Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenska Friidrottscupen 2000



RIKSCUPEN

LAG-SM FINAL
Göteborg/S 26.7

 

HUDDINGE 27.5 (Grupp A)
MÄN
Totalt: 
1) Huddinge 76, 2) Falun 68, 3) Råby-Rekarne 68, 4) Gefle 63, 5) Upsala 63, 6) Nyköping 31.
100m (+2.8): Anders Boyacioglu H 10.86w, Ali Sabouri U 11.04w, Mahmoud Adla G 11.05w, Christian Forsell R 11.22w. 200m (+2.0): Robert Fält G 21.71, A Boyacioglu 21.91, Christian Dimitrijevic 82 R 22.04, Jon Andersson F 22.33, A Sabouri U 22.61. 400m: Torbjörn Eriksson F 48.64, Klas Ringdahl H 48.84, Björn Engström G 51.20. 800m: Fredrik Rohlén F 2:01.01, Olle Walleräng 85 R 2:01.20, Fredrik Uhrbom N 2:01.64. 1500m: Conny Ekstrand F 4:29.05, F Uhrbom 4:30.57, O Walleräng 4:33.45. 5000m: Gebriel Zeron U 15:53.27. 3000mH: Joakim Skoog F 10:30.4m, Magnus Eriksson U 10:35.2m. 110mH (+3.9): Urban Gustafsson U 14.68w, David Bergdahl F 15.28w, Patrik Melin G 15.35w, Andreas Ericsson R 15.44w, Martin Mella H 15.73w. 400mH: B Engström 52.71, Magnus Norberg H 53.36, Daniel Berg 82 U 58.05, D Bergdahl 58.50. Höjd: Oskar Jonsson 81 R 195, Markus Ottesen 81 191, M Mella 191, Tomas Weis 82 U 186. Stav: Christer Holger H 471, Rickard Nygårds G 461, U Gustafsson 431, Jörgen Hjorth F 408. Längd: R Fält 717w/+2.9 (-), Fotios Makrostergios H 691w/+2.4 (677/+1.0), Andreas Hedström 81 F 673w/+2.9 (632/+1.1), Johan Levin U 672w/+3.3 (652/+2.0), Fredrik Holmer 83 R 647/+1.1. Tresteg: Lars Häggberg H 1441w/+2.4 (-), Håkan Eklund R 1387/+1.2, Sebastian Lindén 83 F 1351w/+3.4 (1326/+1.2). Kula: Daniel Jonsson R 1834, Linus Bernhult H 1605, Anders Sundström N 1591, Anders Larsson G 1472. Diskus: Axel Bernhult H 5284, Manuel Brändeborn R 4962, Niklas Uhlin U 4861, Richard Alneroth G 4828, Håna Öberg N 4376. Slägga: Tony Settle R 5517, L Bernhult 5203, Stefan Alneroth 81 G 5113, N Uhlin 4338, Jonas Birgersson 83 N 4301, Johan Persson F 4074. Spjut: R Alneroth 6710, Kenneth Bergén H 6188, D Jonsson 5358. 4x100m: Huddinge (Daniel Bergström, F Makrostergios, K Ringdahl, A Boyacioglu) 41.67, Gefle (M Adla, R Fält, Björn Lundin, Michael Matton) 41.81, Falun (J Andersson, A Hedström, M Ottesen, T Eriksson) 43.29, Upsala 43.43 (J Levin, D Berg, U Gustafsson, A Sabouri) 43.43, Råby-Rekarne 44.65.
KVINNOR
Totalt:
 1) Spårvägen 59, 2) Råby-Rekarne 56, 3) Västerås 52.5, 4) Täby 46, 5) Huddinge 41.5, -) Örebro ej start.
100m (+1.6): Sofi Hildenborg R 12.01, Linda Knutsson 81 T 12.65, Eveline Lunner 86 V 12.71, Helena Norberg 86 H 12.92. 200m (+1.3): S Hildenborg 24.38, Sara Erixon 81 V 26.10, L Knutsson 26.38. 400m: Monica Lundgren T 56.16, Louise Wenngren S 58.31, Jessica Nyström 83 R 58.78, Anna Wiik V 60.17, Carina Hortans H 61.18. 800m: Linda Olsson T 2:08.41 (400m 60.19). 1500m: Lena Kullstam R 4.35.78, Jenny Holmroos 86 V 4:44.13, Cilla Pettersson T 4:48.21, Rebecca Ringström S 5:01.22. 5000m: Susanna Damm V 18:54.84, Martina Högberg 81 T 19:19.55, Johanna Bjermkvist 83 H 19:21.69, Lisa Arentoft S 19:24.78. 100mH (+2.2): Maria Richtnér 13.92w, Jenny Jansson 81 R 15.16w, Sara Carlsson H 15.73w, Lisa Jansson 84 V 16.17w, Sara Göransson 83 T 16.84w. 400mH: Åsa Carlsson S 59.70, Linn Göransson 83 T 64.38, Maria Ekman 81 V 66.87, Kristina Jonsson R 70.52. Höjd: Marie Norrman 81 R 180, Anna Jönsson T 156. Stav: Helena Gissle S 342, Annica Andersson T 287, Sofie Lundström 83 V 287. Längd: Sofia Gustafsson R 609w/+3.0 (596/+1.9), Marie Åhlander S 586/+1.5, Anna Seleznova 83 H 569w/+3.4 (564/+1.8), Petra Johansson V 534/+1.8, C Pettersson 498/+1.8. Tresteg: M Åhlander 1294/+1.0, Sara Sköldin 85 R 1152/+1.3, Camilla Kramar 86 H 1069w/+2.4 (1057/+0.2), Rahi Musah 86 V 1055w/+3.4 (1053/+0.9). Kula: Anna Wiklund S 1308, S Lundström 1281, Carolina Hjelt 86 H 1231, J Jansson 1152. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén H 5115, A Wiklund 3592, Cecilia Enbäck V 3262. Slägga: Emma Olsson 83 V 4514, Taina Ståhl S 3874, Ellinor Storbjörk H 3289. Spjut: M Richtnér 4573, Katarina Eklöf 4554, Anna Jansson V 3914, S Gustafsson 3653. 4x100m: Råby-Rekarne (S Gustafsson, S Hildenborg, Hanna Holmér, S Sköldin) 48.14, Spårvägen (Feyisayo Omonojo, M Richtnér, Å Carlsson, M Åhlander) 49.35, Västerås (Lisa Wiik, S Erikxon, E Lunner, R Musah) 49.60, Täby 50.23.

HELSINGBORG 27.5 (Grupp B)
MÄN
Totalt: 
1) Helsingborg (Hb) 64, 2) Heleneholm (Hh) 62, 3) Lund 55, 4) Vittsjö 50, 5) Kville  36, -) Ymer ej start.
100m (+1.3): Erik Wahn Hb 10.93, Anders Hansson Hh 11.11, Gustav Lindström 81 L 11.23. 200m (+1.0): Johan Wissman 82 Hb 21.81, G Lindström 22.32. 400m: J Wissman 48.64, A Hansson 50.08. 800m: Johan Thornberg Hb 1:58.10, Johan Salomonsson L 1:58.18. 1500m: Torbjörn Fridolin V 4:14.22. 3000mH: Johan Wettergren K 9:16.64, T Fridolin 9:56.95, Marcus Olsson 81 L 10:28.27, Mika Kankaanpää Hh 10:43.25. 110mH (-0.3): Linus Malmborg Hh 16.11, Mattias Lundquist L 16.41, Henrik Hamnebo K 17.49. 400mH: Jimmy Palm Hb 55.14, Andreas Persson Lund 56.35, Johan Nyqvist 81 Hh 58.60. Höjd: Henrik Nilsson Hh 191, Kevin Mijdema 82 L 191, Fredrik Skoog Hb 191, Hans Svensson 84 V 186. Stav: Erik Svensson V 440, Christian Hulteberg Hh 408, H Hamnebo 408. Längd: L Malmborg 701/+0.2, Christer Persson V 658/+0.9. Tresteg: Daniel Norman L 1343/+0.7, Tobias Persson Hh 1339/+0.7, Christoffer Asplund 81 Hb 1306/+1.4. Kula: Anders Skärvstrand V 1522, Jonas Forsberg Hh 1468, Vesteinn Hafsteinsson Hb 1468. Diskus: V Hafsteinsson 5476, Staffan Jönsson 81 Hh 4625. Slägga: Stellan Kjellander V 5446, J Forsberg 4594, Kenneth Jansson Hb 4515. Spjut: Martin Trnovsky L 5660, Anders Wikander Hb 5555, Andreas Kohn K 5542, Tomas Jensson V 5351. 4x100m (laguppställningar?): Helsingborg 42.26, Heleneholm 42.62, Lund 44.39.
KVINNOR
Totalt:
 1) Växjö 64, 2) Helsingborg (Hb) 61.5, 3) Hälle (Hä) 51, 4) Färjestaden 36.5, 5) Norrköping 35, -) Tureberg ej start.
100m (-2.4): Veronica Fransson Hä 12.32, Jenny Ljunggren 84 Hb 12.39, Anna Westerberg N 12.98. 200m (-1.3): Carolina Klüft 83 V 24.67, A Westerberg 26.54, Charlotta Wanhainen Hä 26.57. 400m: Erica Mårtensson V 56.58, Kristina Blomstrand 82 N 57.78, Annika Eriksson 83 F 60.25, Katarina Wikander Hb 60.49. 800m: Caroline Gyllenhammar Hb 2:13.08, K Blomstrand 2:14.34, Magdalena Ottersten 85 Hä 2:16.14. 1500m: Caroline Hjelm Hä 4:44.60, Jessica Gylfe 4:49.13, K Wikander 4:58.95. 5000m: Jenny Framme Hä 17:18.43. 100mH (-1.9): Karin Olsson Hb 15.25, Lina Ericsson V 15.32. 400mH: E Mårtensson 58.78, C Gyllenhammar 59.70, Paulina Orell 81 N 64.70. Höjd: C Klüft 165, Johanna Olander F 161, Cecilia Axelsson 84 Hb 161. Stav: Linda Persson 81 V 350, Linnea Weding-Holmgren Hä 255. Längd: Veronica Fransson Hä 584/+1.0, Sofia Klüft 85 V 572/+1.8, Caroline Larsson 83 N 515/+0.2. Tresteg: Christina Franklin 82 V 1159/+1.3, Malin Eriksson Hb 1120/+1.5, C Larsson 1099/+2.0, C Wanhainen 1036/+1.8. Kula: Maria Pettersson Hb 1360, Anna-Karin Svensson 81 F 1258. Diskus: M Pettersson 5018, A-K Svensson 4288, Anna Magnusson Hä 31.60. Slägga: Linda Britteslund V 4065, Sandra Johannesson 81 Hb 3762, A Magnusson 3382. Spjut: Jennie Niesel F 4294, Ulrika Olsson Hb 3212. 4x100m (laguppställningar?): Växjö 48.35, Hälle 49.68, Helsingborg 49.84.

 

 

GÖTALAND

ALINGSÅS (Götalandscupen) 27.8
M Div 1 A
Totalt:
 Alingsås 78, Mölndal 76, IK Sisu 63, FK013 61, Tjalve 56, Finish 42.
100m (+1.2): Christofer Sandin M 10.87, Fredrik Persson A 11.12. 200m (vind?): C Sandin 21.95. 400m: Peter Fredriksson M 50.23, Nilton Oliveira A 50.34, Tomas Andersson T 51.25. 5000m: Fredrik Lundqvist S 15:24.1m, Johan Lindgren FK 15:30.71. 3000mH: Runar Höiom A 9:41.75, F Lundqvist 9:50.36, David Lindh 83 FK 10:11.77, Satnam Singh M 10:16.70. 110mH (0.0): Fredrik Wållgren M 15.37, Gustav Andhill A 16.18, Frederick Löfdahl T 16.27, Andreas L Nilsson Fi 16.59. 400mH: F Wållgren 55.17, Niclas Hesselgren 81 S 57.07, Olle Joelsson T 59.62, Stefano Tomai A 60.21. Höjd: Martin Zuba Fi 195, F Löfdahl 195, Oskar Karlsson 83 A 190. Stav: G Andhill 460, A L Nilsson 380, Niklas Flisberg S 380, Joakim Norman 84 M 370. Längd: F Persson 718/+1.3, Tobias Lundqvist S 699/+2.0, Tommy Ivarsson 84 M 677/+1.6, Per Klofsten FK 662w/+2.1 (613/-0.4), Joni Peltomaa 84 T 642/+0.1, Ronny Hansson Fi 641/+0.3. Tresteg: P Klofsten 1360/+0.8, T Lundqvist 1352/+1.8, J Peltomaa 1346/+0.8, Christian Nilsson 84 Fi 1279/+1.4. Kula: Magnus Lohse 84 M 1355, Magnus Nilsson 83 Fi 1325. Diskus: M Nilsson 4421, Fredrik Steen T 4018. Slägga: Åke Nilsson S 4642, Thomas Edvinsson A 4594, Lars Sevén FK 4193. Spjut: M Lohse 5542. 4x100m: Mölndal (P Fredriksson, C Sandin, F Wållgren, Anders Sjöström 83) 42.69, Alingsås (F Persson, G Andhill, N Oliveira, S Tomai) 42.83.
K Div 1
Totalt: 
KA2 44, Göteborgs KIK 43, Tjalve 40.
200m (vind??): Nadja Casadei 83 K 25.61. 400m: Sara Trané 85 G 60.31. 5000m: Jenny Eigert 85 K 19:04.43. 100mH (-1.2): N Casadei 15.42, Madelaine Forsberg 83 G 16.88. 400mH: S Trané 63.98, Louise Åkesson K 64.71, Anita Norr Ericson T 66.23. Stav: Louise Landqvist 83 G 300, A Norr Ericson 250. Längd: Anna Andersson K 575/-0.1, Mikaela Bernhardsson 84 G 569w/+3.6 (540/0.0)Tresteg: A Andersson 1273w/+2.7 (1250/+1.4), Adiam Thedros 82 G 1186/+0.7, Anna Palmerius T 1095/+1.2. Kula: Ameli Ahlgren 83 K 1023. Diskus: Isabell Jeppsson K 4170, Lena Brattgård T 3501, Angelica Arvidsson G 3109. Slägga: I Jeppsson 3189, Monica Reby T 3081. Spjut: M Reby 3828, M Bernhardsson 3768. 4x100m: Göteborgs KIK (Nanna Sacko Nilsen 84, M Forsberg, A Thedros, Charlotte Berglund) 50.11, KA2 (L Åkesson, N Casadei, Lisa Helmersson, Elisabeth Eivingsson) 50.34.

SIMRISHAMN 27.8 (Götalandscupen)
M Totalt:
 ??
200m (-2.0): Anders Johnsson 82 Skruv 22.53, Gustav Svensson 82 Simrishamn 22.61. 400m: Tobias Lundvall Sävedalen 50.68. 1500m: T Lundvall 4:14.39. 3000mH: Anders Trygg Sävedalen 10:08.74. 400mH: Johan Flygare Contact 58.75, Martin Joabsson Skruv 58.87. Längd: G Svensson 658w/+2.5 (619/+1.6), Christoffer Thomée 82 Sävedalen 645/+1.1. Tresteg: Jim Ekliden Brattås 1392/+0.3, Daniel Abrahamson 82 Sävedalen 1370/+0.5. Spjut: Bengt Loo Contact 5873. 4x100m: Simrishamn (Eddie Wadbro 81, Daniel Persson 81, Carsten Nilsson, G Svensson) 43.39.
K Totalt: ??
5000m: Tove Lindahl Simrishamn 19:57.11. Stav: Caroline Ivarsson 85 Simrishamn 262. Tresteg: Elin Persson 85 Ystad 1025w/+2.3 (1015/+1.1), Malin Karlsson 86 Simrishamn 1003/+0.7. Kula: Ida Persson 85 Ystad 1012.

MALMÖ/S 27.8 (Götlandscupen) Till fullständiga resultat
M Div 3
110mH 
(vind?): Patric Lindahl Pallas 15.99. Stav: Einar Cronstedt Pallas 380, Peter Szamer Smögen 360. Tresteg (vind?): Conny Håkansson Pallas 1309. Kula: David Reidhav Pallas 1307. Slägga: Lennie Helander Smögen 4436, Krister Svensson Kyrkhult 4008.
K Div 2
400m: 
Emelie Brändström 85 Orient 60.20. 400mH: Ulrika Nilsson 84 Orient 68.37, Nina Norén 84 Halmsatd 71.28. Höjd: Frederikke Jensen 87 Vittsjö 160. Längd (vind?): U Nilsson 550. Tresteg (vind?): Johanna Jönsson 84 Orient 1083, Jennie Hägerström 86 Halmstad 1023. Kula: Tracey Andersson 84 Trelleborg 1055. Slägga: Malin Johansson 85 Vittsjö 3153. Spjut: Malin Davidsson 81 Vittsjö 3390.

ESLÖV 26.8 (Götalandscupen)
K Div 2
Totalt: 
Kalmar 63, Eslöv 63, Skruv 55.5, Finish 49, Klippan 34, Hovslätt 24.5.
200m A (+0.7): Anna Olofsson E 25.69, Emma Frostensson S 25.87, B (+2.1): Theresia Jonsson 82 Ka 24.53w. 400m A: A Olofsson 60.59. 400mH A: Kaisa Ulfsdotter 83 Finish 63.27, Christina Björk Ka 65.36, B: Viktoria Svensson E 69.06, Anna Jonasson Kl 74.20. Höjd: Jenny Gunnarsson 85 F 163, Jeanette Hansson E 163, Anna Franksson 84 S & Kristin Lock-Johansson 82 Ka 155. Stav: Hanna-Mia Persson Ka 310, Fevrounia Stafilidou 82 S 300, Karolina Syrén 82 H 270. Längd: J Hansson 542/+1.1, Anna Petersson Ka 524/-1.1. Tresteg: A Petersson 1165/-1.4, Sofia Madsen 84 F 1063/-1.1, Anna Frostensson 82 S 1030/+0.9, Johanna Gudmundsson 86 Kl 1024/-2.1. Kula: Maria Turunen S 1197, Linda Wijkander 83 Kl 1191, Kristin Åberg 85 F 968. Diskus: M Turunen 3968, Christel Nordin 83 E 3682. Slägga: L Wijkander 3928, Carola Feuerpfeil S 3694, C Nordin 3184, K Syrén 3098. Spjut: Hanna Sundewall Ka 3466, Maria Andersson 84 E 3361. 4x100m A: Kalmar 50.01, Eslöv 51.00, B: Finish 51.19.

KARLSHAMN 26.8 (Götalandscupen)
M Totalt: 
Udd 56, Gnistan 54, Halmstad 31, Klippan 30.
3000mH: Daniel Nilsson Udd 10:13.78, Torgny Lindström Gnistan 10:16.79. 110mH (-3.0): Håkan Jedhammar 81 Gnistan 17.03. 400mH: Jens Håkansson Gnistan 58.85. Höjd: Per-Ola Andersson Gnistan 190. Kula: Erik Olofsson Gnistan 1405. Slägga: Peter Andersson Gnistan 5328.

LINKÖPING 27.5
M Div 1
Totalt: 
FK013 70, IK Sisu 57, Tjalve 56, Gnistan 53, Udd 32.
100m (+1.7): Mikael Storm F 11.37. 200m (+2.4): Stefan Storm F 22.47. 400m: Tomas Andersson T 51.03. 3000mH: Fredrik Lundqvist S 10:02.75, David Lindh 83 F 10:26.22. 110mH (+3.2): Ola Olsson 81 Udd 15.70, Håkan Jedhammar 81 G 15.73, Frederick Löfdahl T 16.82, Christer Karlsson 82 F 17.59. 400mH: Niclas Hesselgren 81 S 57.84, Olle Joelsson T 60.31, Per Bergqvist F 60.66. Höjd: Per-Ola Andersson G 190, F Löfdahl 190. Stav: H Jedhammar 400. Längd: Per Klofsten F 680w/+3.9 (647/+2.0), Tobias Lundqvist S 672/+1.2, Joni Peltomaa 84 T 646w/+3.0 (616/+1.0). Tresteg: P Klofsten 1373w/+3.9 (1288/+2.0), J Peltomaa 1311w/+3.3 (1282/+1.0), P-O Andersson 1262/+1.9, Christian Augustinsson 84 U 1256/+1.7. Kula: Erik Olofsson G 1356. Diskus: Tomas Pyka 81 G 3823. Slägga: Peter Andersson G 5355, Lars Sevén F 4037. 4x100m: FK013 44.58, Tjalve 44.68.
K Div 1
Totalt: 
KA2 44, Göteborgs KIK 43, Heleneholm 40, Tjalve 40.
100m (+3.5): Nanna Sacko Nilsen 84 G 12.54w. 400m: Lotta Fougberg 85 G 6071, Sandra Pode 81 H 61.13. 800m: Kajsa Haglund 81 H 2:22.99. 1500m: Lisa Haglund 81 H 4:54.09, Maria Broström T 5:07.93. 5000m: K Haglund 17:24.62, M Broström 19:11.04, Jenny Eigert 85 K 19:38.17. 100mH (+3.2): Nadja Casadei 83 K 15.13w, Anna Palmerius T 16.16w, Madelaine Forsberg 83 G 16.76w. 400mH: Sara Trané 85 G 64.91, Anita Norr-Ericson T 66.48. Höjd: N Casadei 168. Stav: Louise Landqvist 83 G 270, Lisa Sjöstrand 82 H 260. Längd: Anna Andersson K 550w/+2.1 (516/+1.0), Mikaela Bernhardsson 84 G 541w/+2.2 (515/+2.0). Tresteg: A Andersson 1251/+1.1, Amy Quinones 84 G 1090/-0.9, A Palmerius 1086w/+2.7 (1066/-2.1), Sara Strömberg H 1057w/+3.7 (1054/+1.9). Kula: Angela Holmberg T 1070, Ameli Ahlgren 83 K 952. Diskus: Isabell Jeppsson K 4108, Monica Reby T 3754. Slägga: I Jeppsson 3250, M Reby 2875. Spjut: M Bernhardsson 3639. 4x100m: KA2 50.29.
K Div 2
Totalt: 
Kalmar 53.5, Skruv 47, Hovslätt 45, Orient 35.5, FK013 21.
100m (+2.8): Emma Frostensson S 12.61w, Lina Sandberg 83 H 12.66w. 400m: E Frostensson 60.01. 5000m: Maria Olofsson F 18:32.07. 100mH (+4.0): Verona Hummel S 15.04w, Kristin Lock Johansson 82 K 15.48w, L Sandberg 16.68w. Stav: Hanna-Mia Persson K 280, Karoina Syrén 82 H 270. Längd: Anna Petersson K 551w/+2.6 (524/+1.1), Linda Rundahl 84 O 529/+1.1, V Hummel 526/+1.3. Tresteg: A Petersson 1147/+0.8, Susanna Eggertsen 81 O 1065w/+2.6 (1024/+1.3), Anna Frostensson 82 S 1033w/+2.3 (1021/+1.6). Kula: Maria Turunen S 1149, Beatrice Aronsson O 1090, K Lock Johansson 974. Diskus: M Turunen 3832, B Aronsson 3650, Emma Johannesson 84 H 3109. Slägga: Carola Feuerpfeil S 3557, E Johannesson 3285. Spjut: H Sundewall 84 K 3391.

MALMÖ/S 27.5 - Till fullständiga resultat
M Div 3
Totalt: 
Pallas 26, Smögen 24, Kyrkhult 23, Hovslätt 16.
M 400mH: Ingmar Lundholm P 58.62, Anders Logg S 59.99, Henrik Holmgren K 60.84. Diskus: Kenneth Riggberger P 3922. Spjut: Glenn Håkansson P 5378.
K Div 3
Totalt: 
Ystad 32, Pallas 22, Motala 18, Tjörn-Nösnäs 17.
100m (+0.4): Anna Berg 83 Y 12.3m. 400mH: Ida Persson 85 Y 70.32, Josefin Swärm 85 M 71.23. Längd: Camilla Olsson 86 Y 543w/+2.2 (527/+0.9)Diskus: Catarina Andersson P 4380. Spjut: Nina Olofsson P 3988, Ellinor Holgersson 84 Y 3880, Alexandra Swärm 85 M 3262.

MARIESTAD 27.5
M Div 2
Totalt: 
Sävedalen 59, Simrishamn 58, Mariestad 54, Skruv 50, Brattås 47, Contact 42.
400m: Carsten Nilsson Si 50.46. 3000mH: Anders Trygg Sä 9:48.37. 110mH (-0.0): Jim Ekliden B 16.01, Gustav Svensson 82 Si 16.12, Fredrik Ask 81 Sk 16.92. Tresteg: J Ekliden 1330/+1.1, Daniel Abrahamson 82 Sä 1260/+0.1, Andreas Anderson 82 M 1255/-0.3. Diskus: Marcus Johansson B 3998. Slägga: Eric Falk M 4052. Spjut: Bengt Loo C 6113.

VELLINGE 27.5 - Till fullständiga resultat
M Div 1 V
Totalt: 
Alingsås 77, Mölndal 65, Finish 62, Halmstad 60, Klippan 53, Orient 51.
100m (+1.5): Fredrik Persson A 10.82, Per Joan Lorentzon  O 11.01, Martin Zuba F 11.22, Oscar Hed Mölndal 11.23. 200m (-1.5): O Hed 22.89. 5000m: Jonas Hagelin M 14:34.13, Runar Höiom A 15:05.44. 3000mH: Marcus Persson K 9:58.2m, Fredrik Lantz H 10:11.1m, Gary Larsson A 10:16.5m. 100mH (+3.7): Gustav Andhill A 16.43w, Andreas L Nilsson F 16.57w. 400mH: Jesper Klemedsson 84 K 60.46, Stefano Tomai A 60.89. Höjd: Ronny Hansson F 186. Stav: G Andhill 380. Längd: Anton Andersson 81 H 757w/+3.0 (750/+0.2). Tresteg: A Andersson 1523/+0.6, Anders Sjöström 83 Mölndal 1371/+0.7. Kula: Daniel Gustafsson A 1424, Magnus Lohse 84 M 1330. Diskus: Magnus Nilsson 83 F 4230. Slägga: Thomas Edvinsson A 4842. Spjut: D Gustafsson 6723, Patrik Andersson O 5676.
K Div 2 V
Totalt: 
Eslöv 65, Klippan 63, Finish 50.5, Halmstad 46.5, Trelleborg 38, Vittsjö 30.
100m (+1.6): Linda Österling F 12.54, Sofie Toftgård 82 H 12.60, Linda Wijkander 83 K 12.60. 400m: Eva Olofsson E 58.73, Katarina Jacobsson 83 V 61.46. 5000m: Camilla Åström T 18.52.20. 100mH (+3.8): Kaisa Ulfsdotter 83 F 15.28w, Jeanette Hansson E 15.35w, Anna Sedlin K 16.39w. Höjd: Jenny Gunnarsson 85 F 161, E Olofsson 161. Stav: Tracey Andersson 84 T 310. Längd: J Hansson 543w/+2.1 (-), A Sedlin 516/+1.3. Tresteg: Johanna Gudmundsson 84 K 1068/+0.7, Jeanette Åkerström H 1040/+0.5, Sofia Madsen 84 F 1037/0.0. Kula: Mona Jönsson K 1072. Diskus: Christel Nordin 83 E 3762. Slägga: L Wijkander 4067, C Nordin 3652, Carolina Madsen 81 H 3365, T Andersson 3123. Spjut: M Jönsson 4178, Malin Davidsson 81 V 3495, Maria Andersson 84 E 3071. 4x100m: Eslöv (Viktoria Svensson, J Hansson, E Olofsson, Anna Ohlsson) 50.23, Klippan (Anna Ek, L Wijkander, Anna Jonasson, A Sedlin) 50.28.

 

 

SVEALAND

VISBY 28.8 (Svealandscupen)
M Div 1
Totalt: 
Gotland 57, Hammarby 49, Örebro 44, Nord-Uppland 30.
200m (+1.4): Patrik Tellgren Ö 22.78, Martin Skeppstedt 82 H 22.82. 400m: Albin Johansson 81 H 50.74. 800m: Joakim Daun 82 G 1:59.17, Daniel Norberg H 1:59.38. 1500m: Per Synnerman H 4:16.58. 5000m: Andreas Phersson H 15:48.11. 3000mH: P Synnerman H 9:51.64, Jorma Järvinen Ö 10:03.65, Peter Skalberg G 10:22.80, Martin Andersson N 10.52.88. 110mH (+1.3): Erik Larsson G 15.47, Niklas Kleebinder H 15.79, Björn Sund Ö 15.93, Magnus Fornell N 17.54. 400mH: Andreas Daun G 58.20, M Fornell 58.50, A Johansson 58.68. Höjd: Patrik Stenström G 196, Jimmy Nordvall 81 H 196, Jerker Porat Ö 190, Andreas Fröjd N 185. Stav: Marcus Lindh H 440, Bo Jacobsson G 440. Längd: E Larsson 717w/+3.9 (686/+2.0). Tresteg: A Daun 1365/-2.1, A Fröjd 1256/-0.3. Kula: Anders Holmström Ö 1785, Robert Wärff G 1357. Diskus: A Holmström 5067, R Wärff 4475, Kit Norling N 4114, Jöran Westberg H 3950. Slägga: David Gustafsson G 4843. Spjut: Timo Martin N 5420, Fredrik Stenman Ö 5328. 1000m stafett: Gotland (Johannes Daun, Petter Hemph, A Daun, Joakim Daun) 2:02.02, Hammarby (M Skeppstedt, A Johansson, P Synnerman, D Norberg) 2:02.20.
K Div 1
Totalt: 
Kvarnsveden 37, Ärla 35, Gotland 30.
100m (+0.9): IDa Gillerfors 85 G 12.85. 800m: Sofie Hallkvist 83 Ä 2:19.78. 1500m: Flo Jonsson Ä 4:57.58, Liselotte Norén 82 K 5:02.52. 3000m: Kim Blomkvist 84 Ä 11:06.21. 100mH (+1.8): Anna Sauhke 83 K 15.14. 400mH: Marlin Brown Ä 66.91, Emelie Lundgren 82 K 75.32. Höjd: Frida Brolin 85 Ä 160. Stav: Marie Liljegren 84 G 260, Emma Gustavsson 86 K 250. Längd: Ulrika Lundgren G 515/+1.9, A Sauhke 514/+1.7. Tresteg: Sara Jonsson 84 K 1047/-0.8, U Lundgren 1035/-1.0. Kula: Christina Larsson G 1136, Mikaela Johansson 84 Ä 1115, Kristina Helander 84 K 953. Diskus: K Helander 3520, C Larsson 3344. Slägga: Hanna Eriksson 83 K 3854, M Johansson 3234. Spjut: Carolyn Thysell Ä 4110, Anna Linner 83 K 3995. 1000m stafett: Ärla (F Brolin, S Hallkvist, F Jonsson, M Brown) 2:24.51.

HUDIKSVALL 28.5 (Svealandscupen) - Till fullständiga resultat
M Div 2
Totalt: 
Kvarnsveden, Östhammar, Sunne, Valö
M 100m (+1.1): Daniel Sjans 83 K 11.29. 200m (+3.9): D Sjans 22.61w. Slägga: Lars-Göran Öberg Ö 4408. Spjut: Reijo Kuha K 5559.
K Div 1
Totalt: 
Söderhamn, Strand, Nordanstig lag 1, Nordanstig lag 2.
K 100m (+4.7): Emma Agerbjer 85 Sö 12.76w, Jenny Ganse St 12.82w. 200m (+1.8): E Agerbjer 26.24, Lina Quick St 26.44. Höjd: Terese Lundqvist 85 St 160. Längd: L Quick 527/+1.0, Ulrika Johansson Sö 507w/+2.8 (ok?). Kula: Helena Anderzon St 979. Slägga: Anna-Karin Larsson 84 St 3445.

ÖREBRO 28.5 - Till fullständiga resultat
M Div 1 B
Totalt: 
Örebro 62, Hässelby lag 2 55, Örbyhus 54,  Spårvägen lag 2 49.
100m (+3.7): Patrik Tellgren Öb 11.13w, Johannes Vock 82 H 11.18w, Johan Ndure 81 S 11.23w. 110mH (+2.7): Björn Sund Öb 15.90w, Erik Eriksson Öh 16.38w, Henrik Encke 84 H 17.21w. 400mH: Mikael Jakobsson 81 Öb 54.40, H Encke 59.38. Stav: Anders Edvinsson S 440. Längd: Johan Blidberg 81 H 647w/5.3 (-). Tresteg: E Eriksson 14.57w/+4.2 (-), B Sund 1388w/+3.6 (1379/+1.6). Kula: Per Östlund H 1340, Johan Mörner 81 Öh 1324. Diskus: P Östlund 3898, J Mörner 3848. Slägga: Arne Enarsson Öh 4074. Spjut: A Enarsson 5337, Fredrik Stenman Öb 5305. 1000m stafett: Örebro (Roy Doss, B Sund, M Jakobsson, P Tellgren) 2:01.76.

ESKILSTUNA 28.5
M Div 1 A
Totalt: 
Gotland, Hammarby, Nord-Uppland, Österhaninge, Tumba, Gillberga-Lista.
100m (+1.9): Martin Skeppstedt 82 H 11.24. 400m: Magnus Andersson H 51.29, Joakim Daun 82 Go 51.32. 800m: Rickard Pell H 1:54.00, J Daun 1:56.43. 1500m: Per Synnerman H 4:24.37. 110mH (+2.2): Johan SMitterberg 81 Go 17.19w. 400mH: Albin Johansson 81 H 58.68, J Smitterberg 59.21. Höjd: Jimmy Nordwall 81 H 196, Patrik Stenström Go 193, Andreas Fröjd N 193, Marcus Widarsson Ö 193. Stav: Niklas Kleebinder H 440, Bo Jacobsson Go 400. Längd: Fredrik Andersson T 664w/+2.4 (524/-0.9), Nicolaus Daun 82 Go 658w/+2.8 (629/+0.9), Allan Carlsson Gi 636/+0.6. Tresteg: Johan Attersand H 1439w/+2.9 (1415/+1.2), Andreas Daun Go 1359w/+2.7 (1337/+1.0). Kula: Erik Larsson Go 1470. Diskus: E Larsson 4392, Kit Norling N 4177, Torbjörn Berg H 3906. Slägga: David Gustafsson Go 4725, K Norling 4042. Spjut: Timo Martin N 5458. 1000m stafett: Hammarby (M Skeppstedt, M Andersson, R Pell, A Johansson 1:58.84, Gotland 2:02.80.
K Div 1 B
Totalt: 
Ärla, Enköping, Glanshammar, Tumba, Upsala.
100m (+1.9): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 11.84. 200m (+0.6): E Barenfeld 24.73. 800m: Flo Jonsson Ä 2:16.04, Charlotte Karlsson 84 T 2:19.18, Isabell Ahlström 81 U 2:21.33. 1500m: F Jonsson 4:47.89, I Ahlström 4:49.53, Sofie Eklund 84 T 4:54.25. 400mH: Lisa Lundqvist U 67.57, Marlin Brown Ä 68.22, Ellen Valgeborg 83 E 68.95, Pamela Brown 84 T 72.22. Höjd: Malin Ericsson E 158. Stav: M Ericsson 360. Längd: Sara Gelin E 531/+1.8, Frida Hilmersson 84 G 515/+1.7. Kula: Mikaela Johansson 84 Ä 1151, Linda Wicksell E 1003, Marika Rydell T 981. Slägga: M Rydell 3171, M Johansson 3057, Katrin Larsson 84 G 2703. Spjut: L Wicksell 4360, Carolin Thysell Ä 3857. 1000m stafett: Ärla 2:22.94.
K Div 1 C
Totalt: 
Gotland, Kvarnsveden, Heby, Gillberga-Lista, Östhammar.
100m (+2.1) Ida Gillerfors 85 Go 12.67w. 200m (+4.0): I Gillerfors 26.19w. 800m: Petra Forsberg H 2:19.21, Liselotte Norén 82 K 2:20.56. 1500m: Maureen de St Croix K 5:00.46. 400mH: Anna Saihke 83 K 72.50. Höjd: Jessica Jansson 81 Heby 162. Längd: Malin Larsson H 509w/+2.2 (493/+1.9), A Sauhke 506w/+2.9 (-). Kula: Christian Larsson Go 1118, Kristina Helander 84 K 981. Slägga: Christina Larsson Go 3204, Hanna Eriksson 83 K 2972.

SÖDERHAMN 21.5
M Div 1 B
Totalt: 
Örebro 56, Spårvägen lag 2 52, Hässelby lag 2 46, Örbyhus 44, Söderhamn 35.
400m: Mikael Jakobsson 81 Öb 50.69. 3000mH: Jorma Järvinen Öb 10:21.79. 110mH (-1.1): Björn Sund Öb 16.30, Erik Eriksson Öh 17.10, Henrik Encke 84 H 17.47. Stav: Zbigniew Jakobschy Sp 320. Tresteg: E Eriksson 1400/+1.8, B Sund 1329/+1.9. Slägga: Arne Enarsson Öh 4332. Spjut: A Enarsson 5247, Claes Albihn Sp 4869. 1000m stafett: Örebro (lag???) 2:02.61.
K Div 1 A
Totalt:
 Söderhamn 43, Strand 36, Nordanstig lag 1 22, Nordanstig lag 2 17.
400m: Ulrika Johansson Sö 59.41 100mH (-1.2): Lina Quick St 14.98. Längd: L Quick 528/+1.6. Tresteg: Gabriella Ekeroth Sö 1075w/+2.2 (ok???). Kula: Hanna Forslund Sö 1064. Spjut: Helena Anderzon St 3648, H Forslund 3390.

UPPSALA 21.5 - Till fullständiga resultat
M Div 1 A
Totalt: 
Gotland 83, Hammarby 73, Österhaninge 54, Nord-Uppland 53, Tumba 39, Gillberga-Lista 32.
400m: Stefan Danielsson H 50.67. 800m: Ronny Johannesson H 1:55.47, Joakim Daun 82 Go 1:56.41. 1500m: Per Synnerman H 4:18.75. 3000mH: Björn Gustafsson H 10:06.35, Martin Gidewall T 10:19.17, Daniel Hejdström Go 10:32.86, Johan Norin Ö 10:41.35. Höjd: Jimmy Nordwall 81 H 195, Markus Widarsson 81 Ö 192, Patrik Stenström Go 192. Stav: Bo Jacobsson Go 400. Längd ("motvind"): Nicolaus Daun 82 Go 648, Allan Carlsson Gi 638. Tresteg: Andreas Daun 80 Go 1396w/+2.1 (1381/+0.8), Johan Attersand H 1387/+1.5. Kula: Erik Larsson Go 1431, Magnus Nesterud Ö 1335. Diskus: E Larsson 4248, Kit Norling N 3918, Torbjörn Berg H 3815. Slägga: Tore Olofsson Go 4356. Spjut: Gustav Melén 82 Go 5493, Ronnie Melkersson Gi 5450, Timo Martin N 5331. 1000m stafett: Hammarby (Martin Skeppstedt, Stefan Danielsson, Ronny Johannesson, Albin Johansson) 2:01.38.
M Div 2
Totalt: 
Kvarnsveden 59, Östhammar 44, Linnéa 41, Sunne 36, Valö 33, Bålsta 31.
M Höjd: Mikael Bäckman L 190. Längd ("motvind"): Andreas Stålberg 84 K 636. Tresteg: Håkan Tunander 81 K 1281/+1.6. Diskus: Richard Shanwell L 4195. Spjut: Reijo Kuha K 5532.
K Div 1 B
Totalt: 
Glanshammar 43, Ärla 43, Enköping 41, Tumba 30, Upsala 20.
400m: Emmelie Barenfeld 81 G 58.87. 800m: Flo Jonsson Ä 2:15.03, Sofie Eklund 84 T 2:17.81. 3000m: Kim Blomkvist 84 Ä 10:32.60. 100mH (-2.2): Malin Ericsson E 15.80. Höjd: M Ericsson 157. Längd ("motvind"): Malin Marmbrandt 85 E 533. Tresteg: Frida Hilmersson 84 G 1071/+1.2, Ellen Valgeborg 83 E 1052w/+2.3 (1023/+1.5). Kula: Mikaela Johansson 84 Ä 1130, Marika Rydell T 994, Linda Wicksell E 978. Diskus: Marie Barenfeld 85 G 3033, M Rydell 3022, M Johansson 3013. Spjut: L Wicksell 4412, Carolin Thysell Ä 3610.
K Div 1 C
Totalt: 
Kvarnsveden 49, Gotland 46, Heby 39, Gillberga-Lista 26, Östhammar 18.
400m: Petra Forsberg H 60.60. 800m: P Forsberg 2:17.55, Liselotte Norén 82 K 2:20.03. 3000m: Annica Wenngren K 10:18.04, Therese Forsberg 82 H 10:49.57. Längd ("motvind"): Ulrica Lundgren Go 515, Anna Sauhke 83 K 507, Karin Lindh Gi 504, Malin Larsson H 503. Tresteg: M Larsson 1155/+0.8, U Lundgren 1015/+1.5. Kula: Christina Larsson Go 1137, Kristina Helander 84 K 1004. Diskus: C Larsson 3575, K Helander 3198.