Svenskar i USA - inne 2000
BLOOMINGTON, IL 10-11.3 (NCAA Div 3)
D a g 2
K Tresteg: 6) Lina Hagman Istrum 1139.
ROXBURY, MA 10-11.3 (NCAA Div 2)
D a g 1
K Längd: 4) Anna-Karin Olsson Tureberg 575.
FAYETTEVILLE, AR 10-11.3 (NCAA Div 1)
D a g 1
M Kula: 15) Anders Holmström Örebro 1820.
K 5000m: 8) Karin Ernström Väsby 16:17.49.
D a g 2
K Kula: -) Linda Nestorsson Ullevi X.
MOUNT VERNON, IA 4.3
K Tresteg: 1) Lina Hagman Istrum 1115.
NORMAN, OK 4.3
K 5000m: 1) Karin Ernström Väsby 16:38.98.
MOSCOW, ID 3-4.3 - OBS: Överlång bana!
D a g 1
K 60m: 1) Agneta Rosenblad Lidingö 7.77
D a g 2
K 200m A: 2) Agneta Rosenblad Lidingö 25.47.
AMES, IA 3.3
M Kula: 2) Anders Holmström Örebro 1873.
K Tresteg: 4) Lina Hagman Istrum 1075.
HANOVER, NH 26-27.2
D a g 1
K Längd: 6) Helena Rönner Ullevi 568.
MINNEAPOLIS, MN 26-27.2
D a g 1
K 600m h3: 1) Andrea Geurtsen Upsala 1:35.19. Femkamp: 1) A Geurtsen 3.818 (9.19 173 1080 543 2:22.22).
D a g 2
K 600m B: 1) A Geurtsen 1:30.93.
HILLSIDE, IL 26-27.2
D a g 1
M 200m h2: 3) Alexander Lakhanpal Linnéa 22.51.
K 55mH h1: 5) Pernilla Wigothsson KA2 8.38.
D a g 2
M 200m B: 2) A Lakhanpal 22.53.
K 1 mile B: 1) Emma Lindblom Västerås 5:07.62.
BLOOMINGTON, IN 26-27.2
D a g 1
M Stav: 7) Linus Lindroth Örgryte 505. Kula: 2) Anders Holmström Örebro 1850, 19) Patrik Johansson Västerås 1511.
D a g 2
M Vikt (35 pund): 3) A Holmström 1931, 6) P Johansson 1741.
JONESBORO, AR 26-27.2
D a g 1
K 800m h2: 3) Petra Forsberg Heby 2:18.00, h3: 3) Jenny Sjöström Falun 2:17.40. Längd: 6) Sara Gelin Enköping 556.
D a g 2
M 1 mile: 6) Christopher Andersson Södertälje IF 4:23.28.
K 800m: 2) J Sjöström 2:15.47, 7) P Forsberg 2:18.37. Tresteg: 2) S Gelin 1188.
KEARNEY, NE 25-26.2
D a g 1
M 5000m A: 3) Gustav Berggren Skellefteå 14:40.87.
D a g 2
M 3000m A: 4) G Berggren 8:39.23.
FLAGSTAFF, AZ 25-26.2 - OBS: Överlång bana!
D a g 1
M 55mH h2: 3) Nils Wiklund Luleå 7.88. Längd: 8) N Wiklund 708. Kula: 2) Håkan Andersson Ljungsbro 1839.
K 55m h2: 1) Petra Eklund Täby 7.15. 400m h2: 3) Anna Nyström Vännäs 60.43. 55mH h4: 1) P Eklund 8.03, 2) A Nyström 8.31. Längd: 1) P Eklund 603, 4) Åsa Lönn Hässelby 584. Vikt: 9) Linda Nestorsson Ullevi 1511.
D a g 2
M Stav: 13) N Wiklund 445.
K 55m B: 5) P Eklund 7.20. 55mH A: 2) P Eklund 7.95. Höjd: 5=) Å Lönn 163. Tresteg: 2) Å Lönn 1294, 3) P Eklund 1241. Kula: 1) L Nestorsson 1636.
DECORAH, IA 25-26.2
D a g 1
K Längd: 6) Lina Hagman Istrum 504.
D a g 2
K Tresteg: 1) L Hagman 1131.
BLACKSBURG, VA 25-26.2
D a g 1
K Stav: 6) Annica White Hässelby 341.
AMES, IA 25-26.2 - OBS: Överlång bana!
D a g 1
M 400m h1: 4) Johan Lannefors Västerås 47.52.
K 600 yards h2: 5) Katarina Svensson Täby 1:24.14. 800m h2: 3) Alexandra Lindquist Rånäs 2:12.43. 5000m: 3) Karin Ernström Väsby 16:50.04, 5) Hanna Smedstad Sundsvall 16:59.33, 14) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:32.22.
D a g 2
K 800m: 8) A Lindquist 2:15.45. 3000m A: 4) H Smedstad 9:28.46, 11) K Ernström 9:58.96, B: 13) C Jeverstam 10:15.37.
CEDAR FALLS, IA 25-26.2
D a g 1
M 800m h1: 2) Stefan Johansson Falköping 1:53.51.
K Längd: 13) Christine Olsson Täby 516.
D a g 2
M 800m: 8) S Johansson 1:56.19.
K Tresteg: 10) C Olsson 1113.
RENO, NV 25-26.2
D a g 1
K 55mH h5: 1) Agneta Rosenblad Lidingö 7.98.
D a g 2
K 55mH A: 1) A Rosenblad 7.90. Längd: 4) A Rosenblad 600.
LINCOLN, NE 24-26.2 (NAIA)
D a g 2
K Längd: 8) Elizabeth Franklin Växjö 533.
D a g 3
Tresteg: 8) E Franklin 1128.
RIVERDALE, NY 19.2 - OBS: Endast topp-6 tillgängligt!
M Tresteg: 2) Sebastian Hukari Tureberg 1398.
PLATTEVILLE, WI 19.2
K Tresteg: 4) Lina Hagman Istrum 1054.
NORMAN, OK 19.2
K 3000m: 1) Karin Ernström Väsby 9:51.23, 3) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:17.77.
ANN ARBOR, MI 19.2
M Kula: 4) Patrik Johansson Västerås 1516. Vikt (35 pund): 1) P Johansson 1715.
LEWISBURG, PA 18-20.2
D a g 1
M Femkamp (55mH Längd Kula Höjd 1000m): 5) Daniel Norell 3.099 (8.50 640 1048 168 2:57.08).
D a g 2
M Längd: 12) D Norell 602.
D a g 3
M Tresteg: 10) D Norell 1305.
HOUSTON, TX 18-19.2
D a g 1
M 800m h1: 1) Ruben Norlin Riviera 1:56.92, h3: 4) Stefan Strand Kville 1:59.53. 1 mile h2: 3) Björn Ahlepil Eksjö Södra 4:28.51. Längd: 18) Henrik Sahlström Bollnäs 664.
K 800m h3: 3) Jessica Gylfe Växjö 2:21.80. 1 mile h1: 1) Rebecca Johansson 81 IF Göta 5:09.05, h2: 1) J Gylfe 5:15.67, h3: 3) Anna Winslow Hässelby 5:16.39. 5000m: 3) Frida Rosenberg Hälle 17:59.72. Höjd: 2) Theresa Söderlund Alunda 173.
D a g 2
M 800m: 2) R Norlin 1:54.63. 3000m: 5) B Ahlepil 8:45.40. Tresteg: 6) H Sahlström 1500.
K 800m: 8) J Gylfe 2:21.20. 1 mile: 1) J Gylfe 5:01.01, 2) R Johansson 5:01.42, 7) A Winslow 5:13.84. 3000m: 2) R Johansson 10:07.21, 3) F Rosenberg 10:11.93, 15) A Winslow 10:35.42.
MOSCOW, ID 18-19.2
D a g 1
K 55mH h1: 1) Agneta Rosenblad Lidingö 7.98, F: 3) A Rosenblad 7.99.
D a g 2
K Längd: 3) A Rosenblad 542.
BLACKSBURG, VA 18-19.2
D a g 1
K Stav: 7) Annica White Hässelby 346.
LUBBOCK, TX 18-19.2
D a g 1
K Höjd: 12) Lina Engren Hässelby 150. Kula: 3) L Engren 1320.
D a g 2
K 55mH h5: 1) Anna-Karin Olsson Tureberg 8.37, h6: 2) Lina Engren Hässelby 9.09, B: 2) A-K Olsson 8.29. Längd: 4) A-K Olsson 578.
FLAGSTAFF, AZ 18.2
M Höjd: 8) Nils Wiklund Luleå 180. Stav: 3) N Wiklund 463. Längd: 4) N Wiklund 675.
K 60mH A: 4) Petra Eklund Täby 8.73. Höjd: 4) Åsa Lönn Hässelby 160. Längd: 4=) Å Lönn 588, 6) P Eklund 550. Tresteg: 1) Å Lönn 1289. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1543. Vikt: 5) L Nestorsson 1420.
MINNEAPOLIS, MN 18.2
M Stav: 1) Linus Lindroth Örgryte 491.
CEDAR FALLS, IA 18.2
M Kula: 1) Anders Holmström Örebro 1857. Vikt (35 pund): 1) A Holmström 1962.
K 400m A: 1) Andrea Geurtsen Upsala 57.00.
BATON ROUGE, LA 18.2
M 400m C: 1) Alexander Lakhanpal Linnéa 49.74.
POCATELLO, ID 17-19.2
D a g 1
P18 Vikt (25 pund): 1) Niklas Arrhenius Spårvägen 2045.
D a g 3
P18 Kula (5.44 kg): 1) Ns Arrhenius 1869.
FLAGSTAFF, AZ 12.2
M Höjd: 5) Nils Wiklund Luleå 185. Längd: 3) N Wiklund 688. Kula: 1) Håkan Andersson Ljungsbro 1778.
K 60mH h4: ?) Petra Eklund Täby 8.90, h7: -) Anna Nyström Vännäs 9.01, B: -) P Eklund ej start. Längd: 1) P Eklund 596, 4) Åsa Lönn Hässelby 569. Tresteg: 1) Å Lönn 1271. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1526. Vikt (20 pund): 7) L Nestorsson 1349.
HOUSTON, TX 12.2
M 800m A: 8) Stefan Petersen Heleneholm 1:58.06, B: 4) Martin Drott Nyköping 1:59.20, D: 2) Stefan Strand Kville 1:59.69.
K 800m A: 1) Cilla Pettersson Täby 2:16.29. 1 mile B: 1) Maria Ghizzoni 5:01.40. 60mH h4: 6) Lina Engren Hässelby 9.49, h5: 5) Anna-Karin Olsson Tureberg 9.03. Höjd: ?) L Engren 153. Längd: 12) A-K Olsson 528. Kula: 3) L Engren 1353.
MOUNT PLEASANT, MI 12.2
M Kula: 8) Patrik Johansson Västerås 1568. Vikt (35 pund): 2) P Johansson 1805.
CARBONDALE, IL 12.2
K 800m A: 2) Jenny Sjöström Falun 2:16.0m, 4) Petra Forsberg Heby 2:19.3m.
INDIANAPOLIS, IN 11-12.2
D a g 1
K 60mH h3: 4) Pernilla Wigothsson KA2 9.32. Längd: 34) Elizabeth Franklin Växjö 506.
D a g 2
M 200m D: 3) Alexander Lakhanpal Linnéa 22.16.
K Tresteg: -) E Franklin X.
AMES, IA 11-12.2 - OBS: Överlång bana
D a g 1
K Längd: 15) Andrea Geurtsen Upsala 552, 23) Sara Gelin Enköping 536, 41) Christine Olsson Täby 504.
D a g 2
M 800m E: 1) Stefan Johansson Falköping 1:51.17. 1 mile C: 8) Björn Ahlepil Eksjö Södra 4:21.91, 9) Christopher Andersson Södertälje IF 4:22.22. Stav: 10) Linus Lindroth Örgryte 490. Kula: 3=) Anders Holmström Örebro 1824.
K 400m A: 5) A Geurtsen 55.17. 600 yards A: 2) Katarina Svensson Täby 1:25.63. 1 mile A: 6) Jessica Gylfe Växjö 4:58.17, -) Martina Barkman Färjestaden bröt, B: 5) Rebecca Johansson 81 IF Göta 5:02.74. 60mH h1: 6) K Svensson 9.04, h7: 3) S Gelin 9.19. Tresteg: 21) C Olsson 1094.
LINCOLN, NE 11-12.2
D a g 1
M 800m h1: 6) Daniel Norberg Hammarby 1:59.36. 5000m: 5) Gustav Berggren Skellefteå 14:40.56
K 60mH h2: 2) Agneta Rosenblad 8.52. Längd: 11) A Rosenblad 559.
D a g 2
K 60mH F: 6) A Rosenblad 8.50.
FAYETTEVILLE, AR 11.2
K 800m: 8) Alexandra Lindquist Rånäs 2:15.16. 1 mile: 7) Emma Lindblom Västerås 5:09.32. 3000m: 2) Hanna Smedstad Sundsvall 9:42.39.
NEW YORK, NY 6.2
M 800m D: 1) Daniel Norberg Hammarby 1:54.14. Höjd: -) Sebastian Hukari Tureberg X. Längd: 14=) S Hukari 607. Tresteg: 7) S Hukari 1372.
GAINESVILLE, FL 6.2
K 1 mile A: 4) Martina Barkman Färjestaden 4:58.19. 3000m A: 1) Karin Ernström Väsby 9:36.04. 5000m: 1) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:56.55.
HAMILTON, NY 5.2
M Längd: 7) Daniel Norell 591. Tresteg: 2) D Norell 1341.
HOUSTON, TX 5.2
M 3000m: 7) Björn Ahlepil Eksjö Södra 8:58.20.
K 800m: 9) Emma Lindblom Västerås 2:20.83. 3000m: 1) Rebecca Johansson 81 IF Göta 10:03.93, 2) Frida Rosenberg Hälle 10:15.93. Höjd: 5) Theresa Söderlund Alunda 163.
CHAMPAIGN, IL 5.2
K 800m: 6) Katarina Svensson Täby 2:21.31. 60mH h2: 2) K Svensson 9.09, F: 8) K Svensson 9.12.
MINNEAPOLIS, MN 5.2
K 400m: 4) Christine Olsson Täby 64.62. Längd: 5) C Olsson 504. Tresteg: 2) C Olsson 1061.
MOSCOW, ID 5.2 - OBS: Överlång bana
K 200m: 5) Agneta Rosenblad Lidingö 25.74. 55mH A: 1) A Rosenblad 7.89.
DECORAH, IA 5.2
K Tresteg: 1) Lina Hagman Istrum 1129.
FLAGSTAFF, AZ 5.2
M 60mH h4: ?) Nils Wiklund Luleå 8.49, A: 4) N Wiklund 8.44. Längd: 8) N Wiklund 641. Kula: 1) Håkan Andersson Ljungsbro 1739.
K 60m h4: 1) Petra Eklund Täby 7.64, A: 4) P Eklund 7.66. 60mH h2: 2) Anna Nyström Vännäs 8.96, A: 3) A Nyström 8.89. Höjd: 1) Åsa Lönn Hässelby 162, 5) P Eklund 152. Längd: 2) P Eklund 593, 12) A Nyström 505. Tresteg: 2) Å Lönn 1219. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1612, 5) P Eklund 1214.
SOUTH BEND, IN 4-5.2
D a g 1
M Vikt (35 pund): 6) Patrik Johansson Västerås 1651.
D a g 2
M Kula: 4) P Johansson 1597.
FLAGSTAFF, AZ 29.1
M 60mH: 5) Nils Wiklund Luleå 8.57. Stav: 4) N Wiklund 426. Längd: 5) N Wiklund 669. Kula: Håkan Andersson Ljungsbro 1809.
K 60mH: 2) Petra Eklund Täby 8.71, 6) Anna Nyström Vännäs 9.04. Höjd: 1) Åsa Lönn Hässelby 163. Längd: 1) P Eklund 586, 5) Å Lönn 548, 11) A Nyström 501. Tresteg: 1) Å Lönn 1278, -) P Eklund X. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1526.
MOUNT PLEASANT, MI 29.1
M Kula: 10) Patrik Johansson Västerås 1555. Vikt (35 pund). 3) P Johansson 1719.
HOUSTON, TX 29.1
K 1 mile A: 3) Karin Ernström Väsby 4:54.09. 3000m A: -) Cecilia Jeverstam Mölndal bröt.
MADISON, WI 29.1
M Kula: 3) Anders Holmström Örebro 1753.
K 600m: 1) Andrea Geurtsen Upsala 1:32.51. Höjd: 2) A Geurtsen 163.
BATON ROUGE, LA 29.1
M 200m F: 1) Alexander Lakhanpal Linnéa 22.61. 1 mile A: 4) Christopher Andersson Södertälje IF 4:22.34. Tresteg: -) Henrik Sahlström Bollnäs X (eller "ej start"??).
K 800m A: 4) Martina Barkman Färjestaden 2:17.57. 1 mile B: 2) Anna Winslow Hässelby 5:25.01. 60mH h2: 3) Pernilla Wigothsson KA2 9.11.
MINNEAPOLIS, MN 29.1
M Stav: 2) Linus Lindroth Örgryte 490.
LACROSSE, WI 29.1
K 55m h1: 3) Lina Hagman Istrum 7.67. Längd: 2) L Hagman 504. Tresteg: 1) L Hagman 1125.
UNIVERSITY PARK, PA 28-29.1
D a g 1
K Stav: 9=) Annica White Hässelby 320.
AIR FORCE ACADEMY, CO 28-29.1
D a g 2
M 1 mile: 13) Gustav Berggren Skellefteå 4:29.23.
JOHNSON CITY, TN 28-29.1
D a g 1
K Längd: 20) Elizabeth Franklin Växjö 530.
CEDAR FALLS, IA 28.1
K 400m: 6) Christine Olsson Täby 63.24. 60mH h1: 2) Katarina Svensson Täby 9.14, F: 4) K Svensson 9.10. Längd: 5) C Olsson 503. Tresteg: 4) C Olsson 1106.
PRINCETON, NJ 23.1
M Tresteg: 4) Daniel Norell 1333.
JONESBORO, AR 23.1
K 800m: 1) Jenny Sjöström Falun 2:15.87, 3) Petra Forsberg Heby 2:18.55.
LOGAN, UT 22.1
P18 Kula (5.44 kg): 1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 1839. Vikt (11.36 kg): N Arrhenius 2029.
LINCOLN, NE 22.1
M 800m A: 1) Stefan Johansson Falköping 1:55.43.
HOUSTON, TX 22.1
M 800m: 17) Christopher Andersson Södertälje IF 2:00.81.
K 1 mile: 6) Emma Lindblom Västerås 5:10.33.
NORMAN, OK 22.1
M 400m: 5) Johan Lannefors Västerås 48.91. Tresteg: 4) Henrik Sahlström Bollnäs 1507.
K 1000m: 3) Karin Ernström Väsby 3:01.55. 1 mile: 9) Cecilia Jeverstam Mölndal 5:26.42. 3000m: 6) C Jeverstam 10:39.95.
MINNEAPOLIS, MN 22.1
M Stav: 3) Linus Lindroth Örgryte 475.
FAYETTEVILLE, AR 22.1
K 1 mile: 5) Martina Barkman Färjestaden 5:04.71.
ANN ARBOR, MI 22.1
M Kula: 5) Patrik Johansson Västerås 1599. Vikt: 1) P Johansson 1700.
CHENEY, WA 22.1
K 55mH h?: 1) Agneta Rosenblad Lidingö 8.20, F: 2) A Rosenblad 8.20. Längd: 3) A Rosenblad 536.
BLACKSBURG, VA 21-22.1
D a g 1
K Stav: 7=) Annica White Hässelby 320.
AMES, IA 21-22.1 - OBS: Överlång bana!
D a g 1
K Längd: 20) Christine Olsson Täby 515.
D a g 2
K 400m D: 4) C Olsson 61.69. 600m A: 4) Katarina Svensson Täby 1:25.8m.
BATON ROUGE, LA 15.1
M Tresteg: 9) Henrik Sahlström Bollnäs 1476.
K 800m A: 2) Martina Barkman Färjestaden 2:19.09.
NEW YORK, NY 15.1
M 200m B: 2) Alexander Lakhanpal Linnéa 22.51. Längd: 5) Sebastian Hukari Tureberg 678. Tresteg: 2) S Hukari 1380.
BLOOMINGTON, IN 15.1
M Kula: 5) Patrik Johansson Västerås 1554. Vikt (35 pund): 1) P Johansson 1645.
BLACKSBURG, VA 15.1
K 60mH A: 5) Annica White Hässelby 9.79. Stav: 5) A White 316.
MADISON, WI 15.1
K 200m A: 1) Andrea Geurtsen Upsala 25.21. 60mH h1: 1) A Geurtsen 9.33, F: 3) A Geurtsen 9.32. Längd: 2) A Geurtsen 554.
MINNEAPOLIS, MN 15.1
K 600m: 7) Katarina Svensson Täby 1:37.61.
CHENEY, WA 15.1
K 55m h?: ?) Agneta Rosenblad Lidingö 7.31, A: 5) A Rosenblad 7.39. 55mH h?: 1) A Rosenblad 8.1m, F: 1) A Rosenblad 8.30.
HOUSTON, TX 14.1
K Höjd: 3) Theresa Söderlund Alunda 163.
STORRS, CT 8.1
M Längd: 1) Sebastian Hukari Tureberg 677. Tresteg: 2) S Hukari 1427.
NEW YORK, NY 8.1
M 1 mile: -) Birger Ohlsson Hässelby bröt.
RIVERDALE, NY 11.12
M Tresteg: 3) Sebastian Hukari Tureberg 1357.
AMES, IA 10.12 - OBS: Överlång bana.
K 300m: 6) Christine Olsson Täby 44.20. Längd: 7) C Olsson 496.
JONESBORO, AR 5.12
K 800m: 3) Jenny Sjöström Falun 2:19.64, 5) Petra Forsberg Heby 2:20.42.
NORMAN, OK 4.12
M 1 mile C: 1) Stefan Johansson 80 Falköping 4:26.40.
RIVERDALE, NY 1.12
M Femkamp (55mH Längd Kula Höjd 1000m): 1) Sebastian Hukari Tureberg 3.519 (7.8m 668 1184 184 2:54.2m).