Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar i USA - ute 2000

 

EL PASO, TX 9.12 OBS! Utomhus!
K 55mH (vind?): 2) Emma Allvin 81 Gefle 9.31. Höjd: 3) E Allvin 158. Kula: 3) E Allvin 10.03. Spjut: 1) Marie Rosengren Gefle 4268.

ST GEORGE, UT 24.11
M Diskus: 
Daniel Arrhenius Spårvägen 5360.

AMES, IA 20.11 (NCAA Div 1)
M 10 km: 
77) Johan Bergström Vingarna 31:34, 116) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 31:53.
K 6 km: 64) Hanna Smedstad Sundsvall 21:39, 76) Alexandra Lindquist Rånäs 21:49.

CHINO, CA 18.11 (NCAA Div 2)
K 6 km:
 7) Lisa Blommé Flemingsberg 22:08.

DENTON, TX 11.11
M 10 km: 
21) Erik Peterson Mölndal 32:03, 70) Mikael Larsson Sävedalen 33:36.
K 6 km: 9) Rebecca Johansson 81 IF Göta 21:03, 31) Jenny Sjöström Falun 22:03, 36) Anna Winslow Hässelby 22:14, 38) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 22:15, 72) Petra Forsberg Heby 23:33, 106) Johanna Sjögren 81 IF Göta 25:37, 112) Emma Sjögren 81 IF Göta 26:38, -) Camilla Dahlin 81 Rånäs bröt.

FRESNO, CA 11.11
K 6 km:
 8) Hanna Smedstad Sundsvall 20:42.

GREENVILLE, SC 11.11
K 6 km: 
84) Lisa Haglund 81 Heleneholm 23:49.

RIVERDALE, UT 11.11
M 10 km:
 43) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 32:23 .

WATERLOO, IA 11.11
M 10 km: 
13) Johan Bergström Vingarna 30:54.
K 6 km: 6) Alexandra Lindquist Rånäs 21:01, 88) Marie Nilsson 81 IF Göta 22:56.

CHINO, CA 3.11
K 6 km:
 2) Lisa Blommé Flemingsberg 22:46.

NACOGDOCHES, TX 30.10
M 8 km: 
5) Erik Peterson Mölndal 26:27, 26) Mikael Larsson Sävedalen 28:00, 54) Stefan Petersen Heleneholm 30:35, 72) Ruben Norlin Riviera 37:35.
K 5 km: 2) Rebecca Johansson 81 IF Göta 17:52, 4) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 18:16, 6) Anna Winslow Hässelby 18:22, 50) Johanna Sjögren 81 IF Göta 21:09, 63) Emma Sjögren 81 IF Göta 22:37, 73) Caroline Huldén 81 IF Göta 28:36.

LITTLE ROCK, AR 28.10
M 8.0 km: 
27) Andrew Bipella Hälle 27:22, 30) Christopher Andersson Södertälje IF 27:31, 32) Karl Stavenberg 81 Tyresö 27:35.
K 5.0 km: 8) Jenny Sjöström Falun 18:29, 27) Petra Forsberg Heby 19:29.

NORTHRIDGE, CA 28.10
M 8 km:
 6) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 24:54.

BOULDER, CO 28.10
M 8 km: 
8) Johan Bergström Vingarna 25:27.
K 6 km: 16) Alexandra Lindquist Rånäs 21:26, 39) Marie Nilsson 81 IF Göta 22:40.

CHARLESTON, SC 28.10
K 5 km:
 14) Lisa Haglund 81 Heleneholms 19:18.

SEATTLE, WA 28.10
K 6 km:
 9) Hanna Smedstad Sundsvall 20:52.

PROVO, UT 28.10
P18 Diskus
 (1.75 kg): 1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 6317.

LAKE BUENA VISTA, FL 21.10
M 8 km: 
32) Daniel Norberg Hamamrby 26:16.

VIDOR, TX 20.10
M 6.4 km: 
10) Stefan Petersen Heleneholm 22:15, 19) Ruben Norlin Riviera 26:27.

KANEOHE, HI 14.10
K 5 km: 
1) Lisa Blommé Flemingsbergs 18:47.

FAYETTEVILLE, AR 14.10
M 10 km: 
19) Johan Bergström Vingarna 30:58, 47) Erik Peterson Mölndal 31:47, 48) Björn Bergström Vingarna 31:50, 110) Christopher Andersson Södertälje IF 33:40, 115) Andy Bipella Hälle 33:48, 129) Karl Stavenberg 81 Tyresö 34:09.
K 6 km: 14) Rebecca Johansson 81 IF Göta 22:11, 26) Anna Winslow Hässelby 22:46, 27) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 22:47

AMES, IA 14.10
M 10 km A: 
136) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 32:39.
K 6 km A: 35) Hanna Smedstad Sundsvall 21:56, 132) Alexandra Lindquist Rånäs 22:52, 266) Marie Nilsson 81 IF Göta 24:21, 310) Jenny Sjöström Falun 24:46, 350) Petra Forsberg Heby 25:21.

GREENVILLE; SC 14.10
K 5 km: 
54) Lisa Haglund 81 Heleneholm 19:20.

SALEM, OR 7.10
K 5 km: 
1) Hanna Smedstad Sundsvall 17:05.

AUBURN, AL 7.10
M 8 km: 
57) Christopher Andersson Södertälje IF 27:08, 71) Mikael Larsson Sävedalen 27:28, 76) Karl Stavenberg 81 Tyresö 27:32, 80) Andy Bipella Hälle 27:37.
K 5 km: 38) Lisa Haglund 81 Heleneholm 18:31, 107) Emma Sjögren 81 IF Göta 20:26, 113) Johanna Sjögren 81 IF Göta 20:36, 179) Caroline Huldén 81 IF Göta 27:15.

LITTLE ROCK, AR 7.10
K 4 km: 
6) Jenny Sjöström Falun 14:17, 26) Petra Forsberg Heby 15:30.

BRONX, NY 6.10
M 8 km:
 22) Daniel Norberg Hammarby 26:50.

GILBERT, AZ 6.10
M 8 km:
 8) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 26:32.

TERRE HAUTE, IN 30.9
M 8 km: 
26) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 26:06.

ST PAUL, MN 23.9
K 6 km: 
6) Hanna Smedstad Sundsvall 21:21.

KANEOHE, HI 23.9
K 5 km: 
2) Lisa Blommé Flemingsberg 18:13.

MOUNTAIN VIEW, UT 23.9
M Diskus: 
1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5678, 2) Daniel Arrhenius Spårvägen 5152 (1:a tävlingen efter två års idrottspaus p g a mormonmission).

ANNAPOLIS, MD 23.9
M 8 km:
 10) Daniel Norberg Hammarby 26:06.

WACO, TX 23.9
M 8 km: 
26) Philip Wilhelmsson Malmö 29:42.
K 5 km: 3) Rebecca Johansson 81 IF Göta 18.29, 8) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 19:06, 18) Anna Winslow Hässelby 19:43.

LAFAYETTE, LA 23.9
M 8.4 km: 
31) Stefan Petersen Heleneholm 23:56.

SAN ANTONIO, TX 22.9
M 8 km??: 
8) Mikael Larsson Sävedalen 22:32.
K 5 km: 32) Johanna Sjögren 81 IF Göta 22:21, 36) Emma Sjögren 81 IF Göta 23:27, 41) Caroline Huldén 81 IF Göta 30:22.

CHARLOTTE, NC 22.9
K 5 km: 
117) Lisa Haglund 81 Heleneholm 20:00.

HOUSTON, TX 16.9
M 5 km: 
29) Stefan Petersen Heleneholm 17:30.

DALLAS, TX 16.9
K 5 km:
 11) Marie Nilsson 81 IF Göta 19:00, 13) Jenny Sjöström Falun 19:07, 28) Petra Forsberg Heby 19:56.

PROVO, UT 16.9
M Diskus: 
1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5686.

PROVO, UT 9.9
M Diskus: 
Niklas Arrhenius 83 Spårvägen 5760.

HUNTINGTON BEACH, CA 9.9
M 8 km: 
20) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 26:49.

NEW ORLEANS, LA 8.9
M 5 km: 
14) Mikael Larsson Sävedalen 15:45.
K 3.2 km: 45) Johanna Sjögren 81 IF Göta 13:35, 53) Emma Sjögren 81 IF Göta 13:53.

DENTON, TX 8.9
M 6.4 km: 
4) Erik Petersson Mölndal 20:43.
K 3.2 km: 2) Frida Rosenberg Hälle 11:10, 5) Rebecca Johansson 81 IF Göta 11:16, 7) Kajsa Haglund 81 Heleneholm 11:28.

LITTLE ROCK, AR 2.9
M 5.0 km: 6) Christopher Andersson Södertälje IF 17:41, 8) Karl Stavenberg 81 Tyresö 18:05, 9) Andrew Bipella Hälle 18:05.
K 4. 0 km: 4) Jenny Sjöström Falun 15:45.

CHARLESTON, SC 1.9
K 4 km:
 5) Lisa Haglund 81 Heleneholm 15:03.

EL PASO, TX 1.9
K 4.6 km:
 11) Marie Nilsson 81 IF Göta 18:50.

OREM, UT 7.8
M Diskus: 
1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5700.
P18 Diskus (1.75 kg): 1) N Arrhenius 6162 Svensk bästanotering.
P14 Diskus (1.0 kg): 1) Leif Arrhenius 86 Spårvägen 5340.

STANFORD, CA 29.7
K 1500m: 
6) Maria Ghizzoni IF Göta 4:28.06.

SAN ANTONIO, TX 22.7
M35 Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1839.

LOGAN, UT 1.7
M Diskus:
 3) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5858 (X, 5204, X, 5613, 5590, 5858).

BRUNSWICK, ME 1.7
K 5000m:
 10) Maria Ghizzoni IF Göta 17:23.06.

SAN MARCOS, TX 29.6
M Kula:
 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1875 (1809 - 1867 - 1793 - 1856 - 1875 - X).

PROVO, UT 27.6
M Diskus: 
1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5436.
P18 Diskus (1.75 kg): 1) N Arrhenius 5989 (Svensk bästanotering!).

PROVO, UT 15.6
M Diskus: 
1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5537.

SAN MARCOS, TX 15.6
M Kula:
 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1835.

SACRAMENTO, CA 10.6
P18 Diskus
 (1.61 kg): 2) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 6279.

DALLAS, TX 3.6
M35 Kula:
 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1790.

DURHAM, NC 31.5-3.6 (NCAA Div 1)
D a g   1-2
K Sjukamp: 
7) Andrea Geurtsen Upsala 5.442 (14.81/+1.3  166  1086   24.48/-0.4  562/0.0  3580  2:12.68).
D a g   2
M Kula:
 6) Anders Holmström Örebro 1891.
K 3000m h1: 4) Hanna Smedstad Sundsvall 9:28.47. Längd: 21) Agneta Rosenblad Lidingö 570/+1.0.
D a g   3
M Spjut:
 4) Mats Nilsson Klippan 7132.
K 5000m: 16) H Smedstad 16:51.54. Kula: 4) Linda Nestorsson Ullevi 1635.
D a g   4
K 3000m f:
 9) H Smedstad 9:25.03. Tresteg: 9) Åsa Lönn Hässelby 1293/-0.3

TEMPE, AZ 27.5
P18 Diskus
 (1.61 kg): 1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 6177.

ABBOTSFORD, CAN 25-27.5 (NAIA)
D a g   1
K 800m h1: 
3) Frida Skarin Hässelby 2:17.51. 400mH h3: 7) Nina Törnqvist Hässelby 69.22.
D a g   2
K 800m s2: 
5) F Skarin 2:17.63. Längd (vind?): 14) Elizabeth Franklin Växjö 530.
D a g   3
M Diskus:
 7) Tobias Melin Bottnaryd 4924.
K Tresteg: 6) E Franklin 1170/-0.5.

RALEIGH, NC 25-27.5 (NCAA Div II)
D a g   1-2
M Tiokamp: 
5) Stellan Back Söderhamn 6.717 (11.76w/+2.4  641w/+2.2 (ok?)  1308  183  54.41  16.59/+1.0  3986  435  6018   4:52.13).
D a g   2
M 3000mH:
 8) Gustav Berggren Skellefteå 9:06.42.
D a g   3
M 5000m: 
9) G Berggren 14:39.27. Spjut: 12) S Back 5614.

EUGENE, OR 20-21.5
D a g   1
K 100mH h2
 (+1.3): 2) Agneta Rosenblad Lidingö 13.61. Längd: 2) A Rosenblad 636/+1.9.
D a g   2
K 100mH f
 (+3.5): 4) A Rosenblad 13.69w.

AUSTIN, TX 20.5
M Slägga:
 1) Mathias Wennberg Castor 5429.
M35 Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1807.

NORWALK, CA 20.5
P18 800m:
 6) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:56.45.

IOWA CITY, IA 19-21.5
D a g   1

M Slägga: 5) Patrik Johansson Västerås 5922.
D a g  1-2
K Sjukamp
 (vindar?): 1) Andrea Geurtsen Upsala 5.507 (14.75  170   1060  24.28  566  3768  2:15.59).
D a g   2
M Diskus: 
3) Anders Holmström Örebro 5480.
K 400m h2: 2) A Geurtsen 54.76. Längd (vind?): 18) A Geurtsen 559.
D a g   3
M Stav:
 7=) Linus Lindroth Örgryte 487. Kula: 1) A Holmström 1935.
K 400m: 5) A Geurtsen 55.02.

COLUMBIA, MO 19-21.5
D a g   1
K 3000m:
 3) Hanna Smedstad Sundsvall 9:25.16. 10000m: 12) Cecilia Jeverstam Mölndal 36:39.46.
D a g   2
M 400m h2:
 2) Johan Lannefors Västerås 46.26.
K 100m h2 (+0.8): 7) Victoria Gunnarsson Täby 12.21. 200m h1 (+0.8): 6) V Gunnarsson 24.98. 400mH h1: 4) Katarina Svensson Täby 61.32.
D a g   3
M 400m:
 5) J Lannefors 46.44.
K 5000m: 2) H Smedstad 16:34.16. 400mH: 7) K Svensson 61.29.

BAKERSFIELD, CA 19-20.5
M 110mH
 (ok): 8) Carl-Johan Olsson Mariestad 15.28.

OMAHA, NE 19-20.5
D a g 1
F18 100m h2
 (vind?): 2) Michelle Railsback 82 (Gefle?) 12.98. Stav: 1) M Railsback 350. Längd (vind?): 2) M Railsback 534.
D a g 2
F18 100m f
 (vind?`): 3) M Railsback 12.41.

SACRAMENTO, CA 17-20.5
D a g   1-2
M Tiokamp:
 1) Nils Wiklund Luleå 7.104 (11.46/+1.1  706w/+3.5 (-)   1184  191  52.37  15.26/+1.7  3648  445  5364   4:39.09).
K Sjukamp: -) Petra Eklund Täby bröt (X  -).

D a g   3
M Längd: 
11) N Wiklund 677w/+2.3 (668/+1.3). Kula: 1) Håkan Andersson Ljungsbro 1808.
K 100mH h1 (+1.3): 4) Anna Nyström Vännäs 14.42. Längd: -) Åsa Lönn Hässelby X. Diskus: 1) Linda Nestorsson Ullevi 4881. Slägga: 8) L Nestorsson 4799.
D a g   4
M Diskus: 
3) H Andersson 4919.
K 100mH f (+1.2): 8) A Nyström 14.71. Höjd: 5=) Å Lönn 163. Tresteg: 1) Å Lönn 1352w/+3.7 (1322/+1.3). Kula: 1) L Nestorsson 1591.

PROVO, UT 17-20.5
D a g   3
M 3000mH:
 8) Pontus Österberg Rånäs 9:45.33.

EL PASO, TX 17-20.5
D a g   3
M Spjut: 
1) Mats Nilsson 7451.

VILLANOVA, PA 16.5
M 800m A: 
1) Daniel Norberg Hammarby 1:51.67.

NATCHITOCHES, LA 14-16.5
D a g   1
K 10000m: 
3) Frida Rosenberg Hälle 37:22.69.
D a g   1-2
Sjukamp: 3) Theresa Söderlund Alunda 4.808 (15.81/+1.5  1001  168  26.02/+1.5  546w/+2.1 (ok?) 2898 2:24.00).
D a g   2
M 800m h2:
 1) Ruben Norlin Riviera 1:54.07, 3) Martin Drott Nyköping 1:55.66, h4: 5) Stefan Strand Kville 1:57.40. 1500m h1: 4) Björn Ahlepil Eksjö Södra 4:00.77. 3000mH: 1) B Ahlepil 9:24.13.
K 800m h3: 2) T Söderlund 2:16.87, 5) Jessica Gylfe Växjö 2:34.70. 1500m h1: 3) Anna Winslow Hässelby 4:45.74, h2: 1) Rebecca Johansson 81 IF Göta 4:46.98, 3) J Gylfe 4:48.35. 3000m: 2) R Johansson 9:59.31, 4) F Rosenberg 10:16.30, 7) A Winslow 10:29.37.
D a g   3
M 800m f: 
1) R Norlin 1:51.76. 1500m f: 5) B Ahlepil 3:58.92. 5000m: 16) B Ahlepil 16:13.00. Tresteg: 6) Henrik Sahlström Bollnäs 1512/+1.9.
K 800m f: 3) T Söderlund 2:15.84. 1500m f: 4) R Johansson 4:46.50, 5) J Gylfe 4:47.70, 7) A Winslow 4:48.00. 5000m: 2) R Johansson 17:37.96, 3) F Rosenberg 17:40.57, 9) A Winslow 18:45.73. Höjd: 4) T Söderlund 169.

SAN MARCOS, TX 14.5
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1841, 4) Mathias Wennberg Castor 1297.

PHILADELPHIA, PA 13-14.5
D a g   1
K Längd:
 2) Helena Rönner Ullevi 598/-0.3.

EUGENE, OR 13-14.5
K Sjukamp:
 6) Agneta Rosenblad 4.795 (13.86/+0.5  146  860   24.62/+1.9  625/+1.7  2430  2:40.80).

CHAPEL HILL, NC 13.5
M Diskus:
 1) Tobias Melin Bottnaryd 5082.

MODESTO, CA 13.5
M Kula: 
2) Håkan Andersson Ljungsbro 1817. Diskus: 7) Kristian Pettersson Helsingborg 6088, 8) Mattias Borrman Västerås 6086.
K Diskus: 11) Linda Nestorsson Ullevi 4974.

MADISON, WI 13.5
M Diskus: 
2) Anders Holmström Örebro 5281.
K 100mH (+0.7): 2) Andrea Geurtsen 14.6m. Höjd: 1) A Geurtsen 160.

MINNEAPOLIS, MN 13.5
M Stav: 
1) Linus Lindroth Örgryte 457.
K 100m (+0.7): 2) Victoria Gunnarsson Täby 12.45. 200m (+1.9): 3) V Gunnarsson 25.18. 400mH: 1) Katarina Svensson Täby 62.11.

EAGLE ROCK, CA 13.5
K 400m B: 
7) Nina Törnqvist Hässelby 60.69. 1500m B: 1) Frida Skarin Hässelby 4:43.74.

LONG BEACH, CA 13.5
P18 800m h5: 
1) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 1:57.76. 1600m (ja, 1600m!!) h1: 4) J Gustafsson 4:27.12.

MIAMI, FL 12-14.5
D a g   2
M 800m h1: 
2) Andy Bipella Hälle 1:54.75. 3000mH: 4) Christopher Andersson Södertälje IF 9:39.55.
M 800m h1: 2) Petra Forsberg Heby 2:15.90, h3: 2) Jenny Sjöström Falun 2:13.07. Längd: 16) Sara Gelin Enköping 544w/+3.6 (ok?).
D a g   3
M 1500m A: 
8) C Andersson 4:14.98.
K 800m f: 6) P Forsberg 2:15.83, 7) J Sjöström 2:16.54. 1500m A: 6) J Sjöström 4:52.06. Tresteg: 6) S Gelin 1213w/+3.1 (ok?).

PISCATAWAY, NJ 12-13.5
D a g   2
M 800m: 
8) Daniel Norberg Hammarby 1:54.60. Tresteg (vind?): 3) Sebastian Hukari Tureberg 1376.

NEW ORLEANS, LA 12-13.5
D a g   1
M 200m h1
 (+0.8): 6) Alexander Lakhanpal Linnéa 22.00
K 100mH h1 (+1.4): 4) Pernilla Wigothsson KA2 14.85.
D a g   2
K 1500m: 
5) Emma Lindblom Västerås 4:41.75. 5000m: 16) E Lindblom 18:29.50.

PROVO, UT 12-13.5
D a g   1
P18 Diskus
 (1.61 kg) A: 1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 6187.
D a g   2
P18 Kula
 (5.44 kg) A: 1) N Arrhenius 1824.

ANN ARBOR, MI 12-13.5
D a g   1
M Slägga: 
2) Patrik Johansson Västerås 5700.

DAVIS, CA 12-13.5
D a g   1
M Kula: 
11) Mats Laamanen Sävedalen 1518.
D a g   2
M Diskus:
 4) M Laamanen 4888.

HARRISONBURG, PA 12-13.5
D a g   1
K Stav: 
6) Annica White Hässelby 300,

COLLEGE STATION, TX 11.5
M 400m A:
 3) Johan Lannefors Västerås 47.60.
K 1500m: 4) Maria Ghizzoni IF Göta 4:32.39.

ABILENE, TX 11.5
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1823. Diskus: 21) Stellan Back Söderhamn 3985. Slägga: 1) Mathias Wennberg Castor 5536. Spjut: 5) S Back 6003.
K Kula: 3) Lina Engren Hässelby 1387. Spjut: 3) L Engren 3320.

IRVINE, CA 7.5
M Kula: 
11) Mats Laamanen Sävedalen 1571. Diskus: 8) M Laamanen 4884.
K 800m B: 4) Frida Skarin Hässelby 2:14.08. 400mH A: 8) Nina Törnqvist Hässelby 69.71.

LAWRENCEVILLE, NJ 6-7.5
D a g   1
M Längd
 (vind?): 3) Sebastian Hukari Tureberg 646.
D a g   2
M 800m: 
2) Daniel Norberg Hammarby 1:52.81. 1500m: 3) D Norberg 3:55.36. Höjd: 5=) S Hukari 181. Tresteg (vind?): 2) S Hukari 1344.

ATHENS, GA 6.5
K Stav: 
5) Charlotte Karlsson 82 Malmö 3.50 (eller 3.35). Diskus: 2) Maria Pettersson Helsingborg 5016.
(Anm: I kvinnlig stav anges "Charlotte Karlsen (unattached)" som 5:a. Namnet ger associationer till MAI:s Charlotte Karlsson. Bara en tillfällighet, eller ...? Svar: Nej, det var Lotta har bekräftats från MAI-håll!)

TUCSON, AZ 6.5
M 110mH
 (0.0): 5) Nils Wiklund Luleå 15.39. Stav: 3) N Wiklund 441. Längd: 2) N Wiklund 696/+1.6. Kula: 1) Håkan Andersson Ljungsbro 1754. Diskus: 4) H Andersson 4870. Spjut: 6) N Wiklund 4622.
K 100mH (0.0): 3) Anna Nyström Vännäs 14.53. 400mH: 3) A Nyström 63.75. Höjd: 3=) Åsa Lönn Hässelby 165. Längd: 4) Å Lönn 571/+0.9. Tresteg: 3) Å Lönn 1244/+0.3. Kula: 2) Linda Nestorsson Ullevi 1552. Diskus: 1) L Nestorsson 5200. Slägga: 3) L Nestorsson 5034.

HOUSTON, TX 6.5
M 800m B: 
3) Martin Drott Nyköping 1:57.06, 8) Stefan Strand Kville 1:59.55, 9) Stefan Petersen Heleneholm 1:59.83.

MADISON, WI 6.5
M Kula:
 1) Anders Holmström KFUM Örebro 1925. Diskus: 1) A Holmström 5649. Slägga: 1) A Holmström 5560.
K 200m A (vind?): 2) Andrea Geurtsen Upsala 25.07. 100mH A (vind?): 2) A Geurtsen 14.8m. 400mH A: 1) Anneli Melin KA2 61.88. Längd (vind?): 2) A Geurtsen 591. Spjut: 2) A Geurtsen 3608.

PULLMAN, WA 6.5
K 100mH
 (+2.5): 1) Agneta Rosenblad Lidingö 13.59w. Längd: 1) A Rosenblad 591/+1.5.

CEDAR FALLS, IA 6.5
K 100m
 (+3.2): 3) Victoria Gunnarsson Täby 12.28w. 200m (vind?): 1=) V Gunnarsson 25.11. 400mH: 3) Katarina Svensson Täby 61.33.

AUSTIN, TX 6.5
M 400m B:
 1) Johan Lannefors Västerås 47.41. Längd: 13) Tobias Persson, Heleneholm 663w/+3.5 (ok?). Kula: 2) Stefan Blomqvist Örgryte 1817. Slägga: 4) Mathias Wennberg Castor 5368.
K 800m B: 4) Anna Winslow Hässelby 2:25.59. 1500m: 5) A Winslow 4:49.31. 3000m: 4) Maria Ghizzoni IF Göta 10:07.68. Kula: 3) Lina Engren Hässelby 1379.

EL PASO, TX 6.5
M Kula:
 4) Mats Nilsson Klippan 1181. Diskus: 4) M Nilsson 3170. Slägga: 2) M Nilsson 4022.

ARLINGTON, TX 6.5
M 3000mH: 
2) Björn Ahlepil Eksjö Södra 9:26.2m. Tresteg: 3) Henrik Sahlström Bollnäs 1448/-0.2.
K 800m: 11) Jessica Gylfe Växjö 2:21.09. 1500m: 3) Rebecca Johansson 81 IF Göta 4:39.99, 7) Frida Rosenberg Hälle 4:45.16. Höjd: 1) Theresa Söderlund Alunda 175. Längd: 7) T Söderlund 563/-0.1.

WESTWOOD, CA 6.5
M Slägga:
 1) Bengt Johansson Tureberg 7244.

TOLEDO, OH 5-6.5
M Diskus: 
4) Patrik Johansson Västerås 4592. Slägga: 2) P Johansson 5422.

EASTON, PA 5-6.5
D a g   1
M Höjd: 
?) Daniel Norell 177. Längd (vind?): 10) D Norell 622.
D a g   2
M Tresteg
 (vind?): 9) D Norell 1279.

PELLA, IA 5-6.5
D a g   1
K Längd
 (vind?): 7) Lina Hagman Istrum 535.
D a g   2
K Tresteg
 (vind?): 1) L Hagman 1128.

MISSION VIEJO, CA 4-6.5
P18 1600m: 
2) Jacob Gustafsson 84 Ullevi 4:24.77.

POCATELLO, ID 4.5
K Diskus: 
12) Annika Arrhenius Spårvägen 3556.

KNOXVILLE, TN 30.4
M Diskus:
 -) Tobias Melin Bottnaryd X.
K 200m B (vind?): 6) Elizabeth Franklin Växjö 27.04. Längd: 4) E Franklin 551/+0.8.

BERKELEY, CA 29-30.4
D a g   1
M Kula Q1:
 6) Mats Laamanen Sävedalen 1461.

PULLMAN, WA 29.4
K 100mH
 (+2.3): 1) Agneta Rosenblad Lidingö 13.76w. Längd: 1) A Rosenblad 631w/+2.7 (ok?).

KANSAS CITY, MO 29.4
M 1500m A:
 1) Stefan Johansson Falköping (OBS: Enl Stefan själv var det en annan löpare från hans skola som sprang i Stefans namn!) 3:52.77.

FORT COLLINS, CO 29.4
M 100m B
 (+4.2): 7) Matthew McKinnon Ullevi 10.97w. 1500m A: 13) Gustav Berggren Skellefteå 4:02.59. Kula: 6) Kent Larsson Trångsviken 1489 (1:a tävlingen på drygt tre år?). Diskus: 2) Mattias Borrman Västerås 5988.

DES MOINES, IA 28-29.4
D a g   1
M Stav Q: 
?) Linus Lindroth Örgryte 490.
K 10000m: 11) Cecilia Jeverstam Mölndal 36:29.49. 400mH h1: 5) Katarina Svensson Täby 61.86.
D a g   2
M Kula:
 2) Anders Holmström Örebro 1874.
K 400m: 3) Andrea Geurtsen Upsala 54.66. 1500m A: 8) Rebecca Johansson 81 IF Göta 4:36.97. 5000m: 23) Frida Rosenberg Hälle 17:29.99.

PROVO, UT 28-29.4
D a g  2
P18 Kula
 (5.44 kg): 1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 1829. Diskus (1.61 kg): 1) N Arrhenius 5944.

NATCHITOCHES, LA 28.4
"Omräknade manuella tider"?? (enl resultatlistan)!
M 1500m: 3) Andrew Bipella Hälle 4:08.65.

PHILADELPHIA, PA 27-29.4
D a g   1
K Längd B
 (vind?): 19) Petra Eklund Täby 558.
D a g   3
K 10000m:
 3) Hanna Smedstad Sundsvall 34:49.53.

NEW HAVEN, CT 22.4
K 100m
 (vind?): 6) Helena Rönner Ullevi 13.24. 100mH (vind?): 3) H Rönner 15.10.

TARKVILLE, MS 22.4
M 400m A: 
7) Alexander Lakhanpal Linnéa 49.72
K 100mH (+2.0): 3) Pernilla Wigothsson KA2 14.83.

OXFORD, MS 22.4
M 800m A
 (OBS: Endast 791 meter!?!)7) Andy Bipella Hälle 1:56.42 (Så står det i resultatlistan, men enl Andy själv vann han B-heatet där man sprang rätt sträcka, dvs 800m!)Tresteg (vind?): 2) Henrik Sahlström Bollnäs 1480.
K 1500m: 2) Jenny Sjöström Falun 5:01.0m.

IRVINE, CA 22.4
M Stav: 
4=) Nils Wiklund Luleå 445. Längd: 1) N Wiklund 659/+1.1. Spjut: 6) N Wiklund 5068.
K 400m A: 8) Frida Skarin Hässelby 60.93. 100mH A (+1.3): 2) Petra Eklund Täby 13.73, 3) Anna Nyström Vännäs 14.29. 400mH A: 2) A Nyström 63.59, -) Nina Törnqvist Hässelby bröt. Höjd: 2) Åsa Lönn Hässelby 162, 5) P Eklund 152. Längd: 1) P Eklund 584/+0.2, 4) Å Lönn 540/+0.3. Tresteg: 1) Å Lönn 1226/+0.2. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1372. Diskus: 1) L Nestorsson 4516. Slägga: 1) L Nestorsson 4992. Spjut: 3) L Nestorsson 3126, 4) P Eklund 3090.

COLUMBUS, OH 22.4
M Diskus: 
2) Patrik Johansson Västerås 4770. Slägga: 1) P Johansson 5669.

FAYETTEVILLE, AR 22.4
M 3000mH:
 12) Christopher Andersson Södertälje IF 9:36.50.

FORT WORTH, TX 22.4
M 800m B: 
2) Björn Ahlepil Eksjö Södra 1:58.01.
K 800m: 5) Jessica Gylfe Växjö 2:22.92, 8) Theresa Söderlund Alunda 2:33.84 (Så står det i resultatlistan, men det var inte Theresa som sprang utan en annan tjej från hennes skola!)3000m: 2) Frida Rosenberg Hälle 9.57.25, 3) Rebecca Johansson 81 IF Göta 10:01.09. Höjd: 3) T Söderlund 169.

TUCSON, AZ 21-22.4
D a g   2
M 400m D: 
1) Rajne Svenssohn IF Göta 50.33. 110mH A (+1.9): 2) R Svenssohn 14.97. Stav: -) Linus Lindroth Örgryte X.

WACO, TX 21-22.4
D a g   1
M Slägga: 
2) Mathias Wennberg Castor 5330.
K 3000m: 1) Karin Ernström Väsby 9:30.33, 5) Maria Ghizzoni IF Göta 9:54.95
D a g   2
K 1500m A:
 12) Anna Winslow Hässelby 4:58.94. 5000m: 5) Cecilia Jeverstam Mölndal 17:59.85.

PROVO, UT 21-22.4
D a g   1
K Diskus:
 19) Annika Arrhenius Spårvägen 3222.

AUSTIN, TX 21-22.4
D a g   1
M 400m h1:
 2) Johan Lannefors Västerås 46.89.
K 1500m h1: 6) Emma Lindblom Västerås 4:38.52. 100mH h4 (+2.5): 4) Agneta Rosenblad Lidingö 13.78w.
D a g   2
M 400m F:
 6) J Lannefors 47.21
K 1500m F: 12) E Lindblom 4:48.69. Längd:   5) A Rosenblad  632/+1.2.

SAN ANGELO, TX 21-22.4
D a g   1
M Längd:
 8) Stellan Back Söderhamn 641w/+2.1. Kula: 11) S Back 1295.
K Kula: 2) Lina Engren Hässelby 1402.
D a g   2
M Stav:
 10) S Back 413. Spjut: 4) S Back 5540.
K Spjut: 6) L Engren 3345.

DURHAM, NC 21-22.4
D a g   1
K Stav:
 4) Annica White Hässelby 345.
D a g   1-2
K Sjukamp:
 6) A White 4.174 (15.43w/+3.0  158  946  27.64w/+3.8  467 (vind?)  2544  2:33.06).

MILWAUKEE, WI 21.4
M Diskus:
 2) Anders Holmström Örebro 5370. Slägga: 6) A Holmström 5464.

COLUMBIA, MO 15.4
K 100m
 (+1.6): -) Victoria Gunnarsson Täby bröt. 400mH A: 2) Katarina Svensson Täby 62.04.

WICHITA, KS 15.4
M 800m A:
 3) Stefan Johansson Falköping 1:54.54.

LONG BEACH, CA 15.4
M 3000mH:
 1) Pontus Österberg Rånäs 9:22.02.
K 1500m A: 6) Jessica Öberg Skellefteå 4:43.25.

NEW YORK, NY 15.4
M Längd
 (vind?): 6) Sebastian Hukari Tureberg 646. Tresteg (vind?): -) S Hukari X.

EMPORIA, KS 15.4
M 200m B 
(+3.2): 5) Matthew McKinnon Ullevi 23.64w.

COLLEGE STATION, TX 15.4
M 200m A
 (+2.0): 5) Johan Lannefors Västerås 21.28. Längd: 13) Tobias Persson Heleneholm 656w/+3.6 (ok?). Tresteg: 7) T Persson 1344w/+3.9 (ok?). Slägga: 2) Mathias Wennberg Castor 5322.
K 1500m A: 4) Maria Ghizzoni IF Göta 4:41.68, 8) Anna Winslow Hässelby 4:52.46.

CHARLOTTESVILLE, VA 15.4
K 100mH A
 (0.0): 6) Annica White Hässelby 16.06. Höjd: 7) A White 152. Stav: 2) A White 305.

EL PASO, TX 15.4
M Spjut: 
2) Mats Nilsson Klippan 7136.

ROCK ISLAND, IL 15.4
K Längd
 (vind?): 7) Lina Hagman Istrum 493. Tresteg (vind?): 2) L Hagman 1088.

TEMPE, AZ 15.4
M Stav: 
3) Linus Lindroth Örgryte 490. Diskus: 3) Kristian Pettersson Helsingborg 5960.
K 400mH: 4) Anna Nyström Vännäs 63.18.

NORMAN, OK 15.4
M 800m A:
 3) Daniel Norberg Hammarby 1:52.27.
K 1500m A: 10) Hanna Smedstad Sundsvall (OBS! Det var enl Hanna själv inte hon som sprang även om det är hennes namn som står i resultatlistan!) 5:04.78.

DES MOINES, IA 15.4
K 100mH
 (vind?): 9) Christine Olsson Täby 17.58. Tresteg (vind?): 4) C Olsson 1084.

TALLAHASSEE, FL 15.4
M 200m A
 (-0.5): 5) Alexander Lakhanpal Linnéa 22.02.
K 100mH (+0.3): 5) Pernilla Wigothsson KA2 15.04.

BATON ROUGE, LA 15.4
M 800m B: 
2) Ruben Norlin Riviera 1:53.07, C: 2) Stefan Strand Kville 1:55.76, 3) Stefan Petersen Heleneholm 1:57.54, 4) Andy Bipella Hälle 1:57.75. 1500m A: 6) Christopher Andersson Södertälje IF 3:58.57.

WALNUT 14-16.4 - OBS: Endast partiella resultat tillgängliga!
D a g   1
M 3000mH C:
 15) Gustav Berggren Skellefteå 9:14.23. 110mH A (0.0): -) Carl Johan Olsson Mariestad diskv (tjuvstart enligt CJO själv, fast resultatlistan påstår att han var 6:a på 15.31!)B (-1.6): 2) Rajne Svenssohn IF Göta 15.45.
K 3000m B: 22) Jessica Öberg Skellefteå 10:11.46. 5000m A: 29) Karin Ernström Väsby 16:20.27, 33) Hanna Smedstad Sundsvall 16:27.19.
D a g   2
M 800mH B:
 4) Birger Ohlsson Hässelby 1:50.55.
K 1500m B: 16) Emma Lindblom Västerås 4:45.74. Längd (vind?): 8) Åsa Lönn Hässelby 577, 11) Agneta Rosenblad Lidingö 560.
D a g   3
M Kula A:
 7) Anders Holmström Örebro 1881. Slägga A: 2) Bengt Johansson Tureberg 7380.
K 100mH C (+0.1): 6) A Rosenblad 14.04. Kula B: 3) Linda Nestorsson Ullevi 1489. Diskus A: 1) Anna Söderberg Ullevi 6146.

OGDEN, UT 14-15.4
D a g   2
P18 Kula
 (5.44 kg): 1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 1894. Diskus (1.61 kg): 1) N Arrhenius 6129.

MESA, AZ 14.4
M Diskus: 
1) Kristian Pettersson Helsingborg 6510 (5542  X  6337   X  6510  6218).

CLAREMONT, CA 14.4
M 800m A: 
2) Birger Ohlsson Hässelby 1:50.35. 3000mH: 2) Pontus Österberg Rånäs 9:24.42. Diskus: 12) Tobias Melin Bottnaryd 5342, 16) Anders Holmström Örebro 5162, 21) Håkan Andersson Ljungsbro 4906.
K 400m E: 1) Nina Törnqvist Hässelby 57.60. 800m D: 4) Frida Skarin Hässelby 2:17.53. 400mH D: 4) N Törnqvist 67.63. Kula: 3) Linda Nestorsson Ullevi 1512. Diskus: 13) L Nestorsson 4722.

SAN ANGELO, TX 13-15.4
D a g    1-2
M Tiokamp A: 
3) Stellan Back Söderhamn 6.561 (11.80w/+2.6  642w/+3.4   1376  173  55.47  16.14w/+2.6  3982  440 5704   5:06.02).
K Sjukamp: 1) Theresa Söderlund Alunda 4.699 (15.83/+1.6   165  1023  26.48/+0.5  519w/+4.0  2820  2:20.78).

AZUSA, CA 13-14.4
M Tiokamp C:
 6) Nils Wiklund Luleå 6.629 (11.73w/+2.3  660/-0.2   1153  188  53.36  15.45/+1.9  3352  420  5062   4:42.84).
K Sjukamp A: 6) Andrea Geurtsen Upsala 5.390 (14.93/+0.9  158   1095  24.69w/+4.1  573/+1.5  3602  2:10.24), 12) Petra Eklund Täby 4.296 (14.45w/+2.9  155  1142  25.15w/+2.3  X  2712   2:22.95).

LANCASTER, CA 13.4
K Diskus:
 2) Anna Söderberg Ullevi 5831.

KNOXVILLE, TN 12-15.4
D a g   1-2
M Tiokamp:
 -) Pontus Lundkvist IF Göta bröt (11.31/+1.3  660w/+3.1   1390  185  50.97  15.45/+1.4  4024).

HONOLULU, HI 9.4 (Tamanaha Memorial)
K 15 km: 
2) Lisa Blommé Flemingsberg 58:27.

JAMAICA, NY 8.4 - OBS: Endast partiella resultat tillgängliga!
M Längd (vind?): 6) Sebastian Hukari Tureberg 619.

SAN MARCOS, TX 8.4
M Kula: 
1) Stefan Blomqvist Örgryte 1829, 5) Mathias Wennberg Castor 1242. Diskus: 2) S Blomqvist 4977, 3) M Wennberg 4452. Slägga: 1) M Wennberg 5436.

TROY, AL 8.4 - OBS: Eventuellt manuell tidtagning??
M 800m C: 1) Philip Wilhelmsson Malmö 2:00.58. 1500m A: 8) P Wilhelmsson 4:14.48. Diskus: 1) Tobias Melin Bottnaryd 5344.

GLENDORA, CA 8.4
P18 Kula
 (5.44 kg) A: 3) Niklas Arrhenius Spårvägen 1842. Diskus (1.61 kg): 1) N Arrhenius 6309.

HANOVER, NH 8.4
K 200m B
 (vind?): 2) Helena Rönner Ullevi 27.11. 100mH B (vind?): 2) H Rönner 15.19.

LA JOLLA, CA 8.4
M Kula:
 6) Mats Laamanen Sävedalen 1432. Diskus: 1) M Laamanen 5022.
K 800m B: 1) Frida Skarin Hässelby 2:17.32. 400mH B: 2) Nina Törnqvist Hässelby 66.14.

EMPORIA, KS 8.4
M 1500m A: 
1) Stefan Johansson Falköping 3:55.60.

LINCOLN, NE 8.4
K 100m A
 (+0.8): 6) Victoria Gunnarsson Täby 12.64 (1:a tävlingen på ca ett år efter långvarig fotskada!). Tresteg: -) Christine Olsson Täby X.

PULLMAN, WA 8.4
K 100m
 (-2.6): 2) Agneta Rosenblad Lidingö 12.29. 100mH (-1.2): 1) A Rosenblad 13.68. Längd: 1) A Rosenblad 606/-1.9.

EUGENE, OR 8.4
M Kula: 
6) Håkan Andersson Ljungsbro 1669. Diskus: 13) H Andersson 4644.
K 100mH (+0.5): 3) Petra Eklund Täby 14.43. 400mH A: 3) Anna Nyström Vännäs 63.44. Längd: 4) Åsa Lönn Hässelby 563/+1.5. Tresteg: 1) Å Lönn 1242w/+2.1 (ok?). Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1578. Diskus: 4) L Nestorsson 4968. Slägga: 6) L Nestorsson 4770. Spjut: 9) P Eklund 2886.

OGDEN, UT 8.4
K Diskus: 
10) Annika Arrhenius Spårvägen 3617.

DECORAH, IA 8.4
K Tresteg
 (vind?): 1) Lina Hagman Istrum 1060.

DURHAM, NC 7-8.4
D a g   1
K Stav:
 12) Annica White Hässelby 330. Tresteg: 31) Elizabeth Franklin Växjö 1104/+0.6.
D a g   2
K 800m: 
32) Petra Forsberg Heby 2:13.82.

AUSTIN, TX 5-8.4
D a g   2
K 3000m:
 1) Karin Ernström Väsby 9:44.55, 6) Rebecca Johansson IF Göta 10:02.46, 15) Frida Rosenberg Hälle 10:27.31, 16) Emma Lindblom Västerås 10:31.28. 400mH h1: 7) Theresa Söderlund Alunda 67.00, h4: 3) Katarina Svensson Täby 63.87.
D a g   3
M 3000mH: 
9) Björn Ahlepil Eksjö Södra 9:37.35. Längd B: -) Tobias Persson Heleneholm X. Tresteg B: -) Henrik Sahlström Bollnäs X. Diskus B: 3) Anders Holmström Örebro 5244.
K 3000mH: 7) Anna Winslow Hässelby 11:32.11 Första 3000mH-loppet av en svenska!
D a g   4
M Kula A:
 3) A Holmström 1861.
K 1500m: 13) Jessica Gylfe Växjö 4:47.18.

CORAL GABLES, FL 1.4
M 110mH B
 (-0.3): 5) Pontus Lundkvist IF Göta 16.17. Stav: 3) P Lundkvist 445. Längd: 6) P Lundkvist 686w/+2.9 (ok?). Kula: 3) P Lundkvist 1485. Diskus: 2) P Lundkvist 4456.

COLUMBIA, MO 1.4
M 800m A:
 2) Stefan Johansson Falköping 1:51.87.

FORT COLLINS, CO 1.4
M Diskus: 
1) Mattias Borrman Västerås 6108.

PRINCETON, NJ 1.4
M 800m: 
2) Daniel Norberg Hammarby 1:52.48.

DUBUQUE, IA 1.4
K 100m h4
 (vind?): 4) Lina Hagman Istrum 14.15. Längd (vind?): 1) L Hagman 485. Tresteg (vind?): 1) L Hagman 1067.

EL PASO, TX 1.4
M 3000mH: 
1) Pontus Österberg Rånäs 9:39.81. Spjut: 1) Mats Nilsson Klippan 6902.

FORT WORTH, TX 1.4
M 1500m A:
 -) Björn Ahlepil Eksjö Södra bröt/ej start??. Längd (vind?): 2) Tobias Persson Heleneholm 683. Tresteg (vind?): 5) T Persson 1357.
K 800m A: 2) Rebecca Johansson IF Göta 2:20.79. 1500m: 1) Hanna Smedstad Sundsvall 4:36.37, 2) Frida Rosenberg Hälle 4:46.36. Höjd: 2=) Theresa Söderlund Alunda 159.

PULLMAN, WA 1.4
M 100mH A
 (+1.7): 2) Agneta Rosenblad Lidingö 13.85. Längd: 1) A Rosenblad 608w/+2.9 (ok?).

STARKVILLE, MS 1.4
M 800m: 
4) Christopher Andersson Södertälje IF 1:56.99, 5) Andy Bipella Hälle 1:57.19.

TUCSON, AZ 1.4
M Stav: 
-) Linus Lindroth Örgryte X.

HOUSTON, TX 1.4
M 100m A
 (-3.2): 5) Alexander Lakhanpal Linnéa 11.30. 400m: 4) Johan Lannefors Västerås 46.74.
K 1500m: 3) Karin Ernström Väsby 4:36.61, 7) Emma Lindblom Västerås 4:47.19. 3000m: 1) K Ernström 9:44.79.

WEST POINT, NY 1.4
M 400m A:
 5) Birger Ohlsson Hässelby 49.43. Höjd: -) Daniel Norell X. Längd: -) D Norell X. Tresteg (vind?): 3) D Norell 1328.

HOUSTON, TX 31.3-1.4
D a g   1
M Spjut: 
4) Stellan Back Söderhamn 5626.
K Spjut: 1) Lina Engren Hässelby 3670.
D a g   2
M Stav: 
-) S Back X.
K 100m (vind?): 12) Helena Rönner Ullevi 12.96. 200m (vind?): 12) H Rönner 26.28. 100mH (vind?): 6) H Rönner 15.47, -) L Engren X. Kula: 2) L Engren 1262.

WILLIAMSBURG, VA 31.3-1.4 - OBS: Endast partiella resultat tillgängliga!
D a g   2
K Stav:
 8) Annica White Hässelby 305.

RALEIGH, NC 31.3-1.4
D a g   1
M Diskus: 
5) Tobias Melin Bottnaryd 4994.
K 400m A: 5) Andrea Geurtsen Upsala 54.28. 100mH C (-0.6): 7) A Geurtsen 15.50. Höjd: 6=) A Geurtsen 164.
D a g   2
K Spjut:
 -) A Geurtsen X.

SALT LAKE CITY, UT 31.3-1.4
D a g   1
P18 Kula
 (5.44 kg): 1) Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 1920.

SAN MARCOS, TX 31.3 - OBS: Endast partiella resultat tillgängliga!
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1811.

COOLIDGE, AZ 31.3
M 800m:
 5) Rajne Svenssohn IF Göta 2:01.4m. Kula: 6) R Svenssohn 1280. Spjut: 1) R Svenssohn 5941.

LA JOLLA, CA 25-26.3
D a g   2
M Längd: 
20) Daniel Norell 596/-0.6. Tresteg: 14) D Norell 1278/+0.5.
K 800m A: 6) Frida Skarin Hässelby 2:21.05. 400mH C: 3) Nina Törnqvist Hässelby 68.19.

STANFORD 25-26.3
D a g   1
M 5000m:
 32) Gustav Berggren Skellefteå 14:17.84. Slägga A: 3) Patrik Johansson Västerås 5746.
K 3000m: 35) Jessica Öberg Skellefteå 10:11.32. 5000m: 7) Hanna Smedstad Sundsvall 16:14.95. 100mH h5 (vind?): 2) Agneta Rosenblad Lidingö 14.03. Längd (vind?): 5) A Rosenblad 582.
D a g   2
M Diskus: 
21) P Johansson 4314.
K 200m (vind?): 11) A Rosenblad 25.34. 800m: 22) Petra Forsberg Heby 2:14.10. 100mH F (+0.7): 3) A Rosenblad 13.74.

REXBURG, ID 25.3
K Diskus: 
5) Annika Arrhenius Spårvägen 3940.

ARLINGTON, TX 25.3
M 400m: 
21) Andy Bipella Hälle 51.98. 1500m: 11) Christopher Andersson Södertälje IF 4:02.21.
K 1500m: 1) Rebecca Johansson 81 IF Göta 4:38.05. 3000m: 3) Frida Rosenberg Hälle 10:28.41. 400mH: 4) Theresa Söderlund Alunda 65.66. Spjut: 6) T Söderlund 3070.

WILMINGTON, NC 25.3
M 100m
 (vind?): 5) Sebastian Hukari Tureberg 11.78. 800m: 2) Daniel Norberg Hammarby 1:55.75. Höjd: -) S Hukari X. Längd: 3) S Hukari 621Tresteg: -) S Hukari X.

LAFAYETTE, LA 25.3
M 200m C
 (vind?): 6) Ruben Norlin Riviera 23.13. 400m A: 2) R Norlin 48.54. 800m C: 2) Stefan Petersen Heleneholm 1:57.74, 4) Stefan Strand Kville 2:01.93.

WACO, TX 25.3
M Diskus:
 11) Stellan Back Söderhamn 3984. Spjut: 3) S Back 6124.
K 1500m A: 5) Karin Ernström Väsby 4:37.77. 3000m: 3) Cecilia Jeverstam Mölndal 10:31.60. Kula: 9) Lina Engren Hässelby 1241. Spjut: 3) L Engren 3694.

BATON ROUGE, LA 25.3
M 400m A: 
7) Johan Lannefors Västerås 47.91.

STILLWATER, OK 25.3
M 1500m: 
2) Stefan Johansson Falköping 3:54.48.

TEMPE, AZ 24-25.3
D a g   1
K Längd: 
7) Åsa Lönn Hässelby 562/0.0, 17) Anna Nyström Vännäs 480/0.0. Kula: 2) Linda Nestorsson Ullevi 1557. Slägga: 14) L Nestorsson 4640.
D a g   2
M Stav: 
3) Linus Lindroth Örgryte 470. Diskus: -) Håkan Andersson Ljungsbro X.
K 400mH A: 6) Katarina Svensson Täby 60.86, B: 5) A Nyström 64.26. Höjd: 5) Å Lönn 164. Tresteg: 1) Å Lönn 1284/-0.7. Diskus: -) L Nestorsson X.

SAN MARCOS, TX 24.3
M Kula: 1) Stefan Blomqvist 1788. Diskus: 1) S Blomqvist 5132.
K 5000m: 3) Anna Winslow Hässelby 19:03.07.

TUSCALOOSA, AL 23-26.3
D a g   4
K Tresteg:
 -) Christine Olsson Täby X.

TUSCALOOSA, AL 23-26.3
D a g   3
K Spjut: 
4) Mona Jönsson Klippan 4236.

MESA, AZ 23-24.3
M Tiokamp: 
4) Rajne Svenssohn IF Göta 6.656b (11.1m/-1.4  641/+1.9   1276  178  53.87  15.74/+1.2  3846  395  5112   4:39.75), 6) Nils Wiklund Luleå 6.589b (11.6m/+1.0  662w?  1215   187  52.65  15.66/+1.2  3120  435  5026  4:50.87).
K Sjukamp: 2) Petra Eklund Täby 5.291b (13.9m/+1.4  153   1184  24.88w?  571/+0.3  3162  2:17.4m).

ALBUQUERQUE, NM 18.3
M 3000mH: 
2) Pontus Österberg Rånäs 10:07.53.

BOISE, ID 18.3
K Diskus: 
3) Annika Arrhenius Spårvägen 3673.

AZUSA, CA 18.3
K 400mH: 
1) Nina Törnqvist Hässelby 68.83.

CABOT, AR 18.3
M 400m: 
4) Andy Bipella Hälle 50.98. 800m: 2) Christopher Andersson Södertälje IF 1:56.50.
K 800m: 2) Petra Forsberg Heby 2:14.70, 3) Jenny Sjöström Falun 2:16.94.

LONG BEACH, CA 18.3
M 1500m A:
 4) Gustav Berggren Skellefteå 3:56.56.
K 200m A (vind?): 1) Andrea Geurtsen Upsala 24.39. 1500m B: 2) Jessica Öberg Skellefteå 4:47.10. Diskus: 18) A Geurtsen 2784.

COLLEGE STATION, TX 18.3
M 400m D: 
1) Johan Lannefors Västerås 47.26. 800m A: 3) Ruben Norlin Riviera 1:54.25.
K 1500m: 1) Hanna Smedstad Sundsvall 4:37.09.

TEMPE, AZ 18.3
M Diskus: 
3) Anders Holmström Örebro 5172.

HATTIESBURG, MS 18.3
M 200m F
 (vind?): 2) Alexander Lakhanpal Linnéa 22.07. 400m B: 1) A Lakhanpal 48.88.
K 200m D (vind?): 8) Pernilla Wigothsson KA2 26.96. 100mH A (vind?): 4) P Wigothsson 15.11.

TUCSON, AZ 17-18.3
D a g   1
K 200m C
 (+0.3): 3) Agneta Rosenblad Lidingö 25.38.
D a g   2
K 100mH A
 (+0.8): 5) A Rosenblad 14.00. Längd: 5) A Rosenblad 550/+1.7.

TALLAHASSEE, FL 16-18.3
D a g   1
M Slägga A:
 2) Patrik Johansson Västerås 5486.
D a g   2
M 800m C:
 5) Philip Wilhelmsson Malmö 1:59.04.
D a g   3
M Kula A: 
4) P Johansson 1475. Diskus A: 4) P Johansson 4730.

FULLERTON, CA 11.3
K 400mH C: 1) Nina Törnqvist Hässelby 69.24.

SAN MARCOS, TX 11.3
M Kula:
 1) Stefan Blomqvist 1758. Diskus: 4) S Blomqvist 4760.
K 1500m: 2) Anna Winslow Hässelby 4:46.2m.

COOLIDGE, AZ 11.3
M Diskus: 
10) Rajne Svenssohn IF Göta 3693. Spjut: 1) R Svenssohn 5854.

NEW ORLEANS, LA 11.3
K 800m A: 2) Petra Forsberg Heby 2:16.46. 1500m A: 2) Jenny Sjöström Falun 4:46.79.

KINGSVILLE, TX 11.3
M Kula: 4) Stellan Back Söderhamn 1346. Spjut: 2) S Back 5679.
K Kula: 1) Lina Engren Hässelby 1412. Spjut: 1) L Engren 3850.

NATCHITOCHES, LA 4.3
M 4x800m: 
3) Lamar University (Martin Drott, Stefan Strand, Stefan Petersen, Ruben Norlin) 7:56.80.

LAREDO, TX 4.3 - OBS: Bara partiella resultat tillgängliga!
M Kula: 1) Stefan Blomqvist Örgryte 1765.

CHULA VISTA, CA 4.3
K 400mH: 7) Nina Törnqvist Hässelby 71.98.

LOS ANGELES, CA 4.3
M Kula:
 5) Mats Laamanen Sävedalen 1460.

BAKERSFIELD, CA 26.2
M Kula: 2) Mats Laamanen Sävedalen 1491. Diskus: 2) M Laamanen 4887.

AZUSA, CA 5.2
K Längd: 1) Elizabeth Franklin Växjö 549. Tresteg: 2) E Franklin 1125.