Resultatlista Skol-SM 2005 söndag 11 sept
Datum: 2005-09-11
Plats: Gavlestadion Gävle
Arrangör: Gefle IF
Tävl.led: Sigyn Ekwall
Väder: Solsken, lätta västliga vindar ca 16 grader.
P18 400m
Final 11/9
1 Gustav Karnebäck 87 FIG Löpargy S-tun 50.85
2 Erik Karlsson 87 FIG Växjö 50.87
3 Joakim Englund 87 Skvaderns gy Sund 51.64
4 Joakim Winter 87 Wargentinssk Ö-su 52.56
5 Tomas Bjurström 87 Rudbeckssk Örebro 53.35
6 Daniel Olsson 87 Klippans Gy. 53.58
7 Jesper Johansson 87 Rekarnegy Eskilst 57.64
8 Ola Sterling 87 Sjödalsgy Hudding 59.22
P18 800m
Final 11/9
1 Johan Walldén 87 S:t Mikaelsk Mora 1:54.84
2 Emil Oscarsson 87 Sundlergy Vårgård 1:56.56
3 Gustav Karnebäck 87 FIG Löpargy S-tun 1:56.71
4 Mattias Grahn 87 FIG Umeå 1:57.16
5 Robin Höglund 87 Lerumsgy. 1:58.64
6 Yngve Forslin 87 Jakobsbergssk Jär 1:59.71
7 Johan Forslund 87 FIG Löpargy S-tun 2:03.63
8 Jesper Johansson 87 Rekarnegy Eskilst 2:13.82
P18 3000m
Final 11/9
1 Erik Scheller 87 FIG Löpargy S-tun 9:09.13
2 Erik Widing 87 FIG Löpargy S-tun 9:09.18
3 Tobias Lundgren 87 FIG Löpargy S-tun 9:09.30
4 Oskar Landin 87 Södra Latin Sthlm 9:12.36
5 Oskar Karlsson 87 FIG Umeå 9:43.35
6 Hannes Öckerman 87 FIG Lidingö 9:51.18
P18 Häck 300m 91 cm
Försök heat: 1 11/9
1 Anton Barck 87 FIG Växjö 40.64 Q
2 Joel Thorén 87 Sjödalsgy Hudding 41.44 Q
3 Joakim Englund 87 Skvaderns gy Sund 41.60 q
4 Victor Lohr 87 FIG Karlstad 41.74 q
5 Daniel Lind 87 Gudlav Bildersk S 42.31 q
Försök heat: 2 11/9
1 Björn Barrefors 87 FIG Växjö 40.94 Q
2 Simon Johansson 87 FIG Karlstad 41.57 Q
3 Staffan Ekefjärd 87 Anderstorpssk Ske 41.73 q
4 Hannes Öckerman 87 FIG Lidingö 42.40
5 Ola Sterling 87 Sjödalsgy Hudding 46.07
Final 11/9
1 Björn Barrefors 87 FIG Växjö 39.08
2 Simon Johansson 87 FIG Karlstad 39.22
3 Anton Barck 87 FIG Växjö 40.73
4 Joakim Englund 87 Skvaderns gy Sund 40.91
5 Victor Lohr 87 FIG Karlstad 41.08
6 Joel Thorén 87 Sjödalsgy Hudding 41.71
7 Daniel Lind 87 Gudlav Bildersk S 41.73
8 Staffan Ekefjärd 87 Anderstorpssk Ske 42.98
P18 Stav 11/9
1 Niklas Bagge 87 Östrabosk Uddeval 425
2 Björn Barrefors 87 FIG Växjö 420
3 Joel Thorén 87 Sjödalsgy Hudding 415
4 Jonas Elgered 87 Kärrtorps gy Sthl 395
5 Marcus Janback 87 FIG Lidingö 350
P18 Diskus 1.75 11/9
1 Ibro Ribic 86 FIG Falun 50,21
2 Tommy Kristiansen 86 Stjernesk Torsby 49,56
3 Mats Olsson 86 FIG Falun 47,31
4 Per Rosell 87 Lars Kaggsk Kalma 44,52
5 Eric Svensson 87 Växjö Fria Gy. 42,95
6 Daniel Nyman 87 FIG Växjö 42,24
7 Henrik Hassel 87 FIG Lidingö 41,55
8 Johan Pihlgren 86 FIG Falun 41,43
9 Axel Härstedt 87 Sundsgy Vellinge 40,74
10 Fredrik Johansson 87 FIG Karlstad 40,06
11 Anders Terning 87 Lindesk,Lindesber 37,89
12 Marcus Janback 87 FIG Lidingö 36,83
13 Dick Wiklund 87 Anderstorpssk Ske 36,05
- Niklas Eriksson 87 S:t Eriks Gy Sthl X
P18 Spjut 800 g 11/9
1 Markus Persson 87 Solbergask Arvika 62,86
2 Axel Härstedt 87 Sundsgy Vellinge 60,65
3 Alexander Ottosson 87 Klippans Gy. 60,21
4 Robert Ruuska 87 Gudlav Bildersk S 59,18
5 Joel Thorén 87 Sjödalsgy Hudding 54,74
6 Rickard Karlsson 87 FIG Lidingö 52,19
7 Joakim Winter 87 Wargentinssk Ö-su 48,03
8 Jonas Elgered 87 Kärrtorps gy Sthl 47,23
9 Marcus Janback 87 FIG Lidingö 46,12
10 Björn Barrefors 87 FIG Växjö 42,26
- Fredrik Andersson 87 FIG Umeå X
P17 400m
Final 11/9
1 Mattias Lennartsson 88 FIG Växjö 50.78
2 John Andersson 88 Tessinsk Nyköping 50.96
3 Leo Silvén-Möller 88 Enskilda Gy Sthlm 51.05
4 Johannes Håkansson 88 Katedralsk Växjö 51.08
5 Robin Andersson 88 Växjö Fria Gy. 53.09
Nils-Göran Nilsson 88 Tibble Gy Täby bröt
Johan Edvinsson 88 FIG Lidingö bröt
Patric Erlandsson 88 Upplands-Bro Gy. ej start
P17 800m
Final 11/9
1 Fredrik Hallinder 88 FIG Löpargy S-tun 1:56.56
2 Patrik Carlsson 88 Celsiussk Uppsala 1:56.69
3 Saibou Kebbeh 88 Malmö Latinsk 1:56.80
4 Thobias Ekhamre 88 Sjödalsgy Hudding 1:56.91
5 Joakim Hallqvist 88 Lerumsgy. 2:01.60
6 Tomas Holmqvist 88 FIG Löpargy S-tun 2:02.63
7 Andreas Karlsson 88 Virginska sk. Öre 2:04.26
Robin Leandersson 88 FIG Löpargy S-tun bröt
Martin Lindqvist 88 Spykensgy Lund ej start
P17 3000m
Final 11/9
1 Alexander Söderberg 88 Enskilda Gy Sthlm 8:39.00
2 Oscar Danielsson 88 Ebersteinskask No 8:42.61
3 Marcus Gustafsson 88 Ebersteinskask No 8:55.93
4 Pontus Gustafsson 88 FIG Falun 9:06.84
5 Eric Wretström 88 FIG Löpargy S-tun 9:15.75
6 Simon Teklu 88 FIG Göteborg 9:31.53
7 Simon Lundmark 88 FIG Umeå 9:45.18
Robin Leandersson 88 FIG Löpargy S-tun bröt
P17 Häck 300m 84 cm
Försök heat: 1 11/9
1 Niclas Åkerström 88 FIG Växjö 40.27 Q
2 Nils-Göran Nilsson 88 Tibble Gy Täby 41.87 Q
3 Johan Eriksson 88 Rinmangy Eskilstu 42.12 q
4 Anders Tallryd 88 Wargentinssk Ö-su 42.38 q
5 Mattias Brunström 88 FIG Karlstad 43.97 q
Försök heat: 2 11/9
1 Olof Hjertman 88 FIG Växjö 39.88 Q
2 Johan Edvinsson 88 FIG Lidingö 41.20 Q
3 Tobias Thor 88 FIG Falun 42.95 q
4 Carl-Adam Lindros 88 Sjödalsgy Hudding 44.15
5 Alexander Lundholm 88 Huddingegy 44.28
Final 11/9
1 Niclas Åkerström 88 FIG Växjö 38.51
2 Johan Edvinsson 88 FIG Lidingö 39.13
3 Olof Hjertman 88 FIG Växjö 39.90
4 Nils-Göran Nilsson 88 Tibble Gy Täby 41.15
5 Tobias Thor 88 FIG Falun 41.27
6 Johan Eriksson 88 Rinmangy Eskilstu 41.62
7 Anders Tallryd 88 Wargentinssk Ö-su 42.68
8 Mattias Brunström 88 FIG Karlstad 43.29
P17 Stav 11/9
1 Jonas Almkvist 88 Anderstorpssk Ske 485
2 Björn Johansson 88 FIG Falun 415
3 Jonathan Gren 88 Ållebergsgy Falkö 375
4 Daniel L Persson 88 Vasask. Gävle 350
5 Christofer von Seth 88 Södra Latin Sthlm 335
- John Gustafsson 88 Anderstorpssk Ske X
Rasmus Carlsson 88 FIG Falun X
P17 Slägga 5.0 kg 11/9
1 Tommy Nordin 88 FIG Falun 60,44
2 Nils-Erik Ludvigsson 88 Stjernesk Torsby 55,19
3 Henrik Adolfsson 88 Tessinsk Nyköping 44,34
4 Ulf Ankarling 88 FIG Karlstad 41,50
5 Adrian Larsson 88 Polhemssk Gävle 38,66
6 Nils-Göran Nilsson 88 Tibble Gy Täby 37,66
- Christofer Pedersen 88 Stjernesk Torsby X
P17 Spjut 700 g 11/9
1 Mikael Sundler 88 Stjernesk Torsby 75,76
2 Ulf Ankarling 88 FIG Karlstad 63,53
3 Olof Hjertman 88 FIG Växjö 60,77
4 Ted Engstrand 88 Finnvedsskolan 53,08
5 Henrik Adolfsson 88 Tessinsk Nyköping 47,54
6 Daniel Lennartsson 88 Växjö Fria Gy. 47,08
7 David Hällgren 88 Växjö Fria Gy. 45,02
8 Simon Enocsson 88 FIG Växjö 44,20
9 Erik Almström 88 FIG Lidingö 41,52
10 Oscar Adolfsson 88 FIG Karlstad 41,39
11 Johan Andersson 88 Växjö Fria Gy. 41,00
P16 400m
Final 11/9
1 Oskar Åhberg 89 Stockholms Fria G 49.55
2 Robin Nordenberg 89 Solbergask Arvika 50.56
3 Anders Nihlstedt 89 Stagneliussk Kalm 51.64
4 Alexander Persson 89 Klippans Gy. 51.69
5 Adam Tegelström 89 Anderstorpssk Ske 53.18
6 Christian Joh.-Cederfjärd 89 Ållebergsgy Falkö 54.45
7 Johannes Andersson 89 Nils Ericssongy, 56.83
Hampus Forsberg 89 Filbornask Helsin ej start
P16 800m
Final 11/9
1 Johan Svensson 89 Stagneliussk Kalm 1:56.37
2 Gustaf J Bjurhammer 89 FIG Löpargy S-tun 1:57.29
3 Markus Liwing 89 FIG Falun 1:58.23
4 Alexander Persson 89 Klippans Gy. 1:59.58
5 Jimmy Holmroos 89 FIG Löpargy S-tun 2:02.69
6 Håkan Runvik 89 Malmö Borgarsk. 2:03.75
7 Kristoffer Fransson 89 FIG Löpargy S-tun 2:06.15
8 Tim Sundström 89 Virginska sk. Öre 2:07.42
Mathias Erkkilä 89 Vasask. Gävle ej start
P16 3000m
Final 11/9
1 Mikael Ekvall 89 Östrabosk Uddeval 9:09.03
2 Johan Hydén 89 Katedralsk Linköp 9:21.66
3 John Eliasson 89 Munkebäcksgy Gbg 9:29.10
4 Daniel Pelvén 89 Ullvigy Köping 9:29.70
5 Johan Svensson 89 Stagneliussk Kalm 9:36.20
6 Emil Hindrikes 89 Rättviks Gy. 9:36.32
7 Linus Lagergren 89 FIG Göteborg 9:44.19
8 Mattias Karlsson 89 FIG Löpargy S-tun 9:45.18
9 Robert Åkerblom 89 Bergs Gy 10:12.12
Eric Senorski-Hamrin 89 FIG Göteborg bröt
P16 Häck 300m 84 cm
Final 11/9
1 Olle Bywall 89 FIG Falun 40.32
2 Viktor Ohlsson 89 Rekarnegy Eskilst 41.13
3 Felix Siljebäck-Larsen 89 FIG Karlstad 41.37
4 Camilo Karlström 89 Stagneliussk Kalm 41.85
5 Alexander Persson 89 Klippans Gy. 42.32
6 Daniel Fagerström 89 Tumba gy. 44.51
7 Alexander Roosmark 89 Sjödalsgy Hudding 44.97
8 Sebastian Norman 89 Wargentinssk Ö-su 45.25
P16 Längd 11/9
1 Fredrik Jurstrand 89 Enskilda Gymn. Ny 6,51 -0,3
2 Fabian Fallgren 89 FIG Växjö 6,50 -1,3
3 Robin Lundgren 89 FIG Karlstad 6,32 -1,4
4 Fredrik Kristoffersson 89 FIG Umeå 6,26 -2,1
5 Jesper Berggren 89 Hvitfeldtska Gbg 6,25 -0,3
6,24 -0,9
6 David Kallebäck 89 FIG Växjö 6,25 -1,6
5,99 -1,0
7 Jim Christensson 89 FIG Göteborg 6,22 -1,2
8 Johan Andersson 89 FIG Karlstad 6,02 0,0
9 Felix Siljebäck-Larsen 89 FIG Karlstad 5,96 -0,4
10 Christian Nilsson 89 Bergagy Eslöv 5,91 0,1
11 Mårten Hansson 89 Ehrensvärdska Gy 5,86 -1,3
12 Mattias Lindh 89 Alvesta gy 5,84 -1,1
13 Fredrik Nydahl 89 FIG Göteborg 5,83 -0,4
14 Marcus Carlsson 89 Växjö Fria Gy. 5,75= -0,5
Johannes Bergkvist 89 Wargentinssk Ö-su 5,75= -0,8
16 Erik Collin 89 Hvitfeldtska sk G 5,72 -0,5
17 Marcus Persson 89 FIG Göteborg 5,67 -0,6
18 Mikael Brinnen 89 John Bauergy Gävl 5,57 -0,9
19 Robin Larsson 89 Borgarsk Gävle 5,24 -1,1
20 Henrik Lundqvist 89 Sjödalsgy Hudding 4,57 -0,8
- Jacob Olsson 89 Finnvedsskolan X
P16 Kula 5.0 kg 11/9
1 Emil Svensson 89 FIG Växjö 17,00
2 Robin Lundgren 89 FIG Karlstad 15,06
3 Johnny Karlsson 89 FIG Umeå 13,95
4 Erik Krane 89 Balderssk Skellef 13,67
5 Felix Siljebäck-Larsen 89 FIG Karlstad 13,21
6 Martin Gren 89 Ållebergsgy Falkö 12,82
7 Christoffer Älvenstrand 89 Upplands-Bro Gy. 12,49
8 Simon Spejare 89 Palmcrantzsk 12,19
9 Tobias Reimertz 89 Ester Mosessons G 11,32
10 Alexander Lindell-Svensson 89 Växjö Fria Gy. 10,04
P16 Slägga 5.0 kg 11/9
1 Johnny Karlsson 89 FIG Umeå 52,65
2 Sebastian Mattsson 89 FIG Karlstad 46,67
3 Anders Eriksson 89 Väggask Karlshamn 46,31
4 Daniel Larsson 89 FIG Karlstad 46,01
5 Simon Spejare 89 Palmcrantzsk 42,76
6 Erik Markusson 89 Stjernesk Torsby 40,75
7 Peter Edfors 89 FIG Umeå 39,33
8 Alexander Lindell-Svensson 89 Växjö Fria Gy. 28,19
- Andreas Adolfsson 89 Stjernesk Torsby X
Emil Svensson 89 FIG Växjö X
P15 100m
Försök heat: 1 1,4 11/9
1 Daniel Norgren 90 Toleredssk Gbg 11.45 Q
2 Douglas Stenberg 90 Mariebergssk Karl 11.73 Q
3 Fredrik Bergström 90 Vasask Örebro 11.83 q 11.823
4 Mick Karlsson 90 Furulidsk Aneby 11.83 11.827
5 Tobias Sandberg 90 Tyresö sk 11.93
6 Patrik Holmberg 90 Källbrinkssk Hudd 11.99
7 Per Jäderberg 90 Solängsss Gävle 12.07
8 William Bengtsson 90 Göteborgs H. Sams 12.45
Försök heat: 2 1,5 11/9
1 Joar Rüdrich 90 St: Olofs sk Sigt 11.66 Q
2 Dennis Karlsson 90 Grönkullask Alves 11.69 Q
3 Martin Bergqvist 90 Scheelesk Köping 11.84
4 David Rångefors 90 Strandensk Dorote 12.15
5 Dennis Elgström 90 Skogslundssk Sura 12.17
6 Pontus Lundin 90 Almbysk Örebro 12.19
7 Linus Gamnis 90 Kristinebergsk Åm 12.20
8 Christoffer Olsson 90 Norrtullsskolan S 13.32
Försök heat: 3 2,6 11/9
1 Alexander Nordkvist 90 Källbrinkssk Hudd 11.30 Q
2 Oskar Paulsson 90 Fredriksdalsk Lid 11.70 Q
3 Robert Nowén 90 Östlyckesk 11.75 q
4 Adam Göthe 90 Strömslundssk Tro 11.83 11.830
5 Nuhi Amerllahi 90 Munkhättesk Malmö 11.85
6 Emil Johansson 90 Centralssk Forsha 12.61
7 Victor Kriström 90 Nya Ängkärrsk Sol 12.96
Final 2,8 11/9
1 Alexander Nordkvist 90 Källbrinkssk Hudd 11.06
2 Daniel Norgren 90 Toleredssk Gbg 11.29
3 Joar Rüdrich 90 St: Olofs sk Sigt 11.41
4 Dennis Karlsson 90 Grönkullask Alves 11.48
5 Fredrik Bergström 90 Vasask Örebro 11.60
6 Oskar Paulsson 90 Fredriksdalsk Lid 11.64
7 Douglas Stenberg 90 Mariebergssk Karl 11.64
8 Robert Nowén 90 Östlyckesk 11.81
P15 2000m
Final 11/9
1 Oscar Edman 90 Kullavikssk. 5:49.68
2 Anton Danielsson 90 Vikbolandssk Norr 5:52.63
3 David Johansson 90 Ledetsk. 5:58.00
4 Oliver Hofmann 90 Rosenborgsk Söder 5:59.58
5 Henrik Borg 90 Ilandask Karlstad 6:07.70
6 Johan Borg 90 Ilandask Karlstad 6:10.66
7 Jens Hedlund 90 Noretsk Mora 6:14.63
8 Erik Brännström 90 Örnässk Luleå 6:15.85
9 Adam Fransson 90 Mariebergssk Karl 6:16.27
10 Christopher Ljugné 90 Nya Påvelundssk V 6:16.31
11 Patrik Pettersson 90 Roslagssk Norrtäl 6:29.50
12 Joakim Frisk 90 Viksängssk Väster 6:32.07
P15 Häck 300m 76 cm
Final 11/9
1 Torbjörn Höglund 90 Engelska sk Gävle 39.96
2 Rasmus Ersson 90 Stigslundsk Gävle 39.96
3 Niklas Karlsson 90 BCJF Sk Bålsta 40.85
4 Andreas Larsson 90 FIG Karlstad 41.37
5 Johan Henningsson 90 Gärdessk Bollnäs 42.31
6 Markus Johansson 90 Tegnérsk Säffle 44.32
7 Pontus Lundin 90 Almbysk Örebro 44.89
Markus Kristiansson 90 Östratornsk Lund bröt
P15 Tresteg 11/9
1 Nuhi Amerllahi 90 Munkhättesk Malmö 13,31 3,4
13,07 1,2
2 David Östling 90 Ekebyholmssk Rimb 13,10 1,6
3 Andreas Larsson 90 FIG Karlstad 13,05 3,0
12,94 1,1
4 Adam Björling 90 Funkabosk Kalmar 12,98 1,1
5 Jens Marklund 90 Sätilask. 12,95 1,7
6 Kristoffer Glaad 90 Hillertorpssk Gno 12,62 2,2
12,38 0,3
7 Martin Bergqvist 90 Scheelesk Köping 12,46 2,1
12,37 1,8
8 Robert Nowén 90 Östlyckesk 12,45 2,6
12,14 1,6
9 Oskar Jonsson 90 Norregårdssk Växj 12,10 1,5
10 Jonathan Carbe 90 Munkegärdessk K-ä 12,07 -0,9
11 Linus Gamnis 90 Kristinebergsk Åm 11,81 0,2
11,70 0,3
12 Jesper Hall 90 Solängsss Gävle 11,81 1,0
13 Patrik Holmberg 90 Källbrinkssk Hudd 11,54 0,4
14 Shad Askari 90 Adolfsbergsk Öreb 9,84 1,1
P15 Kula 4.0 kg 11/9
1 Simon Gustafsson 90 Vidåkerssk. 17,84
2 Christian Hansson-Bergén 90 Tessinsk Nyköping 16,31
3 Adam Björling 90 Funkabosk Kalmar 14,99
4 Pontus Rabe 90 Enebysk Håbo 14,70
5 Pontus Bjärkvik 90 Attarpssk Bankery 14,65
6 Johan Morén 90 Engelska sk Gävle 14,49
7 Markus Johansson 90 Tegnérsk Säffle 13,82
8 Martin Jönsson 90 Mörbylånga sk. 12,93
9 Filip Sundgren 90 Bjärnums Centrals 11,63
10 Jonas Jonsson 90 Vattudalssk Ström 11,25
11 Fredrik Andersson 90 Granebergssk Boll 11,08
12 Erik Romberg 90 Funkabosk Kalmar 11,06
13 Peter Nilsson 90 Teglask Skara 10,87
14 Victor Kriström 90 Nya Ängkärrsk Sol 10,30
15 Mattias Andersson 90 Teglask Skara 9,51
P15 Spjut 600 g 11/9
1 Viktor Laack 90 Frykenssk Torsby 59,51
2 Simon Gustafsson 90 Vidåkerssk. 56,20
3 Lars Staffansson 90 Älvdalssk 55,81
4 Pontus Bjärkvik 90 Attarpssk Bankery 53,93
5 Benjamin Hyvönen 90 Vännäsby sk. 50,79
6 Fredrik Jansson 90 Sofiedalssk Valbo 48,92
7 Pontus Rabe 90 Enebysk Håbo 45,43
8 Mick Karlsson 90 Furulidsk Aneby 44,93
9 Kim Amb 90 Enebysk Håbo 44,77
10 Niklas Karlsson 90 BCJF Sk Bålsta 43,32
11 Oskar Jonsson 90 Norregårdssk Växj 39,93
12 Filip Håkansson 90 Vallask Sollefteå 34,12
13 Martin Jönsson 90 Mörbylånga sk. 33,06
14 Henrik Sjöstrand 90 Friggask Östersun 32,41
15 Victor Kriström 90 Nya Ängkärrsk Sol 29,94
16 Mattias Andersson 90 Teglask Skara 25,13
P/F FIG 4 x 400m
Final 11/9
1 Lag 1 FIG Löpargy S-tun 3:37.72
Linnéa Halvarsson-88 Gustav Karnebäck-87 Frida Flodström-87 Fredrik Hallinder
2 Lag 1 FIG Karlstad 3:39.99
Sanna Jansson-89 Victor Lohr-87 Matilda Häggström-88 Simon Johansson-87
3 Lag 1 FIG Växjö 3:41.20
Matilda Johansson-89 Mattias Lennartsson-88 Emilia Rundqvist-88 Erik Karlsson-87
4 Lag 1 FIG Lidingö 3:41.39
Julia Lärkert-89 Rickard Karlsson-87 Jonna Qvistberga-89 Markus Holmström-88
5 Lag 2 FIG Löpargy S-tun 3:45.62
Anna Berg-88 Gustaf Bjurhammer-89 Josefine Koskinen-89 Jimmy Holmroos
6 Lag 2 FIG Växjö 3:46.22
Maja Olofsson-87 Niclas Åkerström-88 Anette Bruselid-88 David Kallebäck-89
7 Lag 1 FIG Falun 3:52.91
Lisa Forsberg Marcus Liwing Angelica Persson Rasmus Carlsson
F18 400m
Final 11/9
1 Frida Flodström 87 FIG Löpargy S-tun 57.29
2 Caroline Enberg 87 Didaktus Norrmalm 58.78
3 Viktoria Tegenfeldt 87 FIG Umeå 59.33
4 Maja Olofsson 87 FIG Växjö 60.56
5 Anna Setterberg 87 FIG Växjö 62.85
F18 800m
Final 11/9
1 Viktoria Tegenfeldt 87 FIG Umeå 2:19.17
2 Marie Persson 87 FIG Växjö 2:22.24
3 Frida Jönsson 87 Bergagy Eslöv 2:22.55
4 Erika Fyrvall 87 Rudbeckssk Sollen 2:23.73
5 Hanna Ahlrot 87 Ekbackesk Osby 2:41.35
F18 Häck 300m 76 cm
Final 11/9
1 Cecilia Edfors 87 Gudlav Bildersk S 45.30
2 Caroline Enberg 87 Didaktus Norrmalm 45.34
3 Mikaela Grahm 87 Danderydsgy 45.36
4 Elina Nylander 87 Värmdö Gy. 47.53
5 Åsa Johnsson 87 Mimershus Kungälv 47.73
Viktoria Tegenfeldt 87 FIG Umeå ej start
F18 Höjd 11/9
1 Ebba Jungmark 87 FIG Göteborg 176
2 Anna Alexson 87 FIG Växjö 174
3 Jenny Andersson 87 FIG Lidingö 158
4 Karolina Lindén 87 S:t Petri sk Malm 158
F18 Tresteg 11/9
1 Anna Alexson 87 FIG Växjö 12,42 2,0
2 Siri Fagerlund 86 Filbornask Helsin 11,76 2,0
3 Elina Eliasson 87 Härnösandsgy. 11,32 2,6
11,01 0,8
4 Stina Nilsson 87 FIG Umeå 11,14 2,8
10,74 2,0
5 Linda Berntsson 87 FIG Växjö 11,11 1,7
6 Johanna Wikström 87 Tullinge Gy. 11,10 3,5
10,80 1,4
7 Åsa Johnsson 87 Mimershus Kungälv 10,78 0,9
8 Anna Kilgren 87 Mimershus Kungälv 10,23 0,5
- Frida Karlsson 87 FIG Växjö X
F18 Kula 4.0 kg 11/9
1 Anna Wikström 87 Tullinge Gy. 13,22
2 Johanna Wikström 87 Tullinge Gy. 11,65
3 Elisabeth Henriksson 86 FIG Falun 11,39
4 Veronica Lundgren 86 Bobergssk Ånge 11,29
5 Joanna Nilsson 87 FIG Falun 11,26
6 Angelica Henriksson 86 FIG Falun 11,25
7 Ann-Sofie Åkesson 87 Klippans Gy. 11,00
8 Karolina Pedersen 87 FIG Göteborg 10,61
9 Emma Ståhlberg 86 FIG Falun 10,30
10 Karolina Lindén 87 S:t Petri sk Malm 9,45
11 Sara Persson 87 FIG Växjö 9,25
12 Sofie Svensson 87 Bergagy Eslöv 9,02
F17 400m
Final 11/9
1 Elin Backman 88 Filbornask Helsin 57.81
2 Martina Eriksson 88 FIG Umeå 58.66
3 Anna Berg 88 FIG Löpargy S-tun 60.08
4 Malin Hansson 88 Sjödalsgy Hudding 61.16
5 Emma P Lundin 88 FIG Lidingö 62.47
6 Tilde Johnson 88 Torsbergsgy Bolln 63.27
7 Sofia Ericson 88 Duveholmsgy Katri 64.08
Linnéa Halvarson 88 FIG Löpargy S-tun bröt
F17 800m
Final 11/9
1 Martina Eriksson 88 FIG Umeå 2:17.27
2 Anna Berg 88 FIG Löpargy S-tun 2:19.63
3 Linnéa Halvarson 88 FIG Löpargy S-tun 2:22.76
4 Christina Lindblom 88 Blackebergsgy Sth 2:23.37
5 Sandra Thudén 88 FIG Lidingö 2:23.99
6 Emma P Lundin 88 FIG Lidingö 2:25.47
7 Sofia Lilja 88 FIG Göteborg 2:25.99
8 Nathalie Gyllenhammar 88 FIG Göteborg 2:27.21
9 Linda Johansson 88 FIG Löpargy S-tun 2:28.40
10 Sara Axelsson 88 Växjö Fria Gy. 2:31.15
11 Torun Bergman 88 Bromangy Hudiksva 2:41.32
Malin Bjergestam 88 FIG Karlstad bröt
Emma Mellgren 88 FIG Karlstad ej start
F17 3000m
Final 11/9
1 Sandra Fransson 88 FIG Växjö 10:25.93
2 Lena Örn 88 FIG Löpargy S-tun 10:43.61
3 Cecilia Norrbom 88 FIG Löpargy S-tun 10:45.63
4 Christina Lindblom 88 Blackebergsgy Sth 10:51.52
5 Elina Nygren 88 FIG Löpargy S-tun 11:05.64
6 Maria Söderström 88 FIG Löpargy S-tun 11:09.26
7 Anna Elmgren 88 Igelstavikens Gy 11:38.02
8 Diana Nordén 87 Gripensk Nyköping 11:45.09 F18 1:a
9 Tove Bengtsson 88 Hvitfeldtska Gbg 11:50.83 F17 8:a
Linda Johansson 88 FIG Löpargy S-tun bröt
F17 Häck 300m 76 cm
Försök heat: 1 11/9
1 Jessica Hermansson 88 Bergagy Eslöv 46.65 Q
2 Sofia Stensiö 88 Upplands-Bro Gy. 46.66 Q
3 Maria Gustafsson 88 Rekarnegy Eskilst 46.88 q
4 Victoria Westling 88 FIG Lidingö 47.43 q
5 Emma-Maria Norén 88 Växjö Fria Gy. 47.57 q
6 Tilde Johnson 88 Torsbergsgy Bolln 49.57
Försök heat: 2 11/9
1 Lina Nätterlund 88 FIG Lidingö 46.00 Q
2 Joanna Frisk 88 Rekarnegy Eskilst 46.11 Q
3 Christine Fransson 88 Skvaderns gy Sund 46.18 q
4 Nina Fjellner 88 FIG Umeå 47.89
5 Elin Nilsson 88 Katedralsk Växjö 48.16
Final 11/9
1 Sofia Stensiö 88 Upplands-Bro Gy. 45.40
2 Lina Nätterlund 88 FIG Lidingö 45.97
3 Maria Gustafsson 88 Rekarnegy Eskilst 46.21
4 Christine Fransson 88 Skvaderns gy Sund 46.25
5 Joanna Frisk 88 Rekarnegy Eskilst 46.95
6 Jessica Hermansson 88 Bergagy Eslöv 47.12
7 Victoria Westling 88 FIG Lidingö 47.98
8 Emma-Maria Norén 88 Växjö Fria Gy. 48.37
F17 Höjd 11/9
1 Erika Wiklund 88 FIG Umeå 174
2 Johanna Berg 88 FIG Karlstad 168
3 Josefin Svensson 88 Falkenbergsgy. 165
4 Anna Flodin 88 Bromangy Hudiksva 162
5 Therese Öhman 88 Anderstorpssk Ske 162
6 Ellinor Forssander 88 FIG Karlstad 162
7 Jenny Ström 88 FIG Växjö 162
8 Carolin Gull 88 FIG Karlstad 158=
Christine Fransson 88 Skvaderns gy Sund 158=
10 Victoria Westling 88 FIG Lidingö 158
11 Katarina Stensson 88 Rudbeckssk Örebro 153=
Hanna Svantesson 88 Ållebergsgy Falkö 153=
Erika Persson 88 FIG Karlstad 153=
14 Emelie Nilsson 88 Falkenbergsgy. 148=
Louisa Brandt 88 V.Rydbergs Gy Dju 148=
16 Sara Klevell 88 FIG Göteborg 143
F17 Tresteg 11/9
1 Camilla Eriksson 88 Wenströmska Sk. 12,01 1,6
2 Jasmin Andersson 88 FIG Växjö 11,50 1,3
3 Erika Wiklund 88 FIG Umeå 11,47 2,1
11,37 1,8
4 Therese Öhman 88 Anderstorpssk Ske 11,34 1,3
5 Fredrica Andersson 88 FIG Falun 11,23 1,4
6 Carolin Gull 88 FIG Karlstad 11,21 1,9
7 Sarah Nodbrant 88 Per Brahegy Jönkö 11,09 2,2
10,73 0,9
8 Johanna Berg 88 FIG Karlstad 11,07 0,3
9 Sandra Pettersson 88 Bromangy Hudiksva 11,01 1,4
10 Nencia Fransson 88 S:t Eriks Gy Sthl 10,80 3,2
10,15 1,0
11 Sofie Jansson 88 FIG Falun 10,41 1,2
12 Melinda Ymsén 88 Söderportsk Krist 10,37 1,2
13 Malin Svanström 88 Ållebergsgy Falkö 10,03 1,2
F17 Kula 3.0 kg 11/9
1 Jenny Johansson 88 FIG Falun 14,74
2 Maria Bengtsson 88 FIG Växjö 14,02
3 Jasmine Henriksson 88 Bergagy Eslöv 13,66
4 Sofia Larsson 88 FIG Karlstad 13,32
5 Jonna Olsson 88 Galärens Gy Karls 13,22
6 Ellinor Forssander 88 FIG Karlstad 12,48
7 Kristin Sörman 88 FIG Falun 12,10
8 Micaela Francke-Rydén 88 FIG Lidingö 11,48
9 Erika Jonasson 88 Katedralsk Växjö 10,96
10 Erika Wiklund 88 FIG Umeå 9,97
11 Mariama Sambou 88 Sjödalsgy Hudding 9,23
12 Madelene Jansson 88 Vackstanäsgy S-tä 8,32
F16 400m
Final 11/9
1 Josefin Magnusson 89 Malmö Borgarsk. 57.60
2 Linnéa Collin 89 Filbornask Helsin 58.02
3 Sofia Thorin 89 Sundsta Älvkulleg 58.10
4 Jonna Quistbergh 89 FIG Lidingö 58.41
5 Emilia Eliasson 89 Härnösandsgy. 60.76
6 Ronja Fjellner 89 FIG Umeå 61.73
7 Magdalena Norberg 89 Anderstorpssk Ske 62.57
8 Anna Wettler 89 Karolinska sk Öre 62.95
F16 800m
Final 11/9
1 Lisa Forsberg 89 FIG Falun 2:17.94
2 Josefine Koskinen 89 FIG Löpargy S-tun 2:19.08
3 Sara Sjöqvist 89 FIG Löpargy S-tun 2:19.22
4 Ronja Fjellner 89 FIG Umeå 2:19.25
5 Sofie Erenlöf 89 Borgarsk Gävle 2:23.35
6 Lovisa Dahl 89 Slottegy Ljusdal 2:23.57
7 Linda Bergh 89 Blackebergsgy Sth 2:27.15
8 Sofia Swärd 89 Igelstavikens Gy 2:27.82
9 Elisabeth Axelsson 89 FIG Falun 2:37.79
10 Erika Unelid 89 Vackstanäsgy S-tä 2:47.53
F16 3000m
Final 11/9
1 Evelina Månsson 89 Polhemsk Lund 10:24.38
2 Ida Ivarsson 89 FIG Växjö 10:28.47
3 Hanna Michaelsson 89 Lundellska sk Upp 10:28.91
4 Sara Sjöqvist 89 FIG Löpargy S-tun 10:46.76
5 Josefine Berggren 89 FIG Löpargy S-tun 10:47.91
6 Ida Verwijst 89 FIG Löpargy S-tun 10:53.76
Therése Sjöström 89 FIG Löpargy S-tun bröt
Hanna Keiser 89 FIG Löpargy S-tun bröt
F16 Häck 300m 76 cm
Försök heat: 1 11/9
1 Sanna Dunesius 89 Wargentinssk Ö-su 46.84 Q
2 Johanna Mann 89 FIG Falun 47.49 Q
3 Hanna Johansson 89 Magnus Åbergsgy T 47.81 q
4 Lovisa Lindhe 89 Brogårdsgy Kr-ham 48.02 q
5 Emma Lagerqvist 89 Växjö Fria Gy. 48.59
Linda Luts 89 FIG Göteborg ej start
Försök heat: 2 11/9
1 Sanna Jansson 89 FIG Karlstad 46.35 Q
2 Sara Wallin 89 Södra Latin Sthlm 46.41 Q
3 Anna-Karin Barcheus 89 FIG Umeå 46.84 q
4 Kristin Hallberg 89 FIG Falun 48.06 q
5 Marie Segerlund 89 Haparanda Lärover 48.36
Final 11/9
1 Sanna Jansson 89 FIG Karlstad 44.67
2 Sara Wallin 89 Södra Latin Sthlm 46.40
3 Sanna Dunesius 89 Wargentinssk Ö-su 46.57
4 Anna-Karin Barcheus 89 FIG Umeå 46.63
5 Lovisa Lindhe 89 Brogårdsgy Kr-ham 48.52
6 Johanna Mann 89 FIG Falun 48.76
7 Kristin Hallberg 89 FIG Falun 48.81
8 Hanna Johansson 89 Magnus Åbergsgy T 48.93
F16 Längd
Kval heat: 1 11/9
1 Julia Lärkert 89 FIG Lidingö 5,72 0,8 q
2 Emelie Svensson 89 FIG Göteborg 5,33 -1,9 q
3 Linda Bergh 89 Blackebergsgy Sth 5,29 -0,9 q
4 Kristina Eriksson 89 FIG Falun 5,27 -0,7 q
5 Isabell Eurenius 89 FIG Umeå 5,26 -1,2 q
6 Hanna V.Tjernell 89 Norra Real Sthlm 5,25 -2,5 q
7 Ann-Sofie Jansson 89 FIG Falun 5,19 -1,3 q
8 Josefin Svensson 89 FIG Växjö 5,12 -0,3 q
5,08 -0,9
9 Lovisa Gårlin 89 FIG Lidingö 5,12 -1,6
10 Johanna Aalto 89 Brogårdsgy Kr-ham 5,06 -1,5
4,96 -1,1
11 Simona Geries 89 Vasask. Gävle 5,06 -0,4
12 Emelie Madsen 89 Stålhagssk Hultsf 4,98 -1,4
13 Sara Hall 89 FIG Lidingö 4,95 -0,8
14 Alexandra Axell 89 Lerumsgy. 4,94 -0,5
15 Angelica Brus 89 Rudbeckssk Örebro 4,92 -1,1
16 Matilda Ottosson 89 Tibble Gy Täby 4,86 -0,8
17 Mia Callenberg 89 Lerumsgy. 4,85 -0,4
18 Mathilda Norin 89 Bromangy Hudiksva 4,77 -1,0
19 Gladys Bamane 89 Sjödalsgy Hudding 4,72 0,1
20 Lina Hedly 89 Leksands gy. 4,71 -0,7
21 Sofie Erenlöf 89 Borgarsk Gävle 4,69 -1,3
22 Åse Thorsen 89 Lerumsgy. 4,64 -0,9
23 Therese Pihlblad 89 Ekbackesk Osby 4,62 -0,9
24 Patricia Strenius 89 Ehrensvärdska Gy 4,60 -1,0
4,51 -0,8
25 Josefine Sollén 89 Rekarnegy Eskilst 4,60 -0,4
26 Erika Drageryd 89 Rudbeckssk Örebro 4,56 -2,0
27 Elisabeth Brolin 89 Leksands gy. 4,54 -1,0
4,46 -1,4
28 Josefin Jansson 89 Celsiussk Uppsala 4,54 -0,3
3,43 -0,7
29 Anna Björneman 89 Igelstavikens Gy 4,54 -1,0
30 Magdalena Norberg 89 Anderstorpssk Ske 4,46 -1,7
31 Sara Bengtsson 89 Kungsholmens Gy 4,44 -0,7
32 Lina Andersson 89 Ehrensvärdska Gy 4,42 -2,1
4,21 -2,5
33 Malin Dahlin 89 FIG Lidingö 4,39 -1,2
4,27 -1,5
34 Emilia Bengtsson 89 Filbornask Helsin 4,07 -2,9
4,06 -1,6
35 Rebecca Strand 89 FIG Karlstad 3,18 -0,5
- Anna-Karin Barcheus 89 FIG Umeå X
Camilla Andreasson 89 Lundellska sk Upp X
Joanna Nydén 89 Lindesk,Lindesber X
Johanna Riex 89 Bergagy Eslöv X
Final 11/9
1 Julia Lärkert 89 FIG Lidingö 5,90 2,2
5,80 1,7
2 Isabell Eurenius 89 FIG Umeå 5,75 1,9
3 Emelie Svensson 89 FIG Göteborg 5,60 1,8
4 Kristina Eriksson 89 FIG Falun 5,49 1,5
5 Ann-Sofie Jansson 89 FIG Falun 5,44 3,3
5,39 1,0
6 Linda Bergh 89 Blackebergsgy Sth 5,36 2,3
5,05 -0,3
7 Josefin Svensson 89 FIG Växjö 5,35 2,0
8 Hanna V.Tjernell 89 Norra Real Sthlm 5,31 1,2
F16 Diskus 1.0 kg 11/9
1 Elisabeth Brånsgård 89 Karolinska sk Öre 39,17
2 Anna Wessman 89 FIG Växjö 34,16
3 Simona Geries 89 Vasask. Gävle 33,38
4 Alexandra Axell 89 Lerumsgy. 33,33
5 Elin Sundlöf 89 Rudbeckssk Örebro 32,99
6 Therése Andersson 89 Lerumsgy. 31,96
7 Teres Christensson 89 FIG Karlstad 31,02
8 Johanna Lundmark 89 Stålhagssk Hultsf 30,35
9 Emilia Hoffer 89 Filbornask Helsin 27,96
10 Joanna Nydén 89 Lindesk,Lindesber 26,74
11 Erika Sundin 89 Bobergssk Ånge 25,52
12 Emmelie Olofsson 89 FIG Umeå 24,35
13 Camilla Andreasson 89 Lundellska sk Upp 24,29
14 Tina Olsson 89 Katedralsk Växjö 23,97
15 Linnéa Nilsson 89 Bromangy Hudiksva 23,56
16 Emilie Andersson 89 Upplands-Bro Gy. 21,42
17 Jannica Nilsson 89 Bergagy Eslöv 21,18
18 Emma Lundqvist 89 Växjö Fria Gy. 15,71
- Sarah Lindbergh 89 Stjernesk Torsby X
F15 Försök heat: 1 0,9 11/9
1 Erica Pettersson 90 Jättestenssk Grum 12.54 Q
3 Caroline Tegel 90 Stavresk T-hättan 12.83 Q
4 Andrea Nybäck 90 Scheelesk Köping 13.16
5 Anna Jönsson 90 Norrevångsk Eslöv 13.18
6 Jenny-Lee Angbah 90 FIG Lidingö 13.58
7 Sofie Johansson 90 Vikbolandssk Norr 13.91
8 Emilia Segerlund 90 Gränssk Haparanda 14.06
Försök heat: 2 1,2 11/9
1 Anna Stångberg 90 Tunabergssk Uppsa 12.35 Q
2 Louise Kronlund 90 Centralskolan Nor 12.74 Q
3 Johanna Nilsson 90 Väskolan Kristian 12.82
4 Isabell Petersson 90 Munkhättesk Malmö 13.19
5 Clara Luthman 90 Abrahamsbergssk 13.61
6 Linda Beckius 90 Centralsk Nässjö 13.78
Ida Lilja 90 Bergsk Luleå ej start
Försök heat: 3 2,6 11/9
1 Kim McCabe Petersson 90 Östratornsk Lund 12.39 Q
2 Natalie Lundborg 90 Prolympia Nässjö 12.56 Q
3 Emma Palmér 90 Munkhättesk Malmö 12.65 q
4 Ellen Sääw 90 Transtenssk Halls 12.70 q
5 Emma Stridsberg 90 Mörmosk Skoghall 13.41
6 Jennifer Höglund 90 Engelska sk Gävle 13.50
7 Maria Persson 90 Nybyggeskolan 14.19
Final 0,7 11/9
1 Kim McCabe Petersson 90 Östratornsk Lund 12.26
2 Anna Stångberg 90 Tunabergssk Uppsa 12.28
3 Petra Larsson 90 Stigslundsk Gävle 12.44
4 Emma Palmér 90 Munkhättesk Malmö 12.54
5 Erica Pettersson 90 Jättestenssk Grum 12.60
6 Natalie Lundborg 90 Prolympia Nässjö 12.70
7 Ellen Sääw 90 Transtenssk Halls 12.75
8 Louise Kronlund 90 Centralskolan Nor 12.90
F15 2000m
Final 11/9
1 Maria Westher 90 Österledsk Karlsk 6:39.72
2 Emmy Ströberg 90 Bergask Smedjebac 6:41.56
3 Camilla Andersson 90 Strandsk Kungälv 6:47.13
4 Emmy Thelberg 90 Sofiedalssk Valbo 6:50.60
5 Linda Lövqvist 90 Katedralsk Uppsal 6:52.94
6 Kajsa Gustafsson 90 Vallhamra sk Säve 6:58.63
7 Sara Holmgren 90 Norrstrandssk Kar 7:04.36
8 Ida Blasek 90 Grönkullask Alves 7:05.15
9 Helena Nyberg Högsätrask Liding 7:20.08
Emelie Näsström 90 Vallask Sollefteå bröt
Mary Alenbratt 90 Bohussk bröt
F15 Häck 300m 76 cm
Final 11/9
1 Emilia Granqvist 90 Storsjösk Östersu 43.83
2 Frida Linde 90 Näsbydalssk Täby 44.31
3 Malin Olsson 90 Munkhättesk Malmö 45.29
4 Malin Frisk 90 Jakobsgårdssk Blg 46.08
5 Sara Cavretti 90 Almbysk Örebro 47.85
6 Elisabeth Höglund 90 FIG Karlstad 48.89
7 Sophia Ångström 90 Kvarnbergssk Hudd 49.11
Ellen Sääw 90 Transtenssk Halls bröt
F15 Höjd 11/9
1 My Nordström 90 Borgmossk Norrköp 170
2 Sara Arwald 90 Munkhättesk Malmö 168
3 Ellen Björklund 90 Lerbäckssk Lund 166
4 Elin Ledskog 90 Berga sk Linköpin 159=
Amanda Öberg 90 Mörmosk Skoghall 159=
6 Moa Torstensson 90 Mariask Sthlm 159
7 Frida Linde 90 Näsbydalssk Täby 159
8 Malin Andersson 90 Attarpssk Bankery 153
9 Ebba Didner 90 Munkhättesk Malmö 153
10 Sandra Andersson 90 Friskolan Arvika 148=
Andrea Nybäck 90 Scheelesk Köping 148=
Paulina Strömberg-Carlsson 90 Enångerssk 148=
Frida Engman 90 Åvestadalsk Krylb 148=
Lydia Ståhlberg 90 Örbyhussk Örbyhus 148=
Anna Wibrant 90 Ljurask Norrköpin 148=
16 Amanda Hagberg 90 Mimersk Sundsvall 148
17 Jenny-Lee Angbah 90 FIG Lidingö 148
18 Sofie Johansson 90 Vikbolandssk Norr 148
19 Maria Nilsson 90 Teglask Skara 148
20 Therése Kollin 90 Karbysk Vallentun 143=
Elisabeth Höglund 90 FIG Karlstad 143=
F15 Kula 3.0 kg 11/9
1 Sandra Andersson 90 Friskolan Arvika 13,29
2 Matilda Gunnarsson 90 Wenströmska Sk. 13,09
3 Victoria Johansson 90 Ljurask Norrköpin 12,99
4 Emma Wallin 90 Hagnässk Upplands 12,71
5 Sandra Höckerstrand 90 Skolhagensk 12,48
6 Amanda Öberg 90 Mörmosk Skoghall 11,78
7 Habiba Ben Abdallah 90 Scheelesk Köping 10,88
8 Anneli Granqvist 90 Risbrosk 10,51
9 Maja Gustavsson 90 Mohedask 10,32
10 Louise Johansson 90 Annerstask Huddin 10,26
11 Mette Eriksson 90 Munkhättesk Malmö 10,07
12 Nike Hermans 90 Annerstask Huddin 9,86
13 Paulina Strömberg-Carlsson 90 Enångerssk 9,70
14 Eleonore Larsson 90 Stigslundsk Gävle 9,09
15 Erika Femzén 90 Bergsundask Växjö 8,31