Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Marathon/Halvmarathon - 2001



OBS: Resultatrapporteringen avbröts i mitten på maj
p g a förberedelser för övergång till en helt ny hemsida!

 
 

GÖTEBORG 12.5 (Göteborgsvarvet)
M: 
Pavel Loskutov EST 1:03:00, Rachid Ait Bensalem Tureberg 1:03:23, Augustus Mbusya KEN 1:03:43, Claes Nyberg IF Göta 1:03:50, Naftal Dakho KEN 1:04:36, Samuel Olengura KEN 1:04:40, William Komen KEN 1:05:04, Alfred Shemweta Flemingsberg 1:05:31, Samwel Maeyo KEN 1:06:41, Simon Gutierrez Hässelby 1:07:39, Lars Hansen Enhörna 1:08:15, Martin Söderberg Hakarpspojkarna 1:08:20, Onesmo Ludago TAN 1:08:22, Erik Framme Hälle 1:08:28, Clas Björling Mora 1:08:39, Jonas Larm Hässelby 1:09:27, Runar Höiom Alingsås 1:09:36, Michail Malejev "Ronneby OK" (RUS?) 1:09:43, Jonas Hagelin Mölndal 1:09:49, Tadeusz Kajder POL 1:10:01, Christian Karlsson Hälle 1:10:25, Toni Apell Sörängen 1:11:03, Mårten Lång Brittatorp 1:11:09, Rickard Svensson Skillingaryd 1:11:17, Jan Swenson Flemingsberg 1:11:48, Johan Faskunger Mölndal 1:12:10, Martin Rappe Hammarby 1:12:13, Erik Gerdin Hakarpspojkarna 1:12:16, Dan Agnarson Öbacka 1:12:41, Patrik Gustafson Brittatorp 1:12:47, Johan Pettersson Hagaby 1:12:54, Biniam Hailemariam Mölndal 1:12:56, ... 53) Kjell-Erik Ståhl Enhörna 1:15:04, ... bröt bl a: Peter Koskenkorva Hässelby.
K: Stine Larsen NOR 1:11:07, Marie Söderström-Lundberg Hässelby 1:12:16, Nadeshda Wijenberg NED 1:13:09, Lena Gavelin Jamtrennarna 1:13:30, Heléne Willix Spårvägen 1:18:28, Susanne Johansson Hässelby 1:18:34, Karin Schön Kville 1:20:00, Camilla Benjaminsson Hässelby 1:21:43, Anita Nordenström 1:23:25, Annelie Buller Flemingsberg 1:24:09, Jenny Widarsson Mullsjö SOK 1:24:13, Anneli Södergårds Hultsfred 1:24:40, Helena Kvapil 1:25:05, Anne Marie Simonsen DEN 1:26:02, Åsa Carlsson Laxå 1:27:52, Susanna Wiström Mölndal 1:27:55, Annika Skarin Hässelby 1:28:07, Christin Johansson Kville 1:28:18, Camilla Andersson Falkenberg 1:28:21, Åsa Hellqvist 1:28:30, Maria Böröy 1:28:39, Carina Rosén Eksjö Södra 1.28.45, Jennie Mattsson Kville 1:28:49, Paula Wass Kville 1:29:23, Eleonor Öström Kville 1:29:54.

VÄNNÄS 12.5 (Vännäs halvmarathon) - Till fullständiga resultat
M: Tom Quayle Flemingsberg 1:08:48, Ludvig Edman IFK Umeå 1:10:33, Håkan Stenberg Skellefteå AIK 1:10:46, Tony Berglund IFK Umeå 1:10:55, Kristoffer Österlund IFK Umeå 1:12:33, Peter Hemmyr IFK Umeå 1:12:51, Ola Torstensson IFK Umeå 1:12:53.
K: Kristina Hugosson SIF Skellefteå 1:24:37, Charlotte Holmgren SIF Skellefteå 1:28:18, Katharina Sandström Sundsvall 1:29:36.

NÄSHULTA 12.5 (Näshulta Halvmarathon + VDM) - Till fullständiga resultat
M: Bjarne Thysell Ärla 1:08:09.
K: Eva Ericsson Karlskoga 1:27:59.

GÄVLE 6.5 (Gävle Halvmarathon)
M:
 Johan Dahl Högbo AIK 1:09:43, Anders Holmkvist Hofors LK 1:11:12, Erik Klippmark Högbo GIF 1:11:21.
K: Anna Lindh Rånäs 1:22:09.

LILLA EDET 29.4 (Öresjö Maraton)
M:
 Patrik Nyström Solvikingarna 2:57:46.
K: Mary Larsson TV88 3:18:27.

KARLSBORG 22.4 (Karlsborgsjoggen)

M: Toni Apell Sörängen 1:10:35, Jonas Larm Hässelby 1:10:35, Stefan Karlsson Lidköping 1:12:31,  Fredrik Grönqvist Wilske 1:12:34.

SKARA 21.4 (Skara Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Klas Hedrönn Skövde 2:47:11, Robert Frykstedt Bålsta 2:53:33, Jonas Larm Hässelby 2:55:27.
K: Caroline Höckerfeldt Skövde 3:04:37, Barbro Nilsson 3:41:33.

MALMÖ 21.4 (Heleneholms Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Jörgen Nilsson Heleneholm 2:46:47.
K: Catarina Ask Heleneholm 3:19:21.

VÄLLINGBY 31.3 (Vällingby Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Torbjörn Hultkvist 2:44:20, Leif Sjöström IF Göta 2:48.34, Per Ericsson I2 2:50:45, Carl-Johan Stenmark Sundsvall 2:51:12, Hans Dahlén Fredrikshof 2:51:37, Pär Mattsson 2:54:53, Göran Mårtensson Täby LLK 2:55:06, Ilpo Hakola Kungsör 2:55:14, Bertil Sundin Örebro AIK 2:55:28.
K: Annelie Buller Flemingsberg 2:58:05, Anette Wahlström IF Göta 2:58:35, Agneta Jonsson Skavsåret 3:35:38, Marianne Hamberg Mälarö 3:40:17.

KÅLLERED 10.3 (Kålle Marathon) - Till fullständiga resultat
M: Fernando Dinis Mölndal 2:52:34.