SKELLEFTEÅ 17.5 (PRK1)
M 1500m A: Joel Bodén 83 Skellefteå 3:59.90, Daniel Lundkvist Skellefteå 4:06.77, Patrik Lillbacka Skellefteå 4:07.76.
K 200m A (+0.2): Adeline Holm IKS Umeå 26.97. 1500m B (mix): Signe Carlsson 83 Skellefteå 4:51.56.
F16 Längd: Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå 504/+0.8.
ESKILSTUNA 17.5 (Eskilstunamästerskap)
M 100m (+0.8): Christian Dimitrijevic 82 Råby-Rekarne 11.19. 1500m: Olle Walleräng 85 Råby-Rekarne 4:01.80, Oskar Kanmert-Gustafsson 84 Ärla 4:08.99. Kula: Tony Settle Råby-Rekarne 1496.
K 800m: Flo Jonsson Ärla 2:14.82, Sofie Hallkvist 83 Ärla 2:17.63, Ida Strandenholm 86 Råby-Rekarne 2:18.09. Längd: Hanna Holmer 85 Råby-Rekarne 512/+1.0. Kula: Alice Bergström Råby-Rekarne 1194.
NORRTÄLJE 16.5 (4H-spelen)
M Stav: Erik Spjut Danderyd Athl 351. Tresteg: Matts Asplund Ununge 1320/-0.8. Diskus: Christer Högrelius Hellas 3905.
K 3000m (mix): Camilla Thuné Rånäs 10:26.74.
GÄVLE 15.5 (Gästrike Cup)
F18 Stav: Jessika Andersson 84 Gefle 260.
F16 Tresteg: Cecilia Odén 85 Gefle 1030/+1.2.
F15 Tresteg: Josefina Hallström 86 Gefle 1068/+1.3.
ENSKEDE 15.5 (Vårproppen)
M 300m: Konstantin Koutalas Spårvägen 36.14. 600m A: Ozzie Mdziniso SWZ 1:19.75, Fredrik Karlsson Hammarby 1:20.05, Peter Andersson Täby 1:21.02 (400m 50.9m), Per Henrik Sundell Hammerdal 1:21.80, Albin Johansson Hammarby 1:22.40.
K 300m A: Carina Hortans Huddinge 42.25, Karolin Thunman 84 Täby 42.28, Linn Göransson 83 Täby 42.55. 600m B (mix): Hanna Ahlin 84 Gefle 1:36.80. 2000m (mix): Sofie Eklund 84 Tumba 6:35.59 (1500m 4:57.7m). 100mH (-1.1): Moa Bergsten 83 Hammarby 16.75. Längd: M Bergsten 507/-0.78.
KARLSTAD 15.5
M 300m A: Mikael Alfredsson IF Göta 36.13, Tobias Andersson Vittsjö 36.35, Joel Blid 83 IF Göta 36.89. Stav: Nils Pettersson IF Göta 390. Längd: David Frykholm IF Göta 731w/+2.9 (728/+1.9), Carl Bergfeldt 82 IF Göta 681/+1.8. Kula: Anders Constantin 82 Orient 1398. Diskus: A Constantin 4007. Slägga: Peter Lindståhl Lidingö 6013, A Constantin 4994.
K 100m (-0.7): Emma Björkman 86 IF Göta 12.93. 600m: Pia Thomasson IF Göta 1:40.68. Kula: Sofie Lundström 83 Västerås 1302. Diskus: Karin Engström 83 IF Göta 4172, S Lundström 3412. Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 6142, K Engström 4919, Lovisa Persson 84 Helsingborg 4281, Marie Nordh 84 IF Göta 3425. 4x100m: IF Göta lag 1 (Emma Rienas, Charlotte Nordh, Jessica Palm, Josefin Bergenlind) 49.08.
ESLÖV 13.5 (Indras Pannkaksspel)
M 100m (-0.8): Linus Malmborg Heleneholm 11.04, Carsten Nilsson Simrishamn 11.17, Daniel Olovsson 82 Ängelholm 11.19. 800m: Göran Olofsson Eslöv 1:55.85. Längd: Anton Andersson Halmstad 701/-0.6, Andreas Askfelt Södra Sandby 635/-1.2-
P18 Längd (vind?): Marcus Dahlberg 83 Finish 639, Tobias Nilsson 83 Heleneholm 631.
K 400m: Anna Olofsson Eslöv 59.73. Längd: Catarina Östling Valbo 536/-0.9. Diskus: Christel Nordin 83 Eslöv 3568, Tracey Andersson 84 Trelleborg 3243, Jenny Tomasson Eslöv 3075. Slägga: T Andersson 3971. Spjut: Annika Malmberg 82 Helsingborg 3807, J Tomasson 3805, Elinor Holgersson 84 Ystad 3759, Maria Andersson 83 Eslöv 3597.
F18 100m (+1.7): Marie Ekelund 83 Södra Sandby 12.78. Längd: M Ekelund 502/0.0.
F16 100m (-0.6): Annika Andersson 85 Trelleborg 12.69. Längd: A Andersson 526/-0.2, Elisabeth Ottosson 86 Kronan 506/-0.6.
F14 400m A: Sofie Ström 87 Ängelholm 61.50. Höjd: Frederikke Jensen 87 Vittsjö 156.
GÄVLE 13.5 (Personliga rekordens dag) - Till fullständiga resultat
M 100m A (+1.4): Nasser Sebabi 82 Hofors 10.87, Felipe Padilla 82 Ludvika 11.19, Andreas Jansson 83 Gefle 11.22, Erik Eriksson Örbyhus 11.34. 400m: Jon Andersson Falun 49.37, F Padilla 49.68, Mourad Talia Valbo 51.35, Patrik Söderkvist Falun 51.54. 400mH: Patrik Melin Gefle 57.40. Höjd: John van Leer 83 Gefle 191. Längd: Björn Lundin 82 Gefle 666/+1.6, P Melin 664/+0.4, Matts Asplund Ununge 643/+0.9. Diskus: Christoffer Sundin 84 Nord-Uppland 4179, Robert Alneroth 84 Gefle 3938. Spjut: Mikael Snällfot Nedre Soppero 7461, Mattias Eriksson Vännäs 7194, Richard Alneroth Gefle 6918, P Melin 6402.
K 100m (+2.7): Karin Funke-Melin Gefle 12.54w, Therese Hammarlund Falun 12.59w, Linda Wallerman 83 Gefle 12.61w, Nuulu Ndiwabene 84 Hofors 12.74w, Josefina Hallström 86 Gefle 12.91w, Boel Pers 83 Gefle 12.92w. 1500m: Julie Leonard Högbo GIF 4:54.37, Ingela Larsson Falun 4:58.51. 400mH: J Hallström 69.65, Julianna Szabo Örebro 70.07. Höjd: Lisa Hannula 83 Gefle 176, Sophie Ohlsson 82 Gefle 155. Längd: Madelen Nylander 84 Örbyhus 549w/+2.6 (537/-0.2), Angelica Ström Tierp 533/+0.6, S Ohlsson 504/+1.4. Kula: Sofie Lundström 83 Västerås 1308, Annika Larsson Gefle 1259, Kristina Helander 84 Kvarnsveden 1126, Madelen Fahlstredt 83 Gefle 943. Diskus: A Larsson 5442, Veronica Karlsson Strömsund 4693, Lena Björk Hofors 4250, K Helander 3743, S Lundström 3649, M Fahlstedt 3327. Spjut: Annika Petersson Edsbyn 4963, Helena Anderzon Strand 4244 , Anna Linner 83 Kvarnsveden 3791.
ENSKEDE 13.5 (Linnéaspelen) - Till fullständiga resultat
M 100m h2 (-0.1): Mattias Sunneborn Lidingö 10.98, Leif Johansson Hässelby 11.23, f (-0.1): M Sunneborn 10.92, L Johansson 11.19. 300m A: Magnus Aare Danderyd Athl 34.08, Thomas Nikitin 82 Spårvägen 34.55, Fredrik Lindberg Östersund 34.68, Martin Theander Lidingö 35.10, Albin Johansson Hammarby 35.76, Daniel Berg 82 Upsala 36.02, B: Aristide Bamane 82 Spårvägen 36.10, Konstantin Koutalas Spårvägen 36.45. 800m: Daniel Lundkvist Skellefteå 1:56.62, Oskar Käck 82 Skövde 1:57.00, Anders Leinås 83 Täby 1:57.72. 400mH: M Aare 51.60, F Lindberg 51.75, Peter Andersson Täby 52.45, Johan Szabo Danderyd Athl 57.30. Höjd: Björn Nilsson-Åkerberg 82 Hässelby 188, Mikael Bäckman Linnéa 185. Stav: Marcus Lindh Spårvägen 470, Alexander Eriksson Spårvägen 460, Bo Jacobsson Gotland 420, Anders Edvinsson Spårvägen X. Diskus: Daniel Cederberg 82 Linnéa 4260, Per Östlund Hässelby 4125, Niklas Kleebinder Hammarby 4100, Andrus Klaar Spårvägen 3992, Torbjörn Berg Hammarby 3918. Slägga: Magnus Mårtensson Hammarby 5031. Spjut: Gabriel Wallin Södertälje 6291, Johan Bjellerman 82 Hässelby 5495, Tommy Sarenbrant Väsby 5442. Vikt (15 kg): Mikael Nyström 1595, M Mårtensson 1391.
K 100m (+0.2): Malin Nordqvist 82 Hässelby 12.65. 300m A: Lena Udd Hellas 39.09, Linn Göransson 83 Täby 41.94. 400mH: Stina Smibacker 83 Enköping 61.74 (debut). Höjd: Jeanette Hansson Lidingö 163, Alice Bergström Råby-Rekarne 155. Stav: Malin Ericsson Enköping 383, Klara Persson Spårvägen 356, Anna-Maria Sjöhagen 82 Spårvägen 310, Annica Andersson Täby 300, Maria Ullberg 86 Danderyd Athl 300. Slägga: Carina Källén Strömsund 333, Isabelle Miglis 84 Tyresö 3069. Spjut: Maria Richtnér Spårvägen 4549, Brigitta Lado Hässelby 4088, A Bergström 3667, Jennie Hurkmans 84 Tureberg 3650, J Hansson 3287
F18 100m (-1.4): S Smibacker 12.30. 300m: S Smibacker 40.36, Karolin Thunman 84 Täby 41.57. 800m: Hanna Bremler 83 Tyresö 2:15.94, Sofie Eklund 84 Tumba 2:16.64.
F16 100m (0.0): Maria Teilman 86 Hammarby 12.55, f (-0.9): M Teilman 12.67.
P18 300m: Mikael Thulin 85 Hammarby 36.25.
MÖLNDAL 13.5
M Kula: Philip Åman Kville 1406. Diskus: P Åman 4618.
K Diskus: Caroline Höglund 85 Mölndal 3497. Slägga: Anna Zachrisson 82 Ullevi 4378.
JÖNKÖPING 13.5 (Lag-UDM16)
F16 Stav: Anna Melkersson 85 Växjö 260. Längd: Sofia Klüft 85 Växjö 564/+1.4.
JÖNKÖPING 12.5 (Junespelen)
M Längd: Tobias Lundqvist IK Sisu 676/+1.5, David Holmqvist 83 Eksjö Södra 640/+2.0. Kula: Robert Melin 82 Bottnaryd 1444. Diskus: R Melin 4728, Anton Leion 83 Växjö 3928. Spjut: Andreas Wulff Växjö 6765.
K 1500m: Linda Damgren Hakarpspojkarna 4:42.56, Madeleine Mattsson Hovslätt 4:58.12. Längd: Erika Persson Råby-Rekarne 555/-0.4, Kajsa Levin 83 Tranås 542/+0.5, Jenny Jansson Råby-Rekarne 530/+0.8. Kula: Emma Johannesson 84 Hovslätt 959. Diskus: E Johannesson 3294.
F18 100m (-3.3): Lina Sandberg 83 Hovslätt 12.82.
F16 Höjd: Madelen Olsson 85 IF Göta 160. Längd: Sofie Sandberg 85 Lekeryd-Svarttorp 519/+0.7.
KALMAR 12.5 (Länsmästerskap)
M Diskus: Stefan Fredriksson Södra Vi 4199. Slägga: Kjell Nilsson Oskarshamn 4093.
K 100m (+1.9): Theresia Jonsson 82 Kalmar 12.81. 1500m: Linn Modin 84 Färjestaden 5:02.11. Kula: Anna-Karin Svensson Färjestaden 1345, Charlotte Åberg 83 Färjestaden 1003. Diskus: A-K Svensson 4148, Anna-Lena Svensson Hinden 3701, C Åberg 3463. Slägga: Maria Gustavsson 83 Hinden 4093, Rebecka Karlsson Hinden 3864, A-K Svensson 3702, Helena Jonsson 82 Hinden 3488. Spjut: R Karlsson 3246.
NORRKÖPING 12.5 (Tjalvespelen) - Till fullständiga resultat
M 100m (+2.9): Oscar Tidblom Norrköping 11.14w, Henrik Nyrén Norrköping 11.26w. 800m: Philip Aagaard 82 Söderköping 1:51.84, Anders Johansson Eksjö Södra 1:54.04, Andreas Lundqvist Eksjö Södra 1:56.39. Spjut: Robert Ekman 82 Stål 5398.
K Stav: Anita Norr-Ericson Tjalve 290. Diskus: Stina Lindblad Norrköping 3882, Sara Wikström 84 Hässelby 3779, Lena Brattgård Tjalve 3416, Annelie Andersson Norrköping 3197.
F16 Spjut: Marie Barenfeld 85 Örebro 4005, Cecilia Larsson 83 Katrineholm 3853, Alexandra Swärm 85 Motala 3762, Martina Efraimsson 85 Motala 3391, Josefine Swärm 85 Motala 3268.
HÄSSELBY 12.5 (Hässelby Ungdomsspel)
F16 Höjd: Lotta Hultin 85 Hässelby 158. Diskus: Carolina Hjelt 86 Huddinge 3470.
TORSBY 11.5
K22 Slägga: Maria Andersson 82 Arvika 5038, Jill Persson 87 Bore 3333.
ÖSTERSUND 9.5
M Kula: Jens Edler Östersund 1258. Slägga: J Edler 4767.
K Slägga: Karin Åkerstedt Östersund 3412.
ÖRBYHUS 9.5
F18 Längd ("svag motvind"): Madelen Nylander 84 Örbyhus 507. Kula: M Nylander 995.
GÖTEBORG/S-K 6.5
M Kula: Philip Åman Kville 1378. Diskus: P Åman 4442, Jan Erik Valdal NOR 4045. Slägga: J E Valdal 4960.
K Kula: Anna-Karin Svensson Färjestaden 1258. Diskus: A-K Svensson 4192, Caroline Höglund 85 Mölndal 3169. Slägga: Anna Zachrisson 82 Ullevi 4329, Merja Moilanen 83 Mölndal 3685, A-K Svensson 3670.
STOCKHOLM/K 6.5 (Brommaspelen) - Till fullständiga resultat
M 800m: Stefan Malmqvist 82 Södertälje IF 1:54.14, Martin Öhman Hässelby 1:56.08, Finnur Fenger 82 Hässelby 1:56.14, Thomas Würtz 82 Hässelby 1:57.51, Axel Lönnqvist 81 Hässelby 1:58.79. Tresteg: Anton Andersson 81 Halmstad 1529/+1.9.
P16 Stav: Alexander Flodin 85 Motala 350.
K 100m (+1.4): Stina Smibacker 83 Enköping 12.35. Stav: Malin Ericsson Enköping 330.
F16 100m (+2.0): Marie Thureson 86 Fredrikshof 12.89. Höjd: Camilla Silander 86 Danderyd Athl 164. Längd: Malin Marmbrandt 85 Enköping 529w/+2.7 (524/+1.8), C Silander 521w/+3.1 (507/+1.9).
ALVESTA 6.5 (Virdaspelen)
M 60m ("motvind"): John Lundvik 83 Växjö 7.27. 100m ("motvind"): J Lundvik 11.30.
K Kula: Anna Mejenquist 82 Sävsjö 995. Slägga: Rebecka Kvist 83 Alvesta 5409 (senior-4:a och junior-2:a genom tiderna!), Ida-Maria Holmgren 82 Kyrkhult 4298, Maria Gustavsson 83 Hinden 3945, A Mejenquist 3897, Rebecka Karlsson Hinden 3724, Helena Jonsson 82 Hinden 3604, Carola Feuerpfeil Skruv 3502.
F16 Höjd: Sofia Johansson 87 Wärnamo 155.
RÅBY-REKARNE 5.5 (Smekastet)
M Kula: Daniel Jonsson Råby-Rekarne 1750, Tony Settle Råby-Rekarne 1562. Diskus: T Settle 4467. Slägga: T Settle 5962.
K Kula: Jenny Jansson Råby-Rekarne 1155. Diskus: J Jansson 3276, Lisette Carlsson 84 Ärla 3076. Spjut: J Jansson 3775.
TORSBY 5.5
M22 Kula: Anders Constantin 82 Orient 1389. Slägga: A Constantin 5161, Daniel Gustavsson 82 Kil 4840, Erik Eriksson 82 Bore 4430.
K22 Kula: Emma Johannesson 84 Hovslätt 951. Diskus: E Johannesson 3382. Slägga: E Johannesson 4417, Lisa Willman Bore 4244, Marie Nordh 84 FI Göta 3537, Madeleine Frykholm 84 Bore 3249. Spjut: M Frykholm 3720.
F16 Spjut: Tina Jonsson 86 IF Göta 3149.
MALMÖ/S-K 5.5
K Diskus: Catarina Andersson Pallas 4618. Slägga: C Andersson 5140.
MALMÖ/S-K 5.5
M Kula: Anders Holmström Heleneholm 1799, Jimmy Nordin Malmö & Sören Tallhem Spårvägen X. Diskus: A Holmström 5243, Staffan Jönsson Heleneholm 5104.
MALMÖ/S-K 3.5
M Diskus: Staffan Jönsson Heleneholm 5164.
K Diskus: Tracey Andersson 84 Trelleborg 3056. Slägga: Catarina Andersson Pallas 5298, T Andersson 4001.
KALMAR 2.5 (Upptaktstävling)
M Spjut: Bengt Loo Contact 6207.
K Slägga: Rebecka Karlsson Hinden 3672, Anna-Lena Svensson Hinden 3296, Helena Jonsson 82 Hinden 3262. Spjut: R Karlsson 3665, A-L Svensson 3223.
NORRTÄLJE 2.5 (4H-spelen)
M Längd: Matts Asplund Ununge 629/+1.0
TORSBY 20.4
M22 Slägga: Erik Eriksson 82 Bore 4883.
K22 Slägga: Maria Andersson 82 Arvika 5251, Jill Persson 87 Bore 3090.
ARVIKA 13.4
K Slägga: Maria Andersson 82 Arvika 5018.
MALMÖ/S-K 5.4
M Diskus: Kenneth Riggberger Pallas 4180.
K Diskus: Catarina Andersson Pallas 4515. Slägga: C Andersson 4991.
BOTTNARYD 1.4
M Slägga: Stefan Holst 82 Bottnaryd 4557.
GÖTEBORG/S-K 1.4
M Diskus: Philip Åman Kville 4186. Slägga: Thomas Edvinsson Alingsås 4485.
K Diskus: Anna-Karin Svensson Färjestaden 3897. Slägga: Anna Zachrisson 82 Ullevi 3930, A-K Svensson 3211.
ESKILSTUNA/S 31.3
M Slägga: Tony Settle Råby-Rekarne 6120 (1:a gången över "dröm-60").
VÄXJÖ 11.3
M Slägga: Anton Leion 83 Växjö 5706.
KARLSTAD/M 11.3 - Till fullständiga resultat
M Slägga: Bengt Johansson Västerås 7177, Per Karlsson Växjö 6942, Anders Constantin 82 Orient 5163, Daniel Gustavsson 82 Kil 4869.
K Slägga: Cecilia Nilsson Ymer 6270 Svenskt rekord, Maria Andersson 82 Arvika 4878, Marie Nordh 84 IF Göta 3584.
MALMÖ/S-K 8.3
K Diskus: Catarina Andersson Pallas 4300. Slägga: C Andersson 4807.
BOTTNARYD 10.2
M Slägga: Mikael Holst Bottnaryd 4944, Stefan Holst 82 Bottnaryd 4457.
MALMÖ/S-K 8.2
M Diskus: Kenneth Riggberger Pallas 4075.
STORA MOSSEN 4.2
M Vikt (15 kg): Mikael Nyström Linnéa 1806.
GÖTEBORG/S-K 21.1
K Slägga: Maria Andersson 82 Arvika 4821, Anna Zachrisson 82 Ullevi 3551.
VÄXJÖ 7.1
M Slägga: Anton Leion 83 Växjö 5337.