Officiellt organ för Svenska Friidrottsförbundet

Söndag 24 oktober 2021

Friidrott.se:s arkiv:
Resultat
Statistik

 

Sök på friidrott.se

Kontaktinformation

Svensk Friidrott

Kontaktuppgifter hittas på www.friidrott.se


Sverige Centralt program 2021

Centrala programmet innehåller alla det aktuella årets SM-tävlingar och landskamper samt internationella mästerskap och motsvarande tävlingar.


JAN
30-31 IJSM-IUSM17 Mångkamp/INSTÄLLTVästeråsVästerås FK 
30-31 IUSM15-16 Mångkamp/INSTÄLLTÖrebroKFUM Örebro 
30-31 ISM MångkampÖrebroKFUM Örebro 

FEB
14 Nordenkampen/INSTÄLLDUppsalaUpsala IF 
19-21 ISMMalmöMalmö AI 
27-28 IJSM19-22/INSTÄLLTSkellefteåSkellefteå AIK 
27-28 IUSM17/INSTÄLLTVäxjöIFK Växjö 

MAR
4-7 IEMTorun, POL  
13-14 IUSM16/INSTÄLLTGöteborg  
13-14 IUSM15/INSTÄLLTVarbergVarbergs GIF 
19-21 IVM/UPPSKJUTET till 2023Nanjing, CHN  
20 VM Terräng/UPPSKJUTET till 2022Bathurst, AUS  
20-21 Götalands 13-14 år/INSTÄLLTGöteborgIFK Göteborg 

MAJ
8-9 Europacupen KastSplit, CRO  
29 Lag-SM kvalNorrköpingTjalve Friidrott Norrköping 
29 Lag-SM-kvalHuddingeHuddinge AIS 

JUN
5 Europacupen 10000mBirmingham, GBR  
12-13 NM-JNM-UNM mångkamp/INSTÄLLTSeinäjoki, FIN  
19-20 Lag-EM First LeagueCluj-Napoca, ROU  
29 Lag-SM FinalHalmstadIFK Halmstad 

JUL
3 EM BergslöpningCinfaes, POR  
3-4 RM OCR (hinderbanelöpning)TorshällaEskilstuna FI 
4 SM-VSM 100kmHalmstadIFK Halmstad 
8-11 JEM 22 årTallin, EST  
13 SM-JSM22-VSM 10kmAnderstorpVillstad GIF, Hälle IF 
15-18 JEM 19 årTallinn, EST  
24-29 EYOF / INSTÄLLTBanská Bystrica, SVK  
24-25 SM-VSM 24 timmarSkövdeTeam Ultrasweden LK 
30-8 OSTokyo, JPN  
31-1 SM-JSM-USM-VSM StafettHuddingeHuddinge AIS 

AUG
7-8 SM-JSM-USM MångkampLjungbyLjungby FIK 
13-15 USM16-17NorrköpingTjalve Friidrott Norrköping 
17-22 JVMNairobi, KEN  
20-22 JSM+USM15LinköpingLinköpings GIF 
20-22 VSMHögbyHögby IF 
26-29 UEM/INSTÄLLTRieti, ITA  
27-29 Friidrotts-SMBoråsIK Ymer 

SEP
3-5 VVM BergslöpningTelfes im Stubai, AUT  
4-5 Kraftmätningen FinalTäbyTäby IS 
4-5 FIN-SWEStockholm/S  
4-5 FIN-SWE 17 årStockholm/S  
11 VSM mångkampLudvikaLudvika FFI 
11 SM HalvmarathonGöteborgGöteborgs FIF 
11 VSM HalvmarathonNoraIFK Nora 
11-12 Svealands 13-14 årKristinehamnVärmlands FIF 
12 Lag-USMGävleGefle IF 
12 VSM KastmångkampHuddingeHuddinge AIS 
18-19 VEM Traillöpning & BergslöpningValtramontino, ITA  
18-19 Götalands 13-14 årMalmöMalmö AI 
19 SM-VSM TraillöpningLjungskileHälle IF 

OKT
9 SM MarathonStockholmHässelby SK, Spårvägens FK 
9 VSM MarathonGöteborgSolvikingarna 
23-24 SM-JSM-USM-VSM TerrängHöganäs KullabygdenHöganäs FI, IS Göta 

NOV
7 NM-JNM-VNM TerrängTullingeTullinge FI, Huddinge AIS 
12-14 IVSMVästeråsVästerås FK 

DEC
12 EM-JEM TerrängDublin, IRL  

Kontaktperson

Frida Lindström

Frida Lindström

a 0702 013 049
e-post

Avdelningar

- Aktuellt just nu

Sverige 2021
Centralt program
- Inomhus
- Arena
- Långlopp
- Stafetter

Utomlands 2021

- Inomhus
- Maror/halvmaror
- Arena

 


>