Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar utomlands - ute 2000

 


SVENDBORG, DEN 3.12 (Puma Cell Cup) - Till fullständiga resultat
K 4.0 km: 2) Mia Larsson 81 Lund 13:55.

DOHA, QAT 5.10 (IGP-final)
M Höjd:
 4) Staffan Strand Hässelby 225.
K Längd: 6) Erica Johansson Mölndal 669/+0.3.

DÜDINGEN, SUI 30.9 - Till fullständiga resultat
M 100m A (+0.9): 1) Johan Engberg 81 Finspång 10.70. 200m A (-1.2): 1) J Engberg 20.95. 110mH (+0.9): 1) Philip Nossmy 82 Malmö 13.91. 400mH: 1) Mikael Jakobsson 81 Örebro 51.38. Stav: 2) Alhaji Jeng 81 Örgryte 500, -) Fredrik Skoglund 81 Lidingö X. Tresteg: 1) Anton Andersson 81 Halmstad 1526/-0.9. Diskus: 2) Staffan Jönsson 81 Heleneholm 4454.
K 100m A (+1.6): 3) Emmelie Barenfeld 81 Glanshammar 11.92, 5) Jenny Kallur 81 Falun 12.24, 6) Linda Fernström 81 Hässelby 12.27. 100mH (+1.9): 1) Susanna Kallur 81 Falun 13.22, 2) J Kallur 13.69. Tresteg: 2) Anna Wiberger 82 Mölndal 1224/-0.7.

CÁCERES, ESP 23-24.9
D a g    1
M 100m h2
 (+1.1): 4) Magnus Norberg Huddinge 11.07, A (-1.5): M Norberg 11.11. 400m A: 4) M Norberg 48.27.
K 100m F (-1.2): 2) Najda Petersen Huddinge 12.52. 800m: 2) N Petersen 2:11.11.

RUNAWAY BAY, AUS 10.9
M 100m h2
 (+1.0): 5) Henrik Dagård KA2 10.83. 110mH (+1.9): 6) H Dagård 14.33. Spjut: 6) H Dagård 6671.

BERLIN, GER 1.9
M Höjd: 
10) Staffan Strand Hässelby 220. Stav: 9) Martin Eriksson Hässelby 551.
K Längd: 4) Erica Johansson Mölndal 666/+0.3.

APELDOORN, NED 26-27.8
K Sjukamp:
 -) Maria Richtnér Spårvägen bröt (14.07/-0.5 163 1268 25.74/+0.2 566/0.0 4493).

NITRA, SVK 26.8
M Diskus: 
8) Linus Bernhult Huddinge 5546.
K Kula: 4) Linda Nestorsson Ullevi 1640. Diskus: 2) Anna Söderberg Ullevi 6291. Slägga: 7) A Söderberg 5834.

BRUSSEL, BEL 25.8
M Höjd: 
8) Staffan Strand 220.

MONTE CARLO, MON 18.8 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 5) Staffan Strand Hässelby 224.
K Längd: 1) Erica Johansson Mölndal 681/0.0.

KÖBENHAVN, DEN 17.8
M 400m A:
 3) Carl G Mårtensson Malmö 51.13.

LAPPEENRANTA, FIN 13.8
M 800m A:
 4) Rizak Dirshe Hälle 1:47.07, -) Birger Ohlsson Hässelby bröt. 1500m A: 11) Henrik Skoog Villstad 3:45.76, -) Patrik Johansson Spårvägen bröt. 110mH A (+1.0): 3) Stefan Heinås Riviera 14.03.

ZÜRICH, SUI 11.8 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 6) Stefan Holm Kil 226, 8) Staffan Strand Hässelby 223.
K Längd: 7) Erica Johansson Mölndal 665/+0.6.

BURNABY, CAN 8.8
M 400m A:
 2) Gustav Allander 51.5m.

VIERSEN, GER 6.8 Till fullständiga resultat
M Höjd: 2) Staffan Strand Hässelby 222.

LONDON, GBR 5.8
M Stav:
 5=) Martin Eriksson Hässelby & Patrik Kristiansson Örgryte 540.

BERN, SUI 5.8 - Till fullständiga resultat
M Stav: 2) Alhaji Jeng 81 Örgryte 540 Tangerat svenskt juniorrekord.

HEUSDEN, BEL 5.8 - Till fullständiga resultat
M 5000m A: 20) Claes Nyberg IF Göta 13:36.82.

TURKU, FIN 2.8 (Paavo Nurmi Games) - Till fullständiga resultat
M 800m A: 5) Birger Ohlsson Hässelby 1:49.22, B: 4) Niclas Nygren-Johansson Ume FI 1:53.14. 400mH A: 2) Niklas Eriksson Malmö 52.08.
K 100m A (+0.1): 3) Annika Amundin Ullevi 11.76, 6) Malin Källgren Ymer 12.14, 7) Lena Berntsson Ullevi 12.23. 100mH (+0.3): 1) Susanna Kallur 81 Falun 13.14, 4) Jenny Kallur 81 Falun 13.68. Kula: 1) Linda Nestorsson Ullevi 1620.

BURNABY, CAN 1.8
K 800m
 (mix): 2) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 2:18.3m

AREMARK, NOR 29.7
M Slägga:
 1) Per Karlsson Växjö 7440, 2) Bengt Johansson Tureberg 7209.
K Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 5917. Slägga: 4) Annsofie Hansson Tanum 4321.

KÖBENHAVN, DEN 27.7
M 100m A
 (vind?): 2) Anders Hansson Heleneholm 10.90. 110mH (vind?): 1) Patric Lindahl Pallas 15.07. Längd: 1) Linus Malmborg Heleneholm 688/+0.2, 2) Tobias Persson Heleneholm 662/0.0. Slägga: 2) Anton Leion 83 Växjö 4938. Spjut: 2) Andreas Wulff Växjö 6634.
K 400m: 1) Sandra Pode 81 Heleneholm 58.91

EBERSTADT, GER 23.7 Till fullständiga resultat
M Höjd: 5) Staffan Strand Hässelby 227, 9) Stefan Holm 224.

ABBOTSFORD, CAN 22-23.7
D a g   1
F17 400m: 
2) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 60.83.
D a g   2
F17 800m:
 3) A-M Allander 2:17.27.

WATFORD, GBR 22.7 Till fullständiga resultat
M 10000m: 10) Claes Nyberg IF Göta 28:42.40.

CHEMNITZ, GER 22.7 Till fullständiga resultat
M 110mH h1 (+0.6): 3) Robert Kronberg Kville 13.51, f (-0.1): 5) R Kronberg 13.48

BUDAPEST, HUN 22.7 - Till fullständiga resultat
M 400m A: 2) Jimisola Laursen 45.91. Längd: 1) Peter Häggström Ymer 807/+1.2. Slägga: 12) Per Karlsson Växjö 7326.
K Tresteg: 1) Camilla Johansson Växjö 1404/+1.7
 Svenskt rekord.

PIHTIPUDAS, FIN 20.7
F17 Spjut:
 3) Izabel Savic 83 IF Göta 4690.

CUXHAVEN, GER 19.7 - Till fullständiga resultat
M 100m (+0.2): 6) Torbjörn Mårtensson Malmö 10.70. 200m (-0.8): 3) Johan Engberg 81 Finspång 21.35. 800m A: 3) Rizak Dirshe Hälle 1:47.76. 1500m: 10) Rickard Pell Hammarby 3:50.17. 110mH (-0.5): 2) Robert Kronberg Kville 13.52, 6) Philip Nossmy 82 Malmö 14.21, X (-0.2): 2) R Kronberg 13.56, 5) P Nossmy 14.13. Kula: 4) Jimmy Nordin Malmö 1881.
K Diskus: 5) Anna Söderberg Ullevi 5605.

TAMPERE, FIN 19.7
M 800m: 
10) Urban Johansson Ume FI 1:51.18. 1500m: 4) Henrik Skoog Villstad 3:46.89, 6) John Laselle Tureberg 3:47.60. 110mH B (+1.8): 1) Stefan Heinås Riviera 13.99. 400mH A: 5) Magnus Norberg Huddinge 52.19. Stav: 6) Alhaji Jeng 81 Örgryte 494. Slägga: 6) Per Karlsson Växjö 7096.
K 100m A (+3.2): 5) Annika Amundin Ullevi 11.61w, B (+2.8): 1) Lena Berntsson Ullevi 11.90w. 400m: 3) Susanna Holtshausen RSA 53.28, 4) Nadja Petersen Huddinge 55.33. 800m: 1) Malin Ewerlöf-Krepp Spårvägen 2:02.18, 2) Monica Lundgren Täby 2:03.39, 4) Carolina Nylén Fredrikshof 2:08.25. 1500m: 10) Catarina Sundelin Rånäs 4:32.09. 400mH: 1) Frida Svensson Mölndal 57.27, 6) Erica Mårtensson Växjö 60.42. Stav: 2) Hanna-Mia Persson Kalmar 366. Tresteg: 5) Marie Åhlander Spårvägen 1310w/+2.4 (-). Slägga: 4) Cecilia Nilsson Ymer 5951.

BURNABY, CAN 18.7
K 400m A
 (mix): 2) Anna-Marie Allander 83 Tyrseö 59.6m.

MONTREAL, CAN 14-16.7 (Canadensiska juniormästerskapen)
D a g    2
F19 800m h3:
 4) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 2:19.86.

OSLO, NOR 12.7 - Till fullständiga resultat
M 800m A: 1) Ken Pihlblad IF Göta 1:52:55. Diskus: -) Dag Solhaug IF Göta X.
K 100mH (+0.2): 3) Anna-Karin Byström 81 IF Göta 14.88.

NEW WESTMINSTER, CAN 11.7
K 1500m: 
12) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 5:04.1m.

KROMMENIE, NED 9.7 - Till fullständiga resultat
K Höjd: 1) Marie Norrman 81 Råby-Rekarne 175. Tresteg: 1) Marie Åhlander Spårvägen 1322/+2.0.

NADDERUD, NOR 8-9.7
D a g 1
K 100m X
 (+1.0): 3) Jenny Kallur 81 Falun 11.85, Y (+1.3): 5) Lena Berntsson Ullevi 12.09.

BREKSTAD, NOR 8-9.7 (Mittskandinaviska ungdomsmatchen)
Okänd dagsfördelning!
M22 400m:
 2) Joachim Ögren 81 Östersund 50.2m. 800m: 2) Per Henrik Sundell Hammerdal 1:55.93. 110mH (+1.4): 2) Jonas Arnsten Trångsviken 15.6m, 3) Daniel Öhlén Vingarna 16.2m. 400mH: 1) J Ögren 54.73. Stav: 2) Jon Roos Östersund 390. Längd: 2) J Roos 638/+1.9. Tresteg: 2) J Arnsten 1455/+2.0. Kula: 1) Martin Öhman 81 Vingarna 1323, 3) Jens Edler Östersund 1292. Diskus: 2) Jon Edler Östersund 3834. Slägga: 1) M Öhman 4577, 2) Jens Edler 4447. Spjut: 1) Jon Edler 5601. 4x100m: 2) Jämtland/Härjedalen 44.67. 1000m stafett: 2) Jämtland/Härjedalen (Daniel Millet, J Roos, J Ögren, P H Sundell) 2:01.40.
P18 400mH: 1) Pär Liljegren Jamtrennarna 59.89. Höjd: 1) Daniel Arnsten 82 Trångsviken 185. Stav: 1) D Arnsten 410. Längd: 1) D Arnsten 653/+2.0. Tresteg: 1) D Arnsten 1360w/+2.8 (-).
P16 Längd: 1) Oskar Edqvist 84 Frösön 633w/+2.5 (619/+1.5).
K22 Längd: 4) Josefin Åkerstedt Brännan 502w/+3.0 (496/+1.0). Längd: 2) J Åkerstedt 1051w/+2.1 (1033/+1.2), 3) Kristina Karlström 83 Östersund 1024/+1.2. Kula: 1) Marlene Forslund 82 Kovland 1223, 2) Sofia Renman 83 Östersund 1215. Spjut: 1) S Renman 4297. 4x100m: 1) Medelpad/Ångermanland 50.00. 1000m stafett: 2) Ångermanland/Medelpad 2:24.42.
F16 100m (-0.0): 1) Jennie Nilsson 84 Vingarna 12.86. 1500m: 2) Ida Nilsson 84 Sundsvall 4:58.4m. 3000m: 2) I Nilsson 10:18.12. Längd: 2) Linda Aguzey 85 Sundsvall 520w/+4.0 (-). Tresteg: 1) Anna Lundholm 1135/+1.9, 2) L Aguzey 1085/+1.9. Diskus: 3) Maria Grahn 84 Vingarna 3167, 4) Anna Torstensson 84 Hammerdal 3003. Spjut: 1) Betty Öhlén 3701, 3) A Torstensson 3297.

NICE, FRA 8.7 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 1) Staffan Strand 232, 5) Stefan Holm Kil 230. Stav: -) Martin Eriksson Hässelby X.

DORTMUND, GER 8.7 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 4) Christian Olsson Örgryte 210. Kula: 8) Jimmy Nordin Malmö 1804.

ARRAS, FRA 8.7 - Till fullständiga resultat
M 3000m: 6) Erik Sjöqvist Enhörna 8:08.66.

JYVÄSKYLÄ, FIN 7-16.7 (Veteran-EM) - Till fullständiga resultat
Anm: Här redovisas endast svenska resultat av "seniorintresse". I övrigt hänvisas till arrangörens kompletta resultat!
D a g    4
K35 1500m:
 5) Görel Manners Fredrikshof 4:55.79.
D a g   7
M45 Spjut: 
3) Jan-Olof Damgren Jönköping 5560.
M60 Stav: 1) Hans Lagerqvist Duvbo 370.
D a g   8
M50 Stav: 
6) Anders Tollstern Örebro 360.
K35 800m: 3) G Manners 2:21.45.

REGENSBURG, GER 7.7 - Till fullständiga resultat
M 110mH h1 (+1.3): 1) Robert Kronberg Kville 13.48, f (-1.0): 1) R Kronberg 13.66.

ARNHEM, NED 5.7 - Till fullständiga resultat
M 100m A (+1.0): 5) Mikael Ahl Ullevi 10.73. 400m A: 3) Magnus Aare Danderyd Athl 47.02. 800m: 5) Rickard Pell Hammarby 1:48.54, 8) Torbjörn Johansson Malmö 1:50.62, 11) Jon Andersson Falun 1:54.40. 1500m A: 3) Patrik Johansson Spårvägen 3:44.83, 7) Henrik Skoog Villstad 3:46.14, 11) Per Synnerman Hammarby 3:46.71. Höjd: 3=) Ola Carlsson 205, -) Yannick Tregaro Örgryte X. Stav: 5) Alhaji Jeng 81 Örgryte & Viktor von Bothmer Ullevi 500, -) Henrik Hallenbo Lerum & Alexander Igelström Ullevi X. Kula: 1) Jimmy Nordin Malmö 1859, 2) Anders Holmström Örebro 1797.
K 100m B (+2.3): 2) Jenny Kallur 81 Falun 11.85w. 200m (+0.4): 3) J Kallur 24.11. 800m: 1) Linda Olsson Täby 2:05.36, 2) Monica Lundgren Täby 2:05.70, 5) Lena Nilsson Täby 2:06.60. 1500m A: 5) Kristin Ahlepil Rånäs 4:18.11. Längd: 2) Lina Quick Strand 582/+0.2, 3) Marie Åhlander Spårvägen 578/-0.5.

LAUSANNE, SUI 5.7 - Till fullständiga resultat
M Spjut: 5) Patrik Bodén IF Göta 8192.
K Längd: 1) Erica Johansson Mölndal 704w/+2.2 (699/+1.9 
Svenskt rekord) (Komplett serie: X , 658/-1.7 , 685/+0.6 , 689/+0.6 , 704w/+2.2 , 699/+1.9).

OSLO, NOR 4.7 - Till fullständiga resultat
K 3000m: 1) Annica Gunnarsson Växjö 10:04.11.

ZAGREB, CRO 3.7 - Till fullständiga resultat
M 400m A: 2) Jimisola Laursen Malmö 45.98. Höjd: 3) Stefan Holm Kil 231, 5) Staffan Strand Hässelby 228.

STADSKANAAL, NED 2.7
M 800m:
 1) Rickard Pell Hammarby 1:52.72, 2) Per Synnerman Hammarby 1:53.81. 1500m: 1) R Pell 4:01.06, 2) P Synnerman 4:01.10.

GDANSK, POL 1.7
K 200m C
 (-0.2): 6) Ewelina Kruszczynska 84 Villstad 26.29.

MAGGLINGEN, SUI 1.7 (Inofficiell kastlandskamp)
M Totalt:
 1) SVERIGE 1 31, 2) NED & SVERIGE 2 13, 4) SUI 1 12, 5) SUI 2 6
M Kula: 1) Rutger Smith NED 1922, 2) ANDERS HOLMSTRÖM 1890, 3) Marc Sandmeier SUI 1850, 4) ANDREAS GUSTAFSSON 1792, 5) Erwin Simpelaar NED 1679, 6) Peter Müller SUI 1571. Diskus: 1) MATTIAS BORRMAN 6064, 2) Rutger Smith NED 5834, 3) KRISTIAN PETTERSSON 5689, 4) Patrik Buchs SUI 5503, 5) Peter Müller SUI 5084. Slägga: 1) BENGT JOHANSSON 7513, 2) PER KARLSSON 7451, 3) Patric Suter SUI 6948, 4) Ronald Gram NED 6745, 5) Frank van den Dool NED 6694, 6) Samuele Dazio SUI 6289. Spjut: 1) DANIEL RAGNVALDSSON 7291, 2) Felix Loretz SUI 7267, 3) Guido Hertig SUI 6627, 4) Nicola Müller SUI 6225, 5) Stefan Troller SUI 6114, 6) Erwin Simpelaar NED 3788, 7) ANDREAS GUSTAFSSON 2790.
K Totalt: 1) SVERIGE 15, 2) NED 11, 3) SUI 1 9, 4) SUI 2 5.
K Kula: 1) LINDA-MARIE MÅRTENSSON 1629, 2) Wendy Koolhaas NED 1400, 3) Katharina Roth SUI 1328, 4) Denise Keller SUI 1314. Diskus: 1) ANNA SÖDERBERG 5930, 2) ANNIKA LARSSON 5584, 3) Claudia Stern AUT 4795, 4) Sylvie Moulinier SUI 4395, 5) Katharina Roth SUI 4153, 6) Debby van der Schilt NED 3677. Slägga: 1) Wendy Koolhaas NED 6055, 2) CECILIA NILSSON 5940, 3) Debby van der Schilt NED 5499, 4) Laurence Locatelli SUI 5255, 5) Claudia Stern AUT 5097, 6) Margrit Duss SUI 4785. Spjut: 1) ANNIKA PETERSSON 5670 
Svenskt rekord, 2) Manon Post NED 5011, 3) Christa Wittwer SUI 4651, 4) Simone Röster SUI 4231, 5) Marlis Hugentobler SUI 4019.

EURAJOKI, FIN 1.7
M 800m A:
 10) Birger Ohlsson Hässelby 1:53.17. 110mH A (-1.2): 2) Robert Kronberg Kville 13.73, X (-0.1): 1) R Kronberg 13.59. Längd: 1) Peter Häggström Ymer 760/-0.8. Spjut: 3) Patrik Bodén IF Göta 8428.

ANTONY, FRA 1.7
K 4x400m: 
1) Täby (Helene Nordquist, Victoria Gunnarsson, Linda Olsson, Monica Lundgren) 3:42.85. 4x800m: 1) Täby (Cilla Pettersson, Lena Nilsson, L Olsson, M Lundgren) 8:30.51 
Svenskt rekord, 3) Rånäs (Catarina Sundelin, Alexandra Lindquist, Kristin Ahlepil, Therese Ahlepil) 8:42.92.

KELOWNA, CAN 30.6-2.7
D a g   1
F19 400m h2:
 6) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 61.00
D a g   2
F19 800m A:
 4) A-M Allander 2:16.9m

ROMA, ITA 30.6 (Golden Gala) - Till utförliga resultat
M 100m C (+0.7): 9) Matias Ghansah Malmö 10.76. Höjd: 7) Staffan Strand Hässelby 226. 4x100m: 5) Kombination (Erik Wahn, M Ghansah, Mikael Ahl, Johan Engberg 81) 40.30.
P19 100m (+0.3): 1) J Engberg 10.67, 4) E Wahn 10.72.
K Längd: 4) Erica Johansson Mölndal 666/0.0.

ATHINA, GRE 28.6 - Till fullständiga resultat
M Stav: 7) Patrik Kristiansson Örgryte 560.

NÜRNBERG, GER 25.6 - Till fullständiga resultat
M 400m B: 2) Jimisola Laursen Malmö 46.78.
K 1500m: 9) Malin Ewerlöf-Krepp Spårvägen 4:10.08.

FREDERIKSBERG, DEN 24-25.6
D a g   1
M22 400m:
 1) Albin Johansson 81 Hammarby 50.05.
F19 Slägga: 1) Emma Olsson 83 Västerås 4262, 2) Linda Wijkander 83 Klippan 4154.
F15 Stav: 1) Caroline Ivarsson 85 Simrishamn 270.
D a g   2
K22 100mH 
(+2.1): 1) Malin Svensson Helsingborg 15.85w. Längd: 1) M Svensson 512/-0.4.
F19 Kula: 1) L Wijkander 1061.
F17 200m A (+2.9): 1) Jenny Ljunggren 84 Helsingborg 25.36w.

KUORTANE, FIN 24.6 - OBS: Kan ev saknas någon gren.
M 800m: 3) Rizak Dirshe Hälle 1:47.94, 6) Birger Ohlsson Hässelby 1:49.82, 9) Thomas Byrberg Tureberg 1:54.77. 1500m: 6) John Laselle Tureberg 3:54.87, 7) Jonas Nilsson Riviera 3:58.82, 8) Peter Marklund Riviera 3:58.99.
K 100m h1 (+1.9): 2) Annika Amundin Ullevi 11.59, 3) Malin Källgren Ymer 11.99, h2 (+0.4): 2) Jenny Kallur 81 Falun 12.09, (+0.7): 2) A Amundin 11.56, 5) J Kallur 12.11, 7) M Källgren 12.32. 100mH (+0.1): 1) Susanna Kallur 81 Falun 13.24. Kula: 2) Helena Engman Riviera 1613.

WARSZAWA, POL 24.6 - Till fullständiga resultat
M 200m B (-0.9): 5) Thomas Nikitin 82 Spårvägen 22.18. 110mH (+0.8): 5) Henrik Värendh Spårvägen 14.35.

DORMAGEN, GER 24.6 - Till fullständiga resultat
M 110mH (-0.4): 1) Robert Kronberg Kville 13.74, X (+1.9): 1) R Kronberg 13.54. Längd (vind?): 1) Peter Häggström Ymer 721.

OSLO, NOR 23-25.6 (Norway Games)
D a g 2
P18 800m A: 
1) Jacob Cedertun 82 Eksjö Södra 1:52.98, 2) Joakim Daun 82 Gotland 1:53.79, 3) Philip Aagaard 82 Söderköping 1:55.24.
F18 800m A: 1) Hanna Bremler 83 Tyresö 2:11.28, 3) Kristina Blomstrand 82 Norrköping 2:13.80.

D a g   3
M Spjut X: 
3) Johan Widén IF Göta 5935.
M22 Längd: 2) David Frykholm IF Göta 738/+0.4, -) Mathias Frykholm IF Göta X.
P18 3000m: 1) Henrik Nyström 82 Västerås 8:33.74, 2) Oskar Käck 82 Skövde 8:34.70, 4) J Cedertun 8:39.54.
F18 400m A: 1) H Bremler 57.42.
F16 Spjut: 3) Josephine Johansson 84 Arvika 3573, 4) Madeleine Frykholm 84 Bore 3504.
F15 800m: 1) Jenny Olsson 85 Glanshammar 2:17.39.

KEURUU, FIN 23.6
M 1500m A: 
5) Birger Ohlsson Hässelby 3:47.34.
K Slägga: 9) Helena Engman Riviera 5127.

PUDASJÄRVI, FIN 22.6
M 800m A:
 4) Peter Marklund Riviera 1:54.72.
K Kula: 1) Helena Engman Riviera 1582.

RIGA, LAT 22.6
M 400m A: 
4) Magnus Aare Danderyd Athl 46.87. 110mH (-0.7): -) Joakim Öhman Hellas X. 400mH B: 6) Anders Wistam Hellas 54.10.

BRATISLAVA, SVK 22.6
K Tresteg:
 5) Camilla Johansson Växjö 1360
/+1.0.

BURNABY, CAN 20.6
K 1 mile
 (mix): 4) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 5:32.7m.

RENA, NOR 19-20.6 (Nordiska Polismästerskapen)
D a g 1
M 4x100m: 
1) Sverige (Tomy Björnquist, Marko Granat, Fredrik Wennolf, Patrik Strenius) 42.93.
K Kula: 1) Barbro Bengtson Pallas 1180, 2) Jessica Solner Pallas 1132.
D a g 2
M 100m h1
 (+0.7): 2) T Björnquist 58! Sköllersta 11.57, h2 (+0.2): 1) P Strenius KA2 10.91, f (+1.6): 1) P Strenius 10.77, 4) T Björnquist 11.33. 1000m stafett: 1) Sverige (F Wennolf, T Björnquist, P Strenius, M Granat) 1:59.52.
K 100m (+2.6): 2) J Solner 12.78w. Längd: 2) J Solner 536/-1.2.

GUADIX, ESP 18.6
M Höjd:
 5) Ola Carlsson Örgryte 213.

BOLOGNA, ITA 18.6
M 400m A: 
3) Magnus Aare Danderyd Athl 46.81.

KYIV, UKR 18.6
M Kula:
 4) Andreas Gustafsson Hagen 1730.
K 400mH: 5) Åsa Carlsson Spårvägen 58.09.

INGOLSTADT, GER 18.6
M Stav:
 9) Patrik Kristiansson Örgryte 540.

LANGLEY, CAN 17.6
F17 800m:
 4) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 2:21.02.

NADDERUD, NOR 16-18.6 - Till fullständiga resultat
D a g 2
F18 100mH 
(+1.5): 1) Linda Svensson 83 Arvika 15.08.

HELSINKI, FIN 15.6 - Till fullständiga resultat
M 110mH (+0.9): 5) Robert Kronberg Kville 13.54. Längd: 5) Mattias Sunneborn Lidingö 765/+0.3. Kula: 6) Jimmy Nordin Malmö 1950.
K 400m: 7) Monica Lundgren Täby 54.41. 800m: 5) Malin Ewerlöf Spårvägen 2:04.22. 400mH: 6) Frida Svensson Mölndal 57.79. Längd: 1) Erica Johansson Mölndal 671w/+3.6 (662/+1.6)

MANCHESTER, GBR 14.6
K 800m B: 
4) Carolina Nylén Fredrikshof 2:11.02.

REHLINGEN, GER 12.6
M 800m B:
 7) Birger Ohlsson Hässelby 1:48.60. Slägga: 5) Per Karlsson Växjö 7467.

AREMARK, NOR 12.6
K Diskus:
 1) Anna Söderberg Ullevi 6232. Slägga: 2) A Söderberg 5517.

LÜBECK, GER 12.6
M Stav:
 1) Henrik Hallenbo Lerum 490, 2) Viktor von Bothmer Ullevi 480.
M21 Stav: 1) Deniz Mahshid Örgryte 450, 2) Henrik Weisbach IFK Göteborg 450, 3) Yilmaz Mahshid Örgryte 420.
P19 Stav: 1) Alhaji Jeng 81 Örgryte 520, 3) Charlie Lund Petersen 81 Örgryte 400.
K Stav: 1) Hanna-Mia Persson Kalmar 350, 2) Sandra Ribba Örgryte 340.
K21 Stav: 1) Anja Rozman Örgryte 300.
F19 Stav: 1) Emma Josefsson 81 Kville 330.
F17 Stav: 1) Therese Anefors 83 Örgryte 300.

TARTU, EST 11.6 - Till fullständiga resultat
M 800m: 3) Torbjörn Johansson Malmö 1:47.36. 110mH (-0.6): 4) Henrik Värendh Spårvägen 14.47. 400mH: 3) Niklas Eriksson Malamö 50.92. Höjd: 7) Christian Olsson Örgryte 214, 10) Yannick Tregaro Örgryte 200. Kula: 4) Jimmy Nordin Heleneholm 1953.
K 800m: 3) Monica Lundgren Täby 2:04.93.

BEDFORD, GBR 11.6 - Till fullständiga resultat
M Längd: 2) Anton Andersson 81 Halmstad 760/+1.9Diskus: 4) Stefan Jönsson 5095.
K Höjd: 2) Carolina Klüft 83 Växjö 185.

LÜBECK, GER 10.6
M Stav: 
1) Alexander Igelström Ullevi 480, 2) Viktor von Bothmer Ullevi 480, ... Henrik Hallenbo Lerum X.
M21 Stav: 1) Henrik Weisbach IFK Göteborg 460, 3) Deniz Mahshid Örgryte 420, 4) Yilmaz Mahshid Örgryte 400.
P19 Stav: 1) Alhaji Jeng 81 Örgryte 520, 4) Charlie Lundh Petersen 81 Örgryte 400.
K Stav: 1) Hanna-Mia Persson Kalmar 360, 3) Sandra Ribba Örgryte 330.
K21 Stav: 1) Anja Rozman Örgryte 320, 2) Linnea Weding Holmgren Hälle 300.
F19 Stav: 1) Emma Josefsson 81 Kville 340.

LYNGBY, DEN 10.6 - Till fullständiga resultat
M 400mH A: 3) Jimmy Palm Helsingborg 54.38.
K 1500m: 2) Mia Larsson 81 Lund 4:49.55, 3) Carita Mårtensson Björnstorp 4:50.24. 400mH: 1) Lena Melin Ullevi 59.63.

LJUBLJANA, SLO 10.6 - Till fullständiga resultat
M 1500m: 8) Birger Ohlsson Hässelby 3:49.73.

SEVILLA, ESP 9.6
M Kula: 
5) Jimmy Nordin Heleneholm 1900.

FLORÖ, NOR 8.6 - Till fullständiga resultat
M 100m h2 (+1.4): 1) Matias Ghansah Malmö 10.61, f (+0.2): 2) M Ghansah 10.54. 400m A: 4) Jimisola Laursen Malmö 47.28, B: 2) J Laursen 47.07. 3000m: 5) Henrik Skoog Villstad 8:02.12, 9) Kent Claesson Skillingaryd 8:25.70. 400mH: 3) Niklas Eriksson Malmö 51.53. Spjut: 3) Andreas Wulff Växjö 6967.
K 200m (-1.2): 2) Linda Hansson Malmö 24.77. 800m: 2) Therese Ahlepil  Rånäs 2:06.55. 400mH A: 1) Frida Svensson Mölndal 57.84, 4) Erica Mårtensson Växjö 58.71. Diskus: 2) Anna Söderberg Ullevi 6018.

OSLO, NOR 6.6
K Diskus:
 1) Anna Söderberg Ullevi 6060.

PRAHA, CZE 5.6 - Till fullständiga resultat
M 800m A: 9) Birger Ohlsson Hässelby 1:49.92. 10000m: 6) Claes Nyberg IF Göta 28:57.78.  Längd: 5) Mattias Sunneborn Lidingö 767/-0.1. Kula: 7) Andreas Gustafsson Hagen 1834.
K 800m A: 6) Malin Ewerlöf-Krepp Spårvägen 2:03.95. 400mH A: 5) Frida Svensson 57.88.

GÖTZIS, AUT 3-4.6 Till fullständiga resultat
M Tiokamp: 14) Henrik Dagård KA2 8.050 (10.72/+1.3  718/+0.6   1466  197  48.92  14.56/-0.1  4294  495  6265   5:00.38).

ALHAMA, ESP 3-4.6
M Tiokamp:
 -) Michael Hoffer Lidingö bröt (11.35/+1.2  X  1402   171  X  14.86w/+3.9  4282  X  5604), -) Martin Mella Huddinge bröt (11.48/+1.1  666/+0.7  1345  198  51.38   15.54w/+3.9  3936), -) Patrik Sandberg Huddinge bröt (11.15/+1.2   685w/+2.1  1357  X), -) Christer Holger Huddinge bröt (11.11/+0.9   700/+1.6  1408  180  50.41), -) Pontus Lundkvist IF Göta bröt (11.50/+1.1  666/+1.3  1399  180  51.54).
K Sjukamp: 8) Ida Sjöling 81 Lidingö 4.797 (15.12/-0.1  161   1017  26.83/+0.7  562/+1.2  3259  2:29.79).

SANDEFJORD, NOR 3.6 (Nordic Challenge) - Till fullständiga resultat
M 10000m: 1) ERIK SJÖQVIST 29:13:16, ... 8) JONAS HAGELIN 29:42.63, 9) Joakim Johansson Hälle 30:00.09, ... 15) Runar Höiom Alingsås 30:41.53, ... 20) MARTIN SÖDERBERG 32:05.80.
K 10000m: ... 7) CATARINA ASPH 35:06.57, ... 11) Susanna Wiström Sundbyberg 36:15.15.

KERKRADE, NED 3.6
M 400m A:
 3) Thomas Byrberg Tureberg 48.47. 1500m: 6) Mattias Norling Tureberg 3:42.30. 5000m A: 10) Mounir El Guerouaoui Tureberg 14:01.50, 11) Gustav Svedbrant 81 Spårvägen 14:01.66 Svenskt juniorrekord.

TOURS, FRA 2-4.6 - Till fullständiga resultat
K 1500m h2: 3) Helena Hafström Rånäs 4:48.38, f: 4) H Hafström 4:34.05.

STENDAL, GER 2-4.6
D a g   2
F17 100m h1
 (+1.6): 1) Nadja Casadei 83 KA2 12.52, f (+1.0): 2) N Casadei 12.43. Höjd: 1) N Casadei 168. Kula: 1) Ameli Ahlgren 83 KA2 1032.
D a g   3
F19 100mH (+0.5): 1) Nadja Casadei 83 KA2 15.08.
F17 200m h1 (-1.3): 1) N Casadei 25.94, f   (+0.6): 1) N Casadei 26.19. Längd: 1) N Casadei 521/-1.7.

BURNABY, CAN 2-3.6
D a g   1
F 400m h2:
 3) Anna-Marie Allander 83 Tyresö 61.77. 800m h2: 1) A-M Allander 2:23.39.
D a g   2
F 800m f:
 3) A-M Allander 2:18.53.

OSTRAVA, CZE 1.6
M Kula:
 4) Andreas Gustafsson Hagen 1789.

HALLE, GER 27-28.5
D a g   1
K Diskus: 
5) Anna Söderberg Ullevi 6016.

WÖRRSTADT, GER 27.5
K Höjd:
 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 191.

PALAFRUGELL, ESP 27.5 - Till fullständiga resultat
K 200m (-3.0): 2) Jenny Kallur 81 Falun 24.77. 100mH (-4.0): 2) Susanna Kallur 81 Falun 13.64.

DUDELANGE, LUX 27.5 (Europacupen klubblag) - Till fullständiga resultat
K Grupp C
Totalt:
 1) Maccabi ISR 108, ... 4) Hässelby 84.
100m B (+3.0): 1) Linda Fernström 81 12.13w. 200m C (+1.1): 1) L Fernström 24.94. 400m C: 3) Helena Bergenheim 81 64.41. 800m B: 4) Florence Engström 2:23.28. 1500m B: 4) Ulrica Orre 4:40.07. 5000m: 5) Camilla Benjaminsson 16:47.97. 100mH B (vind?): 7) Malin Nordqvist 84  18.48. 400mH C: 4) H Bergenheim 70.33. Höjd B: 5) Lena Johansson 160. Stav B: 3) Alissa White 340. Längd B: 1) Jessica Larsson 597/+0.2. Tresteg B: 6) Viktoria Gustafsson 84 1033/-1.4. Kula B: 1) Linda-Marie Mårtensson 1635. Diskus B: 6) Sara Wikström 84 3450. Slägga B: 1) L-M Mårtensson 4853. Spjut B: 3) Brigitta Lado 81 4217. 4x100m C: 1) Hässelby (Caroline Öhman 81, M Nordqvist, J Larsson, L Fernström) 47.39. 4x400m B: 4) Hässelby (H Bergenheim, J Larsson, C Öhman, F Engström) 4:13.04.

OSLO, NOR 24.5 - Till fullständiga resultat
M 3000m A: 6) Runar Höiom Alingsås 8:45.00.
K 3000m: 9) Annica Gunnarsson Växjö 10:02.51. Diskus: 1) Anna Söderberg Ullevi 6157.

LOUGHBOROUGH, GBR 21.5
M 800m B: 
4) Tobias Lundvall Sävedalen 1:52.68.
K 1500m: -) Carolina Nylén Fredrikshof bröt (hare).

ABBOTSFORD, CAN 20.5
K 800m: 
6) Anna-Marie Allander 83 Tyrsö 2:23.89.

DESENZANO DEL GARDA, ITA 13-14.5
K Sjukamp:
 13) Maria Richtnér Spårvägen 5.499 (14.20/-2.3  164   1277  26.85/-1.4  573/+0.7  4376  2:20.08).

OSAKA, JPN 13.5 - Till fullständiga resultat
M Höjd: 1) Staffan Strand Hässelby 228. Kula: 4) Jimmy Nordin Heleneholm 1921.

OSLO, NOR 7.5 (Grete Waitz Löpet)
K 5 km: 
7) Jessica Gunnarsson Växjö 17:38, 8=) Annica Gunnarsson Växjö 17:51.

OSLO, NOR 30.4 (Sentrumslöpet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: 17) Runar Höiom Alingsås 32:36, 19) Leif Sjöström IF Göta 32:53, 24) Henrik Östling Sköldinge 33:31.
K 10 km: 7) Annica Gunnarsson Växjö 37:37, 13) Jessica Gunnarsson Växjö 38:42.

FORT DE FRANCE, FRA 29.4
M 800m:
 3) Mattias Norling Tureberg 1:54.93.

ALFAZ DEL PI, ESP 29.4 - OBS: Endast partiella resultat tillgängliga!
M 110mH h1 (+0.4): 3) Anders Karlsson Spårvägen 14.78.

MARSA, MLT 27.4
M 400m: 
2) Mark Andersson Malmö 51.25.
P19 400m: 1) Olof Lindberg 81 Malmö 51.22.

TORREVIEJA, ESP 22.4
K 400m: 
3) Carolina Nylén Fredrikshof 58.31.

JORDAN, CAN 15.4 (FootAction 5K) - Till fullständiga resultat
M 5.0 km: 2) Andreas Carlborg Spårvägen 15:05.

VALETTA, MLT 15.4
K Stav: 
1) Linnea Eriksson Skellefteå 240. Diskus: 1) Veronica Karlsson Strömsund 4382.
F19 Höjd: 1) Jenny Magnusson 83 Järvsö 165. Stav: 1) Lisa Wälitalo 82 Umedalen 270. Längd: 1) Hanna Brännström 82 Luleå 531w/+3.0 (ok?), 2) Josefin Åkerstedt 82 Sollefteå 509/+1.8. Diskus: 1) Charlotte Sjödin 83 Riviera 3300. Slägga: 1) V Karlsson 4214, 2) C Sjödin 3827. Spjut: 1) Sofia Renman 83 Östersund 3582, 2) Karin Åkerstedt Ragunda 3418.

VALETTA, MLT 8.4
M 100m
 (vind?): 1) Per Bergman Tureberg 11.22, 2) Paul Ragnvaldsson Strömsund 11.49. Slägga: 1) Svante Söderlund Bore 6383. Spjut: 1) Daniel Ragnvaldsson Strömsund 6995.

LISBOA, POR 1.4 (European Challenge) - Till fullständiga resultat
M 10000m A: 1) Enrique Molina ESP 27:59.80, ... 23) CLAES NYBERG 28:54.63, ... 27) ALFRED SHEMWETA 29:18.58.
K 10000m B: 1) Jelena Prokopcuk LAT 31:27.86, ... 9) MARIE SÖDERSTRÖM LUNDBERG 33:43.31.

JENA, GER 25.3 (Student-VM terräng) - Till fullständiga resultat
M 12 km: 61) Kristian Algers Alehof 38:33, 88) Martin Söderberg Hakarpspojkarna 39:44, -) Andreas Carlborg Spårvägen bröt.
K 6 km: 32) Kristin Ahlepil Rånäs 21:45, 36) Ulrika Johansson Rånäs 21:53.

PRETORIA, RSA 24.3 - Till fullständiga resultat
M Stav: 3) Martin Eriksson Hässelby 550.

HOLBAEK, DEN 12.3 (Puma Cell Cup) - Till fullständiga resultat
M 6 km: 23) Anders Karlsson Enhörna 20:55, 41) Anders Edgren Enhörna 21:33, 50) Christian Bergh Enhörna 21:59, 81) Mikael Jansson Enhörna 22:50.
K 4 km: 1) Mia Larsson 81 Lund 15:45.

STELLENBOSCH, RSA 3-4.3 (RSA-mästerskapen)
D a g   1
K 400m:
 2) Susanna Holtzhausen IF Göta 52.15.
D a g   2
K 200m
 (-0.7): 3) S Holtzhausen 23.86.

SAN VITTORE OLONA, ITA 27.2 (Cinque Mulini)
M 11.8 km: 
6) Claes Nyberg IF Göta 34:49.
P19 8.1 km: Resultat saknas.
K 6 km: 12) Mia Larsson 81 Lund 20:46, 18) Ida Nilsson 81 Högby 21:13.

STOWE, GBR 26.2 (Engelska terrängmästerskapen)
M22 10 km: 
32) Johan Lindgren FK013 34:55.

STELLENBOSCH, RSA 18.2
K 400m: 
3) Susanna Holtzhausen IF Göta 52.38.

ÅRHUS, DEN 13.2 (Puma Cell Cup) - Till fullständiga resultat
M 7.5 km (landsväg): 8) Erik Sjöqvist Enhörna 22:42, 14) Patrick Hallén Enhörna 23:10, 23) Henrik Ahnström 81 Brittatorp 23:28.
K 7.5 km: 5) Mia Larsson 81 Lund 27:10.

SALAMANCA, ESP 6.2 (Klubbeuropacup terräng)
K 6 km: 
24) Marie Söderström-Lundberg Hässelby 19:53, 39) Camilla Benjaminsson 20:30, 54) Susanne Johansson 21:05, 83) Gunnel Schütz 22:55, 87) Annika Skarin 23:38. Lag: 10) Hässelby 200.

BLOEMFONTEIN, RSA 4.2
K 100m
 (-0.1): 4) Susanna Holtzhausen IF Göta 11.72. 200m (+0.7): 3) S Holtzhausen 23.40.

LONDON, GBR 29.1 (Sydengelska terrängmästerskapen)
M "Juniors" c9 km: 
9) Johan Lindgren FK013 29:39.

PRETORIA, RSA 28.1
K 100m A (+0.7): 3) Susanna Holtzhausen IF Göta 11.67. 400m A: 3) S Holtzhausen 51.95.

RINGKÖBING, DEN 23.1 - Till fullständiga resultat
M 15 km: 5) Magnus Bergman Enhörna 46:34, 10) Patrick Hallén Enhörna 47:52.

RUSTENBURG, RSA 22.1
K 400m A: 2) Susanna Holtzhausen IF Göta 52.54.