Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Utomhus - 2000

juni-januari
 

GÖTEBORG/U 30.6-2.7 (Världsungdomsspelen) - Se arkivet för juli månad!

VÄXJÖ 30.6 (DM 10000m)
M 10000m: 
Christer Ryman Skillingaryd 32:59.9m, Per Johannesson Skillingaryd 33:00.0m, Anders Dahlström Högby 33:03.9m, Joakim Svensson Brittatorp 33:06.8m, Johan Lundahl Hultsfred 33:28.8m, Stefan Larsson Glasriket 33:50.0m, Rickard Andersson Skillingaryd 34:04.0m.
K 10000m: Maria Pettersson Njudung 36:24.2m.

NYKÖPING 30.6
M Kula:
 Christer Berg Nyköping 1474. Diskus: C Berg 4372. Slägga: C Berg 4478.

SOLLENTUNA 29.6 (Sommar-Öset)
K 400m: 
Görel Manners Fredrikshof 60.89. 400mH: Helena Bergenheim 81 Hässelby 70.52.

ENKÖPING 29.6 (DM)
M 10000m:
 Gebriel Zeron Upsala 31:50.99, Anders Åberg Ununge 33:19.22, Jörgen Lind Upsala 33:23.18. 400mH: Daniel Berg 82 Upsala 57.39, Johan Lindberg Hagunda 60.92. Tresteg: Erik Eriksson Örbyhus 1375/+1.9. Diskus: Niklas Uhlin Upsala 4683, Lars Widén Örbyhus 4034, Teddy Jonasson Rånäs 3932, Johan Mörner 81 Örbyhus 3878.
K 200m (+1.4): Stina Smibacker 83 Enköping 26.32. 10000m: Camilla Thuné Rånäs 38:16.88, Anna Lindh Rånäs 38:28.57, Yvonne Brandberg Rånäs 40:51.28. Tresteg: Malin Marmbrandt 85 Enköping 1081/+0.9, Ellen Valgeborg 83 Enköping 1015/+0.8.

KROKOM 29.6 (ÖP-persen)
F16 Tresteg
 ("växlande svag vind"): Anna Lundholm 84 Trångsviken 1075.

HELSINGBORG 29.6
M Kula:
 Jonas Forsberg Heleneholm 1427. Diskus: J Forsberg 3923.
M22 Diskus: Staffan Jönsson 81 Heleneholm 5320.
K Kula: Catarina Andersson Pallas 1420. Diskus: Maria Pettersson Helsingborg 5052, C Andersson 4176. Slägga: C Andersson 5064, M Pettersson 3520.
K22 Diskus: Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3766. Slägga: S Johannesson 3814.
F18 Diskus: Annika Malmberg 82 Helsingborg 3125.

TIMRÅ 28.6 (PRK1)
M 100m
 (+0.7): Niklas Stridqvist Sundsvall 10.90. 3000mH: Andreas Svanebo 83 Indals-Liden 9:56.64, Fredik Kuoppa Sundsvall 10:37.64.

SÖDERHAMN 28.6 (DM)
M 5000m: 
Anders Södergren Jamtrennarna 15:28.76, Mikael Forsling Edsbyn 15:39.81, Magnus Eriksson 82 Loos 15:43.27, Pär Södergren Jamtrennarna 15:44.35. 110mH (+1.5): Stellan Back Söderhamn 16.33, Johan Eriksson 83 Järvsö 17.20. Stav: S Back 410. Diskus: Mikael Nilsson Strand 4322, S Back 4246.
K 400m: Ulrika Johansson Söderhamn 58.14, Ann Johansson 85 Söderhamn 60.92. Diskus: Ulrika Hansson 82 Järvsö 3275.
F16 Tresteg: Caroline Dagh 84 Kilafors 1019/+0.4.

GÄVLE 28.6 (DM 10000m)
M 10000m: 
Anders Holmkvist Hofors LK 33:15.13, Erik Klippmark Högbo GIF 33:18.64.

VÄXJÖ 28.6
M Slägga:
 Johan Pyrell Växjö 5684, Stellan Kjellander Vittsjö 5677, Anton Leion 83 Växjö 5094.

MÖLNDAL/Å 28.6
M Diskus:
 Odinn Thorsteinsson ISL 4518.
F18 Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3877, Adalheidur Vigfusdottir ISL 3020. Slägga: Merja Moilanen 82 Mölndal 4004.

KALMAR 28.6 (UDM klubblag)
F16 Tresteg: 
Anna Nordström 84 Kalmar 1111/+1.4, Therese Olsson 85 Växjö 1059/+1.7. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden (u t) 4122, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3561, Johanna Djukanovic 85 Färjestaden 3287, Sofia Klüft 85 Växjö 3059.

NYKÖPING 28.6 (JDM-UDM-VDM)
M22 Spjut: 
Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 6082.
M35 Slägga: Håkan Öberg Nyköping 4823, Sven Ohlson Södertälje IF 4643.
K Slägga: Anna Hellströmer Södertälje IF 4178
F18 Längd: Marie Eriksson 82 Katrineholm 503/+1.2.

TIERP 28.6 (Nordupplandsmästerskapen)
M Tresteg
 ("svag motvind"): Erik Eriksson Örbyhus 1296. Diskus: Lars Widén Örbyhus 4189, Kit Norling Nord-Uppland 3870, Johan Mörner 81 Örbyhus 3865.
K Tresteg ("svag motvind"): Madelen Nylander 84 Örbyhus 1158, Angelica Ström 81 Tierp 1121. Diskus: A Ström 3103.

NORRKÖPING 27-28.6 (VDM)
D a g 
1
K35 Kula: 
Angela Holmberg Tjalve 1050, Monica Reby Tjalve 1044.
D a g 
2
K35 5000m
 (mix?): Eva Holgersson Kisa 19:20.3m. Diskus: M Reby 3482, A Holmberg 3173. Spjut: M Reby 3593.

SKÖVDE 27.6 (DM)
M 200m
 (+0.6): Stefano Tomai Alingsås 22.98.
K 200m A (+0.5): Frida Claesson 84 Alingsås 25.88. Höjd: Jessica Rydin 85 Tingberg 165. Längd: J Rydin 549/+2.0.

VÄRNAMO 26.6 (DM stafett)
M 4x100m: 
Eksjö Södra 44.79, Skruv 44.97. 4x400m: Eksjö Södra (David Holmqvist 83, Jörgen Johansson, Anders Johansson, Jacob Cedertun 82) 3:29.37. 4x1500m: Eksjö Södra 17:36.04, Högby lag 1 17:42.28.
K 3x1500m: Högby lag 1 (Johanna Nilsson 83, Emma Skogersson, Ida Nilsson 81) 15:39.51.

BOLLNÄS 26.6 (DM)
M Tresteg: 
Johan Eriksson 83 Järvsö 1277/+1.0. Kula: Stellan Back Söderhamn 1389, Mattias Jons 82 Järvsö 1290.
K 200m (+0.8): Josefin Näsman 81 Bollnäs 25.89. 1500m: Ann Johansson 85 Söderhamn 5:00.82, Karin Wåhlstedt Järvsö 5:04.90. Tresteg: Caroline Dagh 84 Kilafors 1038/+1.1, Sofie Labraaten 85 Bollnäs 1030/+0.9. Kula: Annika Petersson Edsbyn 1175.

KUNGÄLV 25.6 (Trekungamötet)
F16 Höjd:
 Jessica Rydin 85 Tingberg 162.

BOTTNARYD 25.6
M Kula: 
Jimmy Nordin Malmö 1931, Anders Holmström Örebro 1903, Gjöran Sörli NOR 1899, Andreas Gustafsson Hagen 1820, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1800, Gaute Myklebust NOR 1745, Anders Axlid Ullevi 1712. Diskus: Magnus A Hallgrimsson ISL 6173, Mattias Borrman Västerås 5939, Kristian Pettersson Helsingborg 5829, Linus Bernhult Huddinge 5532, Thomas Rosvold NOR X. Slägga: Per Karlsson Växjö 7212, Bengt Johansson Tureberg 7144, Svante Söderlund Bore 6162, Mikael Holst Bottnaryd 5735, Fredric Folkeson Ullevi 5529.
M22 Diskus: G Sörli 5715, Tobias Melin Bottnaryd 5060, A Holmström 5021, G Myklebust 4865.
K Kula: Catarina Andersson Oallas 1456, Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1255. Diskus: Mette Bergmann NOR 6230, Jelana Antonova UKR 6071, Anna Söderberg Ullevi 5915, Maria Pettersson Helsingborg 5062, C Andersson 4308, A-K Svensson 4215.

GÄVLE 25.6 (Svensk Midsommar) - Till fullständiga resultat
M 100m A (+2.0): Mattias Sunneborn Lidingö 10.81, Niklas Stridqvist Sundsvall 10.82, Fredrik Fransson Hellas 10.92, Michael Matton Gefle 11.13, Mahmoud Adla Gefle 11.16, Joachim Ögren 81 Östersund 11.27, B (+2.4): Magnus Wallberg Hässelby 11.27w, X (+1.4): M Sunneborn 10.72, N Stridqvist 10.78, F Fransson 10.89, M Matton 11.20, M Adla 11.27, Y (+2.9): Matar Jarju 81 Hofors 11.24w. 200m A (+1.1): Nasser Sebabi 82 Hofors 22.21, J Ögren 22.46, M Adla 22.63, Pär Svensson Sundsvall 22.86, M Wallberg 22.95, B (+1.0): Andreas Jansson 83 Gefle 22.63, Erik Eriksson Örbyhus 22.94. 800m: Fredrik Rohlén Falun 1:56.61, Patrik Söderkvist Falun 1:57.25, Jari Ikäheimonen Hälle 1:57.30, Jan Olszowy 82 Spårvägen 1:57.32. 3000m: Ronnie Löf Högbo AIK 9:02.30. 110mH (+1.4): Stefan Heinås Riviera 14.26, Guido Ripke Gefle 16.42. 400mH: Magnus Norberg Huddinge 51.46, Peter Andersson Täby 52.17, Anders Wistam Hellas 54.98, Håkan Eriksson IF Göta 58.57. Stav: Rickard Nygårds Gefle 471, Andreas Bonin 81 Alunda 461, Johan Papas 81 Solna 411, Zbigniew Jakobschy Spårvägen & Fredrik Skoglund 81 Lidingö X. Längd: Robert Fält Gefle 734w/+2.8 (724/+1.9), Håkan Johansson Sollefteå 712/+1.2, Jon Roos Östersund 661/+1.3, Johan Ndure 81 Spårvägen 651/+1.8. Spjut: Pasi Mäntylä Västerås 6546, Jon Edler Östersund 5644, Magnus Håkansson Valbo 5498.
P18 100m h1 (+1.9): N Sebabi 11.10, A Jansson 11.25, Björn Lundin 82 Gefle 11.29, A (+2.1): N Sebabi 11.02w, A Jansson 11.28w. Höjd: Patrik Johansson 83 Bollnäs 185.
K 100m h1 (+2.5): Caroline Gyllenhammar Helsingborg 12.32w, Emma Östlund Gefle 12.81w, h2 (+3.2): Susanne Meckbach 82 Hammarby 12.65w, A (+1.0): C Gyllenhammar 12.56, E Östlund 12.91. 200m (+1.6): Josefin Näsman 81 Bollnäs 26.03, E Östlund 26.32. 100mH (+2.4): Jana Cagin Tureberg 14.48w, Karin Funke-Melin (nygift!) Gefle 15.57w, Sophie Ohlsson 82 Gefle 15.78w, Emma Allvin 81 Gefle 16.73w. Längd: Sara Mentzer Gefle 583/+2.0, K Funke-Melin 574/+1.8, Madelen Nylander 84 Örbyhus 563/+1.1, Angelica Ström 81 Tierp 533/+1.8, S Ohlsson 517/+1.6, Sofia Rehnstrand 82 Sundsvall 511w/+2.5 (505/+1.8). Tresteg: Christine Olsson Täby 1091w/+2.9 (-), Cecilia Odén 85 Gefle 1045/+1.6. Kula: Annika Larsson Gefle 1329, Marie Rosengren Gefle 1133, E Allvin 1041. Diskus: A Larsson 5554, Lena Björk Hofors 4129, Cecilia Enbäck Västerås 3177. Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4218.
F18 Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 165, S Ohlsson 155. Spjut: M Rosengren (u t) 4331, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3435, S Ohlsson 3118.
F16 100m A (+1.5): Linn Malmo 84 Gefle 12.52, Emma Agerbjer 85 Söderhamn 12.61, X (+2.0): L Malmo 12.49, E Agerbjer 12.79. 200m A (+1.0): L Malmo 25.94, E Agerbjer 26.25, B (+2.6): Mikaela Gahnberg 84 Tureberg 26.30w. 800m: Sofie Eklund 84 Tumba 2:18.94, Ann Johansson 85 Söderhamn 2:19.34, Ingrid Ahnlund Ånge (u t) 2:20.27. Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 291, Jessika Andersson 84 Gefle 271.

LERUM 22.6 (En Midsommarnattsdröm) Till fullständiga resultat
M 100m A (+3.3): Peter Ahl Ullevi 10.80w. 200m A (+0.1): P Ahl 22.24. Stav A: Alhaji Jeng 81 Örgryte & Henrik Hallenbo Lerum 521, Viktor von Bothmer Ullevi 491, Reine Eklund Örgryte 426, Yilmaz Mahshid Örgryte 401, Kaj Eklund 82 Stocksäter 401, Deniz Mahshid Örgryte & Alexander Igelström Ullevi & Emil Guldbrandsen Lerum & Charlie Lund Petersen 81 Örgryte X. Längd: Daniel Malmström 83 Lerum 654/+0.9, Anders Sjöström 83 Mölndal 642/+0.8, ... 6) Mathias Lageskog Ullevi 447/+1.6. Kula: Anders Axlid Ullevi 1721, Magnus Lohse 84 Mölndal 1312. Diskus: Philip Åman Ullevi 4398.
K 100m A (+2.5): Frida Näsman Mölndal 12.44w, Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.58w, Frida Svensson Mölndal 12.60w, Anna Larsson Ullevi 12.81w. 200m A (+1.2): F Näsman 24.95, F Svensson 25.39, Emelie Andrén 85 Ullevi 26.47, B (+1.0): E Salomonsson 26.47. 800m (mix): Kristine Mäkelä 84 Ymer 2:20.23, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 2:20.67. 100mH (+0.2): Paula Preisner 83 Ullevi 16.85. Stav: Hanna-Mia Persson Kalmar 376, Helena Ahxner 81 Mölndal 321, Louise Landqvist 83 & Anja Rozman Örgryte 301, Sara Josefsson 84 Kville 276. Längd: Sara Trané 85 Göteborgs KIK 538w/+2.5 (512/+0.8), Anna Otterstedt 85 Ullevi 506/+0.6. Kula: Malin Andersson 82 Mölndal 1096. Diskus: M Andersson 3692, Caroline Höglund 85 Mölndal 3156.

VÄSTERÅS 22.6 (Västerås Games) Till fullständiga resultat
M 100m h1 (0.0): Mattias Sunneborn Lidingö 10.72, Berhane Haile Tureberg 10.85, Mikael Jakobsson 81 Örebro 11.06, h2 (0.0): Anders Boyacioglu Huddinge 10.89, Niclas Broström IF Göta 10.89, f (-0.4): M Sunneborn 10.74, B Haile 10.83, A Boyacioglu 10.94, N Broström 10.95, M Jakobsson 11.18, Daniel Bergström Huddinge 11.27. 200m (+0.5): Johan Engberg 81 Finspång 21.53, B Haile 22.03. 400m A: Johan Lannefors Västerås 46.98, Magnus Norberg Huddinge 48.36, Martin Theander Lidingö 49.59, Albin Johansson 81 Hammarby 50.12, Linus Hagstedt Hellas 50.59, B: Felipe Padilla 82 Ludvika 50.54, Roger Asplund Södertälje IF 50.56, Joel Blid 83 IF Göta 51.39. 800m A: Jon Andersson Falun 1:50.47, Andreas Rehnborg Hässelby 1:51.69, Conny Ekstrand Falun 1:51.72, Ken Pihlblad IF Göta 1:51.82, Fredrik Rohlén Falun 1:52.20, Lars Appelqvist IF Göta 1:55.57, Patrik Söderkvist Falun 1:57.87, B: Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 1:57.53. 1500m: Niklas Österberg Rånäs 3:54.39, Per Jacobsen IF Göta 3:56.85, Marcus Ståhlberg Tureberg 3:56.97, Henrik Nyström 82 Västerås 3:57.42, Jan Hedström IF Göta 3:58.19, Samad Masrour Spårvägen 3:58.93, Martin Svensson Mora 3:59.43, Karl Stavenberg 81 Tyresö 4:05.50, Pär Hillerström 82 Spårvägen 4:06.03. 5000m: Gebriel Zeron Upsala 15:19.83, Johan Lindberg Hagunda 15:52.03. Höjd: Andreas Block Örgryte 205. Längd: M Sunneborn 751/+0.2, Andreas Hedström 81 Falun 667/+1.1. Kula: David Johansson Ludvika 1449, Johan Persson Falun 1387. Diskus: Kristian Pettersson Helsingborg 5680, Magnus A Hallgrimsson ISL 5621, Mattias Borrman Västerås 5609, Linus Bernhult Huddinge 5537, J Persson 4467, Christer Högrelius Hellas 3961. Spjut: Pasi Mäntylä Västerås 6988, Kenneth Bergén Huddinge 6162.
K 100m h1 (0.0): Lena Udd Hammarby 11.98, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 12.32, Annika Larsson Kil 12.72, h2 (-0.1): Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.22, Jessica Palm 82 IF Göta 12.55, f (-0.4): L Udd 12.05, S Gustafsson 12.38, J Palm 12.43, A Larsson 12.74, ... S Hildenborg ej start. 400m: Louise Wenngren Spårvägen 59.27, Caroline Huldén 81 IF Göta 60.12, Anna Wiik Västerås 60.47. 800m: Jenny Holmroos 86 Västerås 2:14.54, Jenny Sjöström Falun 2:15.46, Isabell Ahlström Upsala 2:15.70, Jenny Isberg Kvarnsveden 2:16.55, Sara Talia Fredrikshof 2:17.50, Linda Sjöström Falun 2:17.91, Helena Sundh Hässelby 2:19.79. 3000m: Ida Nilsson 81 Högby 9:40.83, Rebecca Johansson 81 IF Göta 9:45.36, Ulrika Johansson Rånäs 9:48.55, Cecilia Erling Rånäs 10:27.79, Carin Jaxell Enhörna 10:37.71, Lisa Wiklund Spårvägen 10:41.14. 100mH (0.0): Jana Cagin Tureberg 14.82, Anna-Karin Byström 81 IF Göta 14.82, Carola Janson Kil 14.85. Höjd: Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 170, Theresa Söderlund Alunda 159, Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne 159. Stav: Malin Ericsson Enköping 369, Therese Axelsson 83 Katrineholm 279. Längd: Anna-Karin Olsson Tureberg 555/-0.3, A-K Byström 546w/+2.4 (ok??), Erika Persson Bore 542/-0.7. Diskus: Maria Pettersson Helsingborg 4864, Karin Engström 83 IF Göta 3978, Lena Björk Hofors 3963, Angela Åkeson Kil 3913, Stina Lindblad Katrineholm 3596, Cecilia Enbäck Västerås 3406. Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 6073, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 4796, K Engström 4725, Emma Olsson 83 Västerås 4587, Cecilia Wanhainen Västerås 3902.

JÖNKÖPING 21.6 (Vätterspelen)
M 100m A
 (+0.2): Conny Malm Ullevi 10.96, Noah Likhaya Rånäs 11.05. 200m A (+0.7): N Likhaya 22.49. 1500m: Michael Öhman Bollebygd 3:48.16, Henrik Skoog Villstad 3:49.12, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 3:55.15, Fredrik Uhrbom Nyköping 3:55.60, Oskar Käck 82 Skövde 3:57.13, Jörgen Johansson Eksjö Södra 3:57.35, Philip Aagaard 82 Söderköping 4:00.53, Roger Svensson 83 Falkenberg 4:01.75, Olof Olsson Skövde 4:04.74, ... bröt bl a Patrik Johansson Spårvägen, Henrik Ahnström 81 Brittatorp, Anders Johansson Eksjö Södra (hare). 5000m: Martin Söderberg Hakarpspojkarna 15:04.4m, Fredrik Lundqvist IK Sisu 15:34.4m, Per Johannesson Skillingaryd 15:50.3m, Christer Ryman Skillingaryd 15:51.2m. Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 205, Yannick Tregaro Örgryte 200, Joel Spolén 83 Örgryte 200, Christer Johansson 82 Örgryte 195, Adam Peterson 85 Wärnamo 190, Martin Eriksson 83 Örgryte 190. Tresteg: Julius Anckar FIN 1524/-0.5, C Malm 1500/-0.3, Christian Nygård 82 Örgryte 1309/-0.2. Kula: Robert Melin 82 Bottnaryd 1401. Spjut: Jan-Olof Damgren Jönköping 5852.
K 100m A (+0.3): Veronica Fransson Hälle 11.98, Lena Berntsson Ullevi 12.09, Charlotta Wanhainen Hälle 12.10, Lena Melin Ullevi 12.42, Erica Mårtensson Växjö 12.68. 200m A (+0.6): Annika Amundin Ullevi 23.63, V Fransson 24.59, L Berntsson 24.90, E Mårtensson 25.41. 1500m: Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 4:36.84, Maria Pettersson Njudung 4:41.55, Linda Damgren Jönköping 4:47.12, Dorothea Karlsson Eksjö Södra 4:54.88, Camilla Nyqvist Ymer 5:00.77, Elin Wiik 85 Sommenbygden 5:04.73. Tresteg: Marie Åhlander Spårvägen 1274/-0.6, Anna Wiberger 82 Mölndal 1270/-0.4, Anna Andersson KA2 1250/-0.6, Sara Brankell 81 Mölndal 1225/-0.7, Kajsa Levin 83 Tranås 1193/+0.2, Desirée Carlberg Ullevi 1169/-0.7, Maria Berggren 82 Ullevi 1162/+0.3, Helena Olsson Ymer 1115/-0.1, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1105/-0.7, Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp 1017/-0.3, ... Johanna Sellman Gefle X.

HÖGBY 21.6 (Ölandsmästerskapen)
K 400m: 
Ida Nilsson 81 Högby 61.81. 1500m: Johanna Nilsson 83 Högby 5:02.48. Höjd: Johanna Olander Färjestaden 165. Längd: J Olander 517w/+4.5 (ok???). Kula: Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1238, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 1025. Diskus: A-K Svensson 4193, C Åberg 3395.

OLOFSTRÖM 21.6 (DM-UDM-VDM)
M Spjut: 
Bengt Loo Contact 6185.

ÖRBYHUS 21.6
F16 Längd
 ("vind godkänd"): Madelen Nylander 84 Örbyhus 527.

VELLINGE 21.6 (Söderslättspelen)
M Stav: 
Pawel Szczyrba 81 Malmö 520, Johan Fritz 82 Malmö 460, Gustaf Hultgren 83 Kalmar 440.
P18 100m (+0.1): Philip Nossmy 82 Malmö 10.74, Linus Persson 82 Malmö 11.11. Höjd: P Nossmy 195.
K Stav: Vala Flosadottir Malmö 420, Charlotte Karlsson 82 Malmö & Maria Rendin 82 Malmö 350, Tracey Andersson 84 Trelleborg 280. Diskus: Emma Sjölin Staffanstorp 3576. Spjut: E Sjölin 3704.
F18 400m: Kaisa Ulfsdotter 83 Finish 5942. Kula: T Andersson 1086. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 4168.
F16 Höjd: Jenny Gunnarsson 85 Finish 160. Tresteg: Elin Persson 85 Ystad 1050/+0.2. Spjut: Maria Andersson 84 Eslöv 3258.

NORRTÄLJE 21.6 (JDM)
M22 Spjut: 
Martin Ekborg 83 Rånäs 5499.
K22 800m: Alexandra Lindquist Rånäs 2:19.35. Höjd: Johanna Höglund 84 Upsala 155. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 3835, Marlene Lindström 85 Ununge 3791, Annette Ekberg 81 Märsta 3433.

VÄNNÄS 21.6 (Konsum Cup)
P18 Spjut:
 Tobias Wallström 83 Skellefteå 5617.
K22 Stav: Linnea Eriksson Skellefteå 260.
F16 Stav: Katja Gustavsson 84 Skellefteå 290.

VRETSTORP 20-21.6 & 27.6 (DM)
D a g 1
M Stav: 
Kaj Eklund 82 Stocksäter 405. Kula: Anders Holmström Örebro 1873. Diskus: A Holmström 5141.
K Kula: Karin Larsson 81 Garphyttan 1137. Diskus: K Larsson 3600, Marie Barenfeld 85 Glanshammar 3259.
D a g 2
M 1500m: 
Mathias Pettersson Kumla 4:05.01. Spjut: Rolf Prim Örebro 5643.
K 400m: Jenny Olsson 85 Glanshammar 59.20.
D a g 3
M 5000m:
 M Pettersson 15:21.10, Markku Jäsperi Breven 15:55.11. Längd: Erik Henriksson Örebro 657w/+4.6 (-).
K 100m h2 (-2.9): Beatrice Hellgren 83 Örebro 12.93, f (-1.4): B Hellgren 12.92. 5000m: Charlotte Nilsson Start 18.27.30.

SOLLENTUNA 20-21.6
F16 Sjukamp: 
Jennie Hurkmans 84 Tureberg 4.836m (bl a 513w/+2.3 (ok??) och 3374), Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 3.115m (bl a 505w/+2.1 (ok??).

VÄXJÖ 20-21.6 (Dalakampen)
M Tiokamp:
 Patrik Sandberg Huddinge 7.072 (11.41 695/+0.7 1480 186 51.06 15.51w/+3.4 4113 414 5182 5:05.57), Niclas Hansén Växjö 5.945 (11.77 677w/+2.1 (ok??) 1122 183 54.12 15.62w/+3.4 3116 394 3087 5:12.44), Andrus Klaar Spårvägen 5.679 (11.83 687/+0.3 1246 186 49.88 15.76w/+3.6 3561 X X 4:30.43), Andreas L Nilsson Finish 5.328 (12.17 595 922 192 57.51 16.78w/+3.4 2592 394 3964 5:31.44), Johan Wiklund 81 bröt (12.25 578 1158 177 59.03 X 3690), Christer Holger Huddinge bröt (11.47/-3.6 X 1348 - - 15.17w/+3.4 - 454 5567).
P18 Tiokamp: Björn Lundin 82 Helsingborg 6.274 (bl a 394), Daniel Hansson 83 Rånäs 6.067 (bl a 650/-0.1, 195 och 384).
P16 Niokamp: Oskar Edqvist 84 Frösön 6.567 (bl a 186), Petter Barck 84 Växjö 5.824 (bl a 364).
K Sjukamp: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 4.795 (15.33/+2.0 159 1173 26.52/+0.5 562/+1.6 3780 2:44.98), Ida Sjöling 81 Lidingö 4.787 (15.25/+2.0 162 1071 26.47/+0.5 539w/+2.1 (ok??) 3156 2:28.52), Jeanette Hansson Eslöv 4.687 (15.41/+2.0 159 965 2708 548W/+6.3 (ok??) 3195 2:25.11), Eva Olofsson Eslöv 4.522 (15.32/+2.0 162 924 25.51/0.0 483 2542 2.26.47), Lina Ericsson Växjö bröt (15.53/+2.0 159 987 27.51 545w/+3.0 (ok??) 2383), Linda Fredriksson Rydö bröt (14.48/+2.0 153 1016 25.16/0.0), Natalia Psajd Växjö bröt (15.86/+2.0).
F18 Sjukamp: Carolina Klüft 83 Växjö 5.814 
Svenskt juniorrekord (14.28/-1.6 183 1097 24.61/0.0 598w/+2.2 (ok??) 3799 2:16.55), Nadja Casadei 83 KA2 5.126 (15.07/-1.6 168 1070 25.47/0.0 562W/+4.6 (ok??) 2802 2:16.55), Anna Mörstam 83 Växjö 4.479 (16.43/-1.6 156 1041 27.16 521w/+2.3 (ok??) 3246 2:26.81, Sophie Ohlsson 82 Gefle 3.582 (16.44/-1.6 156 992 28.10 513w/+2.2 (ok??) 3073 X), Anna Seleznova 83 Huddinge bröt (15.72/-1.6 147).
F16 Sjukamp: Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 5.372 (bl a 534/+1.8 och 3388), Sofie Klüft 85 Växjö 4.891 (bl a 159 och 517w/+2.8 (ok??)), Sara Trané 85 Göteborgs KIK 4.568 (bl a 514w/+2.5 (ok??)), Emma Magnusson 85 Växjö 3.854 (bl a 25.83/+0.2).

SUNDSVALL 20-21.6 (Öppna DM)
D a g 1
M 100m
 (+0.7): Niklas Stridqvist Sundsvall 11.09, X (+1.3): N Stridqvist 10.79.
K 100m f (+0.7): Hanna Ledin 83 Sundsvall 12.78. 1500m: Ulrika Mähler Brännan 4:44.0m. Tresteg: Kim Andersson 84 Sundsvall 1016w/+2.3 (984/+1.7). Kula: Marlene Forslund 82 Kovland 1164. Spjut: Malin Wiik 83 Sundsvall 3558.
D a g 2
M 200m h1 
(-1.2): N Stridqvist 22.44, (-1.0): N Stridqvist 22.18, Anders Svanholm Brännan 22.89, Charles Svensson Brännan 22.96. 5000m: Johan Bergström Vingarna 14:15.50, Björn Bergström Vingarna 14:26.96, Håkan Mårtensson Vingarna 15:20.19. Längd: Håkan Johansson Sollefteå 723/+1.1.
K 5000m (mix): U Mähler 17:15.89, Jennie Nordvall Strategen 18:52.29. Längd: Sofia Rehnstrand 82 Sundsvall 522/+1.4. Diskus: Christine Edholm Sundsvall 3618. Slägga: M Forslund 4022, Helen Persson 83 Sundsvall 3406, Emma Holmlund 84 Sundsvall 3315, Madelene Högback 84 Kovland 3067.

KROKOM 20.6
M Stav:
 Daniel Arnsten 82 Trångsviken 401. Längd ("lätt vind"): Henrik Ögren Östersund 677. Tresteg ("lätt vind"): Jonas Arnsten Trångsviken 1382, D Arnsten 1372. Kula: Kent Larsson Trångsviken 1692.
K Tresteg ("lätt vind"): Anna Lundholm 84 Trångsviken 1106, Kristina Karlström 83 Östersund 1017.
F18 Kula: Sofia Renman 83 Östersund 1214, Elin Molander 83 Orrviken 1004. Slägga: K Karlström 3538. Spjut: S Renman 4191.

SÄVEDALEN 20.6
M 2000m: 
Tobias Lundvall Sävedalen 5:31.8m.
K 2000m (mix?): Karin Schön Kville 6:49.9m, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 6:54.1m.

GÄVLE 20.6 (DM)
M 5000m: 
Ronnie Löf Högbo AIK 15:49.37. 110mH (-1.7): Guido Ripke Gefle 16.60. Stav: Daniel Hedström Valbo 403. Kula: D Hedström 1310, Magnus Håkansson Valbo 1284. Diskus: Richard Alneroth Gefle 4717, Lars Widén Örbyhus 4126.
K 400m: Hanna Ahlin 84 Gefle 59.09. 5000m (mix): Julie Leonard Högbo GIF 18:18.90 (3000m 10:57.13). 100mH (-0.7): Emma Allvin 81 Gefle 16.75. Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 293, Jessika Andersson 84 Gefle 273. Längd: Karin Funke Gefle 548/+1.8, E Allvin 501/+1.3. Kula: Annika Larsson Gefle 1373, K Funke 1026, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 1008, E Allvin 954. Diskus: A Larsson 5579, Lena Björk Hofors 4328.

ENSKEDE 20.6 (Juniproppen)
M 200m A
 (-1.0): Berhane Haile Tureberg 22.29, Patric Storm Hässelby 22.71, Martin Theander Lidingö 22.87, David Hedström Skellefteå 22.92, B (-1.1): Peter Andersson Täby 22.88, Yannick Suhard Hammarby 22.91, Stefan Danielsson Hammarby 22.94, C (-0.1): Daniel Bogren Huddinge 22.76, X (-1.5): B Haile 22.02, P Storm 22.44, M Theander 22.64, D Bogren 22.83. 1000m: Johan Klinteskog 81 Hammarby 2:30.95. 3000mH: Erik Emilsson 82 Malmö 9:14.76 (debut!), Rachid Benjira Hammarby 9:41.85, Martin Gidewall Tumba 10:12.45. 110mH (-1.5): Henrik Värendh Spårvägen 14.90, Michael Hoffer Lidingö 15.14, Mikael Väyrynen Tumba 16.34. Höjd: Jimmy Nordwall 81 Hammarby 195, M Hoffer 195, Stefan Karlsson Bellevue 195. Tresteg: Julius Anckar FIN 1537/+0.7, Joel Gustafsson 83 Hammarby 1293/+1.2, Johan Attersand Hammarby & Kruffe Gustavsson Duvbo X. Spjut: Thomas Sandström Spårvägen 5850, Ingmar Veinberg 82 Lidingö 5628.
K 200m A (-1.3): Caroline Öhman 81 Hässelby 26.35, Carolina Nylén Fredrikshof 26.36. 800m: Isabell Ahlström 81 Upsala 2:18.35, Görel Manners Fredrikshof 2:19.09, Florence Engström Hässelby 2:19.74. 1000m (mix): Lena Kullstam Råby-Rekarne 2:52.41 (800m 2:18.7m). Tresteg: Marie Åhlander Spårvägen 1287w/+2.4 (1257/+0.6). Spjut: Brigitta Lado Hässelby 4071, Dagny Veinberg 83 Lidingö 3392, Annette Ekberg 81 Märsta 3210.

UMEÅ 20.6 (Noliacupen)
M 3000m A: 
Carl Jackson NZL 8:43.6m, Rikard Hedelin IFK Umeå 8:45.4m, Håkan Stenberg Skellefteå 8:46.1m, Ludvig Edman Skellefteå 8:47.3m, Anders Hemmyr IFK Umeå 8:51.9m, Peter Karlsson Skellefteå 9:00.8m, Tony Berglund IFK Umeå 9:02.6m. Spjut: Fredrik Björklund IFK Umeå 5410.
K 3000m: Katarina Lindström IFK Umeå 9:55.2m, Kristina Hugosson SIF Skellefteå 10:34.2m.

LINKÖPING 19-20.6 (DM)
D a g 1
M 400m:
 Tomas Andersson Tjalve 51.03. 1500m: ... 2) Albert Mollén 85 Söderköping 4:11.74. 3000mH: David Lindh 83 FK013 10:04.43, Sten Sjögren Akele 10:08.39, Carl-Johan Thollander Söderköping 10:39.70. 110mH (-2.6): Frederick Löfdahl Tjalve 16.61. Höjd: F Löfdahl 191. Längd: Per Klofsten FK013 669w/+2.7 (-). Diskus: Fredrik Steen Tjalve 3967.
K 100m (+0.5): Paulina Orell 81 Norrköping 12.85. 1500m: Märta Mollén 87 Söderköping 5:03.3m, Elin Karlsson 83 FK013 5:04.3m. Höjd: Anna Palmerius Tjalve 155. Tresteg: Caroline Larsson 83 Norrköping 1120w/+2.5 (1059/+0.2), A Palmerius 1082/+0.1, Anita Norr-Ericson Tjalve 103/+1.7. Kula: Monica Reby Tjalve 1030, Angela Holmberg Tjalve 1009, Sandra Landström Motala 977. Diskus: M Reby 3550, S Landström 3343, A Holmberg 3169.
D a g 2
M 200m h1
 (-1.3): Johan Engberg 81 Finspång 21.68, f (-1.0): J Engberg 21.42. 400mH: Per Bergqvist FK013 60.15, P Klofsten 61.79. Tresteg: Kalle Saarvanto 82 Norrköping 1347/+0.1, P Klofsten 1320/-1.0. Spjut: Jörgen Widarsson Borensberg 6440.
K 200m (-1.6): P Orell 26.07. 5000m: Johanna Forsberg Spårvägen 19:14.17, M Mollén 19:56.99. 400mH: P Orell 61.27. Slägga: M Reby 3091. Spjut: M Reby 3793.

HEBY 19.6 (Västupplandsmästerskapen)
K 800m: 
Petra Forsberg Heby 2:19.9m.

ÖRBYHUS 18.6 (Örbyhusspelen)
F16 Stav:
 Madelen Nylander 84 Örbyhus 248. Längd ("godkända vindar"): M Nylander 515.

HERRLJUNGA 18.6 (Kullingsspelen)
M Kula: 
Anders Axlid Ullevi 1743. Slägga: Thomas Edvinsson Alingsås  4627, Nils-Ivan Nilsson Ymer 4093.
M22 Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 5592.

HÖGBY 17-18.6 (Veteran-Götalands)
D a g 1
M35 Längd: 
Kent Nygren Jönköping 640/-1.2.
K35 5000m: Katarina Nilsson Högby 19:40.45, Helena Jonsson Glasriket 19:46.55.

NYKÖPING 17-18.6 (Gästabudsspelen)
D a g 1
M Spjut: 
Andreas Olsson Heby 5387.
P18 Längd: Fredrik Holmér 83 Råby-Rekarne 647/+1.3.
D a g 2
M Diskus:
 Håkan Öberg Nyköping 4596, Christer Högrelius Hellas 4079. Slägga: Mikael Nyström Linnéa 5694, Mikael Leindahl Nyköping 5350, Magnus Mårtensson Strömsund 5136, H Öberg 5038, Magnus Leindahl Nyköping 4060, Lennie Axelsson 81 Nyköping 3915. Vikt (15.7 kg??): M Nyström 1820, H Öberg 1563, M Mårtensson 1526.
K Slägga: Carina Källén Strömsund 3665.
K22 Slägga: Aline Kleebinder Hammarby 3383.

GARPHYTTAN 17-18.6 (Kilsbergskampen) Till fullständiga resultat
D a g   1
M Diskus:
 Christer Högrelius Hellas 3959
K Diskus: Karin Larsson 81 Garphyttan 3337.
F16 Höjd: Lisa Jansson 84 Västerås 160. Spjut: Marie Barenfeld 85 Glanshammar 3578.
D a g   2
M Spjut: 
Vesa Rontti Stocksäter 5641.
F16 Längd: Frida Hilmersson 84 Glanshammar 535/+0.8. Diskus: M Barenfeld 3083, Erika Fahlström 84 Fjugesta 3042.

KARLSTAD 17-18.6 (Lemmingiaden) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M22 Spjut: 
Andreas Thorkildsen NOR 7534, Juha Arnio FIN 7338, Andreas Wulff Växjö 6881, Mikael Snällfot Nedre Soppero 6877, Mattias Eriksson Vännäs 6850, Marko Kanttanen FIN 6675, Paul Solberg NOR 6475, Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 6312, Mattias Voss Växjö 6083, Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 6007.
P18 Spjut: Henri Valakoski FIN 6642, Ingmar Veinberg 82 Lidingö 5668.
K Spjut: Mikaela Wieslander 81 Växjö 4912 
Svenskt juniorrekord, Jennie Niesel Färjestaden 4519, Brigitta Lado 81 Hässelby 4314, Anna Hellströmer Södertälje IF 4110, Helena Anderzon Strand 3900, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3505.
F18 Spjut: Elina Sillanpää FIN 4766, Izabel Savic 83 IF Göta 4503, Dagny Veinberg 83 Lidingö 4215, Anna Pihlgren 82 Arvika 3991, Anna Linner 83 Kvarnsveden 3355.
F16 Spjut: Josephine Johansson 84 Arvika 3492, Karinne Olsen NOR 3444.
D a g   2
M Spjut A: 
Patrik Bodén IF Göta 8516, David Parker GBR 7660, Ty Sevin USA 7489, Stuart Faben GBR 7282, Mark Robertson GBR 7152, Sturle Saebö NOR 7037, Ronny Nilsen NOR 6936, B: Daniel Gustafsson Alingsås 7109, Pasi Mäntylä Västerås 6788, Patrik Ekholm IF Göta 6381, Bengt Loo Contact 6092, Johan Widén IF Göta 5944, Urban Svedberg IF Göta 5575.
M40 Spjut: Jan-Olof Damgren Jönköping 5692, Ronnie Melkersson Gillberga-Lista 5367.
K Spjut: Trine Hattestad NOR 6444, Karen Martin GBR 5423, Annika Petersson Edsbyn 5087, Elisabet Wahlander Alingsås 4862, Mari Uusitalo FIN 4740.

HELSINGBORG 17-18.6 (Diskuspärlan)
D a g    1
M Diskus A:
 Magnus A Hallgrimsson ISL 6309, Svein I Valvik NOR 6157, Mattias Borrman Västerås 6000, Kristian Pettersson Helsingborg 5958, Thomas Rosvold NOR 5767, Linus Bernhult Huddinge 5532, Axel Bernhult Huddinge 5216, B: Vesteinn Hafsteinsson Helsingborg 5977, Gaute Myklebust NOR 5028, Staffan Jönsson 81 Heleneholm 4943, Jon B Bragason ISL 4747, Anders Wikander Helsingborg 3921.
K Diskus: Maria Pettersson Helsingborg 5050, Marianne Simonsen DEN 4525, Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3847, Annika Malmberg 82 Helsingborg 3579.
K22 Diskus: S Johannesson 3919, A Malmberg 3343.
D a g   2
M Diskus: 
M Borrman 5940, K Pettersson 5845, L Bernhult 5651, S Jönsson 5071, A Bernhult 4937, G Myklebust 4890, J B Bragason 4627.
K Diskus: M Pettersson 5008, M Simonsen 4654, S Johannesson 3636, A Malmberg 3272, Lovisa Persson 84 Helsingborg 3185.
K22 Diskus: S Johannesson 3917, A Malmberg 3501, L Persson 3185.

STAFFANSTORP 17-18.6
D a g 1
M 200m A
 (-1.9): Erik Wahn Helsingborg 22.14, Gustav Lindström 81 Lund 22.45. 1500m: Christian Bengtsson Malmö 4:01.91. 110mH (-1.6): Patric Lindahl Pallas 15.39. Höjd: Henrik Nilsson Heleneholm 195, Martin Edefell Malmö 195, Ronny Hansson Finish 195, Martin Zuba Finish 195. Stav: Alhaji Jeng 81 Örgryte 530, Peter Widén Växjö 530, Pawel Szczyrba 81 Malmö 500, Henrik Hallenbo Lerum 500, Viktor von Bothmer Ullevi 500, Henrik Weisbach IFK Göteborg 460, Deniz Mahshid Örgryte 440, Yilmaz Mahshid Örgryte 400, Alexander Igelström Ullevi X. Kula: Jonas Forsberg Heleneholm 1389.
P18 Höjd: Kevin Mijdema 82 Lund 198.
K 200m (-2.3): Karin Nilsson 81 Lund 25.99, Maria Schlyter Malmö 26.54. 1500m: Carita Mårtensson Björnstorp 4:48.86. 100mH (-1.5): Eva Olofsson Eslöv 15.46, Malin Svensson Helsingborg 16.18, Viktoria Svensson Eslöv 16.60. Längd: Åse Mohlin Malmö 543/+1.6. Diskus: Catarina Andersson Pallas 4258. Spjut: M Svensson 3637.
F18 Längd: Anna Berg 83 Ystad 525/-0.7, Sara Isaksson 82 Helsingborg 524/+1.9. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3374.
F16 Längd: Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö 533/-0.5, Elin Persson 85 Ystad 503/-0.4, Karin Rydh 85 Malmö 500/-0.4. Diskus: Tracey Andersson 84 Trelleborg 3108. Spjut: Ellinor Holgersson 84 Ystad 3600.
D a g 2
M 100m h1
 (+1.4): Carsten Nilsson Simrishamn 11.18, h2 (+0.6): Anders Hansson Heleneholm 11.05, f (+2.2): A Hansson 10.83w, C Nilsson 11.04w, G Lindström 11.07w, Martin Pålsson Heleneholm 11.16w, Tobias Persson Heleneholm 11.25w. 400m A: G Lindström 49.37, Göran Olofsson Eslöv 49.45, B: Marc Andersson Malmö 51.30. 5000m: Fredrik Lundqvist IK Sisu 15:19.61. Stav X: V von Bothmer 500, P Szczyrba X. Längd: Tobias Lundqvist IK Sisu 681w/+2.7 (-), T Persson 670w/+2.3 (637/+1.6), M Zuba 636/+2.0. Slägga: Stellan Kjellander Vittsjö 5730, Peter Andersson Gnistan 5610.
P18 100m (+4.7): Gustav Svensson 82 Simrishamn 11.06w. Stav: Gustaf Hultgren 83 Kalmar 456, Johan Fritz 82 Malmö 415. Längd: Tobias Nilsson 83 Heleneholm 648w/+5.2 (604/+2.0), G Svensson 635/+1.8.
P16 Stav: Fredrik Dackheden 84 Malmö 365. Längd: Freddie Holmgren 84 Båstad 655w/+3.3 (508/-0.6).
K 100m (+2.7): A Berg 12.43w, K Nilsson 12.72w. 400m: Anna Olofsson Eslöv 60.72. Stav: Vala Flosadottir Malmö 420, Thorey Elisdottir ISL 420, Hanna-Mia Persson Kalmar 360, Maria Rendin 82 Malmö 360, Annika Berntsson Ullevi 340, Helena Ahxner 81 Mölndal 320, Desirée Dahlgren 84 Malmö 320, Sandra Ribba Örgryte 320, Anja Rozman Örgryte 300, T Andersson 300, Christina Garametsos 86 Malmö 280, Therese Anefors 83 Örgryte 280, Sophie Larup 86 Malmö 260. Kula: C Andersson 1444. Slägga: C Andersson 4870, C Nordin 3678.
F18 100m (+2.8): Marie Ekelund 83 Södra Sandby 12.75w. Tresteg: Sofie Ekelund 83 Södra Sandby 1014/+1.9.
F16 100m (+2.8): Pernilla Tornemark 85 Kristianstad 12.58w, Annika Andersson 85 Trelleborg 12.80w. Tresteg: P Tornemark 1100w/+4.3 (-), Sofie Madsen 84 Finish 1061w/+2.6 (1022/+1.3), Sara Strömberg 86 Heleneholm 1038w/+5.2 (1025/+1.4).

KARLSHAMN 17-18.6 (Östersjöspelen)
D a g 1
M 110mH
 (+1.4): Magnus Lönqvist Habo 15.83, Henrik Garpmo 82 Hinden 16.13. Slägga: Johan Pyrell Växjö 5840, Stellan Kjellander Vittsjö 5595, Peter Andersson Gnistan 5562.
P18 100m (+3.1): Anders Johnsson 82 Skruv 11.12w. Stav: Henric Stodell 82 Skruv 420.
K 100m (+1.4): Erica Mårtensson Växjö 12.54, Nadja Casadei 83 KA2 12.63w. 100mH (+2.8): E Mårtensson 14.88w, N Casadei 15.22w. Slägga: Lilian Pyka Gnistan 4287, Linda Wijkander 83 Klippan 4144, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 4099, Rebecka Karlsson Hinden 3824, Anna Mejenquist 82 Sävsjö 3704, Maria Gustavsson 83 Hinden 3453, Helena Jonsson 82 Hinden 3102. Spjut: L Pyka 3259, A Mejenquist 3198.
F14 Höjd: Frederikke Jensen 87 Vittsjö 156.
D a g 2
M 800m: 
Peter Johansson Brittatorp 1:57.14. 400mH: Joakim Blaschke KA2 55.32, Jens Håkansson Gnistan 57.66. Höjd: Per-Ola Andersson Gnistan 196, Fredrik van Speyck Klippan 186. Längd: F van Speyck 670w/+3.9 (639/0+0.7).
P18 200m (+1.1): A Johnsson 22.93.
K 200m (+0.2): Emma Frostensson Skruv 26.53. Stav: Linda Persson 81 Växjö 340, Karolina Syrén 82 Hovslätt 290. Längd: N Casadei 545/-0.5. Tresteg (ingen vindmätning): Anna Frostensson Skruv 1038. Kula: L Wijkander 1110, L Pyka 1055. Diskus: L Pyka 3235, I-M Holmgren 3136.
F16 200m (vind?): Evelina Hansson Cronberg 86 Ängelholm 26.53. Stav: Caroline Ivarsson 85 Simrishamn 270.

UDDEVALLA 17-18.6 (DM - VDM)
D a g 1
M 100m f
 (+3.0): Per Joan Lorentzon Orient 11.01w, Robert Fabian Smögen 11.26w. 1500m: Joakim Nätth Hälle 4:04.73. Höjd: Jan-Erik Wanhainen Hälle 195. Kula: Henrik Olsson Dingle 1363. Slägga: Mikael Johansson Hälle 6029, Lennie Helander Smögen 4946. Spjut X: Johan Rogö Hälle 5326.
M35 Diskus: Henrik Olsson Dingle 4240.
K 100m (-1.3): Charlotta Wanhainen Hälle 12.27, Petronella Malmqvist 83 Tanum 12.84, X (+2.8): C Wanhainen 12.10w. Stav: Weronica Hägg (f d Andersson) Hälle 280. Längd: P Malmqvist 548/+2.0. Slägga: Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4554.
F16 200m (+2.0): Moa Larsson 85 Orient 26.46. Stav: Linda Rundahl 84 Orient 250. Längd: Ulrika Nilsson 84 Orient 538/+1.0, M Larsson 523/+1.4, Isabell Friberg 84 Orient 510/+1.0.
D a g 2
M 400m: 
Patrik Hägg Hälle 49.90, Martin Burrows Hälle 50.57. 800m: Rizak Dirshe Hälle 1:48.43 (1:a 800m-loppet på drygt ett år), Michael Öhman Bollebygd 1:53.49, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:53.86, Mikael Gren Hälle 1:55.80, Joakim Johansson Hälle 1:57.77. Längd: Robert Bagge 82 Brattås 657/0.0. Diskus: Marcus Johansson Brattås 4278.
K Tresteg: P Malmqvist 1069/+1.6.
F16 Tresteg: U Nilsson 1107/+0.3.

ÖSTERSUND 17-18.6 (Storsjöspelen)
D a g 1
M 100m f
 (-2.5): Henrik Ögren Östersund 11.18. 400m: Joachim Ögren 81 Östersund 50.41. 110mH (-3.0): Paul Ragnvaldsson Strömsund 15.55. Stav: Daniel Arnsten 82 Trångsviken 380. Spjut: Johan Wiklund 83 Kramfors 5376.
K 100m (-1.4): Maria Eriksson Hammerdal 12.42. 1500m: Isabell Ahlström 81 Upsala 4:53.01. 100mH (-1.6): M Eriksson 14.07. Längd: Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 514/+1.9. Diskus: Veronica Karlsson Strömsund 4099. Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 4050, Kristin Andersson 82 Järvsö 3707, Karin Åkerstedt Ragunda 3176.
F16 Längd: Anna Lundholm 84 Trångsviken 535w/+2.1 (ok??). Spjut: Anna Torstensson 84 Hammerdal 3084.
D a g 2
M 200m
 (+2.0): H Ögren 22.29, J Ögren 22.50, P Ragnvaldsson 22.54, Anders Svanholm Brännan 22.81, Charles Svensson Brännan 22.94. 800m: Per Henrik Sundell Hammerdal 1:56.19. Längd: Håkan Johansson Sollefteå 668/+0.2. Tresteg: Jon Roos Östersund 1379/+0.5. Kula: Carl Fack Järvsö 1311. Slägga: C Fack 4783, Pär Järlebrant 84 Strömsund 4144.
K 800m: I Ahlström 2:18.67. Tresteg: A Lundholm 1121/-0.4, Maja Söderholm 85 Östersund 1017/-0.2, Kristina Karlström 83 Östersund 1011/-0.3. Kula: S Renman 1140, K Åkerstedt 1083. Slägga: Ulrika Hansson 82 Järvsö 3484, K Karlström 3391.
F18 Kula: S Renman 1169, Marlene Forslund 82 Kovland 1141, Elin Molander-Gustafsson 83 Orrviken 978. Slägga: U Hansson 3552, K Karlström 3291.
F16 200m (+2.6): Jennie Nilsson 84 Vingarna 25.97w.

KVARNSVEDEN 17.6 (BT Games)
M 100m
 (+1.4): Nasser Sebabi 82 Hofors 10.9m, Felipe Padilla 82 Ludvika 10.9m. 200m A (+1.5): Torbjörn Eriksson Falun 21.28, F Padilla 22.40, N Sebabi 22.45, Daniel Sjans 83 Kvarnsveden 22.79. 1500m: Abel Nzimbi KEN 3:54.58, Peter Nzimbi KEN 3:54.92, Martin Svensson Mora 3:58.17, Henrik Nyström 82 Västerås 3:59.74. Längd (vind??): Patrik Melin Gefle 631. Spjut: P Melin 6261.
K Stav: Kirsten Belin 81 Kvarnsveden 360, Jenny Östlund 84 Hässelby 307, Caroline Fougman 84 Gefle 277. Längd (vind??): Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 503. Slägga: Hanna Eriksson 83 Kvarnsveden 3402.

SIMRISHAMN 17.6
M 10000m
 (decimaler???): Jesper Hansson Björnstorp 32:27.??.

BODEN 17.6 (Bodens Sommarspel) Till fullständiga resultat
M 110mH (+2.6): Jens Lidström Riviera 16.06w.
K 100m (-0.5): Sandra Lagerskog Riviera 12.70. Längd: S Lagerskog 533/+1.4. Kula: Helena Engman Riviera 1554, Emma Ross 82 Boden 1109. Diskus: H Engman 4425, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3461, E Ross 3240. Slägga: H Engman 5395, Emma Olsson 83 Västerås 4555.

STOCKHOLM/K 17.6
M Stav:
 Christer Holger Huddinge 485, Fredrik Skoglund 81 Lidingö 485, Patrik Sandberg Huddinge 455, Marcus Lindh Hammarby 440, Bo Jacobsson Gotland 420.
K Stav: Klara Persson Spårvägen 320, Åsa Pettersson 81 Tureberg 320, Anna Björkman 81 Lidingö 320.

TROLLBÄCKEN 17.6 (Tyresö Ungdomsspel)
P18 Höjd: 
David Fridell Danderyds SK 193.
F18 Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 165, Helena Redborg 83 Tureberg 155.
F16 Spjut: Emma Ekström 84 Boo 3657, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3606.

TROLLHÄTTAN 17.6 (McDonaldsspelen)
M 200m
 (-3.1): Per Joan Lorentzon Orient 22.42, Nilton Oliveira Alingsås 22.95. 800m: Mikael Bergbrant 83 Sävedalen 1:54.77, Karl Borgö Ymer 1:55.05. 3000m: Daniel Ruderfelt Herkules 8:55.10. Längd: Mattias Sunneborn Lidingö 769/+1.8, Peter Häggström Ymer 766w/+2.2 (749/+0.8), Mathias Lageskog Ullevi 704/-1.1, Jerry Riutta Ullevi 701/+0.9. Diskus: Philip Åman Ullevi 4157, Torbjörn Karlsson 83 Hagen 3879.
K 100m (+0.7): Annika Larsson Kil 12.77. Längd: Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 538/+1.7. Diskus: Angela Åkeson Kil 4131, Malin Andersson Mölndal 3459.
F16 100m (+1.3): Frida Claesson 84 Alingsås 12.66, Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.79. Höjd: Jessica Rydin 85 Tingberg 163, Malin Lövkvist 84 Trollhättans SK 155. Längd: J Rydin Tingberg 551/+1.7.

VÄXJÖ 16-17.6 (UDM) - Till fullständiga resultat
D a g 1
F16 800m: 
Hanna Holst 85 Växjö 2:20.88. Tresteg: Ida Glemne 84 Växjö 1089/0.0, Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp 1027/+0.6. Diskus: Emma Johannesson 84 Hovslätt 3132.
F14 Höjd: Jonna Bramstedt 86 Kalmar 158, Isabell Petersson 86 Färjestaden 155.
F13 Höjd: Ronja Nelson 87 Hovslätt 155.
D a g 2
F16 Stav:
 I Glemne 300. Längd: I Glemne 536w/+2.8 (-), Jessika Bäckman 85 Färjestaden 503w/+3.9 (-). Spjut: Hanna Sundewall 84 Kalmar 3410.

MALMÖ/S-K 15.6
K Diskus: 
Catarina Andersson Pallas 4771.

HUDIKSVALL 14.6 (DM) Till fullständiga resultat
M 3000mH: Mikael Forsling Edsbyn 10:10.32, Johan Norberg Sundsvall 10:46.32. Slägga: Mattias Jons 82 Järvsö 4992, Mikael Nilsson Strand 4894, Carl Fack Järvsö 4778. Spjut: Stellan Back Söderhamn 5826.
K 100m ("motvind"): Lina Quick Strand 12.71. Höjd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 159 (162 skilje), Therese Lundqvist 85 Strand 159 (160 skilje). Slägga: Ulrika Hansson 82 Järvsö 3474, Anna-Karin Larsson 84 Strand 3221, Maria Norgren 85 Kilafors 3075. Spjut: Helena Anderzon Strand 3799, L Quick 3129.

ALINGSÅS 14.6 (WM-spelen)
M 100m h1 
(+0.2):: Christofer Sandin Mölndal 10.97, Peter Ahl Ullevi 11.03, Per Joan Lorentzon Orient 11.28, h2 (+0.4): Erik Wahn Helsingborg 10.83, Fredrik Persson Alingsås 11.06, f (-1.2): E Wahn 10.72, C Sandin 10.94, P Ahl 10.97, F Persson 11.18, P J Lorentzon 11.24. 400m A: Rizak Dirshe Hälle 47.97, Rikard Rasmusson Malmö 49.24, Nilton Oliveira Alingsås 49.55, Patrik Hägg Hälle 50.81, B: Mikael Gren Hälle 51.24, Stefano Tomai Alingsås 51.30. 1500m A: Patrik Johansson Spårvägen 3:53.29, Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 3:54.24, Per Synnerman Hammarby 3:54.53, Birger Ohlsson Hässelby 3:54.88, Bård Kvalheim NOR 3:57.74, Geir Berg NOR 3:59.17, Kent Claesson Skillingaryd 3:59.22, Göran Axelsson Malmö 3:59.29, Rickard Pell Hammarby 4:01.45, Ronny Johannesson Hammarby 4:04.90, B: Cristoffer Antonsen 83 Hälle 4:01.00, Lars Tveitå NOR 4:10.67, Samad Masrour Spårvägen 4:02.09, Johan Olehäll Hälle 4:03.41, Markus Torgeby Duved 4:03.53, Karl Borgö Ymer 4:03.81, Jonas Alfredsson Hälle 4:08.75. 5000m A: Erik Sjöqvist Enhörna 14:06.29, Henrik Skoog Villstad 14:07.55, Henrid Sandstad NOR 14:11.36, Janne Holmén FIN 14:12.86, Jumanne Tluway TAN 14:17.69, Angus Cheminingwa KEN 14:19.23, Jonas Hagelin Mölndal 14:21.19, Svein I Buhaug NOR 14:25.18, Patrick Boiyo KEN 14:56.15, Faustine Meta TAN 15:04.19, Runar Höiom Alingsås bröt, B: Thomas Johansson 81 Sävedalen 15:25.69, Mikael Larsson Sävedalen 15:35.99, Anders Soovik Kongahälla 15:38.70. Höjd: Yannick Tregaro Örgryte 200, Joel Spolén 83 Örgryte 195, Christer Johansson 82 Örgryte 195, Jan-Erik Wanhainen Hälle 195, Martik Eriksson 83 Örgryte 190, Johan Malm 84 Örgryte 185, Thomas Bipella 84 Örgryte 185, Oskar Karlsson 83 Alingsås 185. Kula: Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 1770, Anders Axlid Ullevi 1737. Spjut: Patrik Bodén IF Göta 8368, Ty Sevin USA 7203, Mark Roberson GBR 5914, Stuart Faben GBR 6560, Daniel Gustavsson Alingsås 6478, Andreas Wulff Växjö 6370, Mattias Voss Växjö 6125.
K 100m h1 (+0.7): Lena Berntsson Ullevi 12.18, Veronica Fransson Hälle 12.19, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.38, Frida Claesson 84 Alingsås 12.70, h2 (+0.4): Malin Källgren Ymer 12.14, Charlotta Wanhainen Hälle 12.31, Sara Mentzer Gefle 12.62, f (-0.8): M Källgren 12.05, L Berntsson 12.07, V Fransson 12.31, C Wanhainen 12.36, S Hildenborg 12.41, S Mentzer 12.71. 800m: Camilla Nyqvist Ymer 2:20.87. Längd: Johanna Sellman Gefle 613w/+3.7 (ok??), Sofie Gustafsson Råby-Rekarne 596w/+4.2 (ok?), Laine Rohtla Örgryte 576w/+4.1 (ok?), V Fransson 567w/+3.9 (ok?), Anna Wiberger 82 Mölndal 565w/+3.4 (ok?), Sara Brankell 81 Mölndal 552/+1.3. Diskus: Anna Söderberg Ullevi 6089, Annika Petersson Edsbyn 3555, Elisabet Wahlander Alingsås 3213. Spjut: A Petersson 4990, E Wahlander 4973, Izabel Savic 83 IF Göta 4375, Mikaela Wieslander 81 Växjö 4212.

VÄNNÄS 14.6 (Konsum Cup)
F18 Diskus:
 Emma Ross 82 Boden 3796.

KARLSTAD 14.6
M 3000m:
 Torbjörn Wahlström IF Göta 9:05.74.
K 3000m (mix): Pia Thomasson IF Göta 10:39.98.

SÖDERTÄLJE 14.6 (DM)
M 200m
 (+3.0): Roger Asplund Södertälje IF 22.99w. 5000m: Anders Edgren Enhörna 15:50.13. Slägga: Håkan Öberg Nyköping 4921, Björn Abrahamsson 81 Södertälje IF 4789, Sven Ohlson Södertälje IF 4589, Christer Berg Nyköping 4382. Spjut: Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 5710.
K 800m: Flo Jonsson Ärla 2:18.23, Lena Kullstam Råby-Rekarne 2:18.47. 5000m (mix): Ursula Turtinen Råby-Rekarne 19:20.83. 400mH: Marlin Brown Ärla 67.13. Slägga: Anna Hellströmer Södertälje IF 3950, Mikaela Johansson 84 Ärla 3089. Spjut: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3948, A Hellströmer 3943, Carolin Thysell Ärla 3487, M Johansson 3486, Stina Lindblad Katrineholm 3068.

UPPSALA 14.6 (DM)
M 100m h1
 (-0.8): Berhane Haile Tureberg 11.12, (-3.8): B Haile 11.40. 800m: Niklas Österberg Rånäs 1:56.51. 3000mH: Johan Lindberg Hagund 
9:36.84, Jörgen Lind Upsala 10:44.32Höjd: Daniel Hansson 83 Rånäs 193, Klas Rehnberg Upsala 193. Kula: Patrik Melin Gefle 1369, Teddy Jonasson Rånäs 1302, Niklas Uhlin Upsala 1299, Johan Mörner 81 Örbyhus 1291. Slägga: Emil Wickman Rånäs 5278, Arne Enarsson Örbyhus 4090, N Uhlin 4086.
K 800m: Therese Ahlepil Rånäs 2:12.15, Kristin Ahlepil Rånäs 2:12.41, Ulrika Johansson Rånäs 2:15.96, Isabell Ahlström 81 Upsala 2:17.32, Petra Forsberg Heby 2:19.17. Höjd: Theresa Söderlund Alunda 165, Jessica Jansson 81 Heby 155. Kula: Andrea Geurtsen Upsala 1084, Anette Nyström Rånäs 1033, Linda Wicksell Enköping 996. Slägga: Katarina Ström 83 Tierp 3215.

FRÄNDEFORS 14.6 (Frendevispelen)
F18 Längd
 ("sidvind, under 2 m/s"): Petronella Malmqvist 83 Tanum 530.
F16 Längd ("sidvind, under 2 m/s"): Jessica Rydin 85 Tingberg 559.

ÖSTERSUND 14.6
M Längd
 ("medvind"): Henrik Ögren Östersund 644.

VÄSTERÅS 14.6
M Spjut: 
Pasi Mäntylä Västerås 6485.

GÄVLE 13.6 (DM)
M 200m h1
 (+3.4): Björn Engström Gefle 22.54w, Andreas Jansson 83 Gefle 22.84w, h2 (+4.5): Michael Matton Gefle 22.62w, f (+4.0): B Engström 22.30w, Mahmoud Adla Gefle 22.57w, M Matton 22.95w. Längd: Patrik Melin Gefle 682w/+5.1 (-). Slägga: Robert Alneroth 84 Gefle 4461, P Melin 4216.
K 100m h1 (+3.4): Linn Malmo 84 Gefle 12.70w, h2 (+4.5): Karin Funke Gefle 12.36w, Emma Östlund Gefle 12.71w, f (+3.0): K Funke 12.23w, L Malmo 12.53w, E Östlund 12.63w, Linda Wallerman 83 Gefle 12.85w. Tresteg: Cecilia Odén 85 Gefle 1082/+1.5, Emma Allvin 81 Gefle 1071w/+3.0 (-), Lisa Hannula 83 Gefle 1042w/+5.0 (-), Josefina Hallström 86 Skade 1030w/+3.9 (952/+0.2). Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4016.

GÖTEBORG/S 13.6 ( Nordic Games)
M 400m:
 Jonas Alfredsson Hälle 50.9, Andrew Bipella Hälle 51.3m. 400mH: Jimmy Palm Helsingborg 54.45, Anders Logg Smögen 60.97. Tresteg: Conny Malm Ullevi 1553/+1.4, Magnus Skoglund Örgryte 1501/+1.3, Charlie Sundin 83 Ullevi 1328/+1.5.
K 100mH (-1.5): Paula Preisner 83 Ullevi 15.81. 400mH: Lena Melin Ullevi 59.50, Caroline Gyllenhammar Helsingborg 59.92, Sara Trané 85 Göteborgs KIK 65.87, Sara Mangs Angered 67.69. Längd: Sofie Andersson 81 Kville 579/+1.1. Tresteg: Johanna Sellman Gefle 1201/+1.6, Desirée Carlberg Ullevi 1177/+2.0, Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 1171/+1.3, Maria Berggren 82 Göteborgs KIK 1132/+1.6, Doreen Nagawa 82 Ullevi 1116/+1.7, Anna Otterstedt 85 Ullevi 1097/+1.7, Johanna Rönner 82 Ullevi 1064/+1.0, Amanda Kaså 83 Ullevi 1035/+0.6.

STOCKHOLM/K 13.6 (Löparnas Kväll) - Till fullständiga resultat
M 100m (+2.0): Daniel Bergström Huddinge 11.28, X (+1.2): D Bergström 11.15. 200m (+1.0): Martin Theander Lidingö 22.48, Stefan Danielsson Hammarby 22.85. 400m A: Albin Johansson 81 Hammarby 49.26, M Theander 49.67, Anders Wistam Hellas 49.91, Linus Hagstedt Hellas 50.65, Andreas Söderling 81 Hammarby 51.28. 800m A: Per-Henrik Sundell Hammerdal 1:57.54, Axel Lönnqvist 81 Hässelby 1:57.55. 110mH (-1.4): Mikael Väyrynen Tumba 16.54.
K 100m (+6.5): Hanna Peterson Södertälje IF 12.18w, X (mix) (+1.2): H Petersson 12.33. 200m (+4.1): H Peterson 24.91w. 400m: Louise Wenngren Spårvägen 60.07, Vanessa de Luca Malmö 60.24, Jennie Bogren 82 Upsala 60.84. 800m: Flo Jonsson Ärla 2:13.61, Cilla Pettersson Täby 2:15.66, Isabelle Ahlström 81 Upsala 2:18.96, Marlin Brown Ärla 2:21.17. 100mH (-0.7): Jana Cagin Tureberg 15.27.

VISBY 12.6 (DM-JDM-UDM)
M Kula:
 Erik Larsson Gotland 1359.

MARIESTAD 12.6 (MAIF-spelen)
M22 200m
 (-4.9): Erik Wahn Helsingborg 22.48.
F18 Kula: Kajsa Fällström 82 Istrum 1170.

KATRINEHOLM 12.6 (Katrineholmsspelen)
M Stav: 
Bo Jacobsson Gotland 430. Tresteg: Håkan Eklund Råby-Rekarne 1327/+1.5, Martin Olsson 82 Katrineholm 1266/+0.5.
K Höjd: Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 175. Stav: Therese Axelsson 83 Katrineholm 290, ... Kirsten Belin 81 Kvarnsveden X. Längd: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 539/+1.1. Tresteg: Kristin Nilsson 82 Katrineholm 1014/+1.6. Kula: Mikaela Johansson 84 Ärla 1150, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 984. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 4022, M Johansson 3067, Erika Fahlström 84 Fjugesta 3006. Spjut: J Jansson 3759, C Larsson 3458.
F16 Höjd: Hanna Larsson 84 Katrineholm 155. Tresteg: Lisa Jansson 84 Västerås 1060/+0.4.

HÄSSELBY 12.6 (Hässelby Ungdomsspel)
F18 Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4306, Katrin Ahlford 83 Hässelby 3063. Spjut: Brigitta Lado 81 Hässelby 4298
F16 Tresteg: Viktoria Gustafsson 84 Hässelby 1045w/+4.4 (-). Diskus: Sara Wikström 84 Hässelby 3671.

NÄSSJÖ 12.6 (DM)
M Höjd:
 Tobias Svensson Wärnamo 190. Längd: Robert Eliasson Södra Vi 687w/+4.1 (660/-2.6), Daniel Gustavsson 81 Oskarshamn 648/+0.7. Slägga: John Pyrell Växjö 5838, Mikael Holst Bottnaryd 5423, Anton Leion 83 Växjö 4863, Robert Melin 82 Bottnaryd 4735, Åke Nilsson Sisu 4195. Spjut: Jan-Olof Damgren Jönköping 5433.
K 800m: Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 2:19.52. 100mH (+3.4): Linda Persson 81 Växjö 15.83w, Kristin Lock Johansson 82 Kalmar 15.96w, Anna Mörstam 83 Växjö 1626w, Isabelle Eriksson 83 Wärnamo 16.43w. Längd: Kajsa Levin 83 Tranås 532w/+3.1 (528/+1.3), I Eriksson 524/+1.6, A Mörstam 523/+0.5, Christina Franklin 82 Växjö 50??/+0.5, Sofia Ursby 82 Växjö 503/+1.8. Slägga: Rebecka Karlsson Hinden 3728, Carola Feuerpfeil Skruv 3725, Emma Johannesson 84 Hovslätt 3526, Anna Mejenquist 82 Sävsjö 3521, Anna-Lena Svensson Hinden 3347, Helena Jonsson 82 Hinden 3255. Spjut: A-L Svensson 3301, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3196, R Karlsson 3155.

KLIPPAN 11.6 (Duni & Melittaspelen)
M 100m h1
 (+2.3): Johan Wissman 82 Helsingborg 10.88w, Pontus Nilsson 82 Heleneholm 10.99w, h2 (+2.2): Daniel Persson 82 Malmö 10.88w, h3 (+2.1): Carsten Nilsson Simrishamn 11.29w, A (+2.3): J Wissman 10.73w, D Persson 10.74w, P Nilsson 10.99w, C Nilsson 11.09w, B (+1.0): Daniel Olovsson 82 Ängelholm 11.23. 200m A (+3.2): J Wissman 21.05w, Fredrik Sturesson 82 Helsingborg 22.65w, Jimmy Palm Helsingborg 22.78w, Christoffer Asplund 81 Helsingborg 22.98w. 800m A: Göran Olofsson Eslöv 1:51.83, Niklas Thorell Malmö 1:53.74, Toni Rovina Malmö 1:54.27, Tobias Martinsson Malmö 1:55.17, Martin Arnlid 82 Malmö 1:55.42, B: Mathias Lindberg Malmö 1:56.66. Höjd: Fredrik van Speyck Klippan 196. Spjut: Martin Trnovsky Lund 5668, ... 6) Mats Nilsson Klippan 4128 (fel hand!).
K 100m h1 (+1.8): Linda Hansson Malmö 12.10, Erica Johansson 8 Ängelholm 12.77, Helene Johnsson Halmstad 12.88, h2 (+2.7): Caroline Gyllenhammar Helsingborg 12.29w, Linda Wijkander 83 Klippan 12.47w, Anna Berg 83 Ystad 12.67w, A (+3.6): L Hansson Malmö 11.91w, C Gyllenhammar 12.17w, L Wijkander 12.47w, A Berg 12.60w, H Johansson 12.75w, E Johansson 12.78w. 200m (+1.2): C Gyllenhammar 25.08, Nathalie Hildingsson 85 Helsingborg 26.01. 800m: Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:12.39, Martina Johansson 83 Malmö 2:17.26. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3875, Annika Malmberg 84 Helsingborg 3205, Tracey Andersson 84 Trelleborg 3049. Spjut: Mona Jönsson Klippan 4375, Malin Davidsson 81 Vittsjö 3651.
F16 100m h1 (+4.2): Pernilla Tornemark 85 Kristianstad 12.63w, Annika Andersson 85 Trelleborg 12.64w, h2 (+2.0): Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 12.23, Tove Åkerblom 85 Malmö 12.44, A (+4.3): J Ljunggren 12.12w, T Åkerblom 12.55w, P Tornemark 12.56w, A Andersson 12.76w. Höjd: Cecilia Axelsson 84 Helsingborg 165, Elin Hansson 85 Kristianstad 160. Längd: Ida Persson 85 Ystad 537w/+3.0 (429/+1.0), Elin Hansson 85 Kristianstad 521w/+4.0 (476/+1.3), P Tornemark 521w/+3.6 (424/+1.4), Elin Persson 85 Ystad 515w/+2.7 (487/+0.8), Karin Rydh 85 Malmö 511w/+2.9 (-), T Andersson 504w/+2.3 (490/+1.3). Spjut: Maria Andersson 84 Eslöv 3315.
F14 Höjd: Frederikke Jensen 87 Vittsjö 157.

STORA MOSSEN 11.6
M Slägga: 
Mikael Nyström Linnéa 5820. Vikt: M Nyström 1868.

SOLLENTUNA 10-11.6 (SAYO)
D a g   1
M 200m h1 
(+4.6): Berhane Haile Tureberg 21.96w, Anders Wistam Hellas 22.38w, Christer Holger Huddinge 22.48w, Martin Theander Lidingö 22.53w, h2 (+0.8): Magnus Aare Danderyd Athl 21.85, Carlos Amado Hässelby 22.71, h3 (+4.3): Klas Ringdahl Huddinge 21.49w, Konstantin Koutalas Spårvägen 22.42w, h4 (+1.0): Paul Ragnvaldsson Strömsund 22.32, Anders Svanholm Brännan 22.67, Charles Svensson Brännan 22.76, Fotios Makrostergios Huddinge 22.84, h5 (+1.2): Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.64, Peter Andersson Täby 22.80, f (+2.4): K Ringdahl 21.46w, M Aare 21.51w, B Haile 21.99w, T Nikitin 21.99w, P Ragnvaldsson 22.38w, A Wistam 22.54w, K Koutalas 22.71w, C Holger 22.83w. 800m A: Rickard Pell Hammarby 1:50.98, Fredrik Karlsson Hammarby 1:51.12, Mattias Norling Tureberg 1:51.70, Ronny Johannesson Hammarby 1:52.16, Thomas Byrberg Tureberg 1:52.34, John Laselle Tureberg 1:52.64, Patrik Johansson Spårvägen 1:52.71, Per Synnerman Hammarby 1:52.76, Conny Ekstrand Falun 1:53.07, Daniel Norberg Hammarby 1:53.31, Fredrik Rohlén Falun 1:53.38, Fredrik Kjellberg Tureberg 1:55.24, B: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:52.20, Andreas Rehnborg Hässelby 1:52.75, Joakim Daun 82 Gotland 1:53.64, Philip Aagaard 82 Söderköping 1:53.80, Niklas Österberg Rånäs 1:54.51, Per Henrik Sundell Hammerdal 1:54.60, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:54.62, Daniel Czarnecki Tureberg 1:55.23, Martin Hagberg Tureberg 1:56.49, Bert-Owe Ahlström Upsala 1:58.30, Håkan Jansson Rånäs 2:01.94, C: Albin Johansson 81 Hammarby 1:54.81, Rachid Benjira Hammarby 1:55.55. 3000m: Meshack Sang KEN 8:09.65, Fredrik Uhrbom Nyköping 8:22.83, Per Jacobsen IF Göta 8:23.21, Janne Holmén FIN 8:26.06, Oskar Käck 82 Skövde 8:30.74, Jan Hedström IF Göta 8:31.14, Johan Olehäll Hälle 8:36.73, Henrik Nyström 82 Västerås 8:46.39, Stefan Malmqvist 82 Södertälje IF 8:46.57, Olof Olsson Skövde 8:48.62, Jan Amnéus  Väsby 8:52.06. Höjd: Jimmy Nordwall 81 Hammarby & Mikael Bäckman Linnéa 194, Peter Blom Lidingö 194. Längd: David Frykholm IF Göta 735w/+4.4 (713/+1.2). Mathias Frykholm IF Göta 693w/+4.2 (-). F Makrostergios 684w/+5.2 (664/+1.9). Spjut: Ty Sevin USA 6998, Peter Strömbäck Tureberg 6425, Vesa Rontti Stocksäter 5565, Stefan Borensjö Västerås 5308.
P18 200m h1 (+3.1): Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne 22.52w, h2 (+3.3): Martin Skeppstedt 82 Hammarby 22.47w, h3 (+3.4): Aristide Bamane 82 Spårvägen 22.47w, f (+2.7): C Dimitrijevic 22.24w, A Bamane 22.44w, Claes Ögren 82 Skellefteå 22.85w. 800m A: Joel Bodén 83 Skellefteå 1:55.60, Jan Olszowy 82 Spårvägen 1:55.98
P16 100m f (+2.1): Rasmus Olofsson 84 Hässelby 11.14w. Längd: Joni Peltomaa 84 Tjalve 641w/+3.5 (-).
K 200m h1 (+1.8): Frida Näsman Mölndal 25.14, Emma Östlund Gefle 25.99, h2 (+3.5): Hanna Peterson Södertälje IF 24.84w, Victoria Gunnarsson Täby 24.87w, Åsa Carlsson Spårvägen 25.21w, Josefin Näsman 81 Bollnäs 25.58w, Louise Wenngren Spårvägen 26.07w, f (+4.7): H Peterson 24.50w, F Näsman 24.72w, V Gunnarsson 24.90w, J Näsman 25.67w, E Östlund 25.88w, Louise Wenngren Spårvägen 26.22w, Jenni Gårdhage Västerås 26.56w. 800m A: Kristin Ahlepil Rånäs 2:09.56, Ulrika Johansson Rånäs 2:10.61, Maria Åhr Danderyd Athl 2:11.72, Jenny Isberg Falun 2:16.48, Isabell Ahlström 81 Upsala 2:16.88, Görel Manners Fredrikshof 2:17.30, Magdalena Ottersen 85 Hälle 2:17.92, Charlotta Ottersten 85 Hälle 2:20.75, B: Erica Andersson IF Göta 2:16.16, Vanessa de Luca ITA 2:17.34, Marlin Brown Ärla 2:17.75. 3000m: Susanna Wiström Sundbyberg 10:08.78, Lisa Wiklund Spårvägen 10:44.90, Susanna Damm Västerås 10:50.33. Höjd: Emma Allvin 81 Gefle 155. Stav: Malin Ericsson Enköping 388 Svenskt rekord, Alissa White Hässelby 342, Klara Persson Spårvägen 322, Sofie Lissäng 80 Hammarby 302, Anna Wiklund Spårvägen 292. Längd: Annica Sandström Lidingö 638w/+3.7 (628/+2.0), Jessica Larsson Hässelby 610w/+3.5 (396/+2.0), Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 606w/+3.6 (-), Maria Richtnér Spårvägen 576w/+3.2 (-), Erika Persson Bore 570w/+4.1 (-), Anna-Karin Olsson Tureberg 553w/+2.7 (-), Angelica Ström Tierp 521w/+4.1 (-), E Allvin 505w/+3.7 (469/+1.5). Diskus: Annika Larsson Gefle 5739, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 5122, Veronica Karlsson Strömsund 4658, Stina Lindblad Katrineholm 4099, Lena Björk Hofors 4016.
F18 200m h1 (+3.3): Kristina Blomstrand 82 Norrköping 25.51w, Sofie Liljemark 83 Bore 26.39w, h2 (+5.29: Linn Malmo 84 Gefle 25.77w, Lisa Wiik 83 Västerås 26.18w, h3 (+2.5): Emma Agerbjer 85 Söderhamn 26.10w, Linda Spetz 84 Södertälje IF 26.30w, f (+2.2): K Blomstrand 25.20w, L Malmo 25.88w, E Agerbjer 26.17w, Caroline Thunman 84 Täby 26.21w, Linda Spetz 83 Södertälje 26.25w. 800m: Hanna Bremler 83 Tyresö 2:14.30, Maria Lassus 82 Väsby 2:19.84, Petra Kjellson 82 Spårvägen 2:20.28. Emilie Erhardt 83 Tureberg 2:21.12. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 176, Helena Redborg 83 Tureberg 164, Lisa Hannula 83 Gefle 160. Stav: Eline Lind 82 IF Göta 302, Anna-Maria Sjöhagen 83 Spårvägen 252. Längd: Carolina Larsson 83 Norrköping 528w/+2.8 (526/+1.1).
F16 100m h1 (+2.0): L Malmo 12.45, h3 (+1.3): E Agerbjer 12.75, f (+1.6): L Malmo 12.37, E Agerbjer 12.70, Caroline Thunman 84 Täby 12.85, Frida Strandberg 85 Tureberg 12.87. 800m: Sofie Eklund 84 Tumba 2:20.88, Ann Johansson 85 Söderhamn 2:21.36, Charlotte Karlsson 84 Tumba 2:21.49. Höjd: Lina Skoglund 85 Tureberg 160. Stav: Jenny Östlund 84 Hässelby 326, Caroline Fougman 84 Gefle 277, Maria Lundström 84 Hässelby 272. Längd: Therese Gustafsson 85 Kil 567w/+5.2 (546/+1.3), Malin Marmbrandt 85 Enköping 552w/+3.2 (541/+1.3), Viktoria Gustafsson 84 Hässelby507w/+2.3 (488/+1.6). Diskus: Sara Wikström 84 Hässelby 3903.
D a g 2
M 100m h1
 (0.0): Lenny Martinez Huddinge 10.82, Fotios Makrostergios Huddinge 11.14, Leif Johansson Hässelby 11.27, h2 (+0.9): Johan Engberg 81 Finspång 10.70, Patric Storm Hässelby 10.95, Anders Boyacioglu Huddinge 10.96, h3 (+3.7): Patrik Strenius KA2 10.68w, Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 10.97w, Michael Matton Gefle 11.06w, Christian Broddner Lidingö 11.22w, h4 (-1.1): Mattias Sunneborn Lidingö 10.75, Joakim Öhman Hellas 11.14, Ali Sabouri Upsala 11.26, h5 (+0.7): Berhane Haile Tureberg 10.84, Conny Malm Ullevi 10.87, Magnus Norberg Huddinge 11.15, f (+1.6): M Sunneborn 10.66, L Martinez 10.71, J Engberg 10.72, B Haile 10.77, P Strenius 10.79, C Malm 10.89, P Storm 11.09, A Boyacioglu ej start. 400m A: Magnus Aare Danderyd Athl 46.46, Thomas Byrberg Tureberg 47.93, Rizak Dirshe Hälle 48.11, Fredrik Karlsson Hammarby 48.58, Peter Andersson Täby 49.11, Carlos Amado Hässelby 49.18, Stefan Danielsson Hammarby 49.53, Albin Johansson 81 Hammarby 49.83, B: Martin Theander Lidingö 48.93, Anders Svanholm Brännan 49.69, Tomas Andersson Tjalve 49.87, Mateusz Stec Västerås 50.14, Magnus Andersson Hammarby 50.26, Patrik Söderkvist Falun 50.65, Linus Hagstedt Hellas 50.72, Fredrik Rohlén Falun 50.73, C: Cristoffer Antonsen 83 Hälle 49.95, Charles Svensson Brännan 50.16, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 50.72, Andreas Söderling 81 Hammarby 50.83. 1500m A: Meshack Sang KEN 3:46.37, Mattias Norling Tureberg 3:46.81, Erik Sjöqvist Enhörna 3:49.83, John Laselle Tureberg 3:51.67, Per Jacobsen IF Göta 3:52.48, Per Henrik Sundell Hammerdal 3:52.49, Niklas Österberg Rånäs 3:52.53, Henrik Ståhlberg Tureberg 3:53.40, Stefan Wagnsson Rånäs 3:54.94, Marcus Ståhlberg Tureberg 3:56.67, Jan Hedström IF Göta 3:57.58, Rachid Benjira Hammarby 3:57.82, Håkan Jansson Rånäs 4:06.50, B: Joel Bodén 83 Skellefteå 4:02.23, Pontus Österberg Rånäs 4:02.73, Joakim Skoog Falun 4:03.21, Daniel Czarnecki Tureberg 4:03.29, Tobias Sjöström Rånäs 4:05.53, Niklas Johnsson Tureberg 4:06.73. 110mH (+3.1): J Öhman 14.83w, Paul Ragnvaldsson Strömsund 14.91w, Patric Lindahl Pallas 14.93w, Joakim Blaschke KA2 14.93w, Per Bergman Tureberg 15.37w, Magnus Lönqvist Habo 15.43w. Stav: Fredrik Skoglund 81 Lidingö 484, Zbigniew Jakobschy Spårvägen 469, Rikard Nygårds Gefle 454, Andreas Bonin 81 Alunda 434, Bo Jacobsson Gotland 414, Anders Edvinsson Spårvägen & Alexander Eriksson Spårvägen & Marcus Lindh Hammarby & Johan Papas Solna X. Kula: David Johansson Ludvika 1612. Slägga: Fredric Folkeson Ullevi 5305, Ty Sevin USA 5009, Björn Abrahamssosn 81 Södertälje IF 4225.
P18 100m h1 (+1.4): Anders Jansson 83 Gefle 11.16, Andreas Liljemark 82 Hässelby 11.23, Aristide Bamane 82 Spårvägen 11.24, h2 (+3.6): Björn Lundin 82 Gefle 10.97w, Martin Skeppstedt 82 Hammarby 11.20w, Claes Ögren 82 Skellefteå 11.26w, h3 (+1.1): Nasser Sebabi 82 Hofors 11.05, Felipe Padilla 82 Ludvika 11.13, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 11.24, (-0.7): B Lundin 11.01, N Sebabi 11.16. 400m A: F Padilla 50.35, Joakim Daun 82 Gotland 51.40. 1500m: Thomas Würtz 82 Hässelby 4:05.86, Finnur Fenger 82 Hässelby 4:06.11. Stav: Andreas Thiel 83 Hässelby 362
P16 1500m: Oskar Kanmert Gustafsson 84 Ärla 4:09.48. Tresteg: Joni Peltomaa 84 Tjalve 1279/-1.3.
K 100m h1 (+0.9): Lena Udd Hammarby 11.94, Maria Eriksson Hammerdal 11.95, Jessica Larsson Hässelby 12.38, Annika Larsson Kil 12.65, Mirian Odum 81 Hammarby 12.81, Sandra Marques 86 Hässelby 12.84, h2 (+1.8): Malin Källgren Ymer 11.82, Pernilla Allvin Falun 12.06, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 12.12, Malin Ericsson Enköping 12.32, Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.77, (+0.9): M Källgren 11.88, L Udd 12.04, M Eriksson 12.08, P Allvin 12.17, S Gustafsson 12.29, M Ericsson 12.38, J Larsson 12.48, A Larsson 12.79. 400m A: Linda Olsson Täby 55.54, Maria Åhr Danderyd Athl 58.75, Jennie Gårdhage Västerås 60.08, Jasmina Glad Spårvägen 60.31, Cilla Pettersson Täby 60.75, B: Linda Knutsson 81 Täby 60.12, Anna Wiik Västerås 60.23, Görel Manners Fredrikshof 60.33, Anna Jönsson Täby 60.92, Carina Hortans Huddinge 60.99. 1500m: Kristin Ahlepil Rånäs 4:25.37, Therese Ahlepil Rånäs 4:25.93, Ulrika Johansson Rånäs 4:27.03, Linda Sjöström Falun 4:27.94, Flo Jonsson Ärla 4:32.01, Lena Kullstam Råby-Rekarne 4:32.25, Susanna Wiström Sundbyberg 4:45.62, Magdalena Ottersten 85 Hälle 4:50.14, Charlotta Ottersten Hälle 4:52.71, Florence Engström Hässelby 4:53.91, Louise Johansson Rånäs 5:00.00, Signe Carlsson 83 Skellefteå 5:06.72. 100mH (+1.8): Maria Eriksson 14.03, Malin Ericsson 14.19, Jana Cagin Tureberg 14.75, Anna Pettersson Ymer 14.97, Carola Janson Kil 15.07, Sara Carlsson Huddinge 15.89. Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1304/+0.6, Marie Åhlander Spårvägen 1303/+0.5, Anna Andersson KA2 1248/+1.1, Malin Larsson Heby 1164/+1.?, Helena Olsson Ymer 1129/+1.4, Christine Olsson Täby 1114/+1.5, Moa Bergsten 83 Hammarby 1103/+0.2. Slägga: Cecilia Nilsson 5720, Linda-Marie Mårtensson Hässelby 5212, Rebecka Kvist 83 Alvesta 5031, Emma Olsson 83 Västerås 4834, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 4222.
F18 100m (+0.7): Kristina Blomstrand 82 Norrköping 12.67, Hanna Ledin 83 Sundsvall 12.82. 400m A: K Blomstrand 56.29, Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 56.93, Linn Göransson 83 Täby 58.82, Sophie Fitinghoff 82 Hammarby 59.04, Stina Smibacker 83 Enköping 60.97. 100mH (+1.5): Anna Seleznova 83 Huddinge 14.93, Laura Salme LAT 15.01, Stina Bohgard 82 Tureberg 15.35, Ilona Cehovska LAT 16.29, Sophie Ohlsson 82 Gefle 16.94. Kula: Sofie Lundström 83 Västerås 1215, R Kvist 1198, Sara Wikström 84 Hässelby 1191, Katrin Ahlford 83 Hässelby 1032, Rebecka Renfors FIN 975, Åsa Lundgren 82 Arboga 956. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4169, Dagny Veinberg 83 Lidingö 3691, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3647, S Ohlsson 3122.
F16 1500m: Ann Johansson 85 Söderhamn 4:53.72, Sofie Eklund 84 Tumba 4:53.94, Kim Blomkvist 84 Ärla 4:54.33, Maria Gräfnings 85 Falun 5:01.89, Mikaela Edlund 85 Rånäs 5:04.03, Anna Naukkarinen 85 Gimo 5:06.46. Tresteg: Linda Aguzey 85 Sundsvall 1151/-1.1, Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne 1110/-1.6, Susanna Diallo 84 Råby-Rekarne 1043/-1.7. Spjut: Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3829.
F14 800m A: Jenny Holmroos 86 Västerås 2:18.29. Höjd: Mikaela Westerfalk 86 Huddinge 154.

UMEÅ 10-11.6 (DM)
D a g   1
M 100m f
 (+3.8): Robert Wilhelmsson 82 IFK Umeå 11.20w. 400m: Niclas Nygren Johansson Ume FI 51.37. 110mH (+2.4): Jens Lidström Riviera 16.02w. Stav: Christian Bergmark 83 Skellefteå 380, Jesper Andersson Luleå 380. Längd: C Bergmark 651w/+3.8 (-). Diskus: Johan Åsberg Ume FI 3923. Slägga: Fredrik Jonsson IKS Umeå 4347, Jon Berglund 82 Vingarna 4309, J Åsberg 3959, Håkan Otter IFK Umeå 3958.
K 100m (+1.8): Sandra Lagerskog Riviera 12.47, Jessika Smulter FIN 12.55, Adeline Holm IKS Umeå 12.62. 400m: Ingrid Björkmo NOR 60.16. 100mH (+3.1): Anna Nyström Vännäs 15.18w, Lisa Norlin 83 Riviera 15.70w, Sandra Asplund 85 IFK Umeå 16.11w. Stav: Katja Gustafsson 84 Skellefteå 302, Lisa Wälitalo 82 Umedalen 270, Linnea Eriksson Skellefteå 270. Längd: S Lagerskog 545w/+4.2 (514/+1.5), Josefine Åkerstedt 82 Sollefteå 529w/+2.4 (-), A Nyström 527w/+4.1 (-), Erica Karlsson 82 IFK Umeå 504w/+3.4 (-), S Asplund 503w/+4.4. Diskus: Helena Engman Riviera 4622, Emma Ross 82 Boden 3523. Slägga: H Engman 5237.
D a g   2
M 800m: 
Urban Johansson Ume FI 1:57.1m. 5000m A: Johan Bergström Vingarna 14:38.58, Björn Bergström Vingarna 14:52.52, Gustav Berggren Skellefteå AIK 15:03.73, Rikard Hedelin IFK Umeå 15:15.89, Ludvig Edman Skellefteå 15:16.16, Anders Hemmyr IFK Umeå 15:18.85, Håkan Stenberg Skellefteå 15:19.85, Christoffer Österlund IFK Umeå 15:42.79, Patrik Lillbacka Skellefteå 15:52.50. Spjut: Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7348, Mikael Snällfot Nedre Soppero 7119, Mattias Eriksson Vännäs 6826.
K 200m (+2.6): J Smulter 26.02w, A Holm 26.07w. 800m: I Björkmo 2:18.36. 5000m B (mix): Jessica Öberg Skellefteå 18:16.25, Charlotte Holmgren SIF Skellefteå 18:41.65. 400mH: Amanda Nilsson 83 Skellefteå 64.44, A Nyström 67.68. Tresteg: Ida Dufva 82 Nedre Soppero 1105w/+2.2 (1082/+1.8), Annette Jaako 84 Nedre Soppero 1043w/+2.4 (1020/+1.8), Ida Niia 86 Nedre Soppero 1035/+1.9. Kula: H Engman 1537, E Ross 1144, Anneli Johansson Ume FI 1135. Spjut: Anna Lundström 83 Riviera 3209.

KARLSKRONA/Kungsmarken 10.6 - OBS! Provisorisk, uppbyggd bana
M Stav: Patrik Kristiansson Örgryte 550, Igor Potapovich KA2 540, Peter Widén Växjö 520, Henrik Dagård KA2 490, Trond Barthel NOR X.

JÖNKÖPING 7.6 (Råslättspelen)
M 100m
 (-4.7): Noah Likhaya Rånäs 11.07. 1500m: Michael Öhman Bollebygd 3:51.17, Tobias Lundvall Sävedalen 3:52.01, Joakim Johansson Hälle 3:52.20, Göran Axelsson Malmö 3:54.99, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 3:57.08, Erik Emilsson 82 Malmö 3:57.17, Toni Rovina Malmö 3:57.47, Thomas Johansson 81 Sävedalen 3:58.52, Johan Olehäll Hälle 3:59.30, Mathias Lindberg Malmö 4:00.30, Joakim Nätth Hälle 4:03.35, Joel Johansson Malmö 4:04.73, Ulf Nilsson 81 Hälle 4:05.83. 3000m: Fredrik Uhrbom Nyköping 8:32.4m, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 8:33.4m, Roger Svensson 83 Falkenberg 8.49.8m, Fredrik Lundqvist IK Sisu 8:51.7m, Mats Granström 83 Eksjö Södra 8:53.2m, Magnus Ohlsson 82 Högby 8:55.2m. Höjd: Tobias Svensson Wärnamo 195.
K 100m A (+2.2): Malin Källgren Ymer 11.80w, Veronica Fransson Hälle 11.85w, Charlotta Wanhainen Hälle 12.08w, Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 12.75w, X (-3.7): M Källgren 12.03, V Fransson 12.14, C Wanhainen 12.50. 400m (mix): Kristine Mäkelä 84 Ymer 60.71. 800m: Madelaine Mattsson 81 Hovslätt 2:12.13, Caroline Hjelm Hälle 2:13.13, Camilla Nyqvist Ymer 2:18.24, Elin Hartelius 82 Hälle 2:21.64.

SÖDERHAMN 7.6 (Söderhamnsgalan)
M 200m A
 (+1.8): Mattias Sunneborn Lidingö 21.20, Torbjörn Eriksson Falun 21.30, Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne 22.31, Felipe Padilla 82 Ludvika 22.58, B (+1.9): Nasser Sebabi 82 Hofors 22.71, Bashar Chadaideh 81 Söderhamn 22.98. 400m: Magnus Aare Danderyd Athl 47.44, Klas Ringdahl Huddinge 49.04. 800m: Jon Andersson Falun 1:51.44, Mattias Norling Tureberg 1:51.76, Conny Ekstrand Falun 1:52.31, Per Henrik Sundell Hammerdal 1:54.55, Fredrik Rohlén Falun 1:55.97. 110mH (+1.1): Stefan Heinås Riviera 14.28, Paul Ragnvaldsson Strömsund 15.28, Per Bergman Tureberg 15.32. 400mH: Peter Andersson Täby 52.14, Björn Engström Gefle 52.49, Magnus Norberg Huddinge 52.63, Jaakko Aaltonen FIN 53.72, Fredrik Lindberg Östersund 56.05. Stav: Anders Edvinsson Spårvägen 450, Zbigniew Jakobschy Spårvcägen 440, Stellan Back Söderhamn 440. Längd: Nebez Kurban Lidingö 714w/+2.6 (ok?), Håkan Johansson Sollefteå 687/+0.4, Andreas Hedström 81 Falun 684/+1.3, Jon Roos Östersund 670/+0.7. Kula: Jimmy Nordin Heleneholm 1950, S Back 1304. Spjut: Richard Alneroth Gefle 7459, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7410, S Back 6075.
K 100m h1 (+2.3): Jenny Kallur 81 Falun 11.93w, Victoria Gunnarsson Täby 12.19w, Emma Rienas 82 Filipstad 12.29w, Linda Storkull Mölndal 12.52w, Hanna Ledin 83 Sundsvall 12.87w, h2 (+1.7): Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 11.96, Pernilla Allvin Falun 12.11, Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 12.20, Jessica Palm 82 IF Göta 12.36, h3 (+0.9): Maria Eriksson Hammerdal 12.11, Lena Berntsson Ullevi 12.13, Lena Melin Ullevi 12.33, Charlotta Vöcks Ullevi 12.36, Emma Agerbjer 85 Söderhamn 12.68, f (+1.9): E Barenfeld 11.90, J Kallur 11.96, P Allvin 12.15, L Berntsson 12.18, S Hildenborg 12.20, M Eriksson 12.21, V Gunnarsson 12.31, E Rienas 12.52. 800m: Monica Lundgren Täby 2:07.37, Linda Olsson Täby 2:08.04, Linda Olsson 81 Falun 2:15.24, Ann Johansson 85 Söderhamn 2:21.78. 100mH (+1.7): Susanna Kallur 81 Falun 13.15 
Svenskt juniorrekord, J Kallur 13.80, M Eriksson 14.02, Lina Quick Strand 14.26, L Melin 14.31, Hanna Brännström 82 Luleå 15.33. Höjd: Marie Norrman Råby-Rekarne 175, Theresa Söderlund Alunda 170, Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne 165. Längd: Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 583/+1.0, H Brännström 555/+1.1, Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne 514/+1.6. Spjut: Annika Petersson Edsbyn 5185, Helena Anderzon Strand 4124, Kristin Andersson 82 Järvsö 3773. 4x100m: Kombination/F19 (S Kallur, J Kallur, E Rienas, E Barenfeld) 46.21, Ullevi/Mölndal (L Berntsson, L Storkull, L Melin, C Vöcks) 47.00, Råby-Rekarne (S Gustafsson, S Hildenborg, Jessica Nyström 83, S Sköldin) 48.07, Hälsingland (Anna Norgren, E Agerbjer, Ulrika Johansson, L Quick) 49.02, Sundsvall (Kim Andersson 84, Joni Winter 84, Elin Ericsson 84, Linda Aguzey 85) 50.53.

ÖSTERSUND 7.6 (Carlsons Slägga)
M Slägga:
 Jens Edler Östersund 4681.
F18 Slägga: Kristina Karlström 83 Östersund 3130.

NORRTÄLJE 7.6 (JDM)
K22 100mH
 (+3.6): Malin Ericsson Enköping 16.54w. Stav: M Ericsson 197 (!).

ENSKEDE 6-8.6 (DM)
D a g   1
M 100m h1 
(-0.9): Anders Boyacioglu Huddinge 11.23, f (-0.6): A Boyacioglu 11.17. 400m h1: Albin Johansson 81 Hammarby 49.67, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 50.55, h2: Mateusz Stec Västerås 51.06, Andreas Rehnborg Hässelby 51.63, h3: Martin Theander Lidingö 49.61. 1500m: Per Synnerman Hammarby 3:50.78, Samad Masrour Spårvägen 3:55.51, Daniel Norberg Hammarby 4:03.32. Höjd: Erik Sikström Lidingö 200, David Fridell 83 Danderyds SK 186, Jimmy Nordwall 81 Hammarby 186. Kula: Linus Bernhult Huddinge 1608, Axel Bernhult Huddinge 1489, Patrik Sandberg Huddinge 1338. Spjut: Peter Strömbäck Tureberg 6439, Andreas Wågberg Lidingö 6223, Kenneth Bergén Huddinge 6064, Ingmar Veinberg 82 Lidingö 5768.
K 100m h1 (-1.1): Lena Udd Hammarby 12.24, h2 (-1.1): Jessica Larsson Hässelby 12.45, Mirian Odum 81 Hammarby 12.90, f (-0.9): L Udd 12.18, J Larsson 12.53. 400m h1: Hanna Bremler 83 Tyresö 57.94, Maria Åhr Danderyd Athl 59.90, h2: Louise Wenngren Spårvägen 59.27, Carina Hortans Huddinge 59.76, Anna Jönsson Täby 61.10. 1500m: Görel Manners Fredrikshof 4:57.47, Florence Engström Hässelby 4:57.66, Lisa Wiklund Spårvägen 4:59.42. Stav: Malin Ericsson Enköping 387 
Svenskt rekord, Alissa White Hässelby 347, Anna Björkman 81 Lidingö 327, Klara Persson Spårvägen & Jenny Östlund 84 Hässelby 317, Anna Wiklund Spårvägen 297, Anna-Maria Sjöhagen 83 Spårvägen 257. Kula: Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 1156. Spjut: Katarina Eklöf Huddinge 4609, Brigitta Lado 81 Hässelby 4177, Dagny Veinberg 83 Lidingö 4040.
D a g   2
M 400m f: 
A Johansson 49.13, A Rehnborg 49.31, M Theander 49.80, Andreas Söderling 81 Hammarby 51.42. 800m: Jan Olszowy 82 Spårvägen 1:56.88. 3000mH: Benjiva Rachid Hammarby 9:59.95. 110mH (+0.7): Joakim Öhman Hellas 15.24, Mikael Väyrynen Tumba 16.87. Tresteg: Kruffe Gustavsson Duvbo 13.81/+0.6, Lars Häggberg Huddinge 1375/+1.4, Johan Attersand Hammarby 1355/-1.3, Joel Gustafsson 83 Hammarby 1288/-0.7. Diskus: Linus Bernhult Huddinge 5379, Axel Bernhult Huddinge 5001, Patrik Sandberg Huddinge 3955.
K 400m f: H Bremler 57.92, L Wenngren 59.13, M Åhr 59.48. 800m: H Bremler 2:19.69, G Manners 2:19.80. 10000m: Camilla Benjaminsson Hässelby 34:56.90 (sprang helt solo!). 100mH (-0.1): Jana Cagin Tureberg 15.15, Sara Carlsson Huddinge 16.06, Moa Bergsten 83 Hammarby 16.83. Tresteg: M Bergsten 1054/-0.6. Diskus: S Gruvfält-Rosén 4293.
D a g   3
M 200m h1
 (+1.2): A Boyacioglu 22.62, h2 (+0.8): Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.65, Aristide Bamane 82 Spårvägen 22.71, f (+1.1): T Nikitin 22.16, A Boyacioglu 22.49, A Bamane 22.82. 5000m: William Krohn Flemingsberg 15:32.99, Pekka Anderman Flemingsberg 15:39.01. 400mH: A Rehnborg 54.01, Anders Wistam Hellas 54.12, Johan Szabo 81 Danderyd Athl 57.83, Henrik Encke 84 Hässelby 60.13. Stav: Marcus Lindh Hammarby 457, Bo Jacobsson Gotland 427, Niklas Kleebinder Hammarby 407, Johan Papas 81 Solna 407, Zbigniew Jakobschy Spårvägen & Fredrik Skoglund 81 Lidingö & Anders Edvinsson Spårvägen & Rickard Nygårds Gefle X. Längd: Johan Ndure 81 Spårvägen 631/-0.8. Slägga: Mikael Nyström Linnéa 5555, Kenneth Bergén Huddinge 4628.
K 200m h1 (+2.2): Linda Knutsson 81 Täby 26.13w, Linn Göransson 83 Täby 26.34w, h2 (+1.6): L Wenngren 26.46, h3 (+0.8): Hanna Peterson Södertälje IF 25.22, Mirian Odum 81 Hammarby 26.42, f (+1.4): H Peterson 24.67, L Wenngren 26.18, L Knutsson 26.25. 400mH: M Åhr 63.91, Jasmina Glad Spårvägen 64.65. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 165, Martina Sandvall 81 Lidingö 156, Anna Jönsson Täby 156, Lina Skoglund 85 Tureberg 156. Slägga: Sofii Mattsson 81 Hammarby 3699, Aline Kleebinder Hammarby 3484, Jenny Skilberg 84 Huddinge 2932.

MOTALA 6-7.6 (JDM)
D a g   1
F16 Längd:
 Josefine Swärm 85 Motala 506. Spjut: Alexandra Swärm 85 Motala 3511.
D a g   2
F16 Tresteg: 
A Swärm 1056w/+2.3 (1035/+1.5).

FALUN 6.6
M Stav: 
Gudjon Olafsson ISL 355.
K Stav: Kirsten Belin 81 Kvarnsveden 335, Therese Axelsson 83 Katrineholm 285, Kristin Olsson 81 Sundsvall 275.

VÄSTERÅS/S 4.6 (Släggkarnevalen) Till fullständiga resultat
M Slägga: Per Karlsson Växjö 7093, Bengt Johansson Tureberg 7003, Svante Söderlund Bore 6360, Johan Pyrell Växjö 5658, Fredric Folkeson Ullevi 5398, Emil Wickman Rånäs 5322, Mikael Holst Bottnaryd 5281, Tony Settle Råby-Rekarne 5059, Jörgen Viksell Västerås 5027, Magnus Mårtensson Strömsund 4928, Jonas Birgersson 83 Nyköping 4128.
K Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 5931, Cecilia Fernström 81 Wedevåg 4035, Sofii Mattsson 81 Hammarby 3823, Aline Kleebinder Hammarby 3724, Carina Källén Strömsund 3577.
F18 Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 4914, Karin Engström 83 IF Göta 4670, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4110, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 4065, Veronica Karlsson 83 Götlunda 3279.

STRÖMSUND 4.6 (Dunderkampen)
M Längd 
(vind?): Paul Ragnvaldsson Strömsund 645, Christian Bergmark 83 Skellefteå 644. Kula: Hans Källén Strömsund 1378. Diskus: H Källén 4214, Lars Andersson 82 Sollefteå 3864. Slägga: H Källén 5584, Jens Edler Östersund 4811. Spjut: Daniel Ragnvaldsson Strömsund 7134.
K Kula: Elin Molander Gustafsson 83 Orrviken 972. Diskus: Veronica Karlsson Strömsund 4551, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3155. Slägga: C Sjödin 3613. Spjut: Sofia Renman 83 Östersund 4057.
F16 Tresteg (vind?): Anna Lundholm 84 Trångsviken 1098, Maja Söderholm 85 Östersund 1020. Spjut: Anna Torstensson 84 Hammerdal 3071.

STORA MOSSEN 4.6
M Slägga:
 Mikael Nyström Linnéa 6010.

KARLSKOGA 4.6 (Nobelspelen) - Till fullständiga resultat
F16 Diskus: Erika Fahlström 84 Fjugesta 3138.
F14 Höjd: Emma Björkman 86 IF Göta 160.

KALMAR 4.6 (Länsmästerskap) - Till fullständiga resultat
M Längd: Robert Eliasson Södra Vi 646/-1.8. Diskus: Stefan Fredriksson Södra Vi 4373. Slägga: Kjell Nilsson Oskarshamn 4423.
K Diskus: Anna-Lena Svensson Hinden 3573, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 3279. Slägga: Maria Gustavsson 83 Hinden 3853, Rebecka Karlsson Hinden 3666, A-L Svensson 3455, Helena Jonsson 82 Hinden 3351. Spjut: A-L Svensson 3415, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3265, R Karlsson 3168.

SÄVEDALEN 3-4.6 (Sävedalsspelen) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 100m h1
 (+2.4): Conny Malm Ullevi 10.67w, Fredrik Persson Alingsås 10.86w, Per Joan Lorentzon Orient 11.08w, h2 (+1.8): Henrik Olausson Ymer 10.84, f (+2.5): C Malm 10.70w, F Persson 10.89w, P J Lorentzon 11.05w. 400m A: Nilton Oliveira Alingsås 50.30, Patrik Hägg Hälle 51.06, Martin Burrows Hälle 51.40. 1500m: Ahmed Mohamed Hälle 3:51.74, Michael Öhman Bollebygd 3:51.97, Tobias Lundvall Sävedalen 3:52.92, Jari Ikäheimonen Hälle 3:59.00, Mikael Larsson Sävedalen 4:00.65, Karl Borgö Ymer 4:01.47, Thomas Johansson 81 Sävedalen 4:01.55, Joakim Nätth Hälle 4:01.94. Höjd: Erik Larsson Vretstorp 190. Stav: Deniz Mahshid Örgryte 430, Yilmaz Mahshid Örgryte 370, Anders Hermansson 81 Hagen 370. Diskus: Phlip Åman Ullevi 4359.
M22 100m h1 (+1.3): Peter Ahl Ullevi 10.78, Elvir Rakovic Ullevi 11.17, Jonas Fermfelt Ullevi 11.17, h2 (+1.5): Daniel Nunez Ullevi 10.67, Oscar Hed Mölndal 11.22, f ???. 2000mH: Johan Olehäll Hälle 5:57.70.
P18 Höjd: Christer Johansson 82 Örgryte 202, Andreas Viken NOR 199, Martin Eriksson 83 Örgryte 196, Joel Spolén 83 Örgryte 193, Kristoffer Gressli NOR 190. Tresteg: M Eriksson 1416w/+3.0 (ok?), J Spolén 1336w/+3.4 (ok?), Charlie Sundin 83 Ullevi 1336w/+4.0 (ok?), Daniel Abrahamson 82 Sävedalen 1332w/+4.4 (ok?).
P16 100m h2 (+1.8): Juan Pettersson 84 Tibro 1117. Längd: J Pettersson 659w/+5.3 (ok?), Alexander Arlbrant 84 Ullevi 645w/+3.5 (ok?).
K 100m h1 (+2.6): Annika Amundin Ullevi 11.54w, Linda Fredriksson Rydö 12.10w, Lena Melin Ullevi 12.25w, Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.50w, h2 (+1.9): Malin Källgren Ymer 11.95, Lena Berntsson Ullevi 12.00, Charlotta Wanhainen Hälle 12.13, Linda Storkull 12.22, Sofie Andersson 81 Kville 12.86w, Sara Brankell 81 Mölndal 12.87w, f (+2.8): M Källgren 11.92w, L Berntsson 12.08w, C Wanhainen 12.16w, L Storkull 12.23w, L Fredriksson 12.25w, A Amundin ej start. 400m A: Frida Näsman Mölndal 57.88, Helen Tedeholm Mölndal 59.86, Charlotte Fougberg 85 Göteborgs KIK 60.05, Pernilla Nyström 85 Hälle 61.22, B: Monica V Hval NOR 60.10. 800m: Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 2:15.48, Magdalena Ottersten 85 Hälle 2:15.88, Camilla Nykvist Ymer 2:17.44, Jenny Framme Hälle 2:17.92, Charlotta Ottersten 85 Hälle 2:21.14. Höjd: Johanna Olander Färjestaden 165. Stav: Monica B Grimsrud NOR 320, Veronika Fridén 83 Mölndal 320, Louise Landqvist 83 Göteborgs KIK 310, Eline Lind 82 IF Göta 310, Sofia Holand NOR 300, Sara Josefsson 84 Kville 300, Therese Anefors 83 Örgryte 280, Weronica Andersson Hälle 280, Linnea Weding Holmgren Hälle 280. Tresteg: Anna Wiberger 82 Mölndal 1293w/+3.8 (ok?), S Brankell 1232/+1.8, Helena Olsson Ymer 1181w/+4.4 (ok?), Maria Berggren Göteborgs KIK 1147w/+2.3 (ok?), A Otterstedt 1100/-0.9, Amy Quinones 84 Göteborgs KIK 1088/-0.1, Johanna Rönner 82 Ullevi 1063/+1.5, Amanda Kaså 83 Ullevi 1047w/+2.5 (ok?). Kula: Kajsa Fällström 82 Istrum 1249.
F18 100m h1 (+3.7): Linda Svensson 83 Arvika 12.48w, Petronella Malmqvist 83 Tanum 12.80w, M B Grimsrud 12.85w, h2 (+2.4): Yamu Jagne 83 Angered 12.35w, f (+3.8): Y Jagne 12.21w, L Svensson 12.60w, P Malmqvist 12.83w. Längd: P Malmqvist 527/+1.9, Adiam Thedros 82 Göteborgs KIK 503w/+4.8 (ok?). Diskus: P Malmqvist 3013.
F16 100m (+2.5): Frida Claesson 84 Alingsås 12.58w, Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.61w. Längd: Ulrika Nilsson 84 Orient 549w/+3.1 (ok?), Mikaela Bernhardsson 84 Göteborgs KIK 546w/+2.1 (ok?), Isabell Friberg 84 Orient 517/+1.7, Linda Rundahl 84 Orient 509/+1.3. Diskus: Caroline Höglund 85 Mölndal 3378.
F15 100m h1 (+1.0): Mfon Etim 85 Angered 12.36, Jessica Rydin 85 Tingberg 12.85, h2 (+4.6): Anna Otterstedt 85 Ullevi 12.90w, h3 (+4.0): Moa Larsson 85 Orient 12.69w, f (+0.8): M Etim 12.28, J Rydin 12.80.
D a g   2
M 800m: 
Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:54.47, Per Henrik Sundell Hammerdal 1:54.96, Mikael Gren Hälle 1:56.87, T Johansson 1:57.86. 110mH (-1.9): Rafael Askros 81 Ullevi 15.90. Tresteg: C Malm 1546w/+2.1 (ok?), Magnus Skoglund Örgryte 1542w/+2.4 (ok?), Haldur Rohtla Örgryte 1518w/+2.9 (ok?), E Rakovic Ullevi 1467, Christian Nygård Örgryte 1332w/+2.1 (ok?). Kula: Gunnar Axlid Ullevi 1516, P Åman 1288. Slägga: Thomas Edvinsson Alingsås 4421. Spjut: Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5904.
M22 3000m: Oskar Käck 82 Skövde 8:47.10, Olof Olsson Skövde 8:49.32.
P16 Höjd: Thomas Bipella 84 Örgryte 189, Johan Malm 84 Örgryte 189, Johnny Johansson 85 Dals Södra 186.
K 200m A (-2.2): L Melin 25.21, M Källgren 25.27, F Näsman 25.76, Erica Mårtensson Växjö 25.88, C Wanhainen 26.23, B (-2.2); J Näsman 26.06. 100mH (-2.8): L Melin 14.89, L Fredriksson 14.97, Anna Pettersson Ymer 15.27, Laine Rohtla Örgryte 16.70. Längd: S Brankell 575/+1.5, Sofie Andersson 81 Kville 560w/+2.3 (ok?), M B Grimsrud 552w?, L Rohtla 547w/+2.8 (ok?), P Malmvist 543w/+3.3 (ok?), Hedvig Glomsröd NOR 533w/+3.0 (ok?). Slägga: Charlotta Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4443, Ann-Sofie Hansson Tanum 4273.
F18 800m: P Nyström 2:15.37, M V Hval 2:19.98. 100mH (-1.6): L Svensson 16.11, H Glomsröd 16.18, Paula Preisner Ullevi 16.35. Slägga: Anja Ellingsrud NOR 3232, Merja Moilanen 83 Mölndal 3207. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4550.
F16 200m A (-2.4): F Claesson 25.90, Thale Glomsröd NOR 26.40. 2000m: M Ottersten 6:35.97, C Ottersten 6:39.57. Höjd: J Rydin 165, Emma Green 84 Ullevi 160, Veronica Gulldén 84 Lerum 155, T Glomsröd 155. Spjut: M Bernhardsson 3742.
F15 Längd: J Rydin 576w/+2.1 (ok?), M Larsson 525w/+2.3 (ok?), M Etim 512/+1.0, Rebecka Gustafsson 85 Ullevi 508w/+3.6 (ok?).

ESKILSTUNA 3-4.6 (Mälarspelen) Till fullständiga resultat
D a g   1
M 100m h1
 (-0.1): Anders Boyacioglu Huddinge 11.0m, h2 (+0.6): Martin Theander Lidingö 11.0m, h3 (+0.9): Fotios Makrostergios Huddinge 10.9m, f (vind?): A Boyacioglu 10.4m, F Makrostergios 10.6m, M Theander 10.7m, Patrik Tellgren Örebro 10.8m, Magnus Norberg Huddinge 10.8m, Christian Forsell Råby-Rekarne 10.9m, Oscar Tidblom Norrköping 10.9m, Bernard Ndolo Västerås 11.0m. 400m: Jon Andersson Falun 49.3m, M Theander 50.1m, Albin Johansson 81 Hammarby 50.1m, M Norberg 50.5m. 1500m: Meshack Sang KEN 3:53.9m, Jan Hedström IF Göta 4:00.4m, Henrik Nyström 82 Västerås 4:03.1m, Michael Björklund Filipsatd 4:05.4m, Joakim Skoog Falun 4:06.2m. 3000m: Stefan Malmqvist 82 Södertälje IF 8:55.4m, Andreas Karlsson Ärla 9:00.1m, Stefan Lillsjö Ärla 9:01.8m. 110mH (vind?): Patrik Melin Gefle X. Höjd: Oskar Jonsson 81 Råby-Rekarne 198. Tresteg: Julius Anchar FIN 1518w/+2.1 (ok?), Allan Carlsson Gillberga-Lista 1361w/+3.5 (ok?), Håkan Eklund Råby-Rekarne 1342/+1.1, Johan Nyström 81 Råby-Rekarne 1300w/+4.4 (ok?). Diskus: P Melin 4666, Manuel Brändeborn Råby-Rekarne 4651, Niklas Uhlin Upsala 4625. Slägga: Tony Settle Råby-Rekarne 5543, Magnus Mårtensson Strömsund 4953, Björn Abrahamsson 81 Södertälje IF 4534.
P18 100m f (vind?): Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne 10.9m, Nasser Sebabi 82 Hofors 11.0m. Höjd: Jimmy Karlsson 83 Råby-Rekarne 187, Tomas Weis 82 Upsala 187. Tresteg: Sebastian Lindén 83 Falun 1376w/+5.5 (ok?), Erik Olofsson 82 Kungsängen 1306w/+2.7 (ok?).
P16 Tresteg: Joni Peltomaa 84 Tjalve 1305/+1.4.
K 100m (vind?): Karin Funke Gefle 12.4m, Linda Olsson 81 Falun 12.5m, Annika Larsson Kil 12.6m. 400m: L Olsson 57.7m, Jenni Gårdhage Västerås 60.5m, Anna Wiik Västerås 60.6m, Görel Manners Fredrikshof 61.3m. 1500m: Marie Nilsson 81 IF Göta 4:49.2m. 100mH (+4.4): Jana Cagin Tureberg 14.5mw, K Funke 14.6mw, Anna Seleznova 83 Huddinge 15.3mw. Tresteg: Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne 1136w/+3.1 (ok?), Lisa Jansson 84 Västerås 1094w/+3.0 (ok?). Diskus: Annika Larsson Gefle 5726, Angela Åkeson Kil 4347, Lena Björk Hofors 4292, Stina Lindblad Katrineholm 4048, Cecilia Enbäck Västerås 3269. Slägga: Carina Källén Strömsund 3797, Aline Kleebinder Hammarby 3496.
F18 100m h1 (-0.2): Beatrice Hellgren 83 Örebro 12.4m, h2 (-0.1): Linn Malmo 84 Gefle 12.4m, Hanna Ledin 83 Sundsvall 12.6m, f (vind?): B Hellgren 11.9m, L Malmo 12.0m, H Ledin 12.1m, Linda Wallerman 83 Gefle 12.5m. 400m: Jenny Olsson 85 Glanshammar 60.2m. Längd: A Seleznova 560w/+4.4 (ok?), Marie Eriksson 82 Katrineholm 505w/+2.6 (ok?). Kula: Sofie Lundström 83 Västerås 1243.
F16 200m A (+2.8): Therese Gustafsson 85 Kil 25.8mw, C (-0.2): Linda Spetz 84 Södertälje IF 26.1m. Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 160, Hanna Larsson 84 Katrineholm 157. Diskus: Marie Barenfeld 85 Glanshammar 3134, Kristina Helander 84 Kvarnsveden 3065. Slägga: Emma Ekström 84 Boo 4314, Josephine Johansson 84 Arvika 3711, M Barenfeld 3002.
D a g   2
M 200m A
 (vind?): Urban Gustafsson Upsala 22.82, B (vind?): P Tellgren 22.54. 800m A: Per Synnerman Hammarby 1:53.96, Ronny Johannesson Hammarby 1:54.06, Marcus Ståhlberg Tureberg 1:55.80, Patrik Söderkvist Falun 1:57.63, B: Håkan Jansson Rånäs 1:53.56, John Laselle Tureberg 1:54.14, Joakim Daun 82 Gotland 1:54.38, Daniel Czarnecki Tureberg 1:54.74, Henrik Ståhlberg Tureberg 1:54.89. 400mH: Peter Andersson Täby 52.89. Stav: Anders Edvinsson Spårvägen 470, Zbigniew Jakobschy Spårvägen 460, Bo Jacobsson Gotland 400. Längd: Johan Levin Upsala 673/-0.5. Spjut: Pasi Mäntylä Västerås 6391, J Levin 5797, Vesa Rontti Stocksäter 5479.
P18 200m (+2.1): C Dimitrijevic 22.01w, Robert Sjödén 82 Västerås 22.65w. Längd: Fredrik Holmér 83 Råby-Rekarne 645/-0.5, Robin Janson 83 Kil 633/+0.1
K 200m (vind?): Sofi Hildenborg Råby-Rekarne 24.59, Jenny Kallur 81 Falun 24.60, K Funke 25.81. Längd: Annica Sandström Lidingö 613/+1.7, K Funke 581/+1.5, Sofia Gustafsson Råby-Rekarne 578/-0.6, Ann-Charlotte Söderbäck 81 Kil 52/+1.6, Angelica Ström 81 Tierp 521/-1.0, Erika Persson Bore 412/+1.6.
F18 200m A (vind?): Kristina Blomstrand 82 Norrköping 25.37, B Hellgren 26.10, Jessica Nyström 83 Råby-Rekarne 26.24. Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 4529, Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4000, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3960.
F16 100m (-0.1): H Larsson 12.83, M Barenfeld 12.86, Gabriela Lundwall 85 Westmannia 12.92. Längd: Malin Marmbrandt 85 Enköping 532/0.0, S Sköldin 525/-1.5, L Jansson 503/-1.1.

VÄRNAMO 3-4.6 (WSK-spelen)
D a g   2
M Höjd: 
Tobias Svensson Wärnamo 197. Längd: Mikael Andersson Wärnamo 639/0.0.
P18 Längd: Peter Fredriksson 83 Wärnamo 656/0.0.
P16 Höjd: Adam Peterson 85 Wärnamo 197.
F16 100m A (+0.6): Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 12.83.

ÖSTHAMMAR 3-4.6 (DM mångkamp)
M Tiokamp: 
Lars Widén Örbyhus 5.618b (12.25  598W  1132   169  52.5m  19.5m  3846  330  4650  4:42.6m).
M22 Tiokamp: Andreas Bonin 81 Alunda 5.5165b (12.63  611w   933  169  54.4m  18.2m  2745  420  4491   4:38.3m), Johan Lindberg Hagunda 4.088.
P18 Tiokamp: Daniel Hansson 83 Rånäs 5.536b (bl a 648w/+3.5 (ok?)).
K22 Sjukamp: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 4.669e (15.82/-2.5   161  1115  27.69  546w/+2.2 (ok?)  4072  2:41.35), ... Theresa Söderlund Alunda bröt (16.89/-2.5  170   X).
F18 Sjukamp: Sophie Ohlsson 82 Gefle 4.020e (17.91  158   967  29.13  506/+0.4  3270  2:33:22).

LUND 3.6 (Veteranträffen)
M35 Kula:
 Peter Rosenlöf Lund 1289.
K 3000m (mix?): Mia Larsson 81 Lund 9:50.91.

VELLINGE 3.6 (Global Games) - Till fullständiga resultat
M 100m h1 (-1.2): Matias Ghansah Malmö 11.24, h2 (+1.6): Mathias Sundin Malmö 11.23, h3 (+1.5): Gustav Lindström 81 Lund 11.02, Linus Malmborg Heleneholm 11.20, f (-1.7): M Ghansah 10.80, G Lindström 11.14, M Sundin 11.17, Carsten Nilsson Simrishamn 11.28. 200m (-2.2): M Ghansah 21.98, G Lindström 22.34. 400m: Mark Andersson Malmö 50.91, Olof Lindberg 81 Malmö 51.03. 800m: Göran Olofsson Eslöv 1:53.33, Martin Arnlid 82 Malmö 1:56.67, Johan Nyqvist 81 Heleneholm 1:57.69. 110mH (-0.1): Philip Nossmy 82 Malmö 14.46, Patric Lindahl Pallas 15.09, L Malmborg 15.22, Peter Eriksen DEN 16.07. Höjd: Ronny Hansson Finish 198, Martin Zuba Finish 198, Max Lundin 82 Heleneholm 193, Andreas L Nilsson Finish 193, Martin Edefell Malmö & Henrik Nilsson Heleneholm 187, Per-Ola Andersson Gnistan 187. Stav: Pawel Szczyrba 81 Malmö 490, Christian Hulteberg Heleneholm 432, A L Nilsson 382. Kula: Jimmy Nordin Heleneholm 1957. Diskus: Staffan Jönsson 81 Heleneholm 4920, Andreas Nordin 81 Heleneholm 4129. Spjut: Bengt Loo Contact 6186.
P18 100m h1 (-1.6): Johan Wissman 82 Helsingborg 11.17, f   (-1.5): J Wissman 11.07. 200m h1 (-2.3): J Wissman 22.25, f (-1.4): J Wissman 21.83, P Nossmy 22.48, Pontus Nilsson 82 Heleneholm 22.55. Höjd: Kevin Mijdeman 82 Lund 194. Stav: Johan Fritz 82 Malmö 462. Längd: Gustav Svensson 82 Simrishamn 647/+1.4.
K 100m (-0.2): Linda Hansson Malmö 12.20, Maria Staafgård Malmö 12.33. 200m (-0.5): L Hansson 24.87, M Staafgård 25.16, Eva Olofsson Eslöv 25.82. 800m: Kajsa Haglund 81 Heleneholm 2:12.82, Sandra Pode 81 Heleneholm 2:19.22, Carita Mårtensson Björnstorp 2:21.98. Höjd: Jeanette Hansson Eslöv 165, E Olofsson 158. Stav: Thorey Elisdottir ISL 430, Charlotte Karlsson 82 Malmö X. Spjut: J Hansson 3366, Maria Andersson 84 Eslöv 3339.
F18 Tresteg: Johanna Gudmundsson 84 Klippan 1071/+0.4, Sofia Madsen 84 Finish 1034/+1.1.
F16 Höjd: Jenny Gunnarsson 85 Finish 165, Kristina R Svensson 84 Pallas 158. Stav: Christina Garametsos 86 Malmö 290, Tracey Andersson 84 Trelleborg 290, Sophie Larup 86 Malmö 270. Längd: Daniela Lincoln Saavedra 84 Malmö 570/+1.7, J Gunnarsson 522/-0.6, Camilla Olsson 86 Ystad 514/-0.4. Diskus: T Andersson 3279, Kristin Åberg 85 Finish 3059.

HÖGBY 2.6
K 3000mH: 
Ida Nilsson 81 Högby 10:22.92 Svenskt rekord, Johanna Nilsson 83 Högby 11:49.18, Emma Skogersson Högby 12:35.04.

MOTALA 1.6 (Platenspelen) - Till fullständiga resultat
M 800m: Philip Aagaard 82 Söderköping 1:57.58. Stav: Zbigniew Jakobschy Spårvägen 460, Anders Edvinsson Spårvägen 440. Längd: Per Klofsten FK013 672/+0.7.
P16 Längd: Joni Peltomaa 84 Tjalve 641w/+2.2 (633/+0.4).
K Längd: Anita Norr-Ericson Tjalve 507/+0.5. Diskus: Sandra Landström Motala 3473.
F16 Längd: Josefin Swärm 85 Motala 507/+0.6.

NÄSSJÖ 1.6 (DM-JDM)
M 400m A:
 Niclas Hesselgren 81 IK Sisu 51.02. 400mH: David Peterson 82 Wärnamo 60.01. Tresteg: Peter Fredriksson 83 Wärnamo 1376w/+2.9 (1349/+0.7). Kula: Robert Melin 82 Bottnaryd 1399, Johan Pyrell Växjö 1320. Diskus: R Melin 4514, Stefan Fredriksson Södra Vi 4192.
K 400m: Annika Eriksson 83 Färjestaden 59.75. 1500m: Ida Nilsson 81 Högby 4:35.27, Madeleine Mattsson 81 Hovslätt 4:41.11, Maria Pettersson Njudung 4:47.90, Dorotea Carlsson Eksjö Södra 5:00.85. Höjd: Carolina Klüft 83 Växjö 175, Johanna Olander Färjestaden 166. Tresteg: Kajsa Levin 83 Tranås 1223w/+3.8 (1182/-2.6), Sofia Johansson 82 Hinden 1124w/+3.4 (-), Christina Franklin 82 Växjö 1122w/+3.0 (-), Isabelle Eriksson 83 Wärnamo 1078w/+3.0 (1073/+1.0), Sofia Ursby 82 Växjö 1054w/+2.8 (1024/+1.7), Emma Gustavsson 83 Växjö 1040w/+3.0 (-). Kula: Anna-Karin Svensson Färjestaden 1219, Maria Turunen Skruv 1123, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 973. Diskus: A-K Svensson 4056, M Turunen 4050, Anna-Lena Svensson Hinden 3654, C Åberg 3324, Pia Gustavsson 82 Färjestaden 3303.

SÖDERTÄLJE 1.6
M22 Slägga: 
Björn Abrahamsson 81 Södertälje IF 4754.
K Kula: Anna Hellströmer Södertälje IF 1091, Josefin Sundh Södertälje IF 1086. Slägga: A Hellströmer 3547. Spjut: A Hellströmer 3663.

UDDEVALLA 1.6
M Slägga: 
Fredric Folkeson Ullevi 5451.

LULEÅ 1.6 (Ungdomslänsmatch)
P16 Höjd:
 Jonas Lundström 84 Skellefteå 185
F16 Längd: Jennie Nilsson 84 Vingarna 515/-0.5

ENSKEDE 1.6 (Lindens Ungdomsspel)
F18 Höjd: 
Stina Bohgard 82 Tureberg 170.
F16 Höjd: Lina Skoglund 85 Tureberg 158. Spjut: Emma Ekström 84 Boo 3858, Camilla Westerlund 85 Huddinge 3156.

NORRTÄLJE 31.5 (Roslagsmästerskapen 2)
M 400m: 
Martin Theander Lidingö 49.53. 3000mH: Johan Lindberg Hagunda 9:37.40.
K 5000m: Louise Johansson Rånäs 18:30.20.

MÖLNDAL 31.5 (DM stafett)
M 4x100m: 
Ullevi (Daniel Nunez, Peter Ahl, Jonas Fermfelt, Elvir Rakovic) 43.35
K 4x100m: Mölndal 50.67. 4x400m: Göteborgs KIK 4:19.81. 4x800m: Sävedalen lag 1 (Pernilla Sävestrand , Sara Bernestål. Sofia Bernestål. Johanna Ahlm) 10:03.49, Sävedalen lag 2 10:38.49.

KATRINEHOLM 30.5 (JDM-UDM)
M22 Tresteg: 
Håkan Eklund Råby-Rekarne 1333/-06, Johan Nyström 81 Råby-Rekarne 1259/-1.9.
F18 Höjd: Sabine Pettersson 82 Råby-Rekarne 158. Kula: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 950.
F16 Höjd: Hanna Larsson 84 Katrineholm 155.

KARLSHAMN 30.5 (DM)
M Slägga:
 Peter Andersson Gnistan 5331.
K 200m (vind?): Nadja Casadei 83 KA2 24.8mHöjd: N Casadei 165. Slägga: Lilian Pyka Gnistan 3969.

FALUN 30.5
K Stav:
 Therese Axelsson 83 Katrineholm 310, Kristin Olsson 81 Sundsvall 270. Slägga: Cecilia Fernström 81 Wedevåg 4119, Linda Wijkander 83 Klippan 3957, Kristina Helander 84 Kvarnsveden 3118.

GÄVLE 30.5 (Gästrike Cup)
M 100m A
 (+0.8): Robert Fält Gefle 10.91, Nasser Sebabi 82 Hofors 11.10, Björn Lundin 82 Gefle 11.21, Mahmoud Adla Gefle 11.23, B (+1.6): Michael Matton Gefle 11.02.
F18 Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4025.
F16 100m (+2.5): Linn Malmo 84 Gefle 12.63w. Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 280, Jessika Andersson 84 Gefle 270.

BOLLNÄS 30.5 (Friidrottsbarometern)
K 400m:
 Lisa Nauclér 84 Järvsö 60.55. 1500m: Ann Johansson 85 Söderhamn 4:57.40. Tresteg: Caroline Dagh 84 Kilafors 1034w/+4.0 (ok?). Slägga: Maria Norgren 85 Kilafors 3493, Kristin Andersson 82 Järvsö 3280. Spjut: Helena Anderzon Strand 3763, K Andersson 3728.

ENSKEDE 29-30.5 (DM stafett)
D a g   1
M 4x800m: 
Hässelby (Axel Lönnqvist 81, Finnur Fenger 82, Christian Ahlsén, Andreas Rehnborg) 7:57.63, Hammarby 8:08.82.
D a g   2
M 4x100m: 
Huddinge lag 1 (Daniel Bergström, Fotios Makrostergios, Klas Ringdahl, Anders Boyacioglu) 42.15, Hässelby (Björn Bonn, Leif Johansson, David Tainton, Patric Storm) 42.91, Huddinge lag 2 (Christer Holger, Magnus Norberg, Peter Dani, Daniel Bogren) 43.03.
K 4x100m: Hammarby/F18 (Maria Sonnerby, Sandra Johansson, Sophie Fitinghoff, Jenny Ljungkvist) 50.00.

NYBRO 29.5
K Spjut: 
Anna-Lena Svensson Hinden 3198, Rebecka Karlsson 81 Hinden 3084.

NORRKÖPING 28-29.5 (DM Stafett)
D a g   1
M 4x100m:
 Tjalve (Joni Peltomaa 84, Anders Nilsson 84, Tomas Andersson, Johan Lembke 81) 44.49. 4x800m: Söderköping lag 1 (Tommy Käcker, Albert Mollén 85, Mikael Pintye, Philip Aagaard 82) 8:02.54, FK013 Athletic 8:11.25, Tjalve 8:15.56.
D a g   2
M 4x400m: 
Tjalve (Staffan Johansson, Mattias Fager 83, Olle Joelsson, T Andersson) 3:30.50, Söderköping (P Aagaard, Stefan Eriksson, A Mollén, T Käcker) 3:31.63.

HUDDINGE 28.5 (Huddingespelen)
M 200m A 
(+1.5): Mattias Sunneborn Lidingö 21.04, Magnus Aare Danderyd Athl 21.47, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.02, Martin Theander Lidingö 22.44, Carlos Amado 60! Hässelby 22.54, Andreas Rehnborg Hässelby 22.76, B (+0.8): Magnus Norberg Huddinge 22.58, Fredrik Fransson Tureberg 22.64, Christian Broddner Lidingö 22.93, C (+2.3): Yannick Suhard Hammarby 22.92w. 1500m: Oscar Käck 82 Skövde 4:04.71. 400mH: Peter Andersson Täby 53.43, Anders Wistam Hellas 54.00. Längd: M Sunneborn 772w/+2.7 (767/+1.0), Nebez Kurban Lidingö 736w/+2.5 (703/+1.4), Daniel Hansson 83 Rånäs 646/-0.9. Kula: Axel Bernhult Huddinge 1539, David Pope USA 1417, Michael Hoffer Lidingö 1415. Diskus: Linus Bernhult Huddinge 5696, A Bernhult 5194, M Hoffer 4405, D Pope 3999, Daniel Cederberg 82 Linnéa 3923, Christer Holger Huddinge 3826. Spjut: Carl Rosenqvist 81 Gnesta 5877, Ingmar Veinberg 82 Lidingö 5707, C Holger 5398.
P18 Höjd: D Hansson 195.
K 200m (+1.5): Mirian Odum 81 Hammarby 26.22. 1500m: Marie Nilsson 81 IF Göta 4:46.98, Görel Manners Fredrikshof 4:49.19, Lisa Wallgren Hammarby 4:50.49, Maria Lassus 82 Väsby 4:57.81. Längd: Annica Sandström Lidingö 600w/+2.7 (599/+0.6), Angelica Ström 81 Tierp 556w/+2.1 (538/+1.6), Ida Sjöling 81 Lidingö 551/+1.9. Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 3950, Cecilia Enbäck Västerås 3155. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4290, Lena Borg-Oké Lidingö 4033, Emma Ekström 84 Boo 3893, Dagny Veinberg 83 Lidingö 3521, I Sjöling 3206, A Seleznova 3102.
F18 200m (+0.9): Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 25.97. Längd: Anna Seleznova 83 Huddinge 573/+1.3. Slägga: Katrin Ahlford 83 Hässelby 3414.
F16 200m (+2.6): Linda Spetz 84 Södertälje IF 26.37w.
F15 200m A (-0.4): Jessica Samuelsson 85 Boo 26.34. Höjd: Camilla Silander 86 Danderyd Athl 158.

SIMRISHAMN 28.5 (Österlenspelen)
K 800m:
 Carita Mårtensson Björnstorp 2:21.09, Anna Ohlsson 84 Eslöv 2:21.68.
F16 Höjd: Ida Persson 85 Ystad 155. Stav: Tracey Andersson 84 Trelleborg 302, Caroline Ivarsson 85 Simrishamn 262. Längd: Pernilla Tornemark Kristianstad 524/+0.7, Karin Rydh 85 Malmö 506w/+2.3 (494/+0.5). Spjut: Elinor Holgersson 84 Ystad 3467, Maria Andersson 84 Eslöv 3027

LILLA EDET 28.5 (Edetspelen)
M22 Kula: 
Krister Johansson Tingberg 1278.
K22 Kula: Kajsa Fällström 82 Istrum 1211, Susanne Hansson 83 Dals Södra 998. Spjut: S Hansson 3101, K Fällström 3002.

GÖTEBORG/R 28.5 (Kvilles Vårtävling inkl JDM)
M 100m
 (+4.2): Peter Ahl Ullevi 10.67w, Jonas Fermfelt Ullevi 11.15w, Elvir Rakovic Ullevi 11.22w. 800m: Cristoffer Antonsen 83 Hälle 1:57.74. Tresteg: Conny Malm Ullevi 1545w/+2.3 (1519/+0.5). Kula: Christer Björkander 83 Lerum 1303, Philip Åman Ullevi 1288. Diskus: P Åman 4392, X: P Åman 4277. 4x100m: Ullevi lag 1 (Daniel Nunez, Conny Malm, Mikael Ahl, Peter Ahl) 41.36, Ullevi lag 2 44.04.
P18 Höjd: Daniel Malmström 83 Lerum 193. Tresteg: Martin Eriksson 83 Örgryte 1365/+1.0, Christian Nygård 82 Örgryte 1354/+0.1, Joel Spolén 83 Örgyte 1328w/+2.4 (1319/+0.5), Charlie Sundin 83 Ullevi 1327/+0.4.
K 100m (+4.5): Lena Berntsson Ullevi 11.96w, Linda Fredriksson Rydö 12.16w, Lena Melin Ullevi 12.36w, Frida Näsman Mölndal 12.40w. 800m: Charlotta Ottersten 85 Hälle 2:17.94, Elin Hartelius 82 Hälle 2:20.24, Cecilia Holmbom 86 Mölndal 2:20.76. 3000m: Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 10:43.05. Stav: Hanna-Mia Persson Kalmar 325. Längd: Laine Rohtla Örgryte 551/+0.9, Sofie Andersson 81 Kville 547w/+3.6 (-). Kula: L Fredriksson 1131.
F18 100m (+4.2): Yamu Jagne 83 Angered 12.41w. Stav: Veronika Fridén 83 Mölndal 305, Therese Anefors 83 Örgryte 295. Längd: Anna Wiberger 82 Mölndal 566/+0.9. Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3411.
F16 100m h1 (+5.2): Mfon Etim 85 Angered 12.35w, Emma Green 84 Ullevi 12.47w, h2 (+1.8): Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.62, f (+0.4): M Etim 12.33, E Green 12.70, E Salomonsson 12.85. Stav: Sara Josefsson 84 Kville 285.

VÄXJÖ 28.5 (Smålands Ungdomsspel)
M 100m
 (+2.8): Henrik Dagård KA2 10.78w, Joakim Blaschke KA2 11.29w. 110mH (+1.3): J Blaschke 15.03, Ola Olsson 81 Udd 15.95, Fredrik Rogö Hälle 16.71. Höjd: Per-Ola Andersson Gnistan 202, Tobias Svensson Wärnamo 196. Stav: Igor Potapovitch KA2 500, H Dagård 470. Längd: Daniel Gustavsson 81 Oskarshamn 639w/+3.9 (635/+1.9). Slägga: Per Karlsson Växjö 6601, Johan Pyrell Växjö 5663, Stellan Kjellander Vittsjö 5593, Mikael Holst Bottnaryd 5381, Peter Andersson Gnistan 5245, Tomas Pyka 81 Gnistan 5168, Oskar Berglund 81 Habo 4453. Spjut: Andreas Wulff Växjö 7005, Pär Wisme Växjö 6350, Mattias Voss Växjö 6241, Bengt Loo Contact 5951, Elias Ericsson 82 Kalmar 5319.
P16 Höjd: Adam Peterson 85 Wärnamo 193. Stav: Petter Barck 84 Växjö 370.
K Längd: Lina Ericsson Växjö 559w/+3.4 (529/+0.9). Slägga: Rebecka Kvist 83 Alvesta 4651, Lilian Pyka Gnistan 4508, Linda Brittesland Växjö 3954, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3750, Anna Mejenquist 82 Sävsjö 3683, Rebecka Karlsson Hinden 3668, Helena Jonsson 82 Hinden 3141, Maria Gustavsson 83 Hinden 3054. Spjut: Mikaela Wieslander 81 Växjö 4294, Hanna Sundewall 84 Kalmar 3398, A Mejenquist 3063.
F18 100mH (+1.9): Sofia Johansson 82 Hinden 16.05, Isabelle Eriksson 83 Wärnamo 16.92. Höjd: Anna Mörstam 83 Växjö 156. Tresteg: Klara Granström 84 Växjö 1118/+2.0, Therese Olsson 85 Växjö 1109w/+3.0 (1067/+0.8), I Eriksson 1108/+2.0, Anna Persson 84 Alvesta 1026w/+5.3 (1001/+1.3). Kula: R Kvist 1177, Carolina Klüft 83 Växjö 1161.
F16 100m h1 (+1.2): Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 12.78, h2 (+2.6): Emma Magnusson 85 Växjö 12.70w, f (+2.9): E Magnusson 12.67w, E Kruszczynska 12.71w. Stav: Ida Glemne 84 Växjö 330. Längd: I Glemne 549w/+2.4 (523/-0.4), K Granström 524/+1.8, E Magnusson 501w/+2.7 (492/+2.0), Martina Nilsson 85 Udd 501/+0.9.

KIL 28.5 (Nya Kilsspelen) Till fullständiga resultat
M 800m: Per Jacobsen IF Göta 1:57.17, Michael Björklund Filipstad 1:57.40, Jan Hedström IF Göta 1:57.54. Höjd: Stefan Holm Kil 225. Längd: S Holm 690/+1.1. Tresteg: Erik Olofsson 82 Kungsängen 1345w/+3.2 (1281/+1.4), Kalle Saarvanto 82 Norrköping 1330w/+3.1 (-).
K 800m: Erica Andersson IF Göta 2:17.65. 100mH (-4.5): Carola Janson Kil 15.48. Längd: Linda Svensson 83 Arvika 524w/+3.3 (-). Diskus: Karin Engström 83 IF Göta 4124, Angela Åkeson Kil 3937.
F16 Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 165. Längd: Therese Gustafsson 85 Kil 504w/+2.4 (-), Paula Zethson 85 IF Göta 500/+1.9. Spjut: Madeleine Frykholm 84 Bore 3509.

UMEÅ 27.5 (Noliaspelen)
M Längd:
 ... David Frykholm Bore X. Spjut: Mikael Snällfot Nedre Soppero 6571, Tobias Wallström 83 Skellefteå 5760, D Frykholm 5698, Fredrik Björklund 5485.
P18 Tresteg: Christian Bergmark 83 Skellefteå 1263/+0.4.
K 200m (-1.4): Jennie Nilsson 84 Vingarna 25.73, Adeline Holm IKS Umeå 26.46. 3000m (mix): Katarina Lindström IFK Umeå 9:55.96. 100mH (-1.6): Amanda Nilsson 83 Skellefteå 16.52. Längd: Hanna Brännström 82 Luleå 552w/+3.1 (ok?), Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 504/0.0. Diskus: Veronica Karlsson Strömsund 4109. Spjut: Malin Wiik 83 Sundsvall 3371, Karin Åkerstedt Ragunda 3046.
F18 Diskus: Emma Ross 82 Boden 3535, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3404.

SKELLEFTEÅ 25.5 (PRK2)
M 5000m A:
 Rikard Hedelin IFK Umeå 15:12.73, Tony Berglund IFK Umeå 15:13.26, Ludvig Edman Skellefteå 15:21.10, Håkan Stenberg Skellefteå 15:22.51, Anders Hemmyr IFK Umeå 15:24.80, Joel Bodén 83 Skellefteå 15:41.18, Anton Hägglund 81 Skellefteå 15:42.05, Patrik Lillbacka Skellefteå 15:43.65, Ola Torstensson IFK Umeå 15:49.98, Per-Åke Sandström Skellefteå 15:54.79, B: Hans Turtola Nilivaara 15:58.34..
K 5000m B (mix): Katarina Lindström IFK Umeå 17:13.55, C (mix): Charlotte Holgren SIF Skellefteå 18.53.56, Maj-Britt Sundqvist SIF Skellefteå 19:51.96.

KROKOM 25.5
F16 Längd
 (vind?): Anna Lundholm 84 Trångsviken 527.

FALUN 25.5
K Stav:
 Therese Axelsson 83 Katrineholm 305, Kristin Olsson 81 Sundsvall 265.

ESLÖV 24.5 (DM 5000m)
M 5000m:
 Lars Andersson IS Göta 15:20.9m, Anders Hultgren Ryssberget 15:42.7m, Tommy Olofsson Björnstorp 15:56.5m.
K 5000m (mix?): Carolina Martinez Björnstorp 18:22.9m.

ESKILSTUNA 24.5 (DM Stafett)
M 4x1500m: 
Ärla lag 1 (Stefan Lillsjö, Bjarne Thysell, Jan Ekström, Andreas Karlsson) 17:20.76.

GÄVLE 24.5 (VDM 5000m)
K40 5000m
 (mix): Julie Leonard Högbo GIF 18:17.49.

ÖRBYHUS 24.5
F16 Spjut:
 Madelen Nylander 84 Örbyhus 3119.

HUDIKSVALL 23.5 (Friidrottsbarometern) Till fullständiga resultat
M22 Diskus: Andreas Nordin 81 Heleneholm 4321.
K 200m A (+0.6): Ulrika Johansson Söderhamn 26.06, Josefin Näsman 81 Bollnäs 26.14. 800m: U Johansson 2:21.45.

GÄVLE 23.5 (Gästrike cup)
P18 200m
 (+3.3): Björn Lundin 82 Gefle 22.56w.
F18 Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4066.
F16 Stav: Caroline Fougman 84 Gefle 270, Jessika Andersson 84 Gefle 260.

STORA MOSSEN 21.5
M Diskus: 
Axel Bernhult Huddinge 5110. Slägga: Mikael Nyström Linnéa 5813, A Bernhult 3993.

STOCKHOLM/K 21.5 (Sundbybergs Ungdomsspel)
P18 Spjut:
 Ingmar Veinberg 82 Lidingö 6100.
K 4x100m: Hässelby (Caroline Öhman, Malin Nordqvist, Jessica Larsson, Linda Fernström) 48.51.
K22 800m: Hanna Bremler 83 Tyresö 2:14.55, Marie Nilsson 81 IF Göta 2:20.79, Petra Kjellson 82 Spårvägen 2:21.44. Höjd: Stina Bohgard 82 Tureberg 161, Ida Sjöling 81 Lidingö 161. Spjut: Brigitta Lado 81 Hässelby 4037, Annette Ekberg 81 Märsta 3346, I Sjöling 3087.
F18 100m (+1.6): Angelica Jerndahl 83 Bålsta 12.88. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4398, Emma Ekström 84 Boo 3833, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3678, A Jerndahl 3444, Dagny Veinberg 83 Lidingö 3408.
F16 100m h2 (+1.3): Jessica Samuelsson 85 Boo 12.80. 800m: Charlotte Schönbeck 84 Lidingö 2:20.41. Höjd: Lina Skoglund 85 Tureberg 160. Längd: Mikaela Gahnberg 84 Tureberg 529/+0.9.

STENUNGSUND 21.5 (Borealisspelen) - Till fullständiga resultat
M Kula: Philip Åman Ullevi 1349. Diskus: P Åman 4035, Marcus Johansson Brattås 3835. Slägga: Fredric Folkeson Ullevi 5165, Thomas Edvinsson Alingsås 4825.
K Diskus: Malin Andersson 82 Mölndal 3506, Anna Magnusson Hälle 3119, Caroline Höglund 85 Mölndal 3051. Slägga: Maria Andersson 82 Arvika 4754, Charlotte Nilsson 81 Tjörn-Nösnäs 4476, Ann-Sofie Hansson Tanum 4233, Merja Moilanen 83 Mölndal 3852, A Magnusson 3232.
F16 Längd: Moa Larsson 85 Orient 508/+2.0.
F14 Höjd: Andrea Åhlin 86 Strömstad 155.

SKRUV 21.5 (Marknadsspelen) - Till fullständiga resultat
M 3000m: Torbjörn Fridolin Vittsjö 8:58.39. 110mH (+0.3): Henrik Dagård KA2 14.64, Ola Olsson 81 Udd 16.16. Höjd: Per-Olof Malmqvist KA2 195, Per-Ola Andersson Gnistan 192. Stav: Trond Barthel NOR 520, Erik Svensson Vittsjö 452, Fredrik Ask 81 Skruv 392. Längd: H Dagård 721/+1.4. Tresteg: Anton Andersson 81 Halmstad 1569/-0.1. Diskus: Stefan Fredriksson Södra Vi 4175. Spjut: H Dagård 6260.
P18 100m h2 (+0.5): John Lundvik 83 Växjö 11.27, (+0.5): Anders Johnsson 82 Skruv 11.33, ... J Lundvik ej start. Stav: Henric Stodell 82 Skruv 432.
P16 Höjd: Adam Peterson 85 Wärnamo 192.
K 100m h1 (+1.8): Nadja Casadei 83 KA2 12.33, Emma Frostensson Skruv 12.86, h2 (+2.3): Erica Mårtensson Växjö 12.48w, Sofie Adelbrant 83 Wärnamo 12.82w, f (+0.3): E Mårtensson 12.46, N Casadei 12.74. 100mH (-0.2): N Casadei 15.46, E Mårtensson 15.48, Verona Hummel Skruv bröt. Höjd: N Casadei 170, Linda Persson 81 Växjö 167. Stav: Nastja Ryschich GER 372, L Persson 362, Fevrounia Stafilidou 82 Skruv 312. Längd: N Casadei 537w/+2.4 (511/+0.6), Isabelle Eriksson 83 Wärnamo 536w/+5.6 (527/-0.3), V Hummel 516/-0.1. Tresteg: Christina Franklin 82 Växjö 1124/-0.8, Klara Granström 84 Växjö 1061/-0.2, Anna Frostensson Skruv 1019/-0.5. Kula: Catarina Andersson Pallas 1404, Anna-Karin Svensson 81 Färjestaden 1240, Maria Turunen Skruv 1113. Diskus: C Andersson 4390, A-K Svensson 3968, M Turunen 3625, Anna-Lena Svensson Hinden 3558, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 3416. Slägga: Rebecka Kvist 83 Alvesta 4764, C Andersson 4603, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3975, A-L Svensson 3878, Anna Mejenquist 82 Sävsjö 3697, Rebecka Karlsson Hinden 3642, Mona Jönsson Klippan 3453, Maria Gustavsson 83 Hinden 3409, Carola Feuerpfeil Skruv 3325. Spjut: Jennie Niesel Färjestaden 4471, M Jönsson 4279, A-L Svensson 3539, A Mejenquist 3221.
F16 100m h1 (+1.3): Emma Magnusson 85 Växjö 12.80, Evelina Kruszczynska 84 Villstad 12.88, (0.0): E Magnusson 12.78. Höjd: Anna Franksson 85 Skruv 158. Stav: Ida Glemne 84 Växjö 312, Anna Melkersson 85 Växjö 252. Längd: I Glemne 514w/+3.2 (502/-1.6). Spjut: Hanna Sundewall 84 Kalmar 3415.

SUNDSVALL 20-21.5 (Mittnorden Cup) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M Stav:
 Daniel Arnsten 82 Trångsviken 400. Längd (vind?): Håkan Johansson Sollefteå 679. Diskus: Stefan Kulla FIN 4761, Hans Källén Strömsund 4367, Janne Ketola FIN 4197, Andreas Nordin 81 Heleneholm 3911. Slägga: Svante Söderlund Bore 6192, H Källén 5587, Daniel Ragnvaldsson Strömsund 5238, Magnus Mårtensson Strömsund 5153, Jens Edler Östersund 4563, Pär Järlebrant 83 Strömsund 4396, Jon Berglund 82 Vingarna 4187. Spjut: D Ragnvaldsson 6867, Richard Alneroth Gefle 6678, Mikael Snällfot Nedre Soppero 6559, Henrik Hjalmarsson 81 Hagen 5591, Jon Edler Östersund 5533, Benny Tjäru FIN 5462, Fredrik Björklund IFK Umeå 5407.
P18 Längd (vind?): D Arnsten 669.
P16 Höjd: Jonas Lundström 84 Skellefteå 185.
K Höjd: Veronica Karlsson Strömsund 160. Stav: Lisa Wälitalo Umedalen 250, Jennie Wiksten Kovland 250. Längd: Hanna Brännström Luleå 532/+0.8. Kula: Helena Engman Riviera 1535, Sofia Renman 83 Östersund 1202, Marlene Forslund 82 Kovland 1153, Emma Ross 82 Boden 1114, Karin Åkerstedt Ragunda 1033, Elin Molander 83 Orrviken 1010. Spjut: S Renman 4234, Malin Wiik 82 Sundsvall 3346, K Åkerstedt 3020.
F16 Stav: Katja Gustavsson 84 Skellefteå 290. Längd (vind?): Kim Andersson 84 Sundsvall 508, M Häggström 501.
D a g   2
M 300m:
 Charles Svensson Brännan 36.45. 800m: Per Henrik Sundell Hammerdal 1:57.95. 3000m: Peder Svensson Forsmo 8:45.18. 110mH (+2.0): Paul Ragnvaldsson Strömsund 14.95. Tresteg (vind?): D Arnsten 1413, H Johansson 1321, Mattias Söderberg Sundsvall 1292, Robert Berglund Sundsvall 1286. Kula: J Ketola 1374, H Källén 1366.
P16 Längd (vind?): Oskar Edqvist 84 Frösön 654.
K 200m (+2.2): Maria Eriksson Hammerdal 24.84w, Annika Hägglund 81 Brännan 26.58. 3000m: Katarina Lindström IFK Umeå 10:02.55, Susanna Wiström Sundbyberg 10:14.00, Ida Nilsson 84 Sundsvall 10:23.82, Madelein Svensson Forsmo 10:27.49, Jennie Nordvall Strategen 10:28.49. 100mH (+2.4): H Brännström 15.26w. Tresteg (vind?): Ida Dufva 84 Nedre Soppero 1154, Maria Eklund 82 Sundsvall 1135, Marlene Häggström 84 Nedre Soppero 1111, Annette Jaako 84 Nedre Soppero 1031, Lisa Edqvist Frösön 1021. Diskus: H Engman 4511, V Karlsson 4377, E Ross 3523, Charlotte Sjödin 83 Riviera 3355. Slägga: H Engman 5100, Carina Källén Strömsund 3650, C Sjödin 3537, Helén Persson Sundsvall 3434.
F16 Höjd: M Häggström 155. Spjut: Camilla Westerlund 85 Huddinge 3229.

LERUM 20-21.5 (Lerumskampen) - Till fullständiga resultat
M Tiokamp: Patrik Melin Gefle 7.084 (11.43  662/+1.8  1369  191 53.89  15.45/+1.3  4386  428  6488  5:16.40), Urban Gustafsson Upsala 6.946 (11.11/+1.5  679/+0.5  1185  51.75  15.13/+1.3  3575   428  4652  4:54.59), Niklas Kleebinder Hammarby 6.798 (11.82  652/+1.2   1288  191  53.97  16.14/+1.3  4209  438  4982   4:44.89), Håkan Jedhammar 81 Gnistan 6.170 (11.13/+1.5  667/+0.6  1052   185  51.05  16.14/+1.3  3231  458  X  4:46.92), Fredrik Wållgren Mölndal 6.162 (11.62  614  957  173  50.41   15.52/+0.3  2908  388  3960  4:31.05), Fredrik Rogö Hälle 5.873 (11.38  636/+1.8  957  173  52.39  16.92/+0.3  2991   358  4107  4:47.35), Per Nordlund Upsala 5.837 (11.17/+1.6  688/+0.4   1088  200  51.69  16.10/+1.3  3289  X  4264   5:15.50), Jarmo Liiver EST 5.031 (11.88  596  1095  170  55.24   17.77/+0.3  3153  X  4730  5:08.50).
P18 Tiokamp: Christoffer Thomée 82 Sävedalen 6.015 (bl a 358), Björn Lundin 82 Helsingborg 5.711 (bl a 368).
K Sjukamp: Christina Schnohr DEN 5.202 (14.68/+0.1  161  1132   24.13/+0.2  550/+0.3  3200  2:23.85), Jeanette Hansson Eslöv 4.594 (15.49/+0.1  161  926  27.58  543/+0.5  3161  2:26.51), Eva Olofsson Eslöv 4.482 (15.80/+0.1  158 994  25.77/+0.2  5.04/+0.8   2534  2:27.15), Anna Olofsson Eslöv 4.017 (16.76/+0.1  146  927   26.98  449  2650  2:22.92), Sara Mangs Angered 3.569 (bl a 16.61/+0.1), Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne bröt (15.85/+0.1  X  1133  X  563/+1.6   3725).
F18 Sjukamp: Carolina Klüft 83 Växjö 5.810 
Svenskt juniorrekord (14.09/+0.9  179  1149  24.55/+0.2  565/+0.9  4047   2:14.38), Petronella Malmqvist 83 Tanum 2.606 (bl a 525/-0.2), Anna Seleznova 83 Huddinge bröt (X  149  990  26.76/+1.2  344  2702).
F16 Sjukamp: Jessica Rydin 85 Tingberg 5.181 (bl a 164, 25.99/+1.1 och 563/+1.1), Sofia Klüft 85 Växjö 5.051 (bl a 155, 564/+2.7 (ok???) och 3026), Ida Persson 85 Ystad 4.682 (bl a 155 och 530/+0.8), Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne 4.452 (bl a 26.41/+1.2 och 533/+1.3), Sara Wikström 84 Hässelby 4.106, Elin Persson 85 Ystad 4.084 (bl a 513/+1.6), Linn Modin 84 Färjestaden bröt (bl a 155 och 26.36/+1.1).
F14 Sexkamp: … 3) Rebecca Leidstedt 87 Lerum 3.235 (bl a 155).

NORRKÖPING 20.5 (Norrköping Games)
M 100m
 (-0.5): Fotios Makrostergios Huddinge 11.15. 200m (-1.8): Anders Boyacioglu Huddinge 22.60. 800m: Philip Aagaard 82 Söderköping 1:54.33, Michael Björklund Filipstad 1:56.78, Fredrik Uhrbom Nyköping 1:57.24. 3000m: Janne Holmén FIN 8:28.00, Henrik Nyström 82 Västerås 8:48.34. Längd: F Makrostergios 665/-1.4. Spjut: Christer Göransson Ragunda 5658.
P16 Höjd: Umit Demirci 84 Södertälje IF 186.
K 100m (-0.2): Kristina Blomstrand 82 Norrköping 12.81. 200m (0.0): K Blomstrand 25.79, Jessica Nyström 83 Råby-Rekarne 26.41. Spjut: Anna Hellströmer Södertälje IF 4004, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3739.

MALMÖ/S-K 20.5
M Kula: 
Jimmy Nordin Heleneholm 1974, Sören Tallhem Spårvägen 1866, Jonas Forsberg Heleneholm 1452, Magnus Nilsson 83 Finish 1290.
M Diskus: Henrik Wennberg Tureberg 5697, M Nilsson 4337, J Forsberg 4180.

MALMÖ/S-K 20.5
K35 Kula: 
Barbro Bengtson Pallas 1137. Diskus: B Bengtson 3060.

BORÅS 20.5 (Knallespelen) - Till fullständiga resultat
M 100m (+2.0): Conny Malm Ullevi 10.76, Henrik Olausson Ymer 10.95, Samuel Fröjmark Alingsås 11.08, Per Joan Lorentzon Orient 11.15, X (+1.8): C Malm 10.84, P J Lorentzon 11.23. 800m: Michael Öhman Bollebygd 1:53.16, Karl Borgö Ymer 1:54.00. Kula: Anders Axlid Ullevi 1772. Slägga: Fredric Folkeson Ullevi 5418, Mikael Holst Bottnaryd 5402, Lennie Helander Smögen 4874, Thomas Edvinsson Alingsås 4658.
K 100m (+1.0): Charlotta Wanhainen Hälle 12.27, Linda Fredriksson Rydö 12.33, Lena Melin Ullevi 12.41, Frida Svensson Mölndal 12.64. 200m (+0.5): L Melin 24.,92, Frida Näsman Mölndal 25.02, F Svensson 25.47. 800m: Camilla Nyqvist Ymer 2:21.38, Linda Damgren Jönköping 2:21.68. 100mH (-0.2): L Melin 14.41, L Fredriksson 14.55. Kula: Cecilia Nilsson Ymer 1283, Kajsa Fällström 82 Istrum 1214. Slägga: C Nilsson 5871, Anna Söderberg Ullevi 5673, Merja Moilanen 83 Mölndal 3957, Emma Johannesson 84 Hovslätt 3356.
F18 Kula: K Fällström 1236.
F16 100m h1 (-0.4): Frida Claesson 84 Alingsås 12.71, h2 (+0.4): Emma Green 84 Ullevi 12.71, Emma Salomonsson 84 Mölndal 12.81, f (+0.5): F Claesson 12.78, E Green 12.79, E Salomonsson 12.86. 200m h2 (-0.6): Emeli Andrén 85 Ullevi 26.47, (+0.9): F Claesson 26.08. Höjd: E Green 165. Längd: Anna Otterstedt 85 Ullevi 504/-0.4.

TORSBY 20.5 (Boregalan) - Till fullständiga resultat
M Slägga: Emil Wickman Rånäs 5251, Erik Eriksson 82 Bore 4846, Daniel Gustavsson 82 Kil 4239.
K Längd: Erika Persson Bore 578w/+2.2 (ok?). Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 4201, Lisa Willman Bore 4166.
F18 100m (+1.6): Sofie Liljemark 83 Bore 12.82. 200m (+1.6): S Liljemark 26.46. Diskus: Karin Engström 83 IF Göta 4008. Slägga: Maria Andersson 82 Arvika 4879, K Engström 4800, M Fahlstedt 4332.
F16 Spjut: Josephine Johansson 84 Arvika 3566, Madeleine Frykholm 84 Bore 3521.

LESSEBO 20.5 OBS: Uppbyggd bana på Väg 25! Till fullständiga resultat
K Längd: Erica Johansson Mölndal 674/+1.0 (657  639   659  674  X  635), Chinedu Odozor NGR 639/+0.4, Eva Miklos ROM 636/+0.8, Agata Karczmarek POL 631/+0.9, Jessica Larsson Hässelby 598/+1.7.

FALUN 20.5 (Scandicspelen)
M 100m h1
 (-0.8): Robert Fält Gefle 11.00, Mahmoud Adla Gefle 11.15, Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.16, ... 5) Jon Andersson Falun 11.33, (+0.9): R Fält 10.93, R Sundelin 11.00, M Adla 11.23, Dan Alfredsson Hässelby 11.25. 300m A: Magnus Aare Danderyd Athl 33.54, Johan Engberg 81 Finspång 33.65, Johan Hed Mölndal 33.84, Fredrik Lindberg Östersund 34.19, J Andersson 34.95. 800m: Conny Ekstrand Falun 1:55.0m, Fredrik Rohlén Falun 1:55.3m, Patrik Söderkvist Falun 1:57.3m. Höjd: Daniel Hansson 83 Rånäs 191, Markus Ottesen 81 Falun 188. Stav: Jörgen Hjorth Falun 400. Längd (vind?): R Fält 718. Kula: David Johansson Ludvika 1555 (pers med över halvmetern!), Andreas Olsson Heby 1357, Mattias Jons 82 Järvsö 1293. Diskus: Johan Persson Falun 4139, Patrik Sandberg Huddinge 4063, A Olsson 4048. Spjut: A Olsson 5692, Robert Ekman 82 Stål 5366.
P18 100m (+3.6): Nasser Sebabi 82 Hofors 10.96w, Felipe Padilla 82 Ludvika 11.14w, Björn Lundin 82 Gefle 11.17w, Andreas Jansson 83 Gefle 11.21w. 200m (+0.7): N Sebabi 22.42, F Padilla 22.47, A Jansson 22.90.
K 100m (+1.8): Pernilla Allvin Falun 12.17, Linda Olsson 81 Falun 12.83. 300m: L Olsson 40.88, Josefin Näsman 81 Bollnäs 41.04. Stav: Malin Ericsson Enköping 360, Therese Axelsson 83 Katrineholm 300, Kristin Olsson 81 Sundsvall 280, Maria Ullberg 86 Danderyd Athl 260. Längd (vind?): Angelica Ström 81 Tierp 523. Kula: Linda Wijkander 83 Klippan 1102. Diskus: Annika Larsson Gefle 5401, Sara Gruvfält-Rosén Huddinge 4845, Lena Björk Hofors 4031, Marie Hilmersson 81 Hässelby 3720, Kristina Helander 84 Kvarnsveden 3149.
F18 100m (+1.8): L Wijkander 12.75, Anna Sauhke 83 Kvarnsveden 12.90.
F16 100m (+1.1): Linn Malmo 84 Gefle 12.53, Nuulu Ndiwabene 84 Hofors 12.93. 200m (+1.5): L Malmo 25.89, N Ndiwabene 26.40. 800m: Lisa Nauclér 84 Järvsö 2:20.53. Längd (vind?): Malin Marmbrandt 85 Enköping 523.

TRANÅS 19.5 (Lag-DM)
M Höjd: 
Daniel Carlsson 81 Tranås 190. Längd: Robert Eliasson Södra Vi 659/+0.4. Diskus: Stefan Fredriksson Södra Vi 4216. Spjut: Peter Strömbäck Tureberg (u t) 6667, Jan-Olof Damgren 51! Jönköping 5928, Anders Andersson Villstad 5532.

BOLLNÄS 18.5 (DM 10000m)
M 10000m:
 Tewelde Tesfamikael Strand 33:22.29, Mårten Ståhl 81 Ljusdal 33:53.26, Mikael Forsling Edsbyn 33:54.33, Toivo Ollonen Edsbyn 33:56.25.

MALMÖ/Hä 18.5
K Kula: 
Catarina Andersson Pallas 1407.

SKELLEFTEÅ 18.5 (PRK)
M 1500m A: 
Joel Bodén 83 Skellefteå 4:00.80, Tony Berglund IFK Umeå 4:01.69, Rikard Hedelin IFK Umeå 4:02.67, Anton Hägglund 81 Skellefteå 4:04.17, Henrik Tåg 81 Skellefteå 4:06.02, Peter Ljungholm Skellefteå 4:06.39.
K 1500m C (mix): Pernilla Ericsson SIF Skellefteå 4:52.27, Signe Carlsson 83 Skellefteå 4:53.36.

KALMAR 18.5 (Lag-DM)
M 110mH
 (+2.2): David Johansson 82 Ljungby 16.38w, Fredrik Hallin Kalar 16.77w, Fredrik Ask 81 Skruv 17.14w. 400mH: Martin Joabsson Skruv 61.11. Kula: ... 2) Joakim Johansson 86 Färjestaden 1083. Diskus: Georg Worth Ljungby 4264. Slägga: ... 3) J Johansson 3413.

ÅNGE 17.5
F16 Längd
 ("svag motvind"?): Linda Aguzey 85 Sundsvall 509.

NORRTÄLJE 17.5 (Roslagsmästerskapen 1)
M Längd: 
Matts Asplund Ununge 639w/+2.7 (598/+1.8).

SÖDERTÄLJE 17.5 (JDM-UDM)
P18 100m
 (-1.7): Ali Sabouri Upsala (u t) 11.55.
K22 3000m (mix): Flo Jonsson Ärla 10:16.24, Kim Blomkvist 84 Ärla 10:47.68. Tresteg: Karin Hellegren Södertälje IF 1079w/+2.6 (-).
F18 Tresteg: Kristin Nilsson 82 Katrineholm 1050w/+4.3 (-), Marie Nilsson 82 Katrineholm 1005w/+4.2 (-).
F16 Diskus: Mikaela Johansson 84 Ärla 3247.

ÖSTERSUND 17.5
F18 Kula: 
Elin Molander 83 Orrviken 976.

STRÖMSUND 17.5
M Slägga: 
Hans Källén Strömssund 5738.

SÖDERHAMN 16.5 (Friidrottsbarometern)
K 100m
 (+2.9): Josefin Näsman 81 Bollnäs 12.76w, Emma Agerbjer 85 Söderhamn 12.81w. 400m: Ulrika Johansson Söderhamn 58.13, J Näsman 60.78, Ann Johansson 85 Söderhamn 61.60. 1500m: A Johansson 5:07.12.
F16 Tresteg (vind?): Sofie Labraaten 85 Bollnäs 1054.

KARLSTAD 16.5
M 100m
 (-1.5): Andreas Liljemark 82 Hässelby 11.0m. 300m: Mikael Alfredsson IF Göta 36.64.
K Längd: Anna-Karin Byström 81 IF Göta 549/-0.5, Linda Svensson 83 Arvika 518/-1.5, Emma Björkman 86 IF Göta 503/-1.2.

KARLSTAD/M 16.5
M Diskus: 
Linus Bernhult Huddinge 5740.
K Kula: Sofie Lundström 83 Västerås 1206. Diskus: Angela Åkeson Kil 4253, Karin Engström 83 IF Göta 3980. Slägga: K Engström 4677. Spjut: Izabel Savic 83 IF Göta 4765 Svenskt juniorrekord,

UMEÅ 16.5 (Noliacupen 1)
F18 Längd
 ("svag medvind"): Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 524.

HUDDINGE 15.5 (Back on Field)
M Kula:
 Axel Bernhult Huddinge 1479, Johan Persson Falun 1463, Patrik Sandberg Huddinge 1437, Christer Holger Huddinge 1356, Martin Mella Huddinge 1347. Diskus: J Persson 4962, Håkan Öberg Nyköping 4202, P Sandberg 4099, M Mella 3940. Slägga: Magnus Mårtensson Strömsund 5110, H Öberg 4913. Spjut: Peter Strömbeck Tureberg 6471.
P18 Spjut: Johan Bjellerman 82 Hässelby 5664, Ingmar Veinberg 82 Lidingö 5475.
K Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 3697. Slägga: Sofii Mattsson 81 Hammarby 3891, Carina Källén Strömsund 3482.
F18 Kula: Anna Seleznova 83 Huddinge 968. Spjut: Dagny Veinberg 83 Lidingö 3680, A Seleznova 3261.
F16 Spjut: Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3719, Camilla Westerlund 85 Huddinge 3243.

DANDERYD 14.5 (Danderyds Ungdomsspel)
M Höjd: 
Tomas Weis 82 Upsala 189, David Fridell 83 Danderyds SK 186.

ESLÖV 14.5 (Indras Pannkaksspel)
M 100m h2
 (+0.9): Gustav Lindström 81 Lund 11.16, f (+1.3): G Lindström 11.16. 800m: Göran Olofsson Eslöv 1:52.78, Andreas Persson Lund 1:57.47, Johan Thornberg Helsingborg 1:57.93. 3000m: John Olsson IS Göta 8:51.17, Lars Andersson IS Göta 9:05.60.
P16 Längd: Freddy Holmgren 84 Båstad 644/0.0.
K Höjd: Jeanette Hansson Eslöv 160, Jenny Gunnarsson 85 Finish 155. Längd: J Hansson 540/+0.5. Diskus: Catarina Andersson Pallas 4702, Christel Nordin 83 Eslöv 3437. Slägga: C Andersson 4784, C Nordin 3034. Spjut: Malin Davidsson 81 Vittsjö 3698, J Hansson 3184.
F18 100m (+2.6): Erica Johansson 82 Ängelholm 12.54w, Marie Ekelund 83 Södra Sandby 12.62w.
F16 100m f (-0.8): Annika Andersson 85 Trelleborg 12.91. 400m A: Pernilla Tornemark 85 Kristianstad 60.89.  Längd: J Gunnarsson 523/+0.4, P Tornemark 516/+1.5. Diskus: Tracey Andersson 84 Trelleborg 3195. Spjut: Elinor Holgersson 84 Ystad 4191, Maria Andersson 84 Eslöv 3163.
F14 400m A: Evelina Hansson-Cronberg 86 Ängelholm 59.82, Sara Strömberg 86 Heleneholm 60.62. Höjd: Camilla Kerrén 86 Lund 155, Frederikke Jensen 87 Vittsjö 155.

OLOFSTRÖM 14.5 (Listermästerskap)
M 100m h1
 (+0.9): Håkan Jedhammar 81 Gnistan 11.26, f (+2.0): H Jedhammar 11.29. Höjd: Per-Ola Andersson Gnistan 190, H Jedhammar 185. Kula: Erik Olofsson Gnistan 1337. Slägga: Tomas Pyka 81 Gnistan 5222, Peter Andersson Gnistan 4991. Spjut: Bengt Loo Contact 6007.
K Diskus: Lilian Pyka Gnistan 3306, Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3081. Slägga: L Pyka 4023, I-M Holmgren 3857.

JÖNKÖPING 14.5
F14 Höjd:
 Ronja Nelson 87 Hovslätt 155.

GÄVLE 14.5 (Personliga Rekordens Dag)
M 100m 
(+3.0): Mahmoud Adla Gefle 11.05w, Björn Lundin 82 Gefle 11.09w, Andreas Jansson 83 Gefle 11.22w. 1500m: Henrik Nyström 82 Västerås 4:05.36. 400mH: Patrik Melin Gefle 57.09. Diskus: Linus Bernhult Huddinge 5706, Axel Bernhult Huddinge 5064, Richard Alneroth Gefle 4610, Lars Widén Örbyhus 4236. Spjut: R Alneroth 7133.
K 100m A (-0.7): Karin Funke Gefle 1243, Linn Malmo 84 Gefle 12.61, Sara Mentzer Gefle 12.81. 400m: Hanna Ahlin 84 Gefle 59.14. Höjd: Jenny Magnusson 83 Järvsö 163, Emma Allvin 81 Gefle 160, Cecilia Odén 85 Gefle & Lisa Hannula 83 Gefle 155. Längd: K Funke 578/+1.4, Sophie Ohlsson 82 Gefle 501/+1.8. Kula: E Allvin 995. Diskus: Annika Larsson Gefle 5420, Lena Björk Hofors 4476, Cecilia Enbäck Västerås 3402.

ÖSTHAMMAR 14.5
F16 Stav: 
Madelen Nylander 84 Örbyhus 250. Tresteg (vind?): M Nylander 1132. Spjut: Marléne Lindström 85 Ununge 3743, M Nylander 3092.

BOTTNARYD 14.5
M Kula:
 Robert Melin 82 Bottnaryd 1359. Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 5296, Anton Leion 83 Växjö 4776, R Melin 4228, Oskar Berglund 81 Habo 4062.

NORRKÖPING 13.5 (Tjalvespelen) - Till fullständiga resultat
M 800m: Philip Aagaard 82 Söderköping 1:57.05.
P16 Längd: Joni Peltomaa 84 Tjalve 633/+1.6
K Diskus: Stina Lindblad Katrineholm 3769, Monica Reby Tjalve 3585.
F18 Spjut: Cecilia Larsson 83 Katrineholm 4195.
F16 Spjut: Mikaela Johansson 84 Ärla 3260.

JÖNKÖPING 13.5 (Junespelen)
M 1500m:
 Tobias Lundvall Sävedalen 3:50.47. Höjd: Daniel Carlsson 81 Tranås 188. Längd: Anton Andersson 81 Halmstad 713/+1.1, Daniel Gustavsson 81 Oskarshamn 646/-0.5. Kula: Anders Axlid Ullevi 1763.
P16 Höjd: Adam Petersson 85 Wärnamo 191.
K 1500m: Maria Pettersson Njudung 4:45.98, Dorotea Karlsson Eksjö Södra 4:54.75. Höjd: Kajsa Levin 83 Tranås 155. Längd: K Levin 543/-1.1. Kula: Izabel Savic 83 IF Göta 1125. Diskus: Anna-Lena Svensson Hinden 3189. Spjut: I Savic 4367, Mona Jönsson Klippan 4100, A-L Svensson 3402, Anna Mejenquist 82 Sävsjö 3032.
F16 Diskus: Emma Johannesson 84 Hovslätt 3039.

STOCKHOLM/S 13.5 (Linnéaspelen)
M 100m h1
 (-0.3): Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 10.95, Magnus Aare Danderyd Athl 11.22, h2 (+0.8: Anders Boyacioglu Huddinge 11.03, Thomas Keller SUI 11.25, Urban Gustafsson Upsala 11.26, Fotios Makrostergios Huddinge 11.27, F (-3.5): A Boyacioglu 11.10, R Sundelin 11.12, U Gustafsson 11.46. 300m A: M Aare 34.20, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 34.93, Björn Engström Gefle 35.41, Berhane Haile Tureberg 35.82, Carlos Amado Hässelby 35.96, Peter Andersson Täby 36.13, Linus Hagstedt Hellas 36.37, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 36.83, B: Konstantin Koutalas Spårvägen 35.96, Joakim Lagergren 81 Södertälje IF 36.65, C: T Keller 35.45. 800m: Anders Leinås 83 Täby 1:57.72, Finnur Fenger 82 Hässelby 1:58.08. Spjut: Peter Strömbäck Tureberg 6456, Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 6452, Johan Bjellerman 82 Hässelby 6323, Kenneth Bergén Huddinge 6168, Carl Rosenqvist 81 Gnesta 5978, Christer Holger Huddinge 5644. Vikt: Mikael Nyström Linnéa 1798.
P18 100m (+3.0): Aristide Bamane 82 Spårvägen 11.23w.
P16 300m: Andreas Mokdasi 84 Hässelby 36.78.
K 100m (-2.3): Lena Udd Hammarby 12.43, X (-3.0): L Udd 12.36. 300m A: Jenny Ljungkvist 83 Hammarby 41.69, Louise Wenngren Spårvägen 42.65, B: Linda Knutsson 81 Täby 42.51, Görel Manners Fredrikshof 42.89. 800m: Liselotte Norén 82 Kvarnsveden 2:19.28, Florence Engström Hässelby 2:21.52. Stav: Malin Ericsson Enköping 368, Klara Persson Upsala 288, Anna Wiklund Spårvägen 268, Ann-Maria Sjöhagen 83 Spårvägen 238. Spjut: Gunilla Olovsson 82 Märsta 4436, Brigitta Lado 81 Hässselby 4398, Anna Hellströmer Södertälje IF 3869, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3808, Josefin Sundh Södertälje IF 3289, Sara Wikström 84 Hässelby 3099.
F18 300m: Linn Göransson 83 Täby 41.86.
F16 800m: Sofie Eklund 84 Tumba 2:19.75.

TORSBY 12.5
F18 Slägga: 
Maria Andersson 82 Arvika 4907.
F16 Spjut: Madeleine Frykholm 84 Bore 3620.

VÄSTERÅS/S 11.5
K Diskus: 
Anna Jansson Västerås 4036, Cecilia Enbäck Västerås 3584.
K22 Diskus: C Enbäck 3580.
F18 Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 4372, Cecilia Wanhainen 82 Västerås 3921.

ESKILSTUNA 11.5 (Eskilstunamästerskapen)
M Längd:
 Christian Forsell Råby-Rekarne 632w/+2.4 (613/+1.6).
K Längd: Sara Sköldin 85 Råby-Rekarne 517w/+2.1 (491/+1.3). Kula: Jenny Jansson 81 Råby-Rekarne 1106.

ENSKEDE 11.5 (Majproppen)
M 100m A
 (+1.9): Rikard Sundelin 81 Södertälje IF 11.01. 600m A: Magnus Aare Danderyd Athl 1:20.25, Fredrik Karlsson Hammarby 1:20.59, Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:20.88, Albin Johansson 81 Hammarby 1:21.45, Stefan Danielsson Hammarby 1:21.63. 300mH: Peter Andersson Täby 37.17.
K 100m (+2.3): Mirian Odum 81 Hammarby 12.84w. 600m: Maria Åhr Danderyd Athl 1:36.28. 300mH A: Sophie Fitinghoff 44.76. Längd: Magdalena Widenbrant Täby 524w/+2.2 (492/+1.0).

NORRTÄLJE 10.5 (4H-spelen)
M 200m
 (+3.6): Klas Ringdahl Huddinge 22.00w.
K 1500m: Mikaela Edlund 85 Rånäs 5:09.44.

GÄVLE 9.5 (Gästrike Cup)
M22 Diskus: 
Andreas Nordin 81 Heleneneholm 4347.
P18 100m (+1.4): Nasser Sebabi 82 Hofors 11.11, Mahmoud Adla Gefle (u t) 11.21.
F16 100m (+0.7): Linn Malmo 84 Gefle 12.62. Tresteg: L Malmo 1084/+1.5, Nuulu Ndiwabene 84 Hfors 1070/+1.6.
F15 Tresteg: Cecilia Odén 85 Gefle 1070/+1.8.

ALVESTA 7.5 (Virdaspelen)
K Slägga: 
Rebecka Kvist 83 Alvesta 4775, Anna Mejenquist 82 Sävsjö 3621, Helena Jonsson 82 Hinden 3473, Maria Gustavsson 83 Hinden 3375.

SIMRISHAMN 7.5
M 100m A
 (+1.3): Daniel Persson 81 Simrishamn 10.8m, Carsten Nilsson Simrishamn 11.0m.
K Diskus: Jenny Isgren 81 Skurup 3173.
F16 Höjd: Ida Persson 85 Ystad 153.

STORA MOSSEN 7.5
M Slägga:
 Stefan Jönsson Linnéa 6659, Mikael Nyström Linnéa 5761. Vikt: S Jönsson 2014, M Nyström 1769.

RÅBY-REKARNE 6.5 (Smekastet)
M Kula:
 Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1775, Tony Settle Råby-Rekarne 1305. Diskus: T Settle 4202. Slägga: T Settle 5604.
K Kula: Mikaela Johansson 84 Ärla 1088. Slägga: Emma Olsson 83 Västerås 4598, M Johansson 3020.
F16 Spjut: M Johansson 3340.

STOCKHOLM/K 6.5 (Brommaspelen) - Till fullständiga resultat
M 100m (+1.4): Anders Boyacioglu Huddinge 10.97, Fotios Makrostergios Huddinge 11.25, X (+2.4): A Boyacioglu 10.86w, F Makrostergios 11.19w. 400m: Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 51.17. 800m: Stefan Malmqvist 82 Södertälje IF 1:55.83. 1000m stafett: Södertälje IF (Rikard Sundelin, Fredrik Bergfors, Roger Asplund, Joakim Lagergren 50.25) 2:00.92.
P18 Längd: Anton Andersson 81 Halmstad 746/+0.7.
K 100m (+1.9): Caroline Öhman 81 Hässelby 12.71, Mirian Odum 81 Hammarby 12.73. 400m: Görel Manners Fredrikshof 60.64.
K22 Stav: Malin Ericsson Enköping 365.
F18 Längd: Debbie Viklund 83 Bromma 511/-1.1.

RIMBO/J 6.5
M Slägga: 
Emil Wickman Rånäs 5316.

MALMÖ/S-K 5.5
M Kula:
 Jimmy Nordin Heleneholm 1886, Jonas Forsberg Heleneholm 1410.

TORSBY 5.5
F18 Slägga: 
Maria Andersson 82 Arvika 4925.
F16 Spjut: Madeleine Frykholm 84 Bore 3576.

KALMAR 3.5 (Upptaktstävling)
M Längd: 
Daniel Gustavsson 81 Oskarshamn 631/+0.9. Spjut: Andreas Eneman Kalmar 5374.
K 100m (+2.2): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.81w.
F16 Spjut: Johanna Djukanovic 85 Färjestaden 3283.

SÖDERTÄLJE 1.5
M Slägga:
 Björn Abrahamsson 81 Södertälje IF 4485, Sven Ohlson Södertälje IF 4291. Spjut: Gabriel Wallin 81 Södertälje IF 6097.
K Kula: Anna Hellströmer Södertälje IF 1115. Slägga: A Hellströmer 3512. Spjut: A Hellströmer 3580.

ARVIKA 29.4
K Slägga:
 Maria Andersson 82 Arvika 4855.

HELSINGBORG 29.4
K Diskus: 
Sandra Johannesson 81 Helsingborg 3630. Slägga: S Johannesson 3994. Spjut: Ulrika Olsson Helsingborg 3456.

MOHEDA 26.4 (Antons Släggcup)
M Slägga: 
Stellan Kjellander Vittsjö 5466, Robert Melin 82 Bottnaryd 4629, Oscar Berglund 82 Habo 4269.
K Slägga: Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3968, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3785, Maria Gustafsson 83 Hinden 3536.

GÄVLE 23.4
M22 Diskus: 
Andreas Nordin 81 Heleneholm 4309.
F18 Slägga: Madelen Fahlstedt 83 Gefle 3998.

STORA MOSSEN 12.3
M Diskus: 
Richard Shanwell Linnéa 4066. Slägga: Stefan Jönsson Linnéa 6385, Mikael Nyström Linnéa 5885, Magnus Mårtensson Strömsund 5383.
K Slägga: Carina Källén Strömsund 3431.

MALMÖ/S-K 2.3
M Diskus: 
Kenneth Riggberger Pallas 4255.
K Diskus: Catarina Andersson Pallas 4458.

VÄXJÖ 15.2
K Slägga: Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3940, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3655, Christel Nordin 83 Eslöv 3620, Maria Gustafsson 83 Hinden 3270.

VÄXJÖ 2.2
M Slägga: Anton Leion 83 Växjö 4540.
K Slägga: Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 3848, Anna Mejenquist 82 Stockaryd 3760.

NYKÖPING/T 22.1
M Diskus: Jerry Jönsson Nyköping 4180. Slägga: J Jönsson 4410.