Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Inomhuslandskampen 2001
Sverige - Finland - Baltikum

Umeå (Nya Noliahallen) 24 februari

 

Local organizer: IFK Umeå

Competition leader: Erland Sundström

 

W Shot Put

Kl 15,00

1 Linda-Marie Mårtensson 71 Sweden 16,41

2 Helen Engman 76 Sweden W 15,53

3 Eha Runne 63 Baltic States W 14,65

4 Niina Kelo Finland W 13,94

5 Riitta Pelli Finland W 13,70

6 Liga Klavina 80 Baltic States W 13,34

 

W Triple Jump

Kl 12,30

1 Sari Kulmala Finland W 13,14

2 Sanna Saarman Finland W 12,99

3 Sara Brankell 81 Sweden W 12,87

4 Virginija Petkeviciene 71 Baltic States W 12,84

5 Zivile Zebarauskaite 79 Baltic States W 12,44

6 Desirée Carlberg 79 Sweden W 12,11

 

W Long Jump

Kl 14,50

1 Johanna Halkoaho Finland W 6,19

2 Sara Brankell 81 Sweden W 6,03

3 Heli Paloranta Finland W 6,02

4 Ineta Radevica 81 Baltic States W 5,88

5 Sofie Andersson 81 Sweden W 5,85

6 Zivile Zebarauskaite 79 Baltic States W 5,76

 

W Pole Vault

Kl 12,30

1 Hanna-Mia Persson 78 Sweden W 4,01

2 Kirsten Belin 81 Sweden W 3,93

3 Teija Saari Finland W 3,85

4 Anne Latvala Finland W 3,60

Elina Ringa 80 Baltic States No result

Margit Randver 74 Baltic States No result

 

W High Jump

Kl 15,30

1 Katja Vainikainen Finland W 1,87

2 Liga Klavina 80 Baltic States W 1,87

3 Hanna Mikkonen Finland W 1,83

4 Emma Green 84 Sweden W 1,76

5 Tiina Magi 81 Baltic States W 1,73

6 Nadja Casadei 83 Sweden W 1,69

 

W 60m hurdles

Kl 14,10

1 Hanna Korell Finland W 8,42

2 Maria Eriksson 78 Sweden W 8,55

3 Anna Saari Finland W 8,61

4 Diana Randaviciene 71 Baltic States W 8,76

5 Mirjam Liimask 83 Baltic States W 8,78

6 Ellinor Stuhrmann 77 Sweden W 8,91

W 3000m

Kl 15,50

1 Inga Juodeskiene 71 Baltic States W 9.34,45

2 Zivile Balciunaite 79 Baltic States W 9.37,74

3 Heléne Willix 74 Sweden W 9.41,78

4 Maria Söderström Finland W 9.41,87

5 Flo Jonsson 78 Sweden W 9.51,73

6 Tarja Vesaluoma Finland W 10.04,07

W 1500m

Kl 16,20

1 Kristin Ahlepil 78 Sweden W 4.22,49

2 Monika Kinnunen 75 Finland W 4.22,72

3 Riina Tolonen Finland W 4.23,07

(4.23,065)

4 Ulrika Johansson 75 Sweden W 4.23,07

(4.23,070)

5 Irina Krakoviak 77 Baltic States W 4.26,37

6 Inna Poluskina 84 Baltic States W 4.30,13

 

 

W 800m

Kl 15,00

1 Linda Olsson 72 Sweden W 2.08,71

2 Venla Lampén Finland W 2.09,61

3 Maria Järvenpää Finland W 2.09,90

4 Anna Anfinogentova 78 Baltic States W 2.09,95

5 Camilla Nyqvist Sweden W 2.10,53

6 Maria Sahharova 78 Baltic States W 2.11,49

 

W 400m

Kl 16,05

1 Irena Zauna 81 Baltic States W 54,73

2 Lena Udd 70 Sweden W 55,31

3 Suvi Myllymäki Finland W 55,49

4 Caroline Gyllenhammar 79 Sweden W 55,72

5 Milla Kelo Finland W 56,07

6 Inesa Kliukoityte 80 Baltic States W 56,11

 

W 400m heat 1

Kl 16,05

1 Caroline Gyllenhammar 79 Sweden W 55,72

2 Milla Kelo Finland W 56,07

3 Inesa Kliukoityte 80 Baltic States W 56,11

 

W 400m heat 2

Kl 16,05

1 Irena Zauna 81 Baltic States W 54,73

2 Lena Udd 70 Sweden W 55,31

3 Suvi Myllymäki Finland W 55,49

 

W 200m

Kl 15,25

1 Johanna Manninen Finland W 23,55

2 Annika Amundin 77 Sweden W 24,49

3 Jenny Ljunggren 84 Sweden W 24,54

4 Katja Salivaara Finland W 25,00

5 Edita Lingyte 80 Baltic States W 25,22

 

W 200m heat 1

Kl 15,25

1 Jenny Ljunggren 84 Sweden W 24,54

2 Katja Salivaara Finland W 25,00

 

W 200m heat 2

Kl 15,25

1 Johanna Manninen Finland W 23,55

2 Annika Amundin 77 Sweden W 24,49

3 Edita Lingyte 80 Baltic States W 25,22

 


 

W 60m

Kl 14,30

1 Johanna Manninen Finland W 7,31

2 Heidi Hannula Finland W 7,34

3 Annika Amundin 77 Sweden W 7,41

4 Lena Berntsson 77 Sweden W 7,63

5 Edita Lingyte 80 Baltic States W 7,74

6 Rutti Luksepp 74 Baltic States W 7,76

 

M Shot Put

Kl 16,00

1 Timo Aaltonen Finland M 20,27

2 Jimmy Nordin 79 Sweden M 19,39

3 Conny Karlsson Finland M 19,37

4 Kristian Pettersson 71 Sweden M 19,24

5 Roland Mandla 70 Baltic States M 16,87

6 Raigo Toompuu 81 Baltic States M 15,94

 

M Triple Jump

Kl 16,00

1 Johan Meriluoto Finland M 16,75 natrek

2 Christian Olsson 80 Sweden M 16,51

3 Conny Malm 75 Sweden M 15,78

4 Arinijus Veiknys 75 Baltic States M 15,68

5 Antti Rintakoski Finland M 15,27

6 Jaanus Uudmae 80 Baltic States M 15,24

 

M Long Jump

Kl 13,40

1 Peter Häggström 76 Sweden M 8,03

2 Mattias Sunneborn 70 Sweden M 7,84

3 Tommi Evilä Finland M 7,60

4 Andrejs Toistiks 77 Baltic States M 7,44

5 Simon Sundstén Finland M 7,42

6 Arvydas Nazarovas 81 Baltic States M 6,96

 

 

M Pole Vault

Kl 14,40

1 Patrik Kristiansson 77 Sweden M 5,44

2 Vesa Rantanen Finland M 5,32

3 Jarno Koivunen Finland M 5,05

4 Lennart Oja 80 Baltic States M 4,65

5 Aivar Hommik 66 Baltic States M 4,40

Alhaji Jeng 81 Sweden M No result

 

M High Jump

Kl 14,25

1 Stefan Holm 76 Sweden M 2,30

2 Marko Aleksejev 79 Baltic States M 2,22

3 Mika Polku Finland M 2,16

4 Heikki Taneli Finland M 2,09

5 Andreas Block 73 Sweden M 2,05

6 Deividas Rinkevicius 80 Baltic States M 2,05

 

 

 

M 60m hurdles

Kl 14,20

1 Philip Nossmy 82 Sweden M 7,76

2 Jarno Jokihaara Finland M 7,82

3 Stefan Heinås 75 Sweden M 7,93

4 Joni Myllyntaus Finland M 8,00

5 Tarmo Jallai 79 Baltic States M 8,02

6 Rene Oruman 84 Baltic States M 8,12

 

M 3000m

Kl 15,10

1 Marko Kotila Finland M 7.59,67

2 Henrik Skoog 79 Sweden M 8.01,11

3 Tuomo Lehtinen Finland M 8.01,89

4 Pavel Loskutov 69 Baltic States M 8.07,37

5 Kent Claesson 71 Sweden M 8.11,46

6 Mindaugas Pukstas 78 Baltic States M 8.24,82

M 1500m

Kl 16,30

1 Patrik Johansson 72 Sweden M 3.53,31

2 Jari Matinlauri Finland M 3.53,66

3 Juha Kukkamo Finland M 3.53,77

4 Mattias Norling 77 Sweden M 3.54,23

5 Darius Gruzdys 72 Baltic States M 3.58,07

6 Märtins Alksnis 75 Baltic States M 4.01,12

 

M 800m

Kl 15,40

1 Rizak Dirshe 72 Sweden M 1.54,89

2 Mindaugas Norbutas 76 Baltic States M 1.55,23

3 Mathias Björkqvist Finland M 1.55,80

4 Göran Olofsson 77 Sweden M 1.56,35

5 Vesa Kukkamo Finland M 1.56,56

6 Priit Poldmaa 78 Baltic States M 1.56,82

 

M 400m

Kl 15,35

1 Magnus Aare 74 Sweden M 47,29

2 Ignuns Sviklins 73 Baltic States M 47,82

3 Magnus Norberg 79 Sweden M 48,65

4 Arbo Maisa 70 Baltic States M 48,91

5 Jaakko Aaltonen Finland M 49,04

6 Ari-Pekka Lattu Finland M 49,33

 

M 400m heat 1

Kl 15,35

1 Magnus Norberg 79 Sweden M 48,65

2 Arbo Maisa 70 Baltic States M 48,91

3 Jaakko Aaltonen Finland M 49,04

 

M 400m heat 2

Kl 15,35

1 Magnus Aare 74 Sweden M 47,29

2 Ignuns Sviklins 73 Baltic States M 47,82

3 Ari-Pekka Lattu Finland M 49,33

M 200m

Kl 16,15

1 Sergejs Insakovs 71 Baltic States M 21,51

2 Johan Wissman 82 Sweden M 21,59

3 Jimisola Laursen 77 Sweden M 21,68

4 Samsa Tuikka Finland M 21,78

5 Thomas Engblom Finland 22,05

Argo Golberg 82 Baltic States Disqualif.

 

M 200m heat 1

Kl 16,15

1 Johan Wissman 82 Sweden M 21,59

2 Thomas Engblom Finland M 22,05

Argo Golberg 82 Baltic States Disqualif.

 

M 200m heat 2

Kl 16,15

1 Sergejs Insakovs 71 Baltic States M 21,51

2 Jimisola Laursen 77 Sweden M 21,68

3 Samsa Tuikka Finland M 21,78

 

 

M 60m

Kl 14,50

1 Lenny Martinez 78 Sweden M 6,74

2 Peter Häggström 76 Sweden M 6,78

3 Tuomas Näsi Finland M 6,78

4 Samsa Tuikka Finland M 6,82

5 Sergejs Insakovs 71 Baltic States M 6,92

6 Argo Golberg 82 Baltic States M 7,02

W 4x200m

Kl 16,50

1 Sweden 1.36,36

( Annika Amundin, Helene Nordqvist, Jenny Ljunggren, Linda Hansson)

2 Baltic States 1.39,34

(Rutti Luksepp, Enesa Kliukoityte, Irena Zauna, Edita Lingyte)

Finland Disqualif.

( Anna Saari, Katja Salivaara, Ilona Ranta, Johanna Manninen)

M 4x200m

Kl 17,00

1 Sweden 1.25,10

(Jimisola Laursen, Mattias Sunneborn, Johan Wissman, Christofer Sandin)

2 Finland 1.26,21

(Ville Laine, Mika Keskitalo, Stefan Koivikko, Thomas Engblom)

3 Baltic States 1.26,90

(Sergejs Insakovs, Rene Oruman, Arbo Maisa, Inguns Sviklins)

Total points:

Women

1 Finland 107

2 Sweden 100

3 Baltic States 61

Men

1 Sweden 120

2 Finland 94

3 Baltic States 57

Mellantider & hopp/kastserier


Pole Vault Women

       

345

360

375

385

393

401

411

Final

1

Hanna-Mia Persson

78

Swe

-

O

O

Xo

Xxo

O

xxx

401

2

Kirsten Belin

81

Swe

Xo

Xo

O

O

Xo

Xxx

 

393

3

Teija Saari

 

Fin

-

O

O

O

Xxx

   

385

4

Anne Latvala

 

Fin

-

O

Xxx

       

360

 

Margit Randver

74

Bal

-

Xxx

           
 

Elina Ringa

80

Bal

xxx

             

 

Long Jump Men

       

1

2

3

4

5

6

Final

1

Peter Häggström

76

Swe

770

X

766

X

803

x

803

2

Mattias Sunneborn

70

Swe

776

780

778

781

784

777

784

3

Tommi Evilä

 

Fin

737

745

732

X

599

760

760

4

Andrejs Toistiks

77

Bal

701

744

730

X

X

730

744

5

Simon Sundstén

 

Fin

X

X

X

729

730

742

742

6

Arvydas Nazarovas

81

Bal

673

696

X

-

-

-

696

Triple Jump women

       

1

2

3

4

5

6

Final

1

Sari Kulmala

 

Fin

1291

X

1314

1314

X

1277

1314

2

Sanna Saarman

 

Fin

1272

1299

X

X

1227

1256

1299

3

Sara Brankell

81

Swe

X

1285

1287

1239

1278

1282

1287

4

Virginija Petkeviciene

71

Bal

1228

1249

X

-

1284

1272

1284

5

Zivile Zebrarauskaite

79

Bal

1177

1191

1220

1224

1239

1244

1244

6

Desrée Carlberg

79

Swe

1211

X

1202

X

1191

X

1211



Triple Jump Men

       

1

2

3

4

5

6

Final

1

Johan Meriluoto

 

Fin

1569

1675

-

1653

-

1641

1675

2

Christian Olsson

80

Swe

1630

1651

X

-

1620

X

1651

3

Conny Malm

75

Swe

1560

1578

X

1558

-

X

1578

4

Arinijus Veiknys

75

Bal

1491

X

X

1536

1568

1561

1568

5

Antti Rintakoski

 

Fin

1527

X

1503

X

X

1471

1527

6

Jaanus Uudmae

80

Bal

1498

1476

1522

X

1524

1519

1524

 

 

 

High Jump Men

       

195

200

205

209

213

216

219

1

Stefan Holm

76

Swe

-

-

-

-

-

-

o

       

222

225

227

230

236

Final

 
       

-

O

-

O

xxx

230

 
       

195

200

205

209

213

216

219

2

Marko Aleksejev

79

Bal

-

-

-

O

-

O

-

       

222

225

227

230

236

final

 
       

Xo

-

Xxx

   

222

 
       

195

200

205

209

213

216

219

3

Mika Polku

 

Fin

-

-

-

O

-

Xxo

-

       

222

225

227

230

236

Final

 
       

xxx

       

216

 
       

195

200

205

209

213

216

219

4

Heikki Taneli

 

Fin

-

-

-

Xxo

-

Xxx

 
                 

Final

 
                 

209

 
       

195

200

205

209

213

216

219

5

Andreas Block

73

Swe

-

Xo

O

xxx

     
       

222

225

227

230

236

Final

 
                 

205

 
       

195

200

205

209

213

216

219

6

Deividas Rinkevicius

80

Bal

Xxo

Xxo

Xxo

xxx

     
       

222

225

227

230

236

Final

 
                 

205

 

 

Long Jump Women

       

1

2

3

4

5

6

Final

1

Johanna Halkoaho

 

Fin

607

617

618

614

619

601

619

2

Sara Brankell

81

Swe

571

603

X

580

598

X

603

3

Heli Paloranta

 

Fin

602

X

X

601

X

X

602

4

Ineta Radevica

81

Bal

575

571

X

557

588

564

588

5

Sofie Andersson

81

Swe

X

X

585

X

X

557

585

6

Zivile Zebarauskaite

79

Bal

535

547

566

576

551

551

576

Shot Put Women

       

1

2

3

4

5

6

Final

1

Linda-M Mårtensson

71

Swe

1602

1641

1624

X

X

1632

1641

2

Helen Engman

76

Swe

1544

1553

1537

X

1536

X

1553

3

Eha Runne

63

Bal

1418

1454

1465

X

1449

X

1465

4

Niina Kelo

 

Fin

1323

1362

X

1351

1394

1371

1394

5

Riitta Pelli

 

Fin

X

1283

1360

X

X

1370

1370

6

Liga Klavina

80

Bal

1334

-

-

-

-

-

1334

Shot Put Men

       

1

2

3

4

5

6

Final

1

Timo Altonen

 

Fin

1927

1999

1943

2008

-

2027

2027

2

Jimmy Nordin

79

Swe

1939

X

X

X

X

X

1939

3

Conny Karlsson

 

Fin

1842

X

1927

1936

1937

1921

1937

4

Kristian Pettersson

71

Swe

X

X

1924

X

X

X

1924

5

Roland Mandla

70

Bal

1640

1632

1677

1638

1687

1675

1687

6

Raigo Toompuu

81

Bal

1462

1535

1594

X

X

X

1594

 

 

High Jump Women

       

160

165

169

173

176

179

181

1

Katja Vainikainen

 

Fin

-

-

-

O

O

O

o

       

183

185

187

189

191

 

Final

       

O

Xo

o

xxx

   

187

                     
       

160

165

169

173

176

179

181

2

Liga Klavina

80

Bal

-

-

-

-

O

Xo

xxo

       

183

185

187

189

191

 

Final

       

O

O

O

-

Xxx

 

187

       

160

165

169

173

176

179

181

3

Hanna Mikkonen

 

Fin

-

-

-

O

O

O

O

       

183

185

187

189

191

 

Final

       

Xo

Xxx

       

183

       

160

165

169

173

176

179

181

4

Emma Green

84

Swe

-

O

O

Xo

O

Xxx

 
       

183

185

187

189

191

 

Final

                   

176

       

160

165

169

173

176

179

181

5

Tiina Magi

81

Bal

-

O

O

O

xxx

   
       

183

185

187

189

191

 

Final

                   

173

       

160

165

169

173

176

179

181

6

Nadja Casadei

83

Bal

O

O

O

xxx

     
       

183

185

187

189

191

 

Final

                   

169

 

Pole Vault Men

       

440

465

485

505

520

532

544

560

 

1

Patrik
Kristiansson

77

Swe

-

-

--

-

-

Xo

Xo

xxx

544

2

Vesa
Rantanen

 

Fin

-

-

-

-

-

O

xxx

 

532

3

Jarno
Koivunen

 

Fin

-

-

-

Xo

-

x--

xx

 

505

4

Lennart Oja

80

Bal

-

Xxo

-

xxx

       

465

5

Aivar
Hommik

66

Bal

Xxo

Xxx

           

440

 

Alhaji Jeng

81

Swe

-

-

-

Xxx

       

-

 

W 1500m

At 400m 68,0 Ulrika Johansson (leading position)

At 800m 2.20,1 Kristin Ahlepil (leading position)

At 1200m 3.32,1 Kristin Ahlepil (leading position)

M 1500m

At 400m 66,74 Patrik Johansson (leading position)

At 800m 2.10,3 Mattias Norling (leading position)

At 1200m 3.12,2 Patrik Johansson (leading position)

W 400m Heat 2

At 200m 25,49 Lena Udd

25,83 Irena Zauna

26,02 Suvi Myllimäki

W 400 m Heat 1

At 200m 26,09 Caroline Gyllenhammar

26,18 Milla Kelo

26,20 Inesa Kliukoityte

W 3000 m

At 1000m 3.08,13 Balcinunaite

3.08,26 Juodeskiene

3.11,40 Söderström

3.11,70 Jonsson

3.11,98 Willix

3.12,76 Vesaluoma

 

At 2000m 6,22,88 Balcinunaite

6.23,13 Juodeskiene

6.27,42 Söderström

6.29,42 Willix

6.31,10 Jonsson

6.34,22 Vesaluoma

M 3000 m

At 1000m 2.39,33 Skoog

2.39,55 Claesson

2.40,09 Lehtinen

2.40,29 Kotila

2.40,56 Pukstas

2.40,78 Loskutov

At 2000m 5.19,63 Skoog

5.19,85 Claesson

5.21,51 Lehtinen

5.21,99 Kotila

5.22,29 Loskutov

5.26,01 Pukstas

 

 

M 800 m

At 400m 59,46 Dirshe

59,57 Kukkamo

59,75 Olofsson

59,88 Björkqvist

59,99 Norbutas

60,30 Poldmaa

M 400m Heat 1

At 200m 22,71 Norberg

22,91 Aaltonen

22,91 Maisa

M 400m Heat 2

At 200m 22,46 Aare

22,72 Sviklins

22,98 Lattu

 

W 800m

At 400m 1.04,83 Lampén

1.05,00 Olsson

1.05,13 Järvenpää

1.05,43 Anfinogentova

1.05,61 Nyqvist

1.05,99 Sahharova