Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Svenskar utomlands - inne 2001



GLASGOW, GBR 18.3 - Till fullständiga resultat
M 60m: 5) Peter Häggström Ymer 6.71. 200m: 4) Jimisola Laursen Malmö 21.74. 400m: 5) Magnus Aare Danderyd Athl 48.60, X: 4) Magnus Norberg Huddinge 48.68. 800m: 3) Rizak Dirshe Malmö 1:49.57. 1500m: 4) Mattias Norling Tureberg 3:48.67. 60mH: 2) Robert Kronberg Kville 7.54 Tangerat svenskt inomhusrekordTresteg: 3) Christian Olsson Örgryte 1649. Kula: 3) Jimmy Nordin Malmö 1897. 4x400m: 3) Sverige (Johan Wissman 82, J Laursen, M Norberg, M Aare) 3:11.16 Svenskt inomhusrekord.
K 200m: 5) Linda Hansson Malmö 25.57. 400m: 5) Monica Lundgren Täby 55.79. 800m: 5) Linda Olsson Täby 2:08.77. 1500m: 5) Ulrika Johansson Rånäs 4:29.16. 60mH: 5) Maria Eriksson Hammerdal 8.49. Höjd: 1) Kajsa Bergqvist Tureberg 197. Stav: 4) Hanna-Mia Persson Kalmar 405. Längd: 5) Sara Brankell Mölndal 597. 4x400m: 5) Sverige (L Hansson, L Olsson, Caroline Gyllenhammar, Helene Nordquist) 3:44.19 Svenskt inomhusrekord.

SINDELFINGEN, GER 4.3
M 50mH A:
 1) Robert Kronberg Kville 6.46 Svenskt inomhusrekord60mH A: 3) R Kronberg 7.62. Längd: 2) Peter Häggström Ymer 805.

SASSNITZ, GER 3.3
K Kula: 
5) Linda-Marie Mårtensson Hässelby 1620.

LIÉVIN, FRA 25.2 - Till fullständiga resultat
M 60mH h1: 3) Robert Kronberg Kville 7.68 (50mH 6.57), f: 5) R Kronberg 7.65 (50mH 6.54 Tangerat svenskt rekord).
K Höjd: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg 194.

VALENCIA, ESP 24-25.2 (Spanska mästerskapen) Till fullständiga resultat
D a g   1
M Höjd: 
6) Ola Carlsson Örgryte 213.

STANGE, NOR 24-25.2 (Norska mästerskapen) - Till fullständiga resultat
D a g   2
M 60mH h1: 
1) Henrik Värendh Spårvägen 8.31, f: 2) H Värendh 8.14.

GENT, BEL 23.2 - Till fullständiga resultat
M 60mH h2: 2) Robert Kronberg Kville 7.62, f: 2) R Kronberg 7.62.

BIRMINGHAM, GBR 18.2 - Till fullständiga resultat
M 2 miles: 10) Henrik Skoog Spårvägen 8:44.14 (3000m 8:07.6m).
K Höjd: 3) Kajsa Bergqvist Tureberg  194.

GRANADA, ESP 17.2
M Höjd: 
3) Ola Carlsson Örgryte 212.

DORTMUND, GER 11.2 - Till fullständiga resultat
M 60m h2: 1) Robert Kronberg Kville 7.61, f: 2) Kronberg 7.61. Stav: 5=) Patrik Kristiansson KA2 550.

CHEMNITZ, GER 9.2 - Till fullständiga resultat
M Längd: 2) Peter Häggström Ymer 780.

SPALA, POL 9.2 Till fullständiga resultat
M Höjd: 1) Stefan Holm Kil 230, 4=) Staffan Strand Hässelby 224.
K Höjd: 2) Kajsa Bergqvist Tureberg 196.

STUTTGART, GER 4.2 - Till fullständiga resultat
M 400m A: 3) Jimisola Laursen Malmö 48.13. 50mH B: 6) Philip Nossmy 82 Malmö 6.78. 60mH B: 6) P Nossmy 7.94. Kula: 2) Jimmy Nordin Malmö 1948.

BAD SEGEBERG, GER 3.2
M Stav: 
5) Alexander Igelström Ullevi 500, 6) Alhaji Jeng Örgryte 500, 7) Viktor von Bothmer Ullevi 500

BIRMINGHAM, GBR 27-28.1
D a g   1
K 800m h2:
 3) Carolina Nylén Fredrikshof 2:12.40.

TURKU, FIN 20-21.1
D a g   1
M 60m h3:
 1) Mikael Storm FK013 7.13, A: 2) M Storm 7.01.
D a g   2
M 800m: 
4) David Lindh 83 FK013 1:58.96.

BIRMINGHAM, GBR 13-14.1
D a g  1
K 400m h1:
 4) Carolina Nylén Fredrikshof 58.19.

ROVANIEMI, FIN 10.12
K 60m: 
1) Lisa Rönnkvist 86 Skellefteå 7.91. Längd: 2) L Rönnkvist 522.