Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenska storgalor - 2001



OBS: Resultatrapporteringen avbröts i mitten på maj
p g a förberedelser för övergång till en helt ny hemsida!






GLOBEN GALAN
Stockholm/G 15.2
MÄN
60m h1: 
Coby Miller USA 6.64, Deji Aliu BGR 6.71, Christian Malcolm GBR 6.73, Greg Saddler USA 6.77, Christofer Sandin Mölndal 6.86, Fernando Ramirez NOR 6.94, h2: Leonard Myles-Mills GHA 6.70, Mark Lewis-Francis GBR 6.72, Fredi Mayola CUB 6.78, Lenny Martinez Huddinge 6.79, Patrik Lövgren Malmö 6.81, Sunday Emmanuel NGR bröt, f: L Myles-Mills 6.63, G Saddler 6.64, C Miller 6.65, D Aliu 6.67, C Malcolm 6.71, M Lewis-Francis 6.73, B: L Martinez 6.77, C Sandin 6.88, Magnus Linder Nyköping 7.10, Mikael Storm FK013 7.15, Yannick Suhard Hammarby 7.34.
400m A: Daniel Caines GBR 46.34, Robert Mackowiak POL 46.60, Jimisola Laursen Malmö 46.84, Christian Birk DEN 47.38, B: Jamie Baulch GBR 46.52, Sunday Bada NGR 47.14, Magnus Aare Danderyd Athl 47.17, Mark Hylton GBR diskv, C: Peter Andersson Täby 49.26, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 49.28, Kjetil Hodnekvam NOR 49.65, Martin Theander Lidingö 49.83.
800m A: André Bucher SUI 1:45.32, David Lelei KEN 1:45.65, Johan Botha RSA 1:45.80, Roberto Parra ESP 1:46.48, Japheth Kimutai KEN 1:46.49, Nico Motchebon GER 1:47.41, Rizak Dirshe Malmö 1:47.82, Mark Eplinius GER bröt (hare), B: Albin Johansson Hammarby 1:53.91, Olle Walleräng 85 Råby-Rekrne 1:54.20, Håkan Jansson Rånäs 1:54.50, Niklas Österberg Rånäs 1:55.91, John Lindström 83 Härlöv 1:56.86, Björn Ahlepil Rånäs 1:59.59..
1 mile: Rui Silva POR 3:52.18 (1500m 3.36.78), Noah Ngeny KEN 3:53.31 (3:37.64), Reyes Estevez ESP 3:53.49 (3:38.03), John Mayock GBR 3:55.07 (3:39.09), Benson Koech KEN 3:55.45 (3.39.35), James Nolan IRL 3:56.50 (3.41.52), Marko Koers NED 3:57.37 (3:41.51), Javier Moro ESP 3:58.02 (3:42.22), Sammy Mutai KEN & William Tanui KEN bröt (harar).
60m häck h1: Yoel Hernandez CUB 7.60, Robert Kronberg Kville 7.65, Elmar Lichtenegger AUT 7.65, Jevgenij Petjonkin RUS 7.72, Tarmo Jallai EST 8.08, Kendall Beckles CAN 8.14, h2: Dudley Dorival HAI 7.62, Stanislavs Olijars LAT 7.65, Tony Dees USA 7.70, Shaun Bownes RSA 7.75, Joakim Blaschke KA2 8.10, Henrik Värendh Spårvägen 8.24, f: D Dorival 7.55, E Lichtenegger 7.59, T Dees 7.61, R Kronberg 7.64, Y Hernandez 7.67, S Olijars 7.90.
Höjd: Staffan Strand Hässelby 234,  Stefan Holm Kil 234, Sergej Ljugin RUS 228, Oskari Frösén FIN 228, Mark Boswell CAN 224, Marko Aleksejev EST 220, Jacques Freitag RSA 220, Konstantin Matusevitj ISR 215, Kwaku Boateng CAN 215.
Stav: Aleksandr Averbuch ISR 586, Tye Harvey USA 580, Danny Ecker GER 580, Patrik Kristiansson KA2 555, Michael Stolle GER & Lars Börgeling GER 543, Chris Tamminga NED 531, Giuseppe Gibilisco ITA 531, Petr Spacek CZE 519.
Tresteg: Jonathan Edwards GBR 1711, Charles Friedek GER 1681, Samuel Okantey GHA 16.58, Yoelbi Quesada CUB 1651, Aleksandr Glavatskij BLR 1643, Vasil Gergov BUL 1642, Denis Kapustin RUS 1617, Julian Golley GBR 1613, Christian Olsson Örgryte 1569.
KVINNOR
60m A: Anzjela Kravtjenko UKR 7.28, Susanthika Jayasinghe SRI 7.30, Tanya Lawrence JAM 7.32, Mary Onyali NGR 7.35, Liliana Allen MEX 7.38, Mfon Etim 85 Angered 7.81, B: M Etim 7.86, Therese Hammarlund Falun 8.06, Erica Jakobsson FK013 8.07, Beatrice Hellgren 83 Örebro 8.08.
400m A: Therese Ahlepil Rånäs 56.61, Jenny Holmroos 86 Västerås 58.13, Anna Lilja Nyköping 58.57, Jenny Olsson 85 Örebro 58.74, B: Anna Wiik Västerås 59.16, Maria Warensjö 83 Nyköping 60.72, Linnea Helgsten 86 Upsala diskv.
800m: Stephanie Graf AUT 1:57.67, Maria Mutola MOZ 1:58.05, Helena Fuchsova CZE 1:59.86, Ester Goossens NED 2:00.01, Fabiane dos Santos BRA 2:00.98, Linda Olsson Täby 2:05.79, Monique Hennagan USA bröt (hare).
1500m: Violeta Szekely ROM 4:03.61, Carla Sacramento POR 4:04.45, Maria Cioncan ROM 4:07.89, Maria Pantiuchova RUS 4:08.98, Aishen Barak TUR 4:10.95, Andrea Suldesova CZE 4:16.59, Heidi Jensen DEN 4.16.96, Zoia Kaznovska UKR 4:18.52, Maile Magnusson EST 4:19.12, Ulrika Johansson Rånäs 4:19.50, Kristin Ahlepil Rånäs 4:21.70, Christina Valcacerel ESP 4:26.90, Judit Varga HUN & Simona Ionescu ROM bröt (harar)..
Höjd: Kajsa Bergqvist Tureberg 199, Inga Babakova UKR 197, Hestrie Cloete RS & Miki Imai JPN & Venelina Veneva BUL 191, Svetlana Zalevskaja KAZ & Solange Witteveen ARG & Blanka Vlasic CRO 187, Oana Pantelimon ROM 187.