Resultatlista Skol-SM 2005 fredag 9 sept
Datum: 2005-09-09
Plats: Gavlestadion Gävle
Arrangör: Gefle IF
Tävl.led: Sigyn Ekwall
Väder: Solsken, avtagande västlig vind ca 15-20 grader.
P18 100m
Försök heat: 1 1,3 9/9
1 Rickard Arvidsson 87 Ållebergsgy Falkö 11.02 Q
2 Simon Johansson 87 FIG Karlstad 11.15 Q
3 Erik Lindberg 87 Gränsälvsgy Övert 11.28 q
4 Rickard Karlsson 87 FIG Lidingö 11.39
5 Daniel Olsson 87 Klippans Gy. 11.46
6 Staffan Ekefjärd 87 Anderstorpssk Ske 11.52
7 Joakim Winter 87 Wargentinssk 11.72
8 Patrik Mattsson 87 Sundsgy Vellinge 12.28
Försök heat: 2 0,7 9/9
1 Robert Larsson-Roos 87 Rinmangy Eskilstu 11.06 Q
2 André Brännström 87 Anderstorpssk Ske 11.21 Q
3 Victor Lohr 87 FIG Karlstad 11.27 q
4 Robin Lundh 87 FIG Karlstad 11.57
5 Björn Barrefors 87 FIG Växjö 11.60
6 Andreas Andersson 87 FIG Falun 11.65
7 Niklas Bagge 87 Östrabosk Uddeval 12.37
8 Carl Grafström 87 Sjödalsgy Hudding 13.33
Försök heat: 3 -0,9 9/9
1 Erik Karlsson 87 FIG Växjö 11.10 Q
2 Niklas Nilsson 87 Blackebergsgy Sth 11.14 Q
3 David Tegel 87 FIG Karlstad 11.37
4 Tobias Dahlberg 86 Sundsgy Vellinge 11.56
5 Niklas Andersson 87 FIG Umeå 11.72
6 Rikard Göthlin 87 S:t Eriks Gy Sthl 11.77
7 Sebastian Holmberg 87 Polhemsk Lund 11.85
Final 1,1 9/9
1 Simon Johansson 87 FIG Karlstad 10.90
2 Erik Karlsson 87 FIG Växjö 10.95
3 Robert Larsson-Roos 87 Rinmangy Eskilstu 11.02
4 Niklas Nilsson 87 Blackebergsgy Sth 11.09
5 Victor Lohr 87 FIG Karlstad 11.14
6 Rickard Arvidsson 87 Ållebergsgy Falkö 11.15
7 André Brännström 87 Anderstorpssk Ske 11.19
8 Erik Lindberg 87 Gränsälvsgy Övert 11.40
P18 1500m
Final 9/9
1 Emil Oscarsson 87 Sundlergy Vårgård 4:05.77
2 Erik Scheller 87 FIG Löpargy S-tun 4:06.10
3 Mattias Grahn 87 FIG Umeå 4:06.61
4 Robin Höglund 87 Lerumsgy. 4:08.52
5 Erik Widing 87 FIG Löpargy S-tun 4:08.54
P18 Höjd 9/9
1 Mehdi Alkhatib 87 S:t Eriks Gy Sthl 200
2 Alexander Tengner 87 Magnus Åbergsgy T 198
3 Sebstian Carlsson 87 FIG Falun 198
4 Joakim Strömwall 87 FIG Karlstad 186
5 Joel Thorén 87 Sjödalsgy Hudding 186
6 Erik Lindberg 87 Gränsälvsgy Övert 186
7 Daniel Hägg 87 Bergagy Eslöv 182
8 Alexander Tegelström 86 Anderstorpssk Ske 182
9 Simon Johansson 87 FIG Karlstad 177
P18 Tresteg 9/9
1 Rickard Karlsson 87 FIG Lidingö 13,97 0,3
2 David Ståhlberg 87 Högbergssk Tierp 13,54 -1,2
3 Richard Andersson 87 FIG Falun 13,51 1,3
4 Adam Johansson 87 Kaplansk Skelleft 13,28 0,5
5 Patrik Olsson 87 Palmcrantzsk 13,27 0,4
6 Mladjen Dzakovic 87 Löfströmsgy 13,19 2,0
7 Alexander Tegelström 86 Anderstorpssk Ske 12,95 2,9
12,57 0,2
8 Simon Johansson 87 FIG Karlstad 12,69 3,2
12,11 1,1
9 Gustav Karnebäck 87 FIG Löpargy S-tun 11,46 2,1
0,00
P18 Kula 6.0 kg 9/9
1 Mats Olsson 86 FIG Falun 17,78
2 Per Rosell 87 Lars Kaggsk Kalma 16,17
3 Johan Pihlgren 86 FIG Falun 16,00
4 Axel Härstedt 87 Sundsgy Vellinge 15,91
5 Niklas Eriksson 87 S:t Eriks Gy Sthl 15,70
6 Ibro Ribic 86 FIG Falun 15,47
7 Eric Svensson 87 Växjö Fria Gy. 13,79
8 Marcus Janback 87 FIG Lidingö 13,44
9 Fredrik Johansson 87 FIG Karlstad 12,85
10 Jonas Nilsson 87 Timrå Gy. 12,83
P18 Slägga 6.0 kg 9/9
1 Stefan Kvist 87 Alvesta gy 64,73
2 Mats Olsson 86 FIG Falun 58,51
3 Daniel Nyman 87 FIG Växjö 58,45
4 Ibro Ribic 86 FIG Falun 55,91
5 Eric Svensson 87 Växjö Fria Gy. 46,25
6 Jonas Nilsson 87 Timrå Gy. 43,26
7 Fredrik Johansson 87 FIG Karlstad 43,13
8 Tomas Ohlsson 86 Stjernesk Torsby 42,33
9 Johan Pihlgren 86 FIG Falun 42,09
10 Anders Terning 87 Lindesk,Lindesber 38,70
11 Henrik Hassel 87 FIG Lidingö 38,67
12 Marcus Janback 87 FIG Lidingö 34,25
- Daniel Hägg 87 Bergagy Eslöv X
P17 100m
Försök heat: 1 1,5 9/9
1 Carl Dahllöf 88 FIG Göteborg 11.39 Q
2 Niclas Åkerström 88 FIG Växjö 11.47 Q
3 Christoffer Holmström 88 Jenny Nyströmssk 11.78 Q
4 Alexander Lundholm 88 Huddingegy 11.80 q
5 Viktor Lindgren 88 Sjödalsgy Hudding 12.02
6 Daniel Håkansson 88 Palmcrantzsk 12.05
7 Robert Lindberg 88 Balderssk Skellef 12.20
8 Erik Karlsson 88 Tullinge Gy. 12.43
Försök heat: 2 0,9 9/9
1 Jonas Mårtensson 88 FIG Växjö 11.48 Q
2 Patric Erlandsson 88 Upplands-Bro Gy. 11.56 Q
3 Jonathan Söderling 88 Sjödalsgy Hudding 11.69 Q
4 Filip Ekberg 88 Katedralsk Växjö 11.73 q
5 Carl-Adam Lindros 88 Sjödalsgy Hudding 11.89
6 Joakim Bohlin 88 Växjö Fria Gy. 12.20
7 Jonathan Malka 88 FIG Göteborg 12.22
8 Joakim Hjelm 88 Östrabosk Uddeval 12.46
Försök heat: 3 1,6 9/9
1 Oskar Rosen-Olofsson 88 FIG Umeå 11.30 Q
2 Jonas Hilmersson 88 FIG Göteborg 11.45 Q
3 André Larsson 88 Tullängssk Örebro 11.56 Q
4 Robin Andersson 88 Växjö Fria Gy. 11.70 q
5 Gustav Gillander 88 Blackebergsgy Sth 11.81 q
6 Marcus Mohlin 88 Stockholms Fria G 11.87
7 Daniel Entoft 88 Sjödalsgy Hudding 12.16
8 Henrik Lembke Wehlin 88 Thorildsk Sthlm 12.19
Försök heat: 4 0,3 9/9
1 Henrik Adolfsson 88 Tessinsk Nyköping 11.23 Q
2 Nils-Göran Nilsson 88 Tibble Gy Täby 11.59 Q
3 Johannes Håkansson 88 Katedralsk Växjö 11.71 Q
4 Erik Jakobsson 88 FIG Falun 11.94
5 Richard Borg 88 Östrabosk Uddeval 12.07
6 Mattias Brunström 88 FIG Karlstad 12.14
7 Jonas Parkman 88 Ådalssk Kramfors 12.41
8 Jakub Morawiec 88 Gudlav Bildersk S 12.42
Semifinal heat: 1 0,2 9/9
1 Henrik Adolfsson 88 Tessinsk Nyköping 11.22 Q
2 Jonas Hilmersson 88 FIG Göteborg 11.44 Q
3 Nils-Göran Nilsson 88 Tibble Gy Täby 11.51 Q
4 André Larsson 88 Tullängssk Örebro 11.53 q
5 Jonas Mårtensson 88 FIG Växjö 11.62
6 Christoffer Holmström 88 Jenny Nyströmssk 11.85
7 Robin Andersson 88 Växjö Fria Gy. 11.85
8 Gustav Gillander 88 Blackebergsgy Sth 11.90
Semifinal heat: 2 0,2 9/9
1 Carl Dahllöf 88 FIG Göteborg 11.40 Q
2 Oskar Rosen-Olofsson 88 FIG Umeå 11.45 Q
3 Niclas Åkerström 88 FIG Växjö 11.49 Q
4 Patric Erlandsson 88 Upplands-Bro Gy. 11.60 q
5 Jonathan Söderling 88 Sjödalsgy Hudding 11.80
6 Johannes Håkansson 88 Katedralsk Växjö 11.82
7 Filip Ekberg 88 Katedralsk Växjö 11.85
8 Alexander Lundholm 88 Huddingegy 11.95
Final 0,0 9/9
1 Henrik Adolfsson 88 Tessinsk Nyköping 11.23
2 Oskar Rosen-Olofsson 88 FIG Umeå 11.43
3 Carl Dahllöf 88 FIG Göteborg 11.47
4 Nils-Göran Nilsson 88 Tibble Gy Täby 11.49
5 Niclas Åkerström 88 FIG Växjö 11.56
6 Jonas Hilmersson 88 FIG Göteborg 11.61
7 André Larsson 88 Tullängssk Örebro 11.61
8 Patric Erlandsson 88 Upplands-Bro Gy. 11.65
P17 1500m
Finalheat heat: 1 9/9
1 William Taudien 88 Rinmangy Eskilstu 4:23.98 14
2 Simon Teklu 88 FIG Göteborg 4:25.74 15
3 Henrik Jacobsson 88 Rodengy Norrtälje 4:25.80 16
4 Mattias Persson 88 Växjö Fria Gy. 4:25.84 17
5 Marcus Holmström 88 FIG Lidingö 4:26.90 18
6 Mattias Röing 88 Kungsholmens Gy 4:31.17 19
Finalheat heat: 2 9/9
1 Patrik Carlsson 88 Celsiussk Uppsala 4:00.62
2 Thobias Ekhamre 88 Sjödalsgy Hudding 4:01.35
3 Oscar Danielsson 88 Ebersteinskask No 4:01.59
4 Saibou Kebbeh 88 Malmö Latinsk 4:03.25
5 Robin Leandersson 88 FIG Löpargy S-tun 4:04.20
6 Marcus Gustafsson 88 Ebersteinskask No 4:05.26
7 Tommi Vaara 88 Tullinge Gy. 4:08.51
8 Eric Wretström 88 FIG Löpargy S-tun 4:09.03
9 Alexander Söderberg 88 Enskilda Gy Sthlm 4:10.32
10 Joakim Hallqvist 88 Lerumsgy. 4:11.51
11 Linus Harrysson 88 FIG Växjö 4:15.39
12 Tomas Holmqvist 88 FIG Löpargy S-tun 4:19.07
13 Pontus Gustafsson 88 FIG Falun 4:20.66
Martin Lindqvist 88 Spykensgy Lund bröt
P17 Höjd 9/9
1 Daniel Lennartsson 88 Växjö Fria Gy. 200
2 Erik Jakobsson 88 FIG Karlstad 198
3 Conrad Öster 88 Polhemsk Lund 194
4 Oscar Adolfsson 88 FIG Karlstad 192
5 Jonathan Gustavsson 88 Stagneliussk Kalm 186
6 Christoffer Holmström 88 Jenny Nyströmssk 186
7 Mattias Lennartsson 88 FIG Växjö 182
8 Hans Lämås 88 FIG Karlstad 177
9 Anders Tallryd 88 Wargentinssk 167
P17 Tresteg 9/9
1 Daniel Lennartsson 88 Växjö Fria Gy. 13,74 1,0
2 Christer Åsman 88 Skvaderns gy Sund 13,19 0,0
3 Emil Afzelius 88 Torsbergsgy Bolln 12,78 0,2
4 Jesper Festin 88 Katedralsk Uppsal 12,68 0,5
5 Johan Andersson 88 Växjö Fria Gy. 12,39 0,2
6 Sebastian Meakin 88 Katedralsk Växjö 12,21 0,3
7 Gustav Gillander 88 Blackebergsgy Sth 12,01 0,2
P17 Kula 5.0 kg 9/9
1 Ulf Ankarling 88 FIG Karlstad 18,34
2 Anders Lundell 88 Solbergask Arvika 16,08
3 Olof Hjertman 88 FIG Växjö 15,83
4 Richard Johansson 88 FIG Karlstad 15,62
5 Lars Jarnefjord 88 Lerumsgy. 15,16
6 Henrik Adolfsson 88 Tessinsk Nyköping 15,00
7 Pontus Waern 88 Allésk Hallsberg 13,65
8 Filip Erkenborn 88 Ållebergsgy Falkö 13,58
9 David Hällgren 88 Växjö Fria Gy. 13,21
10 Niclas Åkerström 88 FIG Växjö 12,95
11 Simon Enocsson 88 FIG Växjö 12,74
12 Fredrik Hallinder 88 FIG Löpargy S-tun 12,71
13 Tomas Holmqvist 88 FIG Löpargy S-tun 11,92
14 Erik Almström 88 FIG Lidingö 11,54
15 Jonas Mårtensson 88 FIG Växjö 11,15
16 Jonathan Gren 88 Ållebergsgy Falkö 10,83
P16 100m
Försök heat: 1 2,6 9/9
1 Robin Lundgren 89 FIG Karlstad 11.19 Q
2 Robin Nordenberg 89 Solbergask Arvika 11.41 Q
3 John Arvidsson 89 FIG Falun 11.58 Q
4 Johannes Andersson 89 Nils Ericssongy, 11.60 q
5 Adam Tegelström 89 Anderstorpssk Ske 11.79 q
6 Christian Joh.-Cederfjärd 89 Ållebergsgy Falkö 12.02 q
Försök heat: 2 -1,6 9/9
1 David Kallebäck 89 FIG Växjö 11.62 Q
2 Gustav Sommerholt 89 Danderydsgy 11.82 Q
3 Tomas Olsson 89 Sundsta Älvkulleg 12.01 Q
4 Anton Andersson 89 Björknässkolan Bo 12.16
5 Henrik Lundqvist 89 Sjödalsgy Hudding 13.02
6 Oskar Rybo 89 FIG Göteborg 13.08
Försök heat: 3 1,5 9/9
1 Fredrik Jurstrand 89 Enskilda Gymn. 11.74 Q
2 Jesper Berggren 89 Hvitfeldtskas IF 11.79 Q
3 Rasmus Nim 89 FIG Falun 11.87 Q
4 Johan Andersson 89 FIG Karlstad 12.09
5 Robin Larsson 89 Borgarsk Gävle 12.20
6 John-Eric Ericsson 89 Katedralsk Växjö 12.22
7 Christoffer Älvenstrand 89 Upplands-Bro Gy. 12.51
Försök heat: 4 2,0 9/9
1 John Sallergård 89 FIG Växjö 11.39 Q
2 Anders Nihlstedt 89 Stagneliussk Kalm 11.71 Q
3 Felix Siljebäck-Larsen 89 FIG Karlstad 11.76 Q
4 Ludvig Brodin 89 Tumba gy. 11.89 q
5 Marcus Carlsson 89 Växjö Fria Gy. 12.12
6 Henrik Rosenberg 89 FIG Falun 12.36
7 Alexander Roosmark 89 Sjödalsgy Hudding 12.43
Semifinal heat: 1 -0,1 9/9
1 John Sallergård 89 FIG Växjö 11.26 Q
2 David Kallebäck 89 FIG Växjö 11.41 Q
3 Anders Nihlstedt 89 Stagneliussk Kalm 11.63 Q
4 Ludvig Brodin 89 Tumba gy. 11.71 11.710
5 Felix Siljebäck-Larsen 89 FIG Karlstad 11.79
6 Jesper Berggren 89 Hvitfeldtskas IF 11.82
7 Rasmus Nim 89 FIG Falun 11.83
Adam Tegelström 89 Anderstorpssk Ske ej start
Semifinal heat: 2 1,1 9/9
1 Robin Lundgren 89 FIG Karlstad 11.27 Q
2 Robin Nordenberg 89 Solbergask Arvika 11.41 Q
3 Fredrik Jurstrand 89 Enskilda Gymn. 11.61 Q
4 John Arvidsson 89 FIG Falun 11.67 q
5 Gustav Sommerholt 89 Danderydsgy 11.71 q 11.705
6 Johannes Andersson 89 Nils Ericssongy, 11.84
7 Tomas Olsson 89 Sundsta Älvkulleg 12.04
8 Christian Joh.-Cederfjärd 89 Ållebergsgy Falkö 12.10
Final 0,0 9/9
1 Robin Lundgren 89 FIG Karlstad 11.26
2 John Sallergård 89 FIG Växjö 11.33
3 Robin Nordenberg 89 Solbergask Arvika 11.46
4 David Kallebäck 89 FIG Växjö 11.58
5 Anders Nihlstedt 89 Stagneliussk Kalm 11.70
6 Gustav Sommerholt 89 Danderydsgy 11.72
7 John Arvidsson 89 FIG Falun 11.74
8 Fredrik Jurstrand 89 Enskilda Gymn. 11.76
P16 1500m
Final 9/9
1 Gustaf J Bjurhammer 89 FIG Löpargy S-tun 4:06.90
2 John Eliasson 89 Munkebäcksgy Gbg 4:07.56
3 Johan Svensson 89 Stagneliussk Kalm 4:08.68
4 Jimmy Holmroos 89 FIG Löpargy S-tun 4:11.91
5 Johan Hydén 89 Katedralsk Linköp 4:12.35
6 Daniel Pelvén 89 Ullvigy Köping 4:14.48
7 Tim Sundström 89 Virginska sk. Öre 4:15.52
8 Mikael Ekvall 89 Östrabosk Uddeval 4:16.86
9 Mattias Karlsson 89 FIG Löpargy S-tun 4:17.74
10 Linus Lagergren 89 FIG Göteborg 4:26.36
11 Pontus Werbelow 89 Sjödalsgy Hudding 4:51.66
12 Simon Bergqvist 89 Virginska sk. Öre 5:10.36
P16 Diskus 1.5 kg 9/9
1 Johnny Karlsson 89 FIG Umeå 46,79
2 Peter Edfors 89 FIG Umeå 42,13
3 Emil Svensson 89 FIG Växjö 41,86
4 Fredrik Kristoffersson 89 FIG Umeå 40,83
5 Daniel Larsson 89 FIG Karlstad 40,42
6 Martin Gren 89 Ållebergsgy Falkö 40,19
7 Erik Markusson 89 Stjernesk Torsby 38,43
8 Tobias Reimertz 89 Ester Mosessons G 37,89
9 Sebastian Mattsson 89 FIG Karlstad 34,22
10 Felix Siljebäck-Larsen 89 FIG Karlstad 33,97
11 Joakim Ivarsson 89 FIG Växjö 30,71
12 Alexander Lindell-Svensson 89 Växjö Fria Gy. 29,14
P15 Hinder 1500m 76 cm
Final 9/9
1 Kalle Wåhlin 90 Högalidssk Sthlm 4:30.01
2 David Johansson 90 Ledetsk. 4:33.27
3 Anton Carlansson 90 Mimershus Kungälv 4:39.99
4 Johan Borg 90 Ilandask Karlstad 4:41.93
5 Henrik Borg 90 Ilandask Karlstad 4:42.18
6 Christopher Ljugné 90 Nya Påvelundssk V 4:43.15
7 Adam Fransson 90 Mariebergssk Karl 4:51.21
P15 100m häck 84 cm
Försök heat: 1 0,7 9/9
1 Rasmus Ersson 90 Stigslundsk Gävle 13.76 Q
2 Torbjörn Höglund 90 Engelska sk Gävle 13.91 Q
3 Andreas Larsson 90 FIG Karlstad 14.31 q
4 Markus Johansson 90 Tegnérsk Säffle 14.75 q
5 Kim Amb 90 Enebysk Håbo 15.52
Försök heat: 2 1,4 9/9
1 Adam Björling 90 Funkabosk Kalmar 14.26 Q
2 Pontus Lundin 90 Almbysk Örebro 14.42 Q
3 Niklas Karlsson 90 BCJF Sk Bålsta 14.61 q
4 Alexander Brorsson 90 Stenbockssk 14.91 q
5 Jonathan Ringström 90 Fryxellskask Väst 16.24
Final -0,3 9/9
1 Rasmus Ersson 90 Stigslundsk Gävle 13.62
2 Adam Björling 90 Funkabosk Kalmar 13.99
3 Torbjörn Höglund 90 Engelska sk Gävle 14.10
4 Andreas Larsson 90 FIG Karlstad 14.14
5 Pontus Lundin 90 Almbysk Örebro 14.54
6 Markus Johansson 90 Tegnérsk Säffle 14.67
7 Niklas Karlsson 90 BCJF Sk Bålsta 14.83
Alexander Brorsson 90 Stenbockssk ej start
P15 Höjd 9/9
1 Carl Rönnow 90 Mörbysk Danderyd 190
2 Jonathan Carbe 90 Munkegärdessk K-ä 184
3 Douglas Stenberg 90 Mariebergssk Karl 184
4 Daniel Persson 90 Preesesk 178
5 Oskar Jonsson 90 Norregårdssk Växj 174
6 Mick Karlsson 90 Furulidsk Aneby 170
7 Markus Johansson 90 Tegnérsk Säffle 170
8 David Östling 90 Ekebyholmssk Rimb 170
9 Per Jäderberg 90 Solängsss Gävle 165
10 Filip Ohlsson-Lagerstedt 90 Göteborgs Högre 160=
Emil Johansson 90 Centralssk Forsha 160=
Jonathan Menning 90 Enebysk Håbo 160=
13 Jens Marklund 90 Sätilask. 160
P15 Längd 9/9
1 Adam Björling 90 Funkabosk Kalmar 6,33 0,3
2 Douglas Stenberg 90 Mariebergssk Karl 6,29 -0,3
3 Tobias Sandberg 90 Tyresö sk 6,15 0,0
4 Martin Bergqvist 90 Scheelesk Köping 6,00 0,0
5 Oskar Paulsson 90 Fredriksdalsk Lid 5,99 0,3
6 Andreas Larsson 90 FIG Karlstad 5,90 0,5
7 Markus Kristiansson 90 Östratornsk Lund 5,86 0,6
8 Kristoffer Glaad 90 Hillertorpssk Gno 5,83 0,0
9 Linus Gamnis 90 Kristinebergsk Åm 5,76 0,2
10 Daniel Persson 90 Preesesk 5,73 0,0
11 Oskar Jonsson 90 Norregårdssk Växj 5,66 0,4
12 Mick Karlsson 90 Furulidsk Aneby 5,63 0,3
13 David Östling 90 Ekebyholmssk Rimb 5,62 0,2
14 Patrik Holmberg 90 Källbrinkssk Hudd 5,53 0,1
15 Per Jäderberg 90 Solängsss Gävle 5,48 -0,2
16 Jens Marklund 90 Sätilask. 5,28 0,0
17 Emil Johansson 90 Centralssk Forsha 4,82 0,1
18 Leor Malka 90 Brunnsbosk H-back 4,80 0,7
19 Peter Nilsson 90 Teglask Skara 4,79 0,4
20 Adam Gloveus 90 Rödabergssk Sthlm 4,78 0,4
21 Alex Eriksson 90 Borgmästarhagsk 4,59 0,1
22 Mattias Andersson 90 Teglask Skara 4,48 0,0
23 Filip Ohlsson-Lagerstedt 90 Göteborgs Högre 4,28 -0,2
P15 Diskus 1.0 kg 9/9
1 Simon Gustafsson 90 Vidåkerssk. 55,56
2 Johan Morén 90 Engelska sk Gävle 52,35
3 Viktor Laack 90 Frykenssk Torsby 49,92
4 Christian Hansson-Bergén 90 Tessinsk Nyköping 48,88
5 Pontus Bjärkvik 90 Attarpssk Bankery 47,85
6 Kristian Nyman 90 Mogask Svenljunga 47,54
7 Markus Johansson 90 Tegnérsk Säffle 47,27
8 Jonas Jonsson 90 Vattudalssk Ström 46,47
9 Andreas Larsson 90 FIG Karlstad 39,30
10 Filip Sundgren 90 Bjärnums Centrals 39,07
11 Tommy Larsson 90 Frykenssk Torsby 38,06
12 Robin Hägg 90 Ekenässk Eslöv 36,61
13 Niklas Karlsson 90 BCJF Sk Bålsta 34,74
14 Jonathan Genborg 90 Frösåkerssk 30,29
15 Victor Kriström 90 Nya Ängkärrsk Sol 26,89
- Martin Jönsson 90 Mörbylånga sk. X
Pontus Rabe 90 Enebysk Håbo X
Erik Romberg 90 Funkabosk Kalmar X
P GRUND 4 x 100m
Final 9/9
1 Lag 1 Solängsss Gävle 48.83
Jimmy Nordqvist -91 Johan Fougman -90 Jesper Hall -90 Per Jäderberg -90
2 Lag 2 Solängsss Gävle 57.50
David Engvall -91 Martin Mohebbi -92 Erik Hillborg -91 Anton Hedbern -91
F18 100m
Final -0,1 9/9
1 Sofia Rahdevi 87 Sundsgy Vellinge 12.64
2 Cecilia Edfors 87 Gudlav Bildersk S 12.96
3 Sofie Svensson 87 Bergagy Eslöv 13.32
4 Fanny Hagström 87 Sjödalsgy Hudding 14.08
5 Emelie Corneliusson 87 FIG Göteborg 14.69
F18 1500m
Final 9/9
1 Frida Flodström 87 FIG Löpargy S-tun 5:03.42
2 Frida Jönsson 87 Bergagy Eslöv 5:05.36
3 Erika Fyrvall 87 Rudbeckssk Sollen 5:12.65
4 Diana Nordén 87 Gripensk Nyköping 5:18.28
F18 Spjut 600 g 9/9
1 Anna Boberg 87 FIG Växjö 44,88
2 Veronica Lundgren 86 Bobergssk Ånge 39,98
3 Caroline Nilsson 87 Birger Sjöbergsgy 36,92
4 Victoria Österberg 87 FIG Karlstad 34,11
5 Joanna Nilsson 87 FIG Falun 33,44
6 Anna Wikström 87 Tullinge Gy. 32,81
7 Frida Karlsson 87 FIG Växjö 31,24
8 Elisabeth Henriksson 86 FIG Falun 30,77
9 Siri Fagerlund 86 Filbornask Helsin 29,88
10 Sara Persson 87 FIG Växjö 28,30
11 Fanny Hagström 87 Sjödalsgy Hudding 25,06
12 Ebba Jungmark 87 FIG Göteborg 19,43
F17 100m
Försök heat: 1 0,0 9/9
1 Julia Skugge 88 Virginska sk. Öre 12.60 Q
2 Anna Wemmert 88 Filbornask Helsin 12.77 Q
3 Jasmin Andersson 88 FIG Växjö 12.81 q
4 Louise Johansson 88 FIG Umeå 12.83
5 Emma Vessman 88 Sjödalsgy Hudding 13.12
6 Melinda Ymsén 88 Söderportsk Krist 13.14
7 Fredrica Andersson 88 FIG Falun 13.20
8 Elin Nilsson 88 Katedralsk Växjö 13.62
Försök heat: 2 0,9 9/9
1 Elin Backman 88 Filbornask Helsin 12.32 Q
2 Ida Aidanpää 88 Gränsälvsgy Övert 12.47 Q
3 Nina Fjellner 88 FIG Umeå 12.95
4 Josefin Johansson 88 FIG Karlstad 13.17
5 Frida Hjelm 88 FIG Växjö 13.22
6 Minna Jansson 88 Sjödalsgy Hudding 13.26
7 Louisa Brandt 88 V.Rydbergs Gy Dju 13.28
8 Camilla Wikström 88 Vasask. Gävle 13.82
Försök heat: 3 0,4 9/9
1 Mariama Sambou 88 Sjödalsgy Hudding 11.99 Q
2 Emilia Rundqvist 88 FIG Växjö 12.22 Q
3 Maria Gustafsson 88 Rekarnegy Eskilst 12.41 q
4 Victoria Waldemarsson 88 Växjö Fria Gy. 13.00
5 Malin Hansson 88 Sjödalsgy Hudding 13.02
6 Lina Nätterlund 88 FIG Lidingö 13.07
7 Emma Aidanpää 88 Gränsälvsgy Övert 13.58
Final -0,2 9/9
1 Mariama Sambou 88 Sjödalsgy Hudding 12.01
2 Emilia Rundqvist 88 FIG Växjö 12.23
3 Julia Skugge 88 Virginska sk. Öre 12.40
4 Maria Gustafsson 88 Rekarnegy Eskilst 12.42
5 Elin Backman 88 Filbornask Helsin 12.51
6 Ida Aidanpää 88 Gränsälvsgy Övert 12.58
7 Jasmin Andersson 88 FIG Växjö 12.67
Anna Wemmert 88 Filbornask Helsin ej start
F17 1500m
Final 9/9
1 Sandra Fransson 88 FIG Växjö 4:50.56
2 Elina Nygren 88 FIG Löpargy S-tun 4:55.01
3 Christina Lindblom 88 Blackebergsgy Sth 4:56.41
4 Lena Örn 88 FIG Löpargy S-tun 4:57.65
5 Cecilia Norrbom 88 FIG Löpargy S-tun 4:58.27
6 Sandra Thudén 88 FIG Lidingö 4:59.66
7 Linda Johansson 88 FIG Löpargy S-tun 5:07.45
8 Emma Mellgren 88 FIG Karlstad 5:13.58
9 Ida Andreasson 88 Växjö Fria Gy. 5:14.15
10 Anna Elmgren 88 Igelstavikens Gy 5:30.44
F17 Spjut 600 g 9/9
1 Jasmine Henriksson 88 Bergagy Eslöv 42,36
2 Sofia Larsson 88 FIG Karlstad 39,42
3 Jenny Johansson 88 FIG Falun 39,39
4 Carolin Gull 88 FIG Karlstad 37,57
5 Isabelle Gradin 88 Skvaderns gy Sund 37,51
6 Pernilla Wittikko 88 Haparanda Lärover 36,61
7 Sara Klevell 88 FIG Göteborg 30,48
8 Jessica Hermansson 88 Bergagy Eslöv 28,40
9 Anna Fyhr 88 Sandvikens Gy. 27,52
10 Sofie Lindskog 88 Polhemssk Gävle 23,59
- Micaela Francke-Rydén 88 FIG Lidingö X
Hanna Svantesson 88 Ållebergsgy Falkö X
F16 100m
Försök heat: 1 0,5 9/9
1 Gladys Bamane 89 Sjödalsgy Hudding 12.47 Q
2 Ann-Sofie Jansson 89 FIG Falun 12.60 Q
3 Magdalena Norberg 89 Anderstorpssk Ske 13.23 Q
4 Marie Segerlund 89 Haparanda Lärover 13.27 q
5 Lisa Ek 89 Leksands gy. 13.35
6 Sara Wallin 89 Södra Latin Sthlm 13.43
7 Sara Hall 89 FIG Lidingö 13.61
8 Caroline Eriksson 89 Sjödalsgy Hudding 13.73
Försök heat: 2 -0,2 9/9
1 Julia Tollin 89 FIG Falun 12.35 Q
2 Emma Lagerqvist 89 Växjö Fria Gy. 12.96 Q
3 Jonna Quistbergh 89 FIG Lidingö 13.04 Q
4 Emelie Madsen 89 Stålhagssk Hultsf 13.20 q
5 Patricia Strenius 89 Ehrensvärdska Gy 13.66
6 Sofia Turesson 89 Blackebergsgy Sth 13.79
7 Lina Hedly 89 Leksands gy. 13.88
8 Michaela Holmer 89 John Bauergy. Nor 13.88
Försök heat: 3 -0,6 9/9
1 Isabell Eurenius 89 FIG Umeå 12.43 Q
2 Emelie Svensson 89 FIG Göteborg 12.73 Q
3 Sofia Thorin 89 Sundsta Älvkulleg 13.08 Q
4 Tone Granquist 89 Galärens Gy Karls 13.25 q
5 Elin Jarenfors 89 Östrabosk Uddeval 13.26 q
6 Jennifer Westerfelt 89 FIG Lidingö 13.74
7 Lina Andersson 89 Ehrensvärdska Gy 13.75
8 Malin Wiberg 89 Jenny Nyströmssk 15.61
Försök heat: 4 -1,4 9/9
1 Linnéa Collin 89 Filbornask Helsin 12.60 Q
2 Julia Lärkert 89 FIG Lidingö 12.77 Q
3 Kristina Eriksson 89 FIG Falun 12.78 Q
4 Sara Bengtsson 89 Kungsholmens Gy 13.30
5 Elisabeth Brolin 89 Leksands gy. 13.53
6 Johanna Aalto 89 Brogårdsgy Kr-ham 13.56
7 Matilda Ottosson 89 Tibble Gy Täby 14.00
Semifinal heat: 1 0,2 9/9
1 Linnéa Collin 89 Filbornask Helsin 12.29 Q
2 Julia Tollin 89 FIG Falun 12.32 Q
3 Ann-Sofie Jansson 89 FIG Falun 12.55 Q
4 Kristina Eriksson 89 FIG Falun 12.73 q
5 Emma Lagerqvist 89 Växjö Fria Gy. 12.97 q
6 Marie Segerlund 89 Haparanda Lärover 13.28
7 Magdalena Norberg 89 Anderstorpssk Ske 13.29
8 Emelie Madsen 89 Stålhagssk Hultsf 13.36
Semifinal heat: 2 0,3 9/9
1 Isabell Eurenius 89 FIG Umeå 12.43 Q
2 Gladys Bamane 89 Sjödalsgy Hudding 12.48 Q
3 Julia Lärkert 89 FIG Lidingö 12.71 Q
4 Jonna Quistbergh 89 FIG Lidingö 13.04
5 Elin Jarenfors 89 Östrabosk Uddeval 13.16
6 Sofia Thorin 89 Sundsta Älvkulleg 13.21
7 Tone Granquist 89 Galärens Gy Karls 13.33
Emelie Svensson 89 FIG Göteborg ej start
Final 0,0 9/9
1 Julia Tollin 89 FIG Falun 12.27
2 Isabell Eurenius 89 FIG Umeå 12.28
3 Linnéa Collin 89 Filbornask Helsin 12.42
4 Gladys Bamane 89 Sjödalsgy Hudding 12.50
5 Ann-Sofie Jansson 89 FIG Falun 12.64
6 Julia Lärkert 89 FIG Lidingö 12.79
7 Kristina Eriksson 89 FIG Falun 12.93
8 Emma Lagerqvist 89 Växjö Fria Gy. 12.95
F16 1500m
Final 9/9
1 Lisa Forsberg 89 FIG Falun 4:46.28
2 Sara Sjöqvist 89 FIG Löpargy S-tun 4:48.44
3 Josefine Koskinen 89 FIG Löpargy S-tun 4:48.71
4 Therése Sjöström 89 FIG Löpargy S-tun 4:48.99
5 Hanna Michaelsson 89 Lundellska sk Upp 4:59.09
6 Erika Unelid 89 Vackstanäsgy Söde 5:51.40
F16 Stav 9/9
1 Erika Drageryd 89 Rudbeckssk Örebro 340
2 Kristin Hallberg 89 FIG Falun 315
3 Jessica Enlund 89 Torsbergsgy Bolln 315
4 Malin Dahlström 89 Hvitfeldtskas IF 305
F16 Tresteg 9/9
1 Rebecca Strand 89 FIG Karlstad 11,41 0,2
2 Johanna Bertilsson 89 Bromangy Hudiksva 11,30 0,2
3 Emilia Eliasson 89 Härnösandsgy. 11,13 0,1
4 Emelie Svensson 89 FIG Göteborg 11,07 0,3
11,06
5 Lovisa Gårlin 89 FIG Lidingö 11,07 1,3
10,92
6 Josefin Svensson 89 FIG Växjö 10,78 0,8
7 Joanna Nydén 89 Lindesk,Lindesber 10,76 2,0
8 Sara Wallin 89 Södra Latin Sthlm 10,70
9 Mia Callenberg 89 Lerumsgy. 10,52 1,1
10 Moa Hedström 89 Vasask. Gävle 10,50 1,4
11 Johanna Aalto 89 Brogårdsgy Kr-ham 10,39 1,2
12 Angelica Brus 89 Rudbeckssk Örebro 10,34 1,4
13 Therese Pihlblad 89 Ekbackesk Osby 10,10 2,2
9,75 -0,1
F16 Kula 3.0 kg 9/9
1 Elin Jarenfors 89 Östrabosk Uddeval 13,60
2 Teres Christensson 89 FIG Karlstad 12,52
3 Malin Wiberg 89 Jenny Nyströmssk 12,44
4 Karin Andersson 89 Virginska sk. Öre 12,25
5 Anna Wessman 89 FIG Växjö 12,05
6 Mia Callenberg 89 Lerumsgy. 11,64
7 Simona Geries 89 Vasask. Gävle 10,88
8 Jannica Nilsson 89 Bergagy Eslöv 10,69
9 Emilia Hoffer 89 Filbornask Helsin 10,23
10 Johanna Lundmark 89 Stålhagssk Hultsf 10,22
11 Emelie Pauli 89 Ållebergsgy Falkö 9,74
12 Emilie Andersson 89 Upplands-Bro Gy. 9,54
13 Fatima Makakala 89 Sjödalsgy Hudding 8,97
14 Erika Sundin 89 Bobergssk Ånge 8,83
F15 Häck 80m 76 cm
Försök heat: 1 2,2 9/9
1 Caroline Tegel 90 Stavresk T-hättan 11.84 Q
2 Ellen Sääw 90 Transtenssk Halls 11.98 Q
3 Malin Olsson 90 Munkhättesk Malmö 12.22 q
4 Elisabeth Höglund 90 FIG Karlstad 12.69
5 Frida Lindström 90 Annerstask Huddin 13.63
Sofia Carls 90 Forellsk Tyresö ej start
Anna Jönsson 90 Norrevångsk Eslöv ej start
Försök heat: 2 0,4 9/9
1 Sara Cavretti 90 Almbysk Örebro 12.07 Q
2 Andrea Nybäck 90 Scheelesk Köping 12.21 Q
3 Johanna Nilsson 90 Väskolan Kristian 12.24 q
4 Emma Stridsberg 90 Mörmosk Skoghall 12.29
5 Martina Swanström 90 Kyrkerörsk Falköp 13.07
6 Therése Kollin 90 Karbysk Vallentun 13.77
Försök heat: 3 4,3 9/9
1 Emilia Granqvist 90 Storsjösk Östersu 12.10 Q
2 Frida Linde 90 Näsbydalssk Täby 12.32 Q
3 Amanda Hagberg 90 Mimersk Sundsvall 12.58
4 Mikaela Jansson 90 Örbyhussk Örbyhus 12.71
5 Maja Gustavsson 90 Mohedask 13.78
Lina Larsson 90 Nicolaisk Nyköpin bröt
Final 0,0 9/9
1 Ellen Sääw 90 Transtenssk Halls 11.77
2 Andrea Nybäck 90 Scheelesk Köping 12.00
3 Caroline Tegel 90 Stavresk T-hättan 12.02
4 Malin Olsson 90 Munkhättesk Malmö 12.15
5 Frida Linde 90 Näsbydalssk Täby 12.18
6 Johanna Nilsson 90 Väskolan Kristian 12.19
7 Sara Cavretti 90 Almbysk Örebro 12.19
8 Emilia Granqvist 90 Storsjösk Östersu 12.30
F15 Stav 9/9
1 Viktoria Bengtsson 90 Dackesk Tingsryd 340
2 Moa Torstensson 90 Mariask Sthlm 315
3 Sofie Almkvist 90 Frejask Skellefte 295=
Madeleine Nilsson 90 Masersk Borlänge 295=
5 Louise Ehrenborg-Staffas 90 Nya Påvelundssk V 295
6 Sara Liljenström 90 Centralsk Nässjö 265
7 Emilia Segerlund 90 Gränssk Haparanda 245
F15 Längd 9/9
1 Johanna Nilsson 90 Väskolan Kristian 5,93 0,2
2 Sara Arwald 90 Munkhättesk Malmö 5,81 3,2
5,02 1,7
3 Frida Linde 90 Näsbydalssk Täby 5,34 1,8
4 Sofia Carls 90 Forellsk Tyresö 5,11 1,9
5 Linda Beckius 90 Centralsk Nässjö 5,10 1,6
6 Malin Andersson 90 Attarpssk Bankery 5,09 1,1
7 Lydia Ståhlberg 90 Örbyhussk Örbyhus 4,98 2,2
4,95 1,4
8 Anna Forslund 90 Transtenssk Halls 4,94 2,8
4,79 0,1
9 Stina Larsson 90 Södra Sk Katrineh 4,93 1,0
10 Sara Stanley 90 Abrahamsbergssk 4,91 0,8
11 Åsa Jönsson 90 Syltesk Trollhätt 4,88 3,3
4,87 -0,4
12 Martina Damgren 90 Attarpssk Bankery 4,88 2,1
4,66 0,6
13 Andrea Nybäck 90 Scheelesk Köping 4,85 2,4
4,83 -0,7
14 Mikaela Jansson 90 Örbyhussk Örbyhus 4,84 1,3
4,78 1,1
15 Frida Lindström 90 Annerstask Huddin 4,84 1,3
16 Samia Adan 90 Smedshagssk Hässe 4,69 0,9
17 Malin Wahlström 90 Sjöängsk Askersun 4,66 -0,6
18 Kajsa Kaufeldt 90 Ekillask Märsta 4,62 1,9
19 Elin Nygren 90 Norrtullsskolan S 4,60 3,2
4,50 0,4
20 Madeleine Olsson 90 Drakbergssk V Frö 4,58 0,8
21 Maja Gustavsson 90 Mohedask 4,39 2,1
4,10 1,4
22 My Hansen 90 Munkhättesk Malmö 4,15 3,3
2,87 1,2
23 Elin Erixon 90 Sjöängsk Askersun 4,13 0,9
24 Emma Palmér 90 Munkhättesk Malmö 3,81 0,7
F15 Diskus 0.6 kg 9/9
1 Sandra Andersson 90 Friskolan Arvika 47,84
2 Matilda Gunnarsson 90 Wenströmska Sk. 41,49
3 Sara Cronsioe 90 Ekenässk Eslöv 36,25
4 Hanna Reiding 90 Ekillask Märsta 34,85
5 Emma Wallin 90 Hagnässk Upplands 34,74
6 Sandra Höckerstrand 90 Skolhagensk 33,10
7 Maja Gustavsson 90 Mohedask 32,06
8 Johanna Andersson 90 Lundåkersk Hestra 31,65
9 Amanda Eriksson 90 Sannerudssk Kil 28,04
10 Sara Eriksson 90 Fritslask Fritsla 26,59
11 Habiba Ben Abdallah 90 Scheelesk Köping 26,15
12 Erika Femzén 90 Bergsundask Växjö 18,14
F15 Slägga 3.0 kg 9/9
1 Linda Drougge 90 Långsjösk Rimbo 43,39
2 Nike Hermans 90 Annerstask Huddin 43,19
3 Madeleine Andersson 90 Oppebysk Nyköping 41,97
4 Amanda Eriksson 90 Sannerudssk Kil 40,34
5 Sara Cronsioe 90 Ekenässk Eslöv 38,73
6 Maja Unander 90 Vibackesk Alnö 38,42
7 Julia Mlakar 90 FIG Karlstad 38,30
8 Anna Jönsson 90 Norrevångsk Eslöv 34,49
9 Louise Johansson 90 Annerstask Huddin 32,25
10 Erika Femzén 90 Bergsundask Växjö 28,15
11 Madeleine Olsson 90 Drakbergssk V Frö 24,24
- Jennifer Höglund 90 Engelska sk Gävle X
F GRUND 4 x 100m
Final 9/9
1 Lag 1 Munkhättesk Malmö 49.64
My Hansen -90 Issabelle Peterson -90 Malin Olsson -90 Emma Palmér -90
2 Lag 2 Munkhättesk Malmö 51.85
Ebba Didner -90 Elin Söderqvist -90 Mette Ericsson -90 Sara Anwald -90
3 Lag 1 Transtenssk Halls 52.32
Anna Forslund -90 Ellen Sääw -90 Mikaela Widström -90 Charlotte Björkgren -91
4 Lag 1 Solängsss Gävle 52.91
Linn Hall Jansson -91 Emilia Struyk -91 Madeleine Nilsson -91 Kathrin Mohabbi -91
5 Lag 1 Sjöängsk Askersun 53.07
Jennifer Rosengren -92 Linda Albrektsson -92 Elin Erixon -90 Malin Wahlström -90
6 Lag 1 Engelskask Gävle 53.11
Mikaela Kärlin -91 Sara Gustafsson -90 Matilda Lööke -90 Jennifer Höglund -90
7 Lag 2 Solängsss Gävle 53.44
Johanna Pettersson -92 Fanny Lundmark -92 Therese Nilsson -92 Emma Öhman -92
8 Lag 1 Annerstask Huddin 55.53
Sara Johansson -90 Frida Lindström -90 Fanny Lindberger -91 Louise Johansson -90