Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Fredag 18 juni 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Aktuellt just nu

Nedan listas tävlingar som just nu är "aktuella", vilket mer konkret skall tolkas som den senaste veckan samt den kommande månaden.


JUN
10 MAIK Sprintfestival/ELITMölndalMölndals AIK 
11NTSödertälje Discus NightSödertäljeSödertälje IF 
11-13UT+HuddingespelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
12UT+Habo ChallengeHaboHabo FIF 04FRIDA
12-13UT+SävedalsspelenSävedalenSävedalens AIKFRIDA
12-13 NM-JNM-UNM mångkamp/INSTÄLLTSeinäjoki, FIN  
12 En timmas lopp/INSTÄLLTMariestadMariestads AIFFRIDA
12NTStavhoppstouren #2/ELITMölndalÖrgryte IS 
12 Söder runt/VIRTUELLTStockholmLöparakademin IFFRIDA
12 Kasttävling/ELITSmedjebackenIK Heros 
12 Billingen Trail MarathonSkövdeIFK Skövde FK 
12-13ITSollentuna Combined Events ChallengeSollentuna  
12 Österåkersmilen/INSTÄLLDÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
12UT+AngeredsspelenAngeredAngereds ISFRIDA
12 FriskusloppetVarbergFK Friskus-VarbergFRIDA
13ITFolksam GPSollentuna  
15-16UT+HässelbykampenHässelbyHässelby SKFRIDA
16NT+TäbysprintenTäbyTäby ISFRIDA
16 StavtävlingGöteborg/UÖrgryte IS 
16 Gallaberget TrailrunVretstorpVretstorps IFFRIDA
18 Sunset RunMalmöHeleneholms IFFRIDA
19 Fröviloppet/INSTÄLLTFröviFrövi IKFRIDA
19UT+SkarakampenSkaraIstrums SKFRIDA
19-20UT+Gutegalan/INSTÄLLD (klubbtävling)VisbyVisby IF GuteFRIDA
19UT+Niklas MinneSöderhamnSöderhamns IFFRIDA
19-20UT+Uppsalaspelen/INSTÄLLTUppsalaUpsala IFFRIDA
19 Urskogsloppet/INSTÄLLTBjörnaBjörna IFFRIDA
19 Enhörna HalvmaratonEnhörnaEnhörna IFFRIDA
19-20 Ragnar Lake MälarenMälardalenSpårvägens FK, Hässelby SKFRIDA
19-20UT+Finish GamesVellingeIK FinishFRIDA
19 Stavhoppstouren #3/NorrköpingTjalve Friidrott Norrköping, Örgryte IS 
19UT+BilmetrospelenFalunFalu IK 
19 KungsbackaloppetKungsbackaIF RigorFRIDA
19-20 Lag-EM First LeagueCluj-Napoca, ROU  
19-20UT+DanderydsspelenDanderydDanderyds SKFRIDA
19UT+Kvilles VårtävlingGöteborg/SIF KvilleFRIDA
19 Öland UltraBorgholmHögby IFFRIDA
20UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
22UT+MidsommarhoppetFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
22ITFolksam GPKarlstadIF Göta Karlstad 
23NT+VätterspelenJönköpingHovslätts IK, Habo FIF 04FRIDA
23-24UT+LundakvällenLundIFK LundFRIDA
23UT+En MidsommarnattsdrömLerumIK LerumFRIDA
25 BorejoggenTorsbySK Bore TorsbyFRIDA
27NTBannister InvitationalGöteborgSävedalens AIKFRIDA
27 NackhällerundanTvååkerOK NackheFRIDA
27NT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
27UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIK 
28NTKasttävling Falun 6/ELITFalunFalu IK 
29NTLånglöparnas KvällStockholmFK StudenternaFRIDA
29 Lag-SM FinalHalmstadIFK Halmstad 
30 Hörby Marknadslopp/INSTÄLLTHörbyFrosta OKFRIDA
30 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA

JUL
2-4UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
2-3NT+Täby StavhoppsgalaTäbyTäby ISFRIDA
2 Trosa Stadslopp/VIRTUELLTTrosaTrosabygdens OKFRIDA
3 JordgubbsLunkenKristinehamnRudskoga IFFRIDA
3UT+Fortum-spelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
3 LäckövarvetLidköpingKållandsö GOIFFRIDA
3-4 RM OCR (hinderbanelöpning)TorshällaEskilstuna FI 
3 Skogsvargarna TrailrunVargönOK SkogsvargarnaFRIDA
3 EM BergslöpningCinfaes, POR  
3 JönköpingsmilenJönköpingIKHP HuskvarnaFRIDA
3 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
4WABauhaus-galanStockholmSpårvägens FKFRIDA
4 SM-VSM 100kmHalmstadIFK Halmstad 
4UT+ContactspelenOlofströmUoF ContactFRIDA
6 Wallanderloppet/INSTÄLLTYstadYstads IFFRIDA
6NTLånglöparnas Kväll 2StockholmFK StudenternaFRIDA
7NTFalkenbergsfemman 5000mFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
8-11 JEM 22 årTallin, EST  
9 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
9-11UT+VärldsungdomsspelenGöteborg/UÖrgryte ISFRIDA
9 Böda SandsloppetBöda SandHögby IFFRIDA
10 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
10 Varbergsloppet/VIRTUELLTVarbergVarbergs GIFFRIDA
10 KullaMilenHöganäsHöganäs FI, Friskis&Svettis HöganäsFRIDA
10-11ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
10 Kustmaran och Kristianopel RuntKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
11UT+KvarnsvedenspelenBorlängeKvarnsvedens GoIF 
13 Anderstorp Running Grand PrixAnderstorpHälle IF, Villstad GOIFFRIDA
13 SM-JSM22-VSM 10kmAnderstorpVillstad GIF, Hälle IF 
15-18 JEM 19 årTallinn, EST  
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
16 KraftprovetTrollhättanTrollhättans IF, Trollhättans SOKFRIDA
17UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
17 SemesterhalvmaranFjugestaLK GränslöstFRIDA
18UT+Ystadspelen/INSTÄLLTYstadYstads IFFRIDA

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post

Avdelningar

- Aktuellt just nu

Sverige 2021
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2021

- Inomhus
- Maror/halvmaror
- Arena

 


>