Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Lördag 2 juli 2022

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Aktuellt just nu

Nedan listas tävlingar som just nu är "aktuella", vilket mer konkret skall tolkas som den senaste veckan samt den kommande månaden.


JUN
24 BorejoggenTorsbySK Bore TorsbyFRIDA
24 Orsakajt'nOrsaOrsa IF, Orsa SKFRIDA
25-26ITBottnarydskastetBottnarydBottnaryds IFFRIDA
26NT+MälarspelenEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
26UT+TrekungamötetKungälvKongahälla AIKFRIDA
26NT+Bannister Midsummer GamesGöteborgSävedalens AIKFRIDA
26UT+Mini tour Höjdhopp #1GnestaIFK Gnesta, Kils AIK FIKFRIDA
28-29UT+LundakvällenLundIFK LundFRIDA
28UT+Västerortsmästerskap kastHässelbyFI Hässelby SKFRIDA
28-29NT+Täby StavhoppsgalaTäbyTäby ISFRIDA
29 Böda Beach RunBöda SandHögby IFFRIDA
29UT+Åkersberga SommarsprintÅkersbergaÅkersberga SKFRIDA
29-10 VVMTammerfors, FIN  
29UT+Västeråskastet 2VästeråsVästerås FK, Västmanlands FriidrottsförbundFRIDA
30WABAUHAUS-galanStockholm/SSpårvägens FK, Hässelby SK 

JUL
1-3UT+Combined Events CarnivalSollentuna  
1 Trosa StadsloppTrosaTrosabygdens OKFRIDA
1-2 JSM19 mångkampSollentunaSFIF 
1-3 EM trail-/bergslöpningEl Paso, ESP  
2-3UT+LaxaspelenHalmstadIFK HalmstadFRIDA
2UT+VänerspelenLidköpingLidköpings ISFRIDA
2 Skogsvargarna TrailrunVargönOK SkogsvargarnaFRIDA
2-3ITCombined Events ChallengeSollentuna  
2 VarbergsloppetVarbergVarbergs GIFFRIDA
2 Kalmar Malkars 21KMKalmarHögby IFFRIDA
2UT+MAIK OutdoorMölndalMölndals AIKFRIDA
2-3UT+Uppsalaspelen/UPPSKJUTET till 13-14/8UppsalaUpsala IFFRIDA
2 JordgubbsLunkenRudskoga KristinehamnRudskoga IFFRIDA
2-3UT+FortumspelenBollnäsBollnäs FIKFRIDA
2UT+ResultattävlingKarlstadIF Göta KarlstadFRIDA
3ITFolksam Grand Prix KarlstadKarlstadIF Göta Karlstad 
4-7 UEMJerusalem, ISR  
5 WallanderloppetYstadYstads IF FIFFRIDA
6 Hörby MarknadsloppHörbyFrosta OKFRIDA
6UT+Västeråskastet 3VästeråsVästerås FKFRIDA
7NT+Julichansen #1EskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
8UT+Tjalves friidrottskvällNorrköpingTjalve Friidrottsförening NorrköpingFRIDA
8-10 VEM trail- och bergslöpningLa Feclaz, FRA  
8 Böda SandsloppetBöda SandHögby IFFRIDA
8 ByrundanGamlebyGamleby OKFRIDA
8-10UT+ÖresundsspelenHelsingborgIFK HelsingborgFRIDA
9 SemesterhalvmaranFjugestaLK GränslöstFRIDA
9 StrömstadmilenStrömstadStrömstad LKFRIDA
9 Kustmaran och Kristianopel RuntKarlskronaTeam Blekinge LFFRIDA
9 MusköloppetMusköMuskö IFFRIDA
10NTNärkeracetHallsbergKFUM Örebro Friidrott, Stocksäters IFFRIDA
10UT+KvarnsvedenspelenBorlängeKvarnsvedens GoIF 
10NTRåbyhoppetEskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
11UT+KungsbackahoppetKungsbackaIF RigorFRIDA
11 Västervik City RunVästervikVästerviks IKFRIDA
13NT+LundahoppetLundIFK LundFRIDA
13 Anderstorp Running Grand PrixAnderstorpHälle IF, Villstad GOIFFRIDA
13 SM-VSM med Para-SM HalvmarathonAnderstorpHälle IF, Villstad GIF 
13UT+VästeråsVästeråsVästerås FK, Västmanlands FriidrottsförbundFRIDA
15-17 OCR-RMTorshällaEskilstuna FI 
15 KraftprovetTrollhättanTrollhättans SOK, Trollhättans IFFRIDA
15 VictorialoppetBorgholmIFK BorgholmFRIDA
15-24 VMEugene, OR  
16-17 Nordiska-Baltiska mästerskapen 22 årMalmöMalmö AI 
16-17 Nordiska juniorlandskampenMalmöMalmö AI 
16-17UT+ÖlandsspelenHögbyHögby IFFRIDA
19 LöttorpsvarvetLöttorpHögby IFFRIDA
21NT+Julichansen #2EskilstunaRåby-Rekarne FIFFRIDA
23-24NT+StjärnspelenArvikaKFUM Arvika FIFFRIDA
23-24UT+SparbanksspelenLeksandLeksands FIKFRIDA
23 Hornsjön RuntLöttorpHögby IFFRIDA
23-24UTSäsongs MångkampenKalmarKalmar SKFRIDA
23-24 SM-JSM22-USM mångkampVästeråsVästerås FK 
23-24UT+Kalmar SommarspelKalmarKalmar SKFRIDA
23UT+NonamespelenBollnäsRehns BKFRIDA
23-24UT+Stora TurebergskastetSollentunaTurebergs Fri-ikFRIDA
24-30 EYOFBanská Bystrica, SVK  
24UT+YstadspelenYstadYstads IF FIFFRIDA
25-26UT+SommarspelenKristianstadÅhus FriidrottsklubbFRIDA
26ITFolksam Grand Prix SöderhamnSöderhamnSöderhamns IF 
27 ATEA KalmarmilenKalmarHögby IFFRIDA
30 Falkenbergs StadsloppFalkenbergFalkenbergs IKFRIDA
30-31NT+HAIS-spelenHässleholmHässleholms AISFRIDA
30ITFolksam Grand Prix GöteborgGöteborgGöteborgs FIFFRIDA
30-31UT+Westinghouse Gurkspel - 50 år!VästeråsVästerås FKFRIDA
30-31UT+SollefteåspelenSollefteåSollefteå GIF FIFFRIDA
31 DalenrundanBrevens brukBrevens IFFRIDA

AUG
1NTViking Line SpelenHuddingeHuddinge AISFRIDA
1-6 JVMCali, COL  

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post

Avdelningar

- Aktuellt just nu

Sverige 2021
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2021

- Inomhus
- Maror/halvmaror
- Arena

 


>