Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Utomhus - 2000

december-juli
 

LERUM 30.12 (Nyårssläggan) Till fullständiga resultat
M Slägga: Thomas Edvinsson Alingsås 4507, Christer Falk Lerum 4073.

VÄSTERÅS/S 30.12
M Slägga:
 Bengt Johansson Västerås 7019.
F18 Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 4846.

GÖTEBORG/S-K 20.12
M Diskus:
 Philip Åman Kville 4152.
K Slägga: Merja Moilanen 83 Mölndal 3632, Anna Zachrisson 82 Ullevi 2904.

KARLSTAD/M 17.12
M Slägga:
 Per Karlsson Växjö 6622.
K Slägga: Marie Nordh 84 IF Göta 3599.

GÖTEBORG/S-K 26.11
F18 Slägga: 
Merja Moilanen 83 Mölndal 3861.

ARVIKA 18.11
K Slägga: 
Maria Andersson 82 Arvika 4987.

ARVIKA 4.11
K Diskus: 
Maria Andersson 82 Arvika 3250. Slägga: M Anderson 4943.

HALMSTAD 1.11
F16 Diskus: 
Lovisa Persson 84 Helsinborg 3130.

FALUN 5.10
K Slägga: 
Marie Hilmersson 81 Hässelby 5032, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 3831, Kristina Helander 84 Kvarnsveden 3459, Mikaela Johansson 84 Ärla 3256.

SKRUV 1.10
K Slägga: 
Carola Feuerpfeil Skruv 3574.
K22 Diskus: Maria Turunen Skruv 3039. Spjut: M Turunen 3456.

BOTTNARYD 1.10
M Slägga:
 Stefan Holst 82 Bottnaryd 4558.
K Slägga: Emma Johannesson 84 Hovslätt 4036, Karolina Syrén 82 Hovslätt 3215.

KALMAR 30.9 (Kalmarspelen) - Till fullständiga resultat
M 400m: David Holmqvist 83 Eksjö Södra 51.4m. Höjd: Per-Ola Andersson Gnistan 200, Tobias Svensson Wärnamo 190. Längd: Tobias Lundqvist IK Sisu 684/+1.0. Tresteg: T Lundqvist 1339/+1.2. Diskus: Robert Melin 82 Bottnaryd 4493, Mikael Nordin Växjö 3993. Slägga: Stellan Kjellander Vittsjö 5557, Peter Andersson Gnistan 5250, Mikael Holst Bottnaryd 5043, Stefan Holst 82 Bottnaryd 4398. Spjut: Andreas Wulff Växjö 6350, Bengt Loo Contact 5879, Mattias Voss Växjö 5713.
K 100m (-2.1): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.78. Höjd: Jonna Bramstedt 86 Kalmar 162, Anna Nordström 84 Kalmar 157. Längd: Nadja Casadei 83 KA2 500/+1.4. Kula: Carolina Klüft 83 Växjö 1118, Christel Nordin 83 Eslöv 998. Diskus: Sara Wikström 84 Hässelby 3698, C Nordin 3471, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3060. Slägga: Rebecka Kvist 83 Alvesta 4701, Maria Gustavsson 83 Hinden 3969, C Nordin 3898, I-M Holmgren 3644, Rebecka Karlsson Hinden 3589, Helena Jonsson 82 Hinden 3224. Spjut: N Casadei 3482, R Karlsson 3409.
F18 100mH (-2.2): C Klüft 14.91.

TRELLEBORG 30.9 (Höstkastet)
M Slägga: 
Jan Erik Waldal Malmö 5107.
K Slägga: Tracey Andersson 84 Trelleborg 3498.
F16 Diskus: T Andersson 3102.

ÖSTHAMMAR 30.9
M Slägga:
 Lars-Göran Öberg Östhammar 4055.

ÖSTERSUND 28.9 (Höstkastet II)
M22 Kula:
 Jens Edler Östersund 1305. Slägga: Jens Edler 4984. Spjut: Jon Edler Östersund 5641.
K22 Slägga: Karin Åkerstedt Ragunda 3669.
F18 Slägga: Kristina Karlström 83 Östersund 3816.

VÄXJÖ 28.9
K Femkamp:
 ... 2) Christel Nordin 834 Eslöv 1.698 (diskus 3699), ... Carolina Klüft 83 Växjö bröt (582w/+2.3 (568/+0.6)).

GÖTEBORG/S 26.9
K 5000m:
 Karin Schön Kville 18:17.9m, Jessica Bolgerth Kville 18:36.9m, Paula Wass Kville 18:47.8m, Lotta Olofsson Majorna 18:52.3m, Eleonor Öström Kville 18:57.4m.

BOLLEBYGD 24.9 (UDM mångkamp)
F13 Sexkamp:
 Josefine Magnusson 87 Falköping 3.015 (bl a 155).

TRANÅS 24.9 (TAIF-spelen)
M 1500m:
 Said Regragui Tiwaz 3:58.38. Kula: Jerry Jönsson Nyköping 1472. Diskus: J Jönsson 4123. Slägga: Åke Nilsson IK Sisu 4367, J Jönsson 4273.
K 1500m: Linda Damgren Jönköping 4:46.06. Längd: Caroline Larsson 83 Norrköping 517/-0.9, Kajsa Levin 83 Tranås 506/-2.2. Tresteg: K Levin 1198/-1.5, C Larsson 1110/-1.6. Slägga: Karolina Syrén 82 Hovslätt 3187. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4212.

HUDDINGE 24.9 (Sth Cup final)
F14 Höjd:
 Camilla Kramar 86 Huddinge 156.

LERUM 24.9 (UDM)
F13 Stav: 
Louise Lundin 87 Göteborgs KIK 261.

ÄRLA 24.9 (KM)
K Diskus: 
Mikaela Johansson 84 Ärla 3095. Spjut: M Johansson 3069.

SIMRISHAMN 24.9
F16 Stav:
 Caroline Ivarsson 85 Simrishamn 262. Längd: Ida Persson 85 Ystad 517/-1.6

FALUN 23-24.9
M22 Tiokamp: 
Matar Jarju 81 Hofors 4.985m (11.1m 573 947 155 55.9m 18.3m 3042 315 4160 5:24.5m).
P18 Tiokamp: Felipe Padilla 82 Ludvika 5.351m (bl a 637/+1.5 och 35.0m), Nasser Sebabi 82 Hofors 5.098m (bl a 10.8m/+1.2 och 35.1m)

TORSBY 23.9 ("Slägglandskamp Värmland-Norge")
M22 Slägga: 
Emil Wickman Rånäs 5278, Erik Eriksson 82 Bore 4858, Daniel Gustavsson 82 Kil 4674, Gunnar Åsvestad NOR 4621, Erlend Vada NOR 4221.
F18 Diskus: Maria Andersson 82 Arvika 3292. Slägga: Rebecka Kvist 83 Alvesta 4969, M Andersson 4944, Emma Olsson 83 Västerås 4496, Katrin Mella NOR 3608.

STRÖMSUND 23.9
M Kula: 
Hans Källén Strömsund 1402, Jens Edler Östersund 1341. Slägga: Jens Edler 4959.

JÖNKÖPING 23.9 (Lag-DM final)
M 200m
 (0.0): Anders Jonsson 82 Skruv 22.82, Niclas Hesselgren 81 IK Sisu 22.96. 400m: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 51.40. 800m: Jörgen Johansson Eksjö Södra 1:57.43. 1500m: Anders Johansson Eksjö Södra 4:26.12. 5000m: Mats Granström 83 Eksjö Södra 15:24.35, Fredrik Lundqvist IK Sisu 15:38.78, Niklas Wikner Tranås 15:41.45. 3000mH: Björn Ahlepil Eksjö Södra 10:02.07, F Lundqvist 10:14.04, Andreas Lundqvist Tranås 10:19.71, Fredrik Norrman Ljungby 10:44.53. 110mH (-3.4): David Johansson 82 Ljungby 16.77, Fredrik Ask 81 Skruv 17.30. 400mH: N Hesselgren 55.20, Martin Joabsson Skruv 59.74, J Cedertun 60.38, Robert Hovnell Ljungby 60.47. Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 200. Stav: F Ask 400, Oskar Jönsson 84 IK Sisu 370. Längd: Tobias Lundqvist IK Sisu 681/-0.8, Robert Eliasson Södra Vi 677/-0.5. Tresteg: R Eliasson 1363/-0.5, Victor Stodell 84 Skruv 1281/-0.9. Diskus: Stefan Fredriksson Södra Vi 4240. Slägga (Ljungarum): Åke Nilsson IK Sisu 4234. Spjut: Andreas Wulff Växjö 6672, Douglas Carlsson Södra Vi 6143. 1000m stafett: Eksjö Södra (David Andersson 82, David Holmqvist 83, A Johansson, J Cedertun) 2:01.41, IK Sisu 2:03.69.
K 100m (0.0): Anna Nordström 84 Kalmar 12.79. 200m (+0.8): Theresia Jonsson 82 Kalmar 26.28. 400m: Linn Modin 84 Färjestaden 59.51, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 59.71, T Jonsson 60.60. 1500m: M Mattsson 4:51.56, Jessica Gylfe Växjö 4:55.74. 100mH (+0.8): C Klüft 14.60, Ann Axelsson Hovslätt 16.48, Kristin Lock Johansson 82 Kalmar 16.77. 400mH: Christina Björk Kalmar 64.78, Anna Mörstam 83 Växjö 65.69, L Modin 67.68. Höjd: Johanna Olander Färjestaden 160, Christina Franklin 82 Växjö 160, Jonna Bramstedt 86 Kalmar 160. Stav: Hanna-Mia Persson Kalmar 360, Linda Persson 81 Växjö 320. Längd: Sofia Klüft 85 Växjö 540/-0.3, Anna Petersson Kalmar 522/-0.5, Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp 504/+0.4. Tresteg: A Petersson 1139w/+2.1 (1126/-1.0), C Franklin 1135/-1.2, J Olander 1066/-1.1, S Sandberg 1043/-1.1, Emma Gustavsson 83 Växjö 1019/-1.6. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1277, Therese Palm 84 Hovslätt 1116, A Mörstam 1051. Diskus: A-K Svensson 3974. Slägga (Ljungarum): Emma Johannesson 84 Hovslätt 4180, Linda Brittesland Växjö 3709. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 4218, C Klüft 3869. 1000m stafett: Växjö (S Klüft, Emma Magnusson 85, A Mörstam, C Klüft) 2:20.53, Färjestaden 2:23.32.

STOCKHOLM/S 23.9 (ALJ Open)
M 100m
 (+1.4): Martin Theander Lidingö 11.12, Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.27. 400m A: Andreas Mokdasi 84 Hässelby 50.45, Joakim Daun 82 Gotland 51.29, Joel F Lennartsson 83 IF Göta 51.54. 800m: J Daun 1:53.97. 1500m: John Lindström 83 Härlöv 4:03.71. 10000m: Kristian Algers Kvarnsveden 31:40.77 (5000m 15:34.5m), Gebriel Zeron Upsala 32:22.25 (15:39.0m), Pekka Anderman Flemingsberg 32:55.52, Robert Söderman Flemingsberg 33:39.31, Anders Grahn Flemingsberg 33:54.40, Niklas Wångdahl 34:14.70, Torbjörn Staaf Tumba 34:16.26. Spjut: Pasi Mäntylä Västerås 6272, Mikael Alsterbåge Huddinge 6095, Andreas Wågberg Lidingö 5941, Jon Edler Östersund 5663, Ingmar Veinberg 82 Lidingö 5461.
K 100m (+0.4): Frida Mikaelsson 84 Södertälje IF 12.78. 400m: Sofie Eklund 84 Tumba 60.78, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 61.53. 800m: Marlin Brown Ärla 2:16.94, Rebecca Ringström Spårvägen 2:19.65. 5000m (mix): Carin Jaxell Enhörna 18:33.7m. Längd: Angelica Ström 81 Tierp 542/+0.6. Spjut: J Hurkman 3920.

KARLSKRONA 22-23.9 (Karlskronaspelen)
D a g   1-2
F18 Sjukamp: 
Nadja Casadei 83 KA2 5.232 (14.82/+1.9  167  1123   25.38/-0.3  542/+1.6  3404  2:17.65).
D a g   2
K 400m: 
Göran Olofsson Eslöv 49.00. Höjd: Per-Olof Malmvist KA2 201. Tresteg: P-O Malmvist 1312w/+2.8 (1260/-0.3). Slägga: Stellan Kjellander Vittsjö 5758, Peter Andersson Gnistan 5272, Tomas Pyka 81 Gnistan 5169. Spjut: Bengt Loo Contact 6288.
P18 Längd: Linus Persson 82 Malmö 637/-1.3. Tresteg: Emil Bengtsson 82 KA2 1297/+1.4.
K 400m: Anna Olofsson Eslöv 59.80.
F16 Tresteg: Emily Karlsson 85 KA2 1025/+1.4. Spjut: Maria Andersson 84 Eslöv 3329.
F14 Höjd: Frederikke Jensen 87 Vittsjö 163.

TYRINGE 21.9
M 10000m: 
Göran Axelsson Malmö 31:06.4m, Jörgen Zaki Malmö 31:49.3m, Christian Bengtsson Malmö 32:53.5m, Toni Rovina Malmö 33:21.5m, Berne Forzelius Malmö 33:28.9m.

KALMAR 21.9 (Skol-DM)
F14 Höjd: 
Jonna Bramstedt 86 Kalmar 160.

FALUN 21.9
K Tresteg: 
Malin Larsson Heby 1135/+0.1.

VISBY 20.9 (Höstträffen)
M 5000m: 
Andreas Phersson Hammarby 15:30.58. Höjd: Erik Larsson Gotland 185. Tresteg: E Larsson 1426/0.0. Slägga: E Larsson 3988.
P18 Tresteg: Nicolaus Daun 82 Gotland 1314/+1.2.

NORRTÄLJE 20.9 (Högstadiemästerskapet)
F15 Höjd: 
Marléne Lindström 85 Ununge 158. Spjut: M Lindström 3728.

ENSKEDE 19.9 (Septemberproppen)
M 300m A: 
Martin Theander Lidingö 34.69, Johan Lundin Hässelby 36.80. 1000m: Joel F Lennartsson 83 IF Göta 2:32.64, Finnur Fenger 82 Hässelby 2:32.82. 400mH: Henrik Karlsson Hammarby 60.84, Manop Meechot 82 Solna 61.25.

GÖTEBORG/S 19.9 (DM 10000m)
M 10000m: 
Joakim Johansson Hälle 29:45.6m, Peter Tefke Ale-90 32:01.2m, Satnam Sigh Mölndal 32:57.9m, Nils Bergdahl Nyland 33:03.8m, Stefan Johansson Solvikingarna 33:37.2m, Joakim Engström 82 Kongahälla 33:47.7m, Helge Köster Mölndal 33:48.2m, Tommy Bäckström Solvikingarna 33:52.8m, Ted Åhs Triathlon Väst 33:54.2m, Jens Claesson 82 Majorna 33:56.0m, Arto Rautiainen Ullevi 33:57.9m.
K 10000m (mix?): Paula Wass Kville 38:20.9m, Eleonor Öström Kville 38:57.6m, Lotta Olofsson Majorna 40:56.7m, Lola Arnardottir Majorna 41:09.7m.

VÄSTERÅS/S 19.9
F18 Slägga:
 Emma Olsson 83 Västerås 5052.

VÄXJÖ 18.9
M Spjut: 
Andreas Wulff Växjö 6855, Erik Svensson Vittsjö 5946.

MÖLNDAL 18.9
M Diskus:
 Johnny Karlberg Motala 4161.
K Diskus: Caroline Höglund 85 Mölndal 3295.
F18 Slägga: Merja Moilanen 83 Mölndal 3858.

VÄRNAMO 17.9
F14 Höjd:
 Jonna Bramstedt 86 Kalmar 160.

LANDSKRONA 16-17.9 (Karlslundsspelen)
D a g 1
M 400m: 
Göran Olofsson Eslöv 51.30.
P18 Höjd: Max Lundin 82 Heleneholm 195.
F18 Spjut: Annica Malmberg 82 Helsingborg 3602.
D a g 2
F16 Höjd: 
Ida Persson 85 Ystad 154.
F14 Höjd: Frederikke Jensen 87 Vittsjö 157, Elisabeth Ottosson 86 Kronan 154.

UPPSALA 16-17.9 (Upplandsserien)
D a g   1
K Längd
: Angelica Ström 81 Tierp 560/+1.8.
D a g   2
K Tresteg
 (vind?): A Ström 1138.

JÖNKÖPING 16.9 (HIK-kampen)
M Höjd:
 Tobias Svensson Wärnamo 200. Längd: Tobias Lundqvist IK Sisu 682/-0.2.

SKELLEFTEÅ 16.9
K Diskus: 
Galina Kuznetsova Skellefteå 3242.

UDDEVALLA 15.9
M Vikt: 
Mikael Johansson Hälle 1846, Fredric Folkeson Ullevi 1686.

GÖTEBORG/S 15.9 (DM 3000mH)
M 3000mH:
 Johan Wettergren Kville 9:46.8m, Robert Samuelsson Kville 9:52.0m, Johan Blixt Kville 10:09.5m, Joakim Engström Kongahälla 10:11.4m, Arto Rautiainen Ullevi 10:29.3m.
K 3000mH (ej DM): Magdalena Ottersten 85 Hälle 11:18.5m, Charlotta Johansson 85 Hälle 11:38.8m, Christin Johansson Kville 11:41.6m.

TYRINGE 14.9
M 5000m: 
Toni Rovina Malmö 15:40.8m, Jonas Henriksson Malmö 15:46.5m, Christian Bengtsson Malmö 15:48.4m.

SKRUV 13.9
K Slägga: 
Carola Feuerpfeil Skruv 3593.
K22 Slägga: Maria Turunen Skruv 3211.

LEKERYD 13.9
F16 Längd
 ("ingen vind"): Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp 500.

MALMÖ/S-K 13.9 (Malmökastet)
M Slägga: 
Jan-Erik Waldal Malmö 4892.
K Slägga: Catarina Andersson Pallas 4051.

ALINGSÅS 13.9 (DM 10000m)
M 10000m: 
Anders Davidsson Wilske 33:45.2m, Reine Albertsson Trollhättans IF 33:51.9m, Jan Svensson Trollhättans IF 34:20.0m, Sune Andersson Lidköping 34:22.0m.
K 10000m (mix?): Vilma Auzijonyte Lidköping 38:00.0,.

ESKILSTUNA 12.9 (Eskilstunamästerskapen)
M 400m: 
Olle Walleräng 85 Råby-Rekrne 50.90, Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne 51.44.

BOTTNARYD 12.9
M Slägga: 
Mikael Holst Bottnaryd 5450, Anton Leion 83 Växjö X.
F18 Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3728, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3326. Slägga: I-M Holmgren 4130, Maria Gustvsson 83 Hinden 3740, Anna Mejenquist 82 Sävsjö 3705, C Nordin 3637.

UDDEVALLA 12.9
M Stav: 
Geir Ove Rasmussen NOR 460.
K Stav: Weronica Hägg Hälle 300.

VÄSTERÅS/S 12.9
F18 Slägga: 
Emma Olsson 83 Västerås 5004.

VÄXJÖ 12.9
M Spjut: 
Andreas Wulff Växjö 7095.

STOCKHOLM/K 12.9 (Spårvägens Säsongsavslutning)
P18 800m: 
Anders Leinås 83 Täby 1:55.60. 1000m stafett: Spårvägen (Kim Kangasniemi, Fredrik Christiansson, Tom Gatsinzi, Thomas Nikitin 48.98), Hässelby/P16 (Mathias Wiberg, Henrik Encke, Rasmus Olofsson, Andreas Mokdasi 49.66) 2:10.48.
P14 200m (0.0): Edmund Yeboah 88 Kungsängen 23.80.
P12 60m A (+0.7): E Yeboach 7.31.
K Stav: Helena Gissle Spårvägen 354, Åsa Pettersson 81 Tureberg 329, Klara Persson Spårvägen 314, Sofie Lissäng Hammarby X.
F18 Stav: Anna-Maria Sjöhagen 83 Spårvägen 284.
F16 800m: Sofie Eklund 84 Tumba 2:17.55. 1000m stafett: Hässelby 2:24.22
F14 Stav: Maria Ullberg 86 Danderyds Athl 284.

ÖSTERSUND 12.9 (Höstkastet)
M Slägga: 
Jens Edler Östersund 4837. Spjut: Jon Edler Östersund 5968.
K Kula: Karin Åkerstedt Ragunda 1034. Slägga: K Åkerstedt 3527. Spjut: K Åkerstedt 3051.
F18 Kula: Elin Molander 83 Orrviken 1027. Slägga: Kristina Karlström 83 Östersund 4074.

MÖLNDAL 12.9 (DM)  - Till fullständiga resultat
M 200m (-0.5): Daniel Nunez Ullevi 22.14. 400mH: Fredrik Wållgren Mölndal 55.62. Stav: Oscar Janson Ullevi 520, Viktor von Bothmer Ullevi 500, Elian Oancea Örgryte 420, Deniz Mahshid Örgryte 420, Billy Tornström Lerum 400, Klas Rehnberg Upsala & Jonas Fermfelt Ullevi 380, Charlie Lund Petersen 81 Örgryte 360, Emil Guldbrandsen Lerum X. Längd: Magnus Skoglund Örgryte 701/+0.2, Anders Sjöström 83 Mölndal 662/+0.3, Tommy Ivarsson 84 Mölndal 640/+0.3. Tresteg (ej DM): Christian Nygård 82 Örgrye 1340/+1.1, Joel Spolén 83 Örgryte 1269/+1.3.
K 5000m: Erica Wallgren Möldnal 19:18.04, Lotta Olofsson Majorna 19:36.45, Lola Arnarsdottir Majorna 19:40.45 400mH: Sara Trané 85 Göteborgs KIK 65.60. Höjd: Sara Brankell 81 Mölndal 155. Tresteg: S Brankell 1213/+1.4, Maria Berggren 82 Ullevi 1138/+0.9, Amy Quinones 84 Göteborgs KIK 1136/+1.3, Sofie Andersson 81 Kville 1106/+1.6, Jenny Baatz 85 Angered 1089/+1.2, Anna Otterstedt 85 Ullevi 1072/+1.2, Amanda Kaså 83 Ullevi 1034/+0.8, Johanna Rönner 82 Ullevi 1032/+1.4, Johanna Olander Färjestaden 1020/+1.9. Slägga: Merja Moilanen 83 Mölndal 3859, Caroline Höglund 85 Mölndal 3197. Spjut: Linda Gustafsson 84 Angered 3495, Annika Nyberg 85 Mölndal 3002.

KARLSTAD 11.9
M 110mH
 (vind?): Johannes Andersson Heros 16.15, Johan Wiklund 81 Luleå 16.45. Längd: Mathias Frykholm IF Göta 680/+1.3, Juan Pettersson 84 Tibro 660/+0.6. Tresteg: Robin Janson 83 Kil 1375/+0.9, Magnus Claesson Kil 1351/+1.1.
K 5000m (DM, mix): Eva Ericsson Granbergsdal 19:52.86. Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 165. Längd: Jessica Palm 82 IF Göta 584/-0.3.

KARLSTAD/M 11.9
K Kula: 
Sofie Lundström 83 Västerås 1218, Karin Larsson 81 Garphyttan 1208, Karin Engström 83 IF Göta 1083, Carolina Madsen 82 Halmstad 1052. Diskus: K Engström 3651, K Larsson 3606, Lovia Persson 83 Helsingborg 3417, S Lundström 3232, Emma Johannesson 84 Hovslätt 3191. Slägga: K Engström 4671, C Madsen 3178. Spjut: Tina Jonsson 86 IF Göta 3272.

KALMAR 11.9 (KM)
K 100m 
(mix, +0.7): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.67. 200m (mix, +0.3): T Jonsson 26.38.

SANDVIKEN 10.9
F16 Spjut:
 Nuulu Ndiwabene 84 Hofors 3106.

NYBRO 10.9
M40 Slägga:
 Åke Nilsson IK Sisu 4305.

ÖRNSKÖLDSVIK 10.9
K 100m
 (-2.1): Jannice Sundqvist 85 Brännan 12.72.
F18 Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3205.

ESKILSTUNA 9-10.9 (Folksammästerskapen) Till fullständiga resultat
D a g   1
F14 Stav:
 Maria Ullberg 86 Danderyd Athl 291, Emma Gustafsson 86 Kvarnsveden 270.
D a g   2
F14 200m A (+0.8): Maria Teilman 86 Hammarby 26.20, B (+2.6): Jenny Holmroos 86 Västerås 26.04w, Emma Björkman 86 IF Göta 26.24w. Höjd: Camilla Silander 86 Danderyd Athl 158, Majken Lidén 86 IF Göta 155.
F13 Höjd: Daniella Eriksson 87 Enköping 156.

JÖNKÖPING 9.9
K Stav: 
Karolina Syrén 82 Hovslätt 284.

LEKERYD 9.9
M Slägga: 
Mikael Holst Bottnaryd 5279.

HOFORS 9.9 (UDM)
K Diskus: 
Lena Björk Hofors 4435, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 3011.
F16 Tresteg: Nuulu Ndiwabene 84 Hofors 1043/+0.9.
F15 Tresteg: Cecilia Odén 85 Gefle 1032/-0.1.

OLOFSTRÖM 9.9 (Contactspelen)
M 200m
 (+1.1): Anders Jonsson 82 Skruv 22.90. 400m A: Göran Olofsson Eslöv 49.86, Niclas Hesselgren 81 IK Sisu 51.07. Spjut: Andreas Wulff Växjö 6488, Bengt Loo Contact 6170.
K Spjut: Mikaela Wieslander 81 Växjö 3935.
F16 100m (+1.8): Annika Andersson 85 Trelleborg 12.83. 200m (+0.6): A Andersson 26.54.

VRETSTORP 9.9
M Vikt:
 Anders Holmström Örebro 1819, Mats Andréasson Sköllersta 1316.

MALMÖ/S-K 9.9
M Slägga: 
Jan Erik Waldal Malmö 4935.
K Kula: Catarina Andersson Pallas X. Diskus: C Andersson 4695. Slägga: C Andersson 4888.

OSKARSHAMN 9.9
F16 Längd
 ("medvind"): Jenny Nilsson 85 Oskarshamn 504w.

UMEÅ 9.9 (Öppna Kommunmästerskap)
M22 Stav:
 Christian Bergmark 83 Skellefteå 400. Längd: David Frykholm IF Göta 757w/+2.8 (733/+1.6), C Bergmark 662/+1.2.
K22 100m (-1.1): Adeline Holm IKS Umeå 12.6m. Stav: Kajsa Gustafsson 84 Skellefteå 295, Lisa Välitalo 82 Umedalen 285. Spjut: Mona Abdulkadir 82 IFK Umeå 3249.
F18 Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3338, Caroline Granberg 83 Skellefteå 3116.

ENSKEDE 8-10.9 (JDM-UDM)
D a g   1
M22 400mH:
 Johan Szabo 81 Danderyd Athl 59.19.
K22 800m: Carolina Nylén Fredrikshof 2:18.51. 400mH: Maria Åhr Danderyd Athl 63.31, C Nylén 67.90, Annica Andersson Täby 68.28. Längd: Magdalena Widenbrant Täby 528w/+2.9 (520/+1.3). Diskus: Emma Pettersson 81 Österhaninge 3255.
F18 400m: Hanna Bremler 83 Tyresö 58.58, Linn Göransson 83 Täby 59.35, Hanna Ahlin 84 Gefle 59.80. 1500m: H Bremler 4:42.69, Liselotte Norén 82 Kvarnsveden 4:54.59. Längd: Anna Seleznova 83 Huddinge 560w/+2.4 (556/+1.5). Diskus: A Seleznova 3004.
F16 Längd: Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 500/+1.1. Diskus: Sara Wikström 84 Hässelby 3695.
D a g   2
M22 100m 
(+2.0): Magnus Norberg Huddinge 11.13, Leif Johansson Hässelby 11.29. 400m: Albin Johansson 81 Hammarby 51.39. 2000mH: Jan Amnéus Väsby 6:12.82. Höjd: Jimmy Nordwall 81 Hammarby 185.
P18 Höjd: David Fridell 83 Danderyds SK 185. Tresteg: Anders Leinås 83 Täby 1305/+1.6, Ingmar Veinberg 82 Lidingö 1303w/+2.1 (1276/+2.0).
P16 Tresteg: Henrik Attersand 84 Hammarby 1301w/+3.6 (1263/+0.9), Mathias Hortans 84 Huddinge 1289w/+3.8 (1275/+1.1).
K22 100m (+1.3): Susanne Meckbach 81 Hammarby 12.42, Nadja Petersen Huddinge 12.49, Linda Knutsson 81 Täby 12.80. 400m: C Nylén 60.30. 1500m: C Nylén 4:53.40. Stav: Klara Persson Spårvägen 328, Åsa Pettersson 81 Tureberg 318, Anna Björkman 81 Lidingö 298, ... Sofie Lissäng Hammarby X.
F18 Stav: Anna-Maria Sjöhagen 83 Spårvägen 258. Kula: Katrin Ahlford 83 Hässelby 1017, A Seleznova 1007.
F16 100m (+2.1): Malin Nordqvist 84 Hässelby 12.60w. 800m: Charlotte Schönbeck 84 Lidingö 2:20.57. Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 278, Jessika Andersson 84 Gefle 248. Spjut: Jennie Hurkmans 84 Tureberg 4043, Emma Ekström 84 Boo 3568, Malin Rosenberg 84 Huddinge 3261
F15 100m h1 (+4.0): Jessica Samuelsson 85 Boo 12.46w, f (+3.2): J Samuelsson 12.43w. Spjut: Marlene Lindström 85 Ununge 4094, Camilla Westerlund 85 Huddinge 3356.
D a g   3

P18 200m h1 (+2.7): Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.45w, h2 (+4.1): Andreas Mokdasi 84 Hässelby (u t) 22.81w, Martin Skeppstedt 82 Hammarby 22.94w, f (+3.7): T Nikitin 22.56w.
K22 200m (+2.8): Mirian Odum 81 Hammarby 26.17w, Stina Smibacker 83 Enköping (u t) 26.39w, Linda Knutsson 81 Täby 26.43w. 100mH (+5.3): Sophie Fitinghoff 82 Hammarby 15.70w, Maria Åhr Danderyd Athl 16.17w, Moa Bergsten 83 Hammarby 16.42w Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 180. Tresteg: Caroline Lundgren 81 Duvbo 1094w/+2.1 (-), M Åhr 1033/+1.9.
F18 Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 169, Helena Redborg 83 Tureberg 158. Slägga: Katrin Ahlford 83 Hässelby 3518.
F16 200m (+3.0): Linda Spetz Södertälje IF 25.84w. Tresteg: Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 1018w7+4.6 (-).
F15 200m (+2.3): Jessica Samuelsson 85 Boo 25.76w. Höjd: Lina Skoglund 85 Tureberg 158, Camilla Westerlund 85 Huddinge 158. Tresteg: Malin Marmbrandt 85 Enköping 1119w/+2.6 (1094/+1.8).

GÖTEBORG/S 7.9 (DM) - Till fullständiga resultat
M 100m h1 (-2.1): Daniel Nunez Ullevi 11.22, f (-1.3): D Nunez 11.01. 400m A: Cristoffer Antonsen 83 Hälle 49.68, Mikael Gren Hälle 51.13. 1500m: Tobias Lundvall Sävedalen 3:57.73. Höjd: Jan-Erik Wanhainen Hälle 201, Yannick Tregaro Örgyte 201, Christer Johansson 82 Örgryte 194, Martin Eriksson 83 Örgryte 194, Joel Spolén 83 Örgryte 194, Johan Malm 84 Örgryte 185, Oscar Carlborg  Ullevi 185, Emil Belfrage 82 Ullevi 185. Tresteg: Elvir Rakovic Ullevi 1519w/+2.7 (-), Ousainou Mbye Örgryte 1456w/+2.8 (-), M Eriksson 1446w/+2.1 (1417/+1.5), Anders Sjöström 83 Mölndal 1425w/+2.7 (-), Alen Rakovic 82 Ullevi 1422w/+5.8 (-), Mikael Bentblad Örgryte 1390w/+2.7 (-), Daniel Abrahamson 82 Sävedalen 1364/+1.9, Charlie Sundin 83 Ullevi 1333w/+2.4 (1332/+0.9), Christian Nygård 82 Örgryte 1308w/+2.6 (-), C Johansson 1275w/+3.0 (-), ... Haldur Rohtla Örgryte X. Kula: Gunnar Axlid Ullevi 1364. Diskus: Philip Åman Ullevi 4187, Magnus Lohse 84 Mölndal 4029, G Axlid 3988, Mikael Tapio Ullevi 3964.
K 400m: Charlotta Fougberg 85 Göteborgs KIK 58.97, Magdalena Ottersten 85 Hälle 59.27, Pernilla Nyström 85 Hälle 59.54. 1500m: Jessica Franzén Kville 4:57.37. Stav: Hanna-Mia Persson Kalmar 392 Svenskt rekord, Emma Josefsson 81 Kville 315, Weronica Hägg Hälle 315, Annika Berntsson Ullevi 300, Sara Josefsson 84 Kville 300, Linnea Weding-Holmgren Hälle 280, ... Veronika Fridén 83 Mölndal & Helena Ahxner 81 Mölndal X. Längd: Charlotta Wanhainen Hälle 547w/+3.5 (534/+1.3), Tuni Baraka 85 Göteborgs KIK 519/+2.0, Emma Green 84 Ullevi 517w/+3.1 (511/+1.9), Lena Berntsson Ullevi 511w/+2.5 (504/+1.6), Amy Quinones 84 Göteborgs KIK 504/+0.8. Kula: Malin Andersson 82 Mölndal 1117. Diskus: M Andersson 3960, Caroline Höglund 85 Mölndal 3277, Angelica Arvidsson Göteborgs KIK 3169.

SKELLEFTEÅ 6.9 (DM 10000m)
M 10000m A: 
Rikard Hedelin IFK Umeå 31:02.16, Ludvig Edman Skellefteå 31:07.02, Anders Hemmyr IFK Umeå 31.25.62, Peter Ljungholm Skellefteå 31:47.10, Per-Åke Sandström Skellefteå 32:06.99, Patrik Lillbacka Skellefteå 32:16.93, Ola Torstensson IFK Umeå 33:04.88.

KARLSKRONA 6.9 (DM)
K 5000m
 (mix?): Jenny Eigert 85 KA2 19:23.01. 400mH: Elisabeth Elwingsson 83 KA2 70.19, Lisa Helmersson 83 KA2 71.57.
F16 Stav: Ewa Warnquist 85 KA2 245.

NORRTÄLJE 6.9 (4H-spelen)
M 400m A: 
Martin Theander Lidingö 49.00. Diskus: Christer Högrelius Hellas 4010.
K 3000m: Lena Kullstam Råby-Rekarne 9:57.78.

ESKILSTUNA 6.9 (Eskilstunamästerskapen)
K 400m:
 Marlin Brown Ärla 60.02, Flo Jonsson Ärla 61.04.

SUNDSVALL 6.9
F18 100m
 (+0.1): Joni Winter 84 Sundsvall 12.81, Anna Wiklund 84 Brännan 12.88.
F16 1500m: Ida Nilsson 84 Sundsvall 4:49.98

SANDVIKEN 5.9 (Gästrike Cup)
F16 Tresteg: 
Nuulu Ndiwabene 84 Hofors  1084/-1.1.

HUDIKSVALL 5.9 (Friidrottsbarometern)
M Spjut: 
Björn Asp 82 Järvsö 5368.
K 100m A (+1.1): Emma Agerbjer 85 Söderhamn 12.87, B (+0.9): Caroline Dagh 84 Kilafors 12.6m. 100mH (+1.9): Jenny Ganse Strand 16.85. Höjd: Terese Lundqvist 85 Strand 155. Tresteg ("nästintill vindstilla"): C Dagh 1048, Sofie Labraaten 84 Bollnäs 1039.

VÄSTERÅS/S 5.9
F18 Slägga: 
Emma Olsson 83 Västerås 4798.

MJÖLBY 5.9
M 3000m: 
David Lindh 83 FK013 8:51.1m, Christian Bergh Enhörna 8:52.3m.
K 3000m (mix?): Therese Lindqvist Akele 10:59.0m.

MJÖLBY 3.9 (DM 10000m)
M 10000m: 
Anders Karlsson Enhörna 31:44.4m, Christian Bergh Enhörna 32:45.7m, Thomas Andersson Kisa 32:47.4m, Mica Comstock Flemingsberg 33:08.1m, Anders Nilseryd Akele 34:27.2m.
K 10000m (mix?): Maria Broström Tjalve 39:23.2m.

RONNEBY 3.9 (Gnuddkampen)
K Kula:
 Lilian Pyka Gnistan 1080.

KYRKHULT 3.9 (Kyrkhultsmästerskapet)
K Slägga: 
Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 4061.

FALKÖPING 3.9 (Odenspelen)
M 100m
 (+2.2): Per Joan Lorentzon Orient 11.09w. Höjd: Oskar Karlsson 83 Alingsås 185.
F16 Diskus: Erika Fahlström 84 Fjugesta 3143.

BODEN 2-3.9 (Folksammästerskapen Norrland) - Till fullständiga resultat
Dag   2
F13 Stav: 
Jessica Gustavsson 87 Gefle 256.

STENUNGSUND 2-3.9 (Folksammästerskapen Götaland) - Till fullständiga resultat
D a g   1
F14 Stav: 
Christina Garametsos 86 Malmö 310, Sophie Larup 86 Malmö 290.
D a g   2
F14 Höjd:
 Jonna Bramstedt 86 Kalmar 157.
F13 Höjd: Frederikke Jensen 87 Vittsjö 161.

TÄBY 2-3.9 (Täby Open) - Till fullständiga resultat
D a g   1
F16 100m h1
 (-0.9): Jessica Samuelsson 85 Boo 12.85, h2 (-1.4): Emma Agerbjer 85 Söderhamn 12.80, f (-1.3): J Samuelsson 12.80, E Agerbjer 12.82. 800m: Sofie Eklund 84 Tumba 2:18.34. Spjut: Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3740, Emma Ekström 84 Boo 3585.
D a g   2
M 100m h2
 (+2.5): Stefan Eriksson Stål 11.09w, Martin Theander Lidingö 11.16w, f (+4.1): S Eriksson 10.91w, M Theander 11.12w. 800m A: Anders Leinås 83 Täby 1:56.93, John Lindström 83 Härlöv 1:57.20, M Theander 1:57.21. Höjd: Andreas Block Ullevi 204. Spjut: Patrik Melin Gefle 6536, Kenneth Bergén Huddinge 6257, Mikael Alsterbåge Huddinge 6215, Robert Ekman 82 Stål 5404, Rolf Ora FIN 5347.
P12 60m h2 (+1.9): Edmund Yeobah 88 Kungsängen 7.28, f (+1.1): E Yeboah 7.29.
K 100m (+1.7): Karin Funke-Melin Gefle 12.74. Spjut: K Funke-Melin 3448.
F14 Höjd: Camilla Silander 86 Danderyd Athl 159.

HÄSSELBY 2-3.9 (KM Tiokamp)
M Tiokamp:
 Sergej Nikolajev Hässelby 4.029m.

VELLINGE 2-3.9 (Skånska Ungdomsspelen) Till fullständiga resultat
D a g   1
F18 Diskus:
 Christel Nordin 83 Eslöv 3609.
F16 Stav: Tracey Andersson 84 Trelleborg 290. Tresteg (vind?): Sofia Madsen 84 Finish 1074.
D a g   2
M22 Höjd:
 Andreas L Nilsson Finish 190.
P18 200m (-0.4): Martin hajdu 83 Malmö 22.89. Längd: Gustav Svensson 82 Simrishamn 669/+0.2, Tobias Nilsson 83 Heleneholm 652/+1.9.
F18 200m (+0.1): Kaisa Ulfsdotter 83 Finish 26.13.
F16 Höjd: Elin Hansson 85 Kristianstad 164, Jenny Gunnarsson 85 Finish 161, Kristina R Svensson 84 Malmö 157. Längd: Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö 536/-0.4. Spjut: Maria Andersson 84 Eslöv 3148.

UPPSALA 2-3.9 (UDM)
D a g   1
P18 Höjd: 
Daniel Hansson 83 Rånäs 185.
F18 200m (-0.2): Stina Smibacker 83 Enköping 26.47. 400m: Jennie Bogren 82 Upsala 60.63, Linda Ruud 82 Hagunda 61.11. Diskus: Katarina Ström 83 Tierp 3090.
F16 Tresteg: Madelen Nylander 84 Örbyhus 1175/+2.0.
D a g   2
F18 Slägga: 
K Ström 3127.
F16 200m (-1.7): Linda Spetz 84 Södertälje IF 26.15. Längd: Malin Marmbrandt 85 Enköping 529w/+3.9 (521/+0.6), M Nylander 529w/+2.9 (513/+1.2). Spjut: Marlene Lindström 85 Ununge 3708.

LINKÖPING 2-3.9 (Filbyterspelen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M Kula:
 Jerry Jönsson Nyköping 1415, Mats Andréasson Sköllersta 1326. Diskus: J Jönsson 4035.
D a g   2
M Slägga:
 Mikael Holst Bottnaryd 5881.
K 100m (+0.5): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.13, Malin Henriksson FK013 12.38. Spjut: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3981, Anna Rune Falun 3024.
F18 Längd: Kajsa Levin 83 Tranås 513w/+2.1 (-).

LERUM 2.9 - "Torgtävling" på provisorisk bana, dock ej uppbyggd utan på fast underlag!
M Stav: Henrik Hallenbo Lerum 450, Deniz Mahshid Örgryte 420, Billy Tornström Lerum 400, Yilmaz Mahshid Örgryte 400, Emil Guldbrandsen Lerum 400, Mikael Tapio Ullevi X.
K Stav: Emma Josefsson 81 Kville 314, Veronika Fridén 83 Mölndal 314, Annika Berntsson Ullevi 304, Sara Josefsson 84 Kville 304, Linnea Weding Holmgren Hälle 294.

GÖTEBORG/R 2.9 (JDM-UDM)
P18 Längd:
 Daniel Malmström 83 Lerum 661w/+2.6 (655/+1.4).
F18 Tresteg: Adiam Thedros 82 Göteborgs KIK 1119w/+3.6 (-), Anja Ödman 82 Ullevi 1073w/+2.1 (-), Johanna Rönner 82 Ullevi 1050w/+4.1 (-).
F16 Höjd: Emma Green 84 Ullevi 163. Tresteg: Mfon Etim 85 Angered 1143/+1.9, Jenny Baatz 85 Angered 1118/+1.1, Tuni Baraka 85 Göteborgs KIK 1111/+1.7, Hanna Thedros 84 Göteborgs KIK 1079/+1.4, Anna Otterstedt 85 Ullevi 1046/+1.2, Lisa Ledenvall 85 Göteborgs KIK 1039/+1.2, Sofia Wennerbeck 85 Örgryte 1018/+1.9, Katrin Larsson 84 Göteborgs KIK 1008/+1.5. Spjut: Linda Gustafsson 84 Angered 3303.

KARLSTAD 2.9 (Milkospelen)
M 200m
 (vind?): Felipe Padilla 82 Ludvika 22.54, Daniel Johansson 84 Bore 22.87. 800m: Lars Appelqvist IF Göta 1:53.50. 110mH (-1.9): Johan Wiklund 81 Luleå 15.96, Johannes Andersson Heros 16.14. Stav: Johan Andreasson 82 IF Göta 400. Längd (vind?): Mathias Frykholm IF Göta 686, Carl Bergfeldt 82 IF Göta 674, Erik Henrysson Örebro 653. Slägga: Emil Wickman Rånäs 5321.
P16 Höjd: Jonny Johansson 85 Dals Södra 190.
K 100m (vind?): Annika Larsson Kil 12.85. 200m (vind?): Therese Gustafsson 85 Kil 25.57, Sofie Toftgård 82 Halmstad 26.02. 100mH (-0.8): Elin Liljemark 83 Bore 16.33. Stav: Eline Lind 82 IF Göta 300. Kula: Karin Larsson 81 Garphyttan 1203. Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 4588.
F16 Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 170. Längd (vind?): M Olsson 502. Spjut: Josephine Johansson 84 Arvika 3716, Madeleine Frykholm 84 Bore 3475.
F13 Höjd: Zina Celhasic 87 Viking 156.

MALMÖ/S-K 2.9 (VDM)
K35 Kula: 
Susanna Nilsson Pallas 1007.

UDDEVALLA 1.9
K Stav:
 Weronica Hägg Hälle 300.
 

UMEÅ 31.8 (Noliacupen)
M 1500m: 
Rikard Hedelin IFK Umeå 4:05.8m.
K 1500m: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 4:53.6m.
F18 Stav: Lisa Wälitalo 82 Umedalen 292. Spjut: Malin Wiik 83 Sundsvll 3432, Lina Persson 82 Brännan 3285.

ENSKEDE 31.8 (Augustiproppen)
M 100m A
 (-0.1): Martin Theander Lidingö 11.23. 400m A: Thomas Byrberg Tureberg 48.47, M Theander 48.81. Stav: Marcus Lindh Hammarby 453, Anders Edvinsson Spårväegn 433, Bo Jacobsson Gotland 403, Alexander Eriksson Spårvägen X.
K 100m (+0.3): Hanna Peterson Södertälje IF 12.31. 400m A: H Peterson 56.46, Flo Jonsson Ärla 59.85, Maria Åhr Danderyd Athl 59.86, B: Marlin Brown Ärla 60.42, Anna Wiik Västerås 60.82. Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 165. Slägga: Sofii Mattsson 81 Hammarby 3465.

NORRKÖPING 31.8
K Stav:
 Anita Norr-Ericson Tjalve 260.

FRÄNDEFORS 30.8
F18 Kula: 
Susanne Hansson 83 Dals Södra 1063. Diskus: S Hansson 3024.

ÖSTERSUND 30.8
M22 Slägga:
 Jens Edler Östersund 4708, Jon Edler Östersund 3827.
K Spjut: Karin Åkersetdt Ragunda 3142.

ESKILSTUNA 30.8 (DM 10000m)
M 10000m: 
Bjarne Thysell Ärla 30:19.6m, Stefan Lillsjö Ärla 33:27.6m.

SUNDSVALL 30.8 (DM-VDM 10000m)
M 10000m: 
Mikael Forsling Edsbyn 32:59.0m, Karl Nieminen Öbcka 33:04.0m, Andreas Svanebo 83 Indals-Liden 33:04.5m, Dan Agnarsson Öbacka 33:19.5m.
K 1000m (mix): Ida Nilsson 84 Sundsvall 3:03.8m.
F16 Stav: Linda Aguzey 85 Sundsvall 250.

VÄXJÖ 30.8
M Stav: 
Håkan Jedhammar 81 Gnistan 440, Hans Svensson 84 Växjö 370. Slägga: Anton Leion 83 Växjö 4688.
K Stav: Linda Persson 81 Växjö 350, Ida Glemne 84 Växjö 290. Längd: Isabelle Eriksson 83 Wärnamo 519/+0.4. Kula: Christel Nordin 83 Eslöv 974. Diskus: C Nordin 3756, Carolina Klüft 83 Växjö 3396. Slägga: Eva Danielsen 81 NOR 5260, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 4152, Maria Gustavsson 83 Hinden 3865, Anna Mejenquist 82 Sävsjö 3729, C Nordin 3431. Spjut: C Nordin 3017.

SKRUV 30.8
K22 Kula: 
Maria Turunen Skruv 1100.

NYKÖPING 29.8
M Kula: 
Stefan Blomqvist Örgryte 1867, Anders Sundström Nyköping 1485, Jerry Jönsson Nyköping 1450.

VÄSTERÅS/S 29.8
F18 Slägga A: 
Emma Olsson 83 Västerås 4908, B: E Olsson 4898.

STENUNGSUND 29.8 (DM 10000m)
M 10000m: 
Lars Johansson Hälle 32:18.2m, Ola Johansson Hälle 32:26.7m.
K Stav: Weronica Hägg Hälle 305.

ÖRBYHUS 28.8
M22 Diskus:
 Johan Mörner 81 Örbyhus 4000,
F16 Längd ("godkända vindar"): Madelen Nylander 84 Örbyhus 507.

KALMAR 28.8
F14 Höjd: 
Jonna Bramstedt 86 Kalmar 156.

HÖGBY 27.8 (U-Ölandsmästerskap)
F16 100m
 (ej godkänd vind): Linn Modin 84 Färjestaden 12.85w, Anna Wadsten 85 Färjestaden 12.85w. Höjd: L Modin 155. Längd: A Wadsten 511w/+2.8 (468/+1.9).

LULEÅ 27.8 (Nyckelkampen)
M Stav: 
Christian Bergmark 83 Skellefteå 420.
K 100m (+1.6): Sandra Lagerskog Riviera 12.54, Hanna Brännström 82 Luleå 12.76. 3000m: Karin Nilsson 82 Arvidsjaur 11:03.11. 100mH (+2.9): H Brännström 14.84, Lisa Norlin 83 Riviera 15.49.
F16 Stav: Katja Gustavsson 84 Skellefteå 280.

STORA MOSSEN 27.8
M Slägga: 
Mikael Nyström Linnéa 5598, Axel Bernhult Huddinge 4686. Vikt (15 kg): M Nyström 1752, A Bernhult 1410.

NORRTÄLJE 27.8 (Sparbanksloppet)
M 1500m:
 Fredrik Kjellberg Tureberg 3:47.28, Abel Nzimbi KEN 3:47.84, Michael Öhman Bollebygd 3:48.34, John Laselle Tureberg 3:50.40, Niklas Österberg Rånäs 3:51.71, Tobias Sjöström Rånäs 4:03.12, ... Håkan Jansson Rånäs bröt.
K 1500m: Ulrika Johansson Rånäs 4:26.95, Kristin Ahlepil Rånäs 4:32.82, Catarina Sundelin Rånäs 4:40.21, Therese Ahlepil Rånäs bröt.

ANGERED 27.8 (UDM)
F13 Höjd:
 Rebecca Leidstedt 87 Lerum 158.

HUDDINGE 26-27.8 (Veterankamp)
D a g   1
M40 Slägga: 
Michael Sundberg Nynäshamn 4429, Lars-Göran Öberg Östhammar 4307.
M45 Diskus: Christer Högrelius Hellas 4031.
K35 Kula: Monica Reby Tjalve 1020. Spjut: M Reby 3717.
K40 Kula: Siv Tornegård Högby 976. Spjut: Tiiu Pärnik EST 3204.
D a g   2
M40 Höjd: 
Stefan Karlsson Bellevue 200, Peter Höglund Filipstad 187.
K35 1500m: Eva Holgersson 4:58.22. Diskus: Karin Sundberg Nynäshamn 3883.
K50 Slägga: Anu Kotkas EST 3562.

OSKARSHAMN 26-27.8
M Tiokamp: 
Daniel Gustavsson 81 Oskarshamn 4.999m (bl a 16.6m/+0.7).

KROKOM 26-27.8 (Öpiadenfinaler)
D a g   1
P18 Längd: 
Daniel Arnsten 82 Trångsviken 686/-0.6
F18 Slägga: Kristina Karlström 83 Östersund 3949.
F16 100m (+1.2): Maja Söderholm 85 Östersund 12.81. 400m: M Söderholm 60.12. Längd: Anna Lundholm 84 Trångsviken 522/+1.2, M Söderholm 501/+0.9.
D a g   2
P18 Stav:
 D Arnsten 381. Tresteg: D Arnsten 1386/+1.9. 1000m stafett: Trångsviken 2:04.38.
F18 Tresteg: Lisa Edqvist 82 Frösön 1026w/+2.5 (1014/+0.5). Kula: Elin Molander 83 Orrviken 977. 1000m stafett: Östersund 2:25.45, Hammerdal 2:27.28.
F16 Tresteg: A Lundholm 1100/+1.9, M Söderholm 1017/+0.3.

SOLLENTUNA 26-27.8 (UDM12-14)
D a g 1
F14 Höjd: 
Camilla Silander 86 Danderyd Athl 162, Mikaela Westerfalk 86 Huddinge 156.
D a g 2
F14 200m f
 (+1.6): Maria Teilman 86 Hammarby 26.42. Stav: Maria Ullberg 86 Danderyd Athl 250.

LUND 26-27.8 (Sydsvenska Ungdomsspelen) Till fullständiga resultat
D a g   1
M 100m h1 
(-0.9): Reynir L Olafsson ISL 11.08, Linus Malmborg Heleneholm 11.23, h2 (-1.2): Torbjörn Mårtensson Malmö 10.80, Philip Nossmy 82 Malmö 10.98, f (-1.6): T Mårtensson 10.65, P Nossmy 10.96, R L Olafsson 10.97, L Malmborg 11.07. 400m A: Göran Olofsson Eslöv 49.32, Carl Gustav Mårtensson Malmö 50.85. 1500m: Christian Bengtsson Malmö 4:04.12. 110mH (+1.1): Peter Eriksen DEN 17.14. Höjd: Kevin Mijdema 82 Lund 195. Längd: Anders Hansson Heleneholm 693/-0.9. Tresteg: Andreas Askfelt 81 Södra Sandby 1259/-0.9.
K 100m (-1.0): Anna Berg 83 Ystad 12.51. 1500m: Jessica Gylfe Växjö 4:42.71. Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 300, Sophie Larup 86 Malmö 290.
F16 Höjd: Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 161.

GARPHYTTAN 26-27.8 (JDM-UDM)
D a g 1
M22 100m
 (+2.3): Erik Henrysson Örebro 11.27w. Längd: E Henrysson 657/+0.1.
P18 Stav: Kaj Eklund 82 Stocksäter 430.
F16 Tresteg: Marie Barenfeld 85 Glanshammar 1094/+0.3. Diskus: M Barenfeld 3263, Erika Fahlström 84 Fjugesta 3126.
D a g 2
P18 Tresteg:
 Mattias Bååk 82 Wedevåg 1270/+1.7.
F18 Längd: Hanna Melin 83 Nora 510/+1.6, Beatrice Hellgren 83 Örebro 509/+2.0.
F16 Längd: Frida Hilmersson 84 Glanshammar 514w/+3.0 (507/+1.5). Spjut: M Barenfeld 3502.

NORRKÖPING 26-27.8 (Surbullespelen)
D a g 1
M 100m
 (-0.4): Oscar Tidblom Norrköping 11.21. 400m: Martin Theander Lidingö 48.03. 110mH (-0.7): Nils Pettersson 81 Boden 16.95. Spjut: Mikael Alsterbåge Huddinge 6077, Kenneth Bergén Huddinge 5987, N Pettersson 5676.
P18 400m: Mikael Bergbrant 83 Sävedalen 50.42. Längd: Carl Bergfeldt 82 IF Göta 661/+0.2. Spjut: Ingmar Veinberg 82 Lidingö 5804.
K Längd: Anna Palmerius Tjalve 507/+0.3.
F18 100m (-0.4): Kristina Blomstrand 82 Norrköping 12.81. Längd: Anna Seleznova 83 Huddinge 577/+0.6, Caroline Larsson 83 Norrköping 527/+0.6, Sofie Ohlsson 82 Gefle 507/+0.4. Spjut: S Ohlsson 3037.
F16 300m A: Therese Gustafsson 85 Kil 41.13.
D a g 2
M 800m A: 
Michael Björklund Filipstad 1:55.64, Andreas Lundqvist Tranås 1:56.09, Said Regraoui Tiwaz 1:57.35. Diskus: Håkan Öberg Nyköping 4465, Christer Högrelius Hellas 4160.
P18 200m (+0.3): Felipe Padilla 82 Ludvika 22.24, Nasser Sebabi 82 Hofors 22.31.
K 2000mH: Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 7:33.65, Anna Stenbäck 82 Norrköping 7:42.50. Tresteg: Angelica Ström 81 Tierp 1136/+1.0, Christine Olsson Täby 1046/+0.6, Maria Levin Tranås 1046/+1.??. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 4040. Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 4674, Katarina Ström 83 Tierp 3149.
F18 200m (+2.2): K Blomstrand 25.07w, Lisa Wiik 83 Västerås 26.41w. Höjd: S Ohlsson 156. Tresteg: Kajsa Levin 83 Tranås 1208w/+2.4 (ok???), C Larsson 1097w/+4.0 (ok???)
F16 800m: Charlotte Schönbeck 84 Lidingö 2:16.53, Sofie Eklund 84 Tumba 2:16.82. Tresteg: Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp 1073w/+3.4 (ok???), Hanna Kohlsgården 84 Falun 1013w/+2.5 (ok???).

HELSINGBORG 26.8
M Kula: 
Kristian Pettersson Helsingborg 1882. Diskus: Magnus A Hallgrimsson ISL 6121, K Pettersson 5957. Slägga: K Pettersson 5071. Spjut: K Pettersson 6330.
K Diskus: Maria Pettersson Helsingborg 4793, Annika Malmberg 82 Helsingborg 3267. Spjut: A Malmberg 3633, M Pettersson 3205.

ALINGSÅS 26.8 (Distriktsmatch ungdom)
P19 100m
 (+1.2): Mark Jacobsen DEN 11.17. Höjd: Tommy Stuen NOR 200, Oskar Karlsson 83 Alingsås & Magnus Glendrange NOR 195. Längd: T Stuen 672/-0.6. Spjut: Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5690.
P16 Längd: Juan Pettersson 84 Tibro 665/-0.8.
F19 100mH (+1.0): Anna Marberg 81 Trollhättans SK 15.57, Janne M Barslev DEN 15.72, Elin Marvik NOR 15.82. Höjd: E Marvik 161, Mette Kristofersen DEN 161, Amalie Brader DEN 155. Längd: Karen Klintö DEN 515/-0.7. Kula: Kajsa Fällström 82 Istrum 1214, E Marvik 1140, Maria Leijon 82 Mariestad 1007. Spjut: Kari L Hennestad NOR 3655, M Leijon 3514, Ingebjörg Setane NOR 3004.
F16 100m (+0.9): Frida Claesson 84 Alingsås 12.58, Tonje F Bech NOR 12.77. Höjd: Jessica Rydin 85 Tingberg 164, Malin Lövkvist 84 Trollhätans (u t) 161, Margrethe Renström NOR 158, Marie Pedersen DEN 155. Längd: Tine B Ejlersen DEN 540/-0.4, T F Bech 515/-0.1. Diskus: Kristin Holmqvist 84 Mariestad 3010. Spjut: Marie Pedersen DEN 3611, Marie Lindberg NOR 3549, Jane Lindved DEN 3483, Elin Adamsson 84 Mariestad 3191.

SOLLENTUNA 26.8 (JBL Closed)
K Höjd: 
Helena Redborg 83 Tureberg 168, Stina Bohgard 82 Tureberg 163.

SOLLEFTEÅ 26.8 (Trollkampen)
F16 100m
 (-0.2): Jannice Sundqvist 85 Brännjan 12.70. Tresteg: Linda Aguzey 85 Sundsvall 1085/0.0, J Sundqvist 1017/0.0. Spjut: Betty Öhlén 85 Sundsvall 3518.

KARLSKRONA 26.8 (Västra Marks IP 75 år)
M 100m
 (+2.7): Henrik Dagård KA2 10.88w. 110mH (+0.5): H Dagård 14.42.

ENSKEDE 24.8 (Lindenpropagandan)
M 400m A:
 Thomas Byrberg Tureberg 48.49, Martin Theander Lidingö 48.69. 5000m: Tomas Jonsson Tureberg 15:40.74, Emil Östberg Sundbyberg 15:42.11, Henrik Rüffel Nyköping 15:53.94, Linus Nilsson 83 Enhörna 15:56.85. Längd: Johan Blidberg 81 Hässelby 652/+0.5. Diskus: Erik Holmgren Boo 4295, Christer Högrelius Hellas 4085, ... Henrik Wennberg Tureberg X..
K 400m A: Linn Göransson 83 Täby 58.83, Josefin Näsman 81 Bollnäs 59.04. Längd: Annica Andersson Täby 503/+0.9. Diskus: Cecilia Enbäck Västerås 3320.

GÄVLE 24.8 (Augustikvitter)
M Diskus: 
Daniel Hedström Valbo 3944.
K Diskus: Annika Larsson Gefle 5505, Lena Björk Hofors 4142, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 3127. Slägga: M Fahlstedt 4144.

UMEÅ 24.8 (Noliacupen 3)
K22 Stav:
 Lisa Wälitalo 82 Umedalen 270, Linnea Eriksson Skellefteå 250.
F18 Höjd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 160. Kula: Emma Ross 82 Boden 1069. Diskus: E Ross 3582.
F16 Höjd: Sandra Asplund 85 IFK Umeå 155.

SÄVEDALEN 24.8 (Sävedalens Hösttävling) Till fullständiga resultat
M 100m h1 (-1.1): Reynir L Olafsson ISL 10.89, Johan Hed Mölndal 11.28, h2 (+0.4): Daniel Nunez Ullevi 11.02, Christofer Sandin Mölndal 11.03, (0.0): R L Olafsson 10.75, C Sandin 10.81, J Hed 1.15, Per Joan Lorentzon Orient 11.27, Olafur S Traustason ISL 11.27. 800m: Karl Borgö Ymer 1:57.27. 3000m: Olof Olsson Skövde 8:51.70, Ola Johansson Hälle 8:53.39, Dan Moberg Hagen 8:53.76, Johan Lundahl Hultsfred 9:01.73. Höjd: Yannick Tregaro Örgryte 201, Martin Eriksson 83 Örgryte 194. Tresteg: Christian Nygård 82 Örgryte 1334/+0.2, Alen Rakovic 82 Ullevi 1332/-0.2. Kula: Stefan Blomqvist Örgryte 1862, Andreas Gustafsson Hagen 1827. Diskus: Philip Åman Ullevi 3919.
K 100m (-1.0): Lena Berntsson Ullevi 12.38, Frida Näsman Mölndal 12.61, Beatrice Dahlgren Mölndal 12.67, Malin Norman 81 Mölndal 12.87. Stav: Weronica Hägg Hälle 312, Linnea Weding-Holmgren Hälle 292. Tresteg: Adiam Thedros 82 Göteborg 1172/+0.9, Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 1156/0.0, Anja Ödman 82 Ullevi 1120/+0.8, Amy Quinones 84 Göteborgs KIK 1118/+0.2, Jenny Baatz 85 Angered 1088/+0.5. Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3718, Caroline Höglund 85 Mölndal 3244.

VÄSTERÅS 23.8
K Längd: 
Petra Johansson Västerås 528/+1.3.

LEKERYD 23.8
F16 Tresteg
 ("byig, godkänd vind"): Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp 1010.

SUNDSVALL 23.8 (Prova på bana)
M 3000m A: 
Tommy Schmidt Strand 8:58.0m, Andreas Svanebo 83 Indals-Liden 9:00.1m.
K 3000m A (mix): Eva-Britt Karlsson Sundsvall 9:59.6m.

UPPSALA 23.8 (DM)
M 400m:
 Martin Theander Lidingö 48.13, Daniel Berg 82 Upsala 51.59. 5000m: Niklas Lindberg Rånäs 14:49.79, Gebriel Zeron Upsala 15:07.68. 110mH (+0.2): Urban Gustafsson Upsala 14.85, D Berg 15.24, Patrik Melin Gefle 15.36. Längd: U Gustafsson 676/+0.5, Johan Levin Upsala 651/+0.4, P Melin 642/+0.7. Spjut: Tapio Vuontisvaara Örbyhus 6295, P Melin 6284, J Levin 5847, Timo Martin Nord-Uppland 5477.
K 400m: Kristin Ahlepil Rånäs 59.88, Jennie Bogren 82 Upsala 60.87. 5000m (mix?): Yvonne Brandberg Rånäs 19:16.43. 100mH (-0.7): Lina Ericsson Växjö 15.56. Längd: Karin Funke-Melin Gefle 546/-0.4, L Ericsson 545/-0.3, Angelica Ström 81 Tierp 536/+0.1, Madelen Nylander 84 Örbyhus 536/-0.4, Malin Marmbrandt 85 Enköping 516/-0.1. Spjut: Marlene Lindström 85 Ununge 3916.

VÄNNÄS 23.8 (Konsum Cup)
P18 Tresteg
 ("vindstilla"): Christian Bergmark 83 Skellefteå 1276.
K22 Diskus: Veronica Karlsson Strömsund 4555.
F16 Diskus: Cine Igeland 85 Vännäs 3146.

RONNEBY 22.8 (DM)
M 110mH
 (-1.2): Håkan Jedhammar 81 Gnistan 16.38.
K 100mH (+1.1): Nadja Casadei 83 KA2 15.03, Liza Helmersson 83 KA2 16.62. Längd: N Casadei 540/+1.0. Spjut: N Casadei 3687, Lilian Pyka Gnistan 3347.

MJÖLBY 22.8
M 5000m: 
Simon Gutierrez Hässelby 14:57.2m, Anders Karlsson Enhörna 15:09.6m, David Lindh 83 FK013 15:25.2m, Christian Bergh Enhörna 15:36.2m, Sten Sjögren Akele 15:43.1m, Mica Comstock Flemingsberg 15:48.1m, Thomas Andersson Kisa 15:53.5m.
K 5000m (mix?): Therese Lindqvist Akele 18:55.2m, Johanna Forsberg Spårvägen 19:13.9m.

SÖDERHAMN 22.8 (Friidrottsbarometern)
K Stav: 
Erika Larsson Strand 260.

VÄSTERÅS/S 22.8
K Slägga: 
Emma Olsson 83 Västerås 4741.
F18 Slägga: E Olsson 4579.

ESKILSTUNA 21.8 (DM 4x800m)
M 4x800m: 
Ärla lag 1 (Jan Ekström, Stefan Lillsjö, Oskar Kanmert-Gustafsson 84, Andreas Karlsson) 8:19.56.
K 4x800m (mix): Ärla lag 1 10:15.06.

BOTTNARYD 20.8
M22 Slägga: 
Mikael Holst Bottnaryd 5462.

NYKÖPING 20.8
M Kula: 
Stefan Blomqvist Örgryte 1843, Anders Sundström Nyköping 1612.

ÅNGE 20.8 (Mittlandiaspelen)
F18 Kula: 
Elin Molander 83 Orrviken 969.
F16 Höjd: Emma Johansson 85 Ånge 155. Längd (vind?): Caroline Dagh 84 Kilafors 500. Spjut: Betty Öhlén 85 Sundsvall 3022.

KLIPPAN 20.8 (Flerkampen)
M Höjd: 
Martin Zuba Malmö 190, Fredrik van Speyck Klippan 185.
K Höjd: Elin Hansson 85 Kristianstad 160.

STENUNGSUND 19-20.8 (Bohuskampen)
M Tiokamp: 
Patrik Hägg Hälle 5.445b (11.4m  623w  905   176  51.34  17.5m  2316  302  3535  4:38.26), Lars Diechle Sävedalen 4.910b, Jim Ekliden Brattås 4.506b (bl a 16.7m/+1.3), Roberth Pettersson Sävedalen 4.094b, Marcus Johansson Brattås 4.050b.
K Sjukamp: Petronella Malmqvist 83 Tanum 3.946 (17.25  152   824  27.16  519/+0.8  3301  2:45.59), Catrine Carlberg Hälle 3.258

SKELLEFTEÅ 19-20.8 (Skelleftespelen)
Troligen saknas några grenar i tillgänglig resultatlista!
D a g 1
M 100m
 (+1.9): Henrik Åkerblom 81 Luleå 11.25. Stav: Jesper Andersson Luleå 380. Slägga: Fredrik Jonsson IKS Umeå 4077.
P18 100m (+2.1): Claes Ögren 82 Skellefteå 11.14w. Stav: Christian Bergmark 83 Skellefteå 418. Spjut: Tobias Wallström 83 Skellefteå 5474.
K 100m (+1.7): Sandra Lagerskog Riviera 12.58, Adeline Holm IKS Umeå 12.62, Hanna Brännström 82 Luleå 12.63. Stav: Linnea Eriksson Skellefteå 295. Längd: S Lagerskog 503/-1.1. Spjut: Lotta Lundgren Skellefteå 3473.
F18 400m: Signe Carlsson 83 Skellefteå 60.88. Stav: Lisa Wälitalo 82 Umedalen 250. Längd: H Brännström 527/+1.9.
F16 Stav: Katja Gustavsson 84 Skellefteå 295.
D a g 2
M 5000m: 
Per-Åke Sandström Skellefteå 15:20.55, Ludvig Edman Skellefteå 15:21.23, Peter Ljungholm Skellefteå 15:22.23, Anders Hemmyr IFK Umeå 15:28.40, Patrik Lillbacka Skellefteå 15:31.59, Håkan Stenberg Skellefteå 15:45.40.
K Kula: Emma Ross 82 Boden 1108.
K22 100mH (vind??): Amanda Nilsson 83 Skellefteå 16.77. Tresteg (vind??): A Nilsson 1014. Diskus: E Ross 3501, Anna Jonsson 86 Vännäs 3011, Cine Igeland 85 Vännäs 3005.
F16 Höjd: Sandra Asplund 85 IFK Umeå 158.

TIMRÅ 19.8 (Norrländska Ungdomsspelen)
K 100m
 (+0.8): Jannice Sundqvist 85 Brännan 12.81.
F16 Spjut: Betty Öhlén 85 Sundsvall 3349.

HUDIKSVALL 19.8 (Strands Ungdomsspel)
F16 Höjd:
 Marlene Häggström 84 Nedre Soppero 155.

OSKARSHAMN 19.8 (Kvantumspelen)
M 100m
 (-0.1): Reynir L Olafsson ISL 10.91, Olafur S Traustasson ISL 11.29.
F18 spjut: Linda Nilsson 83 Oskarshamn 3285.

SIMRISHAMN 19.8 (Distriktsmatch 16 år)
P16 Höjd: 
Adam Peterson 85 Wärnamo 185. Stav: Sebastian Zawadski 84 Malmö 370. Längd: Freddie Holmgren 84 Båstad 646/+1.1. Tresteg: Victor Stodell 84 Skruv 1314/0.0, Habib Arwand 84 Malmö 1298/0.0, Christian Nilsson 84 Finish 1291/+0.3.
F16 100m (-1.7): Tove Åkerblom 85 Malmö 1285. Höjd: Jenny Gunnarsson 85 Finish 165, Anna Nordström 84 Kalmar 160, Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 155. Stav: Ida Glemne 84 Växjö 310, Tracey Andersson 84 Trelleborg 300, Caroline Ivarsson 84 Simrishamn 260, Anna Melkersson 84 Växjö 260. Längd: Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö 584w/+2.2 (580/+1.2), I Glemne 521/+1.5, Ida Persson 85 Ystad 519/+1.3. Diskus: Emma Johannesson 84 Hovslätt 3380, Lovisa Persson 84 Helsingborg 3102. Spjut: Elinor Holgersson 84 Ystad 3506, Maria Andersson 84 Eslöv 3349, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3344. 4x100m: Skåne/F16 (laguppställning??) 49.25, Småland/F16 (laguppställning??) 50.28.

MALMÖ/He 17.8
P18 Höjd: 
Max Lundin 82 Heleneholm 195.
F18 200m A (vind ej mätt): Tove Åkerblom 85 Malmö 25.8m, Kaisa Ulfsdotter 83 Finish 25.9m, Anna Berg 83 Ystad 26.0m. c1510m (startat på fel startlinje): Martina Johansson 83 Malmö 5:04.7m. Höjd: Ida Persson 85 Ystad 158, Kristina R Svensson 84 Malmö 155. Längd: Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö 544/+0.7, A Berg 526/-1.7, Camilla Olsson 86 Ystad 507/-0.6. Kula: Tracey Andersson 84 Trelleborg 1075, I Persson 992, Elin Persson 85 Ystad 981. Spjut: Elinor Holgersson 84 Ystad 3585, E Persson 3010. 4x100m: Malmö (Emeli Madsen 83, T Åkerblom, Karin Rydh 85, D Lincoln Saavedra) 49.5m, Ystad (Susanna Dahlström 86, I Persson, E Persson, A Berg) 50.0m.

SKELLEFTEÅ 17.8 (PRK)
M 800m A: 
Joel Bodén 83 Skellefteå 1:55.31. Spjut: Håkan Konstenius Umedalen 5788.
P18 Spjut: Tobias Wallström 83 Skellefteå 5530

ÖSTHAMMAR 17.8 (Roslagsmästerskapen)
M Stav: 
Andreas Bonin 81 Alunda 440. Tresteg ("vind mellan +0.17 och +0.42"): Matts Asplund Ununge 1287.

ÖVERTORNEÅ 16.8 (DM 10000m)
M 10000m: 
Mikael Berg Riviera 33:46.2m, Peter Enbuske Lulekamraterna 33:46.3m.
K 10000m: Birgitta Myrnäs Lulekamraterna 40:04.0m.

VISBY 15.8 (DM 10000m)
M 10000m: 
Olof Thunegard Gotland 34:09.4m.

HALLUNDA 15.8 (VDM)
M45 Diskus: 
Antero Mäkinen Tubma 3949, Jöran Westberg Hammarby (u t) 3916.

ESKILSTUNA 15.8 (JDM-UDM-VDM)
M22 1500m: 
Andreas Karlsson Ärla 4:06.20.
K22 1500m: Sofie Hallkvist 83 Ärla 5:06.26, Kim Blomkvist 84 Ärla 5:06.37.
F18 Spjut: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3943.
F16 Spjut: Mikaela Joahnsson 84 Ärla 3700.

VALBO 15.8 (Gästrike Cup)
M Diskus: 
Daniel Hedström Valbo 4158, Magnus Håkansson Valbo 3929.
F18 Kula: Madeleine Fahlstedt 83 Gefle 950.
F16 Längd: Nuulu Ndiwabene 84 Hofors 505/-0.3.

KARLSTAD 15.8 (DM 1500m)
K 1500m: 
Pia Thomasson IF Göta 4:39.17, Anette Wahlström IF Göta 4:40.90, Ann-Louise Nilsson IF Göta 4:56.98, .... Maria Ghizzoni IF Göta bröt.

HUDDINGE 15.8 (Viking Line-spelen)
M 100m A
 (-0.4): Klas Rindahl Huddinge 10.81, Anders Boyacioglu Huddinge 11.18, Martin Theander Lidingö 11.22, Daniel Bergström Huddinge 11.27, X (+0.5): A Boyacioglu 11.08, D Bergström 11.23, M Theander 11.27. 200m A (0.0): K Ringdahl 21.66, Magnus Aare Danderyd Athl 21.75, A Boyacioglu 22.37, M Theander 22.55. 800m: Karl Stavenberg 81 Tyresö 1:53.77, Rashid Benjira Hammarby 1:55.20. Stav: Christer Holger Huddinge 475, Bo Jacobsson Gotland & Johan Papas 81 Solna 425. Kula: Johan Persson Falun 1417, C Holger 1331. Diskus: Linus Bernhult Huddinge 5501, Axel Bernhult Huddinge 4978, Niklas Uhlin Upsala 4937, Erik Holmgren Boo 4260, Michael Hoffer Lidingö 4131, Christer Högrelius Hellas 4111.
M22 Diskus: J Persson 4162, Thomas Hirvonen Tureberg 3932.
K 100m (0.0): Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.35. 200m (0.0): S Hildenborg 24.83. 800m: Marlin Brown Ärla 2:14.62, Lena Kullstam Råby-Rekarne 2:18.18. 3000m: Lisa Wiklund Spårvägen 10:32.47, Anke Xylander Spårvägen 10:34.32, Cecilia Erkling Rånäs 10:35.14, Gabriella Ragnerstam Start 10:48.58. Längd: Anna Seleznova 83 Huddinge 544/-0.4. Kula: Carolina Hjelt 86 Huddinge 1184. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4917, Stina Lindblad Katrineholm 3972, C Hjelt 2928.

FALKÖPING 15.8 (Arkivatorspelen)
M 100m
 (-1.8): Abdul Aziz Zakari GHA 10.31, Jeff Laynes USA 10.50, Christian Nsiah GHA 10.54, Tanko Braimah GHA 10.63, Niclas Broström IF Göta 11.00. 200m (-1.8): Johan Engberg 81 Finspång 21.11, T Braimah 21.28, C Nsiah 21.35, J Laynes 21.43, Mattias Sunneborn Lidingö 21.55. 400m: Davian Clarke JAM 45.27, Jerome Davis USA 45.78, Jimisola Laursen Malmö 45.79, Iwan Thomas GBR 45.82. 800m A: Joel Marwa KEN 1:48.20, Charles Makau KEN 1:48.44, Daniel Caulfield IRL 1:48.49, Darren Dineen IRL 1:48.73, Viktors Lacis LAT 1:49.36, Fredrik Kjellberg Tureberg 1:49.50, Lars Appelqvist IF Göta 1:51.309, Toni Rovina Malmö 1:57.20, Bernard Kisilu KEN bröt (hare), B: Joel Lennartsson 83 IF Göta 1:57.33. 1500m: Harrison Makau KEN 3:41.43, Cornelius Chirchir KEN 3:41.43, David Krummenacker USA 3:42.66, Ibrahim Aden SOM 3:44.31, Michael Öhman Bollebygd 3:47.73, Geir Berg NOR 3:48.66, Meshack Sang KEN 3:50.63, Johnny Jönsson Malmö 3:51.76, Per Jacobsen IF Göta 3:53.34, Stefan Wagnsson IF Göta 3:54.90, Jan Hedström IF Göta 3:56.16, ... Sammy Langat KEN bröt (hare). Kula: Jimmy Nordin Malmö 1947, Gjöran Sörli NOR 1847, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1780, Sören Tallhem Spårvägen & Andreas Gustafsson Hagen X. Spjut: Todd Riech USA 7653, Andreas Thorkildsen NOR 7441, Breaux Greer USA 7399, Ronny Nilsen NOR 7221, Donald-Aik Sild EST 7203.
K 100m (-1.8): Astia Walker JAM 11.69, Passion Richardson USA 11.84, Mariana Voronina EST 12.51, Rutti Luksepp EST 12.52, Riina Vals EST 12.94. 800m: Monica Lundgren Täby 2:08.20, Erica Andersson IF Göta 2:15.88, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 2:19.71. Höjd: Kajsa Bergqvist Tureberg 200 
Svenskt rekord, Eleonora Milusjeva BUL 187, Angela Spangler USA 184, Jo Jennings GBR 181, Kärt Siilats EST 176, Lene Joakimsen NOR 171. Längd: Erica Johansson Mölndal 673/+1.7, Dawn Burrell USA 670w/+2.8 (642/+1.8), Jade Johnson GBR 629w/+2.1 (-), Lacena Golding JAM 626/+1.5, R Luksepp 609/+1.7, R Vals 582/+0.8.

EKSJÖ 14.8 (Kolstupet) Sista tävlingen på de gamla stybbanorna!
M 3000m: Jörgen Johansson Eksjö Södra 8:46.0m, Fredrik Lundqvist IK Sisu 8:49.8m, Mats Granström 83 Eksjl Södra 9:05.9m.
K Längd (vind?): Kajsa Levin 83 Tranås 512.

HERRLJUNGA 13.8 (Herrljungaspelen)
M Slägga: 
Thomas Edvinsson Alingsås 4597, Lennie Helander Smögen 4592. Vikt: L Helander 1546.

VRETSTORP 13.8
M Slägga: 
Fredric Folkeson Ullevi 5894. Vikt: F Folkeson 1603.

MALMÖ/S-K 13.8
K Kula: 
Catarina Andersson Pallas 1489. Diskus: C Andersson 4501. Slägga: C Andersson 5144.

SKELLEFTEÅ 12.8
M Spjut: 
Fredrik Björklund IFK Umeå 5396.
K Spjut: Lotta Lundgren Skellefteå 3324.

OSKARSHAMN 12.8
M Femkamp: 
Daniel Gustavsson 81 Oskarshamn 2.578m.

LAHOLM 12.8 (Invigningstävling)
M 100m
 (+0.5): Torbjörn Mårtensson Malmö 10.63, Matias Ghansah Malmö 10.85, Patric Storm Hässelby 10.85, Anders Hansson Heleneholm 10.88, Niklas Eriksson Malmö 10.95. 200m (+2.8): N Eriksson 21.67w, Tobias Andersson Vittsjö 22.47w. 800m: Johnny Jönsson Malmö 1:55.37, Carl Gustav Mårtensson Malmö 1:57.29, Christian Bengtsson Malmö 1:57.46. 110mH (+3.4): Henrik Värendh 14.17w, Henrik Dagård KA2 14.54w, Jakob Falkbring Mölndal 14.67w. Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 197, Ronny Hansson Finish 197, Martin Zuba Finish 197, Johan Kroon Knäred 192.
K 200m (+1.6): Linda Hansson Malmö 24.14, Lena Melin Ullevi 24.31, Ellinor Stuhrmann Malmö 25.08.

ANGERED 12.8 (Angeredsspelen) - Till fullständiga resultat

HELSINGBORG 10.8
M Diskus:
 Robert Weir GBR 6358, Nick Petrucci USA 5912, Nick Sweeney IRL 5745, Kristian Pettersson Helsingborg 5542.
K Diskus: Anna Söderberg Ullevi 5877.

NYKÖPING 10.8
M Kula: 
Stefan Blomqvist Örgryte 1824, Henrik Wennberg Tureberg 1729, Anders Sundström Nyköping 1606. Diskus: H Wennberg 5675, Håkan Öberg Nyköping 4202, Jerry Jönsson Nyköping 4085.

SKELLEFTEÅ 10.8 (PRK)
M 3000m A: 
Rikard Hedelin IFK Umeå 8:37.37, Kristoffer Österlund IFK Umeå 8:53.73, Patrik Lillbacka Skellefteå 8:54.26. Stav: Jesper Andersson Luleå 360. Spjut: Håkan Konstenius Umedalen 5973.
M40 Stav: Börje Almqvist Skellefteå 380.
K 100m A (mix) (+1.9): Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå 12.88. Spjut: Lotta Lundgren Skellefteå 3471.

STOCKHOLM/K 9.8 (Studenternas Sommarpropaganda) - Till fullständiga resultat
M 100m A (+1.3): Berhane Haile Tureberg 10.88, Julian Benitez Lidingö 11.04, Martin Theander Lidingö 11.17, X (+2.0): B Haile 10.91, J Benitez 11.02, Daniel Bergström Huddinge 11.22. 200m A (+0.2): M Theander 22.24, Andreas Rehnborg Hässelby 22.48, Konstantin Koutalas Spårvägen 22.64. 400m A: M Theander 48.67, Marko Granat Tureberg 49.27, Johan Lundin Hässelby 51.45, Linus Hagstedt Hellas 51.52. 1500m: Nicklas Källmén Mölndal 4:00.64. 10000m: Richard Kingstad Jamtrennarna 33:26.83. Längd: Michael Hoffer Lidingö 711/+1.6.
K 400m (mix): Maria Åhr Danderyd Athl 60.6m. 3000m (mix): Annika Nyberger Spårvägen 10:01.0m.

GÖTEBORG/S 9.8
M Stav:
 Linus Lindroth Örgryte 475, Yilmaz Mahshid Örgryte 400, Erik Hallenbo 83 Lerum 385, Joakim Norman 84 Mölndal 385, Kenny Björk 45! Örgryte & Reine Eklund Örgryte 350, Mikael Tapio Ullevi & Alexander Igelström Ullevi X.
K Stav: Sandra Ribba Örgryte 330.

ESKILSTUNA 9.8 (Eskilstunamästerskap)
M Höjd:
 Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne 195.
K 400mH: Marlin Brown Ärla 66.86.

VISBY 9.8 (Augustispelen)
M Stav: 
Bo Jacobsson Gotland 405. Längd: Erik Larsson Gotland 704/+2.0, Andreas Daun Gotland 644/vind??. Kula: E Larsson 1398.
K 3000m: Viktoria Sporre Gotland 10:56.90.

ÖREBRO 9.8 (DM 10000m) Till fullständiga resultat
M 10000m: Peter Wiker Hällefors LK 33:30.63.

VÄXJÖ 8/10.8 (Youth Games)
D a g 1
P16 Höjd:
 Mantas Dilys LIT 185, Aivaras Askionovas LIT 185, Martin Alfredsson 84 Växjö 185.
F16 200m A (+0.8): Juliane Wächter GER 26.26, Steffi Eichen GER 26.45. Höjd: Viktorija Emaityte LIT 165, Sofia Klüft 85 Växjö 158. Diskus: Kristine Gramkow GER 3930.
D a g 2
F16 100m
 (+0.9): J Wächter 12.71, S Eichen 12.85. Längd: J Wächter 546/+0.9. Spjut: K Gramkow 3596, V Emaityte 3522, Julia Franke GER 3403, Serena Kraaijestein NED 3188.

ÖREBRO 8.8 (Veckans tävling)
M Höjd: 
Jerker Porat Örebro 190. Spjut: Vesa Rontti Stocksäter 5447.
K 60m A (+0.6): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 7.76. Höjd: Linda Hagberg 83 Örebro 155.

ÖSTERSUND 8.8
M22 Slägga: 
Jens Edler Östersund 4759.
F18 Slägga: Kristina Karlström 83 Östersund 3733.

LJUSDAL 8.8 (Friidrottsbarometern)
M Spjut: 
Stellan Back Söderhamn 6252.
K Tresteg: Caroline Dagh 84 Kilafors 1025w/+2.4 (ok???), Malin Hamrén 86 Bollnäs 1010/+1.3. Spjut: Kristin Andersson 82 Järvsö 3487.

JÖNKÖPING 8.8 (Kretsmästerskap)
M 5000m: 
Mattias Karlsson Hakarpspojkarna 14:53.34, Per Johannesson Skillingaryd 15:50.80. Kula: Tobias Melin Bottnaryd 1408, Robert Melin 82 Bottnaryd 1332. Diskus: T Melin 4770, R Melin 3864. Spjut: Jan-Olof Damgren Jönköping 5578.
K 800m (mix): Linda Damgren Jönköping 2:17.28. Stav: Karolina Syrén82 Hovslätt X. Tresteg: K Syrén 1011/+1.8.
F16 Tresteg: Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp 1088w/+3.8 (1043/+0.6).

HELSINGBORG 8.8
M Diskus:
 Robert Weir GBR 6187, Nick Petrucci USA 6128, Nick Sweeney IRL 6096, Kristian Pettersson Helsingborg 5843, Alex Ghanotakis GRE 5036.
K Diskus: Maria Pettersson Helsingborg 4949.

STOCKHOLM/S 8.8 (Tjejernas kväll)
K 100m
 (-1.1): Agneta Rosenblad Lidingö 12.63. 800m: Cecilia Hansson Hässelby 2:11.57. 3000m: Marie Söderström Lundberg Hsäselby 9:35.07 (1500m 4:42.7m), Camilla Benjaminsson Hässelby 10:06.25 (4:57.8m), Jennie Åkerberg Spårvägen 10:16.42 (4:58.0m), Lisa Wiklund Spårvägen 10:39.04, Carin Jaxell Enhörna 10:49.20. 100mH (+0.1): Anna-Karin Olsson Tureberg 15.04. Stav: Anna Wiklund Spårvägen 276. Längd: A Rosenblad 557/-0.2, A-K Olsson 548/+0.8. Spjut: Katarina Eklöf Huddinge 4568, Anna Hellströmer Södertälje IF 3899.
K22 400m: Jenny Bogren 82 Upsala 60.29, Anna Wiik Västerås 61.04. Höjd: Lena Johansson Hässelby 163. Stav: Åsa Pettersson 81 Tureberg 326, Sofie Lissäng Hammarby 296, Anna Björkman 81 Lidingö X. Längd: Magdalena Widenbrant Täby 517/-1.3, Annika Andersson Täby 512/-0.2, Petra Johansson Västerås 508/-3.0. Spjut: Brigitta Lado 81 Hässelby 4432.
F18 Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 163, Helena Redborg 83 Tureberg 160. Stav: Anna-Maria Sjöhagen 83 Spårvägen 256. Längd: Debbie Viklund 83 Bromma 504/+0.3. Kula: Katrin Ahlford 83 Hässelby 1047.
F16 400m: Jenny Holmroos 86 Västerås 59.61, Sofie Eklund 84 Tumba 60.21. Höjd: Lina Skoglund 85 Tureberg 157. Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 325, Caroline Fougman 84 Gefle 276, Jessika Andersson 84 Gefle 256. Längd: Mikaela Gahnberg 84 Tureberg 511/+0.1. Spjut: Marlene Lindström 85 Ununge 4059, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3906, Anna Torstensson 84 Hammerdal 3357, Rozafa Krasniqi 86 Hammarby 3285.

LERUM 6.8 (Stonehill Games) - Till fullständiga resultat
M 60m h1 (+1.5): Daniel Nunez Ullevi 7.09, Ming Le 81 Ullevi 7.15, h2 (+1.5): Fredrik Persson Alingsås 6.96, Christofer Sandin Mölndal 6.97, h3 (+0.4): Rafael Askros 81 Ullevi 7.18, Per Joan Lorentzon Orient 7.25, f (-0.8): D Nunez 6.93, C Sandin 6.93, F Persson 6.97, M Le 7.21, P J Lorentzon 7.22, R Askros 7.22. 150m A (0.0): C Sandin 16.00, Johan Hed Mölndal 16.57, F Persson 16.67, P J Lorentzon 16.77, C (-0.8): D Nunez 16.93. 300m A: Martin Burrows Hälle 36.14, Patrik Hägg Hälle 36.15. 5000m: Jonas Tell Ymer 15:23.83. Höjd: Jan-Erik Wanhainen Hälle 204, Mattias Ekman Falköping 200, Andreas Block Ullevi 200, Martin Eriksson 83 Örgryte 195, Yannick Tregaro Örgryte & Oscar Carlborg Ullevi 189. Längd: Robert Bagge 82 Brattås 704/-0.1, Anders Sjöström 83 Mölndal 651/+0.9. Kula: Lars M Jaeger NOR 1394. Slägga: Anders Halvorsen NOR 5624, Espen Halvorsen NOR 5623, L M Jaeger 4859. Spjut: Andreas Thomée 81 Sävedalen 5371.
P16 800m: Olle Walleräng 85 Råby.Rekarne 1:55.23.
K 60m (-0.3): Charlotta Wanhainen Hälle 7.69, Anja Ödman 82 Ullevi 8.01, Anna Larsson Ullevi 8.02, X (0.0): C Wanhainen 7.78. 150m A (-0.8): Frida Näsman Mölndal 18.52. 300m: F Näsman 39.46. 3000m (mix): Karin Schön Kville 10:19.16, Charlotta Ottersten 85 Hälle 10:28.38, Andrea Lundkvist 75 Hälle 10:38.64. Höjd: Angelica Johansson 83 Hälle 168, Jessica Rydin 85 Tingberg 165, Malin Lövkvist 84 Trollhättans SK 156. Stav: Annika Berntsson Ullevi 315, Emma Josefsson 81 Kville 315, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK & Sandra Ribba Örgryte & Veronika Fridén 83 Mölndal 315, Sara Josefsson 84 Kville 301, Weronica Hägg Hälle 301, Veronika Rönneberg NOR 285. Tresteg: Laine Rohtla Örgryte 1242/+1.2, Anna Wiberger 82 Mölndal 1242/+0.5, Desirée Carlberg Ullevi 1200/+0.6, A Ödman 1163/+0.5, Adiam Thedros 82 Göteborgs KIK 1140/+1.2, Amy Quinones 84 Göteborgs KIK 1132/-0.4, Maria Berggren 82 Ullevi 1129/+0.2, Anna Otterstedt 85 Ullevi 1100/+0.3, Helena Rönner Ullevi 1082/+0.3, Hanna Thedros 84 Göteborgs KIK 1071/+0.3, Susanne Pettersson 85 Göteborgs KIK 1058/+0.5. Slägga: Inglin Bareksten NOR 4022.
F16 100m h1 (+1.2): Mfon Etim 85 Angered 12.39, Frida Claesson 84 Alingsås 12.58, h2 (+1.3): Nanna Sacko-Nielsen 84 Göteborgs KIK 12.84, f (-0.6): M Etim 12.32, F Claesson 12.72, Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.88. Längd: J Rydin 566/+0.3, Ulrica Nilsson 84 Orient 554/+0.8, Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 546/+0.5, Sara Trané 85 Göteborgs KIK 520/+1.2, Katrin Larsson 84 Göteborgs KIK 511/+0.3.

SMEDJEBACKEN 6.8
K Kula:
 Katrin Nordkvist 84 Heros 1072.

STORA MOSSEN 6.8
M Slägga: 
Mikael Nyström Linnéa 5669, Magnus Mårtensson Strömsund 5336. Vikt: M Nyström 1865, M Mårtensson 1573.
K Slägga: Carina Källén Strömsund 3753.

NYNÄSHAMN 6.8 (Nynässpelen)
M 400mH: 
Martin Gidewall Tumba 61.96, Kjell Adams Södertälje IF 62.63. Kula: Henrik Wennberg Tureberg 1774. Spjut: Kenneth Bergén Huddinge 6202, Mikael Alsterbåge Huddinge 5756, Stefan Borensjö Västerås 5379.
F16 Spjut: Keiu Juurmaa EST 3331.

ÖRNSKÖLDSVIK 5-6.8 (UDM)
D a g 1
F18 Längd: 
Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 522/+2.0. Spjut: Lina Persson 82 Brännan 3639.
D a g 2
M22 Slägga:
 Martin Öhman 81 Vingarna 4885, Daniel Öhlén Vingarna 4103.
F16 200m (mix) (+2.1): Jennie Nilsson 84 Vingarna 25.56w.

KIL 5-6.8 (Goliatspelen) - Till fullständiga resultat
D a g 1
F18 100m
 (-0.4): Beatrice Hellgren 83 Örebro 12.64, Annika Larsson Kil (u t) 12.68, Therese Gustafsson 85 Kil 12.69. Höjd: Linda Hagberg 83 Örebro 160.
F16 400m: T Gustafsson 59.80. Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 167. Diskus: Marie Barenfeld 85 Glanshammar 3232, Kristin Holmqvist Mariestad 3079.
D a g 2
P18 Längd: 
Robin Janson 83 Kil 651/+0.8.
F18 100mH (-0.6): Lisa Norlin 83 Riviera 15.58. Längd (vind?): Linda Svensson 83 Arvika 514.
F16 Längd (vind?): M Olsson 501. Spjut: Josephine Johansson Arvika 3741, Marianne Frydenlund NOR 3563.

KROKOM 5-6.8 (Lilla Waplanspelen)
Dagsfördelning?
M Längd: Christer Göransson Ragunda 676/+1.4. Slägga: Jens Edler Östersund 4481. Spjut: Jon Edler Östersund 5742, C Göransson 5360.
P18 Tresteg: Daniel Arnsten 82 Trångsviken 1375/-1.0.
F18 Tresteg: Kristina Karlström 83 Östersund 1034/+1.0. Kula: Elin Molander 83 Orrviken 969. Slägga: K Karlström 3388. Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 4054.
F16 Stav: Anna Lundholm 84 Trångsviken 255. Längd: A Lundholm 512/-0.9. Tresteg: A Lundholm 1123/+0.6. Spjut: Anna Torstensson Hammerdal 3234.

ÄNGELHOLM 5-6.8 (Engelholmsspelen)
Dagsfördelning?
M Höjd: Max Lundin 82 Heleneholm 186. Längd: Tobias Persson Heleneholm 642/-1.1.
K Höjd: Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 159. Slägga: Carolina Madsen 82 Halmstad 3326.
F16 Tresteg: C Axelsson 1070/-2.1.

HELSINGBORG 5.8
M Kula:
 Brad Snyder USA 1794. Diskus: Timo Tompuri FIN 6214, Nick Petrucci USA 6195, Robert Weir GBR 6151, Nick Sweeney IRL 6138, Glenn Smith GBR 6041, Timo Sinervo FIN 6028, Jouni Helppikangas FIN 5999, Kristian Pettersson Helsingborg 5698, Emeke Udechuku GBR 5564, Alex Gaotakis GER 4931.
K Kula: Helena Engman Riviera 1583. Diskus: Anna Söderberg Ullevi 6187, Maria Pettersson Helsingborg 5238, H Engman 4555, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3628, Annika Malmberg 82 Helsingborg 3335. Slägga: H Engman 5172, S Johannesson 3978. Spjut: Malin Svensson Helsingborg 3471, A Malmberg 3330.

SKELLEFTEÅ 5.8
M Diskus: 
Christer Sarin FIN 4876.
P18 Spjut: Tobias Wallström 83 Skellefteå 5564, Magnus Berglund 83 Skellefteå 5317.
F18 Kula: Emma Ross 82 Boden 1142. Diskus: E Ross 3264.

NÄSSJÖ 5.8 (Sisuspelen)
M 100m
 (+1.3): Ming Le 81 Ullevi 11.13, Jonas Fermfelt Ullevi 11.16. 400m: Niclas Hesselgren 81 IK Sisu 50.40, Jörgen Almqvist IK Sisu 51.48. 3000m: Angus Chpetot KEN 8:36.9m, Fredrik Lundqvist IK Sisu 8:53.3m, Lars Hansen Enhörna 9:01.7m. Slägga: Åke Nilsson IK Sisu 4178, Oscar Berglund 81 Habo 3919.
K 800m: Camilla Nyqvist Ymer 2:16.61. Slägga: Rebecka Kvist 83 Alvesta 4580, Rebecka Karlsson Hinden 3535, Anna Mejenquist 82 Sävsjö 3233. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4367, R Karlsson 3232.

LIDKÖPING 5.8 (Vänerspelen)
K Kula: 
Kajsa Fällström 82 Istrum 1245.
F18 Kula: K Fällström 1183, Susanne Hansson 83 Dals Södra 1039.

KARLSKRONA 4-6.8 (Rosenbomspelen) - Till fullständiga resultat
D a g 1
M 800m: 
Patrik Johansson Spårvägen 1:52.03. 2000mH: Joel Johansson Malmö 6:07.02. 400mH: Joakim Blaschke KA2 bröt.
K 400mH: Louise Åkesson KA2 63.53. Kula: Catarina Andersson Pallas 1486, Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1277.
F18 Kula: Nadja Casadei 83 KA2 1153.
F16 Stav: Ida Glemne 84 Växjö 332. Spjut: Mikaela Johansson 84 Ärla 3555, Maria Andersson 84 Eslöv 3364, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3102, I Glemne 3086.
D a g 2
M 100m h1
 (+0.5): Patrik Strenius KA2 10.74, Carsten Nilsson Simrishamn 11.04, Daniel Persson 81 Simrishamn 11.18, h2 (+1.5): Henrik Dagård KA2 10.94, Daniel Persson 82 Malmö 11.03, f (+1.8): P Strenius 10.62, D Persson Malmö 10.84, H Dagård 10.86, C Nilsson 11.02, D Persson Simrishamn 11.13. 400m A: Martin Svensson 81 Högby 49.95, D Persson Simrishamn 50.47, Andreas Jungerup Malmö 50.79, C Nilsson 50.986, Carl Gustav Mårtensson Malmö 51.26. 1500m: Jesper Hansson Björnstorp 4:01.37. 110mH (-0.5): Philip Nossmy 82 Malmö 13.96 
Svenskt juniorrekord, H Dagård 14.64, J Blaschke 15.00, Alexander Ljunggren 81 Helsingborg 15.35. Höjd: Per-Olof Malmqvist KA2 197, Tobias Svensson Wärnamo 197. Stav: Fredrik Ask 81 Skruv 430. Diskus: H Dagård 4285, Marcus Johansson Brattås 4074.
P18 100m h1 (+2.3): Johan Wissman 82 Helsingborg 10.83w, f (+3.2): J Wissman 10.73w, Anders Johnsson 82 Skruv 11.21w, Gustav Svensson 82 Simrishamn 11.26w, Fredrik Sturesson 82 Helsingborg 11.28w. Stav: Henric Stodell 82 Skruv 420. Tresteg: Emil Bengtsson 83 KA2 1268/+0.9.
K 100m (+4.5): Petronella Dahlerus 83 Malmö 12.17w, Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.20w, Eva Olofsson Eslöv 12.50w. 400m: E Olofsson 58.08, L Åkesson 58.76. 100mH (+1.4): N Casadei 15.00, Kaisa Ulfsdotter 83 Finish 15.04, Linda Persson 81 Växjö 15.78. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 175, Alexandra Flohr GER 163. Längd: A Flohr 509/-0.6. Diskus: C Andersson 4528, A-K Svensson 4119, Anna-Lena Svensson Hinden 3741, Karin Köppe GER 3121.
F18 Längd: N Casadei 547/+1.2, Sara Isaksson 82 Helsingborg 508/-0.3. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3733, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 3227.
F16 Tresteg: Katja Holtz GER 1055/-1.2, Sofia Madsen 84 Finish 1017/-0.3. Diskus: M Johansson 3087.
F15 100m h2 (+3.7): Linda Olsson 85 Kalmar 12.62w, f (+4.9): L Olsson 12.54w. Tresteg: Emelie Karlsson 85 KA2 1041/-0.1, Therese Olsson 85 Växjö 1035/+1.7, Martina Nilsson 85 Udd 1001/+0.2. Diskus: Kristin Åberg 85 Finish 3289.
F14 Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 310, Sophie Larup 86 Malmö 280.
D a g 3
M 200m
 (+3.3): H Dagård 21.93w, A Ljunggren 22.07w. 3000m: Anders Soovik Kongahälla 8:48.77, Fredrik Lundqvist IK Sisu 8:51.56. Slägga: Peter Andersson Gnistan 5470, Tomas Pyka 81 Gnistan 5458. Spjut: H Dagård 6309, Bengt Loo Contact 6019, Pär Wisme Växjö 5741.
P18 200m (+4.5): A Johnsson 22.37w, F Sturesson 22..57w, E Wilhelmsson 82 Helsingborg 22.58w, David Holmqvist 83 Eksjö Södra 22.90w
K 200m (+0.6): E Olofsson 25.72. 800m: Sandra Pode 81 Heleneholm 2:15.50. Tresteg: Anna Andersson KA2 1248w/+2.1 (1242/+1.0), Cornelia Strauer GER 1064w/+2.9 (1050/+1.8). Slägga: Mona Jönsson Klippan 4367, Lilian Pyka Gnistan 4200, Rebecka Karlsson Hinden 3465, K Köppe 3260, C Andersson X. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 4648, Mikaela Wieslander 81 Växjö 4466, M Jönsson 4404, Anna Sedlin Klippan 3909, Sigrun Lazik GER 3152.
F18 200m (+2.2): T Jonsson 24.98w, Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 26.16w. Höjd: N Casadei 172, Juliane Barth GER 158. Slägga: Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 4161, Maria Gustavsson 83 Hinden 3776, Sara Nyström FIN 3747, C Nordin 3589, Helena Jonsson 82 Hinden 3174. Spjut: N Casadei 3105.
F16 Höjd: Anna Nordström 84 Kalmar 170, S Madsen 156.
F15 200m f (+2.3): L Olsson 26.48w. Höjd: Jenny Gunnarsson 85 Finish 162, Emelie Karlsson 85 KA2 502w/+3.7 (492/+1.4).
F14 Höjd: Jonna Bramstedt 86 Kalmar 163, Isabell Petersson 86 Färjestaden 157.

VÄSTERÅS 4-6.8 (Gurkspelen) - Till fullständiga resultat
D a g 1
M 800m A:
 Ruben Norlin Riviera 1:53.9m, Albin Johansson 81 Hammarby 1:54.3m, Karl Stavenberg 81 Tyresö 1:54.7m, Axel Lönnqvist 81 Hässelby 1:54.8m, Patrik Söderkvist Falun 1:55.4m??, Tobias Sjöström Rånäs 1:55.5m???, Joakim Skoog Falun 1:55.9m, Henrik Nyström 82 Västerås 1:56.0m, Niklas Ryholt Spårvägen 1:56.1m. 5000m: Anders Nilsson IF Göta 15:01.60, Gebriel Zeron Upsala 15:26.15. 110mH (+0.2): Mikael Jakobsson 81 Örebro 14.95, Per Bergman Tureberg 15.17, Andreas Ericsson Råby-Rekarne 15.93. Höjd: Per Nordlund Upsala 208. Tresteg: Kruffe Gustavsson Duvbo X. Diskus: Linus Bernhult Huddinge 5770, Dag Solhaug IF Göta 5449, Axel Bernhult 5205, Christer Högrelius Hellas 4205, Håkan Setthammar Västerås 4015. Slägga: Per Karlsson Växjö 7578, Bengt Johansson Tureberg 7375.
M22 Höjd: Peter Blom Lidingö 196, Jimmy Nordwall 81 Hammarby & Erik Sikström Lidingö 196, Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne 191. Tresteg: Håkan Eklund Råby-Rekarne 1349/+1.9, Andreas Daun Gotland 1330/+1.3, Robert Berglund Sundsvall 1296/+1.3, Johan Nyström 81 Råby-Rekarne 1276/+1.5. Slägga: Emil Wickman Rånäs 5470, Jörgen Viksell Västerås 5082, Björn Abrahamsson 81 Södertälje IF 4692.
P18 Höjd: Daniel Hansson 83 Rånäs 194, David Fridell 83 Danderyds SK 186, Tomas Weis 82 Upsala 186. Tresteg: Sebastian Lindén 83 Falun 1374/+1.8, Kalle Saarvanto 82 Norrköping 1348/+1.4, Nicolaus Daun 82 Gotland 1287/+1.5, D Hansson 1263w/+2.1 (-). Spjut: Ingmar Veinberg 82 Lidingö 5424, Robert Ekman 82 Stål 5406.
P16 Tresteg: Daniel Andersson 84 Falun 1309/+0.8, Joni Peltomaa 84 Tjalve 1307w/+2.2 (1294/+0.9).
K 100mH (+0.2): Jana Cagin Tureberg 14.94, Hanna Brännström 82 Luleå 15.05, Linda Svensson 83 Arvika 15.55, Lisa Norlin 83 Riviera 15.66, Stina Bohgard 82 Tureberg 15.89, Amanda Nilsson 83 Skellefteå 16.17. Tresteg: Angelica Strföm 81 Tierp 1154w/+2.2 (1136/+1.7), Ann-Soife Söderbäck 81 Kil 1153/+1.4, Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 1146/+1.8, Christine Olsson Täby 1101/+1.6. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4671, Lena Björk Hofors 4585, Veronica Karlsson Strömsund 4350, Stina Lindblad Katrineholm 3959, Karin Larsson 81 Garphyttan 3860. Spjut: Katarina Eklöf Huddinge 4884, Annika Peterson Edsbyn 4789, Alice Bergström Råby-Rekarne 3784, Karin Åkerstedt Ragunda 3277.
F18 800m: Petra Kjellson 82 Spårvägen 2:20.51. Tresteg: Kajsa Levin 83 Tranås 1205/+1.9, Linda Svensson 83 Arvika 1167/+1.9, Moa Bergsten 83 Hammarby 1131w/+2.9 (1110/+1.1), Ida Dufva 82 Nedre Soppero 1106w/+2.3 (-). Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 4826, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4271, Katarina Ström 83 Tierp 3443, Veronica Karlsson 83 Götlunda 3423. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4027, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3946, Anna Pihlgren 82 Arvika 3928, Anna Linner 83 Kvarnsveden 3568, Kristin Andersson 82 Järvsö 3560, Åsa Lundgren 82 Arboga 3027.
F16 800m: Sofie Eklund 84 Tumba 2:18.92. Tresteg: Madelen Nylander 84 Örbyhus 1179/+0.5, Lisa Jansson 84 Västerås 1098w/+4.6 (1042/+1.5), Marlene Häggström 84 Nedre Soppero 1098/+1.2, Susanna Diallo 84 Råby-Rekarne 1066w/+3.2 (1060/+0.8), Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 1057w/+2.7 (1049/+1.2), Frida Hilmersson 84 Glanshammar 1047/+1.1, Annette Jaako 84 Nedre Soppero 1021/+1.7, Caroline Dagh 84 Kilafors 1013w/+3.2 (1011/+1.6).
F15 Tresteg: Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne 1132/+1.5, Maja Söderholm 85 Östersund 1015/+1.3, Alexandra Swärm 85 Motala 1007w/+2.5 (969/+1.5).

ÖSTERSUND 3.8
F18 Slägga: 
Kristina Karlström 83 Östersund 3509.

SIMRISHAMN 3.8
M 100m
 (-1.2): Daniel Persson 81 Simrishamn 11.0m. Längd: Gustav Svensson 82 Simrishamn 665/+1.1.
K Höjd: Ida Persson 85 Ystad 160. Längd: Camilla Olsson 86 Ystad 527/+1.6, Elin Persson 85 Ystad 524/+1.2, I Persson 506/+1.6, Karin Högberg Mölndal 501/+1.5 (Första tävlingen på flera år?? Pers 6.10 från 1990!). Spjut: Elinor Holgersson 84 Ystad 3833.

VELLINGE 2.8
M22 Höjd: 
Andreas L Nilsson Finis 196.
P18 Höjd: Max Lundin 82 Heleneholm 201.
K22 Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 171.
F16 Höjd: Jenny Gunnarsson 85 Finish 166, Elin Hansson 85 Kristianstad 161.

FRÄNDEFORS 2.8
F18 Diskus: 
Susanne Hansson 83 Dals Södra 3019.

VÄSTERÅS/S 2.8
K22 Diskus: 
Cecilia Enbäck Västerås 3381, Sofie Lundström 83 Västerås 3027,

MARIESTAD 2.8
F16 Diskus: 
Kristin Holmqvist 84 Mariestad 3043.

ÖRBYHUS 2.8
F16 Längd
 ("godkänd vind"): Madelen Nylander 84 Örbyhus 513.

FALUN 31.7 (DM 5000m)
M 5000m: 
Thomas Sparr Mora 15:31.29, Clas Björling Mora 15:32.03.
K 5000m (mix?): Catarina Asph Mora 17:26.49, Annica Wenngren Kvarnsveden 17:54.45.

ÖREBRO 30.7
M Stav: 
Kaj Eklund 82 Stocksäter 441.

ENSKEDE 30.7 (Sommaröset)
M 200m A
 (+1.7): Julian Benitez Lidingö 22.27, Martin Theander Lidingö 22.55, Carlos Amado Hässelby 22.75, Anders Wistam Hellas 22.88, B (+2.1): Daniel Bergström Huddinge 22.76w, X (+1.7): M Theander 22.16, C Amado 22.48, D Bergström 22.82. 110mH (+2.3): Michael Hoffer Lidingö 14.76w, Christer Holger Huddinge 14.96w, Patrik Sandberg Huddinge 15.31w, Andrus Klaar Spårvägen 15.32w, Mikael Väyrynen Tumba 15.72w. Stav: C Holger 461, Martin Mella Huddinge 421, Zbigniew Jakobschy Spårvägen & Alexander Eriksson Spårvägen X. Diskus: M Hoffer 4316, C Holger 4042, M Mella 3944, Jöran Westberg Hammarby 3858, Andrus Klaar Spårvägen 3801.
K 200m (+1.5): Hanna Peterson Södertälje IF 24.72, Mirian Odum 81 Hammarby 25.74, X (mix, +1.7): H Peterson 24.64, M Odum 25.77. 100mH (+2.3): Anna-Karin Olsson Tureberg 14.62w.

SUNDSVALL 30.7 (Sista chansen)
F18 Slägga: 
Helen Persson 83 Sundsvall 3526. Spjut: Malin Wiik 83 Sundsvall 3373.
F16 Längd: Kim Andersson 84 Sundsvall 515/+1.4.

SÖDERHAMN 29-30.7 (Mittnordiska) - Till fullständiga resultat
D a g 1
M 100m
 (+1.2): Mikael Bäck FIN 10.85, Vegar Hollås NOR 10.87, Nasser Sebabi 82 Hofors 10.92, Lars E Ulseth NOR 11.13. 400m: Frank Fiske NOR 47.37, Thomas Asp FIN 48.14, L E Ulseth 48.23, Anders Svanholm Brännan 49.18, M Asp 49.52, Björn Engström Gefle diskv. 1500m: Jan-Erik Salo FIN 4:05.44, Per Henrik Sundell Hammerdal 4:05.99. 5000m: Henrik Sandstad NOR 14:44.95, Tommy Brännkärr FIN 15:00.75, Anders Södergren Jamtrennarna 15:25.15, Pär Södergren Jamtrennarna 15:38.50. 110mH (+1.1): Jens Wallin FIN 14.89, Patrik Melin Gefle 15.31, Kristoffer Sandell FIN 15.41, Olav Röe NOR 16.23, Stellan Back Söderhamn 16.67. Höjd: Jan O Husbyn NOR 205, K Sandell 200, Mikael Westö FIN 191. Längd: Robert Fält Gefle 700/-0.5, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 662/+0.5, Tommy Gull FIN 660/+1.3, Joula Nikula FIN 646/+1.0. Diskus: Johan Åkerlund FIN 5391, Stefan Kulla FIN 4942, Richard Alneroth Gefle 4556, P Melin 4511, Roar Hoff NOR 4486, Kai D Stenhjem NOR 4069. 4x100m: Mitt-Sverige (Mahmoud Adla, R Fält, N Sebabi, A Svanholm 4235, Mitt-Norge 43.27, Mitt-Finland 43.57.
K 100m (+1.5): Emma Agerbjer 85 Söderhamn 12.36, Mikaela Pått FIN 12.42, Karin Funke-Melin Gefle 12.60, Jessica Smulter FIN 12.73. 400m: Ulrika Johansson Söderhamn 57.90, Claire Phytian NOR 60.04, Hanna Ahlin 84 Gefle 60.08, Heidi Wikar NOR 60.53, Marie Bones NOR 61.04. 1500m: Eva-Britt Karlsson Sundsvall 4:42.17, Heidi Sundberg FIN 4:46.47, Ann Johansson 85 Söderhamn 4:51.80, Heidi Björkgård FIN 4:53.70, Kari E Larsen 4:54.99, Elin Randli NOR 4:57.99. 100mH (+1.1): Lina Quick Strand 14.23, Jennie Nilsson 84 Vingarna 14.56, Tove Burman FIN 15.02, Silje Övstedal NOR 16.45. Höjd: Marie Rosengren Gefle 165, Lisa Hannula 83 Gefle 165, Johanna Suikkanen FIN 160, Gerd T Fonn NOR 155. Stav: Pauliina Sigg FIN 350, Emilia Wilhelms FIN 320, Caroline Fougman 84 Gefle 280, Kristin Olsson 81 Sundsvall 250, Eva Landsem NOR 240. Längd: L Quick 588/+1.7, K Funke-Melin 556w/+2.2 (ok???), Malin Westeråker FIN 554/+1.0, Wenche Gulseth NOR 545/+1.1, Janina Dahlström FIN 519/+1.3, E Landsem 515/+1.7. Kula: Annika Larsson Gefle 1349, Marlene Forslund 82 Kovland 1211, Michaela Wiklund FIN 1185, Mona Holm NOR 1184, C Phytian 1008. Diskus: A Larsson 5221, Veronica Karlsson Strömsund 4566, Lena Björk Hofors (u t) 4482, Malin Näse FIN 4454, M Holm 4151, T Burman 3669. 4x100m: Mitt-Sverige (K Funke-Melin, E Agerbjer, Josefin Näsman 81, J Nilsson) 48.06, Mitt-Finland 49.49, Mitt-Norge 49.81.
D a g 2
M 200m
 (+1.5): R Fält 21.90, V Hollås 21.91, M Bäck 21.92, F Fiske 21.93, N Sebabi 2.24. 800m: P H Sundell 1:59.52. 10000m: T Brännkärr 31:40.02, Johan Dahl 81 Högbo AIK 32:46.65, Håkan Mårtensson Vingarna 32:54.32. 3000mH: Mikael Forsling Edsbyn 
9:51.5m, Magnus Eriksson 82 Loos 10:19.9m, Erik Sakshaug NOR 10:33.5m, Christian Höglund FIN 10:37.8m400mH: K Sandell 54.34, Mikael Asp FIN 55.25, A Svanholm 59.94, O Röe 62.79, Johan Norberg Sundsvall 62.99. Stav: M Westö 511, Rickard Nygårds Gefle 480, P Melin 460, Christian Westö FIN 420, Eirik Ruud NOR 410. Tresteg: Henrik Sahlström Bollnäs 1448w/+2.5 (ok???), Stefan Myntti FIN 1328/+1.7, Robert Berglund Sundsvall 1325/+1.6, Espen K Haanes NOR 1304/+1.4. Kula: Roar Hoff NOR 1750, Robert Häggblom FIN 1629, K D Stenhjem 1462, P Melin 1390, T Gull 1372, Hans Källén Strömsund 1344. Slägga: David Söderberg FIN 6495, Mats Granö FIN 6133, H Källén 5495, D Ragnvaldsson 5410, K D Stenhejm 5196. Spjut: R Alneroth 7120, D Ragnvaldsson 6985, R Hoff 5884, Miika Ek FIN 5855, Dennis Nylund FIN 5376. 4x400m: Mitt-Norge 3:24.31, Mitt-Sverige (A Svanholm, P H Sundell, N Sebabi, Pär Eriksson 84) 3:26.31, Mitt-FIN 3:35.69.
200m (-1.0): J Näsman 25.77, E Agerbjer 26.09, M Pått 26.39. 800m: H Ahlin 2:14.20, E Randli 2:14.92, Anna Storlund FIN 2:15.71, H Wikar 2:16.28, A Johansson 2:20.64. 5000m: Ulrika Mähler Brännan 17:16.25, Anette Björkgård FIN 17:30.57, Stina Thunman Sundsvall 18:11.80, H Sundberg 18:35.93. 400mH: U Johansson 6303, J Nilsson 66.21, Nina Ahlstrand FIN 67.18, Jenni Isolammi FIN 70.13. Tresteg: Maria Eklund 82 Sundsvall 1224w/+2.4 (ok???), V Karlsson 1152w/+2.3 (ok???), M Westeråker 1113/+1.6, W Gulseth 1085w/+2.2 (ok???), Josefin Rönnlund FIN 1079w/+2.6 (ok???), E Landsem 1051w/+2.4 (ok???). Slägga: M Holm 4424, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4397, V Karlsson 4191, Rosita Nylund FIN 3726, Lis-Mari Westermark FIN 3711. Spjut: M Rosengren 4212, Helena Anderzon Strand 4050, M Holm 3726, Mona Nylund FIN 3724, M Näse 3373, Tonje Hjelseng NOR 3217. 4x400m: Mitt-Finland 4:11.51, Mitt-Norge 4:12.46, Mitt-Sverige diskv.

HÄSSLEHOLM 29-30.7 (HAIS-spelen)
D a g 1
M 100m h1
 (-1.2): Matias Ghansah Malmö 10.76, Carsten Nilsson Simrishamn 11.26, h2 (-0.2): Torbjörn Mårtensson Malmö 10.98, f (+1.3): M Ghansah 10.52, T Mårtensson 10.61, C Nilsson 11.13, Gustav Lindström 81 Lund 11.24, Martin Pålsson Heleneholm 11.25, Espen Gatzwiller DEN 11.28. 400m A: G Lindström 50.13, Carl Gustav Mårtensson Malmö 50.90, Johan Nyqvist 81 Heleneholm 51.44, B: Mikael Alfredsson IF Göta 50.94. 1500m: Christian Bengtsson Malmö 4:00.65, Mathias Lindberg Malmö 4:01.44, Rickard Andersson malmö 4:02.73, Jesper Hansson Björnstorp 4:03.18. Höjd: Martin Zuba Finish 193, Fredrik van Speyck Klippan 193, Andreas L Nilsson Finish 190. Stav: Johan Fritz 82 Malmö 450. Spjut: Glenn Håkansson Pallas 5500.
P18 100m h1 (0.0): Daniel Persson 82 Malmö 11.18, (+1.1): D Persson 10.99, Daniel Olovsson 82 Ängelholm 11.23, Gustav Svensson 82 Simrishamn 11.27. 400m: Martin Hajdu 83 Malmö 50.98.
P16 Stav: Johan Carlsson 85 Malmö 430, Martin Wisnander 84 Malmö 420.
K Diskus: Maria Pettersson Helsingborg 4821, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3501. Spjut: Mona Jönsson Klippan 4241.
F18 100m (-0.3): Anna Berg Ystad 12.48, Linda Wijkander 83 Klippan 12.74, Malin Norman 81 Mölndal (u t) 12.74. 400m: Martina Johansson 83 Malmö 60.20. Längd: Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö 550/0.0. Diskus: Annica Malmberg 82 Helsingborg 3195. Spjut: A Malmberg 3261.
F16 100m (+1.0): Tove Åkerblom 85 Malmö 12.45, Pernilla Tornemark 85 Kristianstad 12.49. 300m: P Tornemark 40.75. Stav: Caroline Ivarsson 85 Simrishamn 360 (???, feltryck för 260?). Längd: T Åkerblom 500/+0.2, Jenny Gunnarsson 85 Finish 500/0.0. Diskus: Lovisa Persson 84 Helsingborg 3407, Kristin Åberg 85 Finish 3097. Spjut: Maria Andersson 84 Eslöv 3188, Tanja Olsson 85 Klippan 3049.
F14 Höjd: Elisabeth Ottosson 86 Kronan 154. Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 290, Sophie Larup 86 Malmö 280.
F13 Höjd: Frederikke Jensen 87 Vittsjö 165.
D a g 2
M 200m
 (+1.1): E Gatzwiller 22.44, M Pålsson 22.69. 800m: Göran Olofsson Eslöv 1:52.04, Erik Emilsson 82 Malmö 1:54.77, C Bengtsson 1:57.44, Berne Forzelius Malmö 1:57.51. 3000m: J Hansson 8:43.05. 110mH (-0.2): Patric Lindahl Pallas 15.06.
P18 200m A (-0.1): 
G Svensson 22.71, M Hajdu 22.89. Höjd: Max Lundin 82 Heleneholm 197, Kevin Mijdema 82 Lund 191. Tresteg: Peter Sohn DEN 1282/+0.4.
K 200m (+0.7): Eva Olofsson Eslöv 25.50, M Norman 25.56, Anna Jonasson Klippan 26.47. 800m: Carita Mårtensson Björnstorp 2:18.25, Lisa Haglund 81 Heleneholm 2:20.71. 3000m: Carolina Martinez Björnstorp 10:27.41. 100mH (0.0): Viktoria Svensson Eslöv 16.92. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 172.
F18 200m (+0.7): Kaisa Ulfsdotter 83 Finish 25.83, Helen Jonsson 83 Halmstad 26.15. 100mH (0.0): K Ulfsdotter 15.96, D Lincoln Saavedra 16.42. Kula: L Wijkander 1173. Slägga: Rebecka Kvist 83 Alvesta 4691, M Jönsson (u t) 4500, L Wijkander 4413, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 4266, Carolina Madsen 82 Halmstad 3648.
F16 200m A (+0.2): T Åkerblom 25.32, P Tornemark 25.53. Höjd: J Gunnarsson 163, Elin Hansson 85 Kristianstad 160, Sofia Madsen 84 Finish 156. Tresteg: P Tornemark 1073/+0.2, Karin Rydh 85 Malmö 1059/-0.4, Johanna Gudmundsson 84 Klippan 1043/+1.8.

KALMAR 29-30.7 (UDM mångkamp)
F16 Sjukamp: 
Ida Glemne 84 Växjö 4.287 (bl a 3240)

ESKILSTUNA 29.7
M Tresteg
 ("byig sidvind"): Håkan Eklund Råby-Rekarne 1352.
K Tresteg ("byig sidvind"): Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 1188.

ENKÖPING 29.7 (Distriktsmatch 16 år)
P16 Höjd: 
Tomas Weis 82 Upsala (u t) 187, Mattias Ericsson 84 Hammarby 185. Tresteg: Daniel Andersson 84 Falun 1289/+0.7.
F16 100m (-0.2): Jessica Samuelsson 85 Boo 12.62. 200m (0.0): J Samuelsson 25.75, Linda Spetz 84 Södertälje IF 26.47. 800m: Sofie Eklund 84 Tumba 2:18.46. Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 166, Johanna Höglund 84 Upsala 160, Camilla Silander 86 Danderyd Athl 160, Hanna Larsson 84 Katrineholm 155. Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 320, Madelen Nylander 84 Örbyhus 270. Längd: Therese Gustafsson 85 Kil 569/-0.1, Malin Marmbrandt 85 Enköping 542/-0.4, Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 510/+0.6. Tresteg: M Nylander 1140/-1.5, Marie Barenfeld 85 Glanshammar 1126/-0.2, V Gustafsson 1073/-0.4, Susanna Diallo 84 Råby-Rekarne 1068/+0.3, M Olsson 1029/-0.1. Diskus: Carolina Hjelt 86 Huddinge 3118, Jenny Ahlin 86 Enköping 3059. Spjut: Emma Ekström 84 Boo 4033, Marlene Lindström 85 Ununge 3966, Josephine Johansson 84 Arvika 3609, Mikaela Johansson 84 Ärla 3455, M Barenfeld 3454.

KATRINEHOLM 28.7
K 200m
 (mix) (-1.7): Anna Lilja 81 Nyköping 26.1m. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 4019.
F18 Spjut: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3478.

ÖREBRO 28.7
K 100m
 (mix)(+0.2): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.36.

NYKÖPING 28.7
M Diskus: 
Christer Berg Nyköping 4320, Jerry Jönsson Nyköping 4020.
M35 Slägga: C Berg 4418.

NORRKÖPING 28.7
K Stav:
 Anita Norr-Ericson Tjalve 270.

KALMAR 28.7 (Intersportspelen) - Till fullständiga resultat
M 5000m A: Björn Ahlepil Eksjö Södra 15:09.77, Fredrik Lundqvist IK Sisu 15:12.42, Mats Granström 83 Eksjö Södra 15:12.85, Roger Svensson 83 Falkenberg 15:12.99, Anders Johansson Eksjö Södra 15:15.07, Magnus Ohlsson 82 Högby 15:29.92, Johan Lundahl Hultsfred 15:36.10, Peter Åkesson Glasriket 15:43.54, Per Johannesson Skillingaryd 15:44.47, Anders Dahlström Högby 15:47.70, Stefan Larsson Glasriket 15:59.72. Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 200. Stav: Gustaf Hultgren 83 Kalmar 450, Henric Stodell 823 Skruv 440, Fredrik Ask 81 Skruv 430, Sebastian Zawadski 84 Malmö 400, ... Zbigniew Jakobschy Spårvägen X. Längd: Mattias Sunneborn Lidingö 777/+0.7, Tobias Lundqvist IK Sisu 683/+0.4. Diskus: Kristian Pettersson Helsingborg 5824, Mikael Nordin Växjö 4187, Marcus Johansson Brattås 4044, Christer Högrelius Hellas 3991. Slägga: Peter Andersson Gnistan 5362, Tomas Pyka 81 Gnistan 5118, Åke Nilsson IK Sisu 4498. Spjut: Bengt Loo Contact 6203, Pär Wisme Växjö 5980.
K 100m (-1.1): Maria Staafgård Malmö 12.34, Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.52. 200m (-0.4): M Staafgård 25.23, T Jonsson 25.55. 800m: Johanna Nilsson 83 Högby 2:15.82. 5000m (mix): Maria Pettersson Njudung 17:35.40, Katarina Nilsson Högby 19:30.3m, Emma Skogersson Högby 19:53.9m. 100mH (-1.2): Lina Ericsson Växjö 15.33, Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 16.61. Höjd: Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 175, Anna Nordström 84 Kalmar 164, K Lock-Johansson 161, Jonna Bramstedt 86 Kalmar 156. Stav: Linda Persson 81 Växjö 330, Chris Danielsson 86 Kalmar 240. Längd: L Ericsson 552/+0.9, Nadja Casadei 83 KA2 534/+0.6, Kajsa Levin 83 Tranås 517/+1.0, Isabelle Eriksson 83 Wärnamo 512/+0.6. Tresteg: Anna Andersson KA2 1253/+1.1, Anna Wiberger 82 Mölndal 1246/+0.7, Elizabeth Franklin Växjö 1178/+0.9, K Levin 1199/+0.5 (placering/resultat stämmer inte), Christina Franklin 82 Växjö 1139/+0.9. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1252, Charlotte Åberg Färjestaden 1037. Diskus: A-K Svensson 4100, Anna-Lena Svensson Hinden 3708, C Åberg 3422, Emma Johannesson 84 Hovslätt 3295. Slägga: Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 4018, Maria Gustavsson 83 Hinden 3888, Carola Feuerpfeil Skruv 3355, Rebecka Karlsson Hinden 3228, Helena Jonsson 82 Hinden 3145, A-L Svensson 3130. Spjut: R Karlsson 3485, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3481.

NORRKÖPING 26.7 (Löparnas kväll) – Till fullständiga resultat
M 200m A (+0.1): Mikael Jakobsson 81 Örebro 21.92. 800m A: Karl Stavenberg 81 Tyresö 1:55.98, Martin Pedersen DEN 1:56.51, Marcus Ståhlberg Tureberg 1:56.52, Michael Björklund Filipstad 1:56.66, Niklas Ryholt Spårvägen 1:56.84. 1500m: Anders Johansson Eksjö Södra 3:52.67, Philip Aagaard 82 Söderköping 3:53.01, Jörgen Johansson Eksjö Södra 3:53.17, Björn Alepihl Eksjö Södra 3:53.96, Bjarne Thysell Ärla 3:57.27. 3000m: B Thysell 8:28.22, Said Regragoui MAR 8:29.07, Henrik Nyström 82 Västerås 8:30.09, Nicklas Källmén Mölndal 8:31.25, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 8:33.57, David Lindh 83 FK013 8:40.19, Fredrik Lundqvist IK Sisu 8:54.13, Johan Lindgren FK013 9:00.91.
K 100m (0.0): Ellinor Stuhrmann Malmö 12.44, Kristina Blomstrand 82 Norrköping 12.54, Malin Henriksson FK013 12.63. 200m (0.0): E Stuhrmann 25.15. 400m: Linda Knutsson 81 Täby 60.47. 800m: Louise Morch DEN 2:18.64. 3000m (mix): Ann-Louise Nilsson IF Göta 10:06.73, Lisa Wiklund Spårvägen 10:26.70.

PITEÅ 26.7 (Rivieraspelen)
M 100m A
 (+0.7): Fredrik Fransson Hellas 10.4m, Niklas Stridqvist Sundsvall 10.5m, Stefan Heinås Riviera 10.6m, B (+2.6): Henrik Åkeblom 81 Luleå 10.9m. 400m: Johan Engberg 81 Finspång 47.75, Ruben Norlin Riviera 48.41, Anders Wistam Hellas 50.61, Niclas Nygren-Johansson Ume FI 50.97, Linus Hagstedt Hellas 51.47. 1000m: Håkan Jansson Rånäs 2:27.01, Jonas Nilsson Riviera 2:27.76, Fredrik Rohlén Falun 2:28.36, Stefan Wagnsson Rånäs 2:28.72, Peter Marklund Riviera 2:29.35. 110mH (+2.8): S Heinås 13.7mw, David Bergdahl Falun 14.7mw, Jens Lidström Riviera 15.6mw. Längd: Nils Wiklund Luleå 681/+1.1, Andreas Hedström 81 Falun 680/+0.4.
K 100m (+0.5): Sandra Lagerskog Riviera 12.4m, Hanna Brännström 82 Luleå 12.7m. 100mH (+2.6): Maria Richtnér Spårvägen 13.9mw, H Brännström 14.4mw, Lisa Norlin 83 Riviera 15.0mw. Längd: S Lagerskog 559/+1.8, H Brännström 543/+2.0, Linnea Tedestam 83 Luleå 510/+1.7. Kula: Helena Engman Riviera 1626, Catarina Andersson Pallas 1506, Cecilia Nilsson Ymer 1352, M Richtnér 1272. Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 5990, H Engman 5122, C Andersson 4857.

YSTAD 25.7 (Ungdomskretsmästerskap)
F18 Längd
 (vind?): Anna Berg 83 Ystad 524, Camilla Olsson 86 Ystad 516.

HUDDINGE 25.7
M Diskus:
 Linus Bernhult Huddinge 5494, Axel Bernhult Huddinge 5151.

GÖTEBORG/S 25.7
M Stav: 
Alhaji Jeng 81 Örgryte 535, Alexander Igelström Ullevi 480, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 480, Linus Lindroth Örgryte & Mikael Tapio Ullevi & Deniz Mahshid Örgryte & Yilmaz Mahshid Örgryte X.

HÄSSELBY 24.7
M Diskus: 
Erik Holmgren Boo 4102.
K Stav: Klara Persson Spårvägen 280, Jenny Östlund 84 Hässelby X.

ARVIKA 22-23.7 (Stjärnspelen) - Till fullständiga resultat
D a g 1
M Längd: 
David Frykholm IF Göta 720/-0.6, Arjan Bos NOR 719/-1.0. Diskus: Morten Bredholt NOR 4808, Christer Högrelius Hellas 3921, Lars M Jager NOR 3913. Slägga: Svante Söderlund Boire 6231, Daniel Gustavsson 82 Kil 4470.
K 100m (-0.3): Charlotte Nordh 82 IF Göta 12.74, Linda Svensson 83 Arvika 12.74, Annika Larsson Kil 12.84. Längd: Erika Persson Bore 542/-0.7, L Svensson 530/-1.5, Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 529/+0.3. Diskus: Anna Pihlgren 82 Arvika 3189.
F16 Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 164. Diskus: Erika Fahlström 84 Fjugesta 3153.
D a g 2
M Höjd: 
A Bos 205, Kenneth Hoffman NOR 205, Jan O Husbyn NOR 200. Tresteg: D Frykholm 1441/-1.2, Kristen Rönningsbakken NOR 1385/-0.8. Kula: L M Jager 1463, M Bredholt 1379. Spjut: D Frykholm 6055.
K 3000m: Anette Wahlström IF Göta 9:50.73, Rebecca Johansson 81 IF Göta 9:55.71, Ann-Catrin Nordman FIN 9:58.05. 100mH (-0.8): L Svensson 16.10, Elin Liljemark 83 Bore 16.95, Åsa Ankarling 83 IF Göta 16.98. Tresteg: L Svensson 1137/+0.9, A-C Söderbäck 1136/-0.8, Ann-Sofie Söderbäck 81 Kil 1133/-0.4. Kula: A Pihlgren 1101. Slägga: Maria Andersson 82 Arvika 4840. Spjut: A Pihlgren 4468.
F16 200m (-0.1): Therese Gustafsson 85 Kil 26.17. Tresteg: M Olsson 1036/-1.4. Spjut: Josephine Johansson 84 Arvika 3842, Madeleine Frykholm 84 Bore 3599.

UDDEVALLA 22-23.7 (Bohusspelen)
D a g 1
M 100m h1
 (-1.6): John Ertzgaard NOR 10.72, Christofer Sandin Mölndal 10.92, Tore Markussen NOR 11.18, h2 (-2.1): Geir Moen NOR 10.62, Peter Ahl Ullevi 11.00, Fredrik Persson Alingsås 11.23, h3 (-2.9): Torbjörn Mårtensson Malmö 10.81, Tom E Olsen 10.88, Henrik Olausson Ymer 10.92, Aadne Nerhus NOR 11.26, h4 (-2.3): Daniel Nunez Ullevi 11.10, h5 (+0.4): Erik Kringeland NOR 10.61, Kenneth Halhjem NOR 10.97, Per Joan Lorentzon Orient 11.18, Elvir Rakovic Ullevi 11.20, A (+1.4): G Moen 10.24, E Kringeland 10.47, J Ertzgaard 10.47, T Mårtensson 10.67, T E Olsen 10.79, C Sandin 10.81, B (-1.7): D Nunez 11.01, P Ahl 11.02, H Olausson 11.02, K Halhjem 11.27, C (-3.1): F Persson 11.20. 400m: Benjamin Jensen NOR 49.59, Nilton Oliveira Alingsås 49.65, Patrik Hägg Hälle 50.65, Anders Andersson Orient 50.97. 800m: Cristoffer Antonsen Hälle 12:53.80, Mikael Gren Hälle 1:54.70, Joakim Johansson Hälle 1:55.23, Karl Borgö Ymer 1:55.30, Joakim Nätth Hälle 1:55.83, Robert Samuelsson Kville 1:56.45, Ulf Nilsson 81 Hälle 1:57.50. 400mH: Martin Burrows Hälle 53.95, Fredrik Simonson Lidköping 56.69. Höjd: Andreas Block Ullevi 208, Jan-Erik Wanhainen Hälle 205, Viggo Steen NOR 195, Oscar Carlborg Ullevi 190. Stav: T E Olsen 545, Ketil Rönneberg NOR 535, Viktor von Bothmer Ullevi 520, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 500, Trond Höiby NOR 470, Zbigniew Jakobschy Spårvägen 470, Linus Lindroth Örgryte 460, Bo Jacobsson Gotland & Deniz Mahshid Örgryte 420, Yilmaz Mahshid Örgryte 410, Kaj Eklund 82 Stocksäter 400, Peter Szamer Smögen 380, ... Alexander Igelström Ullevi & Anders Edvinsson Spårvägen X. Längd: Bjarte Holmelid NOR 700/+1.7, Håvard Skerven NOR 683/+1.9, T Höiby 657/+0.6. Diskus X: Marcus Johansson Bratås 4084.
P18 Längd: Robert Bagge 82 Brattås 674/+0.9.
P16 Längd: Juan Pettersson 84 Tibro 654/0.0, Alexander Arlbrant 84 Ullevi 640/+1.3.
K 100m h1 (-1.8): Ann H Rinden NOR 12.06, Veronica Fransson Hälle 12.19, Charlotta Wanhainen Hälle 12.38, Lena Melin Ullevi 12.41, Tanja Longe NOR 12.74, h2 (+0.5): Annika Amundin Ullevi 11.71, Lena Berntsson Ullevi 12.17, Camilla Isaksen NOR 12.53, Linda Fredriksson Rydö 12.61, Malin Norman 81 Mölndal 12.72, Anna Larsson Ullevi 12.88, f (-1.8): A Amundin 11.81, A H Rinden 12.03, V Fransson 12.23, L Berntsson 12.33, C Wanhainen 12.44, L Melin 12.49. 400m: Beatrice Dahlgren Mölndal 57.26, Lisbeth Pedersen NOR 5934, Emelie Brändström 85 Orient 60.81. 400mH: L Fredriksson 61.29, Catrine Carlberg Hälle 68.35. Längd: T Longe 564/+1.5, A Larsson 537w/+2.1 (523/-0.8). Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 4022.
F18 100m (-1.8): Yamu Jagne 83 Angered 12.59. Längd: Petronella Malmqvist 83 Tanum 539/0.0, Y Jagne 528/+1.2. Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3916.
F16 100m h2 (+0.9): Frida Claesson 84 Alingsås 12.64, Emma Green 84 Ullevi 12.74, f (-0.6): Frida Claesson 84 Alingsås 12.71, Nanna Sacko Nilsen 84 Göteborgs KIK 12.85, Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.86. Längd: Jessica Rydin 85 Tingberg 528/0.0, Ulrica Nilsson 84 Orient 526/-0.6, Moa Larsson 85 Orient 513/-0.4. Diskus: Caroline Höglund 85 Mölndal 3198.
D a g 2
M 200m A
 (+1.2): G Moen 20.63, C Sandin 21.72, Johan Hed Mölndal 22.14, B (+2.8): T Markussen 21.91w, B Jensen 22.09w, P J Lorentzon 22.58w, E Rakovic 22.84w, C (+1.1): P Ahl 22.05. 3000m: J Johansson 8:21.00, J Nätth 8:49.63, U Nilsson 9:01.93. 110mH h1 (0.0): T E Olsen 14.18, Å Nerhus 14.67, Patric Lindahl Pallas 14.85, Jakob Falkbring Mölndal 15.13, K Halhjem bröt, h2 (0.0): Rafael Askros 81 Ullevi 14.90, M Burrows 14.92, T Höiby 15.07, f (+1.1): T E Olsen 14.14, Å Nerhus 14.70, P Lindahl 14.75, M Burrows 14.91, R Askros 15.08, T Höiby 15.33. Tresteg: Anders Sjöström 83 Mölndal 1384/0.0, Christian Nygård 82 Örgryte 1333/+2.0, Charlie Sundin 83 Ullevi 1298/+0.5, Alen Rakovic 82 Ullevi 1294/+1.1. Kula: Henrik Olsson Dingle 13.69, Christer Björkander 83 Lerum 1299, Philip Åman Ullevi 1278. Slägga: Mikael Johansson Hälle 5850, Mikael Holst Bottnaryd 5527, Fredric Folkeson Ullevi 5369, Anders Constantin 82 Orient 4650, Thomas Edvinsson Alingsås 4577, Stefan Holst 82 Bottnaryd 4314. Spjut: Daniel Gustavsson Alingsås 6710.
P18 Höjd: Joel Spolén 83 Örgryte 204, Martin Eriksson 83 Örgryte 200, Christer Johansson 82 Örgryte 200, R Bagge 190.
P16 Höjd: Patrik Bagge 85 Brattås 188, Johny Johansson 85 Dals Södra 188. Stav: Joakim Norman 84 Mölndal 380.
K 200m (+1.1): A H Rinden 24.09, L Melin 24.47, B Dahlgren 25.05, C Wanhainen 25.29, M Norman 25.42, C Isaksen 25.61. 800m: Lisbeth Pedersen NOR 2:08.05, Caroline Hjelm Hälle 2:10.65, Magdalena Ottersten 85 Hälle 2:13.09, Jenny Framme Hälle 2:15.77, Camilla Nyqvist Ymer 2:18.08, Vilma Audzijonyte Lidköping 2:20.65. 3000m (mix): Andrea Lundkvist Hälle 10:30.15. 100mH (-0.7): L Melin 14.29, Camilla Drageth NOR 14.44, T Longe 14.45, Paula Preisner 83 Ullevi 15.50. Höjd: Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 175, Angelica Johansson 834 Hälle 170, Johanna Olander Färjestaden 165, Sara Brankell 81 Mölndal 160, Martina Sandvall 81 Lidingö 155. Stav: Helena Gissle Spårvägen 350, Alissa White Hässelby 350, Elin Dölör NOR 335, Annika Berntsson Ullevi 335, Veronika Fridén 83 Mölndal 320, Sandra Ribba Örgryte & Helena Ahxner 81 Mölndal 305, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 305, Karolina Syrén 82 Hovslätt 290, Weronica Hägg Hälle & Linnea Weding Holmgren Hälle 290, Anna Björkman 81 Lidingö & Therese Anefors 83 Örgryte X. Tresteg: Desirée Carlberg Ullevi 1207/+0.3, Adiam Thedros 82 Göteborgs KIK 1174w/+2.6 (1166/+1.5), Maria Berggren 82 Ullevi 1150/+1.1, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1120/+0.4, Susanne Pettersson 85 Göteborgs KIK 1084/+0.7, Johanna Jönsson 84 Orient 1072/+0.9, Annelie Ivarsson 81 Ullevi 1032/+0.8, Sofia Wennerbeck 85 Örgryte 1026/+1.8, Helena Rönner Ullevi X. Kula: Linda Nestorsson Ullevi 1592, T Longe 1327, Kajsa Fällström 82 Istrum 1195, L Fredriksson 1087, Claudia Grossert GER 966. Slägga: Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4501, Annsofie Hansson Tanum 4328, Merja Moilanen 83 Mölndal 3883. Spjut: C Grossert 3378, Susanne Hansson 83 Dals Södra 3190.
F18 Kula: K Fällström 1194, S Hansson 1036. Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3916.
F16 200m A (+0.8): F Claesson 25.55, E Salomonsson 26.04. 800m: Malin Andersson 85 Glanshammar 2:20.41. Höjd: E Green 170, Neele Albrecht GER 165, Malin Lövkvist 84 Trollhättans SK 155, Sara Lundqvist 84 Dingle 155. Stav: Sara Josefsson 84 Kville 320.
F14 Höjd: Andrea Åhlin 86 Strömstad 158, Katharina van Leeuwen GER 158, Svenja Widegren GER 158.

VÄSTERÅS/S 22.7
M Diskus: 
Fredrik Mäkk Hässelby 5231, Axel Bernhult Huddinge 4857, Håkan Setthammar Västerås 3937. Slägga: Kenneth Bergén Huddinge 4707, A Bernhult 4376.

MALMÖ/S 22.7 ("Skånes snabbaste")
M 100m
 (-0.5): Anders Hansson Heleneholm 10.88, Pontus Nilsson 82 Heleneholm 11.28. 200m (+1.7): A Hansson 21.58, Rikard Rasmusson Malmö 22.24.
K 100m (-0.3): Linda Hansson Malmö 12.23, Tove Åkerblom 85 Malmö 12.78. 200m (+1.5): L Hansson 24.61, T Åkerblom 25.67.

MALMÖ/S-K 22.7
K22 Diskus: 
Emma Sjölin Staffanstorp 3323. Slägga: E Sjölin 3508.
K35 Kula: Barbro Bengtson Pallas 1239.

GÄVLE 21-23.7 (Valbo Games) Till fullständiga resultat
D a g 1
M 100m A
 (+2.2): Patric Storm Hässelby 10.78w, Stefan Heinås Riviera 10.85w, Henrik Värendh Spårvägen 10.94w, Mathias Krigh Spårvägen 11.03w, B (+3.0): Mikael Storm FK013 11.27w. 200m A (0.0): P Storm 21.90, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.12, H Värendh 22.25, Jon Andersson Falun 22.64, B (+0.9): Anders Svanholm Brännan 22.59. 3000m: Mattias Norling Tureberg 8:31.99, Per Henrik Sundell Hammerdal 8:34.20, Risto Ustsmets EST 8:37.59, Gebriel Zeron Upsala 8:40.20, Jan Amnéus Väsby 8:42.72, Clas Björling Mora 8:43.59, Joel Bodén 83 Skellefteå 8:49.91, Patrik Lillbacka Skellefteå 8:51.44, Peter Karlsson Skellefteå 8:51.83, Mikael Forsling Edsbyn 8:53.41, Anton Hägglund 81 Skellefteå 8:54.35, Clas Jansson 82 Kvarnsveden 8:57.38. 110mH A (+0.5): S Heinås 14.17, H Värendh 14.21, Paul Ragnvaldsson Strömsund 15.03, Anders Karlsson Spårvägen bröt, B (+2.3): Per Bergman Tureberg 14.74w, David Bergdahl Falun 14.85w, Andrus Klaar Spårvägen 15.29w, Patrik Melin Gefle bröt. Höjd: Peter Blom Lidingö 190. Stav: Rickard Nygårds Gefle 490, P Melin 470, Andreas Bonin 81 Alunda 460, Stellan Back Söderhamn 400. Längd: Robert Fält Gefle 744w/+2.7 (706/+1.7), A Klaar 710/+1.9, Johan Ndure 81 Spårvägen 668w/+2.4 (-), Mattias Lindgren Luleå 651w/+3.4 (-). Kula: Andreas Gustafsson Hagen 1869, Johan Persson Falun 1554, David Johansson Ludvika 1529. Slägga: Bengt Johansson Tureberg 7220, Lasse Luotonen FIN 5432, Emil Wickman Rånäs 5335, Stefan Alneroth 81 Gefle 5186, Björn Abrahamsson 81 Södertälje IF 4776.
M22 400m A: Albin Johansson 81 Hammarby 49.65, Jan Olszowy 82 Spårvägen 49.68, Joachim Ögren 81 Östersund 50.38. 2000mH: Johan Lindberg Hagunda 6:08.79. Tresteg: Robert Berglund Sundsvall 1312w/+2.4 (1305/+2.0).
P18 Stav: Christian Bergmark 83 Skellefteå 380, Erik Bäck 83 Gefle 360. Tresteg: Daniel Arnsten 82 Trångsviken 1462/+0.3, Sebastian Lindén 83 Falun 1389w/+2.1 (1374/+1.3), Aldis Avotins LAT 1359w/+2.2 (1350/+1.0).
P16 Tresteg: Daniel Andersson 84 Falun 1320/+1.6.
K 100m A (-0.9): Maria Eriksson Hammerdal 12.06, Hanna Peterson Södertälje IF 12.23, Karin Funke-Melin Gefle 12.66, Sara Mentzer Gefle 12.68, Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.69, B (+3.5): Therese Hammarlund Falun 12.63w, Jenny Ganse Strand 12.77w. 200m (+1.1): H Peterson 24.65, Emma Östlund Gefle 26.15, Linn Malmo 84 Gefle 26.24. 100mH (+2.8): M Eriksson 13.80w, Maria Richtnér Spårvägen 14.32w. Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 168, Marie Rosengren Gefle 165, Theresa Söderlund Alunda 165. Längd: S Mentzer 567w/+2.2 (551/+1.1), Hanna Brännström 82 Luleå 547/+1.6, K Funke-Melin 540/+1.6. Tresteg: Madelen Nylander 84 Örbyhus 1166/+1.3, Angelica Ström 81 Tierp 1156/+0.2, Marlene Häggström 84 Nedre Soppero 1074/+1.7, Caroline Dagh 84 Kilafors 1030/+1.8. Kula: Annika Larsson Gefle 1360, M Richtnér 1307, Marlene Forslund 82 Kovland 1208, Sofia Renman 83 Östersund 1177, M Rosengren 1177. Slägga: Linda-Marie Mårtensson Hässelby 5359, Marie Hilmersson 81 Hässelby 4720.
K22 400m A: Frida Näsman Mölndal 56.34, H Peterson 56.59, Anna Lilja 81 Nyköping 58.99, Jenny Sjöström Falun 59.43, B: Stina Smibacker 83 Enköping 59.58, Jenny Holmroos 86 Västerås 59.74, Linda Spetz 84 Södertälje IF 60.07, Anna Wiik Västerås 60.80.
F18 Slägga: Karin Engström 83 IF Göta 4872, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4223, Emma Olsson 83 Västerås 4002, Maria Grahn 84 Vingarna 3615, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3522, Inguna Gailite LAT 3406, Katarina Ström 83 Tierp 3264.
F16 2000m: Sofie Eklund 84 Tumba 6:59.69. Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 330, Caroline Fougman 84 Gefle 280, Jessika Andersson 84 Gefle 260.
D a g 2
M 800m A: 
Lars Appelqvist IF Göta 1:53.44, Conny Ekstrand Falun 1:53.77, Fredrik Rohlén Falun 1:54.00, J Bodén 1:54.09, Philip Aagaard 82 Söderköping 1:54.31, A Johansson 1:54.50, Patrik Söderkvist Falun 1:54.99, Bert-Owe Ahlström Upsala 1:57.44, B: Samad Masrour Spårvägen 1:56.22, Axel Lönnqvist 81 Hässelby 1:56.81. 400mH: P Melin 58.38.
M22 100m f (-0.5): P Ragnvaldsson 11.25, Mahmoud Adla Gefle 11.29. 200m: J Ögren 22.65. Diskus: Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5386, Staffan Jönsson 81 Heleneholm 5167, J Persson 4583, Johan Mörner 81 Örbyhus 4071, Henrik Österberg Österhaninge 3944.
P18 100m h1 (-1.1): Nasser Sebabi 82 Hofors 11.12, h2 (+1.1): Björn Lundin 82 Gefle 11.27, f (-3.1): B Lundin 11.20, N Sebabi 11.23. 200m A (-1.5): N Sebabi 22.35. 800m: Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 1:57.62. Längd: B Lundin 697/+1.4, D Arnsten 669/+0.5, Daniel Hansson 83 Rånäs 658/+1.5, Fredrik Holmer 83 Råby-Rekarne 641/+1.3. Diskus (1.75 kg): N Arrhenius 5976.
K 800m: Ulrika Johansson Rånäs 2:11.40, Linda Olsson 81 Falun 2:14.33, Petra Forsberg Heby 2:17.67, Jenny Isberg Kvarnsveden 2:17.87. 400mH: Helena Bergenheim 81 Hässelby 69.68. Diskus: Annika Larsson Gefle 5428, Lena Björk Hofors 4246, Cecilia Enbäck Västerås 3345, Emma Pettersson 81 Österhaninge 3075.
K22 100m (0.0): H Peterson 12.38. 200m (-0.3): M Eriksson 24.75, H Petersson 25.15, J Näsman 25.83. 1500m: Katarina Björklund 83 Mora 4:58.02, Emma Sjögren 81 IF Göta 5:02.71, Johanna Sjögren 81 IF Göta 5:03.63. Längd: A Ström 534/+0.9.
F18 100m (+0.8): Jessica Palm 82 IF Göta 12.38. 200m A (0.0): Linda Wallerman 83 Gefle 26.41. Längd: J Palm 562/+0.2, H Brännström 545/+1.4, Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 530/+0.5, Sofia Rehnstrand 82 Sundsvall 530/+1.3, Sophie Ohlsson 82 Gefle 521/+1.6, Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 509/+1.0, Anna Linner 83 Kvarnsveden 506/+1.0. Diskus: K Engström 4012, Emma Ross 82 Boden 3587, C Sjödin 3427, M Fahlstedt 3022.
F16 100m h2 (+0.5): Jessica Samuelsson 85 Boo 12.79, f (-0.5): L Malmo 12.64, J Samuelsson 12.80. 200m A (-1.9): Jennie Nilsson 84 Vingarna 25.77, J Samuelsson 26.27. Längd: M Nylander 556/+1.2, C Dagh 516/+1.7, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 509/+0.4, Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 501/+1.9. Diskus: Anna Jonsson 86 Vännäs 3146.
D a g 3
M 400m A:
 Jon Andersson 48.38, A Svanholm 49.30, Stefan Danielsson Hammarby 49.32, J Ögren 49.62, P Söderkvist 49.90, Charles Svensson Brännan 51.09, B: F Rohlén 50.56. 1500m A: Meshack Sang KEN 3:45.52, M Norling 3:49.55, Abel Nzimbi KEN 3:50.42, Per Jacobsen IF Göta 3:50.87, Jan Hedström IF Göta 3:51.63, S Masrour 3:54.21, H Nyström 3:55.33, Henrik Ståhlberg Tureberg 3:56.97, Martin Svensson Mora 3:57.34, B: J Bodén 4:03.77, N Ryholt 4:05.48, A Hägglund 4:05.90, Joakim Skoog Falun 4:06.28.
M22 110mH (-1.0): P Ragnvaldsson 15.02. Spjut: Richard Alneroth Gefle 7030, Mikael Snällfot Nedre Soppero 6621, Pasi Mäntylä Västerås 6282, Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 6163, Tobias Wallström 83 Skellefteå 5986.
K 400m A: H Peterson 56.45, L Olsson 57.48, Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 57.49, S Smibacker 59.25. 1500m: U Johansson 4:28.12, Karin Nilsson 82 Arvidsjaur 4:46.74, J Holmroos 4:46.82.
K22 800m: J Sjöström 2:15.15, P Forsberg 2:15.62. 100mH (-1.7); M Eriksson 14.16, H Brännström 16.01. Kula: Annika Petersson Edsbyn 1163, K Åkerstedt 1036, Emma Allvin 81 Gefle 958. Spjut: A Petersson 4967, M Rosengren 4531, Linda Wicksell Enköping 4390, S Renman 4312, Helena Anderzon Strand 4127, Gunilla Olovsson 82 Märsta 4053, K Åkerstedt 3424, Malin Wiik 83 Sundsvall 3402, Annette Ekberg 81 Märsta 3282.
F18 Höjd: Helen Persson 83 Sundsvall 167, Sofie Nilsson 82 Falun 160. Kula: Sofie Lundström 83 Västerås 1251, M Forslund 1224, S Renman 1172, E Ross 1139, M Fahlstedt 1004.
F16 800m (sprang med K22??): Hanna Ahlin 84 Gefle 2:14.77, Ann Johansson 85 Söderhamn 2:15.44. Höjd: Johanna Höglund 84 Upsala 160, Sandra Asplund 85 IFK Umeå 155, Lisa Jansson 84 Västerås 155. Spjut: Emma Ekström 84 Boo 3852, Marlene Lindström 85 Ununge 3698, J Hurkmans 3483, Betty Öhlén 85 Sundsvall 3371.
F14 Stav: Emma Gustavsson 86 Kvarnsveden 250.

NYKÖPING 21.7
M Kula: 
Anders Sundström Nyköping 1567, Christer Berg Nyköping 1466.
M35 Diskus: C Berg 4330.

STRÖMSUND 20.7 (Dunderkastet)
M Kula: 
Daniel Ragnvaldsson Strömsund 1400, Hans Källén Strömsund 1333, Mikael Snällfot Nedre Soppero 1296. Diskus: Krister Sarin FIN 4756, H Källén 4182. Slägga: H Källén 5577, D Ragnvaldsson 5575, Mikael Nyström Linnéa 5568, Magnus Mårtensson Strömsund 5442, Jens Edler Östersund 4905, Martin Öhman 81 Vingarna 4592. Spjut: M Snällfot 7060, D Ragnvaldsson 6864.
K Kula: Veronica Karlsson Strömsund 1141, Karin Åkerstedt Ragunda 1047. Diskus: V Karlsson 4486. Slägga: V Karlsson 4111, Carina Källén Strömsund 3742. Spjut: K Åkerstedt 3299.
F18 Kula: Elin Molander 83 Orrviken 967.
F16 Diskus: Camilla Westerlund 85 Huddinge 3024. Spjut: Anna Torstensson 84 Hammerdal 3336, C Westerlund 3183.

HUDDINGE 20.7 (Juliettan)
M Diskus: 
Fredrik Mäkk Hässelby 5486, Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5239, Axel Bernhult Huddinge 5134. Slägga: Kenneth Bergén Huddinge 4743, A Bernhult 4394.

STOCKHOLM/S 19.7 (Sommaröset)
M 100m A
 (+0.5): Julian Benitez Lidingö 11.10, Mathias Krigh Spårvägen 11.19. 400m A: Martin Theander Lidingö 49.15, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 49.21, Jan Olszowy 82 Spårvägen 49.46, Carlos Amado Hässelby 49.47, Andrus Klaar Spårvägen 50.24, Linus Hagstedt Hellas 51.43, B: Andreas Söderling 81 Hammarby 51.30. Tresteg: Kruffe Gustavsson Duvbo 1359/+0.1. Spjut: Kenneth Bergén Huddinge 5727, Tommy Sarenbrant Mora 5510, Michael Hoffer Lidingö 5363.
K 100m (+0.9): Hanna Peterson Södertälje IF 12.05, Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 12.84. 400m: H Peterson 56.62, Mirian Odum 81 Hammarby 58.52, Marlin Brown Ärla 59.88. 1500m (mix): Cilla Petersson Täby 4:38.70. Spjut: Maria Richtnér Spårvägen 4787.

BOLLNÄS 18.7 (Friidrottsbarometern)
K 200m A
 (+1.2): Frida Näsman Mölndal 25.18, Emma Agerbjer 85 Söderhamn 25.82, Josefin Näsman 81 Bollnäs 26.05, Jessica Nyström 83 Råby-Rekarne 26.45. Längd: E Agerbjer 509/+0.1.

NYKÖPING 16.7
M Diskus: 
Håkan Öberg Nyköping 4418, Anders Sundström Nyköping 4290, Jerry Jönsson Nyköping 4037. Slägga: H Öberg 4865, Björn Abrahamsson 81 Södertälje IF 4771.

STRÖMSTAD 16.7 (Räkanspelen)
P18 Höjd: 
Martin Eriksson 83 Örgryte 195, Johan Malm 84 Örgryte 190.
P16 Höjd: Patrik Bagge 85 Brattås 187.
F16 Spjut: Petronella Malmqvist 83 Tanum (u t) 3046.

HALMSTAD 15-16.7 (Laxaspelen) - Till fullständiga resultat
OBS: Nedanstående redigering gjordes innan fullständiga resultat var tillgängliga i alla klasser.
D a g 1
M 100m h1
 (-1.3): Christofer Ohlsson Växjö 11.14, h2 (-0.2): Torbjörn Mårtensson Malmö 10.92, h3 (+0.2): Christofer Sandin Mölndal 10.94, h4 (-0.8): Peter Ahl Ullevi 11.14, Noah Likhaya Rånäs 11.18, h6 (+0.2): Patric Storm Hässelby 11.12, A (+0.7): T Mårtensson 10.86, C Sandin 10.96, P Ahl 10.99, P Storm 11.02, N Likhaya 11.08, Henrik Värendh Spårvägen 
11.22, ... C Ohlsson ej start. 800m A: Andreas Rehnborg Hässelby 1:54.45, Philip Aagaard 82 Söderköping 1:55.08, Johan Klinteskog 81 Hammarby 1:55.42, Christian Bengtsson Malmö 1:56.64, Erik Emilsson 82 Malmö 1:56.74, Anders Johansson Eksjö Södra 1:56.88, Berne Forzelius Malmö 1:57.98. 3000mH: Jan Amnéus Väsby 9:14.04, Ulf Nilsson 81 Hälle 9:55.73, Fredrik Lantz Halmstad 10:03.42, Joakim Engström 82 Kongahälla 10:24.54, Fredrik Norrman Ljungby 10:48.65. Höjd: Andreas Block Ullevi 206, Jan-Erik Wanhainen Hälle 200, Yannick Tregaro Örgryte 197, Tobias Svensson Wärnamo 197, Martin Zuba Finish 192, Oscar Carlborg Ullevi 192, Erik Svensson Vittsjö 187. Tresteg: Elvir Rakovic Ullevi 1426/-1.9, Kruffe Gustavsson Duvbo 1391/-1.1, Per Klofsten FK013 1347/-1.5, Olof Lindberg 81 Malmö 1262/-0.7. Kula: Anders Axlid Ullevi 1721, Henrik Dagård KA2 1402. Spjut: Richard Knudsen DEN 6817, Toste Jessen DEN 5872, E Svensson 5522.
P18 100m h2 (+0.2): Philip Nossmy 82 Malmö 11.24, f (-0.4): P Nossmy 11.13, Pontus Nilsson 82 Heleneholm 11.27. Höjd: Martin Eriksson 83 Örgryte 197, Christer Johansson 82 Örgryte & Joel Spolén 83 Örgryte 192. Tresteg: Peter Fredriksson 83 Wärnamo 1350/-1.0, Christian Nygård 82 Örgryte 1323/-1.6, Kalle Saarvanto 82 Norrköping 1314/-1.3.
P16 Höjd: Johan Malm 84 Örgryte 189, Adam Peterson 85 Wärnamo 186. Stav: Johan Carlsson 85 Malmö 420, Sebastian Zawadski 84 Malmö & Martin Wisnander 84 Malmö 405. Tresteg: Victor Stodell 84 Skruv 1260/-1.3.
K 200m f (-0.4): Linda Hansson Malmö 24.19, Veronica Fransson Hälle 24.51, Linda Fredriksson Rydö 24.83, Ellinor Stuhrmann Malmö 24.93, Lena Berntsson Ullevi 25.12. 800m A: Hanna Karlsson Malmö 2:12.68, Camilla Madsen DEN 2:15.40, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 2:15.40, B: Sandra Pode 81 Heleneholm 2:17.20. Stav: Vala Flosadottir Malmö 420, Hanna-Mia Persson Kalmar 375, Helena Gissle Spårvägen & Linda Persson 81 Växjö 345, Åsa Pettersson 81 Tureberg 315, Weronica Hägg Hälle 305, Linnea Weding Holmgren Hälle 285. Längd: Lina Ericsson Växjö 566/+0.2, Sofie Andersson 81 Kville 554/+0.7, Sara Brankell 81 Mölndal 553/-0.2, Emma Josefsson 81 Kville 506/+1.7. Slägga: Catarina Andersson Pallas 4767, Mona Jönsson Klippan 4409, Annsofie Hansson Tanum 4091, Emma Sjölin Staffanstorp 3295. Spjut: Christina Scherwin DEN 5626, Karin Eskesen DEN 5006, Vigdis Gudjonsdottir ISL 4893, M Jönsson 4463, E Sjölin 3664, Malin Svensson Helsingborg 3556.
F18 200m (+1.8): Sofie Toftgård 82 Halmstad 25.70, Stina Smibacker 83 Enköping 25.73, Helene Johnsson 83 Halmstad 25.95. Stav: Maria Rendin 82 Malmö 360, Charlotte Karlsson 82 Malmö 360, Veronika Fridén 83 Mölndal 305. Längd: Yamu Jagne 83 Angered 522/-0.2, Christina Franklin 82 Växjö 513/-0.5, Helene Carlsson 83 Varberg 501/-0.4. Slägga: Vanessa Mortensen DEN 4844, Rebecka Kvist 83 Alvesta 4681, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 4003. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4501, Sanna Naumanen 83 Angered 3113.
F16 200m (-1.9): Tove Åkerblom 85 Malmö 25.69, Frida Claesson 84 Alingsås 25.77, Maja Söderholm 85 Östersund 26.43. Stav: Sara Josefsson 84 Kville 320, Ida Glemne 84 Växjö 320. Längd: Daniela Lincoln-Saavedra 84 Malmö 559/-1.5, Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 501/0.0. Spjut: Maria Andersson 84 Eslöv 3550, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3510, Linda Gustavsson 84 Angered 3425.
F14 Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 320, Sophie Larup 86 Malmö 275.
D a g 2
M 200m h1
 (+0.9): Klas Ringdahl Huddinge 21.77, P Ahl 22.20, P Storm 22.54, h2 (+1.7): Magnus Åhlén IF Göta 21.66, Rikard Rasmusson Malmö 21.97, h3 (-1.3): Mathias Sundin Malmö 22.20, C Sandin 22.23, Joakim Blaschke KA2 22.95, f (+1.8): C Sandin 21.68, R Rasmusson 21.92, M Sundin 21.94, P Ahl 22.30, M Åhlén & K Ringdahl ej start. 400m A: A Rehnborg 49.05, Linus Hagstedt Hellas 50.53, Andreas Jungerup Malmö 50.62. 1500m: Johnny Jönsson Malmö 3:57.88, A Johansson 3:58.49, Jörgen Johansson Eksjö Södra 3:58.54, E Emilsson 3:59.39, P Aagaard 3:59.83, Jari Ikäheimonen Hälle 4:02.34, Mathias Lindberg Malmö 4:03.23, B Forzelius 4:04.67, Mikael Bergbrant 83 Sävedalen 4:05.99. 110mH h1 (+2.8): H Värendh 14.24w, Anders Karlsson Spårvägen 14.69w, Carl-Johan Olsson Mariestad 14.87w, Jimmy Palm Helsingborg 15.36w, Gustav Andhill Alingsås 15.90w, h2 (+3.7): Anders Saekmose DEN 14.35w, J Blaschke 14.69w, Jakob Falkbring Mölndal 14.80w, (+2.9): H Värendh 14.33w, A Saekmose 14.33w, A Karlsson 14.77w, J Falkbring 14.90w, J Blaschke 14.97w, C J Olsson 15.22w, J Palm 15.39w. Stav: Trond Barthel NOR 560, Martin Voss DEN 560, Alhaji Jeng 81 Örgryte 540 
Svenskt juniorrekord, Pawel Szczyrba 81 Malmö 540, Peter Widén Växjö 520, Alexander Igelström Ullevi 510, Henrik Hallenbo Lerum 500, Anders Edvinsson Spårvägen 485, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 485, Thor Torp DEN 485, Rickard Nygårds Gefle 485, G Andhill 445, Henrik Weisbach IFK Göteborg & Billy Tornström Lerum 420, Fredrik Ask 81 Skruv 420, Bo Jacobsson Gotland 420, Yilmaz Mahshid Örgryte 395, Viktor von Bothmer Ullevi & Linus Lindroth Örgryte & Zbigniew Jakobschy Spårvägen & Deniz Mahshid Örgryte X. Längd: Mathias Lageskog Ullevi 741/+1.2, Linus Malmborg Heleneholm 704w/+2.5 (697/+1.4), M Åhlén 699/+1.5, Daniel Almgren Vallentuna 674/-0.1, Tobias Persson Heleneholm 668/+0.8, Lars K Nielsen DEN 667w/+2.1 (638/+0.6), P Klofsten 665/+1.2, Ponus Lundkvist IF Göta 649/+1.1. Diskus: Kristian Pettersson Helsingborg 5980, Magnus Hallgrimsson ISL 5977, Nick Sweeney IRL 5838, Svein I Valvik NOR 5730, Niklas Arrhenius 82 Spårvägen 5615, P Lundkvist 4140, Mikael Nordin Växjö 4067, H Dagård 4054, Christer Högrelius Hellas 3988, Marcus Johansson Brattås 3844.
P18 200m h1 (+1.4): P Nilsson 22.52, Gustav Svensson 82 Simrishamn 22.62, h2 (+2.2): Anders Johnsson 82 Skruv 22.59w, Fredrik Sturesson 82 Helsingborg 22.69w, f (-0.9): A Johnsson 22.25, P Nilsson 22.48, F Sturesson 22.59. Stav: Gustaf Hultgren 83 Kalmar 465, Johan Fritz 82 Malmö 465, Henric Stodell 82 Skruv 445, Kaj Eklund 82 Stocksäter 405, Erik Hallenbo 83 Lerum 360. Längd: Anders Sjöström 83 Mölndal 672w/+2.7 (634/+1.2), K Saarvanto 655/+1.8, P Fredriksson 647/+1.4, G Svensson 640w/+5.3 (619/-0.3). Diskus (1.75 kg): N Arrhenius 6034 
Sverigebästa.
P16 300m: Andreas Mokdasi 84 Hässelby 35.88. Längd: Juan Pettersson 84 Tibro 676/+1.6.
K 100m f (+1.0): V Fransson 11.92, Emma Rienas 82 Filipstad 11.95, L Hansson 12.00, L Berntsson 12.00, Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 12.01, Charlotta Wanhainen Hälle 12.19, L Fredriksson 12.39, Malin Henriksson FK013 12.45. 400m A: Caroline Gyllenhammar Helsingborg 55.80, Paulina Orell 81 Norrköping 57.08, H Karlssopn 58.17, Louise Wenngren Spårvägen 60.32. 1500m: M Mattsson 4:37.69, Linda Damgren Jönköping 4:40.11, Carita Mårtensson Björnstorp 4:44.63, Lisa Haglund 81 Heleneholm 4:45.27, Carolina Martinez Björnstorp 4:46.10, Andrea Lundkvist Hälle 4:50.26, Sofia Karlsson Lund 4:57.69. 100mH (-0.2): L Fredriksson 14.37, M Svensson 15.97, Sara Mangs Angered 16.43. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 182, Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 179, Anne Christiansen DEN 162, M Svensson 162. Tresteg: S Brankell 1188/+1.7, Elizabeth Franklin Växjö 1173/+0.3, Jeanette Åkerström Halmstad 1037/+0.8. Diskus: Maria Pettersson Helsingborg 5009, C Andersson 4665, Stina Lindblad Katrineholm 4044, E Sjölin 3133.
F18 100m (+0.8): Y Jagne 12.54, H Johnsson 12.74, S Smibacker 12.77. 400m: S Smibacker 59.10. 100mH (-0.2): D Lincoln-Saavedra 15.21, Paula Preisner 83 Ullevi 15.54, Åsa Ankarling 83 IF Göta 16.94. Höjd: Helena Redborg 83 Tureberg 162, Angelica Johansson 83 Hälle 162. Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1280/+0.7, C Franklin 1120/+1.4, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1073/+0.2. Kula: Kajsa Fällström 82 Istrum 1221, Malin Andersson 82 Mölndal 11.17. Diskus: M Andersson 3923, Christel Nordin 83 Eslöv 3637, Annica Malmberg 82 Helsingborg 3212.
F16 100m (+1.6): Mfon Etim 85 Angered 12.24, F Claesson 12.69, Emma Magnusson 85 Växjö 12.76. 1500m: Pernilla Nyström 85 Hälle 4:39.08. Höjd: Lina Skoglund 85 Tureberg 162, Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 157, Elin Hansson 85 Kristianstad 157. Tresteg: M Etim 1183/-1.6, C Axelsson 1056/+1.0, Theresia Plymoth 85 Malmö 1047/+1.7. Diskus: Caroline Höglund 85 Mölndal 3224, Emma Johannesson 84 Hovslätt 3181, Lovisa Persson 84 Helsingborg 3119.
F14 Höjd: Elisabeth Ottosson 86 Kronan 155.

KVARNSVEDEN 15-16.7 (DM-UDM-VDM)
D a g 1
M 400m: 
Patrik Söderkvist Falun 50.09, Fredrik Rohlén Falun 50.22. 1500m: Abel Nzimbi KEN 3:54.23, Conny Ekstrand Falun 3:55.68, Henrik Nyström 82 Västerås 3:58.66. Diskus: Johan Persson Falun 4549. Spjut: Reijo Kuha Kvarnsveden 5465, Johan Borg Falun 5385, Robert Ekman 82 Stål 5355.
K 100m (+1.4): Therese Hammarlund Falun 12.72. 400m: Jenny Sjöström Falun 59.96. Spjut: Anna Linner 83 Kvarnsveden 3408.
D a g 2
M 800m: 
F Rohlén 1:53.92, C Ekstrand 1:54.71, P Söderkvist 1:55.20, ... Jon Andersson Falun bröt (hare?). Stav: Jörgen Hjorth Falun 380. Längd: Andreas Hedström 81 Falun 689/+0.5. Kula: David Johansson Ludvika 1490, J Persson 1423.
K 800m: Linda Olsson 81 Falun 2:17.59, Jenny Isberg Falun 2:19.06. Längd: Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 519/+0.4, A Linner 519/+1.2. Slägga: Marie Hilmersson 81 Hässelby 4927, Hanna Eriksson 83 Kvarnsveden 3088.
F16 Diskus: Kristina Helander 84 Kvarnsveden 3261, Katrin Nordkvist 84 Heros 3013.

TORSBY 15.7
F18 Slägga: 
Madeleine Frykholm 84 Bore 3095.
F16 Spjut: M Frykholm 3386.

MALMÖ/S-K 13.7
M Diskus: 
Kenneth Riggberger Pallas 3968.
K Kula: Catarina Andersson Pallas 1401. Diskus: C Andersson 4435. Slägga: C Andersson 4716.

HÖGBY 12.7 (Ölandsspelen)
M 800m: 
Lars Appelqvist IF Göta 1:55.51. 1500m: Erik Emilsson 82 Malmö 3:59.62. 3000m: Anders Soovik Kongahälla 8:52.36, Magnus Ohlsson 82 Högby 8:55.17, Jimmy Wiik 82 Kalmar 8:56.79. Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 190. Längd: Mattias Sunneborn Lidingö 754/+1.7. Spjut: Bengt Loo Contact 5525.
K 200m ("stiltje/lätt mot"): Theresia Jonsson 82 Kalmar 25.60. 3000m: Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 10:08.97, Susanna Wiström Sundbyberg 10:30.01. 3000mH: Kristin Ahlepil Rånäs 10:37.42, Sara Talia Fredrikshof bröt. Höjd: Johanna Olander Färjestaden 165, Stina Bohgard 82 Tureberg 160, Helena Redborg 83 Tureberg 155. Kula: Anna-Lena Svensson Hinden 988. Diskus: A-L Svensson 3703. Slägga: Maria Gustavsson 83 Hinden 4036, Anna Mejenquist 82 Sävsjö 3715, Rebecka Karlsson Hinden 3710, A-L Svensson 3538. Spjut: Annika Petersson Edsbyn 4836, Vigdis Gudjonsdottir ISL 4657, Jennie Niesel Färjestaden 3855.
F16 Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 165. Längd ("stiltje/lätt mot"): Marie Barenfeld 85 Glanshammar 506.

ÖSTERSUND 12.7 (ÖPiadens poängjakt)
F18 Kula: 
Elin Molander-Gustafsson 83 Orrviken 1009.

STOCKHOLM/S 12.7 (Sommaröset) - Regn omväxlande med skyfall ....
M 100m (-1.4): Magnus Aare Danderyd Athl 11.40. 200m (-1.1): M Aare 21.94. 1500m: Samad Masrour Spårvägen 4:01.50. Längd: Andrus Klaar Spårvägen 673/+1.2. Kula: Patrik Sandberg Huddinge 1372, Michael Hoffer Lidingö 1349, Christer Holger Hudinge 1296.
K Tresteg: Christine Olsson Täby 1117w/+2.4 (1105/+1.4).

MÖLNDAL 11.7 (MAIK-spelen) Till fullständiga resultat
M 100m h3 (+0.2): Christofer Sandin Mölndal 10.86, Noah Likhaya Rånäs 11.15, Fredrik Persson Alingsås 11.18, f (0.0): C Sandin 10.76, N Likhaya 11.06, F Persson 11.17. 200m A (-0.7): Nilton Oliveira Alingsås 22.88, N Likhaya 22.97. 800m: Jari Ikäheimonen Hälle 1:56.61, Robert Samuelsson Kville 1:57.88. 110mH (0.0): Jakob Falkbring Mölndal 15.11, Martin Burrows Hälle 15.31, Rafael Askros 81 Ullevi bröt. 400mH: M Burrows 54.04. Tresteg: Magnus Skoglund Örgryte 1468/-0.1, Anders Sjöström 83 Mölndal 1357/+0.2.
K 100m (+0.5): Lena Melin Ullevi 12.39, Malin Norman 81 Mölndal 12.68, X (-0.2): L Melin 12.43, M Norman 12.79. 200m (-1.0): L Melin 25.15. 100mH (-0.4): L Melin 14.62, Paula Preisner 83 Ullevi 15.75, Sara Mangs Angered 16.57. 400mH: Hanna Kensfors 82 Göteborgs KIK 67.84. Stav: Hanna-Mia Persson Kalmar 340, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 330, Veronika Fridén 83 Mölndal 310, Helena Ahxner 81 Mölndal 310, Sara Josefsson 84 Kville 300, Linnea Weding Holmgren Hälle 290, Anja Rozman Örgryte X. Tresteg: Desirée Carlberg Ullevi 1206/-0.2, Maria Berggren 82 Ullevi 1146/-0.1. Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3505, Caroline Höglund 85 Mölndal 3112.

HÄSSELBY 10.7
M Stav: 
Sergej Nikolajev Hässelby 371.
K Höjd: Eva Schreil 83 Hässelby 155. Slägga: Katrin Ahlford 83 Hässelby 3551.

SÖDERHAMN 9.7 (Söderhamnspelen)
M 100m h2
 (-2.9): Martin Rypdal NOR 11.30, (-1.3): M Rypdal 11.07. 800m: Simon Rintel AUS 1:53.69. Stav: Rickard Nygårds Gefle 460, Kaj Eklund 82 Stocksäter 420. Spjut: Richard Alneroth Gefle 7050.
K 100m (-1.1): Frida Näsman Mölndal 12.73, Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.95. Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 290, Jessika Andersson 84 Gefle 260. Tresteg: Angelica Ström 81 Tierp 1119/+0.6, Cecilia Odén 85 Gefle 1030w/+2.9 (ok???). Slägga: Helena Engman Riviera 5483, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4214, Anna-Karin Larsson 84 Strand 3603, Katarina Ström 83 Tierp 3141.
F16 800m: Hanna Ahlin 84 Gefle 2:17.32, Ann Johansson 85 Söderhamn 2:18.60. Längd: Kim Andersson 84 Sundsvall 518w/+2.4 (ok???), C Fougman 504/+1.3. Spjut: Emma Ekström 84 Boo 4164.

ENKÖPING 9.7 (Enaspelen)
M 200m
 (-1.3): Kristoffer Eklund Kungsängen 22.84, Roger Asplund Södertälje IF 22.98. Höjd: Mikael Bäckman Linnéa 190. Tresteg: Kruffe Gustavsson Duvbo 1360/-0.3.
K 200m (+1.4): Stina Smibacker 83 Enköping 26.07, Linda Spetz 84 Södertälje IF 26.19. 100mH (+1.2): Anna-Karin Olsson Tureberg 15.02, Ellen Valgeborg 83 Enköping 16.65. Spjut: Annette Ekberg 81 Märsta 3210.
F16 Längd: Malin Marmbrandt 85 Enköping 554/-0.4, Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 513/+2.0, Gabriella Lundwall 85 Westmannia 507/+1.7. Spjut: Marlene Lindström 85 Ununge 3788, Lisa Jansson 84 Västerås 3029.
F14 Höjd: Camilla Silander 86 Danderyd Athl 161.

BOLLNÄS 8.7 (Bollnässpelen)
M 100m h1
 (-0.6): Niklas Stridqvist Sundsvall 11.09, h2 (+0.9): Nasser Sebabi 82 Hofors 11.16, Leif Johansson Hässelby 11.29, h3 (+0.9): Martin Rypdal NOR 10.97, Dan Alfredsson Hässelby 11.16, f (+1.4): M Rypdal 10.69, N Stridqvist 10.80, D Alfredsson 10.99, N Sebabi 11.01. 200m A (+0.9): N Sebabi 22.32, Anders Svanholm Brännan 22.87, Magnus Wallberg Hässelby 22.92, B (+0.9): D Alfredsson 22.43. 1500m: Conny Ekstrand Falun 3:59.66, Martin Öhman 81 Hässelby 4:06.73. 200mH (vind?): Daniel Hedström Valbo 27.46. Längd (vind?): Robert Fält Gefle 694, Andreas Hedström 81 Falun 648, Emil Olofsson 82 IFK Umeå 630. Kula: Magnus Håkansson Valbo 1319. Diskus: Christer Högrelius Hellas 4055, D Hedström 3893.
K 100m (-0.1): Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.73, Frida Näsman Mölndal 12.73. 200m (+1.1): F Näsman 25.23, J Näsman 25.79, Emma Östlund Gefle 26.33. 200mH (-0.2): Åsa Carlsson Spårvägen 27.59, Jasmina Glad Spårvägen 29.82. Kula: Helena Engman Riviera 1624, Annika Larsson Gefle 1311. Diskus: A Larsson 5606, H Engman 4664, Lena Björk Hofors 4038.
F16 200m A (-0.5): Nuulu Ndiwabene 84 Hofors 26.30, Maja Söderholm 85 Östersund 26.38. Längd (vind?): Cecilia Staaf 84 Vingarna 510, Cecilia Odén 85 Gefle 501. Diskus: Kristina Helander 84 Kvarnsveden 3252.

HELSINGBORG 7-9.7 (Öresundsspelen)
D a g 1
M 5000m A:
 Christian Olsen DEN 14:11.78, Kent Sörensen DEN 14:32.43, Sonnie Thelmark DEN 14:51.32, Fredrik Uhrbom Nyköping 14:54.32, Peter Madsen DEN 14:54.91, Thomas N Hansen DEN 15:00.06, Bjarke Soestrup DEN 15:00.80, Johnny F Klausen DEN 15:01.05, Anders E Ernst DEN 15:09.30, Nicholas W Skov DEN 15:19.11, Christian D Pedersen DEN 15:22.82, Johan Olehäll Hälle 15:35.65, Henrik Ahnström 81 Brittatorp 15:46.48, Ola Johansson Hälle 15:52.35, B: Lars Andersson IS Göta 15:24.43, Mikael Larsson Sävedalen 15.36.08, Johan Lindgren FK013 15:40.84. 2000mH: Per Jacobsen IF Göta 5:51.81, Johan Wettergren Kville 5:53.77, Ulf Nilsson 81 Hälle 6:01.55, Thomas Johansson 81 Sävedalen 6:04.00, Anders Soovik Kongahäll 6:09.13, John Olsson IS Göta 6:13.43. 400mH A: Mikael Jakobsson 81 Örebro 52.51, Fredrik Lindberg Östersund 52.52, Björn Engström Geflke 56.85, B: Martin Burrows Hälle 54.23, Jimmy Palm Helsingborg 54.94, Joakim Blaschke KA2 55.66, Paul Ragnvaldsson Strömsund 55.87, Henrik Larsen DEN 58.05, C: Tomas Sögaard DEN 60.00, Emil Marker DEN 60.69, Thomas Habel GER 63.10. Slägga: Bengt Johansson Tureberg 7562, Per Karlsson Växjö 7280, Torben Wolf DEN 6457, Svante Söderlund Bore 6441, Simon Jensen DEN 6173, Johan Pyrell Växjö 5834, Mikael Holst Bottnaryd 5705, Peter Andersson Gnistan 5534, Tomas Pyka 81 Gnistan 5413, Stellan Kjellander Vittsjö 5320, Dominik Vogt GER 4578.
P18 5000m: Magnus Ohlsson 82 Höfgby 15:40.27, Mats Granström 83 Eksjö Södra 15:48.46. 2000mH: Erik Emilsson 82 Malmö 5:53.28, Benjamin Wolters DEN 6:11.66, David Lindh 83 FK013 6:15.86, Magnus Eriksson 82 Loos 6:17.66. 300mH A: Philip Nossmy 82 Malmö 38.27, Ragnar Bergheim NOR 38.40.
P16 800m A: Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 1:57.31. Höjd: Johan Malm 84 Örgryte 196. Tresteg (vind?): Sven Fermumm GER 1350, Victor Stodell 84 Skruv 1285, Sebastian Kjellerup 84 DEN 1267.
K 3000m: Jenny Framme Hälle 9:44.12, Malin Öhrn Malmö 9:46.55, Siri M Alfheim NOR 10:11.27, Sara Talia Fredrikshof 10:15.90, Mia Larsson 81 Lund 10:17.96, Carita Mårtensson Björnstorp 10:26.27, Andrea Lundkvist Hälle 10:27.88, Lisa Haglund 81 Heleneholm 10:42.52. 400mH A: Caroline Gyllenhammar Helsingborg 60.88, Paulina Orell 81 Norrköping 62.03, Eva Olofsson Eslöv 63.65, B: Helle Nielsen DEN 66.53, Kristina Jonsson 81 Råby-Rekarne 68.52, Catrine Carlberg Hälle 69.54. Slägga: Catarina Andersson Pallas 5266, Rebecka Kvist 83 Alvesta 5040, Vanessa S Mortensen DEN 4825, Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4343, Lilian Pyka Gnistan 4247, Mona Jönsson Klippan 4245, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 4076, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 4043, Linda Wijkander 83 Klippan 4035, Annsofie Hansson Tanum 3969, Christel Nordin 83 Eslöv 3914, Ingelill Bareksten NOR 3818, Carola Feuerpfeil Skruv 3780, Christina Tonk GER 3056.
F18 300mH A: Carolina Klüft 83 Växjö 41.22 (3:e F18 genom tiderna!).
F16 800m A: Magdalena Ottersten 85 Hälle 2:19.02, Pernilla Nyström 85 Hälle 2:19.57. Tresteg: Therese Gustafsson 85 Kil 1209/+1.7, Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö 1197/+0.7, Ida Glemne 84 Växjö 1165/+1.1, Ulrika Nilsson 84 Orient 1130w/+2.6 (ok???), Klara Grahnström 84 Växjö 1082/+0.3, Johanna Gudmundsson 84 Klippan 1077/+0.4, Susanna Diallo 84 Råby-Rekarne 1069/+0.9, Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne 1061/+0.5, Theresia Plymoth 85 Malmö 1054/+0.9, Denice Albek DEN 1051/+1.0, Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 1050/+0.4, Stefanie Förster 84 GER 1047/+0.7, Jessica Rydin 85 Tingberg 1042/+0.3. Spjut: Elinor Holgersson 84 Ystad 3970, Carola Lehmann GER 3601, Maria Andersson 84 Eslöv 3368, Christine Weichert GER 3196, I Glemne 3174, Isabell Nimz GER 3163, Sofia Klüft 85 Växjö 3155.
D a g 2
M 200m h2
 (+3.1): Mark Jacobsen DEN 22.81w, h4 (+2.7): Tomas Andersson Tjalve 22.88w, h6 (+1.8): Anders Hansson Heleneholm 21.97, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 21.98, Magnus Åhlén IF Göta 22.02, Henrik K Nielsen DEN 22.30, Per Joan Lorentzon Orient 22.45, Gustav Lindström 81 Lund 22.59, h7 (+0.9): Rikard Rasmusson Malmö 22.23, Mathias Sundin Malmö 22.27, Steffen Jörgensen DEN 22.38, h8 (+1.5): Jimisola Laursen Malmö 21.20, Johan Engberg 81 Finspång 21.49, Patrik Tellgren Örebro 22.76, Oscar Tidblom Norrköping 22.82, A (+0.9): J Laursen 21.09, J Engberg 21.36, A Hansson 21.84, T Nikitin 21.88, R Rasmusson 22.06, B (+0.8): S Jörgensen 22.15, G Lindström 22.46, P J Lorentzon 22.52, H K Nielsen 22.53, M Jacobsen 22.72, P Tellgren 22.85. 800m A: Göran Olofsson Eslöv 1:50.77, Tobias Lundvall Sävedalen 1:52.13, Lars Appelqvist IF Göta 1:52.46, Michael Öhman Bollebygd 1:52.99, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:53.32, Toni Rovina Malmö 1:53.75, Niklas Thorell Malmö 1:54.56, Jens Wittig GER 1:55.88, Martin Pedersen DEN 1:56.47, B: Sisco Daastrup DEN 1:54.54, Joakim Daun 82 Gotland 1:54.85, Mikael Gren Hälle 1:55.58, Martin Svensson 81 Högby 1:56.38, Joakim Johansson Hälle 1:56.45, Jeppe A Thomsen 1:57.43, Berne Forzelius Malmö 1:58.01, C: Mikkel H Jensen DEN 1:54.81, Rasmus K Larsen DEN 1:56.45, Christian Bengtsson Malmö 1:56.70, F Uhrbom 1.57.18, Michael Björklund Filipstad 1:57.19, Roger Svensson 83 Falkenberg 1:57.39, Mathias Lindberg Malmö 1:57.73, D: Jörg Brischke GER 1:56.07, Kim H Lindahl DEN 1:56.35, Joakim Nätth Hälle 1:57.21, Hesham Gabr DEN 1:57.65. 110mH h1 (+1.3): P Ragnvaldsson 14.66, Rafael Askros 81 Ullevi 14.99, Jacob W Hansen DEN 15.98, Christian Tack GER 16.26, C Hulteberg 17.06, h2 (+1.1): P Nossmy 14.29, Anders Karlsson Spårvägen 14.84, Per Bergman Tureberg 14.84, Carl-Johan Olsson Mariestad 16.03, Wilfried Beschorner GER 17.50, h3 (+0.7): Erik Svensson Vittsjö 14.80, T Sögaard 14.88, Patric Lindahl Pallas 16.25, f (+3.0): P Nossmy 14.19w, P Ragnvaldsson 14.63w, A Karlsson 14.66w, P Lindahl 14.70w, P Bergman 14.76w, C-J Olsson 15.03w, R Askros 15.09w. Stav: Patrik Kristiansson Örgryte 570, Peter Widén Växjö & Pawel Szczyrba 81 Malmö 523, Alhaji Jeng 81 Örgryte 513, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 503, Henrik Hallenbo Lerum 503, Viktor von Bothmer Ullevi 503, Anders Edvinsson Spårvägen 483, Johan Fritz 82 Malmö 463, Gustaf Hultgren 83 Kalmar 443, Christian Hulteberg Heleneholm 423, Bo Jacobsson Gotland 423, Ingo Strauss GER 403, Jakob Rasmussen DEN 403, Alexander Igelström Ullevi & Zbigniew Jakobschy Spårvägen & Henrik Weisbach IFK Göteborg & Yilmaz Mahshid Örgryte & Torsten Müller GER X. Tresteg: David Frykholm IF Göta 1456/-0.1, Kasper H Hansen DEN 1402/+0.3, Yannick Tregaro Örgryte 13966/+0.4, Anders Sjöström 83 Mölndal 1393/0.0, Peter Fredriksson 83 Wärnamo 1365/0.0, Jörgen Winkelhake GER 1357/-0.6, Patrik Svensson 81 Örgryte 1329/-1.6, Allan K Nielsen DEN 1308/+0.6, Christian Nygård 82 Örgryte 1305/-1.0, Christer Johansson 82 Örgryte 1292/+0.4. Spjut: Andreas Wulff Växjö 7066, Daniel Gustafsson Alingsås 6540, Lasse Haka IF Göta 6496, Michael Jörgensen DEN 5850, Toste Jessen DEN 5692, Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5457.
P18 100m h1 (+2.4): T Nikitin 11.16w, Anders Bache DEN 11.23w, h4 (+2.7): Fredrik Sturesson 82 Helsingborg & Martin Skeppstedt 82 Hammarby 11.18w, h5 (+1.9): Pontus Nilsson 82 Heleneholm 11.20, Andreas Jansson 83 Gefle 11.26, h6 (+0.2): Daniel Persson 82 Malmö 11.08, Björn Lundin 82 Gefle 11.26, h7 (+0.9): John Lundvik 83 Växjö 11.16, Anders Johnsson 82 Skruv 11.22, s1 (vind?): D Persson 10.96, B Lundin 11.01, A Johnsson 11.19, F Sturesson 11.27, s2 (vind?): M Skeppstedt 11.23, A Bache 11.25, s3 (+1.4): J Lundvik 11.08, A Jansson 11.17, Erik Wilhelmsson 82 Helsingborg 11.23, f (+1.3): B Lundin 10.99, D Persson 11.02, A Johnsson 11.19, A Jansson 11.28. 1500m A: O Walleräng 4:05.47. Höjd: Christer Johansson 205, Kevin Mijdema 82 Lund 199, Joel Spolén 83 Örgryte 199, Martin Eriksson 83 Örgryte 195, Emil Belfrage 82 Ullevi 186, Leif Hochschild GER & Rolf Baumann GER 186, Daniel Malmström 83 Lerum 186.
P16 Längd: Benjamin Müske GER 655/+0.9, Magnus Ohlin 84 Helsingborg 634/+1.2.
K 200m h2 (+1.8): Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.95, h3 (+2.0): Linda Hansson Malmö 24.75, h4 (+1.6): Maren Schulze GER 24.35, Hanna Peterson Södertälje IF 25.12, Sofie Toftgård 82 Halmstad 25.84, h5 (+1.2): Veronica Fransson Hälle 25.36, P Orell 25.51, A (+0.9): M Schulze 24.16, L Hansson 24.50, H Peterson 24.74, S Hildenborg 24.82, V Fransson 25.08, P Orell 25.50, B (+0.7): Jessica Nyström 83 Råby-Rekarne 26.47. 800m A: Hanna Karlsson Malmö 2:10.45, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:13.28, Camilla Madsen DEN 2:13.52, Caroline Hjelm Hälle 2:14.27, Malin Kemi Malmö 2:15.72, Sandra Pode 81 Heleneholm 2:16.54, Sara Kofoed DEN 2:17.07, Johanna Nilsson 83 Högby 2:17.75, B: Erica Andersson IF Göta 2:15.11, Marie Nilsson 81 IF Göta 2:16.01, Pernille Kondrup DEN 2:16.49, Louise P Mörch DN 2:16.54, Petra Forsberg Heby 2:16.96, Silla Duhrkop DEN 2:18.42, Sara Arndt GER 2:19.11. 100mH h1 (+2.1): Lina Quick Strand 14.25w, Karen M Kristoffersen 15.98w, h2 (+2.2): Linda Fredriksson Rydö 14.24w, Anna Marberg 81 Trollhättans SK 15.16w, Jeanette Hansson Eslöv 15.16w, Gitte Sörensen DEN 15.42w, E Olofsson 15.43w, Viktoria Svensson Eslöv 16.64w, f (+0.7): L Quick 13.90, L Fredriksson 14.26, A Marberg 15.15, G Sörensen 15.28, J Hansson 15.38, E Olofsson 15.43, K M Kristoffersen 15.91, V Svensson 16.32. Stav: Maria Rendin 82 Malmö 373, Charlotte Karlsson 82 Malmö 363, Anita Törring DEN 363, Linda Persson 81 Växjö 353, Åsa Pettersson 81 Tureberg 333, Annika Berntsson Ullevi 333, Sandra Ribba Örgryte 323, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK & Sofie Lissäng Hammarby 323, I Glemne 313, K M Kristoffersen 313, Desirée Dahlgren 84 Malmö 313, Christina Garametsos 86 Malmö 303, Anna Björkman 81 Lidingö & Anja Rozman Örgryte 303, Sara Josefsson 84 Kville 293, Therese Anefors 83 Örgryte 283, Karolina Syrén 82 Hovslätt 268, Anna-Maria Sjöhagen 83 Spårvägen 253, Kristina Paul GER 253, Erika Larsson Strand 253, ... Hanna-Mia Persson Kalmar X. Tresteg: Anna Andersson KA2 1228/+0.4, Sara Brankell 81 Mölndal 1226/+0.3, Anna Wiberger 82 Mölndal 1225w/+3.2 (ok???), Lotte Thiesen DEN 1214/+0.9, Charlotta Vöcks Ullevi 1176/+1.1, Adiam Thedros 82 Göteborgs KIK 1168/+1.0, Caroline Larsson 83 Norrköping 1155/+2.0, Claudia Wegner GER 1140/+1.4, Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 1133/+1.1, Ann-Sofie Söderbäck 81 Kil 1126/+0.9, Janine Hogh Lehner GER 1065/+1.7, Christina Franklin 82 Växjö 1060/+1.2, Amalie Brader DEN 1053w/+2.1 (ok???), Beatrice Fihn 82 Göteborgs KIK 1017/+1.1. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 4438, Helena Anderzon Strand 4270, M Jönsson 4045, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3983, Malin Svensson Helsingborg 3492, Hildburg Einhoff GER 3484, Carola Lehmann GER 3459, Sophie Ohlsson 82 Gefle 3276, Ingrun Einhoff GER 3032.
F18 100m h1 (+0.7): M Schulze 12.07, h2 (+2.3): C Klüft 12.08w, Beatrice Hellgren 83 Örebro 12.54w, Erica Johansson 82 Ängelholm 12.59w, Helene Johnsson 83 Halmstad 12.83w, h3 (+0.4): Jenny Adolfsson 82 Rydö 12.87, h4 (+0.8): Anna Berg 83 Ystad 12.56, L Wijkander 12.71, Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 12.88, s1 (vind?): M Schulze 11.98, B Hellgren 12.58, E Johansson 12.63, H Johnsson 12.85, s2 (vind?): C Klüft 11.96, A Berg 12.57, L Wijkander 12.75, Alexandra Baguhl GER 12.89, f (+1.6): M Schulze 11.83, C Klüft 11.90, A Berg 12.54, L Wijkander 12.67, A Baguhl 12.75, E Johansson 12.77, H Johnsson 12.84. 800m: Martina Johansson 83 Malmö 2:16.64, Helle Nielsen DEN 2:18.94. Diskus: Karin Engström 83 IF Göta 4017, C Nordin 3919, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 3524, Emma Ross 82 Boden 3484, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 3481, Annika Malmberg 82 Helsingborg 3386, V S Mortensen 3304, Petronella Malmqvist 83 Tanum 3091, Steffi Ackermann GER 3087.
F16 100m h4 (+1.6): Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 12.35, Tove Åkerblom 85 Malmö 12.63, h5 (+1.5): Linn Malmo 84 Gefle 12.53, Sabrina Schumann GER 12.61, h6 (+1.4): Maxi Zeising GER 12.86, s1 (+1.1): J Ljunggren 12.29, T Åkerblom 12.73, s2 (+0.3): M Malmo 12.59, s3 (0.0): S Schumann 12.55, Moa Larsson 85 Orient 12.75, f (+2.1): J Ljunggren 12.03w, L Malmo 12.51w, S Schumann 12.56w, T Åkerblom 12.57w. Höjd: J Rydin 169, Omolola Amojo GER 165, Jennifer Stacklies GER 165, Jenny Gunnarsson 85 Finish 165, Elin Hansson 85 Kristianstad 161, Lina Skoglund 85 Tureberg & C Axelsson 156, Karin Rydh 85 Malmö 156, Virginie Wiegand GER 156. Diskus: Sara Wikström 84 Hässelby 3531, Lovisa Persson 84 Helsingborg 3308, Emma Johannesson 84 Hovslätt 3276.
F14 800m A: Jenny Holmroos 86 Västerås 2:17.81, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 2:17.83.
D a g 3
M 100m h3
 (-0.7): Daniel Persson 81 Simrishamn 11.20, h6 (-1.6): Torbjörn Mårtensson Malmö 10.97, M Jakobsson 11.23, h7 (-1.2): Erik Wahn Helsingborg 10.83, J Engberg 10.87, Peter Ahl Ullevi 11.03, h8 (-1.0): Matias Ghansah Malmö 10.91, Niclas Broström IF Göta 11.03, Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.26, A (-1.2): E Wahn 10.75, J Engberg 10.81, T Mårtensson 10.92, N Broström 11.01, M Jakobsson 11.17, D Persson 11.26, M Ghansah & P Ahl ej start, B (-1.3): S Jörgensen 11.21. 400m A: T Nikitin 48.90, Jörg Brischke GER 49.91, Alexander Lakhanpal Linnéa 50.24, C Antonsen 50.39, B: T Andersson 50.91, C: M H Jensen 51.21, K H Lindahl 51.48. 1500m A: M Öhman 3:53.91, K Sörensen 3:54.15, Christian Olsen DEN 3:55.63, P Jacobsen 3:56.87, Joakim Johansson 3:57.18, Göran Axelsson Malmö 3:57.37, F Uhrbom 3:58.66, Anders Gudme DEN 3:59.54, T Lundvall 4:01.69, B: J A Thomsen 4:04.51, M Lindberg 4:05.25, S Thelmark 4:05.70. Höjd: Martin Zuba Finish 200, Tobias Svensson Wärnamo 196, Andreas L Nilsson Finish 196, Fredrik van Speyck Klippan 196, Jens M Boenis DEN 191, Peter Blom Lidingö 186. Längd Q1: Asi Mikkelsen DEN 671/-0.4, Oliver Farys GER 669/-0.5, Daniel Almgren Vallentuna 666/-1.4, Q2: Mattias Sunneborn Lidingö 729/-0.7, Nebez Kurban Lidingö 697/-1.6, D Frykholm 692/-0.4, Mathias Lageskog Ullevi 684/-1.1, Jesper Aabo DEN 675/-1.4, Linus Malmborg Heleneholm 664/-0.6, C-J Olsson 644/-0.5, Tobias Persson Heleneholm 644/-0.2, Karsten Kahlert GER 639/-0.6, f: M Sunneborn 789/+1.2, N Kurban 758/+2.0, J Aabo 739w/+2.7 (ok???), L Malmborg 731/+0.5, D Frykholm 724/+1.8, M Lageskog 706/+1.1, D Almgren 674/+1.3, T Persson 670/+0.3, K Kahlert 657/+1.2, A Mikkelsen 654/0.0, C-J Olsson 643/0.0. Kula: Håkan Andersson Ljungsbro 1708, David Johansson Ludvika 1520, Jesper V Nielsen DEN 1519, Christian Schmidt DEN 1288. Diskus: Mattias Borrman Västerås 5868, Robert Weir GBR 5830, Eivind Smörgrav NOR 5505, Kevin Brown GBR 5500, Gjöran Sörli NOR 5457, Staffan Jönsson 81 Heleneholm 5112, J V Nielsen 4615, Tobias Melin Bottnaryd 4269, Lars Widén Örbyhus 4099.
P18 800m A: Mikael Bergbrant 83 Sävedalen 1:56.78, Mikkel Black DEN 1:57.31, Jan Olszowy 82 Spårvägen 1:57.71, Frank Ulrich GER 1:57.92. Stav: Georg Mauersberger GER 453, Henric Stodell 82 Skruv 443, G Hultgren & J Fritz 433, Thomas Offersen DEN 403, Johan Andreasson 82 IF Göta 388, Erik Hallenbo 83 Lerum 373. Längd: Tobias Licht GER 667/+0.2, Carl Bergfeldt 82 IF Göta 655/+1.4, A Sjöström 652/+1.1, Peter Sohn DEN 648/+2.0, Tobias Nilsson 83 Heleneholm 647/+0.8, Jakob B Jensen DEN 646/+0.4, Gustav Svensson 82 Simrishamn 643/+1.0, Robin Janson 83 Kil 638/+1.0, P Fredriksson 638/+1.6.
P16 Stav: Martin Wisnander 84 Malmö 403, Sebastian Zawadski 84 Malmö 403, Michael Konow GER 383, Lars Haukohl DEN 358.
K 100m h1 (-1.3): V Fransson 12.25, C Vöcks 12.32, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 12.49, h2 (+0.3): H Peterson 12.24, J Ljunggren 12.39, h3 (-0.2): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.04, L Hansson 12.09, L Fredriksson 12.30, Annika Larsson Kil 12.74, A (-2.0): E Barenfeld 12.21, V Fransson 12.28, L Hansson 12.30, J Ljunggren 12.42, H Peterson 12.46, L Fredriksson 12.59, C Vöcks 12.60. 400m A: Therese Ahlepil Rånäs 56.20, H Peterson 56.79, P Orell 57.46, Louise Wenngren Spårvägen 59.56, M Johansson 60.42, B: Ellinor Stuhrmann Malmö 57.02, E Olofsson 58.30, S Duhrkop 60.83, C: Jenny Olsson 85 Glanshammar 59.48, Sara Arndt GER 60.02, S Kofoed 60.98, D: S Pode 58.33, Annika Eriksson 82 Färjestaden 59.18, Anna Olofsson Eslöv 60.20, H Nielsen 60.99. 1500m A: H Karlsson 4:30.60, J Framme 4:32.80, J Nilsson 4:32.81, K Haglund 4:34.23, E Andersson 4:35.59, C Hjelm 4:36.81, S Talia 4:40.21, M Ottersten 4:40.43, M Larsson 4:40.75, Kariatta Koroma DEN 4:41.10, P Nyström 4:43.34, L P Mörch 4:44.59, M Nilsson 4:50.81, B: P Sävestrand 4:42.38, C Mårtensson 4:44.60, Carolina Martinez Björnstorp 4:48.44, L Haglund 4:55.90, C Ottersten 4:57.53. Höjd: Jenny Isgren 81 Skurup 170, Claudia Wegner GER 166, Anne Christiansen DEN 166, Johanna Olander Färjestaden & Nadine Sonnabend GER & M Svensson 161, J Hansson 156. Längd: L Quick 574/+1.1, Sofie Andersson 81 Kville 549/+0.6, J Hansson 538/+0.3, A-C Söderbäck 530/+1.7, Åse Mohlin Malmö 528/+0.8, Kristina Schröder GER 516/+0.4, Emma Josefsson 81 Kville 500/+0.6, ... S Gustafsson X. Kula: C Andersson 1460, Maria Pettersson Helsingborg 1419, Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1279, Karin Larsson 81 Garphyttan 1179, Michaela Mau GER 1149, H Einhoff 1031. Diskus: M Pettersson 5024, Elin Isane NOR 5000, Grete Etholm NOR 4929, C Andersson 4617, Angela Åkeson Kil 4346, A-K Svensson 4272, Veronica Karlsson Strömsund 4188, Stina Lindblad Katrineholm 3657, K Larsson 3500, Maria Turunen Skruv 3358, H Einhoff 3336, Jennie Beckius 81 Eksjö Södra 3233, I Einhoff 3183, M Mau 3054.
F18 100mH (+0.7): Lisa Norlin 83 Riviera 15.38, S Ohlsson 15.96, Janne M Barslev 16.15, Nicole Bartig GER 16.30. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 164, Sofie Lundström 83 Västerås 161, Lisa Hannula 83 Gefle 161, Karina Johansen DEN 161, Helena Redborg 83 Tureberg & Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne & Linda Hagberg 83 Örebro 156 & Mette Kristoffersen DEN 156. Längd: Anna Seleznova 83 Huddinge 567/-0.8, Luda Meissgeier GER 547/0.0, P Malmqvist 546/+1.3, Caroline Larsson 533/0.0, C Klüft 533/+0.4, Sara Isaksson 82 Helsingborg 517/+0.7, S Ohlsson 516/+0.9, B Hellgren 506/+1.1, Carolin Suckel GER 505/+1.1, C Franklin 504w/+2.4 (ok???). Kula: S Ackermann 1215, C Klüft 1169, S Lundström 1161, L Wijkander 1134, E Roos 1063, C Åberg 985, Åsa Lundgren 82 Arboga 955. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4496, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3888, Dagny Veinberg 83 Lidingö 3693, Carola Lehmann GER 3629, Maria Leijon 82 Mariestad 3505.
F16 200m h1 (-0.8): Pernilla Tornemark 85 Kristianstad 26.11, h4 (-0.2): T Åkerblom 25.92, S Schumann 25.95, h5 (-0.9): L Malmo 26.33, A (-1.2): T Åkerblom 26.24, P Tornemark 26.35. Längd Q1: Annett Hoffman GER 521/-1.0, Frida Hilmersson 84 Glanshammar 516/+0.3, Q2: D Lincoln Saavedra 540/+0.4, T Gustafsson 536/-1.4, J Rydin 534/+0.4, Jennifer Stacklies GER 523/-1.4, Elin Persson 85 Ystad 516/+0.2, I Glemne 505/+0.6, f: J Rydin 555/+0.2, T Gustafsson 553/-1.0, D Lincoln Saavedra 552/-0.3, A Hoffman 527/-0.5, P Tornemark 519/+0.4, E Persson 515/-0.4, J Stacklies 512/-0.8, F Hilmersson 507/-0.4, I Glemne 500/-0.6, S Diallo 500/+0.3.
F14 Höjd: Jonna Bramstedt 86 Kalmra 165, Julia Mächtig GER 163, Frederikke Jensen 87 Vittsjö 163, Majken Lidén 86 IF Göta 154.

HUDDINGE 5.7 (Sommaröset)
M 100m
 (+0.6): Anders Boyacioglu Huddinge 11.02. 800m: Martin Theander Lidingö 1:57.25, Martin Öhman 81 Hässelby 1:57.83. 110mH (-0.5): Mikael Väyrynen Tumba 16.08.
K 800m (mix): Marlin Brown Ärla 2:19.52. Längd: Mikaela Westerfalk 86 Huddinge 512/-0.4. Spjut: Katarina Eklöf Huddinge 4563.

VISBY 5.7 (Julispelen)
M 2000mH: 
Anders Soovik Kongahälla 6:07.05. Stav: Bo Jacobsson Gotland 420, Erik Larsson Gotland 380. Längd: Mattias Sunneborn Lidingö 781/+1.6, E Larsson 687/
-0.3, Per Klofsten FK013 645/-1.2, ... Nebez Kurban Lidingö X.
P18 200m (
+1.6): Martin Hajdu 83 Malmö 22.74. Längd: Nicolaus Daun 82 Gotland 639w/+2.1 (619/+1.7).
K 200m (
+1.5): Sara Mentzer Gefle 26.21, Ida Gillerfors 85 Gotland 26.45. 2000mH: Lisa Wallgren Hammarby 7:46.25. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 3983.

OSKARSHAMN 5.7 (Personliga Rekordens Kväll)
M 3000m A: 
Fredrik Lundqvist IK Sisu 8:47.3m, Jimmy Wiik 82 Kalmar 8:58.4m, Johan Lundahl Hultsfred 9:00.3m. Längd: Daniel Höök Hellas 684/+0.5, Tobias Lundqvist IK Sisu 677/+0.3, Robert Eliasson Södra Vi 639/+0.5. Kula: Kent Larsson Trångsviken 1738, Henrik Wennberg Tureberg 1734.
3000m (mix): Maria Pettersson Njudung 9:55.8m, Dorothea Carlsson Eksjö Södra 10:40.6m. Höjd: Kristin Lock-Johansson 82 Kalmar 160. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1255, K Lock-Johansson 951. Spjut: Anna-Lena Svensson Hinden 3481.

TIMRÅ 5.7 (PRK2)
K Kula: 
Marlene Forslund 82 Kovland 1152.
F16 Spjut: Betty Öhlén 85 Sundsvall 3260.
K35 800m (mix): Eva-Britt Karlsson Sundsvall 2:16.4m.

VELLINGE 5.7 (Söderslättspelen 2)
P18 Stav:
 Björn Lundin 82 Helsingborg 360.
F18 Stav: Tracey Andersson 84 Trelleborg 290.
F16 Längd: Tove Åkerblom 85 Malmö 506/+1.0. Diskus: T Andersson 3280, Kristin Åberg 85 Finish 3198.

TANUMSHEDE 5.7 (Tanumsspelen)
M Kula: 
Henrik Olsson Dingle 1366, Per-Erik Hansson Tanum 1262. Diskus: H Olsson 4174.
K Diskus: Annsofie Hansson Tanum 3490.

LEKERYD 4-5.7
M Tiokamp:
 Pierre Arvidsson Lekeryd-Svarttorp 4.095m.

STOCKHOLM/S 4-5.7 (Stockholm Summer Games)
D a g 1
F18 Längd 
(vind okänd): Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 522, Debbie Viklund 83 Bromma 502.
F16 Längd (vind okänd): Madelen Nylander 84 Örbyhus 525. Spjut: Camilla Westerlund 86 Huddinge 3203.
D a g 2
P18 300m: 
Thomas Nikitin 82 Spårvägen 35.91. 800m: Jan Olszowy 82 Spårvägen 1:56.89, Anders Leinås 83 Täby 1:57.55. Höjd: David Fridell 83 Danderyds SK 188.
F18 Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 174, Helena Redborg 83 Tureberg 158.
F16 300m: Linda Spetz 84 Södertälje IF 41.37. Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 158, Helen Meier FIN 154.
F14 Höjd: Camilla Silander 86 Danderyd Athl 160.

SKÖLLERSTA 4.7 (Veckans tävling)
M Kula:
 Mats Andréasson Sköllersta 1279.
K22 Slägga: Sofia Jonsson Glanshammar 3045.

GÄVLE 4.7 (DM)
M 100m h1
 (+1.6): Robert Fält Gefle 11.06, h2 (+1.1): Nasser Sebabi 82 Hofors 11.08, ... Michael Matton Gefle bröt (hälsenebristning), A (+1.1): R Fält 10.92, N Sebabi 10.97, Mahmoud Adla Gefle 11.21. Tresteg: Thomas Persson Gefle 1269/+0.6.
K 200m h1 (+2.0): Linn Malmo 84 Gefle 26.11, h2 (+0.8): Emma Östlund Gefle 26.26, f (+0.6): L Malmo 25.68, E Östlund 26.19. 1500m: Hanna Ahlin 84 Gefle 4:54.61, Julie Leonard Högbo GIF 4:59.95, Camilla Nyström 85 Högbo GIF 5:07.72. 400mH: Josefina Hallström 86 Skade 72.57, Maja Westin 86 Skade 74.51. Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 166. Spjut: Marie Rosengren Gefle 4431.

LJUSDAL 4.7 (Friidrottsbarometern)
M Stav: 
Stellan Back Söderhamn 420. Längd: S Back 643/+0.2. Kula: S Back 1271.
K Längd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 512/+0.2.

HÄSSELBY 3.7
M Diskus:
 Johan Persson Falun 4078, Thomas Hirvonen Tureberg 3901, Martin Mella Huddinge 3885.

NYBRO 3.7
K Slägga:
 Rebecka Karlsson 81 Hinden 3630.
F18 Slägga: Maria Gustavsson 83 Hinden 4020.

HÄRNÖSAND 1-2.7 (Norrlandsmästerskapen)
D a g 1
M 100m
 (+1.0): Niklas Stridqvist Sundsvall 10.76. 400m: Urban Johansson Ume FI 49.94. 1500m: Jonas Nilsson Riviera 4:02.70, Peter Marklund Riviera 4:03.16. 5000m: Niklas Lestander Riviera 15:57.49, Mikael Berg Riviera 15:57.80. 110mH (+1.0): Stefan Heinås Riviera 14.16, Jens Lidström Riviera 16.15. Kula: Hans Källén Strömsund 1291, Martin Öhman 81 Vingarna 1270. Diskus: H Källén 4033.
P18 100m h2 (+1.7): Björn Lundin 82 Gefle 11.25, f (+1.3): B Lundin 11.08, Claes Ögren 82 Skellefteå 11.25. 1500m: Joel Bodén 83 Skellefteå 4:01.72. Tresteg: Christian Bergmark 83 Skellefteå 1286/+1.4.
K 100m (+1.3): Sandra Lagerskog Riviera 12.62, Hanna Ledin 83 Sundsvall 12.69. 1500m: Ulrika Mähler Brännan 4:47.50, Karin Wåhlstedt Järvsö 5:05.26. 100mH (+1.9): Lisa Norlin Riviera 15.39. Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 300, Katja Gustavsson 84 Skellefteå 295, Linnea Eriksson Skellefteå 285, Jessika Andersson 84 Gefle 265, Lisa Välitalo 82 Umedalen 255. Längd: S Lagerskog 524/+1.9. Kula: Helena Engman Riviera 1573, Sofia Renman 83 Östersund 1147. Slägga: H Engman Riviera 5098, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4227, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3751, Carina Källén Strömsund 3399, Lena Marcusson 81 Vingarna 3369, Kristina Karlström 83 Östersund 3107, Helen Persson 83 Sundsvall 3099, Emma Holmlund 84 Sundsvall 3082. Spjut: S Renman 4065, Malin Wiik 83 Sundsvall 3497, Karin Åkerstedt Ragunda 3361, Malin Renman 83 Östersund 3017.
F16 100m (+1.0): Linn Malmo 84 Gefle 12.50, Jannice Sundqvist 85 Brännan 12.60. 800m: Hanna Ahlin 84 Gefle 2:20.82. Längd: Cecilia Staaf84 Vingarna 500/+1.8. Spjut: Anna Torstensson 84 Hammerdal 3242.
D a g 2
M 200m
 (vind???): N Stridqvist 21.80, Pär Svensson Sundsvall 22.76, Charles Svensson Brännan 22.80. 800m: U Johansson 1:56.11, J Bodén 1:56.71, Björn Bergström Vingarna 1:57.22. 3000mH: Magnus Eriksson 82 Loos 9:53.36, Mikael Forsling Edsbyn 9:54.50, Martin Hedlund Gefle 10:40.49. Längd: Håkan Johansson Sollefteå 717w/+4.0 (ok???). Slägga: H Källén 5429, Magnus Mårtensson Strömsund 5079, M Öhman 4634, Jens Edler Östersund 4630. Spjut: Mikael Snällfot Nedre Soppero 6679, Jon Edler Östersund 5794, Fredrik Björklund IFK Umeå 5494.
P18 Stav: C Bergmark 410. Spjut: Tobias Wallström 83 Skellefteå 6075.
K 200m (+1.3): L Malmo 25.88, L Norlin 26.45, H Ledin 26.46. 5000m (mix): Katarina Lindström IFK Umeå 17:08.7m. Tresteg: K Karlström 1011w/+2.2 (ok???). Diskus: H Engman 4834, C Sjödin 3510, M Fahlstedt 3033.
F16 Tresteg: Anna Lundholm 84 Trångsviken 1083w/+4.3 (ok???), Cecilia Odén 84 1071w/+3.9 (ok???), Maja Söderholm 85 1020w/+3.9 (ok???).

UPPSALA 1-2.7 (Bospararspelen) Till fullständiga resultat
D a g 2
M 100m
 (-1.4): Berhane Haile Tureberg 11.15, Fredrik Fransson Hellas 11.21, X (-1.0): B Haile 11.10, F Fransson 11.10. 400m: Roger Asplund Södertälje IF 49.99, Linus Hagstedt Hellas 50.66, Tomas Andersson Tjalve 50.82, Anders Johansson Nord-Uppland 51.50. 1500m: Olli Rantamäki FIN 3:51.11, Thomas Würtz 82 Hässelby 4:06.25. 3000m: Gebriel Zeron Upsala 8:52.34. Stav: Andreas Bonin 81 Alunda 465, Johan Papas 81 Solna 435. Tresteg: Kruffe Gustavsson Duvbo 1395/+1.8, Erik Eriksson Örbyhus 1338/+2.0, Erik Olofsson 82 Kungsängen 1308w/+3.0 (-), Matts Asplund Unungen 1301w/+3.1 (-). Kula: Kent Larsson Trångsviken 1741, Henrik Wennberg Tureberg 1711, David Johansson Ludvika 1498, Thomas Hirvonen Tureberg 1351. Diskus: H Wennberg 5388, Niklas Uhlin Upsala 4879, Christer Högrelius Hellas 4131, T Hirovnen 4006, Johan Mörner 81 Örbyhus 3925. Spjut: Pasi Mäntylä Västerås 6872, Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 6168, Kenneth Bergén Huddinge 5996.
P18 Höjd: David Fridell 83 Danderyds SK 189.
K 800m: Isabell Ahlström 81 Upsala 2:16.47, Helena Sundh Hässelby 2:17.69, Maria Lassus 82 Väsby 2:18.49. 1500m: I Ahlström 4:43.44, Anki Nordman FIN 4:47.93. Längd: Sara Mentzer Gefle 554/+1.9, Anna-Karin Olsson Tureberg 552/+1.7, Angelica Ström 81 Tierp 532w/+3.6 (519/+1.0), Petra Johansson Västerås 520w/+2.2 (519/+1.6). Tresteg: Marie Åhlander Spårvägen 1267w/+2.3 (-), Madelen Nylander 84 Örbyhus 1206/+1.6, Ellen Valgeborg 83 Enköping 1018/+2.0. Kula: Mikaela Johansson 84 Ärla 1096. Diskus: Lena Björk Hofors 3663. Spjut: Anna Hellströmer Södertälje IF 4063, Linda Wicksell Enköping 3819, Annette Ekberg 81 Märsta 3749, A-K Olsson 30566.
F18 400m: Jennie Bogren 82 Upsala 60.73. Höjd: Lisa Hannula 82 Gefle 162, Johanna Höglund 84 Upsala 157. Spjut: Sophie Ohlsson 82 Gefle 3066.
F16 Diskus: M Johansson 3145. Spjut: M Johansson 3228.
F15 Längd: Malin Marmbrandt 85 Enköpiung 555w/+2.4 (495/+0.6). Spjut: Marlene Lindström 85 Ununge 3708.

MALMÖ/S-K 1.7
M Kula:
 Jonas Forsberg Heleneholm 1396.
K Diskus: Emma Sjölin Staffanstorp 3390. Slägga: E Sjölin 3512.

VISBY 1.7 (Team Sportia-spelen)
M 100m
 (+1.9): Patrik Tellgren Örebro 11.22. 110mH (+3.2): Erik Larsson Gotland 15.72w, Gustav Melén 82 Gotland 16.89w. Höjd: E Larsson 190. Tresteg (vind?): Andreas Daun Gotland 1363. Kula: E Larsson 1402.
F18 Längd (vind?): Beatrice Hellgren 83 Örebro 514.

MORA 1.7 (Moraspelen) - Till fullständiga resultat
M 300m: Daniel Sjans 83 Kvarnsveden 36.37. 1500m: Abel Nzimbi KEN 3:57.49, Martin Svensson Mora 4:03.62. 5000m: Martin Söderberg Hakarpspojkarna 15:02.71, Clas Jansson 82 Kvarnsveden 15:29.09, Andreas Hårrskog Mora 15:37.62. Kula: Johan Persson Falun 14.97, Dick Gustafsson Mora 1339. Diskus: J Persson 4449, Christer Högrelius Hellas 4012. Spjut: Reijo Kuha Kvarnsveden 5304.
K 100m (+0.2): Therese Hammarlund Falun 12.89. Tresteg: Caroline Dagh 84 Kilafors 1012/-0.3. Diskus: Lena Björk Hofors 4186. Slägga: Marie Hilmersson 81 Hässelby 4941, Hanna Eriksson 83 Kvarnsveden 3202, Kristina Helander 84 Kvarnsveden 3081. Spjut: Caroline Berglund Mora 4037, Anna Linner 83 Kvarnsveden 3602.
F18 Längd: Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 518/-0.4, A Linner 507/-0.2.
F16 Höjd: Sara Rydén 85 Djurmo-Sifferbo 155. Diskus: Katrin Nordkvist 84 Heros 3253, K Helander 3100.
F14 Höjd: Camilla Silander 86 Danderyd Athl 155.

GÖTEBORG/U 30.6-2.7 (Världsungdomsspelen) - Till fullständiga resultat
D a g 1
M 800m A:
 Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:52.51, Göran Olofsson Eslöv 1:52.70, Jon Andersson Falun 1:53.12, Dadi R Jönsson ISL 1:53.30, Ronny Johannesson Hammarby 1:53.38, Per Henrik Sundell Hammerdal 1:53.42, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:53.49, Fredrik Rohlén Falun 1:53.58, Simon Rintel AUS 1:54.36, Björgvin Vikingsson ISL 1:54.56, Niklas Thorell Malmö 1:55.63, B: Jörgen Johansson Eksjö Södra 1:56.12, Anders Johansson Eksjö Södra 1:56.92. 400mH A: Magnus Norberg Huddinge 52.77, Mikael Jakobsson 81 Örebro 52.93, Per Ö Sola NOR 54.17, Peter Andersson Täby 54.49, Martin Burrows Hälle 56.23, Jimmy Palm Helsingborg 57.03, B: Joakim Blaschke KA2 55.69, Paul Ragnvaldsson Strömsund 55.73, Fredrik Simonson Lidköping 57.72, Johan Szabo 81 Danderyd Athl 58.38, Magnus Niklasson Hälle 59.52, Jens Håkansson Gnistan 59.94. Längd: Mattias Sunneborn Lidingö 758/+1.0, Nebez Kurban Lidingö 732/-0.8, Ronnie Sköld Lidingö 669/-2.3. Spjut: Richard A Knudsen DEN 6913, Toste Jessen DEN 5772.
M22 800m: Albin Johansson 81 Hammarby 1:56.54, Mikael Gren Hälle 1:56.95, Martin Arnlid 82 Malmö 1:57.29, Karl Borgö Ymer 1:57.34. 2000mH: Johan Wettergren Kville (u t) 5:58.72, Jan Amnéus Väsby 5:58.84, Ulf Nilsson 81 Hälle 6:01.16, Björn Gustafsson Hammarby 6:02.65. Stav: Pawel Szczyrba 81 Malmö 500, Oscar Janson Ullevi (u t) 500, Viktor von Bothmer Ullevi 480, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 480, Thor Torp DEN 480, Henrik Weisbach IFK Göteborg 465, Denis Mahshid Örgryte 435, Yilmaz Mahshid Örgryte 405, Christian Hulteberg Heleneholm 405, Charlie Lund Petersen 81 Örgryte 385, Alhaji Jeng 81 Örgryte & Alexander Igelström Ullevi (u t) & Linus Lindroth Örgryte (u t) & Klas Rehnberg Upsala X. Spjut: Andreas Wulff Växjö 6798, Paul A Solberg NOR 6326, Mattias Voss Växjö 6209, Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5998.
P18 2000mH: Erik Emilsson 82 Malmö 5:50.34. Höjd: Andreas Viken NOR 206, Christer Johansson 82 Örgryte 204, Joel Spolén 83 Örgryte 201, Kristoffer Gressli NOR 190, Tobias Lillemets 82 Råby-Rekarne? 190, Faruk Ademovic 83 Örgryte 190, Jonas H Hallgrimsson ISL 186. Spjut: Andreas Thorkildsen NOR 7175.
P16 800m A: Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 1:57.93. Längd: Juan Pettersson 84 Tibro 659/-0.2, Joni Peltomaa 84 Tjalve 644/-0.3.
K 400mH A: Olga Dogadko ISR 58.38, Mari Bjone NOR 59.34, Erica Mårtensson Växjö 59.75, Lena Melin Ullevi 60.92, Caroline Gyllenhammar Helsingborg 60.92, Paulina Orell 81 Norrköping 62.31, Michelle Carey 81 IRL 65.85, B: Kristina Blomstrand 82 Norrköping 61.82, Jasmina Glad Spårvägen 64.85, Eva Olofsson Eslöv 66.02, Elin Mellemstrand NOR 67.12, Catrine Carlberg Hälle 69.97, Kristina Jonsson 81 Råby-Rekarne 71.11. Höjd: Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 182, Jenny Isgren 81 Skurup 179. Spjut: Christina Scherwin DEN 5604, Elisabet Wahlander Alingsås 4683, Karin Eskesen DEN 4527.
K22 Höjd: Johanna Olander Färjestaden 170, Sara Brankell 81 Mölndal 167, Amalie Brader DEN 158, Jeanette Hansson Eslöv 158. Stav: Vala Flosadottir Malmö 410, Linda Persson 81 Växjö & Hanna-Mia Persson Kalmar 335, Åsa Pettersson 81 Tureberg 320, Sandra Ribba Örgryte (u t) 320, Helena Ahxner 81 Mölndal 305, Anja Rozman Örgryte 290, Annika Berntsson Ullevi (u t) & Sofie Lissäng Hammarby X. Spjut: Linda Wicksell Enköping 4460, Jennie Niesel Färjestaden 4262, Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 3838.
F18 Höjd: Carolina Klüft 83 Växjö 176, Anne G Eieland NOR 167, Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne 163. Stav: Maria Rendin 82 Malmö 375, Charlotte Karlsson 82 Malmö 355, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 320, Veronika Fridén 83 Mölndal 290, Veronika Rönneberg NOR 290, Adalheidur Vigfusdottir ISL 275, Karolina Syrén 82 Hovslätt 260, ... Eline Lind 82 IF Göta X. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4371, Anna Pihlgren 82 Arvika 4270, C Klüft 4205, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3912, Maria Leijon 82 Mariestad 3744, Kristine Larneng NOR 3596, Dagny Veinberg 83 Lidingö 3563, Hege Skarprud NOR 3279.
F16 2000m: Pernilla Nyström 85 Hälle 6:23.47, Magdalena Ottersten 85 Hälle 6:28.70, Ann Johansson 85 Söderhamn 6:29.26, Charlotta Ottersten Hälle 6:29.38. Längd: Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö 581/+1.3, Jessica Rydin 85 Tingberg 565/0.0, Therese Gustafsson 85 Kil 560/-2.3, Margrethe Renström NOR 551/+0.5, Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 550/+2.0, Sofia Klüft 85 Växjö 546/+0.2, Ulrica Nilsson 84 Orient 546/+0.5, Pernilla Tornemark 85 Kristianstad 532/+0.4, Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne 525/+0.3, Linda Aguzey 85 Sundsvall 508/-0.1.
F14 2000m: Jenny Holmroos 86 Västerås 6:38.45, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 6:49.21.
D a g 2
M 100m h1
 (-1.6): Anders Hansson Heleneholm 11.04, Fredrik Persson Alingsås 11.25, Henrik Ögren Östersund 11.25, h2 (+2.2): Niclas Broström IF Göta 10.77w, Patric Storm Hässelby 10.93w, Per Joan Lorentzon Orient 11.13w, h3 (+1.7): Patrik Strenius KA2 10.75, Henrik Värendh Spårvägen 11.04, Carsten Nilsson Simrishamn 11.06, A (-2.5): N Broström 11.07, P Strenius 11.10, A Hansson & P Storm 11.19. 400m A: Johan Wissman 82 Helsingborg 47.79, Rizak Dirshe Hälle 48.14, Jon Andersson 48.55, Thomas Byrberg Tureberg 48.56, Remi Kopperud NOR 49.34, G Olofsson 49.87, Patrik Hägg Hälle 50.87, B: Anders Nyhuus NOR 50.29, M Burrows 50.95. 1500m A: Michael Öhman Bollebygd 3:49.32, Tobias Lundvall Sävedalen 3:51.30, Fredrik Kjellberg Tureberg 3:51.66, P H Sundell 3:52.21, John Laselle Tureberg 3:53.01, Henrik Ståhlberg Tureberg 3:53.27, Jan Hedström IF Göta 3:53.60, J Cedertun 3:55.68, Per Jacobsen IF Göta 3:56.74, R Johannesson 3:59.60, Torbjörn Fridolin Vittsjö 4:06.61, Jörgen Johansson 4:06.87, C Antonsen 4:09.32, B: Christian Bengtsson Malmö 4:01.02, Joakim Daun 82 Gotland 4:01.26, Jon A Holte NOR 4:01.65, Joakim Nätth Hälle 4:02.05, Oskar Käck 82 Skövde 4:02.55, Mathias Lindberg Malmö 4:03.32, Johan Olehäll Hälle 4:04.51, Berne Forzelius Malmö 4:04.56. Höjd: Christian Olsson Örgryte 220, Ola Carlsson Örgryte 217, Einar K Hjartarsson ISL 214, Erik Sikström Lidingö 204, Andreas Block Ullevi 204, Jan-Erik Wanhainen Hälle 200, Yannick Tregaro Örgryte 200, Christoffer Holst DEN 200, Peter Blom Lidingö 200. Längd: Jesper Aabö DEN 756/+0.1, Mathias Lageskog Ullevi 737/+0.6, Håvard Skjerven NOR 709/+1.2, Finn T Johnsen NOR 703/+0.3, David Frykholm IF Göta 700/-0.4, Linus Malmborg Heleneholm 689/+0.4, Jesper Riege DEN 683/+0.1, Asi Mikkelsen DEN 663/+0.4, Hans O Uldal NOR 647/+0.1, H Ögren 642/-0.6, Tobias Persson Heleneholm 635/0.0.
M22 100m h1 (+0.5): Oscar Tidblom Norrköping 11.18, Espen Gatzwiller DEN 11.29, h2 (+0.5): Peter Ahl Ullevi 10.78, Magnus Åhlén IF Göta 11.11, Daniel Bergström Huddinge 11.29, h3 (-2.4): Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.09, Per Bergman Tureberg 11.29, h4 (-0.1): Christofer Sandin Mölndal 10.83, A (+0.4): C Sandin 10.73, P Ahl 10.85, R Sundelin 10.97, M Åhlén 11.05, P Bergman 11.14, O Tidblom 11.21, D Bergström 11.29, B (+0.1): Ming Le 81 Ulleviu 11.12, Daniel Persson 81 Simrishamn 11.15, P Ragnvaldsson 11.19, Mikael Storm FK013 11.21, Jonas Fermfelt Ullevi 11.29. 400m A: Albin Johansson 49.34, Anders Svanholm Brännan 49.74, Nilton Oliveira Alingsås 49.81, Martin Svensson 81 Högby 50.25, Joachim Ögren 81 Östersund 50.30. 1500m: M Gren 4:04.78, Mikael Larsson Sävedalen 4:06.69. Höjd: E Sikström 203, Tommy Stuen NOR 203, Per-Ola Andersson Gnistan 200, P Blom 200, Andreas L Nilsson Finish 197, Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne 194, Martin Edefell Malmö 190, K Rehnberg 190, Fredrik van Speyck Klippan 186. Längd: F T Johnsen 719/+0.8, D Frykholm 709/+1.2, Andreas Hedström 81 Falun 680/-0.4, Daniel Almgren Vallentuna 666/+1.1, Johan Helin Lidingö 665/+1.5, Henrik Åkerblom 81 Luleå 655/+0.8, Matias Lindgren Luleå 649/+1.0, ... 11) Mathias Frykholm IF Göta 506/0.0.
P18 100m h3 (+1.2): Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne 11.03, Gustav Svensson 82 Simrishamn 11.26, h5 (-0.1): J Wissman 10.96, h6 (-1.3): Philip Nossmy 82 Malmö 10.97, A (0.0): P Nossmy 10.80, J Wissman 10.94, C Dimitrijevic 11.25. 400m A: Einar I Aasen NOR 49.70, B: Patrick Fager 82 Hammarby 51.22. Stav: Johan Fritz 82 Malmö 450, Henric Stodell 82 Skruv & Gustaf Hultgren 83 Kalmar 450, Kaj Eklund 82 Stocksäter 435, Thomas Offersen DEN 405, J H Hallgrimsson 390, Erik Hallenbo 83 Lerum 360. Längd: Robert Bagge 82 Brattås 687/+1.3, H O Uldal 680/+0.45, Peter Sohn DEN 660/+1.5, Daniel Malmström 83 Lerum 656/+0.2, Peter Fredriksson 83 Wärnamo 641/-0.9, A A Viken 640/-0.3.
P16 Höjd: Johan Malm 84 Örgryte 191, Adam Peterson 85 Wärnamo 191, Jonas Lundström 84 Skellefteå 191.
K 100m (-1.5): Veronica Fransson Hälle 11.93, Malin Källgren Ymer 11.95, Lena Berntsson Ullevi 11.99, Silja Ulfarsdottir ISL 12.05, Charlotta Wanhainen Hälle 12.12, Lena Udd Hammarby 12.19, Charlotta Vöcks Ullevi 12.45, X (+1.2): M Källgren 12.01, L Berntsson 12.17, C Wanhainen 12.20. 400m A: E Mårtensson 55.11, Rikke Rönholt DEN 55.24, M Bjone 56.26, M Carey 56.35, Hanna Peterson Södertälje IF 56.53, Michala Bluhm DEN 56.84, Ellinor Stuhrmann Malmö 57.41, Carolina Nylén Fredrikshof 56.96 (bättre tid än placeringen före???), B: K Blomstrand 55.94, Ulrika Johansson Söderhamn 58.15, E Olofsson 59.28, Sandra Pode 81 Heleneholm 59.33, Anna Lilja 81 Nyköping 59.67, Jenni Gårdhage Västerås 61.21, C: P Orell 57.66, Helen Tedeholm Mölndal 60.00, Caroline Huldén 81 IF Göta 60.01, Anna Wiik Västerås 60.49. 1500m: Hanna Karlsson Malmö 4:27.01, Ida Nilsson 81 Högby 4:27.90, Linda Sjöström Falun 4:31.62, Kajsa Haglund 81 Heleneholm 4:32.27, Caroline Hjelm Hälle 4:35.29, Mia Larsson 81 Lund 4:35.62, Johanna Nilsson 83 Högby 4:36.12, Sara Talia Fredrikshof 4:36.32, Susanna Wiström Sundbyberg 4.44.61, Andrea Lundkvist Hälle 4:52.53. Längd: V Fransson 586/+0.5, Lina Ericsson Växjö 548/+0.9, Nina Johannessen NOR 547/+0.2.
K22 100m h1 (-0.6): Linda Fernström 81 Hässelby 12.01, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 12.24, Annika Larsson Kil 12.71, h2 (-0.6): Maria Eriksson Hammerdal 12.20, H Peterson 12.31, Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.85, h3 (-1.1): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 12.35, Lotte Thiesen DEN 12.74, Tine Borge NOR 12.86, A (-2.7): L Fernström 12.22, E Barenfeld 12.38, H Peterson 12.42, M Eriksson 12.45, S Gustafsson 12.56, J Näsman 12.91, B (-0.2): T Borge 12.78. 1500m: Linda Damgren Jönköping 4:44.72, Marie Nilsson 81 IF Göta 4:47.49, Lisa Haglund 81 Heleneholm 4:58.87. Längd: S Gustafsson 584/+1.1, S Brankell 571/+1.0, Sofie Andersson 81 Kville 562/+1.0, Jeanette Hansson Eslöv 536/-0.7, Jenny Jansson 535/+1.3, Andrea Serler 81 Malmö 531/+1.0, Anna-Karin Byström 81 IF Göta 519/+1.4, Elizabeth Franklin Växjö 517/0.0, Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 500?/0.0, Erika Persson Bore X. Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1270, Karin Larsson 81 Garphyttan 1128.
F18 100m h1 (-0.5): C Klüft 12.10, Jessica Palm 82 IF Göta 12.26, Linda Svensson 83 Arvika 12.78, Anna M Olafsdottir ISL 12.86, h2 (-0.3): Yamu Jagne 83 Angered 12.42, Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.46, h3 (+1.1): Petronella Dahlerus 83 Malmö 12.26, Anna Berg 83 Ystad 12.49, Helene Johnsson 83 Halmstad 12.75, h4 (+1.8): Emma Rienas 82 Filipstad 12.02, Nadja Casadei 83 KA2 12.45, Linda Wijkander 83 Klippan 12.57, A (+0.3): C Klüft 11.97, E Rienas 12.04, P Dahlerus 12.28, J Palm 12.28, Y Jagne 12.51, T Jonsson 12.59, A Berg 12.60, N Casadei ej start, B: L Wijkander 12.75, H Johnsson 12.86, L Svensson 12.89. 400m A: Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 57.26, Jessica Nyström 83 Råby-Rekarne 58.81, Stina Smibacker 83 Enköping 59.28, Annika Eriksson 82 Färjestaden 59.73, Martina Johansson 83 Malmö 60.61, Mette Mrandstadmoen NOR 60.85, B: resultat saknas!. Längd: Anna Seleznova 83 Huddinge 573/-0.9, A G Eieland 565/-1.4, Hanna Brännström 82 Luleå 555/+0.6, N Casadei 549/+0.5, A Berg 542/+1.3, Hedvig Glomsröd NOR 539/+0.7, Petronella Malmqvist 83 Tanum 528/+0.6, Marie Eriksson 82 Katrineholm 515/+0.3, Isabelle Eriksson 83 Wärnamo 510/-0.4, Anna Wiberger 82 Mölndal 505/+1.7, Sofia Rehnstrand 82 Sundsvall 503/+1.4, Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 501/+0.6, Linnea Tedestam 83 Luleå 501/+1.0. Kula: Kajsa Fällström 82 Istrum 1190, Rebecka Kvist 83 Alvesta 1172, Emma Ross 82 Boden 1140, Marlene Forslund 82 Kovland 1138, Marie S Hansen DEN 1130, L Wijkander 1073, A Pihlgren 1060, A Vigfusdottir 996.
F16 100m h1 (+2.6): Emma Agerbjer 85 Söderhamn 12.58, Linda Olsson 85 Kalmar 12.73, Moa Larsson 85 Orient 12.78, Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg 12.89, h2 (-0.7): Frida Claesson 84 Alingsås 12.65, Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.67, h3 (-0.6): Emma Green 84 Ullevi 12.78, Tonje F Bech NOR 12.81, h4 (+1.4): P Tornemark 12.67, T Gustafsson 12.79, h5 (+0.9): Tove Åkerblom 85 Malmö 12.55, J Rydin 12.79, h6 (+2.8): Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 12.17w, Jessica Samuelsson 85 Boo 12.67w, h7 (-1.2): Mfon Etim 85 Angered 12.57, A (-1.4): J Ljunggren 12.11, M Etim 12.22, T Åkerblom 12.64, E Salomonsson 12.73, E Agerbjer 12.75, F Claesson 12.79, J Samuelsson 12.81, B (+1.4): T F Bech 12.61, E Green 12.75, T Gustafsson 12.78, L Olsson 12.81, J Rydin 12.89. Spjut: Emma Ekström 84 Boo 4045, Elinor Holgersson 84 Ystad 3951, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3705, Madeleine Frykholm 84 Bore 3613, Alexandra Swärm 85 Motala 3470, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3438, Asdis Hjalmsdottir ISL 3347, Linda Gustafsson 84 Angered 3273, Thale Glomsröd NOR 3071.
F14 Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 301, Sophie Larup 86 Malmö 265.
F13 Höjd: Frederikke Jensen 87 Vittsjö 156.
D a g 3
M 200m A
 (0.0): Klas Ringdahl Huddinge 21.20, Johan Lannefors Västerås 21.31, Christian Birk DEN 21.64, Anders Hansson 21.83, Mathias Sundin Malmö 21.88, Rikard Ramusson Malmö 22.02, B (+0.8): R Kopperud 22.41, P J Lorentzon 22.49, Peter Fredriksson Mölndal 22.63, Carsten Nilsson 22.69, A Nyhuus 22.71. 110mH h1 (+0.9): H Värendh 14.25, Anders Saekmose DEN 14.53, Erik Svensson Vittsjö 14.61, Carl-Johan Olsson Mariestad 14.89, Jakob Falkbring Mölndal 14.92, Rafael Askros 81 Ullevi 15.17, Magnus Lönqvist Habo 15.63, Ola Olsson 81 Udd 16.24, h2 (-0.6): P Nossmy 14.24, P Ragnvaldsson 15.01, Patric Lindahl Pallas 15.05, Per Bergman Tureberg 15.07, Bo Saaek DEN 15.14, L Malmborg 15.33, Peter Eriksen DEN 16.48, A (-0.4): H Värendh 14.21, A Saekmose 14.56, P Nossmy 14.78, J Falkbring 14.81, P Lindahl 14.93, P Ragnvaldsson 14.96, C J Olsson 15.09, E Svensson ej start, B (+2.1): B Saaek 14.80w, P Bergman 14.88w, R Askros 15.10w, O Olsson 15.90w, M Lönqvist 16.00w, P Eriksen 16.10w. Stav: Patrik Kristiansson Örgryte 560, A Jeng 536 
Svenskt juniorrekord, Martin Voss DEN & Trond Barthel NOR 524, O Janson 524, Henrik Hallenbo Lerum 512, F Skoglund 500, P Szczyrba 500, A Igelström 500, L Lindroth 488, T Torp 464, G Hultgren 464, C Hulteberg 432, Bo Jacobsson Gotland 432, Y Mahshid 432, T Offersen 432, K Eklund 416, Peter Widén Växjö & V von Bothmer & Anders Edvinsson Spårvägen & Zbigniew Jakobschy Spårvägen & H Weisbach & C Lund Petersen X. Kula: E Svensson 1413. Diskus: Staffan Jönsson 81 Heleneholm 4982, Jesper V Nielsen DEN 4508, Philip Åman Ullevi 4447.
M22 200m h1 (+0.5): J Ögren 22.64, O Tidblom 22.88, D Almgren 22.96, h2 (+1.9): M Åhlén 22.04, M Le 22.94, h3 (+1.4): C Sandin 22.11, D Bergström 22.94, Daniel Persson 81 Simrishamn 22.97, h4 (+2.2): Johan Engberg 81 Finspång 21.97w, Jimmy Palm Helsingborg 22.91w, A (+1.3): J Engberg 20.92, C Sandin 21.66, M Åhlén 21.91, J Ögren 22.50, M Le 22.90, B (+1.9): D Persson 22.91. 5000m: J Amnéus 15:11.45, U Nilsson 15:52.55. Tresteg: Elvir Rakovic Ullevi 1400/-0.4, T Stuen 1332/+0.8. Diskus: S Jönsson 4980, Odinn B Thorsteinsson ISL 4570, Marcus Johansson Brattås 4135.
P18 200m h1 (-0.6): Pontus Nilsson 82 Heleneholm 22.67, Anders Bache DEN 22.83, h2 (+0.8): Anders Johnsson 82 Skruv 22.37, h3 (+0.4): C Dimitrijevic 22.74, h4 (+0.6): J Wissman 21.25, Gustav Svensson 22.93, A (0.0): J Wissman 21.23, A Johnsson 22.45, A Bache 22.89, G Svensson 22.96. 800m A: E Emilsson 1:55.49, Tito Phiri DEN 1:56.98, Roger Svensson 83 Falkenberg 1:57.28. 5000m (med M22??): Magnus Ohlsson 82 Högby 15:14.14, Henrik Nyström 82 Västerås 15:22.97, David Lindh FK013 15:46.55, Mahmoud A Hassan Malmö 15:55.73. Tresteg: Thomas F Madsen DEN 1436/-0.8, Anders Sjöström 83 Mölndal 1428/-1.2, Martin Eriksson 1391/-0.8, J Spolén 13.90/-0.2, J Fritz 1378/-0.2, Alen Rakovic 82 Ullevi 1377/-0.8, Daniel Abrahamson 82 Sävedalen 1359/-1.4, Christian Nygård 82 Örgryte 1347/-1.5, P Fredriksson 1342/+0.2, Kalle Saarvanto 82 Norrköping 1335/-1.3, Christer Johansson 1334/-2.6, Sebastian Lindén 82 Falun 1321/-1.6, Nicolaus Daun 82 Gotland 1311/-0.8, Charlie Sundin 83 Ullevi 1299/-1.9, Joel Gustafsson 83 Hammarby 12.82/-1.6, Niklas Larsson 83 Norrköping 1276/-1.3.
P16 3000m: O Walleräng 8:46.21, Oscar Kanmert Gustafsson 84 Ärla 8:53.29. Stav: Johan Carlsson 85 Malmö 425, Martin Wisnander 84 Malmö 415, Sebastian Zawadski 84 Malmö 390, Aki Salminen FIN 375. Tresteg: J Peltomaa 1326/+0.4, Victor Stodell 84 Skruv 1262/-1.1.
K 200m A (+2.6): Annika Amundin Ullevi 23.73w, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.30w, Linda Hansson Malmö 24.36w, L Udd 24.509w, L Melin 24.81w, V Fransson 24.93w, B (+1.9): Frida Svensson Mölndal 25.18, C Wanhainen 25.21. 800m: H Karlsson 2:09.73, C Nylén 2:10.34, K Haglund 2:11.77, Hanna Bremler 83 Tyresö 2:12.47, C Hjelm 2:12.74, P Nyström 2:13.06, Ida Nilsson 2:14.77, S Pode 2:16.21, Johanna Nilsson 2:16.50, S Talia 2:18.37, Görel Manners Fredrikshof 2:18.94. 100mH h1 (-0.6): Maria Eriksson 14.07, L Melin 14.52, T Borge 14.96, Kamilla Brandt NOR 15.06, Gitte Söresen DEN 15.34, h2 (-0.5): Joanna Buciarska DEN 14.36, N Johannessen 14.69, Jana Cagin Tureberg 14.72, A-K Byström 15.32, Anna Marberg 81 Trollhättans SK 15.59, Viktoria Svensson Eslöv 16.54, f (+0.7): J Buciarska 14.11, M Eriksson 14.11, L Melin 14.32, J Cagin 14.33, N Johannessen 14.74, T Borge 14.83, A-K Byström 14.96, K Brandt 14.96. Stav: V Flosadottir 430, Marie B Rasmussen DEN 430, M Rendin 390 Svenskt rekord, Anita Törring DEN 375, C Karlsson 375, H-M Persson 360, A Berntsson 345, S Ribba 345, Alissa White Hässelby & Å Pettersson & A Rozman 330, L Persson 330, Emma Josefsson 81 Kville & L Landqvist 310, H Ahxner 310, S Lissäng 310, Anna Björkman 81 Lidingö 310, Linnea Weding Holmgren Hälle & Therese Axelsson 83 Katrineholm & V Fridén & Therese Anefors 83 Örgryte & Weronica Andersson Hägg Hälle 
290, K Syrén & Desirée Dahlgren 84 Malmö & Sanne Bergh DEN X. Tresteg: Camilla Johansson Växjö 1385/+1.0, A Wiberger 1291/+0.7, Laine Rohtla Örgryte 1273/+1.3, Anna Andersson KA2 1234w/+2.3 (ok???), Desirée Carlberg Ullevi 1197/+1.3, Helena Olsson Ymer 1171/+0.5. Diskus: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5060?, Maria Pettersson Helsingborg 4970?, Stina Lindblad Katrineholm 3885.
K22 200m h1 (+1.3): L Berntsson 24.89, Frida Näsman Mölndal 25.05, Mirian Odum 81 Hammarby 26.07, h2 (+0.7): L Fernström 24.64, T Borge 25.58, J Näsman 25.72, h3 (+2.3): H Peterson 24.66w, C Gyllenhammar 24.77w, A Larsson 25.91w, f (+0.8): H Peterson 24.75, C Gyllenhammar 24.77, L Berntsson 24.93, F Näsman 25.06, T Borge 25.46, J Näsman 25.79, ... L Fernström ej start. 800m: Marie Nilsson 2:18.62, L Haglund 2:20.10, Emma Sjögren 81 IF Göta 2:20.55. Tresteg: S Brankell 1234/+1.7, Lotte Thiesen DEN 1207w/+2.3 (ok???), A-C Söderbäck 1156/+1.4, Ann-Sofie Söderbäck 81 Kil 1134/+1.0. Diskus: Veronica Karlsson Strömsund 4578, Angela Åkeson Kil 4347, A-K Svensson 43.20, K Larsson 3622, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3617.
F18 200m h1 (+0.9): K Blomstrand 25.26, P Dahlerus 25.37, Y Jagne 25.87, Kaisa Ulfsdotter Finish 26.32, h2 (+0.9): N Casadei 25.35, J Ljungkvist 25.67, Annika Eriksson 26.21, H Johnsson 26.32, h3 (+1.1): T Jonsson 25.69, F Claesson 25.75, J Samuelsson 26.29, J Nyström 26.45, S Smibacker 26.50, h4 (+0.5): E Rienas 24.83, Sofie Toftgård 82 Halmstad 26.14, Linda Spetz 84 Södertälje IF 26.21, E Green 26.26, Marthe Nyhuus NOR 26.43, A (+1.8): E Rienas 24.83, J Ljungkvist 25.67, Y Jagne 25.84, T Jonsson 25.93, F Claesson 26.14, P Dahlerus & K Blomstrand & N Casadei ej start, B (-0.1): A Eriksson 26.26, H Johnsson 26.30, S Toftgård 26.37, L Spetz 26.45. 800m: Martina Johansson 2:18.77. 100mH h1 (-0.5): Linda Svensson 15.13, K Ulfsdotter 15.17, H Brännström 15.59, h2 (-0.3): C Klüft 14.31, N Casadei 15.10, H Glomsröd 15.72, Paula Preisner 83 Ullevi 16.02, f (+1.7): C Klüft 13.88, K Ulfsdotter 14.81, N Casadei 14.90, L Svensson 14.94, H Brännström 15.11, H Glomsröd 15.35, P Preisner 15.59, Sofia Johansson 82 Hinden 16.17. Tresteg: N Johannessen (u t) 1273/+1.2, Maria Berggren 82 Ullevi 1209/+0.5, Christina Franklin 82 Växjö 1175w/+2.2 (ok???), Adiam Thedros 82 Göteborgs KIK 1173/+0.5, H Glomsröd 1144/+1.0, Caroline Larsson 83 Norrköping 1124/+1.4, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1107/+0.8, Maija Haartela 82 FIN 1091/+1.5, Moa Bergsten 83 Hammarby 1089w/+2.7 (ok???), Julie Glömmen NOR 1085w/+3.4 (ok???), Beatrice Fihn 82 Göteborgs KIK 1027w/+2.2 (ok???). Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3852, Malin Andersson 82 Mölndal 3656, E Ross 3511, Helen Bogs DEN 3373, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 3340, Marie S Hansen DEN 3311, A Vigfusdottir 3091.
F16 300m A: P Tornemark 40.67, E Agerbjer 41.00, E Salomonsson 42.06. 800m A: Sofie Eklund 84 Tumba 2:15.13, M Ottersten 2:15.17, A Johansson 2:15.24, Charlotte Schönbeck 84 Lidingö 2:18.19, C Ottersten 2:18.29, Amanda Sanchez 84 IF Göta 2:21.31. Höjd: T Glomsröd 173, E Green 171, J Rydin 165, Madelen Olsson 85 IF Göta 165, Lina Skoglund 85 Tureberg 162, Anna Nordström 84 Kalmar 159. Tresteg: M Etim 1194/-2.1, Margrethe Renström NOR 1191/-0.5, Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 1169/-0.3, Ida Glemne 84 Växjö 1139/-1.6, D Lincoln Saavedra 1126/-0.4, Lisa Jansson 84 Västerås 1095/-1.1, L Aguzey 1088/-0.9, Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne 1088/-0.6, Amy Quinones 84 Göteborgs KIK 1075/-1.3, T Glomsröd 1071/-2.8, P Tornemark 1067/-1.0, Susanne Pettersson 85 Göteborgs KIK 1051/-0.8, Johanna Gudmundsson 84 Klippan 1049/-0.7, Therese Olsson 85 Växjö 1040/-1.5, Susanna Diallo 84 Råby-Rekarne 1026/-0.9. Diskus: Erika Fahlström 84 Fjugesta 3302, Emma Johannesson 84 Hovslätt 3177, Caroline Höglund 85 Mölndal 3170, Kristin Åberg 85 Finish 3053.
F14 200m A (+1.7): Emma Björkman 86 IF Göta 26.00, J Holmroos 26.03, Evelina Lunner 86 Västerås 26.08. 800m A: J Holmroos 2:16.51, P Sävestrand 2:17.70.

STRÖMSUND okänt datum (slutet juni/början juli)!
M Slägga: 
Hans Källén Strömsund 5500.