars Andersson IS Göta, Andreas Ahl Hässelby, Arvid Levinsson Hässelby, Stefan Hall Flemingsberg.
K: Marie Söderström Lundberg Hässelby 2:37:57, Spyridoula Souma GRE 2:42:00, Susanne Johansson Hässelby 2:43:41, Carol Calea MLT 2:44:56, Heléne Willix KA1 2:45:18, Trudi Thompson GBR 2:45:35, Jorunn Rekkedal NOR 2:46:09, Karin Schön Kville 2:52:04, Annika Nyberger Spårvägen 2:54:13, Jelena Gundelach RUS 2:54:44,
Marlene Persson 2:55:01, Anna Hansson Sthlms Studenter 2:56:55, Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 2:58:11, Eva Ericsson Granbergsdal 2:59:30, Lisa Blommé Flemingsberg 2:59:58, Kristina Hugosson SIF Skellefteå 3:00:46, Annelie Buller Flemingsberg 3:01:13, Ulla Östling Östhammar 3:01:24, Anne Gustafsson SIF Skelelfteå 3:04:41, Kajsa Friström Fredrikshof 3:04:47,
Marja Holopainen FIN 3:06:57, Eveliina Pekkanen FIN 3:07:36, Yvonne Brandberg Rånäs 3:08:02, Catarina Ask Heleneholm 3:08:03, Pernilla Karlsson Högby 3:08:21, Catharina Källkvist Ess 3:08:31, Eleonor Öström Kville 3:08:53, Ludmila Kortjagina RUS 3:08:57, Annika Andersson IF Göta 3:10:37, Maj-Britt Sundqvist SIF Skellefteå 3:11:13,
Katharina Sandström Sundsvall 3:11:29, Gusel Taisetdinova RUS 3:12:13, Anitta Nurmisto-Perä FIN 3:12:25, Beatrice Christenson 3:13:14, Ulrika Linge Akele 3:13:45, Madli Tuuling EST 3:13:57, Hanna Salander Västerås 3:14:38, Jonna Eeva FIN 3:15:35, Meta Steinbach Olsson T Blekinge 3:15:56, Sirkka Oikarinen FIN 3:17:22,
Verena Becker GER 3:17:49, Anja Auvinen 3:18:09, Cathy Racault FRA 3:18.58, Lene Andersen DEN 3:19:47, Sara Olsson Malung 3:20:00, Kristina Hallquist 3:20:42, Anneli Nummela FIN 3:21:05, Helena Engman 3:21:22, Anna Isaksson 3:21:42, Eija Ristanen FIN 3:22:17,
Mireille Mock SUI 3:22:20, Ana Brito VEN 3:22:48, Mirjam Tynkkynen FIN 3:22:48, Anna Österdahl 3:22:58, Katarina Johansson 3:23:53, Marja-Leena Väänänen FIN 3:24:00, Ylva Rangne Fredrikshof 3:24:11, Gun-Britt Svanström FIN 3:24:23, Gunnel Tolfes 3:25:26, Rauni Parantainen FIN 3:25:28,
Marja Matikainen FIN 3:25:35, Els-Marie Lindby Flemingsberg 3:25:58, Inger Pettersson Fredrikshof 3:26:13, Kirsten Söborg DEN 3:26:19, Susanne Abelin Tönrblom 3:26:26, Tuuli Merikoski-Silius FIN 3:26:38, Sisko Maukonen FIN 3:26:51, Kristina Hagström Lustebo 3:27:12, Katja Wutkewicz GER 3:27:13, Karin Strid Andersson IF Göta 3:27:31, ... bröt: bl a Jennie Åkerberg Spårvägen.

GÖTEBORG 13.5 (GöteborgsVarvet) - Till fullständiga resultat
M: Faustin Baha TAN 1:02:42, Fred Getanga Ntabo KEN 1:02:49, Rachid Ait-Bensalem MAR 1:03:43, Jumanne Tluway TAN 1:03:56, Alfred Shemweta Flemingsberg 1:04:42, Simon Peter TAN 1:05:11, Magnus Bergman Enhörna 1:06:09, Idris Ibrahim Hässelby 1:07:28, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:07:34, Jonas Hagelin Mölndal 1:07:45, Jonas Larm Hässelby 1:08:01, Clas Björling Mora 1:08:15, Andreas Ahl Hässelby 1:09:05, Runar Höiom Alingsås 1:09:10, Mehmet Abbeholm Flemingsberg 1:09:17, Lars Hansen Enhörna 1:09:28, Tadeusz Kajder POL 1:09:34, Erik Öhlund Ymer 1:10:08, Niklas Wikner Tranås 1:10:15, Kenneth Jansson Linden 1:10:30, Erik Framme Hälle 1:10:39, Patrik Gustafson Brittatorp 1:10:54, Fredrik Lundqvist IK Sisu 1:10:57, Ulf Olsson Hässelby 1:11:02, Jesper Hansson Björnstorp 1:11:17, Fredrik Sturesson 1:11:41, Kristoffer Österlund IFK Umeå 1:11:55.
K: Stine Larsen NOR 1:09:28, Pamela Chepchumba KEN 1:11:03, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 1:12:35, Nadesjda Wijenberg NED 1:13:47, Camilla Benjaminsson Hässelby 1:16:35, Heléne Willix KA1 1:18.05, Annika Nyberger Spårvägen 1:18:07, Susanne Johansson Hässelby 1:18:39, Ann-Louise Nilsson IF Göta 1:21:31, Anette Wahlström IF Göta 1:21:33, Anna Hansson Sthlms Studenter 1:21:55, Karin Schön Kville 1:22:06, Lubov Pospeshina Skövde 1:22:18, Karin Lindberg IF Göta 1:22:22, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 1:23:17, Åsa Borg 1:23:44, Grethe Sandberg NOR 1:23:57, Jessica Bolgerth Kville 1:24:42, Anneli Södergårds Hultsfred 1:24:51, Kristina Arnesson Telia 1:25:07, Annika Skarin Hässelby 1:26:10, Bente Christensen DEN 1:26:26, Paula Wass Kville 1:27:03, Marianne Grove DEN 1:27:05, Lotta Huselius Oxelösund 1:27:30, Carin Jaxell Enhörna 1:27:31, Pernilla Andersson 1:27:37, Åsa Erlandsson IF Göta 1:28:35, Camilla Abel DEN 1:28:41.

LULEÅ 13.5 (Luleå Stadsmara) - Till fullständiga resultat
K: Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 1:27:12, Ylva Samuelsson Lulekamraterna 1:27:42.

GÄVLE 7.5 (Gävle Halvmarathon)
M:
 Johan Dahl Högbo AIK 1:10:07, Andreas Hårrskog Mora 1:12:45.
K: Maria Pettersson Flemingsberg 1:26:43, Catharina Källkvist Ess 1:27:36, Julie Leonard Högbo GIF 1:28:01, Katharina Sandström Sundsvall 1:28:58.

VÄNNÄS 6.5 (Vännäs Halvmarathon) - Till fullständiga resultat
M: Rikard Hedelin IFK Umeå 1:10:01, Ludvig Edman Skellefteå AIK 1:10:10, Peter Ljungholm Skellefteå AIK 1:10:14, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 1:11:12.
K: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 1:22:02, Anne Gustafsson SIF Skellefteå 1:25:10, Susanne Lundberg SIF Skellefetå 1:26:18, Karin Harnesk SIF Skellefteå 1:28:37, Maj-Britt Sundqvist SIF Skellefteå 1:29:07.

SÄTER 24.4 (Sätermaran)
M: 
Tommy Nilsson Kvarnsveden 2:37:37, Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:53:43.
K: Martina Salomonsson 1:26:09, Catharina Källvksti Ess 1:27:28.
K: Elenor Ruth Flemingsberg 3:24:06

KARLSBORG 16.4 (Karlsborgsjoggen)
M: 
Jonas Larm Hässelby 1:10:51.
K: Vilma Audzijonyte Lidköping 1:28:53.

MALMÖ 8.4 (Heleneholms Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Stefan Hall Flemingsberg 2:28:49, Jörgen Nilsson Heleneholm 2:42:51, Hossein Fazeli Harg 2:46:05, Stefan Malmros Björnstorp 2:51:57, Lennart Hansson Solvikingarna 2:47.37, Sören Söndergaard Pallas 2:52:08.

VÄLLINGBY 1.4 (Vällingby Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Martin Rappe Hammarby 2:36:39, Vladimir Bötsuk EST 2:39:19, Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:52:47, Göran Mårtensson Täby LLK 2:54:35.
K: Maria Pettersson Flemingsberg 3:14:32, Ylve Rangne Fredrikshof 3:38:17, Agneta Jonsson Skavsåret 3:47:17.

KARLSHAMN 26.3 (Marsloppet)
M:
 Peter Nilsson Älme 1:13:49.
K: Meta Steinbach Olsson Team Blekinge 1:29:22.

KÅLLERED 11.3 (Kålle Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Ted Ås Triathlon Väst 2:47:17, Andreas Vahe Ale-90 2:49:32, Hossein Fazili Harg 2:50:36.

JAKOBSBERG 15.1 (Jakobsberg Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Hans Dahlén Fredrikshof 2:47:54, Per Åman Sthlms Studenter 2:54:53, Tommy Sjöström Kvarnsveden 2:55:05, Bertil Johansson IKS Umeå 2:55:30, Alf Jernberg Enköping 2:56:01.
K: Ylva Rangne Fredrikshof 3:35:46.