Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


SM-tävlingar - 2000

 


 

SM HALVMARATHON
STOCKHOLM 10.9
MÄN
1) Alfred Shemweta Flemingsberg 1:04:48, 2) Erik Sjöqvist Enhörna 1:05:40, 3) Jonas Hagelin Mölndal 1:06:55, 4) Anders Szalkai Spårvägen 1:06:56, 5) Jonas Larm Hässelby 1:06:59, 6) Lars Hansen Enhörna 1:08:22,

7) Ludvig Edman Skellefteå 1:08:49, 8) Patrick Hallén Enhörna 1:08:52, 9) Håkan Börjesson Hagen 1:09:12, 10) Fredrik Lundqvist IK Sisu 1:09:29, 11) Oleg Egorov Jamtrennarna 1:09:33, 12) Kenneth Jansson Linden 1:09:37, 13) Clas Björling Mora 1:09:38, 14) Idris Ibrahim Hässelby 1:09:47, 15) Runar Höiom Alingsås 1:09:54.
KVINNOR
1) Marie Söderström Lundberg Hässelby 1:14:39, 2) Lena Gavelin Jamtrennarna 1:14:41, 3) Malin Öhrn Malmö 1:15:18, 4) Camilla Benjaminsson Hässelby 1:16:42, 5) Susanne Johansson Hässelby 1:17:30, 6) Annika Nyberger Spårvägen 1:19:00,

7) Catarina Asph Mora 1:20:40, 8) Anne Martikainen Oxelösund 1:21:57, 9) JUlie Leonard Högbo GIF 1:22:06, 10) Pia Martikainen Oxelösund 1:22:29, 11) Karin Schön Kville 1:22:46, 12) Jessica Bolgerth Kville 1:23:23, 13) Florence Engström Hässelby 1:23:51, 14) Ulrika Janemon Kville 1:23:53, 15) Åsa Schumann Piteå 1:24:08.

 

VSM KASTFEMKAMP
NYKÖPING 10.9
(slägga, kula, diskus, spjut, vikt))
M35: Håkan Öberg Nyköping 3.690 (5431  1299  4175  4759   1722), Christer Berg Nyköping 3.249 (4580  1426  4255  4206   1244), Sven Ohlson Södertälje IF 2.924 (4697  1064  3595  4246   1245).
M40: Lars-Göran Öberg Östhammar 2.955 (4153  1120   3413  3471  1266), Kari Väisänen Tumba 2.576, Leif Magnusson Helsingborg 2.449, Björn Lindén Hammarby 2.090.
M45: Bo Palmberg Malmö 3.317 (3950  1074  3792   3642  1212), Antero Mäkinen Tumba 2.985, Lars-Henrik Stålmarck FK013 2.627, Alf Nede FK013 1.996.
M50: Kenneth Jansson Helsingborg 4.084 (4945  1331  4187   3350  1727), Jöran Westberg Hammarby 3.443 (3271  1259  4390   2804  1472), Lars Eriksson Nyköping 2.910, Kjell Larsson Nyköping 2.322.
M55: Peter Hackenschmidt Jönköping 4.331 (3980  1235   4298  4274  1462), Håkan Jacobsson Gotland 3.535 (3490  1029   3665  3227  1312), Ove Puisto Västerås 3.377 (3413  1062   3735  2758  1207).
M60: Georg Johansson Högby 3.907 (4038  1115  4193   2701  1645), Axel-Ivar Claesson Ymer 3.485 (4527  994  2764   2469  1561), Kalle Auvinen Tullinge-Tumba 3.019.
M65: Henrik Plukarsz Helsingborg 3.700 (2998  1138  3348   2880  1298), Jimmy Simic Malmö 3.332 (3922  1156  4261  2904   X).
M75: Karl-Erik Olsson Malmö 3.204 (2453  867  2645   2073  1062), Gustav Håkansson Göteborgs KIL 3.084, Rune Lindström Borgholm 2.552.
M80: Stig Spetz Rånäs 2.372 (1820  584  1658   1448  1004).
K45: Marketta Korpi Rånäs 2.474 (2358  788  2447   2019  737), Anna Landqvist Göteborgs KIK 2.091, Eva Wennbom Valö 2.030.
K55: Ene Säinas Göteborgs KIK 2.581 (2216  802  1945   1785  818), Birgitta Ehrt Valö 1.583.

 

VSM FEMKAMP
KATRINEHOLM 9.9
M35: Jan Samuelsson Sundbyberg 2.875m (527w  5027  24.9m   3486  5:08.9m). M40: Östen Eriksson Valö 2.069m (459   3197  27.1m  2229  5:44.5m). M45: Björn Holm Valo 2.554m (445w  3395  28.2m  2621  5:13.6m). M55: Kurt Olsson Högsbo 2.274m (383  2936  31.9m  2706  6:37.4m). M60: Leif Larsson Ängelholm 3.344m (490w  3309  29.0m  3539  6:23.9m). M65: Tor Trondset Nynäshamn 2.559m (392  3275  X  3803  7:05.4m). M70: Agne Härdström Stål 3.283m (420  3453  29.4m  2449   8:32.9m).

 

VSM HALVMARATHON
TIBRO 2.9
M35: Håkan Börjesson Hagen 1:09:55, Leif Hansson Upsala 1:14:41. M40: Sune Andersson Lidköping 1:14:57, John Dickson Mullsjö SOK 1:15:21, Arne Mårtensson Björnstorp 1:15:26. M45: Erik Gerdin Hakarpspojkarna 1:14:13, Anders Davidsson Wilske 1:14:51, Peter Jaktlund Kvarnsveden 1:16:00. M50: Anders Kasselstrand Kisa 1:16:53, Owe Olsson Kvarnsveden 1:18:00, Frank Hellyer Sunne LK 1:18:25. M55: Pentti Harakka Fredrikshof 1:19:25, Sture Axén Skövde 1:21:10, Owe Malmqvist Enköping 1:21:30. M60: Ingvar Olausson Heleneholm 1:20:01, Josef Sunna Umedalen 1:23:10, Rune Svensson Telia Göteborg 1:26:03. M65: Gunnar Nilsson Heleneholm 1:30:26. M70: Kjell Linder Väckelsång 1:34:04. M75: Erik Östbye Solvikingarna 1:58:54. M80: Torsten Ståle Fredrikshof 2:03:35, John-Olof Johansson Klyftamo 2:06:13.
K35: Kristina Grunerwald Harg 1:30:29. K40: Seeta Dageryd Flemingsberg 1:21:18. K45: Lubov Pospeshina Skövde 1:28:27. K50: Eva Ericsson Granbergsdal 1:27:42.  K60: Eva Södertröm Högsbo 1:44:32.




STORA SM - OFFICIELL RESULTATLISTA
UPPSALA/Studenternas 18-20.8




STORA JSM - OFFICIELL RESULTATLISTA
Västerås 11-13.8



 

STORA VSM
GÖTEBORG/S 11-13.8 - OFFICIELL RESULTATLISTA
OBS: Här redovisas i första hand resultat "av seniorintresse". 
D a g 1
M40 5000m: Anders Dahlström Högby 15:36.4m.
M60 Höjd: Olle Johansson Örgryte 163 (pers 2.10 för 34 år sedan!).
K35 5000m: Karin Schön Kville 18:05.6m, Helena Jonsson Glasriket 19:29.5m, Jennie Mattsson IF Göta 19:55.9m. Spjut: Monica Reby Tjalve 3989.
K40 5000m: Eleonor Öström Kville 18:55.2m, Yvonne Brandberg Rånäs 19:03.1m, Kristina Södergren Gefle 19:16.2m.
D a g 2
M35 400m: Stefano Tomai Alingsås 51.59. Slägga: Christer Berg Nyköping 4761, Krister Svensson Kyrkhult 4144.
M40 Slägga: Åke Nilsson IK Sisu 4640.
M45 Slägga: Eugen Waltercrantz Helsingborg (u t) 4528, Kjell Nilsson Oskarshamn 4214. Spjut: Jan-Olof Damgren Jönköping 5446.
M50 Stav: Anders Tollstern Örebro 350.
K35 Längd: Carina Söderman Göteborgs KIK 500/+0.5. Slägga: M Reby 3074.
K40 1500m: Karin Wåhlstedt Järvsö 5:07.36. Stav: Anita Norr-Ericson Tjalve 260.
D a g 3
M35 10000m: Leif Markfjärd Krylbo 34:00.44. Höjd: Michael McGrath Kville 190. Kula: C Berg 1420, Henrik Olsson Dingle 1352. Diskus: Erik Holmgren Boo 4257, C Berg 4249.
M40 10000m: A Dahlström 32:41.36, Tommy Bäckström Solvikingarna 33:55.39, Arne Mårtensson Björnstorp 34:04.32.
M45 Diskus: Christer Högrelius Hellas 4042.
K35 Kula: M Reby 1036. Diskus: M Reby 3317.
K40 Kula: Siv Tornegård Högby 1037.





LAG-SM - OFFICIELL RESULTATLISTA
GÖTEBORG/S 26.7




SM-JSM-USM-VSM TERRÄNG - OFFICIELL RESULTATLISTA
BORLÄNGE 29-30.4



 

SM-JSM-USM STAFETT
SKELLEFTEÅ 17-18.6
STRÄCKTIDER!
MÄN
4x100m 
(a): 1) Malmö lag 1 (Daniel Persson, Matias Ghansah,. Torbjörn Mårtensson, Jimisola Laursen) 40.90, 2) Huddinge lag 2 (Fotios Makrostergios, Lenny Martinez, Klas Ringdahl, Anders Boyacioglu) 41.19, 3) Hellas (Fredrik Fransson, Andreas Morander, Anders Wistam, Joakim Öhman) 41.96, 4) Malmö lag 2 (Assadullah Sadigi, Philip Nossmy, Linus Persson, Martin Hajdu) 42.33, 5) Huddinge lag 2 (Daniel Bergström, Magnus Norberg, Peter Dani, Daniel Bogren) 42.89, -) Ullevi (Jonas Fermfelt, Conny Malm, Mikael Ahl, Peter Ahl) bröt.

Försök (a) h1: Malmö lag 1 40.96, Ullevi 41.08, Huddinge lag 2 42.53, Luleå (Tomas Holmström, Johan Wiklund, Mattias Lindgren, Nils Wiklund) bröt, h2: Huddinge lag 1 41.53, Hellas 42.06, Malmö lag 2 42.50, Spårvägen (Aristide Bamane, Henrik Värendh, Mathias Krigh, Thomas Nikitin) 42.69.
4x400m (b): 1) Malmö (Mathias Sundin, Rikard Rasmusson, Torbjörn Johansson, Jimisola Laursen) 3:14.20, 2) Hammarby (Magnus Andersson, Albin Johansson, Stefan Danielsson, Fredrik Karlsson) 3:15.63, 3) Hässelby (Andreas Mokdasi, Birger Ohlsson, Andreas Rehnborg, Johan Lundin) 3:20.01, 4) Spårvägen lag 1 (Jan Kowalski, Andrus Klaar, Konstantin Koutalas, Thomas Nikitin) 3:20.46, 5) Västerås (Oscar Karlsson, Robert Sjödén, Mateusz Stec, Johan Lannefors) 3:23.71, 6) Spårvägen lag 2 (Aristide Bamane, Fredrik Christiansson, Tom Gatzinsi, Jan Olszowy) 3:30.56.
4x800m (a): 1) Hammary (Ronny Johannesson, Per Synnerman, Rickard Pell, Fredrik Karlsson) 7:31.05, 2) Tureberg (Daniel Czarnecki, Thomas Byrberg, John Laselle, Fredrik Kjellberg) 7:31.36, 3) Malmö (Jörgen Zaki, Toni Rovina, Niklas Thorell, Torbjörn Johansson) 7:32.75, 4) Falun (Patrik Söderkvist, Conny Ekstrand, Fredrik Rohlén, Jon Andersson) 7:35.03, 5) Hässelby (Axel Lönnqvist, Andreas Rehnborg, Finnur Fenger, Birger Ohlsson) 7:42.36, 6) Rånäs (Niklas Österberg, Stefan Wagnsson, Håkan Jansson, Tobias Sjöström) 7:44.96,

7) Riviera (Stefan Thomsson, Ruben Norlin, Jonas Nilsson, Peter Marklund) 8:08.95.
4x1500m (b): 1) Spårvägen (Josef Jaiteh, Samad Masrour, Gustav Svedbrant, Patrik Johansson) 15:41.58, 2) Rånäs (Pontus Österberg, Stefan Wagnsson, Niklas Österberg, Håkan Jansson) 15:42.51, 3) IF Göta (Ken Pihlblad, Jan Hedström, Per Jacobsen, Claes Nyberg) 15:42.85, 4) Hammarby (Daniel Norberg, Per Synnerman, Rickard Pell, Ronny Johannesson) 15:48.26, 5) Tureberg (Marcus Ståhlberg, Henrik Ståhlberg, John Laselle, Fredrik Kjellberg) 15:59.30, 6) Skellefteå (Joel Bodén, Gustav Berggren, Henrik Tåg, Håkan Stenberg) 16:24.86.

KVINNOR
4x100m
 (a): 1) Malmö (Ellinor Stuhrmann, Linda Hansson, Maria Staafgård, Petronella Dahlerus) 46.48, 2) Ullevi (Lena Berntsson, Annika Amundin, Lena Melin, Helena Rönner) 46.62, 3) Hässelby (Caroline Öhman, Malin Nordqvist, Jessica Larsson, Linda Fernström) 47.24, -) Falun (Pernilla Allvin, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Lena Wendel) bröt.
4x400m (b): 1) Täby lag 1 (Helene Nordquist, Victoria Gunnarsson, Petra Eklund, Monica Lundgren) 3:42.27, 2) Malmö (Maria Staafgård, Petronella Dahlerus, Ellinor Stuhrmann, Linda Hansson) 3:48.47, 3) Täby lag 2 (Linn Göransson, Cilla Pettersson, Linda Knutsson, Anna Jönsson) 3:58.55, 4) Västerås (Jenni Gårdhage, Anna Wiik, Lisa Wiik, Anneli Mälström) 4:01.63.
4x800m (a): 1) Rånäs (Ulrika Johansson, Catarina Sundelin, Kristin Ahlepil, Therese Ahlepil) 8:44.82, 2) Täby (Petra Eklund, Cilla Pettersson, Linda Olsson, Monica Lundgren) 8:53.31, 3) Malmö (Vanessa de Luca, Malin Kemi, Hanna Karlsson, Martina Johansson) 9:08.64, 4) Hässelby (Nina Törnqvist, Florence Engström, Helena Sundh, Frida Skarin) 9:40.05.
3x1500m (b): 1) Rånäs (Therese Ahlepil, Ulrika Johansson, Kristin Ahlepil) 13:42.11, 2) Malmö (Hanna Karlsson, Malin Öhrn, Vanessa de Luca) 14:15.05.

MÄN 22
4x100m
 (b): 1) Ullevi (Elvir Rakovic, Peter Ahl, Jonas Fermfelt, Mikael Ahl) 41.35, 2) Gefle (Ulf Hedberg, Mahmoud Adla, Andreas Jansson, Björn Lundin) 42.38, 3) Hässelby (Dan Alfredsson, Leif Johansson, Magnus Wallberg, Andreas Rehnborg) 42.43, 4) Huddinge (Daniel Bergström, Magnus Norberg, Peter Dani, Daniel Bogren) 42.55.
4x400m (a): Avlyst.
3x800m (b): 1) Falun (Joakim Skoog, Conny Ekstrand, Jon Andersson) 5:56.90, 2) Spårvägen (Niklas Ryholt, Samad Masrour, Gustav Svedbrant) 6:00.29, 3) Hässelby (Martin Öhman, Christian Ahlsén, Axel Lönnqvist) 6:09.65.

KVINNOR 22
4x100m 
(b): 1) Falu (Pernilla Allvin, Jenny Kallur, Susanna Kallur, Lena Wendel) 46.84, 2) Ullevi (Anna Larsson, Lena Berntsson, Helena Rönner, Maria Berggren) 50.00, -) Finish (Kaisa Ulfsdotter, Linda Sandberg, Charlotte Engberg, Linda Österling) bröt.
4x400m (a): Avlyst.
3x800m (b): 1) Rånäs (Camilla Dahlin, Alexandra Lindquist, Kristin Ahlepil) 6:56.31, 2) Falun (Maria Gräfnings, Linda Sjöström, Jenny Sjöström) 6:59.42, 3) Heleneholm (Sandra Pode, Lisa Haglund, Kajsa Haglund) 7:02.11, 4) Hässelby (Helena Sundh, Frida Skarin, Åsa Lönn) 7:12.50, 5) Täby (Amanda Hoffsten, Jeanette Loftheim, Martina Högberg) 7:13.51, 6) IF Göta (Emma Sjögren, Johanna Sjögren, Amanda Sanchez) 7:21.23.

POJKAR 18
4x100m
 (b): 1) Malmö (Martin Arnlid, Philip Nossmy, Linus Persson, Martin Hajdu) 43.60, 2) Skellefteå (Tony Marklund, Magnus Nilsson, Niklas Bergqvist, Claes Ögren) 43.92, -) Spårvägen (Aristide Bamane, Tom Gatsinzi, Fredrik Christiansson, Thomas Nikitin) diskv, -) Hässelby (Andreas Thiel, Johannes Vock, Andreas Liljemark, Magnus Sörin) bröt, -) Ullevi (Mikael Wigren, Alen Rakovic, Martin Strömberg, Charlie Sundin) bröt.
4x400m (a): Avlyst.
3x800m (b): 1) Spårvägen (Pär Hillerström, David Lindberg, Jan Olszowy) 5:54.75, 2) Hässelby (Johan Thunberg, Thomas Würtz, Finnur Fenger) 5:56.32, 3) Malmö (Henrik Odéen, Erik Emilsson, Martin Arnlid) 5:57.01, 4) Trångsviken (Daniel Lund, Pär Liljegren, Daniel Olsson) 6:11.01, 5) Skellefteå (Erik Fahlgren, David Burman, Joel Bodén) 6:15.01.

FLICKOR 18
4x100m
 (b): 1) Hammarby (Maria Sonnerby, Sandra Johansson, Sophie Fitinghoff, Jenny Ljungkvist) 49.64, 2) Gefle (Sophie Ohlsson, Linn Malmo, Linda Wallerman, Hanna Ahlin) 49.84, 3) Göteborgs KIK (Nanna Sacko Nilsen, Madelaine Forsberg, Adiam Thedros, Louise Landqvist) 49.91, 4) Ullevi (Paula Preisner, Johanna Rönner, Emelie Andrén, Amanda Kaså) 50.52.
1000m (a): 1) Hammarby (Maria Sonnerby, Sandra Johansson, Sophie Fitinghoff, Jenny Ljungkvist) 2:17.04, 2) Gefle (Sophie Ohlsson, Linda Wallerman, Linn Malmo, Hanna Ahlin) 2:19.18, 3) Göteborgs KIK (Nanna Sacko Nilsen, Adiam Thedros, Madelaine Forsberg, Sara Trané) 2:21.93.
3x800m (b): Avlyst.

POJKAR 16
4x100m
 (b): 1) Hässelby lag 1 (Henrik Orreteg, Rasmus Olofsson, Andreas Mokdasi, Mathias Wiberg) 44.91, 2) Hässelby (Johan Sörin, Henrik Encke, Daniel Olofsson, Joakim Lundström) 47.23, 3) Ullevi (Oskar Andersson, Alexander Arlbrant, Alexander Ljungblom, Daniel Linder) 47.29.
3x800m (a): 1) Hässelby (Rasmus Olofsson, Henrik Encke, Andreas Mokdasi) 6:20.05, 2) IF Göta (Karl Wall, Johan Arnqvist, Fredrik Närman) 6:22.50, 3) Tumba (Niclas Rysjö, Oskar Öhrner, Ibou Jobe) 6:26.43, 4) Heleneholm (Torbjörn Frostmyr, Alexander Tursell, Nuraddin Jama) 6:33.40, 5) Rånäs (Rikard Marklund, Joakim Öhman, Michael Aronsson) 6:38.55.

FLICKOR 16
4x100m 
(b): 1) Ullevi (Idah Hellgren, Emma Green, Anna Otterstedt, Rebecca Gustafsson) 49.48, 2) Växjö (Sofia Klüft, Emma Magnusson, Therese Olsson, Emma Lundgren) 49.58, 3) Täby (Michaela Beckman, Caroline Hammargren, Sara Voltaire, Caroline Thunman) 49.73, 4) Sundsvall (Kim Andersson, Joni Winter, Elin Ericsson, Linda Aguzey) 50.26, 5) Hässelby (Maria Lundström, Viktoria Gustafsson, Sara Wikström, Michaela Blomgren) 51.46.
3x800m (a): 1) Hälle (Charlotta Ottersten, Magdalena Ottersten, Pernilla Nyström) 7:03.70, 2) Täby (Caroline Thunman, Sara Voltaire, Jessica Thunman) 7:24.60, 3) Tumba (Charlotte Karlsson, Annika Bäcksäter, Sofie Eklund) 7:26.50, 4) Rånäs (Mikaela Edlund, Katarina Händel, Sara Leonardsson) 7:32.43.

 

SM MARATHON
STOCKHOLM 3.6
M:
 1) Alfred Shemweta Flemingsberg 2:18:49, 2) Peter Koskenkorva Hässelby 2:21:38, 3) Anders Szalkai Spårvägen 2:23:42, 4) Jonas Larm Hässelby 2:25:37, 5) Patrick Hallén Enhörna 2:28:18, 6) Idris Ibrahim Hässelby 2:28:48,

7) Martin Rappe Hammarby 2:31:59, 8) Niklas Wikner Tranås 2:32:09, 9) Jonny Petrén Hässelby 2:33:05, 10) Patrik Gustafson Brittatorp 2:34:02.
K: 1) Marie Söderström Lundberg Hässelby 2:37:57, 2) Susanne Johansson Hässelby 2:43:41, 3) Heléne Willix KA1 2:45:18, 4) Karin Schön Kville 2:52:04, 5) Annika Nyberger Spårvägen 2:54:13, 6) Anna Hansson Sthlms Studenters IF 2:56:55,
7) Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 2:58:11, 8) Eva Ericsson Granbergsdal 2:59:30, 9) Lisa Blommé Flemingsberg 2:59:58, 10) Kristina Hugosson SIF Skellefteå 3:00:46.
 

STORA IVSM - Till fullständiga resultat
SÄTRA 18-19.3
D a g   1
M35 200m B: Carlos Amado Hässelby 22.96. Tresteg: Lars Häggberg Huddinge 1370.
M60 Stav: Hans Lagerqvist Duvbo 350.
K35 800m: Görel Manners Fredrikshof 2:20.34. 3000m: Ursula Turtinen Råby-Rekarne 11:17.91. Höjd: Eva-Lena Nordlund Piteå 155. Längd: Ellinor Steiman Duvbo 500.
D a g   2
M35 1500m: Johan Norberg Sundsvall 4:14.34.
M40 60m F: C Amado 7.29, Tommy Björnquist Sköllersta 7.40. 400m: C Amado 50.26. Höjd: Stefan Karlsson Bellevue 200.
K35 400m: G Manners 61.62.
K40 1500m: Karin Wåhlstedt Järvsö 5:16.68. Kula: Siv Tornegård Högby 1024.
 

STORA IJSM - Se arrangörens hemsida!
SÄTRA 26-27.2

 

ISM-IJSM-IUSM MÅNGKAMP - OFFICIELL RESULTATLISTA
ESKILSTUNA 11-13.2
M Sjukamp (b-c)
1) Michael Hoffer Lidingö 5.764 (7.16 709 1427 202 8.22 485 2:52.09), 2) Urban Gustafsson Upsala 5.356 (7.10 676 1255 202 8.30 445 3:02.94), 3) Andrus Klaar Spårvägen 5.217 (7.24 695 1318 187 8.73 415 2:48.04), 4) Niclas Hansén Växjö 4.730 (7.30 631 990 181 8.66 415 2:56.60), 5) Daniel Hedström Valbo 4.649 (7.34 627 1392 175 9.04 385 3:04.89), 6) Erik Spjut Danderyd Athl 3.590 (8.29 530 1002 178 10.34 345 3:03.99),
7) Inge Hermansson Danderyd Athl 2.807 (8.30 480 1033 157 11.46 355 3:52.23), -) Christer Holger Huddinge bröt (7.13 687 1310 193 8.38 X), -) Henrik Dagård KA2 bröt (7.03), -) Henrik Hamnebo Kville bröt (7.70).
M22 Sjukamp (b-c)
1) Håkan Jedhammar 81 Gnistan 5.109 (7.16 682 1111 184 8.87 465 2:54.47), 2) Gustav Andhill Alingsås 4.651 (7.27 634 1119 181 9.01 425 3:09.28), 3) Johan Wiklund 81 Luleå 4.586 (7.46 600 1246 172 8.65 415 3:07.27), 4) Nils Pettersson 81 Boden 4.478 (7.56 624 1312 169 9.22 405 3:06.20), 5) Johan Szabo 81 Danderyd Athl 4.375 (7.56 593 1036 169 9.31 375 2:43.11), 6) Andreas Bonin 81 Alunda 4.342 (7.78 595 981 178 9.58 435 2:54.66),
7) Andreas L Nilsson Finish 4.111 (7.80 600 863 196 9.24 365 3:15.76), 8) Christian Hulteberg Heleneholm 3.725 (7.69 596 1199 178 9.60 415 X), 9) Lasse Ohtamaa Tullinge-Tumba 3.468 (7.70 613 992 172 11.01 215 3:03.89). Utom JSM: Aigars Bruveris LAT 4.916 (7.53 657 1193 187 8.87 435 2:54.39).
P18 Sjukamp (b-c)
1) Philip Nossmy 82 Malmö 5.455 (6.94 435 672 7.85 181 1330 2:52.00), 2) Christoffer Thomée 82 Sävedalen 4.598 (7.80 325 648 8.86 184 1280 2:49.06), 3) Daniel Hammer 83 Malmö 4.594 (7.55 425 597 8.70 169 990 2:46.74), 4) Linus Persson 82 Malmö 4.573 (7.02 265 689 8.60 181 983 2:57.56), 5) Gustav Svensson 82 Simrishamn (7.37 305 627 8.68 169 1273 3:03.42), 6) Daniel Hansson 83 Rånäs 4.221 (7.78 375 633 9.37 184 1012 3:10.12),
7) Björn Lundin 82 Helsingborg 4.193 (7.54 365 560 8.82 166 1166 3:08.33), 8) Erik Bäck 83 Gefle 3.977 (7.54 335 592 9.19 160 1045 3:08.56), 9) John van Leer 83 Gefle 3.573 (7.96 315 562 9.80 172 922 3:14.97). Utom JSM: Janis Karlivans LAT 5.238 (7.47 395 690 8.63 199 1319 2:44.83).
P16 Sjukamp (a-b)
1) Rasmus Olofsson Hässelby 5.375 (7.33 305 612 8.80 181 1178 1:34.35), 2) Petter Barck Växjö 4.702 (7.86 325 581 9.32 175 887 1:36.39), 3) Kim Pettersson Örbyhus 4.578 (7.82 315 576 9.75 169 1017 1:37.68), 4) Björn Hartig Växjö 4.537 (7.6 225 597 9.00 169 1080 1:39.49), 5) Martin Wisnander Malmö 4.366 (8.23 395 542 9.54 166 955 1:45.04), 6) Martin Alfredsson Växjö 4.316 (7.84 255 548 9.44 172 935 1:39.32).
P15 Sjukamp (a-b)
1) Johan Carlsson Malmö 5.067 (7.74 435 638 9.01 160 982 1:40.59), 2) Martin Gustavsson Kil 4.566 (7.72 285 599 9.24 169 1084 1:45.31), 3) Niklas Wiberg Färjestaden 4.501 (8.00 295 525 9.94 169 894 1:27.10), 4) Henrik Thörn Gnistan 4.212 (7.90 265 521 9.62 175 910 1:40.15), 5) Dan Eidmark Ösmo 3.671 (8.39 245 523 10.10 169 844 1:44.26), 6) Patrik Lantz Malmö 3.646 (8.02 295 540 10.47 148 808 1:45.59),
7) Jesper Fritz Malmö 3.535 (8.30 325 486 10.34 148 788 1:44.59), 8) Henrik Johansson Gnistan 3.241 (8.58 275 511 11.32 154 766 1:43.92).
K Femkamp (c)
1) Linda Fredriksson Rydö 3.809 (8.75 154 1117 571 2:20.87), 2) Lina Ericsson Växjö 3.193 (9.42 154 990 520 2:40.63), -) Maria Richtnér Spårvägen bröt (8.64).
K22 Femkamp (c)
1) Ida Sjöling 81 Lidingö 3.502 (9.40 160 939 558 2:27.46), 2) Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 3.487 (9.25 163 1106 537 2:38.01), 3) Jeanette Hansson Eslöv 3.456 (9.41 163 893 544 2:28.19), 4) Emma Allvin 81 Gefle 2.971 (9.88 154 1021 505 2:50.96).

F18 Femkamp (b)
1) Carolina Klüft 83 Växjö 4.261 (8.80 181 1088 607 2:17.32), 2) Nadja Casadei 83 KA2 3.678 (9.18 169 1001 536 2:23.77), 3) Hanna Brännström 82 Luleå 3.471 (9.05, 157 1165 540 2:41.06), 4) Petronella Malmqvist 83 Tanum 2.704 (10.63 154 846 500 2:51.19), 5) Sophie Ohlsson 82 Gefle 2.584 (9.59 160 952 500 X), -) Maria Warensjö 83 Nyköping bröt (X 154 788 484).

F16 Femkamp (a)
1) Mikaela Bernhardsson Göteborgs KIK 3.887 (9.22 154 532 1156 1:42.49), 2) Sara Wikström Hässelby 3.603 (9.55 145 496 1374 1:49.93), 3) Lisa Jansson Västerås 3.460 (9.64 160 495 958 1:48.35), 4) Ida Glemne Växjö 3.429 (9.90 151 490 1103 1:46.81), 5) Jennie Hurkmans Tureberg 3.420 (9.40 145 497 1005 1:45.09), 6) Hanna Larsson Katrineholm 3.409 (947 154 508 844 1:45.50),
7) Marlene Häggström Nedre Soppero 3.174 (1015 154 488 821 1:46.22), -) Madelen Nylander Örbyhus bröt (9.42).
F15 Femkamp (a)
1) Therese Gustafsson Kil 3.774 (9.01 163 533 957 1:47.51), 2) Jessica Rydin Tingberg 3.648 (9.51 160 534 1096 1:52.65), 3) Sofia Klüft Växjö 3.428 (9.32 151 506 967 1:49.16), 4) Marie Barenfeld Glanshammar 3.388 (9.25 145 479 1077 1:48.36), 5) Sara Trané Göteborgs KIK 3.312 (.977 145 504 845 1:41.12), 6) Sara Sköldin Råby-Rekarne 3.264 (9.83 145 503 858 1:43.05),
7) Karin Rydh Malmö 3.257 (9.90 160 496 892 1:52.99), 8) Susanne Pettersson Göteborgs KIK 3.200 (9.92 148 511 970 1:53.34), 9) Cecilia Odén Gefle 2.728, 10) Linda Pettersson Kristinehamn 2.493, 11) Therese Larsson Kristinehamn 2.489, 12) Angelica Lindau Enköping 2.489.

STORA ISM - OFFICIELL RESULTATLISTA
BOLLNÄS 5-6.2