Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Långlopp - 2001



OBS: Resultatrapporteringen avbröts i mitten på maj
p g a förberedelser för övergång till en helt ny hemsida!

 
 



MORGÅRDSHAMMAR 8.5 (DM terräng)
M 4 km: 
Kristian Algers Kvarnsveden 12.29; Andreas Hårrskog Mora 13:16, Erik Frykberg Mora 13:03, Clas Björling Mora 13:20.
K 4 km: Catarina Asph Mora 14:38, Annica Wenngren Mora 15:47, Eva Nyström Mora 15:59.

FÄRJESTADEN 5.5 (Ölands Kyrkstafett)
M
 (11 sträckor): Högby 3:38:26, IK Sisu 3:43:13, Eksjö Södra 3:43:42.
K (11 sträckor): Högby 4:27:43, Akele 4:37:28

ÖSTHAMMAR 5.5 (Stadsloppet)
K 6.2 km: 
Seeta Dageryd Flemingsberg 22:56.


LIDKÖPING 6.5 (Lidköpings Stadslopp) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Toni Apell Sörängen 32:12, Rickard Westergren Wilske 33:04, Lars Olandersson Ryda 33:05, Hans Andersson Vårgårda 33:10, Fredrik Grönqvist Wilske 33:22, John Dickson Mullsjö SOK 33:22, Reima Hartikainen Skövde 33:25.
K 10 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 36:33, Carolina Höckerfeldt Skövde 38:12.


VÄNNÄS 12.5 (Vännäs halvmarathon) - Till fullständiga resultat
M 10.5 km: Anders Hemmyr IFK Umeå 33:55.

NORRKÖPING 10.5 (Grabbhalvan) Till fullständiga resultat
M 5 km: Anders Karlsson Enhörna 14:56, Mathias Pettersson Kumla 15:11, Said Regragui Tiwaz 15:24, Fredrik Uhrbom Nyköping 15:33, Christian Bergh Enhörna 15:44, Jonas Jonsson Söderköping 15:45, Johan Swärdh Mölndal 15:46, Staffan Johansson Enhörna 15:47, Linus Nilsson 83 Enhörna 15:51.

JÖNKÖPING 8.5 (Grabbhalvan) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Martin Söderberg Hakarpspojkarna 15:16, Per Johannesson Skillingaryd 15:25, Christer Ryman Skillingaryd 15:30, Erik Gerdin Hakarpspojkarna 15:43.

SOLLENTUNA 6.5 (Rösjöloppet) - Till fullständiga resultat
M 6 km: Rachid Ait Bensalem Tureberg 16:32, Meshack Sang KEN 16.37, Mustafa Mohamed Hälle 16:40, Kent Claesson Skillingaryd 16:59, Simon Gutierrez Hässelby 17:00, Mattias Persson Spårvägen 17:02, Gustav Svedbrant Spårvägen 17:14, Per Jacobsen IF Göta 17:26, Tom Quayle Flemingsberg 17:28, Andreas Ahl Hässelby 17:36, Henrik Nyström 82 Västerås 17:52, Idris Ibrahim Hässelby 18:01, Jonas Larm Hässelby 18:22, Johan Lindgren FK013 18:46.
P18 4 km: Linus Nilsson 83 Enhörna 11:59.
K 4 km: Catarina Asph Mora 12:56, Elisabeth Engström Mora 13:17, Camilla Benjaminsson Hässelby 13:22, Cecilia Erling Rånäs 13:42, Annika Skarin Hässelby 14:03, Gunnel Rundström-Schütz Hässelby 14:13, Susanna Damm Västerås.
F18 2 km: Hanna Bremler 83 Tyresö 5:58, Hanna Ahlin 84 Gefle 6:18.
F16 2 km: Jenny Holmroos 86 Västerås 6:04, Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne 6:06, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 6:18.

ÄLVÄNGEN 5.5 (Älvängenloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Stefan Johansson Solvikingarna 33:26, Fernando Dinis Mölndal 33:32, Ted Ås Triathlon Väst 33:38, Jan Swenson Flemingsberg 33:47, Per Lilja Kville 33:51.
K 10 km: Jenny Framme Hälle 37:43, Erika Wallengren Mölndal 40:40.

VEDEVÅG 5.5 (Wedevågsloppet) - Till fullständiga resultat
M 10.2 km: Oleg Egorov Enhörna 33:21, Fredrik Djupström Glanshammar 33:32, Hans Nilsson Enhörna 33:45, Peter Wiker Hällefors LK 33:51, Markku Jäsperi Breven 34:28.
K 10.2 km: Janet Ongera KEN 36:58, Charlotte Nilsson Start 37:58, Linda Ström Hässelby 38:32, Helene Nilsson Start 38:37, Åsa Carlsson LAxå 40:02.

KVARNSVEDEN 5.5 (Spring i benen) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Peter Nzimbi KEN 15:19, Martin Svensson Mora 15:39, Clas Björling Mora 15:49, Erik Frykberg Mora 16:17.
M 10 km: Kristian Algers Kvarnsveden 30:09, Claes Jansson 82 Kvarnsveden 32:06, Fredrik Norgren Mora 33:32.
K 5 km: Annica Wenngren Mora 18:27, Eva Nyström Mora 19:06.
K 10 km: Catarina Asph Mora 37:30.

NÄSHULTA 3.5 (DM terräng)
M 4 km: 
Andreas Karlsson Ärla 12:59, Oskar Kanmert Gustafsson 84 Ärla 13:12.
K 3 km: Flo Jonsson Ärla 10:39, Anna Lampinen 83 Ärla 10:55.

VÄXJÖ 1.5 (Växjöloppet) - Till fullständiga resultat
M 4.5 km: Kent Claesson Skillingaryd 12:52, Joakim Johansson Hälle 12:54, Per Jacobsen IF Göta 13:08, Ahmed Mohamed Hälle 13:22, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 13:47, Lars Johansson Hälle 13:59.
M 10 km: Johan Lundahl Hultsfred 33:09, Christer Ryman Skillingaryd 33:19.
M 21 km: Patrick Hallén Enhörna 1:10:32, Mårten Lång Brittatorp 1:11:45, Joakim Svensson Brittatorp 1:12:47.
K 10 km: Malin Öhrn Växjö 35:21, Jessica Gylfe Växjö 36:46.
M 21 km: Ingalill Andresson 1:27:25.

DANDERYD 1.5 (Danderydsloppet) - Till fullständiga resultat
M 13 km: Martin Rappe Hammarby 44:23.
K 13 km: Seeta Dageryd Flemingsberg 52:17.

KUMLA 28.4 (Kumla Stadslopp) Till fullständiga resultat
M 10 km: Mathias Pettersson Kumla 32:16, Fredrik Djupström Glanshammar 33:06, Peter Wiker Hällefors LK 33:18, Henrik Östling Sköldinge 33:50.
K 5 km: Susanna Damm Västerås 19:18.
K 10 km: Åsa Carlsson Laxå 38:49.

LERUM 28.4 (Lerumsloppet) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Mats Johansson Kville 33:02, Satnam Singh Mölndal 33:53, Jonas Tell Ymer 33:58.

ÅTVIDABERG 22.4 (DM terräng)
M 4 km: 
Joachim Willén Motala 12:47, Albert Mollén 85 Söderköping 13:11.

NORRTÄLJE 22.4 (DM terräng)
M 4 km: 
Niklas Österberg Rånäs 12:27, Gebriel Zeron Upsala 12:43, Johan Lindberg Upsala 12:43.
M 12 km: Jörgen Lindh Upsala 43:08.
K 4 km: Isabell Ahlström Upsala 13:56, Anna Lindh Rånäs 14:58, Camilla Thuné Rånäs 15:28.

OSKARSHAMN 22.4 (DM terräng) - OBS: Inkommen resultatlista ej komplett!
M22 4 km: Magnus Ohlsson 82 Högby 13:28.
P18 4 km: Mats Granström 83 Eksjö Södra 12:55, Johan Larsson 83 Brittatorp 13:04.
K22 4 km: Jessica Gylfe Växjö 15:38.
F18 4 km: Johanna Nilsson 83 Högby 14:24.

HUDDINGE 22.4 (Kvantumjoggen) Till fullständiga resultat
K 10.9 km: Maria Runesson Väsby 43:29.

HENÅN 22.4 (DM terräng)
M 4 km: 
Mustafa Mohamed Hälle 11:58, Joakim Johansson Hälle 12:04, Lars Johansson Hälle 12:32, Ahmed Mohamed Hälle 12:35, Joakim Nätth Hälle 13:02, Ulf Nilsson Hälle 13:06, Mikael Gren Hälle 13:13, Cristoffer Antonsen 83 Hälle 13:25.
F16 4 km: Magdalena Ottersten 85 Hälle 15:21, Charlotta Ottersten 85 Hälle 15:51, Pernilla Nyström 83 Hälle 15:54.

HÖGBO 22.4 (DM terräng)
M 3.6 km: 
Johan Dahl Högbo AIK 11:32, Erik Klippmark Högbo GIF 11:42.
K 3.6 km: Julie Leonard Högbo GIF 13:42.

HALMSTAD 22.4 (Galgbergsloppet)
M 3.8 km: 
Tobias Lundvall Sävedalen 10:35, Johan Wettergren Kville 10:50.
M 9.8 km: Jonas Hagelin Mölndal 30:21, Erik Framme Hälle 30:32, Christian Karlsson Hälle 30:44, Patrik Tjärdal Villstad 30.56.
K 3.8 km: Hanna Karlsson Malmö 12:25, Pernilla Sävestrand 86 Sävedalen 12:47, Christin Johansson Kville 12:52.
K 9.8 km: Heléne Willix Spårvägen 34:37, Susanne Johansson Hässelby 35:32.

ODENSBACKEN 22.4 (Sandvads vårterräng) - Till fullständiga resultat
M 8 km: Markku Jäsperi Breven 24:53, Peter Wiker Hällefors LK 25:12.

TYRESÖ/Alby 21-22.4 (DM terräng) - Till fullständiga resultat
D a g   1
M 4 km: 
Kristian Algers Kvarnsveden 12:01, Mattias Persson Spårvägen 12:13, Rashid Benjira Hammarby 12:28, Oskar Käck 82 Skövde 12:34, Marcus Ståhlberg Tureberg 12:39, Thomas Jonsson Tureberg 12:45, Ulf Gahne Hässelby 12:48, Jonas Alfredsson Malmö 12:56, Anders Forss Tureberg 13:04.
K 4 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 13:45, Camilla Benjaminsson Hässelby 14:32, Seeta Dageryd Flemingsberg 15:05, Annelie Buller Flemingsberg 15:16, Görel Manners Fredrikshof 15:51.
F18 4 km: Sofie Eklund 84 Tumba 15:51.
F16 4 km: Jenny Holmroos 86 Västerås 15:02.
D a g   2
M 12 km: 
Andreas Ahl Hässelby 39:55, Anders Grahn Flremingsberg 41:40, Bernt Otterström Flemingsberg 41:55, Martin Vose Studenterna 42:02, Hans Schultz Flemingsberg 42:20, Martin Gidewall Tumba 42:25, Stefan Hall Flemingsberg 42:43.
K 8 km: C Benjaminsson 29:49, S Dageryd 31:17, A Buller 32:04, ... Annica Wenngren Mora bröt.

JAKOBSBERG 21.4 (Kvarnloppet) Till fullständiga resultat
M 10 km: Hans Nilsson Enhörna 33:30, Oleg Egorov Jamtrennarna 34:12.

VÄRNAMO 21.4 (Värnamo Kvartsmarathon) - Till fullständiga resultat
M 10.5 km: Lars Hansen Enhörna 33:54, Rickard Svensson Skillingaryd 34:36, Per Johannesson Skillingaryd 35:34, Christer Ryman Skillingaryd 35:38, Jonas Tell Ymer 35:46, Hans Andersson Vårgårda 35:51.

ANGERED 21.4 (Angeredsloppet)
M "5" km: 
Henrik Wass Wilske 14:20, Satnam Singh Mölndal 14:22.
K "5 km": Jessica Franzén Kville 16:21.

VILSTA 21.4 (VIK-loppet) Till fullständiga resultat
M 10 km: Bjarne Thysell Ärla 31:51, Tero Heikki Krylbo 34:02.
K 10 km: Arja Kilpeläinen Näshulta 40:32, Ursula Turtinen Näshulta 40:50.

KUNGÄLV 18.4 (DM terräng) - Till fullständiga resultat
M 4 km: Tobias Lundvall Sävedalen 12:16, Anders Soovik Mölndal 12:50, Johan Lundahl Hultsfred 12:56.
K 4 km: Christin Johansson Kville 14:51, Pernilla Sävestrand Sävedalen 15:06,  Jessica Franzén Kville 15:18.
K 8 km: Karin Schön Kville 31:14.

KARLSKRONA 18.4 (DM terräng) Till fullständiga resultat
M 4 km: Michail Malejev "Ronneby OK" (RUS??) 12:54, Mattias Karlsson Hakarpspojkarna 13:06, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 13:23, Sergej Detnov "Ronneby OK" (RUS??) 13:49, Joel Johansson Malmö 14:03, Anders Dahlström Högby 14:12.
K 4 km: Johanna Nilsson 83 Högby 14:56, Barbara Balzek "Ronneby OK" (POL??) 15:43, Jessica Gylfe Växjö 16:00

HALLARYD 16.4 (Hallarydsloppet)
M 6.0 km:
 Torbjörn Fridolin Vittsjö 20:20.

ENHÖRNA 16.4 (Påsksmällen) - Till fullständiga resultat
M 7.6 km: Erik Sjöqvist Enhörna 22:48, Kent Claesson Skillingaryd 22:56, Simon Gutierrez Hässelby 23:05, Kristian Algers Kvarnsveden 23:10, Per Jacobsen IF Göta 23:32, Stefan Lungström IF Göta 24:03, Andreas Ahl Hässelby 24:08, Rikard Hedelin IFK Umeå 24:13, Anders Nilsson IF Göta 24:16, Henrik Nyström 82 Västerås 24:18, Clas Björling Mora 24:25, Anders Soovik Mölndal 24:27, Lars Hansen Enhörna 24:29, Ulf Gahne Hässelby 24:32, Jan Hedström IF Göta 24:55, Claes Jansson 82 Kvarnsveden 24:59, Jesper Hansson Björnstorp 25:08, Anders Grahn Flemingsberg 25:12, Linus Nilsson 83 Enhörna 25:14, Fredrik Norgren Mora 25:19, Tero Heikki Krylbo 25:32, Henrik Östling Sköldinge 25:37, Stefan Hall Flemingsberg 25:39.
K 7.6 km: Marie Söderström-Lundberg Hässelby 26:21, Catarina Asph Mora 26:44, Camilla Benjaminsson Hässelby 27.46, Annica Wenngren Mora 28:02, Elisabeth Engström Mora 28:49, Helene Nilsson Start 29:06, Susanna Damm Västerås 29:39, Carin Jaxell Enhörna 30:00.

DINGLE 14.4 (Påskrundan)
M 10 km: 
Joakim Nätth Hälle 32:31, Stefan Karlsson Lidköping 33:05.

SÖLVESBORG 13.4 (Ryssbergsloppet) Till fullständiga resultat
M 14 km: Mattias Persson Spårvägen 43:56.
M22 6.4 km: John Lindström Härlöv 17:13.

ÄRLA 11.4 (DM terräng)
M 4.0 km:
 Bjarne Thysell Ärla 12:08, Mathias Pettersson Kumla 12:19, Magnus Rydin Enhörna 12:46, Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla 12:48, Linus Nilsson 83 Enhörna 12:56.
K 4.0 km: Flo Jonsson Ärla 14:50, Arja Kilpeläinen Näshulta 15:05, Sofie Hallkvist 83 Ärla 15:40, Ursula Turtinen Näshulta 15:45.

HELSINGBORG 8.4 (Ramlösaloppet)
M 4 km:
 John Lindström 83 Härlöv 12:53.
M 8 km: Andreas Carlborg Spårvägen 25:45, John Olsson Helsingborg 25:59.

TROLLHÄTTAN 8.4 (TIF-terrängen)
M 4 km: 
Runar Höiom Alingsås 13:03, Toni Apell Sörängen 13:05, Oskar Käck 82 Skövde 13:08, Anders Wiklund Wilske 13:09, Jonas Tell Ymer 13:23.
M35 8 km: Hans Andersson Vårgårda 27:47.
K 4 km: Jenny Widarsson Mullsjö SOK 15:05, Vilma Audzijonyte Lidköping 16:35.

KARLSKOGA 8.4 (DM terräng)
M 4 km: 
Per Jacobsen IF Göta 12:43, Stefan Lungström IF Göta 12:46, Anders Nilsson IF Göta 12:52, Jan Hedström IF Göta 13:17.
K 4 km: Pia Thomasson IF Göta 15:54.

RÅNÄS 8.4 (Brukslunken) - Till fullständiga resultat
M 6.5 km: Kristian Algers Kvarnsveden 18:47, Mattias Persson Spårvägen 19:10, Niklas Österberg Rånäs 19:28, Henrik Nyström 82 Västerås 19:36, Gebriel Zeron Upsala 19:46, Johan Lindberg Upsala 20:03, Tero Heikki Krylbo 20:13, Linus Nilsson 83 Enhörna 20:15, Mikael Brandt Hammarby 20:22, Erik Klippmark Högbo GIF 20:23, Hans Nilsson Enhörna 20:27, Leif Hansson Upsala 20:28, Anders Grahn Flemingsberg 20:33.
K 6.5 km: Ulrika Johansson Rånäs 22:05, Kristin Ahlepil Rånäs 22:10, Anna Lindh Rånäs 22:30, Julie Leonard Högbo GIF 22:58, Camilla Thuné Rånäs 23:10, Jennie Åkerberg Spårvägen 23:30, Anneli Fransson Rånäs 23:48, Carin Jaxell Enhörna 23:54, Seeta Dageryd Flemingsberg 24:02.

PARTILLE 7.4 (Kvibergsloppet) - Till fullständiga resultat
M 5 km: Johan Wettergren Kville 15:40, Johan Lundahl Hultsfred 15:49.
M 10 km: Erik Framme Hälle 31:47, Anders Soovik Mölndal 31:57; Patrik Gustafson Brittatorp 32:08, Johan Faskunger Mölndal 32:49, Biniam Hailemariam Mölndal 32:56, Tommy Bäckström Solvikingarna 33:08, Satnam Singh Mölndal 33:28.
K 5 km: Jessica Franzén Kville 18:04, Sofia Emanuelsson Hälle 18:34, Jennie Mattsson IF Göta 18:43.
K 10 km: Karin Schön Kville 36:42, Christin Johansson Kville 38:12, Paula Wass 38:49, Eleonor Öström  Kville 39:23.

KALMAR 7.4 (Skälbyloppet)
M 4.4 km: 
Anders Dahlström Högby 14:04, Jimmy Wik 82 Kalmar 14:10.
M 8.3 km: Fredrik Lundqvist IK Sisu 28:37.

SOLNA/Hagaparken 7.4 (Haga Hill Race) - Till fullständiga resultat
M 5.7 km: Andreas Ahl Hässelby 19:39, Marcus Ståhlberg Tureberg 21:08, Mikael Ullgren Vallentuna 21:28.
K 5.7 km: Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne 25:07.

KLINTEHAMN 4.4 (Vårterrängen)
M 5.0 km: 
Andreas Phersson Gotland 16:05, Olof Thunegard Gotland 16:07.
K 5.0 km: Viktoria Sporre Gotland 19:34.

LEKERYD 3.4 (Höredarundan)
M 9.5 km:
 Christer Ryman Skillingaryd 30:44, Erik Gerdin Hakarpspojkarna 30:48.

ÖREBRO 31.3 (Startmilen)
M 10 km: 
Kristian Algers Kvarnsveden 30:33, Stefan Lungström IF Göta 31:31, Anders Nilsson IF Göta 31:44, Ulf Gahne Hässelby 31:49, Henrik Nyström 82 Västerås 32:11, Mathias Pettersson Kumla 32:33, Hans Nilsson Enhörna 32:41, Henrik Östling Sköldinge 32:45, Anders Holmkvist Hofors LK 32:56, Clas Jansson 82 Kvarnsveden 33:00, Linus Nilsson 83 Enhörna 33:05, Grzegorz Mikotajczuk POL 33:07, Markku Jäsperi Breven 33:12, Stefan Karlsson Lidköping 33:24, Peter Wiker Hållefors LK 33:28, Claes Björling Mora 33:29, Mikael Kroon Kumla 33:30, Oleg Egorov Jamtrennarna 33:33, Fredrik Djupström Glanshammar 33:34, John Dickson Mullsjö SOK 33:36.
K 10 km: Catarina Asph Mora 35:00, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 36:16, Pia Thomasson IF Göta 36:34, Julie Leonard Högbo GIF 36:48, Charlotte Nilsson Start 37:25, Jutta Pedersen Enhörna 37:46, Carolina Hökcerfelt Skövde 38:07, Cecilia Erling Rånäs 38:22, Åsa Carlsson Laxå 38:38, Helene Nilsson Start 38:39, Åsa Höög Örebro AIK 38:47, Susanna Damm Västerås 38:53.

LJUNGBY 31.3 (Annelundsrundan)
M 10 km: 
Lars Hansen Enhörna 30:54, Johnny Jönsson Spårvägen 31:13, Patrik Gustafson Brittatorp 31:59, Mårten Lång Brittatorp 32:14, Joakim Svensson Brittatorp 33:18, Peter Nilsson Brittatorp 33:45.
K 5.1 km: Malin Öhrn Växjö 17:31, Maria Pettersson Njudung 18:10, Jessica Gylfe Växjö 18:40, Dorothea Carlsson Eksjö Södra 19:02.

VÄLLINGBY 31.3 (Vällingby Springstar) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Martin Rappe Hammarby 33:49.

KARLSHAMN 25.3 (Marsloppet)
M 10.5 km:
 Christer Ryman Skillingaryd 35:27.

VALLENTUNA 24.3 (Runrundan) - Till fullständiga resultat
M 10 km: Jonas Larm Hässelby 32:01, Ulf Gahne Hässelby 32:14, Stefan Hall Flemingsberg 32:55, Bernt Otterström Flemingsberg 33:38, Fredrik Löwegren Lidingö 33:44.
K 10 km: Annica Wenngren Mora 36:00, Annelie Buller Flemingsberg 38:14.

GÖTEBORG/Skatås 24.3
M 15.7 km:
 Thomas Dellton 53:33, Stefan Johansson Solvikingarna 53:59, Hans Andersson Vårgårda 54:14.
K 15.7 km: Susanne Johansson Hässelby 1:00:15, Jessica Franzén Kville 1:00:29, Karin Schön Kville 1:01:12, Paula Wass Kville 1:03:23.

SUNDBYBERG 18.3 (Två Sjöar Runt) - Till fullständiga resultat
M 11.2 km: Erik Sjöqvist Enhörna 34:26, Kristian Algers Kvarnsveden 34:33, Mattias Persson Spårvägen 34:43, Joakim Johansson Hälle 34:59, Simon Gutierrez Hässelby 35:46, Henrik Nyström 82 Västerås 36:36, Clas Björling Mora 36:42, Christer Malm Piteå 36:54, Idis Ibrahim Hässelby 37:07, Stefan Hall Flemingsberg 37:11, Gebriel Zeron Upsala 37:49, Marcus Ståhlberg Tureberg 37:54, Jesper Hansson Björnstorp 38:04.
M22 5.7 km: Johan Lindberg Upsala 18:25, Martin Öhman Hässelby 18:42, Fredrik Norgren Mora 18:52.
K 5.7 km: Catarina Asph Mora 20:04, Heléne Willix Spårvägen 20:09, Annica Wenngren Mora 20:21, Jennie Åkerberg Spårvägen 20:32, Julie Leonard Högbo GIF 21:38, Jutta Pedersen Enhörna 21:41, Cecilia Erling Rånäs 21:41, Gunnel Rundström-Schütz Hässelby 21:47, Camilla Thuné Rånäs 21:49, Charlotte Nilsson Start 21:51, Annelie Buller Flemingsberg 22:01, Helene Nilsson Start 22:06, Carin Jaxell Enhörna 22:07.

GÖTEBORG/Skatås 17.3
M 7.9 km: 
Tobias Lundvall Sävedalen 24:36, Anders Soovik Mölndal 25:22, Johan Lundahl Hultsfred 25:33, Biniam Hailemariam Mölndal 25:39.
K 7.9 km: Jessica Franzén Kville 28.55, Christin Johansson Kville 29:17, Karin Schön Kville 29:38, Paula Wass Kville 30:18, Erika Wallengren Mölndal 30:57.

BROMÖLLA 3.3 (Primaloppet) - Till fullständiga resultat
M 9.7 km: Mattias Persson Spårvägen 31:35, Joakim Persson Björnstorp 33:20, Per Markus Jönsson Ryssberget 33:30, ... 5) Kjell-Erik Ståhl Enhörna 35:13.